Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
jomak jomak

jomak je offline (nepripojený) jomak

Aká je potom ešte možnosť nepriznania davky z DNP zo zakona ?

Dakujem
0 0
jomak jomak

jomak je offline (nepripojený) jomak

Jana Motyčková Pozri príspevok
Táto interpretácia nie je celkom správna, ale v zákone je iná možnosť nepriznania dávky z DNP. Za pokus stojí odvolanie sa voči rozhodnutiu. Ale nedávam tomu veľkú nádej.

Aká je potom ešte možnosť nepriznania davky z DNP zo zakona ?

Dakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

§ 58 - nároky na ND z viacerých poistení.
0 0
hlaja hlaja

hlaja je offline (nepripojený) hlaja

Myslela som si to iste ako Jankasm, avsak prave dnes riesim so zamestnankynou, ktora ide na matersku vo februari 08 problem, ktory vyvstal po navsteve SP. Zakon o socialnom poisteni sice tvrdi, ze ma narok zo vsetkych poisteni (teda ako zamestnanec i ako DNP osoba), avsak vykladom zo Socialnej poistovne si upravili, ze pracovny pomer musi byt uz ukonceny, ak si chce uplatnit matersku aj z DNP poistenia.
Takze doporucujem skoncit PP (co umoznuje pripadne preplatenie dovolenky pri vacsom zostatku tiez) a par dni pred nastupom na dovolenku uzatvorit novy pracovny pomer s hrubou mzdou 28.142 Sk.
0 0
zuzume zuzume

zuzume je offline (nepripojený) zuzume

ale nechystam sa vratit do prace ak by som zostala tehotna to by som potom asi mala nastupit do zamestnania keby som chcela dostavat matersku a nieviete mi poradit kolko by som mala odpracovat?
0 0
MaxMan MaxMan

MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

Dobrý deň,

manželka je tehotná v 5 týždni tehotenstva a chceli by sme vedieť ako získať čo najvyššiu materskú.

Jej pripad je nasledujúci:

K 30.11.2007 skončila pracovný pomer a zostala nezamestnaná. Počas decembra 2007 a januára 2008 si sama platí povinné zdravotné poistenie. Dnes jej poradili, aby sa nahlásila na úrad práce. Zatiaľ je stále nezamestnaná a nevyzerá, že by našla nejakú prácu. Od 18.7.2007 si platí dobrovoľné nemocenské poistenie zo sumy 8500Sk.

Čo by mala spraviť, aby dostala vyššiu materskú? Treba navýšiť vymeriavací základ na nemocenské poistenie? Alebo treba spraviť niečo iné?

Čítal som toto vlákono, ale nie som z toho múdrejší, preto budeme radi, ak nám niekto poradí.

Za odpovede ďakujeme
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Ahoj neviem, či sa tento problém objavil v tejto téme, ale prosím potrebovala by som radu pre priateľku, ja sa v tejto tematike nevyznám.
Kamarátka je v 16. týždni, je zamestnaná a zároveň szčo. Platí si ZP a SP ako szčo a i zamestnávateľ za ňu odvádza. Chcela by som jej poradiť, ale neviem ako. Ako sa dá v jej prípade dosiahnuť najvyššia materská? Kamarátka by chcela navrhnúť zamestnávateľovi, aby sa pred odchodom na MD dohodli na skončení PP. Bolo by to pre ňu výhodné. Ona nechce mať so zamestnávateľom už nič spoločné. Nevychádzali si dobre. Keď nastúpi na MD musí si pozastaviť činnosť? Ako to potom bude s odvodmi ak si nepozastaví činnosť. Kto vlastne platí materskú, ak by odišla na MD a nedala výpoveď pred MD, zamestnávateľ jej niečo uhrádza? Plnú výšku príjmu? Prosím vysvetlili by ste mi presný postup pri odchode na MD, kedy má ísť do SP si vybaviť materskú, čo všetko potrebuje, atd, V tejto oblasti som fakt mimo, vlastné detičky ešte nemám a doteraz ma to pravdupovediac moc nezaujímalo, nemalo prečo. Ďakujem za každú radu budem veľmi rada a vďačná.
papa Gong
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

PRE MAXMAN: Odhlásiť z DNP a následne prihlásiť ju z max. VZ a materskú potom bude dostávať z tohto poistenia cca 15000 Sk. Musí to stihnúť tak, aby to nové DNP trvalo aspoň 26. týždňov
Naposledy upravil celestina : 09.01.08 at 19:36
0 0
vimar_77 vimar_77

vimar_77 je offline (nepripojený) vimar_77

Jana Motyčková Pozri príspevok
Ak nemieniš zrušiť zamestnanie pred nástupom na materskú tak pre túto materskú DNP nemá význam (nesplníš 270 dní z DNP). DNP má význam pre prípadnú PN, OČR po skončení materskej.
Ak budeš liečenie vykazovať ako OČR, budeš mať zaplatených iba 10 dní (55% z DVZ), zvyšok máš v práci neplatené. Ak by si mala aj DNP, tak bude OČR platené aj z toho DNP.
Ak budeš liečenie vykazovať ako PN, prvé 3 dni dostaneš 25%, zvyšných 18 dní 55% DVZ zo zamestnania. Z DNP nedostaneš nič, aj keby si ho mala.
Takže výhodnejšie mi vychádza PN.
Ale vo všetkých predchádzajúcich príspevkoch som našla, že materská sa vypočítava z aktuálnych poistení - teda zo zamestnania a ak mám DNP, tak aj z toho, stačí ak som bola platcom 270 dní a k é h o k o ľ v e k poistenia, či nie?
V zákone predsa nie je definované, že MUSÍM ukončiť PRÁVE poistenie zo zamestnania, môžem ukončiť DNP. Predsa v novele od 1.1.2008 sa nešpecifikuje, že tých 270 dní sa viaže vyslovene len na DNP (môže to byť kombinácia oboch), alebo ako to je?
Je to len zase svojský výklad zákona sociálnou poisťovňou?
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Podľa mňa je to tiež tak. Preto bol zmenený aj § 48, kde bol odsek 2 úplne vypustený. A pokiaľ sa s takým prípadom stretnem, tak budem v odvolaní argumentovať aj týmto.
0 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

celestina Pozri príspevok
PRE MAXMAN: Odhlásiť z DNP a následne prihlásiť ju z max. VZ a materskú potom bude dostávať z tohto poistenia cca 15000 Sk. Musí to stihnúť tak, aby to nové DNP trvalo aspoň 26. týždňov
Ja som taktiež tehotná v 5 týždni. DNP platím z minima a tých 270 dní budem mať splnených až v marci 2008. Chcem sa spýtať či mi pomôže si teraz , keď ešte nie je splnená podmienka 270 dní ,sa odhlásiť z DNP a hneď sa aj prihlásiť z max.VZ, aby som stihla 26 týždňov pred pôrodom na prilepšenie si materskej ? Momentálne som evidovaná na úrade práce od 1.11.2007. Zamestnaná som bola v jednom podniku 3 roky a výpoveď som si dala k 31.10.2007
0 0
MaxMan MaxMan

MaxMan je offline (nepripojený) MaxMan

celestina Pozri príspevok
PRE MAXMAN: Odhlásiť z DNP a následne prihlásiť ju z max. VZ a materskú potom bude dostávať z tohto poistenia cca 15000 Sk. Musí to stihnúť tak, aby to nové DNP trvalo aspoň 26. týždňov
Ako to je potom s tým, že bude na úrade práce ak bude dostávať podporu v nezamestnanosti? Bude sa jej materská počítať aj z toho, alebo na túto formu nemá nárok?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Dorjan Pozri príspevok
Ja som taktiež tehotná v 5 týždni. DNP platím z minima a tých 270 dní budem mať splnených až v marci 2008. Chcem sa spýtať či mi pomôže si teraz , keď ešte nie je splnená podmienka 270 dní ,sa odhlásiť z DNP a hneď sa aj prihlásiť z max.VZ, aby som stihla 26 týždňov pred pôrodom na prilepšenie si materskej ? Momentálne som evidovaná na úrade práce od 1.11.2007. Zamestnaná som bola v jednom podniku 3 roky a výpoveď som si dala k 31.10.2007
Treba urobiť, ako píšeš - čo najskôr odhlásiť DNP a znovu prihlásiť DNP s maximálnym VZ.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

MaxMan Pozri príspevok
Ako to je potom s tým, že bude na úrade práce ak bude dostávať podporu v nezamestnanosti? Bude sa jej materská počítať aj z toho, alebo na túto formu nemá nárok?
Podora v nezamestnanosti nemá žiaden vplyv na materské.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

vimar_77 Pozri príspevok
Ale vo všetkých predchádzajúcich príspevkoch som našla, že materská sa vypočítava z aktuálnych poistení - teda zo zamestnania a ak mám DNP, tak aj z toho, stačí ak som bola platcom 270 dní a k é h o k o ľ v e k poistenia, či nie?
V zákone predsa nie je definované, že MUSÍM ukončiť PRÁVE poistenie zo zamestnania, môžem ukončiť DNP. Predsa v novele od 1.1.2008 sa nešpecifikuje, že tých 270 dní sa viaže vyslovene len na DNP (môže to byť kombinácia oboch), alebo ako to je?
Je to len zase svojský výklad zákona sociálnou poisťovňou?
Výklad SP je "svojský", ak chceš, môžeš ísť do sporu so SP, ale SP môže použiť §58 - pre nárok na ND z viacerých poistení sa nárok posudzuje z každého poistenia samostatne. Ak by to dopadlo pri súdnom spore si netrúfam odhadnúť, preto doporučujem materské riešiť radšej tak, aby bola maximákna materská bez rizika sporu so SP.
0 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

Jana Motyčková Pozri príspevok
Treba urobiť, ako píšeš - čo najskôr odhlásiť DNP a znovu prihlásiť DNP s maximálnym VZ.
Ďakujem veľmi pekne. A odhlášku a zároveň aj prihlášku na max.VZ môžem dať v SP v jeden deň ?
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Áno ale s rôznymi dátumami. Napr. odhláška 11.1.2008 a prihláška 12.1.2008 samozrejme na samostatných RLFO.
0 0
Dorjan Dorjan

Dorjan je offline (nepripojený) Dorjan

celestina Pozri príspevok
Áno ale s rôznymi dátumami. Napr. odhláška 11.1.2008 a prihláška 12.1.2008 samozrejme na samostatných RLFO.
Ďakujem.Zajtra bežím do SP.
0 0
lulusik77 lulusik77

lulusik77 je offline (nepripojený) lulusik77

Dobry den, chcela by som sa opytat takuto vec. A poprosit velmi pekne o radu. Som zamestnana od 15.8.2007, momentalne som tehotna, v 7tt, termin porodu august 2008. Zmluvu v praci mam na dobu urcitu do 31.8.2008,cize bohuzial o pracu asi pridem. Na matersku odidem pravdepodobne dakedy v juni. Chcem sa opytat,materska sa pobera 6 mesiacov,co vychadza do decembra 2008. Ale kedze mi prac. pomer skonci k tomu 31.8.2008, budem nadalej dostavat materske od zamestnavatela,alebo ako to bude??? Viete ma odkazat na zakon, kde sa dozviem, na co ako zamestnana tehotna mam a nemam narok? Dakujem velmi pekne.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Aj po skončení zamestnania budeš "normálne" dostávať materské. Materské vypláca SP podľa údajov zo zamestannia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať