Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Mirka D Pozri príspevok
Na materskej je od 5.1.08. (reťazovej). Na prvú materskú šla zo zamestnania, ktoré skončilo dňom odchodu na materskú.
DNP platila z minimálneho VZ 270 dní minulého roku.
1.12.07 sa odhlásila a znovu prihlásila z maximálnym VZ.
Maximálny VZ platila do včera 30.1.08, včera sa totiž odhlásila.
A prečo sa odhlásila? Však som Ti písala, že nech zostane prihlásená aj počas MD aspoň z minima, a po skončení MD môže poberať peknú OČR alebo PN. Tá investícia by sa jej hneď vrátila.
A navyše, keďže poberá materské z DNP tak mohla zostať kľudne prihlásená aj z maxima, pretože počas poberania materskej, ktorá jej bola priznaná z DNP, nemusí DNP platiť.
No škoda. Mohla využiť to decembrové maximum.
Ak si chce trošku prilepšiť počas RD, tak nech sa hneď znovu prihlási na DNP, kľudne z maxima, počas MD ho platiť nebude, začne platiť až po skončení MD a môže potom poberať dávky z maxima.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
A prečo sa odhlásila? Však som Ti písala, že nech zostane prihlásená aj počas MD aspoň z minima, a po skončení MD môže poberať peknú OČR alebo PN. Tá investícia by sa jej hneď vrátila.
A navyše, keďže poberá materské z DNP tak mohla zostať kľudne prihlásená aj z maxima, pretože počas poberania materskej, ktorá jej bola priznaná z DNP, nemusí DNP platiť.
No škoda. Mohla využiť to decembrové maximum.
Ak si chce trošku prilepšiť počas RD, tak nech sa hneď znovu prihlási na DNP, kľudne z maxima, počas MD ho platiť nebude, začne platiť až po skončení MD a môže potom poberať dávky z maxima.
Janka, ja som si veru nevšimla, že už písala o odhlásení. Veru je to škoda.
Ale myslíš, že ak by teraz uzatvorila nové DNP, že by platiť nemusela? Ak by DNP neprerušila, tak súhlasím. Ak má však nové poistenie, tak neviem, neviem. Myslíš, že sa to berie ako to isté-teda DNP, z ktorého poberá materské? Snád áno. Predpokladám, že na to budú rôzne názory, no neviem jednoznačne, ku ktorému sa pripojiť.

Ešte pre MirkuD.
Ak si platila DNP z maxima až do 30.1.08 a nastúpila na MD 5.1.08 a mala ku dnu nástupu na MD splnenú podmienku 270dní (čo myslím mala), tak nech si podá na SP žiadosť o vrátenie predplatku na DNP od 5.1. do 30.1.08. V tom čase už nebola povinná platiť DNP, lebo z DNP poberala materské. Preto je škoda, že ho zrušila.
Naposledy upravil brčko : 31.01.08 at 10:39
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

brčko Pozri príspevok
Podla mna, jediná možnosť je poslať zmenu na RLFO dnes 31.1.08 doporučene a potom si to pre istotu telefonicky príp. osobne overiť, či jej zmenu urobili.
No nie som si istá, nebude SP považovať za dátum účinnosti zmeny, deň, kedy im ten RLFO bude doručený? Neviem či naozaj stačí, že to bolo poštou odoslané 31.01.2008, keďže k nim to bude doručené až v 02/2008.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

brčko Pozri príspevok
Janka, ja som si veru nevšimla, že už písala o odhlásení. Veru je to škoda.
Ale myslíš, že ak by teraz uzatvorila nové DNP, že by platiť nemusela? Ak by DNP neprerušila, tak súhlasím. Ak má však nové poistenie, tak neviem, neviem. Myslíš, že sa to berie ako to isté-teda DNP, z ktorého poberá materské? Snád áno. Predpokladám, že na to budú rôzne názory, no neviem jednoznačne, ku ktorému sa pripojiť.
Myslím, že v tomto by mal byť len jeden názor.
A to podľa mňa ten, že pokiaľ poberá nemocenskú dávku z DNP, nemusí DNP platiť. Nikde sa nehovorí o tom, že to DNP nesmie byť zrušené a znovu uzatvorené. Existuje len jediné DNP, stále to isté, aj keď bola z neho odhlásená a znovu prihlásená. Evidenčné číslo to isté, z ktorého poberá materskú, proste je to vlastne to isté DNP, len bolo chvíľu prerušené.
0 0
lubicaha lubicaha

lubicaha je offline (nepripojený) lubicaha

rada sa smejem a mam rada ludi ...viac
Dobry den.
Moja kamarátka je na rodičovskej dovolenke a chcú ďalšie babetko.
Nabuduciby chceli začat na tom "pracovať".a hcce sa dať DNP a chcem sa Vas spytat ked by sa od februára prihlásila tak z akého vymeriavacieho základu si ma platiť DNP.
dakujem za odpovede
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

lubicaha Pozri príspevok
Dobry den.
Moja kamarátka je na rodičovskej dovolenke a chcú ďalšie babetko.
Nabuduciby chceli začat na tom "pracovať".a hcce sa dať DNP a chcem sa Vas spytat ked by sa od februára prihlásila tak z akého vymeriavacieho základu si ma platiť DNP.
dakujem za odpovede
jankasm Pozri príspevok
Čo sa týka prihlásenia, môže sa prihlásiť ktorýkoľvek deň v mesiaci. Zaplatí poistné len za príslušný počet dní v tom mesiaci.
Ak ešte nie je tehotná, a nie je vôbec isté, či sa jej to v blízkej dobe podarí, stačilo by sa prihlásiť zatiaľ z minima, kvôli splneniu podmienky 270 dní, nech jej začnú plynúť čo najskôr.
DNP z maxima stačí začať platiť 26 týždňov pred nástupom na MD. Takže ak by sa odhlásila z minima a prihlásila z maxima cca. do 8 týždňa tehotenstva, tak by to mala v pohode stíhať.
Ale zase na druhej strane, môže sa stať, že porodí skôr, tak ak chce mať istotu, je lepšie platiť z tých 20042,- už teraz.
Od 1.7.2008 sa zvyšuje maximálny VZ, bude cca. 30300,- takže potom treba dať zmenu so zvýšením VZ na DNP. Ak by dovtedy ešte nebola tehotná, môže sa kľudne odhlásiť a nanovo prihlásiť z tohoto nového maximálneho VZ. Materská bude vyššia o cca. 1000,- za mesiac.
Prečítaj si môj skopírovaný príspevok. Je to presne rovnaký prípad.
Ešte doplním, ak by sa jej náhodou v priebehu roka nepodarilo otehotnieť, tak potom sa môže z DNP odhlásiť a prihlásiť sa až na konci roka 2008 z maximálneho VZ a od 1.1.2009 znížiť na minimum. Ale to naozaj len vtedy, ak pôjde na materskú cca. v 7/2009.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
No nie som si istá, nebude SP považovať za dátum účinnosti zmeny, deň, kedy im ten RLFO bude doručený? Neviem či naozaj stačí, že to bolo poštou odoslané 31.01.2008, keďže k nim to bude doručené až v 02/2008.
Mna v Ba-okolie informovali takto. No nehovorím, že nemáš pravdu. Ale vlastne nemá čo stratiť. Leda to poštovné! Ak jej urobia zmenu, je dobre. Ak ju neurobia, má čas urobiť zmenu vo februári alebo jej zmenu hned dajú s dátumom zmeny od "1.3.08" miesto "1.2.08".
0 0
lubicaha lubicaha

lubicaha je offline (nepripojený) lubicaha

rada sa smejem a mam rada ludi ...viac
Janka dakujem

a poistne s maxima si musi platiť celých 26 tyždnov pred pôrodom.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
Myslím, že v tomto by mal byť len jeden názor.
A to podľa mňa ten, že pokiaľ poberá nemocenskú dávku z DNP, nemusí DNP platiť. Nikde sa nehovorí o tom, že to DNP nesmie byť zrušené a znovu uzatvorené. Existuje len jediné DNP, stále to isté, aj keď bola z neho odhlásená a znovu prihlásená. Evidenčné číslo to isté, z ktorého poberá materskú, proste je to vlastne to isté DNP, len bolo chvíľu prerušené.
Janka, vychádzam trochu z praxe SP.
V zákone je napísané, že ak poberá DNP osoba, zamestnanec, povinne NP SZčo materské, tak nie je povinný platiť poistné. Nie je tam napísané, že nemusí platiť poistné z toho poistenia, z ktorého mu vznikol nárok na materské.

A predsa v prípade, že poberáš materské zo zamestnania a z DNP nemáš nárok, musíš platiť DNP aj počas poberania materského zo zamestnania. (to som sa dočítala na Porade, nemám skúsenosť)

Ale vzhladom na to, že z každého NP sa počíta materské zvlášť, asi máš pravdu. (no červík v hlave mi vrta dalej. musím ho ísť nakrmiť)
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

lubicaha Pozri príspevok
Janka dakujem

a poistne s maxima si musi platiť celých 26 tyždnov pred pôrodom.
Ak pôjde na materskú v tomto roku, tak áno.
Ak by však išla na materskú až v roku 2009, tak stačí platiť z maxima len do konca roka 2008. Od 1.1.2009 si môže dať zmenu VZ na minimum. Rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej bude rok 2008.
Ešte pozor na to, že keď začne platiť z maxima, nestačí zvýšiť VZ. Musí ukončiť DNP z minima a nanovo sa prihlásiť z maxima.
0 0
lubicaha lubicaha

lubicaha je offline (nepripojený) lubicaha

rada sa smejem a mam rada ludi ...viac
Janka dakujem a prajem krásny den
0 0
dencika dencika

dencika je offline (nepripojený) dencika

Dobrý deň.
Chcem sa informovať či mám nárok na max. materskú ak v roku 2007 som bola zamestnaná od 1.10.2006 do 30.4.2007. Potom som bola dobrovoľne nezamestnaná a platila len zdravotné poistenie. Od 25.9.2007 som bola znova zamestnaná na materskú dovolenku som nastúpila 17.1.2008.
september VZ: 3800,-
október VZ: 17480,-
november VZ: 19808,-
december VZ: 28200,-
0 0
jani1974 jani1974

jani1974 je offline (nepripojený) jani1974

Dobrý deň prosím poradte aj mne niekto!

Viem, že ohľadne materskej sa už popísalo veľa ale prosím skúste mi poradiť.

Od 09/1997 som zamestnaná stále v jednej organizácii, kde moja mzda v hrubom sa pohybuje cca 16000,-Sk v priemere.
Od 06.09.2007 - kedy mi bol priznaný plný invalidný dôchodok by sa mi nemali platiť odvody do SP ale mzdová účtovníčka tak neurobila a neprestala mi ich odvádzať ani od 6.9.2OO7.
Od 15.11.2007 som prihlásená ako dobrovoľný platiteľ na nemocenské poistenie z vymeriavacieho základu 81OO,-Sk.
Podľa zákona v r. 2007 som mala prerušenie platenia od 6.9.07 do 15.11.07...

Mám nárok na materské a ak áno v akej výške asi alebo ako si ho môžem vyrátať?
Termín pôrodu mám určený na 18.9.2008 ale je pravdepodobnosť, že lekár na vypíše už 8 týždňov skôr.

Prosím i o radu ako získať čo najvyššie materské...

A prosím i o radu či v takejto situácii by som mala i nárok na pracovnú neschopnosť od zamestnávateľa aj soc. poisťovne?

Ďakujem
<!-- google_ad_section_end -->
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

jani1974 Pozri príspevok
Dobrý deň prosím poradte aj mne niekto!

Viem, že ohľadne materskej sa už popísalo veľa ale prosím skúste mi poradiť.

Od 09/1997 som zamestnaná stále v jednej organizácii, kde moja mzda v hrubom sa pohybuje cca 16000,-Sk v priemere.
Od 06.09.2007 - kedy mi bol priznaný plný invalidný dôchodok by sa mi nemali platiť odvody do SP ale mzdová účtovníčka tak neurobila a neprestala mi ich odvádzať ani od 6.9.2OO7.
Od 15.11.2007 som prihlásená ako dobrovoľný platiteľ na nemocenské poistenie z vymeriavacieho základu 81OO,-Sk.
Podľa zákona v r. 2007 som mala prerušenie platenia od 6.9.07 do 15.11.07...

Mám nárok na materské a ak áno v akej výške asi alebo ako si ho môžem vyrátať?
Termín pôrodu mám určený na 18.9.2008 ale je pravdepodobnosť, že lekár na vypíše už 8 týždňov skôr.

Prosím i o radu ako získať čo najvyššie materské...

A prosím i o radu či v takejto situácii by som mala i nárok na pracovnú neschopnosť od zamestnávateľa aj soc. poisťovne?

Ďakujem
<!-- google_ad_section_end -->
Na PN od zamestnávateľa určite nárok máš. Od 1.1.2008 sa už totiž znovu platí za invalidných zamestnancov nemocenské poistenie.
Nárok na materské od zamestnávateľa tiež máš, tam bude podmienka 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch splnená.
Nárok z DNP závisí od toho, kedy nastupuješ na MD.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

dencika Pozri príspevok
Dobrý deň.
Chcem sa informovať či mám nárok na max. materskú ak v roku 2007 som bola zamestnaná od 1.10.2006 do 30.4.2007. Potom som bola dobrovoľne nezamestnaná a platila len zdravotné poistenie. Od 25.9.2007 som bola znova zamestnaná na materskú dovolenku som nastúpila 17.1.2008.
september VZ: 3800,-
október VZ: 17480,-
november VZ: 19808,-
december VZ: 28200,-
Podmienka 270 dní nemocenského poistenie v posledných dvoch rokoch je splnená. Maximálna materská to určite nebude, ale skúsim vypočítať koľko:
VZ za rok 2007 za obdobie 09-12/2007 je 69230,-
počet dní rozhodujúceho obdobia je 98 dní
výpočet: 69230/98=706,4286 je tvoj DVZ /denný vymeriavací zíklad/ z ktorého 55% = 388,50 je denná výška tvojej materskej.
0 0
vimar_77 vimar_77

vimar_77 je offline (nepripojený) vimar_77

Dobrý deň, prispievala som sem už predtým, ale chcela by som sa ešte raz poradiť - tentokrát uvediem konkrétne čísla:

Som zamestnaná u dvoch zamestnávateľov (viac rokov, podmienka 270 dní splnená).
Môj hrubý príjem za minulý rok od jedného zamestnávateľa bol 175 997 Sk (mesiace 1-12), priemerný hrubý mesačný príjem bol 15 440 Sk
hrubý príjem za minulý rok od druhého zamestnávateľa bol 36 797 Sk. Mesačný hrubý príjem 3460 Sk.

Okrem toho som sa 18.1.2008 prihlásila na DNP z min. vymeriavacieho základu 8100 Sk.

Momentálne som tehotná, v 7 týždni (podľa usg), termín pôrodu mi vychádza okolo 15.9.2008, čiže ak dobre počítam, na materskú by som mala nastúpiť 4. augusta 2008. Teda podmienku 26 týždňov platenia DNP len tak-tak splním.

Z toho, čo bolo napísané dedukujem, že nárok na materské z DNP mať nebudem žiaden, keďže som si neplatila DNP 270 dní. ("úžasný" výklad Sl.poisťovne). Ibaže by som pred nástupom na MD ukončila pracovný pomer (resp. oba?) - to mi však bude nanič, keďže potom by sa mi počítala materská LEN z DNP a to je (momentálne) minimálne.

Môžem si pri nástupe na MD požiadať o materské z jedného a druhého zamestnania, DNP si platiť ďalej (dajme tomu, že by som si od pondelka zvýšila VZ na max. sumu, ktorú popri súbehu poistení zo zamestnania môžem)
a po uplynutí 270 dní si nárokovať na materskú aj z DNP? Ako sa mi bude potom počítať?

Ešte jedna vec, ako učiteľka povinne čerpám cez leto - spravidla od 1.7. do cca 25.8. dovolenku. Čo teraz s dovolenkou a nástupom na materskú?

Ako by som najlepšie riešila svoju situáciu? Ďakujem za pomoc.
0 0
vimar_77 vimar_77

vimar_77 je offline (nepripojený) vimar_77

Ešte by som sa chcela opýtať, ako by som sa dostala k informácii o svojich konkrétnych mesačných vymeriavacich základoch? Náš mzdár ma odbil s potvrdením o ročnom zúčtovaní dane - vraj môj vymeriavací základ je môj hrubý príjem...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

vimar_77 Pozri príspevok
Ešte by som sa chcela opýtať, ako by som sa dostala k informácii o svojich konkrétnych mesačných vymeriavacich základoch? Náš mzdár ma odbil s potvrdením o ročnom zúčtovaní dane - vraj môj vymeriavací základ je môj hrubý príjem...
z výplatnej pásky.
VZ pre nem.poistenie zo mzdy je obvykle hrubá mzda za mesiac, ak nemáte mzdy vyššie ako 28142,- a myslím je ešte zopár výnimiek (odstupné, ...). Ak tam nemáš uvedené "VZ pre NP", tak zober hrubú mzdu, vypočítaj z nej 1,4%, čo je odvod zamestnanca na NP a skontroluj si, či suma NP, ktorú ti zrazili z HM sa rovná sume vypočítanej (zaokrúhluje sa nahor). Ak to sedí, tak tvoja HM=VZ pre NP
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

vimar_77 Pozri príspevok
Dobrý deň, prispievala som sem už predtým, ale chcela by som sa ešte raz poradiť - tentokrát uvediem konkrétne čísla:

Som zamestnaná u dvoch zamestnávateľov (viac rokov, podmienka 270 dní splnená).
Môj hrubý príjem za minulý rok od jedného zamestnávateľa bol 175 997 Sk (mesiace 1-12), priemerný hrubý mesačný príjem bol 15 440 Sk hrubý príjem za minulý rok od druhého zamestnávateľa bol 36 797 Sk. Mesačný hrubý príjem 3460 Sk.

Okrem toho som sa 18.1.2008 prihlásila na DNP z min. vymeriavacieho základu 8100 Sk.

Momentálne som tehotná, v 7 týždni (podľa usg), termín pôrodu mi vychádza okolo 15.9.2008, čiže ak dobre počítam, na materskú by som mala nastúpiť 4. augusta 2008. Teda podmienku 26 týždňov platenia DNP len tak-tak splním.

Z toho, čo bolo napísané dedukujem, že nárok na materské z DNP mať nebudem žiaden, keďže som si neplatila DNP 270 dní. pravda, do dna predpokladaného pôrodu ubehne z DNP len 242dní ("úžasný" výklad Sl.poisťovne). Ibaže by som pred nástupom na MD ukončila pracovný pomer (resp. oba?) podla mna stačil by jeden (jasné s nižším VZ)- to mi však bude nanič, keďže potom by sa mi počítala materská LEN z DNP a to je (momentálne) minimálne. ak by si skončila oba PP, tak áno, materská by bola z minima.
Môžem si pri nástupe na MD požiadať o materské z jedného a druhého zamestnania ak ti budú trvať do nástupu na MD, tak áno, DNP si platiť ďalej (dajme tomu, že by som si od pondelka zvýšila VZ na max. sumu, ktorú popri súbehu poistení zo zamestnania môžem)
a po uplynutí 270 dní si nárokovať na materskú aj z DNP? -270dní DNP do dna pôrodu zo samotného DNP nestihneš, leda že by si porodila 14.10.08 Ako sa mi bude potom počítať?
DNP máš od 18.1.08, ak si od 1.3.08 zvýšiš VZ z 8100,- (a od 1.7.08 môžeš znovu zvýšiť, bude sa zvyšovať maximum, no či sa to oplatí, treba prerátať) na rozdiel mezi maximom a VZ z oboch zamestnaní, pred nástupom na MD ukončíš PP s nižším VZ, potom by si podla mna mala nárok z jedného zamestnania + z DNP. Ak nastúpiš 4.8.08 na MD, tak RO pre výpočet materskej z DNP bude 18.1.-31.7.08 denná materská z DNP by mala byť =(3658+8100+4x VZ od 1.3.08 do 30.6.08 +VZ za júl) :196dní x 55% (ak nebudeš čerpať napr.Očr)
Ešte jedna vec, ako učiteľka povinne čerpám cez leto - spravidla od 1.7. do cca 25.8. dovolenku. Čo teraz s dovolenkou a nástupom na materskú? Vyčerpáš si ju po vyčerpaní MD (môžeš súčasne poberať rodičovký príspevok a v zamestnaní čerpať dovolenku) alebo až po ukončení RD.
Ako by som najlepšie riešila svoju situáciu? Ďakujem za pomoc.
Napadla mi aj možnosť v druhom zamestnaní robiť na dohodu (z ktorej sa NP neplatí) a zvýšiť (prípadne sa odhlásiť a prihlásiť sa nanovo,- no ale to už by asi nestihlo uplynúť 26týždnov) VZ z DNP. Treba si prepočítať, čo sa ti oplatí.

niečo som tuším porobila s formátovaním, tak snád to je už OK
Naposledy upravil brčko : 01.02.08 at 13:21
0 0
dencika dencika

dencika je offline (nepripojený) dencika

Ďakujem jankasm za odpoveď a prajem pekný deň.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať