Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň,
keďže mi doma neide internet a teda nemám možnosť si teraz preštudovať všetko čo sa tu píše, mám prosbu.
Som SZČO od sept. 2006. Od vtedy si platím DNP z minima - 270 dní už spĺňam. Od 1.7.2008 budem mať povinnosť platiť odvody pravdepodobne z minima. Otázka je ako mám postupovať, ak chcem ísť na materskú, ale ešte nie som tehotná, len plánujeme.
DNP samozrejme nezruším, aby som z toho dostala materskú.
Aby som dostala materskú aj z povinného NP musím tam platiť 26 týždňov? A z akého VZ? Je výhodnejšie si zvýšiť VZ z DNP (rozdiel medzi max. VZ a povinným VZ?
Ak dobre počítam, tak keď 1.7.08 začnem povinne platiť odvody a 26 týždňov uplynie v 12/08 môžem isť na materskú v decembri alebo aj tu musím splniť podmienku 270 dní poistenia?

Aká bude materská ak budem platiť DNP a povinné NP?

Alebo ešte je aj taká možnosť? Ak sa to dá. že si budem platiť z DNP maximum, od 1.7.08 budem platiť povinné NP+max.DNP, čím mi vznikne preplatok na DNP. V septembri 2008 zruším živnosť, lebo mi končia dva roky kvôli dotácii z úradu práce. Dá sa to tak urobiť? A teda by som mohla ísť na materskú ešte tento rok?
Ďakujem za odpovede.
Naposledy upravil Tinika : 28.01.08 at 10:42
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

Moja sestra (bude na reťazovej materskej) si platila v minulom roku 270 dní dobrovoľne nemocenské poistenie- min. VZ.
V decembri si zvýšila vymeriavací základ na maximálny (odhlásila sa a prihlásila).
Nastúpila na materskú a prišlo jej vyrozumenie so sociálnej poisť, že dostane materské 148,-Sk/denne. Minimum.

Je to tak správne?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Mirka D Pozri príspevok
Moja sestra (bude na reťazovej materskej) si platila v minulom roku 270 dní dobrovoľne nemocenské poistenie- min. VZ.
V decembri si zvýšila vymeriavací základ na maximálny (odhlásila sa a prihlásila).
Nastúpila na materskú a prišlo jej vyrozumenie so sociálnej poisť, že dostane materské 148,-Sk/denne. Minimum.

Je to tak správne?
Bohužiaľ áno.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Pre Mirka D: Andyke má pravdu. Od 1.1.08 sa zmenil zákon. Od posledného prihlásenia na DNP (v decembri 07) jej neuplynulo 26týždnov, preto sa materská nerátala zo skutočného VZ v rozhod.období, ale z pravdepodobného VZ DNP (8100 : 30 x 55%)
0 0
Natka Szcz Natka Szcz

Natka Szcz je offline (nepripojený) Natka Szcz

Vopred dakujem za odpoved.
Takze zamestnana osoba uz viac rokov v jednej firme a zaroven sa DNP od 9.2007. Dokopy odvadzala z maxima. Otehotnela vsak trochu skor ako planovala a nastupy na MD skor ako uplynie 270 dni. Takze sa jej bude ratat MD zo zamestnania + DNP len z pravdepodobneho DVZ. A po uplynuti 270 prehodnotia MD, alebo platia proste podla toho co vyslo pri nastupe na MD? Mala by sa odhladit z DNP, alebo nadalej platit teraz z minima a napr. po materskej nastupit na PN a vyuzit to co platila v r.2007?
0 0
moe7 moe7

moe7 je offline (nepripojený) moe7

brčko Pozri príspevok
Pre Mirka D: Andyke má pravdu. Od 1.1.08 sa zmenil zákon. Od posledného prihlásenia na DNP (v decembri 07) jej neuplynulo 26týždnov, preto sa materská nerátala zo skutočného VZ v rozhod.období, ale z pravdepodobného VZ DNP (8100 : 30 x 55%)
takze ak to spravne chapem
ja si platim z minima a 26 tyzdnov pred nastupom na matersku si mam zacat platit z maxima aby som dostavala matersku z maxima?
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Známa plánuje otehotnieť tento rok. Je zamestnaná dva roky, avšak jej VZ je len minimálna mzda. Už teraz sa chce dať dobrovoľne nemocensky pripoistiť. Keďže je minimálna mzda 8.100,- odporúčam jej platiť dobrovoľne z VZ 20.042,- aby určite každý mesiac dosiahla maximum. Moja otázka sa týka prihlásenia. Prihlasuje sa vždy k 1. v mesiaci alebo aj v priebehu mesiaca? Čo odporúčate? Ešte mám jednu otázku. Má vplyv aj PN na maximálny VZ? V roku 2007 bola na PN.
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

Mirka D Pozri príspevok
Moja sestra (bude na reťazovej materskej) si platila v minulom roku 270 dní dobrovoľne nemocenské poistenie- min. VZ.

V decembri si zvýšila vymeriavací základ na maximálny (odhlásila sa a prihlásila).

Nastúpila na materskú a prišlo jej vyrozumenie so sociálnej poisť, že dostane materské 148,-Sk/denne. Minimum.



Je to tak správne?


brčko Pozri príspevok
Pre Mirka D: Andyke má pravdu. Od 1.1.08 sa zmenil zákon. Od posledného prihlásenia na DNP (v decembri 07) jej neuplynulo 26týždnov, preto sa materská nerátala zo skutočného VZ v rozhod.období, ale z pravdepodobného VZ DNP (8100 : 30 x 55%)
Takže dá sa ešte niečo robiť, aby sa jej aspoň vrátili investície? Pretože tých zhruba 4600,- by mala pri reťazových materských aj tak.
Prosím, pomôžte - ja som jej to poradila a teraz sa cítim vinná.... Už rok nepracujem so mzdami....
Naposledy upravil Mirka D : 30.01.08 at 06:22
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Dobrý deň,

chcem sa opýtať:Mám zhruba situáciu ako bubucika - som SZCO a platím si od r.2006 DNP. Od 1.7.08 budem platiť povinné odvody z min. VZ. Ak by som teraz platila DNP z maxima musím od 1.7.08 VZ na DNP znížiť o povinné odvody? Ako sa to odrazí na materskej?

Ak budem platiť povinné odvody z min. VZ, kedy mi vznikne nárok na materské? Po 270 dňoch platenia, alebo 26 týždňoch platenia? Neviem či to dobre chápem. Nárok na materské vznikne po 270 dňoch poistenia a ak si platím z toho 26 týždňov DNP z maxim. VZ, tak mám nárok na vyššiu materskú? Ďakujem za odpovede
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Práve som čítala na tejto stránke od pána Mihála k téme 270 dní poistenia:

Napokon podľa tohto výkladu má povinne nemocensky poistená SZČO nárok na materské len vtedy, ak jej aktuálne povinné nemocenské poistenie SZČO v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvalo najmenej 270 dní, pričom k dobe trvania aktuálneho povinného nemocenského poistenia SZČO sa pripočítajú aj doby akýchkoľvek predchádzajúcich - avšak už ukončených - nemocenských poistení v období dvoch rokov pred pôrodom.

Moja otázka znie? Ak od 1.7. budem platiť povinné odvody z min. VZ a mám stále DNP z min. VZ, znamená to, že do tých 270 dní sa mi počíta aj obdobie platenie DNP? Ale nechápem to, že má byť ukončené? To sa mám odhlásiť z DNP? A potom opäť prihlásiť? Ak áno, kedy si mám zvýšiť VZ na max.? Ďakujem za rady, veľmi ich potrebujem
0 0
ivularadula ivularadula

ivularadula je offline (nepripojený) ivularadula

dobrý večer
chcem sa len uistiť či som spravila dobre, k 31.12.2007 som si dala výpoveď a následne som sa zamestnala od 1.1.2008 u toh istého zamestnávateľa s hrubou mzdou 28000,-Sk. Len ma jedna známa naplašila že nevie či to v poisťovni nebudú posudzovať ako pokračovanie. Prosím uistite ma niekto že som spravila dobre a materská sa mi bude rátať z vymeriavacieho základu r.2008.
0 0
ivularadula ivularadula

ivularadula je offline (nepripojený) ivularadula

Ešte by som Vás chcela poprosiť či by mi niekto vyrátal vymeriavací základ, ktorý mám napísať na tlačivo pre sociálnu poisťovňu.
takže: zamestnaná som od 1.1.2008, hrubá mzda 28000,- (mesačná), nečerpala som žiadnu dovolenku, prispievam si na DDP 200, a zamestnávateľ 100,- a ešte mám zrážku zo mzdy 1000,- čo si splácam stavebné sporenie, a ešte zamestnávateľ mi prispieva 49,- na deň strevné. A na materskú som nastúpila 22.1.2008. zatiať pekne ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ivularadula urobila si dobre. Tvoje posledné NP začalo 1.1.08, takže tvoje RO je od 1.1.08 do 21.1.08, výška materskej je VZ pre NP z tvojej výpl. pásky (resp.hrubá mzda za január) : 21kal.dní x 55%.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

moe7 Pozri príspevok
takze ak to spravne chapem
ja si platim z minima a 26 tyzdnov pred nastupom na matersku si mam zacat platit z maxima aby som dostavala matersku z maxima?
áno, to je dôležité. Ale nie zmeniť VZ ale sa odhlasiť a nanovo prihlásiť!
Ak je v priebehu týchto 26týždnoch koniec roka, potom je možné od 1.1. znížiť VZ, lebo RO bude po uplynutí 26týždnov obdobie od začiatku posledného prihlásenia na DNP do 31.12.xx.
A samozrejme musí byť splnená podmienka 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Inak by nevznikol nárok na materskú.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Natka Szcz Pozri príspevok
Vopred dakujem za odpoved.
Takze zamestnana osoba uz viac rokov v jednej firme a zaroven sa DNP od 9.2007. Dokopy odvadzala z maxima. Otehotnela vsak trochu skor ako planovala a nastupy na MD skor ako uplynie 270 dni. Takze sa jej bude ratat MD zo zamestnania + DNP len z pravdepodobneho DVZ. A po uplynuti 270 prehodnotia MD, alebo platia proste podla toho co vyslo pri nastupe na MD? Mala by sa odhladit z DNP, alebo nadalej platit teraz z minima a napr. po materskej nastupit na PN a vyuzit to co platila v r.2007?
Ak nesplní z DNP 270dní NP do dna skutočného pôrodu, tak nárok na materskú z DNP jej nevznikne vôbec! Ak nárok na materskú vznikne, až potom treba zistiť, či sa bude rátať zo skutočného VZ v RO alebo z pravdepodobného VZ.

Ak ku dnu nástupu na MD ešte neuplynie 270dní, no je predpoklad, že do dna pôrodu to stihne, treba podať žiadosť o materské zo zamestnania aj z DNP. DNP treba platiť dalej, aj po nástupe na MD, až do splnenia podmienky 270dní. Takto postupovala SP v predch.rokoch.
Neviem, či budú vyplácať najprv materskú zo zamestnania, na ktorú má bezpochyby pri dlhoročnom PP nárok a materské z DNP až po splnení podmienok. Skôr by som povedala, že budú čakať s oboma, no nemám s tým skúsenosť.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

michelle84 Pozri príspevok
Známa plánuje otehotnieť tento rok. Je zamestnaná dva roky, avšak jej VZ je len minimálna mzda. Už teraz sa chce dať dobrovoľne nemocensky pripoistiť. Keďže je minimálna mzda 8.100,- odporúčam jej platiť dobrovoľne z VZ 20.042,- aby určite každý mesiac dosiahla maximum. Moja otázka sa týka prihlásenia. Prihlasuje sa vždy k 1. v mesiaci alebo aj v priebehu mesiaca? Čo odporúčate? Ešte mám jednu otázku. Má vplyv aj PN na maximálny VZ? V roku 2007 bola na PN.

Nikto mi nevie poradiť?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Mirka D Pozri príspevok
Takže dá sa ešte niečo robiť, aby sa jej aspoň vrátili investície? Pretože tých zhruba 4600,- by mala pri reťazových materských aj tak.
Prosím, pomôžte - ja som jej to poradila a teraz sa cítim vinná.... Už rok nepracujem so mzdami....
Bohužiaľ je to skutočne tak a nedá sa s tým už robiť nič. Po schválení novely zákona tu bolo o tom aj veľa písaného, že došlo k veľkej zmene, a to práve pri DNP a tej podmienke 26 týždňov. Asi si tu vtedy nenakukla.
Materská z DNP sa už bohužiaľ ovplyvniť nedá, ale odporúčam, naďalej platiť DNP, stačí z minima, ale musí to byť bez prerušenia od toho prihlásenia z maxima v 12/2007. Po skončení MD môže potom počas RD poberať OČR prípadne PN práve z toho decembrového maxima /za 10 dní trvania OČR cca. 5000,-, za mesiac PN cca. 15000,-/.
Nie je náhodou na tej materskej zo zamestnania? Ak by bola, mohla by požiadať ešte o materské ako zamestnanec.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

michelle84 Pozri príspevok
Nikto mi nevie poradiť?
michelle84 Pozri príspevok
Známa plánuje otehotnieť tento rok. Je zamestnaná dva roky, avšak jej VZ je len minimálna mzda. Už teraz sa chce dať dobrovoľne nemocensky pripoistiť. Keďže je minimálna mzda 8.100,- odporúčam jej platiť dobrovoľne z VZ 20.042,- aby určite každý mesiac dosiahla maximum. Moja otázka sa týka prihlásenia. Prihlasuje sa vždy k 1. v mesiaci alebo aj v priebehu mesiaca? Čo odporúčate? Ešte mám jednu otázku. Má vplyv aj PN na maximálny VZ? V roku 2007 bola na PN.
Čo sa týka prihlásenia, môže sa prihlásiť ktorýkoľvek deň v mesiaci. Zaplatí poistné len za príslušný počet dní v tom mesiaci.
Ak ešte nie je tehotná, a nie je vôbec isté, či sa jej to v blízkej dobe podarí, stačilo by sa prihlásiť zatiaľ z minima, kvôli splneniu podmienky 270 dní, nech jej začnú plynúť čo najskôr.
DNP z maxima stačí začať platiť 26 týždňov pred nástupom na MD. Takže ak by sa odhlásila z minima a prihlásila z maxima cca. do 8 týždňa tehotenstva, tak by to mala v pohode stíhať.
Ale zase na druhej strane, môže sa stať, že porodí skôr, tak ak chce mať istotu, je lepšie platiť z tých 20042,- už teraz.
Od 1.7.2008 sa zvyšuje maximálny VZ, bude cca. 30300,- takže potom treba dať zmenu so zvýšením VZ na DNP. Ak by dovtedy ešte nebola tehotná, môže sa kľudne odhlásiť a nanovo prihlásiť z tohoto nového maximálneho VZ. Materská bude vyššia o cca. 1000,- za mesiac.
0 0
santal santal

santal je offline (nepripojený) santal

Chcela by som sa spýtať či som to správne pochopila. Jedna moja kamarátka otehotnela v decembri 2007 takže nástup na materskú bude mať zhruba začiatkom augusta 2008. Bola pol roka v cudzine, nakoľko predtým bola NP tak spĺňa podmienku 270 dní NP počas dvoch rokov pred nástupom na materskú, momentálne sa zamestnala na TPP, ale je ešte otázne do kedy tam bude pracovať nakoľko za dva mesiace jej už bude bruško dosť vidieť. Keď by sa teraz prihlásila do SP a začala si platiť dobrovoľne nemocenské poistenie (na PZ má 10 000,- Sk v hrubom, takže by si platila len z rozdielu do max. vym. základu, v prípade že by prišla o miesto zvýšila by vym. základ na maximum) a splnila by podmienku 26 týždňov dobrovoľného nem. poistenia kým by nastúpila na materskú tým pádom jej bude vychádzať max. materská. Prosím Vás dnes som sa až o to začala zaujímať tak neviem či som to správne pochopila, ak nie poraďte mi ako by sa to dalo vyriešiť? Vopred ďakujem.
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

jankasm Pozri príspevok
Bohužiaľ je to skutočne tak a nedá sa s tým už robiť nič. Po schválení novely zákona tu bolo o tom aj veľa písaného, že došlo k veľkej zmene, a to práve pri DNP a tej podmienke 26 týždňov. Asi si tu vtedy nenakukla.
Materská z DNP sa už bohužiaľ ovplyvniť nedá, ale odporúčam, naďalej platiť DNP, stačí z minima, ale musí to byť bez prerušenia od toho prihlásenia z maxima v 12/2007. Po skončení MD môže potom počas RD poberať OČR prípadne PN práve z toho decembrového maxima /za 10 dní trvania OČR cca. 5000,-, za mesiac PN cca. 15000,-/.
Nie je náhodou na tej materskej zo zamestnania? Ak by bola, mohla by požiadať ešte o materské ako zamestnanec.
ĎAKUJEM JANKA!!! Na materskej je zo zamestnania, ktoré ale končilo dňom jej odchodu na MD - doba určitá. Môže mať teda 2x materské? Aj z DNP, aj zo zamestnania? Ona by totiž keby som ju nenahovorila na toto dobrovoľné poistenie, mala nárok na tých ca 4560 rodičovský príspevok. Takto platila niečo navyše, a nič nezíska... Mrzí ma to, pretože ako viete žena na materskej neovplýva peniazmi...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať