Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Ďakujem.
0 0
Jullietta Jullietta

Jullietta je offline (nepripojený) Jullietta

Momentalne som na materskej dovolenke a narodenie prveho dietata-syna si uzivam a v podstate aj ucim za pochodu :o))) ...viac
Dobry den!Citala som iba zopar prispevkov, ale nenasla som tam to co potrebujem ja...od 15.aprila 2008 som si otvorila zivnost,nie som nikde zamestnana, platim si iba zdravotne poistenie 1134Sk, termin porodu mam 31.oktobra 2008 ako si mam vypocitat vysku materskej?Velmi pekne dakujem za Vase odpovede, pomozu mi velmi!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak ste v minulosti neboli nemocensky poistená, na materskú nárok mať nebudete, aj keby ste podnikli čokoľvek. Podmienkou na získanie materskej je mať nemocenské poistenie v trvaní najmenej 270 dní za obdobie posledných 2 rokov pred dňom pôrodu.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jullietta Pozri príspevok
Dobra den!Citala som iba zopar prispevkov, ale nenasla som tam to co ptrebujem ja...od 15.aprila 2008 som si otvorila zivnost,nie som nikde zamestnana, platim si iba zdravotne poistenie 1134Sk, termin porodu mam 31.oktobra 2008 ako si mam vypocitat vysku materskej?Velmi pekne dakujem za Vase odpovede, pomozu mi velmi!
to si asi ozaj vela príspevkov neprečítala. Nejde o to, či si SZčo, ale o to či si nemocensky poistená (z nemoc.poistenia sa vypláca materská), napr.
- ako povinne nem.poistená SZčo (čo asi nie si, lebo podnikáš prvý rok)
- alebo dobrovolne poistná SZčo alebo
- alebo zamestnanec
a či splnaš "aspon" základnú podmienku, byť nemocensky poistená najmenej 270kalen.dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, t.j. cca v období od 31.10.06 do 30.10.08. Podla toho sa dá povedať, či je nádej na to, že by si mala nárok na materské.

od pondelka 14.7.08 do 30.10.08 je 109kal.dní,
- ak nemáš v období od 31.10.06 doteraz aspon 161kal. dní nem.poistenia (ale lepšie viac, lebo toto je velmi na hrane a rátať sa budú dva roky do "skutočného pôrodu") , tak nárok na materskú pravdepodobne nezískaš.
- Ak máš, ešte by sa s tým dalo niečo robiť, no ak je to na hrane, treba rýchlo konať.
Naposledy upravil brčko : 11.07.08 at 20:16 Dôvod: oprava dátumov+ počtu dní
0 0
Jullietta Jullietta

Jullietta je offline (nepripojený) Jullietta

Momentalne som na materskej dovolenke a narodenie prveho dietata-syna si uzivam a v podstate aj ucim za pochodu :o))) ...viac
Aha, vdaka!No pred otvorenim zivnosti som pracovala u niekolkych zamestnavatelov boli za mna odvadzane odvody do socialnej aj zdravotnej poistovne, potom som bola evidovana aj na ÚPSaV takze by som mala splnat tie dva roky...prerusit zivnost nemozem, lebo som brala dotaciu z uradu.Ospravedlnujem sa, asi si precitam vsetky prispevky, aby som v tom mala jasno.Aj tak pekne dakujem!
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jullietta Pozri príspevok
Aha, vdaka!No pred otvorenim zivnosti som pracovala u niekolkych zamestnavatelov boli za mna odvadzane odvody do socialnej aj zdravotnej poistovne, potom som bola evidovana aj na ÚPSaV takze by som mala splnat tie dva roky...prerusit zivnost nemozem, lebo som brala dotaciu z uradu.Ospravedlnujem sa, asi si precitam vsetky prispevky, aby som v tom mala jasno.Aj tak pekne dakujem!
V ochrannej dobe zo zamestnania už nebudeš (min 4 mesiace si bola evidovaná, kým si získala dotáciu), na materské z dobrovoľného poistenia je neskoro, pomohol by priateľský zamestnávateľ - zamestnať sa tesne pred nástupom na materskú .... postup niekoľkokrát opísaný v tejto téme
Ale do dňa pôrodu musíš mať 270 dní poistenia (2 roky dozadu).

... Ak by chýbali dni, tak je treba sa prihlásiť teraz na DNP - na potrebnú obdobie (stačí z minima) a pred materskou sa zamestnať (najlepšie z max VZ).
Naposledy upravil Katy a R : 11.07.08 at 18:58 Dôvod: doplnenie
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

ahojte, potrebovala by som sa uistiť v jednej veci...TP mám koncom okt, na MD nastupujem v polovici sept., DNP z max.VZ si platím od marca t.r., takže 26 týž.na získanie materskej mi uplynie na konci augusta. chcem sa opýtať, či v čase, ked budem žiadať o materské, musí byť do DNP stále prebiehajúce alebo ukončené. alebo to je jedno? dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alinka189 Pozri príspevok
ahojte, potrebovala by som sa uistiť v jednej veci...TP mám koncom okt, na MD nastupujem v polovici sept., DNP z max.VZ si platím od marca t.r., takže 26 týž.na získanie materskej mi uplynie na konci augusta. chcem sa opýtať, či v čase, ked budem žiadať o materské, musí byť do DNP stále prebiehajúce alebo ukončené. alebo to je jedno? dakujem
ak máš popri DNP aj NP zamestnanca (resp. povinné NP szčo), tak DNP musí trvať k nástupu na MD.
A aj ked si nezamestnaná bez povinného NP SZčo, tak je podla mna lepšie aj v takom prípade, ak bude DNP trvať k nástupu na MD, lebo aj počas poberania materskej budeš nem.poistená, aj ked platiť poistné nemusíš. (podmienku 270dní predpokladám, máš splnenú). A v r. 2009 po ukončení materskej budeš mať nárok na ošetrovné, nemocenské z maxima.
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

brčko Pozri príspevok
ak máš popri DNP aj NP zamestnanca (resp. povinné NP szčo), tak DNP musí trvať k nástupu na MD.
A aj ked si nezamestnaná bez povinného NP SZčo, tak je podla mna lepšie aj v takom prípade, ak bude DNP trvať k nástupu na MD, lebo aj počas poberania materskej budeš nem.poistená, aj ked platiť poistné nemusíš. (podmienku 270dní predpokladám, máš splnenú). A v r. 2009 po ukončení materskej budeš mať nárok na ošetrovné, nemocenské z maxima.
brčko, mám aj NP zamestnanca. aj podm.270 dní, aj zo zam.aj z DNP z min.roku. Takže mi odporúčaš platiť až do nástupu na MD...to znam., že ak nastúpim napr. 10.sept, tak tých 10 dní zaplatiť a viac nemusím? niekde som ale čítala, že žena nastúpila na MD a prišiel jej papier zo soc.že neuhradila v danom termíne dnp. oni si nekontrolujú, že je už žena na MD?? ved tam majú papiere.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

alinka189 Pozri príspevok
ahojte, potrebovala by som sa uistiť v jednej veci...TP mám koncom okt, na MD nastupujem v polovici sept., DNP z max.VZ si platím od marca t.r., takže 26 týž.na získanie materskej mi uplynie na konci augusta. chcem sa opýtať, či v čase, ked budem žiadať o materské, musí byť do DNP stále prebiehajúce alebo ukončené. alebo to je jedno? dakujem
Podľa mňa to nie je jedno... (dúfam, že potvrdia aj iní)
V tvojom prípade .... máš dve poistenia ... Ak by si ukončila DNP, neplynula by z neho ochranná doba (lebo máš poistenie zo zamestnania), tak by si nedostala materské z DNP, len zo zamestnania .... a to by si asi nechcela?
... na poistnom si ušetrila niečo počas PNky ... a zase na celý budúci rok ti bude platiť súčasný VZ z DNP (to je výhoda).
Naposledy upravil Katy a R : 13.07.08 at 08:35
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

Katy a R Pozri príspevok
Podľa mňa to nie je jedno... (dúfam, že potvrdia aj iní)
V tvojom prípade .... máš dve poistenia ... Ak by si ukončila DNP, neplynula by z neho ochranná doba (lebo máš poistenie zo zamestnania), tak by si nedostala materské z DNP, len zo zamestnania .... a to by si asi nechcela?
... na poistnom si ušetrila niečo počas PNky ... a zase na celý budú rok ti bude platiť súčasný VZ z DNP (to je výhoda).

ako vieš, že som bola pn? si čítala dozadu? ale neušetrila som...ja som to radšej stále platila ale tu mi poradili, že môže na konci roka preto požiadať o preplatok.
a jasné, že nechcem materskú len zo zam., ale aj z dnp. ale to platí len polroka (to prilepšenie z max.), však?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alinka, súhlasím s Katy, tiež som ti písala
ak máš popri DNP aj zamestnanie, tak musí DNp trvať k nástupu na MD. Ak by ti ku dnu nástupu na MD trvalo len nem.poistenie zo zamestnania, tak materskú z DNp by ti neuznali.
Materská sa vypláca obvykle 28týždnov. U teba ak splnaš 270dní z každého nem.poistenia a aj obe poistenia budú trvať k nástupu na MD, tak z úhrnu z oboch poistení. Po ukončení poberania matersskej si budeš musieť DNP platiť. Ak si dáš zmenu VZ (do konca mesiaca ktorý predchádza mesiacu ukončenia poberania materského) na minimum platné v tom čase, tak z minima.
0 0
strm.vladka strm.vladka

strm.vladka je offline (nepripojený) strm.vladka

zdravim
14.7. mi konci materska, vdaka vam aj zo zamestnania ale aj z DNP. dokonca som dostala spatne od 1.1. vyplatenu matersku z DNP lebo mi ju najskor neuznali a v maji po odvolani prisiel dlhyyyy list z BA ze to vracaju na pobocku na presetrenie.
co ma vsak teraz trapi je suma aku mam zacat platit od teraz. k 30.6 08 rozviazal zamestnavatel so mnou zmluvu, lebo som ju mala na dobu urcitu. tzn., ze momentalne som este den na MD a potom na RD. urcite si budem chciet uplatnovat pocas RD OCR na deti, lebo pocas skolky byva starsia dcera chora. z akej sumy to mam platit aby to bolo pre mna vyhodne alebo mam pokracovat z toho co som mala pred 1.1.08? dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

strm.vladka Pozri príspevok
zdravim
14.7. mi konci materska, vdaka vam aj zo zamestnania ale aj z DNP. dokonca som dostala spatne od 1.1. vyplatenu matersku z DNP lebo mi ju najskor neuznali a v maji po odvolani prisiel dlhyyyy list z BA ze to vracaju na pobocku na presetrenie.
co ma vsak teraz trapi je suma aku mam zacat platit od teraz. k 30.6 08 rozviazal zamestnavatel so mnou zmluvu, lebo som ju mala na dobu urcitu. tzn., ze momentalne som este den na MD a potom na RD. urcite si budem chciet uplatnovat pocas RD OCR na deti, lebo pocas skolky byva starsia dcera chora. z akej sumy to mam platit aby to bolo pre mna vyhodne alebo mam pokracovat z toho co som mala pred 1.1.08? dakujem
v r.2007 si si platila DNP z rozdielu max.VZ 28142 a tvojho VZ v zamestnaní, od 1.1.08 si na MD. Ak ti poberanie materského končí 14.7.08 a od pôvodnej prihlášky doteraz si nedala odhlášku ani zmenu VZ, tak za obdobie od 15.7. do 31.7.08 budeš platiť z VZ, ktorý máš na prihláške (splatné je 8.8.08).
Ak teda budeš pokračovať v platení DNP a:
- uplatníš si nárok na nem.dávku po ukončení poberania materského v r.2008, tak sa ti bude rátať z VZ v r.2007.
- ak si uplatníš nárok na nem.dávku v r.2009, tak sa bude rátať z VZ v období od 15.7. do 31.12.08 (samozrejme s vynatím obdobia poberania nemoc, ošetrovného).
Takže sama sa musíš rozhodnúť, či si VZ zvýšiš a na akú výšku. Terajšie mesač.maximum je 30219,- tj. poistné 1330,-Sk (4,4% z 30219) mesačne. Ak si podáš zmenu VZ (pozor nie odhlášku a prihlášku!!!) do konca júla, tak od 1.8.08 platí nový VZ, takže do 8.9.08 platíš poistné z nového VZ.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V poradí štvrtý diel aktuálneho seriálu "Materská v roku 2008" nájdete tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

brčko Pozri príspevok
alinka, súhlasím s Katy, tiež som ti písala
ak máš popri DNP aj zamestnanie, tak musí DNp trvať k nástupu na MD. Ak by ti ku dnu nástupu na MD trvalo len nem.poistenie zo zamestnania, tak materskú z DNp by ti neuznali.
Materská sa vypláca obvykle 28týždnov. U teba ak splnaš 270dní z každého nem.poistenia a aj obe poistenia budú trvať k nástupu na MD, tak z úhrnu z oboch poistení. Po ukončení poberania matersskej si budeš musieť DNP platiť. Ak si dáš zmenu VZ (do konca mesiaca ktorý predchádza mesiacu ukončenia poberania materského) na minimum platné v tom čase, tak z minima.

brčko, ale tá materská je len cca polroka, potom už rodičák, je tak? a na ten sa už dnp nevzťahuje? len toho polroka na materskú? môžem dnp po tom polroku poberania materskej odhlásiť? a ked som slobodná, tak mi dnp budú platiť 37 týž.? tak až potom odhlásiť dnp? dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alinka189 Pozri príspevok
brčko, ale tá materská je len cca polroka, potom už rodičák, je tak? a na ten sa už dnp nevzťahuje? rodič.príspevok nie je dávka nemoc.poistenia vyplácaná soc.poistovnou ale štátna sociál.dávka vybavovaná na UPSVaR, teda rodič.príspevok nezávisí od tvojho nemoc.poistenia len toho polroka na materskú? môžem dnp po tom polroku poberania materskej odhlásiť? ak ho dalej nechceš využiť napr. na čerpanie ošetrovného s dieťaťom alebo svojej nemocenskej, tak samozrejme môžeš ho odhlásiť kedykolvek a ked som slobodná, tak mi dnp budú platiť 37 týž.? predpokladám že sa to robí tak, že na soc.poist. musíš podpísať čestné prehlásenie, že si osamelá. POtom ti budú materskú vyplácať nie obvyklých 28 ale 37týždnov. tak až potom odhlásiť dnp? dakujem
.
0 0
katka_1 katka_1

katka_1 je offline (nepripojený) katka_1

Dobrý deň poraďáci, chcela by som sa opýtať.. Som tehotná 5 týz.. Termín pôrodu mám vypočítaný na 12.03.2009. Pracujem od roku 2004, tento rok som mala k 1.1 zvýšenú mzdu na 24.000 tis. Brutto.. /rozhodujúce obdobie bude rok 2008, takže s týmto VZ 24.tis? / Ak by som chcela max. matersku, co mam urobiť? Môžem sa ešte prihlásiť na DNP, splním podmienku 26 tyz. pred nástupom na MD. Mám sa prihlásiť a dať si VZ z rozdielu 30219 – 24000 = 6219,-? A z toho budem platiť 4,4% Aká bude potom moja materská z DNP? Zo zamestnania budem mať cca 13tis. materskú? Správne uvažujem?
Ďakujem
<o:p> </o:p>
0 0
Monika V. Monika V.

Monika V. je offline (nepripojený) Monika V.

katka_1 Pozri príspevok
Dobrý deň poraďáci, chcela by som sa opýtať.. Som tehotná 5 týz.. Termín pôrodu mám vypočítaný na 12.03.2009. Pracujem od roku 2004, tento rok som mala k 1.1 zvýšenú mzdu na 24.000 tis. Brutto.. /rozhodujúce obdobie bude rok 2008, takže s týmto VZ 24.tis? / Ak by som chcela max. matersku, co mam urobiť? Môžem sa ešte prihlásiť na DNP, splním podmienku 26 tyz. pred nástupom na MD. Mám sa prihlásiť a dať si VZ z rozdielu 30219 – 24000 = 6219,-? A z toho budem platiť 4,4% Aká bude potom moja materská z DNP? Zo zamestnania budem mať cca 13tis. materskú? Správne uvažujem?
Ďakujem
<?xml:namespace prefix = o /><o:p></o:p>
Materská je 55% z VZ. Ak sa teraz prihlásiš ako DNP, tak podľa mňa materská by mala byť z max. t.j 6219,-Sk.
0 0
katka_1 katka_1

katka_1 je offline (nepripojený) katka_1

Ake ked sa prihlasim ako DNP, tak min. VZ na platenie je 8100? Ja mam roziel 6219 - /z max VZ a z VZ zo zamestania/, takze budem tych 4.4% platit z 8100? Staci, ked sa teraz prihlasim, ked uz som v 5 tyzdny? A dokopy budem mat matersku tych cca 16tis? DNP uz nesplnim podmienku 270 dni poistenia v poslednych dvoch rokoch. Ako mam postupovat?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať