Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Marti.ka Pozri príspevok
Ešte sa veľmi dobre nevyznám v novom zákone o sociálnom poistení. Takže sa spýtam. Kolegyňa spĺňa podmienku poistenia 270 dní. Viem, že z DPO sa jej bude materská počítať, ak poistenie trvá 26 týždňov. Len si nie som istá, či to musí stihnúť ešte pred odchodom na materskú alebo stačí 26 týždňov najneskôr v deň pôrodu.Vďaka.
Ak sa v tom až tak nevyznáš, nedá mi nespýtať a nevysvetliť.

26týždnov musí stihnúť do nástupu na MD. Jej vychádza nástup na MD, ak pôjde obvyklých 6týždnov pred PTP na 14.8.08.
Ak sa poistí 11.2.08, tak po uplynutí 26týždnov, od 11.8.08 sa jej rátajú dávky zo "zjednodušene povedané" skutočného VZ z DNP. Ale to len v prípade, že jej vznikne nárok!
Ak má zo zamestnania splnenú podmienku 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom splnenú, neznamená to, že ju bude mať splnenú automaticky aj z DNP (taký je výklad SP).
Ak hovoríš, že 270dní má splnených aj z DNP, tak predpokladám, že už mala predtým DNP alebo v dvoch rokoch pred pôrodom mala ukončený PP alebo si platila NP ako SZCO.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

brčko Pozri príspevok
Ak sa v tom až tak nevyznáš, nedá mi nespýtať a nevysvetliť.

26týždnov musí stihnúť do nástupu na MD. Jej vychádza nástup na MD, ak pôjde obvyklých 6týždnov pred PTP na 14.8.08.
Ak sa poistí 11.2.08, tak po uplynutí 26týždnov, od 11.8.08 sa jej rátajú dávky zo "zjednodušene povedané" skutočného VZ z DNP. Ale to len v prípade, že jej vznikne nárok!
Ak má zo zamestnania splnenú podmienku 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom splnenú, neznamená to, že ju bude mať splnenú automaticky aj z DNP (taký je výklad SP).
Ak hovoríš, že 270dní má splnených aj z DNP, tak predpokladám, že už mala predtým DNP alebo v dvoch rokoch pred pôrodom mala ukončený PP alebo si platila NP ako SZCO.
Tomu nerozumien. Možno som to zle pochopila, ale podľa prečítaných tém som si myslela, že na DPO bude mať nárok ak je celkovo poistená 270 dní /napr. zo zamestnania/ a DPO musí byť poistená 6 týždňov pred pôrodom, príp. pred nástupom na materskú /nie som si istá/. Takže sa mýlim?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Pozri si v tejto téme príspevky č. 338 a 341 od p.Mihála

A zabudla som ti odpovedať na otázku? (ale dodatočne pozerám, odpoved je aj v predchádzajúcom príspevku)
26týždnov musí uplynúť do nástupu na materskú (nie do dna pôrodu). Ak bude mať splnenú podmienku 270dní NP aj z DNP, treba sa hned poistiť.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Tak teraz som z toho úplne "paf".Vidno, že som už dlhšie nesledovala túto tému.
Platí to aj pri nemocenskom DNP alebo len pri materskej?
T.z., že tá moja kolegyňa by túto "novú" podmienku nestihla, pretože bola poistená len ako zamestnanec. Ak by teda bola poistené DNP minulý rok 3 mesiace a tohto roku ďalších 6 týždňov, tak by jej nárok vznikol? alebo keby bola poistená v inom zamestnaní nejakých pár mesiacov, tak by to bolo v poriadku? Pýtam sa preto, kedy by to vlastne tehotná žena mohla stihnúť a dostávať aj materské z DNP.
Ak poznáte nejaké konkrétne prípady kedy by to bolo možné, bola by som rada. Aspoň to lepšie pochopím. Vďaka za cenné príspevky.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ešte jedna vec, či to chápem správne. Ak sa počítajú ukončené poistenia, zvýhodnení sú tí, ktorí mali v posledných dvoch rokoch viacero zamestnaní?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Marti.ka Pozri príspevok
Ešte jedna vec, či to chápem správne. Ak sa počítajú ukončené poistenia, zvýhodnení sú tí, ktorí mali v posledných dvoch rokoch viacero zamestnaní?
Počítajú sa všetky ukončené poistenia, teda okrem zamestnania aj DNP a povinné poistenie SZČO.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Marti.ka Pozri príspevok
Ešte jedna vec, či to chápem správne. Ak sa počítajú ukončené poistenia, zvýhodnení sú tí, ktorí mali v posledných dvoch rokoch viacero zamestnaní?
Ak by mala jeden PP napr. od roku 2005 do 31.12.06, od 1.1.07 nový PP až do nástupu na MD 14.8.08. Popritom si tiež od 11.2.08 platila DNP.
Podla terajšieho výkladu SP by mala mať nárok na materskú zo zamestnania aj z DNP. Ku každému z týchto poistení, ktoré trvajú ku dnu nástupu na MD by sa mali prirátať dni ukončeného NP z prvého zamestnania (14.8.06-31.12.06), takže podmienka 270dní aj zo zamestnania aj z DNP by mala byť splnená.
Naposledy upravil brčko : 08.02.08 at 10:23
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ďakujem za odpovede. Myslím, že už to začínam chápať.
0 0
wkatka wkatka

wkatka je offline (nepripojený) wkatka

jankasm Pozri príspevok
Dúfam, že túto odpoveď nájdeš.
Tvoj plán je úplne perfektný. Uzatvor DNP z minima, len kvôli splneniu podmienky 270 dní nemocenského poistenia. Potom DNP zrušíš a pár dní pred nástupom na MD, stačí napr. aj 2 dni, aby sa neplatili zbytočné odvody, sa zamestnáš u toho známeho s mesačným platom 28142,-. Potom bude treba vypočítať plat za tie 2 dni, aby si dosiahla maximálny VZ. Pretože treba dať pozor, aby to neboli víkendové dni a príjem za tie 2 dni je rozdielny aj v závislosti od počtu dní v mesiaci, v ktorom nastupuješ na MD. Takže, ak budeš chcieť mať istotu s výpočtami, kľudne ešte napíš, keď budeš vedieť presný dátum nástupu na MD.
PP môžete potom ukončiť alebo v skúšobnej dobe, alebo dohodou hneď po nástupe na MD. Zamestnávateľ už po nástupe na MD nebude mať s tebou žiadne výdavky, len na poisťovne /SP+ZP/ oznámi, že si nastúpila na MD.
Dakujem za radu. A chcem sa spytat ohladom tych vypoctov. Ak mi teda gynekolog urcil datum porodu 1.7., tak na matersku by som isla 20.5. Je mi vyhodnejsie sa zamestnat v novom zamestnani s max. VZ este v aprili, alebo staci od 1.5. - v maji su vsak nejake sviatky a vikendy, ci ze je tam malo pracovnych dni, aby mi to tam potom neubralo. Ako sa to vlastne presne pocita?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

wkatka Pozri príspevok
Dakujem za radu. A chcem sa spytat ohladom tych vypoctov. Ak mi teda gynekolog urcil datum porodu 1.7., tak na matersku by som isla 20.5. Je mi vyhodnejsie sa zamestnat v novom zamestnani s max. VZ este v aprili, alebo staci od 1.5. - v maji su vsak nejake sviatky a vikendy, ci ze je tam malo pracovnych dni, aby mi to tam potom neubralo. Ako sa to vlastne presne pocita?
Tvoje rozhodujúce obdobie (RO) na výpočet denného vymeriavacieho základu (DVZ) na výpočet materskej v prípade ak nastúpiš na MD v máji a tvoj nový PP začne :

1. v máji, bude od začiatku PP do 19.5.08 (do dna ktorý predchádza dnu nástupu na MD)
2. v apríly, bude od začiatku PP do konca apríla (od začiatku PP do konca mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD)

V máji môže byť maximálny DVZ 907,80sK (28142:31dní v máji). Máj má 22prac.dní + platených sviatkov. Nástup na MD 20.5.08.
1. Ak by si uzatvorila PP 19.5.08 s HM 20000,- (907,8x 22), RO bude 1den 19.5.08, DVZ bude 907,8 (HM cca 909) a dosiahneš maximálnu materskú 499,29Sk na kal.den.
2. Ak by si uzatvorila PP 1.5.08 (RO= 1.-19.5.08 =19kal.dní) s HM 29200,- (907,8x 19 :13odprac.prac.dní a sviatkov v RO x 22), DVZ by mal byť tiež maximálny.

Tak snád je to zruzumitelné.
0 0
Evička S Evička S

Evička S je offline (nepripojený) Evička S

Zdravím Vás poraďáci, aj keď som ešte nemala žiadny príspevok do vašej diskusie pravidelne ju sledujem, dosť málo sa píše v súvislosti živnostníčka a materské. Zaujíma ma hlavne téma, keďže sme sa rozhodli mať bábo. Skúšame od augusta, ale zatiaľ nič. Pre istotu som sa vtedy v auguste 2007 DNP poistila. Každý mesiac si platím tak , aby som spolu s DNP a ZSČO mala maximum 28 xxx Sk. Už som výšku DNP niekoľko x menila, naposledy v novembri 2007, kedy som si to takto nastavila. Zaujímalo by ma či postupujem správne. Nikdy som nebola inak zamestnaná len ako SZČO od roku 2000. Chcela by som vedieť, že keď to bude aktuálne či sa mi zrátajú odvody zo SZČO a DNP a dostanem tak tých cca 15 xxx? Keby je potom treba pozastaviť živnosť?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Evička S Pozri príspevok
Zdravím Vás poraďáci, aj keď som ešte nemala žiadny príspevok do vašej diskusie pravidelne ju sledujem, dosť málo sa píše v súvislosti živnostníčka a materské. Zaujíma ma hlavne téma, keďže sme sa rozhodli mať bábo. Skúšame od augusta, ale zatiaľ nič. Pre istotu som sa vtedy v auguste 2007 DNP poistila. Každý mesiac si platím tak , aby som spolu s DNP a ZSČO mala maximum 28 xxx Sk. Už som výšku DNP niekoľko x menila, naposledy v novembri 2007, kedy som si to takto nastavila. Zaujímalo by ma či postupujem správne. Nikdy som nebola inak zamestnaná len ako SZČO od roku 2000. Chcela by som vedieť, že keď to bude aktuálne či sa mi zrátajú odvody zo SZČO a DNP a dostanem tak tých cca 15 xxx? Keby je potom treba pozastaviť živnosť?
Evička, prosím ťa napíš aký máš (alebo si mala v roku 2007) VZ ako SZČO aj DNP, odkedy platíš jedno aj druhé poistenie, a kedy predpokladáš nástup na MD (samozrejme to sa presne nedá). Ak napíšeš viac podrobností, aj rady budú presnejšie.
0 0
wkatka wkatka

wkatka je offline (nepripojený) wkatka

Nerozumiem tomu, akoze sa rataju dni ukonceneho nemocenskeho poistenia. Znamena to, ze ak mi este bude bezat nemoc. poistenie z noveho zamestnania, na ktore nastupim mesiac pred porodom a budem zamestnana este cca 2 tyzdne pocas materskej, tieto dni sa mi nebudu pocitat do 270 dni? U mna je tych 270 dni len tak tesne nazbieranych do porodu, cize toto by ma zaskocilo.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Pôvodca textu príspevku: saskia26
Chcela by som ešte raz vysvetliť, aká bude vlastne výška materskej (nejako mi to stále nejde do hlavy): nástup na materskú bude 15.4.08, pracovný pomer v zamestnaní viac ako 270 dní, rozhodujúce obdobie bude rok 2007. Bola v tomto roku aj PN a čerpanie 4 dni neplateného voľna - takže VZ cca 160000 Sk / (365 - dni PN a 4 dni nepl. voľna) ?Áno, presne tak, čiže napr. ak si bola 10 dní PN, potom 160.000/(365-10-4)=455,8405 Sk.
Platila som si v roku 2007 aj DNP z minima, potom som urobila začiatkom decembra odhlášku a znovu sa prihlásila z maxima, od januára 08 zmena na minimum. 26 týždňov už samozrejme nestihnem, takže výška materskej z DNP bude 148,50 na deň. Áno, DVZ bude 270/30=270 Sk.
Chcela som do maximálnej materskej zvýšiť ešte ďalším zamestnaním, ale podľa všetkého sa to nebude dať lebo nesplním podmienku 270 dní z tohto ďalšieho zamestnania, je to tak? Plánovala som pred nástupom na MD dočerpať v zamestnaní zostatok dovolenky a uzatvoriť ďalší pracovný pomer?
Boli moje úvahy nesprávne?


ajobs Pozri príspevok
Celková výška materského bude na jeden deň 55% zo súčtu (455,8405+270)=725,8405 Sk, to znamená 399,212275 Sk.
Ak si chceš zvýšiť materské na maximum, ukonči vo svojej firme zamestnanie, a opätovne uzavri (ak sa dá) nový PP s maximálnym VZ.
ajobs, ďakujem za odpoveď. Takže pred nástupom na materskú ukončím PN a ukončím aj súčasný pracovný pomer. Môžem to ukončiť v rovnaký deň alebo musí byť aspoň jeden deň rozdiel?
Čo urobím s DNP? Bude stále pokračovať? Chcela by som si ho nechať pri prípadnej PN alebo OČR počas rodičovskej dovolenky.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
saskia26 Pozri príspevok
Pôvodca textu príspevku: saskia26
Chcela by som ešte raz vysvetliť, aká bude vlastne výška materskej (nejako mi to stále nejde do hlavy): nástup na materskú bude 15.4.08, pracovný pomer v zamestnaní viac ako 270 dní, rozhodujúce obdobie bude rok 2007. Bola v tomto roku aj PN a čerpanie 4 dni neplateného voľna - takže VZ cca 160000 Sk / (365 - dni PN a 4 dni nepl. voľna) ?Áno, presne tak, čiže napr. ak si bola 10 dní PN, potom 160.000/(365-10-4)=455,8405 Sk.
Platila som si v roku 2007 aj DNP z minima, potom som urobila začiatkom decembra odhlášku a znovu sa prihlásila z maxima, od januára 08 zmena na minimum. 26 týždňov už samozrejme nestihnem, takže výška materskej z DNP bude 148,50 na deň. Áno, DVZ bude 270/30=270 Sk.
Chcela som do maximálnej materskej zvýšiť ešte ďalším zamestnaním, ale podľa všetkého sa to nebude dať lebo nesplním podmienku 270 dní z tohto ďalšieho zamestnania, je to tak? Plánovala som pred nástupom na MD dočerpať v zamestnaní zostatok dovolenky a uzatvoriť ďalší pracovný pomer?
Boli moje úvahy nesprávne?



ajobs, ďakujem za odpoveď. Takže pred nástupom na materskú ukončím PN a ukončím aj súčasný pracovný pomer. Môžem to ukončiť v rovnaký deň alebo musí byť aspoň jeden deň rozdiel?
Čo urobím s DNP? Bude stále pokračovať? Chcela by som si ho nechať pri prípadnej PN alebo OČR počas rodičovskej dovolenky.
A ty si teraz PN ? Ak áno, potom ukončíš PN aj zamestnanie (môže byť v jeden deň). Ďalší deň uzatvoríš nový PP s maximálnym VZ 28.142 Sk - napr. 13.4.2008 ukončíš PP a 14.4.2008 uzatvoríš nový PP. Len ten jeden deň ti bude stačiť na stanovenie RO a VZ pre nárok na materské. DNP si môžeš nechať, v budúcnosti ho využiješ.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

ajobs Pozri príspevok
A ty si teraz PN ? Ak áno, potom ukončíš PN aj zamestnanie (môže byť v jeden deň). Ďalší deň uzatvoríš nový PP s maximálnym VZ 28.142 Sk - napr. 13.4.2008 ukončíš PP a 14.4.2008 uzatvoríš nový PP. Len ten jeden deň ti bude stačiť na stanovenie RO a VZ pre nárok na materské. DNP si môžeš nechať, v budúcnosti ho využiješ.
V súčasnosti som na PN a budem až do nástupu na materskú. Zrejme za ten jeden deň, keď budem zamestnaná zaplatím DNP a potom znovu od materskej nebudem platiť až po rodičovskú dovolenku, však?
Ďakujem, ajobs, dúfam, že šéf bude ústretový.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

wkatka Pozri príspevok
Nerozumiem tomu, akoze sa rataju dni ukonceneho nemocenskeho poistenia. Znamena to, ze ak mi este bude bezat nemoc. poistenie z noveho zamestnania, na ktore nastupim mesiac pred porodom a budem zamestnana este cca 2 tyzdne pocas materskej, tieto dni sa mi nebudu pocitat do 270 dni? U mna je tych 270 dni len tak tesne nazbieranych do porodu, cize toto by ma zaskocilo.
Ak si budeš uplatnovať nárok na materské zo zamestnania, tak sa ti rátajú do 270dní automaticky všetky dni z tohto NP do dna PTP/pôrodu. Okrem týchto dní sa k nim prirátajú dni už ukončených NP-í. Teda dni z ukončeného DNP + dni NP z predchádzajúceho zamestnania samozrejme v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ak ku dnu nástupu na MD zatial nie je splnená podmienka 270dní NP, tak podla mna, pracovníčky SP čakajú na doručenie rodného listu dieťaťa (čo musíš doručiť SP. prehlasuješ to v žiadosti o materské), pretože ak je to na hrane, tam rátajú 270dní presne do dna pôrodu a nie do PTP uvedenom na žiadosti o materské.

Ako som pozerala na tvoje predchádzajúce príspevky, tak by si nemala mať problém s dosiahnutím 270dní, dokonca s prehladom už ku dnu nástupu na MD, len si dávaj na seba pozor.
Písala si o 185dnoch NP z predchádzajúceho(cich) zamestnaní (dúfam v posledných dvoch rokoch pred PTP). Od 8.2.08 si sa chcela prihlásiť na DNP z minima.
Podla mna, ked dosiahneš zo súčtu predchádzajúcich NP+DNP 270dní (tuším to vychádza do 2.5.08, resp. prispôsob potom aktuálnemu PTP), odhlás sa. A pred nástupom na MD sa zamestnaj. Ak nastupuješ na MD 20.5., tak stačí aj 19.5.08.
Naposledy upravil brčko : 09.02.08 at 13:26
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

saskia26 Pozri príspevok
V súčasnosti som na PN a budem až do nástupu na materskú. Zrejme za ten jeden deň, keď budem zamestnaná zaplatím DNP a potom znovu od materskej nebudem platiť až po rodičovskú dovolenku, však?
Ďakujem, ajobs, dúfam, že šéf bude ústretový.
Ak ten jeden den, kedy budeš mať maximálny VZ zo zamestnania zaplatíš aj DNP, tak ti vznikne v SP preplatok, lebo VZ v tento jeden den z DNP bude 0Sk. Ale aj napriek tomu by som to zaplatila.

Vznikne ti potom nárok na materské zo zamestnania z maxima a z DNP z DVZ 270,- (predpokladám zo samotného DNP máš už nad 270dní, len 26týždnov nesplňaš). Ale úhrn nárokov upravia a vyplatia ti len jedno maximum.
Takže možno by stačil zo zamestnania aj nižší VZ. Ale ak bude maximum, je to istené.
Naposledy upravil brčko : 09.02.08 at 14:30
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

brčko Pozri príspevok
Ak ten jeden den, kedy budeš mať maximálny VZ zo zamestnania zaplatíš aj DNP, tak ti vznikne v SP preplatok, lebo VZ v tento jeden den z DNP bude 0Sk. Ale aj napriek tomu by som to zaplatila.

Vznikne ti potom nárok na materské zo zamestnania z maxima a z DNP z DVZ 270,- (predpokladám zo samotného DNP máš už nad 270dní, len 26týždnov nesplňaš). Ale úhrn nárokov upravia a vyplatia ti len jedno maximum.
Takže možno by stačil zo zamestnania aj nižší VZ. Ale ak bude maximum, je to istené.
Keďže som si platila DNP od marca 2007, potom zrušila a uzatvorila v decembri 2007 nové, tak podmienku 270 dní spĺňam.
Škoda, že som v novembri zrušila kratší pracovný úväzok, ktorý trval od júla 2007, mohla som to mať vyriešené. Ale keďže som zle pochopila výklad SP, tak musím vymýšľať niečo nové.
Mzda za ten jeden deň bude 1564 Sk, aby sa dosiahla maximálna materská?
Naposledy upravil saskia26 : 09.02.08 at 17:36
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

saskia26 Pozri príspevok
Keďže som si platila DNP od marca 2007, potom zrušila a uzatvorila v decembri 2007 nové, tak podmienku 270 dní spĺňam.
Škoda, že som v novembri zrušila kratší pracovný úväzok, ktorý trval od júla 2007, mohla som to mať vyriešené. Ale keďže som zle pochopila výklad SP, tak musím vymýšľať niečo nové.
Mzda za ten jeden deň bude 1564 Sk, aby sa dosiahla maximálna materská?
Ak ukončíš terajší PP 13.4.08, uzatvoríš nový 14.4.08 a nastúpiš na MD 15.4.08, tak ak za jeden den=14.4.08 dosiahneš mzdu 939,- Sk (28142:30), t.j. mesačnú HM 20700,- (22x939) získaš zo zamestnania nárok na maximálnu materskú.
Vzhladom na to, že ti vznikne nárok aj z DNP, potom ti postačí aj mzda 669,- (939-270) t.j. mesačná HM 14800,-
Prípadne sa dá aj mesačná HM nižšia + odmeny.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať