Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

monika tn Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,

prosím Vás vie mi niekto poradiť? Som v 6 mesiaci tehotenstva, tp 5.6.2008, plánovaný odchod na materskú 28.4. Som 3r. zamestnaná na tpp. Počítala som si materskú z r. 2007, vyšla mi nejakých 13000,-Sk. DNP nemám. Rozmýšľam že poprosím zamestnávateľa o uzatvorenie nového PP. Výplatu nasledujúce mesiace na VZ 28142 budem mať. Takže by sa jednalo len o formálne papierovanie.
Bojím sa ale dvoch vecí.

1/ že nezaplatí za mňa odvody - platí tak všelijak, postihne to nejak mňa? V ktoromsi príspevku som čítala, že manžel zamestnal manželku s vz 28142 na poslednú chvíľu pred odchodom na materskú, ale nestihol zaplatiť do 8 dní a ona mala materskú 0. Oneskorené zaplatenie odvodov nemá vplyv na priznanie materskej, tá sa vypočítava z podkladov zamestnávateľa, aký máš VZ

2/ čo ak budem mať zdravotné ťažkosti a budem musieť ísť na PN? Už mám len 2 mesiace v práci. Je pre mňa výhodnejšie požiadať o novú zmluvu od 1.3. , alebo až od 1.4.? Ak budeš mať zdravotné problémy, uzatvor nový PP s VZ 28142 už od 1.3.07. Tu nie je nič riskantné.
Čo je menej riskantné?

Vďaka.


2/
Odpoveď v texte
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ivanabajka Pozri príspevok
takze ak sa nebudeme bavit o presnych datumoch, moze to fungovat takto? ja sa s lekarom dohodnem, ze na MD nastupujem v stredu. PP by som mala mat teda od pondelka do stvrtka, ano? (a za toto obdobie v hrubom zarobit 4x605sk)
to, ze by som mala mat aktivne DNP aj pocas MD je pre mna vyhodne kvoli potencialnej PN-ke pocas MD? alebo aj kvoli niecomu inemu?
Takže poďme konkrétne.
Ak by si na MD nastúpila v stredu, 2.4.2008, tak sa treba zamestnať od 1.4.2008. PP môžete uzatvoriť na dobu určitú, napr. do 4.4.2008, alebo na neurčitú a ukončíte ho potom dohodou. Hocikedy počas MD. Je jedno aká mesačná mzda bude uvedená v zmluve, podstatné je, aby si za ten jeden deň zarobila 604,73. Môže to byť mzda + odmeny. Hneď na druhý deň môžeš nastúpiť na MD a materská sa Ti bude počítať z obidvoch trvajúcich zamestnaní. Avšak len v prípade, že máš z DNP splnených 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch. DNP pred nástupom na materskú už neobnovuj. Súčtom materských z obidvoch zamestnaní dosiahneš maximálnu materskú.
DNP si potom, ak chceš, môžeš obnoviť už počas MD. Aby Ti plynuli dni poistenia. Ale teraz ma vlastne napadlo, že ak z DNP nebudeš poberať materskú, musela by si DNP platiť aj počas materskej.
0 0
ivanabajka ivanabajka

ivanabajka je offline (nepripojený) ivanabajka

dakujem vam obom velmi pekne, naozaj ste mi pomohli
to DNP zaplatene mam, takze by nemal byt ziaden problem.
dakujeeeeem
0 0
monika tn monika tn

monika tn je offline (nepripojený) monika tn

Moc ďakujem,

Monika.
0 0
ivularadula ivularadula

ivularadula je offline (nepripojený) ivularadula

Prajem krásny slnečný deň
chcem Vám len napísať čo sa mi stalo, k 31.12.2007 mám výpoveď zo zamestnania ( kde som mala minimálnu mzdu), následne 1.1.2008 som uzatvorila novú PP v tej istej firme, ale už sme sa dohodli na 28000,-Sk (v hrubom) od 22.1.2008 som nastúpila na materskú dovolenku. Prišielomi však predvolanie na sociálnu poisťovňu, že sa mám dostaviť, alebo zavolať vo veci Materské. Tak som tam volala a pani mi povedala že jej mám poslať doklad o ukončení PP a aj doklad o uztvorení toho nového PP. Mala vôbec právo pýtať niečo také odomňa? len ma zaujíma či môžem mať ohľadom toho nejaké problémy? ak ste sa s niečim takýmto niekto stretol, tak napíšte prosím.
Ďakujem
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

ivularadula Pozri príspevok
Prajem krásny slnečný deň
chcem Vám len napísať čo sa mi stalo, k 31.12.2007 mám výpoveď zo zamestnania ( kde som mala minimálnu mzdu), následne 1.1.2008 som uzatvorila novú PP v tej istej firme, ale už sme sa dohodli na 28000,-Sk (v hrubom) od 22.1.2008 som nastúpila na materskú dovolenku. Prišielomi však predvolanie na sociálnu poisťovňu, že sa mám dostaviť, alebo zavolať vo veci Materské. Tak som tam volala a pani mi povedala že jej mám poslať doklad o ukončení PP a aj doklad o uztvorení toho nového PP. Mala vôbec právo pýtať niečo také odomňa? len ma zaujíma či môžem mať ohľadom toho nejaké problémy? ak ste sa s niečim takýmto niekto stretol, tak napíšte prosím.
Ďakujem
Tak takéto veci by mali žiadať od zamestnávateľa a nie od teba. Ty ako osoba máš dokázať, že si tehotná a max. 8 týždňov pred termínom pôrodu. To ti vystavuje lekár / žiadosť o materské/. Ostatné veci, /čo sa týka tvojho VZ potvrdeného zamestnávateľom/ ak majú pochybnosti o jeho správnosti , by mali konzultovať s tvojím zamestnávateľom. Pravdepodobne nechcú hneď vykonať kontrolu u zamestnávateľa a preto kontaktovali teba.
0 0
Evička S Evička S

Evička S je offline (nepripojený) Evička S

ajobs Pozri príspevok
Evička, prosím ťa napíš aký máš (alebo si mala v roku 2007) VZ ako SZČO aj DNP, odkedy platíš jedno aj druhé poistenie, a kedy predpokladáš nástup na MD (samozrejme to sa presne nedá). Ak napíšeš viac podrobností, aj rady budú presnejšie.
Ajobs, ďakujem ti za tvoj záujem o môj dotaz, veľa vecí sa zmenilo od 1.1.08 a tak teraz neviem ako to bude. Posielam ti doplňujúce informácie: SZČO som od októbra 2000, od augusta 2001 si nepretržite platím do SP odvody, vždy na základe daňového priznania. Vždy mi to vyšlo niečo nad minimálne odvody. Základ dane v roku 2007 ako ZSČO som mala 200 296,- Sk z čoho, ak dobre počítam je VZ 8 345,-Sk . DNP si platím od 20.8.2007, najprv som si to dala na maximum – 1239,- Sk, v októbri som robila zmenu, tak, aby som mala DNP a SZCO spolu na maximum. Čiže teraz si každý mesiac platím z DNP 872,-Sk a zo SZČO 367,- + ostatné odvody do SP. Daňové priznanie za rok 2007 budem mať cca rovnaké ako minuloročné, takže odvody do SP sa mi v lete veľmi meniť nebudú. Od októbra 2007 som aj konateľkou sročky sme tam traja konatelia, ale nikto z nás v nej nie je zamestnaný, možno, by sa to dalo tiež použiť.
Bábo plánuje už od leta, každý mesiac čakám , že to vyjde. Ak by to vyšlo už teraz, čo ešte stále neviem , tak by som išla na MD najskôr 1.9.2008
Dúfam, že ti budú stačiť tieto informácie. Za odpoveď vopred ďakujem. Eva
0 0
lulusik77 lulusik77

lulusik77 je offline (nepripojený) lulusik77

Brčko,dakujem velmi pekne za odpoved zo vcera. no,to je sila!!! teta v SP sa ma totiz neopytala,ci poberam PN aj z DNP, tu NEPOBERAM,lebo ako som pisala,narok este nemam(prihlasena som 2.7.07, potom som k 5.12.07 zrusila a prihlasila sa opat 20.12.07 s maximom a k 1.1.08 som urobila zmenu na minimum)....takze poistne treba platit.........co teraz s tym??? za januar som k 8.2. 08 zaplatila len alikvotne (od 3.1.08 som PN) za tie dva dni...bude sa to dat doplatit? co ked nie? zajtr tam budem utekat,a ked nie,tak akoze kvoli tomu,ze teta v SP mi nepovedala dobre,tak kvoli tomu mi nevznikne narok na matersku z DNP?????????????
Naposledy upravil lulusik77 : 12.02.08 at 14:47 Dôvod: datumy
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

Ja poprosím tiež o radu. Od roku 2003 do 31.12.2007 som bola SZČO s minimálnými odvodmi, od 1.1.2008 som sa zamestnala s max. príjmom, od 1.2.2008 som na materskej dovolenke. Z čoho mi budú rátať výšku materského príspevku? Pani na sociálke mi povedala, že iba z toho čo som bola v roku 2007 to znamená, že ako SZČO z minimálného vym. základu.
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

potrebujem radu...v prípade, že sa v 6-7tt nahlásim na DNP z max. VZ (28142 - moja HM, tak mi aspon povedali) a medzitým mi zvýšia/znížia plat, treba to ísť prehlásiť s inou sumou? alebo mám platiť len z tých 28142? dakujem
0 0
ivularadula ivularadula

ivularadula je offline (nepripojený) ivularadula

Ale ja som bola zároveň (teda aj som) zamestnaná u toho zamestnávateľa ako mzdová a pomocná účtovníčka, takže to potvrdenie som vypisovala ja, tak asi preto kontaktovali mňa, neviem.
0 0
celestina celestina

celestina je offline (nepripojený) celestina

alenad Pozri príspevok
Ja poprosím tiež o radu. Od roku 2003 do 31.12.2007 som bola SZČO s minimálnými odvodmi, od 1.1.2008 som sa zamestnala s max. príjmom, od 1.2.2008 som na materskej dovolenke. Z čoho mi budú rátať výšku materského príspevku? Pani na sociálke mi povedala, že iba z toho čo som bola v roku 2007 to znamená, že ako SZČO z minimálného vym. základu.
A SZČO si prerušila alebo zrušila? Pretože ak nie tak skutočne ti budú rátať materskú z VZ ktorý si mala ako SZČO v roku 2007.
0 0
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

živnosť som zrušila
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alenad Pozri príspevok
Ja poprosím tiež o radu. Od roku 2003 do 31.12.2007 som bola SZČO s minimálnými odvodmi, od 1.1.2008 som sa zamestnala s max. príjmom, od 1.2.2008 som na materskej dovolenke. Z čoho mi budú rátať výšku materského príspevku? Pani na sociálke mi povedala, že iba z toho čo som bola v roku 2007 to znamená, že ako SZČO z minimálného vym. základu.
Ak si živnosť zrušila, ako píšeš, tak materská sa ti bude rátať z posledného nem.poistenia trvajúceho k nástupu na MD. Ku dnom NP zo zamestnania sa ti prirátajú aj dni predchádzajúceho ukončeného NP SZCO. Materská sa bude jednoznačne rátať z VZ zo zamestnania. A tvojím rozhodujúcim obdobím bude 1.1.-31.1.08.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alinka189 Pozri príspevok
potrebujem radu...v prípade, že sa v 6-7tt nahlásim na DNP z max. VZ (28142 - moja HM, tak mi aspon povedali) a medzitým mi zvýšia/znížia plat, treba to ísť prehlásiť s inou sumou? alebo mám platiť len z tých 28142? dakujem
Ak Ti plat zvýšia, môžeš si ísť znížiť VZ. Ak to neurobíš, nevadí, neskôr môžeš požiadať o vrátenie preplatku. Zvýšiť by bolo dobré VZ od 1.7.08, nakolko sa bude meniť mesačné maximum.

Ak máš však plat, ktorý dosť kolíše (napr. aj o 5000,- podla podielu na predaji), tak napr. plat 12.000 až 17.000,- asi by som to urobila tak, že by som sa poistila z VZ 16142 (28142-12000) (takže mínus najnižší predpokladaný plat). Potom preplatok, t.j. rozdiel za mesiace s vyšším platom cca 220,- (4,4% z 5000=220Sk), by som si naraz (po nástupe na MD) vyžiadala vrátiť.
Naposledy upravil brčko : 13.02.08 at 08:10
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Evička S Pozri príspevok
Ajobs, ďakujem ti za tvoj záujem o môj dotaz, veľa vecí sa zmenilo od 1.1.08 a tak teraz neviem ako to bude. Posielam ti doplňujúce informácie: SZČO som od októbra 2000, od augusta 2001 si nepretržite platím do SP odvody, vždy na základe daňového priznania. Vždy mi to vyšlo niečo nad minimálne odvody. Základ dane v roku 2007 ako ZSČO som mala 200 296,- Sk z čoho, ak dobre počítam je VZ 8 345,-Sk . DNP si platím od 20.8.2007, najprv som si to dala na maximum – 1239,- Sk, v októbri som robila zmenu, tak, aby som mala DNP a SZCO spolu na maximum. Čiže teraz si každý mesiac platím z DNP 872,-Sk a zo SZČO 367,- + ostatné odvody do SP. Daňové priznanie za rok 2007 budem mať cca rovnaké ako minuloročné, takže odvody do SP sa mi v lete veľmi meniť nebudú. Od októbra 2007 som aj konateľkou sročky sme tam traja konatelia, ale nikto z nás v nej nie je zamestnaný, možno, by sa to dalo tiež použiť.
Bábo plánuje už od leta, každý mesiac čakám , že to vyjde. Ak by to vyšlo už teraz, čo ešte stále neviem , tak by som išla na MD najskôr 1.9.2008
Dúfam, že ti budú stačiť tieto informácie. Za odpoveď vopred ďakujem. Eva
Podľa týchto tvojich informácií mi vychádza, že pri nástupe na MD budeš mať nárok na materské z DNP z VZ z roku 2007, a rovnako zo SZČO z VZ z roku 2007.
Pokiaľ je VZ zo SZČO cca. okolo minima a zvyšný VZ do maximálneho máš nadstavený na DNP, tak ako píšeš, tak materská bude počítaná zo súčtu týchto VZ a bude maximálna. Podmienku 270 dní poistenia máš splnenú z obidvoch poistení. Takže DNP plať aj naďalej, až do nástupu na MD.
Ak nebudeš k 1.7.2008 ešte tehotná, odporúčam DNP zrušiť a na druhý deň sa znovu prihlásiť s vyšším VZ, nadstaveným podľa nového maximálneho VZ. V pohode budeš stíhať 26 týždňov DNP do nástupu na MD a materskú si tým trošku zvýšiš.
0 0
abinka abinka

abinka je offline (nepripojený) abinka

Dobrý deň,

prosím tiež o radu, zatiaľ nie som tehotná ale plánujeme s partnerom dieťa a rada by som sa zahlásila na DNP popri zamestnaní. Moja hrubá mzda je od 1. septembra 2007 23 800 Sk, zamestnaná som od 01. februára 2007. Na sociálnej poisťovni mi dali do rúk tlačivo ktoré mam vyplniť a vyzistiť si aký vymeriavací základ mám v pracovnom pomere aby som mohla doplácať len zvyšok do maxima. Na personálnom oddelení u mojho zamestnávatela mi tvrdia že sú rôzne vymeriavacie základy a potrebujú odomňa vedieť za aké obdobie je ten vymeriavací základ ktorý sociálna poisťovňa potrebuje myslený.
Prosím, ako čo najjednoduchšie dosiahnuť pri mojich možnostiach maximálnu materskú, a aký je približný vymeriavací základ z mojej hrubej mzdy, viete mi poradiť?

Vopred veľmi pekne ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

abinka Pozri príspevok
Dobrý deň,

prosím tiež o radu, zatiaľ nie som tehotná ale plánujeme s partnerom dieťa a rada by som sa zahlásila na DNP popri zamestnaní. Moja hrubá mzda je od 1. septembra 2007 23 800 Sk, zamestnaná som od 01. februára 2007. Na sociálnej poisťovni mi dali do rúk tlačivo ktoré mam vyplniť a vyzistiť si aký vymeriavací základ mám v pracovnom pomere aby som mohla doplácať len zvyšok do maxima. Na personálnom oddelení u mojho zamestnávatela mi tvrdia že sú rôzne vymeriavacie základy a potrebujú odomňa vedieť za aké obdobie je ten vymeriavací základ ktorý sociálna poisťovňa potrebuje myslený.
Prosím, ako čo najjednoduchšie dosiahnuť pri mojich možnostiach maximálnu materskú, a aký je približný vymeriavací základ z mojej hrubej mzdy, viete mi poradiť?

Vopred veľmi pekne ďakujem
Na DNP sa môžeš prihlásiť t.č. miminálne zo sumy 8100,- a maximálne zo sumy 28142,- (maximum sa od 1.7.08 zvýši, približne na 30.300,-Sk).
Prihlásiť sa musíš minimálne z VZ 8100,- aj v prípade, že rozdiel medzi tvojim aktuálnym VZ v zamestnaní a mesačným maximom je suma menšia (28142-23800=4.342,- a tiež od 1.7.08 cca 30300-23800=6500). Takže v tvojom prípade nie je podstatná presná suma, prihlás sa z VZ 8100,-. Mesačne budeš platiť poistné 357,- (4,4% z 8100,-).
Vzhladom na to, že tvoja HM je 23800,-, takže VZ v nasledujúcich mesiacoch bude suma približná tejto sume (závislá napr. od čerpanej dovolenky atd. ) + 8100,- = 31.900,- a maximálny VZ za mesiac zo všetkých poistení u jednej osoby môže byť 28142, tak ti v SP bude vznikať preplatok na DNP. Ten si neskôr môžeš vyžiadať vrátiť.

Ja to momentálne robím takto. Tiež mi vzniká preplatok a o vrátenie požiadam až neskôr za celý rok alebo ak sa podarí nastúpiť na MD skôr, tak pri nástupe na MD.
Ešte ma niečo napadlo:
U teba teraz ide o ziskanie 270dní z DNP. Pred nástupom na MD bude u teba výhodné ukončiť DNP a nanovo sa poistiť, tiež z minima. Ak by si to neurobila, tvoja materská z DNP sa bude rátať z súčtov VZ t.j. rozdielov maxima a VZ zo zamestnania (teda mesačne cca 4342 alebo od 1.7. 6500,-). Ak sa odhlásiš a nanovo prihlásiš, nestihne ubehnúť 26týždnov od posledného prihlásenia, takže materská sa bude rátať z pravdepodobného VZ DNP FO, t.j. minima 8100, čo je v tvojom prípade výhodnejšie. Hlavne ak by si nastupovala na MD ešte v r.2008 (lebo VZ zo zamestnania bude rok 2007 (1.2.07-31.12.07), teda nie suma 23800,- mesačne, ale VZ ovplyvní aj nižší VZ pred tvojím zvýšením mzdy od sept.07).
Naposledy upravil brčko : 13.02.08 at 10:05
0 0
abinka abinka

abinka je offline (nepripojený) abinka

Dakujem velmi velmi pekne za radu
0 0
Evička S Evička S

Evička S je offline (nepripojený) Evička S

Janka ďakujem ti za vyčerpávajúce informácie. Ešte by ma zaujímalo, kedy si mám potom pozastaviť živnosť- je to pri nástupe na MD?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať