Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
wkatka wkatka

wkatka je offline (nepripojený) wkatka

Jasne, uz tomu rozumiem. Len dufam, ze ma SP niecim nezaskoci. Dakujem este raz za rady.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Marti.ka Pozri príspevok
Tomu nerozumien. Možno som to zle pochopila, ale podľa prečítaných tém som si myslela, že na DPO bude mať nárok ak je celkovo poistená 270 dní /napr. zo zamestnania/ a DPO musí byť poistená 6 týždňov pred pôrodom, príp. pred nástupom na materskú /nie som si istá/. Takže sa mýlim?
brčko Pozri príspevok
Pozri si v tejto téme príspevky č. 338 a 341 od p.Mihála

A zabudla som ti odpovedať na otázku? (ale dodatočne pozerám, odpoved je aj v predchádzajúcom príspevku)
26týždnov musí uplynúť do nástupu na materskú (nie do dna pôrodu). Ak bude mať splnenú podmienku 270dní NP aj z DNP, treba sa hned poistiť.
Skutočne je to tak, že tá podmienka musí byť splnená v deň nástupu na MD. Ona by však v prípade, že túto podmienku splní neskôr ako jej skutočne MD začne, mohla o materské z DNP kľudne požiadať napr. o 2 týždne neskôr, ako nastúpi na MD.
Myslím, že nie je dôležité k akému dňu ju lekár vypíše na MD /to je podstatné len pre zamestnávateľa, pretože tam sa čerpá MD/ ale dátum, ku ktorému si o materské požiada.
Ukráti sa tým asi o 2 týždne výplaty materskej z DNP, ale ak si tým zvýši materskú o pár tisícok, tak sa to v každom prípade vyplatí.
Neviem, či to v praxinaozaj takto funguje, nemám s tým vlastnú skúsennosť, preto by som bola rada, ak moje tvrdenie niekto potvrdí. Ď.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

wkatka Pozri príspevok
Nerozumiem tomu, akoze sa rataju dni ukonceneho nemocenskeho poistenia. Znamena to, ze ak mi este bude bezat nemoc. poistenie z noveho zamestnania, na ktore nastupim mesiac pred porodom a budem zamestnana este cca 2 tyzdne pocas materskej, tieto dni sa mi nebudu pocitat do 270 dni? U mna je tych 270 dni len tak tesne nazbieranych do porodu, cize toto by ma zaskocilo.
brčko Pozri príspevok
Ak si budeš uplatnovať nárok na materské zo zamestnania, tak sa ti rátajú do 270dní automaticky všetky dni z tohto NP do dna PTP/pôrodu. Okrem týchto dní sa k nim prirátajú dni už ukončených NP-í. Teda dni z ukončeného DNP + dni NP z predchádzajúceho zamestnania samozrejme v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ak ku dnu nástupu na MD zatial nie je splnená podmienka 270dní NP, tak podla mna, pracovníčky SP čakajú na doručenie rodného listu dieťaťa (čo musíš doručiť SP. prehlasuješ to v žiadosti o materské), pretože ak je to na hrane, tam rátajú 270dní presne do dna pôrodu a nie do PTP uvedenom na žiadosti o materské.

Ako som pozerala na tvoje predchádzajúce príspevky, tak by si nemala mať problém s dosiahnutím 270dní, dokonca s prehladom už ku dnu nástupu na MD, len si dávaj na seba pozor.
Písala si o 185dnoch NP z predchádzajúceho(cich) zamestnaní (dúfam v posledných dvoch rokoch pred PTP). Od 8.2.08 si sa chcela prihlásiť na DNP z minima.
Podla mna, ked dosiahneš zo súčtu predchádzajúcich NP+DNP 270dní (tuším to vychádza do 2.5.08, resp. prispôsob potom aktuálnemu PTP), odhlás sa. A pred nástupom na MD sa zamestnaj. Ak nastupuješ na MD 20.5., tak stačí aj 19.5.08.
Úplne súhlasím s brčko. Zo zamestnania máš už splnených 185 dní NP. Čiže keď sa okamžite prihlásiš na DNP, tak do toho 20.05.2008 budeš mať podmienku 270 dní bezpečne splnenú /01.02.-19.05.2008=109 dní/. Počítajú sa kalendárne dni. Len nech sa prihlási hneď, pretože už dnes máme 10.02.2008, takže už je to o 10 dní menej.
Ak nastupuje na MD 20.05.2008, tak odporúčam DNP ukončiť napr. 18.05.2008 /odhlášku zanes už v piatok 16.05.2008/. Nový PP uzatvoriť 19.05.2008, stačí tento jeden deň, aby zamestnávateľ zbytočne moc neplatil na odvodoch, a z neho potom vypočítajú materskú. VZ za ten jeden deň musí byť 908,-.
0 0
Ajka22 Ajka22

Ajka22 je offline (nepripojený) Ajka22

Ahoj, chcela by som sa informovať, čo presne tato formulácia znamená (ohľadom rozhodujúceho obdobia, ktoré sa určí podľa toho, kedy vzniklo (kedy začalo) príslušné nemocenské poistenie): "Ak vzniklo nemocenské poistenie v kalendárnom roku, v ktorom odchádza na materské, rozhodujúce obdobie je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca, predchádzajúceho mesiac, v ktorom odchádza na materské. " Čo to znamená ,ak by som napr. mala nové zamestnanie od.1.6 do 7.6 a na MD by som odchádzala od 7.6., čiže v tom istom mesiaci, nebral by sa mi VZ z nového zamestnania? Podľa toho, čo píšete v predchádzajúcich príspevkoch, by to tak nemalo byť, ale podľa podľa tejto formulácie som si neni istá. Ďakujem za odpoveď.
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Ajka22 Pozri príspevok
Ahoj, chcela by som sa informovať, čo presne tato formulácia znamená (ohľadom rozhodujúceho obdobia, ktoré sa určí podľa toho, kedy vzniklo (kedy začalo) príslušné nemocenské poistenie): "Ak vzniklo nemocenské poistenie v kalendárnom roku, v ktorom odchádza na materské, rozhodujúce obdobie je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca, predchádzajúceho mesiac, v ktorom odchádza na materské. " Čo to znamená ,ak by som napr. mala nové zamestnanie od.1.6 do 7.6 a na MD by som odchádzala od 7.6., čiže v tom istom mesiaci, nebral by sa mi VZ z nového zamestnania? Podľa toho, čo píšete v predchádzajúcich príspevkoch, by to tak nemalo byť, ale podľa podľa tejto formulácie som si neni istá. Ďakujem za odpoveď.
§ 54



(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské,
c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.
V takom prípade by platil bod c, pretože poistenie vzniklo v mesiaci, kedy odchádzaš na MD.
0 0
lucia77 lucia77

lucia77 je offline (nepripojený) lucia77

dobry vecer,chcela by som sa opytat na nas pripad: od sept 2005 som na MD, tento rok v auguste cakame druhe babo, firma pre ktoru som pracovala prepustila vsetkych zamestnancov(okrem mna kedze som na MD) a mali dat navrh na zrusenie firmy a ja sa stanem nezamestnanou, ked sa firma zrusi.budem splnat podmienku 270 dni nem.poistenia ked uz vlastne nebudem zamestnana?mam sa dobrovolne nemocensky poistit?
0 0
Evička S Evička S

Evička S je offline (nepripojený) Evička S

Ajobs, ďakujem ti za tvoj záujem o môj dotaz, veľa vecí sa zmenilo od 1.1.08 a tak teraz neviem ako to bude. Posielam ti doplňujúce informácie: SZČO som od októbra 2000, od augusta 2001 si nepretržite platím do SP odvody, vždy na základe daňového priznania. Vždy mi to vyšlo niečo nad minimálne odvody. Základ dane v roku 2007 ako ZSČO som mala 200 296,- Sk z čoho, ak dobre počítam je VZ 8 345,-Sk . DNP si platím od 20.8.2007, najprv som si to dala na maximum – 1239,- Sk, v októbri som robila zmenu, tak, aby som mala DNP a SZCO spolu na maximum. Čiže teraz si každý mesiac platím z DNP 872,-Sk a zo SZČO 367,- + ostatné odvody do SP. Daňové priznanie za rok 2007 budem mať cca rovnaké ako minuloročné, takže odvody do SP sa mi v lete veľmi meniť nebudú. Od októbra 2007 som aj konateľkou sročky sme tam traja konatelia, ale nikto z nás v nej nie je zamestnaný, možno, by sa to dalo tiež použiť.
Bábo plánuje už od leta, každý mesiac čakám , že to vyjde. Ak by to vyšlo už teraz, čo ešte stále neviem , tak by som išla na MD najskôr 1.9.2008
Dúfam, že ti budú stačiť tieto informácie. Za odpoveď vopred ďakujem. Eva
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

lucia77 Pozri príspevok
dobry vecer,chcela by som sa opytat na nas pripad: od sept 2005 som na MD, tento rok v auguste cakame druhe babo, firma pre ktoru som pracovala prepustila vsetkych zamestnancov(okrem mna kedze som na MD) a mali dat navrh na zrusenie firmy a ja sa stanem nezamestnanou, ked sa firma zrusi.budem splnat podmienku 270 dni nem.poistenia ked uz vlastne nebudem zamestnana?mam sa dobrovolne nemocensky poistit?
Podmienku 270 dní spĺňať budeš - doba na rodićovskej dovolenke sa do týchto dní započítava. DNP nemá veľmi význam, materské z neho by bolo len cca 4450 Sk. Ak máš možnosť, zamestnaj sa aspoň na pár dní s dobrým príjmom.
0 0
Fucta Fucta

Fucta je offline (nepripojený) Fucta

Dobrý deň, poprosím Vás o odsúhlasenie mojich výpočtov. Chcem si vylepšiť materskú. Dobu NP zamestnanca 270 dní mám splnené. PP ukončený 31.12. medzitým na ÚP. Ak 18.2. uzatvorým nový PP (1.3. nástup na MD)môj VZ pre dosiahnutie max. materskej musí byť zo sumy 11645,- Sk od 18.2 do 29.2.? takže stanovenie hrubej mzdy za 2/08 bude stačiť vo výške 20.500,- Sk? Odvody potom zaplatím z VZ 11.715,- Sk. Sú moje výpočty správne? Ďakujem za odpoveď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Fucta Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosím Vás o odsúhlasenie mojich výpočtov. Chcem si vylepšiť materskú. Dobu NP zamestnanca 270 dní mám splnené. PP ukončený 31.12. medzitým na ÚP. Ak 18.2. uzatvorým nový PP (1.3. nástup na MD)môj VZ pre dosiahnutie max. materskej musí byť zo sumy 11645,- Sk od 18.2 do 29.2.?súhlasí takže stanovenie hrubej mzdy za 2/08 bude stačiť vo výške 20.500,- Sk? ak nebudeš mať odmeny, tak mes.HM musí byť 24500,- (11645 : 10odprac.dní x 21pr.dní vo febr.) Ak by si mala HM20.500, tak treba s odmenou cca 1900,-Sk(20500:21x10 + 1900. Odvody potom zaplatím z VZ 11.715,- Sk.predpokladám cca 11667,-resp. 11645 Sú moje výpočty správne? Ďakujem za odpoveď.
odpovede v texte
Naposledy upravil brčko : 11.02.08 at 17:56
0 0
ivanabajka ivanabajka

ivanabajka je offline (nepripojený) ivanabajka

ahoj,
poprosim o radu, kedze na socialke mi tvrdia na kazdom oddeleni nieco ine...
momentalne som na RD s prvorodenou dcerkou (3roky bude mat v juli). som vedena ako zamestnanec (teda aspon z povodneho zamestnania som zatial nedostala vypoved) s platom 10 000sk. od minulorocneho aprila do konca januara 2008 som si platila DNP z minima (cize aj tam mam splnenych 270dni poistenia). od zaciatku aprila planujem nastupit na MD s nasim krpcekom.
na socialke mi tvrdia, ze narok na materske mi vznika aj zo zamestnania, aj z DNP, spolu zaklad vyse 18 000sk. tvrdia mi ale, ze v pripade, keby som sa teraz zamestnala napr. od dnes na dobu jedneho mesiaca s platom 10 000, ze toto zamestnanie nebude mat vplyv na vypocet materskeho prispevku. ako je to teda??? nezvysil by sa mi takymto zamestnanim zaklad na vypocet materskeho prispevku na maximalnu vysku?
resp. ak by mi taketo zamestnanie pomohlo k ziskaniu maximalnej materskej, kedy, na aku dlzku a s akym platom by malo byt?
poradte prosim
Naposledy upravil ivanabajka : 11.02.08 at 17:39
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ivanabajka Pozri príspevok
ahoj,
poprosim o radu, kedze na socialke mi tvrdia na kazdom oddeleni nieco ine...
momentalne som na RD s prvorodenou dcerkou (3roky bude mat v juli). som vedena ako zamestnanec (teda aspon z povodneho zamestnania som zatial nedostala vypoved) s platom 10 000sk. od minulorocneho aprila do konca januara 2008 som si platila DNP z minima (cize aj tam mam splnenych 270dni poistenia). od zaciatku aprila planujem nastupit na MD s nasim krpcekom.
na socialke mi tvrdia, ze narok na materske mi vznika aj zo zamestnania, aj z DNP, spolu zaklad vyse 18 000sk. tvrdia mi ale, ze v pripade, keby som sa teraz zamestnala napr. od dnes na dobu jedneho mesiaca s platom 10 000, ze toto zamestnanie nebude mat vplyv na vypocet materskeho prispevku. ako je to teda??? nezvysil by sa mi takymto zamestnanim zaklad na vypocet materskeho prispevku na maximalnu vysku?
poradte prosim
vzhladom na výklad SP, ktorý je tu už viackrát spomínaný, by ti bohužial z nového PP nárok na materskú nevznikol. Nesplnila by si z neho podmienku 270dní.
Jedine ukončiť DNP a uzatvoriť PP z VZ 28142-10000 resp. denným VZ 605,- Sk ((28142-10000):30). Potom by sa ti prirátali ku dnom NP z nového PP aj dni NP z ukončeného DNP. Nárok na materské by si mala z pôvodného aj nového zamestnania a malo by to byť maximum.
Uved konkrétny dátum nástupu na MD.
Naposledy upravil brčko : 11.02.08 at 17:53
0 0
ivanabajka ivanabajka

ivanabajka je offline (nepripojený) ivanabajka

DNP mam ukoncene k 30.1.2008. na socialke ma upozornili, ze by som ho mala zasa zacat platit par dni pred nastupom na MD.
termin nastupu na MD zatial nemam presne urceny, zalezi na dohode s lekarom, ale najneskor by to malo byt 6.4.2008.
0 0
lulusik77 lulusik77

lulusik77 je offline (nepripojený) lulusik77

Dobry vecer,
velmi pekne by som chcela poprosit o radu......................
som zamestnana (po rodic.dovolenke) od 15.8.2007 na dobu urcitu do 31.8.2008.
Od 3.1.2008 som PN. Som tehotna. Vedenie v praci ma uz nechce naspat,ze naco uz by som chodila na dva-tri mesiace do prace (povedala som ze mohla by som po PN nastupit tak v marci,aprili) a kedze som na dobu urcitu,praca mi samozrejme "pada" Ide o to,ze mi navrhli,ze kedze som PN,zastup za mna dat nemozu!!!!,tak ze vlastne drzim miesto,a niekto za mna musi robit. a navrhli mi,ze si mam dat vypoved!!!!! alebo ukoncit prac.pomer dohodou-teda ze ja davam dobrovolne vypoved! tak som povedala,ze to veru nie. Je mozne,ze budem nakoniec PN az do nastupu materskej.
som od 2.7.2007 poistena DNP,cize nejako v marci by mi to malo vydat tych 270 dni....urobila som zrusenie minima,prihlasenie z maxima a zmenu opat na minimum od 1.1.08, lenze od toho 3.1. 2008 som PN,cize za januar 08 som zaplatila len alikvotne tie dva dni,24sk. pani mi povedala v SP ze cez PN sa neplati. Je to pravda?
Znamena to,ze keby som nadalej bola PN,napr. aj v tom marci,tak mi nevznikne narok na PN-ku aj z DNP kedze ho teraz nemozem platit???????????? to,ze neplatim DNP a mozno tym padom nebudem az do materskej, nejako to ovplyvni moju matersku,alebo vplyv na nu bude mat len rok 2007?
prepacte za take kvantum otazok............dakujem velmi pekne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

lulusik77 Pozri príspevok
Dobry vecer,

velmi pekne by som chcela poprosit o radu......................

som zamestnana (po rodic.dovolenke) od 15.8.2007 na dobu urcitu do 31.8.2008.

Od 3.1.2008 som PN. Som tehotna. Vedenie v praci ma uz nechce naspat,ze naco uz by som chodila na dva-tri mesiace do prace (povedala som ze mohla by som po PN nastupit tak v marci,aprili) a kedze som na dobu urcitu,praca mi samozrejme "pada" Ide o to,ze mi navrhli,ze kedze som PN,zastup za mna dat nemozu!!!!,tak ze vlastne drzim miesto,a niekto za mna musi robit. a navrhli mi,ze si mam dat vypoved!!!!! alebo ukoncit prac.pomer dohodou-teda ze ja davam dobrovolne vypoved! tak som povedala,ze to veru nie. Je mozne,ze budem nakoniec PN az do nastupu materskej. samozrejme, nebudeš predsa robiť veci pre teba nevýhodné a ktoré robiť nemusíš. Ak by s tebou ukončili PP pred nástupom na materskú a pri nástupe na MD by ti trvalo len DNP, tak by ti vznikol nárok len z DNP. Nárok zo zamestnania by nebol, takto postupuje SP.
som od 2.7.2007 poistena DNP,cize nejako v marci by mi to malo vydat tych 270 dni....urobila som zrusenie minima,prihlasenie z maxima a zmenu opat na minimum od 1.1.08, lenze od toho 3.1. 2008 som PN,cize za januar 08 som zaplatila len alikvotne tie dva dni,24sk. pani mi povedala v SP ze cez PN sa neplati. Je to pravda? v tvojom prípade si neuviedla potrebné údaje na posúdenie. Záleží na tom, či poberáš nemocenské aj z DNP (či si mala splnených v posledných dvoch rokoch pred PN-kou 270dní NP z DNP+ukončených iných NP-í, napr. predchádzajúceho zamestnania) Neplatí sa len v prípade, že poberáš nemocenské z DNP. Ak poberáš nemocenské aj z DNP, platiť poistné počas PN nemusíš, ak poberáš nemocenské len z poistenia zamestnanca (čo predpokladám podla tvojej dalšej otázky), tak platiť musíš aj počas PN! Treba to urýchlene doplatiť!
Znamena to,ze keby som nadalej bola PN,napr. aj v tom marci,tak mi nevznikne narok na PN-ku aj z DNP kedze ho teraz nemozem platit???????????? vid predchádzajúca odpoved, ak nepoberáš nemocenské z DNP, PLATIT MUSíš!!! to,ze neplatim DNP a mozno tym padom nebudem az do materskej, nejako to ovplyvni moju matersku,alebo vplyv na nu bude mat len rok 2007? ak si sa poslednýkrát prihlásila na DNP ešte v r.2007, tak po uplynutí 26týždnov sa ti budú rátať nem.dávky (materská, PN) z RO roku 2007. Ale v prípade, že by si nemala zaplatené v správnej výške a načas poistné, nárok na dávku z DNP by ti nevznikol. Nesplnila by si všetky podmienky na jeho poskytnutie. pozri §31 ods.1bprepacte za take kvantum otazok............dakujem velmi pekne.
odpovede v texte
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ivanabajka Pozri príspevok
DNP mam ukoncene k 30.1.2008. na socialke ma upozornili, ze by som ho mala zasa zacat platit par dni pred nastupom na MD.
termin nastupu na MD zatial nemam presne urceny, zalezi na dohode s lekarom, ale najneskor by to malo byt 6.4.2008.
Aha, nevšimla som si, že máš DNP ukončené.
Podla mna najjednoduchšie na získanie maximálnej materskej (popri NP zo zamestnania, z kt.si na RD s HM 10000, t.j. s DVZ 10000:30=333,33) by bolo ako som už uviedla druhý PP napr. od 1.4.08.
Ak by si nastúpila na MD napr. 4.4.08, tak ti stačí za obdobie 1.-3.4.08 zarobiť 1815Sk v hrubom (t.j.604,73x 3kalendárne dni).
Ak by si nastupovala na MD až napr. toho 6.4.08 (len tak mimo, mojej kamarátke nechcel dať lekár nástup na MD cez víkend, neviem prečo?), tak tvoja mzda za štyri odprac.dni 1.-4.4.08 by musela byť 3024,-Sk (604,73 x 5 kalen.dní!!! v období 1.-5.4.08).
Ku dnom tohto druhého NP sa ti prirátajú dni z DNP.
Naposledy upravil brčko : 11.02.08 at 20:05
0 0
ivanabajka ivanabajka

ivanabajka je offline (nepripojený) ivanabajka

brčko Pozri príspevok
Aha, nevšimla som si, že máš DNP ukončené.
Podla mna najjednoduchšie na získanie maximálnej materskej (popri NP zo zamestnania, z kt.si na RD s HM 10000, t.j. s DVZ 10000:30=333,33) by bolo ako som už uviedla druhý PP napr. od 1.4.08.
Ak by si nastúpila na MD napr. 4.4.08, tak ti stačí za obdobie 1.-3.4.08 zarobiť 1815Sk v hrubom (t.j.604,73x 3kalendárne dni).
Ak by si nastupovala na MD až napr. toho 6.4.08 (len tak mimo, mojej kamarátke nechcel dať lekár nástup na MD cez víkend, neviem prečo?), tak tvoja mzda za štyri odprac.dni 1.-4.4.08 by musela byť 3024,-Sk (604,73 x 5 kalen.dní!!! v období 1.-5.4.08).
Ku dnom tohto druhého NP sa ti prirátajú dni z DNP.
velmi pekne dakujem za odpovede
a este nejake otazky ma napadli, ak mozem poprosit
kolko ziadosti na matersky prispevok si mam potom pytat od gynekologa? 2 alebo 3?
mozem toto "zamestnanie" zrealizovat aj skor? trebars aj buduci tyzden? (aby som nahodou neporodila skor, alebo aby nenastali ine komplikacie)
aky plat by som teda mala mat, ak uvazujeme o PP na 3 pracovne dni? (zarobok 1815 v hrubom) - bol by to PP od 1.4 do 3.4.2008 s platom 1815sk???
nebudu mojmu druhemu zamestnavatelovi z takehoto PP plynut nejake dalsie zavazky (spojene s mojou MD) ? myslim tym nejake dalsie financne zavazky voci statu suvisiace s mojou MD
na socialnej poistovni mi povedali, ze kedze mam DNP uz ukoncene, ze by som mala par dni pred odchodom na MD uzatvorit nove DNP, aby som pri odchode na MD mala DNP aktivne. je to potrebne aj v tomto pripade?
Naposledy upravil ivanabajka : 11.02.08 at 20:34
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ivanabajka Pozri príspevok
velmi pekne dakujem za odpovede
a este nejake otazky ma napadli, ak mozem poprosit
kolko ziadosti na matersky prispevok si mam potom pytat od gynekologa? 2 alebo 3? podla toho, kolko NP-í ti bude trvať ku dnu nástupu na MD.
mozem toto "zamestnanie" zrealizovat aj skor? nie, lebo pri nástupe na materskú budeš mať nárok len z nem.poistení, ktoré ti trvajú. Ochranná lehota z nového PP by ti nezačala plynúť. Tá plynie len v prípade, ak nemáš iné NP (a ty vlastne máš iné, z PP pôvodného. Aj ked ho máš vlastne prerušené, pre účely nároku na materské ho berie SP ako trvajúce.)
nebudu mojmu druhemu zamestnavatelovi z takehoto PP plynut nejake dalsie zavazky (spojene s mojou MD) ? myslim tym nejake dalsie financne zavazky voci statu suvisiace s mojou MD Okrem odvodov zo mzdy a papierovačiek, ak ukončíte tento PP po nástupe na MD, tak nie. Ak by PP trval (rátajú sa aj dni MD)viac ako 21prac.dní, vznikol by aj nárok na dovolenku, ten by musel zamestnávatel pri ukončení PP preplatiť.
na socialnej poistovni mi povedali, ze kedze mam DNP uz ukoncene, ze by som mala par dni pred odchodom na MD uzatvorit nove DNP, aby som pri odchode na MD mala DNP aktivne. je to potrebne aj v tomto pripade?
K tvojej poslednej otázke sa neviem vyjadriť jednoznačne. DNP k získaniu maximálnej materskej nepotrebuješ.
Je však dobré mať DNP počas MD, pretože ti plynú dni NP aj ked neplatíš.
Na druhej strane, ak by si mala ku dnu nástupu na MD: PP pôvodný + PP nový + DNP, nie je uplne jednoznačné, či by SP hned uznala nárok zo všetkých troch. Aj ked nárok podla zákoná máš zo všetkých troch. Možno by si sa musela odvolávať. No to už tu vela domýšlam. Radšej nech sa vyjadria aj ostatní.
Naposledy upravil brčko : 11.02.08 at 22:15
0 0
ivanabajka ivanabajka

ivanabajka je offline (nepripojený) ivanabajka

brčko Pozri príspevok
K tvojej poslednej otázke sa neviem vyjadriť jednoznačne. DNP k získaniu maximálnej materskej nepotrebuješ.
Je však dobré mať DNP počas MD, pretože ti plynú dni NP aj ked neplatíš.
Na druhej strane, ak by si mala ku dnu nástupu na MD: PP pôvodný + PP nový + DNP, nie je uplne jednoznačné, či by SP hned uznala nárok zo všetkých troch. Aj ked nárok podla zákoná máš zo všetkých troch. Možno by si sa musela odvolávať. No to už tu vela domýšlam. Radšej nech sa vyjadria aj ostatní.
takze ak sa nebudeme bavit o presnych datumoch, moze to fungovat takto? ja sa s lekarom dohodnem, ze na MD nastupujem v stredu. PP by som mala mat teda od pondelka do stvrtka, ano? (a za toto obdobie v hrubom zarobit 4x605sk)
to, ze by som mala mat aktivne DNP aj pocas MD je pre mna vyhodne kvoli potencialnej PN-ke pocas MD? alebo aj kvoli niecomu inemu?
Naposledy upravil ivanabajka : 11.02.08 at 21:38
0 0
monika tn monika tn

monika tn je offline (nepripojený) monika tn

Ahojte poraďáci,

prosím Vás vie mi niekto poradiť? Som v 6 mesiaci tehotenstva, tp 5.6.2008, plánovaný odchod na materskú 28.4. Som 3r. zamestnaná na tpp. Počítala som si materskú z r. 2007, vyšla mi nejakých 13000,-Sk. DNP nemám. Rozmýšľam že poprosím zamestnávateľa o uzatvorenie nového PP. Výplatu nasledujúce mesiace na VZ 28142 budem mať. Takže by sa jednalo len o formálne papierovanie.
Bojím sa ale dvoch vecí.

1/ že nezaplatí za mňa odvody - platí tak všelijak, postihne to nejak mňa? V ktoromsi príspevku som čítala, že manžel zamestnal manželku s vz 28142 na poslednú chvíľu pred odchodom na materskú, ale nestihol zaplatiť do 8 dní a ona mala materskú 0.

2/ čo ak budem mať zdravotné ťažkosti a budem musieť ísť na PN? Už mám len 2 mesiace v práci. Je pre mňa výhodnejšie požiadať o novú zmluvu od 1.3. , alebo až od 1.4.?
Čo je menej riskantné?

Vďaka.


2/
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať