Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
Viiila76 Viiila76

Viiila76 je offline (nepripojený) Viiila76

Janka, Brcko, nerozumiem, preco by aj DNP malo trvat 270 dni, ked podla clanku p. Mihala, kde su rozne sposoby zamestnani a vypoctov sa pise, ze uz zena nemusi mat splnenych 270 aj zo zamestnania, aj z DNP. Ze sa to scitava, teda pokial sa neprekryvaju. Ci som nieco nepochopila??
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
21.12.2007 zverejnila Sociálna poisťovňa SVOJ výklad § 48 ods. 1 zákona 461/2003 v znení účinnom od 1.1.2008.

Podľa toho výkladu sa pri posudzovaní nároku na materské z nejakého nemocenského poistenia materské prizná vtedy, ak v období dvoch rokov ku dňu pôrodu spätne:
- doba trvania daného nemocenského poistenia (tj. toho z ktorého sa žiada o materské)
+ plus doba prípadného iného UŽ UKONČENÉHO nemocenského poistenia,

bola najmenej 270 dní.

"Vtip" je v tom, že Sociálna poisťovňa akokeby "do zákona vložila" slovíčka "UŽ UKONČENÉHO".

V tejto téme v DRAK-ovi som to popísal podrobnejšie:

http://www.porada.sk/t68189-upozorne...poistenia.html
0 0
palec.b palec.b

palec.b je offline (nepripojený) palec.b

Potreboval by som radu, nikde som takúto situáciu nenašiel, ak mamičke začal trvalý PP v 8.2007 nástup na MD 11.2007, pre nesplnených 270 dní poistenia SP nepriznala materskú. Z akého VZ sa môže DNP poistiť, aby mohla poberať aspoň ošetrovné ? Kedže PP stále trvá, ale počas MD sa neplatia odvody, neviem či sa môže poistiť z max. VZ alebo max. VZ- plat pred nastupom na MD.
0 0
monika tn monika tn

monika tn je offline (nepripojený) monika tn

Re: materská 2008
Citát:
Pôvodca textu príspevku: monika tn Pozri príspevok
Dakujem jankasm.

Takze ak tomu spravne rozumiem, tym ze som platena provizne a niektory mesiac mam 33.000 a iny 20.000, bude mi VZ pocitane za kazdy mesiac roka 2007 len do 28 tis cosi?

Potom to cele za rok 2007 scitaju a z toho pojde tych /365*55 ?
V tom mesiaci kedy máš napr. 20000 tak sa Ti bude počítať z 20000, ale v tom mesiaci v ktorom máš napr. 40000 sa Ti bude počítať len z 28142 /od 1.7.2007, dovtedy to bolo nejakych 25000/. Tieto VZ za celý rok treba spočítať, vydeliť 365 a z toho 55%.

Ahojte, pozrela som vsetky VZ - NP na výplatných páskach za r. 2007, rodím 6/2008.
VZ - NP mi mesacne vychadza priblizne 25.911, takze do tych 28.142 mesacne je este rezerva.

Ale tych 270 dni DNP nestiham. Niekto tu pisal, ze sa mozem pripoistit DNP z rozdielu vz a maxima aj ked tuto podmienku nesplnim. Keby sa teraz poistim, tak mi tych 270 dni vychadza tak mesiac po porode.
Myslite teda ze by som sa mala dopoistit dobrovolne a oni mi zacnu vyplacat matersku len zo zamestnania a po mesiaci aj z DNP, alebo sa to neda a z DNP mi nič nepriznaju?
0 0
mimi32 mimi32

mimi32 je offline (nepripojený) mimi32

Ahojte,
vsetkych vas zdravim, prajem pekny den a zaroven dakujem kazdemu kto si najde chvilocku a poradi mi. Uz som sem pred par dnami pisala a pytala som sa ako by sa dalo vyuzit DNP v pripade ze som tehotna, momentalne na RD a maximalnu matersku dosiahnem uz z VZ, ktore som mala v zamestnani pred prvym porodom. A dostala som radu, ze by som DNP mohla pouzit pri PN-ke. Takze som sa tak aj zariadila ale zial, zatial som sa stretla len s cudnymi pohladmi. Napr. gynekolog sa velmi cudoval ze po nom chcem PN-ku, aj ked tehotenstvo je rizikove, kedze som na RD, ze to este "nezazil". Na soc. poistovni sa pri okienku na mna tiez pozerali akoby som spadla z vesmiru, dokonca ma informovali ze ak dostanem nemocenske z DNP tak sa budem musiet vzdat rodicovskeho prispevku??!!. Nakoniec sme sa dohodli tak, ze im odovzdam PN-ku a oni ju posudia ci mam narok na nemocenske z DNP a daju mi vyrozumenie. Takze teraz vobec neviem co si mam o tom mysliet. Mohol by sa prosim niekto pozriet na moje udaje a povedat mi ci teda mam narok na tu pn-ku z DNP alebo nie? Tu su udaje:
- na 1. matersku som nastupila 24.5.2006, zamestnana som bola u toho isteho zamestnavatela niekolko rokov predtym a stale som
- niekedy v decembri 2006 (neviem si spomenut presny datum) sa mi materska skoncila - hned ako sa mi skoncila tak som si vypisala v zamestnavani zostavajucu dovolenku (asi 15 dni), ta mi skoncila 5.1.2007. Od 6.1.2007 som nastupila na RD
- 8.6.2007 som sa prihlasila na DNP, a to si platim az dodnes.
- 11. 1 .2008 som nastupila na PN-ku.
Este nemam zaplatenych tych 270 dni DNP ale ak som to dobre pochopila tak by sa mi malo scitat nemocenske co som platila ako zamestnanec v roku 2006 (kedze nastupom na RD sa poistenie ukoncilo) + DNP (co je asi nejakych 210 dni).

Uprimne povedane, momentalne sa citim ako blbecek a obdivujem vsetkych vas ktori vidite do nasich uzasnych zakonov.
0 0
katty22 katty22

katty22 je offline (nepripojený) katty22

Už som sem písala, prednedávnom, som DNP, aj zamestnaná, v marci nastupujem na MD, ale už som z toho, čo tu čítam úplne pomýlená, aby som mala nárok na MD aj z dnp, musím mať PP pomer ukončený? Ja už tomu nerozumiem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

monika tn - DNP už nemá význam. Navýšenie materského je možné už iba ukončením PP a začatím nového pracovného pomeru, kde dosiahneš maximálny VZ.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

mimi32- nárok na PN by mal byť, o rodičovský určite neprídeš.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

katty22 Pozri príspevok
Už som sem písala, prednedávnom, som DNP, aj zamestnaná, v marci nastupujem na MD, ale už som z toho, čo tu čítam úplne pomýlená, aby som mala nárok na MD aj z dnp, musím mať PP pomer ukončený? Ja už tomu nerozumiem.
To závisí od toho, či si DNP 270 dní v posledných 2 rokoch pred narodením dieťaťa.
0 0
mimi32 mimi32

mimi32 je offline (nepripojený) mimi32

Jani, dakujem za rychlu odpoved, tak dufam ze aj SP bude mat rovnaky nazor -)))
0 0
katty22 katty22

katty22 je offline (nepripojený) katty22

PP trvá od roku 2004, nepretržite, takže 270dní splňam, DNP som od 15.03.2007, tiež 270 dní splňam.
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
Ako postupovať ak mám dcéru na VŠ /nepracuje nemá žiadne príjmy, nie je nemocensky poistená/ a "predpoklad" MD je v roku 2009 /. Chcela by som jej zabezpečiť plnú čiastku príspevku.Ďakujem vopred.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

palec.b Pozri príspevok
Potreboval by som radu, nikde som takúto situáciu nenašiel, ak mamičke začal trvalý PP v 8.2007 nástup na MD 11.2007, pre nesplnených 270 dní poistenia SP nepriznala materskú. Z akého VZ sa môže DNP poistiť, aby mohla poberať aspoň ošetrovné ? Kedže PP stále trvá, ale počas MD sa neplatia odvody, neviem či sa môže poistiť z max. VZ alebo max. VZ- plat pred nastupom na MD.
Ak je na MD ako zamestnanec, zo zamestnania sa jej neodvádza NP aj ked nemocensky poistená je. Ak je na RD ako zamestnanec, je jej NP prerušené, teda NP nie je.
V tvojom prípade počas MD alebo RD si môže platiť DNP z maxima bez problémov. Jedine že by čerpala po MD dovolenku, vtedy zaplatí z rozdielu medzi maximom a VZ zo zamestnania.
Odo dna nasledujúceho po prihlásení na DNP z maxima bude mať nárok na OČR z minima, po uplynutí 26 týždnov z maxima.
0 0
vimar_77 vimar_77

vimar_77 je offline (nepripojený) vimar_77

Citujem Brčko:
"Ak nastúpiš na MD po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP, budeš mať nárok na materské z PP+DNP z maxima. Ak by 26 týždnov neuplynulo, mala by si nárok na materské z DNP len z minima t.č. 148,5Sk materskej z DNP na den. Preto je dôležité sa prepoistiť najneskôr v 8tt, lebo na MD sa obvykle nastupuje v 34tt (8tt+26týždnov = 34tt)

Samozrejme musí byť splnená podmienka 270dní NP z DNP do dna pôrodu.
Ak splníš túto podmienku do nástupu na materskú (napr. 91dní DNP z minima + 26týždnov t.j.182dní z maxima=273 dní), počas materskej neplatíš poistné.

Ak do dna nástupu na materskú neuplynie 270dní DNP, musíš platiť DNP aj po nástupe na MD až do splnenia tejto podmienky. Až po jej splnení ti priznajú materskú z DNP (Teda som sa na Porade dočítala, že takáto bola prax SP do r.2007)"

Tomuto celkom nerozumiem, v prvom odseku píšete, že je potrebných 26 týždňov, v druhom odseku, že 270 dní DNP. Ale ak dobre počítam 26 týždňov je menej než 270 dní, tak stačí len 26 týždňov, alebo ako to je? (podľa zákona by malo, ale podľa výkladu SP musí byť aj DNP 270 dní - hoci sa to malo novelou zrušiť?)

A k poslednému odseku: ak by teda fakt platila tá možnosť, že MUSÍ byť 270 dní DNP (že ich teda nezaujíma, že mám dosť dní normálny pracovný pomer) do nástupu na materskú, a ak to nestíham, môžem si platiť DNP 270 dní aj počas materskej (napr. ešte mesiac po nástupe na materskú) a POTOM si dať nanovo prepočítať výšku materskej, kde mi KONEČNE zohľadnia aj DNP, či to vôbec nemá význam???
Ďakujem za odpovede, už sme s tým asi všetci otravní, ale ja sa fakt nemôžem zmieriť s tým, že niečo hovorí zákon, a Sociálna poisťovňa si doň doplní nejaké slovíčka a tým ho de facto zmení?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

vimar_77 Pozri príspevok
Citujem Brčko:
"Ak nastúpiš na MD po uplynutí 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP, budeš mať nárok na materské z PP+DNP z maxima. Ak by 26 týždnov neuplynulo, mala by si nárok na materské z DNP len z minima t.č. 148,5Sk materskej z DNP na den. Preto je dôležité sa prepoistiť najneskôr v 8tt, lebo na MD sa obvykle nastupuje v 34tt (8tt+26týždnov = 34tt)

Samozrejme musí byť splnená podmienka 270dní NP z DNP do dna pôrodu.
Ak splníš túto podmienku do nástupu na materskú (napr. 91dní DNP z minima + 26týždnov t.j.182dní z maxima=273 dní), počas materskej neplatíš poistné.

Ak do dna nástupu na materskú neuplynie 270dní DNP, musíš platiť DNP aj po nástupe na MD až do splnenia tejto podmienky. Až po jej splnení ti priznajú materskú z DNP (Teda som sa na Porade dočítala, že takáto bola prax SP do r.2007)"

Tomuto celkom nerozumiem, v prvom odseku píšete, že je potrebných 26 týždňov, v druhom odseku, že 270 dní DNP. Ale ak dobre počítam 26 týždňov je menej než 270 dní, tak stačí len 26 týždňov, alebo ako to je? (podľa zákona by malo, ale podľa výkladu SP musí byť aj DNP 270 dní - hoci sa to malo novelou zrušiť?) Tých odsekov tam bolo viac, išlo o získanie maximálnej materskej, najprv DNP platené z minima, po odhlásení a novom prihlásení z maxima. V jednom odseku som písala o výške materskej, čo záleží od toho, z akého VZ sa materská bude rátať. Či "zjednodušene" zo skutočne odvádzaného VZ v rozhodujúcom období (ak nastúpi na materskú po 26 týždnoch od posl.prihl.na DNP) alebo z predpokladaného VZ, čo je z minima (do 26 týž.....). Prvoradé je však splniť podmienku 270dní NP do dna pôrodu. Preto som písala, aby sa čo najskôr poistila z minima. Ak by už bola tehotná, bolo by neskoro. Ak splnená táto podmienka nebude, nebude ani nárok na materskú z DNP. To či sa bude do týchto dní zarátavať aj poistenie zo zamestnania, aj ked je to v zákone, vám nikto nezaručí. Preto som písala o 270dnoch NP z DNP.

A k poslednému odseku: ak by teda fakt platila tá možnosť, že MUSÍ byť 270 dní DNP (že ich teda nezaujíma, že mám dosť dní normálny pracovný pomer) do nástupu na materskú, a ak to nestíham, môžem si platiť DNP 270 dní aj počas materskej (napr. ešte mesiac po nástupe na materskú) podla mna áno, ale maximálne do dna pôrodu. To je však len môj názor. Nemám s tým osobnú skúsenosť, ani to nikde v zákone nie je. No podla príspevkov z Porady viem, že taká bola prax. Neviem, či na všetkých pobočkách SP a či pri žiadostiach z viacerých NP-í. a POTOM si dať nanovo prepočítať výšku materskej, kde mi KONEČNE zohľadnia aj DNP, či to vôbec nemá význam??? ??? Treba "skúsiť zistiť" na SP, no záleží na tom, na koho natrafíte a nič vám to nezaručí. V oktobri mala kamarátka omnoho jednoduchší prípad a protichodné názory zo SP. A od pracovníčky, ktorá tú jej materskú posudzovala, dokonca tvrdenie, že na materskú nárok nebude. Po dvoch mesiacoch od podania žiadosti už nárok bol!
Ďakujem za odpovede, už sme s tým asi všetci otravní, ale ja sa fakt nemôžem zmieriť s tým, že niečo hovorí zákon, a Sociálna poisťovňa si doň doplní nejaké slovíčka a tým ho de facto zmení? Snád sa nájde niekto, kto sa s tým nezmieri do takej miery, že využije možnosť zistiť aj na súde, či výklad SP obstojí.
odpovede v texte a doplnila som niečo aj v pôvodnom príspevku č.573
Neviem, či som správne pochopila otázku na 270dní a 26týždnov, či išlo len o súvislosť s výkladom SP alebo tomu naozaj nerozumiete. Ak splníte 270dní, nemusíte splniť 26týždnov a naopak. Každé sa ráta od iného okamihu aj má v inom okamihu ukončenie. Ak nerozumiete, kludne sa ešte spýtajte.
Naposledy upravil brčko : 15.01.08 at 06:55
0 0
monika tn monika tn

monika tn je offline (nepripojený) monika tn

Ahojte priatelia,

uz som v obraze,

dakujem vsetkym co mi radili,

majte sa krasne.

Monikatn
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Vlastas Pozri príspevok
Ako postupovať ak mám dcéru na VŠ /nepracuje nemá žiadne príjmy, nie je nemocensky poistená/ a "predpoklad" MD je v roku 2009 /. Chcela by som jej zabezpečiť plnú čiastku príspevku.Ďakujem vopred.
Nech sa prihlási na DNP z minimálneho VZ. Stačí na cca 3-4 mesiace. Potom nech DNP zruší a počká, kým otehotnie. Potom hneď ako otehotnie (najneskôr do 8.týždňa) sa prihlási z maximálneho VZ na DNP. Prípadne ak nebude tehotná do konca r.2008, nech sa z maximálneho VZ prihlási na DNP v decembri a k 1.1.2009 môže zmeniť VZ na minimum. Ale ku koncu roka treba sledovať, či sa niečo nezmenilo v zákonoch.
Prípadne to prvé DNP si môže ponechať dlhše ako 3-4 mesiace, ak by chcela čerpať aj nemocenské pri rizikovom tehotenstve, príp. pri iných chorobách. Potom vhodné je poistiť sa na tri mesiace z minima, potom DNP zrušiť, a prihlásiť sa znovu z maxima.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

vimar_77 Pozri príspevok
Ak do dna nástupu na materskú neuplynie 270dní DNP, musíš platiť DNP aj po nástupe na MD až do splnenia tejto podmienky. Až po jej splnení ti priznajú materskú z DNP (Teda som sa na Porade dočítala, že takáto bola prax SP do r.2007)"
Myslím, že o tom hovorí tento odstavec:
Podmienky nároku na materské

§ 48
Na začiatok

(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Takže ak splní 270 dní DNP do dňa pôrodu, tak materské bude mať vyplácané aj z tohoto poistenia, samozrejme, musí si oň požiadať.
Rovnako by to malo fungovať aj v zamestnaní, pokiaľ by podmienku 270 dní nestíhal niekto splniť do nástupu na MD.
0 0
krajanová krajanová

krajanová je offline (nepripojený) krajanová

Potrebujem súrnu radu či je možné vylepšiť materskú:

Kamarátka nastupovala na MD od 1/2005 z PN, ktorá trvala od 9/2004 , pred tým pracovala 3 roky na TPP. Teraz je znova tehotná, termín pôrodu je 9/2008.

Je pre ňu výhodnejšie sa dobrovoľne poistiť alebo ukončiť starý pracovný pomer a zamestnať sa napr. u manžela a za akú mzdu.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Kým je čas 26 týždňov do pôrodu, tak sú možné obe alternatívy :
1. ukončiť zamestnanie a DNP z maxima (z 28142)
2. ukončiť zamestnanie a zamestnať sa u manžela z maxima
Pre alt.1 je - môže čerpať aj ošetrovné a nemocenské z DNP, ale dlhšie musí platiť z maxima
Pre alt. 2- stačí to urobiť tesne pred nástupom na materskú a pri minimálnych nákladoch dosiahne maximálnu materskú a o niečo vyššiu ako pri alt.1. Ak sa zamestná až v júli, bude platiť vyšší maximálny VZ, na presnú sumu sa treba informovať potom (cca 30000). Ale nebude mať z toho poistenia nárok na ošetrovné a nemocenské, to ak by chcela, potom by musela riešiť cez DNP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať