dominica
25.06.09,13:37
Ajojte orchideáčky maniačky :D
Človek sem chvíľu nemrkne, lebo nemá čas a vy popíšete litánie, poviem vám, dalo mi zabrať prečítať si to :D:D:D, ááále zasa som sa niečo nové dozvedela, takže len tak ďalej píšte. Ja nemám čo,všetko po starom, orchidejky odkvitajú, nie je sa čím chváliť, niektoré majú obdobie pokoja, takže sa nič nedeje. Juj ale nejakú novú krasotinku by som prijala :D
Zdenka175
25.06.09,13:10
Sayly prikladám fotky tých lístkov.Oni rastú tak trochu bokom a nad lístkom je koreň. No neviem asi to ide z toho srdiečka. Čas ukáže či to bude nová rastlinka, teraz keď kvitne tak čakám.:)
Zuzana Bene
25.06.09,13:18
prečo máš pocit, že sa jej zastavil rast? lebo moje odkedy ich mám postupne mi pribúdali behom dvoch mesiacov, tiež nejako nerastú. Teda nič nové im nepribúda, kvitnúť kvitnú, postupne sa rozvili všetky púčiky, na pár odpadlíkov, ale ani korene, ale listy, stonky tobôž nerastú... pritom majú vhodné prostredie... tak neviem čo robím zle, som zvedavá čo sa s nimi bude diať po odkvitnutí:eek:

Veronika, ten pocit mám preto, lebo čo ju mám už necelý mesiac, vôbec nijako sa nezmenila, púčiky zostali, vôbec sa nazväčšujú a ani nemajú snahu roztvoriť sa, jedna kvetinka je odkedy som ju kúpila taká polo púčik, polo hotová:) jednoducho ostatné mi kľudne od rána do večera z puku vykvitnú, ale táto biela absolútne, ako som ju kúpila, tak je, pritom púčiky má, ale sú len polootvorené a nič viac sa s nimi nedeje.. :mad: to sa mi nepáči.. tebe aspom postupne pribúdali:) veď ja viem že mi nezakvitne hneď, ale táto je velice podozrivá, už som aj pozerala či som umelú nekúpila:D
paulinkaZH
25.06.09,13:29
Priatel mi kupil orchideu, ma 8 kvietkou a vela malyh pukou ktore jej odpadavaju? daju sa nejak zachranit? alebo co s tym?
vikinka.n
25.06.09,14:12
Popaste si oči :)

to ma byt ako nejaka orchidea?
vikinka.n
25.06.09,14:23
Priatel mi kupil orchideu, ma 8 kvietkou a vela malyh pukou ktore jej odpadavaju? daju sa nejak zachranit? alebo co s tym?

To ze opadavaju male puciky nemusi mat ziadny vazny dovod, nekedy sa to stane aj z dovodu zmeny miesta. Nieked odpadnu aj bezdovodne. Asi sa to zachranit neda, nechaj to tak, co ma odpadnut odpadne.
tara464
25.06.09,14:38
Baby kuknite sem. Nádherahttp://kotanec.wsn.cz/file/?fileid=7103:)
Wawwwwww.kiezby aj tu unas vo volnej prirode rastli phalaenopsisi
Ivus44
26.06.09,03:13
to ma byt ako nejaka orchidea?
skor paprika abo volaka taka zelinka
Anita.....
26.06.09,03:57
Nuž nedarí sa mi, sorry.
sayly
26.06.09,04:28
Sayly prikladám fotky tých lístkov.Oni rastú tak trochu bokom a nad lístkom je koreň. No neviem asi to ide z toho srdiečka. Čas ukáže či to bude nová rastlinka, teraz keď kvitne tak čakám.:)

no srdiečko je z vrchu kde Ti rastú nové listy a toto bude asi keika, veď počkaj a uvidíš, či Ti pustí korienky, ak áno, tak po dostatočnom počte korienkov ju oddelíš a zasadíš a bude nová:D
sayly
26.06.09,04:46
to ma byt ako nejaka orchidea?

ku ktorému príspevku to patrí?
annarei
26.06.09,05:06
:) Dnes som ju odfotila vo váze :)

:) Ahoj baby, ďakujem za súhlasné stanovisko, veľmi ma to potešilo !!! :---
annarei
26.06.09,05:34
Sayly prikladám fotky tých lístkov.Oni rastú tak trochu bokom a nad lístkom je koreň. No neviem asi to ide z toho srdiečka. Čas ukáže či to bude nová rastlinka, teraz keď kvitne tak čakám.:)

Kto mi odpovie, som príhlásená a nechce mi odoslať odpoveď :confused::confused::confused:
annarei
26.06.09,05:42
Sayly prikladám fotky tých lístkov.Oni rastú tak trochu bokom a nad lístkom je koreň. No neviem asi to ide z toho srdiečka. Čas ukáže či to bude nová rastlinka, teraz keď kvitne tak čakám.:)

:)Zdenka, ja som čítala v knihe, že orchidea tohoto druhu, vyháňa:--- vegetatívne odnože tzv. keiky, namiesto kvetu sa vytvorí nová rastlina:)
annarei
26.06.09,05:58
Baby kuknite sem. Nádherahttp://kotanec.wsn.cz/file/?fileid=7103:)

Zdenka, kukla som :eek::eek::eek: na takúto nádhernú výstavu, by sa oplatilo ísť
vikinka.n
26.06.09,07:41
ku ktorému príspevku to patrí?

Uz je tusim zmazany
Ivus44
26.06.09,07:43
ku ktorému príspevku to patrí?
ten prispevok ako si zahadne zduchol :) niekto sa pravdepodobne pokusal o vtip. nejaka planta abo cho zasadena v kvetinaci, ze si mame ocka popast a viki sa spytala, ci to je orchidka :)
Anita.....
26.06.09,07:52
Ten pôvodný príspevok som tam dala ja, ale som ho vymazala nakoľko som vložila nesprávnu fotografiu, /tú plantu v kvetináči/ a to správne malo byť toto: http://kotanec.wsn.cz/file/?fileid=7103 , len sa mi tie obrázky nepodarilo vložiť. Celý súbor som vložila už včera do témy "Záhradky - fotoinšpirácie". Takže mi prepáčte ten zmetok čo som spôsobila.
Ivus44
26.06.09,08:33
Ten pôvodný príspevok som tam dala ja, ale som ho vymazala nakoľko som vložila nesprávnu fotografiu, /tú plantu v kvetináči/ a to správne malo byť toto: http://kotanec.wsn.cz/file/?fileid=7103 , len sa mi tie obrázky nepodarilo vložiť. Celý súbor som vložila už včera do témy "Záhradky - fotoinšpirácie". Takže mi prepáčte ten zmetok čo som spôsobila.
stava sa :) a co bolo v tom kvetinaci? aj tak by ma to zaujimalo :D
Ivus44
26.06.09,08:38
A vculeky otazka. Sayly, neviem, ci si spominas :) ako som stresovala pri prvom odstrihnuti odkvitnutej stonky. No a orchidke sa teraz tak dari, ze sa mi prebudil spiaci pucik a dalsie dva ho budu asi nasledovat, vyhnala dva nove listy zo srdiecka a za posledny tyzden jej narastlo strasne vela korenov. z povodneho korena sa tahaju dalsie styry a to skoro na kazdom. Prikladam aj foto. Myslite, ze by som ju mala presadit do vacsieho kvetinaca, ked sa tolko rozrasta? a prikladam foto aj mojej momentalne rozkvitnutej kocky.
sayly
26.06.09,09:16
A vculeky otazka. Sayly, neviem, ci si spominas :) ako som stresovala pri prvom odstrihnuti odkvitnutej stonky. No a orchidke sa teraz tak dari, ze sa mi prebudil spiaci pucik a dalsie dva ho budu asi nasledovat, vyhnala dva nove listy zo srdiecka a za posledny tyzden jej narastlo strasne vela korenov. z povodneho korena sa tahaju dalsie styry a to skoro na kazdom. Prikladam aj foto. Myslite, ze by som ju mala presadit do vacsieho kvetinaca, ked sa tolko rozrasta? a prikladam foto aj mojej momentalne rozkvitnutej kocky.

nemusíš ju presádzať, nechaj ju tak ako je a teším sa spolu sTebou na nové kvietky:D

baby pozrite si tú prezentáciu od Anity...je nádherná
jess
26.06.09,09:28
stava sa :) a co bolo v tom kvetinaci? aj tak by ma to zaujimalo :D

Nebola to vianočná ruža ???
veronika13
26.06.09,10:13
tá prezentácia je krááásna, keby nás tam pustili, tak neviem neviem, či by im tam niečo ostalo:D

ja som bola včera s tom Baumaxe-nečakaná príležitosť, a hádajte čo som si odtiaľ doniesla? áno, spávne. ;) fotky pridám neskôr, ešte ich nemám zvečnené

inak až smutno mi prišlo, ako tam o tie orchidky nedbajú, naliaté majú v srdiečkach všetky vodu, a tie drahšie, keď im ich nik nekupuje, nechajú takmer vyhynúť a potom ich dávajú za polovičnú cenu:mad:
bolo tam jedno krásne dendrobium zlacnené na polovicu, plne zakvitnuté, no už peňaženka nedovolila, ale aj tak zatiaľ phaly u mňa vyhrávajú, hlavne kvôli cene
veronika13
26.06.09,10:15
A vculeky otazka. Sayly, neviem, ci si spominas :) ako som stresovala pri prvom odstrihnuti odkvitnutej stonky. No a orchidke sa teraz tak dari, ze sa mi prebudil spiaci pucik a dalsie dva ho budu asi nasledovat, vyhnala dva nove listy zo srdiecka a za posledny tyzden jej narastlo strasne vela korenov. z povodneho korena sa tahaju dalsie styry a to skoro na kazdom. Prikladam aj foto. Myslite, ze by som ju mala presadit do vacsieho kvetinaca, ked sa tolko rozrasta? a prikladam foto aj mojej momentalne rozkvitnutej kocky.

ivus, nepresádzaj, ak sa takto spamätala, tak je vyhovuje tam kde je;) tá rozkvitnutá je kráásna:)
veronika13
26.06.09,10:24
sayly, zuzana bene, ďakujem za upokojenie, že je to normálne, že počas kvitnutia iné moc nerastie, lebo už som bola v rozpakoch že čo robím zle...
Zdenka175
26.06.09,12:05
Tak ja som bola dnes kvetinárstve a mali takéto fialové orchidejky po 10eur s obrovskými listami.Neodolala som a teraz mám dve:D:D
dominica
26.06.09,12:28
Zdenka, už si nakazená aj ty? Aby si zachvíľu nepísala, že už ich máš 10 :D:D:D
mato1219
26.06.09,14:06
to je nádhera
veva..
26.06.09,15:36
Včera som konečne nafotila tie moje.
39905399073991039915399173991939922399233992439925
dominica
26.06.09,16:25
veva sú nádherné, aj listy majú krásne, je vidieť, že sa o ne pekne staráš :)

Ako sa staráš o Dendrobky? Všimla som si, že ti pekne vyrastajú nové, poraď mi, ja som v tomto začiatočník a stále mi je ľúto odstrihnúť tie stonky s listami, čo už kvitli. Mám 2 Dendrobie Phalaenopsis a 1 nobillku.
veronika13
26.06.09,16:28
krááásne, a veru závislosť je to poriadna, nedávno som písala, že mám jednu a už ich je 7
veva..
26.06.09,18:03
Keď mi na dendrobii začali žltnúť a opadávať listý, tak som sa zľakla, že to bude asi ďalšia o ktorú prídem. Prestala som ju polievať aj hnojiť. Po nejakom čase mi na nej začali rásť malé kopčeky (nové rastlinky). Jednu som už presadila a čakám, keď bude mať aj tá druhá dosť dlhé korene aby som ju mohla presadiť.
Marcelin
26.06.09,18:18
to je nadhera bola si na vystave??
veva..
26.06.09,18:32
Substrát si ešte upravujem:
2 diely substrátu
1 diel korkovej podstielky pre zvieratá
1 diel perlitu
1 diel dreveného uhlia na grilovanie
1/2 d. drobného keramzitu
399313993239933

Som rada, že sa vám páčili.
veva..
26.06.09,18:49
Na výstave som nebola. Väčšina je z výpredaja. Tú veľkú fialovú som kúpila v Baumaxe za 3,99€ (mala iba jeden kvet), tá čo je v zelenom kvetináči bola za 3,30€ a tie malé za 2,50€. Mala som iba šťastie, lebo som išla okolo kvetinárstva práve keď ich zlacňovali (že každý kupuje len tie veľké a malé sa im nepredávajú). Po obede, keď som chcela ísť kúpiť aj pre kolegyňu, tak už nemali ani len jednu.
veronika13
26.06.09,20:05
Na výstave som nebola. Väčšina je z výpredaja. Tú veľkú fialovú som kúpila v Baumaxe za 3,99€ (mala iba jeden kvet), tá čo je v zelenom kvetináči bola za 3,30€ a tie malé za 2,50€. Mala som iba šťastie, lebo som išla okolo kvetinárstva práve keď ich zlacňovali (že každý kupuje len tie veľké a malé sa im nepredávajú). Po obede, keď som chcela ísť kúpiť aj pre kolegyňu, tak už nemali ani len jednu.

tak to je super, že majú u vás v kvetinárstve také ceny, alebo teda zlacnenie. U nás ich majú za 15€, také isto čo napr. v baumaxe za 5-6€. Keď som sa jej pýtala, prečo teda nanakúpi v baumaxe a predáva lacnejšie, že však aj jej vtedy lepšie pôjdu na odbyt, tak ma presviedčala, že tie z baumaxu nie sú také pekné, zdravé... no keď začala takto, tak som už nemala chuť ju presviedčať, že jej dodávateľ ich nemá o nič zdravšie:D
vikinka.n
27.06.09,06:11
tak to je super, že majú u vás v kvetinárstve také ceny, alebo teda zlacnenie. U nás ich majú za 15€, také isto čo napr. v baumaxe za 5-6€. Keď som sa jej pýtala, prečo teda nanakúpi v baumaxe a predáva lacnejšie, že však aj jej vtedy lepšie pôjdu na odbyt, tak ma presviedčala, že tie z baumaxu nie sú také pekné, zdravé... no keď začala takto, tak som už nemala chuť ju presviedčať, že jej dodávateľ ich nemá o nič zdravšie:D

Ona ich mozno ma z baumaxu po 5-6 a dava ich po 15 :cool:. Sak aj teta kvetinarka musi z necoho zit :D. No co uz ked je nenazrana :---.
Zdenka175
27.06.09,06:33
Ona ich mozno ma z baumaxu po 5-6 a dava ich po 15 :cool:. Sak aj teta kvetinarka musi z necoho zit :D. No co uz ked je nenazrana :---.
No dnes tí obchodníci už nevedia, aké by dali ceny. Aj podľa mňa je to predražené. Minule som videla cenovku na jednej 3,30 a predávali ju za 8. No už sú po 10. Otec mi hovorí, veď ja ti kúpim tak po 5. No ja si radšej vyberiem sama. Nemám moc možnosť cestovať s malým.
Denkaa
27.06.09,08:31
tak to je super rada, už sa teším, ako to dnes aj ja vyskúšam..
Denkaa
27.06.09,08:31
Posledna vec, aby som sa tu nevykvakavala len ja :D, nasla som na jednom fore zlepsovak. Ked mate nahodou taku orchideu ako som mala ja, ze ju mate lahnutu na niektoru stranu, staci ju pekne podlozit polystyrenom a ona sa vyrovna, bez ujmy na zdravi ;)
tak to je super rada - určite vyskúšam
sayly
27.06.09,09:00
tak idem sa pochváliť trošičku aj ja, na prvej fotke sú Tie čo mi momentálne kvitnú, na druhej je sama biela, tá začína kvitnúť, má nachytaných 29 pukov, tak sa teším:rolleyes:, na ďalšej sú orchideiky, ktoré sa zakoreňujú, poprípade čerstvo presadené, jedna zo sáčkovej metódy a na poslednej fotke sú pokope všetky, ktoré mi momentálne nekvitnú, ale to ich prejde:D, jedna z nich už mi vyháňa kvetnú stonku;)...a teraz som si všimla, že aj na tej tmavo fialovej, ktorá mi už odkvitá, začína rásť nová stonka, tá mi kvitne už dlho a stále mi po jednom pribúdajú puky, dostala som ju vo februári už, z časti už rozkvitnutú:D
vikinka.n
27.06.09,09:14
Sayly nadherne, najkrajsia je ta biela na prvej fotke :)
Zdenka175
27.06.09,10:26
tak idem sa pochváliť trošičku aj ja, na prvej fotke sú Tie čo mi momentálne kvitnú, na druhej je sama biela, tá začína kvitnúť, má nachytaných 29 pukov, tak sa teším:rolleyes:, na ďalšej sú orchideiky, ktoré sa zakoreňujú, poprípade čerstvo presadené, jedna zo sáčkovej metódy a na poslednej fotke sú pokope všetky, ktoré mi momentálne nekvitnú, ale to ich prejde:D, jedna z nich už mi vyháňa kvetnú stonku;)...a teraz som si všimla, že aj na tej tmavo fialovej, ktorá mi už odkvitá, začína rásť nová stonka, tá mi kvitne už dlho a stále mi po jednom pribúdajú puky, dostala som ju vo februári už, z časti už rozkvitnutú:D

Na tej prvej fotke tá biela aké má veľmi husté kvety. Takú som ešte nevidela. Pekne sú máš ich neúrekom.
veronika13
27.06.09,10:28
tá biela s kopou pukov je kráásna, a keď vykvitne... :-)
tara464
27.06.09,13:26
Tak.A toto su tie moje,ale väcsina z nich nekvitne.
Ivus44
27.06.09,15:45
Tak.A toto su tie moje,ale väcsina z nich nekvitne.
ty brdko, no... nic ine mi nezostava len si ocka vykukat. nenahnevas sa, ak ti budem ticho zavidiet, ze jo? :---
lenus
27.06.09,15:56
joj, keď vidím všetky tie krásky, hneď chcem nejakú novú. v pondelok mám štátnicu, tak ak to dobre dopadne, kúpim si nejakú za odmenu. a keď to nedopadne dobre, tak si kúpim, aby som zahnala žiaľ. V každom prípade, v pondelok bude nová orchidea :D
Ivus44
27.06.09,17:28
joj, keď vidím všetky tie krásky, hneď chcem nejakú novú. v pondelok mám štátnicu, tak ak to dobre dopadne, kúpim si nejakú za odmenu. a keď to nedopadne dobre, tak si kúpim, aby som zahnala žiaľ. V každom prípade, v pondelok bude nová orchidea :D
Ja mam poslednu statnicu vo stvrtok a presne toto iste mam na plane :D a to si nevymyslam. Toto som urobila aj pri poslednej skuske z biochemie, ktora bola total tazka, za odmenu som si kupila. Vela stastia v pondelok prajem.
vikinka.n
27.06.09,18:36
mimotemy

Vsetkym skusanym drzim paste, nech to dobre dopadne a nech su kvietky kupovane z radosti a nie zo smutkom ;)
lenus
27.06.09,18:57
mimotemy ďakujem za držanie palcov, budem držať tiež. a potom budeme orchidejovať :D
vikinka.n
27.06.09,19:03
mimotemy ďakujem za držanie palcov, budem držať tiež. a potom budeme orchidejovať :D

potom nafotit a poslat, nech sa tesime aj my :---
vikinka.n
27.06.09,19:05
Baby, dneska som bola v hornbach kupit koko chipsy a tolko krasnych orchideii ako teraz tam este nemali . No nadhera:eek:, ale aj ceny boli nadherne :eek:. Jaj, keby som ich doma nemala devat a muza ktory si o mne mysli ze som blazon :rolleyes:, tak si tam povyberam. Mali aj vandy, nadherne , ale povesali ich do uliciek. Som zvedava kolko korenou budu mat po vikende ked ludia pod nimi chodili. Ja som sa musela poriadne zohnu a to viem ze treba hlavne na korene davat pozor, co ty ktorym je to jedno :confused: Ale krasne boli fakt, ale aj drahe, 50 euro, to je dost. Inac vsade sa teraz zlacnuje a tam išli phaly po 13,50 euro . Uz asi fakt nevedia co za to pytat. Boli tam aj po 6, ale tie neboli nic moc, len tri kvietky a hotovo.
vikinka.n
27.06.09,19:09
Inac nam zavislackam by to uz aj zadarmo mohli davat :---
veronika13
27.06.09,20:58
Baby, dneska som bola v hornbach kupit koko chipsy a tolko krasnych orchideii ako teraz tam este nemali . No nadhera:eek:, ale aj ceny boli nadherne :eek:. Jaj, keby som ich doma nemala devat a muza ktory si o mne mysli ze som blazon :rolleyes:, tak si tam povyberam. Mali aj vandy, nadherne , ale povesali ich do uliciek. Som zvedava kolko korenou budu mat po vikende ked ludia pod nimi chodili. Ja som sa musela poriadne zohnu a to viem ze treba hlavne na korene davat pozor, co ty ktorym je to jedno :confused: Ale krasne boli fakt, ale aj drahe, 50 euro, to je dost. Inac vsade sa teraz zlacnuje a tam išli phaly po 13,50 euro . Uz asi fakt nevedia co za to pytat. Boli tam aj po 6, ale tie neboli nic moc, len tri kvietky a hotovo.

čože, phaly po 13,50 :eek: to ja kupujem po 5-6€ ako som už písala, a pod dvadsať pukov nejdem:D ale nie, ale majú aj dvojstonkové medzi nimi, viac rozkonárené stonky, proste vždy sa dá vybrať... mňa baumax zatiaľ v tomto nesklamal:)
tara464
28.06.09,06:55
ty brdko, no... nic ine mi nezostava len si ocka vykukat. nenahnevas sa, ak ti budem ticho zavidiet, ze jo? :---
To jasne ze nie ved vsetci co pestuju orchidky tak ich maju krasne .ked sme uz pri tom aj ty si taka maniacka do orchidey??:D ja sa tesim na pondelok lebo idem kukunut do flory;) a urcite nepojdem s prazdnymi rukami odtial:)
annarei
28.06.09,12:33
Sayly prikladám fotky tých lístkov.Oni rastú tak trochu bokom a nad lístkom je koreň. No neviem asi to ide z toho srdiečka. Čas ukáže či to bude nová rastlinka, teraz keď kvitne tak čakám.:)

:) Zdenka, podarilo sa mi odfotiť výhonok mladej keiky, namiesto kvetu sa vytvorila rastlina :eek:
annarei
28.06.09,13:08
Dobrý deň!
V decembri som dostala orchideu,bola krasne rozkvitnuta, polievala som ju kazdy tyzden ale potom mi kvety opadali a ostali len stonky.Neviem co s nou dalej ci mi bude este kvitnut alebo nie a ci mam s nou zvlast nieco urobit.
Poprosila by som o radu.
Dakujem
:) Mne keď odkvitne orchidea odstrihnem stonky a nechám ju odpočívať, ona sa sama prebudí a začne vyháňať nové listy, korene a nové stonky:)
Čo je veľmi zvláštne, orchideu ktorú som si kúpila, ako prvú, mi kvitla iba raz, keď som ju doniesla z obchodu. Mám ju už tri roky :mee: vôbec nekvitne,
skúšala som všetko!!! :):)
jajax
28.06.09,15:03
cakala som kym mi na tejto phale rozkvitnu vsetky puky.uz sa stalo tak sa chcem pochvalit.je to moja uplne prva a teraz mi robi obrovsku radost:---
jajax
28.06.09,15:05
som rada ze sa mi podarilo pridat fotky:Drobila som to prvy krat sama.
lenus
28.06.09,15:12
som rada ze sa mi podarilo pridat fotky:Drobila som to prvy krat sama.
gratulujem k pridaniu fotiek :), ale najmä, že sa ti ju podarilo takto dopestovať. je skutočne krásna a ako husto má tie kvety. fakt nádhera
veva..
28.06.09,19:17
cakala som kym mi na tejto phale rozkvitnu vsetky puky.uz sa stalo tak sa chcem pochvalit.je to moja uplne prva a teraz mi robi obrovsku radost:---

Moja prvá mi už viac ako rok ženie len vzdušné korene a nové listy. Starám sa o ňu ako o ostatné, a aj tak nechce rozkvitnúť. Dúfam, že tá tvoja bude kvitnúť čo najdlhšie. :):):)
Marcelin
29.06.09,06:42
orchidea mi odkvitla ja som ju už zostrihla ,kedy mi pusti novy vyhonok??dakujem
vikinka.n
29.06.09,07:53
orchidea mi odkvitla ja som ju už zostrihla ,kedy mi pusti novy vyhonok??dakujem

mozno hned a mozno za rok :rolleyes:
Marcelin
29.06.09,08:23
ako mam polievať hnojivom ,ked voda hned stečie do tanierika??
jess
29.06.09,08:27
ako mam polievať hnojivom ,ked voda hned stečie do tanierika??
Čo stečie, naliať naspäť a takto zopakovať cca 5-6 krát :)

Inak, včera som pozerala na jednom programe reláciu o orchideách. Bola to zahraničná stanica, ale neviem aká. Hovorili o Vande, že v bytových podmienkach nemá šancu prežiť, lebo, že potrebuje vééééééééééľmi veľkú vlhkosť, ktorú jej zabezpečiť nevieme a strašne veľa svetla. Musí visieť a nesmiete sa dotýkať korienkov.

Ďalej ukazovali opeľovanie orchideí...to bola sranda :D:D:D

No a pestovateľ ukazoval, že on postaví kvetináč do širokej misky cca 30 cm, naplní ju keramzitom (to sú tie hnedé guličky), zaleje vodou a na to položí orchideu. Samozrejem kvetináč nesmie byť ponorený vo vode, lebo inak by zhnili korienky. Takto zabezpečí orchidei patričnú vlhkosť. To bolo pre Phala.....
sayly
29.06.09,10:41
ahojte babenky!....čo poviete na toto:(? Je to orchideika mojej sestry, okrem tohto listu sa ma dobre, ja si myslím, že to je nejaká plieseň:confused:, ale nie som si istá, spálené od slnka to určite neni, pretože je to list, ktorý je skrytý....tak poraďte...čo to je a ako to ošetriť?
sayly
29.06.09,10:43
Na tej prvej fotke tá biela aké má veľmi husté kvety. Takú som ešte nevidela. Pekne sú máš ich neúrekom.

ani ja neviem aká to je, dostala som ju ku dňu matiek od mojej polovičky, vtedy bol rozkvitnutý len jeden kvietok, pripadá mi ako kalimero, pretože tie kvietky sú maličké ako terajšia 2 - eurovka:D
tú veľkú bielu sem pacnem keď bude celá rozkvitnutá, to bude paráda
vikinka.n
29.06.09,11:00
Sayly ja by som ten list odstrihla za tou plesnou a posypala skoricou. A cim skorej tym lepsie, nech to nevleze do srdiecka.
Radsej kvetina bez listu, ako kvetinar bez kvetiny ;).
Zdenka175
29.06.09,15:38
ani ja neviem aká to je, dostala som ju ku dňu matiek od mojej polovičky, vtedy bol rozkvitnutý len jeden kvietok, pripadá mi ako kalimero, pretože tie kvietky sú maličké ako terajšia 2 - eurovka:D
tú veľkú bielu sem pacnem keď bude celá rozkvitnutá, to bude paráda
Čo som si kúpila tú novú teraz má 7 kvetov a ešte má 27 pukov. Uvidím či sa jej všetky otvoria. Potom odfotím.:):D
veronika13
29.06.09,18:20
ahojte babenky!....čo poviete na toto:(? Je to orchideika mojej sestry, okrem tohto listu sa ma dobre, ja si myslím, že to je nejaká plieseň:confused:, ale nie som si istá, spálené od slnka to určite neni, pretože je to list, ktorý je skrytý....tak poraďte...čo to je a ako to ošetriť?

určite list odstrihnúť... ja som mala na jednej tiež kazové listy, myslím, že to bolo niečo podobné ako na tejto fotke, odstrihlo som, rez zasypala a už sa to nešírilo ďalej. Nie sú tie listy už také estetické, ale nevadí, však hádam mi časom narastú nové:)
veronika13
29.06.09,18:22
Čo som si kúpila tú novú teraz má 7 kvetov a ešte má 27 pukov. Uvidím či sa jej všetky otvoria. Potom odfotím.:):D

ja som mala prvú takú, čo mala tak veľa pukov, je fialová a už má takmer všetky otvorené, ešte myslím 5 je zavretých. Tvoja je akej farby?
Zdenka175
30.06.09,03:20
ja som mala prvú takú, čo mala tak veľa pukov, je fialová a už má takmer všetky otvorené, ešte myslím 5 je zavretých. Tvoja je akej farby?



Pozri si príspevok 1276 je to na strane 128. Vyzerá fialová.
sayly
30.06.09,04:55
:) Mne keď odkvitne orchidea odstrihnem stonky a nechám ju odpočívať, ona sa sama prebudí a začne vyháňať nové listy, korene a nové stonky:)
Čo je veľmi zvláštne, orchideu ktorú som si kúpila, ako prvú, mi kvitla iba raz, keď som ju doniesla z obchodu. Mám ju už tri roky :mee: vôbec nekvitne,
skúšala som všetko!!! :):)

a aký je to druh? Mne jedna nekvitne už 1,5 roka, ale tá mi pri prenášaní do auta prechladla, vtedy behom týždňa opadli všetky jej kvety a aj puky a od vtedy nič, dokonca som skoro o ňu úplne prišla, odhnili jej všetky korienky, no použila som sáčkovú metódu a teraz je posadená, tak uvidíme, či ma poteší kvietkami
annarei
30.06.09,11:02
a aký je to druh? Mne jedna nekvitne už 1,5 roka, ale tá mi pri prenášaní do auta prechladla, vtedy behom týždňa opadli všetky jej kvety a aj puky a od vtedy nič, dokonca som skoro o ňu úplne prišla, odhnili jej všetky korienky, no použila som sáčkovú metódu a teraz je posadená, tak uvidíme, či ma poteší kvietkami

:)Sayly, orchidea, ktorá mi nekvitne je lišajnikovec, starám sa o ňu, ako o ostatné a tie mi kvitnú dva - krát do roka. Aj som ju presadila, hnojila nechala odpočívať, naozaj neviem kde je príčina!!!:) Má zdravé korene, pekné zelene listy, ale nekvite, Ale hovorí sa - trpezlivosť ruže prináša:---
annarei
30.06.09,11:17
a aký je to druh? Mne jedna nekvitne už 1,5 roka, ale tá mi pri prenášaní do auta prechladla, vtedy behom týždňa opadli všetky jej kvety a aj puky a od vtedy nič, dokonca som skoro o ňu úplne prišla, odhnili jej všetky korienky, no použila som sáčkovú metódu a teraz je posadená, tak uvidíme, či ma poteší kvietkami

:)Sayly, orchidea, ktorá mi nekvitne je lišajnikovec, starám sa o ňu, ako o ostatné a tie mi kvitnú dva - krát do roka. Aj som ju presadila, hnojila nechala odpočívať, naozaj neviem kde je príčina!!!:) Má zdravé korene, pekné zelene listy, ale nekvite, Ale hovorí sa - trpezlivosť ruže prináša:---
Zdenka175
30.06.09,13:05
:)Sayly, orchidea, ktorá mi nekvitne je lišajnikovec, starám sa o ňu, ako o ostatné a tie mi kvitnú dva - krát do roka. Aj som ju presadila, hnojila nechala odpočívať, naozaj neviem kde je príčina!!!:) Má zdravé korene, pekné zelene listy, ale nekvite, Ale hovorí sa - trpezlivosť ruže prináša:---
Ak môžeš tak ju odfoť a ukáž
veronika13
30.06.09,14:15
:)Sayly, orchidea, ktorá mi nekvitne je lišajnikovec, starám sa o ňu, ako o ostatné a tie mi kvitnú dva - krát do roka. Aj som ju presadila, hnojila nechala odpočívať, naozaj neviem kde je príčina!!!:) Má zdravé korene, pekné zelene listy, ale nekvite, Ale hovorí sa - trpezlivosť ruže prináša:---

pri nejakom druhu platí, že ak nechce kvitnúť, tak sa šupne do chladnejšej miestnosti, a že ona sa zľakne, tak vyženie nové potomstvo-stonku s kvetmi... no neviem či by to fungovalo aj pri phale.
annarei
30.06.09,15:30
Ak môžeš tak ju odfoť a ukáž

:) Zdenka, posielam foto orchidei, ktorá nekvitne :mee:
Miltónia mi kvitne už druhý krát a je tam aj Vanda , dôkaz :eek: že ju môžeme pestovať aj doma.
jess
30.06.09,15:59
Tá Vanda je nádherná!:) Tak vidíš, že nemusíme všetkému veriť, čo vravia v telke :D :):)
annarei
30.06.09,16:12
annarei
problém je v tom, že aj keď je to substrát na orchidee, väčšinou nie je pre ne vhodný, nakoľko obsahuje veľa rašeliny a ten určite nieje vhodný pre lišaj...takýto substrát by mohol byť vhodný pre orchidei, ktoré nepotrebujú veľmi vzdušný substrát (napr.: Ludisia discolor)

daj si poradiť a zameraj sa na cocochipsy, je veľmi vhodný, nechytá plieseň, je vzdušný a dobre drží vlhkosť...ak sa pre ňho rozhodneš, nekupuj lisovaný, ten býva väčšinou samý prach, ale skús vybehnúť do chovateľských potrieb a tam si ho kúp, je to vlastne substrát, ktorý sa používa ako podstielka pod zvieratá, ale býva na ňom aj, že je na orchidee...potom ho cca 7 dní prepieraj tak, že ho namočíš do vody a tú budeš raz za deň vymienať, kým nezostane voda čistá (zozačiatku sa bude farbiť do hneda), musí sa odsoliť, aby nespálil korene:)
:) Sayly, ďakujem za radu , vyskúšam:)
jess
30.06.09,16:39
No veru, v dvoch zooproduktoch takto na mňa kukali :eek::eek::eek: , keď som pýtala cocochipsy. Musím pozrieť v baumaxe.
tara464
30.06.09,16:59
ahojte babenky!....čo poviete na toto:(? Je to orchideika mojej sestry, okrem tohto listu sa ma dobre, ja si myslím, že to je nejaká plieseň:confused:, ale nie som si istá, spálené od slnka to určite neni, pretože je to list, ktorý je skrytý....tak poraďte...čo to je a ako to ošetriť?
RAz take cosi bolo na receptari prima napadu ze sa ma po tej skvrne pbehat s ihlou,nie uplne doslova rozdzuraviet list a posypat skoricou.
tara464
30.06.09,17:06
Baby teraz v ked som bola v ziline vo flore tak tam mali tri regale phalaenopsis a jeden taky ze tam boli tie neznamejsie druhy.vsetko tam bolo po sedem eur:---.prave vtedy ked som tam prisla im ich doviezli.kupila som si taku syto bordovu a ma tri stonky a tlacia sa jej bocne:D.pridam aj foto ked ju odfoto.Skoro z kazdeho kolienka sa jej pucia taketo stonky
bef
30.06.09,18:15
No veru, v dvoch zooproduktoch takto na mňa kukali :eek::eek::eek: , keď som pýtala cocochipsy. Musím pozrieť v baumaxe.


Takúto skúsenosť mám aj ja a preto ich chodím kupovať do Hornbachu do BA. Zatiaľ nikde inde som ich nezohnala.

Pekný deň :)
veronika13
30.06.09,21:21
Baby teraz v ked som bola v ziline vo flore tak tam mali tri regale phalaenopsis a jeden taky ze tam boli tie neznamejsie druhy.vsetko tam bolo po sedem eur:---.prave vtedy ked som tam prisla im ich doviezli.kupila som si taku syto bordovu a ma tri stonky a tlacia sa jej bocne:D.pridam aj foto ked ju odfoto.

tara, ani mi nevrav :confused: ja som tam bola minulý týžden, ale nemali tam nič, teda pár phal. ale nič extra:cool: to som sa tam chystala skoro mesiac... ale už sa musím ovládať pri kupovaní orchidiek, už ich mám dosť (7), už príjmam len tie darované...a ešte možno ak by som natrafila na nejakú krásnu žltú:D
Zdenka175
01.07.09,03:36
:) Zdenka, posielam foto orchidei, ktorá nekvitne :mee:
Miltónia mi kvitne už druhý krát a je tam aj Vanda , dôkaz :eek: že ju môžeme pestovať aj doma.
Sú pekné. Tá orchidejka podľa listov vyzerá presne ako moja čo som si minule kúpila.Listy má tak trochu na krajoch do fialová. Skús tie koko chipsy ako spomínala Sayly.Ja si ich tiež kúpim do zásoby ,ked budem presadzáť.V knihe som čítala Lišajovec neprechádza vegetačným obdobím pokoja. Krátkodobý pokles teploty na 15 - 16° v zimnom období však priaznivo vplýva na zakladanie kvetných púčikov-ak sa stále pestuje pri teplote nad 20° , PRESTÁVA KVITNÚŤ. toľko sa píše v múdrej knihe..Skús ju premiestňovať raz na sever, juh.. Možno sa umúdri a nevzdávaj to:):)
tara464
01.07.09,08:50
tara, ani mi nevrav :confused: ja som tam bola minulý týžden, ale nemali tam nič, teda pár phal. ale nič extra:cool: to som sa tam chystala skoro mesiac... ale už sa musím ovládať pri kupovaní orchidiek, už ich mám dosť (7), už príjmam len tie darované...a ešte možno ak by som natrafila na nejakú krásnu žltú:D
Tam mali hadam zo 15 krasnych zltych a v strede boli cervene
jajax
01.07.09,13:55
dnes som dostala od sestry tri orchidei.oncidium ktoremu bohuzial odlomila stopku s pucikmi,phalu ktora vyhana stopku a najviac ma potesilo dendrobium po ktorom uz dlho tuzim a ktore sa chysta uz uz rozkvitnut.mam z nich veeelku radost:---len teraz si chvilu nebudem moct kupit lebo neviem ci by to muz predychal:D
annarei
01.07.09,14:14
Sú pekné. Tá orchidejka podľa listov vyzerá presne ako moja čo som si minule kúpila.Listy má tak trochu na krajoch do fialová. Skús tie koko chipsy ako spomínala Sayly.Ja si ich tiež kúpim do zásoby ,ked budem presadzáť.V knihe som čítala Lišajovec neprechádza vegetačným obdobím pokoja. Krátkodobý pokles teploty na 15 - 16° v zimnom období však priaznivo vplýva na zakladanie kvetných púčikov-ak sa stále pestuje pri teplote nad 20° , PRESTÁVA KVITNÚŤ. toľko sa píše v múdrej knihe..Skús ju premiestňovať raz na sever, juh.. Možno sa umúdri a nevzdávaj to:):)

Zdenka, skúsim koko chipsy, keď som ju kúpila mala krásnu tmavo fialovú farbu, cez zimu ju mám na balkóne, kde je skôr zima oko teplo, bola aj na vonkajšom balkóne v čase búrky a nič nepomáha :)
marko7997
01.07.09,19:25
Moja orchidea ma 5 stoniek a na nich 23 kvetov a este 5 nerozvinutych pucikov:)
jajax
02.07.09,15:27
marko je prekrasna:---paci sa mi ten odtien.
sayly
03.07.09,09:13
:)Sayly, orchidea, ktorá mi nekvitne je lišajnikovec, starám sa o ňu, ako o ostatné a tie mi kvitnú dva - krát do roka. Aj som ju presadila, hnojila nechala odpočívať, naozaj neviem kde je príčina!!!:) Má zdravé korene, pekné zelene listy, ale nekvite, Ale hovorí sa - trpezlivosť ruže prináša:---

presne tak, potrebuje to trpezlivosť, neboj ona zakvitne, ak máš okno orientované na východ tak ju tam daj, tam sa im darí najlepšie, aspoň tým mojim, hneď ožili, no možno to spôsobila aj zmena spôsobu polievania, pred tým som namáčala na cca 30 minút, ale skoro som o dve prišla, tak som začala polievať len preliatim prevarenou vodou izbovej teploty, prelejem raz za 7 dní s cca 0,5 až 1 dcl vody a nechám odkvapkať
sayly
03.07.09,09:16
Zdenka, skúsim koko chipsy, keď som ju kúpila mala krásnu tmavo fialovú farbu, cez zimu ju mám na balkóne, kde je skôr zima oko teplo, bola aj na vonkajšom balkóne v čase búrky a nič nepomáha :)

a koľko je na tom balkóne stupňov v zime? Či si ju náhodou nepodchladila aj to by mohol byť dôvod prečo nekvitne mala by mať tak 12 - 15 C (v zime v noci)
vikinka.n
03.07.09,20:27
annarei
04.07.09,04:54
presne tak, potrebuje to trpezlivosť, neboj ona zakvitne, ak máš okno orientované na východ tak ju tam daj, tam sa im darí najlepšie, aspoň tým mojim, hneď ožili, no možno to spôsobila aj zmena spôsobu polievania, pred tým som namáčala na cca 30 minút, ale skoro som o dve prišla, tak som začala polievať len preliatim prevarenou vodou izbovej teploty, prelejem raz za 7 dní s cca 0,5 až 1 dcl vody a nechám odkvapkať
:--- Sayly a Zdenka:--- ďakujem za rady, predstavte si, ona sa prebudila - ženie nový listok a má nové korene:)
Zdenka175
04.07.09,05:12
:--- Sayly a Zdenka:--- ďakujem za rady, predstavte si, ona sa prebudila - ženie nový listok a má nové korene:)
A urobila si s ňou niečo nové? Alebo sama od seba
annarei
04.07.09,05:41
A urobila si s ňou niečo nové? Alebo sama od seba
:) Dala som ju pred dvoma týždňami na vonkajší balkón, keď bola búrka a poriadný lejak:---
Ivus44
04.07.09,05:45
Ahojte. Tak statnicu mam uspesne za sebou a s tym su spojene aj moje dva nove prirastky. Prva od maminy (vyber nechala na mna) a druha od kamaratky. A nakoniec vsetky moje orchidky spolu :)
annarei
04.07.09,06:17
baby kuk toto:

http://www.orchidee.de/forum/index.php?topic=461.0


Vikinka :eek: je to niečo úžastné :eek: človeku sa nehce veriť, že ľudia dokážu vytvoriť z kvetov takú nádheru :) stálo to za - kuk !!!!!
annarei
04.07.09,06:23
Ahojte. Tak statnicu mam uspesne za sebou a s tym su spojene aj moje dva nove prirastky. Prva od maminy (vyber nechala na mna) a druha od kamaratky. A nakoniec vsetky moje orchidky spolu :)
Ivus gratulujem, orchideiky sú pekné a zaujímavé sú tie dva črepniky, kde si ich kúpila:)
Ivus44
04.07.09,06:33
Ivus gratulujem, orchideiky sú pekné a zaujímavé sú tie dva črepniky, kde si ich kúpila:)
Dakujem. Kvetinace som kupila v nitre. Mali iba tie dva, no isli na tovar a v pondelok idem kuk, ci sa im nepodari nejake este doniest bo chcem take na vsetky :)
lenus
04.07.09,07:19
Ahojte. Tak statnicu mam uspesne za sebou a s tym su spojene aj moje dva nove prirastky. Prva od maminy (vyber nechala na mna) a druha od kamaratky. A nakoniec vsetky moje orchidky spolu :)
Aj ja blahoželám. Ja to už mám tiež za sebou, ale orchideu som si ešte nestihla kúpiť, lebo u nás momentálne žiadne nemajú a nemala som cestu do baumaxu :( snáď sa to čoskoro zmení. potom tiež pridám fotky.
Zdenka175
04.07.09,09:11
Mne včera jedna kámoška povedela, nekupuj si orchideu v Baumaxe! Jej známa si kúpila a mala v nej jedovatého pavúka. Vraj ich mávajú lacné a nie sú kvalitné tak ja neviem:eek:
sayly
04.07.09,15:00
Mne včera jedna kámoška povedela, nekupuj si orchideu v Baumaxe! Jej známa si kúpila a mala v nej jedovatého pavúka. Vraj ich mávajú lacné a nie sú kvalitné tak ja neviem:eek:

nezáleží na kvalite, ale na tom ako sa o ňu dokážeš postarať a vskriesiť ju, o to je to väčšia radosť, ja mám z baumaxu asi 5 a nesťažujem sa, snažím sa o ne starať s láskou a oni sa mi patrične odmeňujú:D
ludmila12
04.07.09,15:47
mne teraz kvitnú tieto krásavice
dominica
04.07.09,17:41
mne teraz kvitnú tieto krásavice
Sú to fakt krásavice....:)

ja som konečne dočítala, čo ste popísali. Máme pokazené PC, takže sem nebudem prispievať, ale čítať budem ak sa bude dať poctivo...
Rozalka
05.07.09,12:02
Počas mojej neprítomnosti v čase dovolenky mi orchideje napadlo stádo "vatových chuchvalčekov" - inak to neviem pomenovať, ale presne tak vypadajú, akurát tie vatové chuchvalce majú nožičky a pochodujú. Poraďte, čo na ne?
Vďaka za každú podnetnú radu.
liba2
05.07.09,12:08
Počas mojej neprítomnosti v čase dovolenky mi orchideje napadlo stádo "vatových chuchvalčekov" - inak to neviem pomenovať, ale presne tak vypadajú, akurát tie vatové chuchvalce majú nožičky a pochodujú. Poraďte, čo na ne?
Vďaka za každú podnetnú radu.
Rozalka, od č. 444 hladaj riešenie :)

http://www.porada.sk/t71605-p45-pestovanie-orchidei.html#post951390

doplňujem - našla som aj toto:
http://www.porada.sk/943101-post411.html
privát
05.07.09,15:14
Chcem poprosiť o radu. Kúpila som si v Badase za 3 eurá nekvitnúcu, teda zlacnenú mini orchidejku. Keďže jej zoschla celá stonka, odrezali jej ju celkom pri substráte. Kedy jej vyrastie nová, kedy zakvitne, ako často mám ju polievať a hnojiť aj keď nekvitne? Ďakujem
veva..
05.07.09,17:44
Keď rozpučíš tie tvoje vatové chuchvalčeky, ostane po nich červený fľak. Ak áno, potom je to vlnačka krvavá.
sayly
05.07.09,18:38
Chcem poprosiť o radu. Kúpila som si v Badase za 3 eurá nekvitnúcu, teda zlacnenú mini orchidejku. Keďže jej zoschla celá stonka, odrezali jej ju celkom pri substráte. Kedy jej vyrastie nová, kedy zakvitne, ako často mám ju polievať a hnojiť aj keď nekvitne? Ďakujem

kedy jej vyrastie nová stonka, to Ti nepovie presne nikto, treba len trpezlivosť, polievať preliatím raz za týždeň, hnojí sa v čase rastu alebo kvitnutia, ak jej rastie nový lístok, tak treba hnojiť, inak v čase kľudu nehnojiť...hnojí sa raz za 2 týždne, vlastne je to presne tak isto ako pri phalách
sayly
05.07.09,18:40
Počas mojej neprítomnosti v čase dovolenky mi orchideje napadlo stádo "vatových chuchvalčekov" - inak to neviem pomenovať, ale presne tak vypadajú, akurát tie vatové chuchvalce majú nožičky a pochodujú. Poraďte, čo na ne?
Vďaka za každú podnetnú radu.

neviem, ktorý je to presne príspevok ale je to okolo 400, písal to Pavelo a dal tam aj patričné postreky
annarei
05.07.09,18:43
Počas mojej neprítomnosti v čase dovolenky mi orchideje napadlo stádo "vatových chuchvalčekov" - inak to neviem pomenovať, ale presne tak vypadajú, akurát tie vatové chuchvalce majú nožičky a pochodujú. Poraďte, čo na ne?
Vďaka za každú podnetnú radu.
Rozalka, skús rozpustiť mazľavé mydlo, postriekaj nim listy a z kvetov ich musíš likvidovať napr. špendlikom:mee:
Marcelin
06.07.09,08:36
dobrý deň ja som odstrihla pod druhym očkom a začalo mi hnednuť až ku spodu to stebielko ma to tak byť??
sayly
06.07.09,09:24
dobrý deň ja som odstrihla pod druhym očkom a začalo mi hnednuť až ku spodu to stebielko ma to tak byť??

schne Ti celá stonka, niekedy sa to stáva a nie je to závada, jednoducho niekedy uschne celá stonka. Môžeš ju odstrihnúť už úplne až pri listoch. Inak netreba rátať očká, odstrihni vždy len tú časť na ktorej boli kvety, aj keby to malo byť nad šiestym očkom...
AlaNR
06.07.09,19:28
Kvitneeeem!! Teda nie ja:D, ale jedna z mojich orchideí. Asi im pomohlo, že sa im milo prihováram.
Tri Ďalšie nahadzujú púčiky, juj, ako sa teším.
Musím nabiť beterku vo foťáku a pochválim sa. ;)
jajax
07.07.09,10:33
neviete niekto aspon priblizne kde sa pise o sadeni keiok?kolegyna potrebuje vediet a nemozem to najst.dakujem.
Zdenka175
07.07.09,10:43
neviete niekto aspon priblizne kde sa pise o sadeni keiok?kolegyna potrebuje vediet a nemozem to najst.dakujem.
Ahoj ,musí jej narásť 3 - 5 korienkov dĺžky 5 - 7cm a potom to odstrihne aj s tou stopečkou, nech nechá z každej strany cca 0,5 cm stonky, potom nech korienky namočí do vlažnej vody kým trochu nezmäknú, aby sa jej nezlomili keď ju bude sadiť a potom šup do substrátu:)
jajax
07.07.09,10:48
dakujem velmi pekne.
veronika13
07.07.09,12:01
Ahojte, dlhšie som tu nebola. Tara, no to ma mrzí, že som tie žlté v tej flore nevystihla. Ale však hádam ešte na ne natrafím. Mne sa podarilo v Baumaxe žltú, ale nie čisto, no je tiež krásna. A tej bordovej som nevedela odolať, má také trochu iné kvety ako ostatné phaly a ešte sa jej tisnú ďalšie konáriky zo spiacich očiek, tak sa teším že či z nich niečo bude. A dendrobiou nobile ma šokol mužík, keď sme boli minulý týždeň v Poľsku a som slintala nad orchideami, no kupovať som nechcela. Iba ju schytil a kúpil mi ju. Ja ho tak ľúbim :-) Stála 8€. Neviem či u nás nestoja aj 3x viac.. moc som tieto druhy u nás neobzerala, kvôli cene... ešte naštudovať starostlivosť o ne.. kto ich máte, prosím napíšte skúsenosti. Vraj má radšej chladnejšie v čase kvitnutia, ale kde jej teraz vytvorím 10-15 °C ??? a z tej stonky už nebude kvitnúť viackrát, keď tie kvety odpadnú?
na poslednej fotke sú všetky moje krásky a ten najväčší krásavec je v pyžamku :)
katka50
07.07.09,12:07
Ahojte, dlhšie som tu nebola. Tara, no to ma mrzí, že som tie žlté v tej flore nevystihla. Ale však hádam ešte na ne natrafím. Mne sa podarilo v Baumaxe žltú, ale nie čisto, no je tiež krásna. A tej bordovej som nevedela odolať, má také trochu iné kvety ako ostatné phaly a ešte sa jej tisnú ďalšie konáriky zo spiacich očiek, tak sa teším že či z nich niečo bude. A dendrobiou nobile ma šokol mužík, keď sme boli minulý týždeň v Poľsku a som slintala nad orchideami, no kupovať som nechcela. Iba ju schytil a kúpil mi ju. Ja ho tak ľúbim :-) Stála 8€. Neviem či u nás nestoja aj 3x viac.. moc som tieto druhy u nás neobzerala, kvôli cene... ešte naštudovať starostlivosť o ne.. kto ich máte, prosím napíšte skúsenosti. Vraj má radšej chladnejšie v čase kvitnutia, ale kde jej teraz vytvorím 10-15 °C ??? a z tej stonky už nebude kvitnúť viackrát, keď tie kvety odpadnú?
na poslednej fotke sú všetky moje krásky a ten najväčší krásavec je v pyžamku :)
Kráááááásne:)
Jara
07.07.09,12:18
Veronika, sú ozaj krásne. Tu dendrobium nobile mám aj ja. Presne takú istú a stála nejako okolo 10€. Počula som ale, že to nieje pravá nobile, ale len nejaká odnož, preto je taká lacná. Mne odkvitla, ja som to zrezala, ale už som sa dočítala, že nebolo treba, lebo vraj aj 2x alebo 3x kvitne na tom istom kmienku. Mne pustilo 2 nové keď som to odstrihla, maju asi 15-20 cm a momentálne ju mám na balkóne. Tu čo som odstrihla, tak som rozrezala na menšie kúsky a mám ju v sáčiku a púšťa mi momentálne také nejaké nové výhomnky, tak uvidím či to bude v poriadku a či to budem môcť zasadiť. Prejdi pár strán dozadu, tam sa dočítaš aj uvidíš viac. Ja som už tiež závislák. Ten maličký v pyžamku je na zjedenie. Krásny...
veronika13
07.07.09,12:22
Veronika, sú ozaj krásne. Tu dendrobium nobile mám aj ja. Presne takú istú a stála nejako okolo 10€. Počula som ale, že to nieje pravá nobile, ale len nejaká odnož, preto je taká lacná. Mne odkvitla, ja som to zrezala, ale už som sa dočítala, že nebolo treba, lebo vraj aj 2x alebo 3x kvitne na tom istom kmienku. Mne pustilo 2 nové keď som to odstrihla, maju asi 15-20 cm a momentálne ju mám na balkóne. Tu čo som odstrihla, tak som rozrezala na menšie kúsky a mám ju v sáčiku a púšťa mi momentálne také nejaké nové výhomnky, tak uvidím či to bude v poriadku a či to budem môcť zasadiť. Prejdi pár strán dozadu, tam sa dočítaš aj uvidíš viac. Ja som už tiež závislák. Ten maličký v pyžamku je na zjedenie. Krásny...

juuj, si ma potešila, že zakvitne ešte... o tom množení som tiež čítala, tak sa teším, že sa mi naplieni:D
diabol4
07.07.09,13:40
Sa máte, keď Vám tak krásne kvitnú... Moje keď odkvitli nie a nie zakvitnúť znova. Pekne sa im prihovarám, hnojím, polievam, majú dostatok svetla a nič. Pred mesiacom som sa potešila, medzi dvomi listami malý púčik, o pár dní ďalší vedľa. Každý deň sledujem, ale sú to len vzdušné korene. Dnes som zbadala ďalší púčik, zase sa budem utešovať, že ide kvitnúť. Možno raz ...
jajax
07.07.09,13:43
veronika mas ich krasne.a to dendrobium-nemam slov;)
veva..
07.07.09,15:46
Veronika, sú ozaj krásne. Tu dendrobium nobile mám aj ja. Presne takú istú a stála nejako okolo 10€. Počula som ale, že to nieje pravá nobile, ale len nejaká odnož, preto je taká lacná. Mne odkvitla, ja som to zrezala, ale už som sa dočítala, že nebolo treba, lebo vraj aj 2x alebo 3x kvitne na tom istom kmienku. Mne pustilo 2 nové keď som to odstrihla, maju asi 15-20 cm a momentálne ju mám na balkóne. Tu čo som odstrihla, tak som rozrezala na menšie kúsky a mám ju v sáčiku a púšťa mi momentálne také nejaké nové výhomnky, tak uvidím či to bude v poriadku a či to budem môcť zasadiť. Prejdi pár strán dozadu, tam sa dočítaš aj uvidíš viac. Ja som už tiež závislák. Ten maličký v pyžamku je na zjedenie. Krásny...

Ja ich nezriezam a oni mi aj tak rastú na tej starej rastlinke.
Ivus44
07.07.09,15:50
Neviete mi poradit, resp. zistit pricinu toho, ze moja jedna orchidea ma stale makke listy? No vtip je v tom, ze ju zalievam spolu s mojimi dalsimi orchidkami, ktore maju krasne zelene tvrde listy, dari sa im atd. Skusala som pred tym tuto jednu aj dlhsie nepolievat, nepomohlo aj viac polievat, nepomohlo aj ked polievam zaroven s ostatnymi, nepomaha. co s tym? kvety su peknucke, ale listy makke. hm?
sayly
07.07.09,17:34
Neviete mi poradit, resp. zistit pricinu toho, ze moja jedna orchidea ma stale makke listy? No vtip je v tom, ze ju zalievam spolu s mojimi dalsimi orchidkami, ktore maju krasne zelene tvrde listy, dari sa im atd. Skusala som pred tym tuto jednu aj dlhsie nepolievat, nepomohlo aj viac polievat, nepomohlo aj ked polievam zaroven s ostatnymi, nepomaha. co s tym? kvety su peknucke, ale listy makke. hm?

Na Tvojom mieste by som najprv skontrolovala korienky, keď mäknú listy väčšinou je problém v koreňoch, no popozeraj, či ju aj niečo necicia...poradím Ti viac keď budem vedieť stav koreňov (1 deň bez substrátu jej neublíži), ráno by Ti poviem, čo s ňou podľa stavu korienkov, možno bola premočená a začali jej odhnívať, na premokrenie treba dávať veľký pozor, orchideiky znesú skôr sucho ako mokro...tak to skontroluj a daj vedieť
sayly
07.07.09,17:35
Sa máte, keď Vám tak krásne kvitnú... Moje keď odkvitli nie a nie zakvitnúť znova. Pekne sa im prihovarám, hnojím, polievam, majú dostatok svetla a nič. Pred mesiacom som sa potešila, medzi dvomi listami malý púčik, o pár dní ďalší vedľa. Každý deň sledujem, ale sú to len vzdušné korene. Dnes som zbadala ďalší púčik, zase sa budem utešovať, že ide kvitnúť. Možno raz ...

keď rastie nová stonka väčšinou je krásnej bledo zelenej farby, ak Ti vyrastá niečo bledozelené,ale hneď po pár milimetroch sa zafarbuje do hneda to je korienok
sayly
07.07.09,17:37
babenky na mojej keike mám už štyri, no dva sú ešte maličké tak ju nemôžem posadiť....no a dnes som na ňu prikúkala a ona začína vyháňať ak kvetnú stonku
veronika13
07.07.09,18:26
veronika mas ich krasne.a to dendrobium-nemam slov;)

Ďakujem...no nie sú krásne mojou zásluhou, uvidím aké budú o rok po prezimovaní, lebo ich budem musieť na zimu presťahovať do inej miestnosti pred mrazom
Ivus44
07.07.09,19:22
Na Tvojom mieste by som najprv skontrolovala korienky, keď mäknú listy väčšinou je problém v koreňoch, no popozeraj, či ju aj niečo necicia...poradím Ti viac keď budem vedieť stav koreňov (1 deň bez substrátu jej neublíži), ráno by Ti poviem, čo s ňou podľa stavu korienkov, možno bola premočená a začali jej odhnívať, na premokrenie treba dávať veľký pozor, orchideiky znesú skôr sucho ako mokro...tak to skontroluj a daj vedieť
a to ju mam vytiahnut zo substratu aj ked je plne rozkvitnutá? má strasne vela korenov a vsetky su krasne zelene, i ked je pravda, ze srdiecko sa mi zda nestabilne, a to sa hovori, ze to je v korenoch. takze ju mam vytiahnut, odfotit a znova zasadit do substratu?
Ma-Ba
08.07.09,07:07
Ivus44,
ak je srdiečko nestabilné, môže ísť o hnilobu vo vnútri. Niekedy zvonku sa zdá byť všetko v poriadku, ale hnilobný proces vo vnútri môže byť v pokročilom štádiu. Z vlastnej skúsenosti - o dva dni po prinesení domov prišla o všetky listy a v obchode vyzerala veľmi pekne. Ďalšia skúsenosť, že pri kupovaní nestačí pozrieť korene ,listy, ale aj srdiečko rastliny.
Treba vyskúšať jemne pohýbať listami do strany a dobre prezrieť srdiečko ,či nie sú mokré fľaky pri krčku .Ak má korene plné, zelené možno to nebude v koreňoch, iba ak by odhnívala zo stredu.
sayly
08.07.09,10:33
a to ju mam vytiahnut zo substratu aj ked je plne rozkvitnutá? má strasne vela korenov a vsetky su krasne zelene, i ked je pravda, ze srdiecko sa mi zda nestabilne, a to sa hovori, ze to je v korenoch. takze ju mam vytiahnut, odfotit a znova zasadit do substratu?

no ak má veľa zelených koreňov, tak v tom to nebude, horšie to bude, ak naozaj odhníva srdiečko, neviem, či sa to dá zachrániť, takú skúsenosť nemám, stáva sa to ak sa do srdiečka pri polievaní, hnojení, alebo postrekovaní dostane voda
Ma-Ba
08.07.09,11:28
Ivus44,
ak je srdiečko nestabilné, môže ísť o hnilobu vo vnútri. Niekedy zvonku sa zdá byť všetko v poriadku, ale hnilobný proces vo vnútri môže byť v pokročilom štádiu. Z vlastnej skúsenosti - o dva dni po prinesení domov prišla o všetky listy a v obchode vyzerala veľmi pekne. Ďalšia skúsenosť, že pri kupovaní nestačí pozrieť korene ,listy, ale aj srdiečko rastliny.
Treba vyskúšať jemne pohýbať listami do strany a dobre prezrieť srdiečko ,či nie sú mokré fľaky pri krčku .Ak má korene plné, zelené možno to nebude v koreňoch, iba ak by odhnívala zo stredu.

Tie mokré fľaky vyzerajú takto. Toto je prípad orchidei, napadnutej pred 3-4 mesiacmi bakteriózou, ktorú sa mi podarilo zlikvidovať.Teraz, keď boli phaly cez deň vonku, možno dostala pár kvapiek dažďa navyše a tá pliaga /prepáčte za výraz/ je tu znova. Mokré fľaky sú zasypané ENDIEX-om. Rastliny, ktoré už boli raz napadnuté sú citlivejšie a je treba dávať na ne pozor. Potrebujú viac sucha, pohyb vzduchu a teplo.
Ak je toto aj Tvoj prípad Ivus44, je treba napadnuté listy odstrániť, srdiečko vyčistiť-opatrne a zasypať ENDIEX-om/nešetriť/, niekto používa škoricu, ale s tým nemám skúsenosť. Potom už len čakať, či to zaberie a hniloba sa zastaví, alebo srdiečko sčernie a uschne, ale aj vtedy je nádej, že vyženie zo spiaceho očka novú rastlinu, najmä, ak má pekné korene.
Ak toto Tvoj prípad nie je a príčina zvädnutých listov je neznáma, myslím, že by bolo dobré odstrihnúť kvetný stvol a odbremeniť rastlinu nech sa nevyčerpáva,ak ju nechceš presadiť dať ju na svetlo a správať sa k nej ako k ostatným - a čakať. No toto je len môj názor, možno iní majú iný názor.
Ma-Ba
08.07.09,11:53
Ale tieto nové prírastky našťastie napadnuté nie sú.
Zdenka175
08.07.09,12:30
Ale tieto nové prírastky našťastie napadnuté nie sú.
Tá žltá je úžasná, padla mi do oka.:)
tara464
08.07.09,14:35
Cawte,ja som si bola pre borovicovu koru do hory a do toho som si presadila orchideu.po kratko case mi na parapete zacali liezt malinke chrobacky.teraz su uz aj v hline,na listoch a srdiecku.neda sa mi to ani odfotit co to je take malinke a strasne rychlo to beha neviete my poradit co to je ??
kornelia2
08.07.09,16:13
Mne sa podarilo tento zazrak
sayly
08.07.09,16:28
Cawte,ja som si bola pre borovicovu koru do hory a do toho som si presadila orchideu.po kratko case mi na parapete zacali liezt malinke chrobacky.teraz su uz aj v hline,na listoch a srdiecku.neda sa mi to ani odfotit co to je take malinke a strasne rychlo to beha neviete my poradit co to je ??

no ak si si bola takto pre kôru, dúfam, že si ju sterilizovala pred zasadením orchideiky, robí sa to tak, že sa poriadne umyje, dezinfikuje a dá sa prepiecť do rúry, aby všetky parazity zahynuli...no neporadím Ti s tými potvorkami, skús nejaký postrek, aj na inú pliagu, možno to zaberie, ale určite sterilizuj tú kôru, aj pre takéto niečo nemám rada kôru a tak do nej nesadím...pre istotu
jajax
08.07.09,16:29
tara nemozes dat na orchidei koru rovno z lesa.musis ju najprv vela krat preliat vriacou vodou,nechat vysusit a sterilizovat v mikrovlnke.aspon mne to tak radili a nemala som ziadne potvory.radsej tu orchideu vyber.
Ivus44
08.07.09,17:00
Ahojte. Posielam fotky mojho srdiecka aj korenov ,,zatial z vonku,,. Ma-ba, ziadne flaky som tam nezbadala. Skuste na tie fotky mrknut a ak poviete, aby som ju vytiahla zo substratu, tak to zajtra urobim. No ja som orchidku este nikdy nepresadzala tak mam obavi, ze ci jej tym neublizim.
Ma-Ba
08.07.09,18:09
Zaujímal by ma ten prvý obrázok, tam vľavo dole nie je to čierny okraj listu? Pri zväčšení je obrázok matný. Nemohla by si odfotiť list zhora, nakoľko je zvädnutý?
Z týchto obrázkov mne sa zdá v poriadku. Korene sú krásne, nové špičky ideálne. No neviem. Možno by jej pomohlo presadiť, ale možno aj nie. Tie nové špičky sa môžu poškodiť,zastaví sa rast koreňov. Treba to zvážiť, ak sa rozhodneš presadiť, môžeš si substrát namiešať sama.
Ešte jedna otázka - ako polievaš?
Toto nestačí preliať vodou. Skúsila by som ešte namočiť kvetináč do vlažnej dažďovej vody aspoň na pol hodinu, tak aby boli korene zelené - použijem výraz - skoro až napuchnuté - nasaté.
Môj názor - ja by som nepresádzala. Tu je naozaj ťažké poradiť, musíš sa rozhodnúť sama.
Ivus44
08.07.09,18:59
Mno ten list budem moct zajtra odfotit zhora. Co sa tyka polievania, striedam to tak, ze raz prelievam prevarenou vodou a raz vodou s hnojivom. nenamacam a nenechavam odstat. iba prelievam. a ako su tieto tepla, vychadza to tak, ze aj kazde 4 dni ich treba preliat, aby neschli. a co sa tyka dazdovej vody, nie som jej zastancom :) pretoze dazdova voda so sebou zo vzduchu zoberie vsetky necistoty, okrem kys. dazdov je tam mnoho inych nebezpeci pre orchidku podla mojho nazoru :) takze prevaram.
sayly
09.07.09,06:35
Mno ten list budem moct zajtra odfotit zhora. Co sa tyka polievania, striedam to tak, ze raz prelievam prevarenou vodou a raz vodou s hnojivom. nenamacam a nenechavam odstat. iba prelievam. a ako su tieto tepla, vychadza to tak, ze aj kazde 4 dni ich treba preliat, aby neschli. a co sa tyka dazdovej vody, nie som jej zastancom :) pretoze dazdova voda so sebou zo vzduchu zoberie vsetky necistoty, okrem kys. dazdov je tam mnoho inych nebezpeci pre orchidku podla mojho nazoru :) takze prevaram.

mne sa zdá málo poliata, korene by mali byť sýtej zelenej farby, takto dobiela sa sfarbujú korene keď sú suché, prelievaj častejšie v týchto teplách, aj pri nedostatku vlahy môžu meknúť a harmonikovieť listy
invest
09.07.09,07:24
Ahojte. No a mojej phale odpadol aj posledný kvietok. Teraz neviem, mám ju odstrihnúť nad tretím očkom hneď, alebo mám ešte chvíľu počkať? Ako asi dlho a čo potom s ňou? Ďakujem za každú radu. Mám iba jednu aj to prvý krát.
jajax
09.07.09,08:36
ak chces stonku odstrihnut mozes aj hned.ja nestriham lebo vyhanaju aj na starych stopkach,len niekomu to vadi ze je tam suchy pahyl.
jajax
09.07.09,08:37
mate niekto skusenosti s dendrobium berry oda?
Zdenka175
09.07.09,09:59
mne sa zdá málo poliata, korene by mali byť sýtej zelenej farby, takto dobiela sa sfarbujú korene keď sú suché, prelievaj častejšie v týchto teplách, aj pri nedostatku vlahy môžu meknúť a harmonikovieť listy
Neviem či toto nie je aj môj prípad. Dostala si môj email?
ivanka gertka
09.07.09,10:34
Mám krásnu, ale troška netypickú orchideu. Z paličky sa začali vyháňať listy a korene a narástli aj 3 paličky na ktorých je aktuálne 16 kvetov a ešte dalšie púčiky rastú, podarilo sa mi však ju zlomiť práve v tom mieste kde rastú listy a korene, tie sú však neporušené. Moja otázka teda znie či môžem uplne odstrihnúť orchideu v zlomenom mieste a zasadiť do kochlíka ked má asi cca 10cm korene? chytí sa? Čo s nou mam teraz robiť, je mi lúto vyhodiť celú zlomenú časť z krásnymi 16timi kvetmi.

dakujem za každú reakciu

Ivana
Jara
09.07.09,11:10
Neviem presne kde si ju zlomila. Asi by bolo dobre pripojiť foto. Je to srdiečko? To si zlomila? Alebo len to čo ti kvitne. Ak to, tak si ju daj do vody a bude ti robiť radosť vo váze. Len ti dobre nerozumiem, lebo píšeš, že ju chceš presadiť, tak neviem čo sa stalo a kde sa ti vlastne ulomila. Škoda, že si otvorila novú tému, ale asi si tu nová, tak asi ešte dobre nevieš chodiť v témach. Tému orchideii už máme založenú.
ivanka gertka
09.07.09,11:34
nemam tu obrázok, ale skusila som to nakresliť, neviem však ako mam pridať prílohu
Zdenka175
09.07.09,11:53
nemam tu obrázok, ale skusila som to nakresliť, neviem však ako mam pridať prílohu
Na orchidei je zameraná téma v záhradka, pestovanie orchidei. Tam píšu a radia skúsené pestovateľky. Ja som členka od 6/09. A pridať prílohy mi išlo až po 22 príspevku. také sú pravidla. Aj príspevok môžeš teraz dávať až po 30 minútach však.
Ivus44
09.07.09,12:25
Ahojte. Sayly a Ma - Ba, rozhodla som sa, ze ju budem viac prelievat a uvidim, ci jej pomozem. Bojim sa ju zatial vytahovat zo substratu. Zatial vam pekne dakujem ;)
Ma-Ba
09.07.09,13:17
Ivus44, za pokus to stojí, urobila by som podobne. Ak je to v polievaní, malo by sa to na listoch prejaviť v krátkej dobe.
Držím palce, aby to vyšlo.
tara464
09.07.09,14:19
Baby napiste mi ako sa starat o dendrobium=mnozenie,polievanie,vlhkost...chcem si jedno kupit a neviem ako sa o to starat.
zuzkahris
09.07.09,18:28
Ahojte, chcela by som si kúpiť orchideu - Oncidium, vedel by mi niekto poskytnúť nejaké stručné informácie o pestovaní? Ďakujem
Ma-Ba
09.07.09,19:22
tara,zuzkahris - skúste toto: http://jiho.ceskestavby.cz/rostliny/oncidium
daen
10.07.09,05:17
Pri polievaní (teda pri ponorení orchidei do vody) som zbadala že na hladine sa objavili malé skačúce chrobáčiky. Orchidejky sú zdravé listy sú ok, kvitnú. Len neviem ako sa ich mám zbaviť mám pocit že sa už dosť premnožili. Dospelé sú také sivo sfarbené a tie mladšie sú biele. Ako sa ich šetrne zbaviť?:(
heja3
10.07.09,06:07
To sú podľa všetkého chvostoskoky, oni sú pôdne chrobáčiky, kvetine by vadiť nemali. Nemusíš si ich všímať. Pokiaľ ich tam nemáš miliardy :D tak je to v pohode.
veronika13
10.07.09,06:10
tara,zuzkahris - skúste toto: http://jiho.ceskestavby.cz/rostliny/oncidium

ma-ba, super stránka, dik:)
veronika13
10.07.09,06:13
Pri polievaní (teda pri ponorení orchidei do vody) som zbadala že na hladine sa objavili malé skačúce chrobáčiky. Orchidejky sú zdravé listy sú ok, kvitnú. Len neviem ako sa ich mám zbaviť mám pocit že sa už dosť premnožili. Dospelé sú také sivo sfarbené a tie mladšie sú biele. Ako sa ich šetrne zbaviť?:(

ja by som najskôr skúsila cesnakový odvar, alebo aj mydlovú vodu niekto odporúča, a ak nepomôže, tak chémia na škodce;)

včera som bola v Baumaxe....... kúpila si odkvitnutú cambium za 3€, dúfam, že sa dočkám kvetov od nej
zuzanak.k
10.07.09,06:16
urcite pomoze menej polievat :)
ivanka gertka
10.07.09,06:21
ja som si kupila v utorok v Baumaxe cambium za 4€ ešte mali kvety, ale hned na druhy den začali opadávať, tak som zvedava či sa zobudia
daen
10.07.09,07:44
Také isté chrobáčiky sú niekedy v múke a zvyknú sa nachádzať aj v papieroch, knihách, parapetách no a mne sa rozmnožili v kvetináčoch orchideí.Sú už dosť premnožené. Ako mam urobiť ten cesnakový odvar uvariť vo vode cesnak a poliať? Alebo namočiť ako -teda vložiť orchidejku do misky z tým odvarom? Bojím sa dať mydliny aby to neuškodilo orchidejke , ten cesnak by im asi nemal uškodiť:mee:
veronika13
10.07.09,07:54
Také isté chrobáčiky sú niekedy v múke a zvyknú sa nachádzať aj v papieroch, knihách, parapetách no a mne sa rozmnožili v kvetináčoch orchideí.Sú už dosť premnožené. Ako mam urobiť ten cesnakový odvar uvariť vo vode cesnak a poliať? Alebo namočiť ako -teda vložiť orchidejku do misky z tým odvarom? Bojím sa dať mydliny aby to neuškodilo orchidejke , ten cesnak by im asi nemal uškodiť:mee:

áno, uvaríš si cesnak, precedíš, necháš vychladnúť. Daš si do rozprašovača a postriekaš celú rastlinku... potom môžeš trochu zriediť a preliať aj substrát
vovovo
10.07.09,08:05
Ahojte, prepedla som tiež krásnym orchideam a behom 3 týždňov som ich nakúpila 8 ks. Porada je perfektná a veľa dobrých rád sa du dá dozvedieť o kvetinkách. Dík
veronika13
10.07.09,09:17
Ahojte, prepedla som tiež krásnym orchideam a behom 3 týždňov som ich nakúpila 8 ks. Porada je perfektná a veľa dobrých rád sa du dá dozvedieť o kvetinkách. Dík

tak sa nimi pochváľ, nech sa aj my pokocháme
Jara
10.07.09,09:41
Pribudla ďalšia závisláčka,vovovo :D. Ja som včera svoje namáčala na pol hodinky a keď som ich odkladala, tak som si všimla, že na jednej mi rastie nová stonka. No a na troch mi idú nové lístky. Tak som sa im vytešovala, aj som si s nimi pokecala, aké sú len peknulinké, a nech mi len pekne rastú. Ja mám tiež zatiaľ stále len 8, ale ak uvidím nejakú takú zvláštnu farbu, tak určite padne za obeť...:D, lebo sa po nich stále obzerám. No majú také aké mám, tak len obzerám. Prekvapilo ma tiež, že som tento týždeň videla v Hypernove také dosť slabé,/phaly/, no cena bola po 14,99€ :eek:. No vlastne to ale bolo kvetinárstvo v Hypernove, lebo sa zle vyjadrujem. Ja som ešte drahšiu ako 8,99 nekupovala. Vlastne tá dendrobium nobile bola trošku drahšia, ale phaly nie.
Zdenka175
10.07.09,13:56
Neviete mi poradit, resp. zistit pricinu toho, ze moja jedna orchidea ma stale makke listy? No vtip je v tom, ze ju zalievam spolu s mojimi dalsimi orchidkami, ktore maju krasne zelene tvrde listy, dari sa im atd. Skusala som pred tym tuto jednu aj dlhsie nepolievat, nepomohlo aj viac polievat, nepomohlo aj ked polievam zaroven s ostatnymi, nepomaha. co s tym? kvety su peknucke, ale listy makke. hm?

Ahoj Ivus 44, ja som si tiež všimla na orchideie čo kvitne, trochu mäkkšie listy. No nemá také všetky. Koreňe má také bielkavé, tak dúfam, že ju treba len častejšie teraz prelievať. Tá druhá má zelenkavé korene a listy pevne oválne.Aj tvoje listy vyzerajú takto ako na mojej fialovej?Na porovnanie pripájame obe .
Ivus44
10.07.09,14:44
Ahoj Ivus 44, ja som si tiež všimla na orchideie čo kvitne, trochu mäkkšie listy. No nemá také všetky. Koreňe má také bielkavé, tak dúfam, že ju treba len častejšie teraz prelievať. Tá druhá má zelenkavé korene a listy pevne oválne.Aj tvoje listy vyzerajú takto ako na mojej fialovej?Na porovnanie pripájame obe .
Ahojky. Mno podobaju sa mi listky ako na tej druhej fotke v tom kremovom crepnicku :) Ale skusila som preliat. Bo som prelievala raz za styri dni a tu, co ma makke listy som preliala po dvoch dnoch znova a mam pocit, ze jej listy tvrdnu :) takze skus viac prelievat a uvidis
Zdenka175
10.07.09,15:58
Ahojky. Mno podobaju sa mi listky ako na tej druhej fotke v tom kremovom crepnicku :) Ale skusila som preliat. Bo som prelievala raz za styri dni a tu, co ma makke listy som preliala po dvoch dnoch znova a mam pocit, ze jej listy tvrdnu :) takze skus viac prelievat a uvidis
Tá na druhej fotke v krémovom črepníku je fialová. Aj ty ju máš fialovú? Vieš možno je to taký druh a tie listy majú byť trochu ovisnuté a špicaté. Ja som prelievala 1x za týždeň. Tento týždeň som začala 2x za týždeň tak uvidím či nastane nejaká zmena.:eek:
tara464
10.07.09,18:04
tara,zuzkahris - skúste toto: http://jiho.ceskestavby.cz/rostliny/oncidium
dik :)
tara464
10.07.09,18:09
áno, uvaríš si cesnak, precedíš, necháš vychladnúť. Daš si do rozprašovača a postriekaš celú rastlinku... potom môžeš trochu zriediť a preliať aj substrát
Chcela by som to aj ja vyskusat na tych mojich chrobacikov a chcem sa opytat ci do toho kvetinaca ked sa to naleje to sa ma tak ako ked sa orchidea polieva??(neuskodi jej to?)
Zdenka175
10.07.09,19:04
Ahojte, trochu som si obzerala tie mäkšie listy.Dnes som ju preliala, zdá sa , že im to pomohlo niečo. No na jednom liste som našla takýto fľak. Zhora je menší , zdola väčší. Mohlo by to byť od slnka? Ja si myslím, keby od slnka väčší by bol asi zhora nie naopak.Mám ju na východnom okne.No orchidejka má listy také trochu zeleno fialove celkovo. Vidieť to aj na srdiečku. Treba odstrániť ten list?:mee:
veva..
10.07.09,19:06
Dnes som si dala v Poľsku kúpiť oncidium 4ks. Pôvodne som si chcela nechať len jednu a ostatné mali ísť ďalej (meniny, narodeniny). Každá je iná a ja sa neviem rozhodnúť, ktorú si mám nechať. Zajtra priložím aj foto.
veronika13
10.07.09,21:47
Ahojte, trochu som si obzerala tie mäkšie listy.Dnes som ju preliala, zdá sa , že im to pomohlo niečo. No na jednom liste som našla takýto fľak. Zhora je menší , zdola väčší. Mohlo by to byť od slnka? Ja si myslím, keby od slnka väčší by bol asi zhora nie naopak.Mám ju na východnom okne.No orchidejka má listy také trochu zeleno fialove celkovo. Vidieť to aj na srdiečku. Treba odstrániť ten list?:mee:

zdenka, ešte predtým ako si napísala toto a pridala fotky som ti chcela napísať, či ich neprelievaš moc často. Raz do týždňa je podľa mňa akurát, ja niekedy až po 8-9 dňoch, niektoré čo mám vo väčšom črepníku aj raz za 14 dní mi stačí preliať, udržia si dosť vlahy... no dvakrát do týždňa sa mi zdá už moc... a v súvislosti s tým ma napadlo, že či tie listy nehnijú z toho, že je preliata...

asi dva týždne ich každý deň rosím, ale len listy. Čítala som rôzne skúsenosti s rosením, no zdá sa mi, že mojim to zatiaľ prospieva
veronika13
10.07.09,21:49
Dnes som si dala v Poľsku kúpiť oncidium 4ks. Pôvodne som si chcela nechať len jednu a ostatné mali ísť ďalej (meniny, narodeniny). Každá je iná a ja sa neviem rozhodnúť, ktorú si mám nechať. Zajtra priložím aj foto.

už sa teším na fotky. ja som tam videla krásne oncidia po 6€, najbližšie keď tam pôjdeme (čo je zatiaľ v nedohľadne) si určite jedno kúpim:D
Zdenka175
11.07.09,06:25
zdenka, ešte predtým ako si napísala toto a pridala fotky som ti chcela napísať, či ich neprelievaš moc často. Raz do týždňa je podľa mňa akurát, ja niekedy až po 8-9 dňoch, niektoré čo mám vo väčšom črepníku aj raz za 14 dní mi stačí preliať, udržia si dosť vlahy... no dvakrát do týždňa sa mi zdá už moc... a v súvislosti s tým ma napadlo, že či tie listy nehnijú z toho, že je preliata...

asi dva týždne ich každý deň rosím, ale len listy. Čítala som rôzne skúsenosti s rosením, no zdá sa mi, že mojim to zatiaľ prospieva


Ja prelievam len 1x do týždňa. Mám ju len 2 týždne. Tá dcl vody jej nemohla uškodiť, to nebude isto preliatá. Skôr podľa bielych koreňov, si myslím potrebuje častejšie prelievať, keď má veľké listy a veľa kvetov. Tento týždeň prelievam až 2x.;):)
Tweety
11.07.09,06:28
Ja prelievam len 1x do týždňa. Mám ju len 2 týždne. Tá dcl vody jej nemohla uškodiť, to nebude isto preliatá. Skôr podľa bielych koreňov, si myslím potrebuje častejšie prelievať, keď má veľké listy a veľa kvetov. Tento týždeň prelievam až 2x.;):)
Ja moje orchideiky polievam skoro každý deň ráno, pred odchodom do práce, aby chúďatka celý deň netrpeli pitným režimom,:--- len ich tak máličko prelejem, aby boli zospodu vlhké.
Zdenka175
11.07.09,07:32
A vaše orchidky Phaly majú všetky pevné listy?Lebo moja je taká od kúpy cca2 týždne. Sú špicatého tvaru a také ovisnuté. Dajú sa trochu prehnúť. No nie sú extra mäkké!Ja sa utešujem, že JE TO TAKÝ DRUH. Nepreháňam to s tým strachom? Čo mám druhú ta zas má pevné listy a nedajú sa prehnúť. A vaše?:---
Tweety
11.07.09,07:47
A vaše orchidky Phaly majú všetky pevné listy?Lebo moja je taká od kúpy cca2 týždne. Sú špicatého tvaru a také ovisnuté. Dajú sa trochu prehnúť. No nie sú extra mäkké!Ja sa utešujem, že JE TO TAKÝ DRUH. Nepreháňam to s tým strachom? Čo mám druhú ta zas má pevné listy a nedajú sa prehnúť. A vaše?:---
Moje majú pevné listy. Aj dendrobius má krásne. Nedávno som ju kúpila v Miškolci a už raší nový výhonok. Už sa teším na kvietočky.
veva..
11.07.09,07:52
Tak tu sú tie sľúbené fotky. Už sa musím len rozhodnúť, ktorú si nechám.
40635 4063640637
Tweety
11.07.09,07:53
Tak tu sú tie sľúbené fotky. Už sa musím len rozhodnúť, ktorú si nechám.
40635 4063640637
A prečo by si sa mala rozhodnúť pre jednu z nich, veď sú pekné všetky?
Ivus44
11.07.09,07:55
Tá na druhej fotke v krémovom črepníku je fialová. Aj ty ju máš fialovú? Vieš možno je to taký druh a tie listy majú byť trochu ovisnuté a špicaté. Ja som prelievala 1x za týždeň. Tento týždeň som začala 2x za týždeň tak uvidím či nastane nejaká zmena.:eek:
Ahoj. ano, mam ju fialovu. ze by to bolo tym?
Ivus44
11.07.09,07:58
zdenka, ešte predtým ako si napísala toto a pridala fotky som ti chcela napísať, či ich neprelievaš moc často. Raz do týždňa je podľa mňa akurát, ja niekedy až po 8-9 dňoch, niektoré čo mám vo väčšom črepníku aj raz za 14 dní mi stačí preliať, udržia si dosť vlahy... no dvakrát do týždňa sa mi zdá už moc... a v súvislosti s tým ma napadlo, že či tie listy nehnijú z toho, že je preliata...

asi dva týždne ich každý deň rosím, ale len listy. Čítala som rôzne skúsenosti s rosením, no zdá sa mi, že mojim to zatiaľ prospieva
ja ked nepolejem aspon dva raz do tyzdna, zacnu mi listy na vsetkych vadnut. aj na korenoch to vidim, ze zacnu vraskaviet. Preco tie moje potrebuju tak vela vody? a vyzera to tak, ze moja fialova potrebuje preliat kazde dva dni.
Zdenka175
11.07.09,08:00
Tak tu sú tie sľúbené fotky. Už sa musím len rozhodnúť, ktorú si nechám.
40635 4063640637
Pekné sú všetky, zavri oči a na niektorú ukáž:D:)
Zdenka175
11.07.09,08:06
ja ked nepolejem aspon dva raz do tyzdna, zacnu mi listy na vsetkych vadnut. aj na korenoch to vidim, ze zacnu vraskaviet. Preco tie moje potrebuju tak vela vody? a vyzera to tak, ze moja fialova potrebuje preliat kazde dva dni.
A máš ju dlho tú fialovú? Ja 2 týždne. Či to nebola rovnaká zásielka. Potrebuje asi viac vody, tiež to závisi kde ju máš umiestnenú. Ja zas rozmýšlam nad tým fľakom, ten list nie je pri okne. Je z druhej strany. Tak neviem.:mee:
veva..
11.07.09,08:07
Ešte som sa chcela spýtať, či niekto na polievanie používa vodu z akvárka.
Ivus44
11.07.09,08:13
A máš ju dlho tú fialovú? Ja 2 týždne. Či to nebola rovnaká zásielka. Potrebuje asi viac vody, tiež to závisi kde ju máš umiestnenú. Ja zas rozmýšlam nad tým fľakom, ten list nie je pri okne. Je z druhej strany. Tak neviem.:mee:
tu fialovu mam od 27. maja, dostala som na meniny. A odvtedy je taka. Ale polepsila sa, ked ju castejsie prelievam. Ona ma strasne vela korenov, podla mna by sa jej zisiel vacsi kvetinac ale nechcem presadzat, ked je v plnom rozkvite. A ja iba prelievam trochou vody a rosim pravidelne. A mam ich na východnom okne. A s tym listockom neviem, co moze byt.
lenus
11.07.09,09:09
Baby, a kde ich v tom Poľsku kupujete? Sem tam sa do Poľska dostanem, tak by som chcela vedieť aspoň mesto a obchod, kde ste ich kúpili. ďakujem.
vovovo
11.07.09,10:31
tak sa nimi pochváľ, nech sa aj my pokocháme

Tak tu sú moje kvetinky
veronika13
11.07.09,10:40
Baby, a kde ich v tom Poľsku kupujete? Sem tam sa do Poľska dostanem, tak by som chcela vedieť aspoň mesto a obchod, kde ste ich kúpili. ďakujem.


my sme kúpili na trhu v Jablonke, v Novom Targu ich tiež určite mávajú;)
veronika13
11.07.09,10:40
vovovo, nádherné, tá posledná sa mi páči najviac
veronika13
11.07.09,10:42
Tak tu sú moje kvetinky

vovovo, nááááádhera :eek: tá posledná sa mi páči najviac, takú by som veru prijala :D
veva..
11.07.09,10:50
vovovo .... sú krásne, dúfam že ti budú kvitnúť čo najdlhšie. :)
Zdenka175
11.07.09,11:21
Tak tu sú moje kvetinky
Vovovo písala si , že ich máš 8. Medzitým ti pribudli ďalšie? Sú pekné. Aj mne sa zdá, že tie orchidky je závislosť. Už uvažujem akú si kúpim.:D
vovovo
11.07.09,11:32
nie nepribudli. je ich 8 ale každá je fotená 2x:) Myslím,že dlho to nepotrvá a určite neodídem z obchodu bez ďalšej kvetinky.:D
jajax
11.07.09,16:14
veva ja by som bola urcite veeelmi sebecka a nevzdala sa ani jednej:D
jajax
11.07.09,16:53
kupila som si nove kvetinace na orchidee.su sice umele ale vyzeraju dobre.a ked budem mat biely parapet (uz za mesiac) bude to este krajsie.na druhej fotke je rozkvitnute to dendrobium co som dostala.
veva..
11.07.09,21:32
veva ja by som bola urcite veeelmi sebecka a nevzdala sa ani jednej:D
Ale už teraz mám problém otvoriť okno na schodisku, kde ich mám už 12, a to nepočítam tie ktoré budem musieť presadiť. Zatiaľ ešte rastú na orchidejkách.
jajax
12.07.09,03:06
to chapem ale urcite je velmi tazke vybrat.su ozaj pekne:---
veronika13
12.07.09,07:03
veva, ja by som si nechala tú červenú alebo žltú. Ale krááásne sú všetky, tiež by som mala problém vybrať si. Kde ti ich kupovali a za koľko?
veva..
12.07.09,07:10
veva, ja by som si nechala tú červenú alebo žltú. Ale krááásne sú všetky, tiež by som mala problém vybrať si. Kde ti ich kupovali a za koľko?
Neviem, kde boli teraz, ale bola asi za 5,5€. Ešte som ich neplatila (až v pondelok). A tá fialková - Sharry Baby - aj vonia.
Zdenka175
12.07.09,09:46
kupila som si nove kvetinace na orchidee.su sice umele ale vyzeraju dobre.a ked budem mat biely parapet (uz za mesiac) bude to este krajsie.na druhej fotke je rozkvitnute to dendrobium co som dostala.
S tými farebnými obalmi to vyzerá dobre. Ja som si minule tiež chcela kúpiť, no mali len jednej farby, tak som odišla naprázdno.:mee:
Lenka1979
12.07.09,09:56
jajax, odkiaľ kupuješ tie krásne kvetináče?
daen
12.07.09,09:58
Pridám sem aj ja niečo z mojej zbierky a ešte dve hybridy kvietkov:D Dúfam že sa mi to podarí lebo som tu fotky ešte nepridávala:---40674

40675

40676

40677

40678

40679

40680

40681

40682

40683

40684

40685

40686

40687
Lenka1979
12.07.09,10:02
daen, nádhera... neskutočná nádhera, si nimi asi tiež "posadnutá" však?:D
Všetky ich mávaš na okne? Ja mám svoje na chodbe, ktorá je presklená vo vysokých stojanoch, ale nie sú také pekné ako Tvoje.:mee:
daen
12.07.09,10:15
Lenka 1979 áno som posadnutá, mám ich všetky na východnom okne, ale musela som dať na okno takú fóliu lebo mi ich slniečko začínalo spaľovať a pomohlo to.:)
Maruška54
12.07.09,10:33
jajax, odkiaľ kupuješ tie krásne kvetináče?
v Malackách som ich videla v záhradkárskych potrebách
Zdenka175
12.07.09,10:35
daen,
Nádhernéé...Mne začali jednej trochu mäknúť listy. Nestáva to aj tebe. Neviem či je suchá. Veď som ju len 1xtýždenne prelievala, to by nemala byť preliatá
Zdenka175
12.07.09,10:37
Mňa okúzlila tá žltá
annarei
12.07.09,11:35
Cawte,ja som si bola pre borovicovu koru do hory a do toho som si presadila orchideu.po kratko case mi na parapete zacali liezt malinke chrobacky.teraz su uz aj v hline,na listoch a srdiecku.neda sa mi to ani odfotit co to je take malinke a strasne rychlo to beha neviete my poradit co to je ??
:)Tara, škoda že sa ti nepodarilo odfotiť malé chrobáčiky, ja mám dobré skúsenosti s borovicovou kôrou, používam ju asi tri roky. Malé chrobáčiky čo behajú aj po parapete nemusia byť z kôry, ale z iných kvetov:confused:
annarei
12.07.09,11:52
[QUOTE=daen;1097136]Pridám sem aj ja niečo z mojej zbierky a ešte dve hybridy kvietkov:D Dúfam že sa mi to podarí lebo som tu fotky ešte nepridávala:---40674



:)Daen, máš podobný vkus ako ja a moja dcéra, jedna krajšia ako druhá:eek: my máme tiež plné parapety:)
annarei
12.07.09,13:23
Mám krásnu, ale troška netypickú orchideu. Z paličky sa začali vyháňať listy a korene a narástli aj 3 paličky na ktorých je aktuálne 16 kvetov a ešte dalšie púčiky rastú, podarilo sa mi však ju zlomiť práve v tom mieste kde rastú listy a korene, tie sú však neporušené. Moja otázka teda znie či môžem uplne odstrihnúť orchideu v zlomenom mieste a zasadiť do kochlíka ked má asi cca 10cm korene? chytí sa? Čo s nou mam teraz robiť, je mi lúto vyhodiť celú zlomenú časť z krásnymi 16timi kvetmi.

dakujem za každú reakciu

Ivana
:)Ivanka, v črepníku máš jednu orchideu a nová rastlinka ide z výhoku :confused: ak áno, zlomenú keyku s koreňmi môžeš zasadiť. Keď ti odpadnú kvety určite za niekoľko mesiacov zakvitne:)
daen
12.07.09,15:08
Re: Pestovanie Orchidei
daen,
Nádhernéé...Mne začali jednej trochu mäknúť listy. Nestáva to aj tebe. Neviem či je suchá. Veď som ju len 1xtýždenne prelievala, to by nemala byť preliatá


Moje majú tiež niektoré mäkšie listy asi treba nechať viac nasiaknuť vodou pri polievaní
Mne jedna raz kvitla a začali jej mäknúť listy (4listy z piatich, boli fakt scvrknuté )a neskôr aj kvietky schnúť tak som stonku odstrihla a vymenila som substrát. Tie listy ostali stále scvrknuté, ale teraz sa prebrala k svetu a ma pekné nové tri listy:o
Zdenka175
12.07.09,16:29
Moje majú tiež niektoré mäkšie listy asi treba nechať viac nasiaknuť vodou pri polievaní
Mne jedna raz kvitla a začali jej mäknúť listy (4listy z piatich, boli fakt scvrknuté )a neskôr aj kvietky schnúť tak som stonku odstrihla a vymenila som substrát. Tie listy ostali stále scvrknuté, ale teraz sa prebrala k svetu a ma pekné nové tri listy:o[/QUOTE]


daen, Mne to robí len jedna.Tá moja je zas v plnom kvete, tak ju nechcem presádzať. začala som ju viac polievať .Jeden list jej trochu harmonikuje.
jajax
12.07.09,16:54
daen fakt pekne,mne sa najviac paci ta na prvej fotke.vsak uz dlhsi cas hladam podobnu.snorim v kazdom kvetinarstve okolo ktoreho idem.asi to bude choroba.
zuzkahris
12.07.09,18:55
Pridávam moje dva nové prírastky :)
dominica
12.07.09,19:27
Pridávam moje dva nové prírastky :)
krása
dominica
12.07.09,19:30
Ináč ahojte, mám na chvíľu PC, tak som vás pekne prečítala a niečo nové sa podozvedala. Aj popozerala krásne fotky...
Ja sa momentálne nemám čím chváliť, ale vytešujem sa, lebo mi na viacerých orchidkách vyrastajú nové lístky, takže sa im pekne darí a aspoň sa niečo deje.
Ja som si dala obdobie pokoja - t.j., že žiaden Baumax, ani nič podobné, lebo zas by niečo pribudlo a nemám to už kam dať :D
veva..
12.07.09,20:06
Ináč ahojte, mám na chvíľu PC, tak som vás pekne prečítala a niečo nové sa podozvedala. Aj popozerala krásne fotky...
Ja sa momentálne nemám čím chváliť, ale vytešujem sa, lebo mi na viacerých orchidkách vyrastajú nové lístky, takže sa im pekne darí a aspoň sa niečo deje.
Ja som si dala obdobie pokoja - t.j., že žiaden Baumax, ani nič podobné, lebo zas by niečo pribudlo a nemám to už kam dať :D
A koľko asi tak trvá, to "OBDOBIE POKOJA"? :D :D :D
Ivus44
12.07.09,20:33
[QUOTE=daen;1097136]Pridám sem aj ja niečo z mojej zbierky a ešte dve hybridy kvietkov:D Dúfam že sa mi to podarí lebo som tu fotky ešte nepridávala:---



Ked raz budem velka, tiez budem mat taku plnu parapetu :cool: zatial ju zapratavam mamine, cize nemozem vela kupovat. Ale ked budem vo svojom byvani, urcite sa necham inspirovat ;) ....krasne cosi.
Ivus44
12.07.09,20:35
Mno normalne mi fotky od daen zlepsili naladu, bude sa mi sladko spinkat. Krasnucke, velmo moc.
Zdenka175
13.07.09,04:44
Ahojte, chcem sa spýtať , či súhlasite so mnou. V noci nechávam otvorenú ventilačku , kde sú orchidky. Neuškodí im to? Bývam na S slovenska v noci býva u nás chladnejšie ako na J. No v izbe je teplo.;):)
Ma-Ba
13.07.09,06:00
Myslím si,že je to skôr /+/ pre orchidky, pokiaľ sa teplota v noci dlhodobo nezníži pod 15 st.C.
Zdenka175
13.07.09,06:09
Myslím si,že je to skôr /+/ pre orchidky, pokiaľ sa teplota v noci dlhodobo nezníži pod 15 st.C.
15 myslíš vonku či v miestnosti? V miestnosti sa nevychladí nikdy pod 20 a vonku bolo dnes u nás 9
jana987
13.07.09,07:54
orchidkam je teraz dobre v zahrade zavesenym niekde na strome,alebo polozenym na lavici( aby sa k nim nedostali slimaky).moje su na balkone,tak aby na nich nesvietilo slnko(kvitnuce aj odkvitnute),pritienene dekou :).zalievam podla potreby,ked vyschne zemina.prihnojuijem raz za dva tyzdne mensou davkou ako urcuje vyrobca.na balkone budu skoro az do prvych mrazikov.potom sup na okno,kde im vecer a rano stale poriadne vyvetram.a do vianoc budu urcite kvitnut.mam to overene nie jeden rok.no a tie,ktore este furt kvitnu(treti rok vkuse) sa na takuto starostlivost tiez vobec nestazuju.pestovaniu zdar:)
ivanka gertka
13.07.09,08:27
Tak tu sú moje kvetinky

vovo, kde si kúpila kvetináče? su velmi pekné
Ma-Ba
13.07.09,13:29
15 myslíš vonku či v miestnosti? V miestnosti sa nevychladí nikdy pod 20 a vonku bolo dnes u nás 9
Myslela som v miestnosti. Ale ak máš v noci v izbe 20 st.C. tak potom nemusíš mať strach, myslím, že im vetranie neublíži.Ja bývam tiež na S Slovensku a mám stojan s orchideami pri pootvorenom okne. Zatiaľ sa im to páči, jedna, ktorá dlho "leňošila" púšťa nový list aj korene.
Ak hovoríme o phaloch, iné už môžu byť samozrejme vonku aj cez noc.
annarei
13.07.09,14:11
Ahojte, chcem sa spýtať , či súhlasite so mnou. V noci nechávam otvorenú ventilačku , kde sú orchidky. Neuškodí im to? Bývam na S slovenska v noci býva u nás chladnejšie ako na J. No v izbe je teplo.;):)
Zdenka, my máme každú noc otvorenú ventilačku, posielam fotky - dôkaz, ako sa im darí, aj keď je v noci chladnejšie, ja bývam vo Vysokých Tatrách.
Dcéra býva v Poprade a tiež necháva otvorenú ventilačku, jej ružová orchidea má 32 kvetov, vôbec ju nehnojí a svieti na ňu slniečko iba ráno.
veva..
13.07.09,15:16
Ja ich mám na schodisku a ventilačku mám otvorenú skoro stále.
Zdenka175
13.07.09,15:19
Zdenka, my máme každú noc otvorenú ventilačku, posielam fotky - dôkaz, ako sa im darí, aj keď je v noci chladnejšie, ja bývam vo Vysokých Tatrách.
Dcéra býva v Poprade a tiež necháva otvorenú ventilačku, ružová orchidea je jej má 32 kvetov, vôbec ju nehnojí a svieti na ňu slniečko iba ráno:)
Pozrela som si foto a hneď mám lepšiu náladu. Sú nádherné. Ďakujem za odpoveď:)
bellota30
13.07.09,15:45
Dobrý deň,chcela by som sa opýtať jednu vec:môže sa orchidea presádzať,keď kvitne?Mám rastlinku,ktorá má dva výhonky,keď jeden odkvitne tak zakvitne ten druhý...poradíte mi???
daen
13.07.09,17:11
No pokiaľ nemáš na to presádzanie veľký dôvod tak ju nepresádzaj, počkaj kým odkvitne (aj keď si na to dlhie počkáš:D)
veronika13
13.07.09,17:52
no to je kráááása čo tu pridávate, nááádhera :-)
zuzkahris
13.07.09,17:53
krása
Ďakujem :)
Silvernola
13.07.09,19:29
Nádhera! Tá ružová je taká jemná...
vovovo
13.07.09,20:57
už dávnejšie v Ikei :)
sayly
14.07.09,05:32
Dobrý deň,chcela by som sa opýtať jednu vec:môže sa orchidea presádzať,keď kvitne?Mám rastlinku,ktorá má dva výhonky,keď jeden odkvitne tak zakvitne ten druhý...poradíte mi???

ak je nutnosť presádzania, napr. hnijú jej korene, mäknú listy tak ju treba presadiť a to aj keď kvitne, inak nie je treba presádzať, presádza sa raz za 2 - 3 roky zväčša na jar
sayly
14.07.09,05:43
Zdenka je to v príspevku 1316, pozri sa, či je to niečo podobné
Zdenka175
14.07.09,09:35
Zdenka je to v príspevku 1316, pozri sa, či je to niečo podobné
No to moje vyzerá ináč. Ako to mám ja odfotené tak to je vidieť v skutočnosti. Zhora to je také slabšie, viac zdola. Mne to pripadá ako keď sa rozleje víno. A tvoja sestra mala ten list zdola taký istý ako zhora? ja s ním zatiaľ nejdem nič robiť.
dominica
14.07.09,10:20
A koľko asi tak trvá, to "OBDOBIE POKOJA"? :D :D :D
To keby som tušila...ha, ha :D
ale dám vedieť....
ivanka gertka
14.07.09,11:33
To keby som tušila...ha, ha :D
ale dám vedieť....
Podla môjho sledovania phale ma oddych od 5-7mesiacov, dendrobium - aspon ta moja nemala vôbec. Na jednej paličke kvety odkvitli a hned jej začala rasť druhá palička...
Je to individualne podla druhu a podmienok...
Zdenka175
14.07.09,11:51
Podla môjho sledovania phale ma oddych od 5-7mesiacov, dendrobium - aspon ta moja nemala vôbec. Na jednej paličke kvety odkvitli a hned jej začala rasť druhá palička...
Je to individualne podla druhu a podmienok...
Prečítaj si p.1471, trošku si to zle pochopila. Ona si dala obdobie pokoja od nákupu nových kvetov.:):):---
sayly
14.07.09,14:25
No to moje vyzerá ináč. Ako to mám ja odfotené tak to je vidieť v skutočnosti. Zhora to je také slabšie, viac zdola. Mne to pripadá ako keď sa rozleje víno. A tvoja sestra mala ten list zdola taký istý ako zhora? ja s ním zatiaľ nejdem nič robiť.

z dola to mala menej a z vrchu viacej, tak som zisťovala, čo s tým a potom na doporučenie iných pestovateliek som jej ho kázala odstrihnúť, no veď chvíľku počkaj, či sa to bude rozširovať, ak by sa to zväčšovalo, radšej ten list odstrihni, aby sa to náhodou neprenieslo na iné listy a nebodaj na celú orchidku
Zdenka175
14.07.09,16:03
Tak dnes mi krstná hovorila, že jedna z ich rodiny si kúpila orchidku v Baumaxe. A keď ju doma poliali, tak pískala.Tak volali do Baumaxu a oni priznali, že sa im rozmnožili pavúky Tarantuly v orchidkach. Tak prijímali aj kvety späť. No neviem kedy to presne bolo. U nás je najbližší Baumax v Žiline .
sayly
15.07.09,05:15
Tak dnes mi krstná hovorila, že jedna z ich rodiny si kúpila orchidku v Baumaxe. A keď ju doma poliali, tak pískala.Tak volali do Baumaxu a oni priznali, že sa im rozmnožili pavúky Tarantuly v orchidkach. Tak prijímali aj kvety späť. No neviem kedy to presne bolo. U nás je najbližší Baumax v Žiline .

takže si mám dávať veľký pozor keď pôjdem na nákup do Baumaxu? Včera som tam bola ale nemali žiaden výber, bolo to tam nejaké chudobnejšie, tak som našťastie:D odišla naprázdno, inak by mi zase niečo pribudlo, bola som pozerať, či nemajú nejaké Vandy, mali jednu odkvitnutú so zožltnutými listami, ale za strašné peniaze, že z 90 na 46 eur
bz5
15.07.09,05:43
Zdenka175
15.07.09,06:53
takže si mám dávať veľký pozor keď pôjdem na nákup do Baumaxu? Včera som tam bola ale nemali žiaden výber, bolo to tam nejaké chudobnejšie, tak som našťastie:D odišla naprázdno, inak by mi zase niečo pribudlo, bola som pozerať, či nemajú nejaké Vandy, mali jednu odkvitnutú so zožltnutými listami, ale za strašné peniaze, že z 90 na 46 eur
Tak to je dosť