lenus
16.09.09,18:53
Ja si aj tak myslim, ze vsetci maju rovnakych dodavatelov, takze takato "nehoda", sa moze vyskytnut v ktoromkolvek obchode a pri akejkolvek rastline (aj ked by sa to nemalo stavat).
zuzkahris
16.09.09,17:19
Ahojte, tak dnes som ošetrila tú mojú novú orchidku, samozrejme mala polovicu odhnitých korienkov, ktoré som odstrihla, zasypala práškom z čierneho uhlia a presadila do nového črepníka s vysterilizovaným substrátom. Tak nám držte palce :)
Zdenka175
16.09.09,19:08
No keď som dnes presádzala tú premočenú orchidei , kukla som sa ešte na druhú. Písala som o nej , má také ovisnuté listy. Nepresádzala som ju vtedy, že kvitne, no dnes som sa na ňu radšej pozrela.Substrát bol OK. No korene boli také zvláštne ako zlisované a bielé.:mee:Mali ste niekto také? Prvé čo ma napadlo ako keby boli medzi kameňmi.Pritom substrát nebol ubitý.Tak som ju namočila na hodinu do vody . Trochu ožili a zhrubli. Dala som ju do nového substrátu;). No uvidíme či som urobila dobre.:):D
jajax
17.09.09,08:12
Takze tu je. Z kachlika vyrastaju 4 rastlinky, skusala som to odfotit tak, aby to bolo vidiet. To sa potom da oddelit alebo ako?
tak tejto by tazko niekto odolal.je prekrasna.
ked som dostala od sestry dendrobium tak bol substrat tiez velmi mokry.nepolievala som ju vyse tyzdna a teraz len prelievam dva krat za tyzden ako phaly.maju len trosku menej slnka a dari sa im.
ked budes presadzat tak ich mozes rozdelit.
Lenka1979
17.09.09,08:32
lenus, to je dendrobium? Je nádherná.;)
Zdenka175
17.09.09,13:05
Takze tu je. Z kachlika vyrastaju 4 rastlinky, skusala som to odfotit tak, aby to bolo vidiet. To sa potom da oddelit alebo ako?

Toto je pekné dendrobko. Ja som si tiež obzerala v obchode jedno, no bolo také zvláštne, zdalo sa mi obschnuté.:(Tak som ho nekúpila a ostávam radšej verná phalam.:D
jajax
17.09.09,15:54
tak som definitivne pochovala miltoniu:mee::mee:listy jej uplne uschli a ked som ju vybrala zo zeme,boli aj vsetky korene celkom vysusene:eek:uz nikdy sa nebudem riadit knihami:mad:radsej sa opytam vas:cool:
Ivus44
17.09.09,15:58
tak som definitivne pochovala miltoniu:mee::mee:listy jej uplne uschli a ked som ju vybrala zo zeme,boli aj vsetky korene celkom vysusene:eek:uz nikdy sa nebudem riadit knihami:mad:radsej sa opytam vas:cool:
to mi je luto ale neboj, o chvilu nejaku zachranis a hned to bude ine :)
jess
17.09.09,16:01
tak som definitivne pochovala miltoniu:mee::mee:listy jej uplne uschli a ked som ju vybrala zo zeme,boli aj vsetky korene celkom vysusene:eek:uz nikdy sa nebudem riadit knihami:mad:radsej sa opytam vas:cool:
Nevzdávaj to ! Skús prestrihnúť korienok a keď bude dnu zelený (živý), daj ten zbytok do sáčku a sem-tam oros. Ak nebude živý korienok, potom je malá šanca......ja som tiež nemala ani jeden list a korene boli všelijaké, ale som jeden prestrihla a bol dnu zelený, takže orchidea žila a nakoniec ožila a teraz má 4 lístky :) Ale toto hovorím o phale....o dendrobiu neviem nič, lebo ho nemám.
Ma-Ba
18.09.09,06:13
tak som definitivne pochovala miltoniu:mee::mee:listy jej uplne uschli a ked som ju vybrala zo zeme,boli aj vsetky korene celkom vysusene:eek:uz nikdy sa nebudem riadit knihami:mad:radsej sa opytam vas:cool:

jajax - Miltonie sú podstatne náročnejšie na záchranu ako phaly. Ja som tiež jednu pochovala, pretože bola krásna je mi za ňou ľúto doteraz. Odvtedy som ju v obchodoch nevidela. Mám iba jednu, ten bežný fialový typ a viac nechcem, iba ak moju favoritku.
ZuzanaP
18.09.09,06:38
Môj nový prírastok a dokonca voní... Foto z mobilu..
Michelle051
18.09.09,11:40
Môj nový prírastok a dokonca voní... Foto z mobilu..
Gratulujem je krásna :D
lenus
18.09.09,12:10
tak tejto by tazko niekto odolal.je prekrasna.
ked som dostala od sestry dendrobium tak bol substrat tiez velmi mokry.nepolievala som ju vyse tyzdna a teraz len prelievam dva krat za tyzden ako phaly.maju len trosku menej slnka a dari sa im.
ked budes presadzat tak ich mozes rozdelit.
Jajax, dakujem, urobim to tak isto. Este k tomu presadzaniu - to sa robi az po odkvitnuti, vsak? A aky substrat je vhodny pre dendrobium? Myslim, ze sa tu o tom pisalo uz skor, tak idem preluskat cele forum zas :), ale ak by mi niekto odpovedal skor, bola by som veeeeeelmi vdacna :)
zuzulu
18.09.09,14:15
baby prosim vas, chcela by som nechat phaly vonku, nech su na cerstvom vzduchu, do kolkych stupnov ich tam mozem nechat?pozerala som predpoved a zajtra ma byt trochu pod mrakom a 23 stupnov...
mohlo by im tam byt dobre, nie?
Zdenka175
18.09.09,14:30
baby prosim vas, chcela by som nechat phaly vonku, nech su na cerstvom vzduchu, do kolkych stupnov ich tam mozem nechat?pozerala som predpoved a zajtra ma byt trochu pod mrakom a 23 stupnov...
mohlo by im tam byt dobre, nie?
Phaly znesú tak do 15°. Nemajú radi silné slnko a prievan. Ja obdivujem tých ľudí, ktorí ich dajú von. Ja by som neriskovala.:D
zuzulu
18.09.09,15:02
ja som ich tam dala teraz aj s vodickou, aby sa napili, na noc ich dam domov a zajtra ich dam tiez na balkon do tiena
beriem to tak, ze ked nie je zima vonku mne, nebude ani im :)
Tinika
18.09.09,17:04
Ahojte, prosím Vás, mám orchideu v umelom črepníku s otvormi a ten v keramickom, kde nalievam vodu, tak sa mi rozrastli korienky, ze som ho ledva z toho keramického vybrala. Co s tými korenami? je ich dost, na ostatnych orchideach ich toľko nie je, sú pekné zelené s červeným koncom. dakujem za rady
jajax
19.09.09,03:21
Nevzdávaj to ! Skús prestrihnúť korienok a keď bude dnu zelený (živý), daj ten zbytok do sáčku a sem-tam oros. Ak nebude živý korienok, potom je malá šanca......ja som tiež nemala ani jeden list a korene boli všelijaké, ale som jeden prestrihla a bol dnu zelený, takže orchidea žila a nakoniec ožila a teraz má 4 lístky :) Ale toto hovorím o phale....o dendrobiu neviem nič, lebo ho nemám.
jess tie korene boli uplne vysusene,myslim ze by nepomohol ani zazrak.
Zdenka175
19.09.09,06:55
zuzkahris
19.09.09,18:07
Prikladám foto mojej novej krásky :)
Silvernola
19.09.09,18:27
Krááááááása
zuzkahris
19.09.09,18:29
Krááááááása
Ďakujem pekne :)
Zdenka175
20.09.09,07:43
Prikladám foto mojej novej krásky :)
Nádherná, ale ťa to nejak pochytilo.:D:D
Marek199999
20.09.09,11:32
Áno to môže byť ono.Ak máte doma ENDIEX - ak nemáte, dostať ho kúpiť bez receptu v lekárni - treba ním postihnuté miesto dôkladne zasypať. Účinok by mal byť vidieť už na druhý deň. Čierne miesta zaschnú a bakterióza sa nešíri ďalej. Rastlina na obrázkoch bola úspešne "liečená" už viac ako pred rokom a nedávno odkvitla. Ale prášok je stále na postihnutých miestach.

Dakujem za radu, orchidea vyzerá že to zvládla, začali sa jej predlžovať korene a rastie aj nový list :-)
Ma-Ba
20.09.09,14:36
Tak to som rada, len dajte pozor na vlhkosť, aby sa to nezačalo znova. Nech sa darí.
zuzkahris
20.09.09,17:01
Nádherná, ale ťa to nejak pochytilo.:D:D
ďakujem Zdenka, je to poriadne nákazlivé :)
dominica
20.09.09,18:31
Čaute maniačky, chcem sa spýtať, na 1 orchidke mám 2 stonky z kvetmi, ale na 1 stonke mi všetky kvety naraz zvadli a vyzerá, že opadnú. Môže to byť z prievanu? Lebo minule som mala otvorené okno a fúkalo na ňu, videla som, že sa hýbe, tak som ho zavrela, ale ktovie, koľko na ňu chudinku už fúkalo :mee:
veva..
20.09.09,18:42
Čaute maniačky, chcem sa spýtať, na 1 orchidke mám 2 stonky z kvetmi, ale na 1 stonke mi všetky kvety naraz zvadli a vyzerá, že opadnú. Môže to byť z prievanu? Lebo minule som mala otvorené okno a fúkalo na ňu, videla som, že sa hýbe, tak som ho zavrela, ale ktovie, koľko na ňu chudinku už fúkalo :mee:
Mne to tiež spravila jedna minulý týždeň. Ale asi preto, že som ju preniesla z izby na schodisko.
zuzulu
21.09.09,09:00
Mne to tiež spravila jedna minulý týždeň. Ale asi preto, že som ju preniesla z izby na schodisko.

no a toto ja nechapem, ja sa o tie svoje krasky staram, davam pozor, ked otvaram okno, ich dam prec z parapety, aby ich neofuklo, hnojim, polievam alebo rosim listy, a vobec mi nechcu kvitnut
a moja suseda, sa o tu svoju skoro vobec nestara, slahla ju na schodisko, kde "genialne" fuka, minule ju mala totalka preliatu, ze som ju tam zachranovala a dnes rano som pozerala a ide jej rast puk...
mna z toho ide roztrhnut:mee:
a inak, bola som v Hornbachu, kde som tazko zaplakala, total dusno tam mali v kvetinovom oddeleni a vsetky uplne preliate, chudatka, som ich chcela vsetky zobrat domov a ked som to povedala muzovi, chcel ma prepalit pohladom:o
tak mi dovolil, ze si jednu mozem zobrat, ale boli v tak zubozenom stave, ze som nakoniec ani jednu odtial nezobrala...
mata10
21.09.09,15:52
Mne to tiež spravila jedna minulý týždeň. Ale asi preto, že som ju preniesla z izby na schodisko.
Mne ked naras všetky kvety zvedli, skontrolovala som korene a asi tri korene uš mala odhnité.Skús ich skontrolovať.
veva..
21.09.09,19:30
Mne ked naras všetky kvety zvedli, skontrolovala som korene a asi tri korene uš mala odhnité.Skús ich skontrolovať.
Korene sa zdajú byť v poriadku a aj listy sú pevné a lesklé.
Ivus44
22.09.09,02:59
Ahojte, tiez som sa o tie svoje poctivo starala a u bab, ktore kolko raz zabudnu orchidku aj poliat, nevsimaju si ich, sam tym orchidkam dari najlepsie. tiez som mala na to nervy a povedala som si dost. od teraz sa budem aj ja tak starat, ze minimalne a som zvedava, co urobia.
milka 60
22.09.09,05:14
To-Ma-Ba zaujal ma tvoj príspevok ohladne odhnívajuceho srdiečka,asi mam niečo podobné mam jednu phal.ktorej sa černie v časti odkial vyrastá líst a pod poslednym listom má čierne fliačky. Korene má v poriadku to som už skontrolovala.Chcem sa spytať myslíš Endiex-liek proti hnačke? Vlekárni mi povedali,že iný nebýva.Tie tobolky otvríš a tak posypeš? dakujem za tvoju odpoved milka
sayly
22.09.09,05:38
Tak to som rada, len dajte pozor na vlhkosť, aby sa to nezačalo znova. Nech sa darí.

ahoj ma-ba! tu vandu budem musiet dat asi do sacku, ked som ju dostala, boli korene v dost zlom stave, chodila som ju pozerat do baumaxu a vzdy bola ponorena vo vode, myslela som si, ze u mna sa jej polepsi, ale ide to s nou dolu vodou, zltnu jej listy a zatial sa s nou nic nedeje, myslim tym nerastu jej ani nove korene, iked jeden uz vykuka, tak uvidim a nerastu jej ani listy, bojim sa, ze o nu pridem...vies mi poradit, co s nou?:mee::mee::mee:
sayly
22.09.09,05:42
Korene sa zdajú byť v poriadku a aj listy sú pevné a lesklé.

ja som mala tiež tento problém, vonkajšie korene boli všetky v poriadku, mala som ich asi 12, ale tie v substráte všetky odhnili, nezostal mi ani jeden
Ma-Ba
22.09.09,05:59
To-Ma-Ba zaujal ma tvoj príspevok ohladne odhnívajuceho srdiečka,asi mam niečo podobné mam jednu phal.ktorej sa černie v časti odkial vyrastá líst a pod poslednym listom má čierne fliačky. Korene má v poriadku to som už skontrolovala.Chcem sa spytať myslíš Endiex-liek proti hnačke? Vlekárni mi povedali,že iný nebýva.Tie tobolky otvríš a tak posypeš? dakujem za tvoju odpoved milka
milka - Áno presne tak. Liek proti hnačke a postup ako si napísala. Treba dobre zasypať a polievať radšej menej ako viac. Zabezpečiť prúdenie vzduchu. Teraz, keď sú takéto krásne dni, možno by bolo dobré vyložiť ju do tieňa. Ja im už teraz doprajem viac slniečka.
Ma-Ba
22.09.09,06:30
ahoj ma-ba! tu vandu budem musiet dat asi do sacku, ked som ju dostala, boli korene v dost zlom stave, chodila som ju pozerat do baumaxu a vzdy bola ponorena vo vode, myslela som si, ze u mna sa jej polepsi, ale ide to s nou dolu vodou, zltnu jej listy a zatial sa s nou nic nedeje, myslim tym nerastu jej ani nove korene, iked jeden uz vykuka, tak uvidim a nerastu jej ani listy, bojim sa, ze o nu pridem...vies mi poradit, co s nou?:mee::mee::mee:
ahoj sayly - bojím sa, že Vandu bude ťažké zachrániť v sáčku. Podľa toho čo si napísala, sa mi zdá, že má málo vody, málo slnka a vzduchu. Ale môžem sa mýliť. Môže to byť aj nejaká choroba. Popíš trochu spôsob pestovania, miesto, polievanie, hnojenie, popr. foto. Skús dať von na slniečko na celý deň, dobre poliať. Na noc dovnútra, cez deň znova. Ale foto by bolo dobré.
Ma-Ba
22.09.09,06:45
Korene sa zdajú byť v poriadku a aj listy sú pevné a lesklé.
Súhlasím so sayly a podľa obrázku mám trochu obavu či to nebude aj Tvoj prípad. Substrát zdá sa, rýchlo nasiakne a dlho drží vodu. A korene môžu byť už odhnité. Pokiaľ je orchidea zdravá, životaschopná nemala by zareagovať zrazu tak, že zhodí kvety, aj keď sa preloží na iné miesto. Nemusí jej to vyhovovať a aj nám to povie nejakým zvädnutým, zožltnutým púčikom, možno pomalšie rastie. Ale ak zhodí kvety, puky, alebo začne zrazu žltnúť viac listov už niečo nie je v poriadku.
Ma-Ba
22.09.09,07:00
Ahojte, tiez som sa o tie svoje poctivo starala a u bab, ktore kolko raz zabudnu orchidku aj poliat, nevsimaju si ich, sam tym orchidkam dari najlepsie. tiez som mala na to nervy a povedala som si dost. od teraz sa budem aj ja tak starat, ze minimalne a som zvedava, co urobia.

Ivus - čítala som jeden príspevok v nejakej diskusii, kde si jedna pani povedala to isté. Po čase to považovala za zlé rozhodnutie, pretože jej odišlo už presne neviem koľko orchideí , nakoľko ich prestala kontrolovať a bakterióza je riadne svin.... Prepáčte na výraz. Môj skromný názor je, že poctivá starostlivosť spojená s trpezlivosťou prináša kvitnúce orchidei.
zuzulu
22.09.09,08:35
Ivus - čítala som jeden príspevok v nejakej diskusii, kde si jedna pani povedala to isté. Po čase to považovala za zlé rozhodnutie, pretože jej odišlo už presne neviem koľko orchideí , nakoľko ich prestala kontrolovať a bakterióza je riadne svin.... Prepáčte na výraz. Môj skromný názor je, že poctivá starostlivosť spojená s trpezlivosťou prináša kvitnúce orchidei.

dufam, ze mas pravdu, ja uz mam pocit, ze mi jedna odchadza nadobro, jeden list jej zgumovel uplne, ten uz ide do vecnych lovist a ziadna stonka nikde uz dost dlhu dobu
druha mi asi trochu ozila, stonka zacina zeleniet, ale citala som, ze ked odkvitne, treba ju niekde odstrihnut, len neviem poriadne kde a ako, viete mi poradit?
ako som uz pisala, fakt ma ide utrhnut, ze ja tie svoje hladkam a rozpravam sa s nimi a suseda ma tu svoju preliatu v prievane a ide jej kvitnut :mee:
Čupríková Mária
22.09.09,09:16
Saly skus si najst na google pestovanie Vandy vo váze, mala by sa ti tam zobraziť aj česká poradňa, možno tam najdeš aj pomoc na záchranu tej tvojej Vandy, držím palce
Ma-Ba
22.09.09,09:40
dufam, ze mas pravdu, ja uz mam pocit, ze mi jedna odchadza nadobro, jeden list jej zgumovel uplne, ten uz ide do vecnych lovist a ziadna stonka nikde uz dost dlhu dobu
druha mi asi trochu ozila, stonka zacina zeleniet, ale citala som, ze ked odkvitne, treba ju niekde odstrihnut, len neviem poriadne kde a ako, viete mi poradit?
ako som uz pisala, fakt ma ide utrhnut, ze ja tie svoje hladkam a rozpravam sa s nimi a suseda ma tu svoju preliatu v prievane a ide jej kvitnut :mee:
Dievčence uvedomme si, že ani hladkanie ani rozprávanie sa, ani hnev na orchidei nepomôže, ak nemajú také podmienky, ako napr. u susedy, alebo niektorí pestovatelia píšu, že sú zanovité rastliny. Niektorým pomôže šok, niektorým ani to. Nevytlčieme z nich to čo nám teraz nechcú poskytnúť -radosť z kvitnutia. Musíme hľadať, študovať porovnávať podmienky moje, tvoje, iných. Ak chcem výsledky musím veľa preto robiť. Prajem všetkým "nahnevaným" na orchidei, aby im skoro zakvitli.
- Na stonke vyhľadať najkrajšie kolienko a 1 cm nad ním odstrihnúť.
Ma-Ba
22.09.09,09:51
A pre povzbudenie trpezlivosti mojej aj iných pozrite, čo som dnes objavila.
milka 60
22.09.09,11:10
Ma-BA, to je radosť a dakujem milka
sayly
22.09.09,11:24
ahoj sayly - bojím sa, že Vandu bude ťažké zachrániť v sáčku. Podľa toho čo si napísala, sa mi zdá, že má málo vody, málo slnka a vzduchu. Ale môžem sa mýliť. Môže to byť aj nejaká choroba. Popíš trochu spôsob pestovania, miesto, polievanie, hnojenie, popr. foto. Skús dať von na slniečko na celý deň, dobre poliať. Na noc dovnútra, cez deň znova. Ale foto by bolo dobré.

no polievam raz za týždeň a každý deň rosím (iba Vandu), len už keď som ju dostala, tak mala veľa koreňov postihnutých, niektoré boli suché a niektoré zase zhnité, priame slnko nemá, ten vzduch jej asi chýba, len neviem, či ju môžem dať na priame slnko, zatiaľ nehnojím, keďže sa s ňou nič nedeje....som zúfalá a pevne verím, že ju preberiem, mala som z nej hroznú radosť i keď bola v takom zúboženom stave...vanda vyžaduje viac vody ako phaly?
Zdenka175
22.09.09,11:53
Ahojte, kámoška sa mi sťažovala, že jej hynie phala. :mad:Tak som včera príšla k nej a hrúza. Stonky úplne suché. Tak som si ju zobrala domov či ju neoživim. No má len jeden malučký list a zdá sa mi dosť suché srdiečko. Korene asi 1 a pol čo ostali. Myslíte , že mám nádej , dala som ju do sáčka.
Silvernola
22.09.09,11:58
Dievčence uvedomme si, že ani hladkanie ani rozprávanie sa, ani hnev na orchidei nepomôže, ak nemajú také podmienky, ako napr. u susedy, alebo niektorí pestovatelia píšu, že sú zanovité rastliny. Niektorým pomôže šok, niektorým ani to. Nevytlčieme z nich to čo nám teraz nechcú poskytnúť -radosť z kvitnutia. Musíme hľadať, študovať porovnávať podmienky moje, tvoje, iných. Ak chcem výsledky musím veľa preto robiť. Prajem všetkým "nahnevaným" na orchidei, aby im skoro zakvitli.
- Na stonke vyhľadať najkrajšie kolienko a 1 cm nad ním odstrihnúť.
Súhlasím s výhradou. Predávané orchidey sú mnohonásobné krížence komerčne množené generatívne (semenom). Častokrát nie sú odskúšané viac než po prvé kvitnutie - šup s nimi na predaj- nikto nevie, ako sa zachovajú ďalej. To zisťujeme my - "závisláčky" na vlastnej koži. Utrafiť im podmienky je vlastne umenie, možno náhoda. Niektorá ma poteší, iná ma potrápi. Ale určite sa všetky (pardon - všetci!) zhodneme na tom, že IM to na kráse neuberá.
aksunan13
22.09.09,12:24
Ahojte, mojim všetkým orchideám, úplne odhnili korene, zistila som to, keď im naraz všetkým opadli kvietky a v substráte som našla nejaké malé mušky alebo čo to bolo. Tak som substrát premyla vo vode a vysterelizovala v trúbe. Skoro všetky korene odstihla a nechala asi len dva, aby som ich mala ako zasadiť (do vysterelizovaného substrátu).Kedže sa nedajú poliať, pretože nemajú korene, iba ich rosím, skoro každý deň. Nechápem ako je to možné ale listy majú pekné, možno práve z toho rosenia. A :) dnes som zistila, že nad tým substrátom ako začínajú listy vykukajú dve zelené bodky ( hádam to bude nejaký koreň), tak vás poprosím o radu. Mám ďalej takto rosiť? A ak mi niečo z týchto bodiek narastie, nejaký ten koreň, mám ho dať dnu do substrátu alebo nechať ako vzdušný koreň? Ďakujem za radu
Ma-Ba
22.09.09,14:55
no polievam raz za týždeň a každý deň rosím (iba Vandu), len už keď som ju dostala, tak mala veľa koreňov postihnutých, niektoré boli suché a niektoré zase zhnité, priame slnko nemá, ten vzduch jej asi chýba, len neviem, či ju môžem dať na priame slnko, zatiaľ nehnojím, keďže sa s ňou nič nedeje....som zúfalá a pevne verím, že ju preberiem, mala som z nej hroznú radosť i keď bola v takom zúboženom stave...vanda vyžaduje viac vody ako phaly?

sayly - Napíšem vlastnú skúsenosť. Neber to ako všeobecne platné pravidlo. Keď som si kúpila prvú Vandu zo stredu vychádzal nový lístok. Akonáhle som jej dopriala slniečko lístok - poskočil-. Celé minulé aj tohoročné leto boli obidve, nakoľko 1 pribudla vonku. Vlani skoro každú noc putovala dovnútra cez deň von, tento rok boli 24 h vonku. Iba teraz ich dávam na noc na chodbu. Ráno von. Keď bolo niekoľko dní daždivo, ale teplo nechala som ich vonku. Korene začali rásť "ako bláznivé". Na jednej mám nový výhon s koreňom, ten tiež krásne podrástol.
Vanda vyžaduje viac vody - ak sa pestuje bez substrátu treba denne namáčať korene, ja žiadne rastliny nerosím u Vandy sa vytvárajú bodky na listoch. Ak sa pestuje v substráte môžeme urobiť chybu, čo sa stalo aj mne, že som sa bála preliatia a málo som ju polievala. Následok spodné listy ovisli, neožltli chvála Bohu, ale aj po zvýšení zálievky zostali tak.
Navrhujem 2x do týždňa celú nádobu s Vandou namočiť do vlažnej vody, hneď vybrať, cez deň vyložiť na slniečko večer dovnútra.
Toto by som skúsila, ale ako písala Čupríková Mária, možno skús aj na iných diskusiách.
milka 60
22.09.09,16:01
:)aksunan13-to by bolo šťastie,keby to boli keiky:):)
jess
22.09.09,16:07
:)aksunan13-to by bolo šťastie,keby to boli keiky:):)
ee....to vyzerá na krásne nové korene:)
dominica
22.09.09,16:17
no a toto ja nechapem, ja sa o tie svoje krasky staram, davam pozor, ked otvaram okno, ich dam prec z parapety, aby ich neofuklo, hnojim, polievam alebo rosim listy, a vobec mi nechcu kvitnut
a moja suseda, sa o tu svoju skoro vobec nestara, slahla ju na schodisko, kde "genialne" fuka, minule ju mala totalka preliatu, ze som ju tam zachranovala a dnes rano som pozerala a ide jej rast puk...
mna z toho ide roztrhnut:mee:
a inak, bola som v Hornbachu, kde som tazko zaplakala, total dusno tam mali v kvetinovom oddeleni a vsetky uplne preliate, chudatka, som ich chcela vsetky zobrat domov a ked som to povedala muzovi, chcel ma prepalit pohladom:o
tak mi dovolil, ze si jednu mozem zobrat, ale boli v tak zubozenom stave, ze som nakoniec ani jednu odtial nezobrala...
to je práve preto, že sa o ňu nestará...
Je to ako s deťmi, čím viac ich pestujeme v bavlnke, tým sú chorľavejšie a také, čo sa nestarajú, tak ich majú zdravé a odolné ...
Zdenka175
22.09.09,18:31
Ahojte , kúpila som si v vetinárstve hnojivé tyčinky na orchideje. Máte s tým niektorá skúsenosti?:):)
veva..
22.09.09,20:20
Súhlasím so sayly a podľa obrázku mám trochu obavu či to nebude aj Tvoj prípad. Substrát zdá sa, rýchlo nasiakne a dlho drží vodu. A korene môžu byť už odhnité. Pokiaľ je orchidea zdravá, životaschopná nemala by zareagovať zrazu tak, že zhodí kvety, aj keď sa preloží na iné miesto. Nemusí jej to vyhovovať a aj nám to povie nejakým zvädnutým, zožltnutým púčikom, možno pomalšie rastie. Ale ak zhodí kvety, puky, alebo začne zrazu žltnúť viac listov už niečo nie je v poriadku.
Korene sú takéto a zo srdiečka vyrastá nový list.
sayly
23.09.09,04:56
Korene sú takéto a zo srdiečka vyrastá nový list.

no nezdajú sa mi dvakrát v poriadku, ak sú prázdne a mäkké, tak sú odhnité, zdravé korene by mali mať zelenú farbu a mali by byť plné a tvrdé
sayly
23.09.09,04:59
sayly - Napíšem vlastnú skúsenosť. Neber to ako všeobecne platné pravidlo. Keď som si kúpila prvú Vandu zo stredu vychádzal nový lístok. Akonáhle som jej dopriala slniečko lístok - poskočil-. Celé minulé aj tohoročné leto boli obidve, nakoľko 1 pribudla vonku. Vlani skoro každú noc putovala dovnútra cez deň von, tento rok boli 24 h vonku. Iba teraz ich dávam na noc na chodbu. Ráno von. Keď bolo niekoľko dní daždivo, ale teplo nechala som ich vonku. Korene začali rásť "ako bláznivé". Na jednej mám nový výhon s koreňom, ten tiež krásne podrástol.
Vanda vyžaduje viac vody - ak sa pestuje bez substrátu treba denne namáčať korene, ja žiadne rastliny nerosím u Vandy sa vytvárajú bodky na listoch. Ak sa pestuje v substráte môžeme urobiť chybu, čo sa stalo aj mne, že som sa bála preliatia a málo som ju polievala. Následok spodné listy ovisli, neožltli chvála Bohu, ale aj po zvýšení zálievky zostali tak.
Navrhujem 2x do týždňa celú nádobu s Vandou namočiť do vlažnej vody, hneď vybrať, cez deň vyložiť na slniečko večer dovnútra.
Toto by som skúsila, ale ako písala Čupríková Mária, možno skús aj na iných diskusiách.

Ďakujem zatiaľ za radu, uvidíme, či jej pomôžem, zasadila som ju do tej Tvojej kôry, nalámala som ju na hrubo, aby mala vzduch, dúfam, že ju zachránim, strašne som po nej túžila a bolo by mi veľmi ľúto keby som o ňu prišla, v podstate ju mám od júla a nič sa s ňou nedeje, tiež má hore malý lístok, ale aj ten stojí...drž mi palce:---
Zdenka175
23.09.09,06:36
A takýto darček som dostala od manžela. Moja vysnívaná žltá:):rolleyes:
milka 60
23.09.09,07:01
Ma-Ba-chcem sa ti podakovať za tvoju radu s Endiexom, pred malou chvílkou som prezrela moju postihnutú orch. a srdiečko je ČISTÉ:):)vdaka,mam ho ešte zasypať? milka
milka 60
23.09.09,07:03
Zdenka je krááásna a je to peloryk
Jara
23.09.09,07:20
Zdenka, je nádherná, aj ja mám takú, ale už odkvitla. Dúfam, že ma ešte poteší a odmení za starostlivosť. No ešte musím podotknúť, že manžel ťa musí moc ľúbiť, lebo ti stále nejakú dopraje...
aksunan13
23.09.09,09:11
:)aksunan13-to by bolo šťastie,keby to boli keiky:):)

Neviem presne, čo to je tá keika. Mňa by potešilo keby to bol nejaký koreň, kedže nemá žiadne korene a ani nechápem z čoho vlastne žije a má pekné listy. Všetky moje orchideye sú len akoby listy zapichnuté do substrátu (korene im úplne odhnili) a ja nechápem ako sa im stále darí držať listy, no rosím ich dalej a možno sa dočkám nejakého korienku. Stále čakám na zázrak a od vás nejakú radu...
vikinka.n
23.09.09,09:36
Neviem presne, čo to je tá keika. Mňa by potešilo keby to bol nejaký koreň, kedže nemá žiadne korene a ani nechápem z čoho vlastne žije a má pekné listy. Všetky moje orchideye sú len akoby listy zapichnuté do substrátu (korene im úplne odhnili) a ja nechápem ako sa im stále darí držať listy, no rosím ich dalej a možno sa dočkám nejakého korienku. Stále čakám na zázrak a od vás nejakú radu...

Na milion percent su to korene, rob to tak ako si to robila doteraz a urcite sa da dokopy, toto jej zda sa vyhovuje ;)
Ma-Ba
23.09.09,10:12
Ma-Ba-chcem sa ti podakovať za tvoju radu s Endiexom, pred malou chvílkou som prezrela moju postihnutú orch. a srdiečko je ČISTÉ:):)vdaka,mam ho ešte zasypať? milka
milka - postihnuté miesta nechať zasypané a najmä teraz častejšie kontrolovať. Nech sa darí.
Ma-Ba
23.09.09,10:24
milka - nový výhon cca 6-7 cm.
milka 60
23.09.09,11:09
gratulujem,nech rastie,a nech ti robí radosť milka
zuzulu
23.09.09,12:01
milka - nový výhon cca 6-7 cm.

aky je podareny ten vyhoncek, nema chybu :-)
aksunan13
23.09.09,12:33
A mám potom ten korienok radšej nechať tak alebo ho trochu dať do substrátu? Ide mi o to, že moja orchideyka drží v zemy len vdaka dvom suchým koreňom
Zdenka175
23.09.09,12:51
Zdenka, je nádherná, aj ja mám takú, ale už odkvitla. Dúfam, že ma ešte poteší a odmení za starostlivosť. No ešte musím podotknúť, že manžel ťa musí moc ľúbiť, lebo ti stále nejakú dopraje...
On by mi ju nekúpil sám od seba.No túto som si vydupkala. :confused:Však na meniny a sľúbila som , že už si žiadnú nekúpim až nabudúci rok.:mee: Teraz neviem ako to vydržím:D:D
veva..
23.09.09,14:28
no nezdajú sa mi dvakrát v poriadku, ak sú prázdne a mäkké, tak sú odhnité, zdravé korene by mali mať zelenú farbu a mali by byť plné a tvrdé
Korene sú všetky tvrdé, ani jeden nebol dutý.
Marek199999
23.09.09,14:32
Dnes som dostal na narodeniny ďalšiu orchideu... Tá menšia je moja prvá a tá vačšia je nová.
lenus
23.09.09,14:34
Dnes som dostal na narodeniny ďalšiu orchideu... Tá menšia je moja prvá a tá vačšia je nová.
Taku som vcera videla v Kauflande v Kosiciach. Mala som nutkanie kupit ju, ale na intraku by mi zrejme neprezila a prenos domov takisto nie. Ale je fakt nadherna :)
veva..
23.09.09,14:35
Dnes som dostal na narodeniny ďalšiu orchideu... Tá menšia je moja prvá a tá vačšia je nová.
Sú krásne. :) :) :)
Kazu
23.09.09,14:48
Dnes som dostal na narodeniny ďalšiu orchideu... Tá menšia je moja prvá a tá vačšia je nová.

K tvojim narodeninám som ti vygúglila ešte jednu :---

http://www.mojstyl.sk/files/orchidea%201.JPG
Marek199999
23.09.09,14:52
Ďakujem :D
Jana1303
23.09.09,15:21
Všetko naj... k narodeninám, tá červená s bielym je prenádherná. :):):)
Aj ja by som takú chcela.
krater
23.09.09,19:26
prosim pestovatelky o rady vidim v albumoch ze mate krasne orchidejky ja mam tiez na kuchynskom okne 3ks ale prave mi z toho dva odkvitaju a jedna uz asi mesiac vegetuje nic nevyhana ziadne puky len listy nove im vysli. Takze o chvilu budu bez kvetov kolko budu takto vegetovat? Jedna mi kvitla v kuse od valentina a este ma par kvetom ale tiez odkvita. takze o chvilu mi zostanu len kochliky s listami ;)
Silvernola
24.09.09,02:21
prosim pestovatelky o rady vidim v albumoch ze mate krasne orchidejky ja mam tiez na kuchynskom okne 3ks ale prave mi z toho dva odkvitaju a jedna uz asi mesiac vegetuje nic nevyhana ziadne puky len listy nove im vysli. Takze o chvilu budu bez kvetov kolko budu takto vegetovat? Jedna mi kvitla v kuse od valentina a este ma par kvetom ale tiez odkvita. takze o chvilu mi zostanu len kochliky s listami ;)
To je osud asi väčšiny z nás. Chce to trpezlivosť, dobru vieru a NÁDEJ.(A kúpiť nové - momentálne kvitnúce. Potom ich už nemáme kam dávať a naši partneri soptia)
krater
24.09.09,06:01
no na to som myslela kupit novu kvitnucu ale to som urobila minule a teraz zase odkvitli aj ostatne tak keby som pokazde dokupovala musime im o chvilu prenajat izbu :D
ale milujem ich a pokial vyhanaju nove listy viem ze im je dobre i ked nekvitnu ;) tak si pockam
bef
24.09.09,08:03
prosim pestovatelky o rady vidim v albumoch ze mate krasne orchidejky ja mam tiez na kuchynskom okne 3ks ale prave mi z toho dva odkvitaju a jedna uz asi mesiac vegetuje nic nevyhana ziadne puky len listy nove im vysli. Takze o chvilu budu bez kvetov kolko budu takto vegetovat? Jedna mi kvitla v kuse od valentina a este ma par kvetom ale tiez odkvita. takze o chvilu mi zostanu len kochliky s listami ;)

Po odkvitnutí si musia oddýchnuť takže treba len vydržať. Jednoznačne sa však nedá povedať koľko či mesiac, dva alebo pol roka, záleží od veľa faktorov. Všetci by sme chceli aby kvitli stále ale to nejde. Ak je rastlinka v pohode isto sa časom odmení za staroslivosť krásnymi kvetmi, len treba vydržať.

Pekný deň :)
dominica
24.09.09,09:38
Ahojte, ja som asi 3 dni dozadu videla u nás v Kauflande takú nádheru, také veru ešte nemali. Jednoducho mi padla sánka, perfektné farebné variácie, ale odolala som a išla smutno domov, lebo ich fakt nemám kam dávať. Aj teraz mi je do plaču, keď si spomeniem, aké krásky som tam nechala, ale snáď sa dostali do dobrých rúk...
jess
24.09.09,09:48
Ahojte, ja som asi 3 dni dozadu videla u nás v Kauflande takú nádheru, také veru ešte nemali. Jednoducho mi padla sánka, perfektné farebné variácie, ale odolala som a išla smutno domov, lebo ich fakt nemám kam dávať. Aj teraz mi je do plaču, keď si spomeniem, aké krásky som tam nechala, ale snáď sa dostali do dobrých rúk...

No a to musíš hneď hlásiť, že v Kauflande majú orchidejky :D . Ja to mám ďaleko na druhý koniec mesta a v letáku info nebolo. :mee: Tuším idem štartovať motor ! :D:D:D Strašne sa mi páči tá Marekova bordovo-červená. Kvitnú mi len 3 zo 17 a ide ma poraziť. Ale tuším sa prebúdzajú, lebo niektorým začali rásť lístočky a niektorým zase korienky, ale ani jednej leňoške sa nechce kvitnúť:mad::mad::mad:
dominica
24.09.09,11:07
Mali tam aj takú ako má Marek, či bola presne taká istá neviem, ale bola bordová a mala ružové fliačky po kvete, boli tam aj žlto-zelené s bordovými flakmi, no jednoducho som také ešte nevidela ani u nás v baumaxe a to je čo povedať. sestra si 2 kúpila, ale mne sa moc nepáčili, nieže by neboli pekné, ale také má v okne hocikto...
Aj by som ich bola odfotila, ale nechcela som tam šaškovať s mobilom a foto by nebolo kvalitné a nabehnúť s foťákom, no asi by na mňa robili toto :D:D:D
Michelle051
24.09.09,11:31
Ja som v jednom kvetinárstve tieš videla wau orichidee...ale uz nemozem mam ich vela
beba13
24.09.09,11:51
Aj ja som si kúpila ďalšiu v Ikei, mali tam veľa farieb nevedela som si vybrať, tak som vzala jednu ešte neboli kvety rozvité, /aby dlhšie kvitla/ neskôr pridám foto. staršia mi zatiaľ nekvitne, len korene nahadzuje, ako sa pozná keď ide kvet, vždy ked ide očko za listom dúfam, že to kvietok, ale len korene rastú.
zuzulu
24.09.09,12:21
Mali tam aj takú ako má Marek, či bola presne taká istá neviem, ale bola bordová a mala ružové fliačky po kvete, boli tam aj žlto-zelené s bordovými flakmi, no jednoducho som také ešte nevidela ani u nás v baumaxe a to je čo povedať. sestra si 2 kúpila, ale mne sa moc nepáčili, nieže by neboli pekné, ale také má v okne hocikto...
Aj by som ich bola odfotila, ale nechcela som tam šaškovať s mobilom a foto by nebolo kvalitné a nabehnúť s foťákom, no asi by na mňa robili toto :D:D:D

;)tak prinajlepsom by ta iba upozornili, prinajhorsom by ta vyhodili z predajne, je zakazane robit akekolvek fotky v obchodoch
raz som musela do skoly robit seminarku a dodat aj s fotkami, si mala vidiet tie kamuflaze, co som robila, aby som ziskala aspon nejake foto:D
zena
24.09.09,12:47
V Bille zacina od dnes akcia na phaly po 5.99€ :) :) :)
Michelle051
24.09.09,16:21
V Bille zacina od dnes akcia na phaly po 5.99€ :) :) :)
pojdem sa pozrieť-blížia sa my meniny ;)
Zdenka175
24.09.09,17:35
No dnes prišla ku mne krstná a dostala som k meninám ďalšiu orchidejku. :rolleyes:No keď som ju rozbalila, potešila som sa ešte viac. :D:DPrikladám aj foto. Zda sa mi, že má aj kejku, dobre vidím? Čo poradíte mám ju presadiť je už dosť veľká a v kvetináči je veľa koreňov. Alebo čakať kým odkvitne? Kvitne staršia orchidka.
milka 60
24.09.09,18:34
Gratulujem je pekná a budem sledovať s tebou,čo povedia skúsení orchideari
dominica
24.09.09,19:27
;)tak prinajlepsom by ta iba upozornili, prinajhorsom by ta vyhodili z predajne, je zakazane robit akekolvek fotky v obchodoch
raz som musela do skoly robit seminarku a dodat aj s fotkami, si mala vidiet tie kamuflaze, co som robila, aby som ziskala aspon nejake foto:D
to vážne, to som nevedela, že sa nesmie v obchode fotiť...
sayly
25.09.09,05:15
No dnes prišla ku mne krstná a dostala som k meninám ďalšiu orchidejku. :rolleyes:No keď som ju rozbalila, potešila som sa ešte viac. :D:DPrikladám aj foto. Zda sa mi, že má aj kejku, dobre vidím? Čo poradíte mám ju presadiť je už dosť veľká a v kvetináči je veľa koreňov. Alebo čakať kým odkvitne? Kvitne staršia orchidka.

Ahoj Zdenka! V prvom rade všetko naj naj naj.....teraz by som ju nepresádzala, počkaj kým prestane kvitnúť, to že má veľa koreňov je len dobre a hlavne, že sú zdravé, keď ju budeš potom oddeľovať dávaj pozor, či má dostatočný počet korienkov, dostatočne dlhých na zasadenie, veď už to poznáš, minimálne tri cca 5 - 7 cm dlhé:D...inak je nádherná, tento druh je veľmi vďačný, ja mám jednu tmavo fialovú, niekto takú pridal o pár príspevkov vyššie, kvitla mi od februára do augusta a teraz už má nový stvol 60 cm dlhý a už nahadzuje puky, vôbec si neoddýchla, kvety vydržia veľmi dlho, sú také akoby voskové, potom priložím foto:D
foza
25.09.09,06:02
Ahojte zavisláčky :)na orchideach,až keď som dočítala posledný príspevok som sa rozhodla vám napísať, že som nesmierne rada, že niečo také existuje! Mám aj ja 4ks phal 1 črievičkovec a 1ks diamantovú orchideu. Škoda že som toto forum neobjavila skôr bo som o 2 phaly prišla (1 úplne odhnila a druhá chúďatko kvitla 1,5 roka a potom vyhynula) no, ale keby som toto všetko,čo som tu čítala bola skúsila na nich verím, že by sa mi podarilo ich zachrániť. Mám však jeden problém na 1 phale sú spodné listy harmonikové, ale včera som si všimla,že vyháňa vzdušný korienok alebo kvetnú stonku. No a teraz neviem, či ju môžem vybrať zo substrátu a pozrieť korene alebo nechť radšej tak. Budem veľmi rada ak mi poradíte čo s ňou. Ďakujem:
krater
25.09.09,06:30
vy aj orchidejky presadzate? Ja som to na zaciatku urobila hned ako mi ju kupili ale dala som ju do normalneho kochla sice dlho kvitla ale ked odvkitla zhinula. s polievanim ja som poctivo polievala ponaranim a o jednu som tak prisla tak som si povedala ze bude poievat rosicom kazdy druhy den a su krasne neviem asi som to nevedela dobre odhadnut a prechlastala som ich. musim sa priznat ze milujem okrem orchideii aj izbove kvetiny a mam ich dost ;) vela ludi co k nam prislo ma chvalili ake su krasne ako sa im dari juuuuj keby vedeli kolko som ich musela vyhodit lebo zrazu posli :(
ked orchidejka odkvitne tie stonky na kolko skracujete lebo ja tak po zivu cast a necham niekde som to citala ze nema sa uplne odstrihnut az dole iba ked je sucha ze z tej stonky zvikne aj vyhnat dalsie preto ich nestriham nizko ;)
Z mojich orchideji sa drzi uz len ta valentinska dve uz spia :)
foza
25.09.09,06:58
orchidei som ešte nepresádzala, iba tú diamantovú bo som ju dostala od svokry(jej sa premnožila tak mi dala).No a moje keď odkvitnú,tak počkám či sa zo spiaceho očka nezačne tlačiť ďalšia stonka, ale keď začne stonka uschýnať z vrchu, tak ju treba od spodu zastrihnúť za 3 spiacim očkom a čakať čo sa bude diať. Tu som sa však dočítala, že stonku treba odstrihnúť dole aj keď je ešte celá zelená a nie suchá. Mám jednu čo práve odkvitla a mala dve stonky tak chcem jednu nechať a tú druhú odstrihnem a uvidím.:o
jess
25.09.09,07:12
Keď je stonka zelená, treba odstrihnúť 1 cm nad tretím očkom odspodu, ak uschne, treba odstrihnúť úplne dolu.
foza
25.09.09,07:31
Jaj zabudla som o tom polievaní - moje orchidei som polievala prelievaním ale potom mi známa poradila, že je lepšie namáčať no nemyslím si!!! Už nikdy viac - vrátim sa k prelievaniu tak, ako som robila zhruba raz za týždeň a hnojím 10,20,30 v mesiaci. A ešte som chcela mam odskúšané na mojich listy občas pretriem vatovým tampónom namočeným a vyžmýkaným v pive dodá im to Bé-čko. Nenamietajú -pekne sa lesknú a sú vyživené.A k mojim ostatným kvetom v byte tie polievam podľa LUNY t.j. zhruba každých 7-10 dní úplne im to postačuje sú nádherné. A myslím že sa tu niekto pýtal na vodu z akvária ja ju používam, keď manžel odpúšťa aj to je výživa pre kvietky.:)
krater
25.09.09,07:45
k tomu strihaniu ja som zase videla aj na listocku zapichnutom k novo kupenej orchidejky kde bol nakres ze stonku len kusok skratit a presne moja valentinska vobec som ju nezastrihla a uz pustila dalsiu stonku asi tri ocka od hora takze keby som ju tak zastrihla nizko nic by som uz nemala :(
fuuuha voda z akvaria to uzasny typ to by mi nenapadlo fakt mozem polievat izbove kvety? aj s tym sajrajtom co tam plava?
foza
25.09.09,08:57
No ja to praktizujem už minimálne 2 roky a kvietkom sa darí žiaden nevyhynul! Veď tam nemôže nič uškodiť je to vlatne biologické hnojivo.;)
EMILY04
25.09.09,10:14
Ako tu čítam príspevky ako sa darí vašim orchideám pravdu povediac vam mozem len zavidieť. Ja mam orchidei 4. Jednu v práci a tej sa veľmi darí, neviem čím to je, ale je pekná a doma mám tri. A to je už horšie. Rovnako polievam všetky 4 v jeden deň, rovnakým spôsobom no tie moje doma sú veľmi slabé. Vôbec im nerastú vzdušné korene a už dávno odkvitli. Povedzte čím to môže byť.
Vďaka za každú radu.
zuzulu
25.09.09,11:13
Jaj zabudla som o tom polievaní - moje orchidei som polievala prelievaním ale potom mi známa poradila, že je lepšie namáčať no nemyslím si!!! Už nikdy viac - vrátim sa k prelievaniu tak, ako som robila zhruba raz za týždeň a hnojím 10,20,30 v mesiaci. A ešte som chcela mam odskúšané na mojich listy občas pretriem vatovým tampónom namočeným a vyžmýkaným v pive dodá im to Bé-čko. Nenamietajú -pekne sa lesknú a sú vyživené.A k mojim ostatným kvetom v byte tie polievam podľa LUNY t.j. zhruba každých 7-10 dní úplne im to postačuje sú nádherné. A myslím že sa tu niekto pýtal na vodu z akvária ja ju používam, keď manžel odpúšťa aj to je výživa pre kvietky.:)

to pivo ma zaujalo. neozeru sa, ked to budem aplikovat :D?
ako si k tomu vobec dospela? ci iba si niekde citala?
avonka1
25.09.09,11:18
foza, môžeš sem dať fotečku tej diamantovej orchidey? Vôbec si ju neviem predstaviť, ani som žiaden taký obrázok nevygúglila, ďakujem.
foza
25.09.09,11:33
no veľmi rada, ale som tu nová, tak ešte neviem ako vkladať fotky manžel je na týždňovke príde dnes, tak dúfam že to zvládneme v priebehu víkendu sa o to pokúsim s ním. Odfotím aj moju najkrajšiu, čo som si dokúpila nedávno v Tescu k tým hviezdam čo nekvitnú aby sa prebrali!
karixa
25.09.09,12:19
Ahojte, kámoška sa mi sťažovala, že jej hynie phala. :mad:Tak som včera príšla k nej a hrúza. Stonky úplne suché. Tak som si ju zobrala domov či ju neoživim. No má len jeden malučký list a zdá sa mi dosť suché srdiečko. Korene asi 1 a pol čo ostali. Myslíte , že mám nádej , dala som ju do sáčka.
Zdenka, určite to vyskúšaj. Ja som tiež už jednu moju phalu takmer odpisala, a asi zhruba pol roka po zavedení sačkovej metody mi začala vyháňať nové korene. Vôbec som neverila, že sa ešte chytí, lebo mala už len jeden dobrý koreň.... Takže určite ju skús zachrániť.
Ma-Ba
25.09.09,16:45
Zygopetalum, ktoré zakvitlo po presadení, letnení len dúfam, že to nie je prvé a posledné kvitnutie. Zdá sa mi dosť náročné na pestovanie. Máte prosím nejaké skúsenosti s týmto druhom?
+ 2 krásky, ktoré ma očarili.
veva..
25.09.09,19:27
Jaj zabudla som o tom polievaní - moje orchidei som polievala prelievaním ale potom mi známa poradila, že je lepšie namáčať no nemyslím si!!! Už nikdy viac - vrátim sa k prelievaniu tak, ako som robila zhruba raz za týždeň a hnojím 10,20,30 v mesiaci. A ešte som chcela mam odskúšané na mojich listy občas pretriem vatovým tampónom namočeným a vyžmýkaným v pive dodá im to Bé-čko. Nenamietajú -pekne sa lesknú a sú vyživené.A k mojim ostatným kvetom v byte tie polievam podľa LUNY t.j. zhruba každých 7-10 dní úplne im to postačuje sú nádherné. A myslím že sa tu niekto pýtal na vodu z akvária ja ju používam, keď manžel odpúšťa aj to je výživa pre kvietky.:)
Na tú vodu z akvárka som sa pýtala ja. Vďaka za odpoveď. :)
jajax
26.09.09,05:56
Zygopetalum, ktoré zakvitlo po presadení, letnení len dúfam, že to nie je prvé a posledné kvitnutie. Zdá sa mi dosť náročné na pestovanie. Máte prosím nejaké skúsenosti s týmto druhom?
+ 2 krásky, ktoré ma očarili.
to je teda naozaj krasa:---
zuzulu
26.09.09,11:48
ja dnes budem aplikovat pivo na listky, som zvedava, ako sa im to bude pacit, snad z nich neurobim alkoholicky:D
milka 60
26.09.09,12:31
máš ich prekrásne:):)
milka 60
26.09.09,12:35
Ma-Ba -máš ich prekrásne,dúfam,že poooookvitúúúú:):):):)
milka 60
26.09.09,12:37
pardon chybička sa vludila,neviem ju opraviť milka
Michelle051
26.09.09,13:51
Zygopetalum, ktoré zakvitlo po presadení, letnení len dúfam, že to nie je prvé a posledné kvitnutie. Zdá sa mi dosť náročné na pestovanie. Máte prosím nejaké skúsenosti s týmto druhom?
+ 2 krásky, ktoré ma očarili.
Sú fakt prekrásne ;)
Ivus44
26.09.09,14:56
prave sme mali v kulturnom dome vypredaj kvetov ...orchidee malokvete po 3 eura a velkokvete po 5 eur, no da sa odist na prazdno? :--- tak mam dva nove prirastky
zuzulu
26.09.09,16:13
prave sme mali v kulturnom dome vypredaj kvetov ...orchidee malokvete po 3 eura a velkokvete po 5 eur, no da sa odist na prazdno? :--- tak mam dva nove prirastky

to je super, ze vypredaj v kulturaku...to by mohli aj u nas byt take akcie, v akom meste byvas?
Ivus44
26.09.09,19:14
to je super, ze vypredaj v kulturaku...to by mohli aj u nas byt take akcie, v akom meste byvas?
Hehe, som z malebnej dedinky v okrese partizanske :)
Ivus44
26.09.09,19:17
A mimochodom, som rada, ze som objavila toto forum s tymito sikovnymi kockami, bo som napr. aj dnes vedela poradit ako zachranit orchideu. Super pocit. Diky slecny, damy (komu co chuti ;))
Dusan Galovic
26.09.09,19:35
Ak Vás zaujímajú Orchideje skúste si kúpiť alebo požičať v knižnici knižku Rostliny pro vzdušné zahrady,autor Zdenek Ježek,vydalo nakladateľstvo GRADA v r.2007,ww.grada.cz
Jara
28.09.09,11:06
Potešilo ma, že cez víkend došiel môj syn domov z internátu a nočákom vliekol z BA na východ orchidejku, aby mi urobil radosť. :D Jasné, že urobil, aj kvetináčik mi kúpil aj hnojivo na orchidei :). Takúto už mám tretiu v poradí, ale od neho prvú a teda viem, že z lásky :D. Dúfam, že sa jej bude dariť a preto sa potešte aj vy. Priložím foto z mobilu.
milka 60
28.09.09,11:13
má peknú,jemnú fafbu
zen
28.09.09,12:23
pestujem tiež niekoľko orchideí, osvedčilo sa mi hnojivo na orchidee a bromélie, po aplikovaní nezhadzuje kvety. Raz za týždeň nalejem hnojivo po samý okraj skleneného črepníka a asi po dvoch hodinách vodu s hnojivom úplne zlejem. Občas rosím listy.
zuzulu
28.09.09,13:13
ja tak podobne, striedam to, jeden tyzden dam do misky vodu spolu s hnojivom, a nech sa sama napije, kolko potrebuje, a druhy tyzden striekam listy
zrovna tuto sobotu som vyskusala dat pivko na listy, a musim velmi pekne podakovat za radu, listy ostali krasne leskle zelene a mam pocit, ze trochu aj ozili
dakujem :o
jajax
28.09.09,13:50
jarka je ozaj velmi pekna ale mne sa najviac rata ze ju syn nielenze kupil ale este niesol taku cestu;)od dcery by to clovek cakal skor:rolleyes:ta je naozaj z lasky:---
Zdenka175
28.09.09,19:55
Pozerala som leták z LIDL od 5.10 - 7.10 bude v akcii Ludisia Red Velvet po 3,49 e ak by ste niekto chceli.
Michelle051
29.09.09,04:25
Pozerala som leták z LIDL od 5.10 - 7.10 bude v akcii Ludisia Red Velvet po 3,49 e ak by ste niekto chceli.
Teda asi si po nu pôjdem :rolleyes: na meniny-dnešné :D
Ma-Ba
29.09.09,04:58
mimotemyMichal a Michaela sú krásne mená, dnešní oslávenci - tak všetko len to naj... a ešte k tomu Ludisiu, aby si mala z nej radosť, ak by to bolo možné rada by som Ti k meninám odrezok darovala, ale keďže diaľka nedovolí tak aspoň takto
Jara
29.09.09,05:05
jarka je ozaj velmi pekna ale mne sa najviac rata ze ju syn nielenze kupil ale este niesol taku cestu;)od dcery by to clovek cakal skor:rolleyes:ta je naozaj z lasky:---

Aj mne sa to ráta, samozrejme, aj keď u nás to príroda akosi tak zariadila, že dcéra má mužskú povahu, je skôr na šport a kvety ju moc nezaujímajú, ani varenie a to už má 29 rokov a je mamina, no a syn si v pohode sám navarí a je taký jemný a citlivý... :D, má veľmi kladný vzťah k prírode.
sayly
29.09.09,05:17
Ludisia je asi jediná orchidea, ktorá za zakorení bez problémov z odrezku, ja som dostala jeden úlomok, nakoľko je veľmi krehká a pri presádzaní sa kamoške odlomil kúsok, mala ju v pohári vo vode, ja som ju len zapichla do substrátu, pekne sa mi zakorenila a už mi vyháňa lístky, má veľmi krásne listy, je skôr ozdobná listom ako kvetom.

keby som ju mala väčšiu a mohla zobrať odrezok, tak by som ju poslala, ale mám ju ešte maličkú, možno časom, myslím, že by sa jej nič nestalo, veď dobierka trvá max 3 dni
sayly
29.09.09,05:38
tak na orchideike, kde mi kvitne keika mi vyrástol kvetný stvol, ktorý tiež začína kvitnúť:D...kočka mi robí veľkú radosť, kvety má veľké ako moja dlaň:D
sayly
29.09.09,05:43
túto, s drobučkými kvitkami, som dostala na deň matiek a ešte stále kvitné, no tým sa nechválim, chcem sa pochváliť, že jej vyrástol nový kvetný stvol, ktorý začína kvitnúť, patrí k tým, čo mi pekne voňajú a kvietky má ako z vosku veľké ako dvojeurovka:);):)
milka 60
29.09.09,05:53
:):)Všetko najlepšie Miška,vela zdravia a vela krásnych kvietkov:):)
milka 60
29.09.09,05:58
sayly je zaujimavá a pekná
zuzulu
29.09.09,06:19
túto, s drobučkými kvitkami, som dostala na deň matiek a ešte stále kvitné, no tým sa nechválim, chcem sa pochváliť, že jej vyrástol nový kvetný stvol, ktorý začína kvitnúť, patrí k tým, čo mi pekne voňajú a kvietky má ako z vosku veľké ako dvojeurovka:);):)

nadhera, nadhera, nadhera
mas moj obdiv, ze sa im tak dari u teba:)
zuzulu
29.09.09,06:25
Pozerala som leták z LIDL od 5.10 - 7.10 bude v akcii Ludisia Red Velvet po 3,49 e ak by ste niekto chceli.

uz mam poznacene v kalendari
Michelle051
29.09.09,07:11
mimotemyMichal a Michaela sú krásne mená, dnešní oslávenci - tak všetko len to naj... a ešte k tomu Ludisiu, aby si mala z nej radosť, ak by to bolo možné rada by som Ti k meninám odrezok darovala, ale keďže diaľka nedovolí tak aspoň takto
Jéj dakujem moc :D si ma milo potešila :rolleyes:
Michelle051
29.09.09,08:04
:):)Všetko najlepšie Miška,vela zdravia a vela krásnych kvietkov:):)
Dakujem pekne mini orchidejka nečakane vyhnala nový púčik a velká fialová keiku tak my dali pekné darčeky :---

15-ty komentár konečne vám pošlem obrázky;)
zuzulu
29.09.09,08:31
ja by som chcela este vidiet tu diamantovu orchideu
snazila som sa ju pozriet na webe, ale tam nic nie je
ak ju mate niekto doma, prosim, prosim, pekne prosim odfotte ju a dajte sem.
dakujeeeeem
:)
Michelle051
29.09.09,09:08
toto sú fotky novej mini orchidky

http://nd02.blog.cz/336/183/c7fe5436b1_54476328_o2.jpg

http://nd02.blog.cz/360/930/643208d521_54476376_o2.jpg

sú to foto tesne po tom čo som si ju priniesla domov..už je celá rozkvitnutá ;)
2009
29.09.09,10:59
Už má 2/3 orchideí ten priesvitný kochlík ako na obrázku 41 v mojom albume. Je to dobrý vynález. Nejde iba o vzhľad ale má také vyvýšené dno. Ak by tam ostalo trošku vody ku koreňom sa nedostane. V prvom rade chcem poďakovať Zuzke. Nick Zuzkahris. Trošku som pri tom množstve mala paniku. Upokojila ma. Je fajn.
http://www.porada.sk/album.php?albumid=292
foza
29.09.09,11:24
ja by som chcela este vidiet tu diamantovu orchideu
snazila som sa ju pozriet na webe, ale tam nic nie je
ak ju mate niekto doma, prosim, prosim, pekne prosim odfotte ju a dajte sem.
dakujeeeeem
:)
Milá Zuzulu, guglila som aj ja bo som ti chcela poslat fotky tej akože diamantovej, ale som sa dozvedela, že je to Ludisia discolor (ľudovo drahokam) takže sory za zavádzajúcu info.
zuzulu
29.09.09,12:09
Milá Zuzulu, guglila som aj ja bo som ti chcela poslat fotky tej akože diamantovej, ale som sa dozvedela, že je to Ludisia discolor (ľudovo drahokam) takže sory za zavádzajúcu info.

jeeeej, super, dakujem, je tak zvlastne pekna :-)
zuzulu
29.09.09,12:13
Už má 2/3 orchideí ten priesvitný kochlík ako na obrázku 41 v mojom albume. Je to dobrý vynález. Nejde iba o vzhľad ale má také vyvýšené dno. Ak by tam ostalo trošku vody ku koreňom sa nedostane. V prvom rade chcem poďakovať Zuzke. Nick Zuzkahris. Trošku som pri tom množstve mala paniku. Upokojila ma. Je fajn.
http://www.porada.sk/album.php?albumid=292

podobny som kupila aj ja, tiez je naspodku zuzeny a vzhlad ma ako keby popraskany
celkom pekne to vyzera :-)
2009
29.09.09,12:25
podobny som kupila aj ja, tiez je naspodku zuzeny a vzhlad ma ako keby popraskany
celkom pekne to vyzera :-)
Ide ale o to aby splnil svoju funkciu. Mám vôbec ako začiatočník šancu?
zuzulu
29.09.09,12:45
tak ja tiez nie som nejaky expert v pestovani orchideji, ale ja vsetko robim tak, aby im bolo dobre, nejako tak intuitivne
ja mam pocit, ze je to na nich jedoducho vidiet
najma teraz, ked som ich utrela tym pivom je na nich naozaj vidiet, ze to potrebovali, listy sa natiahli a su krasne leskle
a co sa tyka kochlikov, to som citala uz viackrat, ze potrebuju mat priesvitne, lebo aj cez korene prijimaju svetlo
zuzkahris
29.09.09,14:29
Už má 2/3 orchideí ten priesvitný kochlík ako na obrázku 41 v mojom albume. Je to dobrý vynález. Nejde iba o vzhľad ale má také vyvýšené dno. Ak by tam ostalo trošku vody ku koreňom sa nedostane. V prvom rade chcem poďakovať Zuzke. Nick Zuzkahris. Trošku som pri tom množstve mala paniku. Upokojila ma. Je fajn.
http://www.porada.sk/album.php?albumid=292

Evka, nemáš za čo, veď viac lásky a lepšiu starostlivosť si im dať nemohla:)
2009
29.09.09,14:45
Evka, nemáš za čo, veď viac lásky a lepšiu starostlivosť si im dať nemohla:)
Si fajn vieš to?
Zdenka175
29.09.09,15:13
sú to foto tesne po tom čo som si ju priniesla domov..už je celá rozkvitnutá ;)[/QUOTE]

Michelle - 051No nevypadá ako mini nie to obyčajná phala?
jajax
29.09.09,15:46
Milá Zuzulu, guglila som aj ja bo som ti chcela poslat fotky tej akože diamantovej, ale som sa dozvedela, že je to Ludisia discolor (ľudovo drahokam) takže sory za zavádzajúcu info.
vobec som netusila ze to je orchidea.ale velmi sa mi paci:---hned rano stepujem pred lidlom:D:D
Michelle051
29.09.09,17:16
sú to foto tesne po tom čo som si ju priniesla domov..už je celá rozkvitnutá ;)

Michelle - 051No nevypadá ako mini nie to obyčajná phala?[/QUOTE]

Nie je maličká to sa na fotke možno nezdá http://nd02.blog.cz/307/942/4a4744c16d_54505159_o2.jpg
na fotke som ju fotila aj s pravítkom...zajtra ju odfotím s velkou phalou ;)
zuzkahris
29.09.09,17:18
Si fajn vieš to?
ďakujem :o
foza
29.09.09,18:25
vobec som netusila ze to je orchidea.ale velmi sa mi paci:---hned rano stepujem pred lidlom:D:D
Tak to ti teda odporúčam, len si daj teplé fusakle bo vonku je ráno o 7,00 zima a ked budeš stáť v rade, aby si neprechladla!:D Uvidíš budeš spokojná, lebo je nenáročná a veľmi dekoratívna aj listom. Keď budem môcť pridávať fotky, tak odfotím tú moju fešandu.;)
vikinka.n
29.09.09,18:32
Tak uvidim ako mi poradite vy.
Mam orchideu s keikou, keika este nema korienky ale uz ma kvet. Mam kvet odstranit, alebo nechat:confused:
foza
29.09.09,18:58
Ja by som určite kvietok odstrihla a tešila sa z neho vo vázičke:o. Keike to pomôže, nebude sa zbytočne vysilovať a začne púšťať vzdušné korienky.
vikinka.n
29.09.09,19:44
Ja by som určite kvietok odstrihla a tešila sa z neho vo vázičke:o. Keike to pomôže, nebude sa zbytočne vysilovať a začne púšťať vzdušné korienky.

lenze ten kvietok nejde dat do vazicky, on nema svoju stonku, len tu kratucku co ide do keiky on kvitne priamo z keiky a dalsia vec, zatial je vyzivovany z materskej rastliny, tak zase tolko ju asi nevysiluje.
Zdenka175
29.09.09,19:53
vobec som netusila ze to je orchidea.ale velmi sa mi paci:---hned rano stepujem pred lidlom:D:D
No ale tá akcia na Ludisiu platí až od 5.10. aj som to písala
zuzulu
30.09.09,04:28
No ale tá akcia na Ludisiu platí až od 5.10. aj som to písala

ale nechaj taaak, jajax tam uz bude od dnes cakat, aby chytila tie najlepsie kusky, vsak :D?
Michelle051
30.09.09,05:06
Ahojte prosím poradte my včera som niečo našla na orchidei lenže ono je to inakšie ako koren...prosím poteštema že to vypadá na stonku....:o
http://nd02.blog.cz/772/145/f646600464_54519610_u.jpg

dnešné foto...
http://nd02.blog.cz/938/944/aa2125711b_54519739_u.jpg
jess
30.09.09,06:00
Tak uvidim ako mi poradite vy.
Mam orchideu s keikou, keika este nema korienky ale uz ma kvet. Mam kvet odstranit, alebo nechat:confused:

Viki, mne tiež z keiky narástli 2 kvety.....ja som ich tam nechala a tešila som sa z nich.....pred niekoľkými dňami mi sami odpadli. Moja keika tiež ešte nemá korene, tak čakám, že teraz voľačo pustí.
airbusy
30.09.09,06:27
michelle051

Ahojte prosím poradte my včera som niečo našla na orchidei lenže ono je to inakšie ako koren...prosím poteštema že to vypadá na stonku....:o

poteším ťa, že ti práve rastie vzdušný koreň :D podľa mňa to je tiež super správa :)
Zdenka175
30.09.09,06:53
Tak uvidim ako mi poradite vy.
Mam orchideu s keikou, keika este nema korienky ale uz ma kvet. Mam kvet odstranit, alebo nechat:confused:
Ja by som ju nechala a čakala na korienky.
Michelle051
30.09.09,07:05
michelle051


poteším ťa, že ti práve rastie vzdušný koreň :D podľa mňa to je tiež super správa :)
hej aj mne to došlo lebo z opačnej strany bolo to isté ale vačšie...:rolleyes:
som korunovaná ťava :D
zuzulu
30.09.09,07:51
hej aj mne to došlo lebo z opačnej strany bolo to isté ale vačšie...:rolleyes:
som korunovaná ťava :D

vobec nie si, mne to presne tak isto rastie tiez, dnes rano som si to vsimla a napadlo ma uuuuplne to iste, ze juchu, budem mat dve stonky
ale teraz sa tesim tiez, juchuuu, dalsi vzdusny koren :-)))
krater
30.09.09,08:24
tak moje orchidejky spia tiez pustaju len vzdusne korene. len ma hneva ze na konci vyhonkov ktore pomaly odkvitaju su dva puky ktore uschli myslela som ze sa vzchopia a odtial nieco rozkvitne a nic :(
sisima
30.09.09,09:03
vo velkom baumaxe v BA maju akciu na phaly... 4,59 su povacsine zlte a strakate, sem tam bieloruzovkaste... ale treba dat pozor, lebo klasika baumax sa nezaprie... v regaloch su natlacene krasne velikanske phaly s obrovskymi kvietkami, a aj ked je na regale velka zltocervena cenovka! pri pokladni zistite, ze stoja 10-12 eur... pokladnicka vam len povie, ze to zakaznici pomiesali...podla mna ich bezny tah... pretoze nie kazdy skuma blok... takze za tych akciovych 4,59 su rastlinky mensie a vraj II.triedy... potrebuju viac opatery, ale aj tak su krasne ;)
sayly
30.09.09,09:31
takto sa mi rozrastá moja ludisia:D...v albume mám fotku, aká bola maličká keď som ju dostala a zasadila, trvalo asi mesiac, kým sa s ňou začalo niečo diať a teraz vyháňa jeden lístok za druhým:D
Jara
30.09.09,09:59
V albume som ju videla, aj všetky ostatné a sú nádherné. Je vidno, že si šikulka a vieš to s nimi. Aj ja sa snažím, ale ešte to asi dobre neviem, no chce to čas. Ale naozaj ak ti za mesiac tak krasne podrastla, tak sa môžeš skutočne tešiť. Gratulujem ti.
jajax
30.09.09,10:38
ale nechaj taaak, jajax tam uz bude od dnes cakat, aby chytila tie najlepsie kusky, vsak :D?
uz som zistila ze to je az od 5.10.:D:D:D
atka4
30.09.09,11:58
moja žltá krivuľka zakvitla....(ako narcištek:))
ale vždy má len po dva kvety, niekedy aj vyženie ďalší výhon(alebo sa rozvetví), ale nikdy nezakvitne....
ale aj tak sa teším, má krásne lupene, 2 sú také iné - "s čipkou" a celkovo v tvare trojuholníka...

prekvapila ma biela a fialovo-bordová, mali po 2 výhonky od apríla, riadne boli obsypané, začali postupne opadávať, takže som ich chcela prehodiť medzi tie, ktoré by si mali odpočinúť(aby som ich nehnojila) a......tieto mi vyhnali po jednom novom výhone a biela už kvitne, fialovo-bordová včera rozkvitol 1. púčik.
Jara
30.09.09,12:12
Máš ich krásne, tá narcisoviková je nádherná. Je zaujímavé aké má krásne zdravé korene, to by som chcela vidieť na svojich...
Tinika
30.09.09,13:57
Zygopetalum, ktoré zakvitlo po presadení, letnení len dúfam, že to nie je prvé a posledné kvitnutie. Zdá sa mi dosť náročné na pestovanie. Máte prosím nejaké skúsenosti s týmto druhom?
+ 2 krásky, ktoré ma očarili.

Jeee krasne su, ja mam tiez taku tigrovanu, odkvitla, ale po lete som teraz na nej nasla nove pučiky, tak sa vytesujem lebo som sa bala ze uz nezakvitne, som este neskusena, neviem ako sa o tento druh starať.
Tinika
30.09.09,14:08
Už som sa to tu pýtala, ale nikto neporadil, tak skúsim este raz. Mám 4 orchidei, 3 phalaenopsis - bielu, ružovu a fialovu a este jednu tigrovanu a to je zrejme Zygopetalum. Na tej bielej mam veelmi vela korienkov vzdusnych oproti ostatnym. Je to v poriadku? Inač kvitne krasne, pustila novy vyhonok, na nom su teraz kvety, dva vyhonky čo uz mala sa nie a nie opukat. Stale akoby začali pukat ale potom obschnu. Dakujem za rady
Michelle051
30.09.09,14:28
Už som sa to tu pýtala, ale nikto neporadil, tak skúsim este raz. Mám 4 orchidei, 3 phalaenopsis - bielu, ružovu a fialovu a este jednu tigrovanu a to je zrejme Zygopetalum. Na tej bielej mam veelmi vela korienkov vzdusnych oproti ostatnym. Je to v poriadku? Inač kvitne krasne, pustila novy vyhonok, na nom su teraz kvety, dva vyhonky čo uz mala sa nie a nie opukat. Stale akoby začali pukat ale potom obschnu. Dakujem za rady
Tie vdušné korene sú vporiadku :D čo a tíka toho obschínania možno máš prievan alebo to mozu spôsobiť náhle teplotné zmeny.....
Tinika
30.09.09,14:50
Tie vdušné korene sú vporiadku :D čo a tíka toho obschínania možno máš prievan alebo to mozu spôsobiť náhle teplotné zmeny.....

Dakujem za radu. Boli na okne, kde cele leto bolo otvorene okno na vetračku tak možno preto, ale to by bolo aj s ostatnymi nie? No uvidime ako sa pozbera na novom mieste
Silvernola
30.09.09,15:00
Dakujem za radu. Boli na okne, kde cele leto bolo otvorene okno na vetračku tak možno preto, ale to by bolo aj s ostatnymi nie? No uvidime ako sa pozbera na novom mieste
Predávané orchidey sú tak rôznorodé krížence s tak zložitým pôvodom (mám na mysli rodičovské druhy - možno aj niekoľko stovák), že ja tie najlepšie podmienky nebudú vyhovovať všetkým rastlinkám. Je to viac - menej vecou šťastia a náhody, niektorej to vyhovuje, iná v tých istých podmienkach stráda. Preto asi ti zareagovali rôzne.
Tinika
30.09.09,15:02
Predávané orchidey sú tak rôznorodé krížence s tak zložitým pôvodom (mám na mysli rodičovské druhy - možno aj niekoľko stovák), že ja tie najlepšie podmienky nebudú vyhovovať všetkým rastlinkám. Je to viac - menej vecou šťastia a náhody, niektorej to vyhovuje, iná v tých istých podmienkach stráda. Preto asi ti zareagovali rôzne.

tak to bude asi tak, ale myslim ze na to ze sa do toho velmi nevyznam sa im dari celkom dobre, ked konečne najdem kabel od fotaka v nejakej krabici nevybalenej, tak hodim aj foto
Jana1303
30.09.09,16:10
Včera som videla v Baumaxe v Žiline pekné orchidejky, ľútujem, že som nekúpila ale nemám ich kde dávať.
:mee::mee::mee:
Ma-Ba
30.09.09,16:49
Jeee krasne su, ja mam tiez taku tigrovanu, odkvitla, ale po lete som teraz na nej nasla nove pučiky, tak sa vytesujem lebo som sa bala ze uz nezakvitne, som este neskusena, neviem ako sa o tento druh starať.
Tinika - tiež zbieram informácie kde sa dá, pretože pestovanie tohto druhu je aspoň pre mňa dosť náročné. Viem, že je to chladnomilný druh, spôsob pestovania ako cymbidium. Po odkvitnutí dať do chladu a polievať veľmi málo. Presádzať čo najmenej, nerozdeľovať kým kvetina neujde z kvetináča, pretože veľmi rýchlo na starých pahľuzách vyženie nové výhony, ktoré tak ako vyrastú aj rýchlo očernejú - vlastná skúsenosť- a na koniec odíde celá rastlina, ak delená časť nemá aspoň 4 staré pahľuzy. Momentále ju mám s teplomilnými viď aktuálny obrázok. Teším sa, že sa našiel aspoň 1 pestovateľ tohto druhu. Ak zoženieš nejaké informácie poteším sa ak sa s nimi podelíš.
Silvernola
30.09.09,17:03
Aké máte skúsenosti s cymbidiami? Svoje letním na záhrade. Dokedy môže ostať vonku?
jajax
30.09.09,17:07
ÚPLNE mimotemy.znama ma zvlastnu kvetinu.podla nej sa to vola madagaskar ale pod tymto nazvom som to nevyguglila.to male na kmeni su kvety ktore vystreluju semena.neviete niekto ako sa vola.
atka4
30.09.09,17:42
Máš ich krásne, tá narcisoviková je nádherná. Je zaujímavé aké má krásne zdravé korene, to by som chcela vidieť na svojich...
Hej, tá žltá je taká zaujímavá, aj keď sa mi páčia všetky. Problém je vždy v obchode.....najmä, keď sú zľavy, no nekúp. No kam s nimi....?;)
Pred mesiacom som kúpila miltoniu zo 60,32 e na 2 € /no fakt nekúp to:confused:/ a neskôr boli v dvoch poloblúkových kvetináčikoch 2ks paphiopedilum, /síce za 8 €/, ale také som ešte nemala. Ešte obe kvitli, jedna bola hnedá, druhá zelená. Foto sa mi podarilo vymazať, neviem ako, ale dúfam, že zakvitnú. Presadila som ich, a sú dokonca 3....:D

A tie korene...?. Pravidelne prihnojujem. Po odkvitnutí ich trochu nechám bez hnojiva, zalievam odstátou vodou, sem-tam postriekam. Po odkvitnutí si ich ale premiestňujem, aby som ju nehnojila, aby mali trošku veg. kľudu.
V lete, keď je letný dáždik, tak ich na chvíľu vyšupnem von.... nanosím sa, nachodím, ale.myslím, že im to padne dobre.
Problém mám v tom, že obývačka, kde by som ich chcela mať, má okná na južnej strane, pritom máme okná od stropu po zem, takže je nádherne svetlá, čo ony až tak nemusia, tak zaťahujem záves, potom ale foto nie je až také krásne, ale nevadí, teším sa z nich a vždy aj baby. kt. prídu.
Teraz som presadila takmer všetky do nového substrátu, tak sa teším na zimu. Prekavapilo ma, keď som teda prišla s hlinou do izby a tu, haáááá, nový výhonok /2/ mi vyhnala aj oncidium, tak potom tiež priložím foto....
Takže som ju nepresadila, nech ju neporuším....
Samozrejme, som tu často a sledujem, čo nového u ostatných a dávam pozor na všetky rady.....;)
Prikladám foto z tohto leta, niektoré tu už možno aj boli...
zuzkahris
30.09.09,17:43
Pridávam foto mojej novej krásky :)
Zdenka175
30.09.09,19:28
Pridávam foto mojej novej krásky :)
pekná , taká výnimočná
Zdenka175
30.09.09,19:38
Na novej orchidej čo má tú novú rastlinku som objavila na listoch také bodky. Zhora nič nevidím, len som zodvihla list do svetla a bolo ich vidieť. A jeden list zas taký fľak. Nie je to nejaká pleseň?:mad: Orchidej mám len 1 týždeň.:mee:Nemali ste také niečo?Prikladám aj foto, len neviem či to dobre uvidíte. Neodsadzala som ju ale neviem či sa radšej nekuknem na korene a len nepresadím.
Michelle051
01.10.09,04:07
Dakujem za radu. Boli na okne, kde cele leto bolo otvorene okno na vetračku tak možno preto, ale to by bolo aj s ostatnymi nie? No uvdime ako sa pozbera na novom mieste
Nemáš za čo ;)mne sa stalo to isté kde som mala orchidku na parapete pri balkónových dverách tam sa často otvárajú dvere a o prievane uz ani nehovorím...
sayly
01.10.09,05:16
ÚPLNE mimotemy.znama ma zvlastnu kvetinu.podla nej sa to vola madagaskar ale pod tymto nazvom som to nevyguglila.to male na kmeni su kvety ktore vystreluju semena.neviete niekto ako sa vola.

neviem síce, aká je toto rastlina, ale madagaskarská palma to rozhodne nie je, no existuje, ja som ju mala, je to niečo ako kaktus, teda zaraďuje sa to medzi ne, ale o kaktusy sa neviem starať, tak mi všetky pošli:D
sayly
01.10.09,05:20
Na novej orchidej čo má tú novú rastlinku som objavila na listoch také bodky. Zhora nič nevidím, len som zodvihla list do svetla a bolo ich vidieť. A jeden list zas taký fľak. Nie je to nejaká pleseň?:mad: Orchidej mám len 1 týždeň.:mee:Nemali ste také niečo?Prikladám aj foto, len neviem či to dobre uvidíte. Neodsadzala som ju ale neviem či sa radšej nekuknem na korene a len nepresadím.

no tie bodky, myslím, si nemusíš ani všímať, ak si nenašla žiadnych návštevníkov, ten prvý list odhadujem na pleseň, to však nemá nič spoločné s koreňmi, listy majú póry, cez ktoré dostávajú živiny, niekedy pri nadmernej vlhkosti sa tieto póry upchajú a za následok to má tvorbu plesne, list treba odstrániť, preto sa nedoporučuje moc rosiť, aby sa predišlo takýmto chorobám;)
privát
01.10.09,08:06
jajax,
aj ja som mala ten kvet. Musím povedať, že bol nenáročný, nakoniec som ho vyhodila, lebo robil bordel-vystreloval všade semiačka. No neviem jeho názov.
Zdenka175
01.10.09,13:05
Cez deň som odfotila ten list s bodkami, trochu viac to vidieť. Ono to je taká žltá bodka a vo vnútri gulička. Kvetinárka mi povedala, že to budú roztoče. Ja s tým nemám skúsenosť.
Michelle051
01.10.09,13:18
ÚPLNE mimotemy.znama ma zvlastnu kvetinu.podla nej sa to vola madagaskar ale pod tymto nazvom som to nevyguglila.to male na kmeni su kvety ktore vystreluju semena.neviete niekto ako sa vola.

Kvietok sa volá Euphorbia leuconeura a mala som ho aj ja je super nenáročný odporúčam...
jajax
01.10.09,14:01
Kvietok sa volá Euphorbia leuconeura a mala som ho aj ja je super nenáročný odporúčam...
michelle dakujem velmi pekne;)ta znama uz mi dala dva malicke takze pestujem:D
Ma-Ba
01.10.09,14:04
Cez deň som odfotila ten list s bodkami, trochu viac to vidieť. Ono to je taká žltá bodka a vo vnútri gulička. Kvetinárka mi povedala, že to budú roztoče. Ja s tým nemám skúsenosť.
Zdenka - Ten prvý list sa mi zdá akoby popálený od slnka.
Ten druhý - určite to nie je " že nič to nie je" , ale nebezpečné to nebude. Bodka sa urobí, ale ďalej nepokračuje, obyčajne zaschne. Ale pre každý prípad ja to robím takto viď foto.
Už odznelo veľa debát na rôznych fórach na túto tému, ale nikdy sa neprišlo k jednoznačnému záveru. Ako napr. bakterióza je bakterióza a nikto o tom nepochybuje.
krater
01.10.09,15:25
kedze moje orchidejky spia chcem sa vam aspon pochvalit s mojou krasnou velkou Aloe vzdy som ju straaasne chcela tuto mi dala svagrinna na jar ale kedze ju z pivnice vylozili skor mala kopec vyhonkou zmrznutych tak som ich orezala a navrchu mi zostalo par vyzerala biedne ale pozrite ako sa pozbierala na balkone pocas leta a uz som aj povyberala z kochlika niekolko malych vyhonkov :D
zuzulu
01.10.09,16:52
kedze moje orchidejky spia chcem sa vam aspon pochvalit s mojou krasnou velkou Aloe vzdy som ju straaasne chcela tuto mi dala svagrinna na jar ale kedze ju z pivnice vylozili skor mala kopec vyhonkou zmrznutych tak som ich orezala a navrchu mi zostalo par vyzerala biedne ale pozrite ako sa pozbierala na balkone pocas leta a uz som aj povyberala z kochlika niekolko malych vyhonkov :D

mozes zacat palit tequilu :-)
foza
01.10.09,17:07
ÚPLNE mimotemy.znama ma zvlastnu kvetinu.podla nej sa to vola madagaskar ale pod tymto nazvom som to nevyguglila.to male na kmeni su kvety ktore vystreluju semena.neviete niekto ako sa vola.
mimotemyTento kvietok /euphorbia leuconeura/ mám aj ja meria už 160cm. Je úplne nenáročný máme ho v rohu izby a veľmi sa mu tam páči. Ked budem mocť pridávať fotky,tak ho uvidíš v plnej paráde!;)
Zdenka175
01.10.09,20:15
Na tejto stránke sú názvy phal. Len škoda , že najprv sa musí kliknuť na názov až potom sa ukáže foto. :rolleyes:
http://www.stenasa.se/bildarkiv/orkide/
sayly
02.10.09,05:07
Na tejto stránke sú názvy phal. Len škoda , že najprv sa musí kliknuť na názov až potom sa ukáže foto. :rolleyes:
http://www.stenasa.se/bildarkiv/orkide/

zdenka, raz som sem dala fotku sestrinej orchidei, teda len listu, čo mal pleseň, pozri sa, či to je to isté, na tej fotke to je vydieť dobre
sayly
02.10.09,05:14
poprosím o radu....neviem, či Vám to dobre vysvetlím, ale pokúsim sa....:confused::confused::confused:moja mama má pár orchideí, darí sa im celkom dobre, včera som ju navtívila a zistila som, že listy sú síce tvrdé ale celé sú posiate jamkami, akokeby bola postriekaná kyselinou a to začalo listy vyžierať, chrobač som tam nenašla žiadnu, ale vyzerajú naozaj nepekne, má to na všetkých orchideách, otec ich každý deň postrekoval, na jednom liste sa mi to zdá ako pleseň lebo je to tam rozsiahle ostatné sú ako špendlíková hlavička, nemajú zmenenú farbu, listy sú tým úplne posiate:confused::confused::confused:
Ma-Ba
02.10.09,06:22
poprosím o radu....neviem, či Vám to dobre vysvetlím, ale pokúsim sa....:confused::confused::confused:moja mama má pár orchideí, darí sa im celkom dobre, včera som ju navtívila a zistila som, že listy sú síce tvrdé ale celé sú posiate jamkami, akokeby bola postriekaná kyselinou a to začalo listy vyžierať, chrobač som tam nenašla žiadnu, ale vyzerajú naozaj nepekne, má to na všetkých orchideách, otec ich každý deň postrekoval, na jednom liste sa mi to zdá ako pleseň lebo je to tam rozsiahle ostatné sú ako špendlíková hlavička, nemajú zmenenú farbu, listy sú tým úplne posiate:confused::confused::confused:

sayly - ak je to toto, tak to je dosť zlé. Mám túto orchideu už dosť dlho a priniesla som ju tak z obchodu. Odstránila som napadnuté listy, horšie je, že nové listy to majú tiež akoby "vrodenú vadu". Akoby čosi salo dužinu listu. Postupne zostávajú vysaté fľaky, vidno len pletivo. A myslím, že sa to môže prenášať.
Potieram to ENDIEX-om. Tak čakám, čo sa z toho vykľuje. Možno má niekto viac skúseností.
Vyjadrenie : "najlepšia prevencia je rastliny nerosiť. Jediné opodstatnenie je rosiť po presadení v dĺžke 3-4 týždne"/virens/.
Foto by nebolo?
zuzulu
02.10.09,06:30
ahoj, pises, ze nerosit, ale ked ja mam pocit, ze ked to striedam, ze im raz dam do misky vodu, nech si natiahnu, a zasa ked ich na druhy tyzden postriekam s rozprasovacom, viac paci a su viac spokojne
tak isto som to tu uz par karat pisala, jedna kocka pisala, ze je dobre pretriet listy pivom, a zacala som tak robit pravidelne raz za dva tyzdne a krasne to pomaha
tak neviem...
Ma-Ba
02.10.09,08:20
Pre správne pochopenie príspevku - To je citovanie vyjadrenia jedného pestovateľa, ktorého si veľmi vážim, kde hovorí o prevencii, čo môže zabrániť hubovým ochoreniam.
Odvaha pestovať "po svojom" aj napriek všetkým radám, skúsenostiam je úžasná, najmä ak prinesie výsledky, ktoré protirečia povedzme skúsenostiam iných. Ja nerosím, moje orchidky sa hneď ohradili.
Ak Ti to tak ide pestuj ďalej tak ako sa Ti darí. Veď je hlúposť upustiť od toho čo sa mi darí, prejsť na niečo iné a orchidky dostanú na frak.
Nech sa darí
Zdenka175
02.10.09,10:02
poprosím o radu....neviem, či Vám to dobre vysvetlím, ale pokúsim sa....:confused::confused::confused:moja mama má pár orchideí, darí sa im celkom dobre, včera som ju navtívila a zistila som, že listy sú síce tvrdé ale celé sú posiate jamkami, akokeby bola postriekaná kyselinou a to začalo listy vyžierať, chrobač som tam nenašla žiadnu, ale vyzerajú naozaj nepekne, má to na všetkých orchideách, otec ich každý deň postrekoval, na jednom liste sa mi to zdá ako pleseň lebo je to tam rozsiahle ostatné sú ako špendlíková hlavička, nemajú zmenenú farbu, listy sú tým úplne posiate:confused::confused::confused:

Nevyzerá to ako na mojich listoch? Dobre to vidieť vo svetle. Ta bodka je svetlejšia. Občas je tam kopček. Ale nič iné nevidím.:mad: Tiež mi to pripadá oprskané kyselinou.Ja som nepostrekovala.Foto by mohlo.
Jana1303
02.10.09,10:17
Jednej mojej orchidee úplne zmäkli listy, ovisli, dva jej aj povädli ale farbu majú tmavo zelenú. Neviem čo som urobila zle, poraďte čo mám urobiť aby boli listy opäť pekné.
vikinka.n
02.10.09,10:22
Jednej mojej orchidee úplne zmäkli listy, ovisli, dva jej aj povädli ale farbu majú tmavo zelenú. Neviem čo som urobila zle, poraďte čo mám urobiť aby boli listy opäť pekné.

Neni sucha? Netreba ju poliat?
Michelle051
02.10.09,11:51
michelle dakujem velmi pekne;)ta znama uz mi dala dva malicke takze pestujem:D
Nemáš za čo vždy rada poradím ked môžem ;)
Jana1303
02.10.09,12:54
No myslím, že nieje suchá, lebo ju striekam každý druhý deň.
Silvernola
02.10.09,15:49
No myslím, že nieje suchá, lebo ju striekam každý druhý deň.
Tiež som len postrekovala, ale listy mäkli, nestačilo im to. Teraz raz za cca 10 dní ponorím do misky s vodou a sú OK
avonka1
02.10.09,16:08
Mne začala "odchádzať" kvitnúca orchidea- umiestnená v kuchyni naproti mikrovlnke ( môže mikrovlnka škodiť??? ) , tak som jej nazrela do koreňov. Poškodené som zredukovala a našla som medzi nimi zrejme LIST, ktorý sa vybral zlým smerom... :eek:
Na obrázku je zakrúžkovaný.
owecka27
02.10.09,16:12
Pekný večer :-)

keďže som v pestovaní týchto kvietkov úplne začiatočník - sa chcem spýtať, že jedna z mojich orchideí - uschli jej kvety a stonka je skoro celá hnedá.
Korene sú v poriadku aj listy ( dokonca vyháňa nové listy) zdá sa mi akoby odkvitala..ale je to normálne, že stonka je celá hnedá???

Ďakujem za rady
Ivus44
02.10.09,16:20
Pekný večer :-)

keďže som v pestovaní týchto kvietkov úplne začiatočník - sa chcem spýtať, že jedna z mojich orchideí - uschli jej kvety a stonka je skoro celá hnedá.
Korene sú v poriadku aj listy ( dokonca vyháňa nové listy) zdá sa mi akoby odkvitala..ale je to normálne, že stonka je celá hnedá???

Ďakujem za rady
je to v absolutnom poriadku. ked ti stonka uschne, odstrihni ju a trpezlivo cakaj na novu :)
owecka27
02.10.09,16:24
ano, ale môžem celú ju odstrihnúť? Vlastne by som ju musela odstrihnúť odtiaľ kde vyháňa tú stonku "zdola" tak :-)
trošku sa bojím, že rastlinke ublížim - i keď vyzerá byť úplne zdravá :-)

už jej nedám ani hnojivo- nechám ju už teda v kľude :)
a kedy budem vidieť alebo resp. poznať ten správny čas - kedy bude uschnutá?

prepáčte tu, že sa tak blbo pýtam, ale nemám žiaľ skúsenosti a mama ma už naplašila, že vyhynie :(
ale to si nemyslím ( teda dúfam)
tara464
02.10.09,16:28
vcera som bola v za v baumaxe a mormalne mi je tych orchidey luto v akom su stave to by mali predavat po 2-3 Eura a oni to predavaju po 9-16eur ja som sa skora chytala zahlavu
jajax
02.10.09,16:30
ano, ale môžem celú ju odstrihnúť? Vlastne by som ju musela odstrihnúť odtiaľ kde vyháňa tú stonku "zdola" tak :-)
trošku sa bojím, že rastlinke ublížim - i keď vyzerá byť úplne zdravá :-)

už jej nedám ani hnojivo- nechám ju už teda v kľude :)
a kedy budem vidieť alebo resp. poznať ten správny čas - kedy bude uschnutá?

prepáčte tu, že sa tak blbo pýtam, ale nemám žiaľ skúsenosti a mama ma už naplašila, že vyhynie :(
ale to si nemyslím ( teda dúfam)
neboj sa odstrihni ju najnizsie ako sa da.dobre robis ze si ju teraz prestala hnojit.potrebuje oddych.ked ti zacne vyhanat listy alebo stonku zacni zase s hnojenim.
tara464
02.10.09,16:31
idem sa vam tak trosku pochvalit na zaciatku juna som dostala orchideu, niekde by tu mala byt aj jej fotka ae nwm kde.este jej ani jeden kvietok neodpadol a vyhana si nove a dokonca si vyhana aj novu stonku.A este ma potesili 2 orchidey .jednu som si uz myslela ze ju vyhodim a po nejakych dvoch mesiacoch my zacla vyhanat stonku a este jedna mi vyhnala 6 listov a zene si teraz stonu tak som cela z toho vyhepena:D
jajax
02.10.09,16:33
vcera som bola v za v baumaxe a mormalne mi je tych orchidey luto v akom su stave to by mali predavat po 2-3 Eura a oni to predavaju po 9-16eur ja som sa skora chytala zahlavu
v kvetinarstve kam chodim ja sa tiez hrozne o orchidee staraju.teraz v lete ich mali vylozene vonku,tie sa popredali rychlo a tie ktore boli vo vnutri vyzerali za par dni hrozne.bud boli totalne premocene alebo suche.je vidiet ze tie predavacky k tomu nemaju vztah.
owecka27
02.10.09,16:35
to jajax

:-) ĎAKUJEM ZA RADY :-)
jajax
02.10.09,16:38
nemas za co.kazda obcas potrebujeme poradit:)
Jana1303
02.10.09,17:48
vcera som bola v za v baumaxe a mormalne mi je tych orchidey luto v akom su stave to by mali predavat po 2-3 Eura a oni to predavaju po 9-16eur ja som sa skora chytala zahlavu

Áno, úplne s Tebou súhlasím, dnes som pozerala a oni zlacnené na 18 €, taktiež mi ich bolo ľúto také úbohé.
vikinka.n
02.10.09,18:26
No myslím, že nieje suchá, lebo ju striekam každý druhý deň.

Podla mna je malo ju len striekat, treba ju raz za 7-10 dni poriadne poliat (bud namocit tak na pol hodinu, alebo dobre poprelievat), nechat dobre odkvapkat, aby korene nezostali stat vo vode.
vikinka.n
02.10.09,18:29
Mne začala "odchádzať" kvitnúca orchidea- umiestnená v kuchyni naproti mikrovlnke ( môže mikrovlnka škodiť??? ) , tak som jej nazrela do koreňov. Poškodené som zredukovala a našla som medzi nimi zrejme LIST, ktorý sa vybral zlým smerom... :eek:
Na obrázku je zakrúžkovaný.

Ten list je aky? Zeleny zivi, alebo je suchy? Moc dobre to tam nevidim.
Mne to skor pripada ako stary uschnuty list. Ked je suchy odtrhnut a vybavene, ak je zeleny nechat tak.
avonka1
02.10.09,20:19
vikinka.n , lístoček bol zeleno-žltý ( živý ), ako keď na jar vyrastá rastlinka z fazule ( inak to neviem prirovnať ), tak uvidíme, o čo si vlastne milá rastlina koleduje... :-)
Zdenka175
03.10.09,06:42
Sayly pozerala som ten list s plesnou tvojej sestry . No ten moj vypadá ináč. Voľným okom to vidieť trocha a foťak to ztmavil -zkreslil.Ten flak je trochu mäkkší ako zbytok listu. Znovu som ho odfotila, a mám fotky listu z hora a zdola . a srdiečko. List č. 1 má taký hnedý fľačik len z tej strany ako je odfotený, z druhej to nemá. Rozmýšlam či je to upučené od obchodu alebo hnije.Dúfam, že nenapadne srdiečko. List č. 2 má ten veľký fľak a trochu sa začína farbiť list ako vyrastá od srdiečka. List č. 3 má taký malý fľačik. Dufám, že neprídem o všetky 3 listy.:mad::mad: Ja vôbec nerosím. To muselo vzniknúť v obchode.
mata10
03.10.09,10:29
Milé orchideárky v kauflande je akcia na orchidei.Ja som si tiež kúpila.Neskor dám foto.
mata10
03.10.09,11:10
Tu sú tie fotky čo som slubila.
vikinka.n
03.10.09,11:19
vikinka.n , lístoček bol zeleno-žltý ( živý ), ako keď na jar vyrastá rastlinka z fazule ( inak to neviem prirovnať ), tak uvidíme, o čo si vlastne milá rastlina koleduje... :-)

Ked zacina zltnut tak uschyna, neviem, no mne to stale pripada ako stary list, ako ked je rastlina hlbsie zasadena a list je v substrate.
No uvidis co casom spravi, keby to bola nova keika tak drzim palce nech pekne vyrastie ;)
tara464
04.10.09,08:44
maju aj v kauflande v za orchidey????
mata10
04.10.09,09:22
Ja som ich kúpila v Spišskej Novej Vsi,ale ked je akcia tak by mali mať aj u Vás.
betrix
04.10.09,12:12
Ahojte, prosím poradiť, manžel mi niekedy v júli prelial orchideu, takže odišli jej korene, tie zhnité a suché časti som odstránila, zasypala škoricou a mám to v sáčku.Má ešte nejaké vzdušné korene, 2 lístky, ale nejako sa nič nedeje. Mám čakať alebo to skúsiť posadiť?
Chcela som priložiť i fotky, ale neviem to tu vložiť, alebo možno ešte nemôžem. Vďaka.
betrix
04.10.09,12:17
Tak som to skúsila, prikladám foto.
privát
04.10.09,14:04
aj ja posielam svoje krasotiny. Mám ich dve. Tretia mini je 2 mesiace v sáčku. Výsledok-narástol jej tam 1cm malinký korienok, ktorý počase zaspal a všetky staré listy zvädli. Myslela som si, že je po nej aj v sáčku. Ale pred týždňom som zbadala zo srdiečka vykúkať nový malinkatý lístok. Tak uvidím. Všetkých pozdravujem
zena
04.10.09,15:57
aj ja posielam svoje krasotiny. Mám ich dve. Tretia mini je 2 mesiace v sáčku. Výsledok-narástol jej tam 1cm malinký korienok, ktorý počase zaspal a všetky staré listy zvädli. Myslela som si, že je po nej aj v sáčku. Ale pred týždňom som zbadala zo srdiečka vykúkať nový malinkatý lístok. Tak uvidím. Všetkých pozdravujem
Ta miniaturna je uplne krasna, taku som este nevidela....
zuzulu
04.10.09,17:07
aj ja posielam svoje krasotiny. Mám ich dve. Tretia mini je 2 mesiace v sáčku. Výsledok-narástol jej tam 1cm malinký korienok, ktorý počase zaspal a všetky staré listy zvädli. Myslela som si, že je po nej aj v sáčku. Ale pred týždňom som zbadala zo srdiečka vykúkať nový malinkatý lístok. Tak uvidím. Všetkých pozdravujem

ta malinka je uuuuuuuuuuuuuuuuzasna, odkial ju mas?
alenad
04.10.09,17:16
Mám otázočku. Letním Dendrobium a netuším, aké najnižšie nočné teploty zvládne.
privát
04.10.09,17:26
moc ďakujem. Obidve som kúpila v Kauflande. A tú "nevydarenú", ktorá je teraz v sáčku v súkromnom kvetinárstve.
Ale na jar, ak pôjdem do Poľska, tak si tam určite kúpim. Sú oveľa lacnejšie, ako u nás, ale nie na tržnici, ale v marketoch podobných Baumaxu apod. Videla som ich osobne a boli kráásne.
vikinka.n
04.10.09,19:38
Tesim sa, bude mi kvitnut oncidium :D
zuzulu
05.10.09,04:39
damy dnes nezabudnite, v lidli zacina akcia na orchidejky :)
Maruška54
05.10.09,05:22
damy dnes nezabudnite, v lidli zacina akcia na orchidejky :)
tak ja už som si jednu ukoristila v Malackách a včera v Kauflande vo výpredaji dendrobium
Jara
05.10.09,07:59
U nas mali v lídli asi 20 ks, hneď ráno boli rozobraté, ale mne sa tiež jedna ušla :). Je iná, takú som ešte nemala, tak ju dúfam kamarátky doma privítajú :---
zuzulu
05.10.09,08:26
U nas mali v lídli asi 20 ks, hneď ráno boli rozobraté, ale mne sa tiež jedna ušla :). Je iná, takú som ešte nemala, tak ju dúfam kamarátky doma privítajú :---

ani nehovor, z akeho mesta si?
ja sa tam chystam dnes po praci, snad este nejaku ukoristim:(
moni2
05.10.09,08:44
Posielam aj pár fotiek pre potešenie. Na prvej fotke sú tie mladé keiky vyrastajúce na stopke po odkvitnutí.

Pekný deň


Su krasne
jess
05.10.09,08:50
U nas mali v lídli asi 20 ks, hneď ráno boli rozobraté, ale mne sa tiež jedna ušla :). Je iná, takú som ešte nemala, tak ju dúfam kamarátky doma privítajú :---

Myslíš orchidey ....tu ludisiu, či ako sa volala ? ...u nás mali len tie, ale žiadna nekvitla, pripadalo mi to ako izbová rastlinka ozdobná bordovým listom .
jajax
05.10.09,09:00
tak som si kupila ludisiu a zistila som ze to je ta diamantova orchidea co spominala foza.nemali ich vela a bolo vidno ze boli uz dost rozobrane pred otvorenim(bola som tam hned rano,ako prva som platila:D:D).ale je naozaj pekna a ma dalsie dve pahluzy.
Maruška54
05.10.09,09:03
Myslíš orchidey ....tu ludisiu, či ako sa volala ? ...u nás mali len tie, ale žiadna nekvitla, pripadalo mi to ako izbová rastlinka ozdobná bordovým listom .
ani u nás neboli rozkvitnuté ale každá mala jeden puk, moja má ďaľšie dve pahľuzy
Jara
05.10.09,09:06
ani nehovor, z akeho mesta si?
ja sa tam chystam dnes po praci, snad este nejaku ukoristim:(


Michalovce
alenad
05.10.09,09:40
Mám otázočku. Letním Dendrobium a netuším, aké najnižšie nočné teploty zvládne.


posúvam
zuzulu
05.10.09,09:57
no ako vidim, ja dnes nemam sancu v tom lidli, ked tam pojdem po praci :mee:
Zdenka175
05.10.09,10:06
Chcela som sa opýtať či sa vám niekedy tak rýchlo roztvorili púčiky na orchidei ako mne? Keď som ju dostala mala otvorených len 8 kvetov. A teraz za 10 dní už má otvorených všetkých 20. :eek:Teplota sa v miestnosti nemenila. To je tá orchidea čo má tie bodky na listoch a novú rastlinku pri srdiečku. Zdá sa mi to zvláštne,lebo mám takú orchidei od júna a tá ešte roztvára posledné 2 púčiky.:rolleyes:
Jara
05.10.09,10:10
no ako vidim, ja dnes nemam sancu v tom lidli, ked tam pojdem po praci :mee:

Možno nemusíš byť smutná, lebo ide o takú inú orchidejku, tá je skôr pekná listom, kvietky má len také drobučké. No keď ti je ľúto, tak choď do Kauflandu, tam majú teraz Phaly a rôzné farby, žlté biele a ružovofialové, boli pekné po 5,99 ale ja už všetky také mám, tak preto som si kúpila tu v Lídli. Urob si radosť.
Zdenka175
05.10.09,10:10
Zabudla som priložiť foto ako rozkvitla.Dúfam, že mi rýchlo neodkvitne.
zuzulu
05.10.09,10:37
Možno nemusíš byť smutná, lebo ide o takú inú orchidejku, tá je skôr pekná listom, kvietky má len také drobučké. No keď ti je ľúto, tak choď do Kauflandu, tam majú teraz Phaly a rôzné farby, žlté biele a ružovofialové, boli pekné po 5,99 ale ja už všetky také mám, tak preto som si kúpila tu v Lídli. Urob si radosť.

vies co, chcela som praveze iny druh, chcela som tuto diamantovu, ale ved uvidim, mozno este nieco stihnem
v kauflande bola uz moja mamina a doniesla peknu zltu :) ale nechce mi ju dat do izby, nechala si ju u seba
este ze byvame v jednom byte, aspon mozem chodit okukovat ;)
vikinka.n
05.10.09,10:54
Chcela som sa opýtať či sa vám niekedy tak rýchlo roztvorili púčiky na orchidei ako mne? Keď som ju dostala mala otvorených len 8 kvetov. A teraz za 10 dní už má otvorených všetkých 20. :eek:Teplota sa v miestnosti nemenila. To je tá orchidea čo má tie bodky na listoch a novú rastlinku pri srdiečku. Zdá sa mi to zvláštne,lebo mám takú orchidei od júna a tá ešte roztvára posledné 2 púčiky.:rolleyes:

Zdenka, prepac, ale mam taky pocit ze zo vsetkeho robis velky problem. Ked rozkvitla tak rozkvitla. Niektore rozkvitnu rychlejsie, niektore pomalsie a niektore vobec. A ked odkvitne tak odkvitne, nic s tym nenarobis, tak to proste je. Mozno by si si ich mala menej vsimat, prehnana starostlivost je niekedy na skodu.
Michelle051
05.10.09,11:51
Uh teda ja do Lidla nejdem bo nemám miesto....:mee: No bolo by len jedna orchidka vypustila keiku takže nejaké miesto potrebujem....
Lenka1979
05.10.09,11:59
... ja tu chodím pozerať väčšinou obrázky:D:D:D a popri tom , sem-tam aj niečo prečítam ohľadom orchideí, lebo mám doma štyri, a strašne túžim mať oncidium (tak sa to volá:---), no v Bardejove ho ani za ten svet neviem nájsť...:mad: