Kvietocek
16.03.10,13:26
Prvy krat idem robit prechod z jedneho roka do druheho trosku mam strach aby sa nieco nepokazilo bo ma vystrie :), ale snad ked sa budem riadit podla navodu z MRP tak to dopadne dobre :). Mam vsak jednu otazocku. Tak ako sa robi prevod z jedneho roka do druheho v UCT robi sa nejaky prevod aj na mzdach? Treba niekde nieco upravit alebo vytvorit novu firmu - myslim rok 2010 podobne ako v UCT????

Dakujem
lenkak
16.03.10,12:29
v mzdách nerobíš nič, pokračuješ ďalej, v mzdách žiadny prevod.
nika.sum
16.03.10,12:43
V konečnom dôsledku by v účtovníctve rozdiel nebol. Ale operácie na konci roka pri uzatváraní by mali ísť cez závierkové operácie.

Ale ani pri tlaceni penazneho dennika nie je ziaden rozdiel, aspon som si ho nevsimla, len mam oznacenie v uctovnictve ze ide o zavierkove operacie ?
Kvietocek
17.03.10,06:44
Prosim Vas je niekde v MRP otvaracia suvaha, ktora sa da vytlacit?
Zoltán Kovács
17.03.10,06:46
Prosim Vas je niekde v MRP otvaracia suvaha, ktora sa da vytlacit?


Nie je.....
Kvietocek
17.03.10,06:55
Dakujem :)

Pri prevode z roku 2009 do roku 2010 mi vyhodilo pri kontrole faktur hlasku, ktoru uvadzam v prilohe. Teraz neviem ci to tak ma byt alebo mam nieco zle urobene :confused:. Firma je neplatca DPH a ked vystavujem fakturu tak davam oslobodene. Prevod robim prvy krat a tak neviem ci to tak ma byt ci nie. Dakujem za radu.
Zoltán Kovács
17.03.10,06:57
Dakujem :)

Pri prevode z roku 2009 do roku 2010 mi vyhodilo pri kontrole faktur hlasku, ktoru uvadzam v prilohe. Teraz neviem ci to tak ma byt alebo mam nieco zle urobene :confused:. Firma je neplatca DPH a ked vystavujem fakturu tak davam oslobodene. Prevod robim prvy krat a tak neviem ci to tak ma byt ci nie. Dakujem za radu.

Pri zadaní takejto fa, treba dať kód dph 39, a MIMO DPH. Inak je to chyba, ktorú si nemusiš ani všímať.
Kvietocek
17.03.10,07:01
Ked zadavam DF tak davam kod 39 a oslobodene. Ked OF tak 19 a oslobodene. Takze si to nemusim vobec vsimat - dobre. A nebude to mat ziaden vplyv na rok 2010?
Zoltán Kovács
17.03.10,07:02
Ked zadavam DF tak davam kod 39 a oslobodene. Ked OF tak 19 a oslobodene. Takze si to nemusim vobec vsimat - dobre. A nebude to mat ziaden vplyv na rok 2010?

Nebude. AK nie si platiteľom DPH, tak by sa malo v nastaveniach zaškrtnúť, že nie si platiteľ. V tom prípade tento problém nevyskytne. Inak ak si neplátca, tak nejde o oslobodené plnenie, ale mimo dph. (to len tak na okraj ;) )
lenkak
17.03.10,07:03
Tie typy súvisia hlavne s dph, takže v tvojom prípade stačí všade zadávať typy 39 a 19.
Tamila
17.03.10,07:08
Ak nie si platca DPH a v nastavenia si to zaškrtneš, typ DPH 39 a 19 ti bude hádzať samo, nemusíš ty.
Kvietocek
17.03.10,07:30
Dakujem za vsetky odpovede
Kvietocek
17.03.10,10:19
Este mi napadlo, ked robim ten rocny prechod z jedneho roka do druheho nerobim ziaden ID? Myslim na pouzitie uctov 702/710/701?
Kvietocek
17.03.10,11:45
:confused:
ani1
17.03.10,12:10
Interné doklady (ktoré by samozrejme mali mať všetky náležitosti účtovného dokladu podľa § 10 ods. 1 zákona o účtovníctve), si účtovná jednotka vystavuje sama na dokladovanie tých účtovných prípadov, ktoré nie sú zachytené na dokladoch, ktoré majú pôvod mimo účtovnej jednotky.
Patria sem napr. doklady o odpisoch, zúčtovaní miezd, povinnom prídele do SF, zúčtovaní príspevkov na stravovanie, rozpustenie nákladov na obstaranie tovaru, zaraďovacie protokoly dlhodobého majetku atď.
Interné doklady sú aj doklady na zvýšenie alebo zníženie daňových výdavkov pri ročnej uzávierke v JÚ, ktoré sú nepeňažného charakteru - tzv. interné doklady uzávierkových operácií (opäť najčastejšie doklady o odpisoch, o preúčtovaní tech.zhodnotenia nedosahujúceho stanovený limit do daňových výdavkov a pod.)
Kvietocek
17.03.10,12:32
Opytam sa inak. Co prikladate k rocnej zavierke, ked prechadzate z jedneho roku do druheho? Viem, ze niekde sa da vytlacit pociatocna suvaha, v MRP vsak nie. Tak co HK?:confused:
Lenka1979
17.03.10,12:34
Este mi napadlo, ked robim ten rocny prechod z jedneho roka do druheho nerobim ziaden ID? Myslim na pouzitie uctov 702/710/701?

Na čo by Ti bol ID? Po doplnení uzávierkových účtov.operácií, vytlač účty 702 a 710. Po prevode roka 2009/2010 si vytlačíš 701 a ideš ďalej...pokračuješ v účtovaní počnúc januárom 2010...
Kvietocek
17.03.10,13:08
Tomu vsetkemu rozumiem, len nerozumiem kde si to mam vytlacit. V salde alebo v uct zapisoch alebo je na to zvlast tlacovka v MRP?
Žabinka
18.03.10,08:48
Tomu vsetkemu rozumiem, len nerozumiem kde si to mam vytlacit. V salde alebo v uct zapisoch alebo je na to zvlast tlacovka v MRP?
Účtovný denník-výstupy-výstupná zostava hlavná kniha-ukážka-účty(napíšeš si aký chceš, napr. 710)-OK. Pozor na dátum od-do.
Počiatočný účet súvahový sa dá vytlačiť tiež z výstupov. Nájdeš ho niekde na konci.
31Jankal
25.03.10,11:05
Poprosím Vás, máme JU win a vrátili nám dph na účet. Ako to zaúčtovať? Dakujem
Andyke
25.03.10,11:10
221/343AÚ
31Jankal
25.03.10,11:12
221/343AÚ
máme JU WIN
Daggmar
25.03.10,11:27
Poprosím Vás, máme JU win a vrátili nám dph na účet. Ako to zaúčtovať? Dakujem

Máš na mysli asi nadmerný odpočet z DU, v JU dáš ostatné neovplyv.príjmy
mysimis
25.03.10,11:33
Nadmerný odpočet DPH vrátený DÚ sa účtuje v MRP ako príjem neovplyvňujúci ZD.
Tamila
25.03.10,12:09
Doplním - nadmerný odpočet vrátený DÚ- pohyb 12, kolonka základ dane - nula, dáš to do kolonky DPH, typ DPH 19. Inak by sa to neobjavilo vo výstupnej zostave peň. denník
zuzanask
26.03.10,06:09
Viete mi poradiť ako v MRP účtovať devízový účet v JU. Založila som si CZK účet v nastaveniach, kde mena je CZK. Ked zadávam v penaznom denníku, tak kurz mi program dosadi podla ciselnika kurzov, ale sumu je potrebne zadat v eur, aby to preratalo na CZK. Je moznost ze do penazneho dennika zadam sumu v CZK a program ju prepocita na EUR, co je logicky jednoduchsie.
lenkak
26.03.10,06:53
ide to iba tak ako píšeš. Opačne nie. Aspoň som ja na to neprišla, aby to šlo aj opačne.
zuzanar
26.03.10,08:36
ide to aj opačne, keď zadáš pohyb - na konci je kolonka v zahraničnej mene najskôr napíš sumu tam a program prepočíta na eur.
lenkak
26.03.10,08:38
ale najprv musíš aj tak zadať do základu sumu. Myslím pri nahadzovaní dokladu.
zuzanar
26.03.10,08:45
nemusíš, stačí napísať pohy, typ dph a sumu v zahraničnej mene
lenkak
26.03.10,08:52
píšeš v JU pokladňa?
zuzanar
26.03.10,08:55
áno JU - cez peňažný denník
lenkak
26.03.10,09:00
podarilo sa mi to tak. Ale je to trochu nešikovné, ale beriem. Ok, ide to. Dakedy to ale aj inak sa riešilo, už som dávno nemala zahr. pokladňu v JU. Dík za ozrejmenie.
31Jankal
29.03.10,11:00
Prosím Vás, /JU win/ sme mesačný dph a teraz mi prišli fa ešte do februára. Dátum dodania aj dan. povinnosť 26.2.2010. Co teraz s tým spravím? Treba spraviť opravné alebo dodatočné dph a ako to zaúčtovať? Ako to bude s dátumami? Dakujem
nika.sum
29.03.10,11:44
Ahoj, mam problem s vyplnenim DP B v MRP v JU. Danovnik ma len prijmy zo zahranicia, do r. 78 som postupovala ako pri slovnskych prijmoch, potom som v r. 79 napisala uhrn tych prijmov, v r.80 zostala 0, tiez r. 81 je 0, a tu mam asi chybu a neviem preco to tak program robi: v r. 87, 93 a 105 by mala byt 0, ale mne tam vyhadzuje dan z r. 78, kde robim chybu prosim?
Tamila
29.03.10,17:08
Prosím Vás, /JU win/ sme mesačný dph a teraz mi prišli fa ešte do februára. Dátum dodania aj dan. povinnosť 26.2.2010. Co teraz s tým spravím? Treba spraviť opravné alebo dodatočné dph a ako to zaúčtovať? Ako to bude s dátumami? Dakujem
Ak to nie je zahraničná fa ale domáca, odpočet môžeš dať v marci, nemusíš dávať dodatočné priznanie. Dátum dodania dáš 26.2 a dátum odpočítania DPH marcový.
nika.sum
29.03.10,18:51
Ahoj, mam problem s vyplnenim DP B v MRP v JU. Danovnik ma len prijmy zo zahranicia, do r. 78 som postupovala ako pri slovnskych prijmoch, potom som v r. 79 napisala uhrn tych prijmov, v r.80 zostala 0, tiez r. 81 je 0, a tu mam asi chybu a neviem preco to tak program robi: v r. 87, 93 a 105 by mala byt 0, ale mne tam vyhadzuje dan z r. 78, kde robim chybu prosim?

Prosim neviete mi poradit. Skusala som urobit DP tak, ze mal prijmy aj na Slovensku, vtedy ked dam uhrn vynatych prijmov do r.79, tak mi pekne znizi dat len za tie slovenske prijmy, akonahle vsak nema slovenske prijmy tak mi znova taha celu dan do r.87.... Co s tym je to chyba v programe alebo mne nieco uniklo, prosim skuste sa na to pozriet, lebo uz je dost vysoky datum.:mee:
nika.sum
30.03.10,07:04
Prosim, nikto neviete poradit?
31Jankal
12.04.10,08:31
Dobrý den, ako doplním do mrp win do súhrnného výkazu kod? Potrebujem tam dať dvojku. Dakujem
Tamila
12.04.10,09:04
Keď vystavuješ fa, v položkách fa na konci riadku máš typ, tam klikneš a vyberieš, či je to tovar, alebo služba. Potom ti to prenesie do súhrnného výkazu.
lenkak
12.04.10,09:17
Ja som si to musela pracne nastaviť,
nastavenie - fa - obecné - typy položiek - editácia - preklikla na služby.
pozri obr.
mariapap
14.04.10,04:53
ahojte, prosím vás nemáte niekto skúsenosti s načítavaním bankových výpisov do PU MRP - ide mi konkrétne o výpis z UniCredit bank, skúsenosti mám s výpisom zo SLSP a TATRABANKA-tam mi to prechádza v pohode ale neviem prísť na to ako tam dostať výpis z tejto banky
anithocka
14.04.10,19:12
ahojte, neviem či píšem do správnej témy, ale verím, že áno

...ako mám vypočíťať zamestnancovi PN-ku za prvých 10 dní? totiž minulý rok som robila mzdy v inom softvéry, nie v MRP, a preto neviem kde si mám nastaviť vymeriavací základ pre PN
...ak som bola na školení ku mzdám a personalistike tak pri výpočte miezd mi to vyhadzovalo tabuľky na každý druh poistenie tabuľku no doma mi to nerobí a ja neviem prečo :(

PS: ako alebo kde zistiť tvorbu sociálneho fondu? musím si ho sama vypočítať?? PROSÍM JE TO PRE MŇA VEĽMI DOLEŽITÉ!!
Siporka
17.04.10,22:27
ahojte, neviem či píšem do správnej témy, ale verím, že áno

...ako mám vypočíťať zamestnancovi PN-ku za prvých 10 dní? totiž minulý rok som robila mzdy v inom softvéry, nie v MRP, a preto neviem kde si mám nastaviť vymeriavací základ pre PN
...ak som bola na školení ku mzdám a personalistike tak pri výpočte miezd mi to vyhadzovalo tabuľky na každý druh poistenie tabuľku no doma mi to nerobí a ja neviem prečo :(

PS: ako alebo kde zistiť tvorbu sociálneho fondu? musím si ho sama vypočítať?? PROSÍM JE TO PRE MŇA VEĽMI DOLEŽITÉ!!

Ahoj,
PN-ku si vypočítaš rovnako ako by si urobila mzdy
1. výpočet mzdy
2. tam sú odpracované dni, sviatky, PN...
3. do PN si napíšeš od aj do /celú PN-ku nie iba 10 dní/ do mzdy bude brať 10 dní ktorú platí zamestnávateľ, na ostatné dni bude napisané že platí SP ale tie dni sú tiež PN a na tie dni sa zamestnávateľ nič neplatí
4. potom vystavíš mzdu
Sociálny fond mušís sama vypočitať, ja som ešte na to nenašla žiadnú funkciu.
Siporka
17.04.10,22:45
Ak to nie je zahraničná fa ale domáca, odpočet môžeš dať v marci, nemusíš dávať dodatočné priznanie. Dátum dodania dáš 26.2 a dátum odpočítania DPH marcový.
Ahoj,
ja mám promlém ešte minulým rokom, štvrťročný platiteľ DPH a domáca FA ešte z minulého roka 2009 december, tiež môžem takto spraviť ako si napísala, že nemusím dať dodatočné priznanie?
jacekova
18.04.10,06:02
Ahoj,
ja mám promlém ešte minulým rokom, štvrťročný platiteľ DPH a domáca FA ešte z minulého roka 2009 december, tiež môžem takto spraviť ako si napísala, že nemusím dať dodatočné priznanie?


nemusíš dávať dodatočné DP
Siporka
18.04.10,11:33
nemusíš dávať dodatočné DP
Ahoj,
ešte jednu otázku k tomu, keď nedám dodatočné priznanie na DPH, a opravým v tomto štvťroku DÚ mi pri kontrole bude akceptovať, nebude mi zato dávať pokuty?
Marína
18.04.10,18:33
Ahoj,
PN-ku si vypočítaš rovnako ako by si urobila mzdy
1. výpočet mzdy
2. tam sú odpracované dni, sviatky, PN...
3. do PN si napíšeš od aj do /celú PN-ku nie iba 10 dní/ do mzdy bude brať 10 dní ktorú platí zamestnávateľ, na ostatné dni bude napisané že platí SP ale tie dni sú tiež PN a na tie dni sa zamestnávateľ nič neplatí
4. potom vystavíš mzdu
Sociálny fond mušís sama vypočitať, ja som ešte na to nenašla žiadnú funkciu.
Tvorbu sociálneho fondu si v programe musíš nadefinovať. Ako? Nájdeš tu www.mrp.sk Klikni na otázky a odpovede, zadaj č. otázky 188.

Dodatok:
Výpočet tvorby soc. fondu sa zobrazí v zostave Sumarizácia poistného, viď príloha.
Siporka
19.04.10,20:43
Ahojte,
vie mi niekto poradiť ako správne uhradiť zahr. fa v MRP-win-JÚ?
Mám fa z Maďarska, uhradená je HUF v hotovosti, a HUF nakúpené z nebankového zdroja. Všetky dátumy /dátum dodania, daňová povinnosť, úhrada/ to isté 31.03.2010.
Na prepočet som použivala kurz ECB to isté zo dňa 30.03.2010 265,900, ale neviem ako správne uhradiť.
Keď talčím úhrada fa a potom prepočet na EUR alebo HUF? V penažnom denníku som mala mať fa iba raz? Keď použijem taký istý kurz na prepočet nemala byť ani kurzový zisk, ani kurzová strata, dneska som to pár krát skúšala, ale nevedela som to správne urobiť.
Typ DPH som použila 49 ani s tým som nemala mať problém.
PROSÍM POMOŽTE JE TO PRE MŇA VEĽMI DOLEŽITÉ!!
lenkak
19.04.10,20:54
Pokiaľ uhrádzaš v HUF tak podľa mňa mal by byť prepočet na eur po zadaní kurzu.
Siporka
20.04.10,20:53
Pokiaľ uhrádzaš v HUF tak podľa mňa mal by byť prepočet na eur po zadaní kurzu.

Ďakujem za odpoveď, takto už mi podarilo uhradiť do PD, iba neviem, fa je uhradená ale vidím tam 0,27 HUF na úhradu, myslím, že kvôli prepočtom, neviem čo s tým v JÚ? V JÚ kurzový rozdiel neúčtuje, vie niekto poradiť?
lenkak
20.04.10,20:59
teraz momentálne v JU nemám zahr.fa, ale kurz. rozdiel sa v JU neúčtuje. Potom by som to riešila tak, že by som dala uhradiť tých 0,27HUF, ale len do záznamu úhrad (nie do denníka).
31Jankal
21.04.10,06:59
Prosím Vás oneskorené platby do sp ako zaučtujem v JU win?
39 ostatné neodčitateľné náklady? Dakujem
Tamila
21.04.10,07:04
V JÚ je výdavok vtedy, kedy sa zaplatí, takže oneskorená platba je výdavok ovplyvňujúci základe dane - 24 platby do fondov. Penále je VNZD. - 39 ostatné neodč. náklady.
abcd.kates
22.04.10,07:58
V JÚ je výdavok vtedy, kedy sa zaplatí, takže oneskorená platba je výdavok ovplyvňujúci základe dane - 24 platby do fondov. Penále je VNZD. - 39 ostatné neodč. náklady.
A ako je to s vrátením poistného? - sociálka vrátila preplatok na poistnom pre SZČO. To je v MRP v JU ako 9- Ostatné zdaniteľné príjmy?
abcd.kates
22.04.10,08:11
Prosím Vás a ako zadávate do knihy záväzkov vlastnú daň.povinnosť DPH? Ja udávam 39-neovplyvňujúce DPH, ale čiastku uvediem do polička DPH, a potom v peňažnom denníku zase pri úhrade záväzku do 33-platba DPH. Robíte to rovnako?
zuzanar
22.04.10,08:34
preplatok na sociálnom poistení SZČO - účtujem 24 - platby do fondov - mínusom
platbu dph - tak ako uvádzaš
scorpions
25.04.10,14:48
prosím vás mám na vás tri otázočky!!!!
1.
DU na základe kontroly z dani z príjmov FO za rok 2008 ma dodanil v sume 105,72 Eur. Ako zaúčtujem predpis a ako úhradu??????
2.
platila som preddavky na dani z MV a v daňovom priznaní za rok 2009 mi vyšiel preplatok 1192,07 Eur. DU mi ho zaplatil na účet. Ako zaúčtujem predpis a ako zaúčtujem úhradu na náš účet??????
3.
o dva dni pozdejšie som zaplatila zákonn.poistenie. O mesiac nato vodič spôsobil malý ťukanec ( chvalabohu ) a celú opravu mi vyúčtovali. Dohodli sme sa s poisťovňou na troch splátkach. Ako zaúčtujem celú čiastku a ako budem účtovať postupné splátky??????

Za všetky odpovede vopred ďakujem.
Siporka
25.04.10,20:02
teraz momentálne v JU nemám zahr.fa, ale kurz. rozdiel sa v JU neúčtuje. Potom by som to riešila tak, že by som dala uhradiť tých 0,27HUF, ale len do záznamu úhrad (nie do denníka).

Ďakujem za odpoveď:), aj ja som takto chcela urobiť, ale nebola som istá.
31Jankal
26.04.10,10:43
Chcem vystaviť fa, a máme tu za ks veľmi malé sumy, že 0,006cent, a 0,025 centa. Ako to dám do fa? Stále mi to hned zaokruhľuje na 0,1. Aj v nastaveniach som si dala zaokruhľovať na 3 desatinné miesta a nepomohlo. Má s tým niekto skúsenosti?
lenkak
26.04.10,10:46
skús dať des. miesta na štyri.
Ale v čiatkach fa výslednú hodnotu vieš zaokrúhliť na:
0,01
0,1
1,0.
abcd.kates
27.04.10,06:26
prosím vás mám na vás tri otázočky!!!!
1.
DU na základe kontroly z dani z príjmov FO za rok 2008 ma dodanil v sume 105,72 Eur. Ako zaúčtujem predpis a ako úhradu??????
2.
platila som preddavky na dani z MV a v daňovom priznaní za rok 2009 mi vyšiel preplatok 1192,07 Eur. DU mi ho zaplatil na účet. Ako zaúčtujem predpis a ako zaúčtujem úhradu na náš účet??????
3.
o dva dni pozdejšie som zaplatila zákonn.poistenie. O mesiac nato vodič spôsobil malý ťukanec ( chvalabohu ) a celú opravu mi vyúčtovali. Dohodli sme sa s poisťovňou na troch splátkach. Ako zaúčtujem celú čiastku a ako budem účtovať postupné splátky??????

Za všetky odpovede vopred ďakujem.

Si v JÚ alebo v PÚ ?
31Jankal
28.04.10,09:40
skús dať des. miesta na štyri.
Ale v čiatkach fa výslednú hodnotu vieš zaokrúhliť na:
0,01
0,1
1,0.
Už som to dala na 4 destinné miesta aj tak mi to stále robí a dph mi vyhadzuje na 4 desatinné miesta. Poradte mi ako to spraviť? A ešte máme vrátené z preplatkov daní z danového úradu ako to zaučtovať? ja so to dala ako ostatné nezdaniteľné príjmy. Je to správne? dakujem
lenkak
28.04.10,15:29
Výslednú čiastku nebudeš mať na 4des. miesta, zaokrúhlenie si vieš nastaviť ako som písala buď na 0,01, 0,1, 1,0. Tak si nastav na 0,01 - dve des. miesta, to je max. možnosť. Nájdeš v nastaveniach, viď. obrázok.

Aké preplatky?
jabko
11.05.10,18:51
ahojte, pracujem s mrp, ale neviem prísť na to ako stiahnuť z internetbankingu vub súbor na import do ebankingu v mrp. robím to so slsp, tatrabanka, ale neviem urobiť export z vub - nerobili ste to niekto, budem vďačná za postup. potrebovala by som doúčtovať bu :).
zuzach
16.05.10,08:35
ako účtuje v MRP vzájomný zápočet závazkov a pohladávok, resp. cez akú agendu, aby sa mi vyrovnali saldá
Lenka1979
16.05.10,09:44
ako účtuje v MRP vzájomný zápočet závazkov a pohladávok, resp. cez akú agendu, aby sa mi vyrovnali saldá

Ak môžeš započítať pohľadávku so záväzkom toho istého obch.partnera zaúčtuješ 321/311 (teda o sumu zápočtu ponížiš si jeho záväzok a zároveň svoju pohľadávku voči nemu)... ak máš len jednostranný zápočet, použi účet 395.
zuzach
16.05.10,11:47
to mi je jasné,ale myslela som ako to urobiť technicky?
uhrady vo faktúrach? v prijatých zvlášť a vydaných zvlášť? a doklad urobiť ručne mimo účtovníctva?
Lenka1979
16.05.10,12:02
to mi je jasné,ale myslela som ako to urobiť technicky?
uhrady vo faktúrach? v prijatých zvlášť a vydaných zvlášť? a doklad urobiť ručne mimo účtovníctva?

Môžeš to urobiť tak,že vojdeš do knihy prijatých FA, dáš úhradu faktúry - ako doklad napíšeš ID (interný doklad) a č., napr. ID001 - zaúčtovanie aj do denníka: 321xx/311xx, to isté urobíš aj v knihe vydaných faktúr,ale účtovanie do denníka už nedávaš, lebo 311-tku už máš raz zaúčtovanú, doplníš v úhradách iba č. ID,a úhradu dáš len do "zoznamu úhrad"...
Tamila
17.05.10,05:32
Môžeš to urobiť tak,že vojdeš do knihy prijatých FA, dáš úhradu faktúry - ako doklad napíšeš ID (interný doklad) a č., napr. ID001 - zaúčtovanie aj do denníka: 321xx/311xx, to isté urobíš aj v knihe vydaných faktúr,ale účtovanie do denníka už nedávaš, lebo 311-tku už máš raz zaúčtovanú, doplníš v úhradách iba č. ID,a úhradu dáš len do "zoznamu úhrad"...
V MRP WIN to takto neide, treba to zaúčtovať interným dokladom cez spojovací účet - napr. 395: 395/311 a 321/395.
Lenka1979
17.05.10,05:37
V MRP WIN to takto neide, treba to zaúčtovať interným dokladom cez spojovací účet - napr. 395: 395/311 a 321/395.

Tamilka, robím v MRP WIN a ja to takto robím. Spoj.účet 395 používam len pri jednostr.zápočtoch.
Tamila
17.05.10,05:39
Musím povedať, že som to tak ako ty neskúšala, vždy robím zápočet cez spojovací účet.
Lenka1979
17.05.10,05:47
Musím povedať, že som to tak ako ty neskúšala, vždy robím zápočet cez spojovací účet.

Myslím si,že ani to nie je zlé-ako to robíš Ty, ale pokiaľ sa mi dá "vypárovať" 321 s 311, lebo mám na to účt.doklad a program mi to "dovolí", nemusím to preháňať cez 395, ale rovno urobím 321/311. 395-len jednostr.zápočty.;)
nika.sum
17.05.10,09:32
Myslím si,že ani to nie je zlé-ako to robíš Ty, ale pokiaľ sa mi dá "vypárovať" 321 s 311, lebo mám na to účt.doklad a program mi to "dovolí", nemusím to preháňať cez 395, ale rovno urobím 321/311. 395-len jednostr.zápočty.;)

Lenka, ja robim zriedkavo zapocet faktur, ale ako to zauctuje ked nepouzivas spoj.ucet? Myslim tym to, ze das uhradu napr faktura dodavatelska 321/311 a hned potom ked ides urobit uhradu tej odberatelskej faktury das 311/321?
Lenka1979
17.05.10,17:14
Lenka, ja robim zriedkavo zapocet faktur, ale ako to zauctuje ked nepouzivas spoj.ucet? Myslim tym to, ze das uhradu napr faktura dodavatelska 321/311 a hned potom ked ides urobit uhradu tej odberatelskej faktury das 311/321?

Nie, Nika. Urobím iba jedným zápisom 321/311-to je všetko. V knihe odoslaných faktúr urobím z konkrétnej faktúry úhradu iba do "zoznamu úhradu"s uvedením ID a jeho čísla - nedám ju zaúčtovať do denníka-zdupľoval by sa zápis.
nika.sum
18.05.10,06:59
Nie, Nika. Urobím iba jedným zápisom 321/311-to je všetko. V knihe odoslaných faktúr urobím z konkrétnej faktúry úhradu iba do "zoznamu úhradu"s uvedením ID a jeho čísla - nedám ju zaúčtovať do denníka-zdupľoval by sa zápis.

Dakujem, toto mi neslo do hlavy, vdaka, urcite to vyuzijem.
Tamila
18.05.10,15:29
Ku vzájomnému zápočtu faktúr som našla tetno postup:
http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=253
Andyke
18.05.10,17:37
Lenka 1979 a pri Tvojom spôsobe vzáj.zápočtu 321/311 to vypadne aj zo saldokonta ? Záväzok aj pohľadávka ? Podľa mňa nie, za to dáva MRP postup ako Tamila uvádza.
nika.sum
19.05.10,07:24
Uz som raz spominala, ze mi v MRP PU win. chyba moznost hromadne pri prijatych fakturach tlacit Likvidacne listy, kt. obsahuju aj uhradu danej faktury a tiez pri Vydanych fakturach Zauctovanie vydanej faktury aj s uhradou. Dokonca ked tlacim Zauctovanie vydanej faktury vo vystupoch Vydane faktury chyba mi tam uhrada tej faktury. Prehladala som vsetko, ale nenasla som vystup kde bola aj uhrada. Napisala som navrh na MRP, ci by nebolo mozne dat to ako hromadnu tlac priamo pri fakturach. Tak som zvedava co odpisu.
Tamila
19.05.10,07:46
Keď zapisuje prijatú fa, tlačím likvidačný list bez úhrady, pretože úhrada nasleduje inokedy a je to iný účtovný prípad. Zaúčtovanie úhrady si vytlačím buď pri výpise - interný doklad, alebo pri úhrade v hot. mám zaúčtovanie vo výdavkovom doklade. Keď je už zaúčtovaná aj úhrada, likv. list vytlačí aj s úhradou fa, ale hromadne sa nedá.
nika.sum
19.05.10,08:18
Tamila, ale ja chapem likvidacny list ako info o tom, ze faktura je uz uhradena, cize ze je "zlikvidovany" zavazok. Viem, ze sa neda hromadne, ale myslim, ze by to nebolo na skodu keby sa dal. Aj by bolo dobre keby bolo mozne vytlacit aspon 3-4 na format A4, aby sme usetrili papier. Aspon to je moj nazor.
Tamila
19.05.10,15:50
Tamila, ale ja chapem likvidacny list ako info o tom, ze faktura je uz uhradena, cize ze je "zlikvidovany" zavazok. Viem, ze sa neda hromadne, ale myslim, ze by to nebolo na skodu keby sa dal. Aj by bolo dobre keby bolo mozne vytlacit aspon 3-4 na format A4, aby sme usetrili papier. Aspon to je moj nazor.
Likvidačný list na fa uvádza, kde je fa zaúčtovaná, dodávateľ, odberateľ, podpisy zodpovedenej osoby,napr. kto tovar objednal a pod. Nie je to informácia o tom, že fa je už uhradená a záväzok je zlikvidovaný.
Predkontácie úhrady fa uvádzam na dokladoch týkajúcich sa úhrady, ako som uviedla v predchádzajúcom príspevku.
Súhlasím s tebou v tom, že by bolo dobré, keby sa dali likvidačné listy tlačiť aj hromadne.
nika.sum
19.05.10,16:32
Likvidačný list na fa uvádza, kde je fa zaúčtovaná, dodávateľ, odberateľ, podpisy zodpovedenej osoby,napr. kto tovar objednal a pod. Nie je to informácia o tom, že fa je už uhradená a záväzok je zlikvidovaný.
Predkontácie úhrady fa uvádzam na dokladoch týkajúcich sa úhrady, ako som uviedla v predchádzajúcom príspevku.
Súhlasím s tebou v tom, že by bolo dobré, keby sa dali likvidačné listy tlačiť aj hromadne.


Dakujem za info:). Ja som v tomto samouk, viem ze musim robit likvidacny list, ale brala som to, tak ze tam ma byt aj uhrada. Ja si ich tlacim vzdy naraz za urcite obdobie. Som zvedava ci MRP zareaguje na moju poziadavku.
Tamila
19.05.10,16:42
Dajú sa vytlačiť likvidačné listy aj so zaúčtovaním úhrady, ale to nie je potrebné.
nika.sum
20.05.10,17:30
Dajú sa vytlačiť likvidačné listy aj so zaúčtovaním úhrady, ale to nie je potrebné.

Bez uhrady sa daju vytlacit aj vo vystupoch v denniku, hromadna tlac, len je pri tom velmi dolezite, aby boli prijate faktury jasne oznacene napr DF09xxx, lebo ak je to len ciselne oznacenie, tak si to program pletie, aspon taku skusenost som mala. Zatial sa mi MRP neozvalo s tou hromadnou tlacou pri fakturach.
JANULA999
20.05.10,19:55
Zdravím, prosím Vás a je to povinné vytlačiť likvidačné listy? Kedy sa to používa?
31Jankal
21.05.10,04:43
Prosím Vás ako zaúčtujeme vrátenie ZP z prehľadu za 1.Q? Pracujeme vo win JU. Dakujem
Tamila
21.05.10,06:27
Zdravím, prosím Vás a je to povinné vytlačiť likvidačné listy? Kedy sa to používa?
Nemusia byť vytlačené, niekto používa pečiatku s predkontáciou a niekto iba na faktúru rukou dopíše. Myslím, že tu na Porade je o tom niekde dosť popísané.
Tamila
21.05.10,06:28
Prosím Vás ako zaúčtujeme vrátenie ZP z prehľadu za 1.Q? Pracujeme vo win JU. Dakujem
Zaúčtovala by som to tak isto ako bonus.
Zlata
25.05.10,08:51
Prosím o vysvetlenie, čo znamená v MRP JÚ - Kniha pokladne - cez funkcie - Aktualizácia príznakov zaúčtovania?
sassanka
25.05.10,22:58
Prosím, Vás ešte som neúčtovala prišlú faktúru z českej republiky, faktúra je vystavená bez DPH v mene euro, ide o zakúpenie bezpečnostných prvkov na výškové práce. Použila som Typ DPH 43 - daň zaplatená pri dovoze - plný nárok na odpočet, je to správne? A tie bezpečnostné prvky by som mala zaúčtovať na 501 ako drobný majetok? účtujeme spôsobom B. Veľmi pekne vopred ďakujem za radu. Ešte som stoho :eek:. Ďakujem za pomoc.
Dav
26.05.10,03:27
Prosím, Vás ešte som neúčtovala prišlú faktúru z českej republiky, faktúra je vystavená bez DPH v mene euro, ide o zakúpenie bezpečnostných prvkov na výškové práce. Použila som Typ DPH 43 - daň zaplatená pri dovoze - plný nárok na odpočet, je to správne? A tie bezpečnostné prvky by som mala zaúčtovať na 501 ako drobný majetok? účtujeme spôsobom B. Veľmi pekne vopred ďakujem za radu. Ešte som stoho :eek:. Ďakujem za pomoc.
Typ DPH 46 .Daň zo služieb a tovarov-daň platí príjemca-plný nárok na odpočet.
sassanka
26.05.10,07:34
Dav, ďakujem za odpoveď ale typ 46 neexistuje tak aký tam mám dať. som stoho zúfala. robím v MRP a sú tam nové typy od 1.1.2010. díky moc
Lenka1979
26.05.10,07:37
Dav, ďakujem za odpoveď ale typ 46 neexistuje tak aký tam mám dať. som stoho zúfala. robím v MRP a sú tam nové typy od 1.1.2010. díky moc

použiješ kód 49 -Daň z nadobudnutých tovaro vz iného čl.štátu - plný nárok na odpočet... a urobíš samozdanenie.
sassanka
26.05.10,07:41
Lenka aj Tebe ďakujem za ochotu pomôcť, ale neviem ako vy ale já ani takýto typ tam nemám. Čo mám robiť?:confused:
Žabinka
26.05.10,07:54
Lenka aj Tebe ďakujem za ochotu pomôcť, ale neviem ako vy ale já ani takýto typ tam nemám. Čo mám robiť?:confused:
Keď pridávaš novú prijatú faktúru, Faktúry prijaté-pridať faktúru-vpravo typ DPH-klikneš na obrázok, určite tam nemáš takúto tabuľku?
Lenka1979
26.05.10,07:59
Lenka aj Tebe ďakujem za ochotu pomôcť, ale neviem ako vy ale já ani takýto typ tam nemám. Čo mám robiť?:confused:


Nemáš náhodou ešte DOS-ácku verziu MRP?
sassanka
26.05.10,08:01
Ja, chápem do prijatých faktúru som zadala typ DPH 49 ale keď to mám zaúčtovať do deníka tak mi to takýto typ neponúka chýbajú mi tam čísla teda typy od 46 až 54. V denníku pri zaúčtovaní faktúry mám dať tiež typ 49, chápem to správne? Ale ono mi to neumožňuje tak práve neviem čí je to chyba u mňa alebo aj Vám to takto funguje. Čo mám dať aký typ v denníku. díky za rady, veľmi si vás cením.
sassanka
26.05.10,08:05
Lenka nemám dosku mám verziu č. 6.30 (543 vizuálny
Andyke
26.05.10,08:05
Treba asi upgrade programu vykonať.
DPH tu:
http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=388
Lenka1979
26.05.10,08:05
Ja, chápem do prijatých faktúru som zadala typ DPH 49 ale keď to mám zaúčtovať do deníka tak mi to takýto typ neponúka chýbajú mi tam čísla teda typy od 46 až 54. V denníku pri zaúčtovaní faktúry mám dať tiež typ 49, chápem to správne? Ale ono mi to neumožňuje tak práve neviem čí je to chyba u mňa alebo aj Vám to takto funguje. Čo mám dať aký typ v denníku. díky za rady, veľmi si vás cením.

V denníku si už dáš typ 39, nie 49-ten je dôležitý len v knihe došlých FA, aby Ti to dobre zobralo do priznania DPH a zoznamu DPH dokladov.
Lenka1979
26.05.10,08:08
Lenka nemám dosku mám verziu č. 6.30 (543 vizuálny

Tak to máš už veľmi starú verziu, už je nová : 6.40 (606)
Žabinka
26.05.10,09:38
Do denníka dáš typ DPH 39, samozdanenie buď dorátaš sama, v novej verzii sa program pýta, či má dopočítať DPH.
Dav
26.05.10,15:58
Ja, chápem do prijatých faktúru som zadala typ DPH 49 ale keď to mám zaúčtovať do deníka tak mi to takýto typ neponúka chýbajú mi tam čísla teda typy od 46 až 54. V denníku pri zaúčtovaní faktúry mám dať tiež typ 49, chápem to správne? Ale ono mi to neumožňuje tak práve neviem čí je to chyba u mňa alebo aj Vám to takto funguje. Čo mám dať aký typ v denníku. díky za rady, veľmi si vás cením.
V denníku dáš typ DPH 19 39.
Do daňového priznania DPH berie údaje z "prvotných" evidencií : Došlé faktúry, Odoslané faktúry, Pohľadávky, záväzky, Pokladňa. V denníku je už DPH z hľadiska správnosti výpočtu daňového bezpredmetná.
V podvojnom je síce účtovný zápis 5XX/321, a samozdanenie 343/395, 395/343, ale údaje z denníka sú už len na kontrolu správnosti DP DPH.
V jednoduchom je to stavané na tej istej logike - DPH do výkazu z prvotnej evidencie.
Na kontrolu správnosti si vytlač zostavu Zoznam DPH dokladov.Denník - Výstupy- Zoznam DPH dokladov.
Lenka1979
26.05.10,17:10
V denníku dáš typ DPH 19.
Do daňového priznania DPH berie údaje z "prvotných" evidencií : Došlé faktúry, Odoslané faktúry, Pohľadávky, záväzky, Pokladňa. V denníku je už DPH z hľadiska správnosti výpočtu daňového bezpredmetná.
V podvojnom je síce účtovný zápis 5XX/321, a samozdanenie 343/395, 395/343, ale údaje z denníka sú už len na kontrolu správnosti DP DPH.
V jednoduchom je to stavané na tej istej logike - DPH do výkazu z prvotnej evidencie.
Na kontrolu správnosti si vytlač zostavu Zoznam DPH dokladov.Denník - Výstupy- Zoznam DPH dokladov.

Oli,prečo 19? Je to prijatá faktúra. Ja dávam 39.
Dav
26.05.10,17:23
Dík za upozornenie, už som to opravila.
Zlata
28.05.10,04:25
Prosím o vysvetlenie, čo znamená v MRP JÚ - Kniha pokladne - cez funkcie - Aktualizácia príznakov zaúčtovania?

Prosím ešte raz, či mi vie niekto vysvetliť túto funkciu. Čo by mi to
malo opraviť, resp. na čo by ma to malo upzorniť, lebo keď stlačím tú funciu, mám pocit, že sa nič nedeje.
JANAKU
18.06.10,12:35
Prosím o radu, prišiel nám tovar z čiech na dobierku a zaplatili sme v EUR. Na doklade nie je DPH. Evidujem to ako nákup v hotovosti, ale neviem aké DPH ? Na prij. fak. dávam typ 46. Nemôžem už doklad vložiť medzi prijaté faktúry. Ako postupovať ?
mysimis
18.06.10,13:29
Zaeviduješ faktúru do prijatých faktúr s tým, že ak majú tam vyznačené IČ pre DPH, tak typ DPH dávaš 49 - tzv. samozdanenie a následne si dáš faktúru aj uhradiť.
Stefan2005
18.06.10,13:37
Prosím o vysvetlenie, čo znamená v MRP JÚ - Kniha pokladne - cez funkcie - Aktualizácia príznakov zaúčtovania?

Touto funkciou sa spúšťa v PÚ aktualizáciu príznakov zaúčtovania faktúr v účtovnom denníku. Príznak zaúčtovania faktúry možno skontrolovať - je zobrazený v stĺpci U v knihe faktúr.

P.S. toto platí určite pre podvodjné účtovníctvo - či aj pre jednoduché, to neviem. V knihe pokladne by to malo znamenať zaúčtovanie v peň. denníku....
Tamila
21.06.10,06:56
Prosím o radu, prišiel nám tovar z čiech na dobierku a zaplatili sme v EUR. Na doklade nie je DPH. Evidujem to ako nákup v hotovosti, ale neviem aké DPH ? Na prij. fak. dávam typ 46. Nemôžem už doklad vložiť medzi prijaté faktúry. Ako postupovať ?
Ak sa jedná o nákup v hotovosti bez faktúry, nemôžeš to evidovať do knihy faktúr. Zaúčtuješ to cez Pokladničnú knihu, kde môžeš dať typ DPH 49 - nadobudnutie tovaru, 46 - služby.
Ja Pokladničnú knihu nepoužívam, ale keby som mala taký doklad, zaúčtujem ho cez ňu, ručne by som vložila číslo výdavkového dokladu, tu sa mi vypočíta dopočítaná daň a prenesie sa do daňového priznania. Zaúčtuje sa mi to do účtovného denníka a dopočítanú DPH doúčtujem.
paťuška
21.06.10,07:14
Pri nákupe tovaru dávaš typ DPH 49 nie 46 - to sa dáva pri dodávke služby a dodávke tovaru s inštaláciou alebo montážou (§69 ods.2 a 9 až 12).
Pri klasickom dodaní tovaru bez montáže či inštalácie ide o § 11 a vtedy je typ dph 49
Tamila
21.06.10,07:15
Pri nákupe tovaru dávaš typ DPH 49 nie 46 - to sa dáva pri dodávke služby a dodávke tovaru s inštaláciou alebo montážou (§69 ods.2 a 9 až 12).
Pri klasickom dodaní tovaru bez montáže či inštalácie ide o § 11 a vtedy je typ dph 49
Áno, nákup tovaru je 49, služby sú 46. Reagovala som na postup zaúčtovania dokladu, typ DPH som odpísala z príspevku.
JANAKU
22.06.10,10:15
Ďakujem, vyskúšam to urobiť takto.
anithocka
23.07.10,06:02
od 01.07.2010 máme podpísanú dohodu s ÚPSVaR na refundáciu odvodov do ZP, SP neviem vôbec ako to urobiť v MRP-čku? poradíte? vraj na to musí byť prispôsobený softvér či čo mi vraveli...
JANULA999
23.07.10,06:12
Prosím, Vás ako mám urobiť aby sa v DP DPH ukázalo v riadku 32 nadmerný odpočet z minulého štvrťroka. Už som stoho zúfalá. Díky moc
blondy
23.07.10,06:23
Prosím, Vás ako mám urobiť aby sa v DP DPH ukázalo v riadku 32 nadmerný odpočet z minulého štvrťroka. Už som stoho zúfalá. Díky moc
Vedľa toho riadku 32 je taký štvorček s červenou šípkou. Klikni naň ...
v.balogova
27.07.10,09:12
MRP - faktúra má 3 dátumy : plnenie-dodanie, splatnosť, vystavenie. V PU- platca DPH, účtujem pod dátumom vystavenia, len mi nie je jasné či účtovanie DPH nemá byť účtovanané pod dátumom zd. plnenia. Potom po uplynutí obdobia mi sedí priznanie DPH s anal. DPH (čo sa tak nestane ak tam nechám dátum vystavenia).
Tamila
27.07.10,10:14
Ja účtujem dátum zdaniteľného plnenia.
v.balogova
27.07.10,10:20
Ďakujem, a fa účtuješ - dňom prijatia resp. vystavenia, nakoľko ja nemám značené kedy fa došla, príde mi to na stôl raz za kvartál. Mala si už aj kontrolu na to?
Tamila
27.07.10,10:32
Ďakujem, a fa účtuješ - dňom prijatia resp. vystavenia, nakoľko ja nemám značené kedy fa došla, príde mi to na stôl raz za kvartál. Mala si už aj kontrolu na to?
Dňom vystavenia.
slavka124
27.07.10,10:49
zdravím, vie mi niekto poradiť- vypočítava mrp- čko ak zavediem skladovú kartu nejakého alkoholu: urobí mi evidenciu liehu?
zobrala som jedno pohostinstvo na účto, takže v tejto oblasti som úplný nováčik. ďakujem za každú odpoveď
lenkak
27.07.10,20:33
stačí správne ponastavovať karty.
viac nájdeš na:
http://upgrade.mrp.sk/faqwebpages/FaqAnswer.aspx?cislo=259
slavka124
28.07.10,07:51
si zlatá lenkak- a tvoja trpezlivosť: klobúk dole. dúfam, že so mnou viacero poraďákov bude súhlasiť.
anithocka
29.07.10,08:28
ako sa v peňažnom denník prenášajú texty zo spodnej časti, ktorú si vyberiem z preddefinovaných textov do hornej časti texty? viem že je na to nejaká skratka ale ja neviem aká :(
nika.sum
29.07.10,08:30
ako sa v peňažnom denník prenášajú texty zo spodnej časti, ktorú si vyberiem z preddefinovaných textov do hornej časti texty? viem že je na to nejaká skratka ale ja neviem aká :(

zeby napravo klikom na "preniest text":)
Tamila
29.07.10,08:33
Dá sa aj skratkou alt+e.
Používa sa vždy podčiarkunuté písmenko spolu s alt.
anithocka
30.07.10,06:38
v jednom softvéry som si už zistila ešte mi ostalo preštudovať MRP, klientovi schválili dotáciu refundáciu odvodov podľa §50 zaujímalo by ma do ktorej kolonky nahodiť refundáciu odvodov, aby sa mi zobrazila na výplatnej páske, že naozaj bola spätne preplatená zamestnancovi?
mysimis
30.07.10,11:51
Ja som si urobila prostredníctvom číselníkov kolonku "príspevok z UPSVaR - úhrada odvodov".
anithocka
31.07.10,18:06
mysimis a môžeš mi prezradiť ako sa to robí? v MRP robím rok a také niečo som ešte nerobila...
anithocka
01.08.10,09:26
nakoniec som to urobila takto ale potrebujem aby sa niekto vyjadril:

ČÍSELNÍKY-MZDOVÉ ČÍSELNÍKY-PRÁCA ZO MZDOVÝMI ČÍSELNÍKMI-PRÍPLATKY PRED ZDANENÍM- a tu som si vytvorila položku refundácia odvodov zamestnancovi a potom sa ma spýtalo či započítať túto položku do poistného tak tam so dala NIE!

je to takto správne?? prosíííííííím
mysimis
01.08.10,09:46
nakoniec som to urobila takto ale potrebujem aby sa niekto vyjadril:

ČÍSELNÍKY-MZDOVÉ ČÍSELNÍKY-PRÁCA ZO MZDOVÝMI ČÍSELNÍKMI-PRÍPLATKY PRED ZDANENÍM- a tu som si vytvorila položku refundácia odvodov zamestnancovi a potom sa ma spýtalo či započítať túto položku do poistného tak tam so dala NIE!

je to takto správne?? prosíííííííím

Ok, je to správne
anithocka
01.08.10,12:56
mysimis po zdanení? pýtala som sa dvoch ekonómov oni mi tvrdia, že pred zdanením a Ty, že po zdanení...
mysimis
01.08.10,14:53
mysimis po zdanení? pýtala som sa dvoch ekonómov oni mi tvrdia, že pred zdanením a Ty, že po zdanení...


Teraz som sa ja pomýlila, samozrejme, že pred zdanením.....prepáč......:mee:
Upravím to aj v príspevku aby to niekoho nepomýlilo.....
anithocka
01.08.10,15:54
uff tak som rada, že sme sa zhodli, neplač veď mýliť sa je ľudské a prišli sme na to spoločnými silami :) takže pred zdanením :) ďaaaaakujem véééľmi pekne za rýchlu a efektívnu spoluprácu....
anithocka
03.08.10,19:26
mysimis toto som sa dočítala na porade, ako to nastaviť v MRP?

príspevok vstupuje do vymeriavacieho základu pre zdravotné poistenie a takisto ho treba zdaniť, nevstupuje do VZ pre sociálnu poisťovňu.
lenkak
03.08.10,20:05
ČÍSELNÍKY-MZDOVÉ ČÍSELNÍKY-PRÁCA ZO MZDOVÝMI ČÍSELNÍKMI-PRÍPLATKY PRED ZDANENÍM- a tu som si vytvorila položku refundácia odvodov zamestnancovi - toto je ok, a daňová sadzba by mala byť nastavená, kolonka zdaňované sadzbou - mesačné zálohy a potom klikneš na záložku Vymeriavací základ poistného a tam si nastavíš ZP - započítať.
Lubaba
03.08.10,20:18
mimotemyešte že ťa tu máme Lenka.....:)
http://www.youtube.com/watch?v=WC0crcKYs9U
lenkak
03.08.10,20:20
Lubaba dík. :)
anithocka
04.08.10,17:05
potrebujem potvrdenie pre zamestnanca o príjme počas celého odpracovaného obdobia u nás. ako sa dopracujem v MRP ku takémuto potvrdeniu? mzdy v MRP robím iba od začiatku tohto roka prosím poradte, ďakujem...
Luna
04.08.10,17:23
V stľpci agendy máš ikonku Potvrdenie o zdaniteľnej mzde. Klikni pravým tlačítkom myši, ponúkne Ti výber roka za ktorý chceš potvrdenie vystaviť.

Ináč všetko je pekne popísané v manuály MRP, ktorý máš v programe.
anithocka
05.08.10,19:53
SZCO nakúpil stravné lístky s hodnotou 3,50€ no až pri tejto faktúre som zistila že neviem ako rozúčtovať stravné lístky, poštovné a balné...vediem klientovi aj knihu záväzkov tak to rozúčtujem iba pri úhrade na jeden VPD? či?
Lubaba
05.08.10,19:56
SZČO nemá nárok na odpočet DPH, ja to evidujem ako výdavok NZD a poštovné a balné dám do prevádzkovej réžie
anithocka
06.08.10,07:42
áno to mi je jasné, že nemá nárok na odpočet DPH ale ja sa pýtam ako rozúčtovať z jednej faktúry stravné lístky a poštovné, že ak osa to robí v MRP? robí sa to dvomi zápismi v PD?
lenkak
06.08.10,07:44
áno
nahodíš fa do zoznamu fa, pri JU potom pri úhrade fa nahodíš do denníka toľko počet riadkov, koľko je potrebných.
zuzu24
07.08.10,15:31
chcela by som sa spýtať:
dostala som od úradu práce dotáciu na začatie podnikania, a z tejto dotácie som si zakúpila notebook, MRP sofvér, mobil a platím z toho ZP. Prosím Vás vie niekto poradiť, ako to konkrétne v MRP JÚ win zaúčtovať? Hlavne mám problém na aké položky to mám účtovať a čo s nevyčerpanými prostriedkami? Dočítala som sa tu toho dosť ale som aj tak dosť popletená ako to spraviť konkrétne v tomto programe.
Vopred ďakujem za odpoveď.
nika.sum
07.08.10,17:30
Vsetko co ste nakupili, zaplatili z dotacie su VOZD-clenenie podla druhu vydavku, vycerpana cast dotacie je POZD - tusim pohyb 9 - ostatny zdanitelny prijem. Ked vam prisla dotacia na ucet - cela suma je PNZD - cislo si nepamatam, tusim 13 (nemam teraz program na tomto PC), ale nazov je dotacie, uvery....
zuzu24
08.08.10,10:06
takže ak som to správne pochopila:
príjem dotácie na účet zaúčtujem takto:
účet/pokladňa - účet, pohyb - 13 a typ -19
a napr. nákup mobilu cez účet:
účet/pokladňa - účet, pohyb - 25 a typ -39
a na konci roka vyčerpanú časť zaúčtujem:
účet/pokladňa - pokladňa, pohyb - 9 a typ -19
chápem správne či nie?
a ešte sa chcem spýtať či to musím účtovať aj do knihy záväzkov, lebo niekde som sa dočítala že tam sa to musí tiež zaúčtovať...tak som trochu zmätená. Ďakujem za trpezlivosť.
zuzu24
12.08.10,13:51
príjem dotácie na účet zaúčtujem takto:
účet/pokladňa - účet, pohyb - 13 a typ -19
a napr. nákup mobilu cez účet:
účet/pokladňa - účet, pohyb - 25 a typ -39
a na konci roka vyčerpanú časť zaúčtujem:
účet/pokladňa - pokladňa, pohyb - 9 a typ -19


vie mi niekto poradiť či som to teda pochopila správne alebo nie?
nika.sum
13.08.10,09:41
vie mi niekto poradiť či som to teda pochopila správne alebo nie?

ano pochopili ste to spravne.
zuzu24
14.08.10,13:25
dakujem za odpoved a hlavne za trpezlivost
seda
03.10.10,08:36
Dobrý deň, môžte mi skontrolovať, či som správne pochopila princíp účt. SF v MRP win. Nemám knihu SF, použila som pomôcku z tejto témy. Rozumiem tomu dobre, že počas roka neúčtujem do PD ani príjem ani výdaj v SF, len na konci roka zaúčtujem Príjem 14-SF tvorba napr. 1,86*12=22,32 a Výdaj 26-sociálny fond použitie na strl.lístky napr. 0,66*12=7,92? Len mi nie je jasné ako odúčtujem použitie SF mesačne na stravné lístky z pohľadávky voči zamestnancovi. Poradíte mi? Ďakujem. Ešte ma napadlo, že asi musím viesť pokladňu SF na tok peňazí, cez priebežné položky počas roka, či nie?
ZlaticaB
26.10.10,08:37
Som samouk v MRP a neviem si rady. Ako zaučtujem uhradenú fa.
Keď dam v prijatých FA uhradiť a spustim kontrolu tak mi chybu nehlási ale saldokonto nesedí.
mysimis
26.10.10,09:12
Pri úhrade si si zadala správne analytiku?
ZlaticaB
26.10.10,09:37
Analytika je správna. Ale problém bude asi v tom, že som to dala iba do zoznamu uhrad. A uhradu som robila keď som učtovala bankový výpis. A vlastne toto neviem zosúladiť aby sa mi tie uhrady vyparovali v fakturami
Žabinka
26.10.10,09:57
Uhradíš najprv v prijatých faktúrach, tam ale musíš mať nastavenú voľbu Zaradiť úhradu aj do účtovného denníka. Následne ťa prehodí do denníka k zaúčtovanej faktúre, a tam to príslušne zaúčtuješ. To platí pre MRP Win PU.
ZlaticaB
26.10.10,11:06
A úhradu v bankového výpisu už neučtujem alebo ako?
Žabinka
26.10.10,11:56
A úhradu v bankového výpisu už neučtujem alebo ako?
V prijatých faktúrach dáš uhradiť. Otvorí sa okno, kde dáš dátum, sumu podľa bankového výpisu, ako doklad dáš označenie ako máš vo zvyku (pri hotovostnej platbe dávam VPD..., pri bankovom prevode BU..), musíš mať nastavenú voľbu Zaradiť úhradu aj do účtovného denníka. Odklikneš OK, program ťa prehodí do denníka, tam k príslušnej faktúre doúčtuješ 321/221-AU podľa toho, čo platíš. Ako doklad uvedieš BU..
Čiže najprv musíš mať zaúčtovanú faktúru, až potom, keď máš výpis z banky, účtuješ úhradu.
Dúfam, že je to zrozumiteľné.
mysimis
26.10.10,13:32
A úhradu v bankového výpisu už neučtujem alebo ako?

Úhradu faktúry robíš na základe bankového výpisu /nie skôr/ a potom dodrž všetko tak ako napísala žabinka.
Zoltán Kovács
26.10.10,13:35
Odklikneš OK, program ťa prehodí do denníka, tam k príslušnej faktúre doúčtuješ 5../221-AU podľa toho, čo platíš.


:eek:

Určite?
mysimis
26.10.10,13:38
:eek:

Určite?

Určite nie Zoli - máš pravdu .....nevšimla som si tam tie čísla, pokiaľ sa jedná o úhradu faktúry tak tam musí byť 321/221
Žabinka
26.10.10,13:42
:eek:

Určite?
Ale veď jasné, že blbosť. Úhrada 321/221. Ospravedlňujem sa. Písala som to v rýchlosti a hladná. A keď som hladná, tak...
Jokolka
26.10.10,13:57
Riadok pridaš normalne šipkou dolu a pišeš dalej text, ak ho potrebuješ zmazať tak ctrl+del
ZlaticaB
26.10.10,17:07
Veľmi pekne ďakujem za rady. Už si to aj viem predstaviť ako budem postupovať len teraz stojim pred rozhodnutím. Ja vlastne od začiatku roka učtujem tak, že zaučtujem FA a potom vo výpise z BU zaučtujem jej uhradu. Pri spusteni kontroly mi stále hlasilo problém tak som to chcela napraviť tak, že som dala vo všetkých FA uhradiť- problém zmizol ale zostali mi nesparované zápisy v saldokonte. Tak preto som sa začala nad tým zamyšľať a teraz neviem či to opravovať od začiatku roka alebo to už nechať tak a začať až od nového roka. Preto Vás prosím, čo sa môže stať ak to nechám tak myslím potom pri ukončení roka. Nemám problém to opraviť len mam strach, že si v tom narobím väčší guláš ako je teraz. Prosím skúsenejších, poraďte mi.
slavka124
27.10.10,08:43
Zdravím účtujúcich v mrp programe, chcem sa opýtať- ak účtujem pohostinstvo: nákup tovaru, poistné.... je mi jasný, ale kde účtujete nákup pohárov, vybavenie toaliet( koberčeky a príslušenstvo). do prevádzkovej réžie alebo do nákup tovaru? vopred ďakujem
mysimis
27.10.10,08:50
Nákup materiálu.
slavka124
27.10.10,09:03
Ďakujemmmmmmmmmm
anithocka
29.12.10,06:46
ahojte, prosím Vás o radu...keďže teraz idem účtovať prvýkrát v PÚ v MRP tak si neviem rady, nastavila som si číselný rad na VPD, PPD a ID no ani k jednému tipu dokladov mi neťahá čísla tak ako sú nastavené viete mi poradiť kde robím chybu?
Dav
29.12.10,07:19
Postup napr. Interný doklad: Účtovný denník=stlačiť + (pridanie záznamu)=vyplniť Dátum, Typ DPH v hornej časti dokladu=pokračovať v dolnej časti=Má dať, Dal, kliknúť na Doklad, aby sa v pravej časti ukázala ikonka s ...(tromi bodkami), kliknúť na ikonku=ponúkne výber z číselných radov=vybrať kliknutím=napísať text, kliknúť na Preniesť text v hornej časti dokladu,napísať sumu. Pokračovať ďalšími riadkami. Sumu celkom v hornej časti dokladu napísať buď pred vypisovaním riadkov dokladu, alebo po vypísaní všetkých riadkov (v doklade sa pridávajú Enterom alebo šípkou dole)pridať ešte jeden riadok, údaj opísať do sumy celkom s opačným znamienkom, tento riadok zmazať tlačidlom Mínus v hornej časti dokladu.
Číselný rad pre pokladňu si nastav v Knihe pokladne, ale ak budeš Pokladňu účtovať priamo v Denníku, musíš si číselné rady nastaviť v Denníku.
Ak klikneš na ikonku s ...(tri bodky) pri Má dať, Dal, vieš si nastaviť potrebné predkontácie.
anithocka
29.12.10,11:40
ďakujem krásne za pomoc už mi je to viac zrozumiteľnejšie ale chcem sa opýtať tam píšeš, že sumu zadávať v hornej časti do kolonky celkom no ja do tej kolonky neviem vôbec nič písať a nedá sa nejako suma z dolnej časti predniesť do tej časti kde sú rozpísané typy DPH? a dá sa nejako odkontrolovať ktoré vydané faktúry a prijaté mám zaúčtované a ktoré nie? a ešte jedna posledná otázka? ako si mám rozúčtovať napr. tržby za tovar a prepravné??a ešte teraz ak účtujem. zaúčtovala som si prvý doklad ID a teraz keď som si chcela nahodiť druhý doklad tak kliknem na výber dokladu v spodnej časti a stále mi dáva ponuku iba ID a ja by som potrebovala PPD...
lenkak
29.12.10,12:11
ak chceš aby Ti ponúklo pokladničný doklad, potom najprv typ 19 alebo 39, a potom si zadaj 211xxx, a keď stlačíš pri doklade F4, alebo na tú ikonu ... zobrazí sa Ti poradový sled pokladne, ktorú si navolíš, v prípade analytiky.
Po zaúčtovaní fa sa pri každej zobrazí znak zaúčtovania, vidíš v riadku kde je fa zátvorku pod stlpcom U. Prípadne klikneš v denníku na Kontrola, rolovaciu šípku klikneš a zobrazí sa Ti ponuka - vyberieš napr. 2-zaúčtovanie vf, klikneš na kontrola.

Máš ináč z toho riadny chaos. Prečítaj si staršie témy z mrp, ktoré sú tú popísané.
Dav
29.12.10,12:11
Do sumy celkom v hornej časti Ťa nepustí, iba do tabuliek Základ/DPH, Znížená a základná sadzba, Oslobodené/Mimo DPH.
Pri Interných dokladoch dávam všetko do kolónky Mimo DPH.
Došlá, alebo odoslaná faktúra: natypuješ v časti Faktúry došlé, odoslané - v ľavej časti monitora sa preklikáš. Alebo v prvom riadku -lište - Program - Agendy (rozbalíš roletku). Natypovanú faktúru zaúčtuješ cez ikonky v pravej časti : Funkcie- zaúčtovanie faktúry. Typ DPH budeš mať 19, ale správne ti prenesie čiastky bez DPH a DPH. Aj v hornej časti sumu celkom budeš mať vyplnenú.

Kontrola - V účtovnom denníku - vpravo ikonka Kontrola- kliknúť na šípku vpravo, vybrať možnosť 2 alebo 3-Kontrola zaúčtovaných faktúr, vybrať účty, odkliknúť na Kontrola.
anithocka
29.12.10,12:25
tak prepáč lenkak že neviem na to prísť keď som nikdy nerobila v MRP účtovníctvo PÚ robím ho v inom softe ale dik za ochotu...
lenkak
29.12.10,20:01
Anithocka
ja som to písala preto, aby si našla témy, ktoré som tu pridala ja, a na témy, kde nájdeš užitočné odpovede, a nielen moje. Mňa nik neučil v mrp, ja som samouk, a práve preto je tu z Mrp veľa mojich odpovedí, nech padnú na úžitok a netrápia sa iní tak, ako som sa trápila ja. ;)
http://www.porada.sk/t24751-mrp-win-suhrn-otazok-z-ju-pu.html
http://www.porada.sk/t73531-banka-a-pokladna.html
http://www.porada.sk/t133673-mrp-a-kody-dph-v-pu.html

http://www.porada.sk/search.php?searchid=12397919
anithocka
01.01.11,15:08
ďakujem krásne za linky :))
Lenka1979
03.01.11,10:38
Prosím Vás, neviete mi poradiť, kde si môžem v MRP PU nastaviť, aby mi v účt. denníku zobralo účtovanie pokladne ešte s 19%-nou DPH? Účtujem pokladňu za 12/10 a už mi berie 20% zo základu.
Skúšala som upraviť v Nastaveniach - Program - Sadzby DPH... no tam to mám správne zaškrtnuté.
Ďakujem

.../dúfam,že to bude len nejaká maličkosť/:rolleyes:
lenkak
03.01.11,10:48
asi si si spravila upgrade.
Poriešiš to jednoducho, stačí keď si zvolíš účtovný dátum na nejaký v roku 2010, napr. 31.12.2010.
Lenka1979
03.01.11,11:03
Vďaka Leni. Presne tak. Už sa stalo. Stačí "oblbnúť" program... :D:---
jozefinka
14.01.11,08:19
ahojte, a ako účtujete MRP ID? Ja si ich zvlásť vypisujem v excely, aj formu som si sama vymyslela.
adinka55
14.01.11,08:41
ahojte, a ako účtujete MRP ID? Ja si ich zvlásť vypisujem v excely, aj formu som si sama vymyslela.

Uctovat ich mozes v denniku, tlacit sa daju cez Vystupy, Hromadna tlac dokladov a tam nad datumami mas kolonku predloha - tam si nastav 003 Vnutorny zuct. doklad
sassanka
15.01.11,20:49
Prosím, Vás dá sa v účtovnom denníku zmeniť číslo VPD ak chcem ho doplniť? Zabudla som zaúčtovať 2 doklady a nechce sa mi to celé mazať a znova nahadzovať. Neprišla som na to čí sa to dá nejako zmeniť. Vopred Vám ďakujem za ochotu.
Zoltán Kovács
16.01.11,07:29
Prosím, Vás dá sa v účtovnom denníku zmeniť číslo VPD ak chcem ho doplniť? Zabudla som zaúčtovať 2 doklady a nechce sa mi to celé mazať a znova nahadzovať. Neprišla som na to čí sa to dá nejako zmeniť. Vopred Vám ďakujem za ochotu.


Dá sa, ale pracne.

V zápise v účtovnom denníku si zmeníš číslo dokladu a stlačíš tlačítko "Preniest dokladu". Takto budeš musieť ale všetky poprerábať.
Stefan2005
16.01.11,07:48
Prosím, Vás dá sa v účtovnom denníku zmeniť číslo VPD ak chcem ho doplniť?...

k prečíslovaniu MRP píše:
PREČÍSLOVANIE DOKLADOV
Zmeniť poradové číslo je možné len príjmových, výdavkových, interných dokladov, nie je však možné hromadné prečíslovanie týchto dokladov. Nie je možné zmeniť číslo predfaktúry, faktúry, zákazky a skladovej výdajky a príjemky.
Prečíslovať uvedené doklady nie je možné z dôvodu, že sa tieto poradové čísla prenášajú aj do ďalších modulov programu. Pokiaľ potrebujete číselný rad zmeniť, je potrebné v nastavení pridať nový číselný rad, ktorý si budete po nadefinovaní môcť zvoliť ako aktívny pre označenie ďalších pridávaných dokladov.



Dá sa, ale pracne. V zápise v účtovnom denníku si zmeníš číslo dokladu a stlačíš tlačítko "Preniest dokladu". Takto budeš musieť ale všetky poprerábať.

Potom na základe uvedeného nie je žiadna slasť robiť v MRP účtovníctvo dodávateľsky. Klienti bežne prinášajú ešte i teraz doklady z februára minulého roka :)...
mysimis
16.01.11,08:33
Prosím, Vás dá sa v účtovnom denníku zmeniť číslo VPD ak chcem ho doplniť? Zabudla som zaúčtovať 2 doklady a nechce sa mi to celé mazať a znova nahadzovať. Neprišla som na to čí sa to dá nejako zmeniť. Vopred Vám ďakujem za ochotu.

Ja som vo verzii 6.50 našla vo funkciách "prečíslovanie pokladne" a tam sa to dá - ja osobne som to aj vyskúšala, lebo ma zaujímalo či to je to čo som roky čakala od MRP.
Zoltán Kovács
16.01.11,09:03
Potom na základe uvedeného nie je žiadna slasť robiť v MRP účtovníctvo dodávateľsky. Klienti bežne prinášajú ešte i teraz doklady z februára minulého roka :)...

To je pravda, ale kvôli tomu určite neprečíslujem celý rok.... ;) Na VPD je dátum 02/2010, a dole pod predkontáciou je kolónka dátum zaúčtovania, no a ten je z 12/2010.
mysimis
16.01.11,09:32
To je pravda, ale kvôli tomu určite neprečíslujem celý rok.... ;) Na VPD je dátum 02/2010, a dole pod predkontáciou je kolónka dátum zaúčtovania, no a ten je z 12/2010.

Je pravda, že som to skúšala prečíslovať len v JÚ a tam to bolo ok.
m.hladka
16.01.11,09:38
A ja radšej volím postup, že zabudnutý zápis očíslujem lomítkom abecedy, napr. PV128/a, PP103/a, potom dám prečíslovať podľa dátumu a pekne to program poposúva v pokladničnej knihe.
mysimis
16.01.11,09:55
A ja radšej volím postup, že zabudnutý zápis očíslujem lomítkom abecedy, napr. PV128/a, PP103/a, potom dám prečíslovať podľa dátumu a pekne to program poposúva v pokladničnej knihe.

Ešte mi prezraď ako vieš zadať lomítko a písmenko a.
Stefan2005
16.01.11,11:14
A ja radšej volím postup, že zabudnutý zápis očíslujem lomítkom abecedy, napr. PV128/a, PP103/a, potom dám prečíslovať podľa dátumu a pekne to program poposúva v pokladničnej knihe.

áno, tento postup dovolí program; ovšem zásade preukaznosti a úplnosti neprospieva.
schvaľujem radšej postup, ako naznačil Zoli.
lenkak
16.01.11,20:17
Ja používam oba spôsoby. Zvyknem dávať za číslo a /ručne si číslo VPD/PPD vypíšem a za číslom dám písmenko, a robím aj tak ako písal Zoli. To už záleží od konkrétnej firmy, či sa im to stáva často, alebo jeden doklad za rok.
blondy
18.01.11,12:07
Ja používam oba spôsoby. Zvyknem dávať za číslo a /ručne si číslo VPD/PPD vypíšem a za číslom dám písmenko, a robím aj tak ako písal Zoli. To už záleží od konkrétnej firmy, či sa im to stáva často, alebo jeden doklad za rok.
Nakoľko sa mi častejšie dostanú do rúk doklady z iných mesiacov, zvykla som si upraviť číselnú radu podľa mesiacov, teda každý mesiac mám číslovanie od 1 napr januárové sú VPDJAN001, februárové VPDFEB001 ...,takže keď mi klient donesie bloček neskôr, mám ho zaradený a zaúčtovaný vždy v aktuálnom mesiaci ako posledný.
Macka
18.01.11,12:39
Nakoľko sa mi častejšie dostanú do rúk doklady z iných mesiacov, zvykla som si upraviť číselnú radu podľa mesiacov, teda každý mesiac mám číslovanie od 1 napr januárové sú VPDJAN001, februárové VPDFEB001 ...,takže keď mi klient donesie bloček neskôr, mám ho zaradený a zaúčtovaný vždy v aktuálnom mesiaci ako posledný.
aj ja som to robila rovnakým spôsobom a z rovnakého dôvodu./účtujem v JÚ/.Vlani sme však mali kontrolu na DP za rok 2007, a tam mi to bolo vytknuté, aby som tento spôsob číslovania dokladov už od ďalšieho roku nepoužívala. Pokutu som však nedostala, len sa to holt daňovákom nepáčilo.
Zoltán Kovács
18.01.11,13:15
A ja radšej volím postup, že zabudnutý zápis očíslujem lomítkom abecedy, napr. PV128/a, PP103/a, potom dám prečíslovať podľa dátumu a pekne to program poposúva v pokladničnej knihe.

U platiteľa DPH tento postup je menej priechodný. Preto používam to čo som opísal vyššie. A skúsenosť z praxe je taká, že lomítko + písmeno k už existujúcemu číslu dokladu DÚ nemá moc v láske....
nika.sum
18.01.11,14:23
A ja radšej volím postup, že zabudnutý zápis očíslujem lomítkom abecedy, napr. PV128/a, PP103/a, potom dám prečíslovať podľa dátumu a pekne to program poposúva v pokladničnej knihe.

ja zase dam pomlcku a k tomu 1, napr. VD10001-1
slavka124
18.01.11,15:50
všetkých zdravím, asi som zle zaradila otázku ale potrebujem poradiť: ak mám prijatú faktúru a na nej dátum splatnosti 09.08.2010, dátum dodania 31.08.2010 a dátum vyhotovenia 23.07.2010. môžem zaevidovať pfa s dátumom dodania menším ako dátum splatnosti alebo mám dať dátum dodania= dátum vyhotovenia? vopred ďakujem, slávka
sassanka
18.01.11,20:02
Všetkým Vám pekne ďakujem. A čo robíte ak mi šéf priniesol faktúru za jún 2010 s príjmovým? To ako robíte? Lebo poradové číslo pri evidencii prijatých faktúr tiež nebude v tom období čiže v júny. On sa ospravedlnil,ale čo ja teraz neviem tiež čo mám s tým robiť. Našťastie sú to za vodárske práce bez DPH. Prosím, poradili by ste mi aj s týmto? Ďakujem pekne.
Zoltán Kovács
18.01.11,20:04
Všetkým Vám pekne ďakujem. A čo robíte ak mi šéf priniesol faktúru za jún 2010 s príjmovým? To ako robíte? Lebo poradové číslo pri evidencii prijatých faktúr tiež nebude v tom období čiže v júny. On sa ospravedlnil,ale čo ja teraz neviem tiež čo mám s tým robiť. Našťastie sú to za vodárske práce bez DPH. Prosím, poradili by ste mi aj s týmto? Ďakujem pekne.


Ja by som na faktúru napísal, že kedy šéf odovzdal, a dal mu to podísať. A podľa toho dátumu zaevidovať. VPD ako bolo písané vyššie.
sassanka
18.01.11,20:33
Chcem sa ešte spýtať. Dátum zaradenia dávate deň kedy prišla faktúra? A odpočítanie dane v prijatých faktúrach aký dátum dávate? Lebo to hodí dátum podĺa toho aký dáme prišla faktúra. Ďakujem za vysvetlenie.
Tamila
19.01.11,07:47
Chcem sa ešte spýtať. Dátum zaradenia dávate deň kedy prišla faktúra? A odpočítanie dane v prijatých faktúrach aký dátum dávate? Lebo to hodí dátum podĺa toho aký dáme prišla faktúra. Ďakujem za vysvetlenie.
Dátum odpočítania dane si dáš ručne taký, aký skutočne potrebuješ - deň odpočítania DPH.
Tamila
19.01.11,07:49
Všetkým Vám pekne ďakujem. A čo robíte ak mi šéf priniesol faktúru za jún 2010 s príjmovým? To ako robíte? Lebo poradové číslo pri evidencii prijatých faktúr tiež nebude v tom období čiže v júny. On sa ospravedlnil,ale čo ja teraz neviem tiež čo mám s tým robiť. Našťastie sú to za vodárske práce bez DPH. Prosím, poradili by ste mi aj s týmto? Ďakujem pekne.
Toto sa mi stáva často a nič s tým nedokážem urobiť.
Zaúčtujem to vtedy, kedy mi to donesie. Aj výdavkový doklad - veď ho zaplatil zo svojho a z pokladne si to dal neskôr.
slavka124
19.01.11,09:35
ahojte, mám otázku: tržba z výherného automatu je v mrp pohyb 2( predaj výrobkov a služieb)?
Siporka
19.01.11,19:52
Áno, ako píšeš.
patriciak
19.01.11,20:40
Dobrý večer, potrebovala by som poradiť. Mám dobropis z krajín EU vystavený 02.12.2010, faktúru z EU vystavenú 6.12.2010.
Faktúru samozdaním TYP DPH 49, dobropis TYP DPH 49 znamienkom -. Z dobropisu odvediem daň? priznanie DPH mi vychadza daň z faktúry 0 a z dobropisu odviesť daň. Mám to správne?
slavka124
20.01.11,05:42
veľmi pekne ďakujem siporka, pekný deň
slavka124
20.01.11,16:10
chcem sa opýtať skúsenejších, vyčerpaná dotácia z úpsvar na konci roka je v mrp pohyb 9 nepen?
abm
20.01.11,17:36
chcem sa opýtať skúsenejších, vyčerpaná dotácia z úpsvar na konci roka je v mrp pohyb 9 nepen?
Príspevok z ÚPSVR som účtovala:
1. pri prijatí peňazí na účet ako príjem neovplyvňujúci ZD 13 - úvery, dotácie, dary, vklady, mám tu len dotáciu
2. keď použijem tieto peniaze na napr. platba do zdrav. poisť. účtujem to ako výdavok ovplyvňujúci ZD platby do fondov 24,
3. zároveň nepeňažný pohyb 9 - ostatné zdaniteľné prijmy
4. zároveň 13 - úvery, dotácie, dary, vklady mínusom tú istú sumu. Takto mám prehľad vždy, koľko mám vyčerpané z príspevku, a hneď ako mám daňový výdavok mám aj daňový príjem, takže to nemusím sledovať zvlášť. Ale možno aj na konci roka môžeš jednorázovo dať do 9 - ostatné zdaniteľné príjmy, len musíš ponížiť aj príspevok pri príjmoch neovplyvňujúcich ZD, aby keď vyčerpáš príspevok ti to tam nestrašilo.
slavka124
21.01.11,06:27
veľmi pekne ďakujem abm, ja to účtujem príjem dotácia pohyb 13 pnzd, čo kúpim z dotácie: podľa toho čo to je vozd a plus to hneď odčítam od záväzku voči upsvar a na koniec roka vyčerpanú dotáciu dám ako vozd id000x, len som si nebola istá či je to nepen.
pekný deň
Siporka
24.01.11,21:44
Ahojte,
chcem sa opýtať aký typ DPH dávate ak účtujete vratné flaše, výherné automaty, poštu nakoľko ide o oslobodené veci.

Ja som to skúšala nasledovne, samozrejme bez DPH
nákup vrat. flaše- typ dph 40
predaj vrat. flaše- typ dph 10

takto bere do riadku - oslobodené, ale neviem, či do daňového priznania DPH mám správne
riadok 3 - tržba+predaj vrat. flaše
riadok 15 - výherne automaty + vrat. flaše
riadok 16 - výherne automaty bez vrat. flaše

A poštu som skúšala tieť s typ DPH 40. Je to takto správne?
slavka124
26.01.11,10:35
ak môžem poprosiť, k tej otázke odo mňa: tú sumu vyčerpanej dotácie som ešte zaúčtovala na pohyb 13 s mínusovým znamienkom.ale, ak sa má aj zaúčtovať tá vyčerpaná suma ako pozd: dáva sa nepen alebo sa o tú sumu zvýši aj účtovná pokladňa. z tej dotácie som celá popletená
abm
26.01.11,11:17
ahoj slavka124. Pri prijme dotácie na účet si už peňažný pohyb zaúčtovala ako PNZD. Ak čerpáš dotáciu tak je to nepeňažný pohyb POZD sa zvýši a PNZD mínusom sa zníži. Výdavok, ktorý uplatňuješ z dotácie je peňažný pohyb VOZD. A ešte tvoja predchádzajúca odpoveď: asi len preklep, ale na konci roka čerpanie dotácie ja POZD nie VOZD.
slavka124
26.01.11,12:07
veľmi pekne ďakujem, konečne chápem: už bolo na čase, čo? krajan je krajan.... len neviem či ona alebo on? ale aj tak vekáááááááááá vďaka za trpezlivosť
abm
26.01.11,12:16
veľmi pekne ďakujem, konečne chápem: už bolo na čase, čo? krajan je krajan.... len neviem či ona alebo on? ale aj tak vekáááááááááá vďaka za trpezlivosť
Rada som pomohla (takže ona). Meno sa asi zmeniť nedá, ak áno pomôžte mi prosím. Ak by si mala ešte otázku napíš, nejak to spolu vyriešime. Ja robím piatich s príspevkom od ÚPSVAR v JU a plus jedného, ktorý má s.r.o. s týmto príspevkom - to je len veselo.
slavka124
26.01.11,13:00
skús moje nastavenia a upraviť popis. takže ty si už s tou dotáciou za vodou- ja som ju minulý rok len študovala tu na porade, ale teraz je to realita: chcem sa to naučiť poriadne.
miakral
26.01.11,21:08
dobrý deň,
prosím o pomoc.od júna 2009 som účtovnou jednotkou.Za rok 2009 som sa ešte sama neodhodlala účtovať,tak som požiadala kamarátku,aby mi spravila daňové priznanie a zaúčtovala všetko tak ako sa má v JÚ.ona spravila len daňové priznanie a neúčtovala mi v peňažnom denníku resp.programe.ja som si začala sama nahadzovať rok 2010 v mrp s počiatočnými hodnotami z daňového priznania.ale rok 2009 som si neurobila takže nemám ani uzávierku roka.a teraz neviem čo mám spraviť.či mám urobiť uzávierku roka 2010 bez toho aby som mala 2009 a potom sa k tomu nejak vrátiť.k tomu mám aj dotáciu z úradu práce.ešte som nikdy sama uzávierku roka nerobila som úplný začiatočník a bojím sa urobiť niečo aby som nenarobila ešte väčšie chyby.viete ma nejak navigovať čo by som mala urobiť ako prvé a čoho všetkého sa mám vyvarovať a dávať si pozor pri ročnej uzávierke.dakujeeeeem moooc za pomoc
Dav
26.01.11,21:28
Kamarátka rok 2009 urobila v nejakom inom programe, alebo ručne? Ak máš rok 2009 zaúčtovaný, tak v roku 2010 v MRP dáš cez Počiatočné stavy hodnoty roku 2009. Ak rok 2009 nemáš nijako spracovaný, začni účtovať rok 2009, urob ročnú uzávierku a pokračuj rokom 2010. Hlavne si zálohuj dáta. Ak máš multiverziu, tak po ukončení účtovania urob kópiu firmy a v nej urob ročnú uzávierku.Účtovaný rok ostane otvorený a budeš vidieť celé účtovníctvo. Nový rok začneš tým, že v skopírovanej firme uzavrieš predošlý rok. Ak nemáš multitiverziu,ešte pred uzávierkou si zálohuj údaje na CD. Tiež si skopíruj na CD celé MRP. Vytlač si všetky zostavy, môžeš si ich aj exportovať do PDF. Až potom prejdi k ročnej uzávierke. Program pri robení uzávierky naviguje, aj pokyn na stránke MRP ( FAQ) je prehľadný.Ročná uzávierka totiž všetky záznamy z predošlého roku uzavrie, zmaže Denník a upraví počiatočné stavy. Ak budeš mať z roku 2009 aj pohľadávky a záväzky, musíš ich dať aj do počiatočných stavov v Denníku, aj do Knihy pohľadávok a záväzkov.
miakral
26.01.11,21:38
veeeľmi dakujem za odpoved,mám z toho veľkú hlavu a popravde tomu moc nerozumiem.kamarátka nerobila rok 2009v žiadnom programe ani ručne mi nedala ukončený rok s uzávierkou.
mám verziu Multi tak mám teraz začať účtovať rok 2009 a urobiť uzávierku,ak som dobre pochopila.ale čo s tým rokom 2010.kde som si všetko nahadzovala od začiatku roka? to si potom budem môcť nejak skopírovať všetky tie údaje potom?prepáčte,že dávam také otázky,ale fakt sa v tom nejak nevyznám...dakujem za trpezlivosť
Dav
26.01.11,21:54
Spôsob 1.
Začať s rokom 2009. Otvoriť novú firmu, pre rok 2009.Zaúčtovať celý rok, urobiť ďalšiu kópiu, v tej urobiť uzávierku. Z roku 2010 -terajšieho, urobiť cez Údržbu dát Export Denníka od 1.1.2010, a v kópii 2009 po uzávierke, teda už v roku 2010 cez Import tieto dáta preniesť. Budú tri firmy 1.) 2009,2.) 2010 terajšia a 3.) 2010 po uzávierke 2009.
Vo firme 2. by bolo asi najrozumnejšie doúčtovať všetko, už aj preto, aby súhlasili čísla zápisov na vytlačených dokladoch. export údajov urobiť až po skončení účtovania. Vo firme č. 3.skontrolovať , či nie sú dvojmo počiatočné stavy k 1.1.2010. Ak všetko súhlasí, v tejto firme 3. urobiť výkazy a skopírovať do čísla4.) pre uzavretie roku a rok 2011.

Spôsob 2.
Rozšíriť v roku 2010 účtovný rok na obdobie 1.1.2009 do 31.12.2010, zaúčtovať rok 2009,prečíslovať Denník, skopírovať, uzavrieť a pokračovať ako 2010. Nevýhoda je, že možno nebudú súhlasiť čísla v Denníku s údajmi na už vytlačených dokladoch-Zaúčtované v Peňažnom denníku pod číslom.
miakral
26.01.11,22:01
DAV veeeľmi ti ešte raz dakujem,pokúsim sa ísť spôsobom1.ak budem mať problém určite sa ozvem.
abm
27.01.11,07:11
miakral pozri si príspevky od čísla 455, preberali sme tam účtovanie dotácie z ÚPSVAR, možno ti to tiež pomôže. Ak by si mala ešte nejaké otázky napíš.
miakral
27.01.11,08:34
abm dakujem za reagovanie,áno čítala som si to viac krát a veru moc tomu nerozumiem.zatiaľ som urobila toľko:dotáciu ked prišla na účet celá suma-PZND 13
čo som kúpila -VOZD a teraz neviem čo dalej,moc som tomu nerozumela čo ste písali.robím si to teraz v tom roku 2009 a chcela by som na konci roka cez interný doklad dať časť vyčerpanej dotácie -POZD pohyb 9 ,stačí to tak?
abm
27.01.11,08:45
Áno, stačí jednorázovo na konci roka. Musíš mať ale v knihe záväzkov zaevidovaný záväzok voči úpsvar s dátumom, keď došli peniaze a pri nákupoch hneď znížiť záväzok o tú sumu, čo si minula, napr. ZP 5.10.2009 -XY€, na koniec máš zostatok záväzku. Keby ti prišla kontrola z úpsvar, chcú vidieť kedy, koľko a načo si minula z príspevku.
miakral
27.01.11,09:09
žiaľ vôbec som doteraz nepoužívala knihu záväzkov:-( a nie som si ani istá,ktorá to v programe je.je to ostatné záväzky,pod agendami?tam som to vyskúšala nahodiť,tú celkovú sumu z dotácie,ale ak som to urobila správne neviem dalej ako mám dať odpočítať to čo som už kúpila...prepáčte za také otázky...
abm
27.01.11,09:33
Ak si na riadku záväzku, choď na uhradiť, dátum daj keď si niečo uhrádzala, sumu koľko, doklad číslo VD alebo bank. výpis a daj iba do zoznamu úhrad nie aj do peň. denníka. Na pôvodnej stránke máš potom zoznam úhrad, kde máš všetky nákupy podľa dátumu a zostatok záväzku ukazuje na riadku pod uhradiť.:-)
miakral
27.01.11,09:43
jeeej super,,presne tak som to urobila ...jáááj tak som o krok dalej,dakujeeeeeeeeeeeeeem
abm
27.01.11,09:46
Podľa mňa, najprv urob peň.denník, očísluj doklady aby boli podľa poradia, to čo si uplatňovala z dotácie daj zvlášť, potom urob knihu záväzkov a máš už čísla dokladov, potom celkovú sumu čerpania dotácie daj v peň. denníku ako si už spomínala ID do POZD a musíš znížiť mínusom PNZD, úvery dotácie, kde si účtovala na začiatku príjem dotácie.
miakral
27.01.11,09:51
ten zostatok dotácie,ktorý sa zatiaľ nevyčerpal mám tiež nejak ešte zaúčtovať do peňažného denníka?alebo len tú vyčerpanú dotáciu?
miakral
27.01.11,10:01
všetko som urobila ako si napísala,už som len pri tej poslednej situácií,kedy mám znížiť m´ínusom PNZD, úvery dotácie, kde som účtovala na začiatku príjem dotácie.tomu moc dobre nerozumiem.mám ísť do toho zápisu,ktorý som robila v tedy ked som zaúčtovavala dotáciu,alebo mám teraz nahodiť nový zápis a tam to urobiť nejak tým mínusom.môžeš ma prosím navigovať ako mám použiť ten mínus?dakujeeem
abm
27.01.11,10:26
S dátumom keď si účtovala vyčerpanú dotáciu ideš do peňažného denníka a sumu ktorú si vyčerpala dáš 13 úvery dotácie... dáš mínusovým znamienkom, napr. -1250, to ti odpočíta a konečný stav v peňažnom denníku budeš mať koľko ti tej dotácie ostalo, to bude aj počiatočný stav v novom roku.
miakral
27.01.11,10:31
urobila som tak,kde si môžem pozrieť konečný stav peňažného denníka,aj zdaniteľné príjmy a výdavky v programe?
abm
27.01.11,10:45
Choď v peň.denníku na výstupy, daj výber podľa dátumu od31.12.2009 do 31.12.2009, ukážka a ukáže ti len konečné stavy. Ak dáš celé účtovné obdobie, tam máš všetky záznamy, ktoré ti potom vytlačí. Predlohu výstupnej zostavy si daj ako ti vyhovuje, musíš vyskúšať.
zuzana
27.01.11,11:24
Prečo mi pri tlači faktúr vystavených dáva DPH v sadzbe základnej a zníženej a neponúkne mi predlohu v sadzbe 20% a 10%?
mks
27.01.11,11:30
zelené políčka v peňažnom denníku sú príjmy a biele sú výdavky, to je jedno či sú to pokladničné, bankové doklady alebo faktúry dodavateľské alebo odberateľské
mks
27.01.11,11:33
zrejmé to nemáte nastavené, pozrite sa v ponuke - nastavenie - kliknite na program a pozrite sa ako tam mate nastavené DPH
miakral
27.01.11,15:03
ešte by som sa vrátila k mojej otázke,doúčtovávam ten rok 2009ako som písala a zatiaľ mi sedí príjem aj výdaj s danovým priznaním,len vo výkaze o príjmoch a výdavkoch mi nesedí predaj tovaru a ostatné príjmy aj som našla chybu,kamarátka dala do predaja tovaru aj prijaté úroky,ktoré ja mám v ostatných príjmoch.neviem čo je teraz dobré urobiť,či to mám prehodiť tak ako to dala ona a v roku 2010 to účtovať správne,alebo to nechať tak a nebude sa mi to zhodovať s výkazom´,ktoré bolo priložené k daň.priznaniu
ani1
27.01.11,15:09
Chcem sa spýtať takú vec, keď urobím prevod roka, zostanú mi tam vo vydaných faktúrach neuhradené faktúry za rok 2010. Má to tak byť? Lebo v MRP kážu urobiť kontrolu na účtovné dátumy a tam mi vyhodí všetky faktúry za rok 2009, lebo aj minulý po prevode roka tam zostali faktúry za min. rok, ktoré neboli uhradené. Je to tak dobre?
Tamila
27.01.11,15:24
Pri ročnej uzávierke ti musia zostať neuhradené faktúry z minulého roka.
ani1
27.01.11,16:05
OK, díky. A keď ešte nemám uzavretý rok, môžem kľudne vypisovať fa na rok 2011, že? Len si nastavím číslovanie....
miakral
27.01.11,16:25
kamarátka mi robila daň.priznanie za rok 2009 ale neviedla mi účtovníctvo,až teraz som sa k tomu odhodlala a nahadzujem si všetko a chcem si uzavrieť rok 2009,aby som mohla ísť na rok 2010,ktorý som si nahadzovala od začiatku,ale nechcela som ho uzavrieť než budem mať uzavretý rok 2009.som začiatočník a mám problém aj s maličkosťami:-/...pri nahadzovaní roku 2009 mi všetko sedí príjem,výdaj,pokladňa aj účty v bankách,len ked si dám výstupy a ročný výkaz,mám tam úplne iné údaje a dokonca pravú tabuľku mám všade nulu prosím poradte mi...trápim sa tu celý deň pri pc,za mesiac čakáme bábenko,tak by som si to chcela dať všetko čím skôr doporiadku a potom sa venovať maličkému......dakujeeeeeem
Dav
27.01.11,16:32
kamarátka mi robila daň.priznanie za rok 2009 ale neviedla mi účtovníctvo,až teraz som sa k tomu odhodlala a nahadzujem si všetko a chcem si uzavrieť rok 2009,aby som mohla ísť na rok 2010,ktorý som si nahadzovala od začiatku,ale nechcela som ho uzavrieť než budem mať uzavretý rok 2009.som začiatočník a mám problém aj s maličkosťami:-/...pri nahadzovaní roku 2009 mi všetko sedí príjem,výdaj,pokladňa aj účty v bankách,len ked si dám výstupy a ročný výkaz,mám tam úplne iné údaje a dokonca pravú tabuľku mám všade nulu prosím poradte mi...trápim sa tu celý deň pri pc,za mesiac čakáme bábenko,tak by som si to chcela dať všetko čím skôr doporiadku a potom sa venovať maličkému......dakujeeeeeem
Blahoželám, bábätku aj rodičom veľa šťastia, zdravia a lásky :)
Pozri si v roku 2009 počiatočné stavy. Denník - Funkcie-Počiatočné stavy. Ak si začala podnikať v roku 2009, počiatočné stavy máš nulové. V roku 2009 máš len bežné, nie minulé obdobie. Ak je to takto, tak je to správne. Uzávierkou roku 2009 Ti vzniknú počiatočné stavy pre rok 2010, a až za rok 2010 budeš mať aj minulé obdobie.
miakral
27.01.11,16:47
dakujeeem DAV za prianie,veľmi sa už tešíme na maličké..
áno,začala som podnikať v júni 2009 počiatočné stavy boli nulové,len účet v banke nie,nakoľko som nemala podnikateľský účet.ale neviem stále,či je v poriadku,že mi ukazuje aj po nahodení už všetkých operácií v ročnom výkaze dátum od 31.12.-31.12.2009 výber ukážka ročný výkaz ok tak tam mám iné hodnotynapr. pokladne,predaj tovaru, tak som taká neistá či to je v poriadku...,alebo sa mi to ešte pri uzatváraní roka pomenia tie hodnoty tak ako majú aj ked tam už nič nahadzovať nebudem....:-/
Dav
27.01.11,17:03
Hodnoty by sa už meniť nemali, nie je dôvod. Skús pozrieť, aké sú rozdiely a pouvažovať, z čoho vznikli. Napríklad dátum nie je z roku 2009, druh výdavku je zle zadaný. Ak nemáš veľa dokladov, vytlač si Denník a skontroluj na doklady. Daj si pauzu a vráť sa k tomu o nejakú hodinku znovu. Dakedy je chyba taká malichernosť, a aj keby si mala pri nej text "JA SOM CHYBA,OPRAV MA!" tak si to nevšimneš a o chvíľu, už oddýchnutá, nájdeš chybu aj od dverí :).
Skús si urobiť kontrolu na dátumy v programe a aj mimo programu takú logickú kontrolu :
1. príjmy v banke a príjmy v pokladni :spočítaj ich, odpočítaj od nich priebežné položky a musia sa rovnať príjmom OZD +NOZD.
2. Výdavky v banke a výdavky v pokladni : ten istý spôsob.
miakral
27.01.11,17:16
ja postupne zisťujem,že tam mám asi kopu chýb..začínam sa obávať,že to sama nezvládnem:-(((,šla som si robiť kontrolu faktúr cez kontrolu a vypisuje mi tam,že zoznam vydaných faktúr s chybnými čiastkami a to isté aj pri prijatých a úplne pri všetkých...ved som tam nahadzovala,len to čo som mala napísané na faktúre.....
miakral
27.01.11,17:17
Čiastky vo faktúre Prepočítané čiastky
---------------------------- ----------------------------
FAKTÚRA ZÁKLAD DPH ZÁKLAD DPH ROZDIEL V SADZBE
================================================== ====================================
001/2009 0,00 10,51 oslobodené
001/2009 10,51 0,00 mimo DPH
Dav
27.01.11,17:25
Ty si plátca DPH? Ak nie, skontroluj si Nastavenie programu , aby si nemala zaškrtnutého plátcu.
Ak by program pýtal typ DPH vo faktúre, daj 39- Neovplyvňujúce DPH. Ak nie si platiteľ dane, dávaš z faktúry sumu spolu s DPH. Akoby tam ani nebola. Koľko si zaplatila Ty dodávateľovi.

Ak si platiteľ, potom typ DPH podľa toho, či máš, alebo nemáš nárok na odpočet.
miakral
27.01.11,17:27
nie práveže nie som platca dph a ani ho nemám zaškrtnutého v nastaveniach...
Dav
27.01.11,17:35
Tak typ DPH 39 a malo by to byť v poriadku. Ak sú všetky rozdiely len v tom, ako si uviedla v predošlom príspevku, ale sumy sú rovnaké, tam chyba nie je. V Denníku máš tiež typ DPH všade pri výdavkoch 39 a pri príjmoch 19?
miakral
27.01.11,17:44
akurát som ich kontrolovala mám všetky 39 a19 tak ako majú byť.vyskúšam ísť dalej ...dakujeeeem moc
Žabinka
27.01.11,17:53
Neviem síce, aké MRP máš, ale v MRP WIN keď klikneš na výstupy, musíš udať dátum od 1.1.2009 do 31.12.2009. Keďže sme v roku 2011, automaticky tam vyskakuje aktuálny dátum, a teda neukazuje údaje roku ktorý účtuješ, teda 2009. Aspoň mne sa to už stalo, skoro som šalela, nevedela som nájsť chybu, až keď som si dala správny dátum, všetko bolo v poriadku.
miakral
27.01.11,19:07
DAV urobila som tú kontrolu ako si mi napísala v peňažnom denníku vytlačila som ho,sedí mi to,len príjem v banke+pokladni mi sedí s príjmom NZD+POZD až vtedy,ked odpočítam počiatočný stav,je to v poriadku?
Dav
27.01.11,19:58
Dobre.
Ďalšie kontroly :
Skontroluj Pokladňu a Banku : Počiatočné stavy+ príjmy - výdaje = Konečný stav.
Priebežné položky : zostatok by mal byť nulový. Jedine, ak si dávala vklad do banky z pokladne, alebo platila kartou a do 31.12. sa tieto pohyby nezrealizovali v banke, môžeš mať zostatok na priebežných položkách.
Skontroluj, či máš všetky uhradené faktúry v Peňažnom denníku.
Skontroluj si položky NZD, či niečo z toho nemá byť OZD, a naopak, OZD, či nemá byť v NOZD.
Urob si Výkazy ( nastav dátum výberu 1.1.2009 -31.12.2009) a skontroluj, kde je rozdiel oproti Výkazom pri Daňovom priznaní. Účtovala si rok 2009, tie čísla by Ti mohli byť povedomé. Nezabudla si na nejaký záväzok?
Skús si spočítať ciferný súčet rozdielu. Ak je to číslo 9, mohla sa kamarátka, alebo aj Ty pomýliť, napísať napríklad číslo 78 namiesto 87, alebo 3,50 namiesto 5,30. (87-78=9) (5,3-3,50=1,8; 1+8=9)