bellota30
15.07.09,17:26
Vďaka za odpoveď...malý kvetináč a vytŕčajúce korene-je to dostatočný dôvod?:)))
AndreaN
15.07.09,15:38
Kde sa presne odstrihne cast stonky po odkvitnuti orchideii?
Striha sa este ked je stonka zelena alebo az ked bude vysusena?
Dakujem.
tara464
15.07.09,16:14
iriska
15.07.09,16:40
Tak dnes mi krstná hovorila, že jedna z ich rodiny si kúpila orchidku v Baumaxe. A keď ju doma poliali, tak pískala.Tak volali do Baumaxu a oni priznali, že sa im rozmnožili pavúky Tarantuly v orchidkach. Tak prijímali aj kvety späť. No neviem kedy to presne bolo. U nás je najbližší Baumax v Žiline .

tento príbeh už obehol celý svet ako pavúky na palme... tak toto je asi jeho inovácia
iriska
15.07.09,16:41
http://www.umelekvetiny.eu/plastove-vyrobky-obaly-na-kvetinace-c-116_142.html

tieto kvetináčiky som videla aj ja, ale neviem, či bude mať orchidejka dosť svetla cez tú farebnú stenu :(
zuzika34
15.07.09,16:44
ahojte, mam jednu orchideu v sacku, nema listy len par malych korienkov, ale asi sa jej nedari, je stale nejaka sucha, neviem ci rosit alebo nie lebo kazdy pise inak.
Maruška54
15.07.09,16:50
Ahojte, prosím vás čo mám robiť, mama dostala k osemdesiatinám od vnučky krásnu orchideu. Ja som sa tam dostala po viac ako týždni a mama ten kochlík postavila do hlbšej misky a poctivo tam dolievala vodu, takže orchidea sa máča už asi 10 dní. Rýchlo som ju vyložila a nechala odtiecť, horšie je že má čierny plastový kochlík a nebudú sa dať skontrolovať korene. Je skutočne nádherná, kvitne na dvoch stonkách a má plno krásnych listov. Poraďte čo robiť?
veronika13
15.07.09,19:02
Ahojte, prosím vás čo mám robiť, mama dostala k osemdesiatinám od vnučky krásnu orchideu. Ja som sa tam dostala po viac ako týždni a mama ten kochlík postavila do hlbšej misky a poctivo tam dolievala vodu, takže orchidea sa máča už asi 10 dní. Rýchlo som ju vyložila a nechala odtiecť, horšie je že má čierny plastový kochlík a nebudú sa dať skontrolovať korene. Je skutočne nádherná, kvitne na dvoch stonkách a má plno krásnych listov. Poraďte čo robiť?

ja by som ju vybrala z toho čierneho a nechala preschnúť korene a zasadila nanovo do priesvitného kvetináča, do substrátu tiež preschnutého a aspoň dva týždne nepolievať:D lebo je isto preslopaná:D tak uvidíš či korene utrpeli, i keď ešte sa to na nich nemuselo odraziť
veva..
15.07.09,20:06
Ak bola zasadená v tmavo kvetináči, môže ísť o zemnú orchideu a tie netreba pestovať v priesvitnom kvetináči. Ak sa dá, tak prilož foto, aby sme vedeli, aký je to druh.
Maruška54
16.07.09,03:37
ja by som ju vybrala z toho čierneho a nechala preschnúť korene a zasadila nanovo do priesvitného kvetináča, do substrátu tiež preschnutého a aspoň dva týždne nepolievať:D lebo je isto preslopaná:D tak uvidíš či korene utrpeli, i keď ešte sa to na nich nemuselo odraziť


Ak bola zasadená v tmavo kvetináči, môže ísť o zemnú orchideu a tie netreba pestovať v priesvitnom kvetináči. Ak sa dá, tak prilož foto, aby sme vedeli, aký je to druh.
Ďakujem vám, ja sa tam dostanem až za týždeň, mame som prikázala ju nepolievať, vysvetlila som jej čo je srdiečko a ako mu môže ublížiť, určite viem že je to druh phaly a kupovaná bola vo veľkosklade v Rakúsku.
Zdenka175
16.07.09,04:35
tieto kvetináčiky som videla aj ja, ale neviem, či bude mať orchidejka dosť svetla cez tú farebnú stenu :(
No a myslíš , že v keramických má viac svetla?:---
sayly
16.07.09,04:55
Vďaka za odpoveď...malý kvetináč a vytŕčajúce korene-je to dostatočný dôvod?:)))

je to dostačujúci dôvod, ale na presádzanie až po odkvitnutí, takže radšej počkaj kým odkvitne
iriska
16.07.09,04:56
No a myslíš , že v keramických má viac svetla?:---

v živote by som orchideu nedala do keramického kvetináča
sayly
16.07.09,04:58
Kde sa presne odstrihne cast stonky po odkvitnuti orchideii?
Striha sa este ked je stonka zelena alebo az ked bude vysusena?
Dakujem.

odstrihni len tú časť, na ktorej boli kvety a odkvitli, aj keby to malo byť nad 5 očkom, strihaj hneď, netreba ju nechať zoschnúť, skôr začne kvitnúť nanovo
sayly
16.07.09,05:00
ahojte, mam jednu orchideu v sacku, nema listy len par malych korienkov, ale asi sa jej nedari, je stale nejaka sucha, neviem ci rosit alebo nie lebo kazdy pise inak.

nerosiť, aké veľké sú tie korienky? Až pokiaľ nebude vhodná na zasadenie, nerob s ňou nič, len jej občas vyvetraj, daj dolu sáčik a nechaj ju tak, rosiť začni až po zasadení
Zdenka175
16.07.09,05:00
v živote by som orchideu nedala do keramického kvetináča
No u nás v obchode predávajú keramické s vyvyšením vnútrom a potom plastové.
sayly
16.07.09,05:04
Ahojte, prosím vás čo mám robiť, mama dostala k osemdesiatinám od vnučky krásnu orchideu. Ja som sa tam dostala po viac ako týždni a mama ten kochlík postavila do hlbšej misky a poctivo tam dolievala vodu, takže orchidea sa máča už asi 10 dní. Rýchlo som ju vyložila a nechala odtiecť, horšie je že má čierny plastový kochlík a nebudú sa dať skontrolovať korene. Je skutočne nádherná, kvitne na dvoch stonkách a má plno krásnych listov. Poraďte čo robiť?

nemusíš ju vyťahovať a kontrolovať, hlavne teraz keď kvitne, za týždeň sa jej nestalo nič, len ju teraz dlhší čas nepolievaj, aspoň dva týždne, vôbec nevadí, že je v tmavom črepníku, svetlo potrebujú hlavne vzdušné korienky, čo sa týka tej kontroly, tú si nechaj až na potom, ak by sa Ti zdalo, že sa niečo deje z listami, alebo podobne, inak je zbytočné ju vyťahovať
Ivus44
16.07.09,05:19
v živote by som orchideu nedala do keramického kvetináča
ja mam dve orchidky polozene do keramickeho crepnicka a strasne moc sa tym korenom dari, velmi sa rozrastaju korene, listy mi rastu. staci vzdusnym korenom svetlo.
Maruška54
16.07.09,05:39
nemusíš ju vyťahovať a kontrolovať, hlavne teraz keď kvitne, za týždeň sa jej nestalo nič, len ju teraz dlhší čas nepolievaj, aspoň dva týždne, vôbec nevadí, že je v tmavom črepníku, svetlo potrebujú hlavne vzdušné korienky, čo sa týka tej kontroly, tú si nechaj až na potom, ak by sa Ti zdalo, že sa niečo deje z listami, alebo podobne, inak je zbytočné ju vyťahovať
Ďakujem veľmi pekne, ja keď som to zbadala bolo mi do plaču...bolo nás na oslave celkom 18, varili sme guláš na dvore, vypekali osúchy, orechovníky a štrúdle, nikto sme mamu neupozornili ako sa má o orchidku starať tak by mi to bolo ľúto keby tak vydarenú oslavu pokazilo poškodenie orchidky.
lenus
16.07.09,07:15
Dnes som si všimla, že na orchidejke, ktorú mám v sáčku, rastie nový list a zrejme sa tlačí aj prvý koreň. Teda dúfam, že je to koreň a nie stonka. Viem, že budem musieť ešte dlho čakať, kým ju budem môcť zasadiť, ale tento malý úspech mi poriadne pozdvihol náladu :D
veronika13
16.07.09,10:04
Dnes som si všimla, že na orchidejke, ktorú mám v sáčku, rastie nový list a zrejme sa tlačí aj prvý koreň. Teda dúfam, že je to koreň a nie stonka. Viem, že budem musieť ešte dlho čakať, kým ju budem môcť zasadiť, ale tento malý úspech mi poriadne pozdvihol náladu :D

aspoň vieš, že si na dobrej ceste k jej zachráneniu;)
veronika13
16.07.09,10:10
mne na viacerých začali rásť nové listy a aj korene vypučali, tak sa teším. Na jednej odkvitnutej mi pučia z očiek nové stonky, už sa neviem dočkať kvetov
Zdenka175
16.07.09,10:38
Dnes som si všimla, že na orchidejke, ktorú mám v sáčku, rastie nový list a zrejme sa tlačí aj prvý koreň. Teda dúfam, že je to koreň a nie stonka. Viem, že budem musieť ešte dlho čakať, kým ju budem môcť zasadiť, ale tento malý úspech mi poriadne pozdvihol náladu :D
Po akej dobe ti narástol ten list?
lenus
16.07.09,11:03
V sáčku je zatiaľ len mesiac.
Zdenka175
16.07.09,11:16
Toto sú moje kvitnúce orchidejky:)
Zdenka175
16.07.09,11:18
V sáčku je zatiaľ len mesiac.
Tak to rýchlo, aby už rástli aj ďalšie však?
ivanka gertka
16.07.09,11:36
Toto sú moje kvitnúce orchidejky:)
tá fialová je prekrásna
anee
16.07.09,11:53
Dobrý den prajem. neviem čo mam robit s orchideami. z ničoho nič zvadli kveti začali mi žltnut listy. polievam ich kazdých 10 dní a tak ze ich postavím na 1h do vedra s vodou hnod kazdé druhé zalievanie. kvitli 2 mesiace a z jedného dna na druhý zvadli
veva..
16.07.09,12:57
Dobrý den prajem. neviem čo mam robit s orchideami. z ničoho nič zvadli kveti začali mi žltnut listy. polievam ich kazdých 10 dní a tak ze ich postavím na 1h do vedra s vodou hnod kazdé druhé zalievanie. kvitli 2 mesiace a z jedného dna na druhý zvadli
Nebola orchidejka v prievane, alebo si ju náhodou nepremiestnila v poslednom čase.
bendži
16.07.09,13:11
V sáčku je zatiaľ len mesiac.

ja mam jednu orchideu v sacku uz druhy mesiac a zatial ziadna zmena :( tak neviem co s nou, ci sa vobec pozbiera
sayly
17.07.09,05:12
Dobrý den prajem. neviem čo mam robit s orchideami. z ničoho nič zvadli kveti začali mi žltnut listy. polievam ich kazdých 10 dní a tak ze ich postavím na 1h do vedra s vodou hnod kazdé druhé zalievanie. kvitli 2 mesiace a z jedného dna na druhý zvadli

prievan síce môže mať za následok opadanie kvetov a pukov, ale určite nie žltnutie listov. Na Tvojom mieste by som v prvom rade skontrolovala korene, zrejme jej začali hniť, ikeď polievaš raz za 10 dní, no hodinu nechať ponorené je dosť, orchideiky znesú skôr sucho ako mokro, predstav si aký šok zažíva keď je už preschnutá a zrazu pláva hodinu vo vode, menej je niekedy viac. Možno budú korienky v poriadku, ale ak je problém v žltnutí listov, tak je asi problém tam, inak paradox je, že môže byť aj suchá, raz za 10 dní je málo a najmä teraz v lete.....ja som teraz začala polievať 2 krát za týždeň, nenamáčam, len prelievam prevarenou vodou
dara
17.07.09,05:34
mne napríklad pomohlo aj vymeniť orchidejke substrát, pekne som ju presadila a aj také, ktorá už mala len jeden lístok a vyzerala, že už z nej nič nebude sa vzchopila a prekársne kvitne, vzdávať to, pokiaľ má celkom pekné korienky zelené, tak by som to skúsila zachrániť. Ja milujem tieto kvietky, toľko radosti čo človeku dajú, to je dar.
dara
17.07.09,06:18
ahoj zdenka odpisujem cez toto nie cez ss, aby si mohli prečítať aj ostatní, no existuje substrát na orchideuu, takže presadiť iba výhradne do takéhoto substrátu. Najlepšie ak je priesvitný kvetináč. Aby korienky mali svetlo lebo to oni potrebujú.
Marcelin
17.07.09,09:10
Dobrý deň. čo mam robiť ,ked sú listy ochabnute mam podložený polystyren aby sa nezlomily tie listy neboli celkom pekne ked som orchideu dostala ale kvitne stale uz dlho čo mam spravit aby listy boli zdrave??našla som tam male mušky postriekala som to proti voškam spravila som dobre??Dakujem
Lenka1979
17.07.09,09:59
Chcela by som Vás poprosiť o radu, akú orchideu kúpiť k narodeninám pre moju mamku. Doma už mám tri-všetky majú názov....:rolleyes: ten na "p" :---
Chcela by som nejakú inú, ktorá by mala viac kvetov. Ako sa volá prosím Vás? Videla som tu aj obrázok,ale neviem ho teraz nájsť.

Ďakujem.
terezamaria
17.07.09,10:04
Prosím, až niekto vie, či by neporadil. Kúpila som priateľke orchideu, s dvomi stopkami, krásne zakvitnutú. Kvitne jej už tretí mesiac, je nádherná, len na listoch sa začala tvoriť lepkavá tekutina, ale úplne lepkavá, ako keby ste dlho varili cukrový sirup a potom listy natreli, alebo ako keby ste ich potreli medom.Čo to znamená, je to nejaká choroba? Zrejme áno. Ďakujem.
Lenka1979
17.07.09,10:05
Táto je veľmi pekná, ale takú určite nenájdem

http://www.mraz.biz/albums/orchidea/orchidea_phalaenopsis1.thumb.jpg
Zdenka175
17.07.09,10:11
Chcela by som Vás poprosiť o radu, akú orchideu kúpiť k narodeninám pre moju mamku. Doma už mám tri-všetky majú názov....:rolleyes: ten na "p" :---
Chcela by som nejakú inú, ktorá by mala viac kvetov. Ako sa volá prosím Vás? Videla som tu aj obrázok,ale neviem ho teraz nájsť.

Ďakujem.
Mne sa najviac páčia lišajovec/phalaenopsis/ pozri p. 1525. Vraj je jednou z mála, ktoré sa dobre daria aj v domácich podmienkach.:)
Zdenka175
17.07.09,10:16
Máte niekto skúsenosti s týmto substrátom? U nás som nezohnala kokochipsy. Všade máju len rašeliny na orichideye
ivanka gertka
17.07.09,10:26
Máte niekto skúsenosti s týmto substrátom? U nás som nezohnala kokochipsy. Všade máju len rašeliny na orichideye

Ja ho mam doma a zdá sa mi taký suchý, že málo drží vlhkosť, ale inak je fajn. Kvetinky mi kvitnú tak oni s tým asi problém nemajú.
Zdenka175
17.07.09,11:06
Sayly, pozrela som sa na korene. Zo spodu trčal jeden taký biely videl sa mi zahnitý.Len som ho chcela odstrihnúť a opadala kôra zo stredu tak som sa pozrela na všetky korene a vyzerajú takto. Ja som sa až zľakla:confused::eek:,Majú byť takéto???.Ja som si myslela, že budú zelené. Presadiť radšej do druhého substrátu, však.
ivanka gertka
17.07.09,11:13
Neviete mi nahodou poradiť z akého dôvodu mi môžu začať mäknúť listy na orchidei?
vieroslava
17.07.09,11:29
Neviete mi nahodou poradiť z akého dôvodu mi môžu začať mäknúť listy na orchidei?
Trpí suchom. V tomto teple možeš poliat aj raz za 5 dní.
jajax
17.07.09,11:41
zdenka ja som si ho tiez kupila ale este som nepresadzala.kolegyna ano a hovorila ze vyzera dobre-su tam kusy kory.
ivanka gertka
17.07.09,11:58
Trpí suchom. V tomto teple možeš poliat aj raz za 5 dní.

dakujem za radu, skúsim ju častejšie polievať, môže to byť aj v tom, že ma maličké korene a vrchná kôra sa skôr vysuší ako vo vnútri a potom trpí suchom. ok, dakujem
AndreaN
17.07.09,14:16
Babenky, z vlastnej skusenosti viem, ze sa neoplati kupovat cocochipsy.Teda orchidee, ktore mam zasadene iba v cocochisovom substrate nemaju az taku vhlkost ako tie, ktore su zasadene vo substrate na orchidee. Aj malym orchidejkam sadenickam sa dari od toho casu,ked som cocochipsy premiesala so substratom.
tara464
17.07.09,18:08
Máte niekto skúsenosti s týmto substrátom? U nás som nezohnala kokochipsy. Všade máju len rašeliny na orichideye
Tento substrat mam aj ja a myslim si ze to mojuňim orchidejkam vyhovuje.(dari sa im v nom)
veronika13
17.07.09,19:17
Sayly, pozrela som sa na korene. Zo spodu trčal jeden taký biely videl sa mi zahnitý.Len som ho chcela odstrihnúť a opadala kôra zo stredu tak som sa pozrela na všetky korene a vyzerajú takto. Ja som sa až zľakla:confused::eek:,Majú byť takéto???.Ja som si myslela, že budú zelené. Presadiť radšej do druhého substrátu, však.

zdenka, myslím, že tie korene sú v poriadku, ja som mala tiež tie zo stredu bledšie, možno je to spôsobené tým, že k nim sa nedostane svetlo

ten substrát mám aj ja a je super
veronika13
17.07.09,19:19
Prosím, až niekto vie, či by neporadil. Kúpila som priateľke orchideu, s dvomi stopkami, krásne zakvitnutú. Kvitne jej už tretí mesiac, je nádherná, len na listoch sa začala tvoriť lepkavá tekutina, ale úplne lepkavá, ako keby ste dlho varili cukrový sirup a potom listy natreli, alebo ako keby ste ich potreli medom.Čo to znamená, je to nejaká choroba? Zrejme áno. Ďakujem.

mne sa nezdá, že až takáto lepkavosť je v poriadku... pokiaľ je lepkavá kvapka kde tu, tak áno, ale ak je to rozsiahle, tak to môže byť škodca
myjafcanka
17.07.09,19:21
lebo sa moc polievajú...aj mne to robili, tak som ich presadila a menej polievam
sayly
18.07.09,04:54
Chcela by som Vás poprosiť o radu, akú orchideu kúpiť k narodeninám pre moju mamku. Doma už mám tri-všetky majú názov....:rolleyes: ten na "p" :---
Chcela by som nejakú inú, ktorá by mala viac kvetov. Ako sa volá prosím Vás? Videla som tu aj obrázok,ale neviem ho teraz nájsť.

Ďakujem.

skús oncidium sweet sugar
sayly
18.07.09,04:58
Sayly, pozrela som sa na korene. Zo spodu trčal jeden taký biely videl sa mi zahnitý.Len som ho chcela odstrihnúť a opadala kôra zo stredu tak som sa pozrela na všetky korene a vyzerajú takto. Ja som sa až zľakla:confused::eek:,Majú byť takéto???.Ja som si myslela, že budú zelené. Presadiť radšej do druhého substrátu, však.

ak sú tvrdé a pevné, tak sú zdravé, to zelené je určite zdravé
sayly
18.07.09,04:58
Neviete mi nahodou poradiť z akého dôvodu mi môžu začať mäknúť listy na orchidei?

môže byť aj premokrená, väčšinou to robí ak má problém s korienkami
Ivus44
18.07.09,05:57
Ahojte :) mam novy prirastok do rodinky, od draheho. Tu orchidku som sama objavila aj skontrolovala, len ono sa to predava vzdy v tom umelom sacku a neda sa to poriadne prezriet. Jej listy su zo spodu lepkave, takych 10% listu je posiaty lepkavymi skvrnami. Prikladam aj fotocky. Jednu pre potesenie :--- a na druhej je moznost vidiet listy. Tie biele skvrnky su lepkave. Co s tym? Mam pockat, ze ako sa jej bude darit u mna?
Zdenka175
18.07.09,06:12
Ja som mala tie lepky najprv na stonke, neskôr trochu na listoch. Pozrela som na korene, nič som nenašla. Začínajú sa samé strácať.:)
Elena Navrátilová
18.07.09,06:35
Toto sú moje kvitnúce orchidejky:)


To sa vám nepáčia tie moje orchidky v p. 1525? Pozrelo si ich vyše 33 ľudí a len 4 im dali súhlas? Tí zvyšní ľudia sú viac nároční ?Myslela som si, že na túto stránku chodia ľudia, ktorým sa páčia kvety a chcú svojimi radami druhým pomôcť a nie im závidieť:eek::eek::confused:

Zdenka, som sa :D ja sem sporadicky nakuknem a to preto lebo tiež mám zopár týchto nádherných kvetov. Ale toto som ešte nečítala... veď tu chodím potešiť nielen oko ale kebyže moje pestovateľské úspechy nikto neodsúhlasí tak mi to vôbec nevadí. Čo je na odsúhlasenie s priloženou krásou? Veď tu vôbec nejde o súhlas. Mýlim sa? Závidieť? No to už vôbec nemôžem súhlasiť. Ja Ti úprimne prajem veľa pestovateľských úspechov a veľa potešenia pri srdiečku z toľkej krásy. ;) Prepáč mi ak sa pozriem na Tvoje úspechy a nedám súhlas. Ďakujem.
ivanka gertka
18.07.09,09:31
môže byť aj premokrená, väčšinou to robí ak má problém s korienkami

Bola som nutená ju presadiť lebo sa mi zlomila a korienky su dosť maličké(cca 5cm), možno aj preto.
Halli
18.07.09,10:30
To sa vám nepáčia tie moje orchidky v p. 1525? Pozrelo si ich vyše 33 ľudí a len 4 im dali súhlas? Tí zvyšní ľudia sú viac nároční ?Myslela som si, že na túto stránku chodia ľudia, ktorým sa páčia kvety a chcú svojimi radami druhým pomôcť a nie im závidieť:eek::eek::confused:

Zdenka, tie orchidky sú krásne, vídame ich už všade okolo seba, pomaly v každom druhom markete a pomerne lacné. Preto už nie su až také jedinečné a žiadané ako kedysi, keď stali veľa a bolo ich na našom trhu veľmi málo. Aj ja mám doma 11 a krásne kvitnú a teším sa z nich. Stále a stále sa mi páčia ďalšie, lebo ich farby a druhy sú nespočetné... Takže buď kľudná určite sa všetkým páčia, tak to nepokaz touto výčitkou, ktorá do tej krásy vôbec nepatrí ;)
vikinka.n
18.07.09,10:39
Ahojte,

už dlhšie som sem nepísala, ale čítam vás každý deň.
No a dneska som sa prišla pochváliť :---. Doteraz som mala 9 orchidei a povedala som si že 10 a posledná bude SEXI PINK. Doteraz som ju nikde nemohla zohnať a dneska sa konečne podarilo :). V Kauflande mali hneď 4 ks tej krásky. Prikladám vám aj foto, mam z nej veľkú radosť ;)
veva..
18.07.09,10:40
To sa vám nepáčia tie moje orchidky v p. 1525? Pozrelo si ich vyše 33 ľudí a len 4 im dali súhlas? Tí zvyšní ľudia sú viac nároční ?Myslela som si, že na túto stránku chodia ľudia, ktorým sa páčia kvety a chcú svojimi radami druhým pomôcť a nie im závidieť:eek::eek::confused:
mimotemyZdenka ja si myslím, že ten kto vie poradiť, tak poradí. A neviem, či niekto "závidí". Každá máme aké, také orchidejky. Väčšinou sa z nich radujeme, a keď sa im nedarí, tak nato je tu porada.
Ja som sa práve vďaka porade naučila starať o tie moje. Odkedy som si začala čítať príspevky, tak som neprišla ani len o jednu, a prečítala som si naozaj všetky.
Halli
18.07.09,10:53
Ahojte,

už dlhšie som sem nepísala, ale čítam vás každý deň.
No a dneska som sa prišla pochváliť :---. Doteraz som mala 9 orchidei a povedala som si že 10 a posledná bude SEXI PINK. Doteraz som ju nikde nemohla zohnať a dneska sa konečne podarilo :). V Kauflande mali hneď 4 ks tej krásky. Prikladám vám aj foto, mam z nej veľkú radosť ;)

Tá je ozaj SEXI :D...ja mám niečo podobné, je tigrovaná bordová, tiež krása, foto nemám v tomto pc. Vždy zahodím vizitky s obrázkom, čo sú pri nich, aby som mala prekvapko, keď mi nahodia puky a ja čakám ...ktorá to bude?:)
vikinka.n
18.07.09,10:59
Zdenka prepac ale neda mi to nereagovat.
Hned ako som pozrela tvoje fotky som vedela ze uz som ich niekde videla, tak som preluskala forum a nasla som. Uz si ich sem davala v prispevku 1276 strana 128. Prepac, ale chvalis sa niecim co zapucalo alebo rozkvitlo v kvetinarstve a este sa citis urazena ked ti niekto neda suhlas? Tak toto vazne nemusim. Skus ich dat ked sama dopestujes kvet. Taky ktorym sa to dari hovorim pestovatelia. Ja si velmi rada vzdy pozriem nove kusky vsetkych co sem chodia a poviem ti uprimne ze mam z nich mozno taku velku radost ako ten kto si ich kupil. A tiez sa ja rada pochvalim ked nieco nove mam ja a necakam aby ma tu hned kazdy za to zveleboval. No a dalsia vec. Ovela radsej som ked dostanem suhlas za to ze niekomu poradim, ako za fotku kvetu prave kupeneho. Prepac ale myslim ze urazat sa tu je zbytocne. Kludne si mysli ze zavidim, je mi to jedno, ale ver mi ze zavidiet naozaj nepotrebujem.
jajax
18.07.09,11:05
ivus je velmi pekna a dufam ze to lepkave nebude nic vazne.bolo by to skoda:mee:
vikinka.n
18.07.09,11:16
Ivus, ja to moc dobre na tej fotke nevidím, ale také male lepkavé kvapočky má aj brácho na jednej orchidei a normálne v pohode funguje. Teraz mu vyhnala dve nové stonky a ma tam asi 50 kvetou a pukov, tak myslím že to nebude nič vážne. ;)
Ivus44
18.07.09,11:59
mno listocky od toho lepkaveho som jej poriadne poumyvala, preliala som ju, bo bola strasne sucha, pokropila vodickou a dala na okno medzi ostatne. dufam, ze sa jej bude darit bo ta farba je velmo krasna. urcite budem priebezne informovat ako sa jej dari :).Inak, co mam odkvitntu orchideu uz 2 mesiace, stale vyhana vela korenov, uz aj treti novy list a ocko, co sa mi otvorilo trosku narastlo, no zamrzlo to, mam pocit akoby to od slnka bolo vysusene.
Mohlo sa to od slnka vysusit?
Zdenka175
18.07.09,13:12
Zdenka prepac ale neda mi to nereagovat.
Hned ako som pozrela tvoje fotky som vedela ze uz som ich niekde videla, tak som preluskala forum a nasla som. Uz si ich sem davala v prispevku 1276 strana 128. Prepac, ale chvalis sa niecim co zapucalo alebo rozkvitlo v kvetinarstve a este sa citis urazena ked ti niekto neda suhlas? Tak toto vazne nemusim. Skus ich dat ked sama dopestujes kvet. Taky ktorym sa to dari hovorim pestovatelia. Ja si velmi rada vzdy pozriem nove kusky vsetkych co sem chodia a poviem ti uprimne ze mam z nich mozno taku velku radost ako ten kto si ich kupil. A tiez sa ja rada pochvalim ked nieco nove mam ja a necakam aby ma tu hned kazdy za to zveleboval. No a dalsia vec. Ovela radsej som ked dostanem suhlas za to ze niekomu poradim, ako za fotku kvetu prave kupeneho. Prepac ale myslim ze urazat sa tu je zbytocne. Kludne si mysli ze zavidim, je mi to jedno, ale ver mi ze zavidiet naozaj nepotrebujem.
ja som nemala úmysel chváliť sa.Len sú to moje PRVÉ orchidejky ktoré mi tak rozkvitli, mám z nich radosť a tak som ich odfotila.Vy keď ich máte 9 a viac, to rozkvitnutie neprežívate TAK ako začiatočník,keď mu zakvitnú prvý krát.Vy to beriete ako samozrejmosť.
vikinka.n
18.07.09,14:57
ja som nemala úmysel chváliť sa.Len sú to moje PRVÉ orchidejky ktoré mi tak rozkvitli, mám z nich radosť a tak som ich odfotila

mimotemynejde o to ci si sa chvalila alebo nie, ale hlavne o to ze si sa urazila ze sme si dovolili nedat ti suhlas. Aj ja mam radost z kazdeho rozkvitnuteho puku a tiez ako som ti pisala som zaciatocnik, sama som nedopestovala ani jeden kvet, ale uz aj ked si sem nieco vlozim, nejsom urazena ked z toho nejsu hotovy vsetci naokolo, pre mna je najdolezitejsie ze mam z toho radost ja, ked sa potesi este niekto je to len plus.
Bola by som rada keby sme tuto debatu viac nerozvijali a nekazili tym radost tym co prisli pre radu, alebo sa len tak pokochat kvetmi :)
dara
18.07.09,15:07
Máte niekto skúsenosti s týmto substrátom? U nás som nezohnala kokochipsy. Všade máju len rašeliny na orichideye


ja som donho už sadila a zadarilo sa .
jajax
19.07.09,07:05
tento tyzden som si kupila trinastu orchideu(taku malu phalu) a kedze trinastka je nestastne cislo tak som si vcera v kauflande dokupila dalsiu:D
ale nie vazne,bol tam rano taky vyber ze som nemohla odolat.nie je sice klasicka kraska ale mala vela pukov a je zvlastna.potom ked rozkvitne pridam znovu foto.
vikinka.n
19.07.09,08:01
tento tyzden som si kupila trinastu orchideu(taku malu phalu) a kedze trinastka je nestastne cislo tak som si vcera v kauflande dokupila dalsiu:D
ale nie vazne,bol tam rano taky vyber ze som nemohla odolat.nie je sice klasicka kraska ale mala vela pukov a je zvlastna.potom ked rozkvitne pridam znovu foto.

Aj ja som sa vcera rano hrabala v Kauflande v orchideach :). Kde si bola:confused: Ja v Ba Rača.
Zdenka175
19.07.09,08:35
tento tyzden som si kupila trinastu orchideu(taku malu phalu) a kedze trinastka je nestastne cislo tak som si vcera v kauflande dokupila dalsiu:D
ale nie vazne,bol tam rano taky vyber ze som nemohla odolat.nie je sice klasicka kraska ale mala vela pukov a je zvlastna.potom ked rozkvitne pridam znovu foto.
tá na druhej fotke je úžasná.:rolleyes:
jajax
19.07.09,09:06
vikinka v piestanoch.mali taky dobry vyber za som ich mala v rukach hadam desat a stale som sa nevedela rozhodnut.tuto mi nasiel muz,ale stala som tam urcite aspon pol hodiny:---nebola som jedina.este nikdy som nevidela tolko po kope. a to sme tam neboli hned rano.
jajax
19.07.09,09:07
ta velka je len na porovnanie,aby bolo vidiet aka je ta nova malinka.
vikinka.n
19.07.09,09:22
vikinka v piestanoch.mali taky dobry vyber za som ich mala v rukach hadam desat a stale som sa nevedela rozhodnut.tuto mi nasiel muz,ale stala som tam urcite aspon pol hodiny:---nebola som jedina.este nikdy som nevidela tolko po kope. a to sme tam neboli hned rano.

aj ja som sa tam mrvila pol hodinu :), vsetci ostatny boli vrazeny v paradajkach a chudatko moj maly len sedel v kosiku a cakal:---
sayly
20.07.09,06:33
Bola som nutená ju presadiť lebo sa mi zlomila a korienky su dosť maličké(cca 5cm), možno aj preto.

5 cm je tak akurát, len musíš dodržať , ako by som to nazvala, dobu na prispôsobenie? Ak presadíš orchideiku do nového substrátu, tak sa nepolieva cca 14 dní , aby si korienky privykli a potom sa začína s polievaním opatrne
sayly
20.07.09,06:40
Ahojte...pred nedávnom som Vám ukázala moje orchideiky a bola tam aj jedna biela s množstvom pukov, chcela som Vám ju ukázať keď jej všetky zakvitnú, no niekde sa stala chyba, skontrolovala som aj korene, sú v poriadku a predsa mi začala vädnúť, ešte sú ani neni poriadne rozkvitnuté kvety a už vädnú:eek::mee:...poraďte, čo s nimi? zostáva už len pár pukov, aby bola celá rozkvitnnutá:mee:
ivanka gertka
20.07.09,07:20
5 cm je tak akurát, len musíš dodržať , ako by som to nazvala, dobu na prispôsobenie? Ak presadíš orchideiku do nového substrátu, tak sa nepolieva cca 14 dní , aby si korienky privykli a potom sa začína s polievaním opatrne

Mám tam aj 3 paličky s kvetmi, ktoré postupne schnú tak uvažujem, že zostrihnem paličky a počkám kým sa neprispôsobí.
vikinka.n
20.07.09,07:35
Ahojte...pred nedávnom som Vám ukázala moje orchideiky a bola tam aj jedna biela s množstvom pukov, chcela som Vám ju ukázať keď jej všetky zakvitnú, no niekde sa stala chyba, skontrolovala som aj korene, sú v poriadku a predsa mi začala vädnúť, ešte sú ani neni poriadne rozkvitnuté kvety a už vädnú:eek::mee:...poraďte, čo s nimi? zostáva už len pár pukov, aby bola celá rozkvitnnutá:mee:

Nemas v nej nejakych skodcov co ju vyciciavaju?
Jara
20.07.09,07:56
U nás v Kauflande mali len ružové a biele. Ja by som chcela teraz nejakú takú dvojfarebnú, takú ešte nemám. Pekne mi kvitne žĺta a tá mini orchidejka odkvitla a na tých istých stonkách má nové púčiky. To na tom istom znova zakvitne? Rozmýšľala som či to odstrihnem, ale sa mi zdalo, že keď opadali kvetinky, tak je to na tých miestach také zelenkavé a v sobotu ma prekvapilo, že to sú púčiky. Neviem, či to aj rozkvitne, ak áno, priložím foto.
sayly
20.07.09,09:12
Mám tam aj 3 paličky s kvetmi, ktoré postupne schnú tak uvažujem, že zostrihnem paličky a počkám kým sa neprispôsobí.

presne tak, stonky odstrihni, nech sa zbytočne nevysiluje, ide nám o záchranu rastlinky a nie kvetov;)
sayly
20.07.09,09:15
Nemas v nej nejakych skodcov co ju vyciciavaju?

nenašla som tam žiadnych škodcov, neviem, čo jej je, som z toho smutná, chýba ešte 10 pukov a bude mať rozkvitnutých všetkých 28, inak puky sú v poriadku, len kvety vädnú
sayly
20.07.09,09:17
U nás v Kauflande mali len ružové a biele. Ja by som chcela teraz nejakú takú dvojfarebnú, takú ešte nemám. Pekne mi kvitne žĺta a tá mini orchidejka odkvitla a na tých istých stonkách má nové púčiky. To na tom istom znova zakvitne? Rozmýšľala som či to odstrihnem, ale sa mi zdalo, že keď opadali kvetinky, tak je to na tých miestach také zelenkavé a v sobotu ma prekvapilo, že to sú púčiky. Neviem, či to aj rozkvitne, ak áno, priložím foto.

ne odkvitnutých stonkách sa strihá len tá časť, kde boli kvety, ostatné so spiacimi očkami sa necháva, pretože väčšina druhov znovu vyženie kvetnú stonku a zakvitne s tých spiacich očiek
Jara
20.07.09,09:22
Sayly, ale to je ta malinka miniorchidka a tá má stonky len tak 10 cm a ja mám taký pocit, že na tých istých miestach sú púčiky. Ale som veľmi rada, lebo to znamená, že sa jej u mňa páči, aj som jej tak poďakovala, že moja zlatá ako si ma potešila a len nech si spokojnučká. Dúfam, že ma počula, lebo ja si s nimi rada pokecám...
atka4
20.07.09,10:05
mne pomaly odkvitá orchidea kvitnúca od marca, a zrazu pozerám, vyháňa novú stonku....takže žiaden vegetačný kľúd...obr. 2-3

Na inej mám takú pokrútenú stonku (síce je vytočená k slnku takto aj preto, že má listy ďaleko presahujúce kvetináč, kde by som neskôr nemala ako "zapichnúť" podpornú paličku, aby sa vytočila nad kveiníč...ale neviem, čo sa z toho vykľuje...(chystala som sa ju presadiť, ale vyhnala skôr stonku, tak to musí počkať....) obr.1

Keďže je dosť jasno, tak som pre foto presunula na stoly....
vikinka.n
20.07.09,10:20
atka ja by som ju tak ci tak presadila
Ma-Ba
20.07.09,10:59
tak idem sa pochváliť trošičku aj ja, na prvej fotke sú Tie čo mi momentálne kvitnú, na druhej je sama biela, tá začína kvitnúť, má nachytaných 29 pukov, tak sa teším:rolleyes:, na ďalšej sú orchideiky, ktoré sa zakoreňujú, poprípade čerstvo presadené, jedna zo sáčkovej metódy a na poslednej fotke sú pokope všetky, ktoré mi momentálne nekvitnú, ale to ich prejde:D, jedna z nich už mi vyháňa kvetnú stonku;)...a teraz som si všimla, že aj na tej tmavo fialovej, ktorá mi už odkvitá, začína rásť nová stonka, tá mi kvitne už dlho a stále mi po jednom pribúdajú puky, dostala som ju vo februári už, z časti už rozkvitnutú:D

sayly: Reakcia na príspevok 1577.Ak ide o bielu na druhej fotografii, podľa môjho laického odhadu si myslím, že nestíha vyživovať všetku tú nádheru.
Myslím si, že tie korene vonku by mali byť v substráte, alebo poprašované vodou s hnojivom ,ale radšej v dobrom substráte.Ak má korene v poriadku a nechceš ju presadiť, ja by som zasypala tie vyčnievajúce korene substrátom, alebo by som vymyslela väčší kvetináč, do ktorého by som urobila veľa otvorov a pôvodný vložila doň tak, aby tie korene vonku mohli byť zasypané. Ťažko to naozaj určiť prečo to robí. Nepreložila si ju na iné miesto, alebo zasolené korene - veľa hnojiva? Staré otázky - má dosť vody? Kedy začala vädnúť?
atka4
20.07.09,11:02
atka ja by som ju tak ci tak presadila
presadila som takmer všetky na jar, ale tie, ktoré už mali nábeh na kvitnutie, stonka, prípadne už aj púčiky, nie, lebo im nechcem spôsobiť šok....alebo môžem?...........nemám skúsenosť..............
Ivus44
20.07.09,12:27
Ahojte...pred nedávnom som Vám ukázala moje orchideiky a bola tam aj jedna biela s množstvom pukov, chcela som Vám ju ukázať keď jej všetky zakvitnú, no niekde sa stala chyba, skontrolovala som aj korene, sú v poriadku a predsa mi začala vädnúť, ešte sú ani neni poriadne rozkvitnuté kvety a už vädnú:eek::mee:...poraďte, čo s nimi? zostáva už len pár pukov, aby bola celá rozkvitnnutá:mee:
Ako dlho ju mas? Bo ja som vo vela clankoch citala, ze orchidea sa ma kupovat, ked je cela rozkvitnuta, ked nema puky, pretoze tym, ze sa premiestni zvyknu puky opadat. Mne puky opadali ale kvety zostali. No citala som aj to, ze niekedy sa pri tom prenasani orchideje z obchodu do domova stava aj to ze poopadaju vsetky kvety.
Ivus44
20.07.09,12:31
Nedavno som polozila otazku a akosi sa na nu pozabudlo. Stava sa ;) skusim este raz. Dva a pol mesiaca dozadu mi odkvitla orchidka, odvtedy vyhnala straaaasne vela korenov, tri nove listy a jeden spiaci pucik sa otvoril a vytrca z neho asi pol centimetrova stonka, no uz asi vyse mesiaca ta stonka stoji a dalej nerastie. Mohlo sa stat, ze vyschla od priameho slnka?
vikinka.n
20.07.09,13:36
No neviem ci ti na to nekdo odpovie. Mozno sa ti tlaci nova rastlinka, vtedy to ide tak pomaly. Ale podla mna od slnka vyschnut nemohla. Skus dat fotku.
Ma-Ba
20.07.09,17:03
Nedavno som polozila otazku a akosi sa na nu pozabudlo. Stava sa ;) skusim este raz. Dva a pol mesiaca dozadu mi odkvitla orchidka, odvtedy vyhnala straaaasne vela korenov, tri nove listy a jeden spiaci pucik sa otvoril a vytrca z neho asi pol centimetrova stonka, no uz asi vyse mesiaca ta stonka stoji a dalej nerastie. Mohlo sa stat, ze vyschla od priameho slnka?
Rast mohla zastaviť z akejkoľvek príčiny. A nie je to kvetný stvol? To sa mi už stalo viackrát, že zastavil rast. V jednom prípade po dlhšej dobe pokračoval v raste a teraz bude kvitnúť. Ak spiace očko začne rásť nemalo by zaspať znova, iba ak by sa zmenili pestovateľské podmienky. Ale možné je všetko. Toto sú nové rastlinky zo spiaceho očka.
Ma-Ba
20.07.09,17:08
A ešte jedna radosť.
veronika13
20.07.09,19:34
Atka4, nie je tá na prvej fotke nejaká vyvrátená? mne sa zdá, žeby sa mala narovnať, ale asi je tak už dlho, keď ta stonka sa predrela pomedzi listy
veronika13
20.07.09,19:36
dnes som bola v kauflande, mali tam orchidky, dokázala by som si vybrať, ale musela som sa krotiť. Už ich mám dosť a povedala som si, že už príjmem len darované, tak hádam sa nadomnou niekto z rodiny ešte zľutuje :-D
sayly
21.07.09,04:43
A ešte jedna radosť.

Ma-Ba ja som včera dostala vandu (modrú), je odkvitnutá, kopec koreňov mala suchých (boli to len šupky), tie som odstránila a na chvíľku som ju ponorila do vody....od Teba by som chcela radu, ako sa o ňu starať, či ju mám nechať v tej priesvitnej váze, alebo ju môžem zasadiť a vlastne všetko, čo mi môžeč ohľadom Vandy poradiť.....neskôr priložím foto....vopred ďakujem
sayly
21.07.09,04:46
Sayly, ale to je ta malinka miniorchidka a tá má stonky len tak 10 cm a ja mám taký pocit, že na tých istých miestach sú púčiky. Ale som veľmi rada, lebo to znamená, že sa jej u mňa páči, aj som jej tak poďakovala, že moja zlatá ako si ma potešila a len nech si spokojnučká. Dúfam, že ma počula, lebo ja si s nimi rada pokecám...

nemôžeš ju odfotiť? Nejde mi do hlavy, že by kvitla z toho istého miesta, kde bol pred tým kvet, to neviem, že by sa niekomu stalo;)
sayly
21.07.09,04:51
sayly: Reakcia na príspevok 1577.Ak ide o bielu na druhej fotografii, podľa môjho laického odhadu si myslím, že nestíha vyživovať všetku tú nádheru.
Myslím si, že tie korene vonku by mali byť v substráte, alebo poprašované vodou s hnojivom ,ale radšej v dobrom substráte.Ak má korene v poriadku a nechceš ju presadiť, ja by som zasypala tie vyčnievajúce korene substrátom, alebo by som vymyslela väčší kvetináč, do ktorého by som urobila veľa otvorov a pôvodný vložila doň tak, aby tie korene vonku mohli byť zasypané. Ťažko to naozaj určiť prečo to robí. Nepreložila si ju na iné miesto, alebo zasolené korene - veľa hnojiva? Staré otázky - má dosť vody? Kedy začala vädnúť?

hnojím raz za 14 dní, teraz v období leta som začala polievať cca 2 krát za týždeň, je stále na tom istom mieste, tie korienky vyhnala zároveň so stonkami, začala som ich teraz rosiť, tak uvidím, či im to pomôže, vädnúť začala cca 3 - 4 dni dozadu, je dosť možné, že ich nestačí vyživovať, ešte mi takto nezakvitla, mám ju už 3 roky
sayly
21.07.09,04:53
Ako dlho ju mas? Bo ja som vo vela clankoch citala, ze orchidea sa ma kupovat, ked je cela rozkvitnuta, ked nema puky, pretoze tym, ze sa premiestni zvyknu puky opadat. Mne puky opadali ale kvety zostali. No citala som aj to, ze niekedy sa pri tom prenasani orchideje z obchodu do domova stava aj to ze poopadaju vsetky kvety.

mám ju 3 roky, už mi kvitla niekoľko krát, ale urobila mi to prvý krát
dominica
21.07.09,05:53
Ahojte, tak som tu znova po dlhšej dobe a hlásim, že "OBDOBIE POKOJA" sa skončilo, pribudli mi 2 nové krásky z Kauflandu, no jednoducho som neodolala a manžel sa chytal za hlavu. Navyše po mne vykrikoval syn z košíka a druhý sa zobudil v kočíku, tak ma hnali, ale predsa som 2ks do košíka prihodila. Keď odfotím, tak to sem prihodím.

No a chcem sa spýtať čo robiť...boli sme týždeň na chate a ja som si predtým trochu výdatnejšie poliala orchidky, lebo sme tam plánovali byť dlhšie, tak aby vydržali, ak by sme sa držali aj 2 týždne. Lenže manžel sa medzitým stavil z chaty doma a potom mi ohlásil, že mi polial kvety, to znamená, že do misiek nalial vodu a ony chúdatká sú dosť mokré. Čo teraz? Bojím sa, aby im neodhnili korene...ale zas vyťahovať ich zo substrátu a nechať to schnúť sa mi moc veru nechce, ale zas spravím čokoľvek, aby som si ich zachránila.
Poraďte mi prosím!
Maruška54
21.07.09,05:59
dominica prečítaj si príspevky od 1507, mne tam odpovedali viaceré poraďáčky na podobný problém
dominica
21.07.09,06:11
ďakujem maruška, mrknem na to...
Ma-Ba
21.07.09,06:39
dominica: Myslím si, že sa nemusíš báť Phaly niečo vydržia, ak sú zdravé, ničím nepoškodené. Ak mám premokrené orchidky napr. z obchodu - urobím otvory do umelých kvetináčov a cez deň ich vyložím von na zatienené miesto. Majú vzduch, teplo i vlhko a na noc ich dám na pôvodné miesto.
Jara
21.07.09,06:56
Sayly, tak prikladám 3 fotečky z tej miniorchidejky, trošku sú slabšie, ale sú len z mobilu, foťák zobral manžel na služobku, tak neviem či to budeš vidieť dobre. Snažila som sa urobiť tak aby bolo vidno tie nové púčiky, ale to je na tej istej stonke, čo bola predtým rozkvitnutá, nič som s ňou nerobila, len čo odkvitla, spadala, tak hneď sa objavili tieto nové púčiky. Tá posledná, žltá orchidejka mi teraz rozkvitla tak sa teším
Ivus44
21.07.09,08:22
Dominica, ja idem zajtra na dovolenku a pre istotu som to vyriesila rozvrhom pre maminu :) prikladam foto rozvrhu. Mozno by sa to aj vam niekedy oplatilo. Inak, na druhej strane je pekne, ze muz vynalozil taku iniciativu a chcel sa postarat o kvietky. Pekneeee... ;)
jajax
21.07.09,08:48
ivus super napad:D:Dmas u mna bodik.
sayly
21.07.09,08:48
Sayly, tak prikladám 3 fotečky z tej miniorchidejky, trošku sú slabšie, ale sú len z mobilu, foťák zobral manžel na služobku, tak neviem či to budeš vidieť dobre. Snažila som sa urobiť tak aby bolo vidno tie nové púčiky, ale to je na tej istej stonke, čo bola predtým rozkvitnutá, nič som s ňou nerobila, len čo odkvitla, spadala, tak hneď sa objavili tieto nové púčiky. Tá posledná, žltá orchidejka mi teraz rozkvitla tak sa teším

teraz už vidím odkliaľ kvitne, nie z miesta kde boli kvety, ale na konci pokračuje v tvorbe pukov, to je normálne, odstrihni ju až po odkvitnutí, keď sa prestanú robiť ďalšie púčiky, spoznáš to tak, že stonka začne meniť farbu, začne schnúť
jajax
21.07.09,08:50
sayly mne tiaz vyrasla nova stonka s pukmi na mieste kde predtym kvitla.konkretne ta co som dala foto v prispevku 1308.
Jara
21.07.09,10:38
Sayly ďakujem za radu.
Ivus44
21.07.09,10:46
Kto chce, moze si podobny vytvorit :) posielam moj v excelovskom subore, staci si to upravit podla svojho ;)
dominica
21.07.09,11:02
dominica: Myslím si, že sa nemusíš báť Phaly niečo vydržia, ak sú zdravé, ničím nepoškodené. Ak mám premokrené orchidky napr. z obchodu - urobím otvory do umelých kvetináčov a cez deň ich vyložím von na zatienené miesto. Majú vzduch, teplo i vlhko a na noc ich dám na pôvodné miesto.
Ďakujem :)

zatiaľ nevyzerá, že by im to spôsobilo ujmu na zdraví...dokonca za ten čas, čo som tu nebola im krásne vyrástli nové listy, je iné, keď ich vidím každý deň, nepostrehnem, že tak narástli, ale teraz ma prekvapili...
dominica
21.07.09,11:07
Dominica, ja idem zajtra na dovolenku a pre istotu som to vyriesila rozvrhom pre maminu :) prikladam foto rozvrhu. Mozno by sa to aj vam niekedy oplatilo. Inak, na druhej strane je pekne, ze muz vynalozil taku iniciativu a chcel sa postarat o kvietky. Pekneeee... ;)
Je to od neho pekné, ale čo potrebujem, to nespraví a čo nepotrebujem, tak áno. Aj som mu vynadala a potom mi to bolo ľúto, veď sa snažil...
dominica
21.07.09,11:09
dokonca mi včera tie moje nové 2 kúpil...
Ma-Ba
21.07.09,11:21
Ma-Ba ja som včera dostala vandu (modrú), je odkvitnutá, kopec koreňov mala suchých (boli to len šupky), tie som odstránila a na chvíľku som ju ponorila do vody....od Teba by som chcela radu, ako sa o ňu starať, či ju mám nechať v tej priesvitnej váze, alebo ju môžem zasadiť a vlastne všetko, čo mi môžeč ohľadom Vandy poradiť.....neskôr priložím foto....vopred ďakujem
sayly: V čom pestovať Vandu? Každý má nejakú inú skúsenosť, alebo to čo mu vyhovuje a čo sa mu páči. Môj spôsob je tento.Vandy mám zasadené v substráte na priložených foto vidieť v čom. Stará hrubá borovicová kôra a veľké kusy grilovacieho uhlia, sem tam pomiešaný cocochips. Vandu som posadila aj s umelým košíkom a zasypala uvedeným substrátom. Považujem to za výhodu pretože netreba denne máčať korene, ale podľa potreby. Povrch substrátu som posypala trochou sušeného kravinca, občas pohnojím.V lete sú vonku na strome, ružová teraz kvitne tak je pod strechou. Na noc pokiaľ sa zníži teplota pod 12 st.C putujú na chodbu a ráno von. Cez zimu bola na južnom okne v izbe, kde nie je veľmi teplo a polievaná veľmi málo asi 1x za 14 dní. Zálievku treba vychytať ja polievam radšej menej ale teraz som zistila, keď boli tie horúčavy a Vandy boli na strome, častejšie pršalo, že začali hojne rásť nové korene a rastlinky majú sviežejšiu farbu. Takto som začala pestovať Vandy na neoceniteľné rady jedného pána, ktorý žiaľ už na fóra o pestovaní orchideí neprispieva.
To je tak v krátkosti asi všetko čo ma napadlo.
Ma-Ba
21.07.09,11:34
2 darčeky od manžela, ktoré potešia nielen krásou, ale aj vôňou /dendrobium/
jajax
21.07.09,11:47
su obe uzasne:---
Lenka1979
21.07.09,11:52
2 darčeky od manžela, ktoré potešia nielen krásou, ale aj vôňou /dendrobium/


Krááása... nádhera.... super 1***:);)
Zdenka175
21.07.09,12:33
Dostala som doma odpestovanú miniorchidejku. Máte niekto skúsenosti s pestovaním?Neviete aký je to druh?ďakujem za rady-Ešte som odfotila lepšie korene.
sayly
21.07.09,13:06
sayly: V čom pestovať Vandu? Každý má nejakú inú skúsenosť, alebo to čo mu vyhovuje a čo sa mu páči. Môj spôsob je tento.Vandy mám zasadené v substráte na priložených foto vidieť v čom. Stará hrubá borovicová kôra a veľké kusy čierneho uhlia, sem tam pomiešaný cocochips. Vandu som posadila aj s umelým košíkom a zasypala uvedeným substrátom. Považujem to sa výhodu pretože netreba denne máčať korene, ale podľa potreby. Povrch substrátu som posypala trochou sušeného kravinca, občas pohnojím.V lete sú vonku na strome, ružová teraz kvitne tak je pod strechou. Na noc pokiaľ sa zníži teplota pod 12 st.C putujú na chodbu a ráno von. Cez zimu bola na južnom okne v izbe, kde nie je veľmi teplo a polievaná veľmi málo asi 1x za 14 dní. Zálievku treba vychytať ja polievam radšej menej ale teraz som zistila, keď boli tie horúčavy a Vandy boli na strome, častejšie pršalo, že začali hojne rásť nové korene a rastlinky majú sviežejšiu farbu. Takto som začala pestovať Vandy na neoceniteľné rady jedného pána, ktorý žiaľ už na fóra o pestovaní orchideí neprispieva.
To je tak v krátkosti asi všetko čo ma napadlo.

ďakujem veľmi pekne, neviem síce ako sa mi ju podarí zasadiť, lebo je dosť veľká a niektoré korene majú cca 50 cm veď pozri na foto, zatiaľ ju nechám v tej váze a keď zoženiem substrát tak ju tam zasadím, uhlie môžem použiť aj drevené? Koko mám, chýba už len tá borovicová kôra:D... no veľmi sa teším, ak sa mi podarí, aby zakvitla:D...má aj nejaký vegetačný pokoj? Ako často má vo zvyku kvitnúť?....Ešte raz ďakujem za pomoc....inak pre predstavu aká je veľká, na tej fotke, čo je na zemi, je postavená vedľa písacieho stolíka:)
sayly
21.07.09,13:10
Dostala som doma odpestovanú miniorchidejku. Máte niekto skúsenosti s pestovaním?Neviete aký je to druh?ďakujem za rady

pripadá mi to ako nejaký druh oncidia (ja mám oncidium sweet sugar, a keď rastú nové výhonky, vyzerajú tak ako Tvoj), starám sa o ňu ako o phaly
vikinka.n
21.07.09,13:21
Dostala som doma odpestovanú miniorchidejku. Máte niekto skúsenosti s pestovaním?Neviete aký je to druh?ďakujem za rady

Mne to skorej pripada ako miltonia, alebo mozno cambria, oncidium ma take tie gulate pahluzy dole a tuna to neni vidiet, podla mna oncidko to nebude.
Zdenka175
21.07.09,13:24
ďakujem veľmi pekne, neviem síce ako sa mi ju podarí zasadiť, lebo je dosť veľká a niektoré korene majú cca 50 cm veď pozri na foto, zatiaľ ju nechám v tej váze a keď zoženiem substrát tak ju tam zasadím, uhlie môžem použiť aj drevené? Koko mám, chýba už len tá borovicová kôra:D... no veľmi sa teším, ak sa mi podarí, aby zakvitla:D...má aj nejaký vegetačný pokoj? Ako často má vo zvyku kvitnúť?....Ešte raz ďakujem za pomoc....inak pre predstavu aká je veľká, na tej fotke, čo je na zemi, je postavená vedľa písacieho stolíka:)
No tie korene sú teda obrovské. K zasadeniu budeš potrebovať aj pomocníka. Držím palce:)
vikinka.n
21.07.09,13:24
alebo mozno este crievickovec
Ma-Ba
21.07.09,14:51
ďakujem veľmi pekne, neviem síce ako sa mi ju podarí zasadiť, lebo je dosť veľká a niektoré korene majú cca 50 cm veď pozri na foto, zatiaľ ju nechám v tej váze a keď zoženiem substrát tak ju tam zasadím, uhlie môžem použiť aj drevené? Koko mám, chýba už len tá borovicová kôra:D... no veľmi sa teším, ak sa mi podarí, aby zakvitla:D...má aj nejaký vegetačný pokoj? Ako často má vo zvyku kvitnúť?....Ešte raz ďakujem za pomoc....inak pre predstavu aká je veľká, na tej fotke, čo je na zemi, je postavená vedľa písacieho stolíka:)
Myslím, že so zasadením nebudeš mať problém. V TESCU v oddelení šaláty, ryby som poprosila o priesvitné vedro /VANDA na strome/. Vandu som doň postavila, trochu som upravila korene a košík s koreňmi je v podstate substrátom obložený. Uhlie čierne grilovacie. Takú istú kôru mám ešte v zásobe ak máš záujem môžem Ti poslať. Mne kvitla - kvetný výhon v septembri 2008 a odkvitla asi v novembri. V tomto roku vyšiel kvetný výhon asi v máji a teraz sa rozvíjajú posledné púčiky. Na jeseň kvitla 4 kvetmi, teraz nahodila 10 pukov, ale som šikovná a 2 som odlomila. Neviem či má vegetačný kľud, ale mne v zime rástla. Sama som bola prekvapená išiel list za listom. Niekde som čítala, že ak má dostatok svetla, slnka v máji kvitne 2 x do roka. Páčilo sa mi vyjadrenie jedného pestovateľa, ktorý napísal, že Vandy sú deti slnka.
Ma-Ba
21.07.09,14:54
Krááása... nádhera.... super 1***:);)
Teším sa, že sa aj Vám páčia.
jajax
21.07.09,15:24
zase som prisla domov s orchideou:Dv kvetinarstve mali dendrobia po 3.80 a nebola to akcia.len som spravila chybu ze ked som pri nich stala doobeda tak som si cenu nevsimla.teraz uz boli trochu prebrate.aj tak je pekna,ked trochu rozkvitne hodim foto.
jajax
21.07.09,15:26
Dostala som doma odpestovanú miniorchidejku. Máte niekto skúsenosti s pestovaním?Neviete aký je to druh?ďakujem za rady-Ešte som odfotila lepšie korene.
tiez myslim ze to nie je oncidium.typovala by som miltoniu.
jajax
21.07.09,15:28
ďakujem veľmi pekne, neviem síce ako sa mi ju podarí zasadiť, lebo je dosť veľká a niektoré korene majú cca 50 cm veď pozri na foto, zatiaľ ju nechám v tej váze a keď zoženiem substrát tak ju tam zasadím, uhlie môžem použiť aj drevené? Koko mám, chýba už len tá borovicová kôra:D... no veľmi sa teším, ak sa mi podarí, aby zakvitla:D...má aj nejaký vegetačný pokoj? Ako často má vo zvyku kvitnúť?....Ešte raz ďakujem za pomoc....inak pre predstavu aká je veľká, na tej fotke, čo je na zemi, je postavená vedľa písacieho stolíka:)
vobec som netusila ze su vandy take velke.dufam ze sa jej u teba bude darit a obdaris nas fotkami.
terezamaria
21.07.09,16:11
Prosím o radu. Musím presadiť orchidee a dnes som si chcela kúpiť substrát pre orchidee. Predavačka sa ma pýtala, či chcem zeminu, alebo kôru. Keď som sa dotazovala, čo je lepšie, odpovedala, že niekto sadí do zeminy a niekto do kôry. Poraďte, čo je lepšie, ďakujem.
jajax
21.07.09,16:50
rozhodne kora.
Zdenka175
21.07.09,17:23
Dostala som doma odpestovanú miniorchidejku. Máte niekto skúsenosti s pestovaním?Neviete aký je to druh?ďakujem za rady-Ešte som odfotila lepšie korene.
No neviem podľa mojej knižky a podľa listov to vyzerá skôr miltonia ako oncidium
dominica
21.07.09,17:41
Ahojte, tak som odfotila tie moje nové krásky...dúfam len, že zasa mám na dosť dlhý čas pokoj, lebo fakt neviem, kam ich budem dávať :D , ale keď neviem a neviem odolať...
terezamaria
21.07.09,19:59
Ahojte, tak som odfotila tie moje nové krásky...dúfam len, že zasa mám na dosť dlhý čas pokoj, lebo fakt neviem, kam ich budem dávať :D , ale keď neviem a neviem odolať...

Je to nádhera a nemusia mať priesvitné kvetináče?
vikinka.n
21.07.09,20:13
Prosím o radu. Musím presadiť orchidee a dnes som si chcela kúpiť substrát pre orchidee. Predavačka sa ma pýtala, či chcem zeminu, alebo kôru. Keď som sa dotazovala, čo je lepšie, odpovedala, že niekto sadí do zeminy a niekto do kôry. Poraďte, čo je lepšie, ďakujem.

Pre boha :eek:, ta pani co ti taketo neco povedala asi nebude nejaka vzdelana co sa kvetou tyka a hlavne orchideii :(. Zemina v ziadnom pripade !!! Orchidea potrebuje vzdusny substrat. Aj ked kupis original na orchidee daj pozor aby bol dost vzdusny, niektore aj ked su original tak nejsu dobre.
vikinka.n
21.07.09,20:15
dominica nadherne :), taku zltu mam aj ja, ovonaj ju, ta moja voni ;)
vikinka.n
21.07.09,20:23
Je to nádhera a nemusia mať priesvitné kvetináče?

Nemusia, ale je dobre ked maju, aby sa slniecko dostavalo aj na korene. Ale nic sa nestane ked nejsu v priesvitnych.
veronika13
21.07.09,21:10
Ahojte, tak som odfotila tie moje nové krásky...dúfam len, že zasa mám na dosť dlhý čas pokoj, lebo fakt neviem, kam ich budem dávať :D , ale keď neviem a neviem odolať...

tu žltú mám aj ja, aj moja vonia:)

zdenka, ja typujem na cambriu, mám ju a má také výhony
Zdenka175
22.07.09,04:00
Prosím o radu. Musím presadiť orchidee a dnes som si chcela kúpiť substrát pre orchidee. Predavačka sa ma pýtala, či chcem zeminu, alebo kôru. Keď som sa dotazovala, čo je lepšie, odpovedala, že niekto sadí do zeminy a niekto do kôry. Poraďte, čo je lepšie, ďakujem.
Pozri na p.1539 som si od fotila substrát na orchideye.Minule som si ho kúpila. Je to sama kôra. Zatiaľ sa mi zdá OK.A prečo ju ideš presádzať?:)
sayly
22.07.09,04:27
Myslím, že so zasadením nebudeš mať problém. V TESCU v oddelení šaláty, ryby som poprosila o priesvitné vedro /VANDA na strome/. Vandu som doň postavila, trochu som upravila korene a košík s koreňmi je v podstate substrátom obložený. Uhlie čierne grilovacie. Takú istú kôru mám ešte v zásobe ak máš záujem môžem Ti poslať. Mne kvitla - kvetný výhon v septembri 2008 a odkvitla asi v novembri. V tomto roku vyšiel kvetný výhon asi v máji a teraz sa rozvíjajú posledné púčiky. Na jeseň kvitla 4 kvetmi, teraz nahodila 10 pukov, ale som šikovná a 2 som odlomila. Neviem či má vegetačný kľud, ale mne v zime rástla. Sama som bola prekvapená išiel list za listom. Niekde som čítala, že ak má dostatok svetla, slnka v máji kvitne 2 x do roka. Páčilo sa mi vyjadrenie jedného pestovateľa, ktorý napísal, že Vandy sú deti slnka.


no ak by sa Ti chcelo, mohla by si mi ju poslať..do ss Ti dám adresu, nemusím ju už potom nijak upravovať (dezinfikovať atd)? Pred zasadením ju budem musieť ponoriť do vody, teda asi, aby zmäkli korene a nepolámali sa pri sadení, má ich cca 1 cm hrubé...ale veľmi sa jej teším, je to moja vytúžená orchidea:D, tak len dúfam, že sa jej u mňa bude páčiť:---
sayly
22.07.09,04:30
vobec som netusila ze su vandy take velke.dufam ze sa jej u teba bude darit a obdaris nas fotkami.

To dúfam aj ja, samozrejme, že Vás poteším fotkami...čo nevidieť sa budem vytešovať s viacerých...nobile mi rozkvitla, síce len 4 kvety, ale mňa aj málo poteší:D a ďalšie štyri púšťajú kvetné stonky, jedna dokonca dve jednu z keiky a jednu z materskej rastlinky
dominica
22.07.09,05:45
Je to nádhera a nemusia mať priesvitné kvetináče?
Oni sú v priesvitných, ale nakoľko mám málo misiek a musím ísť do Baumaxu dokúpiť, tak som ich zatiaľ vložila do ďalších kvetináčov.
Pvôvodne som ináč orchidky pestovala tak, že boli v priesvitných a vložené v takýchto a darilo sa im, nemali žiaden problém a pekne to vyzeraloaj na okne, ale tu som sa dočítala, že predsa len je lepšie, aby boli v priesvitných, tak som ich všetky povyberala...
dominica
22.07.09,05:47
dominica nadherne :), taku zltu mam aj ja, ovonaj ju, ta moja voni ;)
Voňala som ju hneď, ale žiaľ nevonia, mám ešte jednu podobnú a tá vonia, len je zaujímavé, že nie po celú dobu kvitnutia, ale máva dni kedy áno a zas niekedy vôbec, tak trochu nechápem...
veva..
22.07.09,05:49
Prosím o radu. Musím presadiť orchidee a dnes som si chcela kúpiť substrát pre orchidee. Predavačka sa ma pýtala, či chcem zeminu, alebo kôru. Keď som sa dotazovala, čo je lepšie, odpovedala, že niekto sadí do zeminy a niekto do kôry. Poraďte, čo je lepšie, ďakujem.
Pozri si p.1284.
Ma-Ba
22.07.09,06:59
no ak by sa Ti chcelo, mohla by si mi ju poslať..do ss Ti dám adresu, nemusím ju už potom nijak upravovať (dezinfikovať atd)? Pred zasadením ju budem musieť ponoriť do vody, teda asi, aby zmäkli korene a nepolámali sa pri sadení, má ich cca 1 cm hrubé...ale veľmi sa jej teším, je to moja vytúžená orchidea:D, tak len dúfam, že sa jej u mňa bude páčiť:---
Adresu mi môžeš poslať, kôru Ti pošlem na budúci týždeň. Upraviť ju môžeš tak ako to máš vo zvyku. Ja som kôru priamo z lesa nikdy neupravovala.Je zo starých borovicových pňov, zatiaľ sa mi škodcovia neobjavili. Korene sa môžu namočiť, ale aj tak zostanú krehké. Pri sadení sa trochu nalomili, ale nijak zvlášť im to nevadí. Vanda je naozaj úžasná orchidea a prajem Ti z nej veľa radosti.
snúbenica
22.07.09,12:29
file:///C:/DOCUME%7E1/Owner/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpgfile:///C:/DOCUME%7E1/Owner/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-1.jpgPoznáte niekto tento druh orchideí? Lebo ich mám už 2 roky a ešte mi nekvitli, a nepúšťajú ani vzdušné korene. Pestujem presne ako sa má, polievam raz za týždeň-dva, prihnojujem, aj som rosila, no potom som čítala že sa to nemá tak už nerosím, mám ich na východnom okne. Už neviem čo s nimi aby ma potešili kvetom.4111641117
(dúfam, že tie fotky sa tam priložili)
jajax
22.07.09,13:32
z noveho dendrobia sa mi podarilo odlomit jednu stonku s pukmi:mee:najradsej by som sa nakopala:(este ze mala dve stonky.
a pred chvilou som pri prelievani zistila ze ocidium ktore mi dala sestra a ktoremu zlomila stonku ona,mi na tej zlomenej stonke vyhana dve nove:---.dufam ze som mu neublizila ked som ho minuly tyzden presadila.
jajax
22.07.09,13:34
este potrebujem poradit.kolegyna chcela vyhodit orchideu tak som ju presvedcila nech mi ju radsej donesie.neviem v akom je stave,ale ma ju vonku tak by som ju chcela pre istotu presadit.mozem jej umyt korene skor kym ju dam do noveho substratu?zrejme to je phala.
Marcelin
22.07.09,16:30
Ahojte žienky pred par dňami som písala ,že mam mušky a listy sú ochabnuté postriekala som orchideu proti voškám a orchidea mi ožila aj listy sú krajšie akoby ožili mam ich podložene polystyrenom.:---;):)
dominica
22.07.09,17:25
file:///C:/DOCUME%7E1/Owner/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpgfile:///C:/DOCUME%7E1/Owner/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-1.jpgPoznáte niekto tento druh orchideí? Lebo ich mám už 2 roky a ešte mi nekvitli, a nepúšťajú ani vzdušné korene. Pestujem presne ako sa má, polievam raz za týždeň-dva, prihnojujem, aj som rosila, no potom som čítala že sa to nemá tak už nerosím, mám ich na východnom okne. Už neviem čo s nimi aby ma potešili kvetom.4111641117
(dúfam, že tie fotky sa tam priložili)
veru netuším čo to je, nie som taká odborníčka :D, ale sú zaujímavé, páčia sa mi ;)
dominica
22.07.09,17:26
Ahojte žienky pred par dňami som písala ,že mam mušky a listy sú ochabnuté postriekala som orchideu proti voškám a orchidea mi ožila aj listy sú krajšie akoby ožili mam ich podložene polystyrenom.:---;):)
super, tak nech sa im darí naďalej ;)
Silvernola
23.07.09,04:01
file:///C:/DOCUME%7E1/Owner/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpgfile:///C:/DOCUME%7E1/Owner/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-1.jpgPoznáte niekto tento druh orchideí? Lebo ich mám už 2 roky a ešte mi nekvitli, a nepúšťajú ani vzdušné korene. Pestujem presne ako sa má, polievam raz za týždeň-dva, prihnojujem, aj som rosila, no potom som čítala že sa to nemá tak už nerosím, mám ich na východnom okne. Už neviem čo s nimi aby ma potešili kvetom.4111641117
(dúfam, že tie fotky sa tam priložili)
Čosi podobné mám aj ja, ale nie je to orchidea. Skôr sa to podobá (aspoň na prvej foto) na krvokvet (hemantus - slonie ucho)
Maruška54
23.07.09,04:07
Ahojte, prosím vás čo mám robiť, mama dostala k osemdesiatinám od vnučky krásnu orchideu. Ja som sa tam dostala po viac ako týždni a mama ten kochlík postavila do hlbšej misky a poctivo tam dolievala vodu, takže orchidea sa máča už asi 10 dní. Rýchlo som ju vyložila a nechala odtiecť, horšie je že má čierny plastový kochlík a nebudú sa dať skontrolovať korene. Je skutočne nádherná, kvitne na dvoch stonkách a má plno krásnych listov. Poraďte čo robiť?
Toto je tá mamina premokrená krásavica po týždni, zatiaľ vyzerá dobre listy sú pevné krásne zelené a kvety majú priemer možno 10 cm
sayly
23.07.09,04:41
este potrebujem poradit.kolegyna chcela vyhodit orchideu tak som ju presvedcila nech mi ju radsej donesie.neviem v akom je stave,ale ma ju vonku tak by som ju chcela pre istotu presadit.mozem jej umyt korene skor kym ju dam do noveho substratu?zrejme to je phala.

ja vždy čistím korienky od starého substrátu omytím
Zdenka175
23.07.09,10:22
Bola som sa pýtať jednej pani či sa nejak špecialne stará o orchidejky.Ona má vždy zakvitnuté plné okno orchidejok.Tak sadí ich len do tmavých kvetináčov a do kôry, vôbec nie do priesvitných. Leje im vodu do misky. Nestrihá ich a má ich na južnej strane dokonca nad radiatórom.Majú tak po 3- 5 stoniek. No vyzerajú nádherne. Jej sa osvedčil zas tento spôsob.
jajax
23.07.09,11:27
sayly dakujem.
privát
23.07.09,15:30
prosím Vás dievčence,
pred týždňom v Kauflande si malá kúpila orchideu. Nemusím vravieť, že je krásna, len sa chcem popýtať čo spraviť, keď jej zospodu kvetináča (z tých otvorov) vytŕčajú dva 6cm dlhé vzdušné korene, ktoré zavadzajú v miske. Mám to odstrihnúť a posypať škoricou? Aby som jej neublížila. Na margo - naďabila som na túto stránku vďaka ktorej sme sa s malou dcérkou zamilovali do orchideí. Za ten mesiac sme ich stihli kúpiť tri. Ďakujem za rady.
sayly
24.07.09,04:11
prosím Vás dievčence,
pred týždňom v Kauflande si malá kúpila orchideu. Nemusím vravieť, že je krásna, len sa chcem popýtať čo spraviť, keď jej zospodu kvetináča (z tých otvorov) vytŕčajú dva 6cm dlhé vzdušné korene, ktoré zavadzajú v miske. Mám to odstrihnúť a posypať škoricou? Aby som jej neublížila. Na margo - naďabila som na túto stránku vďaka ktorej sme sa s malou dcérkou zamilovali do orchideí. Za ten mesiac sme ich stihli kúpiť tri. Ďakujem za rady.

ja by som doporučila, aby ste si kúpili ozdobný kvetináč s vyvýšeným vnútorným okrajom, určený pre orchidee, potom Vám korienky nebudú zavadzať, neviem, ešte som nestrihala zdravé korienky, ale myslím, že to neublíži, veď veľa krát sa stane, že sa pri presádzaní stane, že sa zlomí, škoricou netreba zasypať ak nie sú zhnité
Lenka1979
24.07.09,05:38
ja by som doporučila, aby ste si kúpili ozdobný kvetináč s vyvýšeným vnútorným okrajom, určený pre orchidee, potom Vám korienky nebudú zavadzať, neviem, ešte som nestrihala zdravé korienky, ale myslím, že to neublíži, veď veľa krát sa stane, že sa pri presádzaní stane, že sa zlomí, škoricou netreba zasypať ak nie sú zhnité

Sayly, aj ja ďakujem za túto odpoveď. Pomohla si aj mne, tiež som kúpila krásnu pre moju maminu k narodeninám a má neskutočne dlhééééé vzdušné korene, mám ju ale v tmavom kvetináči (určený nie pre orchidee) a myslím, že jej to nerobí dobre. Skúsim kúpiť ten s vyvýšeným okrajom, tam budú mať na dne dostatok miesta postáčať sa ako chcú.;)
Dík
Ma-Ba
24.07.09,08:57
prosím Vás dievčence,
pred týždňom v Kauflande si malá kúpila orchideu. Nemusím vravieť, že je krásna, len sa chcem popýtať čo spraviť, keď jej zospodu kvetináča (z tých otvorov) vytŕčajú dva 6cm dlhé vzdušné korene, ktoré zavadzajú v miske. Mám to odstrihnúť a posypať škoricou? Aby som jej neublížila. Na margo - naďabila som na túto stránku vďaka ktorej sme sa s malou dcérkou zamilovali do orchideí. Za ten mesiac sme ich stihli kúpiť tri. Ďakujem za rady.

Je aj takéto riešenie, ktoré som zvolila, keď po presadení kúpenej orchidky začali rásť korene "ako z vody". Nechcela som ju presádzať znova a tak vzniklo toto. Nie je to estetické ako ozdobné kvetináče, s ktorými nemám najlepšie skúsenosti, ale účel to splní. Bojím sa každého zásahu do koreňov, nakoľko môže sa stať, že rastlina je odkázaná len na korene a práve tie odstrihnuté môžu chýbať /napr.keď odhnije srdciečko a zo spiaceho očka môže vyhnať nová rastlina, ale väčšia nádej je, keď sú korene v poriadku/.
Dovolím si znovu pripomenúť, že korene potrebujú prísun vzduchu, čo v tesných keramických nemajú, alebo len veľmi málo.
veva..
24.07.09,09:02
Tieto čakajú na zasadenie. :)
4119941200412014120241203
dominica
24.07.09,09:56
[QUOTE=veva..;1107375]Tieto čakajú na zasadenie. :)
Ale sa im pekne darí, je vidieť, že sa im u teba páči :)
veva..
24.07.09,10:03
Týmto áno, ale v noci som nechala otvorené okno, začalo strašne fúkať a jednu mi zlomilo. Neostávalo mi nič iné len odstrihnúť kvet a dať ho do vody. Práve s touto som chcela ísť v nedeľu vinšovať.:mee::mee::mee:
dominica
24.07.09,10:22
Týmto áno, ale v noci som nechala otvorené okno, začalo strašne fúkať a jednu mi zlomilo. Neostávalo mi nič iné len odstrihnúť kvet a dať ho do vody. Práve s touto som chcela ísť v nedeľu vinšovať.:mee::mee::mee:
Tak to je pekná smola, musíš byť sklamaná a nahnevaná zároveň, mňa by to teda naštvalo. Dnes v noci fúkalo poriadne, my sme sa parili v zavretom byte. Tiež mávam otvorené okno a orchidky tam, ale zrovna včera som išla spať okolo polnoci a to už fučalo, keby som išla skôr, tak neviem, ako dopadnú tie moje.
veva..
24.07.09,10:34
Bola to tá bledá z p.1434 (str. 144). Mala dve stopky. Jednu rozkvitnutú a na tej druhej sú len púčiky.Asi sa zľakla, že pôjde preč.
dominica
24.07.09,11:04
Bola to tá bledá z p.1434 (str. 144). Mala dve stopky. Jednu rozkvitnutú a na tej druhej sú len púčiky.Asi sa zľakla, že pôjde preč.
Škoda a ktoré orchidky si si nakoniec nechala? Tá červená bola neskutočná...
veva..
24.07.09,11:46
Zatiaľ ich mám ešte všetky :D . Anny je až v nedeľu. :)
Zuzana Bene
24.07.09,12:22
Ahojte, potrebovala by som od vás zase poradiť, som normálne zúfalá.. mám 3 orchidejky, teraz som dostala 4. od priateľa, odbalila som ju z toho ozdobného papiera, a div ma nevykotilo, má úplne odhnité srdiečko, inak všetko je pekne zelené, ani listy nemala žlté, len trošku bledšie ako ostatné.. má 4 fialové kvetinky a veeeeeľa púčikov, normálne sa otvárajú ďalej.. ale neviem čo s ňou mám robiť, dva listy vrchné išli úplne ľahko oddeliť, a to srdiečko je komplet hnilé.. čo mi poradíte? :( ..ďakujem
veva..
24.07.09,13:01
Skús sa ho spýtať, či nemá lístok. Ak ho má, tak ju choď vymeniť.
sayly
24.07.09,16:46
Ahojte, potrebovala by som od vás zase poradiť, som normálne zúfalá.. mám 3 orchidejky, teraz som dostala 4. od priateľa, odbalila som ju z toho ozdobného papiera, a div ma nevykotilo, má úplne odhnité srdiečko, inak všetko je pekne zelené, ani listy nemala žlté, len trošku bledšie ako ostatné.. má 4 fialové kvetinky a veeeeeľa púčikov, normálne sa otvárajú ďalej.. ale neviem čo s ňou mám robiť, dva listy vrchné išli úplne ľahko oddeliť, a to srdiečko je komplet hnilé.. čo mi poradíte? :( ..ďakujem

no to je naozaj problém, môže však narásť nová rastlinka na stonke, ktorá Ti kvitne, ale to nie je isté, neviem, či Ti ešte porastú listy, skôr nie...aj ja doporučujem ísť ju vymeniť...a ani kamarátka by sa na to nemala na Teba hnevať
veva..
26.07.09,13:19
Dnes som chcela isť odstrihnúť 2 stopky na orchidejke, ktorá mi kvitla naposledy v decembri 2007. Odštipcovala som ju z paličky, a čo nevidím :eek::eek::eek: , ...................
4127341274 ..... :):):)
Meggi 1
26.07.09,14:30
Dnes som chcela isť odstrihnúť 2 stopky na orchidejke, ktorá mi kvitla naposledy v decembri 2007. Odštipcovala som ju z paličky, a čo nevidím :eek::eek::eek: , ...................
4127341274 ..... :):):)
... a prečo si ich chcela odstrihnúť :eek: - veď sú zelené ... či to už od hnevu si chcela, že tak dlho nekvitla? :D:D
veva..
26.07.09,19:47
... a prečo si ich chcela odstrihnúť :eek: - veď sú zelené ... či to už od hnevu si chcela, že tak dlho nekvitla? :D:D
Presne tak. :D Ale aj preto, že vrchné očká začali vysychať.
veva..
26.07.09,19:55
Škoda a ktoré orchidky si si nakoniec nechala? Tá červená bola neskutočná...
:D :D :D Všetky. A to preto, že na červenej a fialovej (drobné kvietky) mi začali schnúť kvietky, bielo fialovú mi zlomilo a žltú som si chcela nechať. Krásne sa rozrástla. :)
Marcelin
27.07.09,08:25
:confused:Ahojte žienky, môžte mi poradiť?? dava sa orchidea ked je odkvitnuta do tmy?? moja švagrina dala všetky odkvitnute odchidei do komory na mesiac a potom jej hned pustili nove vyhonky teraz jej krasne kvitnu :);)
bublinka11
27.07.09,09:20
Keď si odstránila odhnité korienky a presadila si ju tak predpokladám, že mala ostatné korienky v poriadku, ale ako sa už veľa v tejto téme písalo môže byť veľa príčin prečo opadajú puky a rastlinka vädne. Ja by som ako prvé skontrolovala ešte raz korienky a potom obetovala stonku s pukmi (odstrihla a dala do vázy) aby sa rastlinka spamätala, pretože aj kvety ju vysiľujú. Sáčkova metóda sa používa vtedy, keď má rastlinka málo vzdušných korienkov na prežitie a chceme aby čo najskôr narástli nové. Treba ju vybrať zo substrátu a nechať voľne v kvetináči a tak celé zatvoriť do sáčka a potom už len trpezlivosť, lebo to nejde až tak rýchlo ako by sme si priali. Keď začnú rásť nové vzdušné korienky už je dobre, ale listy sa málo kedy spamätajú a pekné budú až tie novo narastené.


Pekný deň :)

pekny den prajem (po vyse 2 mesiacoch:D) a chcem sa podakovat za cennu radu ;) a tiez pochvalit, ze moja frkana bojovnicka ma uz 2 nove listky a 2 vzdusne korienky (3,5 a 5,5 cm), takze sa spamatala :):):) este stale zije v sacku, no myslim, ze ju onedlho skusim dat do zeminy....myslite, ze uz mozem??? dakujem este raz, dufam sa mi orchidejka uchyti, ked sme uz tolko spolu pretrpeli :o krasny den! ;)
bef
27.07.09,09:31
pekny den prajem (po vyse 2 mesiacoch:D) a chcem sa podakovat za cennu radu ;) a tiez pochvalit, ze moja frkana bojovnicka ma uz 2 nove listky a 2 vzdusne korienky (3,5 a 5,5 cm), takze sa spamatala :):):) este stale zije v sacku, no myslim, ze ju onedlho skusim dat do zeminy....myslite, ze uz mozem??? dakujem este raz, dufam sa mi orchidejka uchyti, ked sme uz tolko spolu pretrpeli :o krasny den! ;)

To je fajn, že sa ju podarilo zachrániť. Už by bolo vhodné zasadiť ju do vzdušného substrátu vhodného pre orchidejky.

Pekný deň :)
bublinka11
27.07.09,09:35
To je fajn, že sa ju podarilo zachrániť. Už by bolo vhodné zasadiť ju do vzdušného substrátu vhodného pre orchidejky.

Pekný deň :)

super, dakujem krasne za informaciu.... :)
este dnes ju supnem do substratu.... pekny den aj Vam ;)
bef
27.07.09,09:41
:confused:Ahojte žienky, môžte mi poradiť?? dava sa orchidea ked je odkvitnuta do tmy?? moja švagrina dala všetky odkvitnute odchidei do komory na mesiac a potom jej hned pustili nove vyhonky teraz jej krasne kvitnu :);)

Tento spôsob by bol vhodný len vtedy keď dlho nekvitnú. Takýmto zakvitnutím sa rastlinka snaží prežiť a veľmi sa vysilí. Ja svoje neodkladám len z toho dôvodu, že si rastlinka musí oddýchnuť a potom zakvitne zasa.

Pekný deň :)
dominica
27.07.09,10:24
Ahojte, ja som bola včera v Baumaxe dokúpiť misky pod orchidky a také nádherné Dendrobie tam mali, muž ma medzi ne nechcel ani len pustiť... :D, ale len som si oči popásala a odolala. Fakt už ich nemám kam dávať a muž by pri mne aj skrachoval :D
privát
27.07.09,19:05
Dobrý večer všetkým,
ja som dnes použila sáčkovú metódu. Musela, aby som ju zachránila, keďže listy začali čoraz viac harmonikovať a vädnúť a žltnút. Je to miniorchidejka a dúfam, že podľa vašich rád, ktoré som si tu preštudovala ju zachránim. Kúpila som ju už takú mierne narušenú v kvetinárstve. Ja som jej neublížila, to viem na 100%. Ani my nevedeli povedať akej farby je. Mala dve stonky celé zoschnuté a odstrihnuté pri substráte. Ulakomila som sa, že ju dali za 3 eurá. Srdiečko má našťastie zdravé, ale zospodu bola celá odhnitá, len 2 biedne vzdušné korienky dlhé tak 1 cm a to bolo všetko. Tak som jej spodok poprášila škoricou (tie odhnité aj odstrihla), očistila od nejakých machových pilín, čo v nej bola, šupla do zaviazaného sáčku, nechala malinkatý 3mm otvor, dala na okno ku druhej zdravej miniorchidejke (kde predtým bola) a budem s netrpezlivosťou sledovať. Potom dám vedieť, či sa prebrala k životu. Ahojte
veva..
27.07.09,19:21
Držím palce.
sayly
28.07.09,05:44
pekny den prajem (po vyse 2 mesiacoch:D) a chcem sa podakovat za cennu radu ;) a tiez pochvalit, ze moja frkana bojovnicka ma uz 2 nove listky a 2 vzdusne korienky (3,5 a 5,5 cm), takze sa spamatala :):):) este stale zije v sacku, no myslim, ze ju onedlho skusim dat do zeminy....myslite, ze uz mozem??? dakujem este raz, dufam sa mi orchidejka uchyti, ked sme uz tolko spolu pretrpeli :o krasny den! ;)

ešte nie...2 korienky je málo...musí mať 3 - 5 korienkov dlhé tak ako si napísala
plada
28.07.09,10:18
Ahojte, kočky,
mám doma osem orchideí, na troch z nich po odkvitnutí vyschla stonka, tak som ju odstrihla, no a teraz asi pol roka nič, listy vyháňa, vzdušné korene rastú, len tá stonka nič. Viete mi poradiť, čo s tým, mám nádej, že raz tá stonka vyrastie?
Plada
sayly
29.07.09,05:11
Ahojte, kočky,
mám doma osem orchideí, na troch z nich po odkvitnutí vyschla stonka, tak som ju odstrihla, no a teraz asi pol roka nič, listy vyháňa, vzdušné korene rastú, len tá stonka nič. Viete mi poradiť, čo s tým, mám nádej, že raz tá stonka vyrastie?
Plada

Treba byť trpezlivý, raz tá stonka určite porastie, mne teraz vyháňa jedna po roku....pri orchideách treba veľkú trpezlivosť:D...ako sa hovorí, že tá ruže prináša a tu to platí doslova:D
Tweety
29.07.09,05:38
Treba byť trpezlivý, raz tá stonka určite porastie, mne teraz vyháňa jedna po roku....pri orchideách treba veľkú trpezlivosť:D...ako sa hovorí, že tá ruže prináša a tu to platí doslova:D
V tomto prípade nie ruže, ale orchidejky.:---
Angel01
29.07.09,11:18
Ahojte, chcem sa spýtať skúsených pestovateliek orchideí, čo mám robiť s odkvitnutou stonkou. Listy opadali, tam kde boli kvety stonka uschla a ožltla. Neviem , kde je vhodné zostrihnúť stonku- názory sú totiž rôzne.Bude ešte na tej stonke niečo rásť?
Dík!!
tara464
29.07.09,12:24
Ahojte, chcem sa spýtať skúsených pestovateliek orchideí, čo mám robiť s odkvitnutou stonkou. Listy opadali, tam kde boli kvety stonka uschla a ožltla. Neviem , kde je vhodné zostrihnúť stonku- názory sú totiž rôzne.Bude ešte na tej stonke niečo rásť?
Dík!!
Jak zozltla alebo sa tak scvrkla ,alebo uschla tak ju odstrihni uplne az pri listoch.
dominica
29.07.09,14:54
Ahojte, mne z ničoho nič na mojej kráske odkvitli a opadli všetky kvety a stonka začala hnednúť a schnúť. Ešte mi takto orchidka nikdy neodkvitla, tak neviem, či to je normálne odkvitanie, alebo mi ju ofúklo pri otvorenom okne, čo vy na to? Odkvitajú mi postupne kvety, ale nie naraz.
dominica
29.07.09,14:55
chcela som ešte dodať, že list vyrastá pekný, tak neviem, či nebola len vyčerpaná, no a sorry za nekvalitné foto, ponáhľala som sa...
vikinka.n
29.07.09,15:16
Ahojte, mne z ničoho nič na mojej kráske odkvitli a opadli všetky kvety a stonka začala hnednúť a schnúť. Ešte mi takto orchidka nikdy neodkvitla, tak neviem, či to je normálne odkvitanie, alebo mi ju ofúklo pri otvorenom okne, čo vy na to? Odkvitajú mi postupne kvety, ale nie naraz.

Mne ked toto spravila moja bola preliata a korene mala uplne v haji, tak skus skontrolovat, inak neviem.
dominica
29.07.09,16:00
Mne ked toto spravila moja bola preliata a korene mala uplne v haji, tak skus skontrolovat, inak neviem.
Preliata nie je, korene má krásne, má ich plný kvetináč, takže ich vidím...
Luna
29.07.09,16:03
Mne tiež naraz odpadli, asi už boli unavené z kvitnutia,ale stonka ostla zelená. Po 2 mesiacoch, keď si odýchla začala znova kvitnúť tam kde prestalal. Druhú som zrezala a začína po 2 mesiacich tiež kvitnúť. Vraj po odkvitnutí ju treba zrezať pri 2-3 očku. Asi to bude treba tak robiť lebo tú čo som nezrezala kvitne a bojím sa že sa prevráti.
Tweety
29.07.09,16:06
Mne tiež naraz odpadli, asi už boli unavené z kvitnutia,ale stonka ostla zelená. Po 2 mesiacoch, keď si odýchla začala znova kvitnúť tam kde prestalal. Druhú som zrezala a začína po 2 mesiacich tiež kvitnúť. Vraj po odkvitnutí ju treba zrezať pri 2-3 očku. Asi to bude treba tak robiť lebo tú čo som nezrezala kvitne a bojím sa že sa prevráti.
Ja suché zrezávam.
veva..
29.07.09,16:19
Ahojte, mne z ničoho nič na mojej kráske odkvitli a opadli všetky kvety a stonka začala hnednúť a schnúť. Ešte mi takto orchidka nikdy neodkvitla, tak neviem, či to je normálne odkvitanie, alebo mi ju ofúklo pri otvorenom okne, čo vy na to? Odkvitajú mi postupne kvety, ale nie naraz.
To isté sa stalo aj mne. Spravila mi to tá červená.
41407
dominica
29.07.09,16:27
To isté sa stalo aj mne. Spravila mi to tá červená.
41407
Vyzerá to presne tak ako na mojej. Ja som dnes všetky zvadnuté kvety dala dole, jednoducho som sa ich chytila a ony mi zostávali v ruke...
Zdenka175
29.07.09,17:31
Ahojte, mne z ničoho nič na mojej kráske odkvitli a opadli všetky kvety a stonka začala hnednúť a schnúť. Ešte mi takto orchidka nikdy neodkvitla, tak neviem, či to je normálne odkvitanie, alebo mi ju ofúklo pri otvorenom okne, čo vy na to? Odkvitajú mi postupne kvety, ale nie naraz.
Možno to bol prievan. Jednoducho nejaký šok..
Silvernola
30.07.09,04:39
Ahojte, mne z ničoho nič na mojej kráske odkvitli a opadli všetky kvety a stonka začala hnednúť a schnúť. Ešte mi takto orchidka nikdy neodkvitla, tak neviem, či to je normálne odkvitanie, alebo mi ju ofúklo pri otvorenom okne, čo vy na to? Odkvitajú mi postupne kvety, ale nie naraz.
Ja mám podobnú skúsenosť, pripisujem to prievanu - v týchto horúcich dňoch to bez otvoreného okna jednoducho nejde. Prosím potvrďte alebo vyvráťte môj názor. Ďakujem
anele77
30.07.09,05:36
Ahojte kocky :-) aj ja som sa vcera informovala u jednej kocky v kvetinarstve a pytala som sa na obaly .. vraj je hlupost, ze orchidea musi mat priesvitny crepnik(obal) pre nu su dolezite vrchne vzdusne korene .. takze len si kludne vyberte obal aky sa Vam hodi :o))). Elena
sayly
30.07.09,06:14
Ahojte, chcem sa spýtať skúsených pestovateliek orchideí, čo mám robiť s odkvitnutou stonkou. Listy opadali, tam kde boli kvety stonka uschla a ožltla. Neviem , kde je vhodné zostrihnúť stonku- názory sú totiž rôzne.Bude ešte na tej stonke niečo rásť?
Dík!!

a čo je to za druh, keď jej opadali všetky listy? Je to dendrobium? To by som nestrihala, aj zo starej stonky vyháňa nové rastlinky
Zdenka175
30.07.09,08:32
Ahojte, chcem sa spýtať pestujete niekto miltóniu? Do čoho je dobre ju zasadiť?Ja som ju dala do kôry a do priesvitného kvetináča. Nebude jej náhodou lepšie v zemine pre orchidey a v tmavom kvetináči? ďakujem za každú radu.
Ma-Ba
30.07.09,10:25
Myslím si, že je dosť dôležité, vyberať to, čo sa páči rastlinám. Nepodceňujem názor kvetinárky, ale ak mi niekto predáva orchideje pýtam sa či ich pestuje aj sám, zaujímajú ma jeho vedomosti o predávanej rastline, ale aj jeho skúsenosti. Jedna kvetinárka mi povedala, že phaly majú obdobie kľudu a na zimu ich treba odložiť napr. do pivnice. Zlaté oči, ktoré by videli na jar kvitnúce phaly. Iste mi dáte za pravdu, že toto je naozaj hlúposť. Takže nie všetky názory kvetinárov sú dobré asi preto, že sú to len ich názory nie známky odbornosti a diskusie sú plné sťažností, že priniesli z kvetinárstva zničenú rastlinu. Odborník vo svojom obore by mal vedieť, že epifyty sú rastliny, rastúce na žijúcich rastlinách, ale vyživujúce sa samostatne. Zachytávajú sa krátkymi koreňmi kmeňov, vetví stromov, živia sa tzv. rastlinným humusom, ktorý sa atmosférickými zrážkami hromadí v trhlinách kôry /zdroj ABC"../ Výživu prijímajú koreňmi, ktoré sú všetky vzdušné.
To, že my ich pestujeme v kvetináčoch a v rôznych substrátoch neznamená, že korene nepotrebujú všetko to čo v prírode. Potrebujú vodu, hnojivo ale potrebujú aj vzduch, potrebujú dýchať, teda vzdušné korenie nie sú len tie, ktoré rastú "vo vzduchu". A toho sa im v uzavretých keramických obaloch príliš veľa nedostane. Je dobré rozlišovať -tmavý-presvitný - obal a vzdušný obal. Vzdušný obal môže byť aj tmavý. Napr. môže byť aj nový hlinený, ktorý dýcha. Priesvitný obal je veľmi dobrý kvôli sledovaniu stavu koreňov.
Ale naozaj každý si môže vybrať, čo sa mu páči a aj rady, alebo odporúčania a urobiť si podľa svojho. A mať svoju vlastnú skúsenosť.
Ma-Ba
30.07.09,11:13
Ahojte, chcem sa spýtať pestujete niekto miltóniu? Do čoho je dobre ju zasadiť?Ja som ju dala do kôry a do priesvitného kvetináča. Nebude jej náhodou lepšie v zemine pre orchidey a v tmavom kvetináči? ďakujem za každú radu.

Zdenka - Moja skúsenosť s Miltóniou je jemnejší substrát. Na jemno nalámaná borovicová kôra, nadrobený polyst., menšie kúsky gril. uhlia a jemnejší potočný štrk. Ja to mám zasadené trochu obrátene. Jemnejší dole a hrubší substrát hore, boli to začiatky.
Niekotré listy sú harmonikové - nevychytaná zálievka. Nové výhony sú však už lepšie.
dominica
30.07.09,11:14
Ja mám podobnú skúsenosť, pripisujem to prievanu - v týchto horúcich dňoch to bez otvoreného okna jednoducho nejde. Prosím potvrďte alebo vyvráťte môj názor. Ďakujem
Ja si tiež myslím, že to má chudinka z prievanu, len som sa chcela spýtať skúsenejších... ;)
A veľká pravda v tom, že v týchto horkách to bez otvoreného okna nejde a po večeroch a nociach veru fúkalo niekedy poriadne...a ona samozrejme na okne :(
veva..
30.07.09,13:53
Ja si tiež myslím, že to má chudinka z prievanu, len som sa chcela spýtať skúsenejších... ;)
A veľká pravda v tom, že v týchto horkách to bez otvoreného okna nejde a po večeroch a nociach veru fúkalo niekedy poriadne...a ona samozrejme na okne :(
Dominica, ale ak by to bol prievan prečo kvety opadali len na jednej? Na okne ich mám 8 a ostatné sú v poriadku.
dominica
30.07.09,18:51
Dominica, ale ak by to bol prievan prečo kvety opadali len na jednej? Na okne ich mám 8 a ostatné sú v poriadku.
No zrovna na tú myslím fúkalo najviac. Mám otvorené malé okno dokorán, mám tam sito a hneď pred sitom sú Dendrobie, tým zjavne vietor nevadí, nakoľko v tomto období môžu byť vonku, ale hneď vedľa nich je tá moja "kráska" a minule som si všimla, že ju ofukuje, lebo sa hýbala, ostatné sa nehýbali, tak preto si myslím, že zrovna ona bola v tom prievane, ktorý je na vine...
Zdenka175
31.07.09,05:44
Zdenka - Moja skúsenosť s Miltóniou je jemnejší substrát. Na jemno nalámaná borovicová kôra, nadrobený polyst., menšie kúsky gril. uhlia a jemnejší potočný štrk. Ja to mám zasadené trochu obrátene. Jemnejší dole a hrubší substrát hore, boli to začiatky.
Niekotré listy sú harmonikové - nevychytaná zálievka. Nové výhony sú však už lepšie.
Ďakujem za radu, potešila ma.:):)
jajax
31.07.09,09:25
Ma-Ba prosim ta aky druh je ta prva orchidea v prispevku 1614.velmi sa mi paci a chcela by som si taku nejaku zohnat.dik.
liba2
31.07.09,09:47
Ma-Ba prosim ta aky druh je ta prva orchidea v prispevku 1614.velmi sa mi paci a chcela by som si taku nejaku zohnat.dik.
..............aby ste to nemuseli hľadať :)
bola som zvedavá........... :)
no musím povedať že je prinajmenšom veľmi zaujímavá :).

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=41074&stc=1&thumb=1&d=1248179357 (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=41074&d=1248179357)
Ma-Ba
31.07.09,12:59
jajax - obchodný názov je ako na všetkých Cambria - našla som názov Beallara - kríženec Brassia x Cochlioda x Miltonia x Odontoglossum, ale či je to presné neviem.
jajax
01.08.09,05:40
jajax - obchodný názov je ako na všetkých Cambria - našla som názov Beallara - kríženec Brassia x Cochlioda x Miltonia x Odontoglossum, ale či je to presné neviem.

dakujem,ale ked je to cambria asi by som mala pockat.jednu mam ktoru som kupila odkvitnutu tak neviem ake bude mat kvety:confused:
ale na druhej strane keby naozaj bola taka ista vzdy mozem jednu darovat a urobit niekomu radost;)
Ma-Ba
01.08.09,06:15
Veď to je to, že predajcovia sa nezaoberajú určením rastliny, všetko "buchnú" pod jeden názov. Možno sa dá trošku rozdiel medzi nimi pre nás laikov odpozorovať podľa pahlúz. Napr. táto o ktorej hovoríme, má guľaté pahľuzy , iné majú podlhovasté, iné skoro ako Miltonia, myslím si, že záleží na krížení.
No toto je úplne laický pohľad na vec - mnohí pestovatelia hovoria, že pri hybridoch je nemožné, alebo ťažké určiť názov rastliny.
Foto len pre porovnanie + posledná s kvetným stvolom už sa na ňu teším.
tara464
01.08.09,11:40
Prosim vas neviete niekto ako vyzera stonka ked sa tlaci na oncidiu??vyzera to ako ked rastie mala cybulka?Lebo neviem co to je:)
veva..
01.08.09,14:35
Táto mala trochu dlhšie prestávku. Naposledy kvitla minulý rok v jeseni.
4152141522
mary17
01.08.09,18:32
Ahojte, chcem sa len opytat, ako ma vyzerat stvol, ked sa tlaci von? Asi bude taky tmavsi od zaciatku, ze? Mne tie moje orchidejky phaly iba vyhanaju listy a nekvitnu...uz dlho...a nepomahaju ani prosby, ani hrozby...prihnojujem ich teraz...a cakam...ja sa nevzdam...Dik
veva..
01.08.09,20:43
Ahojte, chcem sa len opytat, ako ma vyzerat stvol, ked sa tlaci von? Asi bude taky tmavsi od zaciatku, ze? Mne tie moje orchidejky phaly iba vyhanaju listy a nekvitnu...uz dlho...a nepomahaju ani prosby, ani hrozby...prihnojujem ich teraz...a cakam...ja sa nevzdam...Dik
Asi takto.
4153141532:)
Naposledy kvitla v decembri 2007.
jajax
02.08.09,03:39
Veď to je to, že predajcovia sa nezaoberajú určením rastliny, všetko "buchnú" pod jeden názov. Možno sa dá trošku rozdiel medzi nimi pre nás laikov odpozorovať podľa pahlúz. Napr. táto o ktorej hovoríme, má guľaté pahľuzy , iné majú podlhovasté, iné skoro ako Miltonia, myslím si, že záleží na krížení.
No toto je úplne laický pohľad na vec - mnohí pestovatelia hovoria, že pri hybridoch je nemožné, alebo ťažké určiť názov rastliny.
Foto len pre porovnanie + posledná s kvetným stvolom už sa na ňu teším.

moja vyzera asi ako ta na druhom obrazku,len ma tmavo zelene listy.
jajax
02.08.09,03:45
vcera som si kupila dalsiu orchideu-mini v kauflande.myslite ze by som uz mala navstivit nejakeho psychiatra:Dzle je ze ma v tom muz podporuje a neviem kedy prestat:---
jajax
02.08.09,03:48
zabudla som pridat foto.tu je.
jajax
02.08.09,04:08
myslim ze sa tu o tom uz pisalo ale nenasla som to a preto vas prosim o radu alebo cislo prispevku.
na bielej phale ktora kvitla mi zacali zltnut spodne listy.kedze mi to urobili predtym aj ine tak som tomu nepripisovala velky vyznam.vcera som zistila ze zelene listy su zmäknute.tak som hned odstrihla :mee:stonku s kvetmi aby sa nevysilovala.teraz mam cakat alebo ju presadit.aj korene sa mi zdaju nejake divne.prikladam fotky.
Zdenka175
02.08.09,10:50
zabudla som pridat foto.tu je.
Je úžasnáááá:)
veva..
02.08.09,11:17
myslim ze sa tu o tom uz pisalo ale nenasla som to a preto vas prosim o radu alebo cislo prispevku.
na bielej phale ktora kvitla mi zacali zltnut spodne listy.kedze mi to urobili predtym aj ine tak som tomu nepripisovala velky vyznam.vcera som zistila ze zelene listy su zmäknute.tak som hned odstrihla :mee:stonku s kvetmi aby sa nevysilovala.teraz mam cakat alebo ju presadit.aj korene sa mi zdaju nejake divne.prikladam fotky.
Ako divné sú tie korene (tie,čo sú v substráte)? Skús popísať, či sú duté, mäkké, inej farby ako tie ostatné. Koľko má zdravých koreňov?
mary17
02.08.09,12:37
Asi takto.
4153141532:)
Naposledy kvitla v decembri 2007.

Ja som myslela, ked mam len listy a vzdusne korene... alebo zle pozeram???
jajax
02.08.09,12:52
Je úžasnáááá:)

dakujem.ale aj tie ostatne boli pekne.tazko sa vyberalo.
mary17
02.08.09,12:55
Vyzera to takto, moze z toho byt stvol???
jajax
02.08.09,12:55
Ako divné sú tie korene (tie,čo sú v substráte)? Skús popísať, či sú duté, mäkké, inej farby ako tie ostatné. Koľko má zdravých koreňov?

korene ma aj suche,aj dute aj zdrave.tych zdravychje asi osem.zda sa mi ze ten vrchny list je tvrdsi ako vcera.je mozne ze ho vysilovala stopka?bolo na nej dvanast pukov,väcsina rozkvitnuta.
jajax
02.08.09,12:58
mary17 stonka vyzera zo zaciatku skoro ako vzdusny koren.poznas to podla toho ci sa toci hore(ked je uz väcsi) alebo dole.
mary17
02.08.09,13:01
tu je obr...
veva..
02.08.09,15:57
Ja som myslela, ked mam len listy a vzdusne korene... alebo zle pozeram???
Ja som tým myslela, že časom to nebude na konci také guľaté, ako sú vzdušné korene.
veva..
02.08.09,16:06
korene ma aj suche,aj dute aj zdrave.tych zdravychje asi osem.zda sa mi ze ten vrchny list je tvrdsi ako vcera.je mozne ze ho vysilovala stopka?bolo na nej dvanast pukov,väcsina rozkvitnuta.
Keď presádzam orchidejku, tak korene nechávam len tie zdravé. Ostatné idú preč a kde som odstrihla korene, tak to zasypem mletou škoricou.
jajax
02.08.09,16:11
tu je obr...

ak myslis tu hrcku vedla vzdusneho korena napravo,tak to sa este neda urcit.neviem preco ale mam pocit ze to bude stonka.ale mozem sa mylit...aje to len pocit:D
jajax
02.08.09,16:19
Keď presádzam orchidejku, tak korene nechávam len tie zdravé. Ostatné idú preč a kde som odstrihla korene, tak to zasypem mletou škoricou.
asi este pockam kedze sa mi zda ze ten list ozaj trochu stvrdol.ale rozhodne ju potom presadim.ale ked nepresadzas tiez odstrihujes suche korene?
veva..
02.08.09,20:12
asi este pockam kedze sa mi zda ze ten list ozaj trochu stvrdol.ale rozhodne ju potom presadim.ale ked nepresadzas tiez odstrihujes suche korene?
Ak sú už úplne suché tak áno.
sayly
03.08.09,04:32
Ahojte, chcem sa len opytat, ako ma vyzerat stvol, ked sa tlaci von? Asi bude taky tmavsi od zaciatku, ze? Mne tie moje orchidejky phaly iba vyhanaju listy a nekvitnu...uz dlho...a nepomahaju ani prosby, ani hrozby...prihnojujem ich teraz...a cakam...ja sa nevzdam...Dik

skôr by som povedala, že keď sa tlačí kvetný stvol, tak je svetlo zelenej farby, to tmavšie bývajú korene, ale ono je to individuálne podľa druhu, jednu mám, ktorej rastie taký do fialova, ona má aj listy také zelenobordové
sayly
03.08.09,04:43
myslim ze sa tu o tom uz pisalo ale nenasla som to a preto vas prosim o radu alebo cislo prispevku.
na bielej phale ktora kvitla mi zacali zltnut spodne listy.kedze mi to urobili predtym aj ine tak som tomu nepripisovala velky vyznam.vcera som zistila ze zelene listy su zmäknute.tak som hned odstrihla :mee:stonku s kvetmi aby sa nevysilovala.teraz mam cakat alebo ju presadit.aj korene sa mi zdaju nejake divne.prikladam fotky.

Na tvojom mieste, by som ju vybrala, odstránila, všetky zlé korienky aj ten suchý list, korene, ktoré sú zhnité po odstránení posyp škoricou a znovu ju zasaď, po zasadení nepolievaj cca 10 dní a potom začni polievať len trochu, prelievaj každý 3 deň (pretože sú horúčavy)prevarenou vodou, neboj, ja som mala tiež takýto problém, zostalo jej len 5 korienkov a teraz už má nahodených 7 pukov
jajax
03.08.09,09:05
dakujem za radu.idem hned na to lebo kolegyna mi doniesla dve a su posadene v tom zlom substrate tak idem presadzat aj tie.
jajax
03.08.09,10:21
orchidee su presadene.ta jedna od kolegyne bola uz uplne bez korenov.mala jeden vzdusny a aj ten bol pri hluze uz napoly suchy.tak som to vsetko ostrihala,umyla,zasypala skoricou,dala do cisteho kochlika a do sacku.chcem sa opytat-mam ju dat na okno medzi ostatne kde je viac slnka alebo potrebuje slnka menej?
v starsom prispevku som citala ze sa maju po presadeni poliat a potom 10 dni nepolievat.teraz ze sa maju poliat az po desiatich dnoch.co sa vam viac osvedcilo?
Ivus44
03.08.09,15:57
Ahojte kocky, vratila som sa z dovolenky a poctivo vas citam. Mam jednu otazku. Uz dlhooo po kvetinarstvach hladam crievickovca a nikde nist. Kde mozem zohnat crievikovca?????????
jess
03.08.09,16:02
.... videla som v Baumaxe v BB
zuzkahris
03.08.09,17:50
Ahojte!
Mám jednu otázočku.. Moje dva lišajovce krásne kvitnú, len im začali trošku vráskavieť listy :(, inak sú krásne, zdravé.., môže to byť z tepla? Ďakujem za rady
sayly
04.08.09,05:32
Ahojte!
Mám jednu otázočku.. Moje dva lišajovce krásne kvitnú, len im začali trošku vráskavieť listy :(, inak sú krásne, zdravé.., môže to byť z tepla? Ďakujem za rady

skôr z mála vody, orchideiky síce znesú viac sucho ako mokro, ale v týchto horúčavách aj tej vody potrebujú trošku viac, no v prvom rade treba skontrolovať korene, väčšinou ak sa deje niečo s listami, problém je v koreňoch...
Zdenka175
04.08.09,05:43
Chcem sa spýtať či sa to aj vám stalo niekedy. Vyberiem kvetináč z obalu a na spodku v obale si chodia také malé mušky. Nie veľa. Treba s tým niečo robiť?Môže to byť z tepla? Alebo presadiť ale je úplne zakvitnutá. Polievam len 1x 5 dní.
Jara
04.08.09,07:50
K mojim orchidejkam pribudla zase jedna nova miniorchidejka :). Včera mi kúpil manžel aj keď už dudre ;), že som závislák, ale mini som mala len jednu, minule som tu ukazovala ako mi nahodila nové púčiky a teraz už začína kvitnúť, to je tá žltá na snímkoch a jej nová sestrička je tá striekaná fialová. Manžel povedal, že nechcel aby tej malej bolo samej smutno :mee: tak preto mi kúpil. Fotky sú síce dosť nekvalitné, ale musela som sa pochváliť aj tými novými rozkvitnutými púčikmi, aj tou novou orchidejkou, tak som to rýchlovkovo nafotila. Strašne sa im teším :o . Všetkým a každej novej :D
jess
04.08.09,08:40
Kúpila som maminke orchidejku - 4 kmienikovú a mala 20 púčikov. Bohužiaľ, všetky po 2 dňoch zvráskaveli a opadali. Neviete, čím by to mohlo byť ? Na niektorých mojich sa mi to tiež stalo, ale toto som nečakala, že by opadali všetky.:mee::mee::mee::mee::mee::mee:
jajax
04.08.09,08:41
poraddte mi niekto co mam teraz robit s tou orchideou v sacku.mam ho nechat stale zatvoreny alebo ho niekedy otvarat,mam ju aj rosit?dakujem.
Zdenka175
04.08.09,08:47
K mojim orchidejkam pribudla zase jedna nova miniorchidejka :). Včera mi kúpil manžel aj keď už dudre ;), že som závislák, ale mini som mala len jednu, minule som tu ukazovala ako mi nahodila nové púčiky a teraz už začína kvitnúť, to je tá žltá na snímkoch a jej nová sestrička je tá striekaná fialová. Manžel povedal, že nechcel aby tej malej bolo samej smutno :mee: tak preto mi kúpil. Fotky sú síce dosť nekvalitné, ale musela som sa pochváliť aj tými novými rozkvitnutými púčikmi, aj tou novou orchidejkou, tak som to rýchlovkovo nafotila. Strašne sa im teším :o . Všetkým a každej novej :D
Sú úžasné. Pohľad na ne poteší.
Zdenka175
04.08.09,08:48
poraddte mi niekto co mam teraz robit s tou orchideou v sacku.mam ho nechat stale zatvoreny alebo ho niekedy otvarat,mam ju aj rosit?dakujem.
Niekde sa o tom písalo zavrieť do sáčku. Nerosiť, nepolievať. Na sáčku zhora urobiť otvory a čakať
jess
04.08.09,08:49
poraddte mi niekto co mam teraz robit s tou orchideou v sacku.mam ho nechat stale zatvoreny alebo ho niekedy otvarat,mam ju aj rosit?dakujem.

Ahoj :), ja som sem-tam orosila, aby mala vlhkosť, ale nie moc často, raz za 1 - 2 dni som otvorila na chvíľku sáčok, nech sa vyvetrá. Možno má niekto iný postup, ja som takto vzkriesila jednu orchideu, ktorá mala len korene a žiaden list. Veľa zdaru :)
Jara
04.08.09,09:13
Aj ja som občas orosila, no až keď som videla že je tam sucho. Zhruba raz za týždeň. Tiež sa spamätala. Držím prsty, pretože ak sa to podarí, tak je to veľká radosť, také zadosťučinenie. Aj som sa jej občas prihovárala, že ako sa teším, že rastie. Môj muž len hlavou krúti, keď vidí tú závislosť :D
Jara
04.08.09,09:16
Sú úžasné. Pohľad na ne poteší.

Ďakujem Zdenka, som rada, že ťa potešili. Mňa poteší každý pohľad na peknú kvetinku
jajax
04.08.09,09:33
vsetkym dakujem.o pripadnom pokroku budem informovat.
mary17
04.08.09,11:53
skôr by som povedala, že keď sa tlačí kvetný stvol, tak je svetlo zelenej farby, to tmavšie bývajú korene, ale ono je to individuálne podľa druhu, jednu mám, ktorej rastie taký do fialova, ona má aj listy také zelenobordové
na prilozenom obrazku rastie nieco svetle, ale take mam vsetky vzdusne korene...asi je to zas len dalsi koren....tusim si pojdem kupit daku miniorchidejku, aby tie moje dve bezkvetove vedeli co maju robit...:D