Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
Jana Motyčková Pozri príspevok
Nech sa prihlási na DNP z minimálneho VZ. Stačí na cca 3-4 mesiace. Potom nech DNP zruší a počká, kým otehotnie. Potom hneď ako otehotnie (najneskôr do 8.týždňa) sa prihlási z maximálneho VZ na DNP. Prípadne ak nebude tehotná do konca r.2008, nech sa z maximálneho VZ prihlási na DNP v decembri a k 1.1.2009 môže zmeniť VZ na minimum. Ale ku koncu roka treba sledovať, či sa niečo nezmenilo v zákonoch.
Prípadne to prvé DNP si môže ponechať dlhše ako 3-4 mesiace, ak by chcela čerpať aj nemocenské pri rizikovom tehotenstve, príp. pri iných chorobách. Potom vhodné je poistiť sa na tri mesiace z minima, potom DNP zrušiť, a prihlásiť sa znovu z maxima.
Ďakujem Janka Motyčková.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Jana Motyčková Pozri príspevok
Kým je čas 26 týždňov do pôrodu, tak sú možné obe alternatívy :
1. ukončiť zamestnanie a DNP z maxima (z 28142)
2. ukončiť zamestnanie a zamestnať sa u manžela z maxima
Pre alt.1 je - môže čerpať aj ošetrovné a nemocenské z DNP, ale dlhšie musí platiť z maxima
Pre alt. 2- stačí to urobiť tesne pred nástupom na materskú a pri minimálnych nákladoch dosiahne maximálnu materskú a o niečo vyššiu ako pri alt.1. Ak sa zamestná až v júli, bude platiť vyšší maximálny VZ, na presnú sumu sa treba informovať potom (cca 30000). Ale nebude mať z toho poistenia nárok na ošetrovné a nemocenské, to ak by chcela, potom by musela riešiť cez DNP.
Bola by možná ešte aj alternatíva č 3:
zostať v pôvodnom zamestnaní, kde by zamestnávateľ uvádzal pravdepodobný VZ na výpočet materskej /keďže v roku 2007 bola na RD a nemala žiadny VZ/. Keby tento príjem uviedol vo výške maxima, dosiahla by rovnako maximálnu materskú.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

jankasm Pozri príspevok
Bola by možná ešte aj alternatíva č 3:
zostať v pôvodnom zamestnaní, kde by zamestnávateľ uvádzal pravdepodobný VZ na výpočet materskej /keďže v roku 2007 bola na RD a nemala žiadny VZ/. Keby tento príjem uviedol vo výške maxima, dosiahla by rovnako maximálnu materskú.
Áno, ale zamestnávateľ si musí vedieť ten maximálny pravdedpodobný oddôvodniť.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Jana Motyčková Pozri príspevok
Áno, ale zamestnávateľ si musí vedieť ten maximálny pravdedpodobný oddôvodniť.
To je samozrejmé, napr. urobiť nejaký dodatok k pracovnej zmluve o nejakých pracovných povinnostiach navyše.
0 0
vavka vavka

vavka je offline (nepripojený) vavka

Dobrý deň, prosím o radu. Teraz som na RD, ktorá mi začala 21.1.06 a končí 9.7.08.(na MD som bola od 9.7.05 do 20.1.06) Na MD som nastúpila zo zamestnania, odkiaľ som mala len minimálnu materskú(stále som tam "zamestnaná")Momentálne som tehotná v 2.mesiaci, TP mám 11.8.08. Rada by som sa dozvedela či by som si mohla nejako zvýšiť materskú na druné dieťatko. Ak áno tak čo by bolo najvýhodnejšie. Na ako dlho by som sa mala zamestnať a s akým najvýhodnejším hrubým platom + Koľko by som mala platiť mesačne na DNP minimálne tých 26 týždňov??? Za odpoveď ĎAKUJEM.
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Keďže na materskú sa nastupuje cca 6 týždňov pred pôrodom, tak hoci by si sa hneď zajtra dala poistiť ako DNP 26 týždňov nestíhaš. V tvojom prípade by možno bolo najlepšie a najekonomickejšie v júni ukončiť terajší PP a následne uzatvoriť nový PP s vym. základom okolo 30 000. Všetko sa odvíja od toho, akého zamestnávateľa máš. Či sa s ním dá dohodnúť. Či je možnosť zamestnať sa u niekoho známeho. Či si ochotná rozviazať terajší PP.
Naposledy upravil celestina : 17.01.08 at 15:30
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

vavka Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu. Teraz som na RD, ktorá mi začala 21.1.06 a končí 9.7.08.(na MD som bola od 9.7.05 do 20.1.06) Na MD som nastúpila zo zamestnania, odkiaľ som mala len minimálnu materskú(stále som tam "zamestnaná")Momentálne som tehotná v 2.mesiaci, TP mám 11.8.08. Rada by som sa dozvedela či by som si mohla nejako zvýšiť materskú na druné dieťatko. Ak áno tak čo by bolo najvýhodnejšie. Na ako dlho by som sa mala zamestnať a s akým najvýhodnejším hrubým platom + Koľko by som mala platiť mesačne na DNP minimálne tých 26 týždňov??? Za odpoveď ĎAKUJEM.
Tých 26 týždňov DNP by si do dňa pôrodu stihnúť mala, ale nepomôže Ti to, pretože zároveň musíš mať aj splnenú podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch. Takže ak si si DNP predtým neplatila, nepomôže Ti to.
Máš 3 riešenia:
1. ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový s tým istým zamestnávateľom, stačí pár dní pred nástupom na MD, so mzdou vo výške cca. 30000
2. ukončiť terajší PP a uztvoriť nový s novým zamestnávateľom, stačí pár dní pred nástupom na MD, so mzdou vo výške cca. 30000
3. zotrvať v súčasnom zamestnaní, tvojim rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej by bol rok 2007, ale keďže si bola na RD a nemala si žiadny príjem, tak by sa použil pravdepodobný VZ, ktorý by si zarobila v mesiaci, v ktorom nastupuješ na MD. Ak by Ti zamestnávateľ urobil nejaký dodatok k pracovnej zmluve a pridaní pracovných povinností a zvýšení platu na napr. 30000, tak by Ti do potvrdenia mohol uviesť tento príjem a nemuseli by ste robiť novú zmluvu.
Takže všetko záleží na tom, aké máš v zamestnaní možnosti.
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

jankasm Pozri príspevok
Tých 26 týždňov DNP by si do dňa pôrodu stihnúť mala
Ak je TP 11.8.2008, tak na materskú by mala nastúpiť 30.6.2008. Do dňa nástupu na materskú musí stihnúť 26 týždňov. Ak by sa na DNP prihlásila hneď zajtra tak jej 26 týždňov ubehne 18.7.2008. Ak by terajší PP zajtra ukončila a pozajtra sa prihlásila na DNP, tak by nárok na výplatu materskej z DNP mala, aj keby nesplnila 270 dní poistenia ako DNP. Po materskej by mohla využívať aj OČR a PN. Takže je tu dalšia možnosť:
Ukončiť súčasný PP. Prihlásiť sa ako DNP z VZ 28142 a o materskú žiadať ako DNP. Odvod by síce až do nástupu na materskú platila z maxima, ale počas materskej by neplatila a po materskej z DNP môže nejakú tu korunu získať.
Akurát si niesom istá ako sa posudzuje tých 26 týždňov. Či musí byť splnených do dňa nástupu na materskú alebo do dňa pôrodu
Naposledy upravil celestina : 17.01.08 at 15:31
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

celestina Pozri príspevok
Ak je TP 11.8.2008, tak na materskú by mala nastúpiť 30.7.2008. Do dňa nástupu na materskú musí stihnúť 26 týždňov. Ak by sa na DNP prihlásila hneď zajtra tak jej 26 týždňov ubehne 18.7.2008. Ak by terajší PP zajtra ukončila a pozajtra sa prihlásila na DNP, tak by nárok na výplatu materskej z DNP mala, aj keby nesplnila 270 dní poistenia ako DNP. Po materskej by mohla využívať aj OČR a PN. Takže je tu dalšia možnosť:
Ukončiť súčasný PP. Prihlásiť sa ako DNP z VZ 28142 a o materskú žiadať ako DNP. Odvod by síce až do nástupu na materskú platila z maxima, ale počas materskej by neplatila a po materskej z DNP môže nejakú tu korunu získať.
Akurát si niesom istá ako sa posudzuje tých 26 týždňov. Či musí byť splnených do dňa nástupu na materskú alebo do dňa pôrodu
To je fakt, úplne s tebou súhlasím, na túto možnosť akosi vždy pozabudnem.
Čo sa týka posudzovania tých 26 týždňov, tak táto podmienka musí byť splnená ku dňu žiadania o materské. Takže podľa mňa, lekár vypisuje žiadosť o materské s nejakým dátumom začiatku MD. Ale myslím, že nie je povinnosť žiadať materské od SP k tomu istému dátumu. Na MD v zamestnaní môže nastúpiť od toho dňa ale myslím, že žiadosť o materské môže kľudne podať až ku dňu, kedy splní tých 26 týždňov DNP.
Možno niekto potvrdí tieto moje úvahy.
0 0
vavka vavka

vavka je offline (nepripojený) vavka

Ďakujem CELESTINA a JANKASM veľmi pekne za rady. Moc ste mi pomohli. Zdá sa mi pre mňa najvýhodnejšia tá možnosť rozviazať terajší PP a nastúpiť do nového nakoľko mám možnosť sa zamestnať u manžela. Len neviem čo by to predstavovalo pre manžela. Ako dlho by za mňa platil odvody? Len tých pár dní čo by som tam bola zamestnaná do nástupu na MD? Stačí sa zamestnať mesiac pred nástupom na MD, či aj menej? ĎAKUJEM.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

celestina Pozri príspevok
Ak je TP 11.8.2008, tak na materskú by mala nastúpiť 30.7.2008.
Nástup na materskú by mal byť 30.6.2008 a teda 26 týźdňov DNP už nestihne.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

vavka Pozri príspevok
Ďakujem CELESTINA a JANKASM veľmi pekne za rady. Moc ste mi pomohli. Zdá sa mi pre mňa najvýhodnejšia tá možnosť rozviazať terajší PP a nastúpiť do nového nakoľko mám možnosť sa zamestnať u manžela. Len neviem čo by to predstavovalo pre manžela. Ako dlho by za mňa platil odvody? Len tých pár dní čo by som tam bola zamestnaná do nástupu na MD? Stačí sa zamestnať mesiac pred nástupom na MD, či aj menej? ĎAKUJEM.
Stačí na pár dní, odvody by platil za dobu po nástup na materskú, potom je možné rozviazať PP, resp. už vopred ho dohodnúť tak, aby sa končil počas materskej.
0 0
vavka vavka

vavka je offline (nepripojený) vavka

Ďakujem veľmi pekne za radu.
0 0
vimar_77 vimar_77

vimar_77 je offline (nepripojený) vimar_77

Chcem sa ešte na niečo opýtať.
Som zamestnaná a zamestnávateľ odvádza za mňa odvody (už dlhšie ako 270 dní). Poistím sa aj na DNP a budem ho platiť 26 týždňov (z minimálneho vymeriavacieho základu). (Ako som už vyššie spomínala, 270 dní nestíham)

Píšete, že ak by som mala mať nárok na materské aj z DNP, musím ukončiť PP.

Otázka 1: Musím ten PP ukončiť pred tým, ako sa prihlásim na DNP? Nemôžem mať PP aj DNP súčasne a PP ukončiť tesne pred nástupom na materskú?

Ak by som ukončila PP pred nástupom na materskú, bude sa mi zohľadňovať materská aj z PP, aj z DNP?

Otázka 2: Ak by som si platila DNP napr. 25 týždňov z minima a posledný týždeň to zdvihla na maximálny základ, z čoho by sa mi vypočítalo materské (teraz myslím, len materské z DNP)? Ak by som chcela mať maximálnu materskú z DNP, musím platiť celých 26 týždňov z MAXIMA?
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

Dlho som tu nebola tak sa ospravedlňujem ak som napísala do nesprávnej porady...

Chcela by som sa spýtať jednu otázku otázku:
SZČO podniká v oblasti poisťovníctva. Momentálne je na materskej dovolenke. Aby mohla poberať materskú nemože byť zamestnaná. SZČO má ale počas materskej príjmy - provízie z uzatvorených poistných zmlúv skoršieho obdobia. Môže poberať túto štátnu dávku ??
Stretli ste sa s niečím podobným ???
0 0
zuzkazrzka zuzkazrzka

zuzkazrzka je offline (nepripojený) zuzkazrzka

Dobry den,
chcela by som sa opytat, ci mam narok na matersku ak mam od maja 2007 dvoch zamestnavatelov. Pol uvazok u jedneho a pol uvazok u druheho. Obaja platia za mna alikvotne odvody. termin porodu mam 21.maja 2008, cize na matersku by som mala ist 4 tyzdne pred tym, cize okolo 20 Aprila 2008. Vopred dakujem za odpoved
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

zuzkazrzka Pozri príspevok
Dobry den,
chcela by som sa opytat, ci mam narok na matersku ak mam od maja 2007 dvoch zamestnavatelov. Pol uvazok u jedneho a pol uvazok u druheho. Obaja platia za mna alikvotne odvody. termin porodu mam 21.maja 2008, cize na matersku by som mala ist 4 tyzdne pred tym, cize okolo 20 Aprila 2008. Vopred dakujem za odpoved
Nárok bude z oboch zamestnaní z VZ za rok 2007.
0 0
zuzkazrzka zuzkazrzka

zuzkazrzka je offline (nepripojený) zuzkazrzka

Dakujem za odpoved. A mozem sa opytat, neviem zistit VZ u jedneho zamestnavatela. Pokial zarabam u jedneho zamestnavatela 11000SKK v hrubom a u druheho 12000SKK ako potom vychadza materska?
0 0
Zuzkall Zuzkall

Zuzkall je offline (nepripojený) Zuzkall

Dobry den,

prosim skusenych poradakov o radu v takejto situacii: na MD nastupujem 16.5.2008 (vymeriavaci zaklad zo zamestnania budem mat cez 28000, takze vybavene), ale zaujima ma, ci sa mozem POCAS poberania materskeho (napr. od 1.6.2008) prihlasit na socialnu poistovnu na dobrovolne nemocenske poistenie z max. vymeriavacieho zakladu 28142 SKK. Viem, ze pocas MD poistne neplatim, ale zaujima ma ci je mozne sa aj tak prihlasit, aby mi plynula doba poistenia. Sledujem tym to, ze ak by toto bolo mozne, tak by som z tohto vymeriavacieho zakladu zacala realne platit poistne az koncom novembra 2008 odkedy som uz na rodicovskej dovolenke a v decembri si s platnostou od 1.1.2009 len zmenim v SP len vymeriavaci zaklad na aktualny minimalny zaklad. Tym padom mozem hned od 1.1.2009 poberat v pripade PN aleb OCR davku pocitanu z max. vymeriavacieho zakladu (nie z min. vymeriavacieho zakladu), lebo podmienku 26 tyzdnov nepretrziteho dobrovoneho nemocenskeho poistenia by som mala splnenu. UVAZUJEM SPRAVNE?

Vopred dakujem za Vase nazory, pripadne pripomienky a rady.
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

Zuzkall Pozri príspevok
Dobry den,

prosim skusenych poradakov o radu v takejto situacii: na MD nastupujem 16.5.2008 (vymeriavaci zaklad zo zamestnania budem mat cez 28000, takze vybavene), ale zaujima ma, ci sa mozem POCAS poberania materskeho (napr. od 1.6.2008) prihlasit na socialnu poistovnu na dobrovolne nemocenske poistenie z max. vymeriavacieho zakladu 28142 SKK. Viem, ze pocas MD poistne neplatim,.
Ak by si poberala materskú aj z DNP,tak by si nemusela platiť. Lenže ty budeš poberať materské z nemocenského poistenia zamestnanca. Takže prihlásiť sa na DNP počas materskej môžeš, ale platiť toto NP budeš musieť! Okrem tých 26 týždňov musíš splniť podmienku 270 dní poistenia z DNP. Takže sa prihlás čo najskôr s min. VZ a po 13 týždňoch sa odhlás. Potom sa prihlás nanovo v čase keď nastúpiš na materskú, ale už s max. VZ.Po materskej môžeš čerpať z DNP prípadné OČR či PN.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať