bendo
01.10.08,11:25
Ja by som sa tiež chcela informovať ohľadom materskej.V súčastnosti som nezamestnaná a termín pôrodu mám na marec.Chcela by som ísť na pn-na pn ma môže vypísať aj obvodná,nielen gynekolog?
Som dobrovoľný platca nemocenského od roku 2006,čož viem,že som určite nemocensky poistená viac než 270dní.Keď teraz pôjdem na pn,musím doklad - kladenku,zaniesť na úrad práce a aj na sociálnu poisťovňu.Budem mať nárok na nemocenské,t.j na marodku počas doby,kým porodím?Ako postupovať v soc.poisťovni treba nejakú žiadosť,alebo ako ............
Keď ukončím pn,znovu treba informovať soc.poist a žiadať o materské.
Čítala som si mnoho príspevkov,a neviem sa v tom nejak vyznať,budem rada,keď mi odpoviete na tieto moje konkrétne otázky mojej osoby.
ďakujem


No myslím, že obvodná Ťa na PN vypísať môže, ale nie z dôvodu tehotenstva, to môže len gynekológ.
Predpokladám, že DNP stále trvá, čiže ak si poistená viac ako 270 dní v posledných dvoch rokoch, nárok na PN a rovnako aj na materské mať budeš. Výška PN bude počítaná z VZ, z ktorého si platila DNP v roku 2007. Výška materskej už bude počítaná z VZ za rok 2008.
Lekár Ti vypíše klasický doklad PN, ako pre zamestnancov, žiadosť o nemocenské, ktorý odovzdáš na SP. Vypíšeš tam, že žiadaš ako DNP osoba. No a po skončení PN rovnako dostaneš od lekára papier žiadosť o materské, ktoré znovu doručíš do SP. Čo sa týka úradu práce, podporu teraz vypláca SP, takže ak to majú prepojené, možno to tam ani nemusíš ísť hlásiť. Ale na to sa pre istotu spýtaj keď pôjdeš zaniesť žiadosť o nemocenské. :cool:

Len doplním, že kópiu dokladu o DPN treba odovzdať aj na UPSVaR pokiaľ si tam evidovaná ako uchádzač o zamestnanie. Pretože počas DPN sa nemusíš hlásiť..., takže musia o tom vedieť aj oni.
jankasm
01.10.08,09:43
Prosím o kontrolu ;)
Kamarátka je tehotná a ide na PN. Platila si popri zamestnaní aj DNP, ale keďže jej v súčte DNP + zamestnanie nevychádza maximum, rozhodli sme sa to riešiť druhým PP. A budem radšej, keď sa na to pozrie ešte niekto svojim odbroným očkom, aby sme niečo nepokazili. :o Ďakujem

Zamestnanie č. 1 trvá už dlho, takže 270 dní splnené, nárok na PN aj materské vznikne. DVZ z roku 2007 cca. 426
DNP platené dlho, cca. 2 roky, takže rovnako 270 dní splnených.
DNP chceme ukončiť 5.10.2008, aby sa dni platenia pripočítali k dňom NP v novom zamestnaní.
Zamestnanie č. 2 vznikne 6.10.2008, s platom vo výške 13000,- a DVZ bude cca. 565. Nástup na PN 8.10.2008.

Uvažujem správne, že nárok bude mať na PN aj na materské z oboch zamestnaní a výška DVZ prekročí maximum?
jankasm
01.10.08,09:52
Ďakujem za odpovede. Už ma zaujíma len odpoveď na otázku č. 1b (modrým), pretože na Sociálnej poisťovni dostala odpoveď, že nárok na materskú bude mať len v prípade, že zostane pracovať u pôvodného zamestnávateľa. Keď rozviaže PP a začala by pracovať u iného (čo mala pôvodne v pláne...), tak nárok na materskú mať nebude.
Neviem z akého § vychádzali....

Tak to by zaujímalo aj mňa. Pretože predsa zákon hovorí jasne

Podmienky nároku na materské
§ 48
(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

§ 49a
Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky

Takže dni trvania RD sa jej normálne počítajú do splnenia podmienky 270 dní NP. Výklad SP hovorí o tom, že k dňom aktuálneho NP, z ktorého sa žiada o materské, sa pripočítajú dni z ukončených NP v posledných dvoch rokoch. Tým pádom by sa jej mali pripočítať dni z predchádzajúceho zamestnania k dňom nového a nárok na materské vznikne.
Odporúčam založiť nový PP, odpracovať aspoň 1 deň a potom nastúpiť na MD /prípadne PN/. :cool:

Počkaj kým sa na to ešte niekto kukne, ale môj názor je takýto.
Skúste zalovať na inú pobočku SP, uvidíš čo Vám povedia tam.
brčko
01.10.08,10:55
Ďakujem za odpovede. Už ma zaujíma len odpoveď na otázku č. 1b (modrým), pretože na Sociálnej poisťovni dostala odpoveď, že nárok na materskú bude mať len v prípade, že zostane pracovať u pôvodného zamestnávateľa. Keď rozviaže PP a začala by pracovať u iného (čo mala pôvodne v pláne...), tak nárok na materskú mať nebude.
Neviem z akého § vychádzali....

súhlasím s Jankou. Je len dôležité, aby bol ten predchádzajúci PP ukončený!!! a k nástupu na MD trval už len nový PP. Najlepšie ukončiť starý PP pred vznikom nového PP (dá sa aj neskôr, no je tam viacero ak ... a možno...)

Tiež som už spomínala viackrát, že som dostala zamietavé odpovede zo SP (dokonca od metodičky) na otázku, či vznikne nárok na materské za daných okolností. A po dvoch mesiacoch od podania žiadosti nárok vznikol.

Zákon v tomto hovorí jednoznačne, niet v tom pochýb, ak boli uvedené všetky okolnosti (napr. trvanie PP počas čerpania RD, žiadne iné nem.poistenie, bude riadne ukončený PP s odhláškou v SP, riadne prihlásený PP s novou prihláškou, nem.poistenie bude trvať aspon 1den a v tom čase nebude trvať iné nem.poistenie...)
brčko
01.10.08,11:07
Prosím o kontrolu ;)
Kamarátka je tehotná a ide na PN. Platila si popri zamestnaní aj DNP, ale keďže jej v súčte DNP + zamestnanie nevychádza maximum, rozhodli sme sa to riešiť druhým PP. A budem radšej, keď sa na to pozrie ešte niekto svojim odbroným očkom, aby sme niečo nepokazili. :o Ďakujem

Zamestnanie č. 1 trvá už dlho, takže 270 dní splnené, nárok na PN aj materské vznikne. DVZ z roku 2007 cca. 426
DNP platené dlho, cca. 2 roky, takže rovnako 270 dní splnených.
DNP chceme ukončiť 5.10.2008, aby sa dni platenia pripočítali k dňom NP v novom zamestnaní.
Zamestnanie č. 2 vznikne 6.10.2008, s platom vo výške 13000,- a DVZ bude cca. 565. Nástup na PN 8.10.2008.

Uvažujem správne, že nárok bude mať na PN aj na materské z oboch zamestnaní a výška DVZ prekročí maximum?

Podla mna v takom prípade dosiahne
- zo zamestania č.2 DVZ 565,5 = (13000:23 x 2 = 1131; 1131:2dni = 565,5)
- zo zamestania č.1 cca tých 426
SPOLU 991,5 , no maximum za 10/08 je 1007,3 (30219:30)

- ale bolo by dobré, aby DVZ pre nem.poistenie za 10/08 zo zamestnania č.1 neprevýši 441,8Sk (t.j. denné maximum za 10/08 mínus jej DVZ z PP č.2 = 1007,3 - 565,5 = 441,8 ),
- resp. vlastne je dôležité, aby nebol VZ (neviem, či je dôležitý mesačný alebo denný, vid zákon o sociálnom poistení § 138 ods.19) zo zamestnania č.1 vyšší ako zo zamestnania č.2 (vzhladom na to, že preplatok by nastal v nem.poistení s nižším vymeriavacím základom- predpokladám). No lepšie neprekročiť denné maximum, nech nemajú mzdárky vela roboty ;)

K získaniu maxima jedine ešte vyšší denný VZ zo zamestnania č.2, podla DVZ zo zamestnania č.1. Možno aj prekročiť denné maximum (ale VZ v zamestnaní č. 2 by mal byť vyšší), no s preplatkom zamestnanca na NP potom treba rátať v zam.č.1.

Dúfam, že som to nedomotala :)
gembi
01.10.08,11:14
súhlasím s Jankou. Je len dôležité, aby bol ten predchádzajúci PP ukončený!!! a k nástupu na MD trval už len nový PP. Najlepšie ukončiť starý PP pred vznikom nového PP (dá sa aj neskôr, no je tam viacero ak ... a možno...)

Tiež som už spomínala viackrát, že som dostala zamietavé odpovede zo SP (dokonca od metodičky) na otázku, či vznikne nárok na materské za daných okolností. A po dvoch mesiacoch od podania žiadosti nárok vznikol.

Zákon v tomto hovorí jednoznačne, niet v tom pochýb, ak boli uvedené všetky okolnosti (napr. trvanie PP počas čerpania RD, žiadne iné nem.poistenie, bude riadne ukončený PP s odhláškou v SP, riadne prihlásený PP s novou prihláškou, nem.poistenie bude trvať aspon 1den a v tom čase nebude trvať iné nem.poistenie...)

Ahoj, a co ak pocas RD pracovala na ciastocny uvazok?? Meni to nieco?

A este jedna otazka. Ma v tom pripade narok aj na PN-ku.Ak po rodicovskej nastupi do novej prace aspon na jeden den a pojde na PN.A potom z PN na Matersku?? Podla mna nie lebo tych 270 dni NP sa rata len pri materskej dovolenke pri PN-ke nie .
jankasm
01.10.08,11:18
Ahoj, a co ak pocas RD pracovala na ciastocny uvazok?? Meni to nieco?

A este jedna otazka. Ma v tom pripade narok aj na PN-ku.Ak po rodicovskej nastupi do novej prace aspon na jeden den a pojde na PN.A potom z PN na Matersku?? Podla mna nie lebo tych 270 dni NP sa rata len pri materskej dovolenke pri PN-ke nie .

Samozrejme bude mať z nového PP nárok aj na PN. Pri PN zo zamestnania totiž vôbec netreba splniť podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Nárok na PN ako zamestnanec má od prvého dňa vzniku PP, čiže prihlásenia na NP. Podmienka 270 dní sa týka len materskej.
To, že počas RD pracovala na čiastočný úväzok vôbec nemá vplyv. Podstatné je, aby bol PP ukončený a uzatvorený nový, a pre nárok na materské splnená podmienka 270 dní NP v posledných dvoch rokoch, čo je. Takže žiadny problém. :cool:
gembi
01.10.08,11:27
Samozrejme bude mať z nového PP nárok aj na PN. Pri PN zo zamestnania totiž vôbec netreba splniť podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Nárok na PN ako zamestnanec má od prvého dňa vzniku PP, čiže prihlásenia na NP. Podmienka 270 dní sa týka len materskej.
To, že počas RD pracovala na čiastočný úväzok vôbec nemá vplyv. Podstatné je, aby bol PP ukončený a uzatvorený nový, a pre nárok na materské splnená podmienka 270 dní NP v posledných dvoch rokoch, čo je. Takže žiadny problém. :cool:


Dakujem pekne. Ale ak by sla na PN-ku z rodicovskej dovolenky (a PP trva) tak nedostane ziadnu PN-ku. Preco? Nam sa to stalo. Tak ak zena prerusi PN a nastipi na jeden den do pracu bude mat narok na PN(platenu).
brčko
01.10.08,11:36
Dakujem pekne. Ale ak by sla na PN-ku z rodicovskej dovolenky (a PP trva) tak nedostane ziadnu PN-ku. Preco? Nam sa to stalo. Tak ak zena prerusi PN a nastipi na jeden den do pracu bude mat narok na PN(platenu).

to už priamo v § nenájdete, lebo jednoznačne nie je povedané a predpokladám ani v SP nemajú jednoznačné stanovisko, prečo vzniká nárok na materské mamičke, ktorá čerpe RD, aj ked je jej nem. poistenie prerušené. Teda nesplna podmienku trvania NP, resp. nie je v ochrannej lehote. No a na nárok na nemocenské už nemá. Na toto sa asi pýtaš?

- či je to len vzhladom na zákon o sociálnom poistení § 49a (kde sa však hovorí len o tom, že aj dni RD sa rátajú do 270dní nem.poistenia, nie o tom, že pre nárok na materské aj počas prerušenia NP z dôvodu čerpania RD nem.poistenie "trvá")
- alebo či nárok na materské vzniká z dôvodu § 57 ods.1 písm. b) t.j. že dôvod na poskytnutie nem.dávky vznikol v den vzniku nemoc.poistenia.
Toto by sa však dalo aplikovať aj na PN-ku, no tam to nepoužívajú. Takže asi to treba brať ako fakt.
gembi
01.10.08,11:53
to už priamo v § nenájdete, lebo jednoznačne nie je povedané a predpokladám ani v SP nemajú jednoznačné stanovisko, prečo vzniká nárok na materské mamičke, ktorá čerpe RD, aj ked je jej nem. poistenie prerušené. Teda nesplna podmienku trvania NP, resp. nie je v ochrannej lehote. No a na nárok na nemocenské už nemá. Na toto sa asi pýtaš?

- či je to len vzhladom na zákon o sociálnom poistení § 49a (kde sa však hovorí len o tom, že aj dni RD sa rátajú do 270dní nem.poistenia, nie o tom, že pre nárok na materské aj počas prerušenia NP z dôvodu čerpania RD nem.poistenie "trvá")
- alebo či nárok na materské vzniká z dôvodu § 57 ods.1 písm. b) t.j. že dôvod na poskytnutie nem.dávky vznikol v den vzniku nemoc.poistenia.
Toto by sa však dalo aplikovať aj na PN-ku, no tam to nepoužívajú. Takže asi to treba brať ako fakt.

Ak som to spravne pochopil, ak zena ide na PN z RD (jedno ci trava PP) nema narok na PN lebo nie je NP(stat na nu kasle ). Ale ak ide na z RD na MD tak narok na matersku ma lebo tam je podminka 270 dni NP.(a tam dodatok § 49a). Cize ak by sa prerusilo RD a nastupila co i len na jeden den do prace splna podminku NP a moze ist na PN. Uz my je to jasne dakujem vsetkym.
brčko
01.10.08,12:05
gembi, tak nejako :)
Nso-ci
02.10.08,06:20
Dobry den, prosim o radu.

na MD idem zaciatkom januara 2009, dovtedy som PN (od 26.9.08). Som zamestnana na TPP, doba neurcita a to od 14.7.2007.

RO by teda mal byt rok 2008 - len neviem dokedy:
1. 1.1.-26.9.08 alebo
2. 1.1.-31.12.08?

Zamestnavatel mi totiz doplaca k PNke zvysnych 45 percent, takze beriem plny plat - ma to nejaky dopad na RO?

Ak som cely rok mala vyssi hruby prijem nez maximalny (jan-jun nad 28142, jul-sep. nad 30219) bude sa mi materska pocitat

DVZ= sucet prijmov 1.1-26.9. : pocet dni od 1.1 do 26.9.08?
alebo inak?

Dakujem velmi pekne.
brčko
02.10.08,07:36
Dobry den, prosim o radu.

na MD idem zaciatkom januara 2009, dovtedy som PN (od 26.9.08). Som zamestnana na TPP, doba neurcita a to od 14.7.2007.

RO by teda mal byt rok 2008 - len neviem dokedy:
1. 1.1.-26.9.08 alebo
2. 1.1.-31.12.08?

Zamestnavatel mi totiz doplaca k PNke zvysnych 45 percent, takze beriem plny plat - ma to nejaky dopad na RO?

Ak som cely rok mala vyssi hruby prijem nez maximalny (jan-jun nad 28142, jul-sep. nad 30219) bude sa mi materska pocitat

DVZ= sucet prijmov 1.1-26.9. : pocet dni od 1.1 do 26.9.08?
alebo inak?

Dakujem velmi pekne.

už som ti síce inde odpovedala, ale priložím aj sem :);) na stránkach porady je výhoda, že ťa ostatní môžu opraviť alebo naopak, dať súhlas

ak nastúpiš na MD v r.2009 počas trvania PP, ktorý vznikol v r.2007, tak tvojím RO bude rok 2008. Z neho sa vynímajú dni PN-ky, ale napr. aj dni Očr-ky, neplateného volna, rodič.dovolenky, MD ...

Ak budeš PN od 26.9.08 do minimálne 31.12.08, tak sa tvoje materské bude rátať z obdobia 1.1.-25.9.08.
V tomto období je 269kalendárnych dní
a tvoj vymeriavací základ bol stále maximálny t.j.
6mes x 28142 +2mes. x 30219 + za september 25183 (tj. 30219:30x25 zaokrúhlené nahor)
takže denný vymeriavací základ = 254473:269 = 945,9963 Sk
denné materské = 55% z Dvz = 520,2979... Sk

Materské sa poberá za predpokladu, ak nastúpiš na MD 6 (najskôr 8) týždnov pred predp.termínom pôrodu alebo v den pôrodu, ak by nastal skôr:
- u mamičiek, ktorým sa narodí viac detí alebo osamelých mamičiek 37týždnov (t.j.259kalend.dní)
- u ostatných mamičiek, čo je najobvyklejšie, 28týždnov (t.j. 196kalend.dní).

Takže za tých obvyklých 196dní by si mala dostať materské spolu cca 101979,-Sk.
Vždy ti bude vyplatené pozadu, u nás (ba-mesto) cca 16-teho (ale stalo sa aj 13-teho alebo 21-ého) a to podla počtu kalendárnych dní v predchádzajúcom mesiaci. http://www.modrykonik.sk/_common/_img/icons/emote/wink.gif
milagros208
02.10.08,08:20
Ahojte. Chcem vám podať len jedno info ohľadom zmeny vymeriavacieho základu na DNP. Pred nejakým časom som tu napísala príspevok, neviem ho už teraz nájsť, ohľadom zmeny VZ na DNP. Išlo o to, že môj brat si akosi neskoro spomenul, že z dôvodu odchodu manželky na materskú by bolo potrebné zmeniť VZ na DNP. Bolo to posledný deň v mesiaci a zmena môže platiť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca. Keďže sociálna poisťovňa v ten deň nemala stránkový deň nebolo ako doručiť RL. Išlo to nakoniec doporučenou poštou a sociálna poisťovňa to uznala. Rozhodujúca bola pečiatka pošty, nie deň kedy bol tento RL doručený. Ale asi naša pobočka je tolerantnejšia. Pretože viem, že niektoré pobočky vyžadujú pri doručení aj OP.
My to máme v pohode. S kolegyňou sme pripravili pred koncom roka niekoľko prihlášok a následných zmien DNP pre našich známych. Pani na sociálke sa trošku čudovala, keď tam kolegyňa nabehla s nejakými desiatimi RL. Pýtala sa jej, či je nejaká agentka alebo čo.
Tým som chcela povedať, že každá inštitúcia má svoj vlastné pravidlá, a že veľa vecí robí svojím vlastným spôsobom.
andreja79
02.10.08,09:35
.
andreja79
02.10.08,09:50
Dobry den, prosim o radu.
Som 1X zamestnana v statnej sprave od 15.6.2007. Predtym VŠ. Moj hruby prijem je cca 30 100 SK. Hypoteticky, ak by som otehotnela v roku 2009, nastup na matersku v roku 2010, mesacne kolko / v cislach/ by som dostavala pocas materskej? Ak by som chcela najvyssie materske, kolko a na aku dobu by som musela prispievat na nemocenske? /v cislach/?
Dakujem pekne
jankasm
02.10.08,10:11
Dobry den, prosim o radu.
Som 1X zamestnana v statnej sprave od 15.6.2007. Predtym VŠ. Moj hruby prijem je cca 30 100 SK. Hypoteticky, ak by som otehotnela v roku 2009, nastup na matersku v roku 2010, mesacne kolko / v cislach/ by som dostavala pocas materskej? Ak by som chcela najvyssie materske, kolko a na aku dobu by som musela prispievat na nemocenske? /v cislach/?
Dakujem pekne

No tak poďme na tie čísla ;)
V práci máš VZ 30100, no a maximálny VZ pre NP je momentálne 30219. Takže momentálne sa Ti priplácať ani neoplatí. Maximálny VZ sa však každý rok zvyšuje o cca. 2000.
Ak by si si chcela priplácať DNP, tak treba začať platiť tak, aby si v čase nástupu na MD /respektíve do dňa pôrodu/ mala DNP platené 270 dní.
Je dosť možné, že budúci rok bude tvoj plat zase o niečo vyšší, možno sa znova vyrovná maximálnemu VZ, čiže by naozaj bolo zbytočné priplácať. V štátnej správe sa predsa každý rok upravujú platy. :cool:

No a keby si išla na materskú teraz, tak z tvojho platu by si dostala skoro maximálnu, ale rozdiel tam bude naozaj len pár drobných.
Výpočet je nasledovný, materská je 55% z DVZ. No a DVZ vypočítaš tak, že spočítaš mesačné príjmy za celý rok /napr. 30100*12=361200,-/ no a vydelíš to počtom dní v rozhodujúcom období, čiže v predchádzajúcom roku /361200/365=989,589/. Tvoja denná materská bude 55% z 989,589=544,-. Mesačne to je potom pri 30 dňovom mesiaci 16320,-. No a z úplného maxima je to cca. 16380,-, viac nie je možné získať. :)
Kája.
02.10.08,20:54
Prosím o pomoc, zamestnankyňa nastúpila do zamestnania 1.9.2008 a od 16.9.2008 je PN (rizikové tehotenstvo), mesačná mzda je 32 000, za mesiac september hrubá mzda 16 000, ale neviem aký bude VZ pre nemocenské poistenie.
brčko
02.10.08,21:01
Prosím o pomoc, zamestnankyňa nastúpila do zamestnania 1.9.2008 a od 16.9.2008 je PN (rizikové tehotenstvo), mesačná mzda je 32 000, za mesiac september hrubá mzda 16 000, ale neviem aký bude VZ pre nemocenské poistenie.

jej vym.základ na nem.poistenie za obdobie od 1.9. do 15.9.08 by mal byť maximálny t.j. 30219 : 30dní v sept. x 15kalen.dní = 15110,-Sk,

takže denný vym.základ pre NP je 15110 :15 = 1007,3334 Sk
Kája.
02.10.08,21:08
Ďakujem, už mi to asi takto v noci nemyslí.
any18
03.10.08,04:58
Ahojte, ahoj Janka.
Este by som mala otazku ohladne vypovede. Zamestnavatel chce, aby som podala vypoved ja. Znamena to pre mna nieco v buducnosti? Preco to takto chce??? Je v tom pre neho nejaka vyhoda? Ja som vlastne teraz po RD.
Na nove miesto sa chcem zamestnat v stredu teda 8.10 a na PN pojdem 9.10. Aku vyplatu si mam pytat? Predbezne sme sa dohodli na 30 000. Na matersku nastupujem 18.12. Zmluvu mozme uzavriet na dobu urcite do 31.12.2008? Bude mi to stacit, aby som dostavala max. PN a max. matersku???
DAKUJEM.
Jozef Mihál
03.10.08,05:47
Dovolím si upozorniť, že na seminár "Materská 2008/2009" sú už len posledné dve voľné miesta.

Ak sa chcete zúčastniť, prihláste sa (výlučne) e-mailom na adrese reliaba(ZAVINAC)gmail.com, ako predmet správy uveďte "Seminár materská".
Katy a R
03.10.08,16:57
Ahojte, ahoj Janka.
Este by som mala otazku ohladne vypovede. Zamestnavatel chce, aby som podala vypoved ja. Znamena to pre mna nieco v buducnosti? Preco to takto chce??? Je v tom pre neho nejaka vyhoda? Ja som vlastne teraz po RD.
Na nove miesto sa chcem zamestnat v stredu teda 8.10 a na PN pojdem 9.10. Aku vyplatu si mam pytat? Predbezne sme sa dohodli na 30 000. Na matersku nastupujem 18.12. Zmluvu mozme uzavriet na dobu urcite do 31.12.2008? Bude mi to stacit, aby som dostavala max. PN a max. matersku???
DAKUJEM.

veď tu to máš...
http://www.porada.sk/832719-post2490.html
http://www.porada.sk/832727-post2491.html
http://www.porada.sk/832842-post2492.html
tibor1000
05.10.08,07:28
Ahojte, s manželkou rozmýšlame o prírastku,tak nás zaujíma,ako by sme si mohli pomôcť ku vyššiemu materskému príspevku.Manželka zarobí 10tis. Sk hrubého.V prípade,že by išla na živnosť-môže si platiť dobrovoľné nemocenské odvody z maximaln.VZ-kolko je to prosím v Sk na rok 2009?
any18
05.10.08,18:30
Ahojte.
Koncim prac. pomer, dohodli sme sa na odstupnom. Sef navrhol, ze mi to da ako odmenu s neskorsim datumom, aby z toho nemusel platit odvody. Moja otazka je, ak mi da dohodnutu sumu - cca 40 000 Sk, kto plati dan z tejto sumy? Ma mi dat 40 000 Sk? Alebo zdanenych? Musim ja platit dan, teda priznat to v danovom priznani na dalsi rok?
Dakujem.
angel22
05.10.08,18:56
Uz ste mi tu pekne poradili, no u mna to bola teoreticka rovina. Dnes som ale zistila, ze uz je to v rovine realnej a nasla som si na teste // :) A teda ... chcem sa len uistit ... Termin porodu mi vychadza na 9.6.2009 Musim teda zrusit a na novo sa prihlasit s max VZ najneskor do kedy??? Ci mi staci toto urobit v decembri??? A potom uz musim platit stale z max vZ, alebo mozem zmenit VZ v januari na minimum? Velmi pekne dakujem.;)
katiq
05.10.08,19:09
angel gratulujem k dvom //
podla mna: zrusit a NANOVO PRIHLASIT z MAXIMA ako DNP najneskor do 8tt ja by som neriskovala a urobila to najneskor do 6tt v pripade ze pojdes skor na matersku kvoli zdravotnym problemom :confused:
mas este tyzden cas , sla by som k dr a kebyze mi potvrdil ze som tehotna tak sla hned na SP...
v decembri s platnoustou od 1.1.09 podat ZMENU nie ODHLASKU v SP na minimum a platit ju kym nepojdes na MD..
tu zmenu radsej spravit v decembri s ucinostou od januara nakolko sa chysta zmena v tomto a je mozne, ze od januara bude platit ze to maximum si musis platit 6 mesiacov plynule...

"PORADACI" dufam, ze som to dobre vysvetlila, nemiesam sa vam do "jobu" len som online a toto viem uz skoro naspamat vdaka jankasm, katy a R a brckovi :---
katiq
05.10.08,19:11
angel: a vsetko dobre, ja mam jedno junovca doma :) (2006)
angel22
06.10.08,04:33
Kati velmi pekne dakujem.
Takze teraz som prihlasena na DNP s min VZ. Buduci tyzden pojdem k lekarovi a ak to potvrdi, pojdem rovno na SP a dam si odhlasku k 31.10 a prihlasku s max VZ od 1.11.2008. V decembri si podam tlacivo so zmenou od 1.1.2009 znova s min VZ. Dobre som pochopila? ;)
any18
06.10.08,05:24
Ahojte.
Koncim prac. pomer, dohodli sme sa na odstupnom. Sef navrhol, ze mi to da ako odmenu s neskorsim datumom, aby z toho nemusel platit odvody. Moja otazka je, ak mi da dohodnutu sumu - cca 40 000 Sk, kto plati dan z tejto sumy? Ma mi dat 40 000 Sk? Alebo zdanenych? Musim ja platit dan, teda priznat to v danovom priznani na dalsi rok?
Dakujem.

Pomozete mi??? Dakujeeeeeeem ;)
lila19
06.10.08,05:40
mozem poprosit o radu aj ja? mam trosku chaos v 2 veciach: 1. som zamestnana od aprila tohto roku a ako DNP si od septembra doplacam do maximalneho vymeriavacieho zakladu. teraz som otehotnela. ktory rok bude vymeriavaci zaklad u zamestnavatela a u DNP - tento alebo az buduci, ked pojdem na matersku? 2. keby som bola posledne mesiace pred porodom na rizikovom tehotenstve, dostanem potom matersku z max. vymeriavacieho zakladu alebo sa mi to bude kratit o PN? dakujem za ochotu. prijemny den vsetkym.
lila19
06.10.08,05:57
pardon, pri 1 som mala na mysli rozhodujuce obdobie. dakujem.
brčko
06.10.08,08:36
Kati velmi pekne dakujem.
Takze teraz som prihlasena na DNP s min VZ. Buduci tyzden pojdem k lekarovi a ak to potvrdi, pojdem rovno na SP a dam si odhlasku k 31.10 a prihlasku s max VZ od 1.11.2008. V decembri si podam tlacivo so zmenou od 1.1.2009 znova s min VZ. Dobre som pochopila? ;)

no prihlásiť sa nanovo od 1.11.08 by bolo podla mojich výpočtov neskoro aj ak by si nastupovala na MD 6týždnov pred PTP.
Ak pôjdeš od lekára odhlás sa najlepšie hned tým dnom, kedy pôjdeš do SP a prihlás nasledujúcim dnom. Treba si vyrátať najneskôr !!!26+6týždnov pred predpoklad.termínom pôrodu, ktorý ti napíše lekár do žiadosti o materské alebo ak by si nastupovala na MD 8týždnov pred termínom, tak 26+8týždnov pred PTP (resp. pôrodom, ak by nastal skôr). Je lepšie mať rezervu, lebo môžeš aj skôr porodiť (samozrejme to si nikto nepraje a ani neplánuje).
S tou zmenou je to OK, treba doručiť už v 12/08 (pozor na volné dni v SP koncom roka)
Jozef Mihál
06.10.08,08:36
Dovolím si upozorniť, že seminár k materskej sa koná už zajtra a k dispozícií sú posledné dve voľné miesta. Viac info tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=90094
brčko
06.10.08,08:47
mozem poprosit o radu aj ja? mam trosku chaos v 2 veciach: 1. som zamestnana od aprila tohto roku a ako DNP si od septembra doplacam do maximalneho vymeriavacieho zakladu. teraz som otehotnela. ktory rok bude vymeriavaci zaklad u zamestnavatela a u DNP - tento alebo az buduci, ked pojdem na matersku? 2. keby som bola posledne mesiace pred porodom na rizikovom tehotenstve, dostanem potom matersku z max. vymeriavacieho zakladu alebo sa mi to bude kratit o PN? dakujem za ochotu. prijemny den vsetkym.

ak nastúpiš na MD v r.2009, a splníš v každom z trvajúcich nemocenských poistení k nástupu na MD podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (s tým DNP dúfam tiež stihneš 270dní, lebo ak si sa prihlásila v 9/08 a si už tehotná, tak to asi bude na hrane, ak nemáš iné ukončené nem.poistnie, napr. ukončené zamestnnanie do 3/08).
Zo zamestnania bude RO od zač.PP t.j. od xx.4.08 do 31.12.08 a z DNP ak splníš podmienky, tak od začiatku xx.9.08 do 31.12.08. To DNP si potom zisti v SP, lebo budeš musieť platiť pravdepodobne až do dosiahnutia 270dna poistenia! nielen do nástupu na MD (ak nemáš to ukončené NP).

PN-ka nemá vplyv na plynutie dní nem.poistenia a ani neznižuje výšku nem.dávok. Ak by si aj bola na PN v rozhodujúcom období, tak tieto dni sa pri výpočte dávok vynímajú (ale do 270dní sa rátajú).
či by si musela platiť odvody na DNP aj počas PN by záležalo od toho, či ti vzniká nárok na nemocenské (podla splnenia podm.270dní z DNP+... k nástupu na PN)
jankasm
06.10.08,09:08
Kati velmi pekne dakujem.
Takze teraz som prihlasena na DNP s min VZ. Buduci tyzden pojdem k lekarovi a ak to potvrdi, pojdem rovno na SP a dam si odhlasku k 31.10 a prihlasku s max VZ od 1.11.2008. V decembri si podam tlacivo so zmenou od 1.1.2009 znova s min VZ. Dobre som pochopila? ;)

Súhlasím s brčko a potvrdzuje, že odhlásiť a prihlásiť sa nanovo na DNP z maxima treba hneď. Nemusí to byť k 1. dňu v mesiaci, to platí len pri zmene VZ, ale nie pri odhlásení a prihlásení. Môže sa stať, že porodíš skôr a naozaj by si tých 26 týždňov od 1.11.2008 nemusela stihnúť, takže odhlás sa a prihlás z maxima hneď ako Ti lekár potvrdí, že si tehotná.
V decembri si podaj zmenu VZ na minimum od 1.1.2009. :)
jankasm
06.10.08,09:18
Ahojte, ahoj Janka.
Este by som mala otazku ohladne vypovede. Zamestnavatel chce, aby som podala vypoved ja. Znamena to pre mna nieco v buducnosti? Preco to takto chce??? Je v tom pre neho nejaka vyhoda? Ja som vlastne teraz po RD.
Na nove miesto sa chcem zamestnat v stredu teda 8.10 a na PN pojdem 9.10. Aku vyplatu si mam pytat? Predbezne sme sa dohodli na 30 000. Na matersku nastupujem 18.12. Zmluvu mozme uzavriet na dobu urcite do 31.12.2008? Bude mi to stacit, aby som dostavala max. PN a max. matersku???
DAKUJEM.
Čo sa týka výpovede, tak je rozdiel jedine v tom, že keď výpoveď dáš, nemáš nárok na odstupné, ak Ti ju však dá zamestnávateľ, musí Ti vyplatiť odstupné.
Ak sa zamestnáš 8.10.2008 a na PN nastúpiš 9.10.2008, tak ako sme už písali potrebuješ za ten 1 deň zarobiť 975,- a teda potrebuješ mesačný plat 22500,-.
Ale kľudne sa môžete dohodnúť aj na 30000,- to Ti však vyjde mzda za ten 1 deň 1305,- ale odvod do SP na NP pôjde len zo sumy 975,-, pretože to je maximálny VZ na 1 deň. Čiže tých cca. 22500,- úplne postačuje.



Ahojte.
Koncim prac. pomer, dohodli sme sa na odstupnom. Sef navrhol, ze mi to da ako odmenu s neskorsim datumom, aby z toho nemusel platit odvody. Moja otazka je, ak mi da dohodnutu sumu - cca 40 000 Sk, kto plati dan z tejto sumy? Ma mi dat 40 000 Sk? Alebo zdanenych? Musim ja platit dan, teda priznat to v danovom priznani na dalsi rok?
Dakujem.
No ak dostaneš odmenu 40000,- po skončení PP, čiže asi tak o mesiac, tak to určite bude formou výplaty, cez výplatnú pásku, a bude to aj zdanené. Takže priznávať to už nebudeš musieť nikde. Ak v novom zamestnaní nepodpíšeš vyhlásenie, čo nemusíš, tak ho nechaj podpísané v starom zamestnaní a uplatnia Ti ešte aj z tejto odmeny odpočítateľnú položku aby si zaplatila nižšiu daň. A či Ti má dať 40000,- pred zdanením, teda v hrubom, alebo po zdanení, čiže v čistom, to je dosť veľký rozdiel, pretože daň zo 40000,- je 7600,-, záleží na tom, ako ste sa dohodli. Ak Ti sľúbil odmenu 40000,- v čistom, tak by to malo byť po zdanení.

Odpovede v texte :cool:
any18
06.10.08,11:38
Janka ani neviem ako sa Ti mam podakovat. Odmenu uz mam v banke :) Do zajtra som este zamestnana a v stredu nastupujem na novy PP a v piatok uz budem PN.
Naozaj velmi velmi a este raz velmi pekne dakujem za vsetky rady.
Prajem krasny dnik :)
lila19
06.10.08,12:07
brčko, veľmi pekne ďakujem za ochotu. možem sa opýtať ešte jednu vec? vzhľadom na to, že z DNP bude rozhodujúce obdobie rok 2008 a na matersku pojdem v roku 2009, mam si aj nadalej (od januara 2009 az po nastup na matersku) platiť DNP ako rozdiel z maxim. vymeriavacieho zakladu minus plat v zamestnani alebo mam od januara znizit DNP na minimum? ma to nejaky vplyv? ďakujem este raz
brčko
06.10.08,13:12
brčko, veľmi pekne ďakujem za ochotu. možem sa opýtať ešte jednu vec? vzhľadom na to, že z DNP bude rozhodujúce obdobie rok 2008 a na matersku pojdem v roku 2009, mam si aj nadalej (od januara 2009 az po nastup na matersku) platiť DNP ako rozdiel z maxim. vymeriavacieho zakladu minus plat v zamestnani alebo mam od januara znizit DNP na minimum? ma to nejaky vplyv? ďakujem este raz

na materskú, na ktorú nastúpiš v r.2009 nebude mať výška VZ v r.2009 žiadny vplyv, lebo RO je rok 2008 (od posled.prihlás. do konca roka).

Ak si DNP ponecháš aj po ukončení poberania materského, tak môžeš počas čerpania rodič.dovolenky v zamestnaní v prípade ochorenia detí alebo seba čerpať z DNP ošetrovné alebo nemocenské. Ak ti PN-ka alebo očr-ka začne v r.2010, tak sa bude rátať z VZ-ov roku 2009. Takže záleží od teba, či si potom DNP zrušíš (potom si zmen od 1.1.09 VZ na minimum) alebo si ho ponecháš. A ak si ho ponecháš, či chceš mať nárok z minima (čo nie je až tak výhodné, lebo aj v prípade, že sa z DNP odhlásiš a prihlásiš nan den pred vypísaním na očr, máš nárok z aktuálneho minima, v prípade PN, ak splníš aj podmienku aspon 270dní v posl.dvoch rokoch pred vznikom PN) alebo vyššieho VZ.
tibor1000
06.10.08,15:36
Ahojte, s manželkou rozmýšlame o prírastku,tak nás zaujíma,ako by sme si mohli pomôcť ku vyššiemu materskému príspevku.Manželka zarobí 10tis. Sk hrubého.V prípade,že by išla na živnosť-môže si platiť dobrovoľné nemocenské odvody z maximaln.VZ-kolko je to prosím v Sk na rok 2009?
posúvam
janulienka1
06.10.08,16:29
ahojte,

v prvom rade klobuk dole pred vsetkymi, ktori sa v tejto teme vyznate :-) mozem poprosit aj ja o odobrenie, resp. opravu mojich "vedomosti" ? :-)

som zamestnana na polovicny uväzok (resp. pracovna zmluva s kratenym pracovnym casom na 20 hod. tyzdenne) od januara 2008. DNP si platim od jula 2008. som v 3 TT

1. kedze na matersku pojdem v roku 2009, rozhodujuce obdobie pre matersku zo zamestnania aj z DNP bude rok 2008 (samozrejme, ak splnim platenie v oboch pripadoch min. 270 dni pred porodom)?

2. momentalne si v ramci DNP doplacam rozdiel medzi max. vymeriavacim zakladom a platom. vzhladom na to, ze rozhodujuce obdobie bude rok 2008 staci, ak poziadam o zmenu a od 1.1.2009 budem platit DNP len z minima (netreba sa k 31.12.2008 odhlasit a k 1.1.2009 znova prihlasit, staci zmena vysky vymeriavacieho zakladu)?

3. ak by som v marci musela ist na PN, resp. rizikove tehotenstvo, tak sa mi PN vyratava z roku 2008 alebo z roku 2009? ide o to, ci sa mi oplati od februara prejst na cely uväzok, alebo to nema na PN vplyv?

4. (suvisi s 3.) ak by som sla na rizikove tehotenstvo, tak v marci este v ramci DNP nebudem mat 270 dni. mozem si aj na PN platit dalej ako DNP z minima az do porodu alebo mi dni PN odrataju z rozhodovacieho obdobia 2008?

dufam, ze sa najde dobra dusa, ktora nestrati nervy pri tolkych otazkach a pomôze. vopred velmi pekne dakujem :-)
7506
06.10.08,17:15
,
ahojte poprosila by som doplnit radu

doplnujem info: kmotra je konatelka spolocnosti v ktorej je zamestnana (mala restauracia)

moja kmotra je momentalne na PN, zajtra sa da vypisat na zdravu a v piatok si da vypoved (respektive jej da spolocnicka)
v utorok sa znovu zamestna a od piatka sa da vypisat znova na PN kedze caka dvojicky a je na rizikovom
Viete jej prosim Vas vypositat vyplatu aku si ma dat za tie tri dni a ake odvody ma zaplatit aby to bolo z max. vymeriavacieho zakladu

dakujem velmi pekne za odpoved
brčko
06.10.08,17:46
ahojte,

v prvom rade klobuk dole pred vsetkymi, ktori sa v tejto teme vyznate :-) mozem poprosit aj ja o odobrenie, resp. opravu mojich "vedomosti" ? :-)

som zamestnana na polovicny uväzok (resp. pracovna zmluva s kratenym pracovnym casom na 20 hod. tyzdenne) od januara 2008. DNP si platim od jula 2008. som v 3 TT ozaj v tretom, je dosť skoro byť si istá tehotenstvom v tretom týždni od posl.mens. :)

1. kedze na matersku pojdem v roku 2009, rozhodujuce obdobie pre matersku zo zamestnania aj z DNP bude rok 2008 (samozrejme, ak splnim platenie v oboch pripadoch min. 270 dni pred porodom)? áno, zo zamestnania obdobie od zač.PP xx.1.08 do 31.12.08 a z DNP od XX.7.2008 do 31.12.08.

2. momentalne si v ramci DNP doplacam rozdiel medzi max. vymeriavacim zakladom a platom. vzhladom na to, ze rozhodujuce obdobie bude rok 2008 staci, ak poziadam o zmenu a od 1.1.2009 budem platit DNP len z minima (netreba sa k 31.12.2008 odhlasit a k 1.1.2009 znova prihlasit, staci zmena vysky vymeriavacieho zakladu)? LEN ZMENU!!!! POZOR žiadne odhlásenie a nové prihlásenie, to by si si všetko pokazila!!!

3. ak by som v marci musela ist na PN, resp. rizikove tehotenstvo, tak sa mi PN vyratava z roku 2008 alebo z roku 2009? 2008 ide o to, ci sa mi oplati od februara prejst na cely uväzok, alebo to nema na PN vplyv? nemá vplyv

4. (suvisi s 3.) ak by som sla na rizikove tehotenstvo, tak v marci este v ramci DNP nebudem mat 270 dni. mozem si aj na PN platit dalej ako DNP z minima az do porodu alebo mi dni PN odrataju z rozhodovacieho obdobia 2008? podla mna by si mala platiť aj počas poberania nemocenského zo zamestnania, lebo ako píšeš pravdepodobne nebudeš mať nárok na nemocenské z DNP, lebo z DNP nebudeš mať splnenú podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred začiatkom PN-ky. Iné by to ale bolo, ak si bola napr. v r.2007 zamestnaná na PP a toto nem.poistenie je ukončené, tak tieto dni by sa prirátali k dnom DNP a mohla by si mať podmienku 270dní splnenú a teda mala by si nárok na nemocenské aj z DNP.
Už tu bol prezentovaný aj iný postup soc.poistovne, v prípade, ak by si nárok na nemocenské z DNP nemala, ale poberala nemocenské zo zamestnania. Takže možno sa spýtaj v svojej SP (no osobne by som radšej platila, aj ked by mi tvrdili, že počas poberania nemoc.zo zamestnania netreba. Potom by som si požiadala písomne tento preplatok vrátiť, ak by mi predtým trvrdili, že platiť netreba)

dufam, ze sa najde dobra dusa, ktora nestrati nervy pri tolkych otazkach a pomôze. vopred velmi pekne dakujem :-)
prosím :)
brčko
06.10.08,18:04
Ahojte, s manželkou rozmýšlame o prírastku,tak nás zaujíma,ako by sme si mohli pomôcť ku vyššiemu materskému príspevku.Manželka zarobí 10tis. Sk hrubého.V prípade,že by išla na živnosť-môže si platiť dobrovoľné nemocenské odvody z maximaln.VZ-kolko je to prosím v Sk na rok 2009?

tibor, na dobrovolné nemocenské poistenie (DNP) si môže prihlásiť bez ohladu na to, či si založí živnosť alebo nie.

Treba sa však prihlásiť ešte pred plánovaným otehotnením!!! Aby od prihlásenia do dna pred pôrodom uplynulo potrebných aspon 270dní nem.poistenia, ak teda nemá nejaké ukončené nemoc.poistenie, ktoré by sa mohlo ku dnom samotného DNP prirátať.

Maximálny mesačný vymeriavací základ (VZ), z ktorého môže byť nemocensky poistená fyz. osoba je daný t.č. sumou 30219,-. Takže ak má v zamestnaní VZ (hr.mzdu) 10.000,-, bude sa jej rátať z DNP maximálne z VZ 20219,-. Poistné je 4,4% z VZ, t.j. pri VZ 20219 je odvod 890,- mesačne.

Dá sa aj lacnejšie, najprv sa prihlásiť z minimálneho VZ, potom po zistení tehotenstva sa odhlásiť a až potom nanovo prihlásiť z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania, resp. ak predpokladáte nástup na MD v r.2009 toto urobiť ešte pred koncom roku 2008 a od 1.1.09 dať "zmenu" (nie odhlášku a novú prihlásku) VZ na minimum. To však treba stihnúť prihlášku najneskôr do 8týžd.tehotenstva, no lepšie skôr. Od tohto nového prihlásenia do nástupu na MD musí uplynuť minimálne 26týždnov, inak by bolo materské z DNP len minimálne. No to tu je už viackrát rozoberané, treba popozerať + napr. blog od p. MIhála, hlavne časť č.IV :
http://jozefmihal.blogspot.com/
janulienka1
06.10.08,18:21
brčko, veeeeeeeeeeeelmi pekne dakujem. naozaj. no ja dufam, ze sa nemylim s tou istotou :-) len som sa potesila a zacala to v euforii riesit - radsej skor ako potom nieco pokazit. este raz diiiiik. vsetko dobre prajem. pekny vecer
brčko
06.10.08,18:22
ahojte poprosila by som doplnit radu

doplnujem info: kmotra je konatelka spolocnosti v ktorej je zamestnana (mala restauracia)

moja kmotra je momentalne na PN, zajtra sa da vypisat na zdravu a v piatok si da vypoved (respektive jej da spolocnicka) predpokladám si myslela, že v piatok ukončia PP dohodou nie výpovedou, to by plynula výpovedná doba

v utorok sa znovu zamestna v takomto prípade si musí, ak sa nezaeviduje na UP zaplatiť zdravotné poisteni od soboty do pondelka a od piatka sa da vypisat znova na PN kedze caka dvojicky a je na rizikovom
Viete jej prosim Vas vypositat vyplatu aku si ma dat za tie tri dni a ake odvody ma zaplatit aby to bolo z max. vymeriavacieho zakladu
ak bude predchádzajúci PP ukončený a nový PP začne 14.10.08 a od 17.10.08 jej začne PN, tak na ziskanie maximálnej materskej jej stačí za obdobie 14.10.-16.10.08 hrubá mzda 2925,- (30219:31x3), t.j. môže byť mesačná hrubá mzda 22425,-(2925:3x23) t.j. cca 22400-22500,- odvody rátať nebudem, ved na to je mzdový program :)

dakujem velmi pekne za odpoved
:)
ajobs
06.10.08,20:45
:)


Súhlasím, a dodávam, že aj na potvrdení pre SP o výške VZ bude uvedená suma za 3 kalendárne=pracovné dni vo výške 2925 Sk.
xsarahx
07.10.08,07:32
Dobry den,

viete mi poradit ako preukazat Socialnej poistovni, ze som osamela matka?(chcela by som poberat MD 37 tyzdnov)
Moj syncek ma meno po svojom otcovi, trvale bydlisko ja aj syncek mame u mojich rodicov, no byvama samy v prenajatom byte. Najomnu zmluvu sme mali na dobu urcitu a po roku sme ju neobnovili, no nadalej tu byvame a riadne platim. Na zmluve figuroval aj expriatel kedze sme v tej dobe boli este spolu.
Staci poslat poistovni cestne prehlasenie, ze zijem sama v prenajatom byte, alebo to treba aj "dokazat" nejakymi dalsimi potvrdeniami. Napr. novou najomnou zmluvou?

Dakujem za pomoc.
viktora
07.10.08,09:57
Ahojte, potrebujem súúúrne poradiť...ospravedlnujem sa ak som zle zaradila tému..ale horí mi termín(obrazne.
Sestra je tehotná v 8tt. Je zamestnaná, platí si dnp-v dec.2007 si menila vz podľa rád p.Mihála ( v dec.max. a od 1.1.2008 min.vz), ktorý si platila do 30.9.2008. Ked zistila že je tehotná, radila sa na soc.a tam jej poradili zmenu vz od 1.10.2008 na max.-čo aj urobila-a zistili sme že zle-nevychádzajú jej totiž dni do md- tak aby mala max.md.Chcem sa teda opýtať-je tu ešte možnosť-ak by sa po dohode s doktorkou zmenil dátum nástupu na md-presne o 8 dní-teda aj termín pôrodu..-a dnes by si zrušila a od včerajška znova platila max.vz,či by si pokazila materskú..Momentálne jej vychádza cca 12 000 materská podľa toho ako si platí.. Stratila by niečo tou zmenou ak by jej to nevyšlo do termínu..alebo by skôr porodila...:-ň dakujem moc vopred..
jankasm
07.10.08,10:09
Ahojte, potrebujem súúúrne poradiť...ospravedlnujem sa ak som zle zaradila tému..ale horí mi termín(obrazne.
Sestra je tehotná v 8tt. Je zamestnaná, platí si dnp-v dec.2007 si menila vz podľa rád p.Mihála ( v dec.max. a od 1.1.2008 min.vz), ktorý si platila do 30.9.2008. Ked zistila že je tehotná, radila sa na soc.a tam jej poradili zmenu vz od 1.10.2008 na max.-čo aj urobila-a zistili sme že zle-nevychádzajú jej totiž dni do md- tak aby mala max.md.Chcem sa teda opýtať-je tu ešte možnosť-ak by sa po dohode s doktorkou zmenil dátum nástupu na md-presne o 8 dní-teda aj termín pôrodu..-a dnes by si zrušila a od včerajška znova platila max.vz,či by si pokazila materskú..Momentálne jej vychádza cca 12 000 materská podľa toho ako si platí.. Stratila by niečo tou zmenou ak by jej to nevyšlo do termínu..alebo by skôr porodila...:-ň dakujem moc vopred..

Tých 12000,- jej vychádza v súčte zo zamestnania aj z DNP?
Nerozumiem však, ako si mohla dať VZ z DNP maximum od 1.10.2008 ak je aj zamestnaná. Či si myslela len rozdiel maximum mínus VZ zo zamestnania?
Zvýšenie VZ jej upraví výšku materskej len o kúsok, keďže 01-09/2008 platila z minima a len 10-12/2008 bude platiť z vyššieho VZ. Ak by sa však teraz odhlásila a znovu prihlásila z maxima, tak ak by chcela maximálnu materskú, musela by platiť DNP z toho vyššieho VZ 26 týždňov pred nástupom na MD, takže to treba pekne prepočítať. Pretože ak tých 26 týždňov nestihne, tak bude materskú z DNP dostávať len z minimálneho VZ, čo by bolo ešte menej, ako keby to DNP nechala tak, ako je teraz. :o
viktora
07.10.08,10:27
áno, je to súčer, ten vz-max. je rozdiel. No a ide práve o to..že tých 26 týždnov jej nevychádza..chýba jej tých 8 dní-odkedy má tú zmenu-čo mala riešiť ako zrušenie....
jankasm
07.10.08,10:35
áno, je to súčer, ten vz-max. je rozdiel. No a ide práve o to..že tých 26 týždnov jej nevychádza..chýba jej tých 8 dní-odkedy má tú zmenu-čo mala riešiť ako zrušenie....

Tak zrušenie by som už neodporúčala. Ak nie je možné, že by na MD nastúpila až po uplynutí tých 26 týždňov, tak by som to už nechala tak.
Ak by chcela predsa len dosiahnuť maximum, tak môže DNP pred nástupom na MD zrušiť, a na pár dní sa u niekoho zamestnať s platom vo výške maximum mínus VZ zo zamestnania č. 1. Inú možnosť už bohužiaľ nemá. :o
Škoda že si nenapísala skôr, alebo aspoň neprečítala nejaké príspevky. Často sa tu o tom píše.
katkapekly
07.10.08,10:43
Ja by som to asi riskla, a skúsila by som sa odhlásiť a znovu prihlásiť a dohodnúť sa s lekárkou na posunutí očakávaného termínu pôrodu. Je to len očakávaný termín, takže ak by porodila skôr, nárok na MD nestratí ani nič podobné, keďže 26 týždňov sa ráta do nástupu na materskú. A mne to aj vychádza, keď je v 8 tt. 26+8+6(MD) = 40. Síce natesno, ale dá sa. No a riskla by som to preto, lebo v tom nebude nejaký ohromný rozdiel, keď bude platiť z maxima len 3 mesiace. Len škoda že sa išla radiť na soc. poisťovňu, nie tu na poradu. Veľa šťastia. Daj vedieť ako to dopadne.
jankasm
07.10.08,10:48
Ja by som to asi riskla, a skúsila by som sa odhlásiť a znovu prihlásiť a dohodnúť sa s lekárkou na posunutí očakávaného termínu pôrodu. Je to len očakávaný termín, takže ak by porodila skôr, nárok na MD nestratí ani nič podobné, keďže 26 týždňov sa ráta do nástupu na materskú. A mne to aj vychádza, keď je v 8 tt. 26+8+6(MD) = 40. Síce natesno, ale dá sa. No a riskla by som to preto, lebo v tom nebude nejaký ohromný rozdiel, keď bude platiť z maxima len 3 mesiace. Len škoda že sa išla radiť na soc. poisťovňu, nie tu na poradu. Veľa šťastia. Daj vedieť ako to dopadne.

Dokonca to ani nebudú 3 mesiace z maxima, ale len z maxima mínus VZ zo zamestnania, takže je pravda že ten rozdiel bude asi nepatrný.
Je to na Vás, skúste prepočítať, za ten risk by to možno stálo. :cool:
katkapekly
07.10.08,11:03
Dokonca to ani nebudú 3 mesiace z maxima, ale len z maxima mínus VZ zo zamestnania, takže je pravda že ten rozdiel bude asi nepatrný.
Je to na Vás, skúste prepočítať, za ten risk by to možno stálo.

Vidíš, to mi ani nenapadlo, že by to nebolo maximum z DNP, tak v tom prípade by som to riskla určite, ale hneď. No ale záleží aj ako je na tom sestra, a či (teraz len trepnem, lebo som to presne nerátala) nejaká tisícka je pre ňu veľký rozdiel.
jholubok
07.10.08,11:08
je dáka možnosť aby pri narodení dvojičiek išla na MD matka detí a npr. stará mama? Ďakujem
viktora
07.10.08,14:31
Dakujem za rady...no..situácia je ešte k tomu taká, že doktor ju vypísal od dnešného dńa na pn. Momentálne jej vychádza max. pnka.Ak by však šla zajtra zrušiť dnp a další den sa prihlásiť na dnp-na to max.-zmenila by sa jej tým výška sumy pri pn-ke? Na soc. jej povedali, že keby takto urobila, mala by vraj max. materskú, ale-pnku by mala z minima....? A ked to takto nechá, vraj bude mať max. pnku a materskú z rodielu 12000...je v tom riadny chaoss..
brčko
07.10.08,14:54
Dobry den,

viete mi poradit ako preukazat Socialnej poistovni, ze som osamela matka?(chcela by som poberat MD 37 tyzdnov)
Moj syncek ma meno po svojom otcovi, trvale bydlisko ja aj syncek mame u mojich rodicov, no byvama samy v prenajatom byte. Najomnu zmluvu sme mali na dobu urcitu a po roku sme ju neobnovili, no nadalej tu byvame a riadne platim. Na zmluve figuroval aj expriatel kedze sme v tej dobe boli este spolu.
Staci poslat poistovni cestne prehlasenie, ze zijem sama v prenajatom byte, alebo to treba aj "dokazat" nejakymi dalsimi potvrdeniami. Napr. novou najomnou zmluvou?

Dakujem za pomoc.

podla toho, čo som čítala na stránkach modrého koníka, tak najlepšie zájsť na SP priamo za pani, čo ti rátala materské. Tá ti dá predpokladám vzor tlačiva = čestného prehlásenia, kde prehlasuješ myslím niečo také, že žiješ sama... Toto jej však doručíš cca pred uplynutím 28týždna poberania mateského (sa s nou hned dohodni), aby ti neukončila poberanie tým 28-mym týždnom. Až v tejto dobe preto, lebo dovtedy sa ešte môžu zmeniť pomery u teba a ty sa môžeš napr. vydať, resp. už nežiť sama. Tak si to aspon pamätám, že písala jedna mamička. :)
brčko
07.10.08,15:00
je dáka možnosť aby pri narodení dvojičiek išla na MD matka detí a npr. stará mama? Ďakujem

nie, taká možnosť nie je. Ak nastúpi na MD matka, tak nikto iný.
Teoreticky, leda že by si jedno z detí osvojil/prevzal na základe právoplatného rozhodnutia príslušnho orgánu do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov a matka dieťaťa by bola na MD len s tým druhým.
brčko
07.10.08,15:28
Dakujem za rady...no..situácia je ešte k tomu taká, že doktor ju vypísal od dnešného dńa na pn. Momentálne jej vychádza max. pnka.Ak by však šla zajtra zrušiť dnp a další den sa prihlásiť na dnp-na to max.-zmenila by sa jej tým výška sumy pri pn-ke? Na soc. jej povedali, že keby takto urobila, mala by vraj max. materskú, ale-pnku by mala z minima....? A ked to takto nechá, vraj bude mať max. pnku a materskú z rodielu 12000...je v tom riadny chaoss..

no zaujímavé by bolo ozaj vedieť, o aký rozdiel ide. Lebo rada môže byť podla okolností rôzna. NO v zásade, ak jej od dnes t.j. 7.10.08 lekár vypísal PN (resp. predpokladám si vypítala 2xPN-ku), tak výška nemocenského z DNP z tejto PN-ky je už nemenná a bude sa rátať z DNP z VZ konca roka 2007.

Ak by počas PN-ky zrušila DNP (napr. 8.10.08), tak výška nemocenského (z tejto konkrétnej PN-ky) sa už nemení, ostáva rovnaká aká bola vyrátaná ku dnu vzniku PN t.j. 7.10.08.

Ak by sa napr. 9.10.08 nanovo prihlásila na DNP počas poberania nemocenského z DNP a jej PN-ka bude trvať až do nástupu na MD, resp. v jej konkrétnom prípade do 31.12.08, tak aj v prípade, že jej od posleného prihlásenia na DNP do nástupu na MD uplynie 26týždnov(ak dobre rátam, tak pri novom prihlásení 9.10.08 uplynie 8.4.09 26týž, takže pri nástupe na MD 9.4.08 je podmienka 26týždnov splnená), tak sa jej materské z DNP bude rátať z aktuálnej min.mzdy!!!v 4/09, lebo jej RO bude obdobie od posledn.prihlásenia t.j. 9.10.08 do 31.12.08 a v tomto období z dôvodu poberania nemocenského nebude mať vymeriavací základ.

Takže treba s tým rátať! Ak má však DVZ z DNP minimálny, tak vlastne je pre nu výhodnejší nárok z pravdepodobného VZ z r.2008 (min.mzda bude cca 8900,-) ako z terajšej 8100,-, aj ked je to len minimálny rozdiel (vlastne asi rovnaký, lebo od 1.10.08 má o niečo vyšší VZ) a treba zvážiť, či sa kvôli tomu oplatí chodiť do SP s prihláškou a odhláškou.
mirato
07.10.08,20:40
Klikni na go materská a vyhodí Ti všetko, čo hľadáš
angel22
09.10.08,09:03
Len som preletela odpovede ... Zacala som si pripravovat papiere pre SP a pri poslednom pokuse som mala napisany max VZ 28.100,-Sk, ale brcko niekde napisal sumu 30.219,-Sk. Nejako sa to od minuleho roku zmenilo, alebo som si to ja z mne neznamych dovodov napisala taku sumu.:o Som od 2005 nezamestnana a od 1.11.2007 si platim DNP. Mozem si teda pri terajsom prihlaseni dat max VZ tych 30.200,-Sk??? Dakujem
brčko
09.10.08,09:16
Len som preletela odpovede ... Zacala som si pripravovat papiere pre SP a pri poslednom pokuse som mala napisany max VZ 28.100,-Sk, ale brcko niekde napisal sumu 30.219,-Sk. Nejako sa to od minuleho roku zmenilo, alebo som si to ja z mne neznamych dovodov napisala taku sumu.:o Som od 2005 nezamestnana a od 1.11.2007 si platim DNP. Mozem si teda pri terajsom prihlaseni dat max VZ tych 30.200,-Sk??? Dakujem

od 1.7.08 sa zmenilo doterajšie maximum pre NP z 28142,- na 30219,- (maximum sa mení vždy od 1.7. v roku).
Takže môžeš si dať aj VZ 30200,- (na prihlášku alebo zmenu)
angel22
09.10.08,09:17
od 1.7.08 sa zmenilo doterajšie maximum pre NP z 28142,- na 30219,- (maximum sa mení vždy od 1.7. v roku).
Takže môžeš si dať aj VZ 30200,- (na prihlášku alebo zmenu)

Super vdaka. ;) A min VZ je kolko? Nech to mam na poriadku.:)
brčko
09.10.08,09:53
Super vdaka. ;) A min VZ je kolko? Nech to mam na poriadku.:)

od 1.10.07 je minim.VZ 8100,- (doteraz sa min.mzda menila vždy od 1.10., no teraz sa bude meniť od 1.1.xx)

ešte dobre vedieť, že "pravdepodobne" od 1.1.09 bude platiť, že pri DNP bude možné meniť VZ až po 6mesiacoch od jej predchádzajúceho stanovenia (či tak nejako je to v návrhu zákona)
Takže s účinnosťou od 1.1.09 je možné zmeniť VZ ešte bez tohto obmedzenia (lebo zmena sa dáva v r.2008 podla terajšieho zákona), ale samozrejme najmenej na minimálnu mzdu platnú od 1.1.09.
Po 1.1.09 sa uvidí, podla novely zákona o sociálnom poistení.
angel22
09.10.08,09:58
Ked ale podam zmenu 22.12.2008 s min VZ od 1.1.09 a ten sa od 1.1.09 zmeni ako to dorovnam???

TAK SI MI UZ DAL ODPOVED. DAKUJEM
7506
09.10.08,18:15
[QUOTE=7506;837849]ahojte poprosila by som doplnit radu



chcela by som sa este spytat ako je to s odhlasenim do socialnej poistovne?
dakujem velmi pekne za odpoved

kmotra by chcela ukoncit pracovny pomer v pondelok a v utorok znovu uzavriet
ako je to s prihlasenim do socialnej poistovne a odhlasenim?
hlavne ma zaujimaju terminy

neviem ako to je s prihlasenim ked na stanke socpoist sa pise ze prihlasit sa musi pred zacatim vykonu
co sa tym mysli (den vopred) alebo moze byt v den nastupu?

nieje s tym problem ak by sa v pondelok prihlasila a aj odhlasila?
alebo odhlasila v utorok kedy sa musi prihlasit?


dakujem
Pasztorka
10.10.08,07:01
Ahojte.
Som tehotná a na materskú pojdem v polke marca. Momentálne pracujem na polovičný uväzok a ako som sa dočítala tuto z vašich rád, spôsob, ako získať maximálnu materskú je rozviazať pracovný pomer v tejto práci a hneď nato sa zamestnať hoci i na pár dní pred nástupom na materskú s mzdou 30.200,- Sk. Chcem sa opýtať, môžem sa zamestnať i v s.r.o., v ktorej som spoločníčkou? Nebude s tým nejaký problém?

Ďakujem.
jankasm
10.10.08,08:58
[quote=7506;837849]ahojte poprosila by som doplnit radu



chcela by som sa este spytat ako je to s odhlasenim do socialnej poistovne?
dakujem velmi pekne za odpoved

kmotra by chcela ukoncit pracovny pomer v pondelok a v utorok znovu uzavriet
ako je to s prihlasenim do socialnej poistovne a odhlasenim?
hlavne ma zaujimaju terminy

neviem ako to je s prihlasenim ked na stanke socpoist sa pise ze prihlasit sa musi pred zacatim vykonu
co sa tym mysli (den vopred) alebo moze byt v den nastupu?

nieje s tym problem ak by sa v pondelok prihlasila a aj odhlasila?
alebo odhlasila v utorok kedy sa musi prihlasit?


dakujem

Keď ukončí PP, tak odhlásiť ju treba na nasledujúci deň.
Keď začne nový PP, tak prihlásiť treba deň vopred. To, že pred začatím výkonu práce v ten deň, to už je tak na poslednú chvíľu, takže naozaj je lepšie prihlásiť deň vopred.
Ak sa pýtaš kvôli tomu, že vlastne nový zamestnávateľ ju prihlási skôr, ako ju ten starý odhlási, tak to vôbec nie je problém. Dôležité sú dátumy na prihláške a odhláške, takže SP si to už dá dokopy, neboj. :rolleyes:
jankasm
10.10.08,09:01
Ahojte.
Som tehotná a na materskú pojdem v polke marca. Momentálne pracujem na polovičný uväzok a ako som sa dočítala tuto z vašich rád, spôsob, ako získať maximálnu materskú je rozviazať pracovný pomer v tejto práci a hneď nato sa zamestnať hoci i na pár dní pred nástupom na materskú s mzdou 30.200,- Sk. Chcem sa opýtať, môžem sa zamestnať i v s.r.o., v ktorej som spoločníčkou? Nebude s tým nejaký problém?

Ďakujem.

Nie, nebude. Proste musíš byť zamestnancom so mzdou vo výške maximálneho VZ a keď požiadaš o materské ako zamestnanec, tak materská bude maximálna. Upozorním však na to, že nestačí stanoviť plat na 30200,-. Treba maximálnemu VZ prispôsobiť mzdu za konkrétne odpracované dni. Ak to budú len pracovné dni, niekedy postačuje aj VZ 23000,-. Ak sa tam však vyskytnú aj nejaké víkendové dni, potom je niekedy potrebný VZ aj 35000,-.
Keď budeš vedieť presný čas realizácie tvojho plánu, tak napíš, poradíme.
Ešte je však dôležité splniť podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Nepíšeš ako dlho trvá tvoje súčasné zamestnanie. :o
angel22
10.10.08,14:07
Ahojte.
Som tehotná a na materskú pojdem v polke marca. Momentálne pracujem na polovičný uväzok a ako som sa dočítala tuto z vašich rád, spôsob, ako získať maximálnu materskú je rozviazať pracovný pomer v tejto práci a hneď nato sa zamestnať hoci i na pár dní pred nástupom na materskú s mzdou 30.200,- Sk. Chcem sa opýtať, môžem sa zamestnať i v s.r.o., v ktorej som spoločníčkou? Nebude s tým nejaký problém?



Nie, nebude. Proste musíš byť zamestnancom so mzdou vo výške maximálneho VZ a keď požiadaš o materské ako zamestnanec, tak materská bude maximálna. Upozorním však na to, že nestačí stanoviť plat na 30200,-. Treba maximálnemu VZ prispôsobiť mzdu za konkrétne odpracované dni. Ak to budú len pracovné dni, niekedy postačuje aj VZ 23000,-. Ak sa tam však vyskytnú aj nejaké víkendové dni, potom je niekedy potrebný VZ aj 35000,-.
Keď budeš vedieť presný čas realizácie tvojho plánu, tak napíš, poradíme.
Ešte je však dôležité splniť podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Nepíšeš ako dlho trvá tvoje súčasné zamestnanie. :o

A ako je to teda s tymi 26tyzdnami od posledneho prihlasenia??? Vsak to odhlasenie a prihlasenie tesne pred materskou fungovalo pred touto zmenou, nie? Ci to stale plati? Ja som to pochopila tak, ze 1. musi byt splnena podmienka 270dni poistenia a 2. prave aby matky nespekulovali tak posledne prihlasenie musi byt pred 26tyzdnami pred nastupom na MD. Neviem ci tu nemocem jablka s hruskami.:) Dobre som to pochopila???
brčko
10.10.08,15:30
A ako je to teda s tymi 26tyzdnami od posledneho prihlasenia??? Vsak to odhlasenie a prihlasenie tesne pred materskou fungovalo pred touto zmenou, nie? Ci to stale plati? Ja som to pochopila tak, ze 1. musi byt splnena podmienka 270dni poistenia a 2. prave aby matky nespekulovali tak posledne prihlasenie musi byt pred 26tyzdnami pred nastupom na MD. Neviem ci tu nemocem jablka s hruskami.:) Dobre som to pochopila???

tých 26týždnov platí len pre dobrovolné nemocenské poistenie, ale nie pre povinné NP zamestnanca a povinné NP SZčo.
Pozri si zákon o sociálnom poistení § 57 ods. 1 písm.c)
angel22
11.10.08,19:19
Aha tak teda vdaka. Uz mam jasno.;)
Finky
11.10.08,19:43
Ahojte,

mám takýto plán:-) Som na RD už takmer 2 roky, ale radi by sme mali druhé bábätko. Pevne verím, že sa to podarí pred ukončením tejto RD, čiže by som nastupovala reťazovo na MD. Pred nástupom na MD som pracovala na PP so mzdou nad maximálny vymeriavaci základ.
Momentálne mám príjmy na DoPC, DVP a príkazné zmluvy.
A teraz otázka. Predpokladám správne, že výška mojej materskej sa bude počítať z pôvodného vymeriavaceho základu pred prvou materskou? Alebo to má niekde nejaký háčik, ktorý mi ušiel? Prosím, poraďte. Vďaka.
brčko
12.10.08,16:50
Ahojte,

mám takýto plán:-) Som na RD už takmer 2 roky, ale radi by sme mali druhé bábätko. Pevne verím, že sa to podarí pred ukončením tejto RD, čiže by som nastupovala reťazovo na MD. Pred nástupom na MD som pracovala na PP so mzdou nad maximálny vymeriavaci základ.
Momentálne mám príjmy na DoPC, DVP a príkazné zmluvy.
A teraz otázka. Predpokladám správne, že výška mojej materskej sa bude počítať z pôvodného vymeriavaceho základu pred prvou materskou? Alebo to má niekde nejaký háčik, ktorý mi ušiel? Prosím, poraďte. Vďaka.

tvoje denné materské zo zamestnania, ak nastúpiš na druhú materskú počas čerpania rodič.dovolenky z tohto zamestnania, sa bude rátať ako 55% z jednej tridsatiny pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poisteniie v mesiaci nástupu na MD. Záleží od mzdárky, čo ti do potvrdenia pre soc.poistovnu uvedie a podla čoho to posúdii. No minimálne by to mala byť tvoja mesačná hrubá mzda podla platnej prac.zmluvy ku dnu nástupu na druhú MD (ak neprevýši maximálny VZ pre NP, potom by uviedla samozrejme max.VZ. Ten bude do 30.6.09 30219,- a od 1.7.09 zase o niečo vyšší).
príp. pozri presne zákon o sociálnom poistení § 57 ods. 2
simonova815
13.10.08,07:43
Ja mam zasa trosku inu otazku.
Mam v plane dat do konca mesiaca vypoved, avsak je aj moznost, ze som tehotna, kedze sa o babo snazime uz asi 3 mesiace. A teraz som na vazkach, ze co urobit. Ak buduci tyzden zistim, ze som tehotna, ci sa radsej nevypisat na PN a pretrvat na nej do porodu, alebo dat vypoved. Netusim totiz, ako by mohla PNka ovplyvnit vysku materskej a ci vobec.
Na a druha otazka, v sucasnosti pracujem od 10.2006, mam plat v priemere cca 30.500 Sk za posledny rok, takze by som mala aj narok na tu "maximalnu matersku". Avsak, ak by som bola od januara do maja zamestnana v manzelovej firme na nejakych cca 15.000 hrubeho, z coho by sa mi teda pocitala materska. Dakujem moc moc za vase rady
Pasztorka
13.10.08,08:47
Nie, nebude. Proste musíš byť zamestnancom so mzdou vo výške maximálneho VZ a keď požiadaš o materské ako zamestnanec, tak materská bude maximálna. Upozorním však na to, že nestačí stanoviť plat na 30200,-. Treba maximálnemu VZ prispôsobiť mzdu za konkrétne odpracované dni. Ak to budú len pracovné dni, niekedy postačuje aj VZ 23000,-. Ak sa tam však vyskytnú aj nejaké víkendové dni, potom je niekedy potrebný VZ aj 35000,-.
Keď budeš vedieť presný čas realizácie tvojho plánu, tak napíš, poradíme.
Ešte je však dôležité splniť podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Nepíšeš ako dlho trvá tvoje súčasné zamestnanie. :o

JankaSM: tak teda aby bolo jasno, v mojej starej praci som este stale na materskej dovolenke. Musim podat vypoved, lebo ja uz do nej nechcem nastupit. Nastupit by som tam mala 11.12.2008 - to bude den po maleho tretich narodeninach. Lenze od 1.4.2008 pracujem popri materskej na ten polovicny uvazok, firma za mna odvody plati, lenze s tejto mzdy by mi nevysla max. materska. Preto som chcela aj tu dat vypoved niekedy v marci 2009 a zamestnat sa na par dni v s.r.o., kde som spolocnickou. Len to ma trapilo, ci nebude problem s tym, ci som tam spolocnickou... Inak v tehotenskej knizke mam i uz termin nastupu materskej dovolenky 19.3.2009. teda ako by to bolo najvhodnejsie urobit, na ktore dni a s akou mzdou sa zamestnat v sro? Vies poradit?
jankasm
14.10.08,08:50
JankaSM: tak teda aby bolo jasno, v mojej starej praci som este stale na materskej dovolenke. Musim podat vypoved, lebo ja uz do nej nechcem nastupit. Nastupit by som tam mala 11.12.2008 - to bude den po maleho tretich narodeninach. Lenze od 1.4.2008 pracujem popri materskej na ten polovicny uvazok, firma za mna odvody plati, lenze s tejto mzdy by mi nevysla max. materska. Preto som chcela aj tu dat vypoved niekedy v marci 2009 a zamestnat sa na par dni v s.r.o., kde som spolocnickou. Len to ma trapilo, ci nebude problem s tym, ci som tam spolocnickou... Inak v tehotenskej knizke mam i uz termin nastupu materskej dovolenky 19.3.2009. teda ako by to bolo najvhodnejsie urobit, na ktore dni a s akou mzdou sa zamestnat v sro? Vies poradit?

To, že si v tej firme zároveň aj spoločníčkou, nevadí. SP Ťa bude pri nástupe na MD považovať len za zamestnanca, ak si požiadaš o materské ako zamestnanec. ;)
No ak sa máš do práce vrátiť 11.12.2008, a zamestnávateľ nebude súhlasiť s ukončením PP dohodou, tak výpoveď si si už mala podať, pretože musíš počítať s 2-mesačnou výpovednou lehotou. Čiže ak podáš výpoveď teraz, výpovedná lehota začne plynúť od 1.11.2008 a skončí 31.12.2008. Ale možno to píšem zbytočne, možno ste sa už dohodli na rozviazaní PP dohodou. :o
V čase uzatvorenia nového PP teda všetky predchádzajúce ukonči. Dni NP počas ich trvania sa Ti pripočítajú k dňom NP v novom zamestnaní pred splnenie podmienky 270 dní NP.
Ak máš nástup na MD 19.3.2009 tak odporúčam nový PP napr. od 16.3.2009. PP bude teda trvať 16.3.-18.3.2009, od 19.3.2009 nástup na MD. Mzda za tieto 3 dni musí byť 2925,- čiže mesačná mzda musí byť cca. 21450,-. Výpočet tvojej mzdy bude potom nasledovný: 21450/22 prac. dní v mesiaci * 3 odpracované dni = 2925,-. No a výpočet materskej bude: 2925/3 = 975,- to je tvoj DVZ, z ktorého 55% bude výška tvojej materskej = 536,25. Pri 30-dňovom mesiaci bude tvoja materská 16087,50. ;)
jankasm
14.10.08,08:56
Ja mam zasa trosku inu otazku.
Mam v plane dat do konca mesiaca vypoved, avsak je aj moznost, ze som tehotna, kedze sa o babo snazime uz asi 3 mesiace. A teraz som na vazkach, ze co urobit. Ak buduci tyzden zistim, ze som tehotna, ci sa radsej nevypisat na PN a pretrvat na nej do porodu, alebo dat vypoved. Netusim totiz, ako by mohla PNka ovplyvnit vysku materskej a ci vobec.
Na a druha otazka, v sucasnosti pracujem od 10.2006, mam plat v priemere cca 30.500 Sk za posledny rok, takze by som mala aj narok na tu "maximalnu matersku". Avsak, ak by som bola od januara do maja zamestnana v manzelovej firme na nejakych cca 15.000 hrubeho, z coho by sa mi teda pocitala materska. Dakujem moc moc za vase rady

No ak by si teraz nastúpila na PN z pôvodného zamestnania, čiže z platu cca. 30500,- tak môžeš poberať maximálnu PN a následne aj maximálnu materskú. Mesačne cca. 16000-16500. PN Ti výšku materskej nijako neovplyvní.
Ak by si však tento PP ukončila a zamestnala sa u manžela s platom 15000,- tak potom by materská a prípadne aj PN, na ktorú by si nastúpila z nového zamestnania, bola počítaná len z 15000,- a bola by cca. vo výške 8250,- mesačne. Čiže asi tak o polovicu menej. :cool:
Bola by tu však možnosť zamestnať sa u manžela s platom 15000,- a ak budeš naisto tehotná, tak potom stačí pred nástupom na MD prípadne PN tento PP ukončiť, a následne uzatvoriť znovu v manželovej firme nový PP, avšak už so mzdou vo výške maxima 30219,- a materská aj PN by bola potom počítaná z toho posledného PP a bola by maximálna. :o
Takže si zváž čo je pre Teba najlepšie a rozhodni sa, prípadne napíš ktorú variantu si si vybrala a môžeme poradiť podrobnejšie.
eviketa
14.10.08,09:19
nevadi ak sa PP uzatvori znovu u tej istej firmy ?
simonova815
14.10.08,09:22
Jankasm, dakujem za odpoved.
Nerada by som zostala v sucasnej firme, lebo mam pocit, ze by som mala voci nim zavazky aj napriek tomu, ze by som bola PN a to nechcem.
A keby som v januari nastupila k manzelovi na HPP s platom 31000 Sk a nasledne aj isla o par dni na PN, tak by som ak spravne chapem mala aj max PNku aj max matersku?

A este ako som tu citala, keby ze si teraz zacnem platit aj DNP, tak by som mala narok na 2 materske? Mozno som to zle pochopila, len viem ze sa nieco taketo kedysi dalo, ale to bolo este pre 4 rokmi.....
A ovplyvnilo by to nejako, keby som isla od januara na PN a nadalej si do porodu platila DNP?

Velka vdaka.
jankasm
14.10.08,10:01
nevadi ak sa PP uzatvori znovu u tej istej firmy ?

Nie, vôbec to nevadí. Dôležité je, aby bol jeden PP poriadne ukončený, čiže všetky odhlášky z poisťovní, a pri novom PP zase všetky prihlášky. Či je to ten istý zamestnávateľ alebo iný je úplne jedno. :o
jankasm
14.10.08,10:06
Jankasm, dakujem za odpoved.
Nerada by som zostala v sucasnej firme, lebo mam pocit, ze by som mala voci nim zavazky aj napriek tomu, ze by som bola PN a to nechcem.
A keby som v januari nastupila k manzelovi na HPP s platom 31000 Sk a nasledne aj isla o par dni na PN, tak by som ak spravne chapem mala aj max PNku aj max matersku?

A este ako som tu citala, keby ze si teraz zacnem platit aj DNP, tak by som mala narok na 2 materske? Mozno som to zle pochopila, len viem ze sa nieco taketo kedysi dalo, ale to bolo este pre 4 rokmi.....
A ovplyvnilo by to nejako, keby som isla od januara na PN a nadalej si do porodu platila DNP?

Velka vdaka.

Keby si v januári nastúpila k manželovi, alebo môžeš aj skôr, podľa toho ako sa dohodnete na skončení PP v terajšom zamestnaní, tak keď o pár dní nastúpiš na PN, bude počítaná z platu v novom zamestnaní a bude maximálna. Rovnako aj následná materská. Ak u manžela odrobíš nejakých pár dní, tak treba mzdu prispôsobiť konkrétnym dňom, niekedy totiž postačuje mesačná mzda 23000,- a niekedy treba až 35000,-. Záleží od toho, či tvoj PP pred nástupom na PN bude trvať len počas pracovných dní alebo aj víkendov. Keď napíšeš presné dátumy, kedy to chceš zrealizovať, poradíme. :cool:
Čo sa týka 2x maximálna materská, to už bohužiaľ neplatí. V zákone je teraz obmedzenie, že maximálna vyplatená nemocenská dávka, môže byť len vo výške 1x maximum. Takže DNP Ti na získanie vyššej PN ani materskej nepomôžem, stačí Ti to zamestnanie u manžela.
Nad DNP môžeš potom pouvažovať, počas RD môžeš z neho napr. poberať ošetrovné na dieťa, a po splnení podmienok napr. aj PN na seba. :)
simonova815
14.10.08,10:45
Dakujem!
Takze predsa to len obmedzili na jednu matersku :rolleyes:
ok, dik teda za radu, asi to teda zrealizujem takto, uz len cakat, co povie tehotensky test:)
Ozaj, a vyska PNky je taka ista ako materskej, ci sa mylim?
simonova815
14.10.08,10:52
jankasm, a este ma nieco napadlo.
Mam kamosku, ktora je v cca 5 TT a ma zial dost nizku mzdu, cca 12.000 v hrubom. Je nejaka moznost, ako by sa jej dalo pomoct, aby poberala vyssiu matersku? Pomohlo by ak by bola zamestnana napriklad 1 mesiac na vedlajsi PP s vymeriavacim zakladom vyssim, tak aby sucet vymeriavacich zakladov dol cca 30500, no a isla na PN a nasledne na matersku?
Pripadne skuste poradit nieco ine. Dik
Katy a R
14.10.08,10:59
jankasm, a este ma nieco napadlo.
Mam kamosku, ktora je v cca 5 TT a ma zial dost nizku mzdu, cca 12.000 v hrubom. Je nejaka moznost, ako by sa jej dalo pomoct, aby poberala vyssiu matersku? Pomohlo by ak by bola zamestnana napriklad 1 mesiac na vedlajsi PP s vymeriavacim zakladom vyssim, tak aby sucet vymeriavacich zakladov dol cca 30500, no a isla na PN a nasledne na matersku?
Pripadne skuste poradit nieco ine. Dik

.. toto jej nepomôže ... pomohol by "priateľský" zamestnávateľ a uzavretie nového PP.
Postup už v tejto téme opísaný ...;):)
doplním, aby som ťa nepomýlila .... predchádzajúci PP treba ukončiť!
simonova815
14.10.08,11:19
.. toto jej nepomôže ... pomohol by "priateľský" zamestnávateľ a uzavretie nového PP.
Postup už v tejto téme opísaný ...;):)
doplním, aby som ťa nepomýlila .... predchádzajúci PP treba ukončiť!

Katy dakujem...nuz, priatelsky zamestnavatel by sa nasiel, len ci ona bude s tym suhlasit, nakolko jej vychadza, ze ma nastupit na MD v maji a sucasny PP ma na dobu urcitu do juna....
Takze cisto teoreticky, keby dala vypoved napr. k 30.4. a zamestnala sa u toho "priatelskeho" zamestnavatela od 1.5. a nastupila na MD 3.5., tak by mohla mat tu maximalnu matersku, alebo to chapem zle?
damda
14.10.08,16:13
Katy dakujem...nuz, priatelsky zamestnavatel by sa nasiel, len ci ona bude s tym suhlasit, nakolko jej vychadza, ze ma nastupit na MD v maji a sucasny PP ma na dobu urcitu do juna....
Takze cisto teoreticky, keby dala vypoved napr. k 30.4. a zamestnala sa u toho "priatelskeho" zamestnavatela od 1.5. a nastupila na MD 3.5., tak by mohla mat tu maximalnu matersku, alebo to chapem zle?
Ak ukonci PP k 30.4. a novy uzavrie 1.5. s tym, ze bude samozrejme splnat podmienku 270 dni platenia nem.poistenia v posl.dvoch rokoch a novy zamestnavatel jej da HM 30300 tak dostane max.matersku...
Jozef Mihál
14.10.08,19:22
Info z parlamentu: Zmena v DNP, podľa ktorej zmeniť VZ bude možné najskôr raz za 6 mesiacov, by mala byť platná až od 1.1.2009.

Čiže ak pred koncom tohto roka požiadate v SP o zmenu VZ v DNP s tým, že zmena sa má vykonať k 1.1.2009, ešte to bude možné (trik december s maximálnym VZ, od januára minimálny).
Katy a R
15.10.08,07:52
Katy dakujem...nuz, priatelsky zamestnavatel by sa nasiel, len ci ona bude s tym suhlasit, nakolko jej vychadza, ze ma nastupit na MD v maji a sucasny PP ma na dobu urcitu do juna....
Takze cisto teoreticky, keby dala vypoved napr. k 30.4. a zamestnala sa u toho "priatelskeho" zamestnavatela od 1.5. a nastupila na MD 3.5., tak by mohla mat tu maximalnu matersku, alebo to chapem zle?

... teoreticky - aj by to šlo:) Ale sú to voľné dni .... (s pravdepod VZ:confused:)
Lepšie (a podľa mňa praktickejšie) by bolo: Nový PP od 27.4. a nástup na materskú hocikedy v máji. Stačil by plat 22 - 23 tis.;)
jankasm
15.10.08,08:12
Dakujem!
Takze predsa to len obmedzili na jednu matersku :rolleyes:
ok, dik teda za radu, asi to teda zrealizujem takto, uz len cakat, co povie tehotensky test:)
Ozaj, a vyska PNky je taka ista ako materskej, ci sa mylim?

Výška PN je rovnaká ako materskej, až na prvých 10 dní, kedy platí zamestnávateľ náhradu príjmu a to za prvé 3 dni len 25% ale potom od 4 dňa už 55%. :)
jankasm
15.10.08,08:17
... teoreticky - aj by to šlo:) Ale sú to voľné dni .... (s pravdepod VZ:confused:)
Lepšie (a podľa mňa praktickejšie) by bolo: Nový PP od 27.4. a nástup na materskú hocikedy v máji. Stačil by plat 22 - 23 tis.;)

Súhlasím, len doplním, že vôbec nemusí byť ten PP od 27.4.2009, kľudne stačí aj od 30.4.2007, plat rovnako postačuje tých 22-23. Takže je na nej ako sa rozhodne.
No a čo sa týka toho mája, sú to síce voľné dni, ale neviem či by sa tam jednalo o pravdepodobný VZ, keďže za sviatok, ak bude platená mesačnou mzdou, dostane predsa normálnu mzdu. Takže myslím, že zrealizovať by sa to dálo aj v máji.
Ale aj z pohľadu na výšku materskej, je lepšie začať PP v apríli, potom pri nástupe na MD v máji bude rozhodujúcim obdobím apríl, a keďže má menej kalendárnych dní ako máj, tak materská vyjde o cca. 500,- mesačne viac. ;)
JanaT.
15.10.08,15:26
chcela by som sa spýtať, platím si DNP od decembra 2008 z min. mzdy, od 7/2009 som na RP, ako si môžem zvýšiť nemocenské dávky? stačí keď sa v decembri odhlásim a prihlásim sa z maxima, a od januára podám zmenu na minimum? a potom po 26 týždňoch môžem čerpať PN a OČR z maxima? alebo to je nejako inak, a ešte sa chcem spýtať keď som s dieťaťom na RP môžem ísť s ním na OČR alebo môžem ísť na OČR len s iným dieťaťom?
Ďakujem za radu, Jana
brčko
15.10.08,15:37
chcela by som sa spýtať, platím si DNP od decembra 2008 z min. mzdy, od 7/2009 som na RP, ako si môžem zvýšiť nemocenské dávky? stačí keď sa v decembri odhlásim a prihlásim sa z maxima, a od januára podám zmenu na minimum? a potom po 26 týždňoch môžem čerpať PN a OČR z maxima? alebo to je nejako inak, a ešte sa chcem spýtať keď som s dieťaťom na RP môžem ísť s ním na OČR alebo môžem ísť na OČR len s iným dieťaťom?
Ďakujem za radu, Jana

asi žiješ nejako popredu, ked už si absolvovala aj vianoce 2008 aj júl 2009 :D:D. Predpokladám, že si sa o rok sekla, t.j. prihlásila si sa od 12/07 a od 7/08 poberáš rodič.príspevok.

Tú zmenu samozrejme musíš doručiť do 31.12.08 do SP, aby platila od 1.1.09, inak súhlasím.
Na očr môžeš isť s ktorýmkolvek vlastným dieťaťom, manželom, rodičom (ak si ich stav podla potvrdenia prísluš.lekára vyžaduje ošetrovanie inou fyzic.osobou)
Jozef Mihál
15.10.08,20:13
A ešte jedna infoška z parlamentu - od 1.1.2009 bude možno materská trvať namiesto 28 týždňov až 52 týždňov. A popri materskej bude súčasne bežať aj "rodičák", takže mladá mamička môže mať vyše 21000 Sk mesačne po dobu jedného roka. Takže kto môže, nech skúsi vydržať.

...samozrejme všetko závisí od toho, či veľký boss dá svoj súhlas poslaneckému návrhu prezidentskej kandidátky.
sidielko06
16.10.08,05:13
Dobry den,
ja by som sa chcela opytat, viem ze sa asi budem opakovat, ale prosim skusite mi poradit? budem vam vsetkym velmi vdacna...
...takze, momentalne som zamestnana od 1.7.2008, zmluvu mam na dobu urcitu so skusobnou dobou do 30.6.2009.....poberam aj rodicovsky prispevok, nakolko mi maly chodi do sukromnej skolky, neviem ako to bude od januara ci budem mat narok na rodicovsky prispevok, alebo ako to bude...
a este jednu radu...planujeme babatko, asi tak vo februari az aprili...cize narodilo by sa v zime 2009...ako mam postupovat, aby som si zvysila dalsiu matersku? mam sa teraz prihlasit ako DNP?
prosim poradte mi
DAKUJEM Vam vsetkym velmi pekne
katkapekly
16.10.08,06:50
A ešte jedna infoška z parlamentu - od 1.1.2009 bude možno materská trvať namiesto 28 týždňov až 52 týždňov. A popri materskej bude súčasne bežať aj "rodičák", takže mladá mamička môže mať vyše 21000 Sk mesačne po dobu jedného roka. Takže kto môže, nech skúsi vydržať.

...samozrejme všetko závisí od toho, či veľký boss dá svoj súhlas poslaneckému návrhu prezidentskej kandidátky.

až mi dych vyrazilo, to by bolo teda skvelé! no ale o tomto som ešte vôbec nepočula, to je nejaký celkom nový nápad, nie? a kedyže by to mali odsúhlasiť?
katkapekly
16.10.08,07:07
Och, ale som sa asi tešila predčasne , podľa toho, čo som si teraz prečítala, to bude len pre mamičky ktoré na MD nastúpia až v roku 2009:(.No, ak by to schválili, samozrejme. Škoda že ako kritérium nezvolili narodenie dieťatka.
jankasm
16.10.08,10:29
Dobry den,
ja by som sa chcela opytat, viem ze sa asi budem opakovat, ale prosim skusite mi poradit? budem vam vsetkym velmi vdacna...
...takze, momentalne som zamestnana od 1.7.2008, zmluvu mam na dobu urcitu so skusobnou dobou do 30.6.2009.....poberam aj rodicovsky prispevok, nakolko mi maly chodi do sukromnej skolky, neviem ako to bude od januara ci budem mat narok na rodicovsky prispevok, alebo ako to bude...
a este jednu radu...planujeme babatko, asi tak vo februari az aprili...cize narodilo by sa v zime 2009...ako mam postupovat, aby som si zvysila dalsiu matersku? mam sa teraz prihlasit ako DNP?
prosim poradte mi
DAKUJEM Vam vsetkym velmi pekne

No na DNP sa prihlásiť môžeš. Najideálnejšie je prihlásenie na konci roka z maxima a od 1.1.2009 zmena na minimum. U teba však nereálne, keďže si zamestnaná, mohla by si sa prihlásiť len z maxima zníženého o VZ zo zamestnania. No a to by potom znamenalo, že keď 30.6.2009 ukončíš PP nárok na materské budeš mať len z DNP a nebola by maximálna.
Ak si DNP nezaložíš, tak nárok na materské budeš mať v ochrannej lehote zo zamestnania /ak PP ukončíš už ako tehotná, ochranná lehota je 6 mesiacov/ a bude vo výške 55% z tvojho hrubého platu.
Takže ani tak ani tak nedosiahneš maximum.
Riešením by bolo nové zamestnanie na pár dní pred nástupom na MD s maximálnym VZ, v tom prípade DNP vôbec nepotrebuješ.
Ak však túto možnosť nemáš, tak sa treba sústrediť len na DNP a získať materské z neho. Ak otehotnieš až po skončení PP, čiže DNP potom až do nástupu na MD budeš môcť platiť z maxima, tak materská bude maximálna. Ak však otehotnieš skôr, tak celkom úplné maximum to nebude.
Teda, ak to chceš skúsiť cez to DNP, tak sa kľudne prihlás aj hneď z minimálneho VZ, len aby si si nazbierala dni na splnenie podmienky 270 dní DNP. Plať z minima, čo je mesačne 337,- asi 3 mesiace, potom sa kľudne odhlás a opäť sa prihlásiš až keď zistíš že si tehotná, najneskôr v 8tt. :cool:
daqa
17.10.08,12:00

Zdravim vsetkych poradakov a prosim o radu.

Od r. 2003 som povinne poistena ako SZCO z minimalnym zakladom.
Od 10.06.2008 som na MD s materským príspevkom
Od 08/2008 DNP z minima.
Po vycerpani materskeho prispevku zacnem znova pracovat ako SZCO a poberat rodicovsky prispevok.

V 06/2009 planujem znova otehotniet.

Co treba spravit este v tomto roku s DNP a kedy , aby som mohla cerpat max . PN, OCR v r. 2009 , prípadne materský príspevok v r. 2010 ?

Za radu vopred pekne dakujem Danka.
mmrazick
17.10.08,13:02
Zdravim!
Chcela by som sa poradit ohladne nedoplatku na nemocenskom.

Od 24.9.08 som na materskej. Platila som si ako SZCO povinne a v DEC 2007 som sa po odporucani p. Mihala prihlasila aj ako dobrovolny platca.
Kedze ako rozhodujuce obdobie sa berie v mojom pripade rok 2007 nasledne v roku 2008 som si zmenila vymeriavaci zaklad na minimum, ale bohuzial urobila som chybu v a uhradila som nizsiu splatku o mesiac skor a tak mi vznikol NEDOPLATOK na dobrovolnom poisteni.

Moja otazka je, ci ma zmysel sa odvolat voci neuznaniu materskej z dobrovolneho poistenia (na SP mi povedali ze napriek rozhodujucemu obdobiu 2007 mi mozu zamietnut matersku v plnej vyske ak je nedoplatok az do odchodu na matersku vyssi ako 100,-Sk).

Ak ano a mate niekto skusenost, poradte mi prosim.

Ak nie, tak nech tento priklad funguje ako vystraha pre tych co si planuju matersku. SKONTROLUJTE SI PRIPADNE NEDOPLATKY pred ziadostou o materske! Mate moznost ich vyrovnat do konca mesiaca a matersku vam uznaju. V opacnom pripade, ako ja, kvoli nedoplatku 525,- pridete o vyse 10.500,- mesacne materskej.

Vdaka a pekny den!
mmrazick
Katy a R
18.10.08,10:44
Zdravim!
Chcela by som sa poradit ohladne nedoplatku na nemocenskom.

Od 24.9.08 som na materskej. Platila som si ako SZCO povinne a v DEC 2007 som sa po odporucani p. Mihala prihlasila aj ako dobrovolny platca.
Kedze ako rozhodujuce obdobie sa berie v mojom pripade rok 2007 nasledne v roku 2008 som si zmenila vymeriavaci zaklad na minimum, ale bohuzial urobila som chybu v a uhradila som nizsiu splatku o mesiac skor a tak mi vznikol NEDOPLATOK na dobrovolnom poisteni.

Moja otazka je, ci ma zmysel sa odvolat voci neuznaniu materskej z dobrovolneho poistenia (na SP mi povedali ze napriek rozhodujucemu obdobiu 2007 mi mozu zamietnut matersku v plnej vyske ak je nedoplatok az do odchodu na matersku vyssi ako 100,-Sk).

Ak ano a mate niekto skusenost, poradte mi prosim.

Ak nie, tak nech tento priklad funguje ako vystraha pre tych co si planuju matersku. SKONTROLUJTE SI PRIPADNE NEDOPLATKY pred ziadostou o materske! Mate moznost ich vyrovnat do konca mesiaca a matersku vam uznaju. V opacnom pripade, ako ja, kvoli nedoplatku 525,- pridete o vyse 10.500,- mesacne materskej.

Vdaka a pekny den!
mmrazick

:mee::mee::mee: pozri §31 ...
Keď si dávala žiadosť o materská, mohla si si skontrolovať, či nemáš nedoplatok, do konca septembra by si to bola stihla uhradiť... škoda:mee::mee:
http://www.porada.sk/t72814-p10-dobrovolne-nemocenske-poistenie.html#post775447
katty22
18.10.08,18:31
do 22.9.2008 som poberala materskú aj zo zamestnania aj z DNP, ktoré som týmto dňom aj ukončila. Spravila som dobre, že som ho ukončila? Keby som pokračovala v platení, mohla by som poberať ošetrovné alebo PN z DNP počas RD. Takže by som sa teraz musela znova prihlásiť?
lenkapd
20.10.08,07:19
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu ako si môže zvýšiť materskú SZČO. Mám sesternicu, je v jedenástom týždni tehotenstva a je SZČO, pričom posledné dva roky aj platí odvody do sociálnej poisťovne. Keďže sa už nestihne dobrovoľne poistiť, chce využiť možnosť sa zamestnať (s najvyšším VZ) tesne pred nástupom na materskú dovolenku, len nevie, či sa jej to oplatí (teda či by spĺňala všetky podmienky aby najvyššiu materskú aj dostala) a nevie čo musí spraviť so živnosťou, teda či ju stačí pozastaviť, a kedy, alebo je potrebné ju celkom zrušiť. Ďakujem krásne.
SPECTRUM
20.10.08,07:37
Tuším písal pán Mihál niekedy cez leto, že čo sa týka DNP bude možné meniť VZ až po 26 týždňoch, neviete či to prešlo, aby som sa neunáhlila. Lebo som na rodičovskej dovolenke a chcem si teraz v novembri ukončiť minimálny a zvýšiť na maximum a od 1.1.2009 zase zmeniť na minimum. Len sa pýtam, či je to reálne, lebo platiť polroka z maxima je dosť, i keď sa to to pri OČR-kach a PN vráti, ale je lepšie, keď mám deti zdravé, toto mám v "případe nouze".
katkapekly
20.10.08,07:41
Tuším písal pán Mihál niekedy cez leto, že čo sa týka DNP bude možné meniť VZ až po 26 týždňoch, neviete či to prešlo, aby som sa neunáhlila. Lebo som na rodičovskej dovolenke a chcem si teraz v novembri ukončiť minimálny a zvýšiť na maximum a od 1.1.2009 zase zmeniť na minimum. Len sa pýtam, či je to reálne, lebo platiť polroka z maxima je dosť, i keď sa to to pri OČR-kach a PN vráti, ale je lepšie, keď mám deti zdravé, toto mám v "případe nouze".

pozri príspevok pána Mihála na predchádzajúcej strane - č. 2591:)
jankasm
20.10.08,08:05
Tuším písal pán Mihál niekedy cez leto, že čo sa týka DNP bude možné meniť VZ až po 26 týždňoch, neviete či to prešlo, aby som sa neunáhlila. Lebo som na rodičovskej dovolenke a chcem si teraz v novembri ukončiť minimálny a zvýšiť na maximum a od 1.1.2009 zase zmeniť na minimum. Len sa pýtam, či je to reálne, lebo platiť polroka z maxima je dosť, i keď sa to to pri OČR-kach a PN vráti, ale je lepšie, keď mám deti zdravé, toto mám v "případe nouze".

Ak tú zmenu podáš ešte v 12/2008, bude to ešte brané podľa starého zákona, takže neboj, nemusíš platiť pol roka z maxima, len na to v 12/2008 nezabudni. ;)
jankasm
20.10.08,08:08
do 22.9.2008 som poberala materskú aj zo zamestnania aj z DNP, ktoré som týmto dňom aj ukončila. Spravila som dobre, že som ho ukončila? Keby som pokračovala v platení, mohla by som poberať ošetrovné alebo PN z DNP počas RD. Takže by som sa teraz musela znova prihlásiť?

Áno, ak chceš počas RD poberať OČR prípadne PN, je to z DNP možné, musíš sa však nanovo prihlásiť. Odporúčam preto prihlásiť sa hneď s maximálnym VZ, platiť do konca roka, no a v 12/2008 si podať zmenu VZ od 1.1.2009 na minimum. Prvých 26 týždňov od prihlásenia budeš síce poberať dávky len z minima, ale po ich uplynutí už bude OČR aj PN platená z VZ v roku 2008, čiže z maxima. ;)
jankasm
20.10.08,08:13
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu ako si môže zvýšiť materskú SZČO. Mám sesternicu, je v jedenástom týždni tehotenstva a je SZČO, pričom posledné dva roky aj platí odvody do sociálnej poisťovne. Keďže sa už nestihne dobrovoľne poistiť, chce využiť možnosť sa zamestnať (s najvyšším VZ) tesne pred nástupom na materskú dovolenku, len nevie, či sa jej to oplatí (teda či by spĺňala všetky podmienky aby najvyššiu materskú aj dostala) a nevie čo musí spraviť so živnosťou, teda či ju stačí pozastaviť, a kedy, alebo je potrebné ju celkom zrušiť. Ďakujem krásne.

Živnosť musí aspoň pozastaviť pred vznikom pracovného pomeru. Môže ju aj zrušiť. Ak by ju totiž nechala bežať, tak by jej zamestnanie nepomohlo, nemala by totiž z neho splnenú podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Keď ju však preruší, tak sa jej dni NP SZČO pripočítajú k dňom NP zamestnanca.
Takže prerušiť živnosť, uzatvoriť PP so mzdou vo výške maximálneho VZ /keď napíšeš potom presný dátum, kedy sa to bude realizovať, vypočítame potrebnú výšku mzdy za dni trvania PP, pretože nie vždy stačí maximálny VZ, ak PP trvá len počas pracovných dní, stačí aj nižší VZ, ak sú tam však zaplatené aj nejaké víkendové dni, tak niekedy pre dosiahnutie maximálnej VZ je potrebný aj vyšší plat ako maximum/ napr. na 2-3 dni pred nástupom na MD a materská bude maximálna. Ak by jej náhodou hrozila počas tehotenstva PN, tak tento postup treba zrealizovať už pred nástupom na PN a potom PN aj materská budú maximálne. ;)
Jozef Mihál
20.10.08,08:36
pozri príspevok pána Mihála na predchádzajúcej strane - č. 2591:)
Situáciu pozorne sledujem (a snažím v rámci možností pozitívne ovplyvňovať) ak budú známe nejaké novinky či zmeny voči súčasným predpokladom, dám vedieť. Novela by mala byť schválená buď budúci alebo prvonovembrový týždeň, potom už bude všetko 100%-ne jasné.
xmatisova
20.10.08,09:48
Chcela by som sa opýtať ako to bude v prípade, že ma chce gynekológ vypísať skôr, nástup na MD mám 23.11.08. Na DNP som prihlásená od 1.12.2007 a v aktuálnom zamestnaní som od 15.4.2007. Budú mi platiť nemocenské a potom od toho 23.11. materské alebo ako? Prosím Vás o objasnenie. Ďakujem
lenkapd
20.10.08,10:13
Ďakujeme veľmi pekne :o))
xmatisova
20.10.08,10:20
Chcela by som sa opýtať ako to bude v prípade, že ma chce gynekológ vypísať skôr, nástup na MD mám 23.11.08. Na DNP som prihlásená od 1.12.2007 a v aktuálnom zamestnaní som od 15.4.2007. Budú mi platiť nemocenské a potom od toho 23.11. materské alebo ako? Prosím Vás o objasnenie. Ďakujem
dada26
20.10.08,10:42
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Koncom roka mám nastúpiť na MD. A v tom je ten problém, neviem, či mám ísť radšej ešte v starom roku alebo v r.2009, lebo termín pôrodu mám 12.2.2009 a obdobie 6-8 týždňov je v tomto rozmedzí.
Ku koncu roka 2007 som mala hrubý príjem 23 000,- a v roku 2008 sa zvýšil na 24 000,-. Keďže som chcela maximálnu materskú, platím si aj DNP počas roka 2008 z minima a budem mať splnenú aj požiadavku 270 dní. PP mi bude trvať aj po nastúpení na MD.
Poraďte mi prosím, dostala by som maximálnu materskú aj keby som nastúpila na MD už v roku 2008 alebo mám ísť až na začiatku r.2009? Dúfam, že aj v budúcom roku bude možné sčítať pre výpočet materskej NP z PP plus DNP.:o
simonova815
20.10.08,10:52
katy, jankasm, mozem vas este poprosit o radu ako mame postupovat?:o

kamaratka je v sucasnosti zamestnana na dobu urcitu na plat cca 12000 v hrubom, pricom jej skusobna doba konci 18.11. Na matersku ma nastupit zaciatkom maja 2009.
Keby u sucasneho zamestnavatela skoncila k 18.11. (t.j. v skusobnej dobe) a od 19.11. nastupila do noveho zamestnania s platom cca ako maximalny vymeriavaci zaklad a nasledne po 5 dnoch nastupila na PNku, budu jej pocitat PNku z toho druheho zamestnania, alebo ako priemer oboch? A nasledne moja otazka, z coho jej potom budu pocitat matersku? Dakujem
mmrazick
20.10.08,11:09
Uz iba tip pre tych co sa ocitnu v podobnej situacii :(.. Zachranit vas moze preplatok na povinnom poisteni, staci ziadost o preuctovanie preplatku...
vysokan
20.10.08,11:23
No mám aj ja jednu otázku. Možno niekto bude vedieť ihneď odpovedať.

Máme zamestnankyňu, zamestnanú už vyše 1 roka. Odvádzame za ňu všetky odvody, tak ako zo zákona vyplýva. Tento rok sa ale nešťastím stalo, že spoločnosť od ktorej máme software nepočítal zdravotné poistenie zamestnanca a ani spoločnosti správne. Namiesto skutočného vymeriavacieho základu sa všade objavila minimálna mzda na čo sa prišlo už neskoro.
Naša zamestnankyňa medzi časom otehotnela a teraz by nás zaujímalo, či jej to nejak može ovplyvniť výpočet materskej.
Teda či sa pri výpočte materskej berie do úvahy aj odvod za zdravotné poistenie?

Ešte dôležitý dodatok: dodatočne bolo zdravotné poistenie doplatené, teda v mesiaci, kedy sa urobila oprava výpočtu sa opravil vymeriavací základ na ten ktorý nebol pred časom správny, a odvod do ZP sa vypočítal z tejto sumy.
Ale ešte stále neviem, že či tento problém z minulosti nejak značne ovplyvní výpočet materskej.

Za odpoveď vopred ďakujem
jankasm
20.10.08,11:48
Chcela by som sa opýtať ako to bude v prípade, že ma chce gynekológ vypísať skôr, nástup na MD mám 23.11.08. Na DNP som prihlásená od 1.12.2007 a v aktuálnom zamestnaní som od 15.4.2007. Budú mi platiť nemocenské a potom od toho 23.11. materské alebo ako? Prosím Vás o objasnenie. Ďakujem

DNP si platíš už od 1.12.2007, aj zamestnanie trvá dosť dlho, takže v oboch budeš mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia.
Ak máš teda DNP nastavené tak, že materská by Ti mala vyjsť v súčte so zamestnaním maximálna /predpokladám, že maximum z DNP máš asi nastavený v 12/2007/, tak potom aj PN Ti vyjde maximálna.
Keď Ťa lekár vypíše na PN a následne rovnako aj na MD, tak si vypísať 2x žiadosť o nemocenské a aj 2x žiadosť o materské. PN aj materskú budeš mať vyplácanú aj zo zamestnania aj z DNP a budú maximálne. Ak to máš nastavené na maximum. ;)
jankasm
20.10.08,11:53
katy, jankasm, mozem vas este poprosit o radu ako mame postupovat?:o

kamaratka je v sucasnosti zamestnana na dobu urcitu na plat cca 12000 v hrubom, pricom jej skusobna doba konci 18.11. Na matersku ma nastupit zaciatkom maja 2009.
Keby u sucasneho zamestnavatela skoncila k 18.11. (t.j. v skusobnej dobe) a od 19.11. nastupila do noveho zamestnania s platom cca ako maximalny vymeriavaci zaklad a nasledne po 5 dnoch nastupila na PNku, budu jej pocitat PNku z toho druheho zamestnania, alebo ako priemer oboch? A nasledne moja otazka, z coho jej potom budu pocitat matersku? Dakujem

Ak má splnenú podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch, a ukončí súčasný PP a následne uzatvorí nový, pár dní pred nástupom na PN, tak ÁNO, PN aj materská budú maximálne. Výška sa bude počítať len zo mzdy v novom zamestnaní, žiadny priemer, tak to nefunguje. ;)
jankasm
20.10.08,11:56
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Koncom roka mám nastúpiť na MD. A v tom je ten problém, neviem, či mám ísť radšej ešte v starom roku alebo v r.2009, lebo termín pôrodu mám 12.2.2009 a obdobie 6-8 týždňov je v tomto rozmedzí.
Ku koncu roka 2007 som mala hrubý príjem 23 000,- a v roku 2008 sa zvýšil na 24 000,-. Keďže som chcela maximálnu materskú, platím si aj DNP počas roka 2008 z minima a budem mať splnenú aj požiadavku 270 dní. PP mi bude trvať aj po nastúpení na MD.
Poraďte mi prosím, dostala by som maximálnu materskú aj keby som nastúpila na MD už v roku 2008 alebo mám ísť až na začiatku r.2009? Dúfam, že aj v budúcom roku bude možné sčítať pre výpočet materskej NP z PP plus DNP.:o

Počas roka 2007 si mala hrubý príjem 23000? Ak áno, tak plus minimum z DNP v roku 2008 v súčte prekračuje maximum. Čiže ak máš splnenú aj podmienku 270 dní NP aj zo zamestnania aj z DNP, tak áno, dostaneš aj v 12/2008 aj v 01/2009 maximálnu materskú. Aj po 1.1.2009 je možné poberať materskú v súčte zamestnanie + DNP. ;)
dada26
20.10.08,12:01
Ďakujem veľmi pekne jankasm, len som si to potrebovala u vás odborníkov potvrdiť.
Ďakujem
simonova815
20.10.08,13:04
Ak má splnenú podmienku 270 dní NP v posledných dvoch rokoch, a ukončí súčasný PP a následne uzatvorí nový, pár dní pred nástupom na PN, tak ÁNO, PN aj materská budú maximálne. Výška sa bude počítať len zo mzdy v novom zamestnaní, žiadny priemer, tak to nefunguje. ;)

Janka, velmi velmi pekne dakujem.:)
vysokan
20.10.08,13:45
ešte raz píšem svoju otázku, keby sa náhodou bola stratila medzi ostatnými reakciami..
ďakujem vopred:

No mám aj ja jednu otázku. Možno niekto bude vedieť ihneď odpovedať.

Máme zamestnankyňu, zamestnanú už vyše 1 roka. Odvádzame za ňu všetky odvody, tak ako zo zákona vyplýva. Tento rok sa ale nešťastím stalo, že spoločnosť od ktorej máme software nepočítal zdravotné poistenie zamestnanca a ani spoločnosti správne. Namiesto skutočného vymeriavacieho základu sa všade objavila minimálna mzda na čo sa prišlo už neskoro.
Naša zamestnankyňa medzi časom otehotnela a teraz by nás zaujímalo, či jej to nejak može ovplyvniť výpočet materskej.
Teda či sa pri výpočte materskej berie do úvahy aj odvod za zdravotné poistenie?

Ešte dôležitý dodatok: dodatočne bolo zdravotné poistenie doplatené, teda v mesiaci, kedy sa urobila oprava výpočtu sa opravil vymeriavací základ na ten ktorý nebol pred časom správny, a odvod do ZP sa vypočítal z tejto sumy.
Ale ešte stále neviem, že či tento problém z minulosti nejak značne ovplyvní výpočet materskej.

Za odpoveď vopred ďakujem
Nataša
20.10.08,14:33
Som prihlásená na DNP od augusta 2007 z minima, odchod na materskú by som mala mať v máji 2009. Kedy sa mám z DNP odhlásiť ? Alebo si ho mám nechať bežať naďalej aj počas materskej a rodičovskej ? A z akej sumy ? Ďakujem.
jankasm
20.10.08,17:36
ešte raz píšem svoju otázku, keby sa náhodou bola stratila medzi ostatnými reakciami..
ďakujem vopred:

No mám aj ja jednu otázku. Možno niekto bude vedieť ihneď odpovedať.

Máme zamestnankyňu, zamestnanú už vyše 1 roka. Odvádzame za ňu všetky odvody, tak ako zo zákona vyplýva. Tento rok sa ale nešťastím stalo, že spoločnosť od ktorej máme software nepočítal zdravotné poistenie zamestnanca a ani spoločnosti správne. Namiesto skutočného vymeriavacieho základu sa všade objavila minimálna mzda na čo sa prišlo už neskoro.
Naša zamestnankyňa medzi časom otehotnela a teraz by nás zaujímalo, či jej to nejak može ovplyvniť výpočet materskej.
Teda či sa pri výpočte materskej berie do úvahy aj odvod za zdravotné poistenie?

Ešte dôležitý dodatok: dodatočne bolo zdravotné poistenie doplatené, teda v mesiaci, kedy sa urobila oprava výpočtu sa opravil vymeriavací základ na ten ktorý nebol pred časom správny, a odvod do ZP sa vypočítal z tejto sumy.
Ale ešte stále neviem, že či tento problém z minulosti nejak značne ovplyvní výpočet materskej.

Za odpoveď vopred ďakujem

Keďže to nebola chyba zamestnankyne a navyše bola už aj odstránená, myslím, že aj keby sa náhodou jednalo o sociálne poistenie /ktoré jediné vplýva na výšku materskej/ neohrozilo by to asi výšku jej materskej.
Zároveň som Ti už aj odpovedala, NIE, zdravotné poistenie nijako nevplýva na výpočet ani výšku materskej, len nemocenské poistenie, ktoré sa odvádza do SP. ;)
jankasm
20.10.08,17:43
Som prihlásená na DNP od augusta 2007 z minima, odchod na materskú by som mala mať v máji 2009. Kedy sa mám z DNP odhlásiť ? Alebo si ho mám nechať bežať naďalej aj počas materskej a rodičovskej ? A z akej sumy ? Ďakujem.

No keďže odchod na MD je niekedy v máji 2009, tak 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP by si ešte mala v pohode stíhať. To len kvôli tomu, ak chceš z DNP získať maximum. Nepíšeš totiž či si aj zamestnaná, či Ti k VZ zo zamestnania postačuje minimálny VZ z DNP .... :confused:

Ak teda zamestnaná nie si a z DNP potrebuješ dosiahnuť maximum, ihneď sa odhlás a od nasledujúceho dňa, alebo napr. o 2 dni, sa opäť prihlás ale už z maximálneho VZ. Z neho potom budeš platiť do konca roka, v 12/2008 si podáš zmenu VZ na minimum a z neho potom budeš platiť až do nástupu na MD. Po uplynutí 26 týždňov platenia DNP budeš dostávať dávku maximálnu. Ak by si však náhodou na MD nastúpila pred uplynutím 26 týždňov materská by bola počítaná z pravdepodobného VZ, čiže z minimálneho.

Počas materskej môžeš DNP kľudne nechať bežať, počas poberania materskej z DNP ho totiž nemusíš platiť. Keď Ti však už začne RD, bude treba opäť začať DNP platiť, takže potom je to už na tebe či ho necháš bežať aspoň z minima, pre prípadnú PN alebo OČR počas RD. ;)

Len malé info: nástup na MD máš niekedy v máji, čiže ak MD bude trvať asi do 10/2009, potom by sa Ti vyplatilo odhlásiť z DNP z minima, znovu prihlásiť z maxima, a urobiť vlastne rovnaký postup ako na konci tohoto roku. Potom budeš môcť po uplynutí 26 týždňov poberať OČR aj PN z maxima /pri OČR to robí viac ako 5000,- za 10 dní, čiže investícia sa Ti zaručene vráti :)/
daqa
20.10.08,17:50
Zdravim vsetkych poradakov a prosim o radu.Od r. 2003 som povinne poistena ako SZCO z minimalnym zakladom.Od 10.06.2008 som na MD s materským príspevkomOd 08/2008 DNP z minima.Po vycerpani materskeho prispevku zacnem znova pracovat ako SZCO a poberat rodicovsky prispevok.V 06/2009 planujem znova otehotniet. Co treba spravit este v tomto roku s DNP a kedy , aby som mohla cerpat max . PN, OCR v r. 2009 , prípadne materský príspevok v r. 2010 ?Za radu vopred pekne dakujem Danka.
Nataša
21.10.08,04:17
Len malé info: nástup na MD máš niekedy v máji, čiže ak MD bude trvať asi do 10/2009, potom by sa Ti vyplatilo odhlásiť z DNP z minima, znovu prihlásiť z maxima, a urobiť vlastne rovnaký postup ako na konci tohoto roku. Potom budeš môcť po uplynutí 26 týždňov poberať OČR aj PN z maxima /pri OČR to robí viac ako 5000,- za 10 dní, čiže investícia sa Ti zaručene vráti :)/[/quote]

Ďakujem za odpoveď. Som zamestnaná a DNP z minima mi postačuje.
Chcem sa spýtať, kedy by som sa mala potom prihlásiť z maxima?
xmatisova
21.10.08,06:03
DNP si platíš už od 1.12.2007, aj zamestnanie trvá dosť dlho, takže v oboch budeš mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia.
Ak máš teda DNP nastavené tak, že materská by Ti mala vyjsť v súčte so zamestnaním maximálna /predpokladám, že maximum z DNP máš asi nastavený v 12/2007/, tak potom aj PN Ti vyjde maximálna.
Keď Ťa lekár vypíše na PN a následne rovnako aj na MD, tak si vypísať 2x žiadosť o nemocenské a aj 2x žiadosť o materské. PN aj materskú budeš mať vyplácanú aj zo zamestnania aj z DNP a budú maximálne. Ak to máš nastavené na maximum. ;)


Áno približne to sedí na ten maximálny VZ. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď aj som to ocenila :---. To nemocenské mám dať 1x zamestnávateľovi a 1x sociálka? Z DNP mi platia hneĎ alebo až od 11-teho dňa? Zo zamestnania predpokladám, že dám zamestnávateľovi, ktorý mi platí prvých 10 dní a potom to postupuje na sociálku? Najprv mi dá papiere na nemocenské, ktoré mi potom ukončí a dá papiere na materskú? Veľmi pekne vopred ďakujem za každú objasňujúcu odpoveĎ;)
jankasm
21.10.08,08:46
Len malé info: nástup na MD máš niekedy v máji, čiže ak MD bude trvať asi do 10/2009, potom by sa Ti vyplatilo odhlásiť z DNP z minima, znovu prihlásiť z maxima, a urobiť vlastne rovnaký postup ako na konci tohoto roku. Potom budeš môcť po uplynutí 26 týždňov poberať OČR aj PN z maxima /pri OČR to robí viac ako 5000,- za 10 dní, čiže investícia sa Ti zaručene vráti :)/

Ďakujem za odpoveď. Som zamestnaná a DNP z minima mi postačuje.
Chcem sa spýtať, kedy by som sa mala potom prihlásiť z maxima?[/quote]

Po skončení MD. Čiže teraz si prihlásená na DNP z minima a píšeš, že k dosiahnutiu maxima Ti to postačuje. Takže potom netreba robiť nič, alebo ak chceš, tak vlastne sa môžeš z DNP odhlásiť, podmienku 270 dní máš už splnenú a keďže Ti postačuje minimum tak sa Ti stačí prihlásiť až tesne pred nástupom na MD.
DNP môžeš kľudne nechať bežať aj počas MD, vtedy ho nebudeš platiť. Keď Ti MD skončí, čiže počas RD, už bude treba znovu platiť. Vtedy sa bude treba odhlásiť a nanovo prihlásiť z maxima aby si v roku 2010 mohla poberať dávky z maxima. OČR a PN budeš môcť poberať síce hneď po skončení RD, avšak ak urobíš novú prihlášku tak prvých 26 týždňov len z minima.
Podrobnejšie sa popýtaj na radu keď to bude aktuálne, od 1.1.2009 je totiž zmena zákona, takže je zbytočné teraz presne radiť ako to uskutočniť ak sa to náhodou zmení. ;)
jankasm
21.10.08,08:50
Áno približne to sedí na ten maximálny VZ. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď aj som to ocenila :---. To nemocenské mám dať 1x zamestnávateľovi a 1x sociálka? Z DNP mi platia hneĎ alebo až od 11-teho dňa? Zo zamestnania predpokladám, že dám zamestnávateľovi, ktorý mi platí prvých 10 dní a potom to postupuje na sociálku? Najprv mi dá papiere na nemocenské, ktoré mi potom ukončí a dá papiere na materskú? Veľmi pekne vopred ďakujem za každú objasňujúcu odpoveĎ;)

Áno, 1x zamestnávateľovi a 1x SP ako DNP. Zamestnávateľ Ti vyplatí prvých 10 dní náhradu príjmu a od 11. dňa SP nemocenské. Pri DNP by Ti mala od prvého dňa platiť nemocenské SP. Ale stretla som sa už aj s prípadom, že z DNP priznali nemocenské až od 11. dňa, čo je proti zákonu. Poslali odvolanie, som zvedavá aká bude odpoveď od SP. :o

§ 34 Zákona o SP
(1) Zamestnancovi vzniká nárok na nemocenské od 11. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti. Povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe a dobrovoľne nemocensky poistenej osobe vzniká nárok na nemocenské od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti. Nárok na nemocenské zaniká dňom nasledujúcim po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti, najneskôr uplynutím 52. týždňa od vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti (ďalej len "podporné obdobie"), ak tento zákon neustanovuje inak.
j.u.l.i.a
21.10.08,09:27
nejak som stále nepochopila princíp materskej z max. VZ.
Som zamestnaná na TPP súvisle od r. 2005. Tehotenstvo plánujem budúci rok, pôrod začiatkom roka 2010.
1. Materská sa mi bude počítať z VZ za rok 2009?
2. Na DNP sa mám prihlásiť od 1.1.2009?
3. Keďže mám hrubú mzdu 18.500,- Sk, na akú sumu si dať DNP?
4. Musím sa tesne pred pôrodom ešte odhlasovať a znovu prihlásiť na nemoc. poistenie s maximálnym VZ?
Nestačí, keď mi zamestnávateľ odvádza nemoc. poistenie a ja si ešte platím DNP?
Vopred ďakujem za odpoveď.
any18
21.10.08,09:36
Ahojte, zase dufam, ze mi poradite.
Som na PN - rizikove tehotenstvo. Ako je to s kontrolami a s vychadzkami? Kedze mam dceru, ktoru nosim do skolky mimo mojich vych. hodin. A kto moze poslat kontrolu, ci iba tak si najdu moj papier na socialke a pridu kuknut, ci ako to funguje? Ake potvrdenie staci, keby som nahodou nebola doma?
Proste nejake info o tom.
Dakujem.
jankasm
21.10.08,10:16
nejak som stále nepochopila princíp materskej z max. VZ.
Som zamestnaná na TPP súvisle od r. 2005. Tehotenstvo plánujem budúci rok, pôrod začiatkom roka 2010.
1. Materská sa mi bude počítať z VZ za rok 2009? Dôležitý je dátum nástupu na MD, pôrod plánuješ začiatkom roka 2010, ale nepíšeš asi ktorý mesiac, či na MD nastúpiš už v roku 2010 alebo ešte v roku 2009. Ak nastúpiš na MD v roku 2010 tak áno, materská sa bude počítať zo zamestnania z VZ z roku 2009.
2. Na DNP sa mám prihlásiť od 1.1.2009? No na DNP sa môžeš napr. prihlásiť aj teraz. Stačí z minima. Budeš platiť cca. 3-4 mesiace a potom sa môžeš odhlásiť /to bude len do počtu dní, pre splnenie podmienky 270 dní DNP/. Znovu prihlásiť sa Ti stačí keď zistíš že si tehotná, najneskôr v 8tt, no a potom až do nástupu na MD treba platiť z VZ 11700,- alebo viac, záleží od toho v akej výške bude v tej dobe maximálny VZ.
3. Keďže mám hrubú mzdu 18.500,- Sk, na akú sumu si dať DNP? 11700,- /momentálne, lebo maximálny VZ sa v budúcom roku zase o niečo zvýši/
4. Musím sa tesne pred pôrodom ešte odhlasovať a znovu prihlásiť na nemoc. poistenie s maximálnym VZ? Nie, toto už pri DNP nefunguje.
Nestačí, keď mi zamestnávateľ odvádza nemoc. poistenie a ja si ešte platím DNP? Stačí, zamestnávateľ za Teba odvádza z 18500,- no a do maxima Ti ešte chýba 11700,-. Takže keď si budeš DNP platiť z 11700,- tak v súčte dostaneš materskú maximálnu.
Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpovede v texte ;)
Manual
21.10.08,10:16
Ahojte, zase dufam, ze mi poradite.
Som na PN - rizikove tehotenstvo. Ako je to s kontrolami a s vychadzkami? Kedze mam dceru, ktoru nosim do skolky mimo mojich vych. hodin. A kto moze poslat kontrolu, ci iba tak si najdu moj papier na socialke a pridu kuknut, ci ako to funguje? Ake potvrdenie staci, keby som nahodou nebola doma?
Proste nejake info o tom.
Dakujem.
Na tieto otázky by sme aj my chceli odpoveď ako chodia zo SP na kontroly a podľa toho by sme sa zariadili. Stále platí pravidlo, že kontrola príde keď ju najmenej čakáš.
A tie vychádzky si daj upraviť lekárovi tak, aby ti to pasovalo s deťmi. Tu sa nedá radiť.
jankasm
21.10.08,10:20
Ahojte, zase dufam, ze mi poradite.
Som na PN - rizikove tehotenstvo. Ako je to s kontrolami a s vychadzkami? Kedze mam dceru, ktoru nosim do skolky mimo mojich vych. hodin. A kto moze poslat kontrolu, ci iba tak si najdu moj papier na socialke a pridu kuknut, ci ako to funguje? Ake potvrdenie staci, keby som nahodou nebola doma?
Proste nejake info o tom.
Dakujem.

No keďže si PN a poberáš nemocenské, tak SP má právo kedykoľvek mimo vychádzkových hodín prísť na kontrolu. Pravdepodobne to funguje tak, že si náhodne niekoho vyberú a idú skontrolovať.
Ak nebudeš doma, tak myslím, že by Ti jedine pomohlo to, že Ti tvoj gynekológ dá potvrdenie, že si v tom čase bola uňho na kontrole. Alebo niekde u iného lekára. Iné ospravedlnenky asi SP neuzná. :o
any18
21.10.08,10:35
Dakujem vam obom.
Ja sa snazim byt doma, teda aj som...ale jasne, ze sa stane, ze som s malou dlhsie vonku a vtedy sa neviem ponahlat domov... Kedze sa pekne hra na ihrisku, ci sa prechadzame... No ale vydrzime do decembra a potom uz budem na MD.
Potvrdenie mi moj gynelkolog urcite da, ale zajtra idem pre istotu k nemu a popytam sa aj na to ranne vodenie do skolky, kedze je to mimo mojich vychadzok.
Dakujem.
Pekny den prajem.
jankasm
21.10.08,10:45
Na tieto otázky by sme aj my chceli odpoveď ako chodia zo SP na kontroly a podľa toho by sme sa zariadili. Stále platí pravidlo, že kontrola príde keď ju najmenej čakáš.
A tie vychádzky si daj upraviť lekárovi tak, aby ti to pasovalo s deťmi. Tu sa nedá radiť.

No mám kamarátku, ktorá je rovnako na PN, rizikové tehotenstvo, a lekárka jej povedala, že vychádzky sa upraviť vraj nedajú. Myslím, že má 10-12, 14-16. No a tú poobednú chcela posunúť, lebo v tom čase jej malý akurát chodí spávať, no a že to sa nedá, že to je stanovené. :o
korki80
21.10.08,10:56
Dobry den,
prosim o radu v mojej situacii.
Momentalne som s rocnou dcerou na materskej. predtym som bola zamestnana u svojho manzela. planujeme druhe dieta. vsetko ohladom vyssej materskej som si tu prestudovala. je to tu perfektne vysvetlene... len neviem, ako vyplnit ten formular do SP. aky vymeriavaci zaklad tam mam uviest??? tu sumu 30 219, alebo mam od toho odratat moj plat, ked som este pracovala??? a este jedna otazocka. Mozem tie prve dva, tri mesiace platit z toho najnizsieho vymeriavacieho zakladu DNP??? a potom, ked zistim, ze som tehotna, tak si to zmenim na ten najvyssi...
dakujem za radu
pekny den
katiq
21.10.08,11:59
Ahojte poradaci, nastal u mna taky problemik..len pre prehlad tu hodim par asi potrebnych info:

do aprila 2006 zamestnana vo firme , ktora mi nasledne ku 31.7.06 dala vypoved, kedze zanikala..ja som sla v maji 2006 na matersku s prvou dcerou.doteraz poberam rodicovsky prispevok..kedze planujeme dalsie tak som si jun, jul, august 08 platila DNP z minima..naslene od septembra 08 uz mam nove DNP z maxima..zatial sa nedari :( ale nezufam...
pritrafila sa mi jedna pracicka, preklady z angliny ale oni mi to dali na DOHODU O VYKONANI PRACE..vraj s tym nebudem mat ziadne vydavky(SOM ZVEDAVA AKO PRI rocnom zuctovani v zdravotnej poistovni)..zatial je to na pol roka kde je prijem mesacne cistych 10 tis. (mam tu zmluvu do decembra, neviem co bude na dalsi rok) ...chcela som sa spytat aky moze byt rocny prijem ked pracujem na dohodu a som na RD..ci je to nejako ohranicene ..ci su s tym nejake vydavky a hlavne, ci to nebude mat vplyv potom buduci rok kebyze idem na MATERSKU DOVOLENKU..:confused: volala som do SP ale ta pani nebola moc ochotna a vlastne mi ani nevedela odpovedat :mad:

dakujem vam ;)
jankasm
21.10.08,12:02
Dobry den,
prosim o radu v mojej situacii.
Momentalne som s rocnou dcerou na materskej. predtym som bola zamestnana u svojho manzela. planujeme druhe dieta. vsetko ohladom vyssej materskej som si tu prestudovala. je to tu perfektne vysvetlene... len neviem, ako vyplnit ten formular do SP. aky vymeriavaci zaklad tam mam uviest??? tu sumu 30 219, alebo mam od toho odratat moj plat, ked som este pracovala??? a este jedna otazocka. Mozem tie prve dva, tri mesiace platit z toho najnizsieho vymeriavacieho zakladu DNP??? a potom, ked zistim, ze som tehotna, tak si to zmenim na ten najvyssi...
dakujem za radu
pekny den

Si u manžela ešte stále zamestnaná? Ak áno, tak DNP vôbec nepotrebuješ.

Ak už uňho zamestnaná nie si a materskú chceš poberať z DNP, tak sa prihlás s maximom 30219,- /v práci momentálne príjem nemáš, takže odpočítavať netreba nič/, zaplať z maxima do konca roka 2008 a v 12/2008 si podaj zmenu VZ od 1.1.2009 na minimum. Z minima potom budeš platiť až do nástupu na MD. Ak to bude v roku 2009, po uplynutí 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP a po splnení podmienky 270 dní DNP, tak materská bude maximálna. ;)
Ďalšou výhodou DNP je, že ak by si aj hneď nenastúpila na MD, tak z DNP môžeš od prvého dňa prihlásenia poberať dávku OČR prípadne po splnení podmienky 270 dní DNP aj PN.
silviamb
21.10.08,12:06
Prosim Vas, viete mi niekto poradit, podla akeho paragrafu sa zamestnavatelovi oznamuje tehotenstvo? Nemam na mysli nastup na matersku. Pamatam si, ze pri prvom tehotenstve som to zamestnavatelovi cca v 15t. oznamovala pisomne spolu s fotokopiou materskej knizky. A teraz to ako na potvoru nikde neviem najst... Dakujem
jankasm
21.10.08,12:09
Ahojte poradaci, nastal u mna taky problemik..len pre prehlad tu hodim par asi potrebnych info:

do aprila 2006 zamestnana vo firme , ktora mi nasledne ku 31.7.06 dala vypoved, kedze zanikala..ja som sla v maji 2006 na matersku s prvou dcerou.doteraz poberam rodicovsky prispevok..kedze planujeme dalsie tak som si jun, jul, august 08 platila DNP z minima..naslene od septembra 08 uz mam nove DNP z maxima..zatial sa nedari :( ale nezufam...
pritrafila sa mi jedna pracicka, preklady z angliny ale oni mi to dali na DOHODU O VYKONANI PRACE..vraj s tym nebudem mat ziadne vydavky(SOM ZVEDAVA AKO PRI rocnom zuctovani v zdravotnej poistovni)..zatial je to na pol roka kde je prijem mesacne cistych 10 tis. (mam tu zmluvu do decembra, neviem co bude na dalsi rok) ...chcela som sa spytat aky moze byt rocny prijem ked pracujem na dohodu a som na RD..ci je to nejako ohranicene ..ci su s tym nejake vydavky a hlavne, ci to nebude mat vplyv potom buduci rok kebyze idem na MATERSKU DOVOLENKU..:confused: volala som do SP ale ta pani nebola moc ochotna a vlastne mi ani nevedela odpovedat :mad:

dakujem vam ;)

Čo sa týka materskej a jej výšku, tak na ňu to nebude mať absolutne žiadny vplyv. Z príjmu z dohody sa neodvádza nemocenské poistenie a teda jediné, ktoré máš, je a aj zostane DNP, z ktorého si požiadaš o materské a bude maximálne, keďže zatiaľ to máš tak nastavené. ;)
Čo sa týka príjmu z dohody, keby si bola ako zamestnanec momentálne vedený vo firme na RD, tak by si mohla zarobiť bez problémov aj milión. Keďže ty však zamestnaná už nie si a si len na RD, tak ak zarobíš za rok viac ako polovicu ročného minimálneho VZ 48600,- budeš si musieť podať RZZP a zaplatiť poistné 14% z príjmu.
No a rovnako ak zarobíš viac ako polovicu ročnej odpočítateľnej položky tak budeš musieť podať aj DP.
Odporúčam podpísať v zamestnaní, aj keď je to na dohodu, je to možné, vyhlásenie k zdaneniu príjmov a uplatňovať si odpočítateľnú položku, zaplatíš nižšiu daň.
Tweety
21.10.08,12:10
Prosim Vas, viete mi niekto poradit, podla akeho paragrafu sa zamestnavatelovi oznamuje tehotenstvo? Nemam na mysli nastup na matersku. Pamatam si, ze pri prvom tehotenstve som to zamestnavatelovi cca v 15t. oznamovala pisomne spolu s fotokopiou materskej knizky. A teraz to ako na potvoru nikde neviem najst... Dakujem
§40 ZP:
6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie. Takže ak ho nebudeš informovať, nie si de jure tehotná zamestnankyňa.
Jovana
21.10.08,12:48
ahojte,

viete mi niekto poradiť ohľadom príspevku na materskej, som zivnostnička a platim si odovody povinne odvody z najnižšieho vymeriavaceho zakladu, čiže ked by som isla na matersku bola by nizka je možné si navyšiť odvody dočasne kvoli materskej alebo dobrovolne si priplatit este nemocenske k povinným odvodom existuje najeká taká možnosť

dakujem
korki80
21.10.08,17:17
dakujem za rychlu odpoved, jankasm...

teraz som ale zostala v soku... preco si mam najskor platit z maxima? a od januara z minima? nemalo by to byt naopak... ze este kym sa dozviem, ze som tehotna, tak menej a potom od januara si dam z maxima a to bude potom mesacne tych 1330... zeby sa nieco zmenilo.... viem, ze od januara 2009 sa chystaju nejake zmeny, tak asi to suvisi s tym, co ste mi poradili...

za skoru odpoved vopred dakujem

pekny vecer
rubby
21.10.08,17:43
ahojte,

viete mi niekto poradiť ohľadom príspevku na materskej, som zivnostnička a platim si odovody povinne odvody z najnižšieho vymeriavaceho zakladu, čiže ked by som isla na matersku bola by nizka je možné si navyšiť odvody dočasne kvoli materskej alebo dobrovolne si priplatit este nemocenske k povinným odvodom existuje najeká taká možnosť

dakujem


ahoj,

dolezite je, kedy ides na matersku, ak iba planujes, zacni si platit dobrovolne nemocenske poistenie v soc.poistovni a to vo vyske 880Sk - to je maximum co sa da, ked si platit min.povinne nem.poistenie. teda ,ak by si mala ist na matersku do konca buduceho roku..880Sk si plat tento rok a v januari 2009 si to zniz na minimum.Materska ti bude vyplacana úpodla platieb z uplynuleho roku / cize 2008 / . Blizsie info ..aj s moznym vypoctom, si pozri na stranke sovialnej poistovne ...SZCO..matersky prispevok.. ale, ak si uz tehotna, je pozde a zbytocne platit viacej..
any18
22.10.08,05:14
No mám kamarátku, ktorá je rovnako na PN, rizikové tehotenstvo, a lekárka jej povedala, že vychádzky sa upraviť vraj nedajú. Myslím, že má 10-12, 14-16. No a tú poobednú chcela posunúť, lebo v tom čase jej malý akurát chodí spávať, no a že to sa nedá, že to je stanovené. :o

Zaujimave... Ja mam vychadzky od 10 do 12 a poobede od 15 do 17 hod..takze uz hned ine ako ona :) A moja mama je teraz PN, ona ma od 10-12 a od 13-15 hod.... Ja by som si chcela zmenit doobedie na inu hodinu, kedze rano nosim malu do skolky, snad mi to zmeni, dnes idem ku mojmu gyn. a napisem vam keby mi to zmenil :)
katkapekly
22.10.08,06:21
No mám kamarátku, ktorá je rovnako na PN, rizikové tehotenstvo, a lekárka jej povedala, že vychádzky sa upraviť vraj nedajú. Myslím, že má 10-12, 14-16. No a tú poobednú chcela posunúť, lebo v tom čase jej malý akurát chodí spávať, no a že to sa nedá, že to je stanovené. :o

mimotemy Lekárka jej povedala asi len to, čo jej "nariadila" Sociálna poisťovňa. Aj ja som chcela vychádzky v iných hodinách (to ani nie že dlhšie, len presun) a lekár aj sestrička (nezávisle od seba) mi povedali, že takto to od nich chce SP (teda naša pobočka) a chápem že ani tí lekári sa s nimi nechcú naťahovať.
katkas
22.10.08,07:38
Ahojte, su nejake zmeny v DNP? Alebo uz viete, co sa chysta? Zatial si platim do DNP podla predchadzajúcich informacii. Rozdiel medzi max. VZ a VZ zamestnani. Vraj nebude moznost mat DNP, ak je niekto zamestnaný.Dik.
katkapekly
22.10.08,08:11
Ahojte, su nejake zmeny v DNP? Alebo uz viete, co sa chysta? Zatial si platim do DNP podla predchadzajúcich informacii. Rozdiel medzi max. VZ a VZ zamestnani. Vraj nebude moznost mat DNP, ak je niekto zamestnaný.Dik.

Zatiaľ nič nie je schválené - nie je prijatý žiadny nový zákon takže sa ešte nič nevie.
jankasm
22.10.08,08:51
Ahojte, su nejake zmeny v DNP? Alebo uz viete, co sa chysta? Zatial si platim do DNP podla predchadzajúcich informacii. Rozdiel medzi max. VZ a VZ zamestnani. Vraj nebude moznost mat DNP, ak je niekto zamestnaný.Dik.

Zatiaľ naozaj ešte nie je nič schválené, ale podľa informácií, ktoré nám tu sprostredkúva p. Mihál sa takéto niečo pravdepodobne nechystá, aj keď to bolo avizované. ;)
any18
22.10.08,09:40
Zaujimave... Ja mam vychadzky od 10 do 12 a poobede od 15 do 17 hod..takze uz hned ine ako ona :) A moja mama je teraz PN, ona ma od 10-12 a od 13-15 hod.... Ja by som si chcela zmenit doobedie na inu hodinu, kedze rano nosim malu do skolky, snad mi to zmeni, dnes idem ku mojmu gyn. a napisem vam keby mi to zmenil :)
Takze moj gynekolog mi vychadzky zmenil, teda mam od 8-10 a od 15-17. Som spokojna. Mimo nich som doma. Ak by aj bolo nieco, on mi da potvrdenie. Tak snad nam to vydrzi v pohode do polovicky dec. a potom uz idem na MD.
Majte sa pekne a pekny dnik prajem.
korki80
22.10.08,09:46
dakujem za rychlu odpoved, jankasm...

teraz som na materskej, nie som u manzela zamestnana, som doma s rocnou dcerkou. ale teraz som mimo... preco si mam najskor platit z maxima? a od januara z minima? nemalo by to byt naopak?... ze este kym sa dozviem, ze som tehotna, tak menej a potom od januara si dam z maxima a to bude potom mesacne tych 1330... zeby sa nieco zmenilo.... viem, ze od januara 2009 sa chystaju nejake zmeny, tak asi to suvisi s tym, co ste mi poradili...

za skoru odpoved vopred dakujem

pekny den
jankasm
22.10.08,10:51
dakujem za rychlu odpoved, jankasm...

teraz som na materskej, nie som u manzela zamestnana, som doma s rocnou dcerkou. ale teraz som mimo... preco si mam najskor platit z maxima? a od januara z minima? nemalo by to byt naopak?... ze este kym sa dozviem, ze som tehotna, tak menej a potom od januara si dam z maxima a to bude potom mesacne tych 1330... zeby sa nieco zmenilo.... viem, ze od januara 2009 sa chystaju nejake zmeny, tak asi to suvisi s tym, co ste mi poradili...

za skoru odpoved vopred dakujem

pekny den

Nie, v tomto sa žiadne zmeny nechystajú, jedine to, že zmenu VZ môžeš robiť od poslednej zmeny až po pol roku.
To čo som Ti poradila, je viac menej na ušetrenie koruniek. ;)
Ak si dáš totiž teraz, do konca roka maximum, tak zaplatíš 1330 cca. za 2 mesiace. Od 1.1.2009 si podáš zmenu VZ na minimum a budeš platiť už len 337 /keď sa zvýši minimálna mzda tak o niečo viac/ až do nástupu na MD. Ak na MD nastúpiš v roku 2009 a DNP nebude prerušené, tak rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej bude rok 2008, čiže maximum.
Ale kľudne môžeš začať platiť aj z minima, napr. 3-4 mesiace /to len pre splnenie podmienky 270 dní DNP/ potom sa odhlásiť. Nanovo sa prihlásiš keď zistíš, že si tehotná, musí to byť najneskôr v 8tt, a budeš platiť z maxima až do nástupu na MD /musíš z maxima platiť 26 týždňov aby si dostala maximálnu materskú/.
Čiže ak by si platila z maxima teraz do konca roka zaplatíš za 2 mesiace, ale ak budeš platiť z maxima až potom, tých 26 týždňov pred nástupom na MD, tak zaplatíš za 6 mesiacov. :)
korki80
22.10.08,12:54
dakujem, jankasm

teraz som to uz pochopila... ale sa mi to nezda, je to az prilis vyhodne pre mna... niektore musia platit 26 tyzdnov z maxima a mne bude stacit len dva mesiace??? do konca roka, november a december a potom az do nastupu na MD mi bude stacit minimum a aj tak budem mat tu najvyssiu matersku...
je to fajn... ale radsej si to overujem... lebo moja uctovnicka mi tiez podobne radila ale som jej neverila...

s pozdravom zuzana
SPECTRUM
22.10.08,14:18
Ak tú zmenu podáš ešte v 12/2008, bude to ešte brané podľa starého zákona, takže neboj, nemusíš platiť pol roka z maxima, len na to v 12/2008 nezabudni. ;)

Ďakujem, veľmi ste mi pomohli.
korki80
22.10.08,17:22
dakujem
este sa chcem spytat, ze vlastne ked sa teraz prihlasim na DNP teda od novembra a potom v decembri si podam na SP zmenu a budem platit z minima, tak tu zmenu mozem urobit, ked to nebude pol roka??? ked ste tu spomenuli, ze sa nemoze urobit zmena od poslednej zmeny, az po pol roku...
Jozef Mihál
22.10.08,20:40
Zmenu VZ na DNP až po polroku zavádza novela zákona platná až od 1.1.2009.

Preto oznámiť zmenu VZ skôr ako po polroku je teraz- v roku 2008 - ešte stále možné.

(Aj keď pri tete E.T. človek nikdy nevie).
jankasm
23.10.08,08:58
dakujem, jankasm

teraz som to uz pochopila... ale sa mi to nezda, je to az prilis vyhodne pre mna... niektore musia platit 26 tyzdnov z maxima a mne bude stacit len dva mesiace??? do konca roka, november a december a potom az do nastupu na MD mi bude stacit minimum a aj tak budem mat tu najvyssiu matersku...
je to fajn... ale radsej si to overujem... lebo moja uctovnicka mi tiez podobne radila ale som jej neverila...

s pozdravom zuzana

Neboj, určite je to tak. Sama tento postup robím tiež teraz, na konci roka, aj keď nie kvôli MD /na tú sa už nechystám :---/ ale kvôli OČR a PN.
V niektorých veciach je k nám zákon celkom ústretový. :D
Len upozorním, DNP nesmieš od teraz, od prihlásenia až do nástupu na MD vôbec prerušiť. Jediné čo urob je tá zmena VZ od 1.1.2009 na minimum, ktorú podaj ešte v 12/2008.
korki80
23.10.08,11:34
dobry,

no dakujem vam moc moc moc!!! uz to cele uplne chapem... co je na blondinu celkom uspech;) len dufam, ze nejake vyrazne zmeny od 1. 1. 2009 nenastanu... to by mi urobili skrt cez rozpocet:(.
s pozdravom zuzana

este p. Mihal... co znamena skratka E.T.???trosku nechapem zatial...

dovi...
misurka
23.10.08,11:54
Prosím Vás o usmernenie: Zamestnankyňa má stanovený očakávaný termín pôrodu na 26.03.2009. Od 01.03.2008 si platí DNP z VZ 11 500 sk. 270 dní teda splní koncom októbra 2008. Jej priemerný mesačný príjem za rok 2008 je cca 17 500 sk. Platiť DNP je povinná až do nástupu na MD? Môže si VZ od 01.01.2009 zmeniť na 8 900 Sk a platíť už len z tohto minima do nástupu na MD? Zmeniť VZ na platenie DNP v jej prípade už zmysel nemá, že?

Ďakujem za Váš čas a rady.
jankasm
23.10.08,12:14
Prosím Vás o usmernenie: Zamestnankyňa má stanovený očakávaný termín pôrodu na 26.03.2009. Od 01.03.2008 si platí DNP z VZ 11 500 sk. 270 dní teda splní koncom októbra 2008. Jej priemerný mesačný príjem za rok 2008 je cca 17 500 sk. Platiť DNP je povinná až do nástupu na MD? Môže si VZ od 01.01.2009 zmeniť na 8 900 Sk a platíť už len z tohto minima do nástupu na MD? Zmeniť VZ na platenie DNP v jej prípade už zmysel nemá, že?

Ďakujem za Váš čas a rady.

Od 1.1.2009 si kľudne môže podať zmenu VZ na minimum, mal by byť asi 8900,-. Túto zmenu treba podať ešte v 12/2008. Materská sa jej bude počítať z VZ za predchádzajúci rok. DNP musí platiť až do nástupu na MD, nesmie ho prerušiť ani zrušiť. Len tá zmena VZ od 1.1.2009.

Zmeniť VZ už nemá zmysel, lebo už by nestihla tých potrebných 26 týždňov platenia z nového VZ. Avšak, ak má plat cca. 17500,- v hrubom, tak si od 1.11.2008 môže napr. VZ zvýšiť, ale rovnako len zmenou a to na cca. 12500,-, ale výšku materskej jej to veľmi neovplyvní. A možno bude mať v práci nejaké koncoročné odmeny a jej príjem bude aj tak vyšší ako spomínaných 17500,-. :o
Mirka123
23.10.08,12:41
Dobrý deň, veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o radu pre moju kolegyňu: je zamestnaná od r. 1998 s priem. platom 25 000 mesačne, termín pôrodu má 8.12.2008. Odvody za ňu platí zamestnávateľ. Chcem sa spýtať, či existuje nejaká možnosť ako by si mohla vylepšiť materskú - je to dosť súrne, pretože od 27.10.2008 nastupuje na materskú - dá sa ešte niečo robiť???

Ďakujem
Mirka123
23.10.08,17:20
Posúvam tému, prosím nehnevajte sa, ale chcem jej pomôcť...
katkapekly
24.10.08,06:53
Dobrý deň, veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o radu pre moju kolegyňu: je zamestnaná od r. 1998 s priem. platom 25 000 mesačne, termín pôrodu má 8.12.2008. Odvody za ňu platí zamestnávateľ. Chcem sa spýtať, či existuje nejaká možnosť ako by si mohla vylepšiť materskú - je to dosť súrne, pretože od 27.10.2008 nastupuje na materskú - dá sa ešte niečo robiť???

Ďakujem

Ahoj, no, ja osobne si myslím, že už nič. (ale nech ma opravia múdrejší, ak je ešte spôsob) Je piatok, ide víkend a v pondelok už nastupuje na materskú. Už je príliš neskoro niečo riešiť. Ale na druhej strane - jej materská nebude zlá ak má priemer 25000. Keby mala priemer 10000, tak by bol čas nadávať si, že niečo neriešila už skôr. Takže teraz už len jedno - nech sa narodí krásne a zdravé bábätko!
Pasztorka
24.10.08,07:40
To, že si v tej firme zároveň aj spoločníčkou, nevadí. SP Ťa bude pri nástupe na MD považovať len za zamestnanca, ak si požiadaš o materské ako zamestnanec. ;)
No ak sa máš do práce vrátiť 11.12.2008, a zamestnávateľ nebude súhlasiť s ukončením PP dohodou, tak výpoveď si si už mala podať, pretože musíš počítať s 2-mesačnou výpovednou lehotou. Čiže ak podáš výpoveď teraz, výpovedná lehota začne plynúť od 1.11.2008 a skončí 31.12.2008. Ale možno to píšem zbytočne, možno ste sa už dohodli na rozviazaní PP dohodou. :o
V čase uzatvorenia nového PP teda všetky predchádzajúce ukonči. Dni NP počas ich trvania sa Ti pripočítajú k dňom NP v novom zamestnaní pred splnenie podmienky 270 dní NP.
Ak máš nástup na MD 19.3.2009 tak odporúčam nový PP napr. od 16.3.2009. PP bude teda trvať 16.3.-18.3.2009, od 19.3.2009 nástup na MD. Mzda za tieto 3 dni musí byť 2925,- čiže mesačná mzda musí byť cca. 21450,-. Výpočet tvojej mzdy bude potom nasledovný: 21450/22 prac. dní v mesiaci * 3 odpracované dni = 2925,-. No a výpočet materskej bude: 2925/3 = 975,- to je tvoj DVZ, z ktorého 55% bude výška tvojej materskej = 536,25. Pri 30-dňovom mesiaci bude tvoja materská 16087,50. ;)

JankaSM: az teraz som sa dostala na poradu, tak Ti chcem este dodatocne velmi PODAKOVAT za odpoved. Si uzasna, ako kazdemu trpezlivo a ochotne radis, klobuk dole!
S tou vypovedou sme sa uz dohodli. Takze to bude OK. A chcem sa este pre istotu opytat, tieto sumy, ktore tu pises su v hrubom? Teda za tie 3 dni musim zarobit 2.925.- hrubeho? Este raz dakujem.
ajobs
25.10.08,09:04
dobry,

este p. Mihal... co znamena skratka E.T.???trosku nechapem zatial...

dovi...


mimotemy ...skratka E.T. znamená Mimozemšťan ( The Extra-Terrestrial ), podľa Spielbergovho filmu o tomto tvorovi z roku 1982. Ministerka Tomanová býva často k E.T. prirovnávaná pozri http://img.topky.sk/lesk/131906.jpg/Tomanova-E-T--prirovnanie-Trend-zaloba-Sita-profimedia-sk.jpg
korki80
25.10.08,10:23
aha, dakujem za vysvetlenie... celkom funn je to tu:D
krasny vikend
Dračica
26.10.08,13:14
Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
jankasm
27.10.08,09:53
JankaSM: az teraz som sa dostala na poradu, tak Ti chcem este dodatocne velmi PODAKOVAT za odpoved. Si uzasna, ako kazdemu trpezlivo a ochotne radis, klobuk dole!
S tou vypovedou sme sa uz dohodli. Takze to bude OK. A chcem sa este pre istotu opytat, tieto sumy, ktore tu pises su v hrubom? Teda za tie 3 dni musim zarobit 2.925.- hrubeho? Este raz dakujem.

Áno, potvrdzujem, na získanie maximálnej materskej potrebuješ za tie 3 dni 16.-18.3.2009 zarobiť 2925,- hrubého. Mesačná hrubá mzda teda musí byť 21450,-. ;)
Ako iste vieš, od 1.1.2009 sa chystá zmena zákona o SP. A aj keď neviem o žiadnym zmenách, ktoré by mohli tento tvoj plán ovplyvniť, odporúčam Ti ozvať sa a pre istotu si dať tento plán ešte raz schváliť v budúcom roku.
jankasm
27.10.08,09:59
Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem

Čo sa týka materskej, tak z NP SZČO, kde si platíš z minima získať materskú 55% z 8100,-.
Pre zvýšenie materskej sa treba dobrovoľne nemocensky poistiť. Aby si získala nárok na materské z DNP musíš ho platiť 270 dní. Čiže ak plánuješ nástup na MD niekedy 9-10/2009 tak sa Ti stačí prihlásiť niekedy v 12/2008 /no človek nikdy nevie, takže ja by som sa radšej poistila hneď, nech je tam nejaká rezerva :o/ s VZ maximum mínus VZ ako SZČO. Čiže 30219-8100=22119,-. Z tohto VZ zaplatiť DNP do 31.12.2008. Ešte v 12/2008 si podať ZMENU VZ na minimum od 1.1.2009 a potom až do nástupu na MD platiť DNP z minima. Keď nastúpiš na materskú v roku 2009 tak rozhodujúcim obdobím pre výpočet výšku materskej bude rok 2008. DNP od jeho vzniku nesmie byť prerušené.

Čo sa týka odvodov zo živnosti, to nechám na znalejších tejto problematiky. ;)
katkapekly
27.10.08,18:17
Ahojte, sa mi zdalo, že už to celkom ovládam, ale kamarátka ma poprosila o radu a ja som si zrazu nebola istá...
Takže teraz je na materskej s mesačným bábätkom, jej prvé dieťa má asi rok a pol, takže tá druhá materská sa jej rátala asi zo základu z predchádzajúceho zamestnania. Vravela, že ju má trochu vyššiu ako predtým ale na tom asi nezáleží. Chcela by si dať DNP kvôli OČR na budúci rok - s dvoma malými deťmi, to sa stále čosi udeje. No ale neviem z akého VZ by sa vlastne mala pripoistiť a z akého VZ by sa jej vyplácali OČR. Pretože keby si dala ihneď DNP, tak by ho vlastne neplatila, keďže je na materskej, nie? Ide mi o to, či by ju vôbec poistili, keďže by nemala platiť. No a keby sa poistila a trebárs o 2 týždne by chcela čerpať OČR, dostala by niečo? Alebo až po skončení materskej? A z akého VZ sa vlastne má poistiť? Viem, že píšem asi trochu chaoticky ale sama si to poriadne neviem v hlave utriediť, tak dúfam, že ste ma pochopili a poradíte mi (jej). Myslím, že na max. OČR asi môže zabudnúť aj po 26 týždňoch, nie? Ale som myslela že by sa jej to mohlo oplatiť, keďže teraz by vlastne nemala platiť....No, proste...Budem vďačná, ak mi pomôžete sa v tom zorientovať.
ajobs
28.10.08,09:35
Ahojte, sa mi zdalo, že už to celkom ovládam, ale kamarátka ma poprosila o radu a ja som si zrazu nebola istá...
Takže teraz je na materskej s mesačným bábätkom, jej prvé dieťa má asi rok a pol, takže tá druhá materská sa jej rátala asi zo základu z predchádzajúceho zamestnania. Vravela, že ju má trochu vyššiu ako predtým ale na tom asi nezáleží. Chcela by si dať DNP kvôli OČR na budúci rok - s dvoma malými deťmi, to sa stále čosi udeje. No ale neviem z akého VZ by sa vlastne mala pripoistiť a z akého VZ by sa jej vyplácali OČR. Pretože keby si dala ihneď DNP, tak by ho vlastne neplatila, keďže je na materskej, nie? Ide mi o to, či by ju vôbec poistili, keďže by nemala platiť. No a keby sa poistila a trebárs o 2 týždne by chcela čerpať OČR, dostala by niečo? Alebo až po skončení materskej? A z akého VZ sa vlastne má poistiť? Viem, že píšem asi trochu chaoticky ale sama si to poriadne neviem v hlave utriediť, tak dúfam, že ste ma pochopili a poradíte mi (jej). Myslím, že na max. OČR asi môže zabudnúť aj po 26 týždňoch, nie? Ale som myslela že by sa jej to mohlo oplatiť, keďže teraz by vlastne nemala platiť....No, proste...Budem vďačná, ak mi pomôžete sa v tom zorientovať.

Kedy je končí materská ? Uveď presný dátum.
jankasm
28.10.08,12:18
Ahojte, sa mi zdalo, že už to celkom ovládam, ale kamarátka ma poprosila o radu a ja som si zrazu nebola istá...
Takže teraz je na materskej s mesačným bábätkom, jej prvé dieťa má asi rok a pol, takže tá druhá materská sa jej rátala asi zo základu z predchádzajúceho zamestnania. Vravela, že ju má trochu vyššiu ako predtým ale na tom asi nezáleží. Chcela by si dať DNP kvôli OČR na budúci rok - s dvoma malými deťmi, to sa stále čosi udeje. No ale neviem z akého VZ by sa vlastne mala pripoistiť a z akého VZ by sa jej vyplácali OČR. Pretože keby si dala ihneď DNP, tak by ho vlastne neplatila, keďže je na materskej, nie? Ide mi o to, či by ju vôbec poistili, keďže by nemala platiť. No a keby sa poistila a trebárs o 2 týždne by chcela čerpať OČR, dostala by niečo? Alebo až po skončení materskej? A z akého VZ sa vlastne má poistiť? Viem, že píšem asi trochu chaoticky ale sama si to poriadne neviem v hlave utriediť, tak dúfam, že ste ma pochopili a poradíte mi (jej). Myslím, že na max. OČR asi môže zabudnúť aj po 26 týždňoch, nie? Ale som myslela že by sa jej to mohlo oplatiť, keďže teraz by vlastne nemala platiť....No, proste...Budem vďačná, ak mi pomôžete sa v tom zorientovať.

No keďže bábätko má mesiac, tak na MD nastúpila predpokladám cca. pred 2,5 mesiacmi. Na DNP sa môže prihlásiť z maxima. Počas MD ho síce platiť nebude musieť, ale ak chce poberať OČR z maxima tak vlastne bude musieť DNP z maxima platiť po skončení MD. Na maximálnu OČR bude mať nárok po 26 týždňoch. Hneď od začiatku RD však bude mať nárok na OČR z pravdepodobného VZ, čiže z minima /zarobí si aspoň na mesačnú platbu DNP z maxima ;)/. No a rovnako bude mať nárok aj na dávku počas PN, avšak to až po 270 dňoch trvania DNP. Nepíšeš, že by v minulosti DNP platila. Keby totiž platila, tak do tých 270 dní by sa počítali aj dni trvania DNP v posledných dvoch rokoch.

Pozri si aj nasledujúce 2 príspevky, na to DNP z maxima by si sa asi radšej mala prihlásiť až v roku 2009
brčko
28.10.08,12:48
No keďže bábätko má mesiac, tak na MD nastúpila predpokladám cca. pred 2,5 mesiacmi. Na DNP sa môže prihlásiť z maxima. Počas MD ho síce platiť nebude musieť, ale ak chce poberať OČR z maxima tak vlastne bude musieť DNP z maxima platiť po skončení MD. Na maximálnu OČR bude mať nárok po 26 týždňoch. Hneď od začiatku RD však bude mať nárok na OČR z pravdepodobného VZ, čiže z minima /zarobí si aspoň na mesačnú platbu DNP z maxima ;)/. No a rovnako bude mať nárok aj na dávku počas PN, avšak to až po 270 dňoch trvania DNP. Nepíšeš, že by v minulosti DNP platila. Keby totiž platila, tak do tých 270 dní by sa počítali aj dni trvania DNP v posledných dvoch rokoch.

Janka, tiež som v podobnej situácii. A rozhodujem sa, čo spraviť.
Podla postupu, čo použila SP v prípade myslím Porára (snád sa nemýlim), tak ak by jej nárok na dávku vznikol v r.2009, tak sa bude rátať (aj po uplynutí 26týždnov) nie z max.VZ ale z pravdepodobného VZ DNP, t.j. aktuálneho minima. Výhoda tohto prihlásenia je len v tom, že plynú dni DNP aj ked platiť DNP nemusí. No dávka bude minimálna bez ohladu na to, z akého VZ sa prihlási a to kvôli tomu, že ak začala poberať materské cca v 8/08, tak do konca roka 2008 nebude platiť zo žiadneho VZ, lebo poberanie materského jej končí cca v 1/09. Ak by jej končilo napr. 30.12.08, tak by to bolo o inom.

No a vlastne nie je isté, či platiť musí alebo nie (vieš podla svojej konkrétnej skúsenosti).
Mne končí poberanie materského až začiatkom apríla, takže jarné choroby už budú dúfam v tom čase neaktuálne (min.rok bola dcera chorá od febr. do apríla). Takže v mojom konkrétnom prípade sa asi prihlásim až pred budúcoročnou zimnou sezonou.

Tiež som už s toho pomotaná, či platiť, či neplatiť. Zaujímavé by bolo, ak by poistné na DNP bolo treba platiť aj počas poberania materského zo zamestnania. Možno by stálo za to sa informovať priamo v danej pobočke SP, aj ked tak ako v mojom prípade, vlastne aj ich info nie je záväzná. :o:mad:
jankasm
28.10.08,12:58
Janka, tiež som v podobnej situácii. A rozhodujem sa, čo spraviť.
Podla postupu, čo použila SP v prípade myslím Porára (snád sa nemýlim), tak ak by jej nárok na dávku vznikol v r.2009, tak sa bude rátať (aj po uplynutí 26týždnov) nie z max.VZ ale z pravdepodobného VZ DNP, t.j. aktuálneho minima. Výhoda tohto prihlásenia je len v tom, že plynú dni DNP aj ked platiť DNP nemusí. No dávka bude minimálna bez ohladu na to, z akého VZ sa prihlási a to kvôli tomu, že ak začala poberať materské cca v 8/08, tak do konca roka 2008 nebude platiť zo žiadneho VZ, lebo poberanie materského jej končí cca v 1/09. Ak by jej končilo napr. 30.12.08, tak by to bolo o inom.

No a vlastne nie je isté, či platiť musí alebo nie (vieš podla svojej konkrétnej skúsenosti).
Mne končí poberanie materského až začiatkom apríla, takže jarné choroby už budú dúfam v tom čase neaktuálne (min.rok bola dcera chorá od febr. do apríla). Takže v mojom konkrétnom prípade sa asi prihlásim až pred budúcoročnou zimnou sezonou.

Tiež som už s toho pomotaná, či platiť, či neplatiť. Zaujímavé by bolo, ak by poistné na DNP bolo treba platiť aj počas poberania materského zo zamestnania. Možno by stálo za to sa informovať priamo v danej pobočke SP, aj ked tak ako v mojom prípade, vlastne aj ich info nie je záväzná. :o:mad:

Vidíš, to je fakt pravda, nad tým som sa nejak nezamyslela. Automaticky som myslela, že jej budú dávku počítať z DNP z toho VZ, z ktorého začne platiť po skončení MD. Takže konkrétne v predchádzajúcom prípade by bolo lepšie prihlásiť sa na DNP až v roku 2009. Počas MD bude mať maximálny VZ ale platiť ho nebude, začne ho platiť až po skončení MD, no a v tom prípade už nepoužijú pravdepodobný VZ, ale ten skutočný, maximálny, z ktorého začne platiť po skončení MD. Dobre uvažujem? ;)

No a čo sa týka toho platenia či neplatenia odvodov počas MD, tiež ma to zaujíma. Zajtra idem na SP s OČR tak sa chcem na to spýtať. Či majú stále rovnaký názor ako pri mojej MD, kedy tvrdili, že pokiaľ materské z DNP nepoberám, musím ho platiť.
Avšak neviem či si postrehla jeden prípad na porade, kedy žena poberala materské zo zamestnania a prihlásila sa počas MD na DNP z maxima. Rovnako ho z maxima aj platila. Keď však počas RD nastúpila na OČR, čakala, že bude počítaná z maxima. Ale nie, vyrátali jej ju z pravdepodobného VZ, lebo vraj počas materskej, aj keď dávku poberala len zo zamestnania, DNP nemala povinnosť platiť. Poradili sme napísať odvolanie na ústredie do BA, ale odpoveď bola rovnaká. :o
brčko
28.10.08,13:06
Vidíš, to je fakt pravda, nad tým som sa nejak nezamyslela. Automaticky som myslela, že jej budú dávku počítať z DNP z toho VZ, z ktorého začne platiť po skončení MD. Takže konkrétne v predchádzajúcom prípade by bolo lepšie prihlásiť sa na DNP až v roku 2009. Počas MD bude mať maximálny VZ ale platiť ho nebude, začne ho platiť až po skončení MD, no a v tom prípade už nepoužijú pravdepodobný VZ, ale ten skutočný, maximálny, z ktorého začne platiť po skončení MD. Dobre uvažujem? ;)

No a čo sa týka toho platenia či neplatenia odvodov počas MD, tiež ma to zaujíma. Zajtra idem na SP s OČR tak sa chcem na to spýtať. Či majú stále rovnaký názor ako pri mojej MD, kedy tvrdili, že pokiaľ materské z DNP nepoberám, musím ho platiť.
Avšak neviem či si postrehla jeden prípad na porade, kedy žena poberala materské zo zamestnania a prihlásila sa počas MD na DNP z maxima. Rovnako ho z maxima aj platila. Keď však počas RD nastúpila na OČR, čakala, že bude počítaná z maxima. Ale nie, vyrátali jej ju z pravdepodobného VZ, lebo vraj počas materskej, aj keď dávku poberala len zo zamestnania, DNP nemala povinnosť platiť. Poradili sme napísať odvolanie na ústredie do BA, ale odpoveď bola rovnaká. :o

no ved prave:mad::mad::mad: to je ten prípad, myslím pod nickom Pohár, čo som spomínala vyššie. Dovtedy som mala jasné, čo spravím. No od prečítania si toho prípadu a rozhodnutia SP aj po odvolaní (a v mojom prípade aj to ukončenia MD 4/09) sa asi zatial na DNP neprihlásim.
kajark
29.10.08,05:52
Ahojte, potrebujem od vas poradit, uz som sa tu raz pytala, ale moja situacia sa trochu zmenila a neviem ako postupovat.
Cize platim si DNP od 04.03.08 najskor z min VZ od augusta si platim z max VZ.
Tych 270 dni mi uplynie ako ste mi pisali 28.11.08. Som v tretom mesiaci tehotenstva, a musim ist na rizikove na PN cim skor. Chcem sa spytat keby som isla na tu PN od 11.11. mala by som rovnaku PN ako keby som pockala do toho 28.11.?
A platit si ma do konca roka?
Prosim vas poradte mi, dakujem vsetkym, katarina
palec.b
29.10.08,06:56
no ved prave:mad::mad::mad: to je ten prípad, myslím pod nickom Pohár, čo som spomínala vyššie. Dovtedy som mala jasné, čo spravím. No od prečítania si toho prípadu a rozhodnutia SP aj po odvolaní (a v mojom prípade aj to ukončenia MD 4/09) sa asi zatial na DNP neprihlásim.

Mala si na mysli tento prípad ? (http://www.porada.sk/789258-post99.html)
uz nam vratili aj preplatok za rok 2007, aj ked ho vypocitali nejak divne, ale uz som nemal sil sa s nimi hadat
brčko
29.10.08,07:10
Mala si na mysli tento prípad ? (http://www.porada.sk/789258-post99.html)
uz nam vratili aj preplatok za rok 2007, aj ked ho vypocitali nejak divne, ale uz som nemal sil sa s nimi hadat

áno, presne ten (aj janka ho spomínala), vdaka.
Len tvoj nick som si zle zapamätala :D . Ale aspon prvé písmeno sedí :);)

no bohužial s tohto tvojho prípadu som dosť dezorientovaná, rozladená a zdesená :eek:. Myslím že to nerozhodli správne a ako píšeš rozhodujú, ako sa im hodí. NO tiež by sa mi s nimi nechcelo kvôli tomu sa poťahovať.

Potom by som vlastne aj počas poberania nemocenského zo zamestnania nemala platiť DNP?! :confused: Budem teraz žiadať o vrátenie preplatku na DNP, tak uvidím, čo vrátia :o :cool:
simonova815
29.10.08,20:16
Prosim vas akej je presne vyske maximalny denny vymeriavaci zaklad?
Konkretne, aka ma byt vyplata, ak zamestnanec nastupi do zamestnania 1.11. a 5.11. nastupi na PN, nasledne v roku 2009 na matersku? Dakujem
fipina
30.10.08,06:29
Ahojte, aj ja by som potrebovala poradiť. Moja švagrinka je zamestnaná cca 5 rokov u jedného zamestnávateľa a v týchto dňoch sa snažia s manželom o bábätko. Podľa VZ by jej vyšlo materské okolo 6500,- Sk, čo nie je ktoviečo. Dá sa jej vzhľadom na blížiaci sa koniec roka pomôcť ohľadom vyššieho materského? Bude mať význam začať platiť DNP?
Vopred ďakujem za pomoc.
jankasm
30.10.08,11:08
Ahojte, potrebujem od vas poradit, uz som sa tu raz pytala, ale moja situacia sa trochu zmenila a neviem ako postupovat.
Cize platim si DNP od 04.03.08 najskor z min VZ od augusta si platim z max VZ.
Tych 270 dni mi uplynie ako ste mi pisali 28.11.08. Som v tretom mesiaci tehotenstva, a musim ist na rizikove na PN cim skor. Chcem sa spytat keby som isla na tu PN od 11.11. mala by som rovnaku PN ako keby som pockala do toho 28.11.?
A platit si ma do konca roka?
Prosim vas poradte mi, dakujem vsetkym, katarina

No ak pôjdeš na PN, tak DNP počas PN už platiť nebudeš musieť.
Ak však nastúpiš na PN 11.11.2008, podmienka 270 dní DNP nebude ešte splnená ak si pred DNP nemala v posledných dvoch rokoch nejaké iné ukončené nemocenské poistenie /ako píšeš, 270 dní uplynie až 28.11.2008/ a teda PN nedostaneš žiadnu. Ak sa dáš na PN vypísať 29.11.2008, podmienka 270 dní bude splnená, a PN Ti bude vyplácaná, avšak len z pravdepodobného VZ. Aby si totiž dostala PN z maximálneho VZ, z ktorého teraz platíš, musíš platiť 26 týždňov od posledného prihlásenia, čiže od augusta. No a to bude až niekedy v marci 2009. Čiže materská by už mala byť počítaná z maximálneho VZ. :cool:
Katy a R
30.10.08,11:09
Ahojte, aj ja by som potrebovala poradiť. Moja švagrinka je zamestnaná cca 5 rokov u jedného zamestnávateľa a v týchto dňoch sa snažia s manželom o bábätko. Podľa VZ by jej vyšlo materské okolo 6500,- Sk, čo nie je ktoviečo. Dá sa jej vzhľadom na blížiaci sa koniec roka pomôcť ohľadom vyššieho materského? Bude mať význam začať platiť DNP?
Vopred ďakujem za pomoc.

Hneď zajtra sa prihlásiť na DNP (aby stihla 270 dní poistenia) .. doporučujem zvoliť VZ 18 - 20 tis (presne - rozdiel maxima a VZ zo zamestnania). V decembri znížiť VZ na minimálny - s účinnosťou od 1.1.09
jankasm
30.10.08,11:52
Prosim vas akej je presne vyske maximalny denny vymeriavaci zaklad?
Konkretne, aka ma byt vyplata, ak zamestnanec nastupi do zamestnania 1.11. a 5.11. nastupi na PN, nasledne v roku 2009 na matersku? Dakujem

Jej mzda za dni 01.-04.11.2008 /od 5.11.2008 nástup na PN/ musí byť 4029,-. To dosiahnete pri mesačnej mzde 40300,-. Alebo nižšej, kľudne aj 20000,- no a ten rozdiel potom treba doplniť nejakými odmenami. Proste mzda za tie odpracované 4 dni musí byť 4029,-. Výpočet jej PN a následne aj materskej bude nasledovný: 4029/4=1007,25 bude jej DVZ no a PN a materská bude denné 55% z DVZ = 554,015. Pri 30 dňovom mesiaci to bude cca. 16600,- mesačne. Samozrejme prvých 10 dní PN to bude inak. To vypláca ešte zamestnávateľ náhradu príjmu prvé 3 dni 25% a ďalších 7 dní 55%. :cool:
jankasm
30.10.08,11:55
Ahojte, aj ja by som potrebovala poradiť. Moja švagrinka je zamestnaná cca 5 rokov u jedného zamestnávateľa a v týchto dňoch sa snažia s manželom o bábätko. Podľa VZ by jej vyšlo materské okolo 6500,- Sk, čo nie je ktoviečo. Dá sa jej vzhľadom na blížiaci sa koniec roka pomôcť ohľadom vyššieho materského? Bude mať význam začať platiť DNP?
Vopred ďakujem za pomoc.


Hneď zajtra sa prihlásiť na DNP (aby stihla 270 dní poistenia) .. doporučujem zvoliť VZ 18 - 20 tis (presne - rozdiel maxima a VZ zo zamestnania). V decembri znížiť VZ na minimálny - s účinnosťou od 1.1.09

Súhlasím, ale upozorním na to, že ak náhodou už snaženie bolo úspešné, DNP už nemusí mať žiadny význam. Materské z DNP môže totiž dostávať len vtedy, ak bude DNP trvať 270 dní do nástupu na MD, respektíve do dňa pôrodu.
Takže ak sa už snažia, tých 270 dní bude dosť na tesno. Odporúčam preto s tým snažením aspoň týždeň-dva počkať, aby sa nestalo, že pre pár dní to nestihnú. No a najlepšie je otehotnieť tak 1,5 mesiaca po prihlásení sa na DNP, aby mala nárok na materské z DNP hneď odo dňa nástupu na MD. :o
Katy a R
30.10.08,11:55
Jej mzda za dni 01.-04.11.2008 /od 5.11.2008 nástup na PN/ musí byť 4029,-. To dosiahnete pri mesačnej mzde 40300,-. Alebo nižšej, kľudne aj 20000,- no a ten rozdiel potom treba doplniť nejakými odmenami. Proste mzda za tie odpracované 4 dni musí byť 4029,-. Výpočet jej PN a následne aj materskej bude nasledovný: 4029/4=1007,25 bude jej DVZ no a PN a materská bude denné 55% z DVZ = 554,015. Pri 30 dňovom mesiaci to bude cca. 16600,- mesačne. Samozrejme prvých 10 dní PN to bude inak. To vypláca ešte zamestnávateľ náhradu príjmu prvé 3 dni 25% a ďalších 7 dní 55%. :cool:

.. oplatilo by sa jej nastúpiť do zamestnania 31.10.;)
jankasm
30.10.08,12:14
.. oplatilo by sa jej nastúpiť do zamestnania 31.10.;)

No skôr by sa jej oplatilo nastúpiť do práce napr. 3.11.2008. Potom by za tie 2 dni stačil príjem 2015,- čo by dosiahla pri mesačnej mzde 20140,-. Keďže 10/2008 má 31 kalendárnych dní tak maximálny DVZ je na deň trošku nižší. Pri 30 dňovom mesiaci je rozdiel v materskej asi 600,- mesačne. :o
simonova815
30.10.08,13:22
Jej mzda za dni 01.-04.11.2008 /od 5.11.2008 nástup na PN/ musí byť 4029,-. To dosiahnete pri mesačnej mzde 40300,-. Alebo nižšej, kľudne aj 20000,- no a ten rozdiel potom treba doplniť nejakými odmenami. Proste mzda za tie odpracované 4 dni musí byť 4029,-. Výpočet jej PN a následne aj materskej bude nasledovný: 4029/4=1007,25 bude jej DVZ no a PN a materská bude denné 55% z DVZ = 554,015. Pri 30 dňovom mesiaci to bude cca. 16600,- mesačne. Samozrejme prvých 10 dní PN to bude inak. To vypláca ešte zamestnávateľ náhradu príjmu prvé 3 dni 25% a ďalších 7 dní 55%. :cool:

Dakujem:)
simonova815
30.10.08,13:28
Jankasm, je spravny vypocet: zmluvny plat 31.000 Sk, hrubeho/mes,
vypocet PN a materskej 31000/30=1033,33 Sk, cize za obdobie 1.-4.11. je vymeriavaci zaklad 4*1033,33=4133,32 Sk. To by malo byt v pohode, nie?
5.-14.11 zaplati zamestnavatel PN podla zakona, zvysok potom Sociálka. Správne?
brčko
30.10.08,17:41
Jankasm, je spravny vypocet: zmluvny plat 31.000 Sk, hrubeho/mes,
vypocet PN a materskej 31000/30=1033,33 Sk, cize za obdobie 1.-4.11. je vymeriavaci zaklad 4*1033,33=4133,32 Sk. To by malo byt v pohode, nie?
5.-14.11 zaplati zamestnavatel PN podla zakona, zvysok potom Sociálka. Správne?

bohužial, tak sa to neráta:
pri mesačnom plate 31000,- dosiahne hrubú mzdu za obdobie 1-4.11.08 = 3100,- =(31000:20prac.dní a platených sviatkov v nov x 2odprac.dni). a to bude aj jej vym.základ pre nem.poistenie ak nebude mať napr. odmeny
Z toho bude denný vymeriavací základ pre výpočet materského 3100:4kalend.dni = 775,- (maximum je ale 1007,3)
t.j. denné materské 55% z 775,- = 426,25
mesačne cca 12788 až 13214,-

dá sa to teda vyriešiť, ak dostane prémie/odmeny za tie 2dni v sume cca 930,- (3100+ 930= hrubá mzda 4030)
Katy a R
30.10.08,18:53
Jankasm, je spravny vypocet: zmluvny plat 31.000 Sk, hrubeho/mes,
vypocet PN a materskej 31000/30=1033,33 Sk, cize za obdobie 1.-4.11. je vymeriavaci zaklad 4*1033,33=4133,32 Sk. To by malo byt v pohode, nie?
5.-14.11 zaplati zamestnavatel PN podla zakona, zvysok potom Sociálka. Správne?

Preto musíš mať taký vysoký VZ (mesačne nad 40 tis ako písala Janka), lebo od 1.11. do 4.11 sú dva víkendové dni a len dva pracovné. Polopasticky povedané, zárobok za dva dni sa rozráta na 4 dni. Normálne býva za celý mesiac ten pomer lepší ( 8-9 voľných dní na 21-22 pracovných dní).
Preto by bolo lepšie začať nový pp 3.11. ... ale nástup na MD pred víkendom (t.j. do 7.11.). Ak by bol nástup na MD v priebehu novembra neskôr - po víkende (8. a 9.11.), tak by bolo lepšie začať pp 31.10. ..
.. ako písala Janka vyššie, ak MD začne 5.11. ... pp začať 3.11. - potom stačí plat menej ako 21 tis;);)
simonova815
30.10.08,20:04
dakujem vam vsetkym. Ta kamoska dala vypoved k 31.10., takze preto ju prihlasime od 1.11. a vyplatu teda prisposobime tomu ako ste pisali. Ono, je to sice trosku zvlastne dat odmenu zamestnancovi, ktory po 2 dnoch nastupi na PN, ale nevadi, co clovek uz len neurobi k spokojnosti, ze?
Uz len aby jej to aj SP dobre vypocitala....
Dakujem
jankasm
30.10.08,20:09
dakujem vam vsetkym. Ta kamoska dala vypoved k 31.10., takze preto ju prihlasime od 1.11. a vyplatu teda prisposobime tomu ako ste pisali. Ono, je to sice trosku zvlastne dat odmenu zamestnancovi, ktory po 2 dnoch nastupi na PN, ale nevadi, co clovek uz len neurobi k spokojnosti, ze?
Uz len aby jej to aj SP dobre vypocitala....
Dakujem

Neboj, ak dáte plat taký, ako sme Ti napísali, tak jej to SP určite vypočíta tak ako my. :D
ajobs
30.10.08,22:13
dakujem vam vsetkym. Ta kamoska dala vypoved k 31.10., takze preto ju prihlasime od 1.11. a vyplatu teda prisposobime tomu ako ste pisali. Ono, je to sice trosku zvlastne dat odmenu zamestnancovi, ktory po 2 dnoch nastupi na PN, ale nevadi, co clovek uz len neurobi k spokojnosti, ze?
Uz len aby jej to aj SP dobre vypocitala....
Dakujem


...lepšie je začať pracovný pomer 3.11.2008....
jankasm
31.10.08,05:37
No skôr by sa jej oplatilo nastúpiť do práce napr. 3.11.2008. Potom by za tie 2 dni stačil príjem 2015,- čo by dosiahla pri mesačnej mzde 20140,-. Keďže 10/2008 má 31 kalendárnych dní tak maximálny DVZ je na deň trošku nižší. Pri 30 dňovom mesiaci je rozdiel v materskej asi 600,- mesačne. :o


...lepšie je začať pracovný pomer 3.11.2008....

Toto som jej už vyššie radila. ;) Som rada, že sme sa zhodli. :)
zlatat
01.11.08,08:41
Ahojte poraďáci.
Viem, že sa to tu omieľalo snáď 1000x, ale chcela by som sa uistiť, či uvažujem správne.

Platím si DNP od 15.5.2008 zatiaľ z minima, som nepretržite zamestnená od r. 1996 a momentálne som s druhým synom na RD.
Som v 5tt a chcem sa spýtať, čo mám urobiť, aby som MD v roku 2009 dostávala z maxima ( TP by bol niekedy v prvej polovici júla ).
Mám sa odhlásiť a hneď na druhý deň znova prihlásiť a platiť z rozdielu max. VZ a VZ zo zamestnania najneskôr do 8tt, alebo mi to stačí spraviť niekedy v decembri na niekoľko týždňov a potom 1.1.2009 spraviť zmenu na minimum? Alebo mám spraviť iba " zmenu " a ak áno, kedy?
Dobre som to pochopila? Alebo sa mýlim.
Prosím opravte ma ak áno.

Ďakujem
Jozef Mihál
01.11.08,09:54
Musíte sa odhlásiť z DNP a o deň, dva sa znova prihlásiť, treba to stihnúť tak, aby od nového prihlásenia sa na DNP do nástupu na MD prešlo 26 týždňov.

Pri novom prihlásení sa na DNP si zvolíte VZ vo výške 30126 - pravdepodobný zárobok v zamestnaní.

Pri tomto postupe bude materská približne 55% z 30126 Sk mesačne.

Ak chcete pár korún ušetriť, môžete počas decembra 2008 oznámiť zmenu VZ na DNP na minimum, tj. na 295,50 €, od januára 2009 by ste tak platili len z tohto základu.

Treba si ale uvedomiť, že DNP sa Vám môže hodiť aj v roku 2010 po skončení MD - v prípade vašej PN, nemoci dieťaťa (OČR) a potom by sa dávky vypočítavali z VZ roka 2009.

Ak si chcete ponechať DNP aj po materskej tak znížiť si VZ nemusí byť výhra.
zlatat
01.11.08,10:08
ďakujem veľmi pekne ešte jedna otázočka, chcela by som si po MD nechať DNP, potom vlastne od januára do MD musím platiť z rozdielu Max. VZ - pravdepodobný VZ zo zamestnania?
Jozef Mihál
01.11.08,11:10
Áno, ak si chcete ponechať DNP aj po MD, odporúčam ponechať si čo najvyšší VZ.

V súbehu DNP a zamestnania by to bola suma 1003,09 € - VZ zo zamestnania.

V súbehu DNP a zamestnania s pobytom na RD je to suma 1003,09 € (30129 Sk). Ak ste v zamestnaní na RD, tak v zamestnaní máte prerušené povinné nem. poistenie a tak v tomto období sa výsledný VZ nespočítava zo základu v zamestnaní a zo základu na DNP, ale je to len samotný základ na DNP.
zlatat
01.11.08,11:20
Áno, ak si chcete ponechať DNP aj po MD, odporúčam ponechať si čo najvyšší VZ.

V súbehu DNP a zamestnania by to bola suma 1003,09 € - VZ zo zamestnania.

V súbehu DNP a zamestnania s pobytom na RD je to suma 1003,09 € (30129 Sk). Ak ste v zamestnaní na RD, tak v zamestnaní máte prerušené povinné nem. poistenie a tak v tomto období sa výsledný VZ nespočítava zo základu v zamestnaní a zo základu na DNP, ale je to len samotný základ na DNP.
Uf, teraz som sa trošku domotala. :cool: Ak som to správne pochopila, tak vlastne už teraz by som pri novom prihlásení mala platiť DNP z 30126,- nakoľko mám súbeh DNP a zamestnania s pobytom na RD, že? Terajšia RD mi končí 8.10.2009
Jozef Mihál
01.11.08,11:42
Nieeee.

Nárok na materské totiž budete mať aj z nemocenského poistenia zamestnanca, hoci ste momentálne na RD a povinné nem. poistenie zamestnanca máte prerušené.

Nárok na neskoršiu nemocenskú či ošetrovné počas RD budete mať len z DNP, lebo tam už nárok na tieto dávky z povinného nem. poistenia zamestnanca mať nebudete, lebo bude prerušené.

Je to asi pre občana, ktorý neleží celé dni v zákonoch zložité ale je to takto.
zuzka83
02.11.08,18:45
Dobrý deň všetkým. Vopred sa ospravedlňujem ak položím otázku, na ktorú ste tu už miliónkrát odpovedali, ale potrebovala by som súrne radu. Mám možnosť začať pracovať na živnosť, doteraz som bola len klasický zamestnanec. Ak si budem platiť odvody do SP z maxima, a budem počas tehotenstva PN, budem mať nárok na maximálne dávky počas PN a následne maximálnu možnú materskú? Ako je to so živnostníčkami prosím?
Vopred ďakujem za odpovede.
Zuzana
Jozef Mihál
02.11.08,18:55
Ak budete povinne nemocensky poistená ako SZČO, tak od prvého dňa povinného nem. poistenia SZČO máte nárok na nemocenské počas PN.

Pozor, nemýľte si to s dobrovoľným nemocenským poistením, tam je nárok na nemocenské až po 270 dňoch DNP.

Ak začnete podnikať teraz, povinné nem. poistenie Vám ako SZČO vznikne najskôr od 1.7.2009 a to len vtedy, ak za rok 2008 stihnete mať v podnikaní hrubý príjem 3546 € (106827 Sk).

P.S. Odporúčam prečítať tento seriál: http://jozefmihal.blogspot.com/2008/07/matersk-v-roku-2008-diel-vi.html
mimaemma
02.11.08,19:03
Chcem sa spýtať ako by sa postupovalo pri výpočte materskej v prípade, že by som otehotnela v priebehu budúceho roka. Momentálne som na RD, ale pracovný pomer sa mi skončil počas MD ( zmluva na dobu určitú). To znamená, že momentálne nie som nemocensky poistená. Ak by som chcela maximálnu materskú musím si začať radšej ešte pred otehotnením platiť DNP z maximálneho VZ? V prípade, že by som si nič neplatila-ako by sa mi rátala materská? Z predchádzajúceho pracovného pomeru asi nie, keď už neexistuje..:mee:
Vopred ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
02.11.08,19:16
Ak nič nepodniknete, na materskú nárok mať nebudete.

V danej situácií odporúčam prihlásiť sa na dobrovoľné nem. poistenie - určite pred otehotnením, a zvoliť si čo najvyšší vymeriavací základ - počas prvého polroka 2009 sumu 1003,09 €.
mimaemma
02.11.08,19:20
Nepotešili ste ma pán Mihál, povedali ste mi to, čoho som sa ja obávala...každopádne ďakujem za promptnú odpoveď.:-)
Jozef Mihál
02.11.08,19:28
Nechápem prečo som Vás nepotešil. Za investíciu cca 44 € x povedzme 8 mesiacov = 352 €, získate na materskej spolu cca 3400 €.

Nebodaj je to málo? Ani páni Fruni či Mojžiš by Vám tak peniaze nezhodnotili, ako Sociálna poisťovňa.
mimaemma
02.11.08,20:04
Nie, nepochopili sme sa. To čo ste mi napísali, som si aj myslela na základe predchádzajúcich príspevkov. Je to super že niečo takéto existuje a že existujú ľudia ak Vy, ktorí takto poradia , super ale nie je, že mnoho mamín o tomto ani netuší a tak po narodení druhého dieťaťa sú takmer bez peňazí...iba na rodičovskom príspevku
jankasm
03.11.08,06:46
Chcem sa spýtať ako by sa postupovalo pri výpočte materskej v prípade, že by som otehotnela v priebehu budúceho roka. Momentálne som na RD, ale pracovný pomer sa mi skončil počas MD ( zmluva na dobu určitú). To znamená, že momentálne nie som nemocensky poistená. Ak by som chcela maximálnu materskú musím si začať radšej ešte pred otehotnením platiť DNP z maximálneho VZ? V prípade, že by som si nič neplatila-ako by sa mi rátala materská? Z predchádzajúceho pracovného pomeru asi nie, keď už neexistuje..:mee:
Vopred ďakujem za odpoveď.


Ak nič nepodniknete, na materskú nárok mať nebudete.

V danej situácií odporúčam prihlásiť sa na dobrovoľné nem. poistenie - určite pred otehotnením, a zvoliť si čo najvyšší vymeriavací základ - počas prvého polroka 2009 sumu 1003,09 €.

Ak plánuje ísť na MD v budúcom roku, tak by sa mohla na DNP prihlásiť ešte tento rok z maxima 30219,-. Z neho zaplatiť DNP do 31.12.2008 no a od 1.1.2009 si podať zmenu VZ na minimum /zmenu VZ treba podať ešte v 12/2008/. Potom až do nástupu na MD stačí platiť z minimálneho VZ. DNP nesmie byť prerušené ani ukončené, no a pri nástupe na PN prípadne MD v rokku 2009, po uplynutí 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP, bude nárok na dávku z maxima. Rozhodujúcim obdobím na výpočet výšky materskej bude totiž predchádzajúci kalendárny rok 2008, čiže maximálny VZ. :)
mimaemma
03.11.08,07:06
Jani, moc ďakuejm za ďalši tip..mám ale ešte jeden problém, otehotnieť by som chcela niekedy v priebehu budúceho roka. Na moju dcéru budem poberať rodičovský príspevok do konca júna 2009 ( do jej 3 rokov). Ak by som okolo tohoto dátumu otehotnela, tak by ma do práce ako tehotnú nikto nezobral a bola by som vlastne celé tehotenstvo doma bez nároku na podporu, keďže podmienku byť zamestananá posledné 2 roky z 3 by som nespĺňala. Dalo by sa aj toto nejako ošetriť? Nič ma totiž nenapadá, prečítala som si tu už všeličo, ale nespadám do kategórie SZČO ani nič podobné sa na mňa nehodí... Ďakujem vopred.
zlatat
03.11.08,07:33
Áno, ak si chcete ponechať DNP aj po MD, odporúčam ponechať si čo najvyšší VZ.

V súbehu DNP a zamestnania by to bola suma 1003,09 € - VZ zo zamestnania.

V súbehu DNP a zamestnania s pobytom na RD je to suma 1003,09 € (30129 Sk). Ak ste v zamestnaní na RD, tak v zamestnaní máte prerušené povinné nem. poistenie a tak v tomto období sa výsledný VZ nespočítava zo základu v zamestnaní a zo základu na DNP, ale je to len samotný základ na DNP.
Chcela by som sa ešte spýtať, ako by to bolo u mojej kamarátky - ona je tak ako ja zamestnaná s pobytom na RD. Platí si DNP asi od začiatku júna 2008 z minima. Ak chce mať na budúci rok max. OČR prípadne PN, má sa tiež teraz odhlásiť a o 1-2 dni prihlásiť z maxima, teda zo sumy 30 126,- Sk a z tejto sumy platiť aj na budúci rok? Zatiaľ nie je tehotná, ale chcela by otehotnieť na budúci rok.
Ďakujem
bbbbb
03.11.08,09:03
Dobrý deň! Prosím o radu. Som zamestnaná o 1.6.2008 s VZ 8100,- Sk. Chcem sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie.Ešte nie som tehotná. Z akého vymeriacacieho základu sa mám prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie. Ďakuje.
brčko
03.11.08,09:08
Dobrý deň! Prosím o radu. Som zamestnaná o 1.6.2008 s VZ 8100,- Sk. Chcem sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie.Ešte nie som tehotná. Z akého vymeriacacieho základu sa mám prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie. Ďakuje.

maximálne z rozdielu terajšieho maximálneho VZ 30219,- a tvojej mzdy 8100,- t.j. VZ 22119,-Sk
brčko
03.11.08,09:17
Jani, moc ďakuejm za ďalši tip..mám ale ešte jeden problém, otehotnieť by som chcela niekedy v priebehu budúceho roka. Na moju dcéru budem poberať rodičovský príspevok do konca júna 2009 ( do jej 3 rokov). Ak by som okolo tohoto dátumu otehotnela, tak by ma do práce ako tehotnú nikto nezobral a bola by som vlastne celé tehotenstvo doma bez nároku na podporu, keďže podmienku byť zamestananá posledné 2 roky z 3 by som nespĺňala. Dalo by sa aj toto nejako ošetriť? Nič ma totiž nenapadá, prečítala som si tu už všeličo, ale nespadám do kategórie SZČO ani nič podobné sa na mňa nehodí... Ďakujem vopred.

ak už ti nepomôže ani dobrovolne poistenie v nezamestnanosti (odteraz do 6/09 t.j. cca 7 a pol mesiaca) na získanie tých potrebných 2-och rokov a nároku na podporu, tak bud sa môžeš aj po dostiahnutí 3-och rokov riadne starať o dieťa do 6 rokov (ak nepôjde do škôlky), ale to nebudeš poberať žiadnu dávku (jedine sociálnu, ak by si mala nárok). Budeš ale dôchodkovo a zdravotne poistená štátom (predpokladám, dala si si prihlášku na SP)
Alebo ak máš DNP, tak sa dá čerpať OčR, prípadne PN, ak máš splnených 270dní.
bbbbb
03.11.08,09:56
maximálne z rozdielu terajšieho maximálneho VZ 30219,- a tvojej mzdy 8100,- t.j. VZ 22119,-Sk
Ďakujem za radu, len by som sa ešte chcela spýtať, či mám hneď začať platiť z VZ 22119,- Sk, alebo až 26 týždňov pred pôrodom.
brčko
03.11.08,10:05
Ďakujem za radu, len by som sa ešte chcela spýtať, či mám hneď začať platiť z VZ 22119,- Sk, alebo až 26 týždňov pred pôrodom.

myslím, že aj pre teba platí nasledobné:
http://www.porada.sk/860175-post9.html
vysky
03.11.08,15:25
Ahoj poraďáci,

tých príspevkov na tému materské je neúrekom, nejaké som preštudovala a podľa toho som skúsila urobiť pre seba zodpovedajúci výpočet, len by som chcela aby mi to niekto odsúhlasil, či to môžem takto aj realizovať. Ešte by som chcela vedieť, či už je zverejnený spôsob výpočtu resp. zaokrúhľovania jednotlivých položiek pri výpočte mzdy v r. 2009?
Momentálne pracujem po návrate z RD od 1. 9. 2008 s mesačnou HM 10 000 Sk a chcela by som si vylepšiť MD.

Môj výpočet:
NOVÝ PP od 1. 2. 2009 Nástup na MD 7. 2. 2009

HM 28 000,- Sk (929,43 €) počet prac. dní: 20 (80 h) (február)

počet odprac. dní: 5 (20 h)

1. 2. – 6. 2. = 6 kalendárnych dní prac. Úväzok = 4 hod/deň
2. 2. – 6. 2. = 5 pracovných dní
HM = 28000 / 80 h = 350 x 20 h = 7000 Sk (232,36 €)

ODVODY: ZP 980 Sk SP 2423 Sk Celkom: 3403 Sk

RO: 1. 2. – 6. 2. 2009

28000 / 28 = 1000,- /deň x 55% = 550,- DVZ

MD:

7. 2. – 28. 2. = 22 dní x 550,- = 12 100,- Sk

V EURÁCH:

HM = 929,43 €

929,43 /80 h = 11,62 x 20 h = 232,4 € (berú sa 2 des. miesta, alebo viac??)


RO: 1. 2. – 6. 2. 2009

929,43 / 28 = 33,1939/ deň x 55% = 18,2566 = DVZ

MD:

7. 2. – 28. 2. = 22 dní x 18,2566 = 401,6452 €


Je môj výpočet správny? koľko des. miest sa bude brať do úvahy pri výpočte mzdy a dávok?

Ďakujem za každú radu



Vysky

brčko
03.11.08,16:43
Ahoj poraďáci,

tých príspevkov na tému materské je neúrekom, nejaké som preštudovala a podľa toho som skúsila urobiť pre seba zodpovedajúci výpočet, len by som chcela aby mi to niekto odsúhlasil, či to môžem takto aj realizovať. Ešte by som chcela vedieť, či už je zverejnený spôsob výpočtu resp. zaokrúhľovania jednotlivých položiek pri výpočte mzdy v r. 2009? neviem
Momentálne pracujem po návrate z RD od 1. 9. 2008 s mesačnou HM 10 000 Sk a chcela by som si vylepšiť MD.

Môj výpočet: samozrejme treba terajší prac.pomer pred začiatkom nového ukončiť.
NOVÝ PP od 1. 2. 2009 Nástup na MD 7. 2. 2009

HM 28 000,- Sk (929,43 €) počet prac. dní: 20 (80 h) (február)

počet odprac. dní: 5 (20 h)

1. 2. – 6. 2. = 6 kalendárnych dní prac. Úväzok = 4 hod/deň
2. 2. – 6. 2. = 5 pracovných dní
HM = 28000 / 80 h = 350 x 20 h = 7000 Sk ok (232,36 €)

ODVODY: ZP 980 Sk SP 2423 Sk Celkom: 3403 Sk bez kontroly

RO: 1. 2. – 6. 2. 2009

28000 / 28 = 1000,- /deň x 55% = 550,- DVZ nesprávne
ale hrubá mzda 7000: 6kalendár.dní = 1166,67 Sk/den
ale maximálny denný vym.základ vo febr.2009 bude 30219:28 = cca 1079,25 Sk na den a VZ pre odvod nem.poistenia by mal byť 6x1079,25 = 6476,- (aj zamestnávatel odvedie do garanč.fondu z tohto VZ) a nie zo 7000,-
takže tvoj DVZ bude znížený na 1079,25 Sk/den resp. správne sa predpokladám vyráta ako 6476:6 = 1079,33
denné materské = 55% z DVZ = cca 593,63 SK/den

MD:

7. 2. – 28. 2. = 22 dní x 550,- = 12 100,- Sknesprávne
ale správne = 593,63x22 = 13060,-

V EURÁCH:

HM = 929,43 €

929,43 /80 h = 11,62 x 20 h = 232,4 € (berú sa 2 des. miesta, alebo viac??)


RO: 1. 2. – 6. 2. 2009

929,43 / 28 = 33,1939/ deň x 55% = 18,2566 = DVZ

MD:

7. 2. – 28. 2. = 22 dní x 18,2566 = 401,6452 €


Je môj výpočet správny? koľko des. miest sa bude brať do úvahy pri výpočte mzdy a dávok? bez kontroly

Ďakujem za každú radu
Vysky



pri výpočte v Sk sa DVZ zaokrúhluje na 4desatinné miesta nahor
samotná dávka sa zaokrúhluje na 6desat.miest
Delphin
03.11.08,16:58
Super stránka, teším sa aj tejto téme
jankica
03.11.08,20:26
Dobry den,
prosim skuste mi poradit ci som postupovala spravne.
chcela by som sa spytat aka bude moja materska v pripade, ze od r 2000 si platim odvody ako SZCO do soc poist. z minima. Od 29.10.2008 som sa zamestnala a moj vym. zaklad je 24.000,- na matersku nastupujem 20.11.2008. Cize zamestnana nebudem ani mesiac.
Na zivnost zamestnavam dvoch zamestnancov. Ako to bude ked pocas materskej nezrusim zivnost? Bude mi materska vyplacana?
Dakujem za kazdu Vasu radu.
brčko
03.11.08,20:33
Dobry den,
prosim skuste mi poradit ci som postupovala spravne.
chcela by som sa spytat aka bude moja materska v pripade, ze od r 2000 si platim odvody ako SZCO do soc poist. z minima. Od 29.10.2008 som sa zamestnala a moj vym. zaklad je 24.000,- na matersku nastupujem 20.11.2008. Cize zamestnana nebudem ani mesiac.
Na zivnost zamestnavam dvoch zamestnancov. Ako to bude ked pocas materskej nezrusim zivnost? Bude mi materska vyplacana?
Dakujem za kazdu Vasu radu.

v tom prípade splníš nárok na materské len z povinného NP szčo, zo zamestnania nie. Takže výška materskej bude minimálna, dokonca podla mna nižšia ako rodič.príspevok.
Ak chceš vyššiu materskú, tak jedine prerušiť živnosť, aby ti vznikol nárok len zo zamestnania, tj. nem.poistenia, ktoré ako jediné ti bude trvať k nástupu na MD. Inú možnosť nevidím.
Kája.
03.11.08,20:35
Tvoja materská bude počítaná iba ako SZČO, nakoľko zo zamestnania nesplňaš podmienku 270 dní. Ak by si chcela dostávať materskú zo zamestnania musela by si živnosť zrušiť prípadne prerušiť.
jankica
03.11.08,20:57
Dakujem pekne za odpoved. Ak mozem este otazocku. V pripade prerusenia zivnosti mi vznikne narok zo zamestnania aj ked nebudem zamestnana ani cely mesiac? Ak pozastavim zivnost, musim rozviazat prac pomer aj so zamestnancami?
Mam v tom uz trochu zmatok :)
Skusala som to prezistovat v soc poist ale moc sa mi nezadarilo.
Dakujem
Kája.
03.11.08,21:21
Áno v prípade prerušenia živnosti ti vznikne nárok na materskú zo zamestnania, nakoľko sa ti obdobie poistenia spočítava SZČO+zamestnania. Ak pozastavíš živnosť musíš rozviazať pracovný pomer so zamestnancami.
DanielkaS
04.11.08,05:05
dobre rano,
Chcem poprosit o radu :
Cakam babätko v januari 09, od 1.4.08 som bola zamestnana s min.VZ do 30.5.08. Od 16.5.08 si platim DNP z max. VZ. Podmienka 270 dni mi uplynie 27.12.08.
Na matersku mam nastupit asi 24.11.08. Dufam, ze sa nezmenilo to, ze podmienka 270 dni ma byt splnena do dna porodu ? (A nie do dna nastupu na matersku ?)
Ked mi lekar vypise ziadost o materske, tak toto odnesiem na socialku. Sumu, co platim - 1330 Sk mam platit az do porodu ? A co po porode ? Mam prerusit platbu alebo zrusit DNP ? Alebo platit len z minima ?
Mam este dve dcerky, starsia byva chorlava, s mensou som na predlzenej rodicovskej dovolenke, mozem vyuzit OCR po ukonceni materskej a nastupe na rodicovsku dovolenku, je to tak ?
Poradite mi, prosim ?
Dakujem velmi pekne.
Daniela
jankasm
04.11.08,07:03
Dakujem pekne za odpoved. Ak mozem este otazocku. V pripade prerusenia zivnosti mi vznikne narok zo zamestnania aj ked nebudem zamestnana ani cely mesiac? Ak pozastavim zivnost, musim rozviazat prac pomer aj so zamestnancami?
Mam v tom uz trochu zmatok :)
Skusala som to prezistovat v soc poist ale moc sa mi nezadarilo.
Dakujem


Áno v prípade prerušenia živnosti ti vznikne nárok na materskú zo zamestnania, nakoľko sa ti obdobie poistenia spočítava SZČO+zamestnania. Ak pozastavíš živnosť musíš rozviazať pracovný pomer so zamestnancami.

Súhlasím, a ešte doplním, že aby Ti vznikol nárok na maximálnu materskú plat u zamestnávateľa môžeš mať mesačne až 30219,-. To je maximálny VZ pre platenie odvodov na nemocenské poistenie. :)
brčko
04.11.08,08:25
dobre rano,
Chcem poprosit o radu :
Cakam babätko v januari 09, od 1.4.08 som bola zamestnana s min.VZ do 30.5.08. Od 16.5.08 si platim DNP z max. VZ. Podmienka 270 dni mi uplynie 27.12.08.
Na matersku mam nastupit asi 24.11.08. Dufam, ze sa nezmenilo to, ze podmienka 270 dni ma byt splnena do dna porodu ? (A nie do dna nastupu na matersku ?)
Ked mi lekar vypise ziadost o materske, tak toto odnesiem na socialku. Sumu, co platim - 1330 Sk mam platit az do porodu ? A co po porode ? Mam prerusit platbu alebo zrusit DNP ? Alebo platit len z minima ?
Mam este dve dcerky, starsia byva chorlava, s mensou som na predlzenej rodicovskej dovolenke, mozem vyuzit OCR po ukonceni materskej a nastupe na rodicovsku dovolenku, je to tak ?
Poradite mi, prosim ?
Dakujem velmi pekne.
Daniela

od 1.4.08 ti uplynie 270dní do 26.12.08, takže ak porodíš najskôr 27.12.08, tak by si mala mať nárok na materské, ak splníš aj ostatné podmienky.
Od 16.5.08 ti uplynie 26týždnov 13.11.08, takže pri nástupe na MD 24.11.08 by si mala mať nárok na materské zo skutočného VZ v rozhodujúcom období, tj. v období od 16.5.do 31.10.08.
Podmienka aspon 270dní... ostava nezmenená a treba ju splniť do pôrodu. Aké sú však praktiky SP, ak sa z DNP splní podmienka až po nástupe na MD môžeme len predpokladať podla skúseností mamičiek ešte z r.2007 (novšie som myslím nečítala).
Takže vtedy platilo, že si musela platiť DNP až do splnenia podmienky 270dní, tj. v tvojom prípade platiť DNP až do 26.12.08 (ak dobre rátam a ak si nemala prerušené NP ako zamestnanec). Materské by ti mali začať vyplácať až po doručení rodného listu dieťaťa, kde preukážeš skutočný dátum pôrodu, či si splnila podmienku aspon 270dní ... a predpokladám aj po uhradení posledného poistného? (splatné je do 8.1.09, aj ked táto podmienka v zákone nie je). Možno nebudeš mať čas ku koncu roka chodiť do banky a dávať príkaz podla toho, či splníš podmienku, tak môžeš zaplatiť aj za celý mesiac 12/08. Potom si môžeš písomne vyžiadať preplatok na DNP vrátiť, lebo predpokladam, ze mas preplatok na dnp aj za obd16.5-31.5.08.

Ak ti bude priznaný nárok na materské, tak nemusíš platiť poistné na DNP počas poberania materského (okrem tých prvých dní do dosiahnutia 270dní). Ak budeš mať nárok na materské obvyklých 28týždnov a nástup na MD 24.11.08, tak to vychádza do 7.6.09. Za obdobie od 8.6.09 by si mala zase začať platiť poistné. Ak máš chorlavé deti, tak si môžeš ponechať VZ 30219, prípadne ho znížiť (nemusíš hned na minimum ale podla toho, čo si ochotná platiť). No ak by si chcela platiť z iného VZ už v 6/09, tak zmenu treba dať do SP už do konca mája 2009. Od 8.6.09 môžeš čerpať ošetrovné a nemocenské podla odvodov v r.2008 (obdobia 16.5.-23.11.08 resp.do27.12.08?) a ak si ponecháš DNP aj v r.2010, tak budú dávky rátané z vym.základov v r.2009 t.j. od 8.6.-31.12.09 (samozrejme sa vynímajú obdobia, kedy budeš v r.2009 očr= na jednu očr-ku max.10dní a PN, kedy poistné platiť nemusíš.)

Ak by ti však nárok na materské nevznikol, napr. by si porodila pred 27.12.08 alebo by si mala nedoplatok na DNP, tak by si musela platiť DNP aj nadalej, až napr. do odhlásenia.
bendo
04.11.08,08:58
Zdravím,
chcela by som sa spýtať, resp. poprosiť o radu.
Kamarátka má 3-ročné dieťa, ktoré dovŕšilo 3 roky 21.102008. K tomuto istému dátumu dala v práci výpoveď. O 2 týždne zistila, že je tehotná, termín pôrodu má v júni 2009. Viem, že obdobie počas rodičovskej dovolenky sa započítava do 270 dní..., ale či to bude stačiť, aby jej vznikol nárok na materskú, neviem. Pomohlo by jej, keby si začne platiť dobrovoľne NP, resp. nový pracovný pomer?
Ďakujem za radu.
brčko
04.11.08,09:37
Zdravím,
chcela by som sa spýtať, resp. poprosiť o radu.
Kamarátka má 3-ročné dieťa, ktoré dovŕšilo 3 roky 21.102008. K tomuto istému dátumu dala v práci výpoveď. O 2 týždne zistila, že je tehotná, termín pôrodu má v júni 2009. Viem, že obdobie počas rodičovskej dovolenky sa započítava do 270 dní..., ale či to bude stačiť, aby jej vznikol nárok na materskú, neviem. Pomohlo by jej, keby si začne platiť dobrovoľne NP, resp. nový pracovný pomer?
Ďakujem za radu.

ak ukončila prac.pomer posledným dnom rodič.dovolenky (aj ked ty hovoríš o výpovedi, predpokladám, že sa v skutočnosti jedná o ukončenie prac.pomeru dohodu k danému dnu. Pri výpovedi by jej ešte prac.pomer trval počas výpovednej doby, tj. trvalo by nem.poistenie a tieto dalšie riadky by sa tohto prípadu netýkali), tak nie je v tzv. ochrannej dobe, aj v prípade, že by bola tehotná už v den ukončenia prac.pomeru, lebo prac.pomer skončil počas prerušenia nem.poistenia. T.j. ak nič nespraví, nárok na materské mať nebude.

Vdaka čerpaniu rodič.dovolenky počas trvania prac.pomeru má podmienku 270dní nem.poistenia splnenú. Nemá však splnenú podmienku trvania nem.poistenia ani nie je v tzv.ochrannej lehote.

Ak sa však zamestná aspon na pár dní (samozrejme čo s najlepším vymer.základom na jeden kalend.den) a jej prac.pomer skončí počas tehotenstva, tak bude v ochrannej dobe 6mesiacov od ukončenia tohto prac.pomeru. Ak dovtedy (tj. počas ochrannej doby) nastúpi na MD (teda presne podla zákona, ak jej ochranná doba bude trvať do obdobia 6týždnov pred predp.termínom pôrodu), tak jej nárok na materské vznikne z tohto ukončeného prac.pomeru.
Tiež môže uzatvoriť prac.pomer tesne pred nástupom na MD, príp. pred nástupom na PN, ak by jej to hrozilo.

Môže sa prihlásiť aj na DNP, ak je tehotná do 8týždna tehotenstva!!! Ak by bola viac, tak to už nestihne uplynuť 26týždnov do nástupu na MD a teda materské by bolo len minimálne, čo nie je výhodné.
bendo
04.11.08,10:03
ak ukončila prac.pomer posledným dnom rodič.dovolenky, tak nie je v tzv. ochrannej dobe, aj v prípade, že by bola tehotná už v den ukončenia prac.pomeru. T.j. ak nič nespraví, nárok na materské mať nebude.

Vdaka čerpaniu rodič.dovolenky počas trvania prac.pomeru má podmienku 270dní nem.poistenia splnenú. Nemá však splnenú podmienku trvania nem.poistenia ani nie je v tzv.ochrannej lehote.

Ak sa však zamestná aspon na pár dní (samozrejme čo s najlepším vymer.základom na jeden kalend.den) a jej prac.pomer skončí počas tehotenstva, tak bude v ochrannej dobe 6mesiacov od ukončenia tohto prac.pomeru. Ak dovtedy (tj. počas ochrannej doby) nastúpi na MD (6týždnov pred termínom pôrodu!, nie 8), tak jej nárok na materské vznikne z tohto ukončeného prac.pomeru.

Môže sa prihlásiť aj na DNP, ak je tehotná do 8týždna tehotenstva!!! Ak by bola viac, tak to už nestihne uplynuť 26týždnov do nástupu na MD a teda materské by bolo len minimálne, čo nie je výhodné.

Ďakujem za odpoveď. Ona si aj začala platiť DNP od 1.10.2008, ale 13.10.2008 ho zrušila, keď sa dozvedela, že je tehotná, lebo si myslela, že potrebuje 270 dní, a nie 26 týždňov.....:confused:.
Čo už, jediné, čo jej zostáva je uzavrieť nový PP. Len mám taký pocit, že jej hrozí, že ju lekár vypíše na PN... Preto sa spýtam po lopate, či jej bude stačiť, ak uzavrie PP napr. od 1.12.2008 do 31.12.2008 (počas skúšobnej doby môže ukončiť PP aj zamestnávateľ nielen zamestnanec, že?), na materskú by mala nastúpiť niekedy v máji 2009, čo spadá do lehoty 6 mesiacov.... Dúfam, že som to pochopila správne.... :)
brčko
04.11.08,10:18
Ďakujem za odpoveď. Ona si aj začala platiť DNP od 1.10.2008, ale 13.10.2008 ho zrušila, keď sa dozvedela, že je tehotná, lebo si myslela, že potrebuje 270 dní, a nie 26 týždňov.....:confused:.
Čo už, jediné, čo jej zostáva je uzavrieť nový PP. Len mám taký pocit, že jej hrozí, že ju lekár vypíše na PN... Preto sa spýtam po lopate, či jej bude stačiť, ak uzavrie PP napr. od 1.12.2008 do 31.12.2008 (počas skúšobnej doby môže ukončiť PP aj zamestnávateľ nielen zamestnanec, že?), na materskú by mala nastúpiť niekedy v máji 2009, čo spadá do lehoty 6 mesiacov.... Dúfam, že som to pochopila správne.... :)

medzitým som niečo doplnila do môjho predchádz.príspevku.

áno bude stačiť aj krátkodobý PP. A počas skúš.doby môžu obe strany ukončiť PP bez uvedenia dôvodu.
NO ak by čerpala PN-ku, tak ani nemusia ukončiť PP tak skoro. Ak by prechádzala súvisle z PN na MD, tak by mohli ukončiť PP aj neskôr. Skúšobná doba sa predlžuje o prekážky v práci na strane zamestnanca (zákonník práce § 45 ods.2 + napr. § 141 dôležíté osobné prekázky v práce ), tj. o dni PN, MD, Rd. Takže by ju počas tejto doby len evidovali v stave. Výhodné by bolo, ak by PP trval do ukončenia MD, prípadne aspon do pôrodu (aby bola súvisle dôchodkovo poistená) a tiež aby bola počas trvania PP do ukončenia MD poistená v nezamestnanosti (ak chce mať nárok na podporu v nezamest. po ukončení RD, no to by si ešte musela nejakú dobu platiť dobrovolné poistenie v nezam., aby splnila podmienku 3roky byť PvN v posledných 4-och rokoch od zaregistrovania na UP). No to už predbieham a asi by som už chcela od zamestnávaela vela?, no aj to je dobré vedieť, nie?
saskia26
04.11.08,12:53
Hľadám aké novinky sa chystajú na budúci rok v poberaní materskej a rodičovského príspevku. Neviete mi poradiť, kde by som to našla? Ďakujem
brčko
04.11.08,13:22
Hľadám aké novinky sa chystajú na budúci rok v poberaní materskej a rodičovského príspevku. Neviete mi poradiť, kde by som to našla? Ďakujem

napr. tuto:
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/prehlad_detail&SummaryType=1


pod ČPT
732 - návrh novely zákona o soc.poistení -DOPLNAM podla stránky je už novela 30.10.08 schválená (na nete v zbierke zákonov ku dnu 6.11.08 10hod. uverejnený nie je)
789 - k rodič.príspevku ...

sú tam napr. návrhy zákonov + pozmenujúce novely + zákon v schválenom znení
jana32
06.11.08,17:54
Može si prosím žena po skončení materskej dovolenky vyčerpať najprv riadnu dovolenku a až potom nastúpiť na rodičovskú dovolenku?
brčko
06.11.08,18:06
Može si prosím žena po skončení materskej dovolenky vyčerpať najprv riadnu dovolenku a až potom nastúpiť na rodičovskú dovolenku?

ak zamestnávatel súhlasí, môže
galanova
07.11.08,15:32
dobry den prajem vsetkym skusenym poradakom.
ked som isla na prvu matersku v roku 2007 tak ste mi super poradili a vysla mi maximalna. teraz planujeme druhe babatko a ja neviem ako mi ta materska vyjde a ci vobec mam na nu narok. PRETO VEEELMI PROSIM NIEKOHO SKUSENEHO ABY MI POMOHL.Blizsie opisem moju situaciu. 8.9.2007 som nastupila na matersku dovolenku s maximalnym VZ 28.000,poberala som ju 28 tyzdnov a potom rodicovku. teraz som na rodicovskej dovolenke. materska mi vysla z pracovneho pomeru, ktory bol ale na dobu urcitu a skoncil 30.9.2007. Ak chceme mat niekedy okolo oktobra roku 2009 druhe babatko, budem mat narok na matersku z toho isteho VZ co v poslednom zamestnani (28.000Sk), alebo pretoze bol PP na dobu urcitu a ja teda teraz nie som zamestnana, nebudem mat materske ale iba rodicovsky prispevok?
Velmi krasne dakujem, ak si niekto najde cas mi poradit.
Jozef Mihál
07.11.08,16:24
Zamestnanie ste skončili, tehotná ešte nie ste, takže nárok na materské zo skončeného zamestnania určite nebude. Ak nič nepodniknete, nárok na materské nebudete mať vôbec.

Najjednoduchšie a najčistejšie riešenie je prihlásiť sa na dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP). Prihlásiť sa treba určite ešte pred otehotnením. Pri prihlásení sa si určíte sama vymeriavací základ, odporúčam čo najvyšší možný, teda v roku 2008 sumu 30219 Sk, od 1.1.2009 sumu 1003,09 €.

Pri základe 30219 Sk / 1003,09 € budete mať materské 55% z tejto sumy mesačne (cca 550 € mesačne).
galanova
07.11.08,20:30
Zamestnanie ste skončili, tehotná ešte nie ste, takže nárok na materské zo skončeného zamestnania určite nebude. Ak nič nepodniknete, nárok na materské nebudete mať vôbec.

Najjednoduchšie a najčistejšie riešenie je prihlásiť sa na dobrovoľné nemocenské poistenie (DNP). Prihlásiť sa treba určite ešte pred otehotnením. Pri prihlásení sa si určíte sama vymeriavací základ, odporúčam čo najvyšší možný, teda v roku 2008 sumu 30219 Sk, od 1.1.2009 sumu 1003,09 €.

Pri základe 30219 Sk / 1003,09 € budete mať materské 55% z tejto sumy mesačne (cca 550 € mesačne).

--------------------------------------------------------------------
Dakujem pan Mihal za odpoved. Teda si mam platit DNP po celych 270 z maxima? alebo z maxima iba v roku 2008, a v roku 2009 uz len z minima ak chcem ist na matersku v roku 2009? U mna bude teda RO rok 2008 a teda november a december kedy by som sa este stihla prihlasit? Vdaka
Jozef Mihál
08.11.08,13:19
Tak ako píšete - ak chcete ušetriť a nevyužiť DNP aj po materskej (ak chcete po nástupe na MD zrušiť DNP, odporúčam DNP zrušiť až pri skončení materskej, teda ku dňu prechodu na rodičovský príspevok, počas samotnej materskej DNP bude bežať ale neplatíte nič), tak

... ak sa na DNP prihlásite ešte v roku 2008 s maximálnym základom, môžete pred koncom roka 2008 oznámiť v SP zmenu základu na minimum, tj. na 295,50 € od 1.1.2009.
galanova
08.11.08,19:19
Tak ako píšete - ak chcete ušetriť a nevyužiť DNP aj po materskej (ak chcete po nástupe na MD zrušiť DNP, odporúčam DNP zrušiť až pri skončení materskej, teda ku dňu prechodu na rodičovský príspevok, počas samotnej materskej DNP bude bežať ale neplatíte nič), tak

... ak sa na DNP prihlásite ešte v roku 2008 s maximálnym základom, môžete pred koncom roka 2008 oznámiť v SP zmenu základu na minimum, tj. na 295,50 € od 1.1.2009.
--------------------------------------------------------------Srdecna vdaka pan Mihal, ste poklad:-)
Prajem vam vela zdaru a uspechov vo vasom "radcovskom" povolani.
galanova
08.11.08,19:24
Este predsa len jednu otazku by som mala - pre DNP je aktuálna sazdba 4,4% z VZ? Vdaka
Jozef Mihál
08.11.08,19:35
iivana
08.11.08,21:29
dobry den,
mozem sa opytat? som zamestnana od februara tohto roka. DNP si platim od septembra. som v 7tt. rozhodujuce obdobie bude r.2008. pravdepodobne budem na rizikovom tehotenstve. ak by som sla na rizikove este tento rok, tak sa mi dni PN odrataju z rozhodujuceho obdobia, vsak? ak by som na rizikove sla az v januari, tiez sa to odrata z rozhodujuceho obdobia 2008 alebo to uz na vypocet materskej nebude mat vplyv? a mozem si DNP platit aj pocas PN (aby som splnila podmienku 270dni a aby som potom dostala matersku aj zo zamestnania aj z DNP)? dakujem
rkluka
09.11.08,13:53
Dobrý deň.
Poraďte mi.
Manželka zamestnaná nepretržite VZ 14 000 Sk. Zaplatené DNP z min.VZ od 1.3.-31.12.2007.
Bude sa brať do úvahy DNP z roku 2007 do max VZ ak sa narodí napr. v 7/2009?
Čo treba urobiť pre max. materskú?
Ďakujem Vám.
Katy a R
09.11.08,14:18
Dobrý deň.
Poraďte mi.
Manželka zamestnaná nepretržite VZ 14 000 Sk. Zaplatené DNP z min.VZ od 1.3.-31.12.2007.
Bude sa brať do úvahy DNP z roku 2007 do max VZ ak sa narodí napr. v 7/2009?
Čo treba urobiť pre max. materskú?
Ďakujem Vám.

Bude sa to počítať do obdobia dobrovoľ. poistenia (podmienka - 270 dní za posledné 2 roky dozadu) . Ak sa teraz znova poistí, bude mať nárok na dávky vlastne hneď aj z dobrovoľného poistenia (pravdepodobný VZ). Po 26 týždňoch zo skutočného VZ. Treba to využiť.. .;)

toto vlastne platí http://www.porada.sk/578506-post830.html
rkluka
09.11.08,16:50
ak by nastúpila na MD 1.9.2008 bude treba platiť z max. VZ do konca februára?
Dobre som tomu porozumel?
jankasm
09.11.08,19:57
ak by nastúpila na MD 1.9.2008 bude treba platiť z max. VZ do konca februára?
Dobre som tomu porozumel?

Celkom nerozumiem tej otázke, nejak máš popletené dátumy. A prečo do februára? Aký je tvoj predbežný plán? :o

DNP mala platené do 31.12.2007. Ak by teda nstúpila na MD 1.9.2009 /predpokladám, že to mal byť správny dátum/, tak sa budú pri DNP posudzovať dni poistenia 2 roky spätne, čiže k 1.9.2007. No a tam bude mať tých dní do 31.12.2007 asi nejakých 122, čiže ešte ich dosť chýba.
No ale to nie je problém, pretože ak by chcela z DNP poberať materskú z VZ 16000,- /keďže v práci má 14000,- a do maxima jej toľko chýba/ tak musí z neho platiť 26 týždňov do nástupu na MD. No a zároveň musí mať splnenú podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch, čo ak sa teda prihlási na DNP kvôli tým 26 týždňom platenia z VZ 16000,- tak splní bez problémov.
Ak sa chystá na MD v roku 2009, tak odporúčam prihlásiť sa na DNP teraz, pred koncom roka s VZ 16000,-. Z neho treba zaplatiť do konca roka no a od 1.1.2009 si môže dať zmenu VZ na minimum, malo by to byť 8900,- a platiť už len z neho až do nástupu na MD. Túto zmenu VZ však treba podať ešte v 12/2008. :)