Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
madi33 madi33

madi33 je offline (nepripojený) madi33

ahoj vospolok, pripomeniem sa - prvy prispevok som mala pod cislom 410....termin porodu nam presiel a my furt nerodime :S ach jaj....ale vraj ziadna zena neostala vecne tehotna...tak cakame
chcem len informovat ako som to cele nakoniec vyriesila....
cize ukoncila som zivnost (k 30.6.), skoncila pracovny pomer (k 31.5.) a zacala novy prac.pomer od 1.7. (s max. vymeriavacim zakladom) Od 7.7. som na materskej....
teraz som volala do socialky, ze co abo co, lebo mi nedosiel ziaden vymer ani prasule...
tak tetuska mi povedala, ze eviduju, ze byvaly zamestnavatel (este ten z BA - zamestnanie od 2004 do 2006) ma neodhlasil zo socialky...a ze dobre ze som zavolala lebo nevedela ako ratat materske....a keby som nezavolala???
no...ale ze okej, ze je vsetko v poriadku a materske mi pride spatne za jul aj august v septembri...ale nepovedala mi kolko dostanem....tak sa vam potom snad ozvem, ze to je max. alebo nieco velmi blizko max... drzte palce... (alebo mam volat znova na socialku...? ze ci je uz vsetko okej?) hm
madi
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Terezap Pozri príspevok
Mám zamestnankyňu od 01.09.2007. Od 01.09.2008 nastupuje na MD. Prosím, pomôžte mi, či rozmýšľam správne. K27.08.2008 jej ukončím prac. pomer. Od 28.08.2008 jej uzatvorím nový prac. pomer s vym. základom 30200,-Sk. Neviem ako správne vyplniť tlačivo pre SP - potvrdenie pre ND. Aký VZ uvediem v mesiaci august. Nespravím, niečo zlé s tým dátumom? Je tam sviatok a víkend. Neovplyvní jej to nejako? Nerada by som jej uškodila. Ak sa to dá nejako lepšie, prosím poraďte mi. Ďakujem.
Toto by som ozaj nerobila. Dobre že sa pýtaš. Teda záleží na tom aký jej vyjde VZ za obdobie 1.9.07-31.12.07, teda v prípade, že by pôvodný PP neukončila.
Totiž jej mzda za tie 2 dni, t.j. cca 30200:21dní v aug. x 2dni (28-29.8.08) = 2877,- by sa delila počtom dní v rozhodujúcom období t.j. číslom 4 (28-31.8.08), takže
denný vym.základ cca 719,25Sk
denná materská cca 395,6Sk
a žiadne maximum! Ak by začala PP skôr, napr. v pondelok a nie štvrtok, treba prerátať, akú hrubú mzdu by potrebovala na cca max.materskú. Hrubá mzda nemusí byť dosiahnutá len zo zákl.mzdy, ale aj napr. z odmien...
Naposledy upravil brčko : 19.08.08 at 12:03
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Ďakujem veľmi pekne. Mám nový prepočet, prosím pomôžte mi ešte raz. Nový prac. pomer začne od 25.8.2008. VZ= 30 200,-Sk.
30200:21x5=7191. Denný VZ cca 1027,28(7191:7), denná mat.dávka 565,-Sk. Max.536,14 ? Počítam správne?
0 0
ajnaja ajnaja

ajnaja je offline (nepripojený) ajnaja

Katy a R Pozri príspevok
Tu si dostala radu od janky
hádam ešte stihneš zrealizovať...
Áno, ďakujem pekne za odpoveď, tú radu chcem skúsiť zrealizovať, dúfam že ešte stíham..., len som vtedy neuviedla to štúdium na VŠ, tak preto som sa pýtala ešte raz, či to nebude robiť problémy.

ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Terezap Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne. Mám nový prepočet, prosím pomôžte mi ešte raz. Nový prac. pomer začne od 25.8.2008. VZ= myslela si asi mesačná hrubá mzda 30 200,-Sk.
30200:21x5=7191. Denný VZ cca 1027,28(7191:7), denná mat.dávka 565,-Sk. Max.536,14 ? Počítam správne?
tiež mi to tak vychádza, aj tá max. materská cca 536,-. No odvod na NP by mal byť na mzdovej páske znížený na 6824 (7kal.dní x maxim. denný VZ, ktorý je 30219:31), takže jej denný VZ = 6824:7 = 974,8572

Ak dobre rátam, tak jej stačí mesačná hrubá mzda 29000,- - skúste skontrolovať po mne:

mzda 29000:21x5 = 6905,-, a to je stále o niečo vyššie ako maximum na 7dní 6824 (vid vyššie) a teda aj max.DVZ
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Ďakujem, vychádza mi to tak tiež. Dúfam, že aj pani na SP.
0 0
zuzi20 zuzi20

zuzi20 je offline (nepripojený) zuzi20

Dobry den, prajem som tu 1-krát, rada by som poziadala o RADU.
Som tehotna v 5 tyzdni, som zamestnana od 15.2.2007 (predtym som bola studentom VS) vo verejnej sprave s platom 12 000 cisteho mesacne, mohla by som si este teraz nejako pomoct k vyssej materskej?
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

ahojte, viete mi poradiť, či neovplyvní materskú to, že budem čerpať dovolenku napr.do 5.9 a následne hned 6.9 nastúpim na MD (8týž.zo zdr.dôv.)? alebo musím byť medzitým aspon 1 deň v práci? dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alinka189 Pozri príspevok
ahojte, viete mi poradiť, či neovplyvní materskú to, že budem čerpať dovolenku napr.do 5.9 a následne hned 6.9 nastúpim na MD (8týž.zo zdr.dôv.)? alebo musím byť medzitým aspon 1 deň v práci? dakujem
Pred nástupom na MD je dôležité, aby trvalo nemocenské poistenie ( no sú aj výnimky, napr. ak si v ochrannnej dobe ). Či pracuješ alebo si čerpeš riadnu dovolenku, tak si nem.poistená. Takže je to vlastne jedno, samotný nárok na materské (ani MD) to nevplyvní.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuzi20 Pozri príspevok
Dobry den, prajem som tu 1-krát, rada by som poziadala o RADU.
Som tehotna v 5 tyzdni, som zamestnana od 15.2.2007 (predtym som bola studentom VS) vo verejnej sprave s platom 12 000 cisteho mesacne, mohla by som si este teraz nejako pomoct k vyssej materskej?
Ak máš termín v 4/09 a v období od cca 4/07 doteraz si nemala zatial žiadne iné nem.poistenie okrem PP od 15.2.07, tak zvýšiť materské sa dá len ukončením terajšieho PP a novým prac.pomerom s vyšším vymer.základom (hrubou mzdou).
Dobrov.nemoc.poistenie by ti v tomto prípade už nepomohlo, nestihla by si z neho splniť podmienku 270dní nem.poistenia do dna pôrodu ( na DNP sa bolo treba prihlásiť ešte pred otehotnením, t.j. "aspon" pred cca 6timi týždnami) .

Ak by si iné ukončené nemoc.poistenie v období 4/07 doteraz mala, tak je ešte šanca získať vyššie materské pomocou DNP.
0 0
sedko1 sedko1

sedko1 je offline (nepripojený) sedko1

Dobrý večer. Prosím Vás o radu pre moju kamarátku. Neviem či to patrí presne do tejto témy ale skúsim. Takže ona je SZČO už dlhšiu dobu a odvody do SP platí - povinne. Teraz sa jej narodilo dieťaťko a moja otázka znie či sa má do 15 dní prihlásiť do SP aby za ňu platil dôchodkové poistenie štát alebo sa nemá pretože zákon 461/2003 §15 hovorí že povinne dôchodkovo poistení sú
a)fyzická osoba s trvalým pobytom atď..... a pokračuje to ....ak nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo SZČO atď...tzn. ona je dôchodkovo poistená ako szčo i keď pravdou je že bude poberať matersku lebo na tu jej vznikol nárok...platiť počas poberania MD odvody nebude...príspevky do 2 piliera jej tiež nepôjdu hoci je stále dôchodkovo poistená....má sa teda takáto osoba prihlásiť alebo nemá? Veľmi ma to zaujíma lebo je to dosť nezrozumiteľné v tom zákone napísane....ďakujem vám za odpoveď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

sedko1 Pozri príspevok
Dobrý večer. Prosím Vás o radu pre moju kamarátku. Neviem či to patrí presne do tejto témy ale skúsim. Takže ona je SZČO už dlhšiu dobu a odvody do SP platí - povinne. Teraz sa jej narodilo dieťaťko a moja otázka znie či sa má do 15 dní prihlásiť do SP aby za ňu platil dôchodkové poistenie štát alebo sa nemá pretože zákon 461/2003 §15 hovorí že povinne dôchodkovo poistení sú
a)fyzická osoba s trvalým pobytom atď..... a pokračuje to ....ak nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo SZČO atď...tzn. ona je dôchodkovo poistená ako szčo i keď pravdou je že bude poberať matersku lebo na tu jej vznikol nárok...platiť počas poberania MD odvody nebude...príspevky do 2 piliera jej tiež nepôjdu hoci je stále dôchodkovo poistená....má sa teda takáto osoba prihlásiť alebo nemá? Veľmi ma to zaujíma lebo je to dosť nezrozumiteľné v tom zákone napísane....ďakujem vám za odpoveď.
Treba sa prihlásiť, aj ked je vlastne poistená ako SZčo, len nemusí platiť. Ten istý problém je aj u zamestnaných mamičiek a tie sa tiež musia prihlásiť, aj ked sú poistené ako zamestnanci. Takže predpokladám u SZčo je to to isté.

Po ukončení poberania materského bude záležať, či bude nadalej platiť povinné dôch.poistenie ako SZčo. Ak áno, tak by sa mala do 8dní odhlásiť, lebo byť zároven poistencom ako szčo a aj poistencom štátu byť nemôže, ako ste uviedli.
0 0
sedko1 sedko1

sedko1 je offline (nepripojený) sedko1

ďakujem za odpoveď...
0 0
zuzi20 zuzi20

zuzi20 je offline (nepripojený) zuzi20

Dakujem za odpoved,
takze teraz ako mam postupovat? Mala by som poziadat svojho zamestnavatela aby mi zrusil doterajsi pracovny pomer a dal novy? Kedy je dobre takto urobit? Kolko by musel trvat takyto pracovny pomer?
0 0
ajnaja ajnaja

ajnaja je offline (nepripojený) ajnaja

Ahojte, takže môj zamestnávateľ nemá záujem písať predpokladaný vyšší príjem,tak môžem skončiť pracovný pomer k 31.08.2008, vraj môžem požiadať o nástup do zamestnania a keďže nemajú pre mňa miesto bude mi vyplatené 3 mesačné odstupné z minimálnej mzdy, je to OK?
Potom od 1.9. alebo 2.9., (neviem keďže je tam sviatok) ma zamestná manžel s maxim. VZ , nástup na MD je okolo 15.09.2008
takže mala by som dostávať MD z toho max. VZ ?
K môjmu štúdiu na VŠ ste sa zatiaľ nevyjadrili, tak predpokladám že to nebude robiť problém.
Ďakujem pekne za odpoveď.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zuzi20 Pozri príspevok
Dakujem za odpoved,
takze teraz ako mam postupovat? Mala by som poziadat svojho zamestnavatela aby mi zrusil doterajsi pracovny pomer a dal novy? Kedy je dobre takto urobit? Kolko by musel trvat takyto pracovny pomer?
požiadať môžeš. či ti vyhovie, ak robíš vo verejnej správe???
Stačí tak urobiť aj pár dní pred nástupom na MD. Ak chceš maximálnu materskú, tak treba, aby si potom v novom PP mala maximálny VZ pre nem.poistenie na 1"kalend.den" (pozor nie pracovný) v rozhodujúcom období.

Zisti si, či je to u teba vôbec možné a podla "konkrétneho dátumu nástupu na MD" by si to potom zrealizovala.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ajnaja Pozri príspevok
Ahojte, takže môj zamestnávateľ nemá záujem písať predpokladaný vyšší príjem,tak môžem skončiť pracovný pomer k 31.08.2008, vraj môžem požiadať o nástup do zamestnania a keďže nemajú pre mňa miesto bude mi vyplatené 3 mesačné odstupné z minimálnej mzdy, je to OK?
Potom od 1.9. alebo 2.9., (neviem keďže je tam sviatok) ma zamestná manžel s maxim. VZ , nástup na MD je okolo 15.09.2008
takže mala by som dostávať MD z toho max. VZ ?
K môjmu štúdiu na VŠ ste sa zatiaľ nevyjadrili, tak predpokladám že to nebude robiť problém.
Ďakujem pekne za odpoveď.
Ak v septembri nastúpiš (nový PP) a odpracuješ npr. 8. - 11. (pondelok, utorok, streda, prípadne štvrtok) .. a hneď (piatok)nastúpiš na materskú - tak ti myslím postačí mesačný plat 21 tisíc...
Opravujem.. treba 22 tisíc (tisícku na deň)
Naposledy upravil Katy a R : 22.08.08 at 18:35
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Tak sa pridám aj ja, lebo nie som si celkom istá, či to chápem správne.
Od 1.9.2004 do 30.9.2007 som mala jeden PP. Ďalší PP mi končí 31.08.2008 - na dobu určitú. Keď sa zamestnám od 1.9.2008 - u toho istého zamestnávateľa, ale už na dobu neurčitú s max. VZ, mala by mi vyjsť max. materská, že? Ešte doplním: na materské nastúpim okolo 13-20.10.2008. Ale doktorka ma chce vypísať na PN už od 5.9.2008. Takže VZ sa bude počítať za obdobie od 1.9.2008 - 4.9.2008?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Áno (od 1.9 do 4.9.2008 sa Ti bude počítať VZ na nemoc. poistenie)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ajnaja Pozri príspevok
Ahojte, takže môj zamestnávateľ nemá záujem písať predpokladaný vyšší príjem,tak môžem skončiť pracovný pomer k 31.08.2008, vraj môžem požiadať o nástup do zamestnania a keďže nemajú pre mňa miesto bude mi vyplatené 3 mesačné odstupné z minimálnej mzdy, je to OK? je to vlastne v tvojom záujme ukončiť tento PP a máš minimálnu mzdu, takže by som povedala, že je to OK. Takže ukončíš PP dohodou podla § 60 ZP z dôvodu nadbytočnosti (organizačný dôvod ukončenia PP musí byť v dohode uvedený, aby bol nárok na odstupné! - vid § 76 ods.1 ZP) Ešte by ti mali preplatiť zostatok dovolenky, ak ti nejaká ostala. Lebo aj dni čerpania MD (RD už nie) sa považujú za odpracované.
Potom od 1.9. alebo 2.9., (neviem keďže je tam sviatok) ma zamestná manžel s maxim. VZ , nástup na MD je okolo 15.09.2008
takže mala by som dostávať MD z toho max. VZ ? Ak pôvodný PP ukončíš 31.8.08 a aj ta vyplatia ešte vo výplate za 8/08 (aj ked myslím z odstupného ani preplatenej dovolenky sa nem.poistenie nebude odvádzať), 1.9.08 začne nový PP a nástup na MD bude 15.9.08, tak ti stačí za obdobie od 1.9.08 do 14.9.08 dosiahnuť hrubú mzdu cca 14103,- a to"
- bud len z mesačnej základnej mzdy cca 31000,- alebo
- aj z nižšej mesačnej HM + odmeny alebo prémie ...
pri mesačnej HM 31000 by to malo vyjsť cca 31000:22pr.dní a plat.sviatkov v sept. x 10odprac.dní a sviat. : 14 kalend.dní v rozhod.období od 1. do 14.9.08 x 55% = materské cca 553,5 Sk na kalend.den
K môjmu štúdiu na VŠ ste sa zatiaľ nevyjadrili, tak predpokladám že to nebude robiť problém. nie je problém z hladiska poberania materského
Ďakujem pekne za odpoveď.
.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať