Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ahojte. Už tu píšem asi týždeň, ale nikto mi neporadí. Prosím pozrite sa na to niekto.

Som SZCO od 09/2006 a platím si DNP z min. VZ. Od 1.7.2008 budem platiť povinné odvody z min. VZ.

Ako mám postupovať ďalej. Budem mať nárok aj na materské z odvodov SZCO? Ak áno kedy? Po 26 týždnoch alebo po 270 dnoch?
Kedy by som si mala zvýšiť VZ z DNP na sumu 20 042,- (28142-8100)?


DAKUJEM ZA ODPOVEDE
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika Pozri príspevok
Ahojte. Už tu píšem asi týždeň, ale nikto mi neporadí. Prosím pozrite sa na to niekto.

Som SZCO od 09/2006 a platím si DNP z min. VZ. Od 1.7.2008 budem platiť povinné odvody z min. VZ.

Ako mám postupovať ďalej. Budem mať nárok aj na materské z odvodov SZCO? Ak áno kedy? Po 26 týždnoch alebo po 270 dnoch?
Kedy by som si mala zvýšiť VZ z DNP na sumu 20 042,- (28142-8100)?


DAKUJEM ZA ODPOVEDE
A si už tehotná? Nárok na materské budeš mať z tých nemocenských poistení, ktoré ti budú trvať ku dnu nástupu na MD a z ktorých splníš podmienku 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Z DNP túto podmienku 270 dní predpokladám máš splnenú.
Do dní NP z povinného NP SZČO by sa mali započítať, podla výkladu SP, okrem dní samotného NP SZČO aj dni ukončených NP, ak si nejaké mala, alebo budeš mať.

Odkedy platiť z rozdielu?
Podla mna, ak zistíš, že si tehotná (najneskôr však do 8týždna tehotenstva!), treba sa z DNP odhlásiť a nanovo prihlásiť z rozdielu (alebo ak to zistíš do júna, tak môžeš do 1.7.08 platiť aj z maxima). Ak potom nastúpiš na MD po uplynutí 26týždnov od tohto nového prihlásenia na DNP, bude sa ti rátať materská z DNP zo skutočného VZ - teda rozdielu medzi maximom a mimimom zo SZCO. Ak 26 týždnov neuplynie, tak materská z DNP bude len z minima.

Nárok na materské z povinného NP SZČO z minima by si mala, ak by SP zarátala do dní NP aj prvé už ukončené DNP. Ale zatial tu nikto nepísal praktickú skúsenosť, ktoré ukončené NP sa prirátava, či aj to z ktorého sa už uplatnuje nárok na materské.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

ďakujem aj za túto odpoveď.

Ešte nie som tehotná, ale tento rok plánujeme, tak som chcela vedieť ako postupovať, aby už nebolo neskoro. Tak si zatiaľ budem naďalej platiť DNP z minima a od 1.7. začnem aj povinné odvody platiť z minima. Za posledné dva roky mám len DNP, tak predpokladám že do dní NP zo SZCO mi nezapočítajú nič. Jedine že by sa dalo urobiť to, že sa odhlásim napr. 5.2. z DNP a následne sa napr. 10.2. prihlásim opäť na DNP. Možem to tak chápať, že by som týmto získala ukončené NP? Dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Tinika, ja bohužial neviem. Nikto tu ešte nepísal konkrétne skúsenosti. Lebo zákon je o inom, výklad o inom, tak si netrúfam povedať aká je prax. Snád niekto bude vedieť.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Tak ďakujem za odpovede a snahu. Uvidíme čo SP vymyslí zase. xixi
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Bude pre zvýšenie materskej dobré toto riešenie?
Nástup na materskú bude 29.4.08, v dňoch od 24. do 28.4. budem čerpať v prvom zamestnaní dovolenku ešte z roku 2007 a v druhom zamestnaní bude nový pracovný pomer od 24.4. so mzdou 4691 Sk.
1. Vyjde potom maximálna materská, bude tam aj rezerva z prvého zamestnania, však?
2. Keď bolo v roku 2007 čerpané neplatené voľno 4 dni, budú sa tieto dni odpočítavať v dňoch pre výpočet vymeriavacieho základu?
3. Keď bola v roku 2007 PN, tieto dni sa tiež odpočítavajú v dňoch pre výpočet vymeriavacieho základu?
Mám potom požiadať lekára o vypísanie PN z dvoch zamestnaní a bude nárok na materskú z obidvoch?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
saskia, z druhého zamestnania SP materskú neprizná. Druhé zamestnanie bud etrvať menej ako 270 dní v období 2 rokov pred pôrodom. Podľa výkladu SP sa v takomto prípade nemôže zohľadniť poistenie v prvom zamestnaní, pretože prvé zamestnanie nebolo ukončené.
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
Ahojte, aj my plánujeme bábo a mala som to v podstate premyslené s DNP, ale chceli by sme ho tohto roku, no a dnes mi napadlo, čo keď sa nepodarí? V novembri som začala platiť z maxima, lebo som nezamestnaná na RD, od januára t. r. platím z minima. Ale keby sa dieťatko malo narodiť až v roku 2009, to by som asi po otehotnení mala DNP zrušiť a znova sa nahlásiť z maxima? Tých 270 dní nemusí byť z posledného poistenia, že? Len sa chcem uistiť, či dobre rozmýšľam, lebo mi ide o max. materské. Ďakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

katkapekly Pozri príspevok
Ahojte, aj my plánujeme bábo a mala som to v podstate premyslené s DNP, ale chceli by sme ho tohto roku, no a dnes mi napadlo, čo keď sa nepodarí? V novembri som začala platiť z maxima, lebo som nezamestnaná na RD, od januára t. r. platím z minima. Ale keby sa dieťatko malo narodiť až v roku 2009, to by som asi po otehotnení mala DNP zrušiť a znova sa nahlásiť z maxima? Tých 270 dní nemusí byť z posledného poistenia, že? Len sa chcem uistiť, či dobre rozmýšľam, lebo mi ide o max. materské. Ďakujem
Tých 270 dní musí byť v období dvoch rokov do dňa pôrodu. Poistenie nemusí byť súvislé v jednom kuse 270 dní.
Treba však počítať ešte s tým, že ak od posledného prihlásenia sa na DNP do dňa pôrodu nebudeš poistená viac ako 26 týždňov súvisele, bude sa materské počítať z VZ 8100 Sk, hoci budeš mať RO spravené z max. VZ.
Pozri § 57 ods.1 písm c) zákona o SP
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
Manual Pozri príspevok
Tých 270 dní musí byť v období dvoch rokov do dňa pôrodu. Poistenie nemusí byť súvislé v jednom kuse 270 dní.
Treba však počítať ešte s tým, že ak od posledného prihlásenia sa na DNP do dňa pôrodu nebudeš poistená viac ako 26 týždňov súvisele, bude sa materské počítať z VZ 8100 Sk, hoci budeš mať RO spravené z max. VZ.
Pozri § 57 ods.1 písm c) zákona o SP
Hej, to o tých 26 týždňoch viem, preto som sa pýtala, či to náhodou neplatí aj o 270 dňoch - alebo aspoň či SP nemá taký výklad. Takže ak by som otehotnela trebárs v apríli alebo máji, a bolo by jasné, že dieťa sa narodí v budúcom roku, tak hneď ako by som to zistila, išla by som sa odhlásiť a prihlásiť. A ešte niečo, v tomto roku mám rozhodujúce obdobie z minulého roka, čo je maximum. DNP mám od novembra súvisle. Takže ak by sa napríklad dieťatko narodilo v decembri 2008, dostávala by som materské po celú dobu rovnaké? pretože teraz platím z minima, nezmenilo by sa to od roku 2009 na min. materské. Či je to tak, že ide o to, kedy vznikne nárok, a potom je to po celú dobu rovnaká suma?
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Áno. Materská je vyplácana po celú dobu nároku z rovnakého VZ. Výška bude iná iba tým, že mesiac má 28,29,30 alebo 31 dní. Materská sa platí za kalendárne dni a teda ak bude mať mesiac 31 dní, tak dostaneš viac ako keď má mesiac 30,29 alebo 28 dní.
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
celestina Pozri príspevok
Áno. Materská je vyplácana po celú dobu nároku z rovnakého VZ. Výška bude iná iba tým, že mesiac má 28,29,30 alebo 31 dní. Materská sa platí za kalendárne dni a teda ak bude mať mesiac 31 dní, tak dostaneš viac ako keď má mesiac 30,29 alebo 28 dní.
Veľmi pekne ďakujem, celestina. Aj Manual-ovi.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

katkapekly Pozri príspevok
Hej, to o tých 26 týždňoch viem, preto som sa pýtala, či to náhodou neplatí aj o 270 dňoch - alebo aspoň či SP nemá taký výklad. Takže ak by som otehotnela trebárs v apríli alebo máji, a bolo by jasné, že dieťa sa narodí v budúcom roku, tak hneď ako by som to zistila, išla by som sa odhlásiť a prihlásiť. A ešte niečo, v tomto roku mám rozhodujúce obdobie z minulého roka, čo je maximum. DNP mám od novembra súvisle. Takže ak by sa napríklad dieťatko narodilo v decembri 2008, dostávala by som materské po celú dobu rovnaké? Ano dostávalaz max. VZ, (ale už do pôrodu musíš byť stále poistená) lebo RO je z r.2007,pretože teraz platím z minima, nezmenilo by sa to od roku 2009 na min. materské. Materské by v r.2009 bolo z min. VZ vtedy, keby si na matreskú nastúpila až v r. 2009. Ak by si na materskú nastúpila ešte v r. 2008 a pôrod by bol v r.2009, tak by si dostávala materské z max. VZ, to je z RO r.2007.Či je to tak, že ide o to, kedy vznikne nárok, a potom je to po celú dobu rovnaká suma?
Odpoveď v texte
0 0
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
Manual Pozri príspevok
Odpoveď v texte
Ešte raz ďakujem aj Tebe
0 0
fivi fivi

fivi je offline (nepripojený) fivi

zdravim, ja sa chcem opytat, ci budem mat narok na matersku? do zamestnania som nastupila 18.6.2007 a skoncila 17.9.2007. potom som bola dobrovolne nezamestnana a 1.10.2007 som nastupila do noveho zamestnania.na matersku by som mala ist od juna. zaujimalo by ma, ci tych 270dni musi byt odpracovanych bez prerusenia a ci sa do toho pocitaju aj vikendy.

dakujem
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Tých 270 dní môže byť s prerušením. Podstatné je aby boli v posledných dvoch rokoch. Pre účely NP sa počítajú kalendárne dni/aj víkendy/. Ak v súčastnom zamestnaní ostaneš pracovať zhruba do konca marca, tak nárok na materskú budeš mať.
0 0
fivi fivi

fivi je offline (nepripojený) fivi

to je super vdaka
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Jozef Mihál Pozri príspevok
saskia, z druhého zamestnania SP materskú neprizná. Druhé zamestnanie bud etrvať menej ako 270 dní v období 2 rokov pred pôrodom. Podľa výkladu SP sa v takomto prípade nemôže zohľadniť poistenie v prvom zamestnaní, pretože prvé zamestnanie nebolo ukončené.
Naozaj sa nebude druhé zamestnanie započítavať i keď podmienka 270 dní bola splnená všeobecne zo zamestnania?
Takže už mi zostáva len ukončiť prvé zamestnanie a nanovo uzatvoriť pracovnú zmluvu s maximálnym VZ?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

saskia26 Pozri príspevok
Naozaj sa nebude druhé zamestnanie započítavať i keď podmienka 270 dní bola splnená všeobecne zo zamestnania?
Takže už mi zostáva len ukončiť prvé zamestnanie a nanovo uzatvoriť pracovnú zmluvu s maximálnym VZ?
Presne tak, pokiaľ máš v prvom zamestnaní nízky príjem, tak zostáva možnosť DNP, ak ovšem ešte stíhaš 26 týždňov, ak nie potom už jedine možnosť ukončenia PP a uzatvorenia nového PP s maximálnym VZ.
Veľa šťastia, držím palce aby Ti to vyšlo.
0 0
tina.mar tina.mar

tina.mar je offline (nepripojený) tina.mar

ahoj porada.
prave som sa docitala, ze pred porodom treba v zdravotnej poisťovni nahlásiť prechod na materské. To ma nahlasit zamestnavatel, alebo ja osobne? Materska mi uz zacala 27.1.2008.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať