Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
petraTT petraTT

petraTT je offline (nepripojený) petraTT

Mala by som otázku.
K 31.12.2007 som ukončila živnosť, z ktorej som platila odvody.v 12/07 som sa prihlásila na DNP. Od 01.01.08 som dobrovolne nezamesntnaná. Termín máM v 6/08, takže neviem či tých 26 týždňov stihnem. Mám známeho, ktorý by ma zamestnal tesne pred nástupom na materskú. čo mám robiť? Má vôbec význam DNP?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

bmg Pozri príspevok
Veľmi pekne Ti ďakujem. Treba pri zmene zamestnávateľa počas PN niečo dodatočné robiť u lekára? Ukončiť a vypísať novú PN, alebo bude pôvodná pokračovať ďalej, alebo...?
Doplnené: Ešte mi napadlo: ak bude na PN až do nástupu na MD, počas tejto PN zmení zamestnávateľa, ktorý jej dá vyšší VZ, bude sa jej materská počítať z tohto VZ, aj keď u neho vôbec nenastúpi - lebo bude PN? Nebude sa jej počítať z pravdepodobného VZ?
Želám krásny deň bez ľadových komplikácií.
Za tú PN neviem. Ak uzatvorí nový PP počas PN a v novom PP jej nevznikne VZ a prvý PP bude ukončený, jej materská sa bude rátať z predpokladaného VZ v mesiaci, v ktorom vznikol nárok na nemocenskú dávku. Ak nastupuje na MD 1.2.08, bude to pravd.VZ za február.
Tento dátum je podla mna dobrý z dôvodu vyššieho DVZ vo februári, aj kvoli tomu, že pravdepodobný VZ za február bude jednoznačný (za celý mesiac), čo by podla mna v januári nemuselo platiť. (Nechcem to komplikovať, no čítala som tu jeden príspevok z praxe, no kde, ani presné údaje neviem.)
Chcela som len povedať, že dátum 1.2.08 ako nástup na MD je podla mna dobrý.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

petraTT Pozri príspevok
Mala by som otázku.
K 31.12.2007 som ukončila živnosť, z ktorej som platila odvody.v 12/07 som sa prihlásila na DNP. Od 01.01.08 som dobrovolne nezamesntnaná. Termín máM v 6/08, takže neviem či tých 26 týždňov stihnem. Mám známeho, ktorý by ma zamestnal tesne pred nástupom na materskú. čo mám robiť? Má vôbec význam DNP?
Ak máš splnenú podmienku 270dní NP dva roky pred pôrodom z NP SZČO a z DNP nestihneš splniť 26týždnov do nástupu na MD, potom by si dostávala z DNP minimálnu materskú a po skončení MD by si mala nárok cna PN a OCR so skutočného VZ.
Na tvojom mieste by som si DNP ponechala len do doby, aby som mala splnených 270dní NP. Potom by som využila možnosť PP s maximom pred nástupom na MD. Pred koncom roka 2008 (či už počas materskej zo zamestnania alebo po jej ukončení) by som sa DNP z maxima a od 1.1.09 by som to znížila na minimum.
Naposledy upravil brčko : 07.01.08 at 16:06
0 0
roberto1000 roberto1000

roberto1000 je offline (nepripojený) roberto1000

Dobry den, pomozte mi prosim vyriesit moj problem. Moja manzelka ukoncila studium koncom jula 07, dva mesiace bola na urade prace, od 1.9.07 ma 3,75% pracovny pomer s nemocnicou a od 17.9.07 – je doktorantkou na UK. Spolu ma príiem cca 15000 v hrubom. Rodiť bude cca 23.6.07, teda na matersku ide cca k 14.5. K 14.5.je to cca 252 odpracovanych dní aj so sviatkami. Hranica 270 dni sa pocita uz nastupom na matersku, alebo k terminu porodu? Neplatila si DNP. Od 1.1.08 si bude musiet platit cele postenie sama. Predpokladam, ze to uz ale nebude mat vplyv na matersku. Poradte, co by bolo najlepsie urobit v tomto roku? A este jednu otazku. Pokial by povedzme k 31.4.08 ukoncila prac. pomer a prerusila doktorantu, nastupila do novej prace, kde by povedzme zarobila za mesiac 30.000, pocitala by sa materska z tochto posledneho platu? A co vlastne zamestnavatel plati pocas materskej zamestnanca?<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

Dakujem za odpoved.Robo<o:p></o:p>
0 0
petraTT petraTT

petraTT je offline (nepripojený) petraTT

Teraz položím asi absurdnú otázku? Môžem požiadať o materskú až keď sa mi narodí dieťa? Totiž 26týždňov vychádza na 1.termín pôrodu. Keďže ja som doma, tak to nepotrebujem nikde.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

roberto1000 Pozri príspevok
Dobry den, pomozte mi prosim vyriesit moj problem. Moja manzelka ukoncila studium koncom jula 07, dva mesiace bola na urade prace, od 1.9.07 ma 3,75% pracovny pomer s nemocnicou a od 17.9.07 – je doktorantkou na UK. Spolu ma príiem cca 15000 v hrubom. Rodiť bude cca 23.6.07, teda na matersku ide cca k 14.5. K 14.5.je to cca 252 odpracovanych dní aj so sviatkami. Hranica 270 dni sa pocita uz nastupom na matersku, alebo k terminu porodu? Neplatila si DNP. Od 1.1.08 si bude musiet platit cele postenie sama. Predpokladam, ze to uz ale nebude mat vplyv na matersku. Poradte, co by bolo najlepsie urobit v tomto roku? A este jednu otazku. Pokial by povedzme k 31.4.08 ukoncila prac. pomer a prerusila doktorantu, nastupila do novej prace, kde by povedzme zarobila za mesiac 30.000, pocitala by sa materska z tochto posledneho platu? A co vlastne zamestnavatel plati pocas materskej zamestnanca?fficeffice" /><?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comDakujem za odpoved.Robo<o:p></o:p>
Podmienku 270 dní nemocenského poistenia musí splniť do dna pôrodu.
Tvoja manželka má dve nemocenské poistenia, predpokladám obidve bez prerušenia (nečerpala neplatené volno, OCR nad 10dní..).
Neviem ako sa berú doktorandi od 1.1.08, či je to to isté NP alebo od 1.1.08 nové ako DNP?? alebo stále zamestnanci??(je to dôležité kvoli rozhodujúcemu obdobiu, z ktorého by sa jej rátala materská.

Ak by pokračovala v oboch NP bez prerušenia! a porodila, ak dobre rátam, najskôr 13.6.2008 (271-vý den od 17.9.07), mala by nárok na materské z oboch týchto NP. Z prvého NP má nárok predpokladám už od 28.5.08.
Z prvého NP (PP) by mala rozhodujúce obdobie 1.9.-31.12.07, z ktorého by sa jej rátalo materské. Z doktorantúri neviem či tiež rok 2007.
Ak by uzatvorila PP a ukončila jedno z týchto poistení, mala by sa jej k novému NP=PP prirátať doba NP z tohto ukončeného a mala by mať z tohto zamestnania nárok na materské, ak splní podmienku 270dní.
<o:p></o:p>
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

petraTT Pozri príspevok
Teraz položím asi absurdnú otázku? Môžem požiadať o materskú až keď sa mi narodí dieťa? Totiž 26týždňov vychádza na 1.termín pôrodu. Keďže ja som doma, tak to nepotrebujem nikde.
Zo zamestnania som už počula o prípade, že nastúpila na MD neskôr ako 6 týždnov pred pôrodom (nie však po pôrode!) z vlastného rozhodnutia. Vtedy má nárok na materské nie v dlžke 28týždnov ale len od požiadania do 22týždnov po pôrode.
Z DNP je to však iné. V práci si to neuplatnuješ kvôli príjmu a mzdárka ta nahlási neskôr na nástup na MD. Ale aký je dôvod pri DNP?
Ale tým nehovorím, že to nie je možné. Ale nečítala ani nepočula som o takom prípade.
0 0
petraTT petraTT

petraTT je offline (nepripojený) petraTT

Pri DNP by som dosiahla 26 týždňov platenia do DNP a ak by som požiadala o materské čo najneskôr, napr. v deň pôrodu, pretože ak by som nastúpila 6 týždňov pred pôrodom, tak mi bude chýbať tých pár týždňov do splnenia podmienky 26 týždňov.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

roberto1000 Pozri príspevok
Dobry den, pomozte mi prosim vyriesit moj problem. Moja manzelka ukoncila studium koncom jula 07, dva mesiace bola na urade prace, od 1.9.07 ma 3,75% pracovny pomer s nemocnicou a od 17.9.07 – je doktorantkou na UK. Spolu ma príiem cca 15000 v hrubom. Rodiť bude cca 23.6.07, teda na matersku ide cca k 14.5. K 14.5.je to cca 252 odpracovanych dní aj so sviatkami. Hranica 270 dni sa pocita uz nastupom na matersku, alebo k terminu porodu? Neplatila si DNP. Od 1.1.08 si bude musiet platit cele postenie sama. Predpokladam, ze to uz ale nebude mat vplyv na matersku. Poradte, co by bolo najlepsie urobit v tomto roku? A este jednu otazku. Pokial by povedzme k 31.4.08 ukoncila prac. pomer a prerusila doktorantu, nastupila do novej prace, kde by povedzme zarobila za mesiac 30.000, pocitala by sa materska z tochto posledneho platu? A co vlastne zamestnavatel plati pocas materskej zamestnanca?fficeffice" /><?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com<o:p></o:p>

Dakujem za odpoved.Robo<o:p></o:p>
Od 1.1.2008 už ako doktorantka nie je považovaná za zamestnanca. Ak jej trvá ten krátky PP s nemocnicou, beží jej 270 dní poistenia, ale ak nie, treba sa čo najskôr akokokoľvek (dobrovoľne nemocensky poistiť). Potom je vhodné to krátke zamestnanie ukončiť a zamestnať sa aspoň na pár dní pred materskou v PP s vyšším príjmom.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

petraTT Pozri príspevok
Pri DNP by som dosiahla 26 týždňov platenia do DNP a ak by som požiadala o materské čo najneskôr, napr. v deň pôrodu, pretože ak by som nastúpila 6 týždňov pred pôrodom, tak mi bude chýbať tých pár týždňov do splnenia podmienky 26 týždňov.
Petra, máš splnenú podmienku 270dní? Ako doho si bola povinne poistená ako SZCO? A kedy v júni máš termín?
0 0
petraTT petraTT

petraTT je offline (nepripojený) petraTT

Ako SZČO som platila 2 roky do 31.12.2007, čiže 270 dní mam splnených. Od 21.12.2007 som DNP z maxima. Od 01.01.08 som to zmenila na miminum. Termím mám 09.06.07, takže neviem či to má význam. Ešte ma napadlo, že DNP ukončím a skúsim PP niekedy od 21.04.07 ...
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

petraTT Pozri príspevok
Ako SZČO som platila 2 roky do 31.12.2007, čiže 270 dní mam splnených. Od 21.12.2007 som DNP z maxima. Od 01.01.08 som to zmenila na miminum. Termím mám 09.06.07, takže neviem či to má význam. Ešte ma napadlo, že DNP ukončím a skúsim PP niekedy od 21.04.07 ...
Určite to skús s tým PP.
DNP ti už bohužial nepomôže k maximu. DNP ak chceš uzatvor z maxima až v novembri-decembri 2008 po ukončení MD, od 1.1.09 môžeš zmeniť na minimum. Potom môžeš čerpať OCR + PN po 26týždnoch z maxima a dovtedy z minima.

Najlepšie je uzatvoriť PP pred materskou a aj počas MD byť zamestnancom, kvôli plynutiu nem.poistenia, dôchodkového poistenia aj poistenia v nezamestnanosti. Ak sa nedá, nevadí. PP možno ukončiť napr. dohodou alebo uplynutím času.
Ešte je možnosť uzatvoriť PP už teraz v januári, alebo lepšie vo februári napr. od 4. do 8.2.08, teda na 5dní od pondelka do piatka a za toto obdobie mať mzdu 4700,-Sk. Tvoj denný VZ bude 940Sk. Od 9.2.08 budeš v ochrannej lehote 6 mesiacov (pretože v čase ukončenia tohto PP budeš tehotná). Ale v čase ukončenia až do nástupu na MD nesmieš mať už žiadne iné nemocenské poistenie, teda ani DNP!
Tvoja denná materská, ak nastúpiš na materskú v apríly bude cca 515Sk. Tiež môžeš predtým čerpať PN.
0 0
petraTT petraTT

petraTT je offline (nepripojený) petraTT

Ďakujem Ti veľmi pekne. Veľmi si mi pomohla.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Prosím. A hlavne ti prajem zdravé bábeno! To nevynahradia žiadne peniaze.
0 0
bmg bmg

bmg je offline (nepripojený) bmg

brčko Pozri príspevok
Za tú PN neviem. Ak uzatvorí nový PP počas PN a v novom PP jej nevznikne VZ a prvý PP bude ukončený, jej materská sa bude rátať z predpokladaného VZ v mesiaci, v ktorom vznikol nárok na nemocenskú dávku. Ak nastupuje na MD 1.2.08, bude to pravd.VZ za február.
Tento dátum je podla mna dobrý z dôvodu vyššieho DVZ vo februári, aj kvoli tomu, že pravdepodobný VZ za február bude jednoznačný (za celý mesiac), čo by podla mna v januári nemuselo platiť. (Nechcem to komplikovať, no čítala som tu jeden príspevok z praxe, no kde, ani presné údaje neviem.)
Chcela som len povedať, že dátum 1.2.08 ako nástup na MD je podla mna dobrý.
Veľmi pekne ďakujem.
- na materskú sa ide 6-8 týždňov pred pôrodom. Odchádza sa v celých týždňoch, či v hociktorý deň v rozmedzí 6-8 týždňov?
- ak by niekto vedel poradiť, ako postupovať pri zmene zamestnania počas PN (čo sa týka ukončenia, pokračovania tej PN), budem vďačný za akúkoľvek radu.
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Jana Motyčková Pozri príspevok
DNP môžeš zatiaľ platiť z minima (z 8100 Sk). Ak (napr. pri odmenách) VZ zo zamestnania +z DNP prekročí maximálny VZ 28142 Sk, poisťovňa zaplatenú sumu navyše vráti. Pre materské je potom najlepšie hneď po otehotnení zrušiť DNP a znovu sa prihlásiť na DNP s maximálnym možným VZ (rozdiel medzi maximálnym VZ a príjmom zo zamestnania). Z DNP je možné čerpať aj nemocenské pri PN, pri rizikovom tehotenstve, ale tiež pri splnení podmienky 270dní DNP. Po narodení dieťaťa a uplynutí materskej je možné čerpať ošetrovné. Pre čerpanie nemocenského (pri rizikovom tehotenstve) je vhodné zvážiť platenie z maximálneho možného VZ od začiatku poistenia.
Ale keďže sa chystáš na materské až v r.2009, všetko môže byť inak a nikto Ti nezaručí, že to čo je teraz najvhodnejšie bude najvhodnejšie aj v r. 2009.
Momentálne vhodnejší ako DNP, sa mi zdá spôsob (ak je to možné)- po otehotnení ukončiť PP a uzavrieť nový s maximálnym VZ v rozhodujúcom období.
Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď. Ešte pre ujasnenie mám pár otázok:
1. prihlásim sa na DNP až 01/2008. Ak budem platiť DNP 270 dní z rozdielu medzi max. VZ a príjmom zo zamestnania, nárok na max. PN v r. 2008 budem mať až po uplynutí 270 dní. Počíta sa potom z PNP z VZ r. 2007 + DNP od 01/2008?
2. Pokiaľ neotehotniem, po uplynutí 270 dní sa odhlásim z DNP a stačí sa mi potom nahlásiť, keď zistím, že som tehotná? Stačí, ak budem znovu platiť DNP viac ako 26 týždňov nepretržite do výšky max. VZ?
3. Ak nastúpim na rizikovú PN po uplynutí 270 dní a budem PN až do nástupu na MD, budem mať PN aj materské z maxima? Ako mi výšku ovplyvní prelom rokov? Myslím, keď budem na PN v r. 2008 a na MD až r. 2009, robí sa na novo prepočet?
4. Keď uplynie 270 DNP, odhlásim sa z DNP a budem čakať, kým neotehotniem. Dokedy "musím" otehotnieť, aby mi DNP nevyšlo "nazmar"? Neviem sformulovať správne tú otázku, ale ide mi o to, či sa doba platenia DNP sleduje od otehotnenia spätne 2 roky nepretržite, alebo aké dlhé môže byť medzi tým "hluché" obdobie? Mám potom sledovať, aby som vždy v období 2 rokov mala nasčítaných 270 dní DNP?
5. VZ pre výpočet je hrubý príjem zo zamestnania vrátane odmien za rozhodujúce obdobie vydelený počtom odpracovaných dní?
Nie som účtovníčka, tak mi to veľa nehovorí, ale čosi som snáď pochytila (keď ma to ovšem ešte viac nedoplietlo ), tak so mnou majte prosím trpezlivosť, vďaka!!!
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

1. áno
2. áno, medzi ukončením DNP a začatím nového DNP by ale nemal uplkynúť čas dlhší ako cca 1 rok a 3 mesiace.
3. áno, s tým, že to nemusí byť celkom maximum, lebo ako je uvedené v bode 1, (pre rok 2008) nemocenské bude z VZ zo zamestnania z r.2007 + VZ z DNP z roku 2008. Pri nástupe na MD v r. 2009 sa bude potom brať VZ zo zamestannia aj z DNP z r. 2008- mal by byť skoro maximálny.
4. Treba si dať iba pozor aby medzi dvoma DNP nebol obdobie dlhšie ako rok a 3 mesiace.
5. áno, s výnimkou jubilejných odmien, náhrady pri PN a pod.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 08.01.08 at 12:58 Dôvod: oprava roku
0 0
Natty Natty

Natty je offline (nepripojený) Natty

Jana Motyčková Pozri príspevok
1. áno
2. áno, medzi ukončením DNP a začatím nového DNP by ale nemal uplkynúť čas dlhší ako cca 1 rok a 3 mesiace.
3. áno, s tým, že to nemusí byť celkom maximum, lebo ako je uvedené v bode 1, (pre rok 2008) nemocenské bude z VZ zo zamestnania z r.2007 + VZ z DNP z roku 2008. Pri nástupe na MD v r. 2009 sa bude potom brať VZ zo zamestannia aj z DNP z r. 2009- mal by byť skoro maximálny.
4. Treba si dať iba pozor aby medzi dvoma DNP nebol obdobie dlhšie ako rok a 3 mesiace.
5. áno, s výnimkou jubilejných odmien, náhrady pri PN a pod.
Vďaka za tak promptnú odpoveď!!! <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
A posledný (snáď) dotaz: <o:p></o:p>
1. keby sa náhodou podarilo ísť na rizikovú PN pred uplynutím 270 dní, tak nemám nárok na DNP. Budem teda platiť celkom zbytočne tých pár dní, resp. mesiacov? Nedá sa to potom nejako získať? <o:p></o:p>
2. Alebo by bola taká možnosť, že nastúpim na PN pred uplynutím 270 dní, čiže DNP počas PN neplatím a ani sa neráta, ale potom PN preruším, nastúpim do práce na pár mesiacov do MD, zasa začnem platiť DNP (medzitým je potrebné nahlásiť iba zmenu alebo ako to funguje, keď nemusím platiť?) a tá doba sa mi nasčitáva? Teoreticky mi tak môže vyjsť aspoň max. materská aj DNP?<o:p></o:p>
3. Súvisí s predošlým príspevkom a síce, keď sa po uplynutí doby 270 dní odhlásim z DNP, môžem prípadne, ak nebudem tehotná dlhšiu dobu, využiť DNP jednoducho aspoň na max. PN (to aby som využila tie zaplatené odvody)? To potom stačí byť aspoň jeden deň pred vznikom PN opätovne prihlásený na DNP?<o:p></o:p>
4. Rozumiem tomu dobre?: nástup na PN 09/08 = výpočet nemocenského z VZ r. 2007 (hrubý príjem)+ DNP 2008, potom nástup na MD r. 2009 (následne bez prerušenia PN) = výpočet materskej z VZ za obdobie 01-08/2008 (hrubý príjem)+DNP 2008?<o:p></o:p>
Ešte raz veľmi pekne ďakujem za pomoc!!!
5. Ešte v odpovedi na môj prvý príspevok ma zaujalo to vrátenie naviac zaplateného poistného (ak VZ zo zamestnania + z DNP prekročí max. VZ), tak sa pýtam, či to SP vráti automaticky alebo o to treba žiadať?<o:p></o:p>
Keď to bude aktuálne, ja sa pravdepodobne pripomeniem, aby som zistila, čo sa dá v mojom prípade urobiť k získaniu tých max. dávok (PN + materská)
0 0
mimi32 mimi32

mimi32 je offline (nepripojený) mimi32

Ahojte,
snazila som sa precitat vsetky stranky, ale bolo to dost narychlo tak som si mozno niekde nevsimla ak sa nahodou uz riesil podobny problem ako mam ja, tak sa vopred ospravedlnujem ak by som sa pytala na veci davno zname. Prosim vas, mohli by ste mi niekto poradit co mam robit v mojom pripade?

Momentalne som na RD, v july 2008 sa mi narodi dalsie babenko, to bude mat starsi prave dva roky, cize ako sa hovori pojdem na retazovu matersku. Na prvu som nastupovala ako zamestnanec a mala som maximalnu matersku. Min. rok v lete som sa nechala "opantant" -)) vidinou dvojnasobnej materskej (vtedy sme uz uvazovali o druhom potomkovi) a zacala som si platit aj DNP - nastastie len z minimalneho VZ.

Teraz po tej novelizacii mam ale taky blby pocit ze mi to DNP bude uplne zbytocne, kedze ak stale plati to ze aj druha materska by sa mi mala pocitat z platu aky som mala u zamestnavatela, tak uz tym platom presiahnem maximalny VZ. Takze teraz vobec neviem co s tym. Stacilo by mi keby sa mi podarilo nejako ziskat aspon to co som do toho DNP investovala. Niekde som citala ze by sa to dalo poriesit napr. PN-kou. Ale nie som si ista, ci ako zena na RD mozem mat narok na PN (teda myslim len z DNP).
Ak ano, stale plati to, ze najskor musim splnit podmienku tych 270 dni platenia DNP?
A druha otazka (ak by to hore bolo ano), ako by som po tych 270 dnoch mala riesit to DNP? Mam zostat nadalej prihlasena, alebo sa mozem odhlasit, je tam nejaka ochranna doba pre tehotne (pre pripad ze by som teda potom nastupila na PN a chcela si to nechat preplatit)
Pripadne existuje aj nejaka ina moznost ako toto poriesit?

Dakujem velmi pekne za vsetky rady!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Natty Pozri príspevok
5. VZ pre výpočet je hrubý príjem zo zamestnania vrátane odmien za rozhodujúce obdobie vydelený počtom odpracovaných dní? vydelený počtom dní nemocenského poistenie t.j. počtom kalendárnych dní mínus kalend. dni PN, OCR
!!
len som ta trochu doplnila-opravila
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať