Eva99
17.03.08,09:36
Klient odkúpil od mesta nebytové priestory+pozemok v ktorých vykonáva svoju podnikateľskú činnosť. Splatením istiny sa prepísal vlastník v katastri, zvyšná suma sa mala splácať mesačne po dobu 3 rokov. Klient však nesplácal zatiaľ nič...

posúvam...
Marti.ka
17.03.08,09:00
Chcela by som sa spýtať, vo výkaze o majetku a záväzkov uvádzam dobropis ako záväzok mínusom?
A ešte jedna vec. Mám faktúru, ktorá je zaplatená, ale doklad o zaplatení chýba. Čo s tým ďalej? Kópiu dokladu o zaplatení by mali poslať,ale čo ak ten doklad nebudem mať k 31.3., ako to mám vysporiadať? Ďakujem.
Je to v poriadku ak budem uvádzať prijatý dobropis ako záväzok mínusom?
K tej druhej veci. Ak doklad budem mať neskôr, po podaní DP s min. dátumom, môžem tento záväzok uhradiť cez výdavky neovplyvňujúce základ dane?
Ináč volala som firme, že mi chýba doklad o zaplatení. Tak oni ako doklad o zaplatení považujú ak v hlavičke faktúry je ako spôsob úhrady uvedená hotovosť.:eek:Vďaka.
Eva99
17.03.08,09:21
Klient odkúpil od mesta nebytové priestory+pozemok v ktorých vykonáva svoju podnikateľskú činnosť. Splatením istiny sa prepísal vlastník v katastri, zvyšná suma sa mala splácať mesačne po dobu 3 rokov. Klient však nesplácal zatiaľ nič...

Prosííím, môže mi niekto poradiť, ako je to s odpismi? Či môžem daný majetok odpisovať len ak sa spláca, ale to nemá so splácaním nič spoločné? :(
Aljok
17.03.08,09:30
Prosííím, môže mi niekto poradiť, ako je to s odpismi? Či môžem daný majetok odpisovať len ak sa spláca, ale to nemá so splácaním nič spoločné? :(
Pozri ZoDP:
§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
Eva99
17.03.08,09:37
Pozri ZoDP:
§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

Ďakujem, postupom odpisovania rozumiem, ale v JÚ som začiatočník a mám pocit, že sa tu všetko točí len okolo toho, kedy sa čo zaplatí. Ja by som majetok odpisovala od zaradenia, ale prebrala som účtovníctvo, kde v roku 2005 zaradili a do dnešného dňa neodpisovali. Chcela som len vedieť, či je to chyba a odpisovať sa malo, alebo je to správne a odpisuje sa len v prípade, že by splácala splátky. To nejako neviem v uvedených § vyčítať... :o
Eva99
17.03.08,10:20
:confused:
stanka613
17.03.08,10:55
pomozete mi niekto???????

chcela by som sa opytat robim JU rucne

vystavim fa a zapisem je do knihy pohladávok a ked ju zaplatia tak ju záuctujem do PD ?
ked príde DFA zapisem ju do závazkov a ked ju zaplatime zauctujem ju do PD ?
zivnostník zaplatí DP len za skutocné prijaté a výdané peniaze / to znamená ze nezaplatené fa sa v DP uvádzaju vo výkaze pohladavok a závazkoch/

ako zauctovat ciastocnu uhradu fa za mobil ked to bolo strhnute z kreditu ked PK prechadzala na firmu /pohyb na bu nebol ani v pokladni/

p.výdavky za m.vozidlo sa úctuju v PD vydaj v hotovosti a p.rézia

ako záuctovat ciast. uhradu za mobil ked nemam doklad o zaplatení pretoze to bolo strhnute zkreditu PK ktorá nebola povodne v podnikaní az pri prechode na kred. pausal

pomozte prosím
dancika
17.03.08,11:06
Ahojte,prosím Vás,keď SZČO platí platobnou kartou,ale nie z bankového podnikateľského účtu,ale zo súkromného-ja túto platbu zaúčtujem ako výdavok z pokladne, nechám tam aj pripnutý lístoček z terminálu,ale je to moje účtovanie týmto spôsobom v poriadku prosím--platba zo súkromn.bank.účtu=výdavok z pokladne?Ďakujem

Takze je to vydavok z pokladne, ale co v situacii, ked na pokladni nie je uz dost prostriedkov? Ako do nej previest nejaku ciastku tak, aby to nebol osobny vklad? Aby to sedelo aj s bankovym vypisom, tak mi vychadza jedina mozna moznost rozdelit pohyb (25000), ktory bol na osobnu spotrebu (prevod na sukromny ucet) cast na osobnu spotrebu a cast cez prieb. polozku do pokladne, je to takto mozne zapisat do PD?
Dakujem
jessica
17.03.08,11:12
Takze je to vydavok z pokladne, ale co v situacii, ked na pokladni nie je uz dost prostriedkov? Ako do nej previest nejaku ciastku tak, aby to nebol osobny vklad? Aby to sedelo aj s bankovym vypisom, tak mi vychadza jedina mozna moznost rozdelit pohyb (25000), ktory bol na osobnu spotrebu (prevod na sukromny ucet) cast na osobnu spotrebu a cast cez prieb. polozku do pokladne, je to takto mozne zapisat do PD?
Dakujem
Myslíš výber 25000 z podnikateľského účtu? Áno môžeš ho previesť na pokladňu celý alebo koľko treba a časť na OS.
dancika
17.03.08,11:23
Ano, z podnikatelskeho, ale nejde o vyber z bankomatu, ale prevod cez i-banking, je to mozne aj v tomto pripade?
Eva99
17.03.08,11:39
Klient odkúpil od mesta nebytové priestory+pozemok v ktorých vykonáva svoju podnikateľskú činnosť. Splatením istiny sa prepísal vlastník v katastri, zvyšná suma sa mala splácať mesačne po dobu 3 rokov. Klient však nesplácal zatiaľ nič...


Prosííím, môže mi niekto poradiť, ako je to s odpismi? Či môžem daný majetok odpisovať len ak sa spláca, ale to nemá so splácaním nič spoločné? :(


Pozri ZoDP:
§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.


Ďakujem, postupom odpisovania rozumiem, ale v JÚ som začiatočník a mám pocit, že sa tu všetko točí len okolo toho, kedy sa čo zaplatí. Ja by som majetok odpisovala od zaradenia, ale prebrala som účtovníctvo, kde v roku 2005 zaradili a do dnešného dňa neodpisovali. Chcela som len vedieť, či je to chyba a odpisovať sa malo, alebo je to správne a odpisuje sa len v prípade, že by splácala splátky. To nejako neviem v uvedených § vyčítať... :o

Už som asi otravná, ale naozaj mi nikto nevie poradiť? :confused:
Marti.ka
17.03.08,12:55
Je to v poriadku ak budem uvádzať prijatý dobropis ako záväzok mínusom?
K tej druhej veci. Ak doklad budem mať neskôr, po podaní DP s min. dátumom, môžem tento záväzok uhradiť cez výdavky neovplyvňujúce základ dane?
Ináč volala som firme, že mi chýba doklad o zaplatení. Tak oni ako doklad o zaplatení považujú ak v hlavičke faktúry je ako spôsob úhrady uvedená hotovosť.:eek:Vďaka.
Môže mi to niekto odsúhlasiť? dík.
Marína
17.03.08,13:14
Už som asi otravná, ale naozaj mi nikto nevie poradiť? :confused:
Evi, stačí ak si pozrieš príslušné §§ ZoDP(§§ 22,23,24)
Aljok ti pripla §22 v ktorom máš uvedené, ktorý majetok sa môže odpisovať. Ten, ktorý je účtovaný alebo evidovaný podľa ................., je používaný na dosiahnutie zdaniteľných príjmov.
V § 23 máš uvedené, ktorý je vylúčený z odpisovania, o.i. aj pozemky(ods.1 písm.a)
V §24 máš uvedené, kto môže odpisovať majetok, o.i. vlastník majetku.
Polož si otázku: Je vlastníkom majetku? Je majetok účtovaný? Je používaný na dosiahnutie zdaniteľných príjmov? Ak tvoja odpoveď je áno, môžeš odpisovať.
Eva99
17.03.08,14:47
... Je majetok účtovaný? Ak tvoja odpoveď je áno, môžeš odpisovať.

Ďakujem Marína. Ale môžeš mi prosím vysvetliť, čo znamená v JÚ pojem účtovaný? Všetko okolo odpisov mi je jasné, robím PÚ 7 rokov a príde mi samozrejmé, že dňom zaradenia majetku sa odpisuje. Ale v JÚ sa nič neberie do úvahy dátumom evidovania, ale zaplatenia. Prebrala som účtovníctvo, kde bol majetok v roku 2005 zaradený, ale zaplatená z neho bola len časť. V roku 2006, 2007 nebol odpisovaný. Keď som sa začudovala, bolo mi povedané, že keď sa nesplácal, nebol ani odpisovaný. Viete mi prosím konkrétne odpovedať na túto otázku, teda či sa v JÚ odpisuje majetok bez ohľadu na to, či je splácaný???
Som už z toho úplne zúfalá, tak Vám budem skutočne veľmi vďačná...
dancika
17.03.08,15:54
Takze je to vydavok z pokladne, ale co v situacii, ked na pokladni nie je uz dost prostriedkov? Ako do nej previest nejaku ciastku tak, aby to nebol osobny vklad? Aby to sedelo aj s bankovym vypisom, tak mi vychadza jedina mozna moznost rozdelit pohyb (25000), ktory bol na osobnu spotrebu (prevod na sukromny ucet) cast na osobnu spotrebu a cast cez prieb. polozku do pokladne, je to takto mozne zapisat do PD?
Dakujem

Myslíš výber 25000 z podnikateľského účtu? Áno môžeš ho previesť na pokladňu celý alebo koľko treba a časť na OS.

Ano, z podnikatelskeho, ale nejde o vyber z bankomatu, ale prevod cez i-banking, je to mozne aj v tomto pripade?
Mozte mi to, prosim, niekto potvrdit, ci je to spravne aj v pripade bankingoveho prevodu? Dakujem
suvaha
17.03.08,16:10
ked sa z uctu vybera na osobnu spotrebu je to cez VNZD - osobna spotreba a poplatky su VOZD -prevadzkova rezia? alebo to je tiez VNZD?
liba2
17.03.08,16:27
Chcela by som sa spýtať,
1.) vo výkaze o majetku a záväzkov uvádzam dobropis ako záväzok mínusom?
A ešte jedna vec.
2.)Mám faktúru, ktorá je zaplatená, ale doklad o zaplatení chýba. Čo s tým ďalej? Kópiu dokladu o zaplatení by mali poslať,ale čo ak ten doklad nebudem mať k 31.3., ako to mám vysporiadať? Ďakujem.
1.) prijatý dobropis je pohľadávka; ak ti to umožní program, alebo účtuješ "ručne", tak dbp zaraď do pohľadávok; len v krajnom prípade to nechaj ako uvádzaš.
2.) Zaplatila si záväzok ?, a nemáš doklad o zaplatení...? Tak požiadaj, aby ti predbežne poslali faxom alebo scenom jeho kópiu a dodatočne vymeníš za originál; jednoducho snaha musí byť na tvojej strane. V opačnom prípade, ak ide o významnú sumu, podáš dodatočné DP (ale radšej sa tomu vyhni).
stanka613
17.03.08,18:11
to mi nikto nevie odpovedat?????
liba2
17.03.08,18:23
pomozete mi niekto???????
chcela by som sa opytat robim JU rucne
vystavim fa a zapisem ju do knihy pohladávok a ked ju zaplatia tak ju zaúčtujem do PD ?
áno, JÚ je o príjmoch a výdavkoch v hotovosti alebo na účte v banke;

ked príde DFA zapisem ju do závazkov a ked ju zaplatime zauctujem ju do PD ?
áno - detto;

zivnostník zaplatí DP len za skutocné prijaté a výdané peniaze / to znamená ze nezaplatené fa sa v DP uvádzaju vo výkaze pohladavok a závazkoch/
áno, neuhradené pohľadávky a záväzky neovplyvňujú základ dane.

ako zauctovat ciastocnu uhradu fa za mobil ked to bolo strhnute z kreditu ked PK prechadzala na firmu /pohyb na bu nebol ani v pokladni/
keď nebol pohyb fin. prostriedkov, tak nedošlo k čiastočnej úhrade; iba sa znížil kredit, ktorý bol predtým zaplatený asi inou faktúrou - to upresni ak nepíšem presne...

p.výdavky za m.vozidlo sa úctuju v PD vydaj v hotovosti a p.rézia
vozidlo je v obchodnom majetku? potom výdavky za PHL - ak sa vyplácajú z pokladne, zaúčtujú sa do prev. réžie

ako záuctovat ciast. uhradu za mobil ked nemam doklad o zaplatení pretoze to bolo strhnute zkreditu PK ktorá nebola povodne v podnikaní az pri prechode na kred. pausal
To sú 2 prípady 2 mobily? alebo je otázka 2x zadaná?

pomozte prosím
. .
stanka613
17.03.08,18:32
ide o to ze podnikatel mal v podnikani len jedno tel. cislo a potom sa rozhodol za da do podnikania aj druhe tel cislo PK, ktorá predtým nebola v podnikani, tu PK dal do podnikania a zmenil ju na kred. pausal a pretoze na PK bol este zostatkovýkredit 200sk tak tuto sumu strhli a spravili ciastkovu uhradu fa za mobily doklad ze je to zaplatene je len v prehlade fa na za dalsie obdobie
liba2
17.03.08,18:42
ide o to ze podnikatel mal v podnikani len jedno tel. cislo a potom sa rozhodol za da do podnikania aj druhe tel cislo PK, ktorá predtým nebola v podnikani, tu PK dal do podnikania a zmenil ju na kred. pausal a pretoze na PK bol este zostatkovýkredit 200sk tak tuto sumu strhli a spravili ciastkovu uhradu fa za mobily doklad ze je to zaplatene je len v prehlade fa na za dalsie obdobie
Ja to z tvojho zadania vidím tak, že kredit zaplatil szčo ešte súkromne a až v ďalšej fa sa prejaví doplatok za mobil, tak v tejto cene doplatku ho zaeviduješ do KM.
stanka613
17.03.08,18:47
prepac ale co je to KM /kniha majetku/
ano kredit bol kupený este sukromne ale nevie ci to mozem zauctovat do výdavkov OZD a do PR ???
liba2
17.03.08,18:50
prepac ale co je to KM /kniha majetku/
ano kredit bol kupený este sukromne ale nevie ci to mozem zauctovat do výdavkov OZD a do PR ???
KM = krátkodobý majetok
Do účtovníctva szčo môžeš zaúčtovať faktúry, na ktorých je uvedený obchodný názov a aspoň IČO.
dancika
17.03.08,18:54
Takze je to vydavok z pokladne, ale co v situacii, ked na pokladni nie je uz dost prostriedkov? Ako do nej previest nejaku ciastku tak, aby to nebol osobny vklad? Aby to sedelo aj s bankovym vypisom, tak mi vychadza jedina mozna moznost rozdelit pohyb (25000), ktory bol na osobnu spotrebu (prevod na sukromny ucet) cast na osobnu spotrebu a cast cez prieb. polozku do pokladne, je to takto mozne zapisat do PD?
Dakujem

Myslíš výber 25000 z podnikateľského účtu? Áno môžeš ho previesť na pokladňu celý alebo koľko treba a časť na OS.

Ano, z podnikatelskeho, ale nejde o vyber z bankomatu, ale prevod cez i-banking, je to mozne aj v tomto pripade?

Mozte mi to, prosim, niekto potvrdit, ci je to spravne aj v pripade bankingoveho prevodu? Dakujem
Posuvam svoju otazku, snad niekto poradi ;)
stanka613
17.03.08,18:56
na fa je uvedene vsetky udaje firmy ale neviem to ci mozem to dat do nákladov a ako to zauctovat
liba2
17.03.08,18:58
na fa je uvedene vsetky udaje firmy ale neviem to ci mozem to dat do nákladov a ako to zauctovat
Keď je fa vystavená na firmu, mobil existuje vo firme, tak nie je dôvod aby si neúčtovala - do prev. réžie.
stanka613
17.03.08,19:08
ale ide o to ze platba nebola v hotovosti ani cez BU
liba2
17.03.08,19:17
ale ide o to ze platba nebola v hotovosti ani cez BU
Stanka, už som ti v inom príspevku napísala, že JU je o pohyboch finančných prostriedkov - hotovosť a bežný účet - príjmy a výdavky. Ak nebol pohyb, nemáš o čom účtovať.
stanka613
17.03.08,19:23
tak potom ako zauctovat uhradu fa
vikinka
17.03.08,19:41
tak potom ako zauctovat uhradu fa
Ak nebola úhrada fa.za telefón,t.z.že zatiaľ nie je zaplatená ,do nákladov až po zaplatení.Faktúru eviduješ ako svoj záväzok voči dodávateľovi.
stanka613
17.03.08,19:41
tak ako to spravit aby to bolo dobre
stanka613
17.03.08,20:05
tak mi da niekto uz odpoved
stanka613
17.03.08,20:14
fa bola zaplatená ale z kreditu PK pretoze prechadzala na kred.pausal a az pri prechode bola zaradená PK do podnikania
dancika
18.03.08,07:58
Takze je to vydavok z pokladne, ale co v situacii, ked na pokladni nie je uz dost prostriedkov? Ako do nej previest nejaku ciastku tak, aby to nebol osobny vklad? Aby to sedelo aj s bankovym vypisom, tak mi vychadza jedina mozna moznost rozdelit pohyb (25000), ktory bol na osobnu spotrebu (prevod na sukromny ucet) cast na osobnu spotrebu a cast cez prieb. polozku do pokladne, je to takto mozne zapisat do PD?
Dakujem

Myslíš výber 25000 z podnikateľského účtu? Áno môžeš ho previesť na pokladňu celý alebo koľko treba a časť na OS.

Ano, z podnikatelskeho, ale nejde o vyber z bankomatu, ale prevod cez i-banking, je to mozne aj v tomto pripade?

Mozte mi to, prosim, niekto potvrdit, ci je to spravne aj v pripade bankingoveho prevodu? Dakujem
Posuvam svoju otazku, snad niekto poradi ;)
Zita5
18.03.08,08:03
dancika , ja osobne neviem z Vašej citácie vyčítať , čo vlastne potrebujete zodpovedať ;)

Ak nemáte dostatok hotovosti v pokladni , je možné doplniť aj osobným vkladom podnikateľa cez pokladňu cez PPD.

Ak prevediete zo súkromného účtu na podnikateľský účet cez IB , je možné a v tom prípade to bude tiež podnikateľský vklad .

Ak prevediete z podnikateľského účtu na súkromný účet , bude sa jednať o výber pre osobnú spotrebu .
mina311
18.03.08,08:11
tak mi da niekto uz odpoved

Odpoved si uz dostala, tak si prosim este raz prestuduj svoje otazky a odpovede na ne... :(

Takymito otazkami len skusenych poradakov odradzas, aby Ti vôbec niečo poradili... - veď oni to robia dobrovoľne a zadarmo...
dancika
18.03.08,09:10
Zita, dakujem za vycerpavajucu odpoved ;)
Asi som sa nepresne vyjadrila, vsetky napisane veci su mi zname, rozmyslala som len nad tym, ci sa jeden pohyb (prevod cez IB na sukromny ucet) da rozdelit v PD na 2 casti - 1 cast ako OS a druha cez PP do pokladne, ale asi to nie je zrozumitelne, tak to vyriesim osobnym vkladom.
Zita5
18.03.08,09:28
Zita, dakujem za vycerpavajucu odpoved ;)
Asi som sa nepresne vyjadrila, vsetky napisane veci su mi zname, rozmyslala som len nad tym, ci sa jeden pohyb (prevod cez IB na sukromny ucet) da rozdelit v PD na 2 casti - 1 cast ako OS a druha cez PP do pokladne, ale asi to nie je zrozumitelne, tak to vyriesim osobnym vkladom.

Môžeš prosím napísať dôvod , ktorý Ťa vedie k tomu , aby si teoreticky rozdeľovala takýto prevod v peňažnom denníku na 2 časti ? ;)
dancika
18.03.08,12:31
Môžeš prosím napísať dôvod , ktorý Ťa vedie k tomu , aby si teoreticky rozdeľovala takýto prevod v peňažnom denníku na 2 časti ? ;)
Podla nazvu temy - som zaciatocnik :D;)
Ale vazne, potrebujem vycarovat na pokladni 20tis na nakup fotoaparatu, lebo manzel to omylom zaplatil zo sukromneho namiesto z podnikatelskeho a nechcela som to riesit osobnym vkladom kvoli navysovaniu prijmov, ale nic ine mi asi neostava, ze? Ono je to asi jedno, ze jo. Muz bol totiz strasne aktivny a previedol tie peniaze na sukromny, hoci som mu hovorila, nech to vyberie z uctu, ked uz tak zmatkoval pri nakupe.
To su starosti, co?? :D Ale aspon som sa zas nieco naucila ;)
mysimis
18.03.08,12:32
Vklad podnikateľa je príjem, ktorý Ti neovplyvňuje základ dane. Kľudne to rieš vkladom do pokladne. Nekomplikuj si to zbytočne.
dancika
18.03.08,12:39
Vklad podnikateľa je príjem, ktorý Ti neovplyvňuje základ dane. Kľudne to rieš vkladom do pokladne. Nekomplikuj si to zbytočne.

Viem, ze vklad nenavysuje prijem. Dakujem vam za rady aj trpezlivost ;) To je asi len moja tvrdohlavost, ze povodne to malo byt priamo platene z uctu a chcela som si to tam nejako komplikovane zachovat :rolleyes::D
suvaha
18.03.08,13:19
ked sa z uctu vybera na osobnu spotrebu je to cez VNZD - osobna spotreba a poplatky su VOZD -prevadzkova rezia? alebo to je tiez VNZD? ak je tych vyberov z uctu vela nevadi ze je tam dost casto ta osobna spotreba? nemam to zauctovat skor ako dotaciu pokladne?

posuvam

+ ak SZCO pouzije cast zasob na osobnu spotrebu viem ze sa to ma zauctovat cez uzavierkove uctovne operacie ID a minusovym znamienkom vo vydavkoch celkove v cleneni Nakup tovaru.

ale ked SZCO prijal na sklad zasoby len na zaklade dodacieho listu a do konca roka nebola prijata faktura za nakup tovaru moze sa to vobec takto spravit ked to nema ani v nakupe tovaru v penaznom denniku?

prosiiim poradtee
chudaska
18.03.08,13:39
ako zaúčtovat zasoby tovaru, ktore vlozi do podnikania syn, po matke ktorá zomrela a on pokracuje v zivnosti? Je to VOZD?
suvaha
18.03.08,18:37
ak je tych vyberov z uctu vela nevadi ze je tam dost casto ta osobna spotreba? nemam to zauctovat skor ako dotaciu pokladne?

posuvam

+ ak SZCO pouzije cast zasob na osobnu spotrebu viem ze sa to ma zauctovat cez uzavierkove uctovne operacie ID a minusovym znamienkom vo vydavkoch celkove v cleneni Nakup tovaru.

ale ked SZCO prijal na sklad zasoby len na zaklade dodacieho listu a do konca roka nebola prijata faktura za nakup tovaru moze sa to vobec takto spravit ked to nema ani v nakupe tovaru v penaznom denniku?

prosiiim poradtee

neporadi nikto?
Monika Kováčová
18.03.08,21:46
Osobná spotreba ako výber z účtu je úplne normálna - nevadí.
Príjem na sklad na základe dodacieho listu = príjemka - nevadí ak nie je v PD faktúra za nákup tovaru.
suvaha
19.03.08,05:09
dakujem ermon, ale uplne nechapem co s tymi zasobami ktore boli pouzite na osobnu spotrebu a boli to prave tie ktore su v evidencii zasob zaradene na zaklade dodacieho listu..

moze si to SZCO v PD odminusovat v cleneni Nakup tovaru ked sa mu tam ten nakup nedostal ?
Monika Kováčová
19.03.08,06:29
dakujem ermon, ale uplne nechapem co s tymi zasobami ktore boli pouzite na osobnu spotrebu a boli to prave tie ktore su v evidencii zasob zaradene na zaklade dodacieho listu..

moze si to SZCO v PD odminusovat v cleneni Nakup tovaru ked sa mu tam ten nakup nedostal ?

Tak o tom neúčtuj ani v sklade a ani v PD. Vybavená vec. Je to o súkromných výdavkoch podnikateľa.
Zoltán Kovács
19.03.08,06:38
dakujem ermon, ale uplne nechapem co s tymi zasobami ktore boli pouzite na osobnu spotrebu a boli to prave tie ktore su v evidencii zasob zaradene na zaklade dodacieho listu..

moze si to SZCO v PD odminusovat v cleneni Nakup tovaru ked sa mu tam ten nakup nedostal ?

Pri prijatí tovaru na sklad na základe dodacieho listu predsa v peňažnom denníku neúčtuješ. Prečo potom chceš v peň.denníku odúčtovať nákup tovaru, keď pohyb vzťahujúci sa na tovar osobnej spotreby ani nebol podchytený v denníku.
chudaska
19.03.08,11:14
ako zaúčtovat zasoby tovaru, ktore vlozi do podnikania syn, po matke ktorá zomrela a on pokracuje v zivnosti? Je to VOZD?

nikto ste sa s tym nestretli?
mina311
19.03.08,11:22
Mam otázku týkajúcu sa vystavovania faktúr...

Tu som našla, že faktúra = zmluva :
http://www.porada.sk/t19325-je-kupna-zmluva-faktura.html

Nakoľko bol ten príspevok písaný vo februári 2006 chcem sa len spýtať, či to naďalej platí...

a teda stačí ak SZČO vystaví zmluvu o dodaní služby (internet) v ktorej sa dohodnú podmienky (napr. pravidelnosť platieb, výška platby) a ďalej už klientovi nebude vystavovať žiadne doklady - SZČO úhrada príde na účet- teda má ako doklad výpis z banky o zaplatení... a klient má tú prvotnú zmluvu... Bolo by to takouto formou správne?!

Hľadala som aj iné témy, ale všade sa viac-menej riešil problém kedy zahrnúť faktúru za opakované dodávky do DPH... nikde však nespochybnili tvrdenie, že v podstate samotnú faktúru ešte ku zmluve vystavovať netreba... (teda pokiaľ to nie je dohodnuté v samotnej zmluve...)

Ďakujem vopred za Váš čas... ;)
liba2
19.03.08,11:26
ako zaúčtovat zasoby tovaru, ktore vlozi do podnikania syn, po matke ktorá zomrela a on pokracuje v zivnosti? Je to VOZD?Trošku nezrozumiteľné zadanie, lebo bezodplatný príjem zásob nie je VOZD.
jessica
19.03.08,11:39
Mam otázku týkajúcu sa vystavovania faktúr...

Tu som našla, že faktúra = zmluva :
http://www.porada.sk/t19325-je-kupna-zmluva-faktura.html

Nakoľko bol ten príspevok písaný vo februári 2006 chcem sa len spýtať, či to naďalej platí...

a teda stačí ak SZČO vystaví zmluvu o dodaní služby (internet) v ktorej sa dohodnú podmienky (napr. pravidelnosť platieb, výška platby) a ďalej už klientovi nebude vystavovať žiadne doklady - SZČO úhrada príde na účet- teda má ako doklad výpis z banky o zaplatení... a klient má tú prvotnú zmluvu... Bolo by to takouto formou správne?!

Hľadala som aj iné témy, ale všade sa viac-menej riešil problém kedy zahrnúť faktúru za opakované dodávky do DPH... nikde však nespochybnili tvrdenie, že v podstate samotnú faktúru ešte ku zmluve vystavovať netreba... (teda pokiaľ to nie je dohodnuté v samotnej zmluve...)

Ďakujem vopred za Váš čas... ;)
Faktúru treba vystavovať v prípade ak ide o platiteľa DPH §71 zák. 222 o DPH.
Ak nie je platiteľ môže byť zmluva a v nej dohodnuté podmienky platenia.
mina311
19.03.08,11:40
nikto ste sa s tym nestretli?

Neviem či chápem správne...

....ale ak matka umrela a jej syn prebral po nej podnikanie... - tak potom podnikateľ je on... a ak on vložil do podnikania nejaké vlastné zásoby - tak je to úplne bežný osobný vklad...

Pravdepodobne niečo nechápem správne, lebo riešite či to bude VOZD?! Kde sú tu výdavky?!
chudaska
19.03.08,11:54
Trošku nezrozumiteľné zadanie, lebo bezodplatný príjem zásob nie je VOZD.
ked ich prijme bezodplatne, da sumu tych zasob cez interny doklad ako VNZD a potom ako riesit trzby z predaja tohto tovaru, viem ze len z rozdielu, cize zo zisku ma zaplatit dan, ale ako to riesit? Mam sumu zasob v NC, a potom mam trzby z reg. pokladne, ale tam su trzby aj z tovaru, ktory uz nakupil syn. Neviem ako to vyriesit, aby som to mala spravne v DP? Neviem, nejako cez uzavierkove ucty, cast tych trzieb vylucit v tej NC, ktore boli bezodplatne prijaté? Fakt si s tym neviem rady, robim v alfe, ak viete poradte mi prosim, uz by som to rada ukoncila! Ja vlastne do vykazu majetku tieto zasoby ani neudavam? Cize ZS budem mat 0, alebo tam maju byt aj tieto zasoby? S tymto som sa este nestretla a chcela by som to mat spravne!

ĎAkujem za pomoc!
chudaska
19.03.08,12:17
Neviem či chápem správne...

....ale ak matka umrela a jej syn prebral po nej podnikanie... - tak potom podnikateľ je on... a ak on vložil do podnikania nejaké vlastné zásoby - tak je to úplne bežný osobný vklad...

Pravdepodobne niečo nechápem správne, lebo riešite či to bude VOZD?! Kde sú tu výdavky?!

Neviem ako mam vlozit tie zdedene zasoby do podnikania, lebo on ich preda a ma z toho trzby, tieto trzby mu vstupuju do VOZD, takze tie zasoby nemusim nikde viest ze ich vlozil do podnikania, nie je mi uplne jasne, ked normalne kupi tovar, tak je to VOZD a prijem z predaja vstupuje do zakladu dane, ale ked preda zasoby na ktore nevidal ziadne naklady?
Ja som o tieto zasoby jeho mame zvysila zaklad dane v dan. priznani!
mysimis
19.03.08,12:21
Je potrebné uvedené zásoby previesť do jeho účtovníctva dodacím listom, včetne cien a zaúčtovať ich do nákupu tovaru. Ja osobne by som k tomu priložila aj zápisnicu z dedičského konania.
mina311
19.03.08,12:30
Skus pozrieť aj § 4 ods. 4 ZDP... hlavne koniec.. ale neviem s istotou povedať, či sa to vzťahuje na túto situáciu...
" .... U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8."
Pozri aj :
http://www.porada.sk/t35577-p3-zaciatok-podnikania.html
chudaska
19.03.08,12:36
Je potrebné uvedené zásoby previesť do jeho účtovníctva dodacím listom, včetne cien a zaúčtovať ich do nákupu tovaru. Ja osobne by som k tomu priložila aj zápisnicu z dedičského konania.

Cize podla teba normalne cez ID ako nakup tovaru? A teda VOZD?
chudaska
19.03.08,13:03
[quote=chudaska;683723]Cize podla teba normalne cez ID ako nakup tovaru? A teda VOZD? a potom v pohode trzby POZD!
zuzu247
19.03.08,13:27
Ahojček, chcem sa spýtať na účtovanie "služobných ciest" SZČO. :mee:Vozidlo má v živnosti aj cestná daň je zaplatená. Na základe knihy jázd si vystavím cesťáky a zúčtujem ich ako výdaj z pokladne (každý jeden zvlášť) alebo to spravím ako nepeňažnú operáciu cez ID (na konci roka jednorazovo) Ďakujem moc;)
jessica
19.03.08,13:41
Ahojček, chcem sa spýtať na účtovanie "služobných ciest" SZČO. :mee:Vozidlo má v živnosti aj cestná daň je zaplatená. Na základe knihy jázd si vystavím cesťáky a zúčtujem ich ako výdaj z pokladne (každý jeden zvlášť) alebo to spravím ako nepeňažnú operáciu cez ID (na konci roka jednorazovo) Ďakujem moc;)
Ako výdaj z pokladne. Môžeš súhrnne napr. 1x za mesiac alebo každý zvlášť.
chudaska
19.03.08,15:40
Skus pozrieť aj § 4 ods. 4 ZDP... hlavne koniec.. ale neviem s istotou povedať, či sa to vzťahuje na túto situáciu...
" .... U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8."
Pozri aj :
http://www.porada.sk/t35577-p3-zaciatok-podnikania.html

dakujem za tento link, tu som vlastne pochopila, zásoby prijmem cez ID ako VOZD, tymto sa mi dostanu do podnikania a potom trzby mozem uctovat normalne z reg. pokladne ako prijem za tovar -POZD! Este raz vdaka, teraz mi je aj jasne, ze ZS zasob budem mat 0,a na konci roka podla inventury.
Vdaka vsetkym poradakom, vzdy ste po ruke ked treba, a prajem vsetkym krasne prezitie Velkonocnych sviatkov!
vrabcak
20.03.08,07:10
zdravím poraďákov a prosím o radu: zostatok z valutovej pokladne prevediem ako osobnú potrebu - použijem kurz nbs zo dňa kedy szčo prerušil živnosť? kurzový rozdiel (zisk) bude v tento deň zaúčtovaný ako ostatný príjem? ďakujem
VladoaKatka
20.03.08,07:13
zdravím poraďákov a prosím o radu: zostatok z valutovej pokladne prevediem ako osobnú potrebu - použijem kurz nbs zo dňa kedy szčo prerušil živnosť? kurzový rozdiel (zisk) bude v tento deň zaúčtovaný ako ostatný príjem? ďakujem

Iný zdaniteľný príjem - príjem ovplyvňujúci základ dane.
vrabcak
20.03.08,07:42
kurzový rozdiel sa mi prejavil v stave pokladne. nenapadá ma ako ho previesť do POZD... :(
VladoaKatka
20.03.08,07:45
kurzový rozdiel sa mi prejavil v stave pokladne. nenapadá ma ako ho previesť do POZD... :(

Spravíš normálny príjmový zápis, ale sumu valuta=0, teda necháš nulovú a zapíšaš len hodnotu v SKK.Tým sa Ti zvýši hodnota len v korunách.
vrabcak
20.03.08,08:28
kurzový rozdiel je 186,- sk a toto je ten stav pokladne s ktorým si neviem rady. myslela si príjmový zápis kurzového rozdielu? asi som to zle pochopila, tým sa mi navýši stav pokladne...
suvaha
20.03.08,12:48
ak som zauctovala nakup DHDM do VOZD - v cleneni Material a pri registracii som uplatnila odpocet DPH z tohto drobneho majetku mam tu odpocitanu DPH zauctovat minusovym znamienkom v PD VOZD tovar a PNZD - DPH ?


ak sa povie ze drobny majetok ktory sa uctuje ako material sa da hned do spotreby treba to nejako preuctovat do prevadzkovej rezie? mozno sa pytam hlupost. neviem..
Zoltán Kovács
20.03.08,12:55
ak som zauctovala nakup DHDM do VOZD - v cleneni Material a pri registracii som uplatnila odpocet DPH z tohto drobneho majetku mam tu odpocitanu DPH zauctovat minusovym znamienkom v PD VOZD tovar a PNZD - DPH ?


ak sa povie ze drobny majetok ktory sa uctuje ako material sa da hned do spotreby treba to nejako preuctovat do prevadzkovej rezie? mozno sa pytam hlupost. neviem..

Uplatnenú DPH pri registrácii treba odúčtovať z príslušných výdavkov interným dokladom ako nepeňažný pohyb.

Drobný majetok sa účtuje ako nákup materiálu. Ďalej už neurobíš nič. Je to v súľade s posupmi účtovania v JÚ.
suvaha
20.03.08,13:17
niekto na porade mi uz davnejsie poradil ze ak si uplatnujem DPH pri registracii tak mam znizit vydavky v prevadzkovej rezii (asi uctovala drobny majetok do PR) o tu uplatnenu DPH a preuctovat ju do evidencie DPH -odpocitanie.

ako to ma byt teda uctovane v PD?
mina311
20.03.08,14:03
Som asi tak trochu neveriaci Tomáš... prosím, môžete sa ešte raz niekto pozrieť na príspevok č. 302 a pripojiť súhlas, pokiaľ je to teda pravda?! REsp. odpovedať na moju otázku?! Ďakujem
Zita5
20.03.08,14:17
Som asi tak trochu neveriaci Tomáš... prosím, môžete sa ešte raz niekto pozrieť na príspevok č. 302 a pripojiť súhlas, pokiaľ je to teda pravda?! REsp. odpovedať na moju otázku?! Ďakujem

V pripade Plátcu DPH
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t71978-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2007-do-31-12-2007-a.html#hore)



(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.

(3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.


V prípade neplatcu DPH , stačí dohoda o platbách , ktorá bude súčasťou zmluvy , alebo termín platieb bude priamo v zmluve dohodnutý .

Odpoveď v príspevku č. 302 je správna .
mina311
20.03.08,15:41
Už som asi zdeformovaná... ale sama som si to naštudovávala... aj som si myslela, že to tak môže byť... aj som dostala jednu kladnú odpoveď... ale nejak som to chcela ešte raz potvrdiť... ;) Ďakujem ešte raz všetkým... :)
suvaha
20.03.08,18:22
niekto na porade mi uz davnejsie poradil ze ak si uplatnujem DPH pri registracii tak mam znizit vydavky v prevadzkovej rezii (asi uctovala drobny majetok do PR) o tu uplatnenu DPH a preuctovat ju do evidencie DPH -odpocitanie.

ako to ma byt teda uctovane v PD?

je to pre mna surne ..prosiiim
Zoltán Kovács
20.03.08,20:07
niekto na porade mi uz davnejsie poradil ze ak si uplatnujem DPH pri registracii tak mam znizit vydavky v prevadzkovej rezii (asi uctovala drobny majetok do PR) o tu uplatnenu DPH a preuctovat ju do evidencie DPH -odpocitanie.

ako to ma byt teda uctovane v PD?



Uplatnenú DPH pri registrácii treba odúčtovať z príslušných výdavkov interným dokladom ako nepeňažný pohyb.

Drobný majetok sa účtuje ako nákup materiálu. Ďalej už neurobíš nič. Je to v súľade s posupmi účtovania v JÚ.


je to pre mna surne ..prosiiim

Veď odpoveď som ti už dal.
erika_H
22.03.08,09:37
Môže SZČO fakturovať "inzerciu",aj keď ju nemá zapísanú ako predmet podnikania na živnostenskom liste?
ide o reštauráciu,ktorá na svojom letáku okrem inzercie svojej prevádzky inzeruje aj inú firmu.Je to prosím v poriadku?
Ďakujem
Ajuška
22.03.08,09:49
Môže SZČO fakturovať "inzerciu",aj keď ju nemá zapísanú ako predmet podnikania na živnostenskom liste?
ide o reštauráciu,ktorá na svojom letáku okrem inzercie svojej prevádzky inzeruje aj inú firmu.Je to prosím v poriadku?
Ďakujem

...eri... sús si pozrieť tu http://www.civil.gov.sk/p09/p09-05.shtm - pod čo spadá inzercia a porovnaj s tým, čo má v ŽL...
erika_H
22.03.08,10:43
...eri... sús si pozrieť tu http://www.civil.gov.sk/p09/p09-05.shtm - pod čo spadá inzercia a porovnaj s tým, čo má v ŽL...

ďakujem Ajuška
no žial v ŽL má iba činnosti spojené s reštauráciou a pohostinstvom ďalej služby sprostredkovateľké,maloobchod,veľkoobchod a už nič..
vôbec nič podobné ako reklamné služby ..:(
teraz neviem čo s tou jeho vystavenou faktúrou?
Manual
22.03.08,10:48
Musí sa dohodnúť s odberateľom, čo má v ŽL a čo mu má vyfaktúrovať, všetko sa dá po vzájomnej dohode.
Ajuška
22.03.08,10:49
ďakujem Ajuška
no žial v ŽL má iba činnosti spojené s reštauráciou a pohostinstvom ďalej služby sprostredkovateľké,maloobchod,veľkoobchod a už nič..
vôbec nič podobné ako reklamné služby ..:(
teraz neviem čo s tou jeho vystavenou faktúrou?

Pokiaľ faktúru vystavil, už nemáš inú možnosť ako o nej účtovať... a skús sa na to pozrieť aj z iného uhla - ak to bolo spolu na jednom letáku a faktúrovala to iná firma - dalo sa to LEN prefaktúrovať... (stačilo pozmeniť text fa -...prefaktúrovávam Vám...) Neviem to na diaľku posúdiť, ale neboooj - život nie je len čierno-biely...
Zita5
22.03.08,11:01
Ja by som to riešila určitou písomnou dohodu , že si dajú vytlačiť spoločný leták , kde bude uvedená reklama oboch firiem , predpokladám že sú príbuzné v rámci činnosti podnikania a že časť nákladov na výrobu letáku bude prefakturovaná zmluvnej strane . Prílohu by tvoril vyhotovený leták .

Teraz som si všimla , že FA je už vystavená , tak by som dodatočne uvedenú zmluvu doložila .
erika_H
22.03.08,13:22
Pokiaľ faktúru vystavil, už nemáš inú možnosť ako o nej účtovať... a skús sa na to pozrieť aj z iného uhla - ak to bolo spolu na jednom letáku a faktúrovala to iná firma - dalo sa to LEN prefaktúrovať... (stačilo pozmeniť text fa -...prefaktúrovávam Vám...) Neviem to na diaľku posúdiť, ale neboooj - život nie je len čierno-biely...

Ďakujem Vám všetkým poraďáci

ale najlepšie na tom je,že som ani nenašla faktúru od firmy,ktorá poskytla reklamu firme,ktorú účtujem ja
Keby to bolo len na základe refakturácie,tak by to bolo v poriadku
Tak mi teraz z toho vychádza iba to,že si leták urobili buď svojpomocne,alebo na to nemajú žiadnu faktúru-tzn. napr. im vyrobil letáky nejaký známy bez faktúry..
Ajuška
22.03.08,13:34
Ďakujem Vám všetkým poraďáci

ale najlepšie na tom je,že som ani nenašla faktúru od firmy,ktorá poskytla reklamu firme,ktorú účtujem ja
Keby to bolo len na základe refakturácie,tak by to bolo v poriadku
Tak mi teraz z toho vychádza iba to,že si leták urobili buď svojpomocne,alebo na to nemajú žiadnu faktúru-tzn. napr. im vyrobil letáky nejaký známy bez faktúry..

Tak zaúčtuj to-čo máš a obhajobu nechaj na ňom...:---... a hybkaj maľovať vajíčka...
erika_H
22.03.08,14:20
Tak zaúčtuj to-čo máš a obhajobu nechaj na ňom...:---... a hybkaj maľovať vajíčka...
:D múdro vravíš dievčička;)
tak dik
erika_H
22.03.08,15:52
Prosím o konzultáciu:
nájomník má v nájme priestor,kde prevádza svoju činnosť.V nájomnej zmluve má uvedené:
Akékoľvek staveb.úpravy môže nájomca na prenajatých nebyt.priest. vykonať výlučne len na vlastné náklady a po predchádzajúcom písomnom súhlase vlastníka..

Rozumiem tomu správne tak,že ak má písomný súhlas od prenajímateľa,keď si dá napríklad opraviť elektrinu,môžem mu to zaúčtovať do nákladov,však áno?
Ďakujem moc
erika_H
22.03.08,17:58
Prosím o konzultáciu:
nájomník má v nájme priestor,kde prevádza svoju činnosť.V nájomnej zmluve má uvedené:
Akékoľvek staveb.úpravy môže nájomca na prenajatých nebyt.priest. vykonať výlučne len na vlastné náklady a po predchádzajúcom písomnom súhlase vlastníka..

Rozumiem tomu správne tak,že ak má písomný súhlas od prenajímateľa,keď si dá napríklad opraviť elektrinu,môžem mu to zaúčtovať do nákladov,však áno?
Ďakujem moc

posúvam
Rozalka
22.03.08,18:05
Ak ide o opravu, tak áno.
chudaska
22.03.08,20:52
Ahojte poradaci, este jeden dotaz,ked sa robi DP po zomrelej zivnostnicke,tak na riadku 40 DP zvysim základ dane o nespotrebovane zasoby a na riadku 41 znizim o neuhradene zavazky, pohladavky nema. A co zo zostatkom v pokladni a na BÚ? Tie sa mi zobrazia len vo výkaze majetku a potom vstupuju do dedicskeho konania? A ak este vyjde platit dan, treba ju uviest do zavazkov ku koncu podnikania? Platit ju bude dedic -pokracovatel v zivnosti. Robim totiz dodatočne dan. priznanie a chcem to mat uz na 100% v poriadku. Vdaka za ochotu pomoct!
Zita5
22.03.08,21:03
Ahojte poradaci, este jeden dotaz,ked sa robi DP po zomrelej zivnostnicke,tak na riadku 40 DP zvysim základ dane o nespotrebovane zasoby a na riadku 41 znizim o neuhradene zavazky, pohladavky nema. A co zo zostatkom v pokladni a na BÚ? Tie sa mi zobrazia len vo výkaze majetku a potom vstupuju do dedicskeho konania? A ak este vyjde platit dan, treba ju uviest do zavazkov ku koncu podnikania? Platit ju bude dedic -pokracovatel v zivnosti. Robim totiz dodatočne dan. priznanie a chcem to mat uz na 100% v poriadku. Vdaka za ochotu pomoct!

Možno pomôže
chudaska
22.03.08,21:14
Možno pomôže
Zitka,ja som to citala a mam to aj pred sebou, len som sa chcela uistit ze to mam OK
chudaska
22.03.08,21:49
Ahojte poradaci, este jeden dotaz,ked sa robi DP po zomrelej zivnostnicke,tak na riadku 40 DP zvysim základ dane o nespotrebovane zasoby a na riadku 41 znizim o neuhradene zavazky, pohladavky nema. A co zo zostatkom v pokladni a na BÚ? Tie sa mi zobrazia len vo výkaze majetku a potom vstupuju do dedicskeho konania? A ak este vyjde platit dan, treba ju uviest do zavazkov ku koncu podnikania? Platit ju bude dedic -pokracovatel v zivnosti. Robim totiz dodatočne dan. priznanie a chcem to mat uz na 100% v poriadku. Vdaka za ochotu pomoct!

Prosím vyjadrí sa niekto,či to mam OK?:mee:
Monika Kováčová
23.03.08,08:44
máš to v poriadku. Do záväzkov ešte tú daň.
chudaska
23.03.08,11:48
máš to v poriadku. Do záväzkov ešte tú daň.

Vďaka za kontrolu a posielam bodik!
chudaska
23.03.08,14:11
este jeden dotaz, za rok mam vytvoreny SF napr. v sume 500 Sk, uzavierkovou operacio som to dala ako VOZD, obedy hradime zamestnancom v plnej vyske, to znamena ze 55% z ceny si dam do VOZD a 45% je VNZD, ked chcem pouzit tych 500 Sk zo SF na stravne, ako to zauctovat cez interny doklad?
Vďaka!
chudaska
23.03.08,14:35
este jeden dotaz, za rok mam vytvoreny SF napr. v sume 500 Sk, uzavierkovou operacio som to dala ako VOZD, obedy hradime zamestnancom v plnej vyske, to znamena ze 55% z ceny si dam do VOZD a 45% je VNZD, ked chcem pouzit tych 500 Sk zo SF na stravne, ako to zauctovat cez interny doklad?
Vďaka!
nikde som citala, ze cerpanie SF je PNZD, to znamena,ze to mozem cez ID dat ako prijemNZD a napisat tam cerpanie SF?
lukulik
24.03.08,09:33
Čerpanie SF môžeš dať cez ID ak ti to nemá ponížiť stav pokladne ale cez pokladnu alebo cez ID je to výdavok -iný neovplyvňujúci daň z príjmu. Tvorba SF je-výdavok OZD - prevádzková réžia a môže byť tiež cez ID.
erika_H
24.03.08,09:52
Dobrý deň prajem-prosím Vás o prekontrolovanie

1.
pri Leasingu osobného motor.vozidla,neplatca DPH-poistné, finančná činnosť a DPH- účtujem do prevádzkovej réžie (keď si vypočítam ročné platby) ?


2.
zo splátky leasingu-môžem si dávať úhradu faktúry?
(auto kúpil v r.2007,mesačne spláca,by som si nanižovala záväzok voči leasingovke..nešlo by mi to do nákladov,iba aby som mala prehľad)
leasing viem vypočítať,splátky leasingu účtujem ako VNZD,ale chcela by som,ak teda môžem z hľadiska správnosti účtovania,pri splátkach dávať úhrady faktúry za automobil..

Je to prosím správne?Ďakujem
Monika Kováčová
24.03.08,09:56
1. áno, ale môžeš aj mesačne
2. nerozumiem...
erika_H
24.03.08,10:06
1. áno, ale môžeš aj mesačne
2. nerozumiem...

SZČO kúpila osobný automobil.Zaúčtovala som si faktúru do záväzkov v sume napr. 400000 Sk.Prvá zvýšená splátka faktúry-účtujem do peňažného denníka mínus pokladňa, čiastočná úhrada faktúry.
Ďalej mesačne spláca leasing, tzn. nanižuje sa záväzok SZČO voči leasingovke, takže som si chcela dať úhradu leasingu napr. 10000 sk mesačne splátka leasingu dám uhradiť doklad-tzn. ďalšia čiastočná úhrada faktúry za automobil.
splátky účtujem ako VNZD, len neviem,či je správne,ak si dám splátky leasingu akoby úhradu faktúry (za auto)..
Neviem či som to napísala zrozumiteľnejšie.. Dúfam že áno..
Ďakujem Ti Ermon
Monika Kováčová
24.03.08,10:41
no moja, ale tá faktúra nebola asi na 400000 Sk, že? Nemáš od leasingovej spoločnosti splátkový kalendár?
Mesačne by si si účtovala do Ostatných záväzkov predpis splátok a tie párovala...
erika_H
24.03.08,11:57
no moja, ale tá faktúra nebola asi na 400000 Sk, že? Nemáš od leasingovej spoločnosti splátkový kalendár?
Mesačne by si si účtovala do Ostatných záväzkov predpis splátok a tie párovala...

No presne na 400000 Sk nebola, 300tis a nejaké drobné,faktúra bola ale od predajcu automobilov a odberateľ leasingovka.K tejto faktúre mám potvrdenku z registračnej pokladnice o úhrade 70 tis. Sk-to je prvá splátka.
Myslíš aj leasing mám zaúčtovať do záväzkov?Takže faktúru nechám v tej výške ako je celá?
Ďakujem Ti moc
Monika Kováčová
24.03.08,12:00
No presne na 400000 Sk nebola, 300tis a nejaké drobné,faktúra bola ale od predajcu automobilov a odberateľ leasingovka.K tejto faktúre mám potvrdenku z registračnej pokladnice o úhrade 70 tis. Sk-to je prvá splátka.
Myslíš aj leasing mám zaúčtovať do záväzkov?Takže faktúru nechám v tej výške ako je celá?
Ďakujem Ti moc

Pozor!!! O tejto faktúre nesmieš účtovať! Nie si ani leasingovka ani predajca automobilov. :eek:

Leasing účtuj na základe splátkového kalendára!

Pripojím ti tabuľku tu z porady, stiahni si ju - doplň údaje podľa splátkového kalendára a potom účtuj podľa nej.

Leasing je vážna vec, musíš sa s tým dlhšie pohrať a pôjde to.

Tabuľka, ktorá ti bude výbornou pomôckou je v príspevku č. 1 od Maríny (pod reklamou): http://www.porada.sk/t9121-leasing-tabulka-v-exceli.html
erika_H
24.03.08,15:07
Prosím.. kolky (ceniny) účtujem do prevádzkovej réžie,správne?Ďakujem
erika_H
24.03.08,17:39
Prosím.. kolky (ceniny) účtujem do prevádzkovej réžie,správne?Ďakujem
posúvam
cactus
24.03.08,17:41
Prosím.. kolky (ceniny) účtujem do prevádzkovej réžie,správne?Ďakujem
áno, do prevádzkovej réžie
cleonka
25.03.08,09:05
Dobrý deň, som účtovník začiatočník.
Ide mi o odvody. Tie platím mesačne cez účet. Mala by som ich mať zaevidované aj v záväzkoch. Keď ich zaplatím, ponížia sa mi záväzky. Ako to dostať do záväzkov. Poradíte??? Ďakujem
ZuzanaP
25.03.08,09:22
Zapíšeš si ich do evidencie záväzkov tak, ako zapisuješ aj došlé faktúry.
cleonka
25.03.08,09:29
Ďakujem, a musím si nahodiť záväzok do SP a ZP každý mesiac, alebo stačí na začiatku roka súhrnnou sumou (napr. u ZP 12x1064) a mesačne ponižovať uhradenými odvodmi???
KvetkaK
25.03.08,09:34
Ďakujem, a musím si nahodiť záväzok do SP a ZP každý mesiac, alebo stačí na začiatku roka súhrnnou sumou (napr. u ZP 12x1064) a mesačne ponižovať uhradenými odvodmi???
Áno stačí to aj súhrnnou sumou.
Zita5
25.03.08,09:35
Ďakujem, a musím si nahodiť záväzok do SP a ZP každý mesiac, alebo stačí na začiatku roka súhrnnou sumou (napr. u ZP 12x1064) a mesačne ponižovať uhradenými odvodmi???

Je na Vás , ako si to zaúčtujete v záväzkoch či jednotlivé mesiace alebo celkom za 12 mesiacov .
Ja osobne to robím tak , že si do záväzkov zaúčtujem obdobie 1-6/2007 a 7-12/2007 .Osobitne ZP a SP .
cleonka
25.03.08,09:40
Ďakujem za odpovede. A neviete ako to urobiť v ALFE??
KvetkaK
25.03.08,09:48
Ďakujem za odpovede. A neviete ako to urobiť v ALFE??
Nahadzuješ to klasicky ako došlé faktúry, len sa tam dá zmeniť typ záväzku.
Zita5
25.03.08,09:50
Ďakujem za odpovede. A neviete ako to urobiť v ALFE??

ALFA - Záväzky-Pridaj - Typ dokladu : poistné /na pravo hore /
cleonka
25.03.08,09:51
Myslíte "typ dokladu" - mám tam byť "poistné, mzdový záv. alebo iný"...
cleonka
25.03.08,09:52
Ďakujem, ste rýchlejší ako moje myslenie. Vďaka
Zita5
25.03.08,09:52
Myslíte "typ dokladu" - mám tam byť "poistné, mzdový záv. alebo iný"...

POISTNÉ
chudaska
25.03.08,10:15
a este ak si to za minuly rok takto nerobila,tak nahod si do zavazkov aspon poistne za december, to bude splatne v januari ale vo vykaze sa ti to uz zobrazi!
Helta
26.03.08,09:43
Ahojte,
prosím vás, mám dve otázky, ak som sa netrafila do správnej témy, tak sa veľmi ospravedlňujem!
1. Môžem si dať "do nákladov" telefónny prístroj s faxom, ak nebudem platiť linku "na firmu", ale súkromne? (tá linka je vlastne zadarmo k službe internetu a ani ten nebude na firmu, hoci budem mať e-shop, ale mám takú akciu, ktorá ma takto vyjde lacnejšie)
2. Môžem si dať do nákladov niečo (napríklad ten telefón) ak som ho kúpila skôr ako mám platnosť živnosti a prevediem ho do majetku firmy?

Ďakujem vám!
tinaM
26.03.08,09:48
Ahojte,
prosím vás, mám dve otázky, ak som sa netrafila do správnej témy, tak sa veľmi ospravedlňujem!
1. Môžem si dať "do nákladov" telefónny prístroj s faxom, ak nebudem platiť linku "na firmu", ale súkromne? (tá linka je vlastne zadarmo k službe internetu a ani ten nebude na firmu, hoci budem mať e-shop, ale mám takú akciu, ktorá ma takto vyjde lacnejšie)
2. Môžem si dať do nákladov niečo (napríklad ten telefón) ak som ho kúpila skôr ako mám platnosť živnosti a prevediem ho do majetku firmy?

Ďakujem vám!
Podmienkou uplatnenia výdavkov je, že napr. telefónny prístroj bude využívaný v súvislosti s dosahovaním zisku, čiže v súvislosti s podnikaním.
Tým, že budeš platiť linku súkromne len dokážeš, že ten teléfón používaš súkromne.
Helta
26.03.08,10:40
Podmienkou uplatnenia výdavkov je, že napr. telefónny prístroj bude využívaný v súvislosti s dosahovaním zisku, čiže v súvislosti s podnikaním.
Tým, že budeš platiť linku súkromne len dokážeš, že ten teléfón používaš súkromne.
Tak to je blbe. Ja ten telefon totiz budem fakt vyuzivat iba pre firmu (sukromne mam iny) a tu linku nemam ako platit ked je zadarmo :( A ta druha otazka prosim?
JM1968
26.03.08,12:00
zdravím všetkých, mala by som prosím otázku. Môj SZČO vystavil faktúru odberateľovi, platba v hotovosti, vystavil aj PPD a osobne mu všetko odniesol. Zákazník zaplatil (tiež SZČO) a odmietol môjmu SZČO dať svoj VPD, že vraj načo, veď keď je faktúra a príjmový doklad, iné netreba. Nezdá sa mi to...Ako je to presne v JÚ? Ďakujem pekne
ZuzanaP
26.03.08,12:03
zdravím všetkých, mala by som prosím otázku. Môj SZČO vystavil faktúru odberateľovi, platba v hotovosti, vystavil aj PPD a osobne mu všetko odniesol. Zákazník zaplatil (tiež SZČO) a odmietol môjmu SZČO dať svoj VPD, že vraj načo, veď keď je faktúra a príjmový doklad, iné netreba. Nezdá sa mi to...Ako je to presne v JÚ? Ďakujem pekne


Keď ho nemáš, tak čo už.... Často sa to stáva....
JM1968
26.03.08,12:09
Keď ho nemáš, tak čo už.... Často sa to stáva....
díky...ale aj tak, veď si môžem povystavovať čo chcem na koho chcem, dám si k tomu vlastný pokladničný doklad a nikto nič?
chudaska
26.03.08,12:36
Ahojte,
prosím vás, mám dve otázky, ak som sa netrafila do správnej témy, tak sa veľmi ospravedlňujem!
1. Môžem si dať "do nákladov" telefónny prístroj s faxom, ak nebudem platiť linku "na firmu", ale súkromne? (tá linka je vlastne zadarmo k službe internetu a ani ten nebude na firmu, hoci budem mať e-shop, ale mám takú akciu, ktorá ma takto vyjde lacnejšie)
2. Môžem si dať do nákladov niečo (napríklad ten telefón) ak som ho kúpila skôr ako mám platnosť živnosti a prevediem ho do majetku firmy?

Ďakujem vám!

Ale nechápem,ked fax budes vyuzivat len na úcely podnikania,preco si si ho nedala na firmu?
Helta
26.03.08,12:44
Ale nechápem,ked fax budes vyuzivat len na úcely podnikania,preco si si ho nedala na firmu?
Pretoze mam objednanu a zaplatenu sluzbu - internet, ktory vyuzivam na sukromne ucely a ktory mam na seba ako sukromnu osobu so zlavou, ktora sa mi oplati viac. K tejto sluzbe mam zaroven pevnu linku s moznostou pripojenia faxu zadarmo. Tuto linku ako aj fax budem vyuzivat na podnikatelske ucely ale iba na prijem hovorov a faxov. Nema teda zmysel aby som si zriadovala dalsiu pevnu linku za ktoru budem platit, ked mam moznost mat nejaku zadarmo.
halimino
26.03.08,16:08
Ak osoba, ktorá vedie JÚ nakúpi poštové známky napr. za 100,-- a v danom roku použije len 10,--. Ako to zaúčtovať?
Zaúčtujem výdavok z pokladne 100,-- a ....???
erika_H
01.04.08,11:13
Dobrý deň Vám prajem,
po takom náročnom daňovom období máme ďalšie - DPH..:o
Chcem sa prosím s Vami poradiť - keďže je relatívne málo času na spracovanie veľkého množstva účtovných dokladov na DPH nazbieraných od januára, môžem v JÚ účtovať iba doklady týkajúce sa DPH a splatnosti urobím až potom?
Tzn. zaúčtujem došlé faktúry, odoslané faktúry, pokladničné doklady s DPH
prekontrolujem
a po 25.4 dorobím banku a pokladňu a až potom všetko očíslujem..
Môže byť? Robíte to tak tiež niekto?
Ďakujem za odpoveď.
liba2
01.04.08,11:27
Dobrý deň Vám prajem,
po takom náročnom daňovom období máme ďalšie - DPH..:o
Chcem sa prosím s Vami poradiť - keďže je relatívne málo času na spracovanie veľkého množstva účtovných dokladov na DPH nazbieraných od januára, môžem v JÚ účtovať iba doklady týkajúce sa DPH a splatnosti urobím až potom?
Tzn. zaúčtujem došlé faktúry, odoslané faktúry, pokladničné doklady s DPH
prekontrolujem
a po 25.4 dorobím banku a pokladňu a až potom všetko očíslujem..
Môže byť? Robíte to tak tiež niekto?
Ďakujem za odpoveď.môže byť.... :D len je to riziko, že sa na niečo zabudne alebo neurobí správne, keďže nie je všetko zaúčtované a odsúhlasené.
erika_H
01.04.08,11:34
môže byť.... :D len je to riziko, že sa na niečo zabudne alebo neurobí správne, keďže nie je všetko zaúčtované a odsúhlasené.

aha:( no skúsim si dať pozor
naj riziko asi je,že mi nedajú všetky faktúry,a to zistím až keď budem nahadzovať bankový výpis..
no uvidím,ale asi nestihnem urobiť aj banku.. tak to risknem..
odsúhlasiť si DPH odsúhlasím,len potom ešte dodatočne dorobím úhrady..
Denisa13
01.04.08,17:37
ahojte...prosím vie mi niekto poradiť? Ako zakladáte doklady v JÚ? Priebežne všetky, teda choronologicky...PPD, VPD, BÚ a tak? Ale zvlášt príjmové, výdavkové, zvlášť faktúry, mzdy a tak?...prosím o radu. Na VPD vypisujete firmu, alebo meno FO? Sú tu rôzne názory a neviem ako sa mám rozhodnúť. Už som sa tu prehrabala na porade a sú tu rôzne názory. Ako sa správne rozhodnúť? Splátku leasingu účtujete dvoma dokladmi a dvoma záväzkami? Teda VOZD a VNZD? Ďakuem krásne za ochotu poradiť.
Zoltán Kovács
01.04.08,17:40
ahojte...prosím vie mi niekto poradiť? Ako zakladáte doklady v JÚ? Priebežne všetky, teda choronologicky...PPD, VPD, BÚ a tak? Ale zvlášt príjmové, výdavkové, zvlášť faktúry, mzdy a tak?...prosím o radu. Na VPD vypisujete firmu, alebo meno FO? Sú tu rôzne názory a neviem ako sa mám rozhodnúť. Už som sa tu prehrabala na porade a sú tu rôzne názory. Ako sa správne rozhodnúť? Splátku leasingu účtujete dvoma dokladmi a dvoma záväzkami? Teda VOZD a VNZD? Ďakuem krásne za ochotu poradiť.


http://www.porada.sk/t45684-usporiadanie-dokladov-v-ju.html
http://www.porada.sk/t51725-nalezitosti-pokladnicnych-dokladov.html
Denisa13
01.04.08,17:49
Ďakujem smith, prezrela som to už aj minule, ale zopakovala som si to ešte raz. Ako by si to robil ty? Alebo ako to robíš ty? Vieš prebrala som od jednej firmy účtovníctvo pre autoškolu. Je tu okolo tisíc dokladov, 7 leasingov. Predchodca to robil tak, že zvlášť všetko. Ja som doteraz robila všetko spolu v časovom slede. Neviem sa rozhodnúť...poraď mi prosím ťa. Ďakujem.
Zoltán Kovács
01.04.08,17:51
Ďakujem smith, prezrela som to už aj minule, ale zopakovala som si to ešte raz. Ako by si to robil ty? Alebo ako to robíš ty? Vieš prebrala som od jednej firmy účtovníctvo pre autoškolu. Je tu okolo tisíc dokladov, 7 leasingov. Predchodca to robil tak, že zvlášť všetko. Ja som doteraz robila všetko spolu v časovom slede. Neviem sa rozhodnúť...poraď mi prosím ťa. Ďakujem.

Doklady zakladám podľa druhu (PPD,VPD,BV, Fo,FD) samostatne v časovom slede. Ľahšie sa hladá, a z vlastnej skúsenosti viem, že aj prípadná daňová kontrola sa ktomu stavia priaznivejšie. Nepotrebuješ prehrabávať kopec sanónov, ak hladáš konkrétny doklad, ale len jeden.
Denisa13
01.04.08,18:00
Vďaka smith, vieš chcem poradiť a nie využívať ťa. Naozaj som začiatočníčka a teória je teória a prax je prax. Preto si Vážim tvoje rady. Tiež som si to tak myslela, len potom ako nadväzuješ úhrady napr. Fa? Myslím tým to, že napr. môže sa priamo na výpise poznačiť, že napr. v ktorej položke je v PD zaúčtované a ktoré číslo Fa je náväzné na daný zápis? Lebo ja som pod výpis zakladala všetky doklady, ktoré súviseli s tými úhradami...
Zoltán Kovács
01.04.08,18:28
Vďaka smith, vieš chcem poradiť a nie využívať ťa. Naozaj som začiatočníčka a teória je teória a prax je prax. Preto si Vážim tvoje rady. Tiež som si to tak myslela, len potom ako nadväzuješ úhrady napr. Fa? Myslím tým to, že napr. môže sa priamo na výpise poznačiť, že napr. v ktorej položke je v PD zaúčtované a ktoré číslo Fa je náväzné na daný zápis? Lebo ja som pod výpis zakladala všetky doklady, ktoré súviseli s tými úhradami...

Samozrejme, že sa môže. Ja na výpis priamo píšem aj interné číslo dodávateľskej faktúry k úhrade, aby hladanie bolo čo najjednoduchšie.
liba2
01.04.08,20:55
Vďaka smith, vieš chcem poradiť a nie využívať ťa. Naozaj som začiatočníčka a teória je teória a prax je prax. Preto si Vážim tvoje rady. Tiež som si to tak myslela, len potom ako nadväzuješ úhrady napr. Fa? Myslím tým to, že napr. môže sa priamo na výpise poznačiť, že napr. v ktorej položke je v PD zaúčtované a ktoré číslo Fa je náväzné na daný zápis? Lebo ja som pod výpis zakladala všetky doklady, ktoré súviseli s tými úhradami...
Deniska, ja mám skúsenosť aj s jedným aj s druhým spôsobom. Povedala by som že zakladať všetko k výpisu je vhodné v účtovnej jednotke, ktorá má menší počet dokladov.
Ale ÚJ, ktorá má 1000 dokladov - ako píšeš, treba zvoliť zakladanie podľa druhov dokladov.
A tzv. "odvolávky" na dokladoch - to daňová kontrola len uvíta, dostaneš pochvalu, lebo tým uľahčíš nie len prácu sebe pri odsúhlasovaní a vyhladávaní ale aj kontrole. :)
Denisa13
02.04.08,05:43
Ďakujem ste zlatí. Vážim si vás a mať tak Vaše skúsenosti...bolo by koniec bezsenných noci...:))). Takže sa do toho pustím podľa vašej rady. Priniesli mi to dva dni pred koncom marca a predošlá účtovníčka odmietla vydať posledné roky účtovníctva. Mám len rok 2004 a aj to len bez Peňažného denníka. To nechce vôbec vydať z rúk. Urobila som DP len ako som mohla a bude musieť podať opravné? či dodatočné? Koľko sa za to platí sanckia? Mali ste už taký prípad. Ináč tá predchodkyňa vôbec ani nečíslovala doklady a všetky vypisovala len a len na meno FO. Takže je v tom bordel určite. Sorry, že vás tak otravujem a nedám vám ani vydýchnuť po takom náročnom frmole ako je uzávierka roka.Som vďačná za každú Vašu skúsenosť.
liba2
02.04.08,05:54
Deniska, odporúčam ti naučiť sa vyhľadávať na porade. Všetky tvoje "starosti" sme už rozobrali z každej strany; je tu veľa príspevkov= názorov poraďákov na tvoje problémy a ty sa môžeš podľa nich zorientovať.
Marína
02.04.08,06:41
Ak osoba, ktorá vedie JÚ nakúpi poštové známky napr. za 100,-- a v danom roku použije len 10,--. Ako to zaúčtovať?
Zaúčtujem výdavok z pokladne 100,-- a ....???
Nákup cenín(známky, kolky) zaúčtuje v PD ako VNZD. Zapíše do evidencie cenín. Až použitie cenín je VOZD(a súčasne výdaj v evidencii cenín). Do PD zaúčtuje cez ID. Zostatok cenín k 31.12. uvedie spolu so zostatkom v pokladni do Výkazu o majetku a záväzkoch na r. 10.
Denisa13
02.04.08,08:21
jasné učím sa a stále sa len učím. No pracovať s poradou nie je také jednoduché. Mám túto stránku horzne rada a veľa vecí som si tu už objasnila. Lenže neviem ako to robíte vy...ja ak si dám do vyhľadania nejaké slovo, ktoré je spojené s mojím problémom, tak mi tu ukáže k denej veci x počet strán a potom každú jednu čítam a čítam...takže kým jednu vec nájdem, tak to trvá aj 2 hodiny. Hmm. Možno to robím zle....
babkajaga
04.04.08,08:05
Ahojte vsetci,
kamarat ktory je financnym poradcom OVB ma poprosil ci by som mu viedla uctovnictvo, nakolko tuto pracu zacal robit na zivnost. Mate niekto skusenosti s takymto uctovnictvom resp viete mi poradit veci na ktore si mam dat pozor a ci existuje nejaky konkretnejsi predpis ktorym sa financny poradcovia riadia - hlavne co sa tyka DP. On vedie jednoduche ucto a nie je platca DPH.
Dakujem strasne moc za akukolvek pomoc.
erika_H
06.04.08,09:01
Dobrý deň,
účtujem odberateľské faktúry v JÚ - predaj tovaru - sumu za prepravné,ktoré je za predaj tovaru - to účtujem k cene tovaru však áno?
Takže účtujem jednou cenou ZD tovar +prepravné,správne?
Ďakujem
Alena Šimová
06.04.08,09:57
súhlasím s tým
erika_H
06.04.08,10:47
Ďakujem Vám.Pekný deň prajem;)
erika_H
06.04.08,11:20
Prosím vás,keď si účtujem do záväzkov mzdy, odvody,dan.. , mám si zaúčtovať aj príspevok do sociálneho fondu? (účtujem v ALFE, ako dodávateľa neviem koho vybrať,a typ záväzku začiarknuť mzdy..)?
Poradíte mi prosím ako s tým SF?Ďakujem
erika_H
06.04.08,15:57
Prosím vás,keď si účtujem do záväzkov mzdy, odvody,dan.. , mám si zaúčtovať aj príspevok do sociálneho fondu? (účtujem v ALFE, ako dodávateľa neviem koho vybrať,a typ záväzku začiarknuť mzdy..)?
Poradíte mi prosím ako s tým SF?Ďakujem
posúvam
cactus
06.04.08,16:26
posúvam

neúčtujem síce v Alfe, ale SF mi program v JÚ účtuje do ZZ - záväzky voči zamestnancom s kontáciou tvorba SF
amisova
06.04.08,16:54
Začala som priateľovi robit JÚ. Nákup šrubovačky, píly, vrtákov atď. - všetko do 30.000,- mi bolo povedané, že sa môžem rozhodnúť, či to zaúčtujem do prevádzkovej réžie (výdavky naraz, VOZD), alebo ako nákup materiálu (výdavky v odpisoch, VNZD). Teraz som sa dočítala, že by to mal byť DHIM.
Ako to má byť teda správne ?
amisova
06.04.08,17:00
Ešte mám jednu otázku - ako sa účtuje doklad z registr. pokladnice zo zahraničia (prevádzková réžia) ?
Stačí, ak si nájdem kurz z NBS k danému dňu vystavenia dokladu, a prepočítam ho kurzom ? Treba na tento doklad vypísať aj VPD ?
Alebo treba vytvoriť pokladňu v cudzej mene a účtovať to tam ?

Vedeli by ste mi poradiť nejakú dobrú knihu, príručku na JÚ ?
liba2
06.04.08,17:45
Ešte mám jednu otázku - ako sa účtuje doklad z registr. pokladnice zo zahraničia (prevádzková réžia) ?
Stačí, ak si nájdem kurz z NBS k danému dňu vystavenia dokladu, a prepočítam ho kurzom ? Treba na tento doklad vypísať aj VPD ?
Alebo treba vytvoriť pokladňu v cudzej mene a účtovať to tam ?

Vedeli by ste mi poradiť nejakú dobrú knihu, príručku na JÚ ?Vynikajúca pomôcka je vyhľadávanie a čítanie tu na porade. Tu nájdeš všetko, treba si osvojiť vyhľadávanie.
Z odbornej literatúry treba poznať zákon o účtovníctve a Postupy účtovania v JÚ. Opäť nájdeš na porade.
Predpokladám, že ak robíš výplatu z pokladne v Sk, tak vyhotovíš aj VPD. To isté platí aj pri zahraničných dokladoch, teda VPD určite áno, aby sa dalo preukázať komu, koľko, začo a kedy bolo vyplatené. Suma sa môže vyplatiť v cudzej mene; ak ju nemáte, tak možno CM prepočítať na SKK a to kurzom NBS zo dňa výplaty Sk.
To, že je doklad vystavený v CM nie je smerodajné pre zaúčtovanie, ale obsah toho nákupu; teda podľa toho čo bolo kúpené sa zaúčtuje buď do PR, alebo ako materiál, alebo ako VNZD (aj to sa môže stať).
erika_H
06.04.08,18:12
neúčtujem síce v Alfe, ale SF mi program v JÚ účtuje do ZZ - záväzky voči zamestnancom s kontáciou tvorba SF
prosím ťa, a do peňažného denníka si to účtuješ ku koncu mesiaca cez interný doklad?
rodina1
07.04.08,09:17
Dobrý deň, pretože som v účtovníctve začiatočník, chcem sa spýtať tých skúsenejších, ako si kontrolujete doklady a DPH pred podaním daňového priznania? Mám program ALFA, vytlačím si peňažný denník za 1.štvrťrok, k tomu evidenciu DPH a idem doklad po doklade? Alebo máte nejaký lepší spôsob? Ďakujem.:(
Alena Šimová
07.04.08,09:26
V Alfe je to trochu problematické. V prvom rade si urobím kontrolu účtovníctva v záložke firma, kontrola. Potom si vytlačím knihu pohľadávok, knihu záväzkov a tie kontrolujem na evidenciu DPH. Z peňažného denníka kontrolujem iba nákupy v hotovosti, nie úhrady faktúr - s výnimkou Colnice, ktorá ide do DPH po zaplatení. Takisto ak sú náhodou tržby prijímané v hotovosti, treba skontrolovať peňažný denník na evidenciu DPH. Ja mám tiež tržby v hotovosti, ale keďže robím účtovníctvo mesiac pozadu, do knihy pohľadávok si zaevidujem tržbu z registračnej pokladne ako pohľadávku a do pokladne účtujem iba úhradu pohľadávky. Tým mám skontrolované, či bola do pokladne prijatá celá tržba.
chudaska
07.04.08,10:20
ja si tlacim evidenciu DPH,daju sa tam nahodit riadky podla dan. priznania a idem doklad po doklade,aspon mam istotu,ze je to tam vsetko ako ma byt
erika_H
07.04.08,10:21
Prosím vás,keď si účtujem do záväzkov mzdy, odvody,dan.. , mám si zaúčtovať aj príspevok do sociálneho fondu? (účtujem v ALFE, ako dodávateľa neviem koho vybrať,a typ záväzku začiarknuť mzdy..)?
Poradíte mi prosím ako s tým SF?Ďakujem
a do peňažného denníka to zaúčtovať ku koncu mesiaca cez interný doklad?
Alena Šimová
07.04.08,10:27
Ale to asi nesprávne účtuješ to Alfy. Ja predsa keď urobím napríklad výdaj z pokladne v peňažnom denníku, rozúčtujem si na základ dane a daň, do evidencie DPH mi to zaúčtuje samo. Keď si robíš výdaj, vyberieš si účel, kde sa to má zaúčtovať a ked nahodíš sumu, samo ti to rozpočíta na základ dane a daň. V dolnej časti sa ti objaví krížik pri požiadavke zaevidovať do evidencie DPH. Pozor však na to, keď si vyberieš, že ide napr. o platbu za tovar a zmeníš na prevádzkovú réžiu, požiadavku na zaevidovanie do DPH vyhodí, treba to znovu zafajknúť.
rodina1
07.04.08,12:07
Ďakujem za radu. Kontrolu si robím priebežne. Tržby z ERP si nahadzujem denne. Máme dosť výdavkov v hotovosti na nákupy materiálu, takže to bude dosť prácne odkontrolovať. Ale už mám nahodený celý 1.štvrťrok, takže sa budem venovať len kontrole dokladov. Ešte mzdy a bude to OK. Ešte raz ďakujem.
rodina1
07.04.08,12:11
V Alfe je to trochu problematické. V prvom rade si urobím kontrolu účtovníctva v záložke firma, kontrola. Potom si vytlačím knihu pohľadávok, knihu záväzkov a tie kontrolujem na evidenciu DPH. Z peňažného denníka kontrolujem iba nákupy v hotovosti, nie úhrady faktúr - s výnimkou Colnice, ktorá ide do DPH po zaplatení. Takisto ak sú náhodou tržby prijímané v hotovosti, treba skontrolovať peňažný denník na evidenciu DPH. Ja mám tiež tržby v hotovosti, ale keďže robím účtovníctvo mesiac pozadu, do knihy pohľadávok si zaevidujem tržbu z registračnej pokladne ako pohľadávku a do pokladne účtujem iba úhradu pohľadávky. Tým mám skontrolované, či bola do pokladne prijatá celá tržba.
Ďakujem za radu. Kontrolu si robím priebežne. Tržby z ERP si nahadzujem po dňoch. Už mám celý 1.štvrťrok nahodený, takže už len kontrolovať doklad po doklade. Dúfam, že mi to dobre dopadne. Je to moje prvé podanie daňové priznanie DPH. Ešte urobiť mzdy a bude to OK. Ešte raz ďakujem.
erika_H
07.04.08,14:26
Pôvodca textu príspevku: erika_H http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/72338-zaciatocnik-v-jednoduchom-uctovnictve-post701099.html#post701099)
Prosím vás,keď si účtujem do záväzkov mzdy, odvody,dan.. , mám si zaúčtovať aj príspevok do sociálneho fondu? (účtujem v ALFE, ako dodávateľa neviem koho vybrať,a typ záväzku začiarknuť mzdy..)?
Poradíte mi prosím ako s tým SF?Ďakujem
a do peňažného denníka to zaúčtovať ku koncu mesiaca cez interný doklad?
amisova
07.04.08,15:28
Začala som priateľovi robit JÚ. Nákup šrubovačky, píly, vrtákov atď. - všetko do 30.000,- mi bolo povedané, že sa môžem rozhodnúť, či to zaúčtujem do prevádzkovej réžie (výdavky naraz, VOZD), alebo ako nákup materiálu (výdavky v odpisoch, VNZD). Teraz som sa dočítala, že by to mal byť DHIM.
Ako to má byť teda správne ?
Ďakujem za rady.
Mohli by ste mi este poradit, ako je to s tym majetkom do 30.000Sk ? Može to byť zaúčtované do prevádzkovej réžie ?
cactus
07.04.08,15:41
Ďakujem za rady.
Mohli by ste mi este poradit, ako je to s tym majetkom do 30.000Sk ? Može to byť zaúčtované do prevádzkovej réžie ?
všetok DIM sa može hneď zaúčtovať do réžie, avšak ak si firma rozhodne, že aj takýto (môže sa stať, že napr. PC je v hodnote 29 999 Sk) je potrebné zaevidovať do odpisovaného, tak sa môže odpisovať.
erika_H
07.04.08,15:47
Prosím Vás,ako si účtujete v JÚ platbu cez terminál?
Na bank.účet mi prídu peniaze približne každý druhý deň z banky.. ale ja si účtujem tržbu do pokladnice iba raz mesačne.. tak neviem či to mám dať cez priebežné položky..:confused:
alebo keď mi príde príjem na bank.účet-príjem neovplyvňujúci základ dane?
Ktorý spôsob je správnejší prosím Vás?
Ďakujem
vikinka
07.04.08,16:10
Postupy účtovania

§ 12
Krátkodobý finančný majetok

(4) Pri inkase platobnou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane príjmu v sume prijatej tržby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. d). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania inkasa príjem na účte v banke, a priebežná položka na strane výdavku.

(5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.
Alena Šimová
08.04.08,05:29
čo sa týka sociálneho fondu, ten sa eviduje v knihe sociálneho fondu a z tejto evidencie ho ťahá aj do výkazu o majetku a záväzkoch, netreba to dávať do knihy záväzkov.
erika_H
08.04.08,15:38
Postupy účtovania

§ 12
Krátkodobý finančný majetok

(4) Pri inkase platobnou kartou sa v peňažnom denníku dodávateľa účtuje priebežná položka na strane príjmu v sume prijatej tržby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. d). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania inkasa príjem na účte v banke, a priebežná položka na strane výdavku.

(5) Pri platbe platobnou kartou sa v peňažnom denníku odberateľa účtuje priebežná položka na strane výdavku v sume uhradenej platby a v členení podľa § 4 ods. 6 písm. e). Na základe výpisu z banky sa účtuje v deň zúčtovania platby výdavok z účtu v banke a priebežná položka na strane príjmu.
Keď mi zákazníci platia bankovou platobnou kartou v obchode-to účtujem takto:
príjem z priebežnej položky na bankový účet napr. 992 sk
výdaj z priebežnej položky z pokladnice - sumu 1000 sk?
lebo 8 sk su bankove poplatky..
alebo výdaj z priebežnej položky 992 sk - na druhej strane musím mať vyrovnané priebežné položky..
Poradíte mi prosím,ako účtujete Vy platbu platobnými kartami cez priebežné položky?
Ďakujem
Monika Kováčová
08.04.08,15:54
prvý spôsob s 8,- Sk prev. réžia: členenie provízia pre banku
erika_H
08.04.08,16:38
prvý spôsob s 8,- Sk prev. réžia: členenie provízia pre banku
Ďakujem Ti za odpoveď Ermon.Ale nevadi,že mi nebudu sedieť priebežné položky na konci roka?-Budú predsa nižšie o tie bankové poplatky..
Monika Kováčová
08.04.08,16:49
Ďakujem Ti za odpoveď Ermon.Ale nevadi,že mi nebudu sedieť priebežné položky na konci roka?-Budú predsa nižšie o tie bankové poplatky..

vadí. Prieb. položka výdaj 1000, Prieb. položka príjem 1000, provízia za terminál ako Prevádzková réžia 8 Sk
erika_H
08.04.08,16:57
vadí. Prieb. položka výdaj 1000, Prieb. položka príjem 1000, provízia za terminál ako Prevádzková réžia 8 Sk
ahaa už rozumiem,vlastne bankove poplatky sa mi odpočitaju z prijmu 1000 sk.. ale zaučtujem cele sumy
Ďakujem ERmon.
balunka
09.04.08,05:28
Ako v alfe účtovať PC v celkovej hodnote 27000,-Sk, kúpený na splátky na 12 mesiacov,prvá splátka 7000,-Sk,potom mesačne 1590,-Sk
mataa12
09.04.08,11:28
Ahojte, môžem účtovníctvo robiť na dohodu o vykonaní práce? Čo všetko by bolo dobré zazmluvniť? A treba sa prihlásiť aj na soc. poisťovni? Ďakujem vopred za odpovede
Martina
ZuzanaP
09.04.08,11:40
Vedenie účtovníctva je opakujúca sa činnosť, tým pádom dohoda o vykonaní prác nie je vhodná. Lepšia bude dohoda o pracovnej činnosti, tam môžeš pracovať len 10 hod. týždenne. Prácu na dohodu je potrebné prihlásiť pred začatím.
erika_H
09.04.08,16:23
účtujete si prosím do záväzkov aj DPH,ktorú má podnikateľ povinnosť odviezť štátu?
a na druhej strane-v prípade nadmerného odpočtu-mínusovým znamienkom do knihy záväzkov?
Ďakujem
Katka22
09.04.08,16:36
účtujete si prosím do záväzkov aj DPH,ktorú má podnikateľ povinnosť odviezť štátu?
a na druhej strane-v prípade nadmerného odpočtu-mínusovým znamienkom do knihy záväzkov?
Ďakujem

Povinnosť zaplatiť DPH - ako záväzok

Nadmerný odpočet - ako pohľadávku
erika_H
09.04.08,17:11
Povinnosť zaplatiť DPH - ako záväzok

Nadmerný odpočet - ako pohľadávku
Ďakujem Katka
zuzanask
10.04.08,08:57
ahojte, viete mi pomoct, mam fakturu z decembra, ktora sa nasla vo februari. zauctujem ju k 1.1.2008 aj ju zaradim do DPH dokladov. teda mi ovplyvni DPH az v tomto kvartali. Viete mi poradit, ci treba nejaky interny doklad vystavit a co by mal obsahovat? Dakujem
Monika Kováčová
10.04.08,09:31
AK SA LEN NAŠLA, treba podať dodatočné DPH za 4. štvrťrok 2007.

§51 odst. 2 Zákona o DPH:
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
Muška
10.04.08,10:02
Monika,
podľa mňa sa môže rozhodnúť či zaeviduje dodávateľskú faktúru do DPH v 4. štvrťroku 2007 , alebo 1. štvrťroku 2008.

klikni a v obidvoch príspevkoch čítaj posledný odstavec.
http://www.porada.sk/176898-post2.html
http://www.porada.sk/177232-post2.html
Zita5
10.04.08,10:07
ahojte, viete mi pomoct, mam fakturu z decembra, ktora sa nasla vo februari. zauctujem ju k 1.1.2008 aj ju zaradim do DPH dokladov. teda mi ovplyvni DPH az v tomto kvartali. Viete mi poradit, ci treba nejaky interny doklad vystavit a co by mal obsahovat? Dakujem

Skúste si nájsť aj tu niečo

http://www.porada.sk/602418-post19.html
Muška
10.04.08,10:12
Skúste si nájsť aj tu niečo

http://www.porada.sk/602418-post19.html

A hneď tuším 4 otázka sa týka Zuzanask
zuzanask
10.04.08,10:13
ten dokument je dobry, dakujem. Mne ide skor o to ci treba dolozit aj nejaky interny popis, nejake vyjadrenie ze sa to zdanuje v nasledujucom zdanovacom obdobi.
Muška
10.04.08,10:15
Zuzka,
zaeviduješ to do DPH dátumom január

Zákon Ti umožňuje rozhodnúť sa či to dáš do 12/2007, alebo nasledujúce zdaňovacie obdobie , t.j. 1/2008

Aj napriek tomu, že doklad si obdržala ešte v decembri.
flee
11.04.08,04:50
Chcem sa spýtať FA z Metra môžem zaúčtovať ako osobná spotreba podnikateľa (keď si idem nakúpiť tovar do domácnosti a nie na podnikanie) a môžem si uplatniť aj DPH z tejto FA?Tiež som nováčik a neviem či je to možné. Ďakujem
Zita5
11.04.08,04:52
Chcem sa spýtať FA z Metra môžem zaúčtovať ako osobná spotreba podnikateľa (keď si idem nakúpiť tovar do domácnosti a nie na podnikanie) a môžem si uplatniť aj DPH z tejto FA?Tiež som nováčik a neviem či je to možné. Ďakujem

DHP z nákupu na osobnú spotrebu uplatniť nemôžete .
Zita5
11.04.08,05:22
Chcem sa spýtať FA z Metra môžem zaúčtovať ako osobná spotreba podnikateľa (keď si idem nakúpiť tovar do domácnosti a nie na podnikanie) a môžem si uplatniť aj DPH z tejto FA?Tiež som nováčik a neviem či je to možné. Ďakujem

Ešte Vám pripojím diskusiu

http://www.porada.sk/t40145-nakup-vo-velkosklade-na-osobnu-spotrebu.html?highlight=N%E1kup+metro
erika_H
13.04.08,12:31
Prosím Vás,keď účtujem v JÚ nedoplatok za plyn-mám vyúčtovaciu faktúru:
skutočná spotreba ZD, DPH
zaplatené preddavky ZD, DPH
nedoplatok ZD, DPH

v JÚ zaúčtujem iba výsledok-áno?to znamená preplatok alebo nedoplatok?
(som zmýlená,lebo v PÚ účtujem všetko-aj spotrebu mínus preddavky..)
ďakujem za odpoveď
cactus
13.04.08,12:49
Prosím Vás,keď účtujem v JÚ nedoplatok za plyn-mám vyúčtovaciu faktúru:
skutočná spotreba ZD, DPH
zaplatené preddavky ZD, DPH
nedoplatok ZD, DPH

v JÚ zaúčtujem iba výsledok-áno?to znamená preplatok alebo nedoplatok?
(som zmýlená,lebo v PÚ účtujem všetko-aj spotrebu mínus preddavky..)
ďakujem za odpoveď

áno, pretože preddavky si už zaúčtovala a aj zaplatila, aj DPH odpočet si si nárokovala,
takže vyúčtovanie zaeviduješ a zaplatíš
erika_H
13.04.08,13:04
Ďakujem za odpoveď
ivankoo.iv
30.04.08,12:04
Prosím poradte, ako zaučtujem ked mám zaplatené dve faktúry na jednom príjmovom 2000,-. Dám si v DF 1:FA úhradu 1000,- a potom 2:FA úhradu 1000,- a vydavkový budem mať s tým istým porad. číslom?
DanielaSL
30.04.08,12:22
A v akom softvéri účtuješ ? Lebo myslím, že niektorý vie urobiť v jednom výdavkovom doklade aj viac zápisov.
ivankoo.iv
30.04.08,12:27
v MRP
Zoltán Kovács
30.04.08,12:30
v MRP

MRP to umožňuje.
DanielaSL
30.04.08,12:32
MRP to umožňuje.

Kvôli tomu som sa pýtala....:), lebo viem, že MRP to robí...
mirkoooo
01.05.08,11:34
Dobry den. Som zaciatocnicka v jednoduchom uctovnictve ale aj tu na porade. Chcela by som sa spytat par malickosti:
1. ak nie som rozhodnuta ci priatelovi viest JU alebo pausalne vydavky, tak ako mam vystavovat prijmove doklady. Lebo ak to budu pausalne vydavky - tak pekne dam PPD ku kazdej FA, ale ked JU, tak potrebujem vklad na pokladnicu, lebo boli kupovane kolky, atd a tym sa mi posunu PPD az od c.2
2. ak mi pride vypis z uctu - napriklad faktura za telefon bola hradena 15.3 a vypis pride 31.4, tak zapisem do penazneho dennika ktory datum ? uhradu 15.3 alebo 31.4
Monika Kováčová
01.05.08,11:37
1. daj si číslovanie napr: PPD81000-81999 a druhý číselný rad 82000-82999
2./ 31.4. neexistuje. účtuješ dňom úhrady.
mirkoooo
01.05.08,11:47
ja som len tak vymyslela datumy a ani som si neuvedomila ze 31.4 nie je. Este sa k tomu mozem daco spytat?
mirkoooo
01.05.08,11:51
1. ked vystavim doklad PPD 81001 k prvej fakture a do konca roka sa rozhodne ze bude viest JU, tak mozem este pred to vystavit PPD 81000 na vklad do pokladne? ale ked sa rozhodne pre pausalne vydavky, tak mu nebude treba PPD 81000 ne? Ved co tam napise? NIC ne? Lenze potom mozu zacat PPD 81001?

2. On to ma trocha popletene to podnikanie, lebo zobral dotaciu z uradu pracu, 68000, tu niekde som sa docitala, ze ak bude mat pausalne vydavky - tak v prvom roku musi dat dotaciu do prijmov a uplatni si z nich iba 40%. Ale ked JU tak kolko prijem, tolko vydavok. Dobre hovorim? Stale nie som rozhodnuta ci 40% alebo JU. JU vyzera vyhodnejsie pre tu dotaciu ale pausalne vydavky jednoduchsie.

Teraz si uvedomujem ze teoria je teoria a prax je ine:)))
Monika Kováčová
01.05.08,12:44
dám ti radu ostrieľanú rokmi:
PPD a VPD číslujem až po účtovnej uzávierke
mirkoooo
01.05.08,16:23
Aha - lenze potom dam odberatelovi PPD az na konci roka alebo mu ho vystavim bez cisla a nasledne az na konci roka mu zavolam nech si dopise cislo PPD? Dakujem
Monika Kováčová
01.05.08,16:26
áno, resp. mu pošli nový PPD "na výmenu" pokiaľ ide o malú firmu.
Ale najideálnejšie sú dva číselné rady.
pohodička
01.05.08,20:29
Ja by som PPD teraz nečíslovala, odberateľ nepotrebuje tvoje číslovanie, ale doklad s podpisom, že jeho úhradu si prijala. Ty si musíš viesť pokladňu, tak musíš mať najprv príjem peň. prostriedkov. Do mínusu nemôžeš ísť. Ak si pokladňu priateľ nedotuje z účtu, tak jednoducho mu musíš písať PPD, aby mal z čoho platiť výdaje. Keď sa rozhodne pre paušál, tak bude mať účt. evidenciu pre seba na porovnanie, čo je preňho výhodnejšie. Nič tým nepokazí, len získa.
mirkoooo
02.05.08,04:40
Aha. a ked sa nakoniec rozhodne na konci roka pre pausal, na danovom urade budu pytat faktury alebo aj PPD, VPD?
mirkoooo
02.05.08,04:44
a ako to je s tymi 2 ciselnymi radmi? hm? to akoze budem vystavovat aj na ten aj na druhy ciselny rad alebo ako?
Viba
02.05.08,12:01
Zdravím
Moja otázočka:
Podnikateľ nakúpil zariadenie do kancelárie
skrina vysoká 7 ks á 6000 Sk bez DPH = 42000
skrina nízka 2 ks á 3000 Sk bez DPH = 6000
Stôl 1 ks 8000 Sk bez DPH = 8000
Trezor 1 ks 4000 Sk bez DPH = 4000
Spolu 60 000 Sk
DPH 11 400 SK
Spolu s DPH 71 400 Sk

Bude sa tento majetok odpisovať a ako?
Ďakujem
Dav
02.05.08,14:59
Ak to má takto rozpísané na faktúre, tak to nemusí odpisovať vôbec, ale dá to ako VOZD. Ide o samostatne funkčné predmety. Ak nie je platca DPH tak VOZD=71.400,-, ak je platca, VOZD=60.000,-
Zoltán Kovács
02.05.08,15:01
Aha. a ked sa nakoniec rozhodne na konci roka pre pausal, na danovom urade budu pytat faktury alebo aj PPD, VPD?

Doklady z účtovníctva, resp. z evidencie sa predkladajú iba pri daňovej kontrole. Nie pri podávaní daňového priznania.
Zoltán Kovács
02.05.08,15:03
Zdravím
Moja otázočka:
Podnikateľ nakúpil zariadenie do kancelárie
skrina vysoká 7 ks á 6000 Sk bez DPH = 42000
skrina nízka 2 ks á 3000 Sk bez DPH = 6000
Stôl 1 ks 8000 Sk bez DPH = 8000
Trezor 1 ks 4000 Sk bez DPH = 4000
Spolu 60 000 Sk
DPH 11 400 SK
Spolu s DPH 71 400 Sk

Bude sa tento majetok odpisovať a ako?
Ďakujem


Ak to má takto rozpísané na faktúre, tak to nemusí odpisovať vôbec, ale dá to ako VOZD. Ide o samostatne funkčné predmety. Ak nie je platca DPH tak VOZD=71.400,-, ak je platca, VOZD=60.000,-

A nebudú to považovať za súbor, ak je to umiestnené v jednej kancelárii?
pohodička
02.05.08,15:19
pre mirkoooo: doklady nebudú pytať, viď. odpoveď Smith a 2 číselné rady by som použila len na PPD a VPD, ja si myslím, že na jeden druh sa nesmú použiť 2 rady, ale možno sa ešte niekto ozve, kto to používa
Dav
02.05.08,15:21
A nebudú to považovať za súbor, ak je to umiestnené v jednej kancelárii? Ak to nemá na faktúre napísané ako kancelárska zostava , tak podľa môjho názoru nie je dôvod. Skriňa môže ísť do inej miestnosti, bude zároveň funkčná aj bez stoličiek... Sú to samostatné hnuteľné veci, ktorých cena je nižšia ako 30.000/ks. Ak je to kupované ako sektorový nábytok, na kusy, neodpisovala by som to. Keby to bol nábytok vyhotovený na zákazku, s atypickými rozmermi, vtedy by sa už musel odpisovať.
pohodička
02.05.08,15:23
Ja sa si myslím, že podľa DAV to je správne, za súbor by som považovala, napr. zariadenie kuchyne, laboratória, kde jedna vec bez druhej nemá zmysel, kancelária podľa mňa sa nevedie ako súbor.
Zoltán Kovács
02.05.08,15:26
Ja sa si myslím, že podľa DAV to je správne, za súbor by som považovala, napr. zariadenie kuchyne, laboratória, kde jedna vec bez druhej nemá zmysel, kancelária podľa mňa sa nevedie ako súbor.

Volakedy som si to myslel aj ja. Ale po niekoľkých kontrolách DÚ som opatrný. Čudovali by ste sa čo všetko sú schopný považovať za súbor. A nepomôže žiadny argument, ani názoná ukážka použiteľnosti oddelene. ;)
jaja99
02.05.08,15:31
Zdravím
Moja otázočka:
Podnikateľ nakúpil zariadenie do kancelárie
skrina vysoká 7 ks á 6000 Sk bez DPH = 42000
skrina nízka 2 ks á 3000 Sk bez DPH = 6000
Stôl 1 ks 8000 Sk bez DPH = 8000
Trezor 1 ks 4000 Sk bez DPH = 4000
Spolu 60 000 Sk
DPH 11 400 SK
Spolu s DPH 71 400 Sk

Bude sa tento majetok odpisovať a ako?
Ďakujem

Ak majú predmety samostatné použitie, je na Tebe ako sa rozhodneš.
Môžeš zaradiť každý samostatne a odpísať hneď pri zaplatení do výdavkov alebo môžeš zaradiť ako majetok (aj keď hodnota predmetu je do 30.000) a odpisovať. Vtedy nie je podmienka zaplatenia faktúry na uplatenie odpisov.

Ak predmety tvoria súbor a sú samostatne nepoužiteľné, tak musíš zaradiť ako majetok ku dňu splnenia všetkých technických , ekonomických , ekologických kritérií a odpisovať bez ohľadu na zaplatenie faktúry.
Monika Kováčová
03.05.08,08:00
pre mirkoooo: doklady nebudú pytať, viď. odpoveď Smith a 2 číselné rady by som použila len na PPD a VPD, ja si myslím, že na jeden druh sa nesmú použiť 2 rady, ale možno sa ešte niekto ozve, kto to používa

ale smú :)
Dobroslava
07.05.08,09:28
Volakedy som si to myslel aj ja. Ale po niekoľkých kontrolách DÚ som opatrný. Čudovali by ste sa čo všetko sú schopný považovať za súbor. A nepomôže žiadny argument, ani názoná ukážka použiteľnosti oddelene. ;)
Prosím, aké sú povinnosti platcu DPH? Som platcom DPH od 20. apríla t.roku. Účtovníctvo si dávam spracúvať firme. Čo som povinný predkladať a v akých termínoch? )Dakujem za odpovede.
denisie
07.05.08,09:34
Prosím, aké sú povinnosti platcu DPH? Som platcom DPH od 20. apríla t.roku. Účtovníctvo si dávam spracúvať firme. Čo som povinný predkladať a v akých termínoch? )Dakujem za odpovede.
Došlé a vyšlé faktúry, pokladničné doklady(príjem, výdaj), bankové výpisy. Ak ste platcom DPH štvrťročným tak daňové priznanie k DPH sa podáva za 2Q do 25.7. preto je potrebné aby firma mala do toho dátumu doklady, a pozor do toho dátumu musí byť aj uhradená možná vzniknutá daňová povinnosť. Ak ste mesačným platcom, tak DP k DPH napr. za apríl sa podáva do 25.5.
Zoltán Kovács
07.05.08,09:47
Prosím, aké sú povinnosti platcu DPH? Som platcom DPH od 20. apríla t.roku. Účtovníctvo si dávam spracúvať firme. Čo som povinný predkladať a v akých termínoch? )Dakujem za odpovede.


Došlé a vyšlé faktúry, pokladničné doklady(príjem, výdaj), bankové výpisy. Ak ste platcom DPH štvrťročným tak daňové priznanie k DPH sa podáva za 2Q do 25.7. preto je potrebné aby firma mala do toho dátumu doklady, a pozor do toho dátumu musí byť aj uhradená možná vzniknutá daňová povinnosť. Ak ste mesačným platcom, tak DP k DPH napr. za apríl sa podáva do 25.5.

Tvojou povinnosťou je od dátumu registrácie vystavovať doklady s DPH, a aby splňali náležitosti podľa § 71 zákona o DPH.

K dátumu registrácie máš možnosť si uplatniť DPH z majetku, ktorý si nakúpila ešte pred registráciou, a máš v evidencii (hmotný majetok, tovar, materiál). K dátumu registrácie sprav inventúru, a na základe toho ti účtovníčka uplatní DPH na vstupe. Je to možnosť podľa § 55 zákona o DPH.

Samozrejme oznám túto zmenu (registráciu na platiteľa DPH) aj svojim dodávateľom, aby mohli vystavovať správne doklady. Nezabudnúť túto skutočnosť nahlásiť aj mobilným operátorom (často sa na to zabúda, a potom DÚ pri kontrole si "zgustne").
Ajuška
07.05.08,13:34
...
Samozrejme oznám túto zmenu (registráciu na platiteľa DPH) aj svojim dodávateľom, aby mohli vystavovať správne doklady. Nezabudnúť túto skutočnosť nahlásiť aj mobilným operátorom (často sa na to zabúda, a potom DÚ pri kontrole si "zgustne").

Zolii...:---... však si mal na mysli oznámiť im svoje IČ DPH...? (aby nechýbalo na vystavených dokladoch) ...:rolleyes:...
Lucka V
07.05.08,17:42
Dobrý večer, chcem Vás poprosiť o radu:
Mám vyšlu fa na sumu 39.445 - českých korún. A prišla mi platba do banky suma 39.445,- kde mi bola kurzom prepočítana suma 51.081,28. A ja neviem zaúčtovať fa či mám ju nechať v českých korunách. A potom čo s tým rozdielom v banke. Nemám ani poňatia čo mám s tým robiť. :( Za každú radu vopred ďakujem.
babi2
07.05.08,18:05
Vyšlá faktúra ale musí byť zaúčtovaná, v slovenskom účtovníctve, v slovenských korunách prepočtom podľa kurzu NBS a skutočný príjem do banky bude príjmom ovplyvňujúcim základ dane.
Lucka V
07.05.08,18:13
Ok. ďakujem a ten kurz na vyšlej fa je v ten deň kedˇvystavujem fa?
babi2
07.05.08,18:40
Áno v deň vystavenia faktúry
Monika Kováčová
07.05.08,18:40
Vyšlá faktúra ale musí byť zaúčtovaná, v slovenskom účtovníctve, v slovenských korunách prepočtom podľa kurzu NBS a podľa príjmu do banky treba urobiť kurzový rozdiel buď zisk, alebo strata.

POZOR!!! BABI2 OPRAV SVOJ PRÍSPEVOK, KTORÝ JE NESPRÁVNY:
SME V TÉME JEDNODUCHÉ ÚČTOVNÍCTVO!!!

Faktúru zaeviduješ v knihe došlých faktúr podľa kurzu NBS. Pri úhrade ti nevznikne kurzový zisk a ani kurzová strata, pretože uhrádzaš kurzom komerčnej banky, a výdavok ovplyvňujúci základ dane je platba podľa kurzu komerčnej banky, t.j. to čo v skutočnosti prišlo na účet.

Rozdiel vznikne iba v knihe došlých faktúr, a ten jednoducho "uhradíš" mimo zápisu do peňažného denníka.
Monika Kováčová
07.05.08,18:41
Ok. ďakujem a ten kurz na vyšlej fa je v ten deň kedˇvystavujem fa?

Kurz je podľa dátumu dodania na účely DPH.
Lucka V
07.05.08,19:03
Nie som platca DPH. A ten rozdiel ak dám do pokladne výdavok v tomto prípade tak to bude znak /mám program Elall/ predaj výrobkov a sluzieb? A chcem sa ešte opýtať: v marci som zaplatila dan z príjmu aký znak mám tam použiť. Mám tu len nesúvisiace výdavky OVN+ /platba dane z príjmu/. Možem to nechať tak?
Monika Kováčová
08.05.08,04:48
Nie som platca DPH. A ten rozdiel ak dám do pokladne výdavok v tomto prípade tak to bude znak /mám program Elall/ predaj výrobkov a sluzieb? A chcem sa ešte opýtať: v marci som zaplatila dan z príjmu aký znak mám tam použiť. Mám tu len nesúvisiace výdavky OVN+ /platba dane z príjmu/. Možem to nechať tak?

Práveže rozdiel nemôžeš dať do pokladne ako Výdaj ovplyvňujúci základ dane. Rozdiel, ktorý vznikne medzi kurzom zaevidovania a kurzom úhrady neúčtuješ do peňažného denníka. Nepoznám tvoj program, ale skús pohľadať niečo v evidencii došlých faktúr aby ti úhradu toho rozdielu zaevidovalo LEN v Evidencii faktúr a nie do peňažného denníka.

Platba dane z príjmu sú Ostatné výdavky neovplyvňujúce daň z príjmu. Pravdepodobne to máš dobre.
milagros208
21.05.08,11:24
Ahojte. Robím RZZP typ B. Vyšiel mi preplatok 6 Sk, ktoré sa ako som čítala nevracajú /menej ako 100 Sk/.
Ako to vysporiadam v účtovníctve? Predpis poistného mám 1064 Sk, ale platba je 3x za rok 1066 Sk. Dá sa to nejako kompenzovať, aby sa mi to vyrovnalo v knihe záväzkov? Ďakujem.
mon
28.05.08,13:54
Chcela by som sa uistiť či v JÚ nákup materiálu je také isté ako v PÚ nákup materiálu do 501 - čiže priamo do nákladov. Ide mi o to, či to nie je ako nákup na sklad, či je treba to ešte nejakým ID preúčtovať. V JÚ nie som moc doma :) Ďakujem
Zoltán Kovács
28.05.08,13:57
Chcela by som sa uistiť či v JÚ nákup materiálu je také isté ako v PÚ nákup materiálu do 501 - čiže priamo do nákladov. Ide mi o to, či to nie je ako nákup na sklad, či je treba to ešte nejakým ID preúčtovať. V JÚ nie som moc doma :) Ďakujem

JÚ je o skutočne prijatých a vydaných peniazoch. Preto sa JÚ hovorí aj ako daňové účtovníctvo. Takže nákup priamo výdaj ovplyvňujúci základ dane.

Ale to ešte neznamená, že nie je potrebné viesť skladové hospodárstvo.
erika_H
31.05.08,19:30
Dobrý večer prajem,prosím Vás,ako účtujete v JÚ poplatok za koncesionárske poplatky za zamestnancov firme RTV s.r.o.?
Ako prevádzková réžia?
Ďakujem
karpis
31.05.08,19:40
Ano konces. polatky VOZD členenie prevádzková réžia
erika_H
31.05.08,19:41
Ďakujem,pekny večer prajem:rolleyes:
alicacka
02.06.08,10:59
Rada by som sa spýtala, mám zaúčtovať nákup brúsky. Ja to účtujem do režijného materiálu. Je to správne? Počula som, že napr. vrtačku účtujete do materiálu - prečo? My ho nedávame na sklad, ale priamo do spotreby. Vopred dík za názory.
Monika Kováčová
02.06.08,12:21
§11 odst. 6 Postupov účtovania v Jú
ego.mc
02.06.08,14:51
a ja by som doplnil aj §10 ods. 26 Postupov
kirtida
03.06.08,18:09
dobrý večer, prosím súrne o radu. Potrebujem nahodiť do počítača účtovníctvo ešte z minulého roku, teda 2007. problém je, že som mala stiahnutý softvér iba štartovaciu verziu, ale prekročila som limit.
Takže vás prosím o rady dve: ak kupim teraz nejaký soft, tak či sa dá tá verzia použiť aj pre rok 2007, a keby ste mi mohli doporučiť nejaký jenoduchý praktický soft na jednoduché účto.
Dakujem.
ego.mc
03.06.08,20:38
Ťažko je poradiť nejaký konkrétny softvér, ale hľadaj soft, ktorý umožňuje účtovať naraz viac rokov alebo viac firiem (tzv.multiverzia). Najpoužívanejšie asi sú Alfa, MRP, Money 3S.
alicacka
04.06.08,04:51
Ahojte,
rada by som poprosila niekoho o pomoc. Ako mám účtovať nákup stavebného materiálu, ktorý hneď dodávajú na stavbu a hneď sa aj spotrebuje? Účtujem v JÚ. Môžem to účtovať priamo do režijného materiálu - t.j. prevádzková réžia. Robím to dobre?
Vďaka za názory.
alicacka
04.06.08,14:12
prosím vás, vedeli by ste mi niekto povedať, ako mám účtovať stavebný materiál, ktorý nám dodávajú priamo na stavbu? T.j. neskladujeme ho. Ďakujem.
beatam
04.06.08,14:40
Ahojte,
rada by som poprosila niekoho o pomoc. Ako mám účtovať nákup stavebného materiálu, ktorý hneď dodávajú na stavbu a hneď sa aj spotrebuje? Účtujem v JÚ. Môžem to účtovať priamo do režijného materiálu - t.j. prevádzková réžia. Robím to dobre?
Vďaka za názory.
Pozri §11 postupov. Do PR by som to nedavála.
Zoltán Kovács
04.06.08,14:41
Ahojte,
rada by som poprosila niekoho o pomoc. Ako mám účtovať nákup stavebného materiálu, ktorý hneď dodávajú na stavbu a hneď sa aj spotrebuje? Účtujem v JÚ. Môžem to účtovať priamo do režijného materiálu - t.j. prevádzková réžia. Robím to dobre?
Vďaka za názory.


prosím vás, vedeli by ste mi niekto povedať, ako mám účtovať stavebný materiál, ktorý nám dodávajú priamo na stavbu? T.j. neskladujeme ho. Ďakujem.

Nie je to režijný materiál, ale nákup materiálu. Je to rozdiel. Pozri si postupy účtovania v jednoduchom účtovníctve.
Tweety
04.06.08,14:42
Pozri §11 postupov. Do PR by som to nedavála.
Nedávala, nedávala,:) ale do materiálu by sa hodili určite.:)
Ajuška
04.06.08,14:52
Nedávala, nedávala,:) ale do materiálu by sa hodili určite.:)

...spolu so skladovou evidenciou - príjemka a výdajka...:)...
ego.mc
04.06.08,15:15
Ale pri ošetrení internou smernicou, by si sa príjemkám a výdajkám vyhnúť mohla (§11 ods. 8).:)
Marianna01
04.06.08,15:40
Otázne je aj, či je to stavba - novostavba, rekonštrukcia, alebo len oprava budovy. Potom je rôzny postup účtovania... trebalo by konkretizovať
alicacka
04.06.08,16:13
Ide o nákup stavebného materiálu, lebo sme stavebná firma. T.j. materiál - cement,..... kupujeme z dôvodu, že ich potrebujeme na to, aby sme postavili niečo pre odberateľa.
alicacka
04.06.08,16:14
Ahoj Marianna01, prosím ťa, ak máš skúsenosti s účtovaním stavebného materiálu, tak sa prosím ozvi.
alicacka
04.06.08,16:16
Ja to chápem tak, že do materiálu sa kupuje to, čo budeš evidovať ako zásoby, budeš mať skladovú evidenciu. My nič také nemáme. Objednávame a hneď nám to dodávajú na stavbu, kde to aj spotrebujeme. Je to také, ako keď kúpiš čistiaci prostriedok a hneď ho použiješ, neskladuješ ho. Alebo nie?
alicacka
04.06.08,16:17
Halóó ľudia, je niekto online?
Prosíííííím.
Zoltán Kovács
04.06.08,16:28
Ja to chápem tak, že do materiálu sa kupuje to, čo budeš evidovať ako zásoby, budeš mať skladovú evidenciu. My nič také nemáme. Objednávame a hneď nám to dodávajú na stavbu, kde to aj spotrebujeme. Je to také, ako keď kúpiš čistiaci prostriedok a hneď ho použiješ, neskladuješ ho. Alebo nie?

Účtoval som stavebnú firmu, ktorá rovnakým spôsobom zaobstarávala materiál. Bez skladovej evidencie. Napriek mojho upozornenia to nerobili, a daňová kontrola im to vytkla.
alicacka
04.06.08,16:35
Ďakujem ti za odpoveď, ale ani tak to podľa mňa nie je praktické. Veď žiadny sklad ani nemáme. Tak ako by som mohla viesť ešte aj skladovú evidenciu? Je to proti normálnemu rozumu. A nemôžem uplatniť postup, pri ktorom sa interne rozhodnem, že tento materiál ide priamo do réžie?