Andyke
26.02.09,21:06
Dostala som takéto mini orchidejky.
vema
27.02.09,06:42
Ja som dostala tiež orchideu, je v priesvitnom črepníku, dostala som k tomu aj priesvitný rajtop, vraj korene majú mať tiež svetlo. Zasadená je v takej drevenej drti. Polievať sa má tak, že sa raz týždenne preleje vodou, nechá odkvapkať a odložiť. Ako hnojiť? Zarobiť hnojivo a tiež preliať, veď to všetko vytečie. Poradíte?
jess
27.02.09,06:57
Ja som kúpila včera hnojivo na orchidee a tam je písané, že sa má hnojiť v období od apríla do októbra.
sayly
27.02.09,10:22
Ja som dostala tiež orchideu, je v priesvitnom črepníku, dostala som k tomu aj priesvitný rajtop, vraj korene majú mať tiež svetlo. Zasadená je v takej drevenej drti. Polievať sa má tak, že sa raz týždenne preleje vodou, nechá odkvapkať a odložiť. Ako hnojiť? Zarobiť hnojivo a tiež preliať, veď to všetko vytečie. Poradíte?

No poradila by som polievať raz za týždeň tak, že črepník ponoríš do vody až po vrch črepníka a nechať 30 min až 1 hod, potom vodu vyliať a nechať poriadne odkvapkať, aby tam nezostala žiadna voda...čo sa týka hnojenia, raz za 2 týždne pridať hnojivo do vody, do ktorej ponoríš črepník...hnojí sa len v období rastu (keď rastú listy) a kvitnutia...ak budeš mať orchideu na mieste pri radiátore, treba ju rosiť, ale len listy, pretože pri vykurovaných telesách býva suchší vzduch...orchidea potrebuje vlhkosť vzduchu cca 60 - 80%
sayly
27.02.09,10:25
Ja som kúpila včera hnojivo na orchidee a tam je písané, že sa má hnojiť v období od apríla do októbra.

bez ohľadu na to, čo je napísané na hnojive, treba hnojiť v období kvitnutia a rastu listov...ak orchidea odkvitne a nerastú jej žiadne listy, tak nehnojíme, pretože potrebuje oddych, v období oddychu aj menej polievame
sayly
27.02.09,13:54
Môže mi niekto poradiť, kde sa dajú kúpiť alebo objednať na dobierku coco chipsy?

Tento pán.

MIPES
p.Ivan Mitický
Trenčianské Stankovce
tel: +421 903220038

Ak by si toho chcela viac ako 100 l oplatí sa to objednať v česku tu : http://lukscheiter.cz/

Ďakujem
sayly
27.02.09,13:55
Ja ich používam už dlhšie a kúpila som ich v BA v Hornbachu. Sú balené v 5 litrovom balení a treba ich hľadať v oddelení pre chovateľov pretože sa používajú ako podstielka pre plazov do terárií.

Pekný deň:)

Ďakujem
vema
27.02.09,15:51
No poradila by som polievať raz za týždeň tak, že črepník ponoríš do vody až po vrch črepníka a nechať 30 min až 1 hod, potom vodu vyliať a nechať poriadne odkvapkať, aby tam nezostala žiadna voda...čo sa týka hnojenia, raz za 2 týždne pridať hnojivo do vody, do ktorej ponoríš črepník...hnojí sa len v období rastu (keď rastú listy) a kvitnutia...ak budeš mať orchideu na mieste pri radiátore, treba ju rosiť, ale len listy, pretože pri vykurovaných telesách býva suchší vzduch...orchidea potrebuje vlhkosť vzduchu cca 60 - 80%Ďakujem, veď sa mi aj videlo, že tá drť bola hneď suchá, no teraz už viemhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
tara464
28.02.09,11:51
Chcem sa opytat ,ci moze sposobit zmaknutie listov aj to ,ze je orchidea sucha.
linko1
28.02.09,12:04
toto sú moje :-)
sayly
28.02.09,18:43
Chcem sa opytat ,ci moze sposobit zmaknutie listov aj to ,ze je orchidea sucha.

podľa mňa môže, ale ak je suchá tak listy začínajú harmonikovieť a mäknú, ak je prepolievaná tak žltnú.
tara464
01.03.09,07:24
dakujem:)
jarka.slosiarikova
01.03.09,14:46
prosim vas poradte mi. mala som nadhernu orchideu a vsetky korene mi odhnili a to som ju polievala iba raz do tyzdna. vsetky korene som obstrihala a znovu ju zasadila narastu nove??? ci ju uz mozem odhodit???
bef
01.03.09,17:26
prosim vas poradte mi. mala som nadhernu orchideu a vsetky korene mi odhnili a to som ju polievala iba raz do tyzdna. vsetky korene som obstrihala a znovu ju zasadila narastu nove??? ci ju uz mozem odhodit???

Jarka, skús vyskúšať "sáčkovú metódu", ktorá je popísaná v predchádzajúcich príspevkov tejto témy.

Pekný deň :)
jarka.slosiarikova
01.03.09,20:07
su nadherne
jarka.slosiarikova
01.03.09,20:16
dakujem pekne za radu ale aj tak neviem ci ju mam dat do vody a tak do sacku a sacok uzavsiet alebo ako to mam urobit prosim poradte mi
Meggi 1
01.03.09,21:30
dakujem pekne za radu ale aj tak neviem ci ju mam dat do vody a tak do sacku a sacok uzavsiet alebo ako to mam urobit prosim poradte mi
Jarka, klikni na link, je tam opísaný postup, ako na to: http://www.porada.sk/929037-post378.html
branislavp
02.03.09,11:52
Ahojte, nemám žiadne skúsenosti s pestovaním orchideí. Prosím poradiť. Mám iba jednu orchideu doma, a nechcem jej ublížiť. Pýtam sa, musí byť výhonok pripevnený o "paličku", na ktorom boli kvety taký príliš dlhý, je zelený, čo s ním, mám čakať pokiaľ sa na ňom neobjavia nové kvety, alebo ho pristrihnúť. Korene nad substrátom vyčnievajú, mám ich zasypať substrátom, alebo to má tak byť? Ďakujem.
tara464
02.03.09,12:00
ja by som stonku odstrihla az vtedy ked zhnednea korene ,ktore vycnievaju z crepnika davaju orchidey svetlo,cize by som ich nezasypala
sayly
02.03.09,12:05
Ahojte, nemám žiadne skúsenosti s pestovaním orchideí. Prosím poradiť. Mám iba jednu orchideu doma, a nechcem jej ublížiť. Pýtam sa, musí byť výhonok pripevnený o "paličku", na ktorom boli kvety taký príliš dlhý, je zelený, čo s ním, mám čakať pokiaľ sa na ňom neobjavia nové kvety, alebo ho pristrihnúť. Korene nad substrátom vyčnievajú, mám ich zasypať substrátom, alebo to má tak byť? Ďakujem.

Po odkvitnutí treba stonku skrátiť, t.j. odstrihnúť nad druhým alebo tretím očkom, zvykne ešte zakvitnúť zo starej stopky, niekedy na nej vyrastie aj keik, o paličku treba stopku pripevniť keď začína mať puky, pretože potrebuje oporu nakoľko kvety sú ťažké, vzdušné korene nechajte tak, orchidei vyháňajú tieto korene, to je v poriadku, niektoré časom uschnú, niektoré nie, ale nechávajú sa voľne rásť, nezasypávajú sa.....
sayly
02.03.09,12:11
Moja nová kráska ..... kúpila som ju v Baumaxe, bola vo výpredaji....netuším prečo
branislavp
02.03.09,21:33
ja by som stonku odstrihla az vtedy ked zhnednea korene ,ktore vycnievaju z crepnika davaju orchidey svetlo,cize by som ich nezasypala
Ďakujem.
branislavp
02.03.09,21:34
Po odkvitnutí treba stonku skrátiť, t.j. odstrihnúť nad druhým alebo tretím očkom, zvykne ešte zakvitnúť zo starej stopky, niekedy na nej vyrastie aj keik, o paličku treba stopku pripevniť keď začína mať puky, pretože potrebuje oporu nakoľko kvety sú ťažké, vzdušné korene nechajte tak, orchidei vyháňajú tieto korene, to je v poriadku, niektoré časom uschnú, niektoré nie, ale nechávajú sa voľne rásť, nezasypávajú sa.....

Ďakujem.
Meggi 1
02.03.09,21:47
Ahojte, nemám žiadne skúsenosti s pestovaním orchideí. Prosím poradiť. Mám iba jednu orchideu doma, a nechcem jej ublížiť. Pýtam sa, musí byť výhonok pripevnený o "paličku", na ktorom boli kvety taký príliš dlhý, je zelený, čo s ním, mám čakať pokiaľ sa na ňom neobjavia nové kvety, alebo ho pristrihnúť. Korene nad substrátom vyčnievajú, mám ich zasypať substrátom, alebo to má tak byť? Ďakujem.
Ak máš stonku príliš dlhú a je ešte zelená ako píšeš, pestovatelia ju zvykli odstrihnúť pri druhom alebo treťom "kolienku" - ale nemáš už na nej kvety vôbec? Počula som však už aj názor, že po odpadnutí kvetov nechali stonku tak ako bola, nezrezali a znova im nahodila puky. Ja osobne som zrezala.
Tie vzdušné korene môžu vyčnievať nad substrátom, aj moje sú vonku, to nevadí.
sayly
03.03.09,11:13
Dnes som sa išla pozrieť na jednu moju orchid., pretože jej začali mäknúť listy a zdalo sa mi, že nemá ani jeden koreň zelený....všetky okrem jedného 3cm dlhého mala odhnité....všetky som odstránila, poriadne som ju opláchla a dala do čistého prázdneho črepníka, zabalila som ju do sáčku, ale tak, že jej listy trčia a sáčik som uzavrela.....môže mi niekto, komu sa už podarilo takto zachrániť orchideu, povedať, či som urobila dobre?:eek::mee:

Vopred ďakujem!
bef
03.03.09,15:09
Dnes som sa išla pozrieť na jednu moju orchid., pretože jej začali mäknúť listy a zdalo sa mi, že nemá ani jeden koreň zelený....všetky okrem jedného 3cm dlhého mala odhnité....všetky som odstránila, poriadne som ju opláchla a dala do čistého prázdneho črepníka, zabalila som ju do sáčku, ale tak, že jej listy trčia a sáčik som uzavrela.....môže mi niekto, komu sa už podarilo takto zachrániť orchideu, povedať, či som urobila dobre?:eek::mee:

Vopred ďakujem!

Tvoj postup je iba s časti v poriadku, takže odstránenie odhnitých koreňov je v poriadku, to opláchnutie by som ja osobne nerobila, ale skôr by som použila na dezinfekciu mletú škoricu a vložila do sáčku, ale celú rastlinu a potom len trpezlivo čakať či narastú nové vzdušné korienky.

Pekný deň :)
margareta0505
03.03.09,17:29
cawte chcela by som sa spytat ...ze ked robite doma subastrat tak co na to pouzivate a este vcera som si kupila orchidejku....rodu dendrubium nobile...a poprosila by som vas o radu ako sa o nu starat..pls
branislavp
04.03.09,00:30
Ak máš stonku príliš dlhú a je ešte zelená ako píšeš, pestovatelia ju zvykli odstrihnúť pri druhom alebo treťom "kolienku" - ale nemáš už na nej kvety vôbec? Počula som však už aj názor, že po odpadnutí kvetov nechali stonku tak ako bola, nezrezali a znova im nahodila puky. Ja osobne som zrezala.
Tie vzdušné korene môžu vyčnievať nad substrátom, aj moje sú vonku, to nevadí.
Stonka je dosť dlhá, ošetrená-pripevnená k podpere, je zelená, to znamená, že je životaschopná, nechám ju radšej tak, pretože sa mi už v niektorých miestach na nej objavujú náznaky vyčnievajúcich asi pukov, uvidím, budem čakať. Orchidea má 6 krásnych tvrdých zdravých listov, siedmy rastie, takže zelene k životu má dosť, predpokladám. Musím byť trpezlivá. Ďakujem Ti za príspevok.
sayly
04.03.09,06:21
Stonka je dosť dlhá, ošetrená-pripevnená k podpere, je zelená, to znamená, že je životaschopná, nechám ju radšej tak, pretože sa mi už v niektorých miestach na nej objavujú náznaky vyčnievajúcich asi pukov, uvidím, budem čakať. Orchidea má 6 krásnych tvrdých zdravých listov, siedmy rastie, takže zelene k životu má dosť, predpokladám. Musím byť trpezlivá. Ďakujem Ti za príspevok.


Odstrihni iba to kde boli kvety, tam Ti už určite nezakvitne a nadarmo bude zaťažovaná, takže ju zostrihni nad prvým očkom odvrchu....ak máš pocit, že Ti budem rašiť z tých spiacich očiek
tara464
04.03.09,08:04
Moja nová kráska ..... kúpila som ju v Baumaxe, bola vo výpredaji....netuším prečo
Za kolko eur si ju kupila ,lebo ja som si prednedavnom kupila tiez v baumaxe ked bol vypredaj rchidey po 4 eura
tara464
04.03.09,08:07
Mam kamarata ktory pestuje orchidey a 1 orchideu ide dat do sacku a sa pyta ci tam ma dat mach alebo nie .dakujem
pipula
04.03.09,10:35
Ja prosím o radu. Moja orchidea vyhnala konárik, aj púčiky, ale tie postupne žltnú, oschýnajú a nerozkvitnú. Prvý púčik som odthla, ale postupne to robia všetky. Kvet je umiestnený na parapete okna, smerom na východ. Vie niekto poradiť čo robiť v tomto prípade?
tara464
04.03.09,11:29
Ja prosím o radu. Moja orchidea vyhnala konárik, aj púčiky, ale tie postupne žltnú, oschýnajú a nerozkvitnú. Prvý púčik som odthla, ale postupne to robia všetky. Kvet je umiestnený na parapete okna, smerom na východ. Vie niekto poradiť čo robiť v tomto prípade?
Pod parapetnou doskou mas umietneny radiator?
sayly
04.03.09,12:28
Za kolko eur si ju kupila ,lebo ja som si prednedavnom kupila tiez v baumaxe ked bol vypredaj rchidey po 4 eura


za 6 eur a myslím si, že sa oplatila:D
v Baumaxe v TT
sayly
04.03.09,12:35
Ja prosím o radu. Moja orchidea vyhnala konárik, aj púčiky, ale tie postupne žltnú, oschýnajú a nerozkvitnú. Prvý púčik som odthla, ale postupne to robia všetky. Kvet je umiestnený na parapete okna, smerom na východ. Vie niekto poradiť čo robiť v tomto prípade?

Môže byť na vine viacero vecí, ale niekedy sa to stáva aj bez príčiny....môže mať moc, sucho, moc teplo, prievan....prečítaj si tu v porade, akú príčinu to môže mať, je tu k tomu veľa príspevkov....mohla Ti prechladnúť, pri prenose domov keď si ju kúpila
sayly
04.03.09,12:47
Mam kamarata ktory pestuje orchidey a 1 orchideu ide dat do sacku a sa pyta ci tam ma dat mach alebo nie .dakujem

Ako tu už spomínala BEF treba odstrániť všetky zhnité korienky a posypať škoricou (pôsobí) ako dezinfekcia, vložiť orchideu do čistého črepníka bez substrátu a vložiť do sáčku, uzavrieť sáčok tak, aby zostal len malý otvor....takže žiaden mach
tara464
04.03.09,15:43
Ako tu už spomínala BEF treba odstrániť všetky zhnité korienky a posypať škoricou (pôsobí) ako dezinfekcia, vložiť orchideu do čistého črepníka bez substrátu a vložiť do sáčku, uzavrieť sáčok tak, aby zostal len malý otvor....takže žiaden mach
Dik:)
tara464
04.03.09,15:46
za 6 eur a myslím si, že sa oplatila:D
v Baumaxe v TT
To je tiez dobra cena.Ja si myslim ze sa oplati kupovat orchidee vo flore a v baumaxe pretoze tam ich maju uplne zdrave a v malych kvetinarstvach maju drahe a maju malo korenov.
jarka.slosiarikova
04.03.09,15:51
dakujem pekne za radu. este sa opytam ci to netreba vobec polievat???
sayly
05.03.09,06:01
To je tiez dobra cena.Ja si myslim ze sa oplati kupovat orchidee vo flore a v baumaxe pretoze tam ich maju uplne zdrave a v malych kvetinarstvach maju drahe a maju malo korenov.

No mali tam jednu nádhernú, takú farbu kvetu som ešte nevidela, ale táto bola už odkvitnutá, mala len listy pár korienkov, aj listy mala zožltnuté a za tú pýtali vo výpredaji 21 eur (pred tým cca 42), listy jej rástli akoby vo vejári a kvety boli čisto modrej farby, ale takej zvláštnej, keby stála menej tak ju kúpim, asi sa tam pôjdem dnes pozrieť, či ju ešte nezlacneli
sayly
05.03.09,06:04
dakujem pekne za radu. este sa opytam ci to netreba vobec polievat???

Kým ju budeš mať v sáčku, nerob s ňou nič, takže ju nepolievaj, keď jej vyrastú korienky raz začas ju poros, ale jemne...polievať začni až keď ju zasadíš aj to opatrne, lebo si bude musieť zvyknúť na nové prostredie.
tara464
05.03.09,07:03
No mali tam jednu nádhernú, takú farbu kvetu som ešte nevidela, ale táto bola už odkvitnutá, mala len listy pár korienkov, aj listy mala zožltnuté a za tú pýtali vo výpredaji 21 eur (pred tým cca 42), listy jej rástli akoby vo vejári a kvety boli čisto modrej farby, ale takej zvláštnej, keby stála menej tak ju kúpim, asi sa tam pôjdem dnes pozrieť, či ju ešte nezlacneli
Kamoš tiez pestuje orchidky a ma znamu vo flore tak ona nam vybavy nejake orchidky a vzdycky ked im nejake dovezu tak mu zavola naposledy mali modre
tara464
05.03.09,07:06
Staci ked ma tu orchideu iba takto v sacku,nemusi sa vobec polievat??
bef
05.03.09,10:52
Staci ked ma tu orchideu iba takto v sacku,nemusi sa vobec polievat??

Nestačí, skús si prečítať aj predchádzajúce príspevky a zistíš, že sáčková metóda je preto sáčková lebo sa rastlinke robí klíma a teda je potrebné dať do sáčku celú rastlinku a nepolievať. (postup je tu už niekoľkokrát spomínaný)

Pekný deň :)
tara464
05.03.09,13:42
Nestačí, skús si prečítať aj predchádzajúce príspevky a zistíš, že sáčková metóda je preto sáčková lebo sa rastlinke robí klíma a teda je potrebné dať do sáčku celú rastlinku a nepolievať. (postup je tu už niekoľkokrát spomínaný)

Pekný deň :)
Čiže to zname ze tam mam dat aj listy??
sayly
05.03.09,14:22
Čiže to zname ze tam mam dat aj listy??

Presne tak, schovať všetko do sáčku a uzavrieť, nechať len malý otvor....
dzastinka1
06.03.09,09:47
Nedá mi nezapojiť sa. Asi pred mesiacom som kúpila orchideu v akcii z 899 na 99. Nič je j nebolo, iba že bola odvkitnutá. Teda stonky kvetov ešte mala. Teraz, po mesiaci si na tých stonkách vyhnala nové púčiky, dokonca aj z bokov jej rašia nové výhonky. Taká som spokojná :-) Len dúfam, že ju to veľmi nevyčerpá, keď kvitne tak dlho.
branislavp
07.03.09,04:21
Presne tak, schovať všetko do sáčku a uzavrieť, nechať len malý otvor....
Prosím Ťa na ako dlho sa majú dať do sáčku aj listy? A vysvetli mi prosím, čo sú to keiky a podrobne popíš rozmnožovanie orchideí. Veľmi ma to zaujíma. Pekne ďakujem.
sayly
07.03.09,10:24
Prosím Ťa na ako dlho sa majú dať do sáčku aj listy? A vysvetli mi prosím, čo sú to keiky a podrobne popíš rozmnožovanie orchideí. Veľmi ma to zaujíma. Pekne ďakujem.

v sáčku musí zostať, kým jej nenarastú nové korene a až keď budú dosť silné, tak orchideu treba zasadiť....keiky, sú nové rastliny, ktoré rastu na orchideách tzv. dcérske rastliny, napríklad po odstrihnutí stonky Ti zo spiaceho očka nemusí zakvitnuť, ale Ti začnú rásť listy, treba čakať kým vyrastú 2 - 3 vzdušné korienky na cca 5 cm a potom môžeš novú orchidku zasadiť, takto sa rozmnožujú phaly, orchidee, ktoré majú hľuzy a podobne sa rozmnožujú delením pri presádzaní.
tara464
07.03.09,12:20
Neviete mi niekto poradit kolko rokov sa doziva phalaenopsis?
tara464
07.03.09,12:23
Ako prinutim orchideu aby si vyhnala velku stonku s mnozstvom pucikom,odkial si mam zohnat konzistenciu na klicenie semien,nedaju sa od niekial obiednat hnojiva,ktore prospievaju na urychlujuci rast orchidey
margareta0505
07.03.09,15:30
chcela by som sa spytat ze mam 1 orchideu a presadzalal som ju a od spodu nema ziadne korene ale nad zemov je ich 10 .....tak to nevadi nemusim pouzivat tu sackovu metodu....vsaq
margareta0505
07.03.09,17:01
a este by som sa chcela opytat ze po odkvitnuti dendrobium nobile .....mozem odrezat jeden ten pahyl a dt do do vody alebo ho rozdelit a zasadit...nemate niekto s tim skusenosti prosim poradte
bef
07.03.09,17:34
chcela by som sa spytat ze mam 1 orchideu a presadzalal som ju a od spodu nema ziadne korene ale nad zemov je ich 10 .....tak to nevadi nemusim pouzivat tu sackovu metodu....vsaq

Máš pravdu nemusíš použiť sáčkovú metódu, stačí ju len zasadiť. Aby sa pri sadení korene nelámali treba ich namočiť do vlažnej vody, budú ohybné a lepšie sa uložia do kvetináča.

Pekný deň :)
margareta0505
08.03.09,18:30
prosim ma tu niekto skusenosti s pestovanim orchidey druhu dendrobium nobile
sayly
09.03.09,05:28
prosim ma tu niekto skusenosti s pestovanim orchidey druhu dendrobium nobile

No tento druh orchidei mám aj ja, momentálne mi nekvitne, ale vyhnala mi tri stonky, dve mám už pekné hrubé, jedna eštelen rastie, ja som asi dve stonky odstrihla, ale ešte tam mám jednu, podľa mňa potrebuje viac vody, ak ju polievam len 1 za týždeň, stonky akoby začali vysichať a vrúbkovatejú, tak polievam dva krát do týždňa....neviem, či sa majú staré stonky strihať, ale ak ich chceš presádzať, tak sa rozmnožujú delením, teda ich môžeš rozdeliť....
mazanova
09.03.09,12:06
Kto mi poradí?
Už som zúfalá. Od decembra mi moja orchidea vyhnala dve stonky, krásne rástli, dokonca na nich ešte narástli ďalšie výhonky, všade sú krásne púčiky a už dva-tri týždne sledujem zastavenie rastu púčikov a čo je nahoršie jeden začal vysychať a už aj odpadol a včera som zistila, že ďalšie dva ho budú asi nasledovať.
Neviem čo mám robiť?, pred týždňom som dala kvetináč do vody na cca 12 hod. v nádeji, že orchidea má málo vody..., začala som ju aj rosiť ale nepomáha... neviem čo mám robiť.
Typujem, že v izbe má asi málo tepla tak sa rast kvetov spomalil, je tam v priemere asi 18C, ale odkedy ju mám stále je na jednom mieste... poraďte!!!
bef
09.03.09,17:37
Kto mi poradí?
Už som zúfalá. Od decembra mi moja orchidea vyhnala dve stonky, krásne rástli, dokonca na nich ešte narástli ďalšie výhonky, všade sú krásne púčiky a už dva-tri týždne sledujem zastavenie rastu púčikov a čo je nahoršie jeden začal vysychať a už aj odpadol a včera som zistila, že ďalšie dva ho budú asi nasledovať.
Neviem čo mám robiť?, pred týždňom som dala kvetináč do vody na cca 12 hod. v nádeji, že orchidea má málo vody..., začala som ju aj rosiť ale nepomáha... neviem čo mám robiť.
Typujem, že v izbe má asi málo tepla tak sa rast kvetov spomalil, je tam v priemere asi 18C, ale odkedy ju mám stále je na jednom mieste... poraďte!!!

Aby som sa neopakovala skús si prečítať aj predchádzajúce príspevky, kde sú popísané všetky možné dôvody opadania pukov, ale skôr zareagujem na teplotu miestnosti, ktorá by naozaj mala byť vyššia, ale hlavne na tých 12 hodín vo vode. Veď si len prestav, z takého laického pohľadu, že by si bola 12 hodín vo vode a čo potom rastlinka, ktorá potrebuje v zime poliať tak raz za 2 týždne alebo dať do vody na 15-20 minút, musí sa dáko brániť.
Takže čo teraz, ako prvé by som skontrolovala či sú v poriadku korene a premiestnila by som ju do miestnosti s vyššou teplotou, ale ani to nezaručí že puky neopadajú.

Pekný deň :)
branislavp
09.03.09,18:12
v sáčku musí zostať, kým jej nenarastú nové korene a až keď budú dosť silné, tak orchideu treba zasadiť....keiky, sú nové rastliny, ktoré rastu na orchideách tzv. dcérske rastliny, napríklad po odstrihnutí stonky Ti zo spiaceho očka nemusí zakvitnuť, ale Ti začnú rásť listy, treba čakať kým vyrastú 2 - 3 vzdušné korienky na cca 5 cm a potom môžeš novú orchidku zasadiť, takto sa rozmnožujú phaly, orchidee, ktoré majú hľuzy a podobne sa rozmnožujú delením pri presádzaní.
Ďakujem.
branislavp
09.03.09,18:27
Ako prinutim orchideu aby si vyhnala velku stonku s mnozstvom pucikom,odkial si mam zohnat konzistenciu na klicenie semien,nedaju sa od niekial obiednat hnojiva,ktore prospievaju na urychlujuci rast orchidey
Ja som dnes kúpila hnojivo na orchidey kvapalné NPK 6-5-6, výrobca AGRO CS. Nemám s tým žiadne skúsenosti. Budem postupovať pri hnojení podľa návodu na obale. Dnes som bola v BAUMAXE, chcela som prikúpiť k mojej jedinej orchidejke aspoň jednu, ale som nekúpila, bolo takmer všetko vypredané. Musím počkať, až príde tovar.
betka631
10.03.09,07:42
Ja som dnes kúpila hnojivo na orchidey kvapalné NPK 6-5-6, výrobca AGRO CS. Nemám s tým žiadne skúsenosti. Budem postupovať pri hnojení podľa návodu na obale. Dnes som bola v BAUMAXE, chcela som prikúpiť k mojej jedinej orchidejke aspoň jednu, ale som nekúpila, bolo takmer všetko vypredané. Musím počkať, až príde tovar.


skús v Lidli, teraz majú v akcii po 6,99 eur
Katka 30
10.03.09,11:43
dostala som orchideu s tenkými dlhými listami, neviem aký je to druh, krásne kvitla, kvietky mala na rovnej stonke, po odkvitnutí začala niesť nové lístky, no neviem ako sa o ňu starať aby znovu kvitla. Poradíte mi? Ďakujem
tara464
10.03.09,15:11
Kto mi poradí?
Už som zúfalá. Od decembra mi moja orchidea vyhnala dve stonky, krásne rástli, dokonca na nich ešte narástli ďalšie výhonky, všade sú krásne púčiky a už dva-tri týždne sledujem zastavenie rastu púčikov a čo je nahoršie jeden začal vysychať a už aj odpadol a včera som zistila, že ďalšie dva ho budú asi nasledovať.
Neviem čo mám robiť?, pred týždňom som dala kvetináč do vody na cca 12 hod. v nádeji, že orchidea má málo vody..., začala som ju aj rosiť ale nepomáha... neviem čo mám robiť.
Typujem, že v izbe má asi málo tepla tak sa rast kvetov spomalil, je tam v priemere asi 18C, ale odkedy ju mám stále je na jednom mieste... poraďte!!!
Ak ma cez den okolo 18 stupnov ,tak kolko ma asi cez den?Ja mam cez den 22 stupnov.Ja si myslim ze je to sposobene tym,ze ma zimu,alebo sa jej na tom miste nepaci.
mazanova
10.03.09,18:53
Idem ju premiestnit do teplejsej miestnosti, v tej vode to som urobila iba raz... skutocne to bol nerozum...
zmeny po case oznamim
vdaka
mazanova
10.03.09,18:54
Ak ma cez den okolo 18 stupnov ,tak kolko ma asi cez den?Ja mam cez den 22 stupnov.Ja si myslim ze je to sposobene tym,ze ma zimu,alebo sa jej na tom miste nepaci.
Idem ju premiestnit do teplejsej miestnosti, v tej vode to som urobila iba raz... skutocne to bol nerozum...
zmeny po case oznamim
vdaka
sayly
11.03.09,05:32
dostala som orchideu s tenkými dlhými listami, neviem aký je to druh, krásne kvitla, kvietky mala na rovnej stonke, po odkvitnutí začala niesť nové lístky, no neviem ako sa o ňu starať aby znovu kvitla. Poradíte mi? Ďakujem

to bude asi miltonia, našla som tu návod, podľa môjho názoru potrebuje viac vody, substrát by nemal preschnuť a ak je v suchšom prostredí treba rosiť listy

http://planetakvetov.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=49&Itemid=5
sayly
11.03.09,06:04
prosim ma tu niekto skusenosti s pestovanim orchidey druhu dendrobium nobile


ešte som našla túto atránku http://www.kvetyazahrada.sk/index.php?id=1636
tam je aj návod na pestovanie aj na presádzanie;)
tara464
14.03.09,11:29
Podla coho mam zistit ci treba cymbidium poliat ,pretoze na korene mu nevidim .Neviem kedy ho treba poliat
sayly
14.03.09,18:30
Podla coho mam zistit ci treba cymbidium poliat ,pretoze na korene mu nevidim .Neviem kedy ho treba poliat

Pozri sem http://www.kvetyazahrada.sk/index.php?id=880 snáď to pomôže, tento druh nemám a tak nemôžem pomôcť vlastnou skúsenosťou;)
margareta0505
15.03.09,11:23
kupila som si orchideu druhu dendrum nobile ale kvitla len tizden potom opadli vsetky kvety teraz jej ozlkli listy a postupne odpadavaju ....da sa este zachranit ...alebo to tak mam byt...ci nie prosim poradte
zuzkahris
15.03.09,17:24
Ja som dostala tiež orchideu phalenopsis, bolo to v auguste, kvitla skoro 4 mesiace, potom kvietky opadli a o mesiac znova vypučala a stále mi nádherne kvitne. Rosím ju 2x denne dažďovou vodou, polievam 1 krát týždenne tiež dažďovou vodou a pozor nesmie stáť vo vode, preto mám v miske kamienky a kvetináč stojí na nich, takže neprelievať.
A tu je moja kráska:)
sayly
16.03.09,10:08
kupila som si orchideu druhu dendrum nobile ale kvitla len tizden potom opadli vsetky kvety teraz jej ozlkli listy a postupne odpadavaju ....da sa este zachranit ...alebo to tak mam byt...ci nie prosim poradte

No to nie je v poriadku, ja ju mám už skoro rok a ešte mi neožltol ani jeden lístok, ani na tých starých stonkách, momentálne mi nekvitne, ale tiež mi kvitla krátko, len 2 týždne, no to zrejme závisí aj od toho, ako dlho už bola rozkvitnutá keď si ju kúpila...potrebovala by som vedieť, ako sa o ňu staráš, ako ju polievaš, kde ju máš umiestnenú...atď....skús sa pozrieť, či nemá na sebe nejakú chrobač, aj to môže byť jeden z problémov....
blanka4
16.03.09,10:09
sú prekrásne
margareta0505
16.03.09,11:42
No to nie je v poriadku, ja ju mám už skoro rok a ešte mi neožltol ani jeden lístok, ani na tých starých stonkách, momentálne mi nekvitne, ale tiež mi kvitla krátko, len 2 týždne, no to zrejme závisí aj od toho, ako dlho už bola rozkvitnutá keď si ju kúpila...potrebovala by som vedieť, ako sa o ňu staráš, ako ju polievaš, kde ju máš umiestnenú...atď....skús sa pozrieť, či nemá na sebe nejakú chrobač, aj to môže byť jeden z problémov....
no uz jej opadli ...skoro setky listy uz su len 4 a mala 4 pahyle a uz na nich neni ani jeden list a presadila som ju ....ale nepomaha mala som ju na okne ale mam ju na chladnicke a polivevam raz do tizdna alebo podla toho ako preschne ale uz jej asi nepomozem
sayly
16.03.09,16:17
no uz jej opadli ...skoro setky listy uz su len 4 a mala 4 pahyle a uz na nich neni ani jeden list a presadila som ju ....ale nepomaha mala som ju na okne ale mam ju na chladnicke a polivevam raz do tizdna alebo podla toho ako preschne ale uz jej asi nepomozem

no potrebuje veľa svetla ale nie priame, polievam 1 krát za týždeň ponorím na 30 min a 2 krát cca za 3 dni len prelejem, okrem toho rosím...v zime môže byť zálievka menej...každých 14 dní do vody, do ktorej ju ponorím pridám hnojivo...mne už vyhnala 3 stonky, má rada veľkú vzdušnú vlhkosť tak ju treba rosiť, skontroluj korene a ak su odhnité, tak skús sáčkovú metódu...a stonky má aké? Sú ešte dužinaté?
margareta0505
16.03.09,16:47
no potrebuje veľa svetla ale nie priame, polievam 1 krát za týždeň ponorím na 30 min a 2 krát cca za 3 dni len prelejem, okrem toho rosím...v zime môže byť zálievka menej...každých 14 dní do vody, do ktorej ju ponorím pridám hnojivo...mne už vyhnala 3 stonky, má rada veľkú vzdušnú vlhkosť tak ju treba rosiť, skontroluj korene a ak su odhnité, tak skús sáčkovú metódu...a stonky má aké? Sú ešte dužinaté?
korenov ma vela takych tenkich a bielich a stonky ako odpadli listi tak sa zmrastili a zacinaju cerniet ...
sayly
17.03.09,05:20
korenov ma vela takych tenkich a bielich a stonky ako odpadli listi tak sa zmrastili a zacinaju cerniet ...

ja by som povedala, že má málo vody....skús ju ešte raz presadiť, poriadne opláchni korene od starého substrátu vo vlažnej vode...keďže sa dá rozmnožovať vo vode, tak by som ju tam pár dní nechala, či sa trošku nepreberie, na starých stonkách Ti už listy ani kvety neporastú, ale ak sa Ti naspäť nalejú...znamenalo to, že mali málo vody, ja keď som ju kúpila, polievala som ju menej a tiež sa mi začali zvrašťovať stonky (no nečerneli ani neopadávali listy)....potom by som ju presadila do niečoho vzdušnejšieho než je kôra...skús coco chipsy, len je ho treba týždeň prať...t.j. namočiť do vody a každý deň vodu vymeniť...takto to treba robiť cca 7 dní
margareta0505
17.03.09,10:40
no dobre teda skusim a potom ti oznamim vysledok
balunka
17.03.09,17:55
ja mám dve asi mesiac ,krasne kvitnú ,ale začinajú opadávať ešte nerozkvitnuté púčiky,čo je s nimi??,
sayly
17.03.09,18:29
ja mám dve asi mesiac ,krasne kvitnú ,ale začinajú opadávať ešte nerozkvitnuté púčiky,čo je s nimi??,

môže to mať viacej príčin, ale aj žiadnu...je tu o tom v príspevkoch dosť napísané, môže v tom byť prievan, zima, sucho...treba si to tu poriadne vyhľadať
Iconka
18.03.09,03:21
Takze moje aktualne fotky.Ta co kvitne,je kupene na Valentina,s tou sa chvalit nemozem,lebo to nie je este moja zasluha,ale ta druha ma uz rok a tieto puky vyhnala uz po mojej starostlivosti:)...myslim,ze sa im celkom dari na severnom okne:rolleyes:
tara464
21.03.09,15:12
Nevietemi niekto povedat co moze sposobit na listoch take hnede skvrny.A ked sa pozrem zo spodu na ten list tak je taky akokeby spaleny
jajax
24.03.09,10:43
toto su moje najnovsie prirastky.
sayly
24.03.09,15:19
Potrebujem radu::eek::mee:
mám také dve chúdiatka:
- jednej zostal len jeden koreň, tak som ju dala do sáčku, teraz jej začali žltnúť listy a keď som na ňu nakukla tak ten jeden koreň, čo jej zostal, zoschol...je to v poriadku?
- tá druhá mala podobný problém, nezdala sa mi tak som skontrolovala korene, zostalo jej asi 7 pekných zdravých, tak som ju zasadila nanovo, polievam len striedmo, až keď nie je zarosený črepník, no začali jej mäknúť listy...avšak začal jej zároveň rásť nový, mám ju od novembra, odkvitla hneď ako som ju dostala a doteraz stagnovala, je možné, že list je znak toho, že som ju zachránila napriek tomu, že jej mäknú tie listy?
Vopred ďakujem za pomoc
jess
24.03.09,15:38
Potrebujem radu::eek::mee:
mám také dve chúdiatka:
- jednej zostal len jeden koreň, tak som ju dala do sáčku, teraz jej začali žltnúť listy a keď som na ňu nakukla tak ten jeden koreň, čo jej zostal, zoschol...je to v poriadku?
- tá druhá mala podobný problém, nezdala sa mi tak som skontrolovala korene, zostalo jej asi 7 pekných zdravých, tak som ju zasadila nanovo, polievam len striedmo, až keď nie je zarosený črepník, no začali jej mäknúť listy...avšak začal jej zároveň rásť nový, mám ju od novembra, odkvitla hneď ako som ju dostala a doteraz stagnovala, je možné, že list je znak toho, že som ju zachránila napriek tomu, že jej mäknú tie listy?
Vopred ďakujem za pomoc

Určite ich nevyhadzuj !!!!!

Mám jednu "orchideu"......v postate zostali len korene a ani jeden list ! ....3/4 roka som ju mala zasadenú v kvetináči, polievala ako ostatné....a NIČ ! .... Nechcela som ju vyhodiť, pretože, keď som jej zlomila koreň, dnu bol zelený, ale ten stred odkiaľ idú listy bol úplne zoschnutý, no len vyhodiť ! Pred mesiacom som tie korene vybrala z črepníka a šupla do sáčku. Trošku som je "vynadala" :D:D:D... sem-tam orosila :) a asi sa zľakla .... z tej suchej hrče mi pučia lístky. Ani neviete ako sa teším !!!!!:):):):):):):):)

Ja by som tie žlté listy odstrihla...aj tak z nich nič nebude a šupla zbytok orchidee do sáčku....bez tej drte.....ja som svoj sáčok mala nad radiátorom, takže mala zároveň teplo a vlhko zo sáčku. Keď ma napadlo, tak som jej "vyvetrala" , aby zase nechytila pleseň.

A ešte k polievaniu....menej je niekedy viac ! ......ja polievam všetky raz za týždeň...tak za štamperlík, ale poprelievam vodu z misky aj 5x, lebo po jednom preliatí hneď vytečie. Mne osobne sa ponorenie črepníka do vody na niekoľko hodín neosvedčilo.
liba2
24.03.09,16:20
jess, tíško závidím :mee::):D je to nádhera
jajax
24.03.09,17:04
jess prekraaaasne:---:---:---:---
jess
24.03.09,18:38
Ďakujeeeem :):):)
DanielaSL
25.03.09,08:15
Tak a tu sú moje .... jedna už dokvitá, jedna je v plnom rozkvete a z tej fialovej sa najviac teším, lebo to je moja druhá kúpená orchidea a takto mi prvý raz odkedy je u mňa doma zakvitla. Na vianoce som si všimla, že popod list sa niečo ťahá...a ono sa to toto vykľulo.
jess
25.03.09,08:42
Dani, sú tiež veľmi peknéééé...

Chcem sa opýtať, ak má niekto orchideu CAMBRIU, či ste ju tiež vyberali z črepníka . To je môj najnovší prírastok :). Ona bola v bielom črepníku a ja som ju presadila do priesvitného. Neviem, či som urobila dobre, pretože korene tejto orchidey sú biele a nie zelené ako u Phala.....
Lenka1979
25.03.09,13:08
Aj ja som dostala k narodeninám krásnu fialovú orchideu. Ale som z nej trochu vedľa, lebo má také divné postáčané hrubé korene, je v priesvitnom plastovom takom-ako keby kelímku od horčice:D a veľmi málo zeminy. Ešte som ju ani nezalievala, lebo neviem či ju mám zospodu zaliať alebo len položiť s celým tým "kelímkom" na trochu do vody, aby sa napila ...:confused:
A čo ďalej? Keď odkvitne?
No idem čítať túto tému.
DanielaSL
25.03.09,17:03
Leni na rýchlo ti poradím....nechaj ty ju pekne v kelímku, tak je to správne, len jej kúp taký pekný priesvitný črepník s výstupkom. Aj moje ho majú.... Zalievať nezalievaj..len raz do týždňa daj do lavóra alebo vedierka trochu prevarenej a vychladnutej alebo odstátej vody . Na hodinku do nej vlož orchideu a môžeš aj postrekovačom zvlhčiť jej listy. Po hodine nechaj odkvapkať a vlož do nádoby v ktorej ju máš obvykle. Ja raz za čas do tej vody pridám aj špeciálne hnojivo na orchidejky.
Meggi 1
25.03.09,22:00
Danka, máš ich veľmi pekné, a tá fialová ....! Páčia sa mi aj tie ozdobné kvetináče, dobre to vyzerá.
Moje odkedy na jeseň odkvitli, nič nerobia, žiadne kvety nikde :mee: akurát na jednej teraz rastie nový list a to je všetko :mee:
Lenka1979
26.03.09,07:13
Danka, máš ich veľmi pekné, a tá fialová ....! Páčia sa mi aj tie ozdobné kvetináče, dobre to vyzerá.
Moje odkedy na jeseň odkvitli, nič nerobia, žiadne kvety nikde :mee: akurát na jednej teraz rastie nový list a to je všetko :mee:
Meggi, aj to je úspech;), ja som zvedavá ako sa bude držať moja kvetinka.
Meggi 1
26.03.09,23:04
Meggi, aj to je úspech;), ja som zvedavá ako sa bude držať moja kvetinka.
Áno, tajne dúfam, že po lístku sa objaví aj iné :)
Tej tvojej nech sa darí a teší ťa kvetmi čo najdlhšie.
DanielaSL
27.03.09,14:44
Áno, tajne dúfam, že po lístku sa objaví aj iné :)
Tej tvojej nech sa darí a teší ťa kvetmi čo najdlhšie.
Meggi na tej fialovej som mala tiež najprv len lístok a potom dlho dlho nič a ani sama som nevedela, čo sa to popod listom začína ťahať, či koreň alebo nebodaj stonka...a ona to bola fakt stonka.:)
Meggi 1
27.03.09,21:47
Meggi na tej fialovej som mala tiež najprv len lístok a potom dlho dlho nič a ani sama som nevedela, čo sa to popod listom začína ťahať, či koreň alebo nebodaj stonka...a ona to bola fakt stonka.:)
Stále čakám, obzerám ich, nejako už dlho oddychujú od jesene :rolleyes:
Bodaj by aj tieto moje po liste vyhnali novú stonku! Doteraz im ani listy nové nerástli. Ktovie, keď sa pohol list, možno aj stonka bude :D
A možno by som ich nemala toľko láskyplne obzerať, ale by som im mala asi vynadať..:D
sayly
30.03.09,05:41
Stále čakám, obzerám ich, nejako už dlho oddychujú od jesene :rolleyes:
Bodaj by aj tieto moje po liste vyhnali novú stonku! Doteraz im ani listy nové nerástli. Ktovie, keď sa pohol list, možno aj stonka bude :D
A možno by som ich nemala toľko láskyplne obzerať, ale by som im mala asi vynadať..:D

Nič si z toho nerob, ani mne nekvitnú už od novembra, len listy mi vyháňajú, oncidka mi teraz začala vyháňať novú hľuzu, na phale mi rastie kejk, jediná, ktorá mi bude kvitnúť, len neviem ešte kedy, ale už začína vyháňať zo stonky základy pukov, je den.nobile...na orchidee treba trpezlvosť, niektoré kvitnú na jar, niektoré na jeseň, je to podľa druhu
31Jankal
30.03.09,07:14
Ahojte ja mám tiež orchideu ale už z nej mám len listy, navrchu má korene uschnuté ale mám takýto problém: Má navrchu uschnuté korene potom má ale 4 lístky, potom zase korene zase lístky, a z boku jej vyrastajú dalšie lístky. Co mám s tým robiť? Treba to rozsadiť? Ako? Dakujem
sayly
31.03.09,04:57
Ahojte ja mám tiež orchideu ale už z nej mám len listy, navrchu má korene uschnuté ale mám takýto problém: Má navrchu uschnuté korene potom má ale 4 lístky, potom zase korene zase lístky, a z boku jej vyrastajú dalšie lístky. Co mám s tým robiť? Treba to rozsadiť? Ako? Dakujem

bolo by dobré odfotiť ju a dať fotku sem...ja si to neviem nejak dobre predstaviť v akom je momentálne stave a aký je to druh?
31Jankal
31.03.09,06:17
Ja sem tie fotky neviem dávať. Poradíš mi prosím ťa postup.
sayly
31.03.09,08:12
Ja sem tie fotky neviem dávať. Poradíš mi prosím ťa postup.

dole ako máš rýchla odpoveď si klikneš na formátovať správu, otvoria sa Ti možnosti, hneď v hornej lište je typ písma, veľkosť písma atď...v tom istom riadku je aj taká spinka, klikneš na ňu, otvorí sa Ti tabuľka, klik na prehľadávať, vložíš fotku a klikneš na stiahnuť, potom stačí zavrieť okno a poslať správu
Ma-Ba
31.03.09,09:42
Vie mi prosím niekto poradiť o aký druh ide? Ďakujem
invest
31.03.09,10:29
Už asi hodinu listujem na tejto stránke, no a práve som sa rozhodla!
Včera som odovzdala posledné daňové priznanie, tak za odmenu si dnes idem kúpiť nejakú tú nádheru. Ako pre začiatočníčku, aký durh by som si mala kúpiť??
sayly
31.03.09,10:31
Vie mi prosím niekto poradiť o aký druh ide? Ďakujem


povedala by som, že oncidium, ale neni som si istá
http://www.youtube.com/watch?v=QZhr5JnU878
bef
31.03.09,10:40
Už asi hodinu listujem na tejto stránke, no a práve som sa rozhodla!
Včera som odovzdala posledné daňové priznanie, tak za odmenu si dnes idem kúpiť nejakú tú nádheru. Ako pre začiatočníčku, aký durh by som si mala kúpiť??

Najmenej náročná je Phalaenopsis preto by som doporučila práve tento druh.

Ja som dnes odovzdala posledné DP a tiež si idem spraviť radosť a idem zajtra na záhradkársku výstavu do Trenčína

Pekný deň :)
margareta0505
31.03.09,16:58
ja ma orchideu druhu phelanopsis ...ked som ju kupila taq kvitla ..po odkvitnuti zostala stonka a potom na stonke vyhnala puciki a uz 4 mesiace sa nevedia rozkvytnut a ani nerastu...stale su take male co jej je???
Ma-Ba
01.04.09,12:27
sayly : ďakujem
liba2
01.04.09,14:35
jupíííííííí, mojej orchideike rastie lístok, zistila som to dnes :eek: a už má asi 1,5 cm :D a tiež predpokladám, že jej "ožili" očká kde predtým boli kvietky, čosi tam rastie ako lístok a už to má asi 7 mm.... teším sa :D
a ďakujem všetkým za rady v predchádzajúcich príspevkoch :D
idem jej kúpiť kamarátku, aby nebola taká osamelá :D
sayly
02.04.09,05:08
sayly : ďakujem

nie je zač, len som si neni na 100istá, či je to ten druh....
aviator
02.04.09,19:01
tara464
03.04.09,12:21
Neviete mi niekto povedat kedy sa moze dat cymbidium na von??
jajax
05.04.09,08:06
liba2 ja ked som mala prvu orchideu znama mi povedala ze jej musim kupit kamaratku aby jej nebolo smutno.neviem ci to bola nahoda ale po par dnoch ta prva vyhnala bocnu stopku smerom k tej novej,potom puciky a nakoniec aj rozkvitli:D tak si myslim ze na tom asi nieco je.ja som prave vcera zbadala nove puciky na jednej co dlhsie nekvitla tak sa tesim:):olen chodim pozerat o kolko podrastli;)keby som ich mohla ocami popohnat uz dnes kvitnu:D
jess
09.04.09,09:55
Dnes som opäť neodolala :D
katka50
09.04.09,09:57
jess, sú krásne.
jess
09.04.09,10:01
Pôvodne som išla kúpiť len jednu :) ! (však doma mám už 10 ) :).....do košíka som dala 5 a so slzami v očiach som sa musela nakoniec rozlúčiť s tromi adeptkami :mee::mee::mee: Jedna bola strašne zvláštna...taká..."masožravá", ale mala všetky kvety rozvité, tak som ju tam nechala. Snáď nabudúce :)
Tinika
09.04.09,12:34
liba2 ja ked som mala prvu orchideu znama mi povedala ze jej musim kupit kamaratku aby jej nebolo smutno.neviem ci to bola nahoda ale po par dnoch ta prva vyhnala bocnu stopku smerom k tej novej,potom puciky a nakoniec aj rozkvitli:D tak si myslim ze na tom asi nieco je.ja som prave vcera zbadala nove puciky na jednej co dlhsie nekvitla tak sa tesim:):olen chodim pozerat o kolko podrastli;)keby som ich mohla ocami popohnat uz dnes kvitnu:D

Tak to asi aj ja kupim tej svojej surodenca, lebo od vianoc ani pučik nepustila na tych povodnych stopkach a jednu novu pustila ale sa krut a na blbej strane vysla.
tara464
10.04.09,13:04
Dnes som opäť neodolala :D
Tie su jraasne .V bille boli teraz len neviem ake .ja som si raz kupila v bille taku zltu a este stale kvitne lebo vetsinou to je asi tak ze ked pride do noveho prostredia tak jej kvety opadaju.
Zuzana Bene
11.04.09,13:32
Ahojte, vidím, že tu máte bohaté skúsenosti s orchieami, tak mohol by mi niekto poradiť? :) Dostala som orchidejku ale pred mesiacom, kúpila som si sklený kvetináč, hnojivo, také tie želatínové guličky.. celá som sa vytiešala.. a teraz sa mi po tých guličkách žltých promenádujú nejaké svine malé.. neviem čo presne to je, nejaké vošky asi, malilinké čierne s dvoma tykadlami.. je to normálne, alebo ich treba vyzabíjať? ďakujem;)
dikapo
11.04.09,15:39
Ahojte
Mam doma asi tak dva mesiace dendrobium nobile (pozri obrazok) a musim smutne skonstatovat ze mi zacinaju opadavat kvety a dokonca aj listy. Listy mi najskor zozlknu a potom odpadnu. na prilozenom obr je vidiet pociatky zltnuceho listu....dnes je uz odpadnuty a zltnu dalsie :(. Skusal som ju premiestnit na viac slnecne miesto ale zial nedari sa. Polievam ju raz do tyzdna a kazdy den ju kropim odstatou vodou. teplotu v byte mam okolo 21C. Kmen je tvrdy a teda usudzujem ze aj zdravy. Zatial som ju hnojil iba raz hnojivom urcenym na orchide. Vsimol som si ze v substrate mi behaju nejake male potvorky o velkosti pieskoveho zrnka....moze byt pricina zltnutia v tomto? mam sa pokusit nobile presadit? na obrazku je tiez vidiet ze puciky mi vysychaju....co robim /nerobim dobre. Dokonca mi vyhnala aj novy vyhonok zo zeme...takze si myslim ze az tak zle sa u mna nema. Viem ze existuju nejake dva druhy tychto dendrobium nobile pricom jeden znich potrebuje aj chladne prostredie v urcitom stadiu roka a druha nie....aky druh mam ja? vopred velmo pekne dakuje za akukolvek pomoc.
Dikapo
Zuzana Bene
11.04.09,16:00
Dikapo, presne aj ja mám taký problém, s tými malými potvorkami, neviem či je to bežné, ale asi ich treba zlikvidovať..ale ako:)
bef
11.04.09,20:43
Dikapo, presne aj ja mám taký problém, s tými malými potvorkami, neviem či je to bežné, ale asi ich treba zlikvidovať..ale ako:)

Keď som sa v začiatkoch snažila nájsť čo najviac informácii o pestovaní orchidei, dočítala som sa na dákom orch.fóre, že na dezinfekciu substrátu a likvidáciu škodcov stačí preliať substrát 3-5% peroxidom vodíka. Rastlinke to neublíži ba práve naopak prispieva to k okysličenie substrátu.
Vyskúšané to však nemám lebo som to doteraz nepotrebovala.



Pekný deň :)
bef
11.04.09,21:03
Ahojte
Mam doma asi tak dva mesiace dendrobium nobile (pozri obrazok) a musim smutne skonstatovat ze mi zacinaju opadavat kvety a dokonca aj listy. Listy mi najskor zozlknu a potom odpadnu. na prilozenom obr je vidiet pociatky zltnuceho listu....dnes je uz odpadnuty a zltnu dalsie :(. Skusal som ju premiestnit na viac slnecne miesto ale zial nedari sa. Polievam ju raz do tyzdna a kazdy den ju kropim odstatou vodou. teplotu v byte mam okolo 21C. Kmen je tvrdy a teda usudzujem ze aj zdravy. Zatial som ju hnojil iba raz hnojivom urcenym na orchide. Vsimol som si ze v substrate mi behaju nejake male potvorky o velkosti pieskoveho zrnka....moze byt pricina zltnutia v tomto? mam sa pokusit nobile presadit? na obrazku je tiez vidiet ze puciky mi vysychaju....co robim /nerobim dobre. Dokonca mi vyhnala aj novy vyhonok zo zeme...takze si myslim ze az tak zle sa u mna nema. Viem ze existuju nejake dva druhy tychto dendrobium nobile pricom jeden znich potrebuje aj chladne prostredie v urcitom stadiu roka a druha nie....aky druh mam ja? vopred velmo pekne dakuje za akukolvek pomoc.
Dikapo

Skús si prečítať priložené stránky o pestovaní Dendrobie, možno Ti pomôžu uvedené informácie

http://www.rastliny.net/index.php?option=com_content&task=view&id=243&Itemid=17
http://orchideaklub.mendelu.cz/vlastni/clanky/cldennob.htm


Pekný deň :)
Ivus44
12.04.09,07:57
Dobry den. Prosim Vas. Kupila som si orchideu. Je nadherna, pridam aj photo. Nikdy som nebola na kvetinky orientovana a vsetko co som doteraz mala mi nejak pokapalo. Do tejto kvetinky som sa zalubila. Vedeli by ste mi niekto dat presny navod ,, ako pre somarika,, ako sa o nu riadne postarat? Presne co mam kedy robit? Aby bola pekna a dalej sa mi rozrastala. Minulu nedelu som ju prelievala vodou.
Lenka1979
12.04.09,08:06
... o orchideách je tu už začatá super téma.
Skús: Pestovanie Orchidei (http://www.porada.sk/t71605-pestovanie-orchidei.html?highlight=pestovanie+orchidei) ,prečítaj si ale celú tému.
Lenka
Ivus44
12.04.09,08:13
Ked ja som si to citala a riesia sa tam vseliake problemy s kvetinkami ale nikde som nevidela presny navod ,,pre somarika ako som ja z kvetiniek,,... ked ja by som to potrebovala tak ,,lopatisticky,, vysvetlit.
Lenka1979
12.04.09,08:17
Ked ja som si to citala a riesia sa tam vseliake problemy s kvetinkami ale nikde som nevidela presny navod ,,pre somarika ako som ja z kvetiniek,,... ked ja by som to potrebovala tak ,,lopatisticky,, vysvetlit.


Ivus, veď tam je to všetko krásne popísané, kedy-ako zalievať,a by sa kvetinka nepreliala. Neviem lepšiu tému ohľadom orchideí.
Ivus44
12.04.09,08:20
Vies, ked ja by som potrebovala nejakeho mileho ochotneho cloveka, ktory by mi spravil presny rozvrh. ze ano, teraz ju budes polievat kazdu druhu nedelu a kolko a kedy ju presadzat abo hnojit abo ja neviem a ako ju osetrit, ked kvety poobadaju, kde ju mat polozenu a tak. Mamina mi ju chce zobrat prec, ze u mna neprezije. Ale ja ju chcem :) To bude prva kvetinka o ktoru sa postaram
Zuzana Bene
12.04.09,13:55
No a čo urobíme s tým príspevkom 611? :))
bef
12.04.09,16:49
No a čo urobíme s tým príspevkom 611? :))

Zuzka skús si prečítať príspevok 614

pekný deň :)
bef
12.04.09,17:18
Vies, ked ja by som potrebovala nejakeho mileho ochotneho cloveka, ktory by mi spravil presny rozvrh. ze ano, teraz ju budes polievat kazdu druhu nedelu a kolko a kedy ju presadzat abo hnojit abo ja neviem a ako ju osetrit, ked kvety poobadaju, kde ju mat polozenu a tak. Mamina mi ju chce zobrat prec, ze u mna neprezije. Ale ja ju chcem :) To bude prva kvetinka o ktoru sa postaram

Ivus44, máš krásnu orchideu a nemusíš mať obavy, pestovanie nie je také zložité, stačí dodržať základné zásady a naozaj si prečítať uvádzanú tému „Pestovanie orchidei“
Takže základné zásady:
- umiestnenie najlepšie na východnom (severovýchodnom) okne,
- zalievať v zime raz za dva týždne, v lete keď je veľmi teplo tak raz za týždeň mäkkou vodou (môže byť odstáta, prevarená ale najlepšia je dažďová) prípadne ponoriť kvetináč do vody tak aby nepretekala vrchom na 15-20 minút,
- rosiť je vhodné tiež, ale tak aby voda nezostala v srdiečku (v strede)
- hnojiť v období kvetu a rastu hnojivom na orchideje ale z mierou ( ja dávam štvrť vrchnáka do 1,5 l fľaše
čo nemá rada :
tzv. mokré nohy :D(korene vo vode), prievan, prítomnosť ovocia hlavne jabĺk,... inak všetko je popísané v už spomínanej téme,
presádzať začiatočníkom neodporúčam, stačí až keď jej bude malý kvetináč alebo to bude nevyhnutné na jej záchranu hlavne pri preliatí a odhnití koreňov

prajem pekný deň a veľa radosti :)


no zabudla som na to, že samej jej bude smutno , treba jej priateľku :)
Ivus44
13.04.09,06:01
Ahoj. Dakujem velmi pekne za prispevok. Mam este par otazok ohladom odpovede. V obdobi rastu hnojit? To ked ma este len puky abo uz je takato pekna? A ako casto? Mozem pouzit aj demineralizovanu vodu? Teraz pri tychto teplotach ju mozem ,,prelievat,, raz za tyzden? A ako casto ju mam rosit? A planujem jej dokupit kamaratku a nie jednu. Ale najskor sa musim naucit zaobchadzat s touto jednou tak, aby sa jej darilo a potom sa mozem poobzerat po kamaratkach pre nu :)
Ivus44
13.04.09,06:21
A este otazocka, ked ma tie korienky. Nevadi, ze niektore su normalne a niektore uschnute? tie co vonku pretrcaju?
Ivus44
13.04.09,06:49
A tie korienky, co mi pretrcaju mozem zapichnut naspat do tej zeminky abo ich mam nechat volne rast ?
linko1
13.04.09,06:53
A tie korienky, co mi pretrcaju mozem zapichnut naspat do tej zeminky abo ich mam nechat volne rast ?


treba ich nechať vonku
bef
13.04.09,07:35
Ahoj. Dakujem velmi pekne za prispevok. Mam este par otazok ohladom odpovede. V obdobi rastu hnojit? To ked ma este len puky abo uz je takato pekna? A ako casto? Mozem pouzit aj demineralizovanu vodu? Teraz pri tychto teplotach ju mozem ,,prelievat,, raz za tyzden? A ako casto ju mam rosit? A planujem jej dokupit kamaratku a nie jednu. Ale najskor sa musim naucit zaobchadzat s touto jednou tak, aby sa jej darilo a potom sa mozem poobzerat po kamaratkach pre nu :)

Po odkvitnutí si musí orchidea pár mesiacov oddýchnuť. Potom treba začať prihnojovať. Ja to robím tak, že vodu s hnojivom používam na preskáčko t.j. raz použijem pri polievaní (ponáraní) vodu s hnojivom a na druhý krát čistú. Rosiť zvyknem ráno ale tiež to nie je pravidlo (v lete je to častejšie).

Vzdušné korene nechávam tak ako rastú, až pri presádzaní ich uložím do kvetináča. Suché a odhnité môžeš odstrániť.


Pekný deň:)
sayly
13.04.09,10:54
Ahoj. Dakujem velmi pekne za prispevok. Mam este par otazok ohladom odpovede. V obdobi rastu hnojit? To ked ma este len puky abo uz je takato pekna? A ako casto? Mozem pouzit aj demineralizovanu vodu? Teraz pri tychto teplotach ju mozem ,,prelievat,, raz za tyzden? A ako casto ju mam rosit? A planujem jej dokupit kamaratku a nie jednu. Ale najskor sa musim naucit zaobchadzat s touto jednou tak, aby sa jej darilo a potom sa mozem poobzerat po kamaratkach pre nu :)

hnojiť treba v období rastu, t.j. keď jej rastú listy, a v období kvitnutia, t.j. keď sa tvoria puky a kvety..hnojiť raz za 14 dní (riedenie hnojiva podľa návodu 1/2 vrchnáka na 2 l vody)...ak máš veľmi tvrdú vodu, môžeš použiť aj destilovanú, ale treba ju rozriediť 2 diely destilovanej a 1 diel z vodovodu(nemusí sa v tomto prípade prevárať)...doporučujem prevariť vodu a zalievať s takou...polievam raz za týždeň, len tak jemne 0,5 dcl do kvetináča, ani neprelievam...kedysi som namáčala do vody a nechala tak cca 20 min, ale zastavil sa mi rast...teraz som ich premiestnila na východné okno a začala polievať len s tým 0,5 dcl vody a všetky sa mi prebrali...začali hnať listy, vzdušné korienky, tie potrebuje orchidea, pretože živiny získava aj zo svetla, dendrobium nobile mi začala hnať puky atď, nerosím vôbec, dočítala som sa, že sa tým môžu upchať póry na listoch a môže chytiť pleseň, daj si len do nejakej mištičky vodu a polož ku kvetináču, to zvlhčí vzduch dostatočne pre orchideu.
jajax
13.04.09,11:46
dikapo aj ked mas momentalne s orchideou problemy je nadherna:---uzasna zlta farba.ja by som si chcela tiez zaobstarat dendrobium len ma odradza co som citala ze sa tazko pestuje:o
sayly
13.04.09,16:27
dikapo aj ked mas momentalne s orchideou problemy je nadherna:---uzasna zlta farba.ja by som si chcela tiez zaobstarat dendrobium len ma odradza co som citala ze sa tazko pestuje:o

DIKAPO a JAJAX

ja s ňou nemám žiadne problémy, mám ju už rok....keď mi odkvitla, začali sa mi staré stonky zvrašťovať...nevedela som, čo s tým, tak som dve odstrihla a jednu nechala, keď mi začala rásť nová stonka, začala som viac polievať, 1x za týždeň som ju nechala ponorenú na cca 20 min vo vode a 2x som ju len preliala, takže dostala vlahu 2x za týždeň, narástli mi 3 nové veľké stonky a na tých dvoch prvých mi začínajú rásť puky, len to ide pomalšie, hnojila som raz za 2 týždne, zatiaľ mi nezožltol ani jeden list, momentálne je na východnom okne, žiadny rozdiel v pestovaní nevidím, pretože ju pestojemtak ako ostatné mám ešte 6 rôznych druhov...teraz polievam raz za týždeň s cca 0,5 dcl vody (prevarená)...zatiaľ sa jej darí
DIKAPO Tvojej zrejme škodia tie roztoče, či čo to tam máš
Ivus44
13.04.09,22:02
Dakujem vam vsetkym za rady. dufam, ze sa jej bude darit a nebudem mat s nou problemy.
tara464
14.04.09,06:11
hnojiť treba v období rastu, t.j. keď jej rastú listy, a v období kvitnutia, t.j. keď sa tvoria puky a kvety..hnojiť raz za 14 dní (riedenie hnojiva podľa návodu 1/2 vrchnáka na 2 l vody)...ak máš veľmi tvrdú vodu, môžeš použiť aj destilovanú, ale treba ju rozriediť 2 diely destilovanej a 1 diel z vodovodu(nemusí sa v tomto prípade prevárať)...doporučujem prevariť vodu a zalievať s takou...polievam raz za týždeň, len tak jemne 0,5 dcl do kvetináča, ani neprelievam...kedysi som namáčala do vody a nechala tak cca 20 min, ale zastavil sa mi rast...teraz som ich premiestnila na východné okno a začala polievať len s tým 0,5 dcl vody a všetky sa mi prebrali...začali hnať listy, vzdušné korienky, tie potrebuje orchidea, pretože živiny získava aj zo svetla, dendrobium nobile mi začala hnať puky atď, nerosím vôbec, dočítala som sa, že sa tým môžu upchať póry na listoch a môže chytiť pleseň, daj si len do nejakej mištičky vodu a polož ku kvetináču, to zvlhčí vzduch dostatočne pre orchideu.
Ja to robievam tak že si pod orchideu dam spodok odrezanej flaše a dotoho vodu ale iba na dne.Orchidea si tak taha vlhkost a nemusim kupovat tie kvetinace pre orchidey
dikapo
14.04.09,08:17
DIKAPO a JAJAX

ja s ňou nemám žiadne problémy, mám ju už rok....keď mi odkvitla, začali sa mi staré stonky zvrašťovať...nevedela som, čo s tým, tak som dve odstrihla a jednu nechala, keď mi začala rásť nová stonka, začala som viac polievať, 1x za týždeň som ju nechala ponorenú na cca 20 min vo vode a 2x som ju len preliala, takže dostala vlahu 2x za týždeň, narástli mi 3 nové veľké stonky a na tých dvoch prvých mi začínajú rásť puky, len to ide pomalšie, hnojila som raz za 2 týždne, zatiaľ mi nezožltol ani jeden list, momentálne je na východnom okne, žiadny rozdiel v pestovaní nevidím, pretože ju pestojemtak ako ostatné mám ešte 6 rôznych druhov...teraz polievam raz za týždeň s cca 0,5 dcl vody (prevarená)...zatiaľ sa jej darí
DIKAPO Tvojej zrejme škodia tie roztoče, či čo to tam máš
dakujem sayly. skusim ju presadit ked mi nahodou odkvitne aj tretia pahluza...potom dam vediet
Blankake
14.04.09,08:26
Vie mi niekto povedať, či je vhodné mať orchideu v izbe, v ktorej sa spí (spálňa, detská izba)?
dikapo
14.04.09,09:51
Skús si prečítať priložené stránky o pestovaní Dendrobie, možno Ti pomôžu uvedené informácie


Pekný deň :)
Este raz ..dakujem BEF. Uz som raz pisal odpoved…ale zial ako si sa mi nezobrazila vo fore-musel som vymazat linky. Dakujem za linky, uz som ich v minulosti studoval a ako kazdy text ktory clovek cita viac krat tak vzdy si tam najde nieco nove co predtym prehliadol alebo nerozumel. Nieje mi celkom jasne co mam spravit s pahluzou ktora odkvitla a opadli jej listy (momentalne mam dve pahluzy ktore maju iba jeden listok a jednu pahluzu v plnom kvete a listi). Mam ich odstrihnut a zahodit alebo sa znej daju rozmnozit nove rastlinky, alebo pockat ci vykvitne opat (neviem ake stare su tie pahluzy mam ich iba spominanych 2-3 mesiacov). Dakujem.
dikapo
14.04.09,10:21
Vie mi niekto povedať, či je vhodné mať orchideu v izbe, v ktorej sa spí (spálňa, detská izba)?
Osobne som necital nic v zneni ze by skodili zdraviu alebo ze by neboli vhodne v miestnostiach kde sa dlhodobo zdrziava clovek/dieta ak tvoja otazka smeruje tymto smerom. Podla mojho nazoru mozes mat orchideu kde kolvek pokial sa jej tam dari (aj v detskej izbe pokial detmi nebude fyzicky poskodena :-) ).
Blankake
14.04.09,10:28
Osobne som necital nic v zneni ze by skodili zdraviu alebo ze by neboli vhodne v miestnostiach kde sa dlhodobo zdrziava clovek/dieta ak tvoja otazka smeruje tymto smerom. Podla mojho nazoru mozes mat orchideu kde kolvek pokial sa jej tam dari (aj v detskej izbe pokial detmi nebude fyzicky poskodena :-) ).
Ide mi o to, že niektoré rastlin nie sú vhodné do miestností, v ktorých sa spí. Takže, či orchidea, a hlavne jej kvety, nevylučujú niečo do vzduchu, čo škodí.
dikapo
14.04.09,10:34
Ide mi o to, že niektoré rastlin nie sú vhodné do miestností, v ktorých sa spí. Takže, či orchidea, a hlavne jej kvety, nevylučujú niečo do vzduchu, čo škodí.
tak ako som napisal ....necital som ani som od nikoho nepocul ze by neboli vhodne - viac ti nemozem poradit uz len pockat na prispevok od niekoho s inou skusenostou/vedomostou.
sayly
14.04.09,12:53
Este raz ..dakujem BEF. Uz som raz pisal odpoved…ale zial ako si sa mi nezobrazila vo fore-musel som vymazat linky. Dakujem za linky, uz som ich v minulosti studoval a ako kazdy text ktory clovek cita viac krat tak vzdy si tam najde nieco nove co predtym prehliadol alebo nerozumel. Nieje mi celkom jasne co mam spravit s pahluzou ktora odkvitla a opadli jej listy (momentalne mam dve pahluzy ktore maju iba jeden listok a jednu pahluzu v plnom kvete a listi). Mam ich odstrihnut a zahodit alebo sa znej daju rozmnozit nove rastlinky, alebo pockat ci vykvitne opat (neviem ake stare su tie pahluzy mam ich iba spominanych 2-3 mesiacov). Dakujem.

DIKAPO
Tie, čo máš opadané odstrihni, podporíš tým rast nových, ale nepodarí sa Ti ich rozmnožiť takto, rozmnožujú sa pri presádzaní, keď sa od seba oddelia jednotlivé pahľuzy, no minimálne po dve, na starých odkvitnutých Ti už nepôjdu kvety, ale môžeš ich nechať ak sú pekné zelené, v Tvojom prípade presádzanie nie je nutné, treba ju len ošetriť nejakým postrekom, ale neviem akým, to si musíš nájsť niekde tu v debate, stačí ak ju tým pesticídom preleješ a vyhubia sa tým aj škodcovia v substráte, presádzaj len v prípade ak bude moc rozrastená, t.j. bude mať veľa pahľúz, inak nie
sayly
14.04.09,13:01
Ahojte
Mam doma asi tak dva mesiace dendrobium nobile (pozri obrazok) a musim smutne skonstatovat ze mi zacinaju opadavat kvety a dokonca aj listy. Listy mi najskor zozlknu a potom odpadnu. na prilozenom obr je vidiet pociatky zltnuceho listu....dnes je uz odpadnuty a zltnu dalsie :(. Skusal som ju premiestnit na viac slnecne miesto ale zial nedari sa. Polievam ju raz do tyzdna a kazdy den ju kropim odstatou vodou. teplotu v byte mam okolo 21C. Kmen je tvrdy a teda usudzujem ze aj zdravy. Zatial som ju hnojil iba raz hnojivom urcenym na orchide. Vsimol som si ze v substrate mi behaju nejake male potvorky o velkosti pieskoveho zrnka....moze byt pricina zltnutia v tomto? mam sa pokusit nobile presadit? na obrazku je tiez vidiet ze puciky mi vysychaju....co robim /nerobim dobre. Dokonca mi vyhnala aj novy vyhonok zo zeme...takze si myslim ze az tak zle sa u mna nema. Viem ze existuju nejake dva druhy tychto dendrobium nobile pricom jeden znich potrebuje aj chladne prostredie v urcitom stadiu roka a druha nie....aky druh mam ja? vopred velmo pekne dakuje za akukolvek pomoc.
Dikapo


DIKAPO;)

snáď Ti toto pomôže, prekopčila som Ti jeden príspevok, pozri si aj ten príspevok 400 a 398

Metódu v príspevku 400 som vyskúšal na puklice,červce a molice.
Roztoče som ešte nemal.Viem, že je roztočec chmeľový ( červe-
ný pavúčik) ktorý vytvára pavučinu sa Vám asi preniesol z izbových kvetín.Objavuje sa na miestach silne napadnutých častiach rastlín.
Ochrana opakovane:Apollo 50 SC,Talstar 10 EC,Mitac 20 HF,
Neoron 500 SC,Nissorun 10 WP.
Je aj roztočec,ktorý deformuje list,je krehký a stáča sa.Na listoch
sa vytvárajú biele bodky.Pri silnejšom napadnutí sa na listoch objavia biela chumáče podobné vate.Ochrana:Odstráň všetky napadnuté časti a postriekaj rastlinu insekticídom Decis alebo Karate.
Tieto prípravky používam aj v záhrade tak viem že sú účinné, ale
robiť postrek vonku v malej koncetrácii a radšej opakovane.
dikapo
14.04.09,14:21
Tie dve pahluzy mam zatial pekne zelene tak si ich teda necham. Skusim aj ten nejaky postrek....ked sa objavia pozitivne zmeny dam vediet. Zatial dakujem....Dikapo.
branislavp
15.04.09,18:06
Ja sa musím pochváliť, dnes mi rozkvitla orchidea, ktorá bola zamĺknutá asi od novembra 2008, takže trpezlivosť ruže-kvety prináša. Polievam ju jeden krát za týždeň a to tak, že ponorím celý črepník s kvetom do vody asi na pol dňa, potoom ju poriadne dám odkvapkať.
sayly
16.04.09,04:47
Ja sa musím pochváliť, dnes mi rozkvitla orchidea, ktorá bola zamĺknutá asi od novembra 2008, takže trpezlivosť ruže-kvety prináša. Polievam ju jeden krát za týždeň a to tak, že ponorím celý črepník s kvetom do vody asi na pol dňa, potoom ju poriadne dám odkvapkať.


takýmto polievaním ju skôr, či neskôr zabiješ...ja som tiež polievala tak, že som namočila orchideiky do vody na cca 30 min a viac...zozačiatku sa im darilo celkom dobre, aj mi opakovane zakvitli, ale zrazu sa niečo stalo, prestali mi rásť a dve mi skoro uhynuli, jednej dokonca nezostal ani jeden koreň, tú mám teraz v sáčku a už jej začínajú rásť 3 nové korienky a dokonca aj nový list, tej druhej zostali asi 4 korienky, tak som ju presadila a nepolievala asi 2 týždne, teraz polievam len cca 0,5dcl vody, len, aby som zvlhčila substrát, všetky sa mi začínajú preberať...takže ako mnohí vravia ohľadom polievania...menej je niekedy viac...takže vrelo doporučujem zmeniť polievanie
Modroocko
16.04.09,08:49
Vie mi niekto povedať, či je vhodné mať orchideu v izbe, v ktorej sa spí (spálňa, detská izba)?

Ja mám v spálni dva druhy orchideí. Keby som si myslela, že je to nevhodné, nedávala by som ich tam. A práve mi krásne zakvitli a vyhnali dva nové zelené korienky. :)
vierka4
16.04.09,12:34
je ozaj prekrasna
sayly
20.04.09,05:42
Poradíte mi kedy môžem zasadiť orchideu, ktorú mám momentálne v sáčku? Koľko musí mať korienkov a ako veľké?:)

Včera som bola u jednej známej, má novú orchideu, ktorá je ozdobná nielen kvetmi, ale aj listom, teda listy má nádherné, sfarbené do červena ako zo zamatu, volá sa LUDISIA, dala mi aj odrezok, mám ho vo vode....má niekto skúsenosti s pestovaním tohto druhu?:)

A mne pribudla ďalšia kráska z výpredaja, nemá síce veľa kvetov, ale aj tak je krásna, môj drahý bol kupovať tuje do záhrady a priniesol mi aj túto orchideiku. A tá fialová mi kvitne už od februára a stále mi pribúdajú nové púčiky, ešte ani jeden kvietok mi na nej neodkvitol:D:):D
Ma-Ba
20.04.09,14:22
Ludisia sa pestuje z nových odrezkov pomerne ľahko. Treba ju zasadiť do plytšieho kvetináča, dobrý je jemnejší substrát. Poliať a možno ju dať napr. na severné okno. Substrát treba udržovať vlhký, ale nie premokrený. Ochotne korení.
Andiandi
20.04.09,14:32
Ahojte,
chcem sa spytat, ci sa da Dendrobium nobile pestovat aj idrezkami. Od sestry so dostal jednu stonku, ale nema ziadne listy ani korienky, tak neviem ci to ma zmysel. Pocul som aj, ze stonku treba zasadit do subsbtratu, a ze neskor vyzenie. Tak poradte. Dakujem
Ma-Ba
20.04.09,17:44
Odborníci hovoria, že odkvitnutá stonka sa môže rozrezať, položiť na vlhký substrát, prikryť, dať do tepla a zo spiacich očiek by mali vyhnať nové rastlinky. Myslím, že na to treba naozaj skúseného pestovateľa, ktorý vie ako na to. Jednoduchšie je zasadiť stonku tak, aby boli v substráte len korene a zaguľatený spodok sa dotýkal substrátu. A potom už len trpezlivo čakať čo bude ďalej. Ale ak nemá korene, to je horšie.
Ma-Ba
20.04.09,17:59
Stonka na substráte. Prepáčte horšiu kvalitu fotky.
Rozalka
20.04.09,18:10
A mne pribudla ďalšia kráska z výpredaja, nemá síce veľa kvetov, ale aj tak je krásna, môj drahý bol kupovať tuje do záhrady a priniesol mi aj túto orchideiku. A tá fialová mi kvitne už od februára a stále mi pribúdajú nové púčiky, ešte ani jeden kvietok mi na nej neodkvitol:D:):D
Sayly, kedy si bola u mňa? ;)
Veď tie kvety sú presne ako moje, aj podpierka (len ten výhľad z okna máš krajší). :)
sayly
21.04.09,04:10
Sayly, kedy si bola u mňa? ;)
Veď tie kvety sú presne ako moje, aj podpierka (len ten výhľad z okna máš krajší). :)

čo nevidieť sa k nim pridá ďalšia, začala mi vyháňať stonku biela, tak uvidíme, na tomto okne sa im veľmi začalo dariť, hneď všetky ožili
Andiandi
21.04.09,15:58
Stonka na substráte. Prepáčte horšiu kvalitu fotky.
Dakujem za radu. urcite to skusim. Vsetko dobre.
tara464
27.04.09,16:41
Neviete mi poradit?na mojom cymbidiu som nasla take male stonožky ako keby husenicky a neviem co to je a ako sa toho zbavit.
katarina887
30.04.09,06:38
Má niekto skúsenosti s "vodnou" orchideou? Neviem ako sa volá presne, dostala som ju už dávnejšie, bola ponorená vo vode a mala krásne žlté kvety. Odkedy odkvitla, tak jej len dorastajú nové lístky ale vôbec sa nechystá znova kvitnúť. Skúsila som jej aj odstrihnúť staré (hnilo vyzerajúce) korene, ale nič sa nedeje. Vie mi niekto poradiť? :confused:
sayly
30.04.09,12:13
Má niekto skúsenosti s "vodnou" orchideou? Neviem ako sa volá presne, dostala som ju už dávnejšie, bola ponorená vo vode a mala krásne žlté kvety. Odkedy odkvitla, tak jej len dorastajú nové lístky ale vôbec sa nechystá znova kvitnúť. Skúsila som jej aj odstrihnúť staré (hnilo vyzerajúce) korene, ale nič sa nedeje. Vie mi niekto poradiť? :confused:


bodla by fotka, hľadala som na nete, ale žiaden druh orchidei nerastie vo vode, aspoň sa to nikde nespomína a tak to neviem nájsť, preto by bolo dobré nahodiť sem fotku, možno rozoznáme o aký druh ide:)
katarina887
30.04.09,13:52
bodla by fotka, hľadala som na nete, ale žiaden druh orchidei nerastie vo vode, aspoň sa to nikde nespomína a tak to neviem nájsť, preto by bolo dobré nahodiť sem fotku, možno rozoznáme o aký druh ide:)

Pokúšala som sa to nájsť na nete aj ja, no bez úspechu. Jediné čo som našla a podobá sa na ňu je Guaria Morada ale tá moja mala žlté kvety. Foto z nej nemám (aj keby som mala, tak ako nový člen ešte nemôžem pridávať fotky :(). Dúfala som, že niekto o takej orchidei niečo vie, škoda, ale aj tak dík. ;)
tara464
30.04.09,14:24
Má niekto skúsenosti s "vodnou" orchideou? Neviem ako sa volá presne, dostala som ju už dávnejšie, bola ponorená vo vode a mala krásne žlté kvety. Odkedy odkvitla, tak jej len dorastajú nové lístky ale vôbec sa nechystá znova kvitnúť. Skúsila som jej aj odstrihnúť staré (hnilo vyzerajúce) korene, ale nič sa nedeje. Vie mi niekto poradiť? :confused:
Nie je to nahodou taka orchidea ktora je iba vo vaze??? a na dne tak 3cm vody odkial si taha vlhkost?
katarina887
30.04.09,14:48
Nie je to nahodou taka orchidea ktora je iba vo vaze??? a na dne tak 3cm vody odkial si taha vlhkost?

Nie, korene sú uchytené v takom špeciálnom štvorhrannom košíčku a stála vo vode. Tie vo váze poznám a dokonca som jednu mala ale vďaka mojim zvedavím mačkám už vo váze nestojí- vázu prevrátili a rozbila sa. :mee:
sayly
01.05.09,05:08
Pokúšala som sa to nájsť na nete aj ja, no bez úspechu. Jediné čo som našla a podobá sa na ňu je Guaria Morada ale tá moja mala žlté kvety. Foto z nej nemám (aj keby som mala, tak ako nový člen ešte nemôžem pridávať fotky :(). Dúfala som, že niekto o takej orchidei niečo vie, škoda, ale aj tak dík. ;)


pozdri sa, či Ti z porady neprišiel aktivačný mail na Tvoju súkromnú adresu, už si ho mala mať, potom už budeš môcť pridávať fotky

A zrejme to nebude tá guaria , iný názov má Cattleya skinneri a tá nerastie vo vode, ale normálne v substráte...aké má tá Tvoja listy? Myslím tvar
katarina887
01.05.09,11:22
A zrejme to nebude tá guaria , iný názov má Cattleya skinneri a tá nerastie vo vode, ale normálne v substráte...aké má tá Tvoja listy? Myslím tvar[/quote]

Zrejme to bude Vanda, podľa obrázkov čo som našla na nete vyzerá presne tak isto- teda tá moja chudák dostala riadne zabrať tým že bola niekoľko mesiacov vo vode :mee:. Dostala som ju od jednej starej pani a tá zrejme zle pochopila predavačku a tak mi tiež o nej podala zlú informáciu.
Môžte mi prosím poradiť ako sa mám o ňu postarať? Mám ju nechať len tak voľne vysieť v nejakej váze na ktorej dne bude voda aby mala dostatočnú vlhkosť, alebo ju mám najprv dať do substrátu a potom do vázy?
sayly
02.05.09,07:46
Zrejme to bude Vanda, podľa obrázkov čo som našla na nete vyzerá presne tak isto- teda tá moja chudák dostala riadne zabrať tým že bola niekoľko mesiacov vo vode :mee:. Dostala som ju od jednej starej pani a tá zrejme zle pochopila predavačku a tak mi tiež o nej podala zlú informáciu.
Môžte mi prosím poradiť ako sa mám o ňu postarať? Mám ju nechať len tak voľne vysieť v nejakej váze na ktorej dne bude voda aby mala dostatočnú vlhkosť, alebo ju mám najprv dať do substrátu a potom do vázy?[/quote]

Vanda sa pestuje len tak voľne, v sklenenej nádobe, nedáva sa do žiadneho substrátu, vodu však musí mať, ale nie, aby v nej bola ponorená, ale len tak aby si brala vlhkosť zo vzduchu, takže vodu treba dať len úplne na dno vázy a orchideika nech je nad ňou vo vzduchu, ja som si tiež chcela jednu kúpiť, ale bola veľmi drahá, aj keď bola zlacnená o 50% tak stála 22 eur, mala nádhernú modrú farbu
katarina887
02.05.09,08:03
Ďakujem za radu :)
Hneď ako som zistila že je to vlastne Vanda, tak som ju vytiahla z vody a dala na vrch vázy (zatiaľ bez vody, tej mala za poslednú dobu až-až). Už dnes ráno sa mi zdalo, že sa "cíti" lepšie. Keď to prežije a náhodou aj zakvitne, tak určite priložím foto.
Čítala som, že ju treba aj prihnojovať ale postup nebol opísaný. Vie niekto ako na to?
tara464
03.05.09,09:00
Zrejme to bude Vanda, podľa obrázkov čo som našla na nete vyzerá presne tak isto- teda tá moja chudák dostala riadne zabrať tým že bola niekoľko mesiacov vo vode :mee:. Dostala som ju od jednej starej pani a tá zrejme zle pochopila predavačku a tak mi tiež o nej podala zlú informáciu.
Môžte mi prosím poradiť ako sa mám o ňu postarať? Mám ju nechať len tak voľne vysieť v nejakej váze na ktorej dne bude voda aby mala dostatočnú vlhkosť, alebo ju mám najprv dať do substrátu a potom do vázy?

Vanda sa pestuje len tak voľne, v sklenenej nádobe, nedáva sa do žiadneho substrátu, vodu však musí mať, ale nie, aby v nej bola ponorená, ale len tak aby si brala vlhkosť zo vzduchu, takže vodu treba dať len úplne na dno vázy a orchideika nech je nad ňou vo vzduchu, ja som si tiež chcela jednu kúpiť, ale bola veľmi drahá, aj keď bola zlacnená o 50% tak stála 22 eur, mala nádhernú modrú farbu[/QUOTE]
Ja som na valentina videla v baumaxe vandy vo vaze ale boli dost drahe boli po 800SK.Prilozim sem aj foto Ako ma byt v tej vaze.
bef
03.05.09,17:43
Takto sa mi za starostlivosť odvďačila moja Cattleya.



Pekný deň :)
sayly
04.05.09,04:56
Vanda sa pestuje len tak voľne, v sklenenej nádobe, nedáva sa do žiadneho substrátu, vodu však musí mať, ale nie, aby v nej bola ponorená, ale len tak aby si brala vlhkosť zo vzduchu, takže vodu treba dať len úplne na dno vázy a orchideika nech je nad ňou vo vzduchu, ja som si tiež chcela jednu kúpiť, ale bola veľmi drahá, aj keď bola zlacnená o 50% tak stála 22 eur, mala nádhernú modrú farbu
Ja som na valentina videla v baumaxe vandy vo vaze ale boli dost drahe boli po 800SK.Prilozim sem aj foto Ako ma byt v tej vaze.[/quote]

Tú modrú som aj ja videla v baumaxe, ale za ešte väčšiu cenu cca 2700 Sk, ale bola nádherná, za 700 Sk ich mali vo výpredaji odkvitnuté a boli menšie, ale sú nádherné!!!!!!!!
Ma-Ba
04.05.09,08:03
A zrejme to nebude tá guaria , iný názov má Cattleya skinneri a tá nerastie vo vode, ale normálne v substráte...aké má tá Tvoja listy? Myslím tvar

Zrejme to bude Vanda, podľa obrázkov čo som našla na nete vyzerá presne tak isto- teda tá moja chudák dostala riadne zabrať tým že bola niekoľko mesiacov vo vode :mee:. Dostala som ju od jednej starej pani a tá zrejme zle pochopila predavačku a tak mi tiež o nej podala zlú informáciu.
Môžte mi prosím poradiť ako sa mám o ňu postarať? Mám ju nechať len tak voľne vysieť v nejakej váze na ktorej dne bude voda aby mala dostatočnú vlhkosť, alebo ju mám najprv dať do substrátu a potom do vázy?[/quote]

Vanda sa môže pestovať v borovicovej kôre, nahrubo nalámanej, pomiešanej s kusmi čierneho uhlia. Takto ju pestujem už dlhší čas a myslím, že sa jej to páči. Je zasadená vo veľkej umelej nádobe spolu s košíkom, ktorý bol obrastený koreňmi. Korene sa neodeľujú od košíka pretože by sa mohli poškodiť. Výhodu tohto pestovania vidím aj v tom, že v lete stačí substrát preliať vodou 1x za 3 dni, alebo podľa toho aké je počasie aj častejšie.
Hnojím tak ako ostatné rastliny.
vikinka.n
04.05.09,17:41
Ahojte,

aj ja som sa zamilovala do tych nadherok a pomaly zistujem ze som na nich zavisla. Mate naozaj krasne kvetinky. Ja mam zatial iba tri, ale su krasne. Vzdy ked idem okolo kvetinarstva, nakukam ci tam nahodou nemaju nejaku neobvyklu orchideu. Ja mam doma bielu, fialovu a taku nejaku tigrovanu (ked sa podari hodim Vam sem foto). Jednu bielu, co bola moja prva som zial uz pochovala. No ale co uz, kazdy sa uci, dufam ze tieto mi budu robit radost este dlho.
zuzika34
08.05.09,07:27
Ahojte,
viete mi niekto povedat ci bude moja orchidea este kvitnut? vsetci vravia ze sa ma po odkvitnuti strihat len co je suche, tak som odstrihla, ale na stonke mam jedno suche kolienko, ale stonka je zelena, tak neviem ci to tam nechat, alebo odstrihnut. nic sa s nou nedialo asi 4 mesiace, za posledny mesiac jej narastol novy list a dole pri listoch sa jej nieco tlaci, ale myslim si ze to budu vzdusne korene. skusim pridat fotku. dakujem za rady.
bublinka11
08.05.09,12:53
prosim o pomoc!!!
kupila som orchidejku krasnu bielofialovu frkanu a spociatku mi pekne kvitla, ale potom mi zrazu zacala cela rozkvitnuta vadnut :( tak som si myslela, ze som ju pridlho "kupala" (namocena vo vode bola cca hodinu)... mala par akoby zhnitych korienkov, tak som ju presadila do noveho substratu v nadeji, ze sa uchyti (tie zhnite korene som odstrihla).
uz asi 2 tyzdne je v novom, ale stale je zvadnuta - dokonca uz ide zhadzovat prvy puk a ma 1 zlty list :( listy mala take povadnute uz pri kupe... vtedy sa mi jej ulutostilo, lebo uz mam 6 orchidey, ze aby nevyhynula v obchode... ale teraz neviem, ako dalej :confused:
citala som prispevky, ze ked nema uz zdrave korene, ju treba nechat iba v kvetinaci v sacku... ale to aj s listami ju tak zavriet??? nepochopila som to...
poradte mi, prosim, lebo taku peknu som nikde nevidela a nechcela by som o nu prist :(:(:(:(:(
zuzika34
08.05.09,15:38
mohla by si mi prosim napisat kde si kupila tu priesvitnu palicku, co mas na tej fialovej?? dakujem :-)
vikinka.n
08.05.09,18:38
mohla by si mi prosim napisat kde si kupila tu priesvitnu palicku, co mas na tej fialovej?? dakujem :-)
Ja som tie priesvitné paličky videla v Baumaxe, skús pozreť niekde kde maju v obchodoch velke kvetinárstva, určite nájdeš. Tam to stalo nejak okolo 1 EUR, bolo to super, malo to este také špirálky kam môžes zastrčiť kvet. Aspoň dúfam že myslimé na to isté.:D
vikinka.n
08.05.09,19:13
Na jednej orchidke som zistila že jej začína odhnívať korienok :(. Vybrala som ju zo substrátu, osprchovala, odhnitý korienok odstrihla a zasadila do nového substrátu. Dúfam že som spravila dobre. Nerada by som o ňu došla :mee:.

No a teraz trošku veselšie. Mám dve nové krásky:). Jednou som si spravila radosť sama a druhú mám od maminky k meninám :D.
bef
08.05.09,19:23
prosim o pomoc!!!
kupila som orchidejku krasnu bielofialovu frkanu a spociatku mi pekne kvitla, ale potom mi zrazu zacala cela rozkvitnuta vadnut :( tak som si myslela, ze som ju pridlho "kupala" (namocena vo vode bola cca hodinu)... mala par akoby zhnitych korienkov, tak som ju presadila do noveho substratu v nadeji, ze sa uchyti (tie zhnite korene som odstrihla).
uz asi 2 tyzdne je v novom, ale stale je zvadnuta - dokonca uz ide zhadzovat prvy puk a ma 1 zlty list :( listy mala take povadnute uz pri kupe... vtedy sa mi jej ulutostilo, lebo uz mam 6 orchidey, ze aby nevyhynula v obchode... ale teraz neviem, ako dalej :confused:
citala som prispevky, ze ked nema uz zdrave korene, ju treba nechat iba v kvetinaci v sacku... ale to aj s listami ju tak zavriet??? nepochopila som to...
poradte mi, prosim, lebo taku peknu som nikde nevidela a nechcela by som o nu prist :(:(:(:(:(

Keď si odstránila odhnité korienky a presadila si ju tak predpokladám, že mala ostatné korienky v poriadku, ale ako sa už veľa v tejto téme písalo môže byť veľa príčin prečo opadajú puky a rastlinka vädne. Ja by som ako prvé skontrolovala ešte raz korienky a potom obetovala stonku s pukmi (odstrihla a dala do vázy) aby sa rastlinka spamätala, pretože aj kvety ju vysiľujú. Sáčkova metóda sa používa vtedy, keď má rastlinka málo vzdušných korienkov na prežitie a chceme aby čo najskôr narástli nové. Treba ju vybrať zo substrátu a nechať voľne v kvetináči a tak celé zatvoriť do sáčka a potom už len trpezlivosť, lebo to nejde až tak rýchlo ako by sme si priali. Keď začnú rásť nové vzdušné korienky už je dobre, ale listy sa málo kedy spamätajú a pekné budú až tie novo narastené.


Pekný deň :)
bef
08.05.09,19:27
Na jednej orchidke som zistila že jej začína odhnívať korienok :(. Vybrala som ju zo substrátu, osprchovala, odhnitý korienok odstrihla a zasadila do nového substrátu. Dúfam že som spravila dobre. Nerada by som o ňu došla :mee:.

No a teraz trošku veselšie. Mám dve nové krásky:). Jednou som si spravila radosť sama a druhú mám od maminky k meninám :D.

Sú krásne, nech ja im darí a robia Ti radosť

Pekný deň :)
vikinka.n
08.05.09,19:30
Sú krásne, nech ja im darí a robia Ti radosť

Pekný deň :)
Ďakujem
Jana1303
08.05.09,19:55
Pekný večer prajem,
ja mám tiež bielo-fialovú orchideu, krásne kvitne všetci doma ju obdivujeme. Každý deň ju rosíme. Kúpili sme ju pred mesiacom, na jednom liste bola škvrna a teraz je ten list už úplne žltý a dnes som zbadala, že už aj ďalší list žltne. Prosím poraďte ak máte skúsenosť so žltnutím listov a ako sa toho vyvarovať.
bef
08.05.09,20:40
Pekný večer prajem,
ja mám tiež bielo-fialovú orchideu, krásne kvitne všetci doma ju obdivujeme. Každý deň ju rosíme. Kúpili sme ju pred mesiacom, na jednom liste bola škvrna a teraz je ten list už úplne žltý a dnes som zbadala, že už aj ďalší list žltne. Prosím poraďte ak máte skúsenosť so žltnutím listov a ako sa toho vyvarovať.

Niekedy lístok zožltne a odpadne bez dôvodu ale ak ich je viac tak treba hľadať dôvod. Skús sledovať tú škvrnu a hlavne prestať postrekovať lebo ak je to náznak dákej hubovej choroby tak to nie je vhodné. Skús tú škvrnu zatiaľ posypať mletou škoricou (klasickou kuchynskou) niekedy to pomôže a nie je potrebné používať chemikálie.

Pekný deň :)
zuzika34
09.05.09,04:40
Ja som tie priesvitné paličky videla v Baumaxe, skús pozreť niekde kde maju v obchodoch velke kvetinárstva, určite nájdeš. Tam to stalo nejak okolo 1 EUR, bolo to super, malo to este také špirálky kam môžes zastrčiť kvet. Aspoň dúfam že myslimé na to isté.:D

Myslime to iste, ale vcera som bola v baumaxe a nic take tam nemaju :( .
zuzika34
09.05.09,04:53
Pridam aj ja svoju krasku, este sa nou nemozem chvalit, lebo ju mam len skoro dva tyzdne :D ale bola kupena ako kamratka k tej co nekvitne, tak duafm ze sa bude darit obom.
vikinka.n
09.05.09,13:45
Myslime to iste, ale vcera som bola v baumaxe a nic take tam nemaju :( .
V Baumaxe v BA? Majú to tam hneď vedľa tých drahých orchideii
zuzika34
09.05.09,14:00
V Baumaxe v BA? Majú to tam hneď vedľa tých drahých orchideii

V BA su baumaxy tri, tak som bola asi v tom, kde to akurat nemaju :( . ale uz som to dnes kupila v jednom kvetinarstve v starom meste, stalo to 2,50 ale videla som uz aj drahsie.
vikinka.n
09.05.09,15:03
V BA su baumaxy tri, tak som bola asi v tom, kde to akurat nemaju :( . ale uz som to dnes kupila v jednom kvetinarstve v starom meste, stalo to 2,50 ale videla som uz aj drahsie.
Ano viem, ja som bola na Rožňavskej. No tak nabudúce.
AndreaN
09.05.09,19:26
Ahojte,
potrebovala by som radu.Kupila som si sadenicky - orchidejky vo flasi z Thajska:).Posadila som si ich do transparentnych kvetinacov do kokosovej zmesi,ktoru som si taktiez doniesla z Asie.Polievam ich raz tyzdenne,mame slnecny byt, takze svetlo im od januara nechyba.
Mam pocit,akoby poniektore nerastli.Viem,ze potrebujem mat vela trpezlivosti,pretoze moje orchidejky su este vo velkosti malicka na ruke,ale mam obavy,ze vsetky postupne odumreju:mee:.Co by im take pomohlo?
Dakujem za radu!
Andiandi
10.05.09,14:21
Ahojte,
mam taky problem, ze mi zo starych stoniek vyhnali z kolienka nove s kvietkami, ktore sa pekne vyvinuli, ale nevydrzali tak dlho rozkvitnute ako kvety na starej stonke. Neviem cim to je. Ak mi vie niekto poradit budem rad. Dakujem.
bef
10.05.09,18:04
Ahojte,
potrebovala by som radu.Kupila som si sadenicky - orchidejky vo flasi z Thajska:).Posadila som si ich do transparentnych kvetinacov do kokosovej zmesi,ktoru som si taktiez doniesla z Asie.Polievam ich raz tyzdenne,mame slnecny byt, takze svetlo im od januara nechyba.
Mam pocit,akoby poniektore nerastli.Viem,ze potrebujem mat vela trpezlivosti,pretoze moje orchidejky su este vo velkosti malicka na ruke,ale mam obavy,ze vsetky postupne odumreju:mee:.Co by im take pomohlo?
Dakujem za radu!

Nemám skúsenosti s takýmito sadeničkami, ale keď som presádzala nové rastlinky tzv. kejky ktoré mi narástla na kvetnej stonke tak sa s nimi veľmi dlho nič nedialo a predpokladám, že si musela najskôr zvyknúť a Tvoje sa tiež musia aklimatizovať. Takže ak žijú a nerastú treba len trpezlivosť, prípadne im spraviť klímu vložením aj s kvetináčom do sáčku (využiť sáčkovú metódu).

Pekný deň :)
zuzkahris
10.05.09,18:48
Pridávam moju novú orchideu :)
sayly
11.05.09,05:31
mohla by si mi prosim napisat kde si kupila tu priesvitnu palicku, co mas na tej fialovej?? dakujem :-)

Tú priesvitnú paličku mám z Baumaxu z TT....cca 2 eurá, mali rôzne farby, kúpil mi ju môj drahý
Jara
11.05.09,09:41
Chcem sa pochváliť s novou orchideou, ktorá je mini, preto som ju odfotila spolu s hrnčekom aby bolo vidno rozdiel aká je drobučká a krásna. Je to už piaty prírastok do mojej rodinky orideii.
heja3
11.05.09,10:06
Ahojte,
viete mi niekto povedat ci bude moja orchidea este kvitnut? vsetci vravia ze sa ma po odkvitnuti strihat len co je suche, tak som odstrihla, ale na stonke mam jedno suche kolienko, ale stonka je zelena, tak neviem ci to tam nechat, alebo odstrihnut. nic sa s nou nedialo asi 4 mesiace, za posledny mesiac jej narastol novy list a dole pri listoch sa jej nieco tlaci, ale myslim si ze to budu vzdusne korene. skusim pridat fotku. dakujem za rady.

Zuzika, tú odkvitnutú stonku môžeš zatiaľ nechať, keď je zelená. A to čo sa ti tlačí pri listoch dole, to sú najskôr nové stonky na kvitnutie. Nám takto isto vyzerá orchidea - odkvitnutá stará zelená stonka - tú sme zatiaľ nechali a dole začala tlačiť novú stonku a už sú asi po 3 týždňoch na nej puky - zatiaľ maličké, ale čakáme..... Takže uvidíš.....;)
sayly
11.05.09,12:23
Moja nová krásavica, veľkosťou listu mi pripomína phalu hybrid, ale veľkosťou kvetu zas calimero, tak neviem aký je to druh, dostala som ju od drahého k nášmu sviatku matiek a nenechal mi tam žiaden papierik...a potrebujem poradiť, môžem presadiť calimero do väčšieho črepníka? V tom maličkom nemá žiadny substrát a začína mi na ňom žltnúť lístok, tak nechcem o ňho prísť
tara464
11.05.09,14:41
Chcem sa pochváliť s novou orchideou, ktorá je mini, preto som ju odfotila spolu s hrnčekom aby bolo vidno rozdiel aká je drobučká a krásna. Je to už piaty prírastok do mojej rodinky orideii.
Taketo oirchideiky maju akurat v bytci v jednom kvetinarstve
tara464
11.05.09,14:51
Chcem sa pochvalit vcera som si kupila v baumaxe v ZA orchideu a dam sem aj foto-je to ta bordova a tu flakovanu mam z flory ta mi pribudla asi pred tyzdnom..Asi pred troma tyzdnami som opelila orchideu.ukazem vam ako to vyzera.Dam sem foto aj mojich vsetkych orchidei.
Ma-Ba
12.05.09,05:50
Ahojte,
potrebovala by som radu.Kupila som si sadenicky - orchidejky vo flasi z Thajska:).Posadila som si ich do transparentnych kvetinacov do kokosovej zmesi,ktoru som si taktiez doniesla z Asie.Polievam ich raz tyzdenne,mame slnecny byt, takze svetlo im od januara nechyba.
Mam pocit,akoby poniektore nerastli.Viem,ze potrebujem mat vela trpezlivosti,pretoze moje orchidejky su este vo velkosti malicka na ruke,ale mam obavy,ze vsetky postupne odumreju:mee:.Co by im take pomohlo?
Dakujem za radu!

AndreaN: Pri rozmnožovaní orchideí, niektorí odborníci radia dať viac mladých výhonkov spolu. Dôležité je, aby mladé rastlinky mali primerané kvetináče. Ak sú také malé ako píšete vyžadujú aj malé kvetináčiky. Ďalej záleží aj na tom, aký druh orchideí máte a podľa toho treba zvoliť aj substrát. Napr. rastlinky Dendrobia Nobile, vyžadujú teplo a neustále vlhký substrát, možno skoro až mokrý. Čiže raz za týždeň poliať nestačí, tak isto aj malé rastlinky Ludisie, vyžadujú jemný a vlhký substrát, aby mohli zakoreniť. Preto by bolo dobré, napísať aký druh orchideí máte, alebo preštudovať viaceré diskusie, prípadne sa kontaktovať so staršími pestovateľmi.
ivinka99
12.05.09,09:57
Mne sa osvedčilo pri orchideách, ktoré mám už asi 4 roky a stále nádherne kvitnú samozrejme s menšími prestávkami odstrihnúž ich potom na stonke na tri očká. V tom treťom potom púšťajú výhonky. Tak isto ich prihnojujem hnojivom na orchidei v polovičnom pomere ako je odporúčané. A polievam ich 1x týždenne tak, že ich namočím na 1 hodinu do vody, potom 1/2 hodiny nechám stiecť a hotovo. Zatiaľ sa ani jednej nič nestalo. V priemere majú po 12 kvetov a kvitnú celý rok až ako vravím na asi mesačnú prestávku.
AlaNR
12.05.09,10:02
Vynadala som asi pred dvomi týždňami svojim šiestim kúskom. Jedna, chúďatko skapala, ale dve sa zľakli a začali vyháňať. Ešte tie ostané musím spucovať.
Minule som vyhlásila, že už nekúpim žiadnu orchideu, ak mi nezačne aspoň jedna kvitnúť. Asi chceli novú kamarátku...
Jana1303
12.05.09,11:15
Taketo oirchideiky maju akurat v bytci v jednom kvetinarstve
Prosím Ťa môžeš mi upresniť kde v Bytči?
janaGT
12.05.09,11:37
Vynadala som asi pred dvomi týždňami svojim šiestim kúskom. Jedna, chúďatko skapala, ale dve sa zľakli a začali vyháňať. Ešte tie ostané musím spucovať.
Minule som vyhlásila, že už nekúpim žiadnu orchideu, ak mi nezačne aspoň jedna kvitnúť. Asi chceli novú kamarátku...

ja som odstrihla orchideu asi pred viac ako mesiacom a stále nevyháňa ... mám ešte čakať alebo ju vyhodiť :(
Jara
12.05.09,11:39
Janka ak ti to pomôže, tak tu mini-orchidejku mi kúpil manžel teraz na deň matiek v Kauflande. Neviem či u vás je Kaufland. Stála 5,99€. (Lístok nechal z nákupu v igelitke :D takže viem aj cenu. No na cene nezáleži, ale mne urobila radosť, lebo má 2 prútiky a je ozaj krásna a ešte aj púčiky má nerozkvitnuté. Je fakt milučká/
janaGT
12.05.09,11:45
ja som odstrihla orchideu asi pred viac ako mesiacom a stále nevyháňa ... mám ešte čakať alebo ju vyhodiť :(
nikto nevie ?
Tweety
12.05.09,11:46
ja som odstrihla orchideu asi pred viac ako mesiacom a stále nevyháňa ... mám ešte čakať alebo ju vyhodiť :(
Odstrihla, alebo ostrihala? AK to druhé, tak čakaj, vyhodiť by ju bola škoda.
janaGT
12.05.09,11:48
Odstrihla, alebo ostrihala? AK to druhé, tak čakaj, vyhodiť by ju bola škoda.
no keď kvety zvädli a opadali, tak som celú stonku nad 2 kol. odstrihla. Zle?
Tweety
12.05.09,11:51
no keď kvety zvädli a opadali, tak som celú stonku nad 2 kol. odstrihla. Zle?
Ak už bola vysušená, tak si urobila dobre, aj ja tak odstrihujem. Ja som myslela skôr, že odstrihlaa dala do vody.
AlaNR
12.05.09,11:52
ja som odstrihla orchideu asi pred viac ako mesiacom a stále nevyháňa ... mám ešte čakať alebo ju vyhodiť :(

Ja som čakala od novembra, tak neviem poradiť.
janaGT
12.05.09,11:55
Ja som čakala od novembra, tak neviem poradiť.
a dočkala si sa? Ona začne vyhánať z toho odstrihnutého miesta? Orchideu mám po prvý krát, tak nemám skúsenosť.
zuzinka777
12.05.09,14:52
Ahojte! Ja som si tiez kupila orchydeu, pretoze sa mi neskutocne paci... Prvu som si kupila v Lidli.. mala asi 3 kvety rozdvitnute a 3 puky.. ked som ju doniesla domov dala som ju pri okno kde mam najviac svetla.. kedze to bolo teraz niekedy na jar, nebolo tu moc teplo.. no zacali jej akoby schnut a odpadavat tie puky co mala.. doteraz mi kvitne ale puky uz nema... kupila som si aj druhu, tento tyzden a ta mala iba jeden puk, no ten tiez zacina schnut a asi odpadne.. no polievam ich 1 x tyzdenne, postrekujem a tiez 1x za dva tyzdne hnojim... neviem preco odpadaju puky, moze to byt tym ze si musi zvyknut na nove prostredie???:(
lenus
12.05.09,15:13
Ja som si svoje prve dve orchidejky kupila asi pred mesiacom v Bille. Obidve mali dost vela kvetov odkvitnutych a do dvoch dni odpadli. Na ruzovej, ktora ma dve stonky, ostali len dva - po jednom na konci stonky. Biela mala este nejake puky, ktore vsak tiez do tyzdna opadli a ostal z nej len taky pahyl. Kupem ich raz do tyzdna, 1x za 2 tyzdne hnojim a musim sa pochvalit, ze ta biela ma uz tri nove puky a na ruzovej rastie novy vyhonok. Zjavne sa uz aklimatizovali, tak dufam, ze nic nepokazim a onedlho budu zasypane kvetmi :)
AlaNR
13.05.09,12:22
a dočkala si sa? Ona začne vyhánať z toho odstrihnutého miesta? Orchideu mám po prvý krát, tak nemám skúsenosť.

Dočkala som sa od novembra až teraz. Vyhaňa spomedzi listov, nie odtiaľ odkiaľ bola odstrihnutá. Na úplne novom miestečku
janaGT
14.05.09,04:38
Dočkala som sa od novembra až teraz. Vyhaňa spomedzi listov, nie odtiaľ odkiaľ bola odstrihnutá. Na úplne novom miestečku

fíha, tak to sa teda načakám :)
Asi budem musieť byť trpezlivá.
tara464
14.05.09,11:23
Prosím Ťa môžeš mi upresniť kde v Bytči?
No neviem či ich tam este maju oni boli take malinke a vselijake farbi .Ako je v by obchod s oblecenim-manda tak v tej ulicke len vyssie ku korune.
jess
14.05.09,11:32
Vynadala som asi pred dvomi týždňami svojim šiestim kúskom. Jedna, chúďatko skapala, ale dve sa zľakli a začali vyháňať. Ešte tie ostané musím spucovať.
Minule som vyhlásila, že už nekúpim žiadnu orchideu, ak mi nezačne aspoň jedna kvitnúť. Asi chceli novú kamarátku...

Ak si už vyhodila tú skapatú, tak už nič. Ale ak ju ešte máš, odstrihni jej zhnité korene, zhnité listy a zabaľ ju celú komplet bez zeminy do sáčku a nechaj ju tak, prípadne sem tam oros, ale tak, aby sa do srdiečka nedostala voda. Ja som takto vzkriesila jednu skapatú suchú hrču bez listov a teraz má 4 nové lístky. :):):)
bromid
14.05.09,13:34
listy niecim aj utierate? akosi sa mi zda ze ich mam zapadane prachom
Tweety
14.05.09,13:44
listy niecim aj utierate? akosi sa mi zda ze ich mam zapadane prachom
No veru, treba ich poutierať mokrou handričkou, veď zaprášené chúďatká nemôžu dýchať.
AlaNR
15.05.09,05:15
Ak si už vyhodila tú skapatú, tak už nič. Ale ak ju ešte máš, odstrihni jej zhnité korene, zhnité listy a zabaľ ju celú komplet bez zeminy do sáčku a nechaj ju tak, prípadne sem tam oros, ale tak, aby sa do srdiečka nedostala voda. Ja som takto vzkriesila jednu skapatú suchú hrču bez listov a teraz má 4 nové lístky. :):):)

Diky za radu, ešte som ju nevyhodila, je mi jej ľúto, zatiaľ na ňu len nenávistne zazerám. Skúsim, uvidim...
dominica
17.05.09,18:50
Ahojte, už pár dní čítam túto tému a nie a nie prísť na koniec, jednoducho to pri deťúrencoch nestíham.
Som tiež zbláznená do orchideí, už ich mám niekoľko rokov, ale za posledné 2 týždne mi pribudli 3 nové kúsky. No a dnes som si kúpila ďalšie 2 v Baumaxe, mali zľavy na tie, čo už nekvitli. Sú to Dendrobie, ktoré ešte nemám a neviem, či sa im bude dariť.
Doma som si ich pekne vybalila, poprezerala a zistila, že jedna mala stred úplne odhnitý. Snažila som sa to odstrániť, len neviem, či som to spravila dobre, no napriek tomu má stále veľa koreňov. Zajtra si musím dokúpiť kvetináče a zasadiť ich, kúpila som si aj substrát z hrubej kôry.
Chcem sa spýtať, čo sa stane, ak som dobre neodstránila ten odhnitý stred? Lebo bojím sa to nejako hrubo ošklbať. A ako sa vlastne starať o tento druh? Okná mám na východ a tu sa kvetinkám dobre darí.
Ak mi môžete poradiť, budem veľmi rada. Kľudne mi všetko popíšte ako "debilovi" .
Halli
17.05.09,20:04
Diky za radu, ešte som ju nevyhodila, je mi jej ľúto, zatiaľ na ňu len nenávistne zazerám. Skúsim, uvidim...

Ala radšej sa na ňu usmej a porozpravaj sa s ňou... možno práve to je chýba :D:)
Jara
18.05.09,07:42
Dendrobiu mám ja doma, mám ju na okne medzi ostatnými orchideami. Keď mi odkvitla, tak som zrezala tie hrubé korene, mali by byť stále 2-3 korene a hneď mi pustilo dva nové korene. Rastú veľmi rýchlo, už ich mám asi 15 cm vysoké a to v priebehu asi 3 týždňov. Či mi zakvitnú to neviem, ale ak áno, tak to tu určite prilepím. Starám sa o ňu tak ako o ostatné, t.j. denne rosím a raz za 2 týždne ich polejem s hnojivom na orchidee. Najradšej majú zálievku z prevarenej alebo dážďovej vody s hnojivom. Nechám postáť pol hodinu až hodinu a potom vodu zlejem a len rosim. Darí sa jej a to som niekde čítala, že na pestovanie je náročná. No uvidíme, či zakvitne. Tak sa drž dominica.
AlaNR
18.05.09,08:30
Ala radšej sa na ňu usmej a porozpravaj sa s ňou... možno práve to je chýba :D:)

Asi s ňou budem viesť reči každý deň. :)

Ešte sa chcem spýtať, v tom sáčku ju mám rosiť každý deň, či ako? Orosila som ju v sobotu, dnes je pondelok, nezdá sa mi, že by to tam nejak vyschlo. A kam to mám položiť? Môže byť tam, kde bola predtým s črepníkom?
jess
18.05.09,08:39
Ešte sa chcem spýtať, v tom sáčku ju mám rosiť každý deň, či ako? Orosila som ju v sobotu, dnes je pondelok, nezdá sa mi, že by to tam nejak vyschlo. A kam to mám položiť? Môže byť tam, kde bola predtým s črepníkom?

... nemusíš rosiť každý deň.....keď orosíš, sáčok zavri, nech má dobrú klímu a keď už nebude orosený sáčok, opäť trochu oros.... radšej menej akoby ti mala zhniť...orchidey znesú skôr sucho ako veľmi vlhko :)

Ja som mala orchideu na parapete, na severnom okne.
katka50
18.05.09,09:37
Dendrobiu mám ja doma, mám ju na okne medzi ostatnými orchideami. Keď mi odkvitla, tak som zrezala tie hrubé korene, mali by byť stále 2-3 korene a hneď mi pustilo dva nové korene. Rastú veľmi rýchlo, už ich mám asi 15 cm vysoké a to v priebehu asi 3 týždňov. Či mi zakvitnú to neviem, ale ak áno, tak to tu určite prilepím. Starám sa o ňu tak ako o ostatné, t.j. denne rosím a raz za 2 týždne ich polejem s hnojivom na orchidee. Najradšej majú zálievku z prevarenej alebo dážďovej vody s hnojivom. Nechám postáť pol hodinu až hodinu a potom vodu zlejem a len rosim. Darí sa jej a to som niekde čítala, že na pestovanie je náročná. No uvidíme, či zakvitne. Tak sa drž dominica.
To si ich skrátila na nejakú dĺžku ?
dominica
18.05.09,10:42
Jara, ďakujem za odpoveď. Tiež som si hovorila, že sa o ne pokúsim starať ako o ostatné, ktorým sa pekne darí. Len ako píšu, že je náročná, tak ma nejak popadol strach, či sa o ne budem vedieť postarať. Musím dočítať túto tému, ale ak má niekto chuť, kľudne mi môže niečo popísať....
Ďakujem.
Jara
18.05.09,10:45
To si ich skrátila na nejakú dĺžku ?

Neviem či ti rozumiem, ale dendrobia má nie také dlhé prútiky ale také hrubé a zelené člankovité odnože :D /neviem ako to nazvať/ a po tých článkoch vyrastajú po stranach lístky v ktorých sú potom kvety. Tie keď odkvitnú, tak je treba celú tu byľ odrezať. To by aj tak časom len zhnilo, to už kvitnuť nebude. Čiže tie som odrezala a ona mi hneď pustila dve nové výhonky a tie mi tak krásne začali rásť. Ak chceš, tak ju odfotím a zajtra môžem tu prilepiť ak to stihnem. Ešte tu jednu odrezanú som dala na skúšku do vody, či nepustí niečo z tých článkov, tak aj to môžem odfotiť, aby si vedela či máme rovnaký druh.
katka50
18.05.09,10:56
Neviem či ti rozumiem, ale dendrobia má nie také dlhé prútiky ale také hrubé a zelené člankovité odnože :D /neviem ako to nazvať/ a po tých článkoch vyrastajú po stranach lístky v ktorých sú potom kvety. Tie keď odkvitnú, tak je treba celú tu byľ odrezať. To by aj tak časom len zhnilo, to už kvitnuť nebude. Čiže tie som odrezala a ona mi hneď pustila dve nové výhonky a tie mi tak krásne začali rásť. Ak chceš, tak ju odfotím a zajtra môžem tu prilepiť ak to stihnem. Ešte tu jednu odrezanú som dala na skúšku do vody, či nepustí niečo z tých článkov, tak aj to môžem odfotiť, aby si vedela či máme rovnaký druh.
Díky, si zlatá.:)
Jara
18.05.09,11:15
Bude to lepšie keď to budeš vidieť, lebo tých orchideií je veľa druhov a aby som ťa nepoplietla :confused:, lebo môžeš mať iný druh. Ak si dobre pamätám, tak moja bola nobile, ale ak máš iný druh, tak aby si nezrezala to, čo tam má zostať...:---
veronika13
18.05.09,19:01
Ahojte, ja som prelúskala celú túto tému a veľa som sa od vás naučila o pestovaní orchidei. Mám zatiaľ tri, teraz v sobotu som si kúpila dve, tak sa z nich vytešujem. Veľmi sa mi páči druh oncidium, v Baumaxe ich teraz mali, no boli drahé. Tak zatiaľ mám phaleonopsisy, ktoré sú tiež veľmi krásne. Ak sa mi podarí, pridám fotky
AlaNR
19.05.09,06:01
Jess veľmi pekne ďakujem za vzácne rady :-))
Dúfam, že to zaberie....
Andiandi
19.05.09,06:35
Ahojte,
ma niekto skusenosti s dendrobium phalaenopsis. Ja som si ho kupil asi pred pol rokom v kauflande. Kvitol mi asi dva/tri mesiace. Asi pred mesiacom mi zacali vyhanat nove stonky. Ale neviem co s tymi malymi co sa mi tam skrycaju pod velkymi. Ako ich treba vobec pestovat a tak. Dakujem za radu.
Andiandi
19.05.09,06:40
Ahojte,
ma niekto skusenosti s dendrobium phalaenopsis. Ja som si jeden kupil pred pol rokom v kauflande. Kvitol mi dva/tri mesiace a potom nic. ani nerastol. Ale pred mesiacom mi zacali rast dve nove stonky. Vie mi niekto poradit ako ho pestovat, ci sa da rozdelit na viac casti a ci budu aj tie stare stonky este rast. Dakujem za vsetky rady
Jara
19.05.09,07:36
Prikladám fotky z tej mojej Dendrobium nobile na ukážku, ako som sľúbila. V pohári bude tá, čo mi odkvitla, či mi nepustí korienky a tiež, aby si videla, či je to taký druh ako tvoj.Sú tu fotky tých mladých výhonkov čo mi začali rásť po odrezaní tých starých. Tak som to odfotila, aby si videla aj tie odrezky. Na ďalších záberoch sú tie, ktoré mi práve kvitnú. Včera som si pozerala aj stránku www.abecedazahrady.cz a tam som sa dozvedela, že ako ich pestovať aj to, že tento druh je nobile. Odporúčam pozrieť si túto stránku.
katty22
19.05.09,08:15
Dobrý deň, potrebovala by som radu, som začiatočník , čo sa orchideí týka, mám dve phalaenopsis, krásne kvitnú, no jednej začali žltnúť listy, dva už odpadli a ostatné teraz zmäkli a tiež vyzerajú, že zožltnú a odpadnú. Čo som spravila zle? Je tu veľa popísané o starostlivosti, len nemám čas toľko čítať, tak prosím o radu, aby som ju stihla zachrániť. Ďakujem.
iriska
19.05.09,08:22
presne to sa mi stalo s orchideou a skoro som ju nechala vyschnúť, kým som prišla na závadu. Má pravdepod. škodca, ktorý ju vyciciava a treba na to nejaký postrek, ktorým sa prestrieka kvetináč. Neviem ako sa to volá, ale poradila mi to známa, ktorá aj ten postrek priniesla.
dominica
19.05.09,10:21
Ahoj Jara, ja mám presne takú istú Dendrobiu, bolo tam aj napísané, že sa volá Dendrobia Berry Oda, našla som aj diskusiu, ale ešte som ju nečítala. Len nemôžem pridať link vzhladom na môj počet príspevkov...
Tá ďalšia Dendrobia vyzerá ale trošku ináč, tak som zvedavá, čo sa z toho vykľuje, ale aspoň z tvojho príspevku viem, že stonka kvitne len 1x a potom ju treba odrezať. Ak sa mi podarí, pridám aj ja fotky mojich kvetiniek, len nejako sa tu ešte nevyznám a žiadnu "spinku" som tu nenašla, dokonca neviem ani ako pridať smajla.
Jara
19.05.09,10:53
Ahoj Jara, ja mám presne takú istú Dendrobiu, bolo tam aj napísané, že sa volá Dendrobia Berry Oda, našla som aj diskusiu, ale ešte som ju nečítala. Len nemôžem pridať link vzhladom na môj počet príspevkov...
Tá ďalšia Dendrobia vyzerá ale trošku ináč, tak som zvedavá, čo sa z toho vykľuje, ale aspoň z tvojho príspevku viem, že stonka kvitne len 1x a potom ju treba odrezať. Ak sa mi podarí, pridám aj ja fotky mojich kvetiniek, len nejako sa tu ešte nevyznám a žiadnu "spinku" som tu nenašla, dokonca neviem ani ako pridať smajla.

Dole, kde máš formátovať odpoveď, t.j. na konci strany, tak si na to klikni a dostaneš sa k smajlíkom aj nájdeš sponku... :D
dominica
19.05.09,11:02
Tak smaila už viem pridať:), ale spinku dokelu nevidím, ja som asi slepá...
A tie ikony, čo sú dole sa ako pridávajú, veď ani to mi nejde:mad:
Jara
19.05.09,11:37
Tak smaila už viem pridať:), ale spinku dokelu nevidím, ja som asi slepá...
A tie ikony, čo sú dole sa ako pridávajú, veď ani to mi nejde:mad:

Spinku máš hore, tu používaš, keď chceš dať prílohu . Ikony čo máš dole tak tam máš krúžok bez ikon, na tie klikneš keď pridávaš tému a chceš pridať dôležitosť novej zadanej témy. Ale veď si to prečítaj, je to tam napísané :D
tara464
19.05.09,18:24
Prikladám fotky z tej mojej Dendrobium nobile na ukážku, ako som sľúbila. V pohári bude tá, čo mi odkvitla, či mi nepustí korienky a tiež, aby si videla, či je to taký druh ako tvoj.Sú tu fotky tých mladých výhonkov čo mi začali rásť po odrezaní tých starých. Tak som to odfotila, aby si videla aj tie odrezky. Na ďalších záberoch sú tie, ktoré mi práve kvitnú. Včera som si pozerala aj stránku www.abecedazahrady.cz a tam som sa dozvedela, že ako ich pestovať aj to, že tento druh je nobile. Odporúčam pozrieť si túto stránku.
ta zlta je mini??
tara464
19.05.09,18:24
Ahojte, už pár dní čítam túto tému a nie a nie prísť na koniec, jednoducho to pri deťúrencoch nestíham.
Som tiež zbláznená do orchideí, už ich mám niekoľko rokov, ale za posledné 2 týždne mi pribudli 3 nové kúsky. No a dnes som si kúpila ďalšie 2 v Baumaxe, mali zľavy na tie, čo už nekvitli. Sú to Dendrobie, ktoré ešte nemám a neviem, či sa im bude dariť.
Doma som si ich pekne vybalila, poprezerala a zistila, že jedna mala stred úplne odhnitý. Snažila som sa to odstrániť, len neviem, či som to spravila dobre, no napriek tomu má stále veľa koreňov. Zajtra si musím dokúpiť kvetináče a zasadiť ich, kúpila som si aj substrát z hrubej kôry.
Chcem sa spýtať, čo sa stane, ak som dobre neodstránila ten odhnitý stred? Lebo bojím sa to nejako hrubo ošklbať. A ako sa vlastne starať o tento druh? Okná mám na východ a tu sa kvetinkám dobre darí.
Ak mi môžete poradiť, budem veľmi rada. Kľudne mi všetko popíšte ako "debilovi" .
pokolko ich maju v baumaxe v zlave??
sayly
20.05.09,05:47
Tak smaila už viem pridať:), ale spinku dokelu nevidím, ja som asi slepá...
A tie ikony, čo sú dole sa ako pridávajú, veď ani to mi nejde:mad:

po niekoľkých príspevkoch Ti aktivujú účet a až potom tam budeš mať spinku
sayly
20.05.09,05:52
Dobrý deň, potrebovala by som radu, som začiatočník , čo sa orchideí týka, mám dve phalaenopsis, krásne kvitnú, no jednej začali žltnúť listy, dva už odpadli a ostatné teraz zmäkli a tiež vyzerajú, že zožltnú a odpadnú. Čo som spravila zle? Je tu veľa popísané o starostlivosti, len nemám čas toľko čítať, tak prosím o radu, aby som ju stihla zachrániť. Ďakujem.

žltnutie listov môže byť zapríčinené viacerými faktormi, buď tam máš škodcu, alebo je orchidea premokrená, alebo moc suchá...no ak Ti začali mäknúť listy, znamená to, že niečo nie je v poriadku s koreňmi...treba ich skontrolovať, pri nesprávnom zalievaní môžu odhnívať, čo má za následok mäknutie listov....tak mi napíš ako sa o ne staráš, ako polievaš a ako prihnojuješ....a skontroluj v akom stave máš korienky, ak cez črepník neuvidíš zelené korene, tak ju vytiahni a pozri sa, či ešte má nejaké korienky živé a nemaj strach, aj keby nemala ani jeden dobrý, stále sa dá zachrániť:)
katka50
20.05.09,07:39
Prikladám fotky z tej mojej Dendrobium nobile na ukážku, ako som sľúbila. V pohári bude tá, čo mi odkvitla, či mi nepustí korienky a tiež, aby si videla, či je to taký druh ako tvoj.Sú tu fotky tých mladých výhonkov čo mi začali rásť po odrezaní tých starých. Tak som to odfotila, aby si videla aj tie odrezky. Na ďalších záberoch sú tie, ktoré mi práve kvitnú. Včera som si pozerala aj stránku www.abecedazahrady.cz (http://www.abecedazahrady.cz) a tam som sa dozvedela, že ako ich pestovať aj to, že tento druh je nobile. Odporúčam pozrieť si túto stránku.
Ďakujem Jari za návod na pestovanie. Zasa som múdrejšia.:)Len podľa prílohy sa mi zdá, že si veľa odrezala.
Ja som našla tento návod na pestovanie Dendrobie aj fotky, tak to prikladám. Možno niekomu pomôže.
Jara
20.05.09,07:48
Ďakujem Katka, aj ja som zase o niečo múdrejšia. Keby som nechala, tak asi by mi vyrástli mladníčky tak ako je to na tvojom obrázku. Už to tak budem robiť.