Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
tina.mar tina.mar

tina.mar je offline (nepripojený) tina.mar

dakujem
0 0
moe7 moe7

moe7 je offline (nepripojený) moe7

Dobrý deň
chcela by som sa spytat
ako to je z DNP pocas rizikoveho tehotenstva
kedy ho treba zacat platit
a ci sa to bude vobec vyplacat počas rizikoveho tehotensta
Ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

moe7 Pozri príspevok
Dobrý deň
chcela by som sa spytat
ako to je z DNP pocas rizikoveho tehotenstva
kedy ho treba zacat platit
a ci sa to bude vobec vyplacat počas rizikoveho tehotensta
Ďakujem
Nechápem tvojej otázke.
Si DNP?
Alebo sa iba chceš poistiť?
Už si tehotná a chystáš sa na PN /rizikové tehotenstvo/?
Počas rizikového tehotenstva, čiže počas PN, sa Ti bude vyplácať nemocenské z poistení, ktoré máš. Čiže napr. zo zamestnania aj z DNP, ale až po splnení určitých podmienok.
Takže skús upresniť informácie a potom môžeme odpovedať.
0 0
moe7 moe7

moe7 je offline (nepripojený) moe7

Sorry za nezrozumitelnost
platim si DNP z minima uz 9 mesiacov zkomplikoval sa mi zdr. stav trvalo, doktor mi povedal ze ak by som bola tehotna musela by som byt na rizikovom tehotenstve. Chcela by som si platit z maxima. Kedy mam zacat platit aby som to dostavala aj pocas rizikoveho tehotenstva a aj pocas materskej pol rok. Tehotna este nie som ale planujeme
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
brčko Pozri príspevok
Gong, zadávaš o priatelke málo info.
Ak splní do dna pôrodu 270dní nemocenkého poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom z povinného NP SZCO a tiež z NP ako zamestnanec, bude mať nárok na materské z oboch týchto nemocenkých poistení. Ak splní túto podmienku len v jednom, bude mať nárok len z jedného.

Ak by PP ukončila, nezačala nový a k dátumu nástupu na materskú (čo je obvykle 6týždnov pred pôrodom, no najskôr 8 týždnov pred pôrodom), ostalo by jej len NP SZčO, mala by nárok na materskú len z NP Szco. Je podla mna dosť pravdepodobné, že ako SZCO si neplatí z vysokej čiastky, takže by mala nízku materskú.
Ak nemá v zamestnaní vysokú mzdu, najjednoduchšie je zrušiť tento PP a uzatvoriť nový s vyššou mzdou.

Ak chceš poradiť, čo sa týka výšky materskej, treba napísať viac: predp.termín pôrodu, odkedy je zamestnaná, kedy začal jej súčasný PP (ak v r.2007, akú hrubú mzdu mala v r.2007). Odkedy a z akého vymeriavacieho základu si platila povinné nemocenské poistenie ako SZCO, alebo si platí len dobrovolné NP?

Prečítaj si aspon niektoré témy o materskej+ szčo, zákon o sociálnom poistení (§ 48-58 tu na Porade je len zákon platný do 31.12.07 + je účinná novela 555/07) zisti od nej údaje a potom sa znovu opýtaj.
Ahoj, takže dopĺňam údaje o kamarátke k výpočtu materskej. PP uzavretý od 19.10.1998. SZČO od 22.3.2004. Predpokladaný termín pôrodu 15.6.2008.
ZD zo szčo 2004 18000Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 182578Sk)
2005 36364Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 218292Sk)
2006 82565Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 271615Sk)
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
-v SP prihlásená ako szčo od 1.7.2006
Prosím, keby ste z týchto údajov vypočítali aká materská by jej vyšla, poprípade ma naučili postup výpočtu materskej. Alebo ešte poradili, ak sa bude dať, ako by dosiahla max. materskú. Ak som správne pochopila 6 mesiacov bude dostávať zo SP materskú, ktorá jej vyjde na základe údajov, popríp. max materskú a po tých 6 mesiacoch sa o koľko skráti materská?
<o:p></o:p>
Ešte mám 1 otázočku, dalšia kamarátka to tak spravila, že dala výpoved, a keďže bola i konateľkou v 1 sro, tak si tam uzavrela PZ a dala si najvyšší VZ 30000Sk, 1 mesiac zaplatila vysoké odvody, tak jej SP vypočítala materskú 15000Sk. Lenže teraz sa bojí, tieto pekné peniažky bude dostávať 6 mesiacov, potom sa materská zníží a bojí sa toho, že z čoho bude platiť po tých 6 mesiacoch odvody. Ale nechápem, prečo si myslí, že bude musieť platiť odvody, veď je na materskej. Má si pozastaviť činnosť? Ďakujem za všetky vase rady.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

[quote=Gong;621075]Ahoj, takže dopĺňam údaje o kamarátke k výpočtu materskej. PP uzavretý od 19.10.1998. SZČO od 22.3.2004. Predpokladaný termín pôrodu 15.6.2008. pravdepodobne nastúpi na MD 4.5.08 (6týz.pred PTP), takže rozhodujúce obdobie pri viacročnom PP a platení odvodov ako SZCO je rok 2007.
ZD zo szčo 2004 18000Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 182578Sk)
2005 36364Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 218292Sk) odvod 1-6/07 predpokladám z VZ 9096,-Sk
2006 82565Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 271615Sk) odvod 7-12/07 predpokladám z VZ 11318,-sK
fficeffice" /><?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com<o:p></o:p>
-v SP prihlásená ako szčo od 1.7.2006
Prosím, keby ste z týchto údajov vypočítali aká materská by jej vyšla, poprípade ma naučili postup výpočtu materskej. dala si údaje len zo živnosti. Ak nebola PN, OCR potom
6mes.x9096 + 6mes.x11318 : 365 (ak PN,ocr nula dní)= DVZ 335,57Sk. Z toho je denná materská 55%. Zo zamestnania je to obdobné, zoberieš vymer.základy na NP za rok 2007 a delíš 365, ak bola PN,ocr, tieto dni vynímaš/odrátaš z 365.
Alebo ešte poradili, ak sa bude dať, ako by dosiahla max. materskú. Ak som správne pochopila 6 mesiacov presne 28týzdnov, ak je osamelá alebo sa jej narodí viac detí tak 37týždnov bude dostávať zo SP materskú, ktorá jej vyjde na základe údajov, popríp. max materskú a po tých 6 mesiacoch sa o koľko skráti materská? materskú už zo SP poberať nebude, ale bude poberať rodičovsky príspevok z UPSVaR. Ten je momentálne 4560Sk na mesiac.
<o:p></o:p>
quote]

chcela som zmenšiť písmo a trochu som to pokecala! radšej to už nechám tak

EŠTE DODATOČNE DOPLNAM,že v tomto príspevku som urobila chybu, nakolko som si nevšimla, že uvedené ZD sú z podnikania SZCO + závislej činnosti a brala som ich ako ZD len z činn.SZČO. Niečo k tomu píšem v príspevku 673.
Naposledy upravil brčko : 25.01.08 at 21:35
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

moe7 Pozri príspevok
Sorry za nezrozumitelnost
platim si DNP z minima uz 9 mesiacov zkomplikoval sa mi zdr. stav trvalo, doktor mi povedal ze ak by som bola tehotna musela by som byt na rizikovom tehotenstve. Chcela by som si platit z maxima. Kedy mam zacat platit aby som to dostavala aj pocas rizikoveho tehotenstva a aj pocas materskej pol rok. Tehotna este nie som ale planujeme
Chceš poberať už PN z DNP z maxima a platíš si doteraz z minima a o bábo sa predpokladám už snažíte. Ak by si sa teraz odhlásila z DNP, na druhý den sa znovu prihlásila ale z maxima, na nemocenské dávky z maxima budeš mať nárok až po 26týždnoch od dátumu začiatku NP uvedenom na poslednej prihláške. Ak by si na PN nastúpila skôr, budeš mať nárok len z minima(148,50Sk na den). Ak by si po dosiahnutí 26týždnov ukončila PN a nastúpila po nejakom čase na novú PN, tá by sa už rátala z maxima. Počas PN nemusíš platiť odvody (lebo budeš mať z DNP nárok na nemocenské), ale dni NP ti pobežia. Aj materská, ak splníš tých 26týždnov do nástupu na materskú, by sa rátala z maxima.
0 0
bendy bendy

bendy je offline (nepripojený) bendy

Dobry den potrebovala by som radu, momentalne som v zahranici a DNP si platim od marca 2007 minimum. Od januara som si DNP zvysila na maximalnu hranicu DNP. Tento mesiac som aj otehotnela. A touto cestou sa vas chcem spytat z ktoreho zakladu mi vypocitaju matersku??
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bendy Pozri príspevok
Dobry den potrebovala by som radu, momentalne som v zahranici a DNP si platim od marca 2007 minimum. Od januara som si DNP zvysila na maximalnu hranicu DNP. Tento mesiac som aj otehotnela. A touto cestou sa vas chcem spytat z ktoreho zakladu mi vypocitaju matersku??
Na MD nastúpiš v roku 2008, takže ak nič nespravíš tak materská sa vyráta z z roku 2007, teda z obdobia od prihlásenia do 31.12.07

Ak si v 6-8týždni tehotenstva, môžeš sa odhlásiť z DNP, na druhý den prihlásiť a mala by si stihnúť do nástupu na materskú tých 26týždnov od posledného prihlásenia. 6-ty týzden tehotenstva +26týždnov = 32týžden tehotenstva. Na materskú sa nastupuje obvykle v 34týždni tehotenstva t.j. 6týždnov pred termínom pôrodu. Potom by sa ti rátala materská z obdobia od posledného prihlásenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kal.mesiacu, v ktorom nastúpiš na MD.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Este doplním k Bendy, ak sa neodhlásiš, tvoja denná materská bude cca 139,3Sk (7x7600+3x8100 :306kalend.dní x55%). Ak by si sa odhlásila a prihlásila nanovo a nestihla tých 26týzdnov, denná materská bude 148,5Sk.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Dobrý deň, ja mám takýto prípad - otázku:

moja neter, zamestnaná v štátnej správe bude mať nástup ma materskú v júli 2008. Plat má 15 000 Sk. Dala by sa jej materská vylepšiť, keby pred nástupom na MD ukončila pracovný pomer v štátnej správe (zatiaľ nemá potvrdenú definitívu) a hneď uzatvorila nový pracovný pomer s vymeriavacím základom cca 28500 Sk?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
cactus Pozri príspevok
Dobrý deň, ja mám takýto prípad - otázku:

moja neter, zamestnaná v štátnej správe bude mať nástup ma materskú v júli 2008. Plat má 15 000 Sk. Dala by sa jej materská vylepšiť, keby pred nástupom na MD ukončila pracovný pomer v štátnej správe (zatiaľ nemá potvrdenú definitívu) a hneď uzatvorila nový pracovný pomer s vymeriavacím základom cca 28500 Sk?
Ďakujem za odpoveď.

?

Ď.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
cactus Pozri príspevok
Dobrý deň, ja mám takýto prípad - otázku:

moja neter, zamestnaná v štátnej správe bude mať nástup ma materskú v júli 2008. Plat má 15 000 Sk. Dala by sa jej materská vylepšiť, keby pred nástupom na MD ukončila pracovný pomer v štátnej správe (zatiaľ nemá potvrdenú definitívu) a hneď uzatvorila nový pracovný pomer s vymeriavacím základom cca 28500 Sk?
Ďakujem za odpoveď.
Áno, samozrejme by sa to dalo - dúfam, že spĺňa podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch. A keď má nástup na MD v júli 2008, môže mať plat až cca 30.300 Sk (tú presnú maximálnu sumu budeme vedieť 9.3.2008).
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
ajobs Pozri príspevok
Áno, samozrejme by sa to dalo - dúfam, že spĺňa podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch. A keď má nástup na MD v júli 2008, môže mať plat až cca 30.300 Sk (tú presnú maximálnu sumu budeme vedieť 9.3.2008).
vďaka TONO, idem jej to oznámiť, bude rada, lebo dnešným mladým ľuďom každá koruna dobrá a hlavne pri tých nákladoch na malé dieťa.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

moe7 Pozri príspevok
Sorry za nezrozumitelnost
platim si DNP z minima uz 9 mesiacov zkomplikoval sa mi zdr. stav trvalo, doktor mi povedal ze ak by som bola tehotna musela by som byt na rizikovom tehotenstve. Chcela by som si platit z maxima. Kedy mam zacat platit aby som to dostavala aj pocas rizikoveho tehotenstva a aj pocas materskej pol rok. Tehotna este nie som ale planujeme
brčko Pozri príspevok
Chceš poberať už PN z DNP z maxima a platíš si doteraz z minima a o bábo sa predpokladám už snažíte. Ak by si sa teraz odhlásila z DNP, na druhý den sa znovu prihlásila ale z maxima, na nemocenské dávky z maxima budeš mať nárok až po 26týždnoch od dátumu začiatku NP uvedenom na poslednej prihláške. Ak by si na PN nastúpila skôr, budeš mať nárok len z minima(148,50Sk na den). Ak by si po dosiahnutí 26týždnov ukončila PN a nastúpila po nejakom čase na novú PN, tá by sa už rátala z maxima. Počas PN nemusíš platiť odvody (lebo budeš mať z DNP nárok na nemocenské), ale dni NP ti pobežia. Aj materská, ak splníš tých 26týždnov do nástupu na materskú, by sa rátala z maxima.
Súhlasím s brčko. Takže ak plánuješ otehotnieť v blízkej budúcnosti, odhlás sa z DNP a nanovo sa prihlás z maximálnym VZ 28142,-. Škoda, že si tak neurobila v decembri 2007, mohla si si ušetriť nejaké korunky. Pretože teraz budeš musieť platiť z maxima až do nástupu na PN. Ale aj tak to za to stojí.
A ešte jedna maličkosť. Si aj zamestnaná?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

bendy Pozri príspevok
Dobry den potrebovala by som radu, momentalne som v zahranici a DNP si platim od marca 2007 minimum. Od januara som si DNP zvysila na maximalnu hranicu DNP. Tento mesiac som aj otehotnela. A touto cestou sa vas chcem spytat z ktoreho zakladu mi vypocitaju matersku??
Úplne súhlasím s odpoveďou od brčko.
Prečo si si neukončila DNP z minima a nanovo sa neprihlásila na DNP z maxima ešte v decembri 2007? Však to tu bolo toľko krát odporúčané.
Od 1.1.2008 by si platila až do nástupu na MD z minima.
Teraz treba urobiť tak ako píše brčko, ale hneď, aby si stihla tých 26 týždňov DNP do nástupu na MD a mala maximálnu materskú.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Gong Pozri príspevok
Ahoj, takže dopĺňam údaje o kamarátke k výpočtu materskej. PP uzavretý od 19.10.1998. SZČO od 22.3.2004. Predpokladaný termín pôrodu 15.6.2008.
ZD zo szčo 2004 18000Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 182578Sk)
2005 36364Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 218292Sk)
2006 82565Sk (v DP ZD spolu s príjmami zo záv.činnosti je 271615Sk)
fficeffice" /><?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com-v SP prihlásená ako szčo od 1.7.2006
Prosím, keby ste z týchto údajov vypočítali aká materská by jej vyšla, poprípade ma naučili postup výpočtu materskej. Alebo ešte poradili, ak sa bude dať, ako by dosiahla max. materskú. Ak som správne pochopila 6 mesiacov bude dostávať zo SP materskú, ktorá jej vyjde na základe údajov, popríp. max materskú a po tých 6 mesiacoch sa o koľko skráti materská?
<o:p></o:p>
Ešte mám 1 otázočku, dalšia kamarátka to tak spravila, že dala výpoved, a keďže bola i konateľkou v 1 sro, tak si tam uzavrela PZ a dala si najvyšší VZ 30000Sk, 1 mesiac zaplatila vysoké odvody, tak jej SP vypočítala materskú 15000Sk. Lenže teraz sa bojí, tieto pekné peniažky bude dostávať 6 mesiacov, potom sa materská zníží a bojí sa toho, že z čoho bude platiť po tých 6 mesiacoch odvody. Ale nechápem, prečo si myslí, že bude musieť platiť odvody, veď je na materskej. Má si pozastaviť činnosť? Ďakujem za všetky vase rady.
Ja ešte doplním brčko.
Keby chcela dostávať maximálnu materskú, tak je tu možnosť ukončiť /možno stačí aj prerušiť/ živnosť a na pár dní pred nástupom na MD sa zamestnať s platom cca. 28142,-.
Materská by bola potom počítaná z tohoto zamestnania.
0 0
bendy bendy

bendy je offline (nepripojený) bendy

Dakujem krasne za radu, takze ak som spravne pochopila tych 26 mesiacov musim stihnut pred nastupom na matersku?Moj problem je akura v tom ze momentalne pracujem v zahranici, tak sa skusim poobzerat ci sa tie tlaciva nedaju stiahnut z internetu a co najskor poslat postou.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

bendy Pozri príspevok
Dakujem krasne za radu, takze ak som spravne pochopila tych 26 mesiacov musim stihnut pred nastupom na matersku?Moj problem je akura v tom ze momentalne pracujem v zahranici, tak sa skusim poobzerat ci sa tie tlaciva nedaju stiahnut z internetu a co najskor poslat postou.
26 týždňov
No tak v tom vidím malý, alebo dosť veľký problém.
Pri prihlasovaní na DNP musíš byť osobne. Nemôžeš to poslať cez internet a ani to za teba nemôže nikto vybaviť. Jedine, že by mal overené splnomocnenie. Myslím, že tak by to šlo. Kontrolujú totiž pri prihlásení totožnosť podľa občianskeho preukazu.
Aj keď, možno by stálo za skúšku, poslať s tým napr. nejakú kamarátku, nech to odovzdá na podateľni SP, možno občiansky kontrolovať nebudú.
Moja skúsennosť je taká, že na DNP som sa 2x prihlasovala aj 2x odhlasovala a občiansky odo mňa nikto nepýtal.
Takže záleží od pobočky.

Ešte doplnenie: poradím Ti ešte, že ak by to takto nešlo, mala by si možnosť sa u niekoho známeho zamestnať na pár dní? Keď pár dní pred nástupom na MD zrušíš DNP a niekto by Ťa následne zamestnal s platom 28142,- dostala by si maximálnu materskú zo zamestnania.
Naposledy upravil jankasm : 24.01.08 at 12:04
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Janka, s tým podávaním prihlášky je to asi fakt záležitosť pobočky. Alebo možno aj pracovníka? Lebo mne v BA-okolie tvrdil jeden mladý chalan pri okienku registrácie, že to ide aj poštou, ale dodal, že "radšej si to preverte telefonicky, či ste zaregistrovaná". A po dnešnom telefonáte so SP, kde nemajú zaznamenanú zmenu môjho VZ od 1.1. (podávanú osobne) s tým overením musím na 100% súhlasiť. Ale to je už trochu o inom. Bohužial.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať