Žigo Havranek
17.12.07,12:19
dobry den, vopred prepačte za pravopisne chyby, ale potrebujem rady.
Ak spravne napisať tuzemský cestak za kalendarný miesiac, dajem udaje:
--- v pracovnej zmluve mam určene miesto vykonu prace pre služobnym cestam ako Žilina. Bydlim v Skalitom do ktorego došedl z Vrútok, kde tam bydlil a pracoval. Aspon som ubytovaný cez firmu, pracovne ukony spraviam v Poľsku (idem tam autom firmy takmer každy den. Pracujem od pond. do piatka. V sob,ned,sviatky som na ubytovni v Skalitom. Ak mam spočitat diety, ci po 208 Sk za každy pracovny den, bo do Žiliny určenej ako mieste vykonu práce nieidem? A čo z sob,ned,sv. ked tež neidem do Žiliny? A ak spocitat za dni stravene v Poľsku np. odchod je rano o 7.00 a prihod tohto dna o 18.00, či patri mna tuzemak po dobe hodin 00.00 - 7.00 aj 18.00 - 24.00 ?Prosim odbornika poradte mna, bym nespravil chyby v podani mesačneho cestaka a snažil sa prevzat za vela. Zdravim. Žigo Havranek (rod.Bujanovič) moj e-mail havranek1960@atlas.sk pond.17.12.2007
slnieckox
17.12.07,11:24
Dobrz den, chcela by som sa informovat o moznosti poskytnutia prispevku na cestovne do zamestnania zaemstnavatelom. Vie mi niekto poradit kde sa moyem viac o tomto docitat? Do yamestnania dochadzam 26km denne.Je yamestnavatel povinnz mi prispievat na cestovne? Dakujem.
Chobot
17.12.07,11:31
Dobrz den, chcela by som sa informovat o moznosti poskytnutia prispevku na cestovne do zamestnania zaemstnavatelom. Vie mi niekto poradit kde sa moyem viac o tomto docitat? Do yamestnania dochadzam 26km denne.Je yamestnavatel povinnz mi prispievat na cestovne? Dakujem.

Je to povinnosť zo zákona o soc. fonde, ale za určitých podmienok. Pozri si môj príspevok tu:

http://www.porada.sk/t35671-cestovne-do-zamestnania.html

Ale písané bolo o tom veľa, napr. aj tu:

http://www.porada.sk/t62484-cestovne.html
Chobot
17.12.07,11:40
dobry den, vopred prepačte za pravopisne chyby, ale potrebujem rady.
Ak spravne napisať tuzemský cestak za kalendarný miesiac, dajem udaje:
--- v pracovnej zmluve mam určene miesto vykonu prace pre služobnym cestam ako Žilina. Bydlim v Skalitom do ktorego došedl z Vrútok, kde tam bydlil a pracoval. Aspon som ubytovaný cez firmu, pracovne ukony spraviam v Poľsku (idem tam autom firmy takmer každy den. Pracujem od pond. do piatka. V sob,ned,sviatky som na ubytovni v Skalitom. Ak mam spočitat diety, ci po 208 Sk za každy pracovny den, bo do Žiliny určenej ako mieste vykonu práce nieidem? A čo z sob,ned,sv. ked tež neidem do Žiliny? A ak spocitat za dni stravene v Poľsku np. odchod je rano o 7.00 a prihod tohto dna o 18.00, či patri mna tuzemak po dobe hodin 00.00 - 7.00 aj 18.00 - 24.00 ?Prosim odbornika poradte mna, bym nespravil chyby v podani mesačneho cestaka a snažil sa prevzat za vela. Zdravim. Žigo Havranek (rod.Bujanovič) moj e-mail havranek1960@atlas.sk pond.17.12.2007

V prvom rade si treba pozrieť aspoň základy o pracovných cestách v zákone o cest. náhradách. Pretože potom by si zistil, že v tvojom prípade ide o zahraničné cesty, kedy máš nárok na stravné a vreckové v zahraničnej mene. Ako tak čítam, tak pôjde o každodennú pracovnú cestu v trvaní od 7 do 18 hodiny.

A vyúčtovanie si treba vypisovať tak, ako bol daný príkaz na služobnú cestu. Ten víkednový pobyt v ubytovni nebude služ. cesta, lebo tam bývaš, teda je to tvoje prechodné bydlisko. Pre presnejšiu odpoveď by si musel uviesť, ako máš v pracovnej zmluve miesto výkonu práce.

Na e-mail ti asi nikto písať nebude a taktiež ti nedoporučujem uvádzať si ho takto verejne, pokiaľ nechceš dostávať kopec nevyžiadanej pošty.
KEJKA
17.12.07,12:08
v zadaní je uvedené...........
--- v pracovnej zmluve mam určene miesto vykonu prace pre služobnym cestam ako Žilina
takže môžeš pokračovať vo výklade...........
Chobot
17.12.07,13:00
v zadaní je uvedené...........
--- v pracovnej zmluve mam určene miesto vykonu prace pre služobnym cestam ako Žilina
takže môžeš pokračovať vo výklade...........

OK, tak som to v tom guláši prehliadol.

Potom akýkoľvek výkon práce mimo tohto mesta bude považovaný za pracovnú cestu. Ak je tov PL, tak to bude zahraničná cesta.

Ale to ubytovanie v Skalitom, to bude asi nejaká podniková ubytovňa - teda určitá forma benefitu. To sa za pracovnú cestu nebude považovať, lebo žiadny výkon práce v Skalitom neprebieha.
eluša
26.12.07,05:10
Milý Žigo, pokúsim sa Ti odpovedať aspoň na veci, ktorým som v Tvojom texte porozumela. V dni, kedy vycestuješ s vozidlom na prepravu do Poľska, máš nárok na zahraničnú dietu, ktorá do PL činí 45 Euro na 24 hodín + Ti môže zamestnávateľ priznať vreckové vo výške od 5-20% z dennej diety v zahraničí. ALE POZOR, dieta sa vypláca v troch pásmach, t.j. čas od 1-6 hod = 25% zo sumy 45 Euro, od 6-12 hod =50% zo sumy 45 Euro a nad 12 hod je to suma 45 Euro. Veľa dopravcov si však stanovilo vyplácanie zahr.diety dodatočnou úpravou, u nás vo firme vodičovi vyplácame dietu napr. v PL len 75 % zo 45 Euro a ku tomu 5% vreckové. Čas strávený v zahraničí sa počíta od prekročenia hranice smerom tam, po prekročenie hranice smerom späť. Čas
strávený za volantom na úzení Slovenska nusí byť min. 5 hod., aby vodič dostal vyplatenú domácu dietu vo výške 88,- Sk, do12 hod myslím že je to 134 Sk a nad 12 hod asi 208 Sk. My toto vodičom vyplácame tiež po internej dohode vo výške 90% z celkovej sumy. Na čas vynaložený Tebou na cestu do a z práce nemáš /ak to nemáte dohodnuté inakšie/ nárok na stravné, resp. ak si cesťák vypisuješ z miesta bydliska a ideš hneď na prepravu, tak píšeš skutočný čas, kedy si s vozidlom prepravu začal. Tu je ale potrebné rozlíšiť, či na ubytovni parkuješ so súhlasom zamestnávateľa, či Ti to umožnil z dôvodu, že sa nemáš ako ináč dostať domov a pod...