lenkapd
12.11.08,12:50
Ďakujem za radu, chcem sa ešte opýtať k mojej osobe .... Na materskú nastupujem 7.12.2008 a pracovný pomer som zrušila 31.10.2008 (bol na dobu neurčitú, trval 6 rokov a hrubá mzda bola 15.000,-). K 1.11.2008 som sa znovu zamestnala u toho istého zamestnávateľa s VZ 31.000,- ( samozrejme som pri skončení poslala odhlášky k 31.10.2008 a pri uzavretí nového som poslala prihlášky k 1.11.2008). Chcem sa teda opýtať či spĺňam všetko potrebné k tomu aby moja materská bola čo najvyššia. Viem že by mi stačilo sa zamestnať takto na pár dní, ale nechcela som nič riskovať a radšej som to spravila k 1.11.2008. Len som si neni istá ..... Ďakujem krásne. Lenka
rkluka
13.11.08,06:07
Ďakujem veľmi pekne jankasm
Tých 26 týždňov mi nejako robi zmätok. Ale určite to skúsime. Možno to dopadne dobre.
ErikaOl
14.11.08,17:13
Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Ak by zamestnávateľ súhlasil s možnosťou ukončiť so mnou PP a následne uzatvoriť nový, s max. VZ, poraďte mi prosím, ako formulovať predmet práce, keď ide o mzdárku. Keby sa niekto pýtal, prečo som neurobila iba dodatok k zmluve, aby som to vedela odôvodniť. Pomohlo, keby som jej pridala viac pracovných úloh, ako napr. príprava podkladov na rokovanie, ...., alebo zmenila prac. dobu napr. na 6 h/denne?

Ďakujem
ajobs
14.11.08,18:15
Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Ak by zamestnávateľ súhlasil s možnosťou ukončiť so mnou PP a následne uzatvoriť nový, s max. VZ, poraďte mi prosím, ako formulovať predmet práce, keď ide o mzdárku. Keby sa niekto pýtal, prečo som neurobila iba dodatok k zmluve, aby som to vedela odôvodniť. Pomohlo, keby som jej pridala viac pracovných úloh, ako napr. príprava podkladov na rokovanie, ...., alebo zmenila prac. dobu napr. na 6 h/denne?

Ďakujem

...prečo by sa niekto pýtal ? Je to výhradne vec zamestnávateľa, koho, za akú mzdu a na akú dobu zamestná....na to sa nemá kto-čo pýtať.....
Pokiaľ ide o novú pracovnú zmluvu, nie je potrebné dať do zmluvného základného platu celú výšku maximálneho VZ. Stačí napríklad mzda 15.000-20.000 Sk, a k tomu môže zamestnávateľ pridať prémie čo odmenu....
ajobs
14.11.08,18:18
Ďakujem za radu, chcem sa ešte opýtať k mojej osobe .... Na materskú nastupujem 7.12.2008 a pracovný pomer som zrušila 31.10.2008 (bol na dobu neurčitú, trval 6 rokov a hrubá mzda bola 15.000,-). K 1.11.2008 som sa znovu zamestnala u toho istého zamestnávateľa s VZ 31.000,- ( samozrejme som pri skončení poslala odhlášky k 31.10.2008 a pri uzavretí nového som poslala prihlášky k 1.11.2008). Chcem sa teda opýtať či spĺňam všetko potrebné k tomu aby moja materská bola čo najvyššia. Viem že by mi stačilo sa zamestnať takto na pár dní, ale nechcela som nič riskovať a radšej som to spravila k 1.11.2008. Len som si neni istá ..... Ďakujem krásne. Lenka

Áno všetko by malo byť v poriadku, tvoja materská bude najvyššia zo súčasného maximálneho VZ.
ErikaOl
14.11.08,18:42
ajobs ale ako vysvetlím ukončenie PP k poslednému dňu mesiaca a prvý deň nasledujúci mesiac nový PP s tým istým predmetom práce? Nemôžu to napadnúť?
ajobs
14.11.08,18:48
ajobs ale ako vysvetlím ukončenie PP k poslednému dňu mesiaca a prvý deň nasledujúci mesiac nový PP s tým istým predmetom práce? Nemôžu to napadnúť?

Erika, a komu to chceš vysvetľovať ??? Však ty iba zamestnanca (teda seba) odhlásiš zo SP, a ďalší deň ho prihlásiš do SP......k tomu nie je potrebné priložiť žiadne vysvetlenie. Alebo máš pocit, že áno ?
ErikaOl
14.11.08,19:04
a čo keď príde kontrola zo sociálky, ako im odôvodnim, ukončenie a začatie PP s rovnakou prac. zmluvou?
Keď som túto tému čítala pred cca. pol rokom, niekde som sa dočítala, že je dobré uzatvoriť nový PP s iným predmetom práce...
ajobs
16.11.08,18:32
a čo keď príde kontrola zo sociálky, ako im odôvodnim, ukončenie a začatie PP s rovnakou prac. zmluvou? kompetencia SP v oblasti kontroly nesiaha k skúmaniu uzatvorených pracovnoprávnych vzťahov - takže sa nebudú nič pýtať......
Keď som túto tému čítala pred cca. pol rokom, niekde som sa dočítala, že je dobré uzatvoriť nový PP s iným predmetom práce... áno, môže to byť na iný druh práce, ale aj keď to bude na ten istý druh práce, nič sa nestane....

Odpovede v texte.
MAGAMA
17.11.08,10:18
Jankasm a brčko, prosím o radu, aj ked sa to netýka priamo materskej NP mám zo zamestnania od roku 2002. Od 24.9.2007 do 30.9.2007 som čerpala neplatené voľno. Od 1.10.2007 do 13.4.2008 som bola na materskej dovolenke. DVZ zo zamestania za rok 2007 mám 588,3633.DNP mám od 1/07, s tým, že 23.9.2007 som sa odlásila z minima a 24.9.2007 som sa prihlásila z maxim.VZ. Za obdobie 24.-30.9.07, počas NV v zamestnaní som si platila DNP z maxima, a od ukončenia MD si nadalej DNP platím takže môj DVZ z DNP v období 24.-30.9.07 je 938,1429Sk. 14.4.2008 som opäť nastúpila do zamestnania. 1.5.2008 som si znížila VZ DNP z 28142 na 12500 Sk (rozdiel medzi 30.219 a hr.mzdou).
O mesiac ma čaká operácia s predpokladanou dobou PN viac ako 1 mesiac, teda bude mi prechádzať až do roku 2009. Poradte mi prosím, čo je pre mna výhodnejšie z pohľadu DVZ zo zamestnania a DVZ DNP na rok 2009, čerpať počas decembrovej PN v práci dovolenku a neplatené voľno s tým, že by som si uplatnila max. PN z DNP (DVZ rok 2007)? Ako by mi boli vyrátané dávky keby som si uplatnila jednu PN u zamestnávateľa prvých 10 dní a druhú z DNP by mi od 1 do 1O dna rátali z maxima a od 11dňa ako?
Jozef Mihál
17.11.08,10:34
Nie som síce ani Jankasm ani brčko, ale pokúsim sa o odpoveď.

Počas PN neodporúčam čerpať dovolenku, zbytočne o ňu prídete.

Čiže počas prvých 10 dní Vám zamestnávateľ vyplatí náhradu príjmu, DVZ zo zamestnania za rok 2007 (588 Sk). Od 11.-teho dňa prejdete na nemocenskú z nem.poistenia zamestnanca od SP.

Súčasne od 1.-ho dňa PN dostanete nemocenské z DNP.

SP by určila DVZ ako DVZ z DNP za rok 2007, čiže z 938 Sk.

Avšak podľa § 58 ods. 3 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, úhrn denných vymeriavacích základov ... je najviac v sume denného vymeriavacieho základu určeného z maximálneho možného vymeriavacieho základu podľa § 138 ods. 11 platného v mesiaci, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Čiže nemocenské sa vypočíta zo základu 30219 Sk deleno 31 (dní v decembri) = 971,9033 Sk

Predpokladám, že SP počas prvých 10 dní prizná nemocenské z DNP tak, že vypočíta dávku z DVZ 938 Sk. Týmto nie som si istý, SP je známa tým, že dokáže vymyslieť neuveriteľné riešenia v neprospech občana.

Od 11.-ho dňa SP musí priznať nemocenské z oboch poistení a z DVZ 971,9033 Sk. To je jednoznačné.
brčko
17.11.08,12:25
Jankasm a brčko, prosím o radu, aj ked sa to netýka priamo materskej NP mám zo zamestnania od roku 2002. Od 24.9.2007 do 30.9.2007 som čerpala neplatené voľno. Od 1.10.2007 do 13.4.2008 som bola na materskej dovolenke. DVZ zo zamestania za rok 2007 mám 588,3633.DNP mám od 1/07, s tým, že 23.9.2007 som sa odlásila z minima a 24.9.2007 som sa prihlásila z maxim.VZ. Za obdobie 24.-30.9.07, počas NV v zamestnaní som si platila DNP z maxima, a od ukončenia MD si nadalej DNP platím takže môj DVZ z DNP v období 24.-30.9.07 je 938,1429Sk. 14.4.2008 som opäť nastúpila do zamestnania. 1.5.2008 som si znížila VZ DNP z 28142 na 12500 Sk (rozdiel medzi 30.219asi 28142 ;)a hr.mzdou). zmenu VZ DNP si predpokladám doručila v 4/08 (aby bola platná od 1.5.08) a do 30.4.08 predpokladám platila z aktuálneho maxima 28142, takže asi vieš, že tam máš nejaký preplatok za obd.14-30.4.08.
O mesiac ma čaká operácia s predpokladanou dobou PN viac ako 1 mesiac, teda bude mi prechádzať až do roku 2009. Poradte mi prosím, čo je pre mna výhodnejšie z pohľadu DVZ zo zamestnania a DVZ DNP na rok 2009, čerpať počas decembrovej PN v práci dovolenku a neplatené voľno s tým, že by som si uplatnila max. PN z DNP (DVZ rok 2007)? Ako by mi boli vyrátané dávky keby som si uplatnila jednu PN u zamestnávateľa prvých 10 dní a druhú z DNP by mi od 1 do 1O dna rátali z maxima a od 11dňa ako?

súhlasím s p.Mihálom
len trošku upresním, že max.DVZ v 12/08 je 974,8065 (30219:31) asi tukol do kalkulačky 30129 :)
MAGAMA
17.11.08,15:45
pán Mihál ďakujem za odpoved :)
Brčko, Ďakujem za odpoveď :) aj za pripomenutie vypýtať si preplatok, kôli OCRkam som si tam našporila na vianočné darčeky :)
Tiež som zvedava, či mi bude socialka vystavovať dve rozhodnutia k likvidácii pn z dobrovoľneho poistenia 1-10 deň a druhé od 10 dňa s iným DVZ?
Jozef Mihál
17.11.08,18:08
MAGAMA, v k každom prípade sa treba pripraviť na veľké gúľanie očami a lamentovanie v pobočke SP, že taký prípad ešte nemali. Nesmiete sa dať odbyť nejakými výhovorkami a prípadnými rečami, že nemáte nárok a pod.
MAGAMA
17.11.08,18:57
MAGAMA, v k každom prípade sa treba pripraviť na veľké gúľanie očami a lamentovanie v pobočke SP, že taký prípad ešte nemali. Nesmiete sa dať odbyť nejakými výhovorkami a prípadnými rečami, že nemáte nárok a pod.
Ved práve preto dopredu zbieram argumenty na tomto superfore:) dakujem
katty22
18.11.08,19:38
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu, mám kamarátku, ktorá je na RD s prvým dieťaťom. Na budúci rok sa chcú pokúsiť o druhé a chcela by mať vyššiu materskú , ak by sa jej podarilo. Na MD nastúpila v roku 2007, na RD v 2/2008, dieťa malo rok v auguste. Chcela by si platiť DNP. Ja som jej poradila ,aby sa teraz pred koncom roka, od 1.12.08 prihlásila z maxima a hneď dala zmenu od 1.1,09 z minima, aby potom platila 26 týždňov a keď sa jej nepodarí otehotnieť, nech sa odhlási a prihlási sa , keď bude tehotná, najneskôr do 8 tt. Je to tak správne? Ale teraz ma napadla aj taká možnosť, že keby jej zamestnávateľ dal predpokladanú mzdu / správne viem, že keď je na RD, tak sa do potvrdenia na MD, keď ide o reťazovú tehotnosť dáva predpokladaný zárobok?/ najvyššiu, aj tak by sa dalo dosiahnuť, aby mala materskú vyššiu?
katty22
18.11.08,20:29
Ešte som si prečítala nejaké príspevky a prišla som na to,že by to DNP až do nástupu na MD nemala prerušiť, však? A keď sa prihlási na DNP, môže poberať z neho aj OČR a po uplynutí 270 dní aj PN aj počas RD, áno ?
katiq
19.11.08,00:21
ahojte PORADACI, platim si DNP jun-august z minima,nasledne odhlasenie a od septembra z maxima, kedze planujeme dalsie babo tak preto tento krok (pocas prvej RD, ktora este trva do juna 09, firma v ktorej som pracovala zanikla-to len pre info, takze som vedena asi akonezamestnana ) ....ale moja otazka je ci mozem pocas jedneho mesiaca cerpat OCR a nasledne o den zacat PN? OCR som bola teraz s malou teda do stredy mam vypisanu OCR ale teraz to chytilo mna asi angina..a planujem ist zajtra k dr, lenze OCR s malou mi konci zajtra takze ci je mozne si dat PN od stvrtka alebo piatka..samozrejme ratam s kontrolou z SP :)))
DAKUJEM
brčko
19.11.08,09:00
Dobrý večer, chcela by som poprosiť o radu, mám kamarátku, ktorá je na RD s prvým dieťaťom. Na budúci rok sa chcú pokúsiť o druhé a chcela by mať vyššiu materskú , ak by sa jej podarilo. Na MD nastúpila v roku 2007, na RD v 2/2008, dieťa malo rok v auguste. Chcela by si platiť DNP. Ja som jej poradila ,aby sa teraz pred koncom roka, (ak už nie je tehotná, ak už tehotná je, predpokladám sa jej to neoplatí, vid nižšie*) od 1.12.08 prihlásila z maxima a hneď dala zmenu od 1.1,09 z minima, aby potom platila 26 týždňov do nástupu na MD (musí splniť podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch "pred pôrodom" a trvanie DNP k nástupu na MD, 26týž.nestačí!) a keď sa jej nepodarí otehotnieť tak, že nástup na MD bude "v r.2009"!, nech sa odhlási a prihlási sa , keď bude tehotná, najneskôr do 8 tt. Je to tak správne? myslím, že ano s mojím doplnením a ak jej ide iba o materské
Ale teraz ma napadla aj taká možnosť, že keby jej zamestnávateľ dal predpokladanú mzdu / správne viem, že keď je na RD, tak sa do potvrdenia na MD, keď ide o reťazovú tehotnosť dáva predpokladaný zárobok?/ najvyššiu, aj tak by sa dalo dosiahnuť, aby mala materskú vyššiu? ak nastúpi na druhú MD ešte počas čerpania prvej RD, je to tak. Ak jej napíše napr. max.VZ, tak bude aj materské maximálne

* ak nemá v posledných dvoch rokoch iné ukončené nem.poistenie, tak by z DNP nesplnila podmienku aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Preto sa treba prihlásiť na DNP ešte pred otehotnením!!!
brčko
19.11.08,09:03
Ešte som si prečítala nejaké príspevky a prišla som na to,že by to DNP až do nástupu na MD nemala prerušiť, však? ak jej nejde len o materské, tak áno, ale ak bude nástup na MD v r.2010 a nechce prerušiť, tak by si mala aj v r.2009 platiť z vyššieho VZ. A keď sa prihlási na DNP, môže poberať z neho aj OČR a po uplynutí 270 dní aj PN aj počas RD, áno ?
áno
brčko
19.11.08,09:12
ahojte PORADACI, platim si DNP jun-august z minima,nasledne odhlasenie a od septembra z maxima, kedze planujeme dalsie babo tak preto tento krok (pocas prvej RD, ktora este trva do juna 09, firma v ktorej som pracovala zanikla-to len pre info, takze som vedena asi akonezamestnana ) ....ale moja otazka je ci mozem pocas jedneho mesiaca cerpat OCR a nasledne o den zacat PN? OCR som bola teraz s malou teda do stredy mam vypisanu OCR ale teraz to chytilo mna asi angina..a planujem ist zajtra k dr, lenze OCR s malou mi konci zajtra takze ci je mozne si dat PN od stvrtka alebo piatka..samozrejme ratam s kontrolou z SP :)))
DAKUJEM

očr treba ukončiť v jeden den a až na druhý den začať PN. Ja som s tým problém nemala a takto čerpala očr a nasledne PN tento rok v zamestnaní. Myslím, že ani jeden den medzi tým byť nemusí, aj ked nie je na škodu.

Problém by bol, keby očr končila v stredu a v stredu by ja PN začala. Ale vlastne sa musím opraviť, lebo v prípade DNP by to problém byť nemal. Lebo počas očr nie je DNP prerušené a ak by už v stredu išlo napr. o 11-ty den očr, tak aj tak už by si musela DNP platiť, nejde o prerušenie NP. Takže podla mna v prípade DNP je to v poriadku (iné je to v prípade zamestnania a povinného NP SZčo, tam by bol problém, ak by PN vznikla počas prerušenia NP. Pri DNP sa však poistenie neprerušuje!!!)

k tomu čo píšeš.
Predpokladám, že s prvým dieťaťom si si po narodení nedávala prihlášku na SP, aby si bola dôchodkovo poistená. Prihlášku ešte vtedy dával zamestnávatel nahlásením nástupu na MD/RD. Ale overila si si resp. dala si si sama prihlášku po ukončení prac.pomeru? :confused: Lebo predpokladám, že od ukončenia prac.pomeru a podania odhlášky zamestnávatela na SP už ti netrvá dôch.poistenie!!!
Tiež pre istotu zájdi/zavolaj do svojej zdrav.poistovne, ak si tam po ukončení PP nebola
brčko
19.11.08,09:30
pán Mihál ďakujem za odpoved :)
Brčko, Ďakujem za odpoveď :) aj za pripomenutie vypýtať si preplatok, kôli OCRkam som si tam našporila na vianočné darčeky :)
Tiež som zvedava, či mi bude socialka vystavovať dve rozhodnutia k likvidácii pn z dobrovoľneho poistenia 1-10 deň a druhé od 10 dňa s iným DVZ?

ja som mala trochu jednoduchší prípad "očr", ale zamestnanie a DNP každé v inej pobočke SP.
myslela som, že vyplácať to bude len jedna pobočka v súhrne. No z DNP mi vystavili rozhodnutie v plnej výške a zo zamestnania doplatili do rozdielu a žiadne rozhodnutie mi od nich neprišlo. No a aj s výpočtami boli samozrejme problémy, som tam viackrát telefonovala, (dokonca mi to chceli vyplatiť celé bez krátenia), až som to riešila mailom. No tam boli trochu aj iné problémy.

Tak daj potom vedieť, ako si dopadla ;)
katiq
19.11.08,12:07
očr treba ukončiť v jeden den a až na druhý den začať PN. Ja som s tým problém nemala a takto čerpala očr a nasledne PN tento rok v zamestnaní. Myslím, že ani jeden den medzi tým byť nemusí, aj ked nie je na škodu.

Problém by bol, keby očr končila v stredu a v stredu by ja PN začala. Ale vlastne sa musím opraviť, lebo v prípade DNP by to problém byť nemal. Lebo počas očr nie je DNP prerušené a ak by už v stredu išlo napr. o 11-ty den očr, tak aj tak už by si musela DNP platiť, nejde o prerušenie NP. Takže podla mna v prípade DNP je to v poriadku (iné je to v prípade zamestnania a povinného NP SZčo, tam by bol problém, ak by PN vznikla počas prerušenia NP. Pri DNP sa však poistenie neprerušuje!!!)

k tomu čo píšeš.
Predpokladám, že s prvým dieťaťom si si po narodení nedávala prihlášku na SP, aby si bola dôchodkovo poistená. Prihlášku ešte vtedy dával zamestnávatel nahlásením nástupu na MD/RD. Ale overila si si resp. dala si si sama prihlášku po ukončení prac.pomeru? :confused: Lebo predpokladám, že od ukončenia prac.pomeru a podania odhlášky zamestnávatela na SP už ti netrvá dôch.poistenie!!!
Tiež pre istotu zájdi/zavolaj do svojej zdrav.poistovne, ak si tam po ukončení PP nebola
dakujem brcko, dnes mi skoncila ocr, zajtra zajdem k mojej dr, aj tak dnes neordinuje..snad to do zajtra vydrzim s tym mojim hrdlom :(

s tym dochodkovym sa mi nieco mari, urctei som tam po skonceni PP bola a nieco som vypisovala co sa tyka dochodkoveho poistenia..

dakujem opat za skvele rady. k
JanaT.
20.11.08,12:29
prosím Vás mohol by mi niekto poradiť do kedy treba odovzdať OČR na pobočku SP. Som na RP a platím si DNP a mám choré dieťa tak som s ním od dnes na OČR. Dúfam že som to správne pochopila a aj ako matka poberajúca RP môžem ísť na OČR aj s dieťaťom s ktorým som na RP.
katiq
20.11.08,12:57
prosím Vás mohol by mi niekto poradiť do kedy treba odovzdať OČR na pobočku SP. Som na RP a platím si DNP a mám choré dieťa tak som s ním od dnes na OČR. Dúfam že som to správne pochopila a aj ako matka poberajúca RP môžem ísť na OČR aj s dieťaťom s ktorým som na RP.
janka nemusis sa plasit, ja ked som bola prvykrat na OCR s malickou tak som im odniesla papiere az ked som ju ukoncila..oni maju uzavierku az na koniec mesiaca tak je jedno ci im to odnesiesdnes a potom ukoncenu az o 10 dni alebo naraz vsetko..ja som bola do vcera OCR a od dnes som so sebou PN a do telefonu mi pani povedala,ze staci az ked si ukoncim PN doniest aj OCR aj PN. naraz..takze mas cas...
ddenda
21.11.08,11:19
Ahojte poraďáci, potrebovala by som poradiť ako postuvať. 4.12.2008 nastupujem na materskú - jedno potvrdenie dám v práci, jedno na sociálku aby som si uplatnila materskú aj z DNP,ktoré si platím od 1.12.2007-z maxima - zamestnanie a od 1.1.2008 z minima.Dúfam že je to správne a že dostanem obe materské. Zaujímalo by ma či si aj v tomto roku mam k 1.12.2008 zmeniť to minimum na maximum - zamestnanie, a či si mam koncom decembra zas urobiť zmenu na minimum. Ak nie zmení sa mi to moje minimum automaticky podľa novej sumy 8900,-Sk alebo nie?Nejak mam z toho chaos. Ďakujem.
ptimka
24.11.08,18:26
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa poradiť ohľadom pracovného pomeru počas rodičovskej dovolenky.
Momentálne som doma na RD, ale od januára bohužiaľ musím sa vrátiť do roboty a s mojím maličkým bude doma moja mamka, ktorá je už na dôchodku.Čítala som niečo také, že od januára potrebovala by k tomu živnosť, ale radi by sme to nejak obišli. Mohli by ste mi poradiť, čo by bolo v mojom prípade najlepšie riešenie. Nerada by som stratila ani nárok na rodičovský príspevok. Ak viete, poraďte mi, prosím. Vopred ďakujem.
paťa26
24.11.08,22:50
Opäť sa hlásim po dlhšej dobe. A niečo ma napadlo sa spýtať.
Ak nastúpim na materskú v roku 2009 (napr. september - december 2009) vždy sa materská počíta z VZ z roku 2008?

Teoretický príklad:

Platím si stále DNP z minima od júla 2008, otehotniem v januári 2009, čiže mi stačí sa prihlásiť napr. na jeden z max. VZ v roku 2008, aj keď viem, že nie som tehotná v tomto roku? Aby som dostala v roku 2009 čo najvyššiu materskú?

Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.:):D
viktora
25.11.08,15:37
[quote=brčko;838786]no zaujímavé by bolo ozaj vedieť, o aký rozdiel ide. Lebo rada môže byť podla okolností rôzna. NO v zásade, ak jej od dnes t.j. 7.10.08 lekár vypísal PN (resp. predpokladám si vypítala 2xPN-ku), tak výška nemocenského z DNP z tejto PN-ky je už nemenná a bude sa rátať z DNP z VZ konca roka 2007.

Ak by počas PN-ky zrušila DNP (napr. 8.10.08), tak výška nemocenského (z tejto konkrétnej PN-ky) sa už nemení, ostáva rovnaká aká bola vyrátaná ku dnu vzniku PN t.j. 7.10.08.

Ak by sa napr. 9.10.08 nanovo prihlásila na DNP počas poberania nemocenského z DNP a jej PN-ka bude trvať až do nástupu na MD, resp. v jej konkrétnom prípade do 31.12.08, tak aj v prípade, že jej od posleného prihlásenia na DNP do nástupu na MD uplynie 26týždnov(ak dobre rátam, tak pri novom prihlásení 9.10.08 uplynie 8.4.09 26týž, takže pri nástupe na MD 9.4.08 je podmienka 26týždnov splnená), tak sa jej materské z DNP bude rátať z aktuálnej min.mzdy!!!v 4/09, lebo jej RO bude obdobie od posledn.prihlásenia t.j. 9.10.08 do 31.12.08 a v tomto období z dôvodu poberania nemocenského nebude mať vymeriavací základ.

Takže treba s tým rátať! Ak má však DVZ z DNP minimálny, tak vlastne je pre nu výhodnejší nárok z pravdepodobného VZ z r.2008 (min.mzda bude cca 8900,-) ako z terajšej 8100,-, aj ked je to len minimálny rozdiel (vlastne asi rovnaký, lebo od 1.10.08 má o niečo vyšší VZ) a treba zvážiť, či sa kvôli tomu oplatí chodiť do SP s prihláškou a odhláškou.[/quote

Som tu opäť..:-) ..sestre to vyriešili na SP tak, že jej urobili zmenu na max. kôly materskej od 1.10.2008.
Spätne zhrniem jej situáciu:
-od 1.10.07 platila z min. do dec.2007
-od dec. zmena na max.vz-916sk
-od 1.1.2008 zmena na min.vz-do 30.9.08
-od 1.10.08 zmena na max.vz kôly materskej
-7.10. nástup na PN
-príjem v hrubom 9300sk
Podmienku 270 dní splna..pred týždnom jej prišlo rozhodnutie o pn-kde jej určili sumu na deň 487,298900 sk.
Chcem sa opýtať či je to správna suma-predpokadali sme že bude mať max. vz/den-ale nevychádza to tak. A nevieme či sa má odvolať..alebo je to ok..
Môže nám to niekto prosím prepočítať?...ďakujeme vopred..
brčko
25.11.08,21:00
Opäť sa hlásim po dlhšej dobe. A niečo ma napadlo sa spýtať.
Ak nastúpim na materskú v roku 2009 (napr. september - december 2009) vždy sa materská počíta z VZ z roku 2008?

nie vždy. Materské sa bude rátať z rozhodujúceho obdobia. Pre každé nem.poistenie, ktoré trvá ku dnu nástupu na MD a z ktorého sú splnené podmienky na nárok na nem.poistenie sa určúje rozhodujúce obdobie zvlášť (u DNP, ak je splnená aj podmienka trvania DNP od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD aspon 26týždnov.) a aké je rozhodujúce obdobie? pozri zákon o sociálnom poistení § 54 ods.1 + 2 + 3
Teoretický príklad:

Platím si stále DNP z minima od júla 2008, otehotniem v januári 2009, čiže mi stačí sa prihlásiť napr. na jeden z max. VZ v roku 2008, aj keď viem, že nie som tehotná v tomto roku? Aby som dostala v roku 2009 čo najvyššiu materskú?

Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.:):D

ak sa odhlásiš z DNP a nanovo prihlásiš "od 31.12.08" z maximálneho VZ (ak si zamestnaná, tak z rozdielu maxima a VZ v zamestnaní), zároven dáš "ešte v decembri" zmenu VZ s účinnostou od 1.1.09 na minimum a až do nástupu na MD sa neodhlásiš, tak stačí. Pre tento prípad by sa RO stanovilo podla § 54 ods.2 písm.a)
susika
26.11.08,08:13
Prajem dobrý deň!
Prosím Vás o radu. 13.12. bude mať moja dcéra 3 roky som na RP a tento týždeň som zistila, že som tehotná. Sú nejaké zákonné páky ako v mojom prípade získať vyššiu materskú? Poraďte prosím - termín by som mala mať31.7. ja mám budúceho potencionálneho zamestnávateľa- dalo by sa prípadne niečo poriešiť spätne?Vopred ĎAKUJEM
syko1
26.11.08,08:49
Ahojte!
Mam otazocku, prosim o zodpovedanie. Moja snubenica je zrejme tehotna! 3ho dec. ma ist ku doktorovi a on jej to potvrdi. dnes 26.novembra bola na socialke sa opytat na to pripoistenie, zacala ho platit. Je zamestnana na dobu neurcitu uz cez rok.

Problem: nevedeli jej povedat na socialke nic :( . tak sa idem opytat tu vas odbornikov! ;)
ked to pripoistenie plati este pred tym ako jej doktor potvrdi ze je tehotna a nahodov bude porod skor ako za 270 dni bude mat na tu matersku z toho pripoistenia narok?
daqa
26.11.08,12:32
Zravím všetkých poraďákov a prosím o radu.
Som SZČO od 06/2008 na minimálnej MD. Ak sa podarí plánujem v 04/2009 znova otehotnieť. Od 08/2008 som DNP poistená z minima. A teraz Vás veľmi prosím o radu čo treba urobiť ešte v tomto roku aby som po splnení podmienok môhla čerpať max. materskú, PN, OČR. Za radu vopred veľmi pekne ďakujem. Danka
brčko
26.11.08,14:56
Prajem dobrý deň!
Prosím Vás o radu. 13.12. bude mať moja dcéra 3 roky som na RP a tento týždeň som zistila, že som tehotná. Sú nejaké zákonné páky ako v mojom prípade získať vyššiu materskú? Poraďte prosím - termín by som mala mať31.7. ja mám budúceho potencionálneho zamestnávateľa- dalo by sa prípadne niečo poriešiť spätne?Vopred ĎAKUJEM

velmi rozumné, že sa radíš popredu. Veru možnosť je a nie až taká nereálna.
predpokladam, si zamestnana!!! Ak sa končí tvoja RD 13.12.08, tak dňom 13.12.08 zamestnávatel ukončí prerušenie aj nemoc.poistenia. Takže od 14.12.08 už by si mala byť riadne nem.poistená. Ak potrvá toto tvoje nem.poistenie až do nástupu na MD, tak tvojím rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského bude obdobie od 13.12.08 do 31.12.08.
Takže máš napr. možnosť, aby ti dal zamestnávatel prémie/odmeny za 12/08 t.j. aby tvoja hrubá mzda za obdobie 14.12.-31.12.08 (t.j. 18kalend.dní) bola cca 17500,- (30219:31dní v dec.x18kal.dní v RO).
V takom prípade bude tvoje denné materské cca 534,7 Sk (17500:18 x55%) ;):)
susika
26.11.08,15:01
velmi rozumné, že sa radíš popredu. Veru možnosť je a nie až taká nereálna.
predpokladam, si zamestnana!!! Ak sa končí tvoja RD 13.12.08, tak dňom 13.12.08 zamestnávatel ukončí prerušenie aj nemoc.poistenia. Takže od 14.12.08 už by si mala byť riadne nem.poistená. Ak potrvá toto tvoje nem.poistenie až do nástupu na MD, tak tvojím rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského bude obdobie od 13.12.08 do 31.12.08.
Takže máš napr. možnosť, aby ti dal zamestnávatel prémie/odmeny za 12/08 t.j. aby tvoja hrubá mzda za obdobie 14.12.-31.12.08 (t.j. 18kalend.dní) bola cca 17500,- (30219:31dní v dec.x18kal.dní v RO).
V takom prípade bude tvoje denné materské cca 534,7 Sk (17500:18 x55%) ;):)
Veľmi veľmi pekne ďakujem!No neviem, či sme sa pochopili ja nie som zamestnaná mala som byť až od 1.1.09 a ani pred mojou terajšou materskou som nebola zamestnaná. vďaka za reakciu
brčko
26.11.08,15:04
Ahojte!
Mam otazocku, prosim o zodpovedanie. Moja snubenica je zrejme tehotna! 3ho dec. ma ist ku doktorovi a on jej to potvrdi. dnes 26.novembra bola na socialke sa opytat na to pripoistenie, zacala ho platit. Je zamestnana na dobu neurcitu uz cez rok.

Problem: nevedeli jej povedat na socialke nic :( . tak sa idem opytat tu vas odbornikov! ;)
ked to pripoistenie plati este pred tym ako jej doktor potvrdi ze je tehotna a nahodov bude porod skor ako za 270 dni bude mat na tu matersku z toho pripoistenia narok?

ak nemá okrem trvajúceho prac.pomeru/nem.poistenia v poslených dvoch rokoch pred pôrodom aj iné "ukončené" nem.poistenie, tak nárok na materské z DNP zrejme mať nebude, lebo nesplní podmienku aspon 270dní.
brčko
26.11.08,15:09
Veľmi veľmi pekne ďakujem!No neviem, či sme sa pochopili ja nie som zamestnaná mala som byť až od 1.1.09 a ani pred mojou terajšou materskou som nebola zamestnaná. vďaka za reakciu

takže som ta nepochopila a teda beriem spat to "rozumné". :mee:
v takom prípade už nestihneš splniť podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, ak teda píšeš, že si nebola zamestnaná=nemocensky poistená už cca 14 (17)mesiacov:confused:
susika
26.11.08,15:11
takže som ta nepochopila a teda beriem spat to "rozumné". :mee:
v takom prípade už nestihneš splniť podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, ak teda píšeš, že si nebola zamestnaná=nemocensky poistená už cca 14 mesiacov:confused:
no tak som sa potešila predčasne, ale spätne už sa nedá robiť nič, ak by som sa zamestnala od 1.11.?tak by som to mala stihnúť a mal by s tým zamestnávateľ problémy?vďaka
brčko
26.11.08,15:25
no tak som sa potešila predčasne, ale spätne už sa nedá robiť nič, ak by som sa zamestnala od 1.11.?tak by som to mala stihnúť a mal by s tým zamestnávateľ problémy?vďaka

no bohužial :mee:
či by si to stihla, tak treba vyrátať od začiatku PP do dna pred pôrodom, či vychádza 270 kalend.dní
s tými problémami :confused: prihlášku mal zaslať do SP den pred nástupom do PP a do zdravotnej myslím do 8dní. Takže treba zvážiť, no bol tu už aj taký prípad.
daqa
27.11.08,13:23
Prajem dobry den vsetkym poradakom a jedneho z vas velmi prosim o odpoved na prispevok 2785. Dkujem Danka
Jozef Mihál
27.11.08,21:43
Zravím všetkých poraďákov a prosím o radu.
Som SZČO od 06/2008 na minimálnej MD. Ak sa podarí plánujem v 04/2009 znova otehotnieť. Od 08/2008 som DNP poistená z minima. A teraz Vás veľmi prosím o radu čo treba urobiť ešte v tomto roku aby som po splnení podmienok môhla čerpať max. materskú, PN, OČR. Za radu vopred veľmi pekne ďakujem. Danka
Moje odporúčanie: v tomto momente sa z DNP odhlásiť a na začiatku decembra sa znova prihlásiť s maximálnym VZ, teda 30219 Sk. Následne ešte pred koncom roka 2008 oznámiť na RLFO zmenu VZ na 295,50 €, a z tohto základu (minimum platné od 1.1.2009) platiť DNP od 1.1.2009.

Ak pôjdete na materskú niekedy v 11/2009, nárok na materské z DNP mať budete, rozhodujúce obdobie pre určenie jej výšky bude december 2008, čiže materská bude cca 55% z 30129 Sk mesačne. To isté platí pre prípadnú PN počas roka 2009 - rizikové tehotenstvo a pod.
Jozef Mihál
27.11.08,21:43
daqa
28.11.08,11:41
Pan Mihal velmi pekne dakujem za odpoved. Hned v pondelok 1.12.2008 sa z DNP odhlasim a v utorok 2.12.2008 prihlasim z maxima. Teraz vsak neviem ci sa mi to predosle DNP rata do potrebnych dni alebo nie . Kedy by som uz vlastne mohla nieco z DNP cerpat mam na mysli OCR, PN? Dakujem za odpoved Danka
brčko
28.11.08,16:09
Pan Mihal velmi pekne dakujem za odpoved. Hned v pondelok 1.12.2008 sa z DNP odhlasim a v utorok 2.12.2008 prihlasim z maxima. Teraz vsak neviem ci sa mi to predosle DNP rata do potrebnych dni alebo nie áno, rata sa do tých 270dní. Kedy by som uz vlastne mohla nieco z DNP cerpat mam na mysli OCR aj teraz! od 3.12.08 bez preoblémov z aktuálnej min.mzdy. Po uplynutí 26týz. z maxima (ak nemáš povinné NP v súbehu s DNP v rozhodujúcom období t.j. 12/08), PN? po uplynutí 270dní určite, či skôr?, nepíšeš o predchádzajúcich ukončených nem.poisteniach. Dakujem za odpoved Danka
:)
Lenka P.
28.11.08,18:23
Chcela by som sa spýtať oplatí sa mi začať si sama platiť DNP. Od februára 2008 poberám RP pred nástupom na materskú som bola zamestnaná. Bolo mi poradené,že by som sa mala nahlásiť teraz v decembri na soc.poisťovni a najlepšie začať platiť z maxima a v januári nahlásiť zmenu z minima. Je to tak? Koľko by som platila mesačne? A kedy by som si mohla začať čerpať OČR a PN a vlastne z akého základu by mi boli počítané? Ďakujem za odpoveď
daqa
29.11.08,07:51
Brcko dakujem za odpoved .
a doplnam ze som povinne nemocensky poistena od r.2003 ako SZCO,
teraz od 06/2008 na materskej.Ine poistenia som nemala len teraz od 08/2008 som DNP z minima. Meni tato skutocnost nejak Vasu odpoved ?
Dakujem Danka
Jozef Mihál
29.11.08,13:07
Čítajte seriál príspevkov k materskej tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/searc.../matersk%C3%A9 (http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/matersk%C3%A9)

(čítať treba od prvého dielu po šiesty, nie naopak).

Kto je z Košíc a okolia, pozor, v piatok 12.12. o 9.00 na zatiaľ neznámom mieste v Košiciach bude bezplatný seminár, čítajte tu:

Materská - bezplatný seminár Košice (http://www.porada.sk/t95857-materska-bezplatny-seminar-kosice.html)

Osobný kontakt ani Porada nenahradí, tak neváhajte a spojte predvianočné nákupy v Košiciach s jedinečnou akciou, ktorá sa tak ľahko opakovať nebude.
katiq
30.11.08,22:29
ja mam pre istotu vs. 6 dielov vytlacenych a citam to vecer ako bibliu..stale dookola a dookola :)
katka_1
01.12.08,12:09
ahojte, prosim o radu. Nastupujem na matersku 31.1.2009, ak chcem aby som mala max. matersku co mozem urobit? Mozem k 31.12.2008 sa odhlasit od zamestnavatela - ukoncit PP a nasledne k 01.01.2009 sa u neho zamestnant s novym VZ? Staci to aby sa mi zmenilo RO pri vypocte vysky materskej na rok 2009?
brčko
01.12.08,12:29
ahojte, prosim o radu. Nastupujem na matersku 31.1.2009, ak chcem aby som mala max. matersku co mozem urobit? Mozem k 31.12.2008 sa odhlasit od zamestnavatela - ukoncit PP a nasledne k 01.01.2009 sa u neho zamestnant s novym VZ? Staci to aby sa mi zmenilo RO pri vypocte vysky materskej na rok 2009?

áno, napr. aj tak sa dá. RO potom bude od 1.1.09 do 30.1.09, takže VZ pre nem.poistenie za toto obdobie sa bude deliť 30dnami (ak nebudeš v tomto období napr. PN,očr, mať nepl.volno; v tom prípade by sa tieto dni od 30-ky odrátali) a 55% z toho bude tvoja denné materské.
katka_1
01.12.08,12:50
Dakujem brčko.. Lebo som si nebola ista.. Ze RO moze byt aj v roku 2009, ked na matersku idem 31.1.2009 Nebude lepsie, ked to urobim skor? Napriklad k 15.12? Alebo to je uplne jedno? Bola som aj na prednaske p. Mihala, ale to uz bolo pred rokom, takze neviem ci sa nieco zmenilo. A nechcem zbytocne stresovat a samozrejme zbytocne "otravovat" mojho zamestnavatela. Takze uzavrem u toho isteho zamest. PP 15.12, bude moje RO od 15.12. do 30.01.2009?
brčko
01.12.08,13:08
Dakujem brčko.. Lebo som si nebola ista.. Ze RO moze byt aj v roku 2009, ked na matersku idem 31.1.2009 Nebude lepsie, ked to urobim skor? Napriklad k 15.12? Alebo to je uplne jedno? Bola som aj na prednaske p. Mihala, ale to uz bolo pred rokom, takze neviem ci sa nieco zmenilo. A nechcem zbytocne stresovat a samozrejme zbytocne "otravovat" mojho zamestnavatela. Takze uzavrem u toho isteho zamest. PP 15.12, bude moje RO od 15.12. do 30.01.2009?

dá sa. Ale RO bude obdobie 15.12.-31.12.08!!!
katka_1
01.12.08,13:10
tak co je pre mna vyhodnejsie? Mat RO v roku 2008 alebo RO 2009?
brčko
01.12.08,13:11
čo znamená výhodnejšie?
No asi by som začala už v 12/08 a vyriešila by som to nižšou základnou mesačnou mzdovu než maximum + do maxima to vyriešila prémiami. A to tak, aby som za obdobie 15-31.12.08 dosiahla hrubú mzdu ca 16572,- (17dní x denné maximum 974,81)

DOPLNENIE
napr. hrubá mzda 20000,- (taká akú mám obvykle),
potom mzda za obdobie 15-31.12.08 bude 20000:23x13 = tj. zákl.mzda 11305,- + premie 5200,- = 16505,- = hrubá mzda za 15-31.12.08
katka_1
01.12.08,13:18
No ja nerobim v tejto oblasti vies. Tak preto sa pytam ci staci zacat novy PP u tohto zamest. od 01.01.2009 alebo napr. 15.12? Matersku budem mat pri VZ 31tis. +-16.500??? Je jedno ci zacnem pracovat 01.01.2009 alebo 15.12.2009?
brčko
01.12.08,13:33
No ja nerobim v tejto oblasti vies. Tak preto sa pytam ci staci zacat novy PP u tohto zamest. od 01.01.2009 alebo napr. 15.12? Matersku budem mat pri VZ 31tis. +-16.500??? Je jedno ci zacnem pracovat 01.01.2009 alebo 15.12.2009?

je to jedno. Len ak by si si dala mes.mzdu 30219, tak pri nástupe na MD 31.1.09 by si zaplatila na odvodoch viac pri zač.PP už v decembri.

NO pozri môj prechádzajúci príspevok, som ho doplnila ;)
katka_1
02.12.08,07:28
Dakujem za radu, urobim ako si mi poradila. Dufam, ze to bude ok.. Takto mi bude vychadzat materska cca 17 tis a predtym by som mala o 3,5 tis. menej.. Takze to stoji za tie prihlasky a odhlasky..A v januari, nemusim si davat odmeny do maxima? Ale to uz asi nie, lebo ked RO bude od 15. - 31.12.2008. mam pravdu?
daqa
02.12.08,07:50
Zdravim vsetkych poradakov a prosim o usmernenie.
Som povinne nemocensky poistena SZCO od 10.06.2008 na minimalnej MD . Od 01.08.2008 som DNP z minima ktore platim. Teraz som sa na porade docitala ze kedze som na MD DNP by som vlastne platit nemala . Mna vsak zaujima ze ci spravne uvazujem ze by som sa ku 10.12.2008 - den kedy mi konci MD a zacina RD z DNP odhlasila a ku 11.12.2008 prihlasila z maxima.
Nasledne by som dala zmenu VZ od 01.01.2009 na minimum.
Je to spravne aby som v r. 2009 mohla cerpat po splneni podmienok max OCR, PN, pripadne materske ?
Dakujem za odpoved Danka
daqa
02.12.08,07:56
Zdravim vsetkych poradakov a prosim o usmernenie.
Som povinne nemocensky poistena SZCO od 10.06.2008 na minimalnej MD . Od 01.08.2008 som DNP z minima ktore platim. Teraz som sa na porade docitala ze kedze som na MD DNP by som vlastne platit nemala . Mna vsak zaujima ze ci spravne uvazujem ze by som sa ku 10.12.2008 - den kedy mi konci MD a zacina RD z DNP odhlasila a ku 11.12.2008 prihlasila z maxima.
Nasledne by som dala zmenu VZ od 01.01.2009 na minimum.
Je to spravne aby som v r. 2009 mohla cerpat po splneni podmienok max OCR, PN, pripadne materske ?
Dakujem za odpoved Danka
daqa
02.12.08,08:15
Prosim ospravedlnte duplicitne zadanie otazky. Pri odosielani otazky mi zmrzlo PC a nakoniec to jr tam 2x
katkas
02.12.08,09:19
Ahojte,
ja sa len chcem opytat, ci nahodou nedoslo k nejakym zmenam ohladom DNP? Mala si chystat zmena v decembri, napr. ze nemal byt povoleny subeh - nemocenske platene zamestnavatelom a DNP. Zatial si platim po starom, zamest. + DNP do maxima. Na matersku idem v 5/09.
Dakujem
IvetaBA
02.12.08,19:10
Dobry den, ja by som sa len chcela opytat, ze ked som na rodicovskej dovolenke do 20.4.2009, ci mozem zacat pracovny pomer na plny uvazok s inym zamestnavatelom od 15.12.2008 pocas rodicovskej dovolenky paralelne, bez toho, aby som ukoncila pracovny pomer vypovedou u mojho terajsieho zamestnavatela a mala moznost do 20.4.2009 na rozmyslenie, kde zostanem pracovat, dakujem.
ptimka
03.12.08,18:51
Ahojte poraďáci, mohla by som vás veľmi pekne poprosiť, aby mi niekto odpovedal na zadanie 2779? bola by som veľmi vďačná. ďakujem vopred
Jozef Mihál
04.12.08,08:40
KvetkaK
04.12.08,08:43
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa poradiť ohľadom pracovného pomeru počas rodičovskej dovolenky.
Momentálne som doma na RD, ale od januára bohužiaľ musím sa vrátiť do roboty a s mojím maličkým bude doma moja mamka, ktorá je už na dôchodku.Čítala som niečo také, že od januára potrebovala by k tomu živnosť, ale radi by sme to nejak obišli. Mohli by ste mi poradiť, čo by bolo v mojom prípade najlepšie riešenie. Nerada by som stratila ani nárok na rodičovský príspevok. Ak viete, poraďte mi, prosím. Vopred ďakujem.
Zatiaľ ten zákon, čo spomínaš, ešte nebol schválený. Takže zatiaľ sa Ti môže o drobca starať Tvoja mama. Ale dokedy to tak zostane, to Ti neviem povedať.:rolleyes:
ptimka
04.12.08,20:12
Kvetka, veľmi pekne Ti ďakujem za Tvoju odpoveď...už som sa chcela vybrať na úrad práce získať nejaké informácie, ale vďaka Tebe teraz už nemusím :) dúfam, že ten zákon ani neschvália-aspoň nie v takejto forme...
brčko
04.12.08,21:32
Ptimka, pozri schválené znenie zákona celkom naspodu (číslo parlamentnej tlače 789).
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=2595

NR SR tento zákon schválila 25.11.08, neviem, či to prezident už podpísal, no v zbierke zákonov ešte uverejnený nie je.
katkas
07.12.08,09:17
Brcko,
s tou zmenou menit VZ raz za 6 mesiacov mi to nie je celkom jasne. Cize teraz platim DNP z 16000,- Sk (rozdiel VZ v zamestnani a maximom) a od januara som chcela zmenit VZ v DNP na minimum. Da sa to, alebo to urobit este posledny den v roku 2008? Nastup na matersku 5/09. Na co si este dat pozor? Dakujem.
zlatat
07.12.08,10:49
Moje odporúčanie: v tomto momente sa z DNP odhlásiť a na začiatku decembra sa znova prihlásiť s maximálnym VZ, teda 30219 Sk. Následne ešte pred koncom roka 2008 oznámiť na RLFO zmenu VZ na 295,50 €, a z tohto základu (minimum platné od 1.1.2009) platiť DNP od 1.1.2009.

Ak pôjdete na materskú niekedy v 11/2009, nárok na materské z DNP mať budete, rozhodujúce obdobie pre určenie jej výšky bude december 2008, čiže materská bude cca 55% z 30129 Sk mesačne. To isté platí pre prípadnú PN počas roka 2009 - rizikové tehotenstvo a pod.
Chcem sa opýtať, či to isté platí aj pre mňa :
Momentálne som na RD ( stále som zamestnaná, ale nepracujem ). Od 15.5.2008 si platím DNP z minima. V piatok 5.12.2008 som sa odhlásila z minima a od 8.12.2008 budem platiť DNP z maxima.
Urobila som to dobre? Chcela by som v roku 2009 dostávať v prípade potreby max. OČR alebo PN.
Čo mám ešte urobiť, aby som prípadne zbytočne neplatila vysoké dávky ale zároveň neprišla o max. OČR ( PN ) ? Tehotná žiaľ ešte nie som.
Tiež mám na konci roka oznámiť zmenu VZ na minimum od 1.1.2009?

ďakujem vám za odpovede.
Jozef Mihál
07.12.08,10:58
Ak ide o získanie čo najvyššej OČR alebo nemocenskej, odporúčam platiť si DNP stále z čo najvyššieho základu a nemeniť ho.

Ak ste si doteraz platili DNP z minima, tak zrušenie DNP a založenie nového DNP s vyšším základom, je dobrý krok. Avšak ak pôjdete na OČR alebo PN počas prvých 26 týždňov po 8.12.2008, tak dávka z DNP sa vypočíta len z aktuálneho minimálneho základu (295,50 €), až pri OČR alebo PN, ktorá začne po uplynutí 26 týždňov od 8.12.2008 sa dávka z DNP vypočíta zo základu, ktorý budete mať od 8.12.2008.

Ak ale chcete mať ďalšie dieťa a mali by ste ísť podľa plánu na ďalšiu MD počas roka 2009, môžete si nahlásiť zmenu VZ na DNP na minimum (295,50 €) od 1.1.2009 (zmenu treba oznámiť ešte v decembri 2008). Po nástupe na MD niekedy v druhom polroku 2009 potom zrušíte DNP, a znova ho založíte s VZ v najvyššej možnej sume, aby ste sa tak pripravili na obdobie po skončení MD - na očakávané OČRky alebo PNky v roku 2010.
brčko
07.12.08,11:16
Brcko,
s tou zmenou menit VZ raz za 6 mesiacov mi to nie je celkom jasne. Cize teraz platim DNP z 16000,- Sk (rozdiel VZ v zamestnani a maximom) a od januara som chcela zmenit VZ v DNP na minimum. Da sa to, alebo to urobit este posledny den v roku 2008? Nastup na matersku 5/09. Na co si este dat pozor? Dakujem.

ak chceš platiť za január 2009 už z minima, tak túto zmenu musíš dať ešte v r.2008! Zmena platí od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci podania zmeny. Takže podať zmenu treba najneskôr 31.12.08!!!, no pozor na úradné dni v SP (môžeš aj napr. hned v pondelok 8.12.08). Nepíšeš odkedy si DNP platíš, no v prípade zmeny podanej ešte v 12/08 by mal platiť ešte starý zákon, t.j. ešte nie je obmedzená možnosť podať zmenu len po uplynutí 6mesiacov od jej predchádzajúceho stanovenia.

Dalšiu zmenu však budeš môcť podlať až v júni 2009 s účinnosťou od 1.7.09.

súbeh povinného nem.poistenia a DNP nie je zakázaný.
zlatat
07.12.08,14:02
Ak ide o získanie čo najvyššej OČR alebo nemocenskej, odporúčam platiť si DNP stále z čo najvyššieho základu a nemeniť ho.

Ak ste si doteraz platili DNP z minima, tak zrušenie DNP a založenie nového DNP s vyšším základom, je dobrý krok. Avšak ak pôjdete na OČR alebo PN počas prvých 26 týždňov po 8.12.2008, tak dávka z DNP sa vypočíta len z aktuálneho minimálneho základu (295,50 €), až pri OČR alebo PN, ktorá začne po uplynutí 26 týždňov od 8.12.2008 sa dávka z DNP vypočíta zo základu, ktorý budete mať od 8.12.2008.

Ak ale chcete mať ďalšie dieťa a mali by ste ísť podľa plánu na ďalšiu MD počas roka 2009, môžete si nahlásiť zmenu VZ na DNP na minimum (295,50 €) od 1.1.2009 (zmenu treba oznámiť ešte v decembri 2008). Po nástupe na MD niekedy v druhom polroku 2009 potom zrušíte DNP, a znova ho založíte s VZ v najvyššej možnej sume, aby ste sa tak pripravili na obdobie po skončení MD - na očakávané OČRky alebo PNky v roku 2010.
ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Takže keď sa mi nepodarí otehotnieť, potom ak chcem mať max. OČR alebo PNky v roku 2010, mala by som si celý budúci rok platiť z maxima, že?
Dobre som to pochopila?
A keď nastúpim do práce, potom mám platiť z rozdielu max.VZ a VZ zo zamestnania?
Jozef Mihál
07.12.08,14:23
Áno, mali by ste platiť DNP z čo najvyššieho základu, počas RD teda z 30216 Sk, po skončení RD z rozdielu 30219 a VZ v zamestnaní, pričom suma 30219 Sk platí do 30.6.2009 a potom to bude viac.
JanaT.
09.12.08,07:58
Poprosila by som o radu, od 15,12,2007 si platím DNP z minima, od 1,1,2008 som bola na MD a od cca 5,7,2008 som na RD, počas celej doby si platím DNP z minima, ale ked som bola na MD platiť som nemusela? Môžem si dať žiadosť na SP o vrátenie preplatkov z DNP? Materskú z DNP mi najskôr priznali ale po dvoch mesiacoch mi to stopli, takže materskú z DNP som nepoberala. Do kedy treba podať žiadosť o vrátenie preplatkov z DNP?
Ďakujem pekne za radu a prajem krásne vianoce.
brčko
09.12.08,09:02
Poprosila by som o radu, od 15,12,2007 si platím DNP z minima, od 1,1,2008 som bola na MD a od cca 5,7,2008 som na RD, počas celej doby si platím DNP z minima, ale ked som bola na MD platiť som nemusela? Môžem si dať žiadosť na SP o vrátenie preplatkov z DNP? Materskú z DNP mi najskôr priznali ale po dvoch mesiacoch mi to stopli, takže materskú z DNP som nepoberala. Do kedy treba podať žiadosť o vrátenie preplatkov z DNP?
Ďakujem pekne za radu a prajem krásne vianoce.

Na tvoju otázku by som tiež chcela vedieť "jednoznačnú" odpoved/postup SP. Moja odpoved pre teba by totiž bola, že vzhladom na to, že si z DNP nepoberala materské, tak musíš platiť DNP aj počas poberania materského zo zamestnania.
No bol tu jeden prípad, kedy SP rozhodla v odvolaní, že počas poberania materského zo zamestnania nemusí platiť ani DNP.
Ide vlastne o výklad § 140 ods.1 písm a) zákona o sociálnom poistení

Na tvojom mieste by som asi požiadala o preplatok. Uvidíš akú odpoved ti dajú, prinajhoršom napíšu, že žiaden preplatok nemáš. V zákone nie je stanovený termín, dokedy to treba podať, no cca po 10-tich rokoch už na vrátenie preplatku nebudeš mať nárok. Pozri zákon o sociálnom poistení § 145, hlavne ods.1+3

No a ešte ma napadla otázka: Ak Ti najprv materské vyplácali aj z DNP a potom to stopli, žiadali si vyplatené materské z DNP za tie 2mesiace vrátiť??? (predpokladám, nedá sa aplikovať zákon o sociálnom poistení § 236 ods.1):confused: Snád nie, lebo chybu spravili oni. No či to bude mať vplyv na vyplatenie prípadného preplatku, veru netuším. by ma to zaujímalo. :---

Daj vedieť, ako si dopadla - teda ak chceš :).
katkas
09.12.08,10:36
Brcko> DNP z 15.000,- Sk si platim od 27.8.2008
pogy
09.12.08,12:17
Chcem sa opytať ten VZ je hruba mesačná mzda z pracovnej zmluvy, alebo niečo iné.
1. Často byvam na OČR a vtedy sa mi ten VZ znižuje?
2. Mam si ešte niečo doplacať v SP, aby som dostávala vyššiu OČR?
3. Ešte to stihnem do konca roka?
4. Ake musia byť odvody spolu do SP aby som dosiahla maximum?
lubicaha
10.12.08,05:50
Dobre ranko.

ja by som chcela všetkym poradakom podakovať za ich rady ohladom vyššej materskej.Včera my prišlo rozhodnutie zo socialnej poisťovne a platenie DNP sa oplatilo:) ešte raz dakujem:)
Jozef Mihál
10.12.08,06:55
...ako vidíte, nie je to problém. Kto je z Košíc a okolia preto nech neváha a...

http://www.porada.sk/t95857-materska-bezplatny-seminar-kosice.html
waitinka7
11.12.08,08:27
Dobrý deň,
ja by som poprosila o radu (ale viem, že sa to tu do tejto témy asi nehodí, nenašla som nič iné - lepšie).
V roku 2008 som do konca mája pracovala a poberala príjem zo závislej činnosti. Od júna som nastúpila na materskú dovolenku, ktorá mi bude vyplácaná do 13.12.08. Potom začnem poberať rodič. príspevok.
1. Daňové priznanie si môžem - musím spraviť sama, alebo mi ročné zúčtovanie dane môže spraviť môj zamestnávateľ?
2. Materská sa počíta do príjmov? Zrejme áno, takže sociálka mi zašle nejaké potvrdenie o výške materskej za r. 2008 či si to mám ísť sama vyžiadať?
3. Z toho vyplýva, že budem musieť platiť z materskej daň, keď sa to všetko zhrnie do príjmov, tak budem mať nedoplatok na dani z príjmov či nie?
4. Daňový bonus si môžem uplatniť aj ja, či len manžel? Dieťatko sa nám narodilo v júli?
Ak sa nájde nejaká dobrá duša, čo mi odpovie, budem vďačná.
brčko
11.12.08,11:51
Dobrý deň,
ja by som poprosila o radu (ale viem, že sa to tu do tejto témy asi nehodí, nenašla som nič iné - lepšie).
V roku 2008 som do konca mája pracovala a poberala príjem zo závislej činnosti. Od júna som nastúpila na materskú dovolenku, ktorá mi bude vyplácaná do 13.12.08. Potom začnem poberať rodič. príspevok.
1. Daňové priznanie si môžem - musím spraviť sama, alebo mi ročné zúčtovanie dane môže spraviť môj zamestnávateľ?
2. Materská sa počíta do príjmov? Zrejme áno, takže sociálka mi zašle nejaké potvrdenie o výške materskej za r. 2008 či si to mám ísť sama vyžiadať?
3. Z toho vyplýva, že budem musieť platiť z materskej daň, keď sa to všetko zhrnie do príjmov, tak budem mať nedoplatok na dani z príjmov či nie?
4. Daňový bonus si môžem uplatniť aj ja, či len manžel? Dieťatko sa nám narodilo v júli?
Ak sa nájde nejaká dobrá duša, čo mi odpovie, budem vďačná.

1. môžeš sama. Môže zamestnávatel, ak o to do 15.2.09 požiadaš a predložíš doklady (ak si mala aj iný zdan.príjem alebo iné poistené ...) a napr. si nemala príjem, pri ktorom si mušíš robiť DP sama.
2. počíta sa do vlastných príjmov manželky, ak by si na teba uplatnoval nezdanitelnú časť mantžel,
ale nepočíta sa do zdanitelných príjmov, t.j. neodvádza sa z nej daň. -t.j. odpoved aj na č.3

4. najlepšie manžel (lebo predpokladám bude mať zdanitelné príjmy aj v r.2009, na rozdiel od teba) a nárok na bonus má už od mesiaca narodenia dieťaťa. Je tam podmienka ročného príjmu aspon 6x min.mzda alebo pri mesačnom uplatnovaní aspon polovica min.mzdy. Ak by bol SZčo, tak myslílm musí aj vykázať základ dane (čiastkový ZD) z príjmov podla § 6 zákona o dani z príjmov.
waitinka7
12.12.08,06:35
Brčko, dakujem velmi pekne za odpoved.
DanielkaS
15.12.08,13:42
od 1.4.08 ti uplynie 270dní do 26.12.08, takže ak porodíš najskôr 27.12.08, tak by si mala mať nárok na materské, ak splníš aj ostatné podmienky.
Od 16.5.08 ti uplynie 26týždnov 13.11.08, takže pri nástupe na MD 24.11.08 by si mala mať nárok na materské zo skutočného VZ v rozhodujúcom období, tj. v období od 16.5.do 31.10.08.
Podmienka aspon 270dní... ostava nezmenená a treba ju splniť do pôrodu. Aké sú však praktiky SP, ak sa z DNP splní podmienka až po nástupe na MD môžeme len predpokladať podla skúseností mamičiek ešte z r.2007 (novšie som myslím nečítala).
Takže vtedy platilo, že si musela platiť DNP až do splnenia podmienky 270dní, tj. v tvojom prípade platiť DNP až do 26.12.08 (ak dobre rátam a ak si nemala prerušené NP ako zamestnanec). Materské by ti mali začať vyplácať až po doručení rodného listu dieťaťa, kde preukážeš skutočný dátum pôrodu, či si splnila podmienku aspon 270dní ... a predpokladám aj po uhradení posledného poistného? (splatné je do 8.1.09, aj ked táto podmienka v zákone nie je). Možno nebudeš mať čas ku koncu roka chodiť do banky a dávať príkaz podla toho, či splníš podmienku, tak môžeš zaplatiť aj za celý mesiac 12/08. Potom si môžeš písomne vyžiadať preplatok na DNP vrátiť, lebo predpokladam, ze mas preplatok na dnp aj za obd16.5-31.5.08.

Ak ti bude priznaný nárok na materské, tak nemusíš platiť poistné na DNP počas poberania materského (okrem tých prvých dní do dosiahnutia 270dní). Ak budeš mať nárok na materské obvyklých 28týždnov a nástup na MD 24.11.08, tak to vychádza do 7.6.09. Za obdobie od 8.6.09 by si mala zase začať platiť poistné. Ak máš chorlavé deti, tak si môžeš ponechať VZ 30219, prípadne ho znížiť (nemusíš hned na minimum ale podla toho, čo si ochotná platiť). No ak by si chcela platiť z iného VZ už v 6/09, tak zmenu treba dať do SP už do konca mája 2009. Od 8.6.09 môžeš čerpať ošetrovné a nemocenské podla odvodov v r.2008 (obdobia 16.5.-23.11.08 resp.do27.12.08?) a ak si ponecháš DNP aj v r.2010, tak budú dávky rátané z vym.základov v r.2009 t.j. od 8.6.-31.12.09 (samozrejme sa vynímajú obdobia, kedy budeš v r.2009 očr= na jednu očr-ku max.10dní a PN, kedy poistné platiť nemusíš.)

Ak by ti však nárok na materské nevznikol, napr. by si porodila pred 27.12.08 alebo by si mala nedoplatok na DNP, tak by si musela platiť DNP aj nadalej, až napr. do odhlásenia.


Dakujem velmi pekne za odpoved, (nedalo sa mi skor, bola som v nemocke s dcerkou...).
Mam este otazku, ked teda pocas materskej nemusim platit dnp, tak sa treba aj odhlasit, alebo nahlasit prerusenie ? Alebo automaticky sa neplati, ale som prihlasena ?
Dakujem. D.
snezka11
15.12.08,15:37
Dobry den,
mala by som otazocku ohladom vypoctu mojej materskej
Som zamestatná od 03/07 a v koncom 05/09 budem mat babatko
Moja mzda za rok 2008 bude 211992 Sk.Z tohto predpokladam sa vypocita moj VZ.
Platim si aj dobrovol. nem. poistenie od 08/2008.
Chcela by som poprosit niekoho sikovneho o radu ci som si matersku vypocitala spravne.
Pocitala som takto:
211992/365=580,80 Sk DVZ
z toho 55% mi vyšlo 319,44 * 30 dni = 9583
a z dobrovolneho nem. poistenia mi vyšlo nasledovne:
od 21.8.2008-31.12.2008 je 133 dni
Moj mes. vym.zaklad bol 12625,-
12625*4= 54500+4945=59334
59334/133=446,12
446,12*0,55%=245.36
246,35*30=7360
a teraz neviem ci sa tieto dve sumy maju spocitat alebo co.
prosim mrknite sa mi na to ci je to OK.
velmi velmi pekne dakujem
Janka
strm.vladka
16.12.08,09:16
Dobry den,
mam otazocku. od 1.1.08 do 14.7.08 som bola na MD. K 30.6. sa mi ukoncil pracovny pomer, lebo som ho mala len na dobu urcitu. Od 14.7. pokracujem v plateni DNP v sume 515 skk. je to vypocitane do sumy maximalneho VZ v roku 2007. chcem sa spytat ako sa mi bude pocitat v roku 2009 zaklad na vypocet PN a OCR na den. neviem z akej sumy. mam urobit este tento mesiac zmenu? neviem ci sa pytam spravne.....
brčko
16.12.08,09:55
Dakujem velmi pekne za odpoved, (nedalo sa mi skor, bola som v nemocke s dcerkou...).
Mam este otazku, ked teda pocas materskej nemusim platit dnp, tak sa treba aj odhlasit, alebo nahlasit prerusenie ? Alebo automaticky sa neplati, ale som prihlasena ?
Dakujem. D.

ak budeš mať z DNP splnených ku dnu nástupu na MD podmienku 270dní NP, tak od nástupu na MD nemusíš platiť poistné na DNP. Ziadnu odhlášku ani prerušenie nehlásiš. Nejde o prerušenie (zákon o sociálnom poistení § 26) ale o obdobie vylúčenia povinnosti platiť DNP vid § 140 ods.1 písm.a)

Ano, ak máš splnenú tú podmienku, tak automaticky sa neplatí a si nadelej nem.poistená.
Ak tú podmienku nemáš splnenú, tak sa na postup spýtaj vo svojej SP.
brčko
16.12.08,10:03
Dobry den,
mam otazocku. od 1.1.08 do 14.7.08 som bola na MD. K 30.6. sa mi ukoncil pracovny pomer, lebo som ho mala len na dobu urcitu. Od 14.7. pokracujem v plateni DNP v sume 515 skk. je to vypocitane do sumy maximalneho VZ v roku 2007. chcem sa spytat ako sa mi bude pocitat v roku 2009 zaklad na vypocet PN a OCR na den. neviem z akej sumy. mam urobit este tento mesiac zmenu? neviem ci sa pytam spravne.....

nemocenské a ošetrovné sa ti bude rátať z VZ DNP v období 15.7.-31.12.08, t.j. podla odvodu predpokladám cca 11700 (515:4,4%).
či si podáš zmenu v decembri, záleží od teba, či si ponecháš DNP aj napr. v r.2010, kedy sa ti bude rátať dávka z VZ z r.2009. Ak už v r.2010 DNP nebudeš mať, tak môžeš dať už zmenu napr. na minimum.
Ak si však VZ nemenila od prihlásenia, nebude u teba problém zmenu nahlásiť napr. aj neskôr (aj ked najlepšie, ak vieš, čo chceš, koncom roka), lebo v takom prípade už ti uplynulo 6mesiacov od posledného stanovenia VZ.
andrea33
16.12.08,10:05
Aky je minimalny VZ v 11 a 12/2008, ak sa menila min mzda, platim nemocensku z dovodu materskej 4.4% z 8100 alebo z 8900 Sk? Viem, ze v minulosti sa vyska min mzdy menila vzdy v oktobri a zmenene odvody do SP sa aj platili uz v nasledujucom mesiaci. Nema nova min mzda ucinnost az od januara 2009?
Dik za odpoved.
brčko
16.12.08,10:26
Dobry den,
mala by som otazocku ohladom vypoctu mojej materskej
Som zamestatná od 03/07 a v koncom 05/09 budem mat babatko
Moja mzda za rok 2008 bude 211992 Sk.Z tohto predpokladam sa vypocita moj VZ. Predpokladám, že je to aj tvoj VZ pre nemoc.poistenie, teda napr. v žiadnom mesiaci neprekročila tvoja hrubá mzda mesačné maximum.
Platim si aj dobrovol. nem. poistenie od 08/2008.
Chcela by som poprosit niekoho sikovneho o radu ci som si matersku vypocitala spravne.
Pocitala som takto:
211992/365=580,80 Sk DVZ
z toho 55% mi vyšlo 319,44 * 30 dni = 9583
V r.2008 je 366kal.dní a predpokl. nebola si PN,očr, nemala neplatené volno.
v tom prípade DVZ cca 579,21, dennná dávka cca 318,57
a z dobrovolneho nem. poistenia mi vyšlo nasledovne:
od 21.8.2008-31.12.2008 je 133 dni
Moj mes. vym.zaklad bol 12625,-
12625*4= 54500+4945=59334 ????? to nejako nesedí,
Dôležiteé je, aby neprekročil v žiadnom mesiaci súčet VZ zo zamestania + VZ z DNP mesacné maximum (do 6/08 28142,- od 7/08 30219,-), Ak by prekročil (čo predpokladám? aj v niektorom mesiaci nastalo), tak VZ z DNP za daný mesiac bude vo výške mes.maxima 30219 mínus VZ zo zamestnania (napr. ak v 12/08 budeš mať hrubú mzdu 20000,- tak za 12/08 je VZ z DNP pre výpočet nem.dávok nie 12625 ale 10219 (30219-20000)
za 9-12/08 = ak nebolo prekročené maximum!!! 4x12625 = 50500
za 21-31.8.08 = 12625:31x11 = 4480
spolu 54980:133dní = cca 413,38
59334/133=446,12
446,12*0,55%=245.36
246,35*30=7360
a teraz neviem ci sa tieto dve sumy maju spocitat alebo co.
prosim mrknite sa mi na to ci je to OK.
velmi velmi pekne dakujem
Janka

súčet DVZ je 579,21+ 413,38 = 992,59
Ak máš predp.pôrod koncom mája 2009, tak nástup na MD by mal byť v 4/09. V 4/09 je max.denný VZ 1007,30 (30219:30dní v apríly), takže v takom prípade by sa ti nem.dávka=materské rátalo z VZ 992,59 t.j. denná dávka 545,92
mesačná dávka za mesiac s 30dnami cca 16378
s 31dnami cca 16924,-

Ak by si však nastupovala na MD už v marci, tak tam je max.DVZ len 974,81, takže tvoj denný vym.základ z oboch nem.poistení by bol znížený na toto mesačné maximum a z neho by sa rátalo materské.

Takže dôležité je či máš správne udaje o VZ zo zamestnania, či si v súčte neprekročila max.mesačný VZ (čo by som predpokladala) a kedy nastúpiš na MD. ;) :)
strm.vladka
16.12.08,12:47
nemocenské a ošetrovné sa ti bude rátať z VZ DNP v období 15.7.-31.12.08, t.j. podla odvodu predpokladám cca 11700 (515:4,4%).
či si podáš zmenu v decembri, záleží od teba, či si ponecháš DNP aj napr. v r.2010, kedy sa ti bude rátať dávka z VZ z r.2009. Ak už v r.2010 DNP nebudeš mať, tak môžeš dať už zmenu napr. na minimum.
Ak si však VZ nemenila od prihlásenia, nebude u teba problém zmenu nahlásiť napr. aj neskôr (aj ked najlepšie, ak vieš, čo chceš, koncom roka), lebo v takom prípade už ti uplynulo 6mesiacov od posledného stanovenia VZ.
ak si nahlasim teraz zmenu a DNP si zaplatim z max. VZ co je tych 30 219,- z toho 4,4% robi ak dobre ratam 1329,60 ako to ovplyvni denny vym. zaklad na vypocet OCR v roku 2009?
snezka11
16.12.08,17:37
Takže aby som to uviedla na pravu mieru tak ten maximalny VZ mi presiahol v mesiaci september(21378,-) takže z DNP sa mi bude brat za sep. 8841,- a presiahne mi aj v decembri(21687,-) a z DNP sa mi bude brat za dec.8532,- zvysnych 12625 za 10/08,12625 za 11/08 a 4480 za 08/2008.

uplne som zabudla na PN bola som v maji a to 6 pracovnych a 9 kaledárnych dní.

Na MD pojdem urcite v 04/09.
Teraz som uz z toho sialena pretoze to neviem vypocitat ked som mala tu PN.
Fakt velmi velmi pekne dakujem za pomoc lebo inak by som si s tym nevedela rady.
snezka11 je teraz online
brčko
16.12.08,17:44
ak si nahlasim teraz zmenu a DNP si zaplatim z max. VZ co je tych 30 219,- z toho 4,4% robi ak dobre ratam 1329,60 ako to ovplyvni denny vym. zaklad na vypocet OCR v roku 2009?

ak si dáš v decembri 2008 zmenu VZ na 30219, t.j. od 1.1.09 už budeš poistená z VZ 30219,- (poistené 1330,- mesačne) resp. už to bude v eurách myslím VZ 1003,09eur a mesačné poistné cca 44,14eur, tak to neovplyvní nem.dávky, na ktoré nárok vznikne v r.2009.

to by si sa musela odhlásiť, nanovo prihlásiť z VZ 30219,- ešte v decembri 2008. Potom po uplynutí 26týždnov by si mala dávky rátané z tohto VZ. Do uplynutia 26týždnov by boli dávky rátané len z min.mzdy 8900,- t.j. 295,5eur.
brčko
16.12.08,18:03
Takže aby som to uviedla na pravu mieru tak ten maximalny VZ mi presiahol v mesiaci september(21378,-) takže z DNP sa mi bude brat za sep. 8841,- a presiahne mi aj v decembri(21687,-) a z DNP sa mi bude brat za dec.8532,- zvysnych 12625 za 10/08,12625 za 11/08 a 4480 za 08/2008.

uplne som zabudla na PN bola som v maji a to 6 pracovnych a 9 kaledárnych dní.

Na MD pojdem urcite v 04/09.
Teraz som uz z toho sialena pretoze to neviem vypocitat ked som mala tu PN.
Fakt velmi velmi pekne dakujem za pomoc lebo inak by som si s tym nevedela rady.
snezka11 je teraz online

1. DVZ (DNP) = 47103:133 = cca 354,16
2. DVZ (zamest) = 211992 : (366-9kal.dní PN) = cca 593,82
3. spolu DVZ = 947,98 - takže žiadne maximum neprekročíš, je jedno, či nastúpiš na MD v marci alebo apríly

denná dávka cca 521,39
za mesiac
- s 30dnami cca 15642,-
- s 31dnami cca 16164,-

snažila som sa síce nepomýliť (ani v spôsobe výpočtu ani matematicky, aj ked som nezaokrúhlovala, tak ako to zákon o SP vyžaduje, ale len na 2desat.=ako kalkulačka ukázala :) ), no treba to samozrejme skontrolovať a brať s rezervou ;)

DOPLNENIE:
ešte ma napadlo, že ani za 8/08 nesmieš mať v súčte prekročené maximum t.j. na 1kalend den v obd.21-31.8.08 viac ako (30219:31), ked už sme to dosť podrobne preberali

a samozrejme nesmieš mať nedoplatok v SP, resp. najviac 99sK
snezka11
16.12.08,18:30
Velmi velmi pekne dakujem za pomoc,
konecne som sa z toho vysomarila.
Si super.
Prajem vsetko dobre.


Janka
pogy
17.12.08,07:22
Chcem sa opytať ten VZ je hruba mesačná mzda z pracovnej zmluvy, alebo niečo iné.
1. Často byvam na OČR, vtedy sa mi ten VZ znižuje?
2. Mam si ešte niečo doplacať do maxima v SP, aby som dostávala vyššiu OČR ( lebo OČR dostávam stále rovnako) ?
3. Mam to stihnúť ešte do konca roka alebo to stačí aj buduci rok?
4. Platí to iste pre OČR aj materske, čo sa týka výšky odvodu do SP?
ďakujem.
DanielkaS
17.12.08,09:05
ak budeš mať z DNP splnených ku dnu nástupu na MD podmienku 270dní NP, tak od nástupu na MD nemusíš platiť poistné na DNP. Ziadnu odhlášku ani prerušenie nehlásiš. Nejde o prerušenie (zákon o sociálnom poistení § 26) ale o obdobie vylúčenia povinnosti platiť DNP vid § 140 ods.1 písm.a)

Ano, ak máš splnenú tú podmienku, tak automaticky sa neplatí a si nadelej nem.poistená.
Ak tú podmienku nemáš splnenú, tak sa na postup spýtaj vo svojej SP.

Brcko, dakujem za odpoved.
Tu podmienku budem mat splnenu 27.12., takze potom hned v pondelok nabehnem do SP a uvidim, co mi povedia.
D.
katkapekly
17.12.08,11:26
Ahojte, ak viete, tak poraďte. Prišla za mnou kamarátka či by sa jej DNP oplatilo a sú na tom finančne dosť zle takže za čo najmenej peňazí. Teraz je na RD s dcérkou. Je to prvé dieťa a v máji tuším bude mať 3 roky. Potom by sa mala kamarátka vrátiť do práce, PP je normálne na dobu neurčitú a neviem presne, ale myslím, že hrubú mzdu mala maximálne 15 000, viac nie. Čím skôr by chceli bábätko, už dlhšie sa snažia aby malá mala súrodenca. Asi by mali počkať so snažením, kým sa nepripoistí, že? Bude musieť mať splnených 270 dní osobitne z povinného a dobrovoľného NP?
No a DNP by chcela aj kvôli OČR alebo prípadnej PN ak by otehotnela v priebehu budúceho roka. Ale nevedela som jej povedať, z akého VZ sa poistiť a na aký VZ zmeniť pred 1. 1. 2009. Má sa poistiť z maximálneho VZ, to sa jej teraz neráta ten VZ zo zamestnania? Asi nie ale nie som si istá tak sa pýtam, proste keby teraz išla na OČR či by niečo dostala z povinného nemocenského poistenia keď je na RD?
Moja teória - poistiť sa teraz z maxima, pred zač. januára znížiť na minimum a keď nastúpi do práce, tak dorovnať VZ z práce aby súčet bol maximum (keby nastupovala na MD až v roku 2010). Alebo je lepšie už v tomto roku dať zmenu na max. VZ - hrubá mzda? V akej výške by bola OČR napríklad v januári? Aj pri ošetrovnom platí tých 26 týždňov? Nesmiem jej poradiť zle, kvôli ich fin. situácii. Budem vďačná za odpovede. A ešte niečo, ak by chcela čerpať materské aj zo zamestnania, tak tam musí na nejakú dobu nastúpiť po skončení RD? Na ako dlho?
katiq
17.12.08,13:16
Boli ste si uz neikto zmenit vysku vymeriavacieho zakladu???? ja som si myslela, ze sa to musi cez RLFO ale dnes teta vSP mi dala cistu A4ku a ja som tam napisala ze ziadam o zmenu vymeriavacieho zakladu na minimum to je 290,50 euro od 1.1.2009...dufam, ze to bude ok..myslela som ze sa to robi cez ten papier RLFO :confused:
Kvietok7
17.12.08,19:49
Ahojte, chcela by som poprosit o radu. Momentalne som na RD od augusta 2008. Z DNP som sa v Oktobri odhlasila.(predtym som bola vkuse poistena ako zamestnanec a od maja 07 DNP) Planujeme ale druhe dietatko a je mozne, ze na MD by som nastupovala v dec.09. Ako to mam urobit, aby som mala narok na materske? Mam sa teraz prihlasit na DNP z maxima a zaciatkom januara znizit na minimum a pokracovat az do nastupu na MD? Dakujem.
Katy a R
17.12.08,19:58
Ahojte, chcela by som poprosit o radu. Momentalne som na RD od augusta 2008. Z DNP som sa v Oktobri odhlasila.(predtym som bola vkuse poistena ako zamestnanec a od maja 07 DNP) Planujeme ale druhe dietatko a je mozne, ze na MD by som nastupovala v dec.09. Ako to mam urobit, aby som mala narok na materske? Mam sa teraz prihlasit na DNP z maxima a zaciatkom januara znizit na minimum a pokracovat az do nastupu na MD? Dakujem.

.. áno prihlásiť teraz, ale zmenu (platnú od 1.1.09) neurobiť začiatkom januára (vtedy to už nebude možné), ale v decembri! Môžeš to urobiť naraz. Ak by mala teta na SP s tým problém, nevšímaj si to, alebo môžeš utrúsiť niečo v tom zmysle, že je to DOBROVOĽNÉ POISTENIE..;)
.. a potvrdiť prevzatie nezabudnúť :)
Kája.
17.12.08,20:05
Prosím o odobrenie postupu pre kamarátku. Zamestnaná nepretržite od roku 2005 do 31.8.2008 u jedného zamestnávateľa. Od 1.9.2008 zamestnaná u ďalšieho zamestnávateľa a zamestnanie trvá, mzda 21 000, od 17.12.08 prihlásená na DNP s VZ 9 219. Predpokladaný termín pôrodu je 8/09. Malo by to vyjsť na maximálnu materskú?
Jozef Mihál
17.12.08,21:16
Ak od 17.12.2008 do dňa pôrodu uplynie menej ako 270 dní, materské z DNP jej nepriznajú.
Kája.
17.12.08,21:39
Ak od 17.12.2008 do dňa pôrodu uplynie menej ako 270 dní, materské z DNP jej nepriznajú.


A už sa nezrátavajú ukončené NP, ja som myslela že do 270 dní sa započíta DNP od 17.12.08 a prvé zamestnanie ukončené k 31.8.2008.
Jozef Mihál
17.12.08,23:20
Predošlé doby už ukončeného poistenia sa započítavajú. Ale buďte si istá, že Sociálka to prvé už ukončené zamestnanie započíta k súčasnému zamestnaniu, nie k DNP.

Možno sa mýlim a Sociálke "krivdím"...
Kája.
18.12.08,07:20
Ja dúfam, že sa mýlite.
Kvietok7
18.12.08,09:13
.. áno prihlásiť teraz, ale zmenu (platnú od 1.1.09) neurobiť začiatkom januára (vtedy to už nebude možné), ale v decembri! Môžeš to urobiť naraz. Ak by mala teta na SP s tým problém, nevšímaj si to, alebo môžeš utrúsiť niečo v tom zmysle, že je to DOBROVOĽNÉ POISTENIE..;)
.. a potvrdiť prevzatie nezabudnúť :)
Katy a R dakujem velmi pekne za radu!
prajem pekne sviatky!
ifa
18.12.08,10:16
Ahojte,

rada by som s Vami poradila.Som SZCO na MD od 20.11.08.Chcem sa prihlasit na DNP od 1.1.09.
1.Je v tom rozdiel ci sa prihlasim este v roku 2008 alebo od 1.1.2009 ?

2. Je rozhodujuce byt prihlasena na DNP aspon 270 dni,alebo aj vyska platenia? Musim platit aspon tych 270 dni z maxima,ak chcem v buducnosti max. MD alebo PN? Alebo mi staci platit napr.6 mesiacov z minima a az neskor urobit zmenu?

3.Po skonceni MD budem poberat matersky prispevok,ale nerada by som zrusila alebo prerusila zivnost.Staci cestne prehlasenie,ze nebudem vykonavat zarobkovu cinnost?

4. Je stale aktualna moznost dat rodicovsky prispevok na otca dietata? Je tiez SZCO ale aj zamestnanec,tak neviem ci by mi to pomohlo.

Vopred Vam dakujem za radu.
angel22
18.12.08,12:49
Súhlasím s brčko a potvrdzuje, že odhlásiť a prihlásiť sa nanovo na DNP z maxima treba hneď. Nemusí to byť k 1. dňu v mesiaci, to platí len pri zmene VZ, ale nie pri odhlásení a prihlásení. Môže sa stať, že porodíš skôr a naozaj by si tých 26 týždňov od 1.11.2008 nemusela stihnúť, takže odhlás sa a prihlás z maxima hneď ako Ti lekár potvrdí, že si tehotná.
V decembri si podaj zmenu VZ na minimum od 1.1.2009. :)

Tak som sa pokusila zrealizovat zmenu od 1.1.2009 s tym, ze som sa prihlasila s max VZ 15.10.2008. Mila pani v socialke ma vypoklonkovala, ze smola, lebo zmenu mozu vraj uskutocnit az po 6 mesiacoch od prihlasenia. Teda platne pre mna to bude 1.5.2009.:mad::(
brčko
18.12.08,13:03
Tak som sa pokusila zrealizovat zmenu od 1.1.2009 s tym, ze som sa prihlasila s max VZ 15.10.2008. Mila pani v socialke ma vypoklonkovala, ze smola, lebo zmenu mozu vraj uskutocnit az po 6 mesiacoch od prihlasenia. Teda platne pre mna to bude 1.5.2009.:mad::(

ale to platí až od 1.1.09. ty podávaš zmenu v 12/08 pozri § 142 ods.5 zákona o sociálnom poistení a pouč aj pracovníčku sp;)
angel22
18.12.08,13:49
No ale ona tam semotila cosi o zmenach v zakone a je vraj jedno kedy podam papier, vraj je dolezita zmena. Mam to teda chapat tak, ze to ( moznost zmeny - tych 6 mesiacov od prihlasenia ) plati len pre osoby, ktore sa prihlasia na NP od 1.1.2009???? Aby som vedela laicky argumentovat. V tom paragrafe sa nespomina ziadna lehota, tak odkial zobrala tych 6 mesiacov?
Jozef Mihál
18.12.08,14:42
Ježišikriste.

To, že zmeniť VZ v DNP je možné až po 6-tich mesiacoch, je dané novelou zákona, ktorá je účinná AŽ OD 1.1.2009.

Čiže dnes - a to až do 31.12.2008 - platí ešte stále znenie zákona, podľa ktorého je možnosť zmeny VZ v DNP ničím neobmedzená.

To, že vieme, že od 1.1.2009, platí nové znenie, neznamená, že už dnes musíme postupovať podľa nového znenia.

Katastrofa. Už som skoro chcel napísať, že voľte ... ale Porada je apolitická.
angel22
18.12.08,14:46
Ježišikriste.

To, že zmeniť VZ v DNP je možné až po 6-tich mesiacoch, je dané novelou zákona, ktorá je účinná AŽ OD 1.1.2009.

Čiže dnes - a to až do 31.12.2008 - platí ešte stále znenie zákona, podľa ktorého je možnosť zmeny VZ v DNP ničím neobmedzená.

To, že vieme, že od 1.1.2009, platí nové znenie, neznamená, že už dnes musíme postupovať podľa nového znenia.

Katastrofa. Už som skoro chcel napísať, že voľte ... ale Porada je apolitická.

Vdaka, mne sa to tiez nezdalo, ale no ako laik sa hadat s ludmi "od fachu". Preto som to sem hodila, lebo sa mi to zdalo akesi cudne. Pardon ak som sa opytala ako nechapava blondie, ale ja sa radsej uistim a spytam 2x ako potom povedat ci urobit somarinu.:o
Jozef Mihál
18.12.08,14:56
Neberte to tak, že by som Vás považoval za blondínku. Ale tá teta v SP by si mala naštudovať koľko je 1+1.
angel22
18.12.08,14:59
Neberte to tak, že by som Vás považoval za blondínku. Ale tá teta v SP by si mala naštudovať koľko je 1+1.

Ale ja som blondinka.:D No teta bol dost neprijemna. Pri prvom tehu ma tam presviedcali, ze podla zakona mozno narok mam, ale oni maju interne nariadenia a tych sa musia drzat. :eek::rolleyes: No proste vedia ze maminky sa to snazia vyuzit ako sa da a tak niektore pomozu a niektore zas naschval poradia zle. Vsak ked ja som nemala, nech nema ani ta druha. :confused:
Katy a R
18.12.08,16:33
Kočky, jednoducho sa netreba dať,veď za tú materskú to hádam stojí .... (bolo treba ísť skôr, na začiatku mesiaca;))
Doniesť si aj kópiu RLFO na potvrdenie - aby tam bol decembrový dátum. V niektorých pobočkách chcú aj žiadosť ..
že: Žiadam o zníženie VZ z 30 tis na VZ 8900 ( 295,5 euro) od 1.1.09...treba vyhovieť, RLFO v tom prípade ako príloha;)
Keď by bol problém, nech pani povie podľa akého usmernenia nepreberie žiadosť o zmenu:confused: V krajnom prípade poslať poštou doporučene!

S neochotou prebrať zmenu upozorňujem na pobočky v BB a VK
(tiež volala šéfke ... a že nemôže prebrať, že to vrátia poštou a podobné veci..)
brčko
18.12.08,16:53
No ale ona tam semotila cosi o zmenach v zakone a je vraj jedno kedy podam papier, vraj je dolezita zmena. Mam to teda chapat tak, ze to ( moznost zmeny - tych 6 mesiacov od prihlasenia ) plati len pre osoby, ktore sa prihlasia na NP od 1.1.2009???? Aby som vedela laicky argumentovat. V tom paragrafe sa nespomina ziadna lehota, tak odkial zobrala tych 6 mesiacov?

k odpovedi p. MIhála len dodám,
tým § 142 ods.5 zákona o sociálnom poistení som chcela povedať to, že ak chceš urobiť zmenu vymer.základu od 1.1.09, tak ju musíš podať ešte v decembri 2008 (ten paragraf hovorí, odkedy sa nový VZ použije "od prvého dna kalend.mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila soc.poistovni."). No a v decembri ešte nový zákon neplatí, ten je účinný až od 1.1.09. Takže zmenu možno v 12/08 podať, žiaden zákon to nezakazuje ani neobmedzuje.

Toš tak.
som si neuvedomila, že aj tá novela, to doplnenie sa týka tohto istého § 142 ods.5

Od 1.1.09 tam je pridaná veta " DNP osoba, DDP osoba a DP osoba v nezam. môže zmeniť VZ najskôr po uplynutí 6-tich mesiacov od posledného určenia VZ touto osobou."
angel22
18.12.08,18:31
Kočky, jednoducho sa netreba dať,veď za tú materskú to hádam stojí .... (bolo treba ísť skôr, na začiatku mesiaca;))
Doniesť si aj kópiu RLFO na potvrdenie - aby tam bol decembrový dátum. V niektorých pobočkách chcú aj žiadosť ..
že: Žiadam o zníženie VZ z 30 tis na VZ 8900 ( 295,5 euro) od 1.1.09...treba vyhovieť, RLFO v tom prípade ako príloha;)
Keď by bol problém, nech pani povie podľa akého usmernenia nepreberie žiadosť o zmenu:confused: V krajnom prípade poslať poštou doporučene!

S neochotou prebrať zmenu upozorňujem na pobočky v BB a VK
(tiež volala šéfke ... a že nemôže prebrať, že to vrátia poštou a podobné veci..)

Chce sa mi z toho vracat ( ale to ako z viacerych veci v tomto state ) - platit ano, ale sluzba obcanom ... dovi. Zajtra tam pojdem a neodidem kym mi to nepotvrdia, alebpo ma nevyvedu.:mad:
brčko
18.12.08,20:01
Chcem sa opytať ten VZ je hruba mesačná mzda z pracovnej zmluvy, alebo niečo iné. Je to obvykle tvoja hrubá mzda z výplatnej pásky (niektorí majú na páske priamo VZ pre nem.poistenie), t.j. za konkrétny mesiac. Napr. to nesedí, ak HM za mesiac prekračuje maximálny mesačný vym.základ, ktorý je t.č. 30219,-, vtedy je VZ aktuálne maximum.
1. Často byvam na OČR, vtedy sa mi ten VZ znižuje? nerozumiem presne, čo otázkou sleduješ.
Ak čerpeš očr, tak máš nižšiu mzdu za mesiac, teda aj nižší VZ za mesiac. Ale vymeriavací základ sa určuje na kalendárne dni, počas Očr v zamestnaní nemáš VZ, lebo za tieto dni sa nemusí platiť nem.poistenie. Pri výpočte dennéhoVZ zo zamestnania sa potom súčty vymeriavacích základov za jednotlivé mesiace delia počtom kalend.dní bez dní očr,PN,NV. Takže počet dní očr,pn,nv vlastne DVZ neznižuje
2. Mam si ešte niečo doplacať do maxima v SP, aby som dostávala vyššiu OČR ( lebo OČR dostávam stále rovnako) ? môžeš sa prihlásiť na DNP
3. Mam to stihnúť ešte do konca roka alebo to stačí aj buduci rok? záleží od teba. Dosť sa tu teraz o tom píše, že je výhodné pred koncom roka ... takže treba čítať!
4. Platí to iste pre OČR aj materske, čo sa týka výšky odvodu do SP?
ďakujem.
čo sa týka výšky odvodov, tak áno. Ide o jedno nemoc.poistenie, z ktorého sa vypláca ošetrovné, nemocenské aj materské.
Na vznik nároku na ošetrovné však nie je potrebné splniť podmienku 270dní nem.poistenia. Takže ak sa prihlásiš na DNP, od druhého dna môžeš čerpať z neho ošetrovné, no max.10dní. Počas poberania ošetrovného nemusíš platiť DNP, no od 11-teho dna očr-ky už poistené musíš platiť, aj keby očr-ka pokračovala. A samozrejme platí, že ak vznikne očr v prvých 26-ich týždnoch od prihlásenia na DNP, tak sa z DNP bude rátať len z aktuálnej minimálnej mzdy. ;)
brčko
18.12.08,20:23
Ahojte, ak viete, tak poraďte. Prišla za mnou kamarátka či by sa jej DNP oplatilo a sú na tom finančne dosť zle takže za čo najmenej peňazí. Teraz je na RD s dcérkou. Je to prvé dieťa a v máji tuším bude mať 3 roky. Potom by sa mala kamarátka vrátiť do práce, PP je normálne na dobu neurčitú a neviem presne, ale myslím, že hrubú mzdu mala maximálne 15 000, viac nie. Čím skôr by chceli bábätko, už dlhšie sa snažia aby malá mala súrodenca. Asi by mali počkať so snažením, kým sa nepripoistí, že? áno Bude musieť mať splnených 270 dní osobitne z povinného a dobrovoľného NP? áno
No a DNP by chcela aj kvôli OČR alebo prípadnej PN ak by otehotnela v priebehu budúceho roka. PN až za 270dní, takže neviem, či by stihla? očr môže aj hned Ale nevedela som jej povedať, z akého VZ sa poistiť a na aký VZ zmeniť pred 1. 1. 2009. Má sa poistiť z maximálneho VZ, to sa jej teraz neráta ten VZ zo zamestnania? teraz by mohla aj z maxima, no ak už za 26týždnov bude zamestnaná, tak to význam nemá. Takže sa jej oplatí asi z VZ maximum 30219,- + pridať nejaké 2tis., lebo maximum od 1.7.09 už bude vyššie (predtým bolo 23738, 25911, 28142,30219)a odrátať jej mzdu. Pri mesačnej mzde 15tis by som sa asi poistila na cca 17000,-. Ak si tento VZ ponechá aj v r.2009 (t.j. nedá zmenu ešte v decembri na minimum, aj to je riešenie), tak aj v r.2010 môže čerpať nem.dávky z tohto VZ. Asi nie ale nie som si istá tak sa pýtam, proste keby teraz išla na OČR či by niečo dostala z povinného nemocenského poistenia keď je na RD? nie, má prerušené nem.poistenie zo zamestnania, takže nárok na očr ani PN zo zamestnania nemá.
Moja teória - poistiť sa teraz z maxima, pred zač. januára znížiť na minimum a keď nastúpi do práce, tak dorovnať VZ z práce aby súčet bol maximum (keby nastupovala na MD až v roku 2010). Alebo je lepšie už v tomto roku dať zmenu na max. VZ - hrubá mzda? V akej výške by bola OČR napríklad v januári? v každom prípade z aktuálnej min.mzdy t.j. z VZ 295,5eur (nie je splnená podmienka najmenej 26týždnov pred uplatnením nároku na nem.dávku Aj pri ošetrovnom platí tých 26 týždňov? áno Nesmiem jej poradiť zle, kvôli ich fin. situácii. Budem vďačná za odpovede. A ešte niečo, ak by chcela čerpať materské aj zo zamestnania, tak tam musí na nejakú dobu nastúpiť po skončení RD? Na ako dlho?
aj keby nastúpila na MD počas čerpania RD, mala by nárok. Dni čerpania RD sa pre účely nároku "na materské" rátajú do potrebných 270dní. No nemôže ukončiť PP, ani čerpať NV pred nástupom na MD t.j. potrebuje mať aktívne nem.poistenie zamestnca pred nástupom na MD.
brčko
18.12.08,21:13
Ahojte,

rada by som s Vami poradila.Som SZCO na MD od 20.11.08.Chcem sa prihlasit na DNP od 1.1.09.
1.Je v tom rozdiel ci sa prihlasim este v roku 2008 alebo od 1.1.2009 ? samozrejme, po splneni podmienok "aspon 270dní... a trvania DNP aspon 26týzd. od posl.prihlásenia" bude iné rozhodujúce obdobie, t.j. iné obdobie, z ktorého sa bude rátať nem.dávka

2. Je rozhodujuce byt prihlasena na DNP aspon 270 dni,alebo aj vyska platenia? oboje Musim platit aspon tych 270 dni z maxima,ak chcem v buducnosti max. MD alebo PN? Jednou z podmienok je aby "trvalo" nem.poistenie aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred nástupom na MD/pred vznikom PN. Alebo mi staci platit napr.6 mesiacov z minima a az neskor urobit zmenu? musíš mať max.VZ v rozhodujúcom období, čo je rozhodujúce obdobie pozri § 54 zákona o sociálnom poistení
Treba asi viac prečítať o DNP. Napr. aký je rozdiel:
1. dať iba zmenu vym.základu od toho ak sa
2. odhásiš a nanovo prihlásiš (mení sa rozhodujúce obdobie a znovu sa ráta 26týžd).
ad 1) Ak podáš zmenu a v rozhodujúcom období si bola poistená a platila si najprv z minima a potom z vyššieho VZ, tak treba vedieť, ako sa ti potom vyráta denný vymer.základ - vid § 55 + napr. 54 ods.6 + § 140 + § 26 zákon o sociálnom poistení

Vopred Vam dakujem za radu.
;)
SPECTRUM
19.12.08,07:26
Ježišikriste.

To, že zmeniť VZ v DNP je možné až po 6-tich mesiacoch, je dané novelou zákona, ktorá je účinná AŽ OD 1.1.2009.

Čiže dnes - a to až do 31.12.2008 - platí ešte stále znenie zákona, podľa ktorého je možnosť zmeny VZ v DNP ničím neobmedzená.

To, že vieme, že od 1.1.2009, platí nové znenie, neznamená, že už dnes musíme postupovať podľa nového znenia.

Katastrofa. Už som skoro chcel napísať, že voľte ... ale Porada je apolitická.

Ďalšia z múdrych tiet na sociálnej poistovni v Trenčíne.
Toš dnešný zážitok. Odhlásila som sa z DNP 16.12.2008, nanovo prihlásená
19.12.2008 z maxima, hned ako mi potvrdili prihlášku som dala zmenu od 1.1.2009 na minimum a nastal skrat a chaos, začala telefonovať a neviem čo, že to mi nezoberie, lebo mám nárok na zmenu až po šiestich mesiacoch, mohla som jej vysvetlovať, že zmenu podávam v decembri 2008, kde platí terajší zákon a ona na mňa už "s novinkami", ktoré sa snaží presadiť v decembri. Ani mi to nezobrala, že ona si to zistí a v pondelok mi zavolá. Tak čo poviete na toto?
Zmeny som robila už viacerým v tomto mesiaci, bolo to dobre. Ale ona argumentovala, že aj ked je to prevzaté, budú sa im posielať listy s tým, že
majú nárok na zmenu až o 6 mesiacov a zmena nebude akceptovaná.
Akým paragrafom ich mám vyšachovať. Som z Trenčína, ak toto číta SOMIJ,
prosím Vás, ako ste vy postupovali v decembri s DNP. Lebo mám z toho des.
katkapekly
19.12.08,08:16
aj keby nastúpila na MD počas čerpania RD, mala by nárok. Dni čerpania RD sa pre účely nároku "na materské" rátajú do potrebných 270dní. No nemôže ukončiť PP, ani čerpať NV pred nástupom na MD t.j. potrebuje mať aktívne nem.poistenie zamestnca pred nástupom na MD.

Ďakujem, brčko. Takže teraz nie je potrebné hlásiť sa z maxima? A keby náhodou prišla o prácu a otehotnela, započíta jej sociálka toto ukončené poistenie do 270 dní? Len som myslela, že tak pre istotu teraz z maxima, na tých pár dní to nie je také hrozné a mohla by spokojne spať že v budúcom roku by mohla v pohode nastúpiť na materskú, nie? No a ak som dobre pochopila, tak tá zmena pred koncom roka vlastne záleží na nej. Ak bude chcieť čerpať vyššiu PN prípadne materské aj v roku 2010 (nástup) tak je lepšie dať zmenu na tých 17 000 ako si písala, a ak jej ide len o rok 2009 (alebo nebude mať peniaze na vyššie poistné) tak zmeniť na minimum. Dobre chápem?

Som Ti chcela prideliť bod ale píše že nemôžem, takže ešte raz vďaka.
angel22
19.12.08,10:09
Tak ja som dnes tiez nepochodila. Tiez mi to odmietla vziat, lebo vraj hoci to podavam dnes, zmena sa ma uskutocnit 1.1. kedy nadobuda platnost aj novy zakon a teda sa to uz riadi podla noveho zakona. Tak som sa spytala, ze co ak tam dam zmenu od 31.12. tak zacala telefonovat a nadiktovala mi volake zakony, tak sa idem na to pozriet o com tocila. 449/2008
No teraz vidim, ze to su vpodstate upravy ucinne pd 1.jan.09. To ale nic na veci nemeni. No a ked som sa jej opytala, ze ako je mozne, ze v BA zoberu tlacivo bez problemov, povedala mi presne to co uz bolo spomenute hore:" Tak to potom beru zle, lebo nesmu. Ja Vam to zoberiem, ale potom Vam posleme list, ze sa to riadi novym zakonom a teda bude tak ci tak mozne zmenit az k 1.5."
korki80
19.12.08,11:47
Dobry,

tak aj ja patrim k tym, co si dali zmenu k 1. 1. 09 ale podala som si to teraz 17. 12. 08... zatial mi to ta pani zobrala, ale ako tu citam, mozem ocakavat list, ze sa ta zmena asi neuskutocni, ze??? lebo podla mna, ta pani, co mi to prevzala, ani nevedela, co sa jej pytam... lebo nemali nove tlaciva, kde uz je euro, tak sme preciarkovali sk a prepisovali na euro. vlastne v novom roku je uz nove minimum, nejakych 295,50 eur. ja som si platila z maxima november a december a teraz od januara som si dala zmenu, tak dufam, ze ta zmena sa uskutocni... na tom formulari je datum zmeny a podla mna, ked si tu zmenu davam od 17. 12. tak by sa toho este nemal tykat ten novy zakon, nie???
slavina
19.12.08,13:27
Dobry den,

kamaratka teraz zistila, že je tehotna. Zamestnana, s vym. zakladom 19000 Sk, od jula 2008 si plati DNP s min. vym. zakladom. Chcem sa poradit, predpoklada, že vo februari zostane nezamestnana, kedze jej konci prac. zmluva. Takze ma sa teraz odhlasit DNP s min. vym. zakladom a prihlasit sa s max. VZ, a nasledne zmenu od 1.1.2009 s min. VZ. Bude sa materska ratat len z toho DNP, alebo aj z prac. pomeru, aj ked bude ukonceny vo februari. Prosim poradte jej ako by najlepsie mala postupovat.
Dakujem za vsetky rady.
cirro
19.12.08,14:11
Chcem vám poreferovať ako posudzuje sociálna poisťovňa nárok na výplatu nemocenského. Tiež som sa na tomto fóre dozvedela o možnosti DNP, ktorým sa dá získať materská. Som v zahraničí a platím si na Slovensku DNP už vyše roka. V septembri som bola na tri dni lekárom vypísaná na PN a potvrdenie ktoré mi vystavil som zaslala sociálnej poisťovni. Hoci spĺňam všetky predpoklady na výplatu dávky, soc. poisťovňa robí obštrukcie a nechce nič vyplatiť, argumentuje, že pracovnú neschopnosť treba dokladovať na ich slovenskom tlačive (keďže formuláre E115 a E118 sa týkajú len osôb v zahraničí pracujúcich, čo nie je môj prípad). Teraz som im zaslala slovenskú Žiadosť o materské, a na separátnom papieri potvrdenie môjho (zahraničného) lekára o predpokladanom termíne pôrodu. Dnes som sa dozvedela, že aj túto žiadosť postúpili na oddelenie rozhodovacej a spornej agendy, lebo vraj "potvrdenie vystavil lekár v zahraničí".

Píše sa niekde v zákone o sociálnom poistení, že potvrdenia môže vystavovať iba lekár na Slovensku? Ja som nič také nikde nenašla.

Zaráža ma, že kým platím poistné, nemajú problém ho prijímať, ale akonáhle chcem niečo čerpať, tak sa nedá.
Ak je ešte niekto v situácii, že je zdravotne poistený v zahraničí (EU) ale nepracuje tam, má nemocenské poistenie v soc. poist., dajte mi vedieť, ako ste dopadli vy v prípade uplatňovania si nároku na dávky.
SPECTRUM
19.12.08,17:02
Ďalšia z múdrych tiet na sociálnej poistovni v Trenčíne.
Toš dnešný zážitok. Odhlásila som sa z DNP 16.12.2008, nanovo prihlásená
19.12.2008 z maxima, hned ako mi potvrdili prihlášku som dala zmenu od 1.1.2009 na minimum a nastal skrat a chaos, začala telefonovať a neviem čo, že to mi nezoberie, lebo mám nárok na zmenu až po šiestich mesiacoch, mohla som jej vysvetlovať, že zmenu podávam v decembri 2008, kde platí terajší zákon a ona na mňa už "s novinkami", ktoré sa snaží presadiť v decembri. Ani mi to nezobrala, že ona si to zistí a v pondelok mi zavolá. Tak čo poviete na toto?
Zmeny som robila už viacerým v tomto mesiaci, bolo to dobre. Ale ona argumentovala, že aj ked je to prevzaté, budú sa im posielať listy s tým, že
majú nárok na zmenu až o 6 mesiacov a zmena nebude akceptovaná.
Akým paragrafom ich mám vyšachovať. Som z Trenčína, ak toto číta SOMIJ,
prosím Vás, ako ste vy postupovali v decembri s DNP. Lebo mám z toho des.

Písala som na sociálnu poisťovňu do poradne, čo majú na svojej stránke a prišla mi hneď odpoved z poradne Sociálnej poisťovne, pod číslom id: 17669
"Milé dámy" samozrejme nemajú pravdu. Tu je
Odpoveď:
Dobrý deň
podľa vyjadrenia odboru výberu poistného (SP - ústredie), ak ste požiadali o zmenu vymeriavacieho základu od 1. 1. 2009 už v decembri 2008, pobočka SP je povinná túto zmenu prijať, nakoľko sa postupuje podľa súčasného právneho stavu (tak ako ste uviedli).
Keďže z Vášho podania nám nie je úplne jasný dôvod, prečo pracovníčka pobočky odmietla prevziať zmenu vymeriavacieho základu od 1.1. 2009 (a nevieme ani o ktorú pobočku SP sa jedná), nevieme zaujať presné stanovisko ku konaniu pobočky.
V prípade potreby môžete záležitosť riešiť z vedúcou dotyčnej pracovníčky na pobočke SP, prípadne požiadať o stanovisko odbor výberu poistného na ústredí – tel. č. na sekretariát je 02/48 266 404.
S pozdravom
Vaša Sociálna poisťovňa
angel22
19.12.08,17:28
Písala som na sociálnu poisťovňu do poradne, čo majú na svojej stránke a prišla mi hneď odpoved z poradne Sociálnej poisťovne, pod číslom id: 17669
"Milé dámy" samozrejme nemajú pravdu. Tu je
Odpoveď:
Dobrý deň
podľa vyjadrenia odboru výberu poistného (SP - ústredie), ak ste požiadali o zmenu vymeriavacieho základu od 1. 1. 2009 už v decembri 2008, pobočka SP je povinná túto zmenu prijať, nakoľko sa postupuje podľa súčasného právneho stavu (tak ako ste uviedli).
Keďže z Vášho podania nám nie je úplne jasný dôvod, prečo pracovníčka pobočky odmietla prevziať zmenu vymeriavacieho základu od 1.1. 2009 (a nevieme ani o ktorú pobočku SP sa jedná), nevieme zaujať presné stanovisko ku konaniu pobočky.
V prípade potreby môžete záležitosť riešiť z vedúcou dotyčnej pracovníčky na pobočke SP, prípadne požiadať o stanovisko odbor výberu poistného na ústredí – tel. č. na sekretariát je 02/48 266 404.
S pozdravom
Vaša Sociálna poisťovňa
Mam sto chuti to vytlacit a strcit pod nos tej krave v poistovni. Tak ma vytocili, ze som si doma musela lahnut co ma brucho zacalo boliet.:mad: A ked ste pisali do SP uviedli ste kedy bolo uskutocnene prihlasenie ( myslim tym kedy ) - ked sa uz chcu vyjadrit ku konkretnemu pripadu.
SPECTRUM
22.12.08,07:00
Mam sto chuti to vytlacit a strcit pod nos tej krave v poistovni. Tak ma vytocili, ze som si doma musela lahnut co ma brucho zacalo boliet.:mad: A ked ste pisali do SP uviedli ste kedy bolo uskutocnene prihlasenie ( myslim tym kedy ) - ked sa uz chcu vyjadrit ku konkretnemu pripadu.

Ano, dala som všetky iniciály, ako sú v príspevku 2879. Musia to prijať a akceptovať zmenu.
SPECTRUM
22.12.08,08:02
Mam sto chuti to vytlacit a strcit pod nos tej krave v poistovni. Tak ma vytocili, ze som si doma musela lahnut co ma brucho zacalo boliet.:mad: A ked ste pisali do SP uviedli ste kedy bolo uskutocnene prihlasenie ( myslim tym kedy ) - ked sa uz chcu vyjadrit ku konkretnemu pripadu.

angel22 aj všetci, ktorí ste nepochodili v decembri 2008 nevzdávajte to, treba s byrokraciou bojovať a nie jej podliehať,práve mi volali z sociálnej poisťovne Trenčín a aj mi písal mail vedúci odboru poistného, prikladám. Všetkým na PORADE JE TO JASNÉ, len paničky na sociálnej poisťovni nie sú si isté.
Dobrý deň, na základe Vášho dopytu Vám oznamujem nasledovné. Zmeny ,ktoré dobrovoľne poistená osoba podá pred 1.januárom 2009 sa posudzujú v zmysle súčasného právneho stavu , kde podľa § 142 ods. 5 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení platnom do 31.12.2008 ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba , dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti zmení vymeriavací základ , poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci , v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni . Kolegyne si neboli isté, preto radšej povedali, že vec bude vyriešená v pondelok .
Za vzniknuté problémy sa ospravedlňujem , želám pekný deň , pokojné vianočné sviatky a šťastný nový rok

Ing. Peter Polcík
vedúci odboru poistného
Sociálna poisťovňa, pobočka
Ul. Jilemnického 3760
912 50 Trenčín
Jozef Mihál
22.12.08,16:22
Dokonca sa mi podaril dvojitý súhlas. Čuduje sa mi niekto, keď už niekoľko rokov tvrdím, že Sociálnu poisťovňu treba zrušiť? A myslím to úplne vážne. Tých 5800 nesporne šikovných zamestnancov SP si určite nájde zmysluplnejšiu prácu niekde inde.
saskia26
22.12.08,21:08
ak chceš platiť za január 2009 už z minima, tak túto zmenu musíš dať ešte v r.2008! Zmena platí od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci podania zmeny. Takže podať zmenu treba najneskôr 31.12.08!!!, no pozor na úradné dni v SP (môžeš aj napr. hned v pondelok 8.12.08). Nepíšeš odkedy si DNP platíš, no v prípade zmeny podanej ešte v 12/08 by mal platiť ešte starý zákon, t.j. ešte nie je obmedzená možnosť podať zmenu len po uplynutí 6mesiacov od jej predchádzajúceho stanovenia.

Dalšiu zmenu však budeš môcť podlať až v júni 2009 s účinnosťou od 1.7.09.

súbeh povinného nem.poistenia a DNP nie je zakázaný.

mimotemy Nebola som na školení, lebo mám teraz materské povinnosti, ale ako to tu čítam, tam zákonodarcovia stále "vymýšľajú" ako neplatiť alebo platiť len minimum svojím poistencom. Čo takto zabezpečiť dôstojný príjem na živobytie (aspoň pre dieťatko,keď už nie pre mamičku) počas materskej a rodičovskej dovolenky a nebude dôvod takto rozmýšľať...
angel22
25.12.08,13:38
Tak v prvom rade, som chcela popriat krasne sviatky, plne pohody a ziadny stres.:) A druha vec. 22.12. som dosla treti krat na SP, podala tlacivo a tretia pani, znova pozrela papier, natukala do compu a spustila: " ...no pani, ale ja Vam to nemozem zobrat". To bola jej chyba, lebo som bola taka vytocena, ze treti krat musi riesit opatrovanie dietata, trepat sa do mesta a platit bus, ze som ju nenechala dopovedat a hovorim: " ... ale mozete, je mi jedno ake metodicke postupy ci interne nariadnia mate, pokial pre Vas platia zakony rovnako ako pre mna, ste povinna to tlacivo prevziat a nesnazte sa mi nahovorit nieco ine, lebo uz mam tychto vasich klamstiev tu akurat tak dost. Iba zavadzate ludi, mate sluzit obyvatelstvu a radit a pritom len vymyslate ako zneprijemnit zivot a spoliehate sa na neistotu a neznalost ludi, ze sa spolahnu a uveriam Vasim radam. Ja som sa nechala usmerit 1x aj to som skodovala a neskor zistila, ze chybnu info ste podali vy, takze pokial nechcete aby som to hnala boh vie kam, tak to tlacivo laskavo preberte a prestante klamat". Pani chuda ( az mi jej bolo luto, lebo vsak zrejme dostali prikaz z hora ) sa zmohla len na "ved na mna nekricte" a tlacivo prebrala a potvrdila. Jasnacka, ze mi este pri odchode nesmelo povedala, ze aj tak asi dostanem list, ze VZ sa zmenit neda, ale to som len odvrkla, ze mi je to jedno, ked mozu posielat kadejake ine somariny, tak nech posielaju. Neviem ako to dopadne, neviem ci zas nieco nevymyslia, ale je mi to fuk. Som rada, ze som si to vydupala a tak dakujem tu vsetkym za radu aj za zistovanie na ustredi. ;)
Gabyi
25.12.08,16:21
Ahojte poraďáci,

chcem sa Vám poďakovať za všetky rady. Vďaka Vám mám maximálnu materskú.
Prajem Vám šťastné a veselé Vianočné sviatky!
saskia26
25.12.08,18:56
angel22, tak to nemyslia vážne, takto zavádzať ľudí :D. Ja som bola zaniesť tlačivo v polovičke decembra a nikto nič nepovedal, prebrali to bez problémov - sociálka v PD.
Viiila76
29.12.08,21:13
Pocitam spravne??

21.12. - ukoncenie PP
22.12. - uzatvorenie noveho PP s mesacnym platom 35 tis.

22.12 - odpracovanych 8 hodin
23.12 - odpracovanych 8 hodin
24.12-26.12. - sviatok
27.12. - nastup na MD

VZ zo zamestnania je 35000/31=1129,0322 Sk
Max. VZ za mesiac 12/2008 je 30219/31=974,80645.
Cize matersku by som mala mat za 1/2009 - 974,80645x31x0,55=16620 SK,
napr. za april, kedy bude 3O dni = 974,80645x30x0,55=16084 Sk, atd.

Spravne?
brčko
30.12.08,12:00
Pocitam spravne??

21.12. - ukoncenie PP
22.12. - uzatvorenie noveho PP s mesacnym platom 35 tis.

22.12 - odpracovanych 8 hodin
23.12 - odpracovanych 8 hodin
24.12-26.12. - sviatok
27.12. - nastup na MD

VZ zo zamestnania je 35000/31=1129,0322 Sk
Max. VZ za mesiac 12/2008 je 30219/31=974,80645.
Cize matersku by som mala mat za 1/2009 - 974,80645x31x0,55=16620 SK,
napr. za april, kedy bude 3O dni = 974,80645x30x0,55=16084 Sk, atd.

Spravne?

hrubá mzda za obdobie 22-26.12.08
35000:23prac.dní a plat.sviatkov v dec x 5odpr.dní a plat.sv. = 7609,-
výpočet denného VZ = 7609:5dní v rozhod.období = 1521,80 to by prevyšovalo mesačné maximum, t.j. tvoj VZ pre nem.poistenie za obdobie 22-26.12.08 bude 5x 974,8... = 4874,- t.j. tvoj DVZ =4874:5 = 974,8Sk t.j. denná dávka materského 536,14Sk

za mesiac s 30dnami = 536,14 x 31 = 16085,-
za mesiac s 31dnami = 16621,-
resp. už to bude vyplácané v eur. Ako sa bude zaokrúhlovať, či už denná dávka alebo až mesačná, neviem

t.j. inak vyšlo ti to správne, len DVZ sa nezistuje s tvojej hrubej mesačnej mzdy z prac.zmluvy ale zo skutočného VZ pre NP v rozhodujúcom období
Viiila76
30.12.08,13:16
Dakujem Brcko :), este by ma zaujimala jedna, pravdaze len teoreticka otazka, a to, ze keby som nastupila na matersku v mesiaci s 30-timi dnami, ci by moj VZ bol vyssi a teda aj celkova materska by bola vyssia.
brčko
30.12.08,13:38
Dakujem Brcko :), este by ma zaujimala jedna, pravdaze len teoreticka otazka, a to, ze keby som nastupila na matersku v mesiaci s 30-timi dnami, ci by moj VZ bol vyssi a teda aj celkova materska by bola vyssia.

áno, ak by bolo tvoje RO napr. november 2008/jeho časť, tak áno, materské by mohlo byť na den cca 30219:30x0,55
simonova815
04.01.09,09:52
Dobry den. Zachytila som, ze je od 1.1.2009 zmena v zakone o SP, ale priznam sa, nemala som cas studovat co presne sa zmenilo.
Mam v palne tento rok ist na matersku (uz asi pol roka skusame, tak snad to uz coskoro vyjde ;-)) Vlani som mala hrubu mzdu v priemere 30.tis Sk, teraz som od 1.1.2009 zmenila zamestnavatela a budem mat hrubu mzdu iba 400 EUR. Je nejaka moznost ako sa predsa len dopracovat k najvyssej materskej? Este stale plati, ze ak zmenim zamestnavatela napr. mesiac pred odchodom na MD a budem mat max. vymeriavaci zaklad (mam moznost toto urobit), tak dostanem najvyssiu matersku? Ako je to s dobrovolnym nemocenskym poistenim? Da sa platit aby ovplyvnil vysku materskej? Dakujem velmi pekne za odpovede!
simonova815
04.01.09,09:57
Este mam jednu otazku. Kamaratka tiez planuje v roku 2009 ist na MD. Od 1.11.2008 zmenila zamestnavatela a mala hrubu mzdu 41 tis. Sk (24 zaklad, zvysok odmeny) avsak do 31.12.2008 bola PN. Teraz od 1.1.2009 ma u toho isteho zamestnavatela skrateny pracovny uvazok na cca 400 EUR hrubeho mesacne. Z coho sa jej bude pocitat materska? Je nejaka moznost aby mala maximalnu? Dakujem
Katy a R
04.01.09,17:22
.... , ze ak zmenim zamestnavatela napr. mesiac pred odchodom na MD a budem mat max. vymeriavaci zaklad (mam moznost toto urobit), tak dostanem najvyssiu matersku?


... áno, toto je najlepšie (keď je taká možnosť)... aj menej ako mesiac
Katy a R
04.01.09,17:28
Este mam jednu otazku. Kamaratka tiez planuje v roku 2009 ist na MD. Od 1.11.2008 zmenila zamestnavatela a mala hrubu mzdu 41 tis. Sk (24 zaklad, zvysok odmeny) avsak do 31.12.2008 bola PN. Teraz od 1.1.2009 ma u toho isteho zamestnavatela skrateny pracovny uvazok na cca 400 EUR hrubeho mesacne. Z coho sa jej bude pocitat materska? Je nejaka moznost aby mala maximalnu? Dakujem

Predpokladám, že nejakú dobu (aspoň pár dní) pracovala u nového zamestnávateľa. V tom prípade by nemusela nič robiť...
Alebo má od 1.1.09 nový PP? To by bolo inak.:confused:
brčko
04.01.09,19:14
súhlasím s katy, ak mala v období 1.11.-31.12.08 odpracovala nejaké obdobie, tak by to malo byť OK. No lepšie vedieť presné obdobie, lebo 1.11.08 bola sobota, takže ak by jej začala PN napr. hned v utorok 4.11.08, tak by to také ružové nebolo. Ak odpracovala len pár dní, tak záleží na konkrétnych dátumoch a konkrétnej mzde. Ak však píšeš, že poberala zákl.mzdu + odmeny 41t. takže predpokladám, pracovala dlhšie, tak s najväčšou pravdepodobnosťou to bude OK.
simonova815
05.01.09,07:45
Pracovny pomer zacal 1.11.2008 a od 5.11.2008 bola PN, takze boli odpracovane 2 dni (3. a 4.11) a za tieto vyssiel VZ 1025,- SK/deň. U nej od 1.1.2009 pokracuje zamestnanie u toho isteho zamestnavatela, len na polovicny pracovny uvazok.
Oplatilo by sa, ak by sa prihlasila aj ako dobrovolne nemocensky poistena osoba?
simonova815
05.01.09,07:52
... áno, toto je najlepšie (keď je taká možnosť)... aj menej ako mesiac

Katy dakujem!
Renatka 75
09.01.09,15:51
Dobrý den,

prosím o radu: V 9/2008 som nastúpila na MD a popritom mam uzatvorenú dohodu o prac.činnosti. Môžem aj v r.2009 pracovať na dohodu bez toho, aby som prišla o materskú?

Ďakujem za odpoved
brčko
09.01.09,16:01
Dobrý den,

prosím o radu: V 9/2008 som nastúpila na MD a popritom mam uzatvorenú dohodu o prac.činnosti. Môžem aj v r.2009 pracovať na dohodu bez toho, aby som prišla o materskú?

Ďakujem za odpoved

áno
korki80
09.01.09,16:51
dobry den,

prosim o radu... mozem zaplatit DNP i ked mi este neprisiel papier zo socialky??? lebo vyratala som si to, ze je to z minima 13 eur mesacne, a chcela som to zaplatit, ale este mi nic neprislo, tak neviem teraz...
za odpoved vopred dakujem
s pozdravom zuzana
brčko
09.01.09,21:10
dobry den,

prosim o radu... mozem zaplatit DNP i ked mi este neprisiel papier zo socialky??? lebo vyratala som si to, ze je to z minima 13 eur mesacne, a chcela som to zaplatit, ale este mi nic neprislo, tak neviem teraz...
za odpoved vopred dakujem
s pozdravom zuzana

ak si sa prihlásila na DNP prvýkrát, tak potrebuješ identifikačné číslo, ktoré použiješ ako VS. Takže by ti toto Ič mali oznámiť. To si však môžeš zistiť aj telefonicky. Ak už si DNP mala, tak by malo ostať Ič rovnaké.

Ak platíš za mesiac 12/08, čo je splatné 8.1.09 a budeš vedieť všetky náležitosti potrebné na úhradu, tak by si vlastne mala zaplatiť. No ak IČ ešte nemáš a zaplatíš za 12/08 aj o niečo neskôr, tak tragédia to nebude. Ak by si aj v 1/09 bola napr. na očr, tak nárok na ošetrovné budeš mať, ak zaplatíš za 12/08 do 31.1.09.
Ak si sa prihlásila až od 1/09 a ide o poistné za 1/09, tak máš čas.
korki80
10.01.09,12:47
brcko, dakujem vam za odpoved,

ja som prihlasena od novembra/08 a potom som si od januara/09 dala zmenu aby som platila dnp z minima... viem, ze je to 13 eur mesacne ale nevedela som, ci mam pockat najskor na nejaky papier, ze to tak mam platit... a nevedela som ani to, ci sa nahodou nemeni to IČ... tak už viem, že sa teda nemeni, tak si to do 8. 2. 09 zaplatim... dakujem este raz...
s pozdravom zuzana
lorelei
10.01.09,14:15
Dobry den, potrebovala by som poradit znova. Platim si DNP od 12/07 , a na MD som isla od 30.7.08, ale zial, alebo chvalabohu radsef - co sa malej tyka, mala som predcasny porod, takze mi nevysla max.materska. Platim si DNP nadalej z minima. Zamestnat sa neplanujem. Mam pokracovat v plateni DNP z minima dalej? Alebo to radsej zrusit. Neviem, co z toho budem mat,ked dalej platim, a vobec, ked teraz platim len to minimum. Dakujem.
angel22
10.01.09,20:19
ja som prihlasena od novembra/08 a potom som si od januara/09 dala zmenu aby som platila dnp z minima... viem, ze je to 13 eur mesacne ale nevedela som, ci mam pockat najskor na nejaky papier, ze to tak mam platit... a nevedela som ani to, ci sa nahodou nemeni to IČ... tak už viem, že sa teda nemeni, tak si to do 8. 2. 09 zaplatim... dakujem este raz...
s pozdravom zuzana
Ja som tiez davala na poslednu chvilu zmenu a nejedna mila pani sa mi tam vyhrazala, ze aj tak mi poslu dopis v ktorom mi oznamia, ze zmenu uskutocnit nemozem. Tak preto sa pytam, ze ci si uz nieco z SP dostala, alebo nie.;)
momaria
10.01.09,20:33
Tiež som dávala do podateľne zmenu 29.12.2008 od 1.1.2009 a keď som tam volala mi povedali,že mi posielajú oznámenie,že zmenu nemôžu uskutočniť
lorelei
11.01.09,12:31
Dobry den, potrebovala by som poradit znova. Platim si DNP od 12/07 , a na MD som isla od 30.7.08, ale zial, alebo chvalabohu radsej - co sa malej tyka, mala som predcasny porod, takze mi nevysla max.materska. Platim si DNP nadalej z minima. Zamestnat sa neplanujem. Mam pokracovat v plateni DNP z minima dalej? Alebo to radsej zrusit. Neviem, co z toho budem mat,ked dalej platim, a vobec, ked teraz platim len to minimum. Dakujem.

Vie mi prosim niekto poradit? Dakujem. Opakujem sa, len aby sa moja otazka "nestratila":).
Katy a R
11.01.09,13:12
Dobry den, potrebovala by som poradit znova. Platim si DNP od 12/07 , a na MD som isla od 30.7.08, ale zial, alebo chvalabohu radsef - co sa malej tyka, mala som predcasny porod, takze mi nevysla max.materska. Platim si DNP nadalej z minima. Zamestnat sa neplanujem. Mam pokracovat v plateni DNP z minima dalej? Alebo to radsej zrusit. Neviem, co z toho budem mat,ked dalej platim, a vobec, ked teraz platim len to minimum. Dakujem.

... každá osoba má iné potreby..... a tiež neustále zmeny zákona:mee:
tak ber ako návrh, ktorý si môžeš prispôsobiť.
Ak si myslíš, že to teraz nevyužiješ ... tak sa môžeš odhlásiť . Platí pre teba ešte ochranná doba (keby niečo...)
Prihlásiť by si sa mohla napr. v septembri z maxima .. a po šiestich mesiacoch budeš mať nárok na max dávky (na minimálne aj hneď)... a tiež po 6tich mes môžeš (nemusíš)znížiť VZ na minimum. Ak by si znížila, max dávky môžeš dostať od marca do konca roku 2010. Môžeš sa prihlásiť skôr, alebo neskôr ... len potom treba pamätať na podmienku, že zmena VZ je možná najskôr po 6-tich mesiacoch. A tiež aby nebola veľmi dlhá pauza medzi poisteniami – max rok a dva-tri mesiace ... lebo potom treba nanovo splniť podmienku 270 dní (s výnimkou pre očr)
Samozrejme to platí ... ak nedôjde k zmenám:confused:
svedia
11.01.09,14:51
prosím aké sú povinnosti zamestnávateľa keď mu odchádza zamestnankyňa na materskú od 02/2009 aj ohľadom mzdy? ďakujem...
Renatka 75
11.01.09,17:35
áno
Dakujem brčko.:)
korki80
11.01.09,19:07
Ja som tiez davala na poslednu chvilu zmenu a nejedna mila pani sa mi tam vyhrazala, ze aj tak mi poslu dopis v ktorom mi oznamia, ze zmenu uskutocnit nemozem. Tak preto sa pytam, ze ci si uz nieco z SP dostala, alebo nie.;)



este som nic nedostala... ale tu mi poradili, ze ak islo len o zmenu, tak asi ani nic nedostanem, lebo variabilny symbol, teda to IČ sa nemeni.... a mne tu zmenu u nas v Partizánskom uplne v pohode zobrali a nemali s tym žiaden problem... a tu sa aj o tom pisalo, že pokiaľ je datum zmeny este 2008 tak ju musia akceptovat... tak zatial takto... dovi
angel22
12.01.09,14:16
este som nic nedostala... ale tu mi poradili, ze ak islo len o zmenu, tak asi ani nic nedostanem, lebo variabilny symbol, teda to IČ sa nemeni.... a mne tu zmenu u nas v Partizánskom uplne v pohode zobrali a nemali s tym žiaden problem... a tu sa aj o tom pisalo, že pokiaľ je datum zmeny este 2008 tak ju musia akceptovat... tak zatial takto... dovi

Vsak nakoniec aj tu v BB pani zobrala lebo musela ( po tom cirkuse co som tam urobila ),ale pri odchode mi nezabdla povedat, ze hoci to prevzala, zmena ma nastat az 1.1.2009 co znamena, ze sa vraj riadi podla noveho zakona a teda mi poslu list, ze zamietaju zmenu a budem tak ci tak musiet platit este 4 mesiace z max VZ. Tak som jej povedala, ze je mi jedno nech poslu co chcu. Tak som zvedava ci sa nieco objavi alebo nie. Ale ak do konca mesiaca nic nepride, tak by to malo byt v suchu a k 1.2. uz za januar zaplatim len z minima.
Evička S
12.01.09,16:36
Dobry podvecer, mam na Vas jednu prosbu.Uz ste mi v lete poradili co a ako s materskou, lenze ja som vtedy isla necakane na rizikove, takze som od 17.9. na PN. Zo SP mki boli priznane davky zo zamestnania z vtedajsej nim. mzdy 8100,- a z DNP. Spolu bol moj VZ 27 286,- SK. Od 1.2. ma doktor vypise na MD. CHcela by som sa spytat, ze ked nic nepodniknem tak budem mat matersku taku istu ako mam doteraz PNt.j. na den je to 500, 2471 Sk ? Asi ano. No a keby som to chcela zmenit, tak predpokladam, ze by som musela zrusit PN na par dni sa zamestnat s najvys. moznym VZ a az potom ziadat o matersku.
Mozete mi prosim odsuhlasit moje teoreticke predpokl.
Dakujem za odpoved.
korki80
12.01.09,19:52
Vsak nakoniec aj tu v BB pani zobrala lebo musela ( po tom cirkuse co som tam urobila ),ale pri odchode mi nezabdla povedat, ze hoci to prevzala, zmena ma nastat az 1.1.2009 co znamena, ze sa vraj riadi podla noveho zakona a teda mi poslu list, ze zamietaju zmenu a budem tak ci tak musiet platit este 4 mesiace z max VZ. Tak som jej povedala, ze je mi jedno nech poslu co chcu. Tak som zvedava ci sa nieco objavi alebo nie. Ale ak do konca mesiaca nic nepride, tak by to malo byt v suchu a k 1.2. uz za januar zaplatim len z minima.


angel22, tu ale poradaci pisali, ze by sme sa nemali obavat, ze tie zmeny by nam mali akceptovat, teda musia, pretoze ten zakon plati az od 1. 1. 2009 a my sme si tu zmenu dali v priebehu decembra. a to je to podstatne. a to uz, ze to vlastne zacina ta zmena platenia dnp az od 1. 1. to uz sa toho netyka. my sme sa rozhodli v decembri s platnostou od januara. keby to bolo, ze sa rozhodnem v januari, tak to uz by sme sa mohli obavat. tak ja sa inak trosku spolieham na tychto mudrych poradakov a dufam, ze to tak aj bude. lebo aspon u nas v PE robia dost nevzdelane panulky, takze viac verim studovanym hlavam ako nevzdelanym panulkam (cest vynimkam), ktore tam len maju prebrat papier a opeciatkovat a podpisat. a oni nemaju co do toho, ci si ja davam alebo nedavam zmenu kecat, to uz nech radsej nechaju na centralu, kde uz snad pracuju ti vzdelanejsi, ktori nam tu zmenu nakoniec budu musiet akceptovat...
Katy a R
12.01.09,22:44
Dobry podvecer, mam na Vas jednu prosbu.Uz ste mi v lete poradili co a ako s materskou, lenze ja som vtedy isla necakane na rizikove, takze som od 17.9. na PN. Zo SP mki boli priznane davky zo zamestnania z vtedajsej nim. mzdy 8100,- a z DNP. Spolu bol moj VZ 27 286,- SK. Od 1.2. ma doktor vypise na MD. CHcela by som sa spytat, ze ked nic nepodniknem tak budem mat matersku taku istu ako mam doteraz PNt.j. na den je to 500, 2471 Sk ? Asi ano. No a keby som to chcela zmenit, tak predpokladam, ze by som musela zrusit PN na par dni sa zamestnat s najvys. moznym VZ a az potom ziadat o matersku.
Mozete mi prosim odsuhlasit moje teoreticke predpokl.
Dakujem za odpoved.

Ak som dobre pozrela tvoje predch príspevky .. tak nárok budeš mať zo zamestnania taký istý (RO je predch rok - od 1.7. do konca roku, ale obdobie Pnky sa neráta). Z DNP sa ti bude rátať RO rok 2008 ... pri PNke sa ti rátal rok 2007. Predpokladám, že si si upravovala (zvyšovala) VZ v roku 2008 ... keď sa zvyšovalo maximum:confused: Ak áno ... tak potom aj dávka bude vyššia.
riskovci
14.01.09,09:49
Ahojte poradaci!
Rada by som sa vam podakovala za pomoc...okrem vonavem uzlicka,ktory sme dostali pod stromcek mame vdaka vam aj maximalnu matersku!

DAKUJEM
moe7
14.01.09,10:47
Dobrý deň chcem sa spytať koľko mám plaťiť DNp keže sa menila min. mzda. Platím si z minima a neviem na koľko € mám dať trvalý príkaz do banky dakujem za pomoc.
Jankamaj
14.01.09,10:51
Dobrý deň,
chcela by som sa s Vami poradiť. V mesiaci Júl 2008 som nastúpila na materskú. Teraz mi bude pomaly končiť materská dávka a začnem brať rodičovský príspevok. Pred nástupom na materskú som bola zamestnaná, (niekoľko rokov), pričom som mesiac pred nástupom na MD ukončila PP a uzavrela nový s max. mzdou aby som mala max. materskú dávku. Tak to bolo ok. No a tento nový PP som zatial nezrušila...som na materskej :rolleyes:. A teraz sa dopracujem k otázke... :confused: chcela by som v priebehu tohto roka znova otehotnieť. (možno v lete...uvidíme ako sa podarí ;)) no teda znova ísť na materskú. Budem poberať znovu materskú dávku takú istú ako teraz? Pomôže mi platiť si DNP?
Trošku som to chaoticky napísala ale dúfam že ste ma pochopili.
Ďakujeeem:) za radu.
angel22
14.01.09,11:52
angel22, tu ale poradaci pisali, ze by sme sa nemali obavat, ze tie zmeny by nam mali akceptovat, teda musia, pretoze ten zakon plati az od 1. 1. 2009 a my sme si tu zmenu dali v priebehu decembra. a to je to podstatne. a to uz, ze to vlastne zacina ta zmena platenia dnp az od 1. 1. to uz sa toho netyka. my sme sa rozhodli v decembri s platnostou od januara. keby to bolo, ze sa rozhodnem v januari, tak to uz by sme sa mohli obavat. tak ja sa inak trosku spolieham na tychto mudrych poradakov a dufam, ze to tak aj bude. lebo aspon u nas v PE robia dost nevzdelane panulky, takze viac verim studovanym hlavam ako nevzdelanym panulkam (cest vynimkam), ktore tam len maju prebrat papier a opeciatkovat a podpisat. a oni nemaju co do toho, ci si ja davam alebo nedavam zmenu kecat, to uz nech radsej nechaju na centralu, kde uz snad pracuju ti vzdelanejsi, ktori nam tu zmenu nakoniec budu musiet akceptovat...
Vsak po pravde, keby som a nespoliehala aj ja, tak to cele neriesim podla nich. ;) Alebohuzial som sa uz stretla s vselijakymi praktikami SP a preto zistujem zovsadial co kde je, lebo uz ma 2x cielene chybne informovali a skodovala som iba ja, takze ak mam pravdu povedat, vobec by som sa necudovala, keby som od nich dostala list v ktorom by mi oznamovali ze nemam narok a ja by som to musela dat na sud.:mad: Ja mam pocit, ze oni len skusaju - ak uveris im, mas smolu a skodujes.
Evička S
14.01.09,16:46
Ak som dobre pozrela tvoje predch príspevky .. tak nárok budeš mať zo zamestnania taký istý (RO je predch rok - od 1.7. do konca roku, ale obdobie Pnky sa neráta). Z DNP sa ti bude rátať RO rok 2008 ... pri PNke sa ti rátal rok 2007. Predpokladám, že si si upravovala (zvyšovala) VZ v roku 2008 ... keď sa zvyšovalo maximum:confused: Ak áno ... tak potom aj dávka bude vyššia.
Katy a R : dakujem za odpoved, VZ z DNP som si upravovala v lete od 1.7. 2008, ked sa menila max. vyska MVZ. odvodey z DNP som si platila z tejto sumy aj pocas PN aj ked som nemusela, ale to si potom poziadam o preplatok v Sp. Takze by som teda mohla mat od februara max. matersku. Lebo zo zamestnania sa mi bude rataz z minima z 8100,- + k tomu som si platila 974,- Sk ako DNP t.j. zo sumy 22120,- Sk (sorry ze pisem este v korunach len sa mi to teraz nechce pisat v dvoch menach , ale pozerala som to aj na stranke SP a prepocty sedia. No ved uvidime ked mi pride rozhodnutie o materskej. Potom dam vediet. Este raz dakujem za rychlu odpoved.
korki80
14.01.09,17:03
Vsak po pravde, keby som a nespoliehala aj ja, tak to cele neriesim podla nich. ;) Alebohuzial som sa uz stretla s vselijakymi praktikami SP a preto zistujem zovsadial co kde je, lebo uz ma 2x cielene chybne informovali a skodovala som iba ja, takze ak mam pravdu povedat, vobec by som sa necudovala, keby som od nich dostala list v ktorom by mi oznamovali ze nemam narok a ja by som to musela dat na sud.:mad: Ja mam pocit, ze oni len skusaju - ak uveris im, mas smolu a skodujes.

angel22, ved prave. na radove pracovnicky SP sa ja uz davno nespolieham... nie jeden krat som sa ich na nieco pytala a volala vzdy na centralu. podla mna nevedia ani zakladne veci. fakt su tam len na to: prevziat, opeciatkovat a dovidenia. ja verim poradakom, co tu pisali a viem, ze mi tu zmenu akceptuju... a keby mi aj nieco pride, tak to riesim tiez radikalne. mozno aj cez sud... ale pevne dufam, ze to tak daleko nezajde... tak prajeme vela stastia a nech nam to vyjde...
s pozdravom zuzana
brčko
14.01.09,20:47
Ahojte poradaci!
Rada by som sa vam podakovala za pomoc...okrem vonavem uzlicka,ktory sme dostali pod stromcek mame vdaka vam aj maximalnu matersku!

DAKUJEM

gratulujem k malému drobcovi :):):)
tiež máme jedného skoro trojmesačného Riška ;)
a teší aj to, že aj materské vyšlo podla predstáv
rkluka
15.01.09,07:05
Celkom nerozumiem tej otázke, nejak máš popletené dátumy. A prečo do februára? Aký je tvoj predbežný plán? :o

DNP mala platené do 31.12.2007. Ak by teda nstúpila na MD 1.9.2009 /predpokladám, že to mal byť správny dátum/, tak sa budú pri DNP posudzovať dni poistenia 2 roky spätne, čiže k 1.9.2007. No a tam bude mať tých dní do 31.12.2007 asi nejakých 122, čiže ešte ich dosť chýba.
No ale to nie je problém, pretože ak by chcela z DNP poberať materskú z VZ 16000,- /keďže v práci má 14000,- a do maxima jej toľko chýba/ tak musí z neho platiť 26 týždňov do nástupu na MD. No a zároveň musí mať splnenú podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch, čo ak sa teda prihlási na DNP kvôli tým 26 týždňom platenia z VZ 16000,- tak splní bez problémov.
Ak sa chystá na MD v roku 2009, tak odporúčam prihlásiť sa na DNP teraz, pred koncom roka s VZ 16000,-. Z neho treba zaplatiť do konca roka no a od 1.1.2009 si môže dať zmenu VZ na minimum, malo by to byť 8900,- a platiť už len z neho až do nástupu na MD. Túto zmenu VZ však treba podať ešte v 12/2008. :)

Dobrý deň všetkým.
vyšlo nám to takto:
Termín pôrodu 17.8.2009
2 roky späť, od 17.8.2007-31.12.2007 je 137 dní
Nové prihlásenie DNP od 22.12.2009 z VZ 12200,- (zo zamestnania VZ 18000,-) a od 1.1.2009 zmena na min. VZ podaná 27.12.2008
Do 3.5.2009 bude zaplatených 270 dní a 26 týždňov bude splnených 21.6.2009
Máme to dobré spočítané? Bude mať manželka max. MD?
S pozdravom Roman
ajobs
15.01.09,07:56
Dobrý deň chcem sa spytať koľko mám plaťiť DNp keže sa menila min. mzda. Platím si z minima a neviem na koľko € mám dať trvalý príkaz do banky dakujem za pomoc.


Nová suma minimálnej mzdy je 295,50 € - poistné z tejto sumy je 13 € mesačne.
momaria
15.01.09,18:52
angel22, ved prave. na radove pracovnicky SP sa ja uz davno nespolieham... nie jeden krat som sa ich na nieco pytala a volala vzdy na centralu. podla mna nevedia ani zakladne veci. fakt su tam len na to: prevziat, opeciatkovat a dovidenia. ja verim poradakom, co tu pisali a viem, ze mi tu zmenu akceptuju... a keby mi aj nieco pride, tak to riesim tiez radikalne. mozno aj cez sud... ale pevne dufam, ze to tak daleko nezajde... tak prajeme vela stastia a nech nam to vyjde...
s pozdravom zuzana

Nebola by som si taká istá.Dnes si ma zavolali kvôli podobnej veci na SP.Krvopotne mi tvrdili,že to neurobia a že sa to nedá urobiť.Vraj sa to riadi už podľa nového zákona a to,že zmena VZ bola podaná v decembri nemá na to žiadny vplyv.Darmo som im ukazovala aj odpoveď zo sociálnej poisťovne id:17669, tvrdili stále svoje.Pošlú mi papier aj tak,že sa to nedá urobiť.Počkám ešte týždeň. Ak sa to nebude dať urobiť, alebo ak nebudem mať vierohodné argumenty,tak sa odhlásim z DNP.Nebudem predsa platiť z maxima.
korki80
15.01.09,20:08
Nebola by som si taká istá.Dnes si ma zavolali kvôli podobnej veci na SP.Krvopotne mi tvrdili,že to neurobia a že sa to nedá urobiť.Vraj sa to riadi už podľa nového zákona a to,že zmena VZ bola podaná v decembri nemá na to žiadny vplyv.Darmo som im ukazovala aj odpoveď zo sociálnej poisťovne id:17669, tvrdili stále svoje.Pošlú mi papier aj tak,že sa to nedá urobiť.Počkám ešte týždeň. Ak sa to nebude dať urobiť, alebo ak nebudem mať vierohodné argumenty,tak sa odhlásim z DNP.Nebudem predsa platiť z maxima.


ja som si nie uplne ista... ja len tomu verim, co tu pisali poradaci. ide o datum podania zmeny. ja sa budem toho drzat zubami nechtami a keby to nevyslo, budem platit z maxima, stale sa mi to oplati viac.
brčko
15.01.09,20:10
Dobrý deň všetkým.
vyšlo nám to takto:
Termín pôrodu 17.8.2009
2 roky späť, od 17.8.2007-31.12.2007 je 137 dní
Nové prihlásenie DNP od 22.12.2009 z VZ 12200,- (zo zamestnania VZ 18000,-) a od 1.1.2009 zmena na min. VZ podaná 27.12.2008
Do 3.5.2009 bude zaplatených 270 dní a 26 týždňov bude splnených 21.6.2009
Máme to dobré spočítané? Bude mať manželka max. MD?
S pozdravom Roman

Tiež mi to tak vychádza.
Ak jej "ostane PTP 17.8.09", tak môže bez problémov nastúpiť na MD obvyklých 6týždnov pred PTP = 6.7.09, a dokonca ja 8týžd.pred PTP a to 22.7.09. Vychádza jej to presne na den, lebo pri nástupe na MD do 21.6.09 vrátane, by bol nárok rátaný z minima, ale to asi vieš. :)

Samozrejme DNP treba platiť až do nástupu na MD.
hiro
15.01.09,20:37
Nebola by som si taká istá.Dnes si ma zavolali kvôli podobnej veci na SP.Krvopotne mi tvrdili,že to neurobia a že sa to nedá urobiť.Vraj sa to riadi už podľa nového zákona a to,že zmena VZ bola podaná v decembri nemá na to žiadny vplyv.Darmo som im ukazovala aj odpoveď zo sociálnej poisťovne id:17669, tvrdili stále svoje.Pošlú mi papier aj tak,že sa to nedá urobiť.Počkám ešte týždeň. Ak sa to nebude dať urobiť, alebo ak nebudem mať vierohodné argumenty,tak sa odhlásim z DNP.Nebudem predsa platiť z maxima.

JE NÁS VIACEJ?
Som DNP od 1.12.2008, v 2009 chcem otehotniet a ist na matersku, zatial platim z maximalneho vymeriavcieho zakladu. V decembri 2008 (presnejsie 22.12.2008) som poziadala o zmenu vymriavacieho zakladu aby som platila z minima. Na pobocke vsetko OK a dnes som dostala takuto odpoved .......
SP posiela takéto listy - teda niektoré pobočky. viď príloha
Známy, ktory je tiež DNP od 1.12.2008 a zmenu urobil 19.12.2008 v inej pobočke dostal list s kladným vyjadrením že zmenu akceptujú.
Môže byť rozdiel v tom že on je SZČO a ja doma na rodičovskom prispevku?

Lepšie čitateľné prílohy
ulozisko.sk/122248/1_z_2_detail_1.JPG
ulozisko.sk/122249/2_z_2_detail_1.JPG
korki80
15.01.09,21:00
[quote=hiro;918113]JE NÁS VIACEJ?
Som DNP od 1.12.2008, v 2009 chcem otehotniet a ist na matersku, zatial platim z maximalneho vymeriavcieho zakladu. V decembri 2008 (presnejsie 22.12.2008) som poziadala o zmenu vymriavacieho zakladu aby som platila z minima. Na pobocke vsetko OK a dnes som dostala takuto odpoved .......
SP posiela takéto listy - teda niektoré pobočky. viď príloha
Známy, ktory je tiež DNP od 1.12.2008 a zmenu urobil 19.12.2008 v inej pobočke dostal list s kladným vyjadrením že zemnu akceptujú.
Môže byť rozdiel v tom že on je SZČO a ja doma na rodičovskom prispevku?[/quot


tak to si nas veru nepotesila. sme tu riesili, ze ci to akceptuju alebo nie. poradaci tu pisali, ze zmenu by mali akceptovat v nasich pripadoch. ale ako vidim, asi nie. a hadam to musia vsetky pobocky posielat rovnake listy, musia byt jednotni, nie??? no ja si pockam na ten uzasny list... neviem sa dockat
korki80
15.01.09,21:05
angel22 aj všetci, ktorí ste nepochodili v decembri 2008 nevzdávajte to, treba s byrokraciou bojovať a nie jej podliehať,práve mi volali z sociálnej poisťovne Trenčín a aj mi písal mail vedúci odboru poistného, prikladám. Všetkým na PORADE JE TO JASNÉ, len paničky na sociálnej poisťovni nie sú si isté.
Dobrý deň, na základe Vášho dopytu Vám oznamujem nasledovné. Zmeny ,ktoré dobrovoľne poistená osoba podá pred 1.januárom 2009 sa posudzujú v zmysle súčasného právneho stavu , kde podľa § 142 ods. 5 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení platnom do 31.12.2008 ak dobrovoľne nemocensky poistená osoba , dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti zmení vymeriavací základ , poistné sa platí zo zmeneného vymeriavacieho základu od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci , v ktorom sa zmena vymeriavacieho základu písomne oznámila Sociálnej poisťovni . Kolegyne si neboli isté, preto radšej povedali, že vec bude vyriešená v pondelok .
Za vzniknuté problémy sa ospravedlňujem , želám pekný deň , pokojné vianočné sviatky a šťastný nový rok

Ing. Peter Polcík
vedúci odboru poistného
Sociálna poisťovňa, pobočka
Ul. Jilemnického 3760
912 50 Trenčín



a co potom tento list veduceho odboru poistneho v trencine??? treba s tym asi nejako bojovat a nedat sa, nie???
brčko
15.01.09,21:36
JE NÁS VIACEJ?
Som DNP od 1.12.2008, v 2009 chcem otehotniet a ist na matersku, zatial platim z maximalneho vymeriavcieho zakladu. V decembri 2008 (presnejsie 22.12.2008) som poziadala o zmenu vymriavacieho zakladu aby som platila z minima. Na pobocke vsetko OK a dnes som dostala takuto odpoved .......
SP posiela takéto listy - teda niektoré pobočky. viď príloha
Známy, ktory je tiež DNP od 1.12.2008 a zmenu urobil 19.12.2008 v inej pobočke dostal list s kladným vyjadrením že zemnu akceptujú.
Môže byť rozdiel v tom že on je SZČO a ja doma na rodičovskom prispevku?

:eek: :( :mad:
škoda, že nie je dobre čitatelný ten list (aspon teda ja to nedokážem), hlavne prvú stranu.
Pozri, či je uvedená možnosť sa odvolať. Myslím, že je v zákone nejaká lehota, tuším 30dní, ale to platí proti rozhodnutiam. Určite nebudeš sama, komu príde takýto list, no a :(:mad: Snád sa niekto skúsenejší ozve, ako dalej postupovať a akou formou vyjadriť nesúhlas s obsahom tohto ich listu.

A v tom rozdiel nemôže byť, či si szčo alebo na rodič.príspevku.
hiro
15.01.09,21:40
[quote=hiro;918113]JE NÁS VIACEJ?
Som DNP od 1.12.2008, v 2009 chcem otehotniet a ist na matersku, zatial platim z maximalneho vymeriavcieho zakladu. V decembri 2008 (presnejsie 22.12.2008) som poziadala o zmenu vymriavacieho zakladu aby som platila z minima. Na pobocke vsetko OK a dnes som dostala takuto odpoved .......
SP posiela takéto listy - teda niektoré pobočky. viď príloha
Známy, ktory je tiež DNP od 1.12.2008 a zmenu urobil 19.12.2008 v inej pobočke dostal list s kladným vyjadrením že zemnu akceptujú.
Môže byť rozdiel v tom že on je SZČO a ja doma na rodičovskom prispevku?[/quot


tak to si nas veru nepotesila. sme tu riesili, ze ci to akceptuju alebo nie. poradaci tu pisali, ze zmenu by mali akceptovat v nasich pripadoch. ale ako vidim, asi nie. a hadam to musia vsetky pobocky posielat rovnake listy, musia byt jednotni, nie??? no ja si pockam na ten uzasny list... neviem sa dockat



A CO MA TEDA ZNAMENAT TOTO?

449
ZÁKON
z 30. októbra 2008,
ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení
v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov


Tento zákon nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia
okrem prvého bodu až dvanásteho bodu, štrnásteho
bodu až šestnásteho bodu, osemnásteho bodu až päťdesiateho
šiesteho bodu a § 293au až 293aw, § 293ay
až 293ba a § 293bc až 293be v päťdesiatom siedmom
bode v čl. I, článku II, článku III a článku IV, ktoré nadobúdajú
účinnosť 1. januára 2009 a okrem trinásteho
bodu a § 293ax v päťdesiatom siedmom bode v čl. I, ktoré
nadobúdajú účinnosť 1. januára 2010.


Bod 36. V § 142 ods. 5 sa vkladá nová prvá veta, ktorá
znie: „Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne
dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená
osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací
základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného
určenia vymeriavacieho základu touto osobou.“.


PRE MŇA JE TOTO JEDNOZNAČNÉ !!!!!
hiro
15.01.09,22:07
:eek: :( :mad:
škoda, že nie je dobre čitatelný ten list (aspon teda ja to nedokážem), hlavne prvú stranu.
Pozri, či je uvedená možnosť sa odvolať. Myslím, že je v zákone nejaká lehota, tuším 30dní, ale to platí proti rozhodnutiam. Určite nebudeš sama, komu príde takýto list, no a :(:mad: Snád sa niekto skúsenejší ozve, ako dalej postupovať a akou formou vyjadriť nesúhlas s obsahom tohto ich listu.

A v tom rozdiel nemôže byť, či si szčo alebo na rodič.príspevku.
Pridala som lepsie citatelne odkazy na ten list zo SP.
Ked tak nad tým uvažujem, je to iba "oznámenie", nie rozhodnutie že zmenu neprijímajú .....
brčko
15.01.09,23:28
Pridala som lepsie citatelne odkazy na ten list zo SP.
Ked tak nad tým uvažujem, je to iba "oznámenie", nie rozhodnutie že zmenu neprijímajú .....

vdaka za zväčšenie a tiež ocenujem info, v tom liste je postup rátania 6mesiacov. Takže nehovorí sa tam nič o prípade, že pri novej prihláške sa nemôže prihlásiť z iného VZ, ako si stanovila 6mesiacov pred dátumom nového prihlásenia. (to už ma informovala jedna mamička, ktorá sa stihla v priebehu 1/09 už druhýkrát prihlásiť z iného VZ ako prvýkrát)

Je to síce len oznámenie, no aj tak treba podla mna vyjadriť nejakým spôsobom s ním nesúhlas. Prišlo ti to doporučene do vlastných rúk?

Napr. ma zaujalo aj to, že ak chceš zmenu VZ od 1.7.09, tak písomne to treba dať "najskôr 2.6.09". A prečo nie 1.6.09??? (to len tak mimochodom)
palec.b
16.01.09,08:07
Písala som na sociálnu poisťovňu do poradne, čo majú na svojej stránke a prišla mi hneď odpoved z poradne Sociálnej poisťovne, pod číslom id: 17669
"Milé dámy" samozrejme nemajú pravdu. Tu je
Odpoveď:
Dobrý deň
podľa vyjadrenia odboru výberu poistného (SP - ústredie), ak ste požiadali o zmenu vymeriavacieho základu od 1. 1. 2009 už v decembri 2008, pobočka SP je povinná túto zmenu prijať, nakoľko sa postupuje podľa súčasného právneho stavu (tak ako ste uviedli).
Keďže z Vášho podania nám nie je úplne jasný dôvod, prečo pracovníčka pobočky odmietla prevziať zmenu vymeriavacieho základu od 1.1. 2009 (a nevieme ani o ktorú pobočku SP sa jedná), nevieme zaujať presné stanovisko ku konaniu pobočky.
V prípade potreby môžete záležitosť riešiť z vedúcou dotyčnej pracovníčky na pobočke SP, prípadne požiadať o stanovisko odbor výberu poistného na ústredí – tel. č. na sekretariát je 02/48 266 404.
S pozdravom
Vaša Sociálna poisťovňa

Je tato odpoved aj na stranke SP ? neviem to tam najst. Za link dakujem.
korki80
16.01.09,08:20
vdaka za zväčšenie a tiež ocenujem info, v tom liste je postup rátania 6mesiacov. Takže nehovorí sa tam nič o prípade, že pri novej prihláške sa nemôže prihlásiť z iného VZ, ako si stanovila 6mesiacov pred dátumom nového prihlásenia. (to už ma informovala jedna mamička, ktorá sa stihla v priebehu 1/09 už druhýkrát prihlásiť z iného VZ ako prvýkrát)

Je to síce len oznámenie, no aj tak treba podla mna vyjadriť nejakým spôsobom s ním nesúhlas. Prišlo ti to doporučene do vlastných rúk?

Napr. ma zaujalo aj to, že ak chceš zmenu VZ od 1.7.09, tak písomne to treba dať "najskôr 2.6.09". A prečo nie 1.6.09??? (to len tak mimochodom)


ja si platim DNP od novembra/08 a v decembri som dala zmenu, aby som platila z minima. a zatial mi ziaden list neprisiel.
podla tohto co tu pisete to znamena, ze by som mala dat novu prihlasku, ci ako??? nechapem moc
brčko
16.01.09,13:39
ja si platim DNP od novembra/08 a v decembri som dala zmenu, aby som platila z minima. a zatial mi ziaden list neprisiel.
podla tohto co tu pisete to znamena, ze by som mala dat novu prihlasku, ci ako??? nechapem moc

nie!!!!:eek: to by ste urobila riadnu hlúposť. Zmenili by ste si tým obdobie, z ktorého by sa vám rátalo po splnení podmienok materské!!!! a to nie je u vás predpokladám žiaduce. Lebo predpokladám chcete nastúpiť na MD v r.2009 a sa už snažíte.
korki80
16.01.09,19:23
nie!!!!:eek: to by ste urobila riadnu hlúposť. Zmenili by ste si tým obdobie, z ktorého by sa vám rátalo po splnení podmienok materské!!!! a to nie je u vás predpokladám žiaduce. Lebo predpokladám chcete nastúpiť na MD v r.2009 a sa už snažíte.


dakujem. aj som si myslela, ze by to bola riadna somarina. ale co uz, clovek sa chyta aj slamky... presne tak, snazime sa a chcela by som v 2009 nastupit na MD. ja som len zvedava, aky papier z SP mi pride... a co v pripade, ak by ziaden neprisiel??? to sa budem podla coho riadit?
Katy a R
17.01.09,10:19
Ja si myslím, že to bude len blamáž ... pre šéfa ZV pobočky;)
Veď zákon hádam platí aj pre SP, alebo nie:confused:
lorelei
17.01.09,10:42
Dobrý deň chcem sa spytať koľko mám plaťiť DNp keže sa menila min. mzda. Platím si z minima a neviem na koľko € mám dať trvalý príkaz do banky dakujem za pomoc.

Pripajam sa k tejto teme, odpoved uz viem, ale este sa chcem spytat, ci je traba dat aj nejaku novu ziadost na to, alebo len staci zaat ten trvaly prikaz a pokracovat si v plateni z minima. Dakujem vopred za radu.
ajobs
17.01.09,14:51
Pripajam sa k tejto teme, odpoved uz viem, ale este sa chcem spytat, ci je traba dat aj nejaku novu ziadost na to, alebo len staci zaat ten trvaly prikaz a pokracovat si v plateni z minima. Dakujem vopred za radu.

...stačí iba zadať nový TP, žiadnu žiadosť netreba.
katiq
19.01.09,05:37
ahojte, mne tiez zobrali zmenu vz v pohode ale bolo to 15.12.08,zatial ziaden list tak cakam...mna skor zaujima ci aj pri zruseni terajsieho dnp a prihlaseni sa nanovo plati to, ze vymeriavaci zaklad sa moze menit az po 6mes....????teraz som od januara 09 dnp minimum(zmenila som to v decembri) v pripade, ze nepojdem na matersku v 09 ale az v 2010 tak by som sa chcela potom odhlasit a nanovo prihlasit z maxima.pojde to?..dakujem
katiq
19.01.09,06:04
Tak som o nieco mudrejsia, tetuska na SP mi povedala, ze zmenu mam akceptovanu od januara, takze mi ju prijali v decembri..co sa tesim...no a k tomu,ze ked si to zrusim DNP z minima a prihlasim sa z MAXIMA takze nemusim dodrzat tych6tt..plati to len pri zmene tohto vymeriavacieho zakladu..ak mate ine skusenosti sem s nimi:)dakujeeem
korki80
19.01.09,12:44
ahojte, mne tiez zobrali zmenu vz v pohode ale bolo to 15.12.08,zatial ziaden list tak cakam...mna skor zaujima ci aj pri zruseni terajsieho dnp a prihlaseni sa nanovo plati to, ze vymeriavaci zaklad sa moze menit az po 6mes....????teraz som od januara 09 dnp minimum(zmenila som to v decembri) v pripade, ze nepojdem na matersku v 09 ale az v 2010 tak by som sa chcela potom odhlasit a nanovo prihlasit z maxima.pojde to?..dakujem


ahojte. ja to nechapem, niekomu list pride, a niekomu nie. niekomu akceptuju zmenu a niekomu nie??? podla coho sa tam v SP riadia??? vie mi to niekto vysvetlit???dakujem
hiro
19.01.09,13:59
ahojte. ja to nechapem, niekomu list pride, a niekomu nie. niekomu akceptuju zmenu a niekomu nie??? podla coho sa tam v SP riadia??? vie mi to niekto vysvetlit???dakujem

:D
Dnes mi volala mierne podrazdena pani so SP ze teda mi tu zmenu na minimum urobenu v decembri akceptuju a mam platit tych 13 EURO. Ale ze este nevie ci mi to v buducnosti spätne nezrusia ...... (aspon si rypla). Teda uz aj Zvolenska pobocka dostala kapky zhora
:rolleyes:
korki80
19.01.09,14:37
:D
Dnes mi volala mierne podrazdena pani so SP ze teda mi tu zmenu na minimum urobenu v decembri akceptuju a mam platit tych 13 EURO. Ale ze este nevie ci mi to v buducnosti spätne nezrusia ...... (aspon si rypla). Teda uz aj Zvolenska pobocka dostala kapky zhora
:rolleyes:


to ti volali len tak, samy od seba??? alebo ste boli dohodnuti, ze sa ozvu? a co to oznamenie, co si dostala? to mas ignorovat? ja neviem, ci mam platit z toho minima, ked mi zatial nic neprislo? oni to tam asi nestihaju registrovat a neviem, ci stihnu poslat vsetkym listy... tak sa tam asi pojdem osobne opytat... fakt neviem...
hiro
19.01.09,17:22
Ano, volali mi sami od seba aby som to oznamenie nebrala na vedomie ze to neplati a mam platit z minima. Zistili ze napisali kravinu ....
korki80
19.01.09,18:20
Ano, volali mi sami od seba aby som to oznamenie nebrala na vedomie ze to neplati a mam platit z minima. Zistili ze napisali kravinu ....


tak to je super pre teba. a dufam, ze uz nebudu rypat a nechaju to napokoji...
ajobs
19.01.09,22:51
Tak som o nieco mudrejsia, tetuska na SP mi povedala, ze zmenu mam akceptovanu od januara, takze mi ju prijali v decembri..co sa tesim...no a k tomu,ze ked si to zrusim DNP z minima a prihlasim sa z MAXIMA takze nemusim dodrzat tych6tt..plati to len pri zmene tohto vymeriavacieho zakladu..ak mate ine skusenosti sem s nimi:)dakujeeem


...pozor, tento hrubo vyznačený text neplatí, lehota 6 mesiacov MUSÍ BYŤ VŽDY DODRŽANÁ...aj pri novom prihlásení, ak od pôvodnej zmeny VZ (či to je nová prihláška, alebo iba zmena VZ) neuplynulo 6 mesiacov.
Treba rešpektovať zákon, nie to, čo povedia tety E.T. v SP. Tie častokrát nevedia, ani kde je sever.
katiq
20.01.09,07:23
ajobs: tak to som teraz:((( pretoze ak nepojdem na matersku tento rok, je to vsetko v trubke..pls nehodis mi ten novy zakon,ktory hovori o tejto zmene? dik katka
brčko
20.01.09,10:14
tiež viem o tom, že pri novej prihláške to "zatial" pracovníčky v SP neberú ako zmenu. Jedna mamička v Ke už stihla tento rok sa prihlásiť, odhlásiť a nanovo prihlásiť z iného VZ. Zobrali jej to, zaevidovali, aj ked sa vyslovene na toto ich pýtala, či je to možné, lebo som ju upozornovala, že sa to predpokladám nedá. Tak som sama zvedavá, či sa ešte zobudia a dajú týmto pracovníčkam výklad k rátaniu 6mesiacov aj pri novom prihlásení. (ak ste si všimli, tak výklad k rátaniu 6mesiacov od prihlásenia po odhlásenie, bol v "líbesbrífe" zo SP, čo tu priložil hiro)
tu: http://www.porada.sk/918113-post2928.html

katiq, potri tu bod č.36 (doplnenie § 142 ods.5)
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208484&FileName=zz2008-00449-0208484&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=467&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=sociálnom+poistení
katiq
20.01.09,12:09
brcko: ja si to citam snad uz sty krat..asi som dg.MD je mi jasne, ze zmenu toho daneho vz mozes spravit az po 6tich mesiacoch..ale nieje nikde napisane, ze odhlasit sa a nahlasit s inym vymeriavacim zakladom mozes az po 6 tich mesiacoch..uff..som zvedava ako toto vsetko dopadne.
DanielkaS
21.01.09,17:08
Dobry den, prosim o radu,
Od 1.4.08-31.5.08 som bola zamestnana s VZ 8100 Sk, od 16.5. prihlasena na DNP s VZ 20000, od 1.6.08 s VZ 30219 sk. Na matersku som nastupila 25.11.08. Podmienku 270 dni som splnila 27.12.08, , porodila som 7.1.09 :). Ako si mam vypocitat vysku materskeho ? Viete mi prosim poradit ?
Dakujem velmi pekne. Daniela
ajobs
21.01.09,17:39
brcko: ja si to citam snad uz sty krat..asi som dg.MD je mi jasne, ze zmenu toho daneho vz mozes spravit az po 6tich mesiacoch..ale nieje nikde napisane, ze odhlasit sa a nahlasit s inym vymeriavacim zakladom mozes az po 6 tich mesiacoch..uff..som zvedava ako toto vsetko dopadne.

...katiq, je to v tomto bode č.36:

36. V § 142 ods. 5 sa vkladá nová prvá veta, ktorá znie:
„Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže zmeniť vymeriavací základ najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od posledného
určenia vymeriavacieho základu touto osobou".

Je tam slovné spojenie "od posledného určenia VZ", čo jednoznačne znamená, že ide nielen o zmenu, ale aj o nové prihlásenie sa DNPO z iného VZv lehote 6 mesiacov.
Katy a R
21.01.09,18:07
Dobry den, prosim o radu,
Od 1.4.08-31.5.08 som bola zamestnana s VZ 8100 Sk, od 16.5. prihlasena na DNP s VZ 20000, od 1.6.08 s VZ 30219 sk. Na matersku som nastupila 25.11.08. Podmienku 270 dni som splnila 27.12.08, , porodila som 7.1.09 :). Ako si mam vypocitat vysku materskeho ? Viete mi prosim poradit ?
Dakujem velmi pekne. Daniela

Tak sa to podarilo ;):D ... a gratulujem:) - dievčatko, či chlapček:confused:
... ten jún ti troška zníži dávku, nebude to veľa ... ale VZ 30219 si mohla mať až od 1. júla...dovtedy bol 28 tis :confused: RO by malo byť 16.5. - 31.10.
brčko
21.01.09,19:45
Dobry den, prosim o radu,
Od 1.4.08-31.5.08 som bola zamestnana s VZ 8100 Sk, od 16.5. prihlasena na DNP s VZ 20000, od 1.6.08 s VZ 30219 sk. Na matersku som nastupila 25.11.08. Podmienku 270 dni som splnila 27.12.08, , porodila som 7.1.09 :). Ako si mam vypocitat vysku materskeho ? Viete mi prosim poradit ?
Dakujem velmi pekne. Daniela

tak fajn! že to vyšlo

dúfam si doručila rodný list do SP a tiež si si podala prihlášku, aby za teba platil štát dôch.poistenie (aj ked u teba je možné ju podať už do 45dní od pôrodu)

(až od 1.7.08 bolo maximum 30219 ;))
materské na 1kalend.den 55% z (10323 + 28142+ 4x30219) : 169 = 55% z 942,8462 = cca 518,565385
na mesiace
14520,- źa február
15557,- za mesiac s 30dnami
16076,- za mesiac s 31dnami

materské budeš poberať predpokladám 28týždnov =196dní (ak nie si osamelá, alebo sa ti narodilo viac detí ;) )

no a prezrad, aby sme sa aj my priučili. Musela si platiť DNP až do toho 26.12.08? Zistovala si to v SP?
DanielkaS
22.01.09,07:17
Katy a R a brcko, dakujem !!!
Po dvoch dievcatach mame chlapceka ;):), som neskutocne rada, ze to vyslo !!! DNP som musela platit do 26.12., teta v SP bola dost neochotna, ze musim mat vsetko poplatene, takze som platila za cely mesiac, budem tam mat aj nejaky preplatok :D. Rodny list je zaneseny, len cakam na rozhodnutie zo SP, dochodkove uz plati stat (prihlasovala som sa pri druhej dcerke).


VELMI PEKNE VAM DAKUJEM ZA RADY, STE SUPER !!! ;):)
DanielkaS
22.01.09,07:25
tak fajn! že to vyšlo

dúfam si doručila rodný list do SP a tiež si si podala prihlášku, aby za teba platil štát dôch.poistenie (aj ked u teba je možné ju podať už do 45dní od pôrodu)

(až od 1.7.08 bolo maximum 30219 ;))
materské na 1kalend.den 55% z (10323 + 28142+ 4x30219) : 169 = 55% z 942,8462 = cca 518,565385 chcem sa este spytat, co za suma je 10323 ? :o:o Dakujem !!!
na mesiace
14520,- źa február
15557,- za mesiac s 30dnami
16076,- za mesiac s 31dnami

materské budeš poberať predpokladám 28týždnov =196dní (ak nie si osamelá, alebo sa ti narodilo viac detí ;) )

no a prezrad, aby sme sa aj my priučili. Musela si platiť DNP až do toho 26.12.08? Zistovala si to v SP?
Diky
brčko
22.01.09,07:56
Katy a R a brcko, dakujem !!!
Po dvoch dievcatach mame chlapceka ;):), som neskutocne rada, ze to vyslo !!! DNP som musela platit do 26.12., teta v SP bola dost neochotna, ze musim mat vsetko poplatene, takze som platila za cely mesiac, budem tam mat aj nejaky preplatok :D. Rodny list je zaneseny, len cakam na rozhodnutie zo SP, dochodkove uz plati stat (prihlasovala som sa pri druhej dcerke).


VELMI PEKNE VAM DAKUJEM ZA RADY, STE SUPER !!! ;):)


prihlásená na DNP si bola od 16.5.08 z VZ 20000,- takže za obdobie 16.5.až31.5.08 si bola nem.poistená 16kalend. dní, tvoj VZ za tých 16dní bol 20000:31kalen.dní v máji x 16dní = zaokrúhlené nahor suma 10323 ,- a z toho si mala zaplatiť poistné 455,- Sk (4,4% z 10323 zaokr.nahor)

no a aj ked si si prihlášku do soc.poistovne podala pri predchádzajúcom pôrode, tak teraz treba znovu podať "niečo" na SP. RAdšej sa spýtaj priamo na tvojej pobočke. Aj v prípade, že tvoja dcerka nemá ešte 3 resp. 6rokov a nechodí do škôlky. Aby si potom na to nezabudla, ak by do škôlky chodiť začala a mala si to v poriadku.;)
Možno len dáš rodný list (tak písala nejaká mamička, aj ked toto sa mi nezdá), no skôr bud na RLFO zmenu a k tomu vyhlásenie (lebo sa riadne staráš už o druhé dieťa, aj ked vlastne asi o obe) alebo novú prihlášku. To by som aj ja rada vedela, čo sa v takomto prípade podáva. :confused: Tak ak to zistíš a urobíš, daj vedieť. :) A nezabudni si dať potvrdiť prevzatie na kopii.:) ;)
DanielkaS
22.01.09,09:23
prihlásená na DNP si bola od 16.5.08 z VZ 20000,- takže za obdobie 16.5.až31.5.08 si bola nem.poistená 16kalend. dní, tvoj VZ za tých 16dní bol 20000:31kalen.dní v máji x 16dní = zaokrúhlené nahor suma 10323 ,- a z toho si mala zaplatiť poistné 455,- Sk (4,4% z 10323 zaokr.nahor)

no a aj ked si si prihlášku do soc.poistovne podala pri predchádzajúcom pôrode, tak teraz treba znovu podať "niečo" na SP. RAdšej sa spýtaj priamo na tvojej pobočke. Aj v prípade, že tvoja dcerka nemá ešte 3 resp. 6rokov a nechodí do škôlky. Aby si potom na to nezabudla, ak by do škôlky chodiť začala a mala si to v poriadku.;)
Možno len dáš rodný list (tak písala nejaká mamička, aj ked toto sa mi nezdá), no skôr bud na RLFO zmenu a k tomu vyhlásenie (lebo sa riadne staráš už o druhé dieťa, aj ked vlastne asi o obe) alebo novú prihlášku. To by som aj ja rada vedela, čo sa v takomto prípade podáva. :confused: Tak ak to zistíš a urobíš, daj vedieť. :) A nezabudni si dať potvrdiť prevzatie na kopii.:) ;)

Zabudla som, davala som cestne vyhlasenie, ze sa staram o dieta do 3, resp.6 rokov (to mi dala pani na oddeleni DNP, ze sa prihlasovat na dochodok nemusim, ale mam doniest podpisane vyhlasenie+rodny list), aj rodny list, to islo vlastne do dvoch okienok - na DNP a tam kde sa odovzdava ziadost o materske.
Dakujem za vysvetlenie toho vypoctu, bezim, maly place..
Katy a R
22.01.09,14:51
... a ešte doporučujem si skontrolovať o nejaký čas (pre istotu) na stránke DSSky, či ti príspevky chodia na osobný účet...
materská skôr ako 15.2. asi nebude .. ale mali by doplatiť všetko:)
katty22
26.01.09,11:12
krásny deň,
musím sa podeliť s vami o jednu "pozitívnu skúsenosť" so SP,
kamoške som poradila ,aby sa prihlásila na DNP, spravila tak ešte v novembri , asi 26.11 z maxima a hneď dala zmenu od 1.1.09 z minima, vtedy tety na pobočke nevraveli nič, akceptovali tu. A keď som tu potom čítala, aké s tým mali iní problémy v decembri, tešila som sa ,že to spravila skôr a je dobre. No ale dnes sa tam kamoška išla niečo opýtať a teta jej povedala, že jej tú zmenu nemôžu akceptovať, lebo od 1.1.09 sa zmenil zákon, že sa to môže spraviť až v júni. Tak ako to vlastne je? Aj sa tam snažila to vydiskutovať, lebo som ju na to upozornila, ale keby sa tam dnes nebola náhodou ukázala , tak to neakceptujú, ale ani jej nič nedajú vedieť, je to normálne?
katiq
26.01.09,19:37
katty ved nech to dostane cierne na bielom ze jej to neakceptuju a potom s tym moze dalej pokracovat..zakony hovoria jasne takze tety z SP nevedia..len to treba mat cierne na bielom a potom sa nato odvolat..
korki80
26.01.09,19:55
ja mam ten isty problem. mne tiez zatial nic neprislo. a to by mal prist nejaky list alebo oznamenie, ze je ta zmena akceptovana, nie??? clovek je stale v neistote kym nema v ruke ziaden papier. ja stale neviem, co a ako. ked mi do 8. 2. nepride nic, co potom? mam zaplatit z toho minima, aj napriek tomu, ze mi to SP neodobrila???
brčko
26.01.09,20:29
Natie
27.01.09,13:09
Dobrý deň. Vedel by mi niekto poradiť ako je to teraz po novom s papierovačkami na sociálke? Od 17.decembra som na materskej dovolenke ale do dnešného dňa mi neprišiel zo sociálky žiaden papier, žiadne rozhodnutie. V týchto dňoch mám termín pôrodu, tak sa mi na sociálku už chodiť nechce. Ale vraj treba vyplniť a odovzdať na sociálke po novom aj nejaký registračný list, aby za mňa dôchodkové sporenie platil štát. Kedy sa podáva ten registračný list?
Katy a R
28.01.09,01:35
Dobrý deň. Vedel by mi niekto poradiť ako je to teraz po novom s papierovačkami na sociálke? Od 17.decembra som na materskej dovolenke ale do dnešného dňa mi neprišiel zo sociálky žiaden papier, žiadne rozhodnutie. V týchto dňoch mám termín pôrodu, tak sa mi na sociálku už chodiť nechce. Ale vraj treba vyplniť a odovzdať na sociálke po novom aj nejaký registračný list, aby za mňa dôchodkové sporenie platil štát. Kedy sa podáva ten registračný list?

SP má 60 dní na rozhodnutie :mee: Ak si doteraz nedostala ani dávku ... tak najskôr to bude 15.2.
Termín, dokedy sa treba prihlásiť (ako osoba, za ktorú platí poistné štát) sa predĺžil .. do 45 dní po narodení dieťaťa treba;)
Natie
28.01.09,08:10
SP má 60 dní na rozhodnutie :mee: Ak si doteraz nedostala ani dávku ... tak najskôr to bude 15.2.
Termín, dokedy sa treba prihlásiť (ako osoba, za ktorú platí poistné štát) sa predĺžil .. do 45 dní po narodení dieťaťa treba;)

Ďakujem za odpoveď. Prvé peniaze mi prišli na účet minulý týždeň. Len som sa včera stretla s informáciou, že ten registračný list treba vypísať do 15 dní od nástupu na materskú. Tak som nevedela, či je to pravda.
katty22
28.01.09,11:20
krásny deň,
takže telenovela so SP pokračuje, vôbec jej to nechcú akceptovať, aj keď písomne ešte nič nedostala, zas jej dnes jedna múdra teta pri okienku povedala, že podľa nejakého ich metodického pokynu to zmenu nemôžu urobiť, takže má čakať, ešte to vraj bude šéfka zisťovať. To má každá pobočka iný výklad zákona? Ja už toto nechápem.
angel22
28.01.09,11:59
... že podľa nejakého ich metodického pokynu to zmenu nemôžu urobiť ... Tak tato hlaska ma dviha zo stolicky. S tymto to na mna skusali uz pred 3 rokmi a vtedy neboli ziadne nejasnosti, len ja som si nebola ista a naletela. Podla mna a mojho rozumu blondinky plati 1 zakon pre vsetkych a rovnako a nejake ich metodicke pokyny by nas nemali co zaujimat. :mad::mad::mad::mad::mad: Ja kym nedostanem nejaky papier tak sa tvarim, ze je to ok a zmena bola akceptovana a podla toho budem aj platit.

Ja mam vsak teraz trochu inu dilemu. Co v takom pripade,ze som zmenu sice podala v dec.2008, ale dala som zly VZ - len 8100 co je malo, lebo sa to vraj dvihalo??? Budu to akceptovat???
brčko
28.01.09,17:30
Dobrý deň. Vedel by mi niekto poradiť ako je to teraz po novom s papierovačkami na sociálke? Od 17.decembra som na materskej dovolenke ale do dnešného dňa mi neprišiel zo sociálky žiaden papier, žiadne rozhodnutie. V týchto dňoch mám termín pôrodu, tak sa mi na sociálku už chodiť nechce. Ale vraj treba vyplniť a odovzdať na sociálke po novom aj nejaký registračný list, aby za mňa dôchodkové sporenie platil štát. Kedy sa podáva ten registračný list?

Od 1.1.09 platí, že ak si zamestnanec alebo povinne dôchodkovo poistená szčo, si v II. piliery a chceš aby za teba platil štát dôch.poistenie aj za obdobie od nástupu na MD do II.piliera, tak treba myslím do 30dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského odovzdať na SP oznámenie o sporitelovi (to ešte pomimo tej prihlášky s povinnými prílohami do 45dní po pôrode)


Ale neviem, či to platí aj pre teba, lebo ty si nastupovala na MD ešte v r.2008. Skús sa spýtať v SP, príp. na ich mail adrese.
Natie
29.01.09,11:26
Ďakujem pekne za odpoveď. Tak sa na to pýtam, keď porodím a pôjdem vybaviť aj tie ostatné veci na sociálku. Aj tak mi ešte neprišlo rozhodnutie.
korki80
30.01.09,07:43
ahojte. ja som z Partizanskeho a volala som dnes do nasej hlavnej pobocky v Topolcanoch. volala som priamo na oddelenie, ktore ma na starosti DNP a mne povedala pani, ze zmenu mam akceptovanu a mam platit z toho minima. a ze oznamenie sa v pripade zmeny neposiela. takze to mam asi v suchu a urcite aj vsetci ostatni, ktori maju podobny pripad. majte sa krasne
angel22
02.02.09,09:37
Tak som si nasla na stranke SP min VZ, lenze mam teraz problem. V decembri som podala zmenu VZ od 1.1.2009 s min VZ 8100 co je blbost, lebo to vychadza na cca 8870,-Sk a teraz neviem ci to menit, ci len automaticky uhradit tych 13,-Eur co maju uvedenych v tabulke. A je to ok, ked mi to pani v SP potvrdila a prevzala aj ked bol chybny VZ???
andyna2
06.02.09,11:59
Ahojte,
chcela by som vas poprosit o radu. Od cca 7/09 pojdem na matersku, ale pred tym ma lekarka vypise na PN (uz asi od 4/09).
Som dlhodobo zamestnanec bez preruseni, cize splnam podmienku 270 dni nemoc. poistenia. Odvody na nemocenske mam vzdy z maximalneho VZ. Nie je mi jasne aky dopad bude mat moja cca 3 mesacna PN na matersku, kedze v tych 3 mesiacoch PN nebudem mat ziadny VZ.
Tym padom sa mi ponizi VZ za rozhodujuce obdobie a budem mat nizsiu matersku?
A ake je vlastne rozh. obdobie pre matersku? aktualny rok, predchadzajuci....?

Dakujem a budem velmi rada ak mi poradite.
Andyna
jankasm
06.02.09,21:13
Ahojte,
chcela by som vas poprosit o radu. Od cca 7/09 pojdem na matersku, ale pred tym ma lekarka vypise na PN (uz asi od 4/09).
Som dlhodobo zamestnanec bez preruseni, cize splnam podmienku 270 dni nemoc. poistenia. Odvody na nemocenske mam vzdy z maximalneho VZ. Nie je mi jasne aky dopad bude mat moja cca 3 mesacna PN na matersku, kedze v tych 3 mesiacoch PN nebudem mat ziadny VZ.
Tym padom sa mi ponizi VZ za rozhodujuce obdobie a budem mat nizsiu matersku?
A ake je vlastne rozh. obdobie pre matersku? aktualny rok, predchadzajuci....?

Dakujem a budem velmi rada ak mi poradite.
Andyna

Poteším Ťa ;), rozhodujúcim obdobím pre výpočet PN a rovnako aj materskej je predcházajúci kalendárny rok /teda ak náhodou tvoj súčasný PP netrvá kratšie/. Na PN nastúpiš v 4/09 a na MD asi v 7/09, čiže v oboch prípadoch bude rozhodujúcim obdobím rok 2008. PN Ti výšku materskej nijako neovplyvní. Ak si mala v roku 2008 nemocenské poistenie platené z maximálneho VZ, tak tvoja PN aj materská bude maximálna.
angel22
09.02.09,10:33
Tak mam doma list zo SP v ktorom mi oznamujú, ze moju ziadost o zmenu VZ neakceptuju a odvolavaju sa na ten novy zakon.:confused::mad::confused: Tak mi teraz vysvetlite ako je to mozne ????????????? :mad::mad::mad: a co mam robit???
ajobs
09.02.09,23:22
Tak mam doma list zo SP v ktorom mi oznamujú, ze moju ziadost o zmenu VZ neakceptuju a odvolavaju sa na ten novy zakon.:confused::mad::confused: Tak mi teraz vysvetlite ako je to mozne ????????????? :mad::mad::mad: a co mam robit???


Odvolaj sa na toto stanovisko SP http://www.porada.sk/936911-post10.html
angel22
11.02.09,12:11
Odvolaj sa na toto stanovisko SP http://www.porada.sk/936911-post10.html
A to stanovisko je priamoz ustredia? Len aby som vedela ...
pepone1
13.02.09,11:53
V mene mojej manželky "citujem":

Skončila som denne štúdium na VŠ v máji 2008. Avšak z dôvodu plánovaného tehotenstva som si začala platiť nemocenské ako DNPO z max. vymeriavacieho základu už od 02/2008. Po ukončení VŠ som bola nezamestnaná a zamestnala som sa až od 25.8.2008. Od 1.1.2009 som si znížila platbu DNP o hrubý príjem v zamestnaní (o preplatok za mesiace odkedy som zamestnaná /súbežné poistenie/ som požiadala sociálnu poisťovňu a zaslali mi ich). V súčasnosti som tehotná s termínom pôrodu 15.8.2009. V zamestnaní mám pracovnú zmluvu na dobu určitú do 30.6.2009. DNP si stále platím. Moje otázky:

Nakoľko už teraz nemôžem zmeniť VZ na min.(podmienka 6 mesiacov), bolo by dobré si ho zmeniť k 1.7.2009 a počas MD neplatiť DNP a platby obnoviť až po nástupe na RD z min. VZ (pre prípad ďalšieho tehotenstva v budúcnosti)?
MD mi vychádza od 4.7.2009, môžem ju však začať už od 1.7.2009?
Mám sa isť prihlásiť na úrad práce, kvôli nejakým odvodom počas MD, keďže od 1.7.2009 budem vlastne nezamestnaná:mad:?
Aby som mala nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie a mohla dostávať materskú aj z neho koľko dní musím uhradiť za mesiac júl 2009, stačí len po deň nástupu na MD (vrátane) alebo celý mesiac júl alebo až do pôrodu?

Ďakujem za rady
katkas
13.02.09,12:41
Od kedy mam narok na nemocenske davky z VZ za rok 2008, nie pravdepodobneho, cize z minima, ak som niekolko rokov nepretrzite zamestnana a DNP si platim od r. 2007, len som menila vysku VZ a dna 27.8.08 som sa z DNP odhlasila a dna 28.8.2008 prihlasila z VZ 15.000,- Sk. Od 1.1.2009 mam len zmenu VZ na 8900,- Sk. Je podmienka byt 270 dni DNP nepretrzite, alebo mam narok po 26 tyzdnoch, nakolko som bola v poslednych dvoch rokoch DNP viac ako 270 dni poistena?
Podla vyjadrenia soc. poistovne by to malo byt tych 26 tt, citujem:" Materské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby sa určuje z PDVZ, ak bola nepretržite nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie materského (nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň)." Cize ak nastupim na PN 26.2.2009, mam narok na nemocenske podla VZ za rok 2008.

Inac, k zmene VZ od r. 2009, ja som si to v KE konzultovala s pani, ktora prebera registracne listy v decembri a vraj je to v pohode, akceptovala mi to. Zmenu som davala v decembri. Avsak do dnesneho dna mi ziaden papier neprisiel. Musim si to tam este overit.
Katy a R
13.02.09,13:09
V mene mojej manželky "citujem":

Skončila som denne štúdium na VŠ v máji 2008. Avšak z dôvodu plánovaného tehotenstva som si začala platiť nemocenské ako DNPO z max. vymeriavacieho základu už od 02/2008. Po ukončení VŠ som bola nezamestnaná a zamestnala som sa až od 25.8.2008. Od 1.1.2009 som si znížila platbu DNP o hrubý príjem v zamestnaní (o preplatok za mesiace odkedy som zamestnaná /súbežné poistenie/ som požiadala sociálnu poisťovňu a zaslali mi ich). V súčasnosti som tehotná s termínom pôrodu 15.8.2009. V zamestnaní mám pracovnú zmluvu na dobu určitú do 30.6.2009. DNP si stále platím. Moje otázky:

Nakoľko už teraz nemôžem zmeniť VZ na min.(podmienka 6 mesiacov), bolo by dobré si ho zmeniť k 1.7.2009 a počas MD neplatiť DNP a platby obnoviť až po nástupe na RD z min. VZ (pre prípad ďalšieho tehotenstva v budúcnosti)?
MD mi vychádza od 4.7.2009, môžem ju však začať už od 1.7.2009?
Mám sa isť prihlásiť na úrad práce, kvôli nejakým odvodom počas MD, keďže od 1.7.2009 budem vlastne nezamestnaná:mad:?
Aby som mala nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie a mohla dostávať materskú aj z neho koľko dní musím uhradiť za mesiac júl 2009, stačí len po deň nástupu na MD (vrátane) alebo celý mesiac júl alebo až do pôrodu?

Ďakujem za rady

Na materskú v tvojom prípade treba nastúpiť ešte počas trvania PP. Môžeš 6-8 týždňov pred PTP. Tlačivo od lekára ... 2x. Poistné sa počas poberania materského neplatí... netreba nič odhlasovať. Po skončení materskej sa rozhodneš... čo ďalej:confused:
Inak, mohla si od 1.1. znížiť VZ aj na minimum .. RO je z obidvoch poistení rok 2008...;)
Ak by si mala v čase nástupu na materskú len jedno poistenie .. počítala by sa dávka len z toho existujúceho. (Aj keď pri SP človek nikdy nevie:confused:;))
brčko
13.02.09,13:31
pepone, súhlasím s Katy, že bude istejšie nastúpiť na MD ešte počas trvania MD, t.j. najneskôr 30.6.09, lebo inak nie je istota, že ti uznajú nárok aj zo zamestnania.

Potom bud nastúp na MD skôr ako 6týžd.pred pred.termínom pôrodu (je to len na tebe, aby si si to u lekára vydupala, ak by protestoval. máš na to nárok ísť skôr!!!) Alebo je možnosť, ak by si mala pravdepod.termín pôrodu 11.8.09, tak by si mohla nastúpiť na MD 6týždnov pred PTP, t.j. 30.6.09, t.j. ešte posledný den PP.
Ak by ti PP netrval, t.j. nastúpila by si na MD v ochrannej lehote, tak máš nárok na materské už len od 6týždnov pred PTP (vid § 50 zákona o soc.poistení). A aj to by nemuseli uznať nárok, vraj z dôvodu trvania iného nem.poistenia, u teba DNP.
angel22
13.02.09,14:37
Takze som poslala staznost do BA a ziadost o prehodnotenie ich vyjadrenia do BB. Este ma napadlo, ze ci som neurobila chybu, ak som na tlacivo ziadosti o zmenu VZ dole napisala datum vyhotovenia 22.12.08, ale datum vzniku zmenu 1.1.2009. Ale to je uz nejake mojespekulovanie. Zatial dakujem a som zvedava ako to dopadne.:)
ajobs
13.02.09,17:08
Takze som poslala staznost do BA a ziadost o prehodnotenie ich vyjadrenia do BB. Este ma napadlo, ze ci som neurobila chybu, ak som na tlacivo ziadosti o zmenu VZ dole napisala datum vyhotovenia 22.12.08, ale datum vzniku zmenu 1.1.2009. Ale to je uz nejake mojespekulovanie. Zatial dakujem a som zvedava ako to dopadne.:)


Neboj sa, máš to správne.:)
JanaT.
13.02.09,19:08
chcela by som sa spýtať, mohli by ste mi poradiť?
som zamestnaná mes. príjem cca 20 tis. Sk, celý rok 2008 som si platila DNP z minima, teraz v ročnom zúčtovaní mi zohladnia toto poistné? Bude sa mi ponižovať daňový základ ak donesiem potvrdenie z SP o zaplatenom poistnom? a toto sa neráta ako životné alebo dôchodkové poistenie, do tých 12 tis,
brčko
13.02.09,19:16
chcela by som sa spýtať, mohli by ste mi poradiť?
som zamestnaná mes. príjem cca 20 tis. Sk, celý rok 2008 som si platila DNP z minima, teraz v ročnom zúčtovaní mi zohladnia toto poistné? Bude sa mi ponižovať daňový základ ak donesiem potvrdenie z SP o zaplatenom poistnom? a toto sa neráta ako životné alebo dôchodkové poistenie, do tých 12 tis,

áno, môžeš si DNP zaplatené v r.2008 odrátať tak isto ako poistné zrazené odrátané z hrubej mzdy/príjmu zo závislej činnosti. Nie je limitované 12000,- lebo nejde o životné, doplnkové dôchodk.... poistenie
katiq
15.02.09,14:51
ahojte poradaci, mam jeden problem :))))

od 9.2. som s malou na OCR, bola chora..konci mi ORC 18.2....mozem mat den dva volno a dat sa na dalsiu ocr opat s nou? ide o to, ze si vcera poobede roztala strase obocie, takze vypisana by teoreticky mohla byt , kym sa to zahoji...otazka je, ci mozem byt s jednym dietatom dvakrat za mesiac OCR???? nieoc sa mi mari, ze nie..ale radsej sa spytam Vas a potom tetusiek z SP..nech ma hned neposlu kade tade. dik
Katy a R
15.02.09,20:25
ahojte poradaci, mam jeden problem :))))

od 9.2. som s malou na OCR, bola chora..konci mi ORC 18.2....mozem mat den dva volno a dat sa na dalsiu ocr opat s nou? ide o to, ze si vcera poobede roztala strase obocie, takze vypisana by teoreticky mohla byt , kym sa to zahoji...otazka je, ci mozem byt s jednym dietatom dvakrat za mesiac OCR???? nieoc sa mi mari, ze nie..ale radsej sa spytam Vas a potom tetusiek z SP..nech ma hned neposlu kade tade. dik

Môžeš ... bude to z iného dôvodu, ako tá prvá očr-ka... samozrejme OČR musí potvrdiť lekár..;)
katiq
15.02.09,20:27
jasnacka, dufam, ze na SP s tym nebudu mat problem..dakujem
pepone1
16.02.09,05:38
pepone, súhlasím s Katy, že bude istejšie nastúpiť na MD ešte počas trvania MD, t.j. najneskôr 30.6.09, lebo inak nie je istota, že ti uznajú nárok aj zo zamestnania.

Potom bud nastúp na MD skôr ako 6týžd.pred pred.termínom pôrodu (je to len na tebe, aby si si to u lekára vydupala, ak by protestoval. máš na to nárok ísť skôr!!!) Alebo je možnosť, ak by si mala pravdepod.termín pôrodu 11.8.09, tak by si mohla nastúpiť na MD 6týždnov pred PTP, t.j. 30.6.09, t.j. ešte posledný den PP.
Ak by ti PP netrval, t.j. nastúpila by si na MD v ochrannej lehote, tak máš nárok na materské už len od 6týždnov pred PTP (vid § 50 zákona o soc.poistení). A aj to by nemuseli uznať nárok, vraj z dôvodu trvania iného nem.poistenia, u teba DNP.

no brcko to je teda sila....aj keď rozhodujúci je rok 2008, prisť o materské zo zamestnania by som teda nechcela.....a keby som nastúpila toho 30.6.2009 na MD, môžem si upraviť VZ na min. od 1.7.2009 aj ked ho nebudem platiť pocas MD, vieš aby som ho nemusela znižovať až po MD (získam k dobru 6 mesiacov) a už len potom počas RD platila z min. až po prípadne ďalšie tehotenstvo a potom zrušenie a nové DNP na max. VZ (kedže neskor planujeme aj dalsie dieťa) ....alebo ako na to....vďaka
Janka133
16.02.09,07:04
Ahojte, v roku 2007 (november) som nastúpila na MD. Kedže som si tu nechala viac ako výborne poradiť, rozviazala som PP s mojim zamestnávateľom asi 2 týždne pre nastupom na MD a zamestnala som sa v inej firme na dobu určitú jeden rok do 31.10.2008(mzda v prac. zmluve 30 500,00).Pravdepodobne som znovu otehotnela a dátum pôrodu je 3.11.2009. Ako som pochopila nárok na materskú mám, kedže som bola vedená ako zamestnanec do 10/08. Mám možnosť jej výšku ešte ovplyvniť?
ajobs
16.02.09,07:46
no brcko to je teda sila....aj keď rozhodujúci je rok 2008, prisť o materské zo zamestnania by som teda nechcela.....a keby som nastúpila toho 30.6.2009 na MD, môžem si upraviť VZ na min. od 1.7.2009 aj ked ho nebudem platiť pocas MD, vieš aby som ho nemusela znižovať až po MD (získam k dobru 6 mesiacov) a už len potom počas RD platila z min. až po prípadne ďalšie tehotenstvo a potom zrušenie a nové DNP na max. VZ (kedže neskor planujeme aj dalsie dieťa) ....alebo ako na to....vďaka


Navrhujem, aby si si práve od toho 1.7.2009 zvýšila VZ na nové maximum (bude to cca 1080 €), pretože jednak počas MD nebudeš platiť žiadne poistné a po skončení MD môžeš v roku 2010 čerpať ošetrovné aj nemocenské z maxima, samozrejme okrem poskytovania rodičovského príspevku.
ajobs
16.02.09,07:49
Ahojte, v roku 2007 (november) som nastúpila na MD. Kedže som si tu nechala viac ako výborne poradiť, rozviazala som PP s mojim zamestnávateľom asi 2 týždne pre nastupom na MD a zamestnala som sa v inej firme na dobu určitú jeden rok do 31.10.2008(mzda v prac. zmluve 30 500,00).Pravdepodobne som znovu otehotnela a dátum pôrodu je 3.11.2009. Ako som pochopila nárok na materskú mám, kedže som bola vedená ako zamestnanec do 10/08. Mám možnosť jej výšku ešte ovplyvniť?

Áno, urob to presne tak, ako v predchádzajúcom prípade - iba suma mzdy sa zmení na cca 1080 € mesačne. Naviac spočítaj, či budeš mať posledné 2 roky súčet poistení aspoň 270 dní. Ak by ti to nevychádzalo, tak sa prihlás na DNP v tomto období z minima 295,50 €
Janka133
16.02.09,08:16
ajobs, ďakujem za rýchlu odpoveď, ale nechápem :(. Ja som na rodičovskej dovolenke a do prace sa ani nechystám. Poistenie za posledné dva roky budem mat nad 270 dni, kedže som bola vedená ako zamestnanec do 10/08. Len neviem z čoho sa mi teraz bude materská rátať a ako tomu pomôcť, aby to bolo čo najviac. A či sa mám teda prihlasiť na DNP.
ajobs
16.02.09,08:23
ajobs, ďakujem za rýchlu odpoveď, ale nechápem :(. Ja som na rodičovskej dovolenke a do prace sa ani nechystám. Poistenie za posledné dva roky budem mat nad 270 dni, kedže som bola vedená ako zamestnanec do 10/08. Len neviem z čoho sa mi teraz bude materská rátať a ako tomu pomôcť, aby to bolo čo najviac. A či sa mám teda prihlasiť na DNP.

To nevadí, že si na rodičovskej dovolenke. RD ukončíš napr. 6.9.2009, 7.9.2009 nastúpiš do nového (alebo starého) zamestnania - podľa toho s ktorým zamestnávateľom sa dohodneš - na 3 dni, a 10.9.2009 nastúpiš na novú MD. Materské sa ti bude počítať z tých 3 dní nového pracovného pomeru. Ale toho 7.9.2009 musí ísť o nový PP, čiže zamestnávateľ ťa prihlási do SP na RLFO.
Janka133
16.02.09,08:45
ajobs ďakujem veľa krát :) :) :) krásny deň
pepone1
16.02.09,08:57
Navrhujem, aby si si práve od toho 1.7.2009 zvýšila VZ na nové maximum (bude to cca 1080 €), pretože jednak počas MD nebudeš platiť žiadne poistné a po skončení MD môžeš v roku 2010 čerpať ošetrovné aj nemocenské z maxima, samozrejme okrem poskytovania rodičovského príspevku.

ok ajobs.....a potom ako platit, zmenit VZ na min. od 1.1.2010 (nechce sa mi totizto stale platit max.VZ) a ak by som chcela neskor otehotniet tak predpoklad najbližšie az o 6 mesiacov (od 07/2010) so zrusenim a zalozenim nového max. VZ.......alebo potom mi ostava ozaj len platit max. VZ keby otehotnenie bolo skor....je to tak....vdaka
Katy a R
16.02.09,09:01
ajobs, ďakujem za rýchlu odpoveď, ale nechápem :(. Ja som na rodičovskej dovolenke a do prace sa ani nechystám. Poistenie za posledné dva roky budem mat nad 270 dni, kedže som bola vedená ako zamestnanec do 10/08. Len neviem z čoho sa mi teraz bude materská rátať a ako tomu pomôcť, aby to bolo čo najviac. A či sa mám teda prihlasiť na DNP.

Riešenie s dobrovoľným poistením by prichádzalo do úvahy, keby si nemala možnosť zamestnania.... je to ale nákladnejšie.
Teraz niekedy.. začiatkom marca (tak, aby si stihla 26 týždňov do nástupu na materskú) by si sa prihlásila ako DNPO s max VZ.
Ak máš možnosť zamestnať sa ... tak nie je čo riešiť :D:D:D
Katy a R
16.02.09,09:09
ok ajobs.....a potom ako platit, zmenit VZ na min. od 1.1.2010 (nechce sa mi totizto stale platit max.VZ) a ak by som chcela neskor otehotniet tak predpoklad najbližšie az o 6 mesiacov (od 07/2010) so zrusenim a zalozenim nového max. VZ.......alebo potom mi ostava ozaj len platit max. VZ keby otehotnenie bolo skor....je to tak....vdaka

Keď urobíš, ako ti tonko radí ... tak nič nerušiť! ... ak si od 1.2.2010 znížiš VZ na minimum... do konca roku 2010 sa ti dávky budú počítať z maxima (RO bude rok 2009). A čo bude v roku 2011 .....:confused::confused::confused: ani srnky netušia
... toto by bolo vhodné, keby sa neplatilo teraz poistenie zo zamestnania (viď nasl. príspevky k tomuto prípadu).
brčko
16.02.09,18:15
no brcko to je teda sila....aj keď rozhodujúci je rok 2008, prisť o materské zo zamestnania by som teda nechcela.....a keby som nastúpila toho 30.6.2009 na MD, môžem si upraviť VZ na min. od 1.7.2009 aj ked ho nebudem platiť pocas MD, vieš aby som ho nemusela znižovať až po MD (získam k dobru 6 mesiacov) a už len potom počas RD platila z min. až po prípadne ďalšie tehotenstvo a potom zrušenie a nové DNP na max. VZ (kedže neskor planujeme aj dalsie dieťa) ....alebo ako na to....vďaka

podla mna uvažuješ rozumne, aj ked... či to má význam?

Predpokladám chceš v r.2010 čerpať z DNP prípadné Očr, PN z vymer.základu DNP roku 2009 a tiež si ponechať DNP pre prípad dalšieho tehotenstva (aj ked tam by nevadilo, vzhladom na to, že si súvisle prihlásená na DNP už od r. 2008, ak by si mala aj medzeru bez DNP 14mesiacov, ak by si sa stihla prihlásiť potom na DNP do 8tt).

Je jedno, či počas čerpania materského budeš prihlásená z minima alebo maxima, vzhladom na to, že sa DNP neplatí. Ale aj počas čerpania materského plynie tých 6mesiacov od predchádzajúcej zmeny.

Ak si podáš v júni 2009 zmenu VZ od 1.7.09 na minimum, tak môžeš znovu s účinnosťou od 1.1.2010 dať novú zmenu podla potreby, resp. s istotou sa môžeš odhlásiť a prihlásiť z iného, napr. maximálneho VZ (a to do 8tt. ak by si napr. hned otehotnela :) ).
Ak by si zmenu VZ na minimum podala až napr. v decembri s účinnostou od 1.1.2010 (ak nastúpiš na MD 30.6.09 a máš nárok na 28týždnov, tak potrvá do 11.1.2010), tak dalšiu zmenu môžeš urobiť až od 1.7.2010. Takže záleží na tom, kedy plánuješ dalšie prihlásenie, dalšiu zmenu VZ t.j. dalšie tehotenstvo . ;) :)

Ak by si ale plánovala nový nástup na MD v r.2010, resp. chceš čerpať v r.2010 očr, PN z maxima a nechceš DnP vôbec prerušiť teda odhlásiť sa a nanovo prihlásiť, tak je treba platiť aj v r.2010 z maxima. Potom by platila Tonova/ajobsova rada.
brčko
16.02.09,18:30
Navrhujem, aby si si práve od toho 1.7.2009 zvýšila VZ na nové maximum (bude to cca 1080 €), pretože jednak počas MD nebudeš platiť žiadne poistné a po skončení MD môžeš v roku 2010 čerpať ošetrovné aj nemocenské z maxima, samozrejme okrem poskytovania rodičovského príspevku.

nuž nemôžem s tebou súhlasiť. ;)
Ona by mala v r. 2010 nárok na nemoc.dávky z VZ v období od 1.1. do 29.6.09 (ak nastúpi na MD 30.6.09) a to bez ohladu na to, z akého VZ by bola počas poberania materského prihlásená. No a vzhladom na to, že je v tomto období aj zamestnaná (nepísala o konkrétnych VZ/hrubej mzde, čo by bolo pre posúdenie/radu možno tiež za istých okolností podstatné), tak to maximum nebude :mee:

Len dúfam, že som niečo neprehliadla :--- :)