Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

luciferova Pozri príspevok
skusim blizsie vysvetlit, o co mi ide - som zamestnana od 9.1.2007 v kuse, nie stale na 100% uvazok, momentalne od 4.2. 08 do 31. 6 som na plny uvazok. mozno mi predlzia zmluvu, mozno pojdem na urad prace. uvidime. chcem dostavat maximalnu matersku. postupovat mam tak, ze vypisem Registracny list FO na minimalny alebo maximalny vymeriavaci zaklad? alebo ako postupovat? tehotna zatial nie som, podla najnovsich planov by pripadal do uvahy termin snazenia jun - september 2008(v zavislosti od toho, ci mi pradlzia zmluvu). prosim nerozumiem prilis vasim skratkam, mohli by ste mi napisat odpoved co najpolopatistickejsie? dakujem.
Pokúsim sa napísať to čo najjednoduchšie.
Ale mám ešte jednu otázku. Čo si bola pred 9.1.2007?

Pokiaľ chceš poberať materskú aj zo zamestnania aj z dobrovoľného nemocenského poistenia /DNP/, tak musíš mať z každého z nich splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia /NP/ v posledných dvoch rokoch. Zo zamestnania ju máš splnenú, takže žiadny problém. Keď nastúpiš na materskú dovolenku /MD/ v roku 2009, tak výška materskej sa bude počítať z platu, presnejšie z vymeriavacich základov na NP v predchádzajúcom roku, čiže v roku 2008. Zatiaľ jasné?
Teraz k DNP. Treba sa prihlásiť hneď, aby si splnila tých 270 dní poistenia. Takže zatiaľ stačí prihláška - registračný list FO na DNP z minimálneho vymeriavacieho základu /VZ/. Keď zistíš, že si tehotná, najneskôr však v 8tt, sa treba z DNP odhlásiť a nanovo prihlásiť už s maximálnym VZ /vlastne z rozdielu maximum mínus VZ zo zamestnania/. Do nástupu na MD treba z tohto VZ platiť aspoň 26 týždňov. Ak by si nastúpila na MD skôr, materská by sa počítala len z minimálneho VZ. Taký je zákon.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Žena na rodičovskej dovolenke do polovice 9/2008 ale už v mesiaci august nastúpi na ďalšiu riadnú materské dovolenku. Nepracovala, nemala žiadny príjem.So zamestnávateľom nemá rozviazaný pracovný pomer, je v stave neaktívnych zamestnancov.
Aká bude výška materského? Bude sa vypočítavať z príjmu pred prvou materskou? Kedy je výhodnejšie v tomto prípade ísť na materskú - skôr alebo podľa možností čo najneskoršie pred termínom pôrodu?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

VladoaKatka Pozri príspevok
Žena na rodičovskej dovolenke do polovice 9/2008 ale už v mesiaci august nastúpi na ďalšiu riadnú materské dovolenku. Nepracovala, nemala žiadny príjem.So zamestnávateľom nemá rozviazaný pracovný pomer, je v stave neaktívnych zamestnancov.
Aká bude výška materského? Bude sa vypočítavať z príjmu pred prvou materskou? Kedy je výhodnejšie v tomto prípade ísť na materskú - skôr alebo podľa možností čo najneskoršie pred termínom pôrodu?
Podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch má zo zamestnania splnenú.
Materská sa bude počítať z pravdepodobného príjmu, ktorý by zarobila v mesiaci, v ktorom nastúpi na MD. V tomto prípade je úplne jedno, či nastúpi na MD 8 týždňov pred pôrodom, alebo 6 týždňov, alebo neskôr. Výšku materskej to neovplyvní.
Ak je zamestnávateľ ochotný, a nebude mu to robiť problém, tak stačí urobiť dodatok k pracovnej zmluve, zvýšiť v tom mesiaci mzdu na maximálny VZ /od 1.7.2008 to bude 30219,-/ a materská bude maximálna.
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Ahojte, ospravedlňujem sa dopredu,, ak je to tu už niekde rozoberané alebo som mimo témy, ale toto dnes bolo v správach, čo sa na nás možno chystá. Tak len pre zaujímavosť :

Rezort práce plánuje zmeny v podpore rodín. Od budúceho roka chce zvýhodniť tých rodičov, ktorí sa o svoje malé dieťa starajú sami doma. Tým by sa mal 4 a pol tisícový príspevok od štátu zrejme zdvojnásobiť, aby nahradil chýbajúci príjem v domácnosti.

Ministerstvo tvrdí, že to nepôjde na úkor pracujúcich rodičov. Tí už ale nemôžu rátať s paušálnym príspevkom - ministerstvo im bude preplácať časť skutočných výdavkov na jasle či škôlku. Akú, to zatiaľ presne nevie.

Hovorca rezortu Michal Stuška
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Livia2 Pozri príspevok
Ahojte, ospravedlňujem sa dopredu,, ak je to tu už niekde rozoberané alebo som mimo témy, ale toto dnes bolo v správach, čo sa na nás možno chystá. Tak len pre zaujímavosť :

Rezort práce plánuje zmeny v podpore rodín. Od budúceho roka chce zvýhodniť tých rodičov, ktorí sa o svoje malé dieťa starajú sami doma. Tým by sa mal 4 a pol tisícový príspevok od štátu zrejme zdvojnásobiť, aby nahradil chýbajúci príjem v domácnosti.

Ministerstvo tvrdí, že to nepôjde na úkor pracujúcich rodičov. Tí už ale nemôžu rátať s paušálnym príspevkom - ministerstvo im bude preplácať časť skutočných výdavkov na jasle či škôlku. Akú, to zatiaľ presne nevie.

Hovorca rezortu Michal Stuška
Tak toto ma teda vôbec nepotešilo. Postrehla som, že sa niečo chystá, ale nevedela som konkrétne čo.
To znamená, že keď dieťa nechám doma so starou mamou, nedostanem ani korunu? Je možné aby rodičovský príspevok poberala stará mama? Asi nie.
Tak to alebo zostanem doma pekne dlho, alebo si musím hľadať lepšie platenú robotu, Lebo do tej terajšej sa mi pri cca. 9000,- príspevku neoplatí ani vracať.
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Presne tak, ak by to bolo takto a budeme v práci a dieťa doma so starou mamou, nedostaneme ani korunu. Ale ako tvrdí ministerstvo, nepôjde to na úkor pracujúcich rodičov.
0 0
suroka suroka

suroka je offline (nepripojený) suroka

Ďakujem za rozsiahlu a vyčerpávajúcu odpoveď. Aby som objasnila situáciu v roku 2007 som to spravila nasledovne. Som nepretržite 9 rokov zamestnaná u jedného zamestnávateľa a moja skutočná hrubá mzda je už rok a pol 29 800,- Sk. V priebehu roka od 13.6.2007 do 25.6.2007 som sa so zamestnávateľom dohodla na čerpaní neplateného voľna. Toto obdobie voľna som využila na prihlásenie sa na DNP, nakoľko inak by ma neprihlásili vzhľadom na môj hrubý príjem, v tom období bol maximálny vymeriavaci základ na nemocenské poistenie 25 911 SK. Za toto obdobie som zaplatila DNP z maxima 25911 už neviem presne koľko to bolo, okolo pár stoviek. Týmto činom som chcela dosiahnuť stav, že by som sa v decembri 2007 napr. 20. odhlásila z DNP a o 2 dni opäť prihlásila z maxima napr. od 22.12.-31.12.2008 a za toto obdobie by som aj zaplatila poistné na DNP. Od nového roku 2008 by som nemusela platiť z DNP nič, lebo by som mala maximum opäť zo zamestnania. Od 1.1.2008 sa môj hrubý príjem zvýšil na 31.000,- SK. Takýmto spôsobom som chcela dosiahnuť v roku 2008 2x maximum materskej z DNP a zo zamestnania. Žiaľ po uvedených zmenách v zákone toto už nie je možné uskutočniť a materské sa môže vyplatiť iba 1x maximum. Preto som sa chcela teraz z DNP odhlásiť, lebo strop materského dosiahnem zo zamestnania a vlastne nepotrebujem DNP. PN - ku som počas môjho života ešte nikdy nemala. Chcela som si len pomôcť, keď budem mať dieťa a zabezpečiť si finančný prísun ako som opisovala vyššie, teda materskú okolo cca 32.000, tak ako som sa dočítala v minulosti na týchto stránkach . Teraz to už však nie je možné.
0 0
LubiBrtka LubiBrtka

LubiBrtka je offline (nepripojený) LubiBrtka

Dobry den, prosim Vas o radu ako si zvysit matersku. Na matersku by som pravdepodobne nastupila koncom septembra. Momentalne som zamestnana na 1/2 uvazok (nenastupila som na rodicovsku dovolenku, ale spat do prace). Moja terajsia hruba mzda je okolo 13.500 Sk. Neviem, kedy sa prihlasit na DNP a v akej vyske ho platit. Dakujem.
0 0
tarina tarina

tarina je offline (nepripojený) tarina

tehotna v 7.mesiaci
dobry,
ja sa chcem opytat taktiez na matersku. do februara 2007 som bola zamastnana, potom som od marca nastupila na matersku. ale uz ako nezamestnana. teraz si neplatim sama nemocenske a znova som otehotnela. termin mam v oktobri 2008. znamena to ze teraz uz nebudem mat narok na matersku? kedze nesplnam podmienku 270 dni pred porodom v poslednych 2 rokoch. vychadza mi, ze od zamestnavatela sa mi do tych 2 rokov vojdu nejake 4 mesiace zaplatene nemocenske. do porodu mam este 7 mesiacov. mozem si teda zacat platit sama nemocenske aby mi vznikol narok na materske a oplati sa mi to vobec? v akej vyske by som si to mala platit a kolko by mi vychadzala materska? viac nez rodicovsky prispevok 44xx sk??? vdaka
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Oplatí sa teraz sa dobrovoľne nemocensky poistiť, potom pred nástupom na materskú zrušiť DNP a zamestnanť sa na pátr dní s vyšším príjmom.
0 0
tarina tarina

tarina je offline (nepripojený) tarina

tehotna v 7.mesiaci
a ked nie je moznost zamestnat sa na tych par dni? tak sa mi neoplati platit si to nemocenske?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Akékoľvek DNP by si si platila, dostala by si iba minimálnu materskú, lebo materská začne pred uplynutím 26 týždňov od vzniku poistenia. Nad vyšším DNP má význam uvažovať pre prípadnú OČR.
0 0
LubiBrtka LubiBrtka

LubiBrtka je offline (nepripojený) LubiBrtka

Mohli by ste prosim poradit aj mne, ci sa mi oplati platit DNP? Pisala som prispevok vyssie. Dakujem za rady.
0 0
tarina tarina

tarina je offline (nepripojený) tarina

tehotna v 7.mesiaci
a min.materska je prosim kolko ?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ak nestihne uplynúť 26 týždnov od prihlásenia sa na DNP do uplatnovania si nároku na materské, (príp. iné nemocenské dávky), ale samozrejme je splnená podmienka 270dní NP v posl.dvoch rokoch pred pôrodom, tak sa z DNP materská ráta z predpokladaného denného vymeriavacieho základu, čo je u DNP minimálna mzda :30. Takže toho času DVZ =8100:30 = 270,- Sk a 55% z toho je 148,50 Sk denná materská. Inak materská môže vyjsť aj nižšia, ale v tvojom prípade by bola takáto. T.j. cca 4455-4604Sk mesačne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

LubiBrtka Pozri príspevok
Mohli by ste prosim poradit aj mne, ci sa mi oplati platit DNP? Pisala som prispevok vyssie. Dakujem za rady.
Napíš termín pôrodu a tiež dátumy tvojich nem.poistení, teda prac.pomerov, príp. DNP, dva roky pred termínom pôrodu. Ak máš v tomto období iba terajší trvajúci PP a žiadne iné NP, tak nestihneš splniť podmienku 270dní NP z DNP.
0 0
Gabyi Gabyi

Gabyi je offline (nepripojený) Gabyi

Ahojte, chcela by som veľmi pekne poprosiť o odpoveď.
Som zamestnaná od roku 2001 nepretržite v jednej firme, hrubá mzda 12,000 SK. Mzda je príliš nízka, tak som sa od 1.12.2007 prihlásila ako DNP -VZ 16,000SK. Od 1.1.2008 som urobila zmenu a VZ som si znížila na 8,100Sk.
Momentálne som tehotná v 7tt a pôrod by mal byť koncom októbra 2008. Chcela by som sa spýtať, či mi vznikne nárok na materskú aj zo zamestnania aj z DNP.
Ďakujem vopred za odpoveď.

Gabyi
0 0
riskovci riskovci

riskovci je offline (nepripojený) riskovci

Dobry den,
rada by som vas aj ja porosila o radu,resp. vysvetlenie.Precitala som si mnozstvo stranok,vela prispevkov suviselo aj s mojim problemom,ale stale neviem,ci som vsetko spravne pochopila.
Pracujem od r. 2002, som stale zamestnana na dobu neurcitu.V oktobri 2005 som nastupila na MD, syn sa narodil 12/2005.Stale dom doma na rodicovskej dovolenke,ktora by mi mala koncit 12/2008.Od septembra 2008 by som chcela opat nastupit do prace, avsak iba na niekolko mesiacov,pretoze uz teraz planujeme druhe dietatko, ktore by sa malo narodit koncom r.2008,resp. zac.2009.Ako mam postupovat v takomto pripade,aby som pri druhom dietati mala max. matersku?1. materska sa mi vyratavala z vymeriavacieho zakladu cca. 13 tis.
Mam si teraz zacat platit DNP z minima a ked otehotniem, zacat platit z maxima?Ak z maxima,mam si odratat moj hruby prijem?
Viem,ze musim byt poistena 270 dni.
Resp. stacilo by mi,keby som sa pred porodom zamestnala aj u ineho zamestnavatela na dobu urcitu(PP ktory mam teraz zatial nechcem rusit a neviem,ci by mi odsuhlasili iny plat,ako mam),ktory by mi dal maximalnu mzdu?
Som v tom laik,prosim poradte mi prosim!
Naposledy upravil riskovci : 12.03.08 at 14:47
0 0
LubiBrtka LubiBrtka

LubiBrtka je offline (nepripojený) LubiBrtka

brčko Pozri príspevok
Napíš termín pôrodu a tiež dátumy tvojich nem.poistení, teda prac.pomerov, príp. DNP, dva roky pred termínom pôrodu. Ak máš v tomto období iba terajší trvajúci PP a žiadne iné NP, tak nestihneš splniť podmienku 270dní NP z DNP.

Zamestnana som od 1.5.2002, stale u jedneho zamestnavatela. Od 28.9.2006 do 12.5.2007 som bola na materskej dovolenke. Potom som hned nastupila do prace na polovicny uvazok. Teraz som tehotna, predpokladany termin porodu je 7.11.2008. Doteraz som si neplatila ziadne DNP. Neviem, kedy sa vztahuje podmienka platenia 26 tyzdnov pred nastupom na matersku a vlastne co by bola pre mna najlepsie, aby som si zvysila matersku. Dakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Gabyi Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som veľmi pekne poprosiť o odpoveď.
Som zamestnaná od roku 2001 nepretržite v jednej firme, hrubá mzda 12,000 SK. Mzda je príliš nízka, tak som sa od 1.12.2007 prihlásila ako DNP -VZ 16,000SK. Od 1.1.2008 som urobila zmenu a VZ som si znížila na 8,100Sk.
Momentálne som tehotná v 7tt a pôrod by mal byť koncom októbra 2008. Chcela by som sa spýtať, či mi vznikne nárok na materskú aj zo zamestnania aj z DNP.
Ďakujem vopred za odpoveď.

Gabyi
Ak si nepretržite DNP od 1.12.07, tak 270-ty den je 26.8.08. Takže ak si uplatníš nárok na nemocenskú dávku (materskú) od 27.8.08, tak ti vznikne nárok aj z DNP. Neuviedla si presný termín pôrodu, no malo by ti to vychádzať, lebo na MD sa nastupuje obvykle 6týždnov pred termínom, najskôr však 8 týždnov pred termínom.
Treba si potom vyžiadať od lekára dve "žiadosti o materské"
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať