rodina1
17.03.10,14:05
Dobrý deň, neskotrolujete mi zaúčtovanie?
daň z motorových vozidiel - prevádzková réžia áno
diaľničná známka - prevádzková réžia áno
dobrovoľné poistenie nemocenské SP - ostatné neodpočítateľné náklady áno
preprava tovaru - nákup tovaru analytika preprava, či prevádzková réžia? prevádzková réžia
upomienka od Orange - prevádzková réžia áno
Ďakujem
v texte
Zdenka175
17.03.10,13:13
Čítala som to ale neviem teraz narýchlo v ktorej téme. Keď si SZCO platí nemocenské pripoistenie , že to je VOZD - platby do fondov. Lebo teraz vo vyššom príspevku Rodina 1 napísala - VNZD. Čo je správne? Ďakujem za rady.
Monika Kováčová
17.03.10,13:15
dobrovoľné nemocenské poistenie VOZD.
mirkab14
17.03.10,15:23
Viete mi prosím poradiť? Za rok 2009 mám výdavok za tovar menší,ako hodnotu tovaru na sklade,pretože som všetko nedávala do výdavkov.Sklad je urobený presne a jeho hodnota je vyššia ako tie výdavky,je v tom nejaký problém?Nie som platcom DPH.Otázku stále obmieňam,lebo neviem či som zrozumiteľná,nik nereaguje,možno je tá otázka aj blbá....
Manual
17.03.10,15:28
nie je to v alfe, je to money s3, neviem, či by som to mohla uhradiť cez PPD ako príjem, keď nám to vôbec nezaplatili? prosím o radu, rada by som to uzatvorila, je to len 0,02 eura.
Ale to je v podstate jedno v ako SW sa pracuje. V každom sa musí dať vstúpiť do KZ a tam to douhraď ako som písal.
Zoltán Kovács
17.03.10,16:36
Viete mi prosím poradiť? Za rok 2009 mám výdavok za tovar menší,ako hodnotu tovaru na sklade,pretože som všetko nedávala do výdavkov.Sklad je urobený presne a jeho hodnota je vyššia ako tie výdavky,je v tom nejaký problém?Nie som platcom DPH.Otázku stále obmieňam,lebo neviem či som zrozumiteľná,nik nereaguje,možno je tá otázka aj blbá....

Áno je to problém. Ako budeš dokazovať pri daňovej kontrole ten rozdiel?
Zita5
17.03.10,16:51
Viete mi prosím poradiť? Za rok 2009 mám výdavok za tovar menší,ako hodnotu tovaru na sklade,pretože som všetko nedávala do výdavkov.Sklad je urobený presne a jeho hodnota je vyššia ako tie výdavky,je v tom nejaký problém?Nie som platcom DPH.Otázku stále obmieňam,lebo neviem či som zrozumiteľná,nik nereaguje,možno je tá otázka aj blbá....

Z akého dôvodu ste ho neúčtovala do výdavkov , ak sa smiem takto spýtať .
Monika Kováčová
17.03.10,16:54
Z akého dôvodu ste ho neúčtovala do výdavkov , ak sa smiem takto spýtať .
nechce byť predsa v strate... čo nevieš?
mirkab14
17.03.10,17:00
nechce byť predsa v strate... čo nevieš?
V strate bude,ale tovar nakúpila pred začatím živnosti a ten je aj v zásobách
Monika Kováčová
17.03.10,17:14
V strate bude,ale tovar nakúpila pred začatím živnosti a ten je aj v zásobách
podľa mňa ak máš nadobúdacie doklady, nemôžeš mať problém. Možno by stálo za to uviesť v inventarizačnom zápise takýto tovar ako prebytok ;). A spočítať spolu ako zostatok zásob a uviesť vo VoMaZ.
Zoltán Kovács
18.03.10,05:17
A čo tak zaevidovať pri začatí podnikania, ako vklad szčo, trebárs aj v nulovej hodnote.
mirkab14
18.03.10,12:22
podľa mňa ak máš nadobúdacie doklady, nemôžeš mať problém. Možno by stálo za to uviesť v inventarizačnom zápise takýto tovar ako prebytok ;). A spočítať spolu ako zostatok zásob a uviesť vo VoMaZ.
Vo VoMaZ som dala skutočný stav zásob a v zápise sumu rozdelím: tovar nadobudnutý pred začatím živnosti,doklady mám odložené bokom a tovar nakúpený zo živnosti, spolu tá hodnota dá hodnotu tovaru uvedenú na r.zásoby-tovar. Bude to dobre?
oriana
18.03.10,12:49
Toto nepomoze?
zo zakona o dani z prijmu:

§ 4
Základ dane
.....

(4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti8) poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8.
Ferdo Mravec
18.03.10,13:08
Poprosím o radu...
1. ako správne zaúčtovať príjem daňového bonusu cez BÚ??? treba viesť žiadosť o vrátenie DB v pohľadávkach??
2. zaúčtovanie dane za rok 2009
3. kedy sa ukladá ID ako uzávierkový??? počas roka ho nedávam ako uzávierkový, na konci roka??? ale potom v akej sume???
Ďakujem za každú radu...
mirkab14
18.03.10,13:15
Toto nepomoze?
zo zakona o dani z prijmu:

§ 4
Základ dane
.....

(4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti8) poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8.
To znemá,že ich zaúčtujem normálne,ako výdavky,ktoré som nakupovala po začatí živnosti, somnou polopate
rodina1
18.03.10,13:16
Poprosím o radu...
1. ako správne zaúčtovať príjem daňového bonusu cez BÚ??? treba viesť žiadosť o vrátenie DB v pohľadávkach?? treba to zaúčtovať ako záväzok voči DÚ znamienkom -, keď DÚ poukáže sumu na účet, zaúčtuješ ako úhrada záväzku - mzdy s tým znamienkom -
2. zaúčtovanie dane za rok 2009 - daň za rok 2009 sa tiež účtuje ako záväzok voči DÚ. Úhrada bude v roku 2010 ako VNZD - daň z príjmu
3. kedy sa ukladá ID ako uzávierkový??? počas roka ho nedávam ako uzávierkový, na konci roka??? ale potom v akej sume??? čo sú uzávierkové operácie sa píše v Postupoch účtovania pre JÚ, môže to byť napr. tvorba SF (ak nemáte samostatný účet pre SF) ...
Ďakujem za každú radu...

v texte
Monika Kováčová
18.03.10,13:35
To znemá,že ich zaúčtujem normálne,ako výdavky,ktoré som nakupovala po začatí živnosti, somnou polopate
ja by som ich zahrnula do VOZD uzávierkovou operáciou 31.12.2009 (int. doklad).
tinka111
18.03.10,13:52
Ahojte,
chcem sa opytat: zivnost zacala 1.9., ide o predajnu oblecenia, tovar nakupovali uz ale pocas augusta. Mozem tieto doklady uctovat s augustovymi datumami do VOZD?
Dakujem!
Monika Kováčová
18.03.10,14:13
základ dane sa upravuje v uzávierkových operáciach... príspevok presne nad otázkou tinka111
anithocka
19.03.10,07:09
SZČO odstala dotáciu z úradu práce v roku 2009 dala som to do príjmov, ktoré nesmú ovplyvniť základ dane, ale ako je to s výdavkami? celú dotáciu minula v roku 2009 ale ťahá mi to do výdavkov do daňového priznania čo by nemalo. účtujem v MRP.
Zita5
19.03.10,07:13
SZČO odstala dotáciu z úradu práce v roku 2009 dala som to do príjmov, ktoré nesmú ovplyvniť základ dane, ale ako je to s výdavkami? celú dotáciu minula v roku 2009 ale ťahá mi to do výdavkov do daňového priznania čo by nemalo. účtujem v MRP.

V MRP neúčtujem , ale prijatie dotácie je PNZD . Čerpanie dotácie je VOZD .
Na konci roka v uzávierkových operáciách zaúčtujete do príjmu OZD dotáciu vo výške jej čerpania .

Čiže ak píšete , že ste obdržali dotáciu a zároveň ste ju vyčerpali celú , tak v uzávierkových operáciách navýšite príjem OVZD o sumu dotácie .
certik
19.03.10,07:41
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať, ak živnostník dostal dotáciu z úradu práce, či si môže uplatniť paušálne výdavky?
Ejo
19.03.10,07:45
Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať, ak živnostník dostal dotáciu z úradu práce, či si môže uplatniť paušálne výdavky?
Može, ale ak nečerpal celú dotáciu, aj tak sa celá čiastka prijatej dotácie musí zdaniť - čiže zahrnúť do príjmov bez ohľadu na to, koľko sa čerpalo.
certik
19.03.10,07:56
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.
anithocka
19.03.10,08:40
Čiže ak píšete , že ste obdržali dotáciu a zároveň ste ju vyčerpali celú , tak v uzávierkových operáciách navýšite príjem OVZD o sumu dotácie .


pochopila som čo mi napísala pani Zita5, ale neviem ako to mám dostať do peňažného denníka? interným dokladom navýšiť príjem zo služieb či ako?

PS: nakoniec som to dala ako ostatné zdaniteľné príjmy interným dokladom...je to tak správne?
mirkab14
19.03.10,09:36
Prosím Vás,keď si SZČO spravila živnosť od 21.9.2009,aké doklady prikladám na DU k daňovému priznaniu do 21.9.2009?Stačí čestné prehlásenie,že v uvedenom období nemal zdaniteľné príjmy?Pracoval v zahraničí načierno :-((
Zita5
19.03.10,09:47
Prosím Vás,keď si SZČO spravila živnosť od 21.9.2009,aké doklady prikladám na DU k daňovému priznaniu do 21.9.2009?Stačí čestné prehlásenie,že v uvedenom období nemal zdaniteľné príjmy?Pracoval v zahraničí načierno :-((

1/Ak jeho zdaniteľné príjmy nepresiahli hranicu 2 012,85 eura a nie je v strate tak ,daňovník nie je povinný podať daňové priznanie . Daňový úrad však ale odporúča, oznámiť písomne , že z podnikania nedosiahol v roku 2009 žiadny príjem .
2/ Ak jeho príjmy sú také , že je povinný podať DP , tak pri vedení riadneho účtovníctva odovzdáte ako prílohu k DP Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch /§ 22 Postupy JU /.
3. Ak použijete uplatnenie paušálnych výdavkov tak odpoveď máte v tomto príspevku
http://www.porada.sk/t134743-uctovne-vykazy-kto-ich-v-roku-2009-neodovzdava-ako-prilohu-k-dp.html
4. Zahraničie neriešte , zodpovednosť nesie sám daňovník
Ferdo Mravec
19.03.10,12:44
Poprosím o radu...
1. ako správne zaúčtovať príjem daňového bonusu cez BÚ??? treba viesť žiadosť o vrátenie DB v pohľadávkach??
2. zaúčtovanie dane za rok 2009 to je daň odvedená obci, za nehnuteľnosť, či to je tak isto ako pre DÚ,????
3. kedy sa ukladá ID ako uzávierkový??? počas roka ho nedávam ako uzávierkový, na konci roka??? ale potom v akej sume???ID používam pri platbe platobnou kartou, tieto neviem kedy uložiť ako uzávierkové???
Ďakujem za každú radu...
A ešte mám otázočky...
- účtovanie preddavku za elektriku???
- účtovanie - vrátený preplatku za elektrinu na BÚ.???
mirkab14
19.03.10,12:44
1/Ak jeho zdaniteľné príjmy nepresiahli hranicu 2 012,85 eura a nie je v strate tak ,daňovník nie je povinný podať daňové priznanie . Daňový úrad však ale odporúča, oznámiť písomne , že z podnikania nedosiahol v roku 2009 žiadny príjem .
2/ Ak jeho príjmy sú také , že je povinný podať DP , tak pri vedení riadneho účtovníctva odovzdáte ako prílohu k DP Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch /§ 22 Postupy JU /.
3. Ak použijete uplatnenie paušálnych výdavkov tak odpoveď máte v tomto príspevku
http://www.porada.sk/t134743-uctovne-vykazy-kto-ich-v-roku-2009-neodovzdava-ako-prilohu-k-dp.html
4. Zahraničie neriešte , zodpovednosť nesie sám daňovník
Ďakujem,chcela som Vám pridať bod,ale nejde to
Zita5
19.03.10,12:51
Poprosím o radu...
1. ako správne zaúčtovať príjem daňového bonusu cez BÚ??? treba viesť žiadosť o vrátenie DB v pohľadávkach??
2. zaúčtovanie dane za rok 2009
3. kedy sa ukladá ID ako uzávierkový??? počas roka ho nedávam ako uzávierkový, na konci roka??? ale potom v akej sume???
Ďakujem za každú radu...

1./ Podľa postupov JU je to nasledovne
(5) V peňažnom denníku sa neúčtujú účtovné prípady, ktorými sa predpisuje povinnosť platieb alebo odvodov.

§ 4
Peňažný denník
(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu,
f) príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
g) výdakov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.

(8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
c) daň z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html) zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.


2. zaúčtovanie dane za rok 2009 - výdaj banka/pokladňa - výdavok neovplyvňujúci ZD - Daň z príjmu

3. kedy sa ukladá ID ako uzávierkový??? počas roka ho nedávam ako uzávierkový, na konci roka??? ale potom v akej sume???

Na konci roka v uzávierkových operáciách - v sume o akej potrebujete účtovať .
Zita5
19.03.10,12:53
A ešte mám otázočky...
- účtovanie preddavku za elektriku???
- účtovanie - vrátený preplatku za elektrinu na BÚ.???

1/ prevádzková réžia - VOZD
2/ POZD - iný
Monika Kováčová
19.03.10,12:57
2/ VOZD réžia mínusom
Ferdo Mravec
19.03.10,13:03
1./ Podľa postupov JU je to nasledovne
(5) V peňažnom denníku sa neúčtujú účtovné prípady, ktorými sa predpisuje povinnosť platieb alebo odvodov.

§ 4
Peňažný denník
(6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
a) peňažných prostriedkov v hotovosti v členení na príjmy a výdavky,
b) peňažných prostriedkov na účtoch v bankách v členení na príjmy a výdavky,
c) priebežných položiek v členení na príjmy a výdavky,
d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,
e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. nákup materiálu vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
2. nákup tovaru vrátane výdavkov súvisiacich s jeho obstaraním,
3. mzdy,
4. poistné a príspevky5) platené za fyzickú osobu alebo podnikateľa podľa § 1 a poistné a príspevky platené zamestnávateľom za zamestnancov,
5. prevádzkovú réžiu,
6. tvorbu sociálneho fondu,
f) príjmov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov,
g) výdakov, ktoré podľa osobitného predpisu4) neovplyvňujú základ dane z príjmov.

(8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
c) daň z príjmu (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html) zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.



ďakujem za radu.
Takže zaúčtujem DB ako záväzok voči DU so znamienkom mínus, a po prijatí od DÚ úhrada VNZD??? tak mi to bolo poradené.
Ferdo Mravec
19.03.10,13:05
2/ VOZD réžia mínusom

No a teraz si mám čo vybrať??? to od pani Zity sa mi zdá jednoduchšie.:)
Monika Kováčová
19.03.10,13:08
No a teraz si mám čo vybrať??? to od pani Zity sa mi zdá jednoduchšie.:)
ak si poskytovateľ elektrickej energie, tak potom je POZD aj logické... :)
ak nie si poskytovateľ elektrickej energie, tak je VOZD mínusom réžia logické :) a správne :)
Zita5
19.03.10,13:45
ak si poskytovateľ elektrickej energie, tak potom je POZD aj logické... :)
ak nie si poskytovateľ elektrickej energie, tak je VOZD mínusom réžia logické :) a správne :)

Ja som zasa opačného názoru , ak som si ponížila základ dane o preddavok na energiu cez VOZD , tak pri vyučtovaní v prípade preplatku /je to moja pohľadávka/si ich navýšim cez príjem OZD .

Ale ak zadávateľ použije ktorý koľvek spôsob , bude správny . Ak by sa jednalo , že si nechce navyšovať príjem z dôvodu budúceho platcu DPH t.j. prekročenia hranice ....tak jednoduchá moja odpoveď ..... raz sa ním možno aj tak stane .

Takže toť môj skromný názor a takto to robím ja . Samozrejme , nie je podmienkou , aby niekto použil spôsob môjho výkladu.;)
petra:-)
19.03.10,14:01
Dobrý deň, chcela by som si overiť môj názor, že pri prechode SZČO z jednoduchého účtovníctva r. 2009 na podvojné účtovníctvo r 2010 netreba upravovať základ dane v roku 2009 a pohľadávky a záväzky z kníh jednoduchého účtovníctva ovplyvnia až základ dane v roku 2010, ktoré sa na základe usmernenia pre prechod z JÚ na PÚ zaúčtujú v roku 2010 - pohľadávky 491/6xx a závazky 5xx/491.
Vopred ďakujem za každú odpoveď :)
Monika Kováčová
19.03.10,14:09
Dobrý deň, chcela by som si overiť môj názor, že pri prechode SZČO z jednoduchého účtovníctva r. 2009 na podvojné účtovníctvo r 2010 netreba upravovať základ dane v roku 2009 a pohľadávky a záväzky z kníh jednoduchého účtovníctva ovplyvnia až základ dane v roku 2010, ktoré sa na základe usmernenia pre prechod z JÚ na PÚ zaúčtujú v roku 2010 - pohľadávky 491/6xx a závazky 5xx/491.
Vopred ďakujem za každú odpoveď :)
téma ohľadne prechodu tu:http://www.porada.sk/1248509-post5.html
Ferdo Mravec
19.03.10,14:11
Ďakujem nejako to spravím , ale tento váš spôsob mi je ozaj jednoduchší, a sme platcovia DPH.
Monika Kováčová
19.03.10,14:18
Ďakujem nejako to spravím , ale tento váš spôsob mi je ozaj jednoduchší, a sme platcovia DPH.
:) obhajoba vášho postupu je však na vás ako daňovom subjekte
petra:-)
19.03.10,14:50
téma ohľadne prechodu tu:http://www.porada.sk/1248509-post5.html

Ja viem kde na porade sú k tomu témy, používam vyhľadávanie ;) Dokument priložený v príspevku mám naštudovaný. Práve v uvedenom dokumente je na strane 8 uvedené, že položky zaúčtované na účty 5 a 6 budú zahrňované do základu dane v zdaňovacích obdobiach, ktoré ustanoví MF SR všeobecne právnym predpisom na základe § 51 zákona o DzP.

Účtovný postup prechodu mi je jasný, pýtam sa na úpravu základu dane, v zmysle § 51.
Ferdo Mravec
19.03.10,15:06
:) obhajoba vášho postupu je však na vás ako daňovom subjekte

Mala som už dve daňové kontroly, a podľa tohto čo tu čítam, viacej vecí mám zaúčtovaných inak, nie nejaké veľké odchýlky, ale vôbec nikto sa nato z daňovákov nereagoval, skôr hľadali také veci že čo je na dokladoch, a pripomienky boli napr. k minerálke pre zamestnancov, a nie k postupom účtovania. Ale človek nikdy nevie, tak sa to snažím teraz všetko uviesť na správny spôsob účtovania, aby tá ďalšia daňová nebola práve o tomto.:)
ďakujem vám dievčence za rady...
mirkab14
19.03.10,16:02
Prosím Vás, DP podávam v mieste trvalého pobytu daňovníka,alebo v mieste podnikania daňovníka,lebo sú rozdielne.
oriana
19.03.10,16:31
Prosím Vás, DP podávam v mieste trvalého pobytu daňovníka,alebo v mieste podnikania daňovníka,lebo sú rozdielne.


zo zakona o sprave dani a poplatkov
§ 3
Miestna príslušnosť
(1) Miestna príslušnosť správcu dane sa riadi, ak tento zákon alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, u právnickej osoby jej sídlom, inak miestom skutočného vedenia6ec) a u fyzickej osoby jej trvalým pobytom, 2) inak miestom, kde sa obvykle zdržuje.3)
Timka1
19.03.10,16:35
Prosím Vás, DP podávam v mieste trvalého pobytu daňovníka,alebo v mieste podnikania daňovníka,lebo sú rozdielne.

ak je to fyzická osoba, dávaš miesto trvalého pobytu, ak je to PO, dávaš miesto podnikania
mirkab14
19.03.10,16:43
Prosím o radu:
1.
podnikateľka nakupovala tovar v Poľsku, potraviny do bufetu.Bločky z Poľska som prerátala kurzom ECB s dátumu deň pred nákupom a mám obavu,že to malo byť kurzom,aký bol v ten deň,ked má bloček
2. Nie je platcom DPH, takže jej výdaj je suma uvedená aj s poľskou daňou,však?
eva.ch
19.03.10,17:25
Prosím o radu:
mozem dat do vydavkov ucet za telefon, ktory je sice vystaveny na meno podnikatela ale nie aj na jeho ICO? Dakujem
petra:-)
19.03.10,19:41
Dobrý deň, chcela by som si overiť môj názor, že pri prechode SZČO z jednoduchého účtovníctva r. 2009 na podvojné účtovníctvo r 2010 netreba upravovať základ dane v roku 2009 a pohľadávky a záväzky z kníh jednoduchého účtovníctva ovplyvnia až základ dane v roku 2010, ktoré sa na základe usmernenia pre prechod z JÚ na PÚ zaúčtujú v roku 2010 - pohľadávky 491/6xx a závazky 5xx/491.
Vopred ďakujem za každú odpoveď :)


téma ohľadne prechodu tu:http://www.porada.sk/1248509-post5.html


Ja viem kde na porade sú k tomu témy, používam vyhľadávanie ;) Dokument priložený v príspevku mám naštudovaný. Práve v uvedenom dokumente je na strane 8 uvedené, že položky zaúčtované na účty 5 a 6 budú zahrňované do základu dane v zdaňovacích obdobiach, ktoré ustanoví MF SR všeobecne právnym predpisom na základe § 51 zákona o DzP.

Účtovný postup prechodu mi je jasný, pýtam sa na úpravu základu dane, v zmysle § 51.

Prosím, vie sa niekto k tomu konkrétne vyjadriť? Ďakujem
Monika Kováčová
20.03.10,06:50
Zdanené to bude logicky v roku 2010 - účty 5xxx a 6xxx Nijaké iné usmernenie som podľa § 51 nenašla. Usmernenie podľa § 51 je vlastne Postup pri prechode z jú na pú a opačne. To máš... takže je to v poriadku.
Zuzanak1
20.03.10,08:33
Ahojte, prosím o radu.
Musí si SZČO uplatniť výdaje - napr. zaplatené poistné v DP, ak nechce aby mu vyšla strata ? (ide mi o DB, príjem nato má).
ďakujem.
bv_alexandra
20.03.10,08:40
Ahojte, prosím o radu.
Musí si SZČO uplatniť výdaje - napr. zaplatené poistné v DP, ak nechce aby mu vyšla strata ? (ide mi o DB, príjem nato má).
ďakujem.

to že pôjde SZčO do straty mu nárok na daňový bonus neovplyvní ak má naň nárok.
Všetky výdaje by mali byť evidované v účtovníctve aby sme dodržali presný a "pravdivý a verný obraz firmy";)
Ospravedlnujem sa za chybnú info - vdaka Monika za upozornenie. :);)
Monika Kováčová
20.03.10,08:57
to že pôjde SZčO do straty mu nárok na daňový bonus neovplyvní ak má naň nárok.
Všetky výdaje by mali byť evidované v účtovníctve aby sme dodržali presný a "pravdivý a verný obraz firmy";)
nárok na DB strata samozrejme ovplyvní, ak ide o SZČO.

§33
(8) Daňový bonus si môže uplatniť aj daňovník, ktorý v zdaňovacom období nedosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, 123) ak v tomto zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6.

Vykázať Základ dane znamená mať základ dane vyšší ako 0 :)


Všetky výdaje by mali byť evidované v účtovníctve aby sme dodržali presný a "pravdivý a verný obraz firmy"

ustanovenia zákona o účtovníctve samozrejme by mali zostať zachované

upraviť základ dane odporúčam cez uzávierkové operácie (Interný doklad - mínusom položky zvyšujúce základ dane, v tvojom prípade poistné
Zdenka175
20.03.10,08:59
Re: začiatočník v jednoduchom účtovníctve
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Zuzanak1 Pozri príspevok

Ahojte, prosím o radu.
Musí si SZČO uplatniť výdaje - napr. zaplatené poistné v DP, ak nechce aby mu vyšla strata ? (ide mi o DB, príjem nato má).
ďakujem.

bv-alexandra - to že pôjde SZčO do straty mu nárok na daňový bonus neovplyvní ak má naň nárok.
Všetky výdaje by mali byť evidované v účtovníctve aby sme dodržali presný a "pravdivý a verný obraz firmy"


No ak má len príjmy zo živnosti tak by nemal byť strate. Ak by mal prijem zo závislej činnosti nad 1773 e a ako SZCO bol v strate, vtedy by mal nárok na DB

§ 33
Daňový bonus
Na začiatok

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
Zuzanak1
20.03.10,09:26
nárok na DB strata samozrejme ovplyvní, ak ide o SZČO.

§33
(8) Daňový bonus si môže uplatniť aj daňovník, ktorý v zdaňovacom období nedosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, 123) ak v tomto zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6.

Vykázať Základ dane znamená mať základ dane vyšší ako 0 :)



ustanovenia zákona o účtovníctve samozrejme by mali zostať zachované

upraviť základ dane odporúčam cez uzávierkové operácie (Interný doklad - mínusom položky zvyšujúce základ dane, v tvojom prípade poistné
ďakujem za všetky rady, mal iba príjmy zo živnosti, a vychádza mu strata lebo už skoro nič nezarobil, ale kým pozastavil živnosť musel platiť odvody, nájom a tak.
Monika myslíš, že to môže byť tak, že na konci dám poistné mínusom ? len aby nedosiahol stratu ? ono to je aj tak okaté, že je to len kvôli DB.
Monika Kováčová
20.03.10,09:47
výdavky máš možnosť uplatniť, nie povinnosť... okaté neokaté...
Zuzanak1
20.03.10,10:33
výdavky máš možnosť uplatniť, nie povinnosť... okaté neokaté...
ďakujem, to je aj môj názor.
seda
20.03.10,10:34
Dobrý deň, opäť by som si chcela overiť. Postup účtovania leasingu v JU nákladného vozidla.
Mám DF za a účtujeme ich?
poplatok uzatvorenia LZ: 39. ostatné neodčítateľné výdavky
1.zvýšená splátka: 39. ostatné neodčítateľné výdavky
Mám LZ kde je vyčíslená vstupná cena+poplatok za uzatvorenie zmluvy, t.j. 14.276,29 vystavím záväzok s názvom obstarávacia cena vozidla. Tiež príjmem s touto sumou auto do Knihy majetku. Následne každý mesiac uhrádzam sumu 451,93 z BU, ktorá obsahuje istinu+úrok+DPH a tu mi to už nie je jasné. Podľa toho čo som tu čítala tak mám vystaviť záväzok mesačne podľa splátkového kalendára len na úrok + DPH. To značí, že pri úhrade z BU budem mať jednu úhradu ale budem znižovať 2 zäväzky? Záväzok s istinou a záväzok s úrokom+DPH? Úrok dávam na 25. réžiu a istinu na 39. ostatné nedočítateľné výdavky. Nechápem postup v JU, nerobím JU často, robím PU, no tam mi to príde logické, ale pre JU tomu nerozumiem. Robila som si aj tú tabuľku čo je na porade, no v podstate ju nechápem. Pomôžete mi? Ďakujem
mirkab14
20.03.10,13:49
Prosím Vá,kde uvádzam jednotlivé druhy príjmov? SZČO má príjem zo živnosti,to viem,zo závislej činnosti to viem,ale poberala aj nemocenské a materské,to neviem kde uviesť?
Timka1
20.03.10,13:50
Prosím Vá,kde uvádzam jednotlivé druhy príjmov? SZČO má príjem zo živnosti,to viem,zo závislej činnosti to viem,ale poberala aj nemocenské a materské,to neviem kde uviesť?

materská a nemocenské dávky nie sú zdaniteľné príjmy, preto sa nikde neuvádzajú v DP
mirkab14
20.03.10,13:59
Prosím Vá,kde uvádzam jednotlivé druhy príjmov? SZČO má príjem zo živnosti,to viem,zo závislej činnosti to viem,ale poberala aj nemocenské a materské,to neviem kde uviesť?
Príjem zo živnosti mala za 2.mesiace 133 EUR, má second hand, musím jej urobiť účtovníctvo,alebo stačia paušálne výdavky,má registračnú pokladňu a vlastne tovar na sklade.....
Timka1
20.03.10,14:05
Príjem zo živnosti mala za 2.mesiace 133 EUR, má second hand, musím jej urobiť účtovníctvo,alebo stačia paušálne výdavky,má registračnú pokladňu a vlastne tovar na sklade.....

môžeš uplatniť paušálne výdaje, čo je pre ňu viac výhodné (paušál alebo jedn. účto), ale tiež záleží od toho či mala ešte nejaké príjmy v roku 2009 lebo ak nemala, tak či tak nezdaní tých 133 €

tovar na sklade neovplyvní ZD, do paušálu idú len skutočne uhradené príjmy a výdaje budú 40% + poistné uhradené v roku 2009
mysimis
20.03.10,14:06
Príjem zo živnosti mala za 2.mesiace 133 EUR, má second hand, musím jej urobiť účtovníctvo,alebo stačia paušálne výdavky,má registračnú pokladňu a vlastne tovar na sklade.....

Môžeš použiť paušálne výdavky.
mirkab14
20.03.10,14:52
[QUOTE=Timka1;1345601]môžeš uplatniť paušálne výdaje, čo je pre ňu viac výhodné (paušál alebo jedn. účto), ale tiež záleží od toho či mala ešte nejaké príjmy v roku 2009 lebo ak nemala, tak či tak nezdaní tých 133 €
mala príjmy zo závislej činnosti
Timka1
20.03.10,14:56
[QUOTE=Timka1;1345601]môžeš uplatniť paušálne výdaje, čo je pre ňu viac výhodné (paušál alebo jedn. účto), ale tiež záleží od toho či mala ešte nejaké príjmy v roku 2009 lebo ak nemala, tak či tak nezdaní tých 133 €
mala príjmy zo závislej činnosti

neviem síce v akej výške mala príjem zo ZČ, ale uplatní jej 40% paušál ak skutočné výdaje boli nižšie ako 40% z príjmov
nezabudni prirátať k 40% aj poistné, ale len to skutočne uhradené v roku 2009
mirkab14
20.03.10,15:16
[QUOTE=mirkab14;1345655]

neviem síce v akej výške mala príjem zo ZČ, ale uplatní jej 40% paušál ak skutočné výdaje boli nižšie ako 40% z príjmov
nezabudni prirátať k 40% aj poistné, ale len to skutočne uhradené v roku 2009
ďakujem za rady,nemôžem udeliť body.Zo ZČ mala 385, a ide mi o to,aby získala daňový bonus,ale ZD jej vychádza +,tak daň.bonus je výjde.Nárok naň má na celý mesiac,v ktorom sa dieťatko narodilo?
Tweety
20.03.10,15:16
[QUOTE=Timka1;1345663]
ďakujem za rady,nemôžem udeliť body.Zo ZČ mala 385, a ide mi o to,aby získala daňový bonus,ale ZD jej vychádza +,tak daň.bonus je výjde.Nárok naň má na celý mesiac,v ktorom sa dieťatko narodilo?
Áno.
Zoltán Kovács
20.03.10,15:18
Pre nárok na DB nie je potrebné splniť, okrem kladného základu dane, aj to, aby príjem bol vo výške 50% MM?
mirkab14
20.03.10,15:32
Pre nárok na DB nie je potrebné splniť, okrem kladného základu dane, aj to, aby príjem bol vo výške 50% MM?
Ale príjem zo živnosti nemusí byť vo výške 50% MM, tam sa posudzuje ZD a keď je +, tak má nárok na DB.Opravte ma.
Tweety
20.03.10,15:36
§ 33 Zákon o dani z príjmov
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
mirkab14
20.03.10,15:40
§ 33 Zákon o dani z príjmov
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
Ďakujem,nemá nárok na DB, dám ho manželovi,stále som začiatočník a už sa tomu venujem dosť dlho.Ďakujem pekne
Judith18
23.03.10,09:25
Ahojte poráďáci...
chcem sa spýtať ako riešite vec s tovarom ktorý je predaný mimo RP? Ja to dávam ako osobnú spotrebu podnikateľa. Neviem či je to správne a čo na to danová kontrola???
babi2
23.03.10,09:58
Ahojte poráďáci...
chcem sa spýtať ako riešite vec s tovarom ktorý je predaný mimo RP? Ja to dávam ako osobnú spotrebu podnikateľa. Neviem či je to správne a čo na to danová kontrola???
Čiže nepriznávaš príjem a to určite správne nie je, to je môj názor
Zita5
23.03.10,09:59
Ahojte poráďáci...
chcem sa spýtať ako riešite vec s tovarom ktorý je predaný mimo RP? Ja to dávam ako osobnú spotrebu podnikateľa. Neviem či je to správne a čo na to danová kontrola???

Skúste dať dopyt na daňové riaditeľstvo :) Ale na tejto stránke by sa takáto otázka nemala zadávať .
Anja111
23.03.10,10:03
Ahojte poráďáci...
chcem sa spýtať ako riešite vec s tovarom ktorý je predaný mimo RP? Ja to dávam ako osobnú spotrebu podnikateľa. Neviem či je to správne a čo na to danová kontrola???
Mimo ERP tovar nepredávame...
anithocka
23.03.10,10:17
nemáte náhodou vzor tlačiva na interné doklady pre jednoduché účtovníctvo? neviem si ani predstaviť ako by malo vyzerať..
seda
23.03.10,18:41
nemáte náhodou vzor tlačiva na interné doklady pre jednoduché účtovníctvo? neviem si ani predstaviť ako by malo vyzerať..

Ja mám niečo také
anithocka
23.03.10,19:52
Seda ĎAKUJEM Ti véééľmi pekne pomohlo mi to, len mám otázku čo píšeš do stĺpca účtovanie?
sybila3
23.03.10,20:10
nejako mi robí šarapatu zaúčtovanie SF. Tvorba SF by mala ísť do PNZD a čerpanie VNZD?
JanaJB
23.03.10,20:24
nejako mi robí šarapatu zaúčtovanie SF. Tvorba SF by mala ísť do PNZD a čerpanie VNZD?
Tvorba SF sa účtuje ako VOZD, príjem na účet SF ako PNZD a čerpanie SF ako VNZD.
Ferdo Mravec
23.03.10,20:36
Dobrý večer, poprosila by som o radu...
1.SF evidujem na osobitnom účte, a prispievam do neho tak, že z podnik účtu posielam každý mesiac vypočítaný prídel. Keď dávam výdaj z pod.účtu a dám to zapísať aj do evidencie SF (účtujem v Alfe) tak tam mi dá že čerpanie, pritom ja ho nečerpám len ho chcem preniesť na účet soc. fondu. Ako to mám správne zaúčtovať aby mi to nepísalo v evidencii soc. fondu čerpanie??
Alebo sa nemá písať výdaj SF z BÚ do evidencie SF a zapisovať tam len Príjem na účte SF???
2.Vedeli by ste mi poradiť všetky možnosti čerpania soc. fondu??? Podnikateľ, zamestnancom stravu hradí celú (varí sám), stravné lístky nemá.
3. čo mám zaevidovať do záväzkov pri úhrade zdravotného a sociálneho poistenia SZČO keď doklad o úhrade je len Bank. výpis, môže byť v evidencii záväzkov teda výpis???
Ďakujem...
sybila3
23.03.10,20:47
viem ako sa to účtuje, len nejako to nemôžem zaúčtovať v programe, mám to takto: VOZD-tvorba SF=18,90 =tvorba za r. 2009. Potom PNZD - príjem z pokladne do knihy SF tvorba SF =suma z min. rokov 33,57+18,90=52,47 a VNZD=čerpanie SF doplatok za stravné lístky 15,47. Ak odpočítam od celkovej tvorby čerpanie, tak by som mala dostať sumu, ktorá je v knihe SF ku koncu roka čo je 37. TAkto to dúfam je dobre. ďakujem
JanaJB
23.03.10,21:00
Dobrý večer, poprosila by som o radu...
1.SF evidujem na osobitnom účte, a prispievam do neho tak, že z podnik účtu posielam každý mesiac vypočítaný prídel. Keď dávam výdaj z pod.účtu a dám to zapísať aj do evidencie SF (účtujem v Alfe) tak tam mi dá že čerpanie, pritom ja ho nečerpám len ho chcem preniesť na účet soc. fondu. Ako to mám správne zaúčtovať aby mi to nepísalo v evidencii soc. fondu čerpanie??
Alebo sa nemá písať výdaj SF z BÚ do evidencie SF a zapisovať tam len Príjem na účte SF???
2.Vedeli by ste mi poradiť všetky možnosti čerpania soc. fondu??? Podnikateľ, zamestnancom stravu hradí celú (varí sám), stravné lístky nemá.
3. čo mám zaevidovať do záväzkov pri úhrade zdravotného a sociálneho poistenia SZČO keď doklad o úhrade je len Bank. výpis, môže byť v evidencii záväzkov teda výpis???
Ďakujem...

1. Ak v ALFE z BÚ účtuješ výdaj z BÚ ako tvorbu SF, tak aj do evidencie SF Ti bude účtovať tvorbu SF a nie čerpanie.
2. ?
3. Predpis poistného: ZP z RZZP a SP podľa výpisu z DP z predchádzajúceho roka.
Ferdo Mravec
23.03.10,21:04
3. Predpis poistného: ZP z RZZP a SP podľa výpisu z DP z predchádzajúceho roka.
Ja myslím ako fyzicky čo mám založiť do záväzkov, teda aj podľa čoho zapísať. Či to nieje potrebné každý mesiac nejako dokladovať? Alebo na začiatku roka dám celkový sumár do záväzkov a potom len odpisujem postupne každý mesiac?
Ferdo Mravec
23.03.10,21:10
Za zdrav a sociál. poistenie za zamestnancov dávam do evidencie kópie výkazu pre zdravotnú a pre sociálnu, to si pod poradovým číslom zapíšem do záväzkov. Robím to dobre??
seda
23.03.10,21:18
Seda ĎAKUJEM Ti véééľmi pekne pomohlo mi to, len mám otázku čo píšeš do stĺpca účtovanie?

Píšem tam svoje číselné skratky + popis , napr. V/25-1 prevádzková réžia - poštovné, ...
JanaJB
23.03.10,21:32
Ja myslím ako fyzicky čo mám založiť do záväzkov, teda aj podľa čoho zapísať. Či to nieje potrebné každý mesiac nejako dokladovať? Alebo na začiatku roka dám celkový sumár do záväzkov a potom len odpisujem postupne každý mesiac?
Predpis poistného sa podľa DP napr. za rok 2008 mení k 1.7.2009 a platí do 30.6.2010. Evidujem v knihe záväzkov mesačne, nie sumárne. Pre všetky zápisy mám ako doklad RZZP a výpis z DP, podľa čoho boli preddavky vypočítané. Do knihy záväzkov to nezakladám.
Marína
24.03.10,05:13
Ja myslím ako fyzicky čo mám založiť do záväzkov, teda aj podľa čoho zapísať. Či to nieje potrebné každý mesiac nejako dokladovať? Alebo na začiatku roka dám celkový sumár do záväzkov a potom len odpisujem postupne každý mesiac?
Do Ostatných záväzkov môžeš založiť ...... viď priložený súbor. Prispôsobila som ho tak, aby si mal na výber, či už mesačný alebo za obdobie. Vyplnenie dátami je len pre ukážku, pozor, neprepíš vzorce.
Ak sa rozhodneš pre ZA za obdobie, doporučujem vytvoriť ZA za mesiac 1-6, 7-12.
Ak by SZČO bola PN, upravíš VZ, výšku odvodov, tým aj sumu ZA.
Marcelka V
24.03.10,17:45
Poradite mi prosím? Je partia chalanov,každý z ních má voľnú živnosť.Dodávateľ fakturu za ich prácu vyplaca za všetkých jednému. Ten potom vystaví faktúry ostatným. Môže sa to takto robiť? Potrebuju k tomu aj nejaké zmluvy o dielo s dodavateľom a medzi sebou? Ďakujem.
ego.mc
24.03.10,18:11
Mali by mať medzi sebou uzatvorené zmluvy.
Len mi nie je jasné, aké faktúry vystavuje ten jeden ostatným.
Nemali by oni jemu?
Marcelka V
24.03.10,18:29
Jaj ano. Myslela som dobre a napísala zle. Vďaka.
Ferdo Mravec
24.03.10,19:57
Potrebovala by som pomôcť...ja viem že sa toho popísalo veľa, ale už ma tlačí čas...
-PHM za rok 2009 mám zaúčtované v PD, odpočítané DPH za jednotlivé kvartály, môžem cez ID uplatniť paušál?? Mám si dať do príjmov 20 % z celkovej sumy s DPH z PHM ako POZD?
Auto bolo na 100% používané len na podnikanie, je napísané na firmu. Akurát majiteľ sa "nezdržiaval" písaním evidencie jázd.
Ferdo Mravec
24.03.10,20:01
Do Ostatných záväzkov môžeš založiť ...... viď priložený súbor. Prispôsobila som ho tak, aby si mal na výber, či už mesačný alebo za obdobie. Vyplnenie dátami je len pre ukážku, pozor, neprepíš vzorce.
Ak sa rozhodneš pre ZA za obdobie, doporučujem vytvoriť ZA za mesiac 1-6, 7-12.
Ak by SZČO bola PN, upravíš VZ, výšku odvodov, tým aj sumu ZA.

ďakujem....
A ešte by si mi nevedela poradiť s možnosťou čerpania SF, ja ho prenášam z roka na rok, je to dobre??? daňová kontrola nato nehovorila nič, tak neviem. Neexistuje nejaký článok, kde sú všetky možnosti, a nie len strava a cestovné???
seda
24.03.10,20:07
Dobrý večer, chcela by som Vás poprosiť o radu. Mám zálohovú faktúru 4617,60 PLN zo dňa 8.12.09, uhradená z BU 9.12.09 kurzom banky 4,0598 a ostrá faktúra je s dátumom 28.12.09 dávam kurz NBS 4,161. Robím správne, že zálohovú faktúru dávam s kurzom úhrady t.j. 1137,40 Eur a ostrú faktúru s kurzom NBS 1109,73 Eur? V knihe faktúr mi svieti -27,67, vraj o tomto sa v peňažnom denníku neúčtuje, len sa má v knihe faktúr vyrovnať. No lenže moje MRP ma hádže rovno do peňažného denníka. Neviete niekto čo s tým? Ďakujem
seda
24.03.10,20:23
Ešte zase ja, si chcem overiť, že v JU sa časové rozlíšenie finančného leasingu nerieši, tak ako v PU. Kedy zaplatím vtedy do výdavkov? Ďakujem
Marína
24.03.10,21:06
ďakujem....
A ešte by si mi nevedela poradiť s možnosťou čerpania SF, ja ho prenášam z roka na rok, je to dobre??? daňová kontrola nato nehovorila nič, tak neviem. Neexistuje nejaký článok, kde sú všetky možnosti, a nie len strava a cestovné???
Všetko je v zákone, pozri § 7 http://www.porada.sk/t39485-zakon-o-socialnom-fonde-od-1-1-2009-a.html#7
chudaska
25.03.10,08:36
Dobrý den, chcem sa pytat, mam zivnostnika, ktory zacal cast nehnutelnosti prenajimat /po dohovore s prenajimatelom/ -zivnostnik nie je majitel nehnutelnosti, vedieme JU -ma cajovnu, co s vydavkami, ktore sa tykaju prenajatej nehnutelnosti, on ju totiz este predtym opravil, vymaloval.....ma to udat ako vydavky k prenajmu? Alebo moze k prijmom z prenajmu dat vydavky pausalom 40%....aj ked pri prijmoch zo zivnosti vedieme uctovnictvo nie pausal? Dakujem za radu....
bv_alexandra
25.03.10,08:49
Ahojte cca pred rokom sa tu rozoberalo ako sa eviduje kontokorent v Ju a akým spôsobom sa vykazuje vo výkazoch.
Pri hladaní jedného dopytu, som narazila nato že mám u seba aj dopyt na túto tému, tak ho sem prikladam. ;)
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 4 ods. 1 b) postupov účtovania v jednoduchom účtovníctve sa v peňažnom denníku účtujú príjmy a výdavky na účtoch v bankách vrátane úverov a termínovaných vkladov bez ohľadu na dobu ich splatnosti. Podľa § 4 ods. 2 postupov účtovania pre JÚ pohyb peňažných prostriedkov na účtoch v bankách sa účtuje v peňažnom denníku v prehľade peňažných prostriedkov na účtoch v bankách podľa výpisov z účtov v bankách.
Keď je stav na kontokorentnom účte mínus, musí sa aj v peňažnom denníku zachytiť takýto stav mínusom. Môžme vychádzať z § 4 ods. 10 postupov v JÚ , keďže sa účtovné zápisy v peňažnom denníku robia v nadväznosti na zostatky jednotlivých účtov v banke a zostatok na bežnom účte je mínus.
Podľa bodu 14. Vysvetliviek k výkazu o majetku a záväzkoch sa na riadku č. 18 výkazu o majetku a záväzkoch vykazuje zostatok nesplateného úveru a nesplatených pôžičiek z knihy záväzkov a mínusový zostatok na kontokorentnom účte.
Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o odpoveď na účtovanie a vykazovanie povoleného prečerpania na bankovom účte v sústave jednoduchého účtovníctva.
Klient má povolené prečerpanie na BU a tým pádom vo výpise mám mínusový zostatok.
Je správne účtovať do mínusu?

A tiež pokiaľ toto povolené prečerpanie prechadza kalendárnymi rokmi,ako je správne uviesť tieto zostatky do výkazov.
1. Uviesť mínusový zostatok vo výkaze o majetku a záväzkoch na r. 11 alebo 2. uviesť nulu na r. 11 a v prípade že je zostatok na účte -1000,-Eur tento uviesť do r. 18úvery?
Ďakujem za skoru odpoveĎ.
S pozdravom
Ferdo Mravec
25.03.10,14:27
Potrebovala by som pomôcť...ja viem že sa toho popísalo veľa, ale už ma tlačí čas...
-PHM za rok 2009 mám zaúčtované v PD, odpočítané DPH za jednotlivé kvartály, môžem cez ID uplatniť paušál?? Mám si dať do príjmov 20 % z celkovej sumy s DPH z PHM ako POZD?
Auto bolo na 100% používané len na podnikanie, je napísané na firmu. Akurát majiteľ sa "nezdržiaval" písaním evidencie jázd.
Prosím pomôžte, môžem to takto spraviť????
veronkaj
26.03.10,08:46
prosím máme dilemu
známa prišla za nami s otázkou :

účtuje v JU platca dph szčo gastrolístky pre szčo a má aj zamestnancov a teraz :

podľa jej verzie :
- lístky kupuje na jednu faktúru aj pre szčo aj pre zamestnancov a poplatok dáva do réžie a dph celú uplatňuje v dph.
- max. výška stravného uznaného je 3,60 (pri zamestnancoch do nákladov ide 1,98 Eur) oni kupujú gastrolístky v hodnote 3,00 Eur
- do nákladov dáva u szčo celých 3,00 a u zamestnancov 55 % = 1,65 a ešte k tomu do nákladov vyráta , že:
zamestnávateľ má právo si uplatniť max. 3,60 a dať do nákladov z toho 55%=1,98 takže ešte dopočíta 1,98-1,65 čo dáva z lístkov = 0,33 a túto sumu ešte priráta do nákladov za každý deň a každého zamestnanca.

Podľa mňa to nerobí správne ale malo by to byť:
- lístky kupované pre szčo - nieje nárok na odpočet dph takže musí poplatok rozdeliť adekvátne počtu lístkov pre szčo alebo kupovať preň zvlásť na faktúru
- pre zamestnancov ak nakúpi zamestnávateľ gastrolístky v hodnote 3,00 Eur tak si môže do nákladov uplatňovať len 55 % z 3,00 Eur a nie ešte dopočítavať čo je stanovené maximom.


prosím určite to bude zaujímať aj ostatných koho postup je správny.

ďakujem
veronkaj
26.03.10,11:09
,
10eva
26.03.10,11:54
Dobrý chcela by som sa opýtať že podnikateľ mi doniesol príjmy za rok 2008 neviete mi poradiť e koľko bude platiť z daňového úradu pokutu? ale v tom roku 2008 bol strate len sa mu zníži strata o 19000 SK Prosím
lulko
26.03.10,13:41
mam tiez SZCO, kt. kupuje na jednej fa SL pre seba aj pre zamestnancov a ja to uctujem takto: gastrolístky pre SZCO uctujem v hodnote SL do réžie /maximálne 3,60/. SL pre zamestnancov uctujem v sume 55% z 3,60 do réžie aj ked cena gastrolistka je 2,70 eur. Zákon umoznuje prispievat zamestnancovi na stravu maximálne 55% z ceny stravného anoveného pre časové pásmo 5 až 12 hodín, takže myslím že je v to poriadku.
Čo sa týka DPH by sa nemalo odpočítavať, napriek tomu ho odpočítavam pretože provízia pri kúpe 100 a 120 ks gastrolístkov je rovnaká /ak nekúpim SL pre szčo aj tak sa výška provízie nezmení.
zyx66
27.03.10,11:58
Caute, potrebujem poradit. Ked mi odide platba z uctu do socialky a do zdravotnej, tak jediny doklad o platbe je vlastne vypis z uctu. Mam vsak jednu platbu (tlac reklamneho plagatu) ktoru som platil na platobnom terminale v tlaciarni ale nemam k nemu blocik. Staci ze mam tu paltbu viditelnu vo vypise z uctu alebo je nutny aj blocik (doklad o zaplateni) pokial to chcem uctovat ako vydaj? Dakujem za radu.
Monika Kováčová
27.03.10,12:02
preukázatelnosť výdavku zdokladujete len dokladom o nákupe /ERP, faktúra/.
Ferdo Mravec
27.03.10,13:17
Potrebovala by som pomôcť...ja viem že sa toho popísalo veľa, ale už ma tlačí čas...
-PHM za rok 2009 mám zaúčtované v PD, odpočítané DPH za jednotlivé kvartály, môžem cez ID uplatniť paušál?? Mám si dať do príjmov 20 % z celkovej sumy s DPH z PHM ako POZD?
Auto bolo na 100% používané len na podnikanie, je napísané na firmu. Akurát majiteľ sa "nezdržiaval" písaním evidencie jázd.

Poraďáci poraďte či to takto môžem spraviť....prosíííííím...
Timka1
27.03.10,13:20
dávaš 100% PHL bez dph do VOZD a následne na koniec roka preúčtuješ cez ID 20% PHL bez dph ako VNZD, tým pádom sa ti zvýši ZD
Zita5
27.03.10,13:28
dávaš 100% PHL bez dph do VOZD a následne na koniec roka preúčtuješ cez ID 20% PHL bez dph ako VNZD, tým pádom sa ti zvýši ZD

S touto odpoveďou súhlasím a na doplnenie pre zadávateľku pridávam ešte link i keď sa názov zdá byť iný
http://www.porada.sk/1351110-post2.html
Ferdo Mravec
27.03.10,13:30
Ďakujem, už by som to tam šupla aj s DPH.
Timka1
27.03.10,13:44
Ďakujem, už by som to tam šupla aj s DPH.

nemôžeš to dávať s DPH, nakoľko si ju už uplatnila, pracuješ len so sumou bez dph
Ferdo Mravec
27.03.10,14:04
Spravila som to ako si povedala, akurát tento SZČO má je v trate, a myslela som že sa aj táto strata zmení o túto odpočítanú čiastku, ale nezmenila sa. Je to dobre??? či mám hľadať chybu?
Timka1
27.03.10,14:08
Spravila som to ako si povedala, akurát tento SZČO má je v trate, a myslela som že sa aj táto strata zmení o túto odpočítanú čiastku, ale nezmenila sa. Je to dobre??? či mám hľadať chybu?

ZD sa mal zmeniť, mal sa zvýšiť, niečo nemáš v poriadku, prejdi si ešte raz ako máš účtované jednotlivé doklady za PHL a ako si zaúčtovala 20% VNZD
Zita5
27.03.10,14:09
Spravila som to ako si povedala, akurát tento SZČO má je v trate, a myslela som že sa aj táto strata zmení o túto odpočítanú čiastku, ale nezmenila sa. Je to dobre??? či mám hľadať chybu?

Takže ešte raz rozpíšte ako máte PHL účtované počas roka .Lebo mi to nie je jasné z Vašej zadanej otázky .Ak môžem poprosiť ;)
Ferdo Mravec
27.03.10,14:15
PHL mám účtované ako matriál - VOZD v cene bez DPH, spočítala som všetky ceny PHL bez DPH, z toho 20% som dala na konci roka cez ID uzávierkový ako výdavok neovlyvňujúci daň z príjmu. A keď si dám PD tak to sa vôbec nezmenilo. Strata je rovnaká ako pred tým.
Zita5
27.03.10,14:17
PHL mám účtované ako matriál - VOZD v cene bez DPH, spočítala som všetky ceny PHL bez DPH, z toho 20% som dala na konci roka cez ID uzávierkový ako výdavok neovlyvňujúci daň z príjmu. A keď si dám PD tak to sa vôbec nezmenilo. Strata je rovnaká ako pred tým.

Ak máte účtované v časti Materiál 100 % PHL , tak musí ísť zápis mínus 20% ceny PHL materiál .Čiže vo vašom prípade znamienkom mínus .
Ferdo Mravec
27.03.10,14:24
Tak teraz sa mi strata ešte zvýšila. Keď dám -20% ID výdavok za materiál, tak v denníku mi to ale švihne do kolonky VOZD, ale ja som to pred tým dávala cez ID ako VNZD ako mi bolo vyššie poradené.
Zita5
27.03.10,14:27
Tak teraz sa mi strata ešte zvýšila. Keď dám -20% ID výdavok za materiál, tak v denníku mi to ale švihne do kolonky VOZD, ale ja som to pred tým dávala cez ID ako VNZD ako mi bolo vyššie poradené.

U fyzických osôb účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva sa nákup PHL zaúčtuje v čase účtovania nákupu PHL:
a)
vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a v peňažnom denníku cez uzávierkové účtovné operácie vo výške 20% nákupu PHL ako zníženie výdavkov v členení ako boli výdavky na nákup PHL zaúčtované alebo


1/To znamená v priebehu roka zaúčtujem do materiálu 100 Euro= 100% .VOZD-materiál .

2/ v uzávierkových operáciách účtujem potom - 20 eur = 20% VOZD materiál

Vtedy sa mi vlastne výdavky znížia a základ dane zvýši.
Ferdo Mravec
27.03.10,14:32
dávaš 100% PHL bez dph do VOZD a následne na koniec roka preúčtuješ cez ID 20% PHL bez dph ako VNZD, tým pádom sa ti zvýši ZD

A toto bolo teda ako myslené???
Ďakujem za trpezlivosť!
Timka1
27.03.10,14:38
A toto bolo teda ako myslené???
Ďakujem za trpezlivosť!

je to presne to isté ako napísala Zitka, len uviedla, že dávaš 20% mínusom do uzávierkových operácii

v podstate je to stále to isté, či ich dáš tých 20% cez ÚO mínusom
alebo cez ID 20% ako VNZD, základ dane by mal vyjsť rovnako

niektoré softy neumožňujú v JÚ zadať pohyb v ID, preto sa úprava robí cez ÚO
ivustek
27.03.10,14:42
[QUOTE=Ferdo Mravec;1355209]Tak teraz sa mi strata ešte zvýšila. Keď dám -20% ID výdavok za materiál, tak v denníku mi to ale švihne do kolonky VOZD, ale ja som to pred tým dávala cez ID ako VNZD ako mi bolo vyššie poradené.[/QUOTE
-
Ferdo Mravec
27.03.10,14:46
Ja so asi hotentót..
ja účtujem v Alfe. keď to dám na konci roka ako ID výdaj, tam si ťuknem VNZD k tomu sumu, dám ID uložiť ako uzávierkový doklad, tak ZD sa ani nepohne.
Ale keď dám tak isto cez ID ako VOZD.materiál, tak ZD sa mení. Mám teda nechať tento druhý spôsob???
Timka1
27.03.10,14:53
Ja so asi hotentót..
ja účtujem v Alfe. keď to dám na konci roka ako ID výdaj, tam si ťuknem VNZD k tomu sumu, dám ID uložiť ako uzávierkový doklad, tak ZD sa ani nepohne.
Ale keď dám tak isto cez ID ako VOZD.materiál, tak ZD sa mení. Mám teda nechať tento druhý spôsob???

nepoznám Alfu, takže v tom ti neporadím ako to tam funguje aj keď si myslím, že princíp v každom softe by mal byť ten istý

ale ponechaj ten spôsob zaúčtovania v ktorom sa ti ZD zvýšil o ten rozdiel 20%
Zita5
27.03.10,14:57
Ja so asi hotentót..
ja účtujem v Alfe. keď to dám na konci roka ako ID výdaj, tam si ťuknem VNZD k tomu sumu, dám ID uložiť ako uzávierkový doklad, tak ZD sa ani nepohne.
Ale keď dám tak isto cez ID ako VOZD.materiál, tak ZD sa mení. Mám teda nechať tento druhý spôsob???

No ale ak sa nad tým zamyslíte , tak ak vymínusujem materiál o 20% , to znamená ,že boli vydané z pokladne financie vo výške 100% a keď chcem aby mi krížová kontrola peňažného denníka sedela , tak je opodstatnený aj účtovný zápis VNZD .

Čiže v uzávierkových operáciách budete mať dva zápisy , jeden - 20% materiál a druhý zápis týchto 20% potom zaúčtujeme do VNZD- iný .

K tej ALFE , zaúčtuje Vám to tak , kde si to nastavíte .Ak si nastavíte VNZD tak to účtuje tam, ak si zvolíte materiál tak účtuje do materiálu .
Zita5
27.03.10,15:01
Tu máte tému , v ktorej máte uvedenú kontrolu v PD.

http://www.porada.sk/t135266-p2-kontrola-v-jednoduchom-uctovnictve.html#post1341524
Ferdo Mravec
27.03.10,15:04
chýbalo mi znamienko mínus pred sumou...
Urobila som to takto, hlavne že za zvýšil ZD....cez ID uzávierkový som dala -20% z PHL ako materiál teda VOZD, a teraz ako píšete mám dať druhý zápis cez ID túto istú sumu ako VNZD?
Monika Kováčová
27.03.10,15:05
Ferdo Mravec samozrejme tvoje otázky a pripomienky sú k veci. Timka1 sa mýli, ak dáš niečo ako VNZD, základ dane sa nemení. Základ dane sa mení len pri VOZD.
Zita5
27.03.10,15:18
chýbalo mi znamienko mínus pred sumou...
Urobila som to takto, hlavne že za zvýšil ZD....cez ID uzávierkový som dala -20% z PHL ako materiál teda VOZD, a teraz ako píšete mám dať druhý zápis cez ID túto istú sumu ako VNZD?

Áno , lebo ak by ste to tak neuzaúčtovali ,tak by na na strane výdavkov stratilo suma vo výške 20% , ktorá bola cez pokladňu vyplatená .

Lebo na strane výdaj pokladňa máme napr.100 eur ,materiál VOZD 100 eur
Na strane materiálu máme po vystornovaní 20% t.j. 20 eur = materiál celkom z pohľadu PHL je 80 euro .
Rozdiel 20% teda musíme zaúčtovať ešte do VNZD- a to je ten druhý zápis .Lebo inak sa nám tých 20 eur stratí .

I keď účtujeme v JU ale nám to musí sedieť .
Ferdo Mravec
27.03.10,15:23
a ešte sa spýtam, tento rok mám PHL účtovať hneĎ pri nákupe 80% ......cez ID, bolo to už spomenuté ten postup, alebo až na konci roka??
Ferdo Mravec
27.03.10,15:25
Ďakujem za rady aj za trpezlivosť, ste super!!!!! Aj Timke ďakujem, poradili ste mi obe!!!
Zita5
27.03.10,15:28
a ešte sa spýtam, tento rok mám PHL účtovať hneĎ pri nákupe 80% ......cez ID, bolo to už spomenuté ten postup, alebo až na konci roka??

Ja som Vám tu prilepila otázky a odpovede zo stránky drsr, tam to máte odo mňa v príspevku zvýraznené , ako postupovať v JU .Len to treba preštudovať .
Takže pridávam to ešte raz
http://www.porada.sk/1355165-post3107.html
Zita5
27.03.10,15:30
Ja som Vám tu prilepila otázky a odpovede zo stránky drsr, tam to máte odo mňa v príspevku zvýraznené , ako postupovať v JU .Len to treba preštudovať .
Takže pridávam to ešte raz
http://www.porada.sk/1355165-post3107.html


Pozrite tu otázky a odpovede
80 % PHM a evidencia jázd (http://www.porada.sk/1349151-post2.html)


18. Otázka:
Daňovník bude uplatňovať paušálne výdavky na spotrebované PHL vo výške 80 %. Ako bude tento daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva účtovať o 80 % a 20 % pri uplatňovaní paušálnych výdavkov na PHL ?


Odpoveď:
Daňovník môže uznať za daňový výdavok spotrebu PHL vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázaného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.
V podvojnom účtovníctve pri účtovaní spotreby PHL sa zaúčtuje ako náklad (spotreba materiálu) sumu vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a sumu vo výške 20 % uvedie ako pripočítateľnú položku len v daňovom priznaní k dani z príjmov právnickej osoby.

U fyzických osôb účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva sa nákup PHL zaúčtuje v čase účtovania nákupu PHL:
a)
vo výške 100 % preukázaného nákupu PHL a v peňažnom denníku cez uzávierkové účtovné operácie vo výške 20% nákupu PHL ako zníženie výdavkov v členení ako boli výdavky na nákup PHL zaúčtované alebo

b)
ako výdavky ovplyvňujúce základ dane (80% z preukázaného nákupu PHL) a výdavky neovplyvňujúce základ dane (20% z preukázaného nákupu PHL).

Zvolíte si postup ako Vám to vyhovuje.
Zita5
27.03.10,15:40
No ale ak sa nad tým zamyslíte , tak ak vymínusujem materiál o 20% , to znamená ,že boli vydané z pokladne financie vo výške 100% a keď chcem aby mi krížová kontrola peňažného denníka sedela , tak je opodstatnený aj účtovný zápis VNZD .

Čiže v uzávierkových operáciách budete mať dva zápisy , jeden - 20% materiál a druhý zápis týchto 20% potom zaúčtujeme do VNZD- iný .

K tej ALFE , zaúčtuje Vám to tak , kde si to nastavíte .Ak si nastavíte VNZD tak to účtuje tam, ak si zvolíte materiál tak účtuje do materiálu .

Ja k tej kontrole peňažného denníka .Ono vlastne ALFA má kontrolu účtovania DP , ale ja doposiaľ používam starý spôsob, ktorý som používala aj pri ručnom účtovaní v PD.

1. stĺpec Príjmy celkom = stĺpec Predaj tovaru + Predaj výrobkov a služieb + Ostatné príjmy


2. stĺpec Výdavky celkom = stĺpec Nákup materiálu + Nákup tovaru + Mzdy + Poistné a príspevky + Prevádzková réžia + Tvorba sociálneho fondu


3. celkový obrat príjmov a výdavkov v peňažnom denníku po odpočítaní počiatočných stavov = rozdiel obratu príjmov a výdavkov ostatných stĺpcov peňažného denníka (stĺpce priebežné položky treba započítavať opačne)


4. stĺpce peňažné prostriedky v hotovosti + peňažné prostriedky na bankových účtoch = súčet ostatných stĺpcov peňažného denníka.
aneska
28.03.10,10:47
Dobrý deň,
mám nového zákazníka, pre koho robím účtovníctvo. K 31.12.2008 mal zásoby v hodnote 36.917SKK. Ako zaúčtujem do môjho účtovníctva to isté? Počiatočnú hodnotu mám,ale k 31.12.2009??
Prosím pomooooc, už tom mi chýba k DP :))
rodina1
28.03.10,10:56
Dobrý deň,
mám nového zákazníka, pre koho robím účtovníctvo. K 31.12.2008 mal zásoby v hodnote 36.917SKK. Ako zaúčtujem do môjho účtovníctva to isté? Počiatočnú hodnotu mám,ale k 31.12.2009??
Prosím pomooooc, už tom mi chýba k DP :))
Zásoby sa k 31.12.2009 zaúčtujú na základe inventarizácie zásob k 31.12., to znamená, že zákazník, pre ktorého robíš účtovníctvo ti musí dať zápis z vykonanej inventarizácie zásob ku koncu účtovného obdobia.
Ferdo Mravec
28.03.10,12:02
Prosím poraďte....
Pri kontrole PD som zistila že mi priebežné položky nesedia, lebo na konci roka 2008 bola realizovaná platba platobnou kartou, ale na výpise prišla až na konci januára 2009. čo mám s tým spraviť?? Rozdiel mi robí 339 eur.
Zita5
28.03.10,12:10
Prosím poraďte....
Pri kontrole PD som zistila že mi priebežné položky nesedia, lebo na konci roka 2008 bola realizovaná platba platobnou kartou, ale na výpise prišla až na konci januára 2009. čo mám s tým spraviť?? Rozdiel mi robí 339 eur.

V roku 2008 na konci obdobia ste mali vykazovať zostatok na priebežných položkách .Taktiež tento stav na PP mal byť uvedený aj vo Výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2008.
S týmto zostatkom ste prešli aj do roku 2009 , kde na PP sa mal vykazovať počiatočný stav .Keď zaúčtujete BV január 2009 ,tak PP sa Vám mali vyrovnať .
Zita5
28.03.10,12:18
V roku 2008 na konci obdobia ste mali vykazovať zostatok na priebežných položkách .Taktiež tento stav na PP mal byť uvedený aj vo Výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2008.
S týmto zostatkom ste prešli aj do roku 2009 , kde na PP sa mal vykazovať počiatočný stav .Keď zaúčtujete BV január 2009 ,tak PP sa Vám mali vyrovnať .

Ešte sama seba doplním :

- ak je zostatok PP k 31.12.v peňažnom denníku v časti príjem , zostatok vykazujete znamienkom plus

- ak je zostatok PP k 31.12: v peňažnom denníku v časti výdaj , zostatok vykazujete znamienkom mínus
zyx66
29.03.10,06:56
Caute, chcem sa opytat, ako sa objavi v uctovnictve zaplatena faktura, ktoru som vystavil 5 dni pred ukoncenim zivnosti a teda platba z faktury bola prijata az po ukonceni podnikania. Dakujem Vam za radu.
Zita5
29.03.10,07:02
Caute, chcem sa opytat, ako sa objavi v uctovnictve zaplatena faktura, ktoru som vystavil 5 dni pred ukoncenim zivnosti a teda platba z faktury bola prijata az po ukonceni podnikania. Dakujem Vam za radu.

Zahrniete ju do úpravy ZD pri ukončení podnikania t.j. ako neuhradenú pohľadávku . Po ukončení podnikania už neúčtujete v účtovných knihách a teda neúčtujete ani o úhrade .
zyx66
29.03.10,07:17
Dakujem za odpoved. Takze tieto neuhradene pohladavky sa mi objavia vo vykaze o majetku a zavazkoch ale nasledne neviem, kde v tlacive danoveho priznania typu FO typ B. Ako prijem tam asi maju byt prijem zo zivnosti a pohladavky ktore uz boli uhradene az po ukonceni podnikania uvediem do ktorej kolonky? Dakujem Vam.
Zita5
29.03.10,07:30
Dakujem za odpoved. Takze tieto neuhradene pohladavky sa mi objavia vo vykaze o majetku a zavazkoch ale nasledne neviem, kde v tlacive danoveho priznania typu FO typ B. Ako prijem tam asi maju byt prijem zo zivnosti a pohladavky ktore uz boli uhradene az po ukonceni podnikania uvediem do ktorej kolonky? Dakujem Vam.

Prečítajte si prosím dôsledne túto odpoveď z daňového úradu Nitra .
Tam je všetko uvedené . Jedine je rozpor v riadkoch 40-41, nakoľko v tomto roku sú iné riadky v daňovom priznaní .

http://www.porada.sk/979341-post131.html
zyx66
29.03.10,07:49
Ak chapem spravne, tak sumu neuhradenych pohladavok (uhradenych po ukonceni podnikania) vpisem po starom do riadku 40 a to je cele?
Ociviste
29.03.10,08:04
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci si musi zivnostnik davat do nakladov aj odvody do SP a ZP. Pretoze ked to da do nakladov pojde do minusu a to nechce. Pytam sa preto, lebo potom ked robim RZZP je tam r. kde sa uvadza poistne, ktore si dal realne do nakladov.
Dakujem
sybila3
29.03.10,09:42
vedeli by ste mi poradiť, prebrala som účto a neviem sa z toho vysomáriť, dorábam rok 2009, ale v r. 2008 bola kúpená budova na splátky, bola vystavená fa v r. 2008, mala by som zaúčtovať do r. 2008 faktúru - výdavky na nákup dlhodobého majetku. Splátkami uhrádzať faktúru. Potom na ďalšiu budovu bola len kúpna zmluva, splátky potom účtovať ako splátka za dlh.hm. majetok? Tým pádom splátky sú VNZD ale odpisy na tie budovy sú VOZD-réžia?
a vo výkaze o MaZ sa uvádza celková suma DHIM alebo OC-odpisy? dík
31Jankal
29.03.10,10:50
Dobrý den, prosím Vás sme mesačný dph a teraz neviem ako to spraviť. Teraz mi prišli fa ktoré sú s dátumom dodania ešte 26.2.2010, takže to patrí do februárovej dph. Treba urobiť opravné alebo dodatočné priznanie a je za to aj pokuta? Dakujem
Timka1
29.03.10,10:52
Dobrý den, prosím Vás sme mesačný dph a teraz neviem ako to spraviť. Teraz mi prišli fa ktoré sú s dátumom dodania ešte 26.2.2010, takže to patrí do februárovej dph. Treba urobiť opravné alebo dodatočné priznanie a je za to aj pokuta? Dakujem

v tomto prípade si uplatníš DPH z faktúr v mesiaci marec, netreba podávať dodatočné DP
sybila3
29.03.10,11:22
vedeli by ste mi poradiť, prebrala som účto a neviem sa z toho vysomáriť, dorábam rok 2009, ale v r. 2008 bola kúpená budova na splátky, bola vystavená fa v r. 2008, mala by som zaúčtovať do r. 2008 faktúru - výdavky na nákup dlhodobého majetku. Splátkami uhrádzať faktúru. Potom na ďalšiu budovu bola len kúpna zmluva, splátky potom účtovať ako splátka za dlh.hm. majetok? Tým pádom splátky sú VNZD ale odpisy na tie budovy sú VOZD-réžia?
a vo výkaze o MaZ sa uvádza celková suma DHIM alebo OC-odpisy? dík
prosím poradí aj mne niekto, ďakujem.
Ociviste
29.03.10,18:16
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci si musi zivnostnik davat do nakladov aj odvody do SP a ZP. Pretoze ked to da do nakladov pojde do minusu a to nechce. Pytam sa preto, lebo potom ked robim RZZP je tam r. kde sa uvadza poistne, ktore si dal realne do nakladov.
Dakujem

prosiiiiim vie mi niekto povedat, ci to tak mozem urobit?
Dakujem
Zita5
29.03.10,18:29
prosiiiiim vie mi niekto povedat, ci to tak mozem urobit?
Dakujem

O svojich nákladoch si rozhoduje živnostník.
Ak on zváži , že výdavky do SP a ZP si neuplatní do preukázateľných výdavkov , tak si ich neuplatní .

Čiže nie je povinný si ich uplatniť do výdavkov , ale ak si ich uplatní musí ich aj preukázať .
Neberiem teraz ohľad na úver, ale myslím to všeobecne .
Ociviste
29.03.10,18:58
Dakujem za odpoved, bola som na pochybach, pretoze potom budem musiet inak uctovat RZZP. do r. 28 mu dam vlastne nulu.
Zita5
29.03.10,19:02
Dakujem za odpoved, bola som na pochybach, pretoze potom budem musiet inak uctovat RZZP. do r. 28 mu dam vlastne nulu.

Však nemusíte postupovať tak ako chce živnostník , ja som dala len všeobecnú odpoveď .:)
sybila3
30.03.10,20:34
vedeli by ste mi poradiť ako zaúčtovať úhradu faktúry za majetok-čo opravujem účtovníctvo, splátky boli platené zo súkromného účtu, myslela som, že cez ID, lenže tam sa nedá zaúčtovať ako výdaj za majetok, ani mi to nevstupuje do denníka, potom som chcela cez uzávierkové operácie, ale tam mi vypisuje, že pohyb neovplyvňuje daň a nedá sa uložiť, ešte jedna možnosť, že vložím do pokladne a uhradím z pokladne, čo mi poradíte? díky moc
ani1
02.04.10,08:56
SZČO - JÚ : auto na leasing - tri roky - v druhom roku vynechaný odpis - čo so zostatkovou cenou?
marjankaj
02.04.10,09:51
O svojich nákladoch si rozhoduje živnostník.
Ak on zváži , že výdavky do SP a ZP si neuplatní do preukázateľných výdavkov , tak si ich neuplatní .

Čiže nie je povinný si ich uplatniť do výdavkov , ale ak si ich uplatní musí ich aj preukázať .
Neberiem teraz ohľad na úver, ale myslím to všeobecne .

Zitka súhlasím s tebou.
Podľa zákona o účtovníctve §32 je to tak.
Ale podľa §7 potom takéto účtovníctvo neposkytuje verný a pravdivý obraz.
A teraz čo? Jedno vylučuje druhé. Nepriložím(alebo aj nemám) doklad o preukázaní výdavkov, ale na druhej strane mi odišla z účtu platba. To je dilema. Nech sa rozhodnem akokoľvek, nebude to v súlade so zákonom.
vandenberg
02.04.10,11:42
Dobrý deň

Mám pár otázok ohľadne JU. Ospravedlňujem sa vopred za ne som úplný začiatočník v podnikaní :).

1. Ked chcem z účtu vybrať peniaze a použiť ich na vlastné účely, ako to účtujem?

2. Musím viesť Skladové zásoby tovaru? (e-shop s oblečením)

3. Nakupujem tovar zo zahraničia (EU), je pre mňa lepšie byť platcom DPH alebo neplatcom?

Veľmi pekne ďakujem za pomoc
Ociviste
03.04.10,14:40
1.VNZD - osobna spotreba.
2. ako nahle mas tovar, mal by si viest skladove karty (podla mojho nazoru)
3. toto neviem presne posudit, ale pokial nemas ine vydavky asi by som zvolila byt neplatcom DPH. Ale na toto si radsej pockaj, ci sa este niekdo vyjadri.
bv_alexandra
03.04.10,14:54
Dobrý deň

Mám pár otázok ohľadne JU. Ospravedlňujem sa vopred za ne som úplný začiatočník v podnikaní :).

1. Ked chcem z účtu vybrať peniaze a použiť ich na vlastné účely, ako to účtujem?

2. Musím viesť Skladové zásoby tovaru? (e-shop s oblečením)

3. Nakupujem tovar zo zahraničia (EU), je pre mňa lepšie byť platcom DPH alebo neplatcom?

Veľmi pekne ďakujem za pomoc
k bodu 3:
V zmysle § 7 ods. 1 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941,45 eura. To znamená, že osoby uvedené v § 7 ods. 1 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) majú povinnosť platiť daň v tuzemsku z nadobudnutia tovaru z iného členského štátu len vtedy, ak v príslušnom kalendárnom roku hodnota tovaru, ktorý nadobudli (kúpou) z iného členského štátu, dosiahne sumu 13 941,45 eura bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html). Pri dosiahnutí tejto hodnoty bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) sú povinné požiadať o registráciu pre daň. Na základe registrácie im bude pridelené identifikačné číslo DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html). Po pridelení identifikačného čísla DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) si dodanie tovaru z iného členského štátu budú objednávať pod týmto číslom. Dodávateľ z iného členského štátu v takomto prípade nebude účtovať k cene DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html). Tieto osoby budú len povinné platiť daň z nadobudnutia tovarov a nebudú mať právo na odpočítanie zaplatenej dane z nadobudnutia tovaru.
----------------------
Teda ak presiahne nákup tovaru v tejto sume je potrebné sa zaregistrovať.
V prípade však ak presiahne nákup tovaru v tejto sume odporúčam zaregistrovat sa ako dobrovoľný platca DPh aby ste mohli samozdaniť aj na vstupe aj na výstupe.
/Pretože ak sa zaregistrujete len ako osoba povinná platiť daň tak budete len platiť DPh na DU a nebudete si môcť DPH odpočítať. ;)
Ociviste
03.04.10,15:00
k bodu 3:
V zmysle § 7 ods. 1 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941,45 eura. To znamená, že osoby uvedené v § 7 ods. 1 zákona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) majú povinnosť platiť daň v tuzemsku z nadobudnutia tovaru z iného členského štátu len vtedy, ak v príslušnom kalendárnom roku hodnota tovaru, ktorý nadobudli (kúpou) z iného členského štátu, dosiahne sumu 13 941,45 eura bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html). Pri dosiahnutí tejto hodnoty bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) sú povinné požiadať o registráciu pre daň. Na základe registrácie im bude pridelené identifikačné číslo DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html). Po pridelení identifikačného čísla DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) si dodanie tovaru z iného členského štátu budú objednávať pod týmto číslom. Dodávateľ z iného členského štátu v takomto prípade nebude účtovať k cene DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html). Tieto osoby budú len povinné platiť daň z nadobudnutia tovarov a nebudú mať právo na odpočítanie zaplatenej dane z nadobudnutia tovaru.
----------------------
Teda ak presiahne nákup tovaru v tejto sume je potrebné sa zaregistrovať.
V prípade však ak presiahne nákup tovaru v tejto sume odporúčam zaregistrovat sa ako dobrovoľný platca DPh aby ste mohli samozdaniť aj na vstupe aj na výstupe.
/Pretože ak sa zaregistrujete len ako osoba povinná platiť daň tak budete len platiť DPh na DU a nebudete si môcť DPH odpočítať. ;)

uzitocna informacia aj pre mna dakujem :)
ani1
05.04.10,07:37
SZČO - JÚ : auto na leasing - tri roky - v druhom roku vynechaný odpis - čo so zostatkovou cenou?

prosím vás, ak má niekto čas na moju otázku, viem že pri leasingu nie je možné prerušiť odpisy, avšak účt. firma, ktorá nám účtovala v roku 2008 tento odpis vynechala, a po troch rokoch tam mám zostatkovú cenu 3696,- EUR. Ako to mám zaúčtovať? Dám to do VNZD?
Ďakujem......
marjankaj
05.04.10,07:46
prosím vás, ak má niekto čas na moju otázku, viem že pri leasingu nie je možné prerušiť odpisy, avšak účt. firma, ktorá nám účtovala v roku 2008 tento odpis vynechala, a po troch rokoch tam mám zostatkovú cenu 3696,- EUR. Ako to mám zaúčtovať? Dám to do VNZD?
Ďakujem......
V JÚ to nedávaš do nákladov. Nie je povinnosť uplatňovať daňové odpisy, ak ste si ich neuplatnili, tak ste o ne už prišli. Iba ak by ste podali dodatočné daňové priznanie za tie roky.
V inventárnej knihe samozrejme účtovne odpisujete do nuly.
ani1
05.04.10,07:49
V JÚ to nedávaš do nákladov. Nie je povinnosť uplatňovať daňové odpisy, ak ste si ich neuplatnili, tak ste o ne už prišli. Iba ak by ste podali dodatočné daňové priznanie za tie roky.
V inventárnej knihe samozrejme účtovne odpisujete do nuly.

to znamená??? účtovný odpis cez peň. denník do nuly? to je OK a na karte dlhodobého majetku ? tam si myslela? ako to urobím, keď už odpisovať nemôžem aby mi tam zostala nula?
marjankaj
05.04.10,08:18
to znamená??? účtovný odpis cez peň. denník do nuly? to je OK a na karte dlhodobého majetku ? tam si myslela? ako to urobím, keď už odpisovať nemôžem aby mi tam zostala nula?

Veď som to jasne napísal. Účtovné odpisy sa nedávajú do peňažného denníka. Účtovné odpisy nie sú náklad v JÚ. A na kartách by si mala viesť evidenciu účtovných aj daňových odpisov. Odpisovať do nuly budeš ina na kartách. Do peňažného denníka ak nechceš, tak nemusíš daňové odpisy uvádzať. Nie je to povinnosť.
ani1
05.04.10,08:43
Veď som to jasne napísal. Účtovné odpisy sa nedávajú do peňažného denníka. Účtovné odpisy nie sú náklad v JÚ. A na kartách by si mala viesť evidenciu účtovných aj daňových odpisov. Odpisovať do nuly budeš ina na kartách. Do peňažného denníka ak nechceš, tak nemusíš daňové odpisy uvádzať. Nie je to povinnosť.

ďakujem ti, veľmi sa tomu nerozumiem, ale už chápem :)
tibor1000
09.04.10,10:41
Dobrý deň
prosím Vás,idem zaevidovať do jednoduchého účtovníctva výsledok podnikateľa z RZZP za rok 2009
vznikol mu preplatok

mám ho zaevidovať do evidencie záväzkov - odvody mínusom?
alebo do pohľadávok - iný zdaniteľný príjem?

ďakujem vopred moc
beatam
09.04.10,10:47
Dobrý deň
prosím Vás,idem zaevidovať do jednoduchého účtovníctva výsledok podnikateľa z RZZP za rok 2009
vznikol mu preplatok
mám ho zaevidovať do evidencie záväzkov - odvody mínusom?
alebo do pohľadávok - iný zdaniteľný príjem?


§15 ZoU
(3) Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o

a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni.19)
Lenka1979
09.04.10,10:49
Dobrý deň
prosím Vás,idem zaevidovať do jednoduchého účtovníctva výsledok podnikateľa z RZZP za rok 2009
vznikol mu preplatok

mám ho zaevidovať do evidencie záväzkov - odvody mínusom?
alebo do pohľadávok - iný zdaniteľný príjem?

ďakujem vopred moc


Kniha pohľadávok- ak máš členenie "iný zdan.príjem" môžeš aj tak potom si urob v peň.denníku anal. ,že sa jedná o preplatok z RZZP,aby si vedel čo je to za suma.
tibor1000
09.04.10,10:52
ďakujem Vám moc.
Pekný deň prajem:)
veronkaj
12.04.10,07:03
prosím na koho z Vás poraďákov sa môžem obrátiť v pošte ohľadom registračnej pokladne?? teda ako a čo máme urobiť a ako sa účtuje v JU.

Od 1.1.2011 už aj my budeme musieť mať reg. pokladňu a neviem ako a čo s ňou a tak by som potrebovala trochu zorientovať ako sa používa a ako sa účtuje v ju.

Ďakujem
viem,že máte veľa práce a preto by som ak mi niekto dovolí napísala konkrétne čo potrebeujem a ked by mal niekto čas poradil by.

ďakujem ešte raz
Príroda
13.04.10,16:19
Zdravím! Neviem, či som v dobrej téme, nakoľko som priamo nenašla tému o vyplatení PN SZČO. Poradíte mi, či si SZČO popri zamestnaní má zaúčtovať do PD ako príjem- vyplatené dávky počas PN zo soc. poisťovne? Myslím, že PN sa nezdaňuje ani v mzde, tak už by som ich dala do PNZD. No tu mal vyplatené dávky za určitú krátku dobu aj súbežne- teda ako zamestnanec po 10. dni PN aj ako SZČO. Suma bola vyplatená spoločná, teda spolu a neviem rozlíšiť, koľko dostal ako SZČO. Nemusím to vôbec dať do peňažného denníka? Ďakujem vopred za odpovede. Pekný večer všetkým začiatočníkom aj tým pokročilejším:
Zita5
13.04.10,16:25
Zdravím! Neviem, či som v dobrej téme, nakoľko som priamo nenašla tému o vyplatení PN SZČO. Poradíte mi, či si SZČO popri zamestnaní má zaúčtovať do PD ako príjem- vyplatené dávky počas PN zo soc. poisťovne? Myslím, že PN sa nezdaňuje ani v mzde, tak už by som ich dala do PNZD. No tu mal vyplatené dávky za určitú krátku dobu aj súbežne- teda ako zamestnanec po 10. dni PN aj ako SZČO. Suma bola vyplatená spoločná, teda spolu a neviem rozlíšiť, koľko dostal ako SZČO. Nemusím to vôbec dať do peňažného denníka? Ďakujem vopred za odpovede. Pekný večer všetkým začiatočníkom aj tým pokročilejším:

Účtujete o príjme neovplyvňujúcom základ dane. Pokiaľ mu boli nemocenské dávky vyplatené na jeho podnikateľský účet tak o nich účtujete, ako som napísala .V prípade kontroly to predsa vie živnostník zdôvodniť .
Danielle369
13.04.10,16:50
prosím na koho z Vás poraďákov sa môžem obrátiť v pošte ohľadom registračnej pokladne?? teda ako a čo máme urobiť a ako sa účtuje v JU.

Od 1.1.2011 už aj my budeme musieť mať reg. pokladňu a neviem ako a čo s ňou a tak by som potrebovala trochu zorientovať ako sa používa a ako sa účtuje v ju.

Ďakujem
viem,že máte veľa práce a preto by som ak mi niekto dovolí napísala konkrétne čo potrebeujem a ked by mal niekto čas poradil by.

ďakujem ešte raz

V tomto linku nájdeš všetko

http://www.szco.sk/index.php?id=20
Prima73
19.04.10,03:52
Dobry den, v jednoduchom uctovnictve tiez treba pisat na faktury predkontacie ako v podvojnom? Dakujem za odpoved.
Marína
19.04.10,04:39
Nie.
Prima73
20.04.10,05:03
Nie.

Dakujem za odpoved.
Prima73
20.04.10,05:12
Dobry den, mam otazku ohladom rozdelenia faktury za internet. V balicku sluzieb je cena za TV a internet aj so zlavou. Fakturu som si rozdelila na:

TV: 8,5 eura zaklad, 1,61 DPH
internet: 33,25 eura zaklad, 6,32 DPH

Zlavu som tiez alikvotne rozdelila na TV a internet a odocitala od zakladnej ceny. Ako to spravne nahodit v Alfe, aby som sluzbu za TV,ktoru davam ako vydaj neovplyvnujuci zaklad dane, aby mi nebralo DPH za TV do vykazu? Treba to nahodit na dvakrat?

Dakujem za pomoc.
sybila3
20.04.10,06:30
Vediem si zoznam drobného majetku účtovaného do spotreba v exeli, dátum, doklad, názov, suma bez dph. Mám to len vytlačené, musí sa k tomu na konci roka robiť nejaká inventúra a ako? A ak už napríklad vrtačka, ktorá bola evidovaná v r. 2006 už nie je, pokazila sa, tak ako vyradiť? Spísať majetok znova? ďakujem
rodina1
20.04.10,06:36
Dobry den, mam otazku ohladom rozdelenia faktury za internet. V balicku sluzieb je cena za TV a internet aj so zlavou. Fakturu som si rozdelila na:

TV: 8,5 eura zaklad, 1,61 DPH
internet: 33,25 eura zaklad, 6,32 DPH

Zlavu som tiez alikvotne rozdelila na TV a internet a odocitala od zakladnej ceny. Ako to spravne nahodit v Alfe, aby som sluzbu za TV,ktoru davam ako vydaj neovplyvnujuci zaklad dane, aby mi nebralo DPH za TV do vykazu? Treba to nahodit na dvakrat?

Dakujem za pomoc.

Zápis fa do evidencie záväzkov:
Pridaj záväzok: Rozpis: 19%: 39,57 (základ: 33,25, DPH: 6,32)
0%: 10,11
Dáš zapísať do evidencie DPH. Tam sa ti zapíše len DPH 6,32.
Pri úhrade: výdaj (banka, pokladňa):
Prevádzková réžia: Rozpis: 19%: 39,57 (základ: 33,25, DPH: 6,32). Úhrada záväzku.
To isté číslo výdavku (banka, pokladňa):Iný výdavok neovplyvňujúci základ dane: Rozpis: 0%: 10.11. Úhrada záväzku
Dúfam, že som napísala zrozumiteľne.
rodina1
20.04.10,06:37
Vediem si zoznam drobného majetku účtovaného do spotreba v exeli, dátum, doklad, názov, suma bez dph. Mám to len vytlačené, musí sa k tomu na konci roka robiť nejaká inventúra a ako? A ak už napríklad vrtačka, ktorá bola evidovaná v r. 2006 už nie je, pokazila sa, tak ako vyradiť? Spísať majetok znova? ďakujem
Načo si vedieš evidenciu majetku, ktorý je účtovaný priamo do spotreby?
Prima73
20.04.10,08:02
Zápis fa do evidencie záväzkov:
Pridaj záväzok: Rozpis: 19%: 39,57 (základ: 33,25, DPH: 6,32)
0%: 10,11
Dáš zapísať do evidencie DPH. Tam sa ti zapíše len DPH 6,32.
Pri úhrade: výdaj (banka, pokladňa):
Prevádzková réžia: Rozpis: 19%: 39,57 (základ: 33,25, DPH: 6,32). Úhrada záväzku.
To isté číslo výdavku (banka, pokladňa):Iný výdavok neovplyvňujúci základ dane: Rozpis: 0%: 10.11. Úhrada záväzku
Dúfam, že som napísala zrozumiteľne.


Dakujem velmi pekne, uplne super vysvetlene. Pekny den.
sybila3
20.04.10,08:18
Načo si vedieš evidenciu majetku, ktorý je účtovaný priamo do spotreby?
lebo som sa dočítala aj smernicu som si urobila, že drobný m. nad 50 eur do 1700 evidujeme. Nie? A od 1700 odpisujeme?
Marína
20.04.10,08:21
Načo si vedieš evidenciu majetku, ktorý je účtovaný priamo do spotreby?
Jarmilka, osobne majetok vediem v evidencii krátkodobého majetku. Aj keď je jeho doba použiteľnosti krátkodobá, je to hmotný majetok, ktorý používam(teda existuje) na dosiahnutie zdaniteľných príjmov. Po jeho morálnom, fyzickom opotrebení(aj krádeže, predaji a pod.) vyradím. Urobím o tom zápis.
Nielen dlhodobý ale aj krátkodobý majetok by mal podliehať inventarizácii. Ako inak zistiť jeho stav, ak nie fyzickou a dokladovou inventúrou? Krátkodobý majetok používajú aj zamestnanci, ktorí by za jeho stav mali aj zodpovedať.
rodina1
20.04.10,08:23
Jarka, osobne majetok vediem v evidencii krátkodobého majetku. Aj keď je jeho doba použiteľnosti krátkodobá, je to hmotný majetok, ktorý používam(teda existuje) na dosiahnutie zdaniteľných príjmov. Po jeho morálnom, fyzickom opotrebení(aj krádeže, predaji a pod.) vyradím. Urobím o tom zápis.
Nielen dlhodobý ale aj krátkodobý majetok by mal podliehať inventarizácii. Ako inak zistiť jeho stav, ak nie fyzickou a dokladovou inventúrou? Krátkodobý majetok používajú aj zamestnanci, ktorý za jeho stav majú zodpovedať.
Evka, aj ja vediem evidenciu krátkodobého majetku. Ale reagovala som na otázku sybili3, ktorá písala, že si vedie evidenciu drobného majetku účtovaného do spotreby.
Preto som jej tak odpovedala.
Na konci roka aj ja robím inventarizáciu drob. majetku. Vytlačím si evidenciu z počítača a k nej napíšem zápis o inventarizácii.
Kováčová.D
20.04.10,10:23
dobry den, prosím vas ako zaučtujem preddavok na cestnu dan v PD? možem to dat do prevádzkovej režie?
Prima73
20.04.10,14:06
Zdravim, v danovom priznani DPH sa neuvadza DIC, ale iba IC DPH?
Anja111
20.04.10,14:16
Zdravim, v danovom priznani DPH sa neuvadza DIC, ale iba IC DPH?
Iba IČ DPH.
marjankaj
20.04.10,14:57
Zdravim, v danovom priznani DPH sa neuvadza DIC, ale iba IC DPH?
Ak ho máš pridelené. Ak nie, tak uvádzaš DIČ a ak nemáš ani to tak potom rodné číslo.
Prima73
20.04.10,16:59
Ak ho máš pridelené. Ak nie, tak uvádzaš DIČ a ak nemáš ani to tak potom rodné číslo.

Dakujem, lebo soft mi tam DIC nedoplnil, iba IC DPH a dopisat manualne mi neslo. Radsej si to overujem. Dakujem a pekny den zelam.
aviavi
20.04.10,18:18
Ahojte. Mám na vás niekoľko otázok. .. Kamarátka má živnosť-obchod s odevmi (nieje platcom DPH) a teraz si otvorila novinový stánok. Ako sa vedie účtovníctvo? Každá prevádzka smostatne? A kedy sa stane platcom DPH? Je to pri obrate viac ako 49 790 eur za rok, za obe prevádzky? Vopred vám veľmi dakujem Ivana
jacekova
20.04.10,18:47
Ahojte. Mám na vás niekoľko otázok. .. Kamarátka má živnosť-obchod s odevmi (nieje platcom DPH) a teraz si otvorila novinový stánok. Ako sa vedie účtovníctvo? Každá prevádzka smostatne? A kedy sa stane platcom DPH? Je to pri obrate viac ako 49 790 eur za rok, za obe prevádzky? Vopred vám veľmi dakujem Ivana


účtovníctvo bude viesť za obe prevádzky. tipujem že robí jednoduché účto. v podvojnom by sa to dalo pekne analyticky rozlíšiť.

má pridelené 1 DIČ, takže na konci roka bude podávať 1 daňové priznanie zo všetkých príjmov.

a platca DPH sa posudzuje za obe prevádzky za posledných 12 bezprostredne po sebe nasledujúcich mesiacov
cathyc
20.04.10,19:01
účtovníctvo bude viesť za obe prevádzky. tipujem že robí jednoduché účto. v podvojnom by sa to dalo pekne analyticky rozlíšiť.

má pridelené 1 DIČ, takže na konci roka bude podávať 1 daňové priznanie zo všetkých príjmov.

a platca DPH sa posudzuje za obe prevádzky za posledných 12 bezprostredne po sebe nasledujúcich mesiacov
dovolím si len doplniť, že niektoré sw majú možnosť aj v JU účtovanie na prevádzky.
katarina.j
20.04.10,20:15
Ahojte. Mám na vás niekoľko otázok. .. Kamarátka má živnosť-obchod s odevmi (nieje platcom DPH) a teraz si otvorila novinový stánok. Ako sa vedie účtovníctvo? Každá prevádzka smostatne? A kedy sa stane platcom DPH? Je to pri obrate viac ako 49 790 eur za rok, za obe prevádzky? Vopred vám veľmi dakujem Ivana
Samozrejme,ze musi viest obe prevadzky samostatne-ved v oboch predajniach/odevy+novin.stanok/ ma registračnu pokladnu s odlisnymi udajmi-adresa prevadzky,dkp,taktiez kazda prevadzka ma svoju dokumentaciu /napr.zmluva o prenajme obchodnych priestorov,ak su priestory vlastne-tak musi tiez zvlast evidovat poplatky-energia,voda,plyn, telefon-pevna linka a pod.../
cathyc
20.04.10,20:29
Samozrejme,ze musi viest obe prevadzky samostatne-ved v oboch predajniach/odevy+novin.stanok/ ma registračnu pokladnu s odlisnymi udajmi-adresa prevadzky,dkp,taktiez kazda prevadzka ma svoju dokumentaciu /napr.zmluva o prenajme obchodnych priestorov,ak su priestory vlastne-tak musi tiez zvlast evidovat poplatky-energia,voda,plyn, telefon-pevna linka a pod.../
pokiaľ to má na jednu živnosť, podľa mňa nemá prečo viesť dve účtovníctva. Toto všetko sa dá evidovať v jednom.
jozka56
20.04.10,20:43
Samozrejme,ze musi viest obe prevadzky samostatne-ved v oboch predajniach/odevy+novin.stanok/ ma registračnu pokladnu s odlisnymi udajmi-adresa prevadzky,dkp,taktiez kazda prevadzka ma svoju dokumentaciu /napr.zmluva o prenajme obchodnych priestorov,ak su priestory vlastne-tak musi tiez zvlast evidovat poplatky-energia,voda,plyn, telefon-pevna linka a pod.../
Ale tieto prevádzky sú evidované na jedno IČO, tak treba viesť jedno účtovníctvo.
marjankaj
20.04.10,20:48
Ale tieto prevádzky sú evidované na jedno IČO, tak treba viesť jedno účtovníctvo.

A čo ak mi to software neumožňuje? Vediem to iba v papierovej forme ŠEVT?
jozka56
20.04.10,20:53
A čo ak mi to software neumožňuje? Vediem to iba v papierovej forme ŠEVT?
Dôvod???? Vlastné rozbory si treba riešiť ako sa dá:)
cathyc
20.04.10,20:53
A čo ak mi to software neumožňuje? Vediem to iba v papierovej forme ŠEVT?
Treba kúpiť lepší sw, alebo prejsť na PU. Ak neprichádza do úvahy ani jedna z možností doporučila by som tú papierovu formu, ale určite by som to nerobila. V každom prípade sú tam spoločné náklady pre obe prevádzky, ktoré by si nevedela aj tak správne podeliť.
marjankaj
20.04.10,20:59
Dôvod???? Vlastné rozbory si treba riešiť ako sa dá:)
Zákon to neukladá viesť na počítači.
jozka56
20.04.10,21:00
Zákon to neukladá viesť na počítači.
mimotemyja som o tom nezačala:(
marjankaj
20.04.10,21:01
Treba kúpiť lepší sw, alebo prejsť na PU. Ak neprichádza do úvahy ani jedna z možností doporučila by som tú papierovu formu, ale určite by som to nerobila. V každom prípade sú tam spoločné náklady pre obe prevádzky, ktoré by si nevedela aj tak správne podeliť.

Tak toto by ma naozaj zaujímalo ako to delíš v tom softe tie spoločné náklady.
cathyc
20.04.10,21:02
Zákon to neukladá viesť na počítači.
marjankaj plne s Tebou súhlasím, ale skús to vysvetliť tvorcom nového zákona o DPH. SV sa podávajú od 01.01.2010 len elektronicky a čo ten čo odmieta techniku a účtuje ručne? Ide do odpadu.
marjankaj
20.04.10,21:02
mimotemyja som o tom nezačala:(
O čom? Myslel som, že téma bežala už predtým ako som sa zapojil.
cathyc
20.04.10,21:05
Tak toto by ma naozaj zaujímalo ako to delíš v tom softe tie spoločné náklady.
veď práve nedelím, tie čo má každá prevádzka samostatne evidujem na danú prevádzku a spoločné, tam prevádzku neuvediem. Neviem si dosť dobre predstaviť ako by som asi delila toner, počítala počet papierov a VPD, PPD a pod, poprípade cestovné v prípade, že sa jedná o vybavovanie pre obe prevádzky. Takýchto príkladov je bezpočet.
marjankaj
20.04.10,21:06
marjankaj plne s Tebou súhlasím, ale skús to vysvetliť tvorcom nového zákona o DPH. SV sa podávajú od 01.01.2010 len elektronicky a čo ten čo odmieta techniku a účtuje ručne? Ide do odpadu.
Plne s tebou súhlasím. Podarilo sa ti to odoslať na prvýkrát. Alebo si to odoslal aj viackrát? Nám sa to podarilo, kým sme z toho vyrazili potvrdenie.

Ale ja som myslel pevádzku na nejakej zapadnutej samote, kde ani internet nie je možno ani signál na mobil. Aj tam môžu podnikať.
jozka56
20.04.10,21:10
A čo ak mi to software neumožňuje? Vediem to iba v papierovej forme ŠEVT?
O tom nie je reč v zadaní.
cathyc
20.04.10,21:18
Plne s tebou súhlasím. Podarilo sa ti to odoslať na prvýkrát. Alebo si to odoslal aj viackrát? Nám sa to podarilo, kým sme z toho vyrazili potvrdenie.

Ale ja som myslel pevádzku na nejakej zapadnutej samote, kde ani internet nie je možno ani signál na mobil. Aj tam môžu podnikať.
Nie mne sa podarilo poslať výkaz až v núdzovom režime, takže nové trápenie ma čaká o tri mesiace. Naši zákonodárcovia majú predstavu, že podniká sa len v Blave a v tzv. civilizovanejších miestach SR. To ostatné ich už dávno nezaujíma, resp. nikdy nezaujímali. Mńa rozčuľovalo napríklad aj to, že žiaden zákon neukladá povinosť mať razítko, ale pre určité daňové výkazy to neplatí. Bez razítka Ti ich DU nepreberie. Keď som sa pýtala akým zákonom to podoprú, tak mi bolo oznámené, že tak je to na tlačive uvedené a hotovo.
Prepáčte toto už bolo mimotemy
marjankaj
20.04.10,21:31
Nie mne sa podarilo poslať výkaz až v núdzovom režime, takže nové trápenie ma čaká o tri mesiace. Naši zákonodárcovia majú predstavu, že podniká sa len v Blave a v tzv. civilizovanejších miestach SR. To ostatné ich už dávno nezaujíma, resp. nikdy nezaujímali. Mńa rozčuľovalo napríklad aj to, že žiaden zákon neukladá povinosť mať razítko, ale pre určité daňové výkazy to neplatí. Bez razítka Ti ich DU nepreberie. Keď som sa pýtala akým zákonom to podoprú, tak mi bolo oznámené, že tak je to na tlačive uvedené a hotovo.
Prepáčte toto už bolo mimotemy
Tak to treba poslať poštou. A keď ťa zavolajú aby si tam dal pečiatku, tak prines nejakú detskú, napríklad trpaslíka.:---
cathyc
20.04.10,21:33
Tak to treba poslať poštou. A keď ťa zavolajú aby si tam dal pečiatku, tak prines nejakú detskú, napríklad trpaslíka.:---
Nabudúce vyskúšam :D
marjankaj
20.04.10,21:36
Ahojte. Mám na vás niekoľko otázok. .. Kamarátka má živnosť-obchod s odevmi (nieje platcom DPH) a teraz si otvorila novinový stánok. Ako sa vedie účtovníctvo? Každá prevádzka smostatne? A kedy sa stane platcom DPH? Je to pri obrate viac ako 49 790 eur za rok, za obe prevádzky? Vopred vám veľmi dakujem Ivana


Ale tieto prevádzky sú evidované na jedno IČO, tak treba viesť jedno účtovníctvo.


O tom nie je reč v zadaní.

Ale tu si tvrdila niečo iné. Čo to vlastne znamená jedno účtovníctvo?
cathyc
20.04.10,21:40
Ale tu si tvrdila niečo iné. Čo to vlastne znamená jedno účtovníctvo?
jedna agenda, jeden peňažný denník, spoločná evidencia obratu pre posúdenie, či je povinnosť sa zaevidovať za platcu DPH. Aj keď je evidencia rozčlenená na prevádzky PD je spoločný.
marjankaj
20.04.10,21:41
Nabudúce vyskúšam :D

A potom odfoť tie ksichty.:---
jozka56
20.04.10,21:42
A čo ak mi to software neumožňuje? Vediem to iba v papierovej forme ŠEVT?
V tomto. Píše o vedení účtovníctva, forma nie je rozhodujúca. Rozbory sú vecou IČO, jedno účtovníctvo treba viesť.
marjankaj
20.04.10,21:46
jedna agenda, jeden peňažný denník, spoločná evidencia obratu pre posúdenie, či je povinnosť sa zaevidovať za platcu DPH. Aj keď je evidencia rozčlenená na prevádzky PD je spoločný.

A keď si urobím smernicu, kde budem mať uvedené, že každú prevádzku budem evidovať zvlášť a na konci roka si to dám dohromady. Ak budem mať jednu prevádzku v Bratislave a druhú v Medzilaborciach? Snáď nebudem lietať hore-dole.
Bude to odporovať nejakému zákonu?
jozka56
20.04.10,21:54
A keď si urobím smernicu, kde budem mať uvedené, že každú prevádzku budem evidovať zvlášť a na konci roka si to dám dohromady. Ak budem mať jednu prevádzku v Bratislave a druhú v Medzilaborciach? Snáď nebudem lietať hore-dole.
Bude to odporovať nejakému zákonu?
Ak chceš, a máš čas a záujem,môže byť.:)
marjankaj
20.04.10,21:57
Ak chceš, a máš čas a záujem,môže byť.:)

To takto verejne?:---
marjankaj
20.04.10,22:01
V tomto. Píše o vedení účtovníctva, forma nie je rozhodujúca. Rozbory sú vecou IČO, jedno účtovníctvo treba viesť.
Veď daňové priznanie bude iba jedno aj výkazy. A ostatné kvôli prehľadnosti bude každé zvlášť.
marjankaj
20.04.10,22:06
Veď daňové priznanie bude iba jedno aj výkazy. A ostatné kvôli prehľadnosti bude každé zvlášť.

No aby to bolo v jednom, ak sa to zmestí, tak to dám do jedného šanóna.
jozka56
20.04.10,22:10
No aby to bolo v jednom, ak sa to zmestí, tak to dám do jedného šanóna.
:D:D:Dšetri:D
marjankaj
20.04.10,22:25
:D:D:Dšetri:D To nie je kvôli šetreniu, ale aby to bolo jedno účtovníctvo, aj keď tam budú tie peňažné denníky a knihy faktúr zvlášť.:)
jozka56
20.04.10,22:29
To nie je kvôli šetreniu, ale aby to bolo jedno účtovníctvo, aj keď tam budú tie peňažné denníky a knihy faktúr zvlášť.:)
No dobre, asi máš pravdu, tak šanón/šanónik/:):D a hocičo iné napr. kniha pokladnice a tržieb..
Marína
21.04.10,08:22
Evka, aj ja vediem evidenciu krátkodobého majetku. Ale reagovala som na otázku sybili3, ktorá písala, že si vedie evidenciu drobného majetku účtovaného do spotreby.
Preto som jej tak odpovedala.
Na konci roka aj ja robím inventarizáciu drob. majetku. Vytlačím si evidenciu z počítača a k nej napíšem zápis o inventarizácii.
Jarka, ja vediem v evidencii aj ten, ktorý je daný do spotreby. Úplne "drobný" nie;), hranicu, od akej sumy daný DM evidujem, mám stanovenú smernicou. Určite je to individuálne, ale napr. SZČO má zamestnancov, do spotreby(skôr užívania) vydá konkrétnemu zamestnancovi vŕtačku v deň jej obstarania v hodnote 1699 €(napr. v 1/2010), teda sa nikdy v evidencii ani neobjavila. Ak je však zaradený predmet vedený v evidencii, "stretneš" sa s ním pri inventarizácii a si skôr v obraze, čo sa s ním deje. V nasledujúcom období sa ťažko spomenie, že vôbec takýto drobný majetok existuje, tiež v akej hodnote a pod., nájde sa iba ak na karte predmetov, za ktoré zamestnanec zodpovedá(ak ju vôbec má).
Viem, dá sa argumentovať, že ho nemusí viesť v evidencii DM, osobne si však myslím, že ak ho vedie, má prehľad o všetkých predmetoch na jednom mieste(v evidencii DM a nielen na jednotlivých kartách zamestnancov), teda aj tých, ktoré sú v užívaní.
rodina1
21.04.10,08:29
Jarka, ja vediem v evidencii aj ten, ktorý je daný do spotreby. Úplne "drobný" nie;), hranicu, od akej sumy daný DM evidujem, mám stanovenú smernicou. Určite je to individuálne, ale napr. SZČO má zamestnancov, do spotreby(skôr užívania) vydá konkrétnemu zamestnancovi vŕtačku v deň jej obstarania v hodnote 1699 €(napr. v 1/2010), teda sa nikdy v evidencii ani neobjavila. Ak je však zaradený predmet vedený v evidencii, "stretneš" sa s ním pri inventarizácii a si skôr v obraze, čo sa ním deje. V nasledujúcom období sa ťažko spomenie, že vôbec takýto drobný majetok existuje, tiež v akej hodnote a pod., nájde iba ak na karte predmetov, za ktoré zamestnanec zodpovedá(ak ju vôbec má).
Viem, dá sa argumentovať, že ho nemusí viesť v evidencii DM, osobne si však myslím, že ak ho vedie, má prehľad o všetkých predmetoch na jednom mieste(v evidencii DM a nielen na jednotlivých kartách zamestnancov), teda aj tých, ktoré sú v užívaní.
Evka, opäť máš pravdu. Trochu som pri čítaní otázky bola zbrklá a nepremyslela som odpoveď.
Ja účtujem reštauráciu, a tiež v knihe drobného majetku vediem napr. ručný šľahač (ktorý v súčasnej dobe je veľmi lacný), o ktorom viem, že sa kúpil len z bločku z nákupu. A takto je to aj s iným materiálom.
mimotemySľubujem, že si vždy otázku "poriadne" prečítam, a až potom dám odpoveď. "Sypem si popol na hlavu", ale dúfam, že ma za moju trošku zvláštnu odpoveď "nezavrhnete". :):(:confused::mee:
jacekova
21.04.10,08:30
Jarka, ja vediem v evidencii aj ten, ktorý je daný do spotreby. Úplne "drobný" nie;), hranicu, od akej sumy daný DM evidujem, mám stanovenú smernicou. Určite je to individuálne, ale napr. SZČO má zamestnancov, do spotreby(skôr užívania) vydá konkrétnemu zamestnancovi vŕtačku v deň jej obstarania v hodnote 1699 €(napr. v 1/2010), teda sa nikdy v evidencii ani neobjavila. Ak je však zaradený predmet vedený v evidencii, "stretneš" sa s ním pri inventarizácii a si skôr v obraze, čo sa ním deje. V nasledujúcom období sa ťažko spomenie, že vôbec takýto drobný majetok existuje, tiež v akej hodnote a pod., nájde iba ak na karte predmetov, za ktoré zamestnanec zodpovedá(ak ju vôbec má).
Viem, dá sa argumentovať, že ho nemusí viesť v evidencii DM, osobne si však myslím, že ak ho vedie, má prehľad o všetkých predmetoch na jednom mieste(v evidencii DM a nielen na jednotlivých kartách zamestnancov), teda aj tých, ktoré sú v užívaní.

ja som si v smernici určila, že majetok ktorý má dobu použiteľnosti viac ako 1rok a jeho obstarávacia cena je do 166€ = réžia
majetok ktorého OC je viac ako 166€ = krátkodobý majetok a vediem ho v knihe drobného majetku ;)
rodina1
21.04.10,08:35
ja som si v smernici určila, že majetok ktorý má dobu použiteľnosti viac ako 1rok a jeho obstarávacia cena je do 166€ = réžia
majetok ktorého OC je viac ako 166€ = krátkodobý majetok a vediem ho v knihe drobného majetku ;)
Odpoveď daňového riaditeľstva však hovorí, že aj o majetku, ktorý dávaš priamo do spotreby účtuješ ako výdavok za materiál a nie ako prevádzková réžia.
http://www.porada.sk/t74798-p58-material-alebo-rezia.html#post1378283
príspevok č. 575
Marína
21.04.10,08:40
Evka, opäť máš pravdu. Trochu som pri čítaní otázky bola zbrklá a nepremyslela som odpoveď.
Ja účtujem reštauráciu, a tiež v knihe drobného majetku vediem napr. ručný šľahač (ktorý v súčasnej dobe je veľmi lacný), o ktorom viem, že sa kúpil len z bločku z nákupu. A takto je to aj s iným materiálom.
mimotemySľubujem, že si vždy otázku "poriadne" prečítam, a až potom dám odpoveď. "Sypem si popol na hlavu", ale dúfam, že ma za moju trošku zvláštnu odpoveď "nezavrhnete". :):(:confused::mee:
Jarmilka, no tak, to teda nie.:) Veď nejde o nič až také vážne.;) Ty to predsa tiež tak isto robíš, aj keď je šľahač v užívaní, je vedený aj v evidencii.

ja som si v smernici určila, že majetok ktorý má dobu použiteľnosti viac ako 1rok a jeho obstarávacia cena je do 166€ = réžia
majetok ktorého OC je viac ako 166€ = krátkodobý majetok a vediem ho v knihe drobného majetku
Katka, ja tak isto:), až na tú prevádzkovú réžiu. Účtujem ako materiál.
sybila3
22.04.10,09:07
Evka, aj ja vediem evidenciu krátkodobého majetku. Ale reagovala som na otázku sybili3, ktorá písala, že si vedie evidenciu drobného majetku účtovaného do spotreby.
Preto som jej tak odpovedala.
Na konci roka aj ja robím inventarizáciu drob. majetku. Vytlačím si evidenciu z počítača a k nej napíšem zápis o inventarizácii.
Tak som sa asi zle vyjadrila drobný majetok alebo krátkodobý, nie je to jedno? Mám v smernici, že do 50 neevidujem a od 51 do 1700 evidujem. Ale po prečítaní niektorých príspevkov, asi budem evidovať aj s nižšou sumou ako 50. Ako by mala vyzerať taká inventúra tohto majetku? Ja to mám len spísané v exeli a ako vyradiť majetok, ktorý už neexistuje? ď
cathyc
22.04.10,09:12
Tak som sa asi zle vyjadrila drobný majetok alebo krátkodobý, nie je to jedno? Mám v smernici, že do 50 neevidujem a od 51 do 1700 evidujem. Ale po prečítaní niektorých príspevkov, asi budem evidovať aj s nižšou sumou ako 50. Ako by mala vyzerať taká inventúra tohto majetku? Ja to mám len spísané v exeli a ako vyradiť majetok, ktorý už neexistuje? ď
Pomocou vyraďovacie protokolu a zapíšeš to aj do karty v tom exceli.
rodina1
22.04.10,09:17
Tak som sa asi zle vyjadrila drobný majetok alebo krátkodobý, nie je to jedno? Mám v smernici, že do 50 neevidujem a od 51 do 1700 evidujem. Ale po prečítaní niektorých príspevkov, asi budem evidovať aj s nižšou sumou ako 50. Ako by mala vyzerať taká inventúra tohto majetku? Ja to mám len spísané v exeli a ako vyradiť majetok, ktorý už neexistuje? ď
Inventarizácia: vytlačíš si k 31.12. príslušného roku evidenciu tohto majetku, t.j. aktuálnu bez už vyradeného majetku. Napíšeš, že k 31.12. príslušného roku bola vykonaná inventarizácia krátkodobého majetku, a touto inventarizáciou sa nezistili žiadne inventarizačné rozdiely. Evidencia krátkodobého majetku tvorí prílohu uvednej inventarizácie. Dátum a podpis.
Majetok, ktorý už nemáš vyradíš na zákllade vyraďovacieho protokolu. Môžeš tam napísať, že uvedený krátkodobý majetok bol značne poškodený a jeho oprava by bola nerentabilná. Napr.
Stefan2005
22.04.10,10:27
...Neviem si dosť dobre predstaviť ako by som asi delila toner, počítala počet papierov a VPD, PPD a pod, poprípade cestovné v prípade, že sa jedná o vybavovanie pre obe prevádzky. Takýchto príkladov je bezpočet.

... napr. evidovať ako tretie stredisko (správa), a koncom roka to rozdeliť (ale nie je to nutné) jedným zápisom na obe strediská, napr. podľa pomeru tržieb, alebo iného vhodného ukazovateľa (obdobia správnej réžie). Získam prehľad o skutočnom hospodárení 1. i 2. strediska...
cathyc
22.04.10,10:32
... napr. evidovať ako tretie stredisko (správa), a koncom roka to rozdeliť (ale nie je to nutné) jedným zápisom na obe strediská, napr. podľa pomeru tržieb, alebo iného vhodného ukazovateľa (obdobia správnej réžie). Získam prehľad o skutočnom hospodárení 1. i 2. strediska...
To bola len rečnícka otázka. Viem ako by som delila na prevádzky toner, len sa mi to zdá byť z každého hľadiska aj tak nedostatočne ralistické. Inak aj ten papier sa dá počítať na kusy, poprípade by sa dala rozpočítať aj tuha v pere, či zeruzke. Zábava bude počítanie použitých spiniek.
sybila3
22.04.10,10:35
Inventarizácia: vytlačíš si k 31.12. príslušného roku evidenciu tohto majetku, t.j. aktuálnu bez už vyradeného majetku. Napíšeš, že k 31.12. príslušného roku bola vykonaná inventarizácia krátkodobého majetku, a touto inventarizáciou sa nezistili žiadne inventarizačné rozdiely. Evidencia krátkodobého majetku tvorí prílohu uvednej inventarizácie. Dátum a podpis.
Majetok, ktorý už nemáš vyradíš na zákllade vyraďovacieho protokolu. Môžeš tam napísať, že uvedený krátkodobý majetok bol značne poškodený a jeho oprava by bola nerentabilná. Napr.
ja každý rok vytlačím len ten zoznam, tak môžem ísť dorobiť tie zápisy.
cathyc
22.04.10,10:39
ja každý rok vytlačím len ten zoznam, tak môžem ísť dorobiť tie zápisy.
Síce som ešte v živote nevidela niekoho kto by to kontroloval, ale čo by sme neurobili pre ešte väčšiu tvorbu odpadu. Vivat birokracia.
Ja tieto veci evidujem len v compe, ak bude mať nejaká veľmi dôležitá celebrita požiadavky vytlačiť to, tak nie je problém.
Marína
22.04.10,11:40
Síce som ešte v živote nevidela niekoho kto by to kontroloval, ale čo by sme neurobili pre ešte väčšiu tvorbu odpadu. Vivat birokracia.
Ja tieto veci evidujem len v compe, ak bude mať nejaká veľmi dôležitá celebrita požiadavky vytlačiť to, tak nie je problém.
Cathy, ja veru áno. Určite je rozdiel, či evidujem majetok za pár eur, alebo blížiaci sa k hranici 1700 eur. Ako najlepšie odsledovať jeho technické a morálne opotrebenie, ak o ňom nevediem žiadne záznamy. Nemôžem si dávať do nákladov stále nový, keď je prípadne opraviteľný. My sme pri zázname o vyradení mali pripnutý tiež zákazkový list na opravu, kde bol údaj o tom, že sa nedá opraviť z takej alebo onakej príčiny. Takýto doklad je dôveryhodnejší, ak je vystavený odborníkom a nie mnou, laikom. K takémuto majetku je tiež zo zákona určená záručná doba a preto si myslím, že je povinnosť ho reklamovať a nie kupovať nový. Je to všetko o oprávnenosti na zvyšovania nákladov.
Ferdo Mravec
22.04.10,11:50
Poprosila by som o radu.......
uhradila som na zlé číslo účtu preddavok za elektriku, takže mi ho vrátili. Ako ho mám zaúčtovať?? Dala som to ako Iný zdaniteľný príjem, keďže preddavky za elektriku účtujem ako PR teda výdavky ovplyvň. ZD. No a do výkazu DPH mi to dáva do riadku 15 Dodanie tovaru a služieb s oslobodením od dane. Je to správne???
cathyc
22.04.10,11:53
Cathy, ja veru áno. Určite je rozdiel, či evidujem majetok za pár eur, alebo blížiaci sa k hranici 1700 eur. Ako najlepšie odsledovať jeho technické a morálne opotrebenie, ak o ňom nevediem žiadne záznamy. Nemôžem si dávať do nákladov stále nový, keď je prípadne opraviteľný(my sme pri zázname o vyradení mali pripnutý tiež zákazkový list na opravu, kde bol údaj o tom, že sa nedá opraviť z takej alebo onakej príčiny. Takýto doklad je dôveryhodnejší, ak je vystavený odborníkom a nie mnou, laikom). K takémuto majetku je tiež zo zákona určená záručná doba a preto si myslím, že je povinnosť ho reklamovať a nie kupovať nový. Je to všetko o oprávnenosti na zvyšovania nákladov.
Mierila som skôr na stále sa zvyšujúce množstvo zbytočne minutého papiera. Už len tá naša príprava dokladov je v rozpore so zdravým rozumom. Pre príklady lepšieho hospodárenia netreba ďaleko chodiť. V Rakúsku neexistuje žiadna povinnosť lepiť bločky na papier a pripájať k ním ešte aj VPD. Jednoducho doklad očísľujú a vložia do obalu. Netvrdím, že treba papiere ukladať do krabíc od topánok, tiež som účtovníčka a mám rada úhľadnosť a prehľadnosť. Len si myslím, že v určitých veciach sme my Slováci veľmi upätí a nedokážeme sa promtne prispôsobiť dobe. Na jednej strane príjmame zákony o elktronickom zasielaní Sv aj bez toho, že by nejaký zákon stanovoval povinnosť účtovníkom a firmám vlastniť PC či prístup na net. Na strane druhej tlačíme tony zbytočného papiera len pre náš dobrý pocit, že to čo je na papieri to sa počíta. Prepáčte viem že som mimotemy, ale niekedy mi nedá nevyjadriť nevôľu nad strkaním hlavy do piesku.
Ferdo Mravec
23.04.10,12:27
Poprosila by som o radu.......
uhradila som na zlé číslo účtu preddavok za elektriku, takže mi ho vrátili. Ako ho mám zaúčtovať?? Dala som to ako Iný zdaniteľný príjem, keďže preddavky za elektriku účtujem ako PR teda výdavky ovplyvň. ZD. No a do výkazu DPH mi to dáva do riadku 15 Dodanie tovaru a služieb s oslobodením od dane. Je to správne???


Prosím poraďte mi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Monika Kováčová
23.04.10,12:48
úhrada - mylná platba: VNZD - ostatné, bez DPH
vrátenie mylnej platby: VNZD mínusom ostatné, bez DPH

Alfa - kód operácie 33
MRP - pohyb 39
marjankaj
23.04.10,13:11
Mierila som skôr na stále sa zvyšujúce množstvo zbytočne minutého papiera. Už len tá naša príprava dokladov je v rozpore so zdravým rozumom. Pre príklady lepšieho hospodárenia netreba ďaleko chodiť. V Rakúsku neexistuje žiadna povinnosť lepiť bločky na papier a pripájať k ním ešte aj VPD. Jednoducho doklad očísľujú a vložia do obalu. Netvrdím, že treba papiere ukladať do krabíc od topánok, tiež som účtovníčka a mám rada úhľadnosť a prehľadnosť. Len si myslím, že v určitých veciach sme my Slováci veľmi upätí a nedokážeme sa promtne prispôsobiť dobe. Na jednej strane príjmame zákony o elktronickom zasielaní Sv aj bez toho, že by nejaký zákon stanovoval povinnosť účtovníkom a firmám vlastniť PC či prístup na net. Na strane druhej tlačíme tony zbytočného papiera len pre náš dobrý pocit, že to čo je na papieri to sa počíta. Prepáčte viem že som mimotemy, ale niekedy mi nedá nevyjadriť nevôľu nad strkaním hlavy do piesku.

A u nás je povinnosť? V ktorom zákone je to uložené?
sybila3
27.04.10,11:26
Inventarizácia: vytlačíš si k 31.12. príslušného roku evidenciu tohto majetku, t.j. aktuálnu bez už vyradeného majetku. Napíšeš, že k 31.12. príslušného roku bola vykonaná inventarizácia krátkodobého majetku, a touto inventarizáciou sa nezistili žiadne inventarizačné rozdiely. Evidencia krátkodobého majetku tvorí prílohu uvednej inventarizácie. Dátum a podpis.
Majetok, ktorý už nemáš vyradíš na zákllade vyraďovacieho protokolu. Môžeš tam napísať, že uvedený krátkodobý majetok bol značne poškodený a jeho oprava by bola nerentabilná. Napr.
Prosím ťa, nemáš náhodou vzor ako by to malo vyzerať,ja si tiež myslím, že je to zbytočné papierovanie, ale........nech majú. díky
rodina1
27.04.10,12:31
Prosím ťa, nemáš náhodou vzor ako by to malo vyzerať,ja si tiež myslím, že je to zbytočné papierovanie, ale........nech majú. díky
Vzor k čomu? K inventarizácii alebo k protokolu o vyradení?
aviavi
28.04.10,07:25
Veľmi pekne ďakujem za odpovede! Pomohli ste...
Čimko
04.05.10,14:39
Ahojte,
mám problém s firmou, ktorej som vystavila fa.Ja (resp. živnostník, pre ktorého robím JÚ, nie je platca DPH), som vystavila fa 1.1.2010 s textom "prevedené práce za mesiac december 2009" firme, ktorá účtuje v PÚ, je platcom DPH. Teraz mi volala ich účtovníčka, že NEMôŽE mať na faktúre "prevedené práce za mesiac december 2009", keď ju vystavujem až v januári, že mám prerobiť text bez uvedenia mesiaca. Nedokázala mi však vysvetliť, z akých dôvodov v texte fa nesmie byť použitý "december 2009" a vystavená fa 1.1.2010. Má na to nejaký oprávnený dôvod po mne túto zmenu požadovať? Nie je mi to totiž moc jasné, veď napr. telefónny účet na pevnú linku je vystavený pr. 8.1.2010 a je za obdobie 12/2009. Vtedy mám teda takúto fa účtovať ešte v decembri 2009 alebo až keď mi príde t.j. január 2010?
(Dátumy prosím berte hypoteticky, r. 2009 už je uzavretý, ide mi len o to, či mám fa prerábať kvôli textu alebo je to nezmysel.)
Ďakujem.
Anja111
04.05.10,14:51
Ahojte,
mám problém s firmou, ktorej som vystavila fa.Ja (resp. živnostník, pre ktorého robím JÚ, nie je platca DPH), som vystavila fa 1.1.2010 s textom "prevedené práce za mesiac december 2009" firme, ktorá účtuje v PÚ, je platcom DPH. Teraz mi volala ich účtovníčka, že NEMôŽE mať na faktúre "prevedené práce za mesiac december 2009", keď ju vystavujem až v januári, že mám prerobiť text bez uvedenia mesiaca. Nedokázala mi však vysvetliť, z akých dôvodov v texte fa nesmie byť použitý "december 2009" a vystavená fa 1.1.2010. Má na to nejaký oprávnený dôvod po mne túto zmenu požadovať? Nie je mi to totiž moc jasné, veď napr. telefónny účet na pevnú linku je vystavený pr. 8.1.2010 a je za obdobie 12/2009. Vtedy mám teda takúto fa účtovať ešte v decembri 2009 alebo až keď mi príde t.j. január 2010?
(Dátumy prosím berte hypoteticky, r. 2009 už je uzavretý, ide mi len o to, či mám fa prerábať kvôli textu alebo je to nezmysel.)
Ďakujem.
... zrejme neúčtovala o rezerve na účtovníctvo.
Monika Kováčová
04.05.10,15:08
opýtaj sa jej, či nepozná účet 326
Nič neprerábaj, máš to normálne.
Zita5
04.05.10,16:24
Ahojte,
mám problém s firmou, ktorej som vystavila fa.Ja (resp. živnostník, pre ktorého robím JÚ, nie je platca DPH), som vystavila fa 1.1.2010 s textom "prevedené práce za mesiac december 2009" firme, ktorá účtuje v PÚ, je platcom DPH. Teraz mi volala ich účtovníčka, že NEMôŽE mať na faktúre "prevedené práce za mesiac december 2009", keď ju vystavujem až v januári, že mám prerobiť text bez uvedenia mesiaca. Nedokázala mi však vysvetliť, z akých dôvodov v texte fa nesmie byť použitý "december 2009" a vystavená fa 1.1.2010. Má na to nejaký oprávnený dôvod po mne túto zmenu požadovať? Nie je mi to totiž moc jasné, veď napr. telefónny účet na pevnú linku je vystavený pr. 8.1.2010 a je za obdobie 12/2009. Vtedy mám teda takúto fa účtovať ešte v decembri 2009 alebo až keď mi príde t.j. január 2010?
(Dátumy prosím berte hypoteticky, r. 2009 už je uzavretý, ide mi len o to, či mám fa prerábať kvôli textu alebo je to nezmysel.)

Ďakujem.


V tomto linku hneď v úvode zadávateľka uvádza dopyt a odpoveď na dopyt z DRSR v obdobnej problematike ako je v citácii .
http://www.porada.sk/t123821-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html
Pozrite si to , uvedená téma obsahuje len odpovede z daňového riaditeľstva.

Faktúru vôbec nemusíte prerábať .
grammatika
05.05.10,07:10
Čimko, len tak mimochodom, kedy si im dal fyzicky tú Tvoju faktúru?
Lebo stretávam sa s tým a veľmi často, že "naši živnostníci" mi donesú faktúry aj o 5 mesiacov...a keď tak pozerám na to, že účtovníčka vo firme sa Ti ozvala včera, tak predpokladám, že si jej aj Ty faktúru za december vystavenú v januári odovzdal až teraz niekedy, kedy ona nemohla vedieť, že bude musieť použiť 326....(proste tú účtovníčku veľmi dobre chápem...možno sa to Teba netýka, ale mali by živnostníci poslať/odovzdať FA vtedy, kedy ju vystavia)
babi2
05.05.10,09:28
Čimko, len tak mimochodom, kedy si im dal fyzicky tú Tvoju faktúru?
Lebo stretávam sa s tým a veľmi často, že "naši živnostníci" mi donesú faktúry aj o 5 mesiacov...a keď tak pozerám na to, že účtovníčka vo firme sa Ti ozvala včera, tak predpokladám, že si jej aj Ty faktúru za december vystavenú v januári odovzdal až teraz niekedy, kedy ona nemohla vedieť, že bude musieť použiť 326....(proste tú účtovníčku veľmi dobre chápem...možno sa to Teba netýka, ale mali by živnostníci poslať/odovzdať FA vtedy, kedy ju vystavia)
mimotemySúhlasím, ja tiež musím veľa krát dodavateľa naháňať, aby som dostala faktúru v termíne, ale ak mi je dodaná služba /v tomto prípade účtovníctvo/ a nemám faktúru, tak určite použijem 326 a faktúru budem žiadať vystaviť čo najskôr a nie sa spamätať po podaní DP. Predpokladám, že práve preto tam nechce mať v texte uvedené, že sú to práce za rok 2009, aj keď už to nie je problém dať do nákladu t.r.
veronkaj
06.05.10,04:29
dobré ráno
prosím kto môže poradíte??
sesternica, išla pracovať do rakúska ako výpomoc do domácnosti a na du ju zaevidovali ako szčo a tu na slovensku si platí dobrovolne odvody do SP a ZP. Zároveň v rakúsku ju prihlásili na úrady a tam tiež platí odvody. Bola na DU v Ba a tam si vyžiadala odklad na podanie DP za rok 2009 do konca júna.

Prosím viete mi poradiť ako jej vyplniť DP??? keď tu je szčo s dobrov.odvodmi a v rakúsku je tiež prihlásená. ??

prosím poradte mi ako ten typ B dp vypísať,

´dakujem
otázka
06.05.10,06:58
dobré ráno
prosím kto môže poradíte??
sesternica, išla pracovať do rakúska ako výpomoc do domácnosti a na du ju zaevidovali ako szčo a tu na slovensku si platí dobrovolne odvody do SP a ZP. Zároveň v rakúsku ju prihlásili na úrady a tam tiež platí odvody. Bola na DU v Ba a tam si vyžiadala odklad na podanie DP za rok 2009 do konca júna.

Prosím viete mi poradiť ako jej vyplniť DP??? keď tu je szčo s dobrov.odvodmi a v rakúsku je tiež prihlásená. ??

prosím poradte mi ako ten typ B dp vypísať,

´dakujem
Príjmy idú VI. oddielu, tab.č. 1, riadok 2, výdavky r.2 -paušálne výfaje ( 40% z príjmu + odvody ), ďalej v X. oddiely treba vyplniť aj r. 79 ( Rakúsko - vyňatie príjmov ) základ dane, daňová povinnosť je v tomto prípade vždy nula, nezabudni v XIII. oddiely uviesť, že ide o príjmy zo živnosti a zdrojom príjmov je Rakúsko.
Čo sa týka odvodov, tak na 100 % viem, že odvody do zdravotnej poisťovne u nás nemá zo zákona vôbec platiť ani dobrovoľne a na Slovensku používa európsky preukaz poistenca.
veronkaj
01.06.10,06:18
nešiel mi net tak ďakujem až teraz, a vypísali sme to nejako ale nemala som už k disozícii net takže ako som vedela, s tým, že na du nech si to dá skontrolovať.

ďakujem a prajem pekný deň
sybila3
01.06.10,08:32
Inventarizácia: vytlačíš si k 31.12. príslušného roku evidenciu tohto majetku, t.j. aktuálnu bez už vyradeného majetku. Napíšeš, že k 31.12. príslušného roku bola vykonaná inventarizácia krátkodobého majetku, a touto inventarizáciou sa nezistili žiadne inventarizačné rozdiely. Evidencia krátkodobého majetku tvorí prílohu uvednej inventarizácie. Dátum a podpis.
Majetok, ktorý už nemáš vyradíš na zákllade vyraďovacieho protokolu. Môžeš tam napísať, že uvedený krátkodobý majetok bol značne poškodený a jeho oprava by bola nerentabilná. Napr.
Ešte by ma zaujímalo, robím smernicu, akú hodnotu tám mám dať, pôvodne som dala, že do knihy majetku budem evidovať krátkodobý majetok od 51 eur do 50 neevidujem, Vyššie som čítala 166 eur. Tak aká suma býva väčšinou? dík
sybila3
01.06.10,08:43
Inventarizácia: vytlačíš si k 31.12. príslušného roku evidenciu tohto majetku, t.j. aktuálnu bez už vyradeného majetku. Napíšeš, že k 31.12. príslušného roku bola vykonaná inventarizácia krátkodobého majetku, a touto inventarizáciou sa nezistili žiadne inventarizačné rozdiely. Evidencia krátkodobého majetku tvorí prílohu uvednej inventarizácie. Dátum a podpis.
Majetok, ktorý už nemáš vyradíš na zákllade vyraďovacieho protokolu. Môžeš tam napísať, že uvedený krátkodobý majetok bol značne poškodený a jeho oprava by bola nerentabilná. Napr.

Mám urobenú evidenciu krátkodobého majetku, urobila som aj ten zápis, ale ako má vyzerať inventarizácia, to len odfajknem tie položky v evidencii majetku? Keď vyššie je písané, že evidencia kr.maj. tvorí prílohu uvedenej inventarizácie????? díky moc