Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

moke Pozri príspevok
Ahojte,

prosim, poradte aj mne. Som tehotna v 4. mesiaci. Termin porodu mam v auguste. Som zamestnana viac ako 270 dni, ale minuly rok menila 2 krat zamestnanie. 31.1.2007 som koncila v prvom a od 1.2.2007 do 30.4.2007 som pracovala v 2 zamestnani. A od 1.5.2007 pracujem az doteraz v tej istej firme. Len zmluva mi konci koncom maja. A neviem, ci mi ju predlzi. Ak mam priklad DVZ 20.000 SK, tak sa mi bude pocitat materska z tejto sumy alebo z ktorej? DNP som neni a ani som nebola.
Poradte mi, co by bolo pre mna najlepsie?
Dakujem.
To, že ti zmluvu v práci nepredlžia nebude mať vplyv na nárok materskej, keďže budeš v ochrannej lehote. Tvoja materská bude počítaná z rozhodujúceho obdobia 1.5.2007 do 31.12.2007 /teda posledné zamestnanie /. Suma materského bude počítaná ako súčet tvojich VZ v rozhodujúcom období a vydelená počtom kalendárnych dní rozhodujúceho obdobia. Z tejto sumy ti bude SP vyplácať 55% za každý kalendárny deň.
Ak VZ v tvojom terajšom zamestnaní nedosahoval maximálny VZ, tak by pre teba bolo najvýhodnejšie zamestnať sa /hoci aj u niekoho známeho/ tesne pred nástupom na materskú s maximálnym VZ.
0 0
moke moke

moke je offline (nepripojený) moke

Takze ked v maji mi skonci PP a nebudem si platit dobrovolne NP, tak sa mi materska bude pocitat aj tak z VZ od 1.5.2007-31.12.2007? A ten VZ sa pocita tak, ze VZ spocitam a vydelim poctom mesiacov?
A keby mi predlzili, tak je to rovnako, ze?
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

moke Pozri príspevok
Takze ked v maji mi skonci PP a nebudem si platit dobrovolne NP, tak sa mi materska bude pocitat aj tak z VZ od 1.5.2007-31.12.2007? A ten VZ sa pocita tak, ze VZ spocitam a vydelim poctom mesiacov?
A keby mi predlzili, tak je to rovnako, ze?
Keby ti zmluvu predĺžili, tak na výpočte materskej by to nič nemenilo. Ten VZ sa počíta tak, že si spočítaš svoje hrubé mzdy od 1.5.2007 do 31.12.2007 a vydelíš to počtom kalendárnych dní od 1.5.2007 do 31.12.2007 od ktorých odrátaš dni kedy si mala OČR, PN alebo iné prerušenia NP. Takže počítaš každý deň aj soboty a nedele. Z toho čo si vypočítaš je materská 55% za každý kalendárny deň / aj soboty, nedele, sviatky/.
0 0
JanaT. JanaT.

JanaT. je offline (nepripojený) JanaT.

Zdravím,
chcela by som sa spýtať, neviem či s tým máte niekto skúsenosť, Od 1.1.2008 som na MD /bola som zamestnaná od 1.4.2006 a od 15.12.2007 so sa prihlásila ako DNP - podľa Vašich rád/ lenže potom ste tu uvádzali že SP si novelu zákona , ktorá platí od 1.1.08 vyložila po svojom a z DNP by mi nemali priznať MD, dnes mi prišlo rozhodnutie kde mi SP priznala MD zo zamestnania aj z DNP. Chcem sa spýtať či to nebudem musieť niekedy vracať.
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

tak to ti gratulujeme pretože väčšinou si v takýchto prípadoch musíš materskú z DNP doslova vybojovať. SP asi pochopila, že usmernenie je v rozpore so zákonom. Vracať ju nebudeš.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

JanaT. Pozri príspevok
Zdravím,
chcela by som sa spýtať, neviem či s tým máte niekto skúsenosť, Od 1.1.2008 som na MD /bola som zamestnaná od 1.4.2006 a od 15.12.2007 so sa prihlásila ako DNP - podľa Vašich rád/ lenže potom ste tu uvádzali že SP si novelu zákona , ktorá platí od 1.1.08 vyložila po svojom a z DNP by mi nemali priznať MD, dnes mi prišlo rozhodnutie kde mi SP priznala MD zo zamestnania aj z DNP. Chcem sa spýtať či to nebudem musieť niekedy vracať.
Bolo by zaujímavé vedieť, pod ktorú pobočku SP patríš.
Lebo pred tebou tu bol prípad, ked jej v podobnom prípade materskú z DNP nepriznali.
A nemala si ukončené žiadne NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom? Ozaj zaujímavé. Žeby nepostupovali jednotne? Podla mna postupovali v tvojom prípade podla zákona a materská ti patrí. Aj ked nezohladnili výklad SP.
Snád sa ozve viac mamičiek, ako dopadli v takomto prípade. Zatial som zaevidovala myslím len tú jednu (alebo už boli dve?), čo im materskú nepriznali a ty si prvý opačný prípad.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

JanaT. Pozri príspevok
Zdravím,
chcela by som sa spýtať, neviem či s tým máte niekto skúsenosť, Od 1.1.2008 som na MD /bola som zamestnaná od 1.4.2006 a od 15.12.2007 so sa prihlásila ako DNP - podľa Vašich rád/ lenže potom ste tu uvádzali že SP si novelu zákona , ktorá platí od 1.1.08 vyložila po svojom a z DNP by mi nemali priznať MD, dnes mi prišlo rozhodnutie kde mi SP priznala MD zo zamestnania aj z DNP. Chcem sa spýtať či to nebudem musieť niekedy vracať.
Ja myslím, že keď poslali rozhodnutie, a pošlú korunky, tak vracať možno bude musieť ten, kto to chybné rozhodnutie vydal. Ak sa na to niekedy v budúcnosti príde. A ak to rozhodnutie vôbec je chybné. Lebo podľa zákona nárok máš. To len ten ich blbý výklad.
0 0
MaxMan MaxMan

MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

Mam jednu otazku:

Ako je to s PN pri DNP? Manzelka si plati DNP od jula 2007. V januari si zmanila VZ na max. Porod ma mat zaciatkom septembra. Momentalne je nezamestnana a bude dostavat podporu. Gynekolog ju chce vypisat na PN. Nebude mat PN vplyv na DNP a nasledne aj vyplatu materskej? Pocas PN bude mat narok aj z DNP? Minuly rok mala pracovny pomer do konca novembra. December nepracovala a od januara je na UP.

Za kazdu radu dakujem.
0 0
FIFA FIFA

FIFA je offline (nepripojený) FIFA

úplný začiatočník
Prosím Vás, ked ide zamestnankyňa na materskú dovolenku, treba ju nahlásiť na sociálke ....a čo sa robí so zdravotným poistením,tiež treba poslať formulár so zmenou?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

MaxMan Pozri príspevok
Mam jednu otazku:

Ako je to s PN pri DNP? Manzelka si plati DNP od jula 2007. V januari si zmanila VZ na max. Porod ma mat zaciatkom septembra. Momentalne je nezamestnana a bude dostavat podporu. Gynekolog ju chce vypisat na PN. Nebude mat PN vplyv na DNP a nasledne aj vyplatu materskej? Pocas PN bude mat narok aj z DNP? Minuly rok mala pracovny pomer do konca novembra. December nepracovala a od januara je na UP.

Za kazdu radu dakujem.
Tento postup manželky podľa môjho názoru nie je dobrý. V januári sa znova prihlásila na DNP, alebo ako píšeš si len zmenila VZ na max. Ak je to tak, že si len zmenila VZ na max. taj jej RO pre výpočet PN aj materskej bude r. 2007 a teraz si zbytočne platí DNP z max. VZ.
Ak chce mať materskú z max. VZ, bolo by dobré sa teraz hneď odhlásiť z DNP a znova napr. za 2 dni prihlásiť z max. VZ. Do dňa pôrodu bude spĺňať podmienku poistenia 270 dní za posledné 2 roky. A splní aj podmienku 26 týždňov nepretržitého DNP do dňa pôrodu.
Ak by sa znova prihlásila na DNP napr. 25.2.08 z max. VZ 28142 Sk a v takomto platení by pokračovala do vypísania na materskú, tak do konca augusta by bola súvisle poistená 27 týždňov a dostávala by materskú cca 15000.
Ak by bola PN, tak počas PN sa poistenie neplatí. Ale treba sa odhlásiť a znovu prihlásiť čo najskôr. To je môj pohľad na problém.
0 0
MaxMan MaxMan

MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

To Manual:
Zle som sa asi vyjadril. Manzelka v januari odhlasila DNP a k dalsiemu dnu sa prihlasila s max VZ, takze toto uz mame podchytene. Teraz mi ide o to, ze ak ju vypisu na PN, co to spravi s buducou materskou? Ako pises pocas PN sa poistenie neplati, ale pocita sa? Ak by sla na PN napr. na 4 tyzdne, tieto sa jej zapocitaju do tych 26 tyzdnov potrebnych na max matersku?
0 0
fifik fifik

fifik je offline (nepripojený) fifik

Marcela
Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať : ak v decembri 2008 si dám DNP z najvyššieho VZ a následne to od 1.1.2009 zmením na najnižší tak budem poberať materskú s toho najvyššieho VZ? Inak som SZČO od 1.6.2006. Potom treba zase 12/2009 zmeniť na najvyšši VZ a v 1/2010 znížiť? Aby som dostávala počas celých 3 rokoch vyššiu materskú? Poraďte mi ak som to nesprávne pochopila.
Ďakujem !
0 0
fifik fifik

fifik je offline (nepripojený) fifik

Marcela
Ešte by som chcela pre upresnenie dodať že ešte nie som tehotná ale plánujem.
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

MaxMan Pozri príspevok
To Manual:
Zle som sa asi vyjadril. Manzelka v januari odhlasila DNP a k dalsiemu dnu sa prihlasila s max VZ, takze toto uz mame podchytene. Teraz mi ide o to, ze ak ju vypisu na PN, co to spravi s buducou materskou? Ako pises pocas PN sa poistenie neplati, ale pocita sa? Ak by sla na PN napr. na 4 tyzdne, tieto sa jej zapocitaju do tych 26 tyzdnov potrebnych na max matersku?
Manželka spravila veľmi dobre, že sa z DNP odhlásila a následne prihlásila. Ak nastúpi na PN teraz a táto bude trvať až do nástupu na MD, bude jej vyplácaná z DNP ale len z min. VZ, pretože ešte nemá splnenú podmienku 26 týždňov nepretržitého poistenia. Materská jej bude vyplácaná už z max. VZ /28 142,-/. Počas poberania PN z DNP však nebude musieť platiť poistné z DNP. Doba kedy bude PN sa jej započítava do doby NP.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

fifik Pozri príspevok
Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať : ak v decembri 2008 si dám DNP z najvyššieho VZ a následne to od 1.1.2009 zmením na najnižší tak budem poberať materskú s toho najvyššieho VZ? Inak som SZČO od 1.6.2006. Potom treba zase 12/2009 zmeniť na najvyšši VZ a v 1/2010 znížiť? Aby som dostávala počas celých 3 rokoch vyššiu materskú? Poraďte mi ak som to nesprávne pochopila.
Ďakujem !
Ak si platíš aj ako SZČO - tak počítaj s tým, že môžeš zaplatiť poistné z max. VZ ... ale v súčte z obidvoch poistení!

K 1.1.2008 je platná tzv. "malá" novela zákona o soc poistení...sa chystá "veľká" novela...takže čo bude v roku 2009, alebo 2010 .. to ťažko teraz predpokladať
V každom prípade je vhodné mať DNP ... keď aj nie súvisle, tak aspoň nejakú dobu
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

MaxMan Pozri príspevok
To Manual:
Zle som sa asi vyjadril. Manzelka v januari odhlasila DNP a k dalsiemu dnu sa prihlasila s max VZ, takze toto uz mame podchytene. Teraz mi ide o to, ze ak ju vypisu na PN, co to spravi s buducou materskou? Ako pises pocas PN sa poistenie neplati, ale pocita sa? Ak by sla na PN napr. na 4 tyzdne, tieto sa jej zapocitaju do tych 26 tyzdnov potrebnych na max matersku?
Aspoň vidíš ako dôležité je zadať potrebné údaje aby odpovedajúci nemusel domýšľať možnosti ako to mohlo byť...
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
fifik Pozri príspevok
Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať : ak v decembri 2008 si dám DNP z najvyššieho VZ a následne to od 1.1.2009 zmením na najnižší tak budem poberať materskú s toho najvyššieho VZ? Áno, je to tak, ak na materskú nastúpiš najskôr po 26 týždňoch od tejto zmeny. Celkový počet dní nemocenského poistenia musí byť 270 v posledných 2 rokoch. Inak som SZČO od 1.6.2006. A platíš si nejaké odvody ? Potom treba zase 12/2009 zmeniť na najvyšši VZ a v 1/2010 znížiť? Áno, presne tak isto...pokiaľ sa nezmení legislatíva. Aby som dostávala počas celých 3 rokoch vyššiu materskú? Haha, to si ma rozosmiala, materské sa poberá v dĺžke 28(37) týždňov, po tomto období poberáš iba rodičovský príspevok - v súčasnosti 4560 Sk. Poraďte mi ak som to nesprávne pochopila.
Ďakujem !
Odpovede sú v texte.
0 0
MaxMan MaxMan

MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

celestina Pozri príspevok
Manželka spravila veľmi dobre, že sa z DNP odhlásila a následne prihlásila. Ak nastúpi na PN teraz a táto bude trvať až do nástupu na MD, bude jej vyplácaná z DNP ale len z min. VZ, pretože ešte nemá splnenú podmienku 26 týždňov nepretržitého poistenia. Materská jej bude vyplácaná už z max. VZ /28 142,-/. Počas poberania PN z DNP však nebude musieť platiť poistné z DNP. Doba kedy bude PN sa jej započítava do doby NP.
Takze ci som dobre pochopil:
Ak pojde manzelka na PN, bude ju dostavat z DNP ale z minima. Pocas tejto doby nemusi platit DNP, ale rata sa jej ako keby platila. Nasledne materska by jej mala ist uz z max. VZ.
Jedna vec ma este trapi: 270 dni poistenia DNP jej uplynie az koncom aprila. Ako je to potom s PN? Rata sa jej do 270 dni DNP aj predchadzajuci prac. pomer z minuleho roka?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
MaxMan Pozri príspevok
Takze ci som dobre pochopil:
Ak pojde manzelka na PN, bude ju dostavat z DNP ale z minima. Pocas tejto doby nemusi platit DNP, ale rata sa jej ako keby platila. Nasledne materska by jej mala ist uz z max. VZ.
Jedna vec ma este trapi: 270 dni poistenia DNP jej uplynie az koncom aprila. Ako je to potom s PN? Rata sa jej do 270 dni DNP aj predchadzajuci prac. pomer z minuleho roka?

Áno, všetky predchádzajúce nemocenské poistenia, ktoré sú ukončené v posledných 2 rokoch sa jej počítajú.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

BMG (nejde mi citovať tvoj príspevok, neviem prečo,tak odpovedám takto)
1) lehota 26 týždnov platí aj pre výpočet všetkých nemocenských dávok z DNP, takže pre materskú, nemocenské (PN) aj ošetrovné (očr)
2) neplatenie DNP počas poberania nemocenského z DNP nebude mať negatívny dopad na výšku materskej, nakolko sa tieto dni vynímajú (ale len z dôvodu výpočtu, nie z pohladu plynutia 26týždnov) z rozhodujúceho obdobia, z ktorého sa vypočítava materská. Ak bude platiť DNP po novom prihlásení aspon jeden den, bude to v poriadku. Jej rozhodujúcim obdobím bude ten jeden den.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať