Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

dakujem za promtnu odpoved, mam este otazku

mozem si teraz platit z minima a ked uz na babe zacneme pracovat tak zacnem platit z maxima? a co ak sa v juli zvysi VZ, zvysi sa mi poistne automaticky?

dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Stačí platiť z minima a potom najneskôr do 8tt (lepšie aj skôr) sa odhlásiť a nanovo (druhý krát) prihlásiť z maxima (to platí pre tých, čo nebudú mať nárok na materské z iného NP, čo nie je tvoj prípad) alebo z rozdielu medzi maximom a VZ, z ktorého vznikne nárok zo zamestnania. Z maxima by si platila zbytočne, lebo v súčte nárok na materské zo zamestnania+z DNP môže byť len jedno maximum. Teda presnejšie -je stanovený maximálny denný VZ podla mesiaca nástupu na MD. Jedine, že predpokladáš, že tvoj PP nebude trvať ku dnu nástupu na MD, vtedy by bolo opodstatnené platenie z maxima. Alebo tiež ak by si chcela čerpať po ukončení MD prípadnú OčR alebo PN z maxima.
Podla mna v tvojom prípade (lebo si na RD a trvá ti PP a ak ti na prípadnej Očr až tak nezáleží) si pri druhom prihlásení (aj ked to bude už pred 1.7.08) môžeš hned určiť VZ rozdiel medzi maximom platným od 1.7.08 (predpokladám bude čoskoro uverejnené) a VZ zo zamestnania.
Ak by si chcela platiť z maxima, musíš dať do konca júna!! zmenu VZ platnú od 1.7.08, nemení sa to automaticky.
Podrobnejší postup kedy sa odhlásiť a nanovo prihlásiť je tu už viackrát spomínaný. Skús si to prečítať a potom sa spýtaj, ak nebudeš niečomu rozumieť alebo ak už budeš tehotná.
Naposledy upravil brčko : 05.03.08 at 19:06
0 0
liebling liebling

liebling je offline (nepripojený) liebling

Potrebujem vysvetliť situáciu, ak zamestnankyňa nebola na sociálnej poisťovni nahlásená (začiatok MD, koniec MD, začiatok RD, koniec RD, začiatok ďalšej MD), toto bolo dodatočne urobené.Dotyčná dostávala materský aj rodičovský príspevok. Avšak na soc.poisťovni mi bolo povedané, že jej do bude dodatočne vyplatené. Čo? Myslím, že odvody, ale nie som si istá. Ak áno, z akých peňazí jej do strhnú a odvedú do poisťovni? Snáď jej to nebude musieť doplatiť zamestnávateľ?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

liebling Pozri príspevok
Potrebujem vysvetliť situáciu, ak zamestnankyňa nebola na sociálnej poisťovni nahlásená (začiatok MD, koniec MD, začiatok RD, koniec RD, začiatok ďalšej MD), toto bolo dodatočne urobené.Dotyčná dostávala materský aj rodičovský príspevok. Avšak na soc.poisťovni mi bolo povedané, že jej do bude dodatočne vyplatené. Čo? Myslím, že odvody, ale nie som si istá. Ak áno, z akých peňazí jej do strhnú a odvedú do poisťovni? Snáď jej to nebude musieť doplatiť zamestnávateľ?
Predpokladám, že sa jedná o zamestnankynu, ktorá nastúpila na RD do dátumu 31.7.06. Doplácať materské ani rodič.príspevok jej nebudú. Len ak nebola nahlásená MD ani RD, tak v období od narodenia dieťaťa za nu štát neplatil do SP dôchodkové poistenie. Takže jej spätne doplatí "štát", nie ona sama dôchodkové poistenie.

Od 1.8.06, ak chcela zamestnankyna, aby za ňu štát odvádzal dôch.poistenie, už sa musí sama prihlásiť na RLFO ako FO, ktorá sa stará o dieta do 6rokov a za ktorú štát platí dôch.poistenie.
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

ahojte, neviete ktorá časť PN sa dáva do soc.poisť. ak si chcem uplatniť DNP? v prvom rade to dnp treba vyznačiť na pn, však? zaniesť to treba prvý den PN alebo až 11.deň (ked prvých 10 platí zames.)? čo ešte treba urobiť, stačí to zaniesť? príde potom nejaký papier domov o výške sumy, kt.budú vyplácať? dakujem
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Ahojte, zamestnankyňa má dvojročné dieťa chce dať výpoveď nakoľko sa jej nemá kto starať o malú a do jaslí ju dať nechce. Doteraz sa starala jej matka. Zamestnávateľ nesúhlasí s dohodou trvá na výpovedi s dvojmesačnou výpovednou lehotou. Nie som si istá či je to správne.Ďakujem.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

dada 1 Pozri príspevok
Ahojte, zamestnankyňa má dvojročné dieťa chce dať výpoveď nakoľko sa jej nemá kto starať o malú a do jaslí ju dať nechce. Doteraz sa starala jej matka. Zamestnávateľ nesúhlasí s dohodou trvá na výpovedi s dvojmesačnou výpovednou lehotou. Nie som si istá či je to správne.Ďakujem.
Ano je to správne pozri § 62 Z8k. práce
Ak zamestnávateľovi pracovník chýba, tak sa samozrejme dohode bráni.
§ 62
Výpovedná doba

Na začiatok

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alinka189 Pozri príspevok
ahojte, neviete ktorá časť PN sa dáva do soc.poisť. ak si chcem uplatniť DNP? v prvom rade to dnp treba vyznačiť na pn, však? zaniesť to treba prvý den PN alebo až 11.deň (ked prvých 10 platí zames.)? čo ešte treba urobiť, stačí to zaniesť? príde potom nejaký papier domov o výške sumy, kt.budú vyplácať? dakujem
Nemám pred sebou papier o dočasnej PN, no predpokladám, na SP sa odovzdáva diel, kde je vyhlásenie poistenca.
Ak ti vznikol z DNP nárok na nemocenské, tak SP vypláca dávku od prvého dna PN. Či však a ako kontrolujú za prvých 10dní, či nem.dávka spolu s náhradou mzdy neprekračuje maximum, neviem, to by zaujímalo aj mna. Ak ti priznajú nemocenské, malo by ti prísť rozhodnutie o priznaní nemocenského. Aspon mne prišlo rozhodnutie z DNP o priznaní ošetrovného, kde bola napísaná dávka na den(nie celková suma za celé obdobie)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

alinka189 Pozri príspevok
ahojte, neviete ktorá časť PN sa dáva do soc.poisť. ak si chcem uplatniť DNP? v prvom rade to dnp treba vyznačiť na pn, však? zaniesť to treba prvý den PN alebo až 11.deň (ked prvých 10 platí zames.)? čo ešte treba urobiť, stačí to zaniesť? príde potom nejaký papier domov o výške sumy, kt.budú vyplácať? dakujem
Pochopila som že si aj zamestnaná aj DNP .... v tom prípade treba si PNku vypýtať 2x od lekára a vyplniť na obidvoch tlačivách(myslím, že na zadnej strane) že si uplatňuješ nárok aj z druhého poistenia
Dávku vyplatia spolu.

Zamestnávateľovi odovzdáš jedno tlačivo, kde je zaškrtnutá 1 (za 10 dní vyplatí zamestnávateľ NM - potom postúpi na SP)
v SP odovzdáš hneď druhú PNku - zaškrtnutá 3 ... nárok je od 1. dňa
Naposledy upravil Katy a R : 07.03.08 at 09:14
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

dada 1 Pozri príspevok
Ahojte, zamestnankyňa má dvojročné dieťa chce dať výpoveď nakoľko sa jej nemá kto starať o malú a do jaslí ju dať nechce. Doteraz sa starala jej matka. Zamestnávateľ nesúhlasí s dohodou trvá na výpovedi s dvojmesačnou výpovednou lehotou. Nie som si istá či je to správne.Ďakujem.
Podla mna, kedže predpokladám, že nové miesto si hladať nebude, by bolo pre nu najlepšie (a zamestnávatela by to nič nestálo, len to, že by asi už tie 2mesiace neodrobila, ale aj o tom sa dá dohodnúť), aby znovu nastúpila na rodičovkú dovolenku, nech o to písomne požiada. Zamestnávatel jej ju musí poskytnúť (§ 166 ods.2 ZP). Síce nemocensky poistená ani poistená z nezamestnanosti v tomto čase nebude, takže je to skoro tak, ako keby ukončila PP. Výhoda je, že po dovršení 3-och rokov môže dať dieťa do škôlky a pokračovať v tomto PP.
Ešte doplním ten § 166 ods.2
Na prehlbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávatel povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starosltlivosť, je zamestnávatel povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.

Ak by si aj medzitým počas RD našla novú prácu, môže u jedného zamestnávatela čerpať RD a u druhého pracovať. Len by bolo rozumné cca tie tri mesiace pred ukončením RD (kvôli dvojmesačnej výpovednej lehote), nech sa s ním dohodne, či bude po ukončení PP u neho pokračovať, alebo má dať výpoved a pracovať bude v novej práci. Ak však druhú prácu mať nebude, nič také ona riešiť nemusí.
Aha, vy ste zamestnávatel. Tak uvážte , či ju aj potom chcete zamestnávať.
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

jankasm Pozri príspevok
Počas materskej môžeš dostávať 1x maximum. Keďže sa nemôžeš zamestnať u manžela tak zostáva len druhá možnosť, a to DNP.
Môžeš urobiť tak ako Ti poradili a platiť od začiatku z maxima 28142,-, vlastne len maximum-VZ zo zamestnania. Ale ak plánuješ otehotnieť až niekedy v septembri, tak odporúčam tak ako už písal ajobs, prihlásiť sa na DNP zatiaľ z minima 8100,- to Ti úplne stačí pre splnenie podmienky 270 dní DNP. Potom, keď otehotnieš, najneskôr v 8tt sa treba odhlásiť a nanovo prihlásiť s maximálnym VZ /od 1.7.2008 by to malo byť 30300,-/. Do nástupu na MD treba z tohto maxima platiť 26 týždňov a materská bude maximálna, cca. 16000,-.
dakujem za odpoved. chcem sa spytat. ked som zamestnana, splnam automaticky tu podmienku poistenia 270 dni? a ma to nieco s dobrovolnym platenim z vymeriavacieho zakladu alebo absolutne nic a je to len povinne poistenie? dakujem
0 0
katuskapd katuskapd

katuskapd je offline (nepripojený) katuskapd

Dobry den, chcem sa opytat ci sa da uplatnit nemocenske z DNP aj pozadu? Som DNP od 1.12.2007 a na nemocenskej som od 2.1.2008, doteraz som o to nepoziadala, lebo som cakala ze to je automaticky zratavane a vyplacane.Dakujem za odpoved.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katuskapd Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa opytat ci sa da uplatnit nemocenske z DNP aj pozadu? Som DNP od 1.12.2007 a na nemocenskej som od 2.1.2008, doteraz som o to nepoziadala, lebo som cakala ze to je automaticky zratavane a vyplacane.Dakujem za odpoved.
a splnaš podmienku 270dní NP aj z DNP? Ak túto podmienku nesplnaš, nárok na nemocenské z DNP ti nevznikne. Ku dnom trvajúceho DNP (1.12.07-1.1.08)sa prirátajú aj dni ukončených nemoc.poistení v období posledných dvoch rokov pred uplatnením nároku na nemocenské (teda od 2.1.06).
Uplatnit na SP by sa to podla mna malo dat (nemám však skúsenost), ak však nie je problém, či lekár može vypísat ešte jednu PN-ku až teraz. Takže snád na to ešte niekto odpovie.
0 0
katuskapd katuskapd

katuskapd je offline (nepripojený) katuskapd

Dakujem za odpoved. Vlastne som zamestnana, pracovala som 9 mesiacov v roku 2007 tak by som to vlastne splnala,ked sa to spocitava. Na nemocenskej som stale nakolko som na rizikovom. Tak to teda skusim, ved zato nic nedam. Vdaka.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Spočítava sa to však len v prípade "ukončeného nemocenského poistenia", to znamená, ak bol tento "PP ukončený". Ak je to stále ten istý PP, ktorý trval v r.2007 9mesiacov, trvá doteraz a z ktorého od 2.1.08 poberáš PN-ku, tak podla "výkladu SP", z neho sa dni NP ku dnom DNP nepripočítavajú. Nárok na nemocenské z DNP by v takomto prípade SP neuznala. Ale skúsiť to môžeš. Snád natrafíš na pracovníčku, čo sa neriadi "výkladom SP" ale zákonom.
Naposledy upravil brčko : 08.03.08 at 18:10
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

Dobry vecer,
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Mam jednu otazocku, len na overenie, ci SP postupovala spravne pri vypocte PN a materskej. V juli 2007 som nastupila na matersku. RO pre vypocet materskej bol rok 2006. V tomto roku som mala prijem 314.938Sk. avsak SP to pocitala podla §11 zakona, vseobecny vymeriavaci zaklad za rok 2004 je 189.900Sk a za rok 2005 je 207.288Sk. Maximalny VZ pre platenie poistneho na NP 189.900/12 = 15.825 x 1,5 = 23.738Sk (1,5-nasobok VVZ za rok 2004 platny pre prvy polrok 2006) a 207.288/12 = 17.274 x 1,5 = 25.911Sk (1,5-nasobok VVZ za rok 2005 platny pre druhy polrok 2006).
Ak som mala v roku 2006 celkovy prijem 314.938Sk, co bol priemerny plat 26.245Sk, preco sa do uvahy nebral VZ platny v tom case, co bolo tych 25.911Sk? preco som nedosiahla maximalnu matersku?
<o:p></o:p>
Dakujem.
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

prosim vas, kde sa dozviem info o skoleniach? dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

matka2009 - aj ked tvoj hrubý príjem za rok 2006 bol 314938, tj. priem.hr.mzda 26245,-, tak maximálny mesačný vymeriavací základ na NP, z ktorého sa ti zo mzdy odvádzalo nemocenské poistenie bol v období 1-6/06 tých maximálne 23.738,-Sk mesačne a v období 7-12/06 maximálne 25.911,-Sk mesačne, takže súčet tvojich VZ na NP v r.2006 bol predpokladám 297.894,-Sk, denný VZ 816,15 a materská cca 449,- na den. SP postupovala správne.
Z dlhodobého nemocenského poistania sa bohužial maximum aktuálne v čase uplatnovania nároku nedá dosiahnuť, vzhladom na iné maximá v rozhodujúcom období.

školenia nájdeš bud na hornej modrej lište "školenia" alebo dole na stránke sú tiež Školenia, videoškolenia, Kalendár školení, bližšie info snád su tiež tam
Naposledy upravil brčko : 08.03.08 at 19:57
0 0
matka2009 matka2009

matka2009 je offline (nepripojený) matka2009

sucet VZ bol 287.778 Sk, DVZ 788Sk a materska 433Sk, nemala som vzdy v danom mesiaci dosiahnute maximum , ale to uz je jedno, ked SP postupovala spravne dakujem za odpoved a aj za info ohladom skoleni - slepa som jak patron
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ok a nič si s toho nerob, že si si školenia nevšimla. Sú dôležitejšie veci v živote! a stáva sa to myslím každému. Teda nech hovorím za seba, mne určite.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať