Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Zamestnávateľ (pokiaľ Ti prac.pomer ešte trvá)
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň.
Ak mám len DNP a splňam podmienku 270 dní, stačí aby som sa odhlásila a opäť prihlásila z max. VZ z DNP? A ako to ovplyvní materské, ak od 1. 7. budem platiť min. odvody ako SZCO? DNP budem musieť od 1.7. znížit. Ako mi to ovplyvní materské ak pojdem na materskú ešte tento rok?

Jedná sa mi o to, či si mám teraz zvýšiť VZ z DNP a či sa to vôbec oplatí, ak budem od 1.7. platiť povinné odvody.

Ďakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Tinika Pozri príspevok
Dobrý deň.
Ak mám len DNP a splňam podmienku 270 dní, stačí aby som sa odhlásila a opäť prihlásila z max. VZ z DNP? A ako to ovplyvní materské, ak od 1. 7. budem platiť min. odvody ako SZCO? DNP budem musieť od 1.7. znížit. Ako mi to ovplyvní materské ak pojdem na materskú ešte tento rok?

Jedná sa mi o to, či si mám teraz zvýšiť VZ z DNP a či sa to vôbec oplatí, ak budem od 1.7. platiť povinné odvody.

Ďakujem.
Samozrejme, že sa Ti to oplatí. Pretože, ako píšeš, ako SZČO budeš platiť odvody minimálne, čiže z toho budeš mať materskú cca. 4500,-.
Ak si však budeš platiť aj DNP, tak môžeš mať materskú cca. 15000,-.
Z DNP už máš splnenú podmienku 270 dní poistenia?
Ak áno, tak sa odhlás, tieto dni sa Ti budú potom počítať aj pri posudzovaní nároku na materské ako SZČO /pretože keďže začneš ako SZČO platiť povinné poistenie až od 1.7.2008, je dosť možné, že z tohto poistenia nesplníš ku dňu pôrodu podmienku 270 dní/.
Aby Ti teda tých 26 týždňov od posledného prihlásenia na DNP uplynulo čo najskôr, odporúčam odhlásiť sa z DNP, ktoré Ti momentálne trvá, a následne sa prihlásiť z maximálneho VZ. Od 1.7.2008, kedy začneš platiť poistenie aj ako SZČO, si urobíš zmenu na DNP, a to zníženie maximálneho VZ /od 1.7.2008 by mal byť cca. 30300,-/ o VZ SZČO.
Ak pôjdeš na materskú v tomto roku, tak dostaneš dávku vypočítanú zo súčtu obidvoch VZ ale len do výšky maximálneho VZ. Čiže tvoja materská bude cca. 15000,- a pri zohľadnení zvýšeného VZ od 1.7.2008 to môže byť až 16000,- /to záleží od toho, kedy nastúpiš na MD, čiže ako dlho budeš platiť z toho zvýšeného VZ po 1.7.2008/.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ďakujem krásne, konečne mi niekto uplne odpovedal na moje otázky. Ale ešte jedna. Keď sa odhlásim a znova prihlásim na DNP do kedy mám platiť maximum? Do nástupu na matersku /a keď sa od 1.7. VZ zníži o sumu odvodov zo živnosti tak nie maximu ale rozdiel/.
A keď znova začnem platiť DNP z max. VZ dni sa mi počítajú znova? Alebo už ide len o VZ? A splním dni aj z DNP aj z odvodov zo SZCO?

PS: 270 dní mám splnených.

DAKUJEM
Naposledy upravil Tinika : 07.02.08 at 09:49
0 0
wkatka wkatka

wkatka je offline (nepripojený) wkatka

Som tu prvy raz a plna ocakavania, co mi poradite.:-) Chcela by som vediet, ako si zvysit matersku. Co to uz viem, ale slucky v zakonoch neovladam a mozem sa mylit. Mam termin porodu 25.6.2008. Bola poistena ako zamestnanec (uz som nezamestnana), sice s preruseniami a zmenou zamestnania, ale robi mi to 185 dni nemocenskeho poistenia. Kedze do porodu mi chyba cca 85 dni, idem hned zajtra 8.2. do SP sa dobrovolne poistit z minim. zakladu 8100. Pocula som vsak, ze ak by som sa napr. mesiac pred nastupom na matersku zamestnala s platom 28 000Sk, materska by sa mi pocitala z tohoto VZ. Mam vsak vraj potom ukoncit DNP a na druhy den zacat poist. ako zamestnanec. Chcela by som vediet, ci to tak vychadza na max. matersku a ci so mnou potom moze zamestnavatel skoncit PP vypovedou v skusobnej dobe napr. par dni pred odchodom na MD, alebo az pocas MD. Zamestnavat ma bude moj znamy, tak aby to bolo aj pre neho vyhodne,nechcem ho zatazovat zbytocne dlhym PP a vselijakymi odvodmi.
Dakujem velmi pekne za radu v cene zlata.:-)
P.S. Uf, len neviem, ci najdem odpoved. A ci sa moj prispevok nestrati.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Tinika Pozri príspevok
Ďakujem krásne, konečne mi niekto uplne odpovedal na moje otázky. Ale ešte jedna. Keď sa odhlásim a znova prihlásim na DNP do kedy mám platiť maximum? Do nástupu na matersku /a keď sa od 1.7. VZ zníži o sumu odvodov zo živnosti tak nie maximu ale rozdiel/.
A keď znova začnem platiť DNP z max. VZ dni sa mi počítajú znova? Alebo už ide len o VZ? A splním dni aj z DNP aj z odvodov zo SZCO?

PS: 270 dní mám splnených.

DAKUJEM
Do 270 dní poistenia sa Ti počíta aj to DNP z minima, ktoré ukončíš. Sledujú sa 2 roky spätne ku dňu pôrodu, nemusí to byť bez prerušenia, dokonca to ani nemusí byť len z DNP. Môže to byť napr. aj dni poistenia zo zamestnania alebo SZČO, len vtedy musia byť tieto poistenia ukončené. A to je aj odpoveď na druhú otázku. Keďže už máš 270 dní DNP splnených, tak z DNP nárok na materskú bude. Ako SZČO síce od 1.7.2008 možno 270 dní nestihneš, ale ku dňom, ktoré budeš mať zo SZČO sa pripočítajú dni nemocenského poistenia z posledných dvoch rokov z ukončených poistení. A to bude práve to DNP, ktoré teraz ukončíš. Takže aj zo SZČO nárok bude.
Od nového prihlásenia ide hlavne o VZ počas tých 26 týždňov trvania DNP. Z maximálneho VZ, alebo z rozdielu maximum - VZ ako SZČO treba platiť až do nástupu na MD, pokiaľ bude nástup v roku 2008. Ak by bol nástup na MD až v roku 2009, tak potom si môžeš od 1.1.2009 znížiť VZ /len urobiť zmenu/na minimum. Rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej bude rok 2008.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

wkatka Pozri príspevok
Som tu prvy raz a plna ocakavania, co mi poradite.:-) Chcela by som vediet, ako si zvysit matersku. Co to uz viem, ale slucky v zakonoch neovladam a mozem sa mylit. Mam termin porodu 25.6.2008. Bola poistena ako zamestnanec (uz som nezamestnana), sice s preruseniami a zmenou zamestnania, ale robi mi to 185 dni nemocenskeho poistenia. Kedze do porodu mi chyba cca 85 dni, idem hned zajtra 8.2. do SP sa dobrovolne poistit z minim. zakladu 8100. Pocula som vsak, ze ak by som sa napr. mesiac pred nastupom na matersku zamestnala s platom 28 000Sk, materska by sa mi pocitala z tohoto VZ. Mam vsak vraj potom ukoncit DNP a na druhy den zacat poist. ako zamestnanec. Chcela by som vediet, ci to tak vychadza na max. matersku a ci so mnou potom moze zamestnavatel skoncit PP vypovedou v skusobnej dobe napr. par dni pred odchodom na MD, alebo az pocas MD. Zamestnavat ma bude moj znamy, tak aby to bolo aj pre neho vyhodne,nechcem ho zatazovat zbytocne dlhym PP a vselijakymi odvodmi.
Dakujem velmi pekne za radu v cene zlata.:-)
P.S. Uf, len neviem, ci najdem odpoved. A ci sa moj prispevok nestrati.
Dúfam, že túto odpoveď nájdeš.
Tvoj plán je úplne perfektný. Uzatvor DNP z minima, len kvôli splneniu podmienky 270 dní nemocenského poistenia. Potom DNP zrušíš a pár dní pred nástupom na MD, stačí napr. aj 2 dni, aby sa neplatili zbytočné odvody, sa zamestnáš u toho známeho s mesačným platom 28142,-. Potom bude treba vypočítať plat za tie 2 dni, aby si dosiahla maximálny VZ. Pretože treba dať pozor, aby to neboli víkendové dni a príjem za tie 2 dni je rozdielny aj v závislosti od počtu dní v mesiaci, v ktorom nastupuješ na MD. Takže, ak budeš chcieť mať istotu s výpočtami, kľudne ešte napíš, keď budeš vedieť presný dátum nástupu na MD.
PP môžete potom ukončiť alebo v skúšobnej dobe, alebo dohodou hneď po nástupe na MD. Zamestnávateľ už po nástupe na MD nebude mať s tebou žiadne výdavky, len na poisťovne /SP+ZP/ oznámi, že si nastúpila na MD.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
wkatka Pozri príspevok
Som tu prvy raz a plna ocakavania, co mi poradite.:-) Chcela by som vediet, ako si zvysit matersku. Co to uz viem, ale slucky v zakonoch neovladam a mozem sa mylit. Mam termin porodu 25.6.2008. Bola poistena ako zamestnanec (uz som nezamestnana), sice s preruseniami a zmenou zamestnania, ale robi mi to 185 dni nemocenskeho poistenia. Kedze do porodu mi chyba cca 85 dni, idem hned zajtra 8.2. do SP sa dobrovolne poistit z minim. zakladu 8100. Pocula som vsak, ze ak by som sa napr. mesiac pred nastupom na matersku zamestnala s platom 28 000Sk, materska by sa mi pocitala z tohoto VZ. Mam vsak vraj potom ukoncit DNP a na druhy den zacat poist. ako zamestnanec. Chcela by som vediet, ci to tak vychadza na max. matersku a ci so mnou potom moze zamestnavatel skoncit PP vypovedou v skusobnej dobe napr. par dni pred odchodom na MD, alebo az pocas MD. Zamestnavat ma bude moj znamy, tak aby to bolo aj pre neho vyhodne,nechcem ho zatazovat zbytocne dlhym PP a vselijakymi odvodmi.
Dakujem velmi pekne za radu v cene zlata.:-)
P.S. Uf, len neviem, ci najdem odpoved. A ci sa moj prispevok nestrati.
Prvá moja otázka je, či tých 185 dní nemocenského poistenia je počítaných od 26.6.2006 ? Ak áno, potom tvoje úvahy sú správne. Treba sa rýchlo dobrovoľne nemocensky poistiť z minima 8100 Sk, a pokračovať v tomto DNP až do nástupu na MD. Ak dobre počítam pri TP 25.6.2008 by mal byť tvoj nástup na MD okolo 14.6.2008 (6-týždňov do pôrodu), pričom tesne pred týmto termínom je potrebné (pri súčasnom výklade SP o započítavaní iba dní ukončeného NP) sa odhlásiť z DNP, a napr. 12.5.2008 začať nové zamestnanie s maximálnym VZ 28.142 Sk. Potom z 2 dní zamestnania sa vypočíta materské, čo bude cca 15.000 Sk mesačne.
Zamestnanie môže pokračovať aj počas MD, netreba ho ukončiť ihneď.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Janka, skoro navlas rovnako sme budúcej mamičke poradili - a to sme ani neodpisovali .
0 0
babulka25 babulka25

babulka25 je offline (nepripojený) babulka25

Dobrý deň. So zamestnávateľom som sa dohodla na skončení PP a uzatvorení nového PP s MVZ,odovzdá papiere na sociálnu poisťovňu.Pošle mi potom nejaké vyrozumenie sociálna poisťovňa,že eviduje ma,že som na MD a výpočet výšky príspevku aký budem poberať na MD?A ešte jedna otázočka mám ešte nejakú povinnosť ohlasovaciu ja osobne na úradoch?Viem,že do 15 dní po pôrode sa musím hlásiť kvôli druhému pilieru.Ďakujem
0 0
wkatka wkatka

wkatka je offline (nepripojený) wkatka

Dakujem za odpovede. Ani som netusila, ze pridu tak skoro.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

SP posiela rozhodnutie o priznaní materského a v akej výške. Pri nástupe na MD nemáš iné povinnosti.
0 0
babulka25 babulka25

babulka25 je offline (nepripojený) babulka25

Ďakujem krásne za rýchlu odpoveď.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Chcela by som ešte raz vysvetliť, aká bude vlastne výška materskej (nejako mi to stále nejde do hlavy): nástup na materskú bude 15.4.08, pracovný pomer v zamestnaní viac ako 270 dní, rozhodujúce obdobie bude rok 2007. Bola v tomto roku aj PN a čerpanie 4 dni neplateného voľna - takže VZ cca 160000 Sk / (365 - dni PN a 4 dni nepl. voľna) ?
Platila som si v roku 2007 aj DNP z minima, potom som urobila začiatkom decembra odhlášku a znovu sa prihlásila z maxima, od januára 08 zmena na minimum. 26 týždňov už samozrejme nestihnem, takže výška materskej z DNP bude 148,50 na deň.
Chcela som do maximálnej materskej zvýšiť ešte ďalším zamestnaním, ale podľa všetkého sa to nebude dať lebo nesplním podmienku 270 dní z tohto ďalšieho zamestnania, je to tak? Plánovala som pred nástupom na MD dočerpať v zamestnaní zostatok dovolenky a uzatvoriť ďalší pracovný pomer?
Boli moje úvahy nesprávne?
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ďakujem. A aj keď preruším DNP, tak v pohode dostanem materskú, lebo 270 z DNP, čo teraz zruším sa pripočíta aj k novému DNP aj k SZCO?

Fajn. To je celkom dobré. Ďakujem.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
saskia26 Pozri príspevok
Chcela by som ešte raz vysvetliť, aká bude vlastne výška materskej (nejako mi to stále nejde do hlavy): nástup na materskú bude 15.4.08, pracovný pomer v zamestnaní viac ako 270 dní, rozhodujúce obdobie bude rok 2007. Bola v tomto roku aj PN a čerpanie 4 dni neplateného voľna - takže VZ cca 160000 Sk / (365 - dni PN a 4 dni nepl. voľna) ?Áno, presne tak, čiže napr. ak si bola 10 dní PN, potom 160.000/(365-10-4)=455,8405 Sk.
Platila som si v roku 2007 aj DNP z minima, potom som urobila začiatkom decembra odhlášku a znovu sa prihlásila z maxima, od januára 08 zmena na minimum. 26 týždňov už samozrejme nestihnem, takže výška materskej z DNP bude 148,50 na deň. Áno, DVZ bude 270/30=270 Sk.
Chcela som do maximálnej materskej zvýšiť ešte ďalším zamestnaním, ale podľa všetkého sa to nebude dať lebo nesplním podmienku 270 dní z tohto ďalšieho zamestnania, je to tak? Plánovala som pred nástupom na MD dočerpať v zamestnaní zostatok dovolenky a uzatvoriť ďalší pracovný pomer?
Boli moje úvahy nesprávne?
Celková výška materského bude na jeden deň 55% zo súčtu (455,8405+270)=725,8405 Sk, to znamená 399,212275 Sk.
Ak si chceš zvýšiť materské na maximum, ukonči vo svojej firme zamestnanie, a opätovne uzavri (ak sa dá) nový PP s maximálnym VZ.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ja by som chcela poradiť s nasledovným. Kolegyňa je tehotná a jej termín je 25.9.2008. Hneď som jej povedala o DPO, len teraz neviem aký vymeriavací základ by si na prihlášku mala dať. Zo zamestnania sa asi bude brať VZ rok 2007. Priemerná mzda za rok 2007 Sk 135536 ,--.
Ďakujem.
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Pre istotu by som sa poistila z VZ 17 000 a ak by vznikol preplatok tak požiada o jeho vrátenie.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Marti.ka Pozri príspevok
Ja by som chcela poradiť s nasledovným. Kolegyňa je tehotná a jej termín je 25.9.2008. Hneď som jej povedala o DPO, len teraz neviem aký vymeriavací základ by si na prihlášku mala dať. Zo zamestnania sa asi bude brať VZ rok 2007. Priemerná mzda za rok 2007 Sk 135536 ,--.
Ďakujem.
A bude mať splnenú z DNP podmienku 270dní pred pôrodom?
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ešte sa veľmi dobre nevyznám v novom zákone o sociálnom poistení. Takže sa spýtam. Kolegyňa spĺňa podmienku poistenia 270 dní. Viem, že z DPO sa jej bude materská počítať, ak poistenie trvá 26 týždňov. Len si nie som istá, či to musí stihnúť ešte pred odchodom na materskú alebo stačí 26 týždňov najneskôr v deň pôrodu.
Stihne to ak termín pôrodu je 25.9.2008 , teda nástup na materskú 14.8.2008
alebo 20.9.2008, teda nástup na materskú 09.8.2008
DPO musí trvať 26 týždňov, teda 182 dní. Ak sa poistí od zajtra 09.02.2008 do 14.08. to bude 187 dni , v druhom prípade 182 dni. Dá sa to ešte stihnúť?Vďaka.
Naposledy upravil Marti.ka : 08.02.08 at 07:28
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať