Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katia5 Pozri príspevok
Caute poradaci,
aj ja by som chcela poradit ohladom materskej.

Som na RD a od 15.1.2007 som SZCO . Platila som si DNP od 15.1.07 do 26.11.07 z min.VZ. Od 1.12.07 znovu prihl. z max.VZ. a od 1.1.08 znova min.VZ. do 30.6.08. Od 1.7.08 musim uz povinne platit 2686 Sk. Ako si mam zabezpecit vyssiu matersku ked na nu nastupim az v roku 2009?

Poradte prosim.
ak ti nejde o nemocenskú pred nástupom na MD, tak podla terajších zákonov, ak zistíš, že si tehotná, tak sa odhlásiť z DNP, nanovo sa prihlásiť najneskôr do 8tt!!! a určiť si VZ z rozdielu aktuálneho maxima 30219 - VZ zo SZčo.
Potom si uplatníš nárok na materské po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP aj z povinného NP Szčo a aj DNP. Z povinného NP SZčo však musí byť splnená podmienka 270dní nem.poistenia do dna pôrodu (ak nie si ešte tehotná, tak ju predpokladám splníš) a tiež ti musí povinné NP SZčo trvať ku dnu nástupu na MD. Takže ak by si nastupovala na MD v období od 1.7.09, tak by ti vznikol nárok na materské aj z povinného NP SZčo len v prípade, ak budeš stále povinne NP (teda ak tvoje príjmy z podnik. za rok 2008 presiahnu zákonom určenú hranicu).

Ak nebudeš tehotná do konca roku 2008, tak odhlášku a prihlášku z rozdielu max.-VZ z poviného NP SZčo urob aj tak a od 1.1.09 môžeš dať zmenu VZ na aktuálne mimimum.
0 0
katia5 katia5

katia5 je offline (nepripojený) katia5

A ten VZ zo SZCO to je polovica ZD?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

katia5 Pozri príspevok
A ten VZ zo SZCO to je polovica ZD?
od 1.7. si sa prihlasovala na poistenie ako szčo - tam si uviedla VZ ... predpokladám že minimálny (8100) ... alebo nie
0 0
Chilli Chilli

Chilli je offline (nepripojený) Chilli

Dobry den,

potrebovala by som poradit ohladom uplatnenia si naroku na matersku. Dobrovolne nemocensky poistena osoba si platila poistenie z maximalneho VZ, porodila o mesiac skorej. Teraz jej bola vystavena ziadost o matersku. Ako ma postupovat. Do kolkych dni ma odniest ziadost do SP a ake su este dalsie povinnosti. Dakujem velmi pekne za pomoc.
0 0
katia5 katia5

katia5 je offline (nepripojený) katia5

No jasne! Ano 8100,- Dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Chilli Pozri príspevok
Dobry den,

potrebovala by som poradit ohladom uplatnenia si naroku na matersku. Dobrovolne nemocensky poistena osoba si platila poistenie z maximalneho VZ, porodila o mesiac skorej. Teraz jej bola vystavena ziadost o matersku. Ako ma postupovat. Do kolkych dni ma odniest ziadost do SP a ake su este dalsie povinnosti. Dakujem velmi pekne za pomoc.
Čo najskôr doručiť žiadosť o materské ... ak nemôže osobne, tak poštou - doporučene. Ale aj tak by mala ísť osobne sa prihlásiť ako FO, za ktorú platí štát (dôchodkové poist) - do 15 dní od narodenia dieťatka .. tak je to najlepšie vybaviť naraz ... ak môže
0 0
Chilli Chilli

Chilli je offline (nepripojený) Chilli

dakujem velmi pekne
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Chilli Pozri príspevok
Dobry den,

potrebovala by som poradit ohladom uplatnenia si naroku na matersku. Dobrovolne nemocensky poistena osoba si platila poistenie z maximalneho VZ, porodila o mesiac skorej. Teraz jej bola vystavena ziadost o matersku. Ako ma postupovat. Do kolkych dni ma odniest ziadost do SP a ake su este dalsie povinnosti. Dakujem velmi pekne za pomoc.
Dúfam, že splna podmienku 26týždnov do nástupu na MD (iba v prípade, že sa odhlasovala a nanovo prihlásila až potom z max.VZ), teda že jej nemenili nástup na MD podla skut.pôrodu (aj ked, to asi nehrozí!).

Súhlasím s Katy. Aj ked mne už na SP BA okolie cca koncom júna povedali, že podpis mamičky v prípade, že to tam nesie niekto iný, nemusí byť overený (no netreba sa velmi na to spoliehať).

A k žiadosti o materskú nech pripojí hned aj kopiu rodného listu dieťaťa.
Dalšiu kopiu RL dieťaťa treba pripojiť k prihláške na soc.poist.ako FO, za ktorú platí dôch.poistenie štát + vyhláseniu príp. + oznámeniu sporitela o II.pilieri
Naposledy upravil brčko : 15.07.08 at 14:09
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V ďalšom dieli seriálu rozoberiem možnosti zvýšenia materskej u budúcej matky, ktorá má zamestnanie s nízkym platom, vyčkajte.

Diel IV. sa týkal nezamestnanej budúcej matky alebo študentky.
0 0
nikka_ nikka_

nikka_ je offline (nepripojený) nikka_

Dobrý deň, opäť by som potrebovala poradiť. Dlho som tu nebola a priznám sa nemám toľko času študovať všetko dozadu. Som DNP od 1.2.2008 TP mám 31.10.2008 Platím si teraz s VZ 12100 Sk nakoľko HM mám so zamestnania 16000,- Viem, že sa od 1.7.2008 menila výška max. VZ. Ak si chcem doplácať k max. VZ s DNP čo mám spraviť. Resp. odzrkladlí sa mi to na materskej???

Ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

nikka_ Pozri príspevok
Dobrý deň, opäť by som potrebovala poradiť. Dlho som tu nebola a priznám sa nemám toľko času študovať všetko dozadu. Som DNP od 1.2.2008 TP mám 31.10.2008 Platím si teraz s VZ 12100 Sk nakoľko HM mám so zamestnania 16000,- Viem, že sa od 1.7.2008 menila výška max. VZ. Ak si chcem doplácať k max. VZ s DNP čo mám spraviť. Resp. odzrkladlí sa mi to na materskej???

Ďakujem
Odzrkadlí sa to, a však nijak výrazne, ale aj málo poteší.
Jediné, čo treba spraviť, a bolo treba spraviť už do 30.6.2008 - ale nevadí , je podať na SP zmenu VZ na DNP /žiadnu ODHLÁŠKU a PRIHLÁŠKU, DNP nesmieš prerušiť/ maximum mínus VZ zo zamestnania, 30219-16000=14200,-. Zmenu, ktorú podáš v priebehu tohto mesiaca, Ti začne platiť od 1. dňa nasledujúceho mesiaca, čiže od 1.8.2008. Odzrkladlí sa to v tom, že do 31.7.2008 bude tvoj mesačný VZ na výpočet materskej 28100,- no a od 1.8.2008 30200,-, čo je zvýšenie tvojej materskej cca. o 10,- na 1 deň /ak dobre počítam / čo je mesačne asi 300,-. Takže tá jedna cesta na SP za to stojí, máš zarobené napr. na balenie plienok.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankasm Pozri príspevok
Odzrkadlí sa to, a však nijak výrazne, ale aj málo poteší.
Jediné, čo treba spraviť, a bolo treba spraviť už do 30.6.2008 - ale nevadí , je podať na SP zmenu VZ na DNP /žiadnu ODHLÁŠKU a PRIHLÁŠKU, DNP nesmieš prerušiť/ maximum mínus VZ zo zamestnania, 30219-16000=14200,-. Zmenu, ktorú podáš v priebehu tohto mesiaca, Ti začne platiť od 1. dňa nasledujúceho mesiaca, čiže od 1.8.2008. Odzrkladlí sa to v tom, že do 31.7.2008 bude tvoj mesačný VZ na výpočet materskej 28100,- no a od 1.8.2008 30200,-, čo je zvýšenie tvojej materskej cca. o 10,- na 1 deň /ak dobre počítam / čo je mesačne asi 300,-. Takže tá jedna cesta na SP za to stojí, máš zarobené napr. na balenie plienok.
No, pozor, nárok na materské z DNP bude len vtedy, ak neporodíš skôr ako 28.10.2008, ak dobre počítam.....Iba ak by si mala ešte nejaké ukončené nemocenské poistenie v posledných 2 rokoch.
0 0
nikka_ nikka_

nikka_ je offline (nepripojený) nikka_

Ďakujem za odpoveď, v roku 2007 som v septembri menila zamestnávateľa. a v podstate aj v predchádzajúcom zamestnaní sa k 1.4.2006 menila firma po právnej stránke, takže taktiež sme mali ukončenie PP a znova podpísanie zmlúv. takže to by som mala splniť. V podstate aj podmienka z DNP platenie 26 týždňov bude pravdepodobne splnená, lebo som začala platiť skôr ako som otehotnela, síce iba s odstupom cca 3 týždňov.
Inak ma práve napadlo, lebo som si pozerala výplatné pásky. Ako VZ so zamestnania sa berie Hrubá mzda, alebo základná mzda, lebo to je v mojo prípade kvôli mesačným odmenám rozdiel. Tento mesiac som mala trebárs hrubý príjem cca 20 500 Sk, čo znamená, že pri platení DNP s VZ 12100 mi to presiahlo za jún max VZ. Čo v prípade, že v niektorých mesiacoch je platené z viac ako je max. VZ. Dá sa to potom neako vyžiadať späť.... ??
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

nikka_ Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, v roku 2007 som v septembri menila zamestnávateľa. a v podstate aj v predchádzajúcom zamestnaní sa k 1.4.2006 menila firma po právnej stránke, takže taktiež sme mali ukončenie PP a znova podpísanie zmlúv. takže to by som mala splniť. V podstate aj podmienka z DNP platenie 26 týždňov bude pravdepodobne splnená, lebo som začala platiť skôr ako som otehotnela, síce iba s odstupom cca 3 týždňov.
Inak ma práve napadlo, lebo som si pozerala výplatné pásky. Ako VZ so zamestnania sa berie Hrubá mzda, alebo základná mzda, lebo to je v mojo prípade kvôli mesačným odmenám rozdiel. Tento mesiac som mala trebárs hrubý príjem cca 20 500 Sk, čo znamená, že pri platení DNP s VZ 12100 mi to presiahlo za jún max VZ. Čo v prípade, že v niektorých mesiacoch je platené z viac ako je max. VZ. Dá sa to potom neako vyžiadať späť.... ??
berie sa hrubá mzda (obvykle).
Preplatok z dôvodu prekročenia maxim. VZ za mesiac si môžeš písomne vyžiadať vrátiť. Asi lepšie za dlhšie obdobie naraz. Možno sa ti to ešte do nástupu na MD niektorý mesiac znovu prihodí.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

nikka_ Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, v roku 2007 som v septembri menila zamestnávateľa. a v podstate aj v predchádzajúcom zamestnaní sa k 1.4.2006 menila firma po právnej stránke, takže taktiež sme mali ukončenie PP a znova podpísanie zmlúv. takže to by som mala splniť. V podstate aj podmienka z DNP platenie 26 týždňov bude pravdepodobne splnená, lebo som začala platiť skôr ako som otehotnela, síce iba s odstupom cca 3 týždňov.
Inak ma práve napadlo, lebo som si pozerala výplatné pásky. Ako VZ so zamestnania sa berie Hrubá mzda, alebo základná mzda, lebo to je v mojo prípade kvôli mesačným odmenám rozdiel. Tento mesiac som mala trebárs hrubý príjem cca 20 500 Sk, čo znamená, že pri platení DNP s VZ 12100 mi to presiahlo za jún max VZ. Čo v prípade, že v niektorých mesiacoch je platené z viac ako je max. VZ. Dá sa to potom neako vyžiadať späť.... ??
Áno, poistné zaplatené navyše môžeš žiadať späť.
Len VZ zo zamestnania ti budú počítať z roku 2007 od začiatku toho nového PP do konca roka. A VZ z DNP ti budú počítať priemer od februára do septembra/októbra. A vo februári si platila len z minima a keď píšeš, že za jún si mala plat vyše 20 tis, tak tam tiež vychádza minimum ......tak to troška znižuje VZ z DNP. VZ sa oplatí zvýšiť (ako písala Janka) od 1.8. - samozrejme, ak nebudeš mať plat cez 20 tisíc.
Spomínala si aj nejakú PNku - zo zamestnania by mal byť VZ rovnaký aj pre materskú, z DNP vyšší
0 0
nikka_ nikka_

nikka_ je offline (nepripojený) nikka_

ďakujem v podstate netuším aký bude plat zo zamestnania na nasledújúce obdobie, lebo som znova na PN, a pravdepodobne asi znova do konca mesiaca, takže to skresľuje. Hned v piatok si predsa len pojdem zvýšiť VZ z DNP, ešte čo v prípade, že k 19.9.08 nastúpim na MD. Čo s platením na DNP. Treba nahlásiť niekam nástup, alebo to mám platiť aj naďalej, z akej výšky poprípade ??
0 0
nikka_ nikka_

nikka_ je offline (nepripojený) nikka_

ak môžem ešte jedna otázočka, Ako je to s MD v prípade, že budem slobodná mamička?? Je tam neaký nárok poberania dlhšie??
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Slobodné mamičky sa majú. Poberajú materské namiesto 28 až 37 týždňov. Pri troche šikovnosti sa tak získa na materskej o 20000 Sk viac, ako v prípade vydatej mamičky.

Čiže rada znie: ak ste vydatá, pred nástupom na materskú treba stihnúť rozvod. Ak ste slobodná, svatba až po pôrode.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

nikka_ Pozri príspevok
ďakujem v podstate netuším aký bude plat zo zamestnania na nasledújúce obdobie, lebo som znova na PN, a pravdepodobne asi znova do konca mesiaca, takže to skresľuje. Hned v piatok si predsa len pojdem zvýšiť VZ z DNP, ešte čo v prípade, že k 19.9.08 nastúpim na MD. Čo s platením na DNP. Treba nahlásiť niekam nástup, alebo to mám platiť aj naďalej, z akej výšky poprípade ??
... počas PN sa poistné neplatí ... uplatnila si si (dúfam) nárok na nemocenské z obidvoch poistení..
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jozef Mihál Pozri príspevok
Slobodné mamičky sa majú. Poberajú materské namiesto 28 až 37 týždňov. Pri troche šikovnosti sa tak získa na materskej o 20000 Sk viac, ako v prípade vydatej mamičky.

Čiže rada znie: ak ste vydatá, pred nástupom na materskú treba stihnúť rozvod. Ak ste slobodná, svatba až po pôrode.

.... a ja že kto (čo) má na svedomí, že sa uzatváta tak málo manželstiev
............a to Zákon o sociálnom poistení
Naposledy upravil Katy a R : 16.07.08 at 20:44
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať