hegina
30.01.09,14:20
Dobrý deň,
potrebujem poradiť. Od 1.3.2007 som zamestnaná na dobu neurčitú. Môj hrubý mesačný zárobok je 597,491 €, a za minulý rok som dostala štvrťročne výkonnostné odmeny vo výške 331,94 €/každý štvrťrok v čistom. Keďže tento rok plánujem otiehotnieť a chcela som si zvýšiť materskú od 28.1.2009 som sa prihlásila na dobrovoľné nemocenké poistenie. Platím 33,20 €/mesiac a viem že to (kvôli zápočtu) budem platiť minimálne 270 dní do pôrodu. Na materskú plánujem nastúpiť okolo 23.11.2009, takže do pôrodu tých 270 dní určite splním. Moja otázka znie len, že či obdobie pre výpočet materskej z povinného nemocenského poistenia mi budú počítať z minulého (t.j. roku 2008) alebo z tohto roku a ako je to s dobrovoľným nemocenským poistením?
Jozef Mihál
30.01.09,13:35
hegina: Materská z povinného nem. poistenia zamestnanca sa vypočíta z príjmu roka 2008, materská z DNP sa vypočíta zo základu roka 2009.
ormika
30.01.09,13:51
Dobrý deň, ja by som potrebovala poradiť v tejto veci: ododnes som na materskej dovolenke 6 týždňov pred pôrodom. Som SZČO a platím si dobrovoľné nemocenské ešte od 01/2007, keď som zistila že som tehotná, tak som si zvýšila VZ na dobrovoľné tak, aby mi vyšla najvyššia materská. No môj problém je v tom, že som bola minulý týždeň zaniesť žiadosť o materské z obidvoch poistení a chcela som si vypísať registračný list FO že bude za mňa platiť štát odvody a oni to vôbec nechceli. Vraj im stačí tá žiadosť o materské. Je to tak prosím? Vraj tej registračný list vypíšem až keď sa mi dieťa narodí, kde uvediem dátum narodenia dieťaťa a samozrejme si vypíšem ešte papiere keď som v II. pilieri. Odvody ako SZČO od dnes platiť nebudem, no a ako dobrovoľné poistenie tiež nie? Ďakujem za radu.
Jozef Mihál
30.01.09,13:58
Pokiaľ ide o poistenie od štátu, zrejme je to tak ako Vám povedali v SP. Ale už pri nástupe na materské sa vypĺňa tlačivo, kde vyjadríte vôľu, aby štát počas materskej platil príspevky do II. piliera.

Keďže z DNP máte materské, DNP počas materskej neplatíte.
ormika
30.01.09,14:07
Veľmi pekne ďakujem pán Mihál. To tlačivo na druhý pilier mám prísť vypísať časť A keď mi príde rozhodnutie o materskej a časť B mám vypísať po narodení dieťaťa. Ešte raz ďakujem za informácie. Chcela som sa ujistiť, lebo materskú by som mala mať najvyššiu, tak aby som kvôli nejakej chybe o materskú neprišla, napr. že som si nevypísala registračný list FO alebo niečo podobné.
drahuska
30.01.09,14:26
Dobrý deň, mňa by zaujímalo, či sa dá zvýšiť aj PN (niečo také som tu čítala), teraz som dostala 157€ , to je z min. platu. TP je 15.5. takže také 2 mesiace by som vedela niečo poriešiť či už nie?
Dada
Jozef Mihál
30.01.09,14:30
Veľmi pekne ďakujem pán Mihál. To tlačivo na druhý pilier mám prísť vypísať časť A keď mi príde rozhodnutie o materskej a časť B mám vypísať po narodení dieťaťa. Ešte raz ďakujem za informácie. Chcela som sa ujistiť, lebo materskú by som mala mať najvyššiu, tak aby som kvôli nejakej chybe o materskú neprišla, napr. že som si nevypísala registračný list FO alebo niečo podobné.
O materskú len tak ľahko prísť nemôžete, je tam 10 ročná lehota na premlčanie Vašich nárokov.

Prísť pri zlom postupe však môžete o dobu, za ktorú za Vás má platiť štát dôchodkové poistenie a príspevok do II. piliera.
Jozef Mihál
30.01.09,14:31
Dobrý deň, mňa by zaujímalo, či sa dá zvýšiť aj PN (niečo také som tu čítala), teraz som dostala 157€ , to je z min. platu. TP je 15.5. takže také 2 mesiace by som vedela niečo poriešiť či už nie?
Dada
V podstate rovnakými postupmi, akými sa dá zvýšiť materské, sa dá zvýšiť aj nemocenské.
Lucka M.
30.01.09,14:32
Dobry den ja by som sa chcela opytat ci staci ked si budem platit DNP, alebo ci musim platit aj dobrovolne dochodkove poistenie, starobe...ak si chcem zvysit matersku. Pocula som ze sa to dochodkove, starobne viaze na to nemocenske. Je to pravda?alebo staci ak si budem platit DNP. Dakujem za odpoved
drahuska
30.01.09,20:22
pre p. Mihála:Môžte mi trocha bližšie rozpísať "návod" na zvýšenie PN? Ja som na PN od 10. oktobra 2008 a naposledy som dostala 157€. Mala som na pláne zvýšiť si materskú tým, že by som sa na pár dní zamestnala na novo s max.VZ tesne pred nástupom na MD.Ale ak sa dá prísť k vyššiemu príspevku už teraz, budem Vám povdačná. Má to vyzerať asi tak, že preruším PN, nastúpim na novo do práce s max. VZ na pár dní, potom zase na PN až do MD. Znamená to, že by som už nemusela nič riešiť pred nástupom na materskú ?Rátalo by sa tých pár aj na zvýšenie materskej? Opravte ma, ako to všetko má byť. Ďakujem vám krásne, každá korunka sa hodí.
Tinika
31.01.09,09:45
Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť, prihlásila som kamošku na DNP od 17.1. a teraz mi povedala, ze na sociálke jej povedali, ze len raz za pol roka sa môze odhlásiť a prihlásiť s iným VZ. Je to pravda? Niečo som tu uz čítala, ze niektoré sociálky takého zmeny neakceptovali. Ako to teraz je, ked som DNP a chcem íst na materskú, tak na 26 týždnov si dam maximalny VZ? A zatiaľ som DNP z minima.
daxik
31.01.09,11:18
dobry den,
potrebovala by som surne poradit!
mam narok na matersky prispevok alebo rodicovsky? od 7.6.2008 som evidovana na Urade prace.hned na to som otehotnela,predtym som pracovala vyse 2 rokov.termin porodu mam 19.3.09 .nemocenske poistenie si dalej neplatim,musela by som ho doplatit,aby mi vznikol narok na matersky p.,?alebo sa vztahuje na mna aj 6mesacna ochranna lehota-od posledneho zamestnania?
Jozef Mihál
31.01.09,12:46
Ochranná lehota sa na Vás nezťahuje - otehotneli ste až po skončení zamestnania.

Na materské v danej situácií nárok nemáte. Nárok by ste získali vtedy, ak by ste sa hoci len tesne pred nástupom na materskú (6-8 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu) zamestnali.
skuba
31.01.09,13:03
Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť, kamarátka bola SZCO, otehotnela a do 8 týždna sa prihlasila ako DNP, zivnost pozastavila, z dôvodu toho aby mohla mat narok na materske z DNP, (spolu s ukončenou živnosťou bude nemocensky poistená viac ako 270 dní) avsak teraz ked je v 3 mesiaci tehotenstva, dostala ponuku prace na TPP na pol roka (aj ked s malou mzdou). Moze tu ponuku prijat a mala by nárok na matersku aj nadalej z DNP, alebo potom len z povinneho nemocenskeho poistenia, a z DNP by nárok stratila? Dakujem
Jozef Mihál
31.01.09,13:13
skuba: Odporúčam nezobrať ten PP. Pri posudzovaní nároku na materské by pokojne v SP mohli započítať dobu predošlého poistenia SZČO k poisetniu zamestnanca a DNP by vyšlo nazmar.

Čiže ak zobrať PP, tak len na dobu určitú so skončením pred materskou, alebo nech pracuje na dohodu.
Jozef Mihál
31.01.09,13:14
pre p. Mihála:Môžte mi trocha bližšie rozpísať "návod" na zvýšenie PN? Ja som na PN od 10. oktobra 2008 a naposledy som dostala 157€. Mala som na pláne zvýšiť si materskú tým, že by som sa na pár dní zamestnala na novo s max.VZ tesne pred nástupom na MD.Ale ak sa dá prísť k vyššiemu príspevku už teraz, budem Vám povdačná. Má to vyzerať asi tak, že preruším PN, nastúpim na novo do práce s max. VZ na pár dní, potom zase na PN až do MD. Znamená to, že by som už nemusela nič riešiť pred nástupom na materskú ?Rátalo by sa tých pár aj na zvýšenie materskej? Opravte ma, ako to všetko má byť. Ďakujem vám krásne, každá korunka sa hodí.
Tučne vyznačené je dobré riešenie, urobte to tak.
Jozef Mihál
31.01.09,13:18
Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť, prihlásila som kamošku na DNP od 17.1. a teraz mi povedala, ze na sociálke jej povedali, ze len raz za pol roka sa môze odhlásiť a prihlásiť s iným VZ. Je to pravda? Niečo som tu uz čítala, ze niektoré sociálky takého zmeny neakceptovali. Ako to teraz je, ked som DNP a chcem íst na materskú, tak na 26 týždnov si dam maximalny VZ? A zatiaľ som DNP z minima.
Od 1.1.2009 platí novela, podľa ktorej si v DNP možno zmeniť VZ naskôr po 6-tich mesiacoch. Treba sledovať zmeny...

Ak ste na DNP a máte minimálny VZ, tak zvýšiť si ho môžete až po 6-tich mesiacoch odkedy ste sa prihlásili, resp. vykonali poslednú zmenu VZ.

S tým treba počítať a otehotnieť tak, aby prešlo najmenej 6 mesiacov od prihlásenia sa min. VZ a potom do 8-ho týždňa teh. treba DNP zrušiť, prihlásiť sa znova a s max. VZ.
olga88
31.01.09,13:40
Prosim o radu.Od kedy po porode moze nastupit manzel na matersku namiesto zeny.
Dakujem za odpoved.
brčko
31.01.09,14:08
Prosim o radu.Od kedy po porode moze nastupit manzel na matersku namiesto zeny.
Dakujem za odpoved.

pozri zákon o sociálnom poistení § 48 ods.9 + ods.49 ods.1 + ods.2 písm.d)

matka, ktorá dieťa porodila, nesmie mať nárok na materské menej ako 14týždnov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím 6-tich týždnov od dna pôrodu.

otec dieťaťa ako iný poistenec prevzal dieťaťa do starostlivosti a ktorý sa o dieťa stará, má nárok na materské v období 22týždnov od vzniku nároku na materské a to po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí 6-tich týždnov odo dna pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok
brčko
31.01.09,14:23
dobry den,
potrebovala by som surne poradit!
mam narok na matersky prispevok alebo rodicovsky? od 7.6.2008 som evidovana na Urade prace.hned na to som otehotnela,predtym som pracovala vyse 2 rokov.termin porodu mam 19.3.09 .nemocenske poistenie si dalej neplatim,musela by som ho doplatit,aby mi vznikol narok na matersky p.,?alebo sa vztahuje na mna aj 6mesacna ochranna lehota-od posledneho zamestnania?

súhlasím s p.Mihláom.
Pri PTP 19.3.09 musíš nastúpiť na MD najneskôr od 5.2.09, takže máš poslednú šancu začať PP najneskôr 4.2.09.

Ak sa nedá nájsť zamestnávatela, tak prípadne sa prihlásiť na dobrovolné nem.poistenie v SP podla bydliska najneskôr toho 4.2.09 a zaplatiť za obdobie od prihlásenia do dna pred nástupom na MD (takže aspon 1den). V tomto prípade však bude tvoj nárok na materské z DNP bez ohladu na výšku vymeriavacieho základu, z ktorého budeš DNP platiť rátaný len z minimálnej mzdy t.j. z 295,5eur.
Materské na 1kalendárny den bude 295,5eur : 30 x 55%
za obdobie 5. až 28.2.09 t.j. 24kalend.dní to bude v sume = 24x denné materské

Takže mi to vychádza, o cca stovku až necelých tristo Sk viac na "celý" mesiac (30-31dní), oproti rodič.príspevku, ktorý je 4780,-Sk. A nárok na materské by si mala už odo dna nástupu na MD (t.j. od 5.2.09), teda nie ako pri nároku na rodič.príspevok až od mesiaca pôrodu (t.j. predpokladám 3/09).

no ale porozmýšlaj najprv o možnosti sa zamestnať. ;)
brčko
31.01.09,14:35
Dobry den ja by som sa chcela opytat ci staci ked si budem platit DNP, alebo ci musim platit aj dobrovolne dochodkove poistenie, starobe...ak si chcem zvysit matersku. Pocula som ze sa to dochodkove, starobne viaze na to nemocenske. Je to pravda?alebo staci ak si budem platit DNP. Dakujem za odpoved

na zvýšenie materskej stačí sa prihlásiť na DNP. No samozrejme treba splniť všetky podmienky pre nárok na materské z DNP.

dobr.poist. dôch.invalid+starobné+rezer.f (DDP) prípadne aj dobr.poistenie v nezam. (DPvN) sa viaže na nemocenské poistenie v tom, že ak by si bola pred nástupom na MD DNP+DDP+DPvN a vznikne ti nárok na materské z DNP, tak počas poberania materského z DNP nemusíš platiť poistné ani na DNP ani na DDP ani na DPvN.

No a tiež treba vedieť, že nemožno platiť len dobr. dôchodkové poistenie starobné, bez invalidného a rezervného fondu. Tieto 3 možno len spolu a z rovnakého VZ. Je to potom starobné 18% + invalidné 6% + rezer.fond 4,75% z jedného vym.základu. VZ pre DPvN (poistné je 2% z VZ) je samozrejme nezávislý od VZ pre DDP a takisto pre DNP (poistné je 4,4% z VZ).
;)
brčko
31.01.09,14:40
pre p. Mihála:Môžte mi trocha bližšie rozpísať "návod" na zvýšenie PN? Ja som na PN od 10. oktobra 2008 a naposledy som dostala 157€. Mala som na pláne zvýšiť si materskú tým, že by som sa na pár dní zamestnala na novo s max.VZ tesne pred nástupom na MD.Ale ak sa dá prísť k vyššiemu príspevku už teraz, budem Vám povdačná. Má to vyzerať asi tak, že preruším PN, nastúpim na novo do práce s max. VZ na pár dní, potom zase na PN až do MD. Znamená to, že by som už nemusela nič riešiť pred nástupom na materskú ?Rátalo by sa tých pár aj na zvýšenie materskej? Opravte ma, ako to všetko má byť. Ďakujem vám krásne, každá korunka sa hodí.

súhlasím s tvojim postupom, ak teda to "nastúpim na novo do práce s max. VZ na pár dní" znamená, že ide aj o nový prac.pomer. :) A samozrejme, ak ide o tak krátkodobý PP, treba dať pozor na max. VZ v rozhod.období (teda na max. na kalend.dni, niekedy nestačí mesačné maximum, ale to predpokladám vieš ;) ).
Tinika
31.01.09,18:59
Od 1.1.2009 platí novela, podľa ktorej si v DNP možno zmeniť VZ naskôr po 6-tich mesiacoch. Treba sledovať zmeny...

Ak ste na DNP a máte minimálny VZ, tak zvýšiť si ho môžete až po 6-tich mesiacoch odkedy ste sa prihlásili, resp. vykonali poslednú zmenu VZ.

S tým treba počítať a otehotnieť tak, aby prešlo najmenej 6 mesiacov od prihlásenia sa min. VZ a potom do 8-ho týždňa teh. treba DNP zrušiť, prihlásiť sa znova a s max. VZ.

Ďakujem za odpoveď. No v mojom prípade som DNP uz od roku 2006 s tým, ze v decembri som mala max. VZ - min. VZ ako SZCO a od 1.1.09 min. VZ, zatiaľ tehotná nie som, este sa nepodarilo :rolleyes:. Takže budem platiť minimum a ked zistím ze som tehotná a nástup na MD by bol až v roku 2010 odhlásim sa a príhlásim s max. VZ na 26 týždnov. Alebo to musí byt 26 týzdnov pred nastupom na MD?

Tento rok este mam ako RO december 2008 ak si dobre pamatam. Dakujem
brčko
31.01.09,19:09
Ďakujem za odpoveď. No v mojom prípade som DNP uz od roku 2006 s tým, ze v decembri som mala max. VZ - min. VZ ako SZCO a od 1.1.09 min. VZ, zatiaľ tehotná nie som, este sa nepodarilo :rolleyes:. Takže budem platiť minimum a ked zistím ze som tehotná a nástup na MD by bol až v roku 2010 odhlásim sa a príhlásim s max. VZ na 26 týždnov. Alebo to musí byt 26 týzdnov pred nastupom na MD? ak bude nástup na MD v r.2010, tak odhlásiť a nové prihlásenie najneskôr do 8tt, t.j. aby od nového prihlásenia na DNP do nástupu na MD stihlo uplynuť aspon 26týždnov a DNP trvalo k nástupu na MD.

Tento rok este mam ako RO december 2008 ak si dobre pamatam. Dakujem
.
Tinika
31.01.09,19:13
.

dakujem pekne. Stale sa to meni a kym ja otehotniem tak uz asi ani nedostaneme ani korunu :---:---
drahuska
31.01.09,19:51
Dobrý deň,
pre brčko - ďakujem aj Vám za príspevok. Na novo... som myslela nový PP, čiže výpoveď dohodou potom nástup u toho istého zamestnávatela na nový post a s max. VZ na 5 dní(napr) čiže RO je bez soboty, nedele, ale neviem čo ste mysleli tým, že nestačí mesačné maximum. Ako sa veci majú v tejto sfére?A nebude nič podozrivé pre sociálku, že z PN vystúpim, potom krátko pracujem a zasa PN? Neskúmajú nejaké pozadie? (prepáčte nikdy som nič také neskúšala a tak som dosť opatrná)
Dakujem veľmi pekne za podrobné vysvetlenie.
bublikatka
31.01.09,22:55
Prajem pekny den, aj ja by som rada vyuzila moznost pripoistenia a aj ked sa tu mnoho popisalo, chcem si to ujasnit...
planujeme otehotniet v marci-aprili, som uz 7 rokov zamestnana v trvalom pracovnom pomere, cize mam prijem, ktory cini momentalne cca 25000 v hrubom. zivnost nemam... chcela by som vediet ako je to s tym pripoistenim, pojdem teraz hned na socialku (?) a tam poziadam o dobrovolne pripoistenie. asi musim ist na maximalnu hranicu (nerozumiem tym prechodom medzi maximom a minimom, pri mojom prijme to ale asi nie je dolezite)... aka je teraz hranica na to poistenie? kolko asi budem priplacat a dokedy sa to plati? mozte mi to prosim vysvetlit polopate??? :D
velka vdaka, som rada, ze tak pomahate...
olga88
01.02.09,09:00
pozri zákon o sociálnom poistení § 48 ods.9 + ods.49 ods.1 + ods.2 písm.d)

matka, ktorá dieťa porodila, nesmie mať nárok na materské menej ako 14týždnov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím 6-tich týždnov od dna pôrodu.

otec dieťaťa ako iný poistenec prevzal dieťaťa do starostlivosti a ktorý sa o dieťa stará, má nárok na materské v období 22týždnov od vzniku nároku na materské a to po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí 6-tich týždnov odo dna pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok

Velmi pekne dakujem za odpoved.
daxik
01.02.09,09:21
dakujem velmi pekne za odpoved. este mam otazku k DNP,naozaj staci mi zaplatit len 1 den -t.j. 164 Sk(z min.mzdy) pred nastupom na MD (5.2.09),aby som dostala matersky prispevok?
aj ked nie je velky rozdiel oproti RD,ale budem mat prijem aspon 6 tyzdnov pred porodom.
dobre som to pochopila?
dakujem este raz.
daxik
01.02.09,19:06
prosim,odpovedzte mi,ak sa da co najskor,zajtra sa chystam do SP..a DNP si musim platit aj pocas materskej?ci staci len ten 1 den pred nastupom na MD?
brčko
01.02.09,20:41
dobry den,
potrebovala by som surne poradit!
mam narok na matersky prispevok alebo rodicovsky? od 7.6.2008 som evidovana na Urade prace.hned na to som otehotnela,predtym som pracovala vyse 2 rokov.termin porodu mam 19.3.09 .nemocenske poistenie si dalej neplatim,musela by som ho doplatit,aby mi vznikol narok na matersky p.,?alebo sa vztahuje na mna aj 6mesacna ochranna lehota-od posledneho zamestnania?


dakujem velmi pekne za odpoved. este mam otazku k DNP,naozaj staci mi zaplatit len 1 den -t.j. 164 Sk(z min.mzdy) pred nastupom na MD (5.2.09),aby som dostala matersky prispevok?
aj ked nie je velky rozdiel oproti RD,ale budem mat prijem aspon 6 tyzdnov pred porodom.
dobre som to pochopila?
dakujem este raz.


prosim,odpovedzte mi,ak sa da co najskor,zajtra sa chystam do SP..a DNP si musim platit aj pocas materskej?ci staci len ten 1 den pred nastupom na MD?

Ak si uviedla všetky info o všetkých tvojich nemocenskych poisteniach cca od 3/2007 a nemáš nedoplatky na soc.poistovni

a teda máš splnených v období posledných dvoch rokov pred pôrodom aspon 270kalend.dní nemoc.poistenia (t.j. nečerpala si napr. neplat.volno), tak by to malo sedieť.
K nástupu na MD ti bude trvať DNP. K tomu 1 dnu z DNP ti prirátajú dni nemoc.poistenia z ukončeného prac.pomeru, takže tých 270dní by malo vyjsť.

Ak ti uznajú nárok na materské, tak platíš len za ten 1den. No a neviem odkial si zobrala tú sumu.
DNP sa platí poistné 4,4% z vymer.základu. Minimálny VZ je minim.mzda tj.t.č. 295,5eur. Ak platíš za jeden den vo februári 2009, tak sa poistené vyráta
295,5eur : 28dní x 1den x 4,4%. Ako sa to zaokrúhluje si nie som istá, tak nepíšem sumu.
Budiška
01.02.09,21:15
dobre, na MD už neplatíš DNP a ako je to po MD?
vaneta
02.02.09,08:34
Ak skončím PP dohodou k 28.2. Očakávaný deň pôrodu je 15.9. To znamená,že na materskú dovolenku by som mala nastúpiť 6 týždňov pred pôrodom, okolo 1.8. Vzťahuje sa na mňa ochranná lehota 6 mesiacov voči predchádzajúcemu zamestnávateľovi - dostanem materskú podľa príjmu u mojho bývalého zamestnávateľa? Ihneď po skončení PP dohodou by som bola na PN až do nástupu na MD. Dostávala by som nemocenské dávky a potom materskú?
P.S. Na sociálnej poisťovni ma informovali, že ochranná lehota 6 mesiacov sa posudzuje ku dňu skutočného narodenia dieťaťa, nie ku dňu nástupu na materskú dovolenku. V zákone som to nenašla, prosím usmernite ma, kde je pravda. Je nejaká zmena o 1.1.2009???
daxik
02.02.09,13:02
dakujem pekne za radu.dnes som bola v SP zaplatit DNP,na ziskanie MP,len som mala taky pocit z pracovnicok,ze kebyze sa na tuto moznost nespytam,tak mi nic nepovedia..este som sa rozhodla platit si DNP nadalej,ma to vyznam ked nahodou ochoriem al.dieta. ma to vyznam zvysit si DNP pred planovanym dalsim tehotenstvom?aby znova vznikol narok na MP?
.je super,ze su takito ludia ako vy,ktori pomozu ludom pohybovat sa medzi zakonmi
lienka26
04.02.09,06:31
Pekne vás všetkých prosím o radu. Prečítala som si mnoho príspevkov o materskej, ale teraz v tom mám neskutočny miš-maš.
Ak by som sa čisto teoreticky prihlasila dnešným dňom na DNP a platila by som si sumu 4,4 % z rozdielu medzi max. VZ a hrubou mzdou, v marci by som otehotnela tzn. že na materskú by som išla ešte tento rok, dostala by som maximálnu materskú?
Musím si túto dosť vysokú čiastku na DNP platiť celých 6 mesiacov?

Ak tu už niečo také bolo spomenuté, prosím navigujte ma, tých príspevkov je tu toľkoooo.:)
betyna8
04.02.09,09:25
Pekne vás všetkých prosím o radu. Prečítala som si mnoho príspevkov o materskej, ale teraz v tom mám neskutočny miš-maš.
Ak by som sa čisto teoreticky prihlasila dnešným dňom na DNP a platila by som si sumu 4,4 % z rozdielu medzi max. VZ a hrubou mzdou, v marci by som otehotnela tzn. že na materskú by som išla ešte tento rok, dostala by som maximálnu materskú?
Musím si túto dosť vysokú čiastku na DNP platiť celých 6 mesiacov?

Ak tu už niečo také bolo spomenuté, prosím navigujte ma, tých príspevkov je tu toľkoooo.:)

skus kuknut na http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/matersk%C3%A9

ja som sa bola prihlasit vcera, ak otehotnies v marci,mala by si stihnut podmienku 270 dni od posledneho prihlasenia. Vymeriavaci zaklad na platby si mozes menit az po 6 mesiacoch.
katkas
04.02.09,10:39
Ahojte,

ako sa vypocítava dovolenka na r. 2009 pri nároku 20 dní, ak 17.5.2009 nastupujem na matersku a ešte som nič nečerpala? Ako sa to kráti, keby som bola na PN? A ako sa počíta dovolenka ďalej počas materskej, rodičovskej dovolenky?
Budiška
04.02.09,20:54
Ďakujem Betyna, ten link na p.Mihala bol super. strašne si pomohla aj mne.
betyna8
05.02.09,06:57
Ďakujem Betyna, ten link na p.Mihala bol super. strašne si pomohla aj mne.

Som rada,ze som pomohla.Aj mne sa podarilo zorientovat v mnozstve prispevkov prave na blogu p.Mihála,kde je to pekne popisane a zrozumitelne.Na jeho blog tu bolo viacero odkazov.
bublikatka
05.02.09,09:26
vcera som volala na socialnu poistovnu a nebola velmi ochotna ta pani, ale nieco som pochopila... tak som si dala dokopy tu precitane a info od nej...
ked pojdem na matersku buduci rok, bude sa mi teda ratat materska z tohto roku, vsak. a kedze si idem dat max DVZ tak by som mala mat 55% z tych 1003 €... dobre chapem? nikto mi neodpovedal na minulu otazku a tak si to len ujasnujem...
a este jedna otazka - ona mi tam stale hovorila o tom, ze ona nevie kolko chcem platit, ze preto je to dobrovolne... cize si zvolim max DVZ a doplacam len rozdiel z hrubej mzdy, ktora podla poctu odprac hodin asi trosku kolise (a vdaka odmenam pripadnym), cize mozem mat sem tam o par centov vyssii ci nizsii doplatok, resp ak presiahnem 1003€ tak nedoplacam... tak som pochopila... a chcem vediet kde a ako vlastne platim ten doplatok dobrovolny... budu mi to stahovat z platu, alebo mi bude chodit sek? velka vdaka
Tinika
05.02.09,09:27
Dobrý deň, chcem sa opýtať, počíta sa PN rovnako ako materská? Ak som od 1.7.08 poistená ako SZCO z minima, moja pn sa počíta ako? VZ bude 8100x6+8900x1? RO bude 1.7.08-nástup na PN?

Potom mam aj DNP od r. 2006 s dvoma malými prestávkami, podmienku 270 mám splnenú. V novembri 2008 som DNP zrušila a následne som sa od 1.12.08 prihlásila s max. VZ, ktorý som k 1.1.09 znízila na minimum. Ako sa mi bude počítať PN z DNP? Ďakujem veľmi pekne. Ešte som to nerátala a podľa zákona som trocha dopletená, tak by som si to chcela trocha ozrejmiť.
hanma
05.02.09,15:22
Dobry den, prosim o informaciu, stale mi to nie je jasne..... tych 270 dni poistenia DNP sa rata do skutocneho terminu porodu, alebo do nastupu na matersku dovolenku. V pripade, ze sa to rata do skutocneho terminu porodu, ako sa rata materska, ked na MD sa nastupuje 6 tyzdnov pred predpokladanym terminom porodu. Ide totiz o to, ze kamaratke vyjde 270 dni DNP skoro pred terminom porodu a do terminu nastupu by to nestihla. Chce si uplatnit MD aj u zamestnavatela, aj z DNP. Velmi pekne dakujem za odpoved.
Daniela172
05.02.09,17:44
Dakujem brčko:)
betyna8
06.02.09,06:15
vcera som volala na socialnu poistovnu a nebola velmi ochotna ta pani, ale nieco som pochopila... tak som si dala dokopy tu precitane a info od nej...
ked pojdem na matersku buduci rok, bude sa mi teda ratat materska z tohto roku, vsak. a kedze si idem dat max DVZ tak by som mala mat 55% z tych 1003 €... dobre chapem? nikto mi neodpovedal na minulu otazku a tak si to len ujasnujem...
a este jedna otazka - ona mi tam stale hovorila o tom, ze ona nevie kolko chcem platit, ze preto je to dobrovolne... cize si zvolim max DVZ a doplacam len rozdiel z hrubej mzdy, ktora podla poctu odprac hodin asi trosku kolise (a vdaka odmenam pripadnym), cize mozem mat sem tam o par centov vyssii ci nizsii doplatok, resp ak presiahnem 1003€ tak nedoplacam... tak som pochopila... a chcem vediet kde a ako vlastne platim ten doplatok dobrovolny... budu mi to stahovat z platu, alebo mi bude chodit sek? velka vdaka


Pokial chces dostavat najvysiu moznu matersku, musis si platit teda z max.VZ.Pokial si zamestanana,od max.VZ odratas hrubu mzdu a z rozdielu /tvoj VZ pre DNP/ budes platit 4,4%. Musis si podat na soc.pois.prihlasku a oni by ti mali poslat potom udaje k platbam.Z platu sa ti to stahovat nebude, so zamestnanim to nema nic spolocne.Aj mne samozrejme plat kolise podla odpracovanych dni a dovolenky,ale vyratavala som si to podla prac.zmluvy.Presne na korunu sa ti to nepodari platit.
Jozef Mihál
06.02.09,08:05
ikubikova
06.02.09,13:03
môj názor, postupovala nesprávne.
Mala si nárok na RP už od mesiaca narodenia dieťaťa, t.j. od 11/07. Možno sa pracovníčka UPSVaR nesprávne riadila § 3a zákona o rodičovskom príspevku. Ten hovoríl:
"RP sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské alebo nárok na dávku nemoc.poistenia alebo nemoc.zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (dalej len materské), ak tento zákon neustanovuje inak."

viac ludí už písalo na poradu, že v prípade poberania nemoc.dávky mali problémy. No v tomto § sa píše o nemoc.dávke toho istého druhu ako u nás materské, len poberané v cudzine. Ale niektoré pracovníčky si to vysvetlovali po svojom, ako dávku nemoc.poistenia u nás :mee::o

ahojte,
no dneska som bola pre potvrdenie na UP a medzi recou som sa znova opyatala na ten moj pripad:
a znova som dostala tu istu odpoved ako vtedy: nemozem poberat RP a PN sucasne.
a presne podla toho paragrafu:
Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len „materské") alebo jednému z rodičov sa poskytuje príspevok na starostlivosť o dieťa ak tento zákon neustanovuje inak.
takze stale tvrdia, ze UP postupoval spravne.
a na otazku: ak by som teraz nastupila na PN (pocas rod. dovolenky) tak by mi museli pozastavit vyplacanie RP. ja zo zakona mam povinnost hlasit kazdu zmenu UP, ak by som zamlcala by ma mohli pokutovat a musela by som vracat RP....
prosim vas kto ma teraz pravdu?
a ze to je jedno, ci mi vypalcaju PN-ku z DNP al. nie, je to nemocenska davka a hotovo....
dakujem, za kazdu reakciu.
pekny den vam zelam.
i.
hanma
06.02.09,16:33
ahojte,
no dneska som bola pre potvrdenie na UP a medzi recou som sa znova opyatala na ten moj pripad:
a znova som dostala tu istu odpoved ako vtedy: nemozem poberat RP a PN sucasne.
a presne podla toho paragrafu:
Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len „materské") alebo jednému z rodičov sa poskytuje príspevok na starostlivosť o dieťa ak tento zákon neustanovuje inak.
takze stale tvrdia, ze UP postupoval spravne.
a na otazku: ak by som teraz nastupila na PN (pocas rod. dovolenky) tak by mi museli pozastavit vyplacanie RP. ja zo zakona mam povinnost hlasit kazdu zmenu UP, ak by som zamlcala by ma mohli pokutovat a musela by som vracat RP....
prosim vas kto ma teraz pravdu?
a ze to je jedno, ci mi vypalcaju PN-ku z DNP al. nie, je to nemocenska davka a hotovo....
dakujem, za kazdu reakciu.
pekny den vam zelam.
i.

ahoj ikubikova,nesledovala som Tvoj problem od zaciatku, ale zaujalo ma, ze Ta informovali, ze nemozes sucasne poberat RD a PN. Ja momentalne poberam matersku. V roku 2008 som vsak bola na rodicovskej dovolenke s prvym dietatom a kedze som otehotnela a mala som zdravotne problemy, tak som ostalala PN. Nakolko som nemala narok na nemocensku davku zo zamestnania (bola som doma uz 2,5roka) tak mi bola PN vyplacana z DNP. Mala som na nu splnene vsetky podmienky (MIMOCHODOM VDACIM ZA TO PORADAKOM). Takze som poberala PN z DNP a sucasne aj rodicovsky prispevok. Informovali ma, ze nemocensku davku nemozem poberat pocas materskej, ale pocas rodicovskej ano a tak mi to bolo aj vyplatene.
Jozef Mihál
06.02.09,16:53
§ 3a zákona 280/2002 o rodičovskom príspevku:

"Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské 5f) alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len materské), ak tento zákon neustanovuje inak."

Niektorí si to vysvetľujú tak, že ak matka poberá nemocenské z DNP počas RD, tak stráca nárok na RP.

To je však nesprávny výklad. § 3a treba čítať takto:

§ 3a

Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z rodičov má nárok na materské. Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani vtedy, ak jeden z rodičov má nárok na materské z nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia v cudzine.
Tinika
06.02.09,17:54
Mária123
06.02.09,19:06
Dobrý večer, moja priateľka sa dnes prihlásila na DNP. Je aj zamestnaná. VZ si dala najnižší . Asi neurobila dobre . Ešte nie je tehotná. Na materskú plánuje ísť koncom roka. Asi si mala dať VZ najvyšší môže si ho zmeniť až po pol rokou alebo hocikedy? Alebo je to v poriadku? Čítala som príspevky ale každý má iný prípad. Ďakujem.
Jozef Mihál
06.02.09,19:17
Ak otehotnie až po 5-6 mesiacoch od založenia DNP, tak sa nič nedeje. Po otehotnení by sa z DNP odhlásila, o pár dní prihlásila a prihlásila s čo najvyšším VZ. Materská by sa počítala z tohto vysokého VZ.

Ale:

Nové prihlásenie nesmie byť neskôr ako v 8-mom týždni t.
A zároveň až po uplynutí 6 mesiacov od prvého prihlásenia sa na DNP.
ikubikova
06.02.09,19:56
§ 3a zákona 280/2002 o rodičovskom príspevku:

"Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské 5f) alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len materské), ak tento zákon neustanovuje inak."

Niektorí si to vysvetľujú tak, že ak matka poberá nemocenské z DNP počas RD, tak stráca nárok na RP.

To je však nesprávny výklad. § 3a treba čítať takto:

§ 3a

Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z rodičov má nárok na materské. Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani vtedy, ak jeden z rodičov má nárok na materské z nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia v cudzine.
dakujem, za vyklad len ako vysvetlit zamestnancom UP aby aj oni citali ten § tak ako vy...oni trvaju na svojom a hotovo, dalej nebavia a nediskutuju, je to zo zakona....a pravdu maju oni...
ach jaj, skoda, ze nie sme vsetci rovni a co plati na jedneho neplati na druheho...
no nic, majte krasny vecer vsetci.
i.
ikubikova
06.02.09,20:07
ahoj ikubikova,nesledovala som Tvoj problem od zaciatku, ale zaujalo ma, ze Ta informovali, ze nemozes sucasne poberat RD a PN. Ja momentalne poberam matersku. V roku 2008 som vsak bola na rodicovskej dovolenke s prvym dietatom a kedze som otehotnela a mala som zdravotne problemy, tak som ostalala PN. Nakolko som nemala narok na nemocensku davku zo zamestnania (bola som doma uz 2,5roka) tak mi bola PN vyplacana z DNP. Mala som na nu splnene vsetky podmienky (MIMOCHODOM VDACIM ZA TO PORADAKOM). Takze som poberala PN z DNP a sucasne aj rodicovsky prispevok. Informovali ma, ze nemocensku davku nemozem poberat pocas materskej, ale pocas rodicovskej ano a tak mi to bolo aj vyplatene.
hanma, dakujem, ved presne takto by mali postupovat. mne je to jasne, aj poradakom len ako presvedcit zamestnankynu UP aby ten zakon vykladala rovnako a nie po svojom....
inak aj ja vdacim za vela poradakom. v SP aspon chapali o co mi islo ale UP je ozaj zvlastna institucia...
pekny den.
i.
marianella
06.02.09,20:34
Dobrý den prajem, prosim Vás o radu. Som zamestnana vo firme už tretí rok s platom 10000 korun, som na začiatku tehotenstva konkretne v piatom týždni, môžem si nejako zvýšiť matersku:confused:, alebo je už neskoro??? Dakujem pekne za radu.
jankasm
06.02.09,20:52
Dobrý den prajem, prosim Vás o radu. Som zamestnana vo firme už tretí rok s platom 10000 korun, som na začiatku tehotenstva konkretne v piatom týždni, môžem si nejako zvýšiť matersku:confused:, alebo je už neskoro??? Dakujem pekne za radu.

Ahoj, no keďže tehotná už si, tak DNP by malo význam len keby si teraz ukončila PP a prihlásila sa na DNP z maxima. :o
Druhou možnosťou je, tesne pred nástupom na MD ukončiť pracovný pomer a následne uzatvoriť nový, napr. aj s tým istým zamestnávateľom, s platom vo výške maximálneho VZ, momentálne 30219,- /od 1.7.2009 bude zas o niečo vyšší/. Plat treba potom prispôsobiť konkrétnym dňom trvania nového PP, ak to budú len pracovné dni, tak bude možno postačovať aj menšia výška, ak tam však bude aj víkend, tak zase môže byť potrebné pre dosiahnutie maximálnej materskej mať plat aj 36000,-.
Nič iné sa už bohužiaľ robiť nedá.
Jozef Mihál
06.02.09,21:28
hanma, dakujem, ved presne takto by mali postupovat. mne je to jasne, aj poradakom len ako presvedcit zamestnankynu UP aby ten zakon vykladala rovnako a nie po svojom....
inak aj ja vdacim za vela poradakom. v SP aspon chapali o co mi islo ale UP je ozaj zvlastna institucia...
pekny den.
i.
No keď budú všetci takto pokorne prikyvovať "úradom", tak sa nikam nedostaneme.

Ak zákon nechápe zamestnankyňa UP, tak sa sťažujte u nadriadených, alebo na ústredí UP. Alebo si necháte skákať po hlave?
tinka111
08.02.09,09:19
Dobry den,
precitala som tu toho vela, ale vyslo mi ze v pripade, ktory mam ja s mojou svagrinou vzhladom na "pokrocilu dobu" bude najlepsia moznost nasledovna:
Momentalne je tehotna, predpokladany termin porodu ma 17.8.2009, z coho vyplyva ze predpokladany nastup na MD bude 6.7.2009. Momentalne pracuje cca 2,5 roka u jedneho zamestnavatela s hrubou mzdou cca 16000 sk z coho jej vychadza cca 8500 Sk materska.
Ak ju chceme zvysit na maximum co je cca 16500 Sk, musi sa jej terajsi pracovny pomer ukoncit - napr. k 30.6.2009 (alebo by ste radili skor??), a uzatvorit novy s dobou od 1.7. do 5.7. s vymeriavacim zakladom = hrubou mzdou 30219 (tato suma bude ale od 1.7. vyssia...), za tychto pat dni, z toho tri pracovne bude mat VZ cca 3940 Sk.
Nasledne po tychto krokoch jej vznikne narok na maximalnu matersku dovolenku. Prosim odsuhlaste alebo vyvratte mi moje tvrdenia. Budem Vam velmi vdacna.
babulka25
08.02.09,09:29
Dobrý deň.Obraciam sa znovu na Vás, pretože pred rokom ste mi veľmi pomohli so zvýšením materského príspevku za čo som už ďakovala.Ale mám otázočku. Vo februári 2008 som nastúpila na materskú dovolenku s prvým dieťatkom,momentálne už poberám rodičovský príspevok a čakáme druhé dieťa v septembri.Počula som,že ak som naďalej zamestnaná len momentálne na md,tak môžem žiadať znovu o materský príspevok,ktorý sa mi bude vypočítavať tak ako pri prvom dieťati?Alebo budem naďalej môcť poberať iba rodičovský príspevok?ďakujem
hanma
08.02.09,12:45
Dobrý deň.Obraciam sa znovu na Vás, pretože pred rokom ste mi veľmi pomohli so zvýšením materského príspevku za čo som už ďakovala.Ale mám otázočku. Vo februári 2008 som nastúpila na materskú dovolenku s prvým dieťatkom,momentálne už poberám rodičovský príspevok a čakáme druhé dieťa v septembri.Počula som,že ak som naďalej zamestnaná len momentálne na md,tak môžem žiadať znovu o materský príspevok,ktorý sa mi bude vypočítavať tak ako pri prvom dieťati?Alebo budem naďalej môcť poberať iba rodičovský príspevok?ďakujem

ahoj, materska sa Ti bude ratat z prijmu, aky by si mala, keby si pracovala. Zamestnavatel Ti bude davat potvrdenie do SP o vyske prepokladaneho prijmu. Odporucam Ti vsak pomoct si zase aj DNP, ak mas termin v septembri, tak by si to mala stihat.
brčko
08.02.09,13:41
Dobry den,
precitala som tu toho vela, ale vyslo mi ze v pripade, ktory mam ja s mojou svagrinou vzhladom na "pokrocilu dobu" bude najlepsia moznost nasledovna:
Momentalne je tehotna, predpokladany termin porodu ma 17.8.2009, z coho vyplyva ze predpokladany nastup na MD bude 6.7.2009. Momentalne pracuje cca 2,5 roka u jedneho zamestnavatela s hrubou mzdou cca 16000 sk z coho jej vychadza cca 8500 Sk materska.
Ak ju chceme zvysit na maximum co je cca 16500 Sk, musi sa jej terajsi pracovny pomer ukoncit - napr. k 30.6.2009 (alebo by ste radili skor??), a uzatvorit novy s dobou od 1.7. do 5.7. s vymeriavacim zakladom = hrubou mzdou 30219 (tato suma bude ale od 1.7. vyssia...), za tychto pat dni, z toho tri pracovne bude mat VZ cca 3940 Sk.
Nasledne po tychto krokoch jej vznikne narok na maximalnu matersku dovolenku. Prosim odsuhlaste alebo vyvratte mi moje tvrdenia. Budem Vam velmi vdacna.

vzhladom na to, že v rozhod. období, t.j. od 1.7. do 5.7.09 by boli 2dni víkendu a 3prac.dni, tak z hrubej mzdy 30219Sk maximálny vym.základ na 1kalendárny den (čo je mesačné maximum :31dní v júli) nedosiahne.
Ak chce maximum, tak musí dostať za tie 3prac.dni hrubú mzdu (može byť základná mzda + napr. odmeny) vo výške 30219:31 x 5 resp. aktuálne maximum od 1,7,09 :31dní v 7/09 x 5kalend.dní v RO
bobaes
09.02.09,06:33
Dobry den, mam este jednu otazku. Som SZCO a od 7/2008 si platim povinne poistenie z min. VZ 8100Sk, od 1/2009 si doplacam dobrovolne nemocenske poistenie z rozdielu max. VZ- min. VZ. Ak teraz otehotniem a nastupim na matersku este v roku 2009, ako sa mi vypocita materska, ked v roku 2008 si platim poistenie len od 7/2008? Ma to nejaky vplyv, ze som neplatila cely rok? Pred 7/2008 som si poistenie nikdy neplatila (student, potom zivnost a prvy rok oslobodena od platenia odvodov). Dakujem za odpoved.
babulka25
09.02.09,08:52
hanma- ďakujem za odpoveď.Ja som si neplatila DNP pretože mi môj zamestnávateľ urobil novú zmluvu s platom 25.000,- čiže by bolo asi zbytočné aj teraz si niečo platiť.Ale budem splňať podmienku 270dní?Neviem ako je to vlastne teraz keď som na md.Stačí ak mi môj zamestnávateľ pred pôrodom asi mesiac zase podá papiere na SP a budem môcť poberať materskú ako pri prvom dieťatku?
katkas
09.02.09,09:39
Ahojte, poprosim este raz, lebo nik sa mi neozval

ako sa vypocítava dovolenka na r. 2009 pri nároku 20 dní, ak 17.5.2009 nastupujem na matersku a ešte som nič nečerpala? Ako sa to kráti, keby som bola na PN? A ako sa počíta dovolenka ďalej počas materskej, rodičovskej dovolenky? Poprosim aj citovat paragrafy, hlavne narok na dovolenku za obdobie materskej dovolenky.
hanma
09.02.09,11:36
hanma- ďakujem za odpoveď.Ja som si neplatila DNP pretože mi môj zamestnávateľ urobil novú zmluvu s platom 25.000,- čiže by bolo asi zbytočné aj teraz si niečo platiť.Ale budem splňať podmienku 270dní?Neviem ako je to vlastne teraz keď som na md.Stačí ak mi môj zamestnávateľ pred pôrodom asi mesiac zase podá papiere na SP a budem môcť poberať materskú ako pri prvom dieťatku?

takze.... nie som odbornik, tiez som sa ucila tu na porade,takze poprosim skusenejsich o odsuhlasenie. Ale napisem Ti podla vlastnej skusenosti: podmienku 270 dni by si mala splnat, nakolko pises, ze min. rok v cerpani materskej si si uplatnila aj DNP. Podmienka 270 dni poistenia je za posledne 2 roky. Tak si to vyrataj a myslim, ze by som Ti odporucila prihlasit sa na DNP z minima, nech Ti to dorata s platom od zamestnavatela a mala by Ti vyjst max. materska. Ja som tiez isla na retazovu rodicovsku, t.j. pred ukoncenim prvej RD som nastupila na druhu MD s druhym dietatkom. Zhodou nahod som to tiez zistila v januari a v septembri min. roku sa mi narodil syncek. Ak by si nahodou bola na rizikovom, tak pocas tej doby sa Ti doba poistenia do DNP rata, ale platit nemusis- to je jedna z vyhod.
tinka111
09.02.09,14:04
vzhladom na to, že v rozhod. období, t.j. od 1.7. do 5.7.09 by boli 2dni víkendu a 3prac.dni, tak z hrubej mzdy 30219Sk maximálny vym.základ na 1kalendárny den (čo je mesačné maximum :31dní v júli) nedosiahne.
Ak chce maximum, tak musí dostať za tie 3prac.dni hrubú mzdu (može byť základná mzda + napr. odmeny) vo výške 30219:31 x 5 resp. aktuálne maximum od 1,7,09 :31dní v 7/09 x 5kalend.dní v RO

Dakujem krasne za odpoved a opravu. Ostatne co som napisala je spravne?
annab
09.02.09,17:54
prosim o radu
mam dvojicky a dopocula som sa o tom ze
Na slovensku je nárok na materské obvykle 28týždnov t.j. cca pol roka (pri osamelých mamíčkách a viacpočetných pôrodoch je to 37týždnov) od nástupu na MD. dvojicky uz maju rok a ja viem isto ze som dostavala len 28t materské:-( da sa s tym este nieco robit?????? preco mi to nedali automaticky? kde je problem?:confused:
tinka111
10.02.09,07:58
Prijemny den,
potrebujem len utvrdit: Mam mamicku na materskej dovolenke od 30.7.2008, dietatko sa narodilo 29.9.2008. 28. tyzdnov materskej jej konci 10.2.2009, a od 11.2.2009 jej zacina rodicovska do 29.9.2011. Prosim potvrdte alebo vyvratte ak je to nespravne. Dakujem!
bublikatka
10.02.09,10:13
viete mi prosim rychlo poradit? vcera som sa teda prihlasila v soc poistovni, dala som si max. 1003,09€ a vyslo mi teda, ze mam platit cca 44€. mam pred sebou vyplatnu pasku a som z toho jelen kolko vlastne doplacam, lebo tu mam na nemocenskej odvedene len 1,4%, nie 4,4%... co sa teda este zaratava? alebo nebodaj musim doplatit cely rozdiel??? lebo to je cca 33€, nakolko nemocenske mam stiahnute nizke... okrem toho mam zdravotne poistenie, dochodkove, invalidne a poistenie nezamestnanosti... ja som si myslela, ze aj zamestnavatel mi odvadza 4,4% a ze ten rozdiel bude maly... vysvetlite mi to prosim, vdaka
calawen
10.02.09,12:26
Aj ja mám jednu otázočku...

Do 31.8.2007 som študovala na VŠ pričom som si nehradila žiadne sociálne poistenie.

1.9.2007 som nastúpila do prvého zamestnania, kde pracujem až doteraz. V septembri 2008 som otehotnela, pričom termín pôrodu mám stanovený na polovicu júna 2009. A teraz k mojej otázke:

Mám nárok na materskú?
calawen
10.02.09,12:28
viete mi prosim rychlo poradit? vcera som sa teda prihlasila v soc poistovni, dala som si max. 1003,09€ a vyslo mi teda, ze mam platit cca 44€. mam pred sebou vyplatnu pasku a som z toho jelen kolko vlastne doplacam, lebo tu mam na nemocenskej odvedene len 1,4%, nie 4,4%... co sa teda este zaratava? alebo nebodaj musim doplatit cely rozdiel??? lebo to je cca 33€, nakolko nemocenske mam stiahnute nizke... okrem toho mam zdravotne poistenie, dochodkove, invalidne a poistenie nezamestnanosti... ja som si myslela, ze aj zamestnavatel mi odvadza 4,4% a ze ten rozdiel bude maly... vysvetlite mi to prosim, vdaka

Máte na výplatnej páske rozpísané v rámci ceny práce aj čiastku, ktorú hradí zamestnávateľ na nemocenské poistenie? Spočítajte Váš príspevok (1,4% z hrubej mzdy) a príspevok zamestnávateľa (ak si dobre pamätám, tak tiež 1,4% z hrubej mzdy) a zvyšok je to, čo máte doplatiť.
Mária123
10.02.09,16:27
Dobrý večer, Mala by som malú otázočku.
Som zamestnaná a od 1.2. si platím aj dobrovoľné nem. pois. z najmenšieho vymer. zák. Ak by som išla na materskú tento rok mala by som mať materskú o niečo vyššiu aj keď nie najvyššiu lebo neplatím z najvyššieho VZ?
brčko
10.02.09,17:15
Máte na výplatnej páske rozpísané v rámci ceny práce aj čiastku, ktorú hradí zamestnávateľ na nemocenské poistenie? Spočítajte Váš príspevok (1,4% z hrubej mzdy) a príspevok zamestnávateľa (ak si dobre pamätám, tak tiež 1,4% z hrubej mzdy) a zvyšok je to, čo máte doplatiť.

Tak toto nie je dobrý postup!!!!
Vždy je dôležitý vymeriavací základ a nie samotné poistné!!! Ak má človek viac nem.poistení, napr. DNP z maximal.VZ + zamestnanie, tak je obvykle dôležité vedieť aktuálny max.VZ na daný mesiac, za ktorý platí a jeho VZ zo zamestnania za daný mesiac (obvykle je to jeho hrubá mzda). Z DNP platí z VZ rozdielu aktuálneho maxima a jeho VZ zo zamestnania, ale samozrejme maximálne do výšky VZ, z ktorého je na DNP prihlásený. To platí, ak je prihlásený celý mesiac a nepoberá napr. nemoc.dávky, takže platí poistné za celý kalend.mesiac. Ak nemá povinnosť platiť za celý mesiac, tak sa to rozpočítava na presný počet kalendárnych dní cez výpočet VZ-du na 1kalend.deni. V zákone je presne stanovený spôsob zaokrúhlovania VZ-du na 1kalend.den, spôsob zaokrúhlovania VZ za tú časť mesiaca, za ktorý má povinnosť platiť (t.j. po vynásobení VZ na 1kalend.den počtom kalend.dní) a spôsob zaokrúhlovania poistného po vynásobení daným percentom.

K tým percentám, kolko treba platiť z vymer.základu
- zamestnanec platí 1,4%
- zamestnávatel 1,4% (dávnejšie to boli ešte 3%, takže spolu zo zamestnancom to bolo 4,4%. Ale odkedy vypláca zamestnancovi prvých 10dní PN-ky zamestnávatel a nie soc.poistovna, tak zamestnávatelovi precento znížili na 1,4%)
- povinne nem.poistená szčo 4,4%
- DNP osoba 4,4%

Poistné je splatné vždy do 8-meho nasledujúceho mesiaca, t.j. za február 2009 treba zaplatiť najneskôr 8.3.09
brčko
10.02.09,17:19
Dobrý večer, Mala by som malú otázočku.
Som zamestnaná a od 1.2. si platím aj dobrovoľné nem. pois. z najmenšieho vymer. zák. Ak by som išla na materskú tento rok mala by som mať materskú o niečo vyššiu aj keď nie najvyššiu lebo neplatím z najvyššieho VZ?

Ak budeš poistená z DNP do pôrodu asponí 270dní, bude ti trvať DNP k nástupu na MD a budeš platiť v správnej sume a splatnosti, t.j. nebudeš mať nedoplatky v SP, tak budeš mať nárok na materské aj z DNP z cca toho minim. VZ.
brčko
10.02.09,17:27
Aj ja mám jednu otázočku...

Do 31.8.2007 som študovala na VŠ pričom som si nehradila žiadne sociálne poistenie.

1.9.2007 som nastúpila do prvého zamestnania, kde pracujem až doteraz. V septembri 2008 som otehotnela, pričom termín pôrodu mám stanovený na polovicu júna 2009. A teraz k mojej otázke:

Mám nárok na materskú?

Od 1.9.07 už uplynulo dávno 270kalend.dní. Takže ak nemáš v prac.pomere dlhodobo prerušené nem.poistenie napr. z dôvodu neplat.volna, dlhodobej očr, tak určite nárok na materské budeš mať.
Mária123
10.02.09,17:56
Zvýšiť VZ v DNP sa môže až po pol roku alebo hocikedy? Ďakujem aj za tú prvú odpoveď
calawen
10.02.09,20:00
brčko, ďakujem za odpoveď a zároveň sa ospravedlňujem za nejasné info, ktoré som podala zadávateľke otázky. Pôvodnou snahou bolo len v jednoduchosti informovať, nie pomýliť. Pravda je taká, že so mzdami sme robili naposledy v rámci EKC na strednej.
bublikatka
11.02.09,06:37
dakujem za odpovede, vyzera to teda tak, ze som ratala spravne??? mam teda platit 4,4% z rozdielu medzi maximalnym VZ (co som si stanovila) a svojou hrubou mzdou? musim si to ujasnit aby som nemala dlh voci soc poist... na socialke mi dali iba papierik so sumou, ktora ma byt mesacne dokopy uhradena a nijako to nerozoberali... ale skusim sa im este ozvat, aj ked moc ochotni nie su.

a este jednu vec si prosim vysvetlit - ake moznosti mam z tohto pripoistenia pri PN a kedy ich mozem vyuzivat - pocula som, ze po 26 tyzdnoch, je to pravda? a budem mat 100% platu pri PN - take nieco mi spominala znama... velka vdaka este raz
calawen
11.02.09,06:41
aha, teda som sa riadne pomylila, ja som ratala, ze to vychadza ovela menej... zamestnavatel aj ja platime po 1,4% cize spolu 2,8% a tak mi to vychadza tak, ze platit budem dost vyssiu ciastku... aj tak sa to oplati, ale co uz... nerozumiem ale, preco tu je dokopy 2,8% a socialna ma 4,4% ked pri ostatnych odvodoch maju rovnake percenta (zhodne)... a este jednu vec si prosim vysvetlit - ake vyhody mam z tohto pripoistenia pri PN a kedy ich mozem vyuzivat - po 26 tyzdnoch? a budem mat 100% platu pri PN??? velka vdaka este raz

!!!
Túto moju odpoveď upresnil brčko v príspevku č. 572, takže prosím berte ako odpoveď na svoju otázku jeho odpoveď...
kunecka
11.02.09,07:25
Ahojte, musim byt DNP aj v den nastupu na matersku? Totiz 270 dni DNP dosiahnem v septembri, ale matersku planujem az niekedy v decembri. Myslela som, ze v septembri sa odhlasim a podmienku 270 dni budem mat splnenu a narok na materske z DNP uz budem mat.
tomino.27
11.02.09,11:00
Dobry den,

Pisem v mene svojej polovicky. Chcel by sme sa opytat ohladom materskej, aj ked sa toho popisalo uz vela, mame nejake nejasnosti.
Za odpoved dakujem.

Moja priatelka pracuje od 15.7.2008 doteraz u toho isteho zamestnavatela. DNP si zacala platit priblizne od 1.7.2007 takze podmienka 270 dni by mala byt splnena.DNP si platila a stale plati v minimalnej vyske. Termin porodu je stanoveny na 5.8.2009
Ak by chcela dostat co najvyzsie materske tak:
1.je potrebne zmenit vysku DNP z minimalnej na maximalnu? Je to mozne este urobit, niekde som sa docital, ze medzi podanim zmeny o vysku DNP a MD je potrebne dodrzat urcite casove obdobie
2.ak som to spravne pochopil, tak je potrebne terajsi PP ukoncit priblizne mesiac pred nastupom na MD a uzavriet novy PP (aj ked u toho isteho zamestnavatela) s hrubym mesacnym prijmom cca 30 200 SK na nejaku kratku dobu (3-4 pracovne dni)

Je potrebne splnit obidve tieto podmienky? Dakujem za vysvetlenie
hegina
11.02.09,11:16
Dobrý deň,
už som sa tu pred pár dňami informovala ohľadom DNP a materskej. Pochopila som, že sa to vypočítava z vymeriavacieho základy čo je niečo cez 32 000 Sk. Ak z toho odpočítam svoj hrubý príjem 18000 tak mi víjde, že základ pre DNP je 14 000 (DNP je z toho 4,4 %). Týmto riešením môžem získať max. materskú čo je niečo cez 16000 sk. Ako je ale možné potom získať aj 36 000- covú materskú ako to píšu na iných blogoch???
Prosím vysvetlite mi to niekto.
viktora
11.02.09,19:48
Dobrý večer, potrebovala by som radu pre sestru. Je to súrnejšie..nakoľko sa jej komplikuje tehotenstvo-po zdravotnej stránke.... pokusim sa strušne zhrnuť jej situáciu:

Je zamestnaná niekoľko r.u svojho zamestnávatela s platom cca 15 000-čiže podm.270 dní splna,

DNP
-22.07.2008 prihlaska na min.,
- 16.09.2008 -rozdiel dni platila 499,-odhlaska,
-17.09.2008 prihlaska a doteraz plati 660 rozdiel,
termin porodu 16.05.2009,
nastup na MD cca 04.04.2008

Potrebuje vedieť ako jej to vychádza-chcela by mať samozrejme max.-neviem či pn..alebo md. Začína mať zdravotné problémy, -tvrdne jej bruško..dr.ju chce vypísať na pnku a nevie ako sa zariadiť..nakoľko má ešte aj 11a pol dna dovolenky. Zajtra ide ku doktorke a nevie ako postupovať..či ešte zvládne nejaký ten týžden-dva..-poradíte ako sa má zariadiť? Dakujem
jankasm
12.02.09,05:51
Dobrý deň,
už som sa tu pred pár dňami informovala ohľadom DNP a materskej. Pochopila som, že sa to vypočítava z vymeriavacieho základy čo je niečo cez 32 000 Sk. Ak z toho odpočítam svoj hrubý príjem 18000 tak mi víjde, že základ pre DNP je 14 000 (DNP je z toho 4,4 %). Týmto riešením môžem získať max. materskú čo je niečo cez 16000 sk. Ako je ale možné potom získať aj 36 000- covú materskú ako to píšu na iných blogoch???
Prosím vysvetlite mi to niekto.

36000-ovú materskú bolo niekedy možné získať, ale teraz to už neplatí. Vtedy totiž nebolo v zákone horné obmedzenie. Takže ak si bola zamestnaná a zároveň platila DNP mohla si získať maximum 2x, čiže cca. 30000. Ten, kto mal napr. 3 zamestnania mohol získať po splnení podmienok 3x maximum, čiže 45000,-. Teraz je však už v zákone o SP horný strop pre nemocenskú dávku, a rovnako aj pre materské. Ten strop je vlastne 1x maximum, takže viac ako tých spomínaných cca. 16500,- sa už žiadnym spôsobom získať nedá. :o
brčko
12.02.09,06:14
Dobrý večer, potrebovala by som radu pre sestru. Je to súrnejšie..nakoľko sa jej komplikuje tehotenstvo-po zdravotnej stránke.... pokusim sa strušne zhrnuť jej situáciu:

Je zamestnaná niekoľko r.u svojho zamestnávatela s platom cca 15 000-čiže podm.270 dní splna,

DNP
-22.07.2008 prihlaska na min.,
- 16.09.2008 -rozdiel dni platila 499,-odhlaska,
-17.09.2008 prihlaska a doteraz plati 660 rozdiel,
termin porodu 16.05.2009,
nastup na MD cca 04.04.2008

Potrebuje vedieť ako jej to vychádza-chcela by mať samozrejme max.-neviem či pn..alebo md. Začína mať zdravotné problémy, -tvrdne jej bruško..dr.ju chce vypísať na pnku a nevie ako sa zariadiť..nakoľko má ešte aj 11a pol dna dovolenky. Zajtra ide ku doktorke a nevie ako postupovať..či ešte zvládne nejaký ten týžden-dva..-poradíte ako sa má zariadiť? Dakujem

pri PTP 16.5.09 je nástup na MD 6týžd.pred od 4.4.09, 8týždnov pred 21.3.09.
Ak sa prvýkrát na DNP prihlásila 22.7.08 a nemá žiaden den medzeru, len odhlásenie a hned na druhý den 17.9.08 prihlásenie, okrem toho žiadne iné ukončené nem.poistenie, tak 270dní z DNP dosiahne dna17.4.09 a 26týždnov od posledného prihlásenia 17.3.09.
Takže ak porodí najskôr 18.4.09, tak jej vznikne nárok na materské aj z DNP a ak zároveň nastúpi na MD najskôr 18.3.09, no pri PTP 16.5.09 najskôr 21.3.09, tak sa jej bude rátať materské z DNP zo skutočného VZ v období od posledného prihlásenia.

Ak teda okrem DNP nemá žiadne iné ukončené nem.poistenie, ktorého dni by sa k dnom z DNP prirátali, tak nárok na nemocenské by mala najskôr pri PN od 18.4.09, ale to už bude určite na MD. Skôr jej nárok na nemocenské nevznikne.
brčko
12.02.09,06:28
Zvýšiť VZ v DNP sa môže až po pol roku alebo hocikedy? Ďakujem aj za tú prvú odpoveď

po uplynutí 6mesiacov od predchádzajúceho stanovenia VZ

napr. pri prihlásení od 3.1.09 možno podať zmenu (zvýšenie/zníženie) VZ najskôr od 1.8.09 (zmenu ale podať na SP najneskôr 31.7.09), dalšia zmena je možná zase až od 1.2.2010. - ak bude stále platiť terajšie znenie zákona o SP
jankasm
12.02.09,06:36
Dobrý večer, potrebovala by som radu pre sestru. Je to súrnejšie..nakoľko sa jej komplikuje tehotenstvo-po zdravotnej stránke.... pokusim sa strušne zhrnuť jej situáciu:

Je zamestnaná niekoľko r.u svojho zamestnávatela s platom cca 15 000-čiže podm.270 dní splna,

DNP
-22.07.2008 prihlaska na min.,
- 16.09.2008 -rozdiel dni platila 499,-odhlaska,
-17.09.2008 prihlaska a doteraz plati 660 rozdiel,
termin porodu 16.05.2009,
nastup na MD cca 04.04.2008

Potrebuje vedieť ako jej to vychádza-chcela by mať samozrejme max.-neviem či pn..alebo md. Začína mať zdravotné problémy, -tvrdne jej bruško..dr.ju chce vypísať na pnku a nevie ako sa zariadiť..nakoľko má ešte aj 11a pol dna dovolenky. Zajtra ide ku doktorke a nevie ako postupovať..či ešte zvládne nejaký ten týžden-dva..-poradíte ako sa má zariadiť? Dakujem

Zo zamestnana má nárok na PN aj na materské.
Z DNP bude mať nárok na materské, dovtedy podmienku 270 dní splní /tá sa posudzuje ku dňu pôrodu, nie k dňu nástupu na MD/.
Problém je však s tou PN. Podmienky na dávku PN z DNP splní až po 107 dňoch platenia v roku 2009 /v roku 2008 platila DNP od 22.7.2008, to mi vychádza na 163 dní, takže do 270 dní jej chýba ešte tých 107/. Čiže nárok na PN z DNP bude mať 18.4.2009, a vtedy už bude vlastne na MD.
Ak podmienku 270 dní nesplní ku dňu nástupu na MD, nevadí. SP posudzuje túto podmienku ku dňu pôrodu, takže ak do 18.4.2009 neporodí, tak jej potom materské vyplatia spätne od nástupu na MD. :o
hegina
12.02.09,10:56
Dobrý deň,
ešte jedna otázočka. Čítala som niekde, že tá horná hranica vymeriavacieho základu by sa mala zvýšiť od 1.7.2009. Vie mi niekto poradiť, že o koľko asi? Určila som si totižto príliš vysoký vymeriavací na DNP /22 727 SK/ pričom môj hrubý príjem je 18000 Sk takže "bohato" prekročím tú hornú hranicu cez ktorú mi navyše nebudú preplácať materskú a zbytočne odvádzam tak vysoké DNP. Moja záchrana by mohla byť to zvýšenie tej hornej hranice, nakoľko som čítala že podľa nového sa VZ na DNP môže meniť len po 6 mesiacoch.
Ďakujem pekne
viktora
12.02.09,11:02
Ďakujem za odpovede:o.Este nas ,ale zaujima , že či to nejak ovplyvní jej md ked by šla na pn od cca 03.03.2009,ale na md nastupi 04.04.2009.:confused:.Ď.
brčko
12.02.09,11:08
Dobrý deň,
ešte jedna otázočka. Čítala som niekde, že tá horná hranica vymeriavacieho základu by sa mala zvýšiť od 1.7.2009. Vie mi niekto poradiť, že o koľko asi? Určila som si totižto príliš vysoký vymeriavací na DNP /22 727 SK/ pričom môj hrubý príjem je 18000 Sk takže "bohato" prekročím tú hornú hranicu cez ktorú mi navyše nebudú preplácať materskú a zbytočne odvádzam tak vysoké DNP. Moja záchrana by mohla byť to zvýšenie tej hornej hranice, nakoľko som čítala že podľa nového sa VZ na DNP môže meniť len po 6 mesiacoch.
Ďakujem pekne

môžeš aspon potom po ukončení MD a nástupe na RD ošetrovné a nemocenské z toho VZ 22727Sk (zo zamestnania počas RD nárok nebude).

No vývoj max.VZ je asi takýto
od 1.7.05 23738,- Sk
od 1.7.06 25911,- Sk tj. zvýšenie o 2173,-Sk
od 1.7.07 28142,- Sk tj. zvýšenie o 2231,-Sk
od 1.7.08 30219,- Sk t.j. zvýšenie o 2077,- Sk

o kolko sa zvýši priemerná mzda za r. 2008 oproti priem.mzde r.2007? (maximálny VZ od 1.7.09 je 1,5 násobok priem.mzdy v NH za rok 2008) predpokladám, že ešte tento rok sa zvýšenie bude dať porovnať z predchádzajúcim vývojom.
brčko
12.02.09,11:14
Ďakujem za odpovede:o.Este nas ,ale zaujima , že či to nejak ovplyvní jej md ked by šla na pn od cca 03.03.2009,ale na md nastupi 04.04.2009.:confused:.Ď.

výšku materského zo zamestnania ani z DNP to neovplyvní vôbec. Len nárok na nemocenské z DNP mať nebude. Tak by som radšej platila poistné aj počas poberania nemocenského zo zamestnania, aj ked sú na to viaceré nárory.

A teda DNP by som platila až do dosiahnutia 270dní t.j. do 17.4.09 (ako to spomínali niektoré mamičky). Ak by napr. aj tvrdili, že nemusí, lahšie je si neskôr napísať na SP, aby jej preplatok na DNP vrátili, ako by im dokazovala, že jej niekto tvrdil, že platiť nemusí a preto tam má nedoplatok. V prípade nedoplatku nad 99Sk by totiž nemala nárok na materské.
viktora
12.02.09,11:23
Ďakujem brčko za rýchlu odpoveď. Si super.:)
jankasm
12.02.09,11:36
Dobrý deň,
ešte jedna otázočka. Čítala som niekde, že tá horná hranica vymeriavacieho základu by sa mala zvýšiť od 1.7.2009. Vie mi niekto poradiť, že o koľko asi? Určila som si totižto príliš vysoký vymeriavací na DNP /22 727 SK/ pričom môj hrubý príjem je 18000 Sk takže "bohato" prekročím tú hornú hranicu cez ktorú mi navyše nebudú preplácať materskú a zbytočne odvádzam tak vysoké DNP. Moja záchrana by mohla byť to zvýšenie tej hornej hranice, nakoľko som čítala že podľa nového sa VZ na DNP môže meniť len po 6 mesiacoch.
Ďakujem pekne

Minulé zvýšenie bolo cca. o 2000,- takže predpokladám, že teraz to bude tiež tak nejak. Ten VZ máš skutočne stanovený vysoký. Ale poteším Ťa aspoň tým, ak o tom nevieš, že tie korunky, ktoré zaplatíš navyšie Ti na požiadanie vrátia.
Takže ak platíš v súčet zamestnanie + DNP poistné z VZ cca. 40000,- tak si požiadaj ako DNP osoba o vrátenie poistného zaplateného navyše, nad maximálny VZ na NP. Môžeš to urobiť potom naraz za pár mesiacov, aby si nemusela žiadať každý mesiac. ;)
brčko
12.02.09,11:41
hegina,
súhlasím s Jankou. No to platí, ak t.č. pracuješ. Ak čerpeš RD, tak ti samozrejme preplatok nevzniká.
hegina
12.02.09,13:31
Ďakujem Vám veľmi krásne za rýchle odpovede. Aj za tú radu o možnosti požiadania o vrátenie som strašne vďačná. Áno, momentálne som v PP takže je to v pohode, len mi zatiaľ ešte nie je jasné, že akým spôsobom mám požiadať o to vrátenie, mám im preukázať, že s mojim zárobkom mám navýšený VZ alebo ako?
Ďakujem:cool:
jankasm
12.02.09,21:08
Ďakujem Vám veľmi krásne za rýchle odpovede. Aj za tú radu o možnosti požiadania o vrátenie som strašne vďačná. Áno, momentálne som v PP takže je to v pohode, len mi zatiaľ ešte nie je jasné, že akým spôsobom mám požiadať o to vrátenie, mám im preukázať, že s mojim zárobkom mám navýšený VZ alebo ako?
Ďakujem:cool:

Ty im proste napíšeš žiadosť na klasickú A4 s tým, že za ktoré mesiace si zaplatila viac. Môžeš presne vyčísliť aj sumu VZ nad maximum. Oni si potom podľa RČ skontrolujú koľko bolo zaplatené zo zamestnania a koľko z DNP. No a vzniknutý preplatok potom vrátia.
brčko
12.02.09,22:05
Vyzerá to, že postup soc.poistovne s prihláškami mamičiek zamestnaných/povinne nemoc.poistených SZčo s nárokom na materské bude predsa iný ako doteraz.
Prihlásiť sa bude treba NAJSKôR dnom po ukončení poberania materského a tento dátum treba uviesť do prihlášky ako vznik poistenia. Za obdobie od začiatku do ukončenia poberania materského to vyzerá tak, že za ne bude štát platiť dôchodkové poistené soc.poistovni automaticky, bez akejkolvek prihlášky. Do II.piliera len ak odovzdajú na SP oznámenie sporitela časť A do 30dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o nároku na materské.

No som zvedavá, čo urobia s prihláškami, ktoré si "zamestnané mamičky poberajúce materské" podali v r. 2008 do 15dní po narodení dieťaťa, (resp. neskôr) s dátumom vzniku poistenia odo dna pôrodu (resp. podania prihlášky) ak tieto mamičky nastupujú na RD v r.2009. Lebo teraz požadujú podanie prihlášky s dátumom vzniku poistenia odo dna po ukončení poberania materského (tj. od nástupu na RD).
Mám obavu, či tá pôvodná prihláška vôbec platí!!!???
Jedna pozorná mamička ma o tom presviedčala a uviedla tento príspevok od soc.poistovne. Ešte som z toho trochu paf a mám v tom chaos, no radšej to dávam hned sem na stránky, či ste to niekto zaregistrovali, máte poznatky a skúsenosť s tým ...

Tiež je tam objasnenie, ako je to s lehotou 15/45dní odo dna narodenia dieťaťa do prihlásenia. No to neplatí pre vyššie spomínané mamičky (ony podávajú prihlášku až po ukončení MD/poberania materského), len tie ostatné.
No zatial mám v tom teda dosť hokej.

je to zo stránky soc.poistovne, vid tento link

http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre-poistencov--platitelov-a-odvadzatelov-poistneho-na-socialne-poistenie-v-suvislosti-s-legislativnymi-zmenami-ucinnymi-od-1-januara-2009/1755s21581c

Ak chce fyzická osoba (povinne dôchodkovo poistený zamestnanec a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba) po skončení obdobia, v ktorom sa jej poskytovalo materské, byť dôchodkovo poistená ako fyzická osoba, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku, podá prihlášku na dôchodkové poistenie s dátumom vzniku tohto poistenia najskôr odo dňa nasledujúceho po dni skončenia poskytovania materského na tlačive Registračný list FO.
pepone1
13.02.09,08:30
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 V mene mojej manželky "citujem":
Skončila som denne štúdium na VŠ v máji 2008. Avšak z dôvodu plánovaného tehotenstva som si začala platiť nemocenské ako DNPO z max. vymeriavacieho základu už od 02/2008. Po ukončení VŠ som bola nezamestnaná a zamestnala som sa až od 25.8.2008. Od 1.1.2009 som si znížila platbu DNP o hrubý príjem v zamestnaní (o preplatok za mesiace odkedy som zamestnaná /súbežné poistenie/ som požiadala sociálnu poisťovňu a zaslali mi ich). V súčasnosti som tehotná s termínom pôrodu 15.8.2009. V zamestnaní mám pracovnú zmluvu na dobu určitú do 30.6.2009. DNP si stále platím. Moje otázky:

[I]Nakoľko už teraz nemôžem zmeniť VZ na min.(podmienka 6 mesiacov), bolo by dobré si ho zmeniť k 1.7.2009 a počas MD neplatiť DNP a platby obnoviť až po nástupe na RD z min. VZ (pre prípad ďalšieho tehotenstva v budúcnosti)?
MD mi vychádza od 4.7.2009, môžem ju však začať už od 1.7.2009?
Mám sa isť prihlásiť na úrad práce, kvôli nejakým odvodom počas MD, keďže od 1.7.2009 budem vlastne nezamestnaná:mad:?
Aby som mala nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie a mohla dostávať materskú aj z neho koľko dní musím uhradiť za mesiac júl 2009, stačí len po deň nástupu na MD (vrátane) alebo celý mesiac júl alebo až do pôrodu?

Ďakujem za rady
brčko
13.02.09,13:52
pepone odpoved máš v teme materská 2008
Netreba dávať otázky do viacerých tém. ;)
lenkapd
16.02.09,09:49
Dobrý deň, chcela by som poradiť ..... pýtam sa za známu, 23.3.2009 nastupuje na materskú dovolenku, termín pôrodu je 4.5.2009 a je SZČO, pričom odvody si platí z minima. Aby dosiahla najvyššiu materskú, ide sa zamestnať s najvyšším vymeriavacím základom, len neviem kedy má pozastaviť živnosť aby jej to tak vyšlo, či deň pred začatím prac. pomeru, alebo v ten istý deň a aký vymeriavací základ jej stačí, ak by sa zamestnala 1.3.2009, aby neplatila zbytočné odvody. Ďakujem krásne, a ešte jednu radu pre mňa by som potrebovala ... keď ako zamestnávateľ robím mzdu pani, torá je PN, do počtu dní nemoci sa rátajú aj víkendové dni, alebo len pracovné? Ešte raz vďaka.
vaneta
17.02.09,07:55
Dňa 31.03.2009 skončí dohodou moj pracovný pomer. V polovici augusta by som mala nastupiť na MD. Popri tom mám živnosť, ktorú však nevykonávam. Po skončení PP by som chcela nastupiť na PN a potom na materskú. Chcela by som sa opýtať, či mám svoju živnosť zrušiť/alebo prerušiť. Má to nejaký vplyv na poberanie nemocenských dávok (PN) a materskej? Predpokladám, že nemocenské dávky a materskú dostanem podľa vymeriavacieho základu u svojho bývalého" zamestnávateľa z dôvodu, že sa na mna vzťahuje ochranná lehota. z príjmu u bývaleho zamestnávateľa by mi mala vyjsť max. materská. Nemýlim sa? Čo mám robiť s tou živnosťou?
matka2009
17.02.09,19:32
Dobry den,
Chcela by som sa spytat par otazok. Som zamestnana, momentalne na MD, syn ma 18mesiacov a cakame druhe babätko. Termin porodu je 13.6.2009. v zamestnani som mala plat 23760Sk a od 20.08.2008 si platim aj DNP z minima.
Ako to bude s materskou? Zmenil sa nejako zakon od januara? Budem mat maximalnu matersku? A kedy ju vlastne zacnem? Ak pocitam, ze na MD sa nastupuje 6-8tyzdnov, co je 18.4.-2.5.2009, ale 270 dni z DNP vychadza na polovicu maja. Budem dostavat najprv matersku zo zamestnania a potom mi od polky maja aj z DNP? A ako sa postupuje? U doktora si mam pytat 2 potvrdenia? Jedno zanesiem zamestnavatelovi a druhe potom na socialku?
Este jedna otazka, dokedy musim platit DNP? Staci do konca juna?
Katy a R
18.02.09,09:41
Dobry den,
Chcela by som sa spytat par otazok. Som zamestnana, momentalne na MD, syn ma 18mesiacov a cakame druhe babätko. Termin porodu je 13.6.2009. v zamestnani som mala plat 23760Sk a od 20.08.2008 si platim aj DNP z minima.
Ako to bude s materskou? Zmenil sa nejako zakon od januara? Budem mat maximalnu matersku? A kedy ju vlastne zacnem? Ak pocitam, ze na MD sa nastupuje 6-8tyzdnov, co je 18.4.-2.5.2009, ale 270 dni z DNP vychadza na polovicu maja. Budem dostavat najprv matersku zo zamestnania a potom mi od polky maja aj z DNP? A ako sa postupuje? U doktora si mam pytat 2 potvrdenia? Jedno zanesiem zamestnavatelovi a druhe potom na socialku?
Este jedna otazka, dokedy musim platit DNP? Staci do konca juna?
Vyzerá to dobre ... Nástup na materskú 6-8 týždňov pred PTP (pozor, ani skôr, ani neskôr;)), tlačivo 2x ..Podmienku 270-tich dní treba splniť do dňa pôrodu ... v tvojom prípade bude treba platiť poistné na DNP dovtedy .... a doložiť rodný list dieťatka. Pravdepodobne ti materské vyplatia neskôr (pretože budú čakať, či splníš podmienku), ale ak áno - vyplatia spätne:)
A ešte treba dať pozor, aby nebol nedoplatok na poistnom!
brčko
18.02.09,13:52
Máte niekto skúsenosť, kto vystavuje žiadosť o materské oteckovi? Gynekolog to asi nebude. :D :D Všeobecný lekár?
matka2009
18.02.09,17:38
dakujem krasne za promtnu odpoved. este neviem, co s tymi 2 potvrdeniami, jedno dam zamestnavatelovi a on uz vie co s tym /nie som si ista, ci moja uctovnicka to vie :( /a to druhe poslem na socialku? a kam na socialku?
brčko
18.02.09,17:54
dakujem krasne za promtnu odpoved. este neviem, co s tymi 2 potvrdeniami, jedno dam zamestnavatelovi a on uz vie co s tym /nie som si ista, ci moja uctovnicka to vie :( /a to druhe poslem na socialku? a kam na socialku?

ak pôjdeš osobne, tak si urob kopiu žiadosti o materské a odovzdaj to v podatelni SP podla bydliska, oni to dajú na odd. nemocenských dávok, tak sa to myslím volá. Ak posielaš poštou, tak lepšie doporučene a tiež si sprav kopiu. Napíš odd.nem.dávok/nem.poistenia

Mzdárka vystaví potvrdenie pre soc.poistovnu a tiež to odnesia do SP podla sídla firmy.

Nezabudni na oboch vyznačiť, že si uplatnuješ nárok aj z iného nem.poistenia, vyznačiť akého a po pôrode treba do oboch soc.poistení, t.j. ku kažej žiadosti osobitne doniesť/doručiť kopiu rodného listu dieťaťa.
matka2009
18.02.09,19:10
dakujem.a vyplna sa nieco aj pred porodom, tusim som niekde zachytila, ze treba vyplnit cast A na registracnom liste a po porode vyplnit cast B a dolozit rodnym listom /kvoli tomu, aby sli peniaze do II. piliera/
Kája.
18.02.09,21:37
Poprosím Vás o radu, aj keď moja otázka nemá nič spoločné s materskou. Keď sa prihlásim na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti a napr. za 2 mesiace stratím prácu, bude sa mi do VZ na výpočet dávky počítať súbeh zamestnanie + dobrovoľné poistenie? Nie sú pri dobrovoľnom poistení v nezamestnanosti podobné obmedzenia (270 dní) ako pri nemocenskom?
brčko
18.02.09,22:17
Poprosím Vás o radu, aj keď moja otázka nemá nič spoločné s materskou. Keď sa prihlásim na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti a napr. za 2 mesiace stratím prácu, bude sa mi do VZ na výpočet dávky počítať súbeh zamestnanie + dobrovoľné poistenie? Nie sú pri dobrovoľnom poistení v nezamestnanosti podobné obmedzenia (270 dní) ako pri nemocenskom?

pri podpore v nezam. sú iné podmienky ako pri materskom. A to byť bud poistená v nezamestnanosti aspon 3roky (3x365dní) v posledných štyroch pred zaregistrovaním na UP alebo ak si mala v posledných 4-och rokoch pred zaevidovaním len PP na dobu určitú a dobrovnolné poistenie v nezam. (a teda žiadny PP na dobu neurčitú), tak stačí byť PvN len 2roky v posledných štyroch.

Je potom jedno, či si bola PvN ako zamestnanec alebo dobrovolne, treba len zrátať kalend. dni, či podmienku splnaš a mať dobrovolné poistenie zaplatené. Ak sú súbežne, tak predpokladám, že ak si nepresiahla v súčte mesačné maximum (t.č. cca 80tis.), tak sa sčítajú. No a den, v ktorý si poistená z dvoch poistení, sa ráta len raz.

No a dávka sa ráta z VZ v období, v prvom prípade troch rokov pred zaevidovaním, a v tom druhom prípade dvoch rokov pred zaevidovaním na UP.
milagros208
19.02.09,06:27
Chcela by som sa spýtať ohľadom podmienky splnenia 26 týždňov trvania DNP. Známa je dobrovoľne poistnená od minulého roku z min. vymeriavacieho základu. Termín pôrodu má niekedy v septembri 2009. Ak by sa teraz odhlásila z min. vymeriavacieho základu a znova sa prihlásila z maxima, musí splniť podmienku trvania nového poistenia 26 týždňov ku dňu nástupu na materskú alebo až ku dňu pôrodu? Dá sa ešte s tým niečo urobiť, aby mala vyššiu materskú ako minimálnu? Ďakujem.
erika_H
19.02.09,08:04
Dobrý deň,prosím Vás,ako je to s poberaním rodičovského príspevku?Matka dieťatka ho poberá do 3 rokov veku dieťaťa,a potom už nemá nárokna nič?ďakujem pekne
brčko
19.02.09,08:24
Dobrý deň,prosím Vás,ako je to s poberaním rodičovského príspevku?Matka dieťatka ho poberá do 3 rokov veku dieťaťa,a potom už nemá nárokna nič?ďakujem pekne

ak je dieťa zdravé, tak ak splna podmienky riadnej starostlivosti, nepoberá zdanit.príjem, tak má nárok na platenie dôchodkového (ak si podá/má podanú prihlášku) a zdravotného poistenia štátom.
brčko
19.02.09,08:27
Chcela by som sa spýtať ohľadom podmienky splnenia 26 týždňov trvania DNP. Známa je dobrovoľne poistnená od minulého roku z min. vymeriavacieho základu. Termín pôrodu má niekedy v septembri 2009. Ak by sa teraz odhlásila z min. vymeriavacieho základu a znova sa prihlásila z maxima, musí splniť podmienku trvania nového poistenia 26 týždňov ku dňu nástupu na materskú alebo až ku dňu pôrodu? Dá sa ešte s tým niečo urobiť, aby mala vyššiu materskú ako minimálnu? Ďakujem.

26týždnov treba splniť do nástupu na MD. Inak iba ukončenie nem.poistenia DNP (ak má len DNP) a nový prac.pomer s vyšším VZ.
milagros208
19.02.09,09:04
Ďakujem za odpoveď. Nový pracovný pomer bude asi ťažko možný, pretože pracuje v zahraničí.
erika_H
19.02.09,09:26
ak je dieťa zdravé, tak ak splna podmienky riadnej starostlivosti, nepoberá zdanit.príjem, tak má nárok na platenie dôchodkového (ak si podá/má podanú prihlášku) a zdravotného poistenia štátom.
do zdaniteľného príjmu započítam aj príjem z dohody o vykonaní práce?
brčko
19.02.09,09:31
do zdaniteľného príjmu započítam aj príjem z dohody o vykonaní práce?

no práve som išla opraviť môj príspevok na toto znenie:


Dobrý deň,prosím Vás,ako je to s poberaním rodičovského príspevku?Matka dieťatka ho poberá do 3 rokov veku dieťaťa,a potom už nemá nárokna nič?ďakujem pekne

ak je dieťa zdravé, tak ak splna podmienky riadnej starostlivosti, tak má nárok na platenie dôchodkového (ak si podá/má podanú prihlášku) a zdravotného poistenia štátom (ak nie je zamestnancom alebo čerpe nepl.volno v zamestnaní, tak predpokladám, že prípadná práca vykonávaná na dohodu mimo prac.pomeru môže mať za istých okolností vplyv na zdrav.poistenie štátom. Na dôch.poistenie nie, ak sa o dieťa stará sama alebo napr. babka. No v ZP sa nevyznám).
milagros208
19.02.09,09:54
Tiež sa v ZP nevyznám, ale podľa mňa má nárok aj na platenie ZP štátom.
Podľa zákona č. 580/2004 par. 13 ods. 20 písm. d) sú príjmy z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru a to u osôb podľa par. 11 ods. 8 písm. a)až m) a o)až r) považované za vyňaté príjmy. Takže podľa písm. j) FO starajúca sa celodenne o dieťa do 6 rokov neplatí ZP a ani nemá povinnosť robiť ročné zúčtovanie ZP, ak má len príjmy na dohodu mimo pracovného pomeru. ZP platí za ňu štát, samozrejme sa musí prihlásiť ako FO, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do 6 rokov.
erika_H
19.02.09,11:47
no práve som išla opraviť môj príspevok na toto znenie:



ak je dieťa zdravé, tak ak splna podmienky riadnej starostlivosti, tak má nárok na platenie dôchodkového (ak si podá/má podanú prihlášku) a zdravotného poistenia štátom (ak nie je zamestnancom alebo čerpe nepl.volno v zamestnaní, tak predpokladám, že prípadná práca vykonávaná na dohodu mimo prac.pomeru môže mať za istých okolností vplyv na zdrav.poistenie štátom. Na dôch.poistenie nie, ak sa o dieťa stará sama alebo napr. babka. No v ZP sa nevyznám).

Ďakujem Ti pekne Brčko,ale aj tak si šikulka,keď vieš toho toľlko o materskej;)
Katy a R
19.02.09,12:00
Máte niekto skúsenosť, kto vystavuje žiadosť o materské oteckovi? Gynekolog to asi nebude. :D :D Všeobecný lekár?

... tiež som sa s tým ešte nestretla ... (aspoň posuniem):D
Ale nezdá sa mi to celkom nezmyselné ani s tým gynekológom .... keď ide vlastne o "pokračovanie materskej" ... najskôr musí byť mamička.. a len po určitej dobe môže materskú poberať otecko.
... alebo ešte mi napadá, že detský lekár ..:confused::confused:
brčko
19.02.09,19:46
katy, veru aj s tým gynekologom máš pravdu. Lebo asi všeobecný a detský nemusia mať tlačivá "žiadosť o materské". No som celkom zvedavá :) (zubára a urologa vylučujem :D:D )

erika, vdaka :)

milagros, som čakala, či to niekto vyvráti. Asi si to mýlim s prípadom poberania mateského + dohody u nezamestnanej? No ozaj nemám ZP prelúskané :) :mee:
ZDENIELA
20.02.09,07:31
Viem, je tu už toho veľa o téme materská. &no i tak pripojím sa svojím prípadom.
Som zamestnaná v jednej firme nepretržite 8 rokov. Teraz som zistila, že budem mať dieťatko :D. To ale znamená, že DNP už nestihnem. No keďže mi hrozí rizikové tehotenstvo a PN potrebujem to riešiť už teraz. Viem, že by som mohla ukončiť tento PP a uzatvoriť novú zmluvu s max. VZ. No obávam sa, že v krízovej situácii aká je teraz mi šéf už novú zmluvu nepodpíše na dobu neurčitú.
Preto som rozmýšľala uzatvoirť si ešte jeden pracovný pomer u iného zamestnávateľa a ten následne po nástupe na PN ukončiť v skúšobnej dobe.
Chcela som Vás poprosiť, lebo je tu kopec múdrych hláv, ako sa bude v takomto prípade správať PN-ka (tá by mala byť z oboch pracovných pomerov súčasne, čiže by som maximum mohla dosiahnuť) a samozrejme následne materská (tá myslím, pôjde len zo súčasného PP, pretože v druhom PP nedosiahnem 270 dní poistenia)
Ďakujem za váš čas a odpoveď.
brčko
20.02.09,10:16
Viem, je tu už toho veľa o téme materská. &no i tak pripojím sa svojím prípadom.
Som zamestnaná v jednej firme nepretržite 8 rokov. Teraz som zistila, že budem mať dieťatko :D. To ale znamená, že DNP už nestihnem. No keďže mi hrozí rizikové tehotenstvo a PN potrebujem to riešiť už teraz. Viem, že by som mohla ukončiť tento PP a uzatvoriť novú zmluvu s max. VZ. No obávam sa, že v krízovej situácii aká je teraz mi šéf už novú zmluvu nepodpíše na dobu neurčitú.
Preto som rozmýšľala uzatvoirť si ešte jeden pracovný pomer u iného zamestnávateľa a ten následne po nástupe na PN ukončiť v skúšobnej dobe.
Chcela som Vás poprosiť, lebo je tu kopec múdrych hláv, ako sa bude v takomto prípade správať PN-ka (tá by mala byť z oboch pracovných pomerov súčasne, čiže by som maximum mohla dosiahnuť) a samozrejme následne materská (tá myslím, pôjde len zo súčasného PP, pretože v druhom PP nedosiahnem 270 dní poistenia)
Ďakujem za váš čas a odpoveď.

Je to tak ako píšeš.

Nárok na nemocenské z oboch PP budeš mať.
Z PP č.1 bude rozhodujúce obdobie r.2008.
V PP č. 2 bude RO:
- obdobie od prihlásenia do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na PN (ak PN vznikne v iný mesiac ako vznikol PP2) alebo
- obdobie od začiatku PP2 do dna pred vznikom PN (ak PN vznikne v tom istom mesiaci, v ktorom vznikol PP2).

Potom treba myslieť na maximálny VZ v súčte z oboch PP v rozhodujúcom období pre nemocenské z PP č.2.

Nárok na materské, ako píšeš, už nestihneš. ;)
ZDENIELA
21.02.09,06:54
Ďakujem za odpoveď. Teraz mám istotu...
Od 1. marca uzatvorím ešte jeden pracovný pomer s vymeriavacím základom približne v sume rozdielu medzi VZ s terajšieho PP (z roku 2008) a maximálnym VZ 30.219,-- Sk. Od 4. marca predpokladám nástup na PN. Následne na to ukončím tento nový PP v skúšobnej dobe a sociálna poisťovňa mi bude naďalej vyplácať PN z oboch PP.
Určite pomôže a poteší i tá PN-ka, hlavne keď bude dlhodobá a hlavne sa nebudem musieť doprosovať šéfovi o pomoc.
Brčko, ďakujem za tvoj čas.
Denny30
21.02.09,15:39
Ahojte , chcela by som Vás poprosit o radu.
od 10.10.2007 si platim DNP .Momentalne platim aspon si myslim, že z maxima.Z maximalneho zakladu som si odpocitala svoj hruby plat a z rozdielu ktorý mi vznikol platim 4,4% to je okolo 23EU.Planovali sme babetko, no teraz sa to zmenilo a chceli by sme ho az v roku 2010, ale neviem ci si mam aj nadalej platit DNP, aby som dostala najvysiu matersku.Podmienku 270 dni som uz splnila. Čo by som mala urobit, aby to bolo spravne a neprisla o najvysiu matersku.
Mala by som to prerusit alebo sa odhlasit? Bude mi to potom platit? Ak by som to teraz prerusila dostala by som napr. marodku alebo ocr za dieta?

Dakujem velmi pekne za odpoved s pozdravom DEnny
Denny30
21.02.09,15:53
Dobry den, chcela by som Vás poprosit o radu.
od 10.10.2007 si platim DNP. Do augusta som bola na materskej dovolenke a platila som si z maxima. Od septembra pracujem a momentalne platim aspon si myslim, že z maxima.Z maximalneho zakladu som si odpocitala svoj hruby plat a z rozdielu ktorý mi vznikol platim 4,4% to je okolo 23EU.Planovali sme babetko, no teraz sa to zmenilo a chceli by sme ho az v roku 2010, ale neviem ci si mam aj nadalej platit DNP, aby som dostala najvysiu matersku.Podmienku 270dni som uz davno splnila.čo by som mala urobit, aby to bolo spravne a neprisla o najvyšiu matersku a neplatila tolko.
Je mozne to prerusit alebo sa odhlasit? Bude mi to potom platit? Ak by som to teraz prerusila dostala by som aj nadalej napr. marodku alebo ocr za dieta?
Dakujem velmi pekne za odpoved s pozdravom DEnny
tyncatrnca
22.02.09,18:51
ahoj som tu nova a chcela by som sa opytat viete mi niekto polopate povedat kolko dostanem matersku ked som mminuly rok zarobila 120000,- a mala platene nemocenske z minima od zamestnavatela nakolko som nevedela ze je moznost doplnkoveho poistenia vopred vam dakujem
arven
23.02.09,14:05
Dobrý deň, aj ja by som poprosila o radu skúsenejších. Prečítala som si tých príspevkov neúrekom, zhruba som to pochopila, ale predsa by som v niečom potrebovala poradiť. Mám známu a tá sa pokúša o bábätko a chcela by vedieť kedy a z akej výšky má platiť poistné.
Od 16.8.2004 do 31.12.2007 bola zamestnaná. Od 1.1.2008 je SZČO, čiže za r. 2008 neplatila SP a zo SZČO bude povinne platiť až od 1.7.2009. Pretože nevie kedy sa to podarí (otehotnieť) tak by som je navrhla sa poistiť z DNP hoci aj od marca 2009 (aby mala splnených tých 270 dní v pohode) ale neviem z akého VZ či z maxima alebo minima, keď ešte nie je tehotná. A potom keď k 1.7.2009 sa povinne poistí zo SZČO tak si to z DNP dorovná do maxima ak by bolo treba? Pravdepodobne asi pôjde na materskú až v r. 2010 (pokiaľ by neotehotnela ešte niekedy v týchto dňoch), takže by sa jej VZ počítal z r. 2009? Ak by chcela poberať materskú aj zo SZČO aj z DNP tak ku ktorému poisteniu sa jej pripočítajú tie dni zo zamestnania, alebo je to jedno? Bude niekto taký dobrý a vysvetlí mi to? Aby som jej nehovorila hlúposti a aby zbytočne neplatila viac ako treba, ale zase aby niečo nezameškala. Vopred veľmi, veľmi pekne ďakujem (aj za ňu).
saskia26
23.02.09,18:12
Dobrý deň, kamarátka uzatvára nový pracovný pomer od 02.03.09 a nastupuje na MD 04.03.09. Hrubú mesačnú mzdu sme v zmluve určili 1004 €. Vypočítali sme mzdu za dva dni: 1004 € / 22 prac. dní v marci x odpracované 2 dni = 91,28 €.
Vymeriavací základ pre výpočet materskej bude 91,28 € / 2 dni = 45,64 - takže materská bude maximálna. Je to takto správne? Ďakujem.
brčko
23.02.09,18:22
Dobrý deň, kamarátka uzatvára nový pracovný pomer od 02.03.09 a nastupuje na MD 04.03.09. Hrubú mesačnú mzdu sme v zmluve určili 1004 €. Vypočítali sme mzdu za dva dni: 1004 € / 22 prac. dní v marci x odpracované 2 dni = 91,28 €.
Vymeriavací základ pre výpočet materskej bude 91,28 € / 2 dni = 45,64 - takže materská bude maximálna. Je to takto správne? Ďakujem.

jej Hm bude síce tých 91,28eur ale jej VZ za tie dva dni len 64,72eur (max.mesačný VZ 1003,09:31dní v marci x2dni trvania PP), takže na den = 32,36eur
brčko
23.02.09,18:30
arven,
len tolko, že ak neotenhotnie cca do mesiaca dvoch, tak už žiadne dni z ukončeného zamestnania sa jej pri uplatnovaní nároku na materské nebudú uplatnovať, lebo nebudú spadať do dvoch rokov pred pôrodom. Ak vyjde pôrod na r.2010, tak už r.2007 nie je 2roky späť!!! Preto treba byť poistená už pred otehotnením, resp. po lopate, aby sa prihlásila na DNP a poslednú menštr.ešte ason jednu dostala (ale nie hned!), inak tie dni obvykle nevychádzajú.
No radiť, či prihlásiť sa z minima alebo hned vyššieho VZ nebudem. Už je to tu rozobrané a jej prípad je dosť komplikovaný. Ak bude od 1.7.09 povinne poistná szčo, tak z hladiska materského a nároku z oboch NP (DNP aj povinného NP szčo) by bolo najlepšie otehotnieť až cca v 8-9/09. Ak otehotnie skôr, tak nárok bude len z jedného, ak sa teraz prihlási na DNP.
vimar_77
23.02.09,18:41
Dobry den,
velmi by som vas chcela poprosit o radu pre moju sestru.
Od 30.11.2007 do 23.6.2008 (229 dní) bola zamestnaná v Španielsku. Potom bola evidovaná v Španielsku na Úrade práce, čo je až dodnes, hoci je už cca 2 mesiace na Slovensku.
Za posledné 2 roky teda nemala nemocenské poistenie na SK, mala však nem.poist. v Španielsku (čo jej tu bude asi na nič), teda zatiaľ nesplňa 270 dni nemoc. poistenia.
Momentálne má ukončený 5. týždeň tehotenstva (ku 23.2.2009), na DNP sa prihlásila 20.2.2009 s min. vymeriavacím základom.
Moje otázky na vás:
1.) je šanca, že sa jej bude do 270 dní započítavať aj obdobie nem. poistenia v Španielsku?
2.) Môže stihnúť 270 dní DNP, teda je potrebné ich stihnúť do DŇA pôrodu alebo do termínu nástupu na materskú - t.j.6 týždňov pred termínom? (lebo to by nestihla...)
3.) Na Soc.poist. je povedali, že ak by chcela zmeniť vymeriavací základ na vyšší, tak podľa nového zákona tak môže spraviť až po 6 mesiacoch, je to pravda?
4.) Ak by dajme tomu stihla 270 dní, a vymeriavací základ zmenila na maximálny až po polroku (ak sa to nedá skôr), na akú výšku materskej by mala nárok?

Veľmi pekne ďakujem za váš čas a ochotu.
kenika
23.02.09,18:50
Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. Som na materskej dovolenke so synom, ktory sa narodil 2.7.2007. Vtedy som si platila DNP a ukoncila som ho 25.11.2007.Teraz som opat tehotna a chcela by som opat zacat platit DNP. Termin porodu je sice este daleko okolo 10-18.10.2009. Oplati sa mi platit DNP, aby som mala opat vacsiu matersku? Zaratavaju sa mi do tych 270dni v poslednych dvoch rokoch aj dni medzi 2.7.07 a 25.11.07, kedy som uz vlastne poberala DNP, alebo uz len dni, od ktorych uzavriem nove DNP?Lebo ako som si uz pocitala, do terminu porodu nestihnem mat 270dni, lebo som to nezacala platit este pred otehotnenim.Dakujem za radu.
brčko
23.02.09,19:02
Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. Som na materskej dovolenke so synom, ktory sa narodil 2.7.2007. Vtedy som si platila DNP a ukoncila som ho 25.11.2007.Teraz som opat tehotna a chcela by som opat zacat platit DNP. Termin porodu je sice este daleko okolo 10-18.10.2009. Oplati sa mi platit DNP, aby som mala opat vacsiu matersku? Zaratavaju sa mi do tych 270dni v poslednych dvoch rokoch aj dni medzi 2.7.07 a 25.11.07, kedy som uz vlastne poberala DNP, alebo uz len dni, od ktorych uzavriem nove DNP?Lebo ako som si uz pocitala, do terminu porodu nestihnem mat 270dni, lebo som to nezacala platit este pred otehotnenim.Dakujem za radu.

Ak si sa odhlásila z DNP až dnom 25.11.07 (to je PODSTATNé!!!) a predtým dlhodobejšie si bola DNP bez prerušenia (čo predpokladám, že bolo obdobie poberania materského, takže je to bez prerušenia)a porodíš napr. 15.10.09, tak sa ti ešte prirátajú dni od 15.10.07 do 25.11.07 k terajšiemu DNP (ak sa prihlásiš). Takže sa treba najlepšie do zajtra!!! rozhodnúť a nabehnúť hned zajtra do soc.poistovne, lebo ti ide o dni!!!. Ak si tehotná max. do 8tt. (čo zdá sa vychádza) a tých 270dní tiež stihneš, ak sa prihlásiš hned. Potom je podstatné nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov od prihlásenia, nie skôr!!! Inak by nárok na materské bol len minimálny.

No ešte si to pre istotu prerátaj!
arven
24.02.09,08:03
arven,
len tolko, že ak neotenhotnie cca do mesiaca dvoch, tak už žiadne dni z ukončeného zamestnania sa jej pri uplatnovaní nároku na materské nebudú uplatnovať, lebo nebudú spadať do dvoch rokov pred pôrodom. Ak vyjde pôrod na r.2010, tak už r.2007 nie je 2roky späť!!! Preto treba byť poistená už pred otehotnením, resp. po lopate, aby sa prihlásila na DNP a poslednú menštr.ešte ason jednu dostala (ale nie hned!), inak tie dni obvykle nevychádzajú.
No radiť, či prihlásiť sa z minima alebo hned vyššieho VZ nebudem. Už je to tu rozobrané a jej prípad je dosť komplikovaný. Ak bude od 1.7.09 povinne poistná szčo, tak z hladiska materského a nároku z oboch NP (DNP aj povinného NP szčo) by bolo najlepšie otehotnieť až cca v 8-9/09. Ak otehotnie skôr, tak nárok bude len z jedného, ak sa teraz prihlási na DNP.
Veľmi pekne Ti ďakujem brčko, konečne som sa zorientovala v tých dňoch. Takže keby si začala teraz platiť DNP napr. z max. VZ a keď by do toho júla neotehotnela, tak jej stačí si ten VZ z DNP len upraviť o rozdiel medzi poistením zo SZČO a DNP aby mala zase max. VZ z oboch poistení a otehotnela by napr. v auguste, tak by sa jej potom mohla počítať materská z oboch poistení? Chápem to už takto správne? Lebo keby sa jej podarilo otehotnieť ešte predtým ako si začne platiť nejaké poistenie, tak by nemusela mať vlastne nárok na žiadnu materskú? A ešte sa vrátim k tej úvahe, že otehotnie v auguste , alebo neskôr, tak zmenu toho VZ z DNP urobí ako? K 1.7.2009 len dá zmenu VZ z DNP , nemusí k 30.6.2009 ukončiť DNP a k 1.7.2009 sa prihlásiť s novým VZ ? A keď to takto bude platiť do konca roka , tak od 1.1.2010 si poistenie z DNP môže dať potom z minima, nebude to už mať vplyv na jej materskú? Asi sa pýtam hlúpo, ale chcem sa len uistiť, či tomu ozaj dobre rozumiem. Ešte raz vďaka brčko za tvoje múdre rady a tvoj čas.
brčko
24.02.09,09:24
Veľmi pekne Ti ďakujem brčko, konečne som sa zorientovala v tých dňoch. Takže keby si začala teraz platiť DNP napr. z max. VZ a keď by do toho júla neotehotnela, tak jej stačí si ten VZ z DNP len upraviť o rozdiel medzi poistením zo SZČO a DNP aby mala zase max. VZ z oboch poistení a otehotnela by napr. v auguste, tak by sa jej potom mohla počítať materská z oboch poistení? ak by otehotnela až v júli, tj. v auguste by bola v prvom mesiaci tehotenstva, tak by malo aj z povinného nem.poistenia szčo uplynúť potrebných 270dní do pôrodu (z každého nem.poistnia to treba zvlášť!!! tak treba rátať!). V takom prípade by bol nárok na materské z oboch. Ak by 270dní z PNP SZčo neuplynulo, tak nárok na materské vznikne len z DNP a bude sa rátať len z VZ z DNP. Chápem to už takto správne? Lebo keby sa jej podarilo otehotnieť ešte predtým ako si začne platiť nejaké poistenie, tak by nemusela mať vlastne nárok na žiadnu materskú? presne tak, nesplnila by 270dní... A ešte sa vrátim k tej úvahe, že otehotnie v auguste , alebo neskôr, tak zmenu toho VZ z DNP urobí ako? Zmena VZ je možná až po 6mesiacoch od prihlásenia/od predchádzajúcej zmeny. Ak sa prihlási na DNP z maxima VZ 1003,09eur a počas trvania DNP jej vznikne povinné NP szčo, tak jej od vzniku tohto druhého NP bude rátať SP aj tak z DNP len VZ rozdiel medzi aktuálnym maxim. VZ (od 1.7.09 sa bude meniť!!! terajšie 1003,09eur platí do 30.6.9) a jej VZ z povinného NP szčo. Môže si zavolať na odd. SP, čo robía s DNP a sa s nimi dohodnúť. Alebo platiť nadalej z VZ, z ktorého je prihlásená a potom vyžiadať písomne preplatok vrátiť. Samozrejme, po uplynutí 6mesiacov môže(nemusí) podať zmenu VZ, môže nadalej platiť rozdiel (ak povinné NP szčo trvá), aj ked je stále prihlásená z maxima. To by som som sa rozhodla podla situácie, kedy chcem potom dalšiu zmenu, či od 1.1.2010 alebo inak (ak by napr. bola tehotná). K 1.7.2009 len dá zmenu VZ z DNP , nemusí k 30.6.2009 ukončiť DNP a k 1.7.2009 sa prihlásiť s novým VZ ? Tak toto nech v žiadnom prípade, ak platí z maxima nerobí!!!!!!! Platila by z maxima úplne zbytočne. A keď to takto bude platiť do konca roka , tak od 1.1.2010 si poistenie z DNP môže dať potom z minima, nebude to už mať vplyv na jej materskú? ak na nu nastúpi v r.2010 a nebude dávať z DNP odhlášku, tak môže, ak si v období 6mesiacov dozadu nepodávala inú zmenu VZ. Asi sa pýtam hlúpo, ale chcem sa len uistiť, či tomu ozaj dobre rozumiem. Ešte raz vďaka brčko za tvoje múdre rady a tvoj čas.
no ved, ten čas!!! ;):)
nicol74
24.02.09,12:06
dobrý deň,
Ospravedlňujem sa, ale ja ešte stále nie som si istá či rozumiem.
Som zamestnaná od 16.2.2006 do dnešného dňa v tej istej firme. Môj hrubý plat je 15 000Sk. Plánujeme otehotnieť, v nasledujúcich mesiacoch (marec, apríl..). Nakoľko som mala potrat, budem na rizikovom. Má vôbec zmysel začať platiť DNP, aby som dostala max. materskú? Ďakujem vopred za odpoveď.
Nicol
kenika
24.02.09,12:27
Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. Som na materskej dovolenke so synom, ktory sa narodil 2.7.2007. Vtedy som si platila DNP a ukoncila som ho 25.11.2007.Teraz som opat tehotna a chcela by som opat zacat platit DNP. Termin porodu je sice este daleko okolo 10-18.10.2009. Oplati sa mi platit DNP, aby som mala opat vacsiu matersku? Zaratavaju sa mi do tych 270dni v poslednych dvoch rokoch aj dni medzi 2.7.07 a 25.11.07, kedy som uz vlastne poberala DNP, alebo uz len dni, od ktorych uzavriem nove DNP?Lebo ako som si uz pocitala, do terminu porodu nestihnem mat 270dni, lebo som to nezacala platit este pred otehotnenim.Dakujem za radu.

Ahojte, no tak som bola dnes na socialke a tam mi povedali, ze mi to uz nevide :mad: som z toho sklamana, ale aspon ze to vyslo pri prvom dietati, toto druhe nebolo planovane tak ako to prve, kde sme zacali platit asi o 2mesiace skor.Ahoj a pekny den.
ZDENIELA
24.02.09,12:51
dobrý deň,
Ospravedlňujem sa, ale ja ešte stále nie som si istá či rozumiem.
Som zamestnaná od 16.2.2006 do dnešného dňa v tej istej firme. Môj hrubý plat je 15 000Sk. Plánujeme otehotnieť, v nasledujúcich mesiacoch (marec, apríl..). Nakoľko som mala potrat, budem na rizikovom. Má vôbec zmysel začať platiť DNP, aby som dostala max. materskú? Ďakujem vopred za odpoveď.
Nicol
Ak tvoj hrubý príjem (čiže VZ) bol aj v roku 2008 Sk 15000,-- znamená to, že by si mala nárok na materskú cca 8.300,-- Sk, z maximálneho VZ by si mohla mať až cca 16.000,-- tak si to zváž sama
nicol74
24.02.09,13:24
Ďakujem pekne za odpoveď. Takže ak budem na PN počas tehotenstva a budem platiť DNP, a tým splňam 270dni do pôrodu. Budem mať nárok na vyššiu materskú. Dobre som to pochopila?
aviavi
24.02.09,13:35
Ahojte, chcela by som poprosiť o vysvetlenie. Momentálne som tehotná, a už 7mesiacov si platím DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu čo je 1330 SK, aby mi vyšla materská cca16000Sk. Do kedy si to treby platiť? Dočítala som sa že stačí 10 mesiacov, a potom to treba ukončiť. A je nutné platiť si to z najvyššieho VZ? Ďakujem
brčko
24.02.09,14:26
Ahojte, no tak som bola dnes na socialke a tam mi povedali, ze mi to uz nevide :mad: som z toho sklamana, ale aspon ze to vyslo pri prvom dietati, toto druhe nebolo planovane tak ako to prve, kde sme zacali platit asi o 2mesiace skor.Ahoj a pekny den.

Takže si sa odhlásila ešte pred 25.11.07 alebo tvoje DNP netrvalo pred 25.11.09 aspon 3mesiace, resp. aspon cca 45dní?
Lebo mne to včera, ked som si to prerátavala, v prípade ak si bola DNP do 25.11.07 (aspon mesiac a pol, najlepšie aspon 3mesiace) a pri PTP cca 10-18.10.09, vyšlo aj 270dní do dna pôrodu (dokonca v prípade tých 3mesiacov už pri nástupe na MD je táto podmienka splnená) a aj aj 26týždnov do nástupu na MD (aby bolo materské maximálne).
No to už som písala v mojom príspevku pre teba.
V opačnom prípade, ak si "bola poistená" asi nemáš vela skúsenosti ešte so soc.poistovnou :(. Aj ked chápem, že nechceš zbytočne platiť. ;) NO a tiež chápem tie pracovníčky, že radšej povedali, "nevychádza". :cool:
Katy a R
24.02.09,14:27
Ahojte, no tak som bola dnes na socialke a tam mi povedali, ze mi to uz nevide :mad: som z toho sklamana, ale aspon ze to vyslo pri prvom dietati, toto druhe nebolo planovane tak ako to prve, kde sme zacali platit asi o 2mesiace skor.Ahoj a pekny den.

Podľa mňa to stíhaš...:).... len sa treba ponáhľať!! Zajtra určite!
PTP 18.10. .... Za rok 2007 sa ti bude počtať 38 dní poistenia a za rok 2009 236 dní .. spolu 272. (dúfam, že dobre počítam)
ak by si porodila skôr, tak sa ti bude počítať viac dní z roku 2007. :)
takže zajtra sa treba prihlásiť z maxima ... 26 týždňov do nástupu na MD tiež stíhaš.
Katy a R
24.02.09,14:55
... A ešte doplním...
Za predpokladu, že pôvodné DNP trvalo počas materskej a aj pred pôrodom... môžeš sa dať po prihlásení vypísať aj na PNku. Dávky budú síce z minima, ale zase sa neplatí počas PNky poistné ... Vždy, ked sa pozrieš 2 roky dozadu ... musí tam byť spolu 270 dní ...
Pre názornosť : PN od 1.3.09 ... bude tam 4 dni poistenia nového a od 2.3.07 do 25.11.07 ..269 dní ;)
kenika
24.02.09,15:51
Takže si sa odhlásila ešte pred 25.11.07 alebo tvoje DNP netrvalo pred 25.11.09 aspon 3mesiace, resp. aspon cca 45dní?
Lebo mne to včera, ked som si to prerátavala, v prípade ak si bola DNP do 25.11.07 (aspon mesiac a pol, najlepšie aspon 3mesiace) a pri PTP cca 10-18.10.09, vyšlo aj 270dní do dna pôrodu (dokonca v prípade tých 3mesiacov už pri nástupe na MD je táto podmienka splnená) a aj aj 26týždnov do nástupu na MD (aby bolo materské maximálne).
No to už som písala v mojom príspevku pre teba.
V opačnom prípade, ak si "bola poistená" asi nemáš vela skúsenosti ešte so soc.poistovnou :(. Aj ked chápem, že nechceš zbytočne platiť. ;) NO a tiež chápem tie pracovníčky, že radšej povedali, "nevychádza". :cool:


Bola som prihlasena viacej ako 45 dni pred ukoncenim DNP. Tam mi dnes povadali,ze cim neskor neskor sa dieta narodi tim sa mi posuva 2 rocna hranica. Vyratali mi,ze az keby sa narodilo po 25.10.09,ale aj tak v tedy by to bolo velmi natesno. Tak neviem ako to ratali. Mam sa nechat teda poistit?Ak ano mam uz zacat platit hned z maxima? Ako ste to ratali? Dakujem
kenika
24.02.09,15:54
Podľa mňa to stíhaš...:).... len sa treba ponáhľať!! Zajtra určite!
PTP 18.10. .... Za rok 2007 sa ti bude počtať 38 dní poistenia a za rok 2009 236 dní .. spolu 272. (dúfam, že dobre počítam)
ak by si porodila skôr, tak sa ti bude počítať viac dní z roku 2007. :)
takže zajtra sa treba prihlásiť z maxima ... 26 týždňov do nástupu na MD tiež stíhaš.
Preco za rok 2007 az 38dni?
brčko
24.02.09,16:35
Bola som prihlasena viacej ako 45 dni pred ukoncenim DNP. Tam mi dnes povadali,ze cim neskor neskor sa dieta narodi tim sa mi posuva 2 rocna hranica. Vyratali mi,ze az keby sa narodilo po 25.10.09,ale aj tak v tedy by to bolo velmi natesno. Tak neviem ako to ratali. Mam sa nechat teda poistit?Ak ano mam uz zacat platit hned z maxima? Ako ste to ratali? Dakujem

zober si kalendár a rátaj :)
predpokladaj, že sa zajtra prihlásiš na DNP t.j. od 25.2.09. Potom si vyskúšaj zopár termínov pôrodu a dva roky pred ním. Napr. ak porodíš 18.10.09, tak sa sleduje obdobie dvoch rokov späť, t.j. od 18.10.07 do 17.10.09. A rátaj dni NP. Mne vychádza z terajšieho DNP 235dní (25.2.-17.10.09) + 39 (18.10.07 - 25.11.07) = 274

no a skús napr. dátum 10.10.09, príp. aj skorší. ;) budeš mať vždy o dni trvajúceho DNP menej a dní z ukončeného viac ...
kenika
24.02.09,19:22
zober si kalendár a rátaj :)
predpokladaj, že sa zajtra prihlásiš na DNP t.j. od 25.2.09. Potom si vyskúšaj zopár termínov pôrodu a dva roky pred ním. Napr. ak porodíš 18.10.09, tak sa sleduje obdobie dvoch rokov späť, t.j. od 18.10.07 do 17.10.09. A rátaj dni NP. Mne vychádza z terajšieho DNP 235dní (25.2.-17.10.09) + 39 (18.10.07 - 25.11.07) = 274

no a skús napr. dátum 10.10.09, príp. aj skorší. ;) budeš mať vždy o dni trvajúceho DNP menej a dní z ukončeného viac ...


takze nas dnes oklamali na socialke?tak to im teda pekne dakujem...mozes mi prosi este vyratat minimalny datum terminu porodu, aby nam to vyslo?Mozno by sme to zvladli aj my, ale ty si uz profik ;)
kenika
24.02.09,19:58
takze nas dnes oklamali na socialke?tak to im teda pekne dakujem...mozes mi prosi este vyratat minimalny datum terminu porodu, aby nam to vyslo?Mozno by sme to zvladli aj my, ale ty si uz profik ;)

Teraz som si to ratala, cize mne pokazde to bude robit tych 272 dni, lebo sme to ukoncili platit 23.11.07 a nie 25.11.07, ako som pisala...cize ak sa narodi skor, ci neskor, vzdy nam to bude robit tych 272 dni za posledne dva roky, ak to poistim od 25.2.09.Mam pravdu? Ratala som spravne?
kenika
25.02.09,11:12
Teraz som si to ratala, cize mne pokazde to bude robit tych 272 dni, lebo sme to ukoncili platit 23.11.07 a nie 25.11.07, ako som pisala...cize ak sa narodi skor, ci neskor, vzdy nam to bude robit tych 272 dni za posledne dva roky, ak to poistim od 25.2.09.Mam pravdu? Ratala som spravne?


ahoj uz som sa bola dnes prihlasit :) Dufam,ze uz to len vide tak ako potrebujeme.Dakujem
vimar_77
25.02.09,19:42
Ak si nájdete čas, mohli by ste poradiť aj nám? Príspevok str. 63, č. 630.
Ďakujem.
Katy a R
25.02.09,20:03
Dobry den,
velmi by som vas chcela poprosit o radu pre moju sestru.
Od 30.11.2007 do 23.6.2008 (229 dní) bola zamestnaná v Španielsku. Potom bola evidovaná v Španielsku na Úrade práce, čo je až dodnes, hoci je už cca 2 mesiace na Slovensku.
Za posledné 2 roky teda nemala nemocenské poistenie na SK, mala však nem.poist. v Španielsku (čo jej tu bude asi na nič), teda zatiaľ nesplňa 270 dni nemoc. poistenia.
Momentálne má ukončený 5. týždeň tehotenstva (ku 23.2.2009), na DNP sa prihlásila 20.2.2009 s min. vymeriavacím základom.
Moje otázky na vás:
1.) je šanca, že sa jej bude do 270 dní započítavať aj obdobie nem. poistenia v Španielsku?
2.) Môže stihnúť 270 dní DNP, teda je potrebné ich stihnúť do DŇA pôrodu alebo do termínu nástupu na materskú - t.j.6 týždňov pred termínom? (lebo to by nestihla...)
3.) Na Soc.poist. je povedali, že ak by chcela zmeniť vymeriavací základ na vyšší, tak podľa nového zákona tak môže spraviť až po 6 mesiacoch, je to pravda?
4.) Ak by dajme tomu stihla 270 dní, a vymeriavací základ zmenila na maximálny až po polroku (ak sa to nedá skôr), na akú výšku materskej by mala nárok?

Veľmi pekne ďakujem za váš čas a ochotu.
Čo sa týka toho zahraničného poistenia ... tuto je príklad (zo stránky SP - týka sa poistenia vo VB) http://www.socpoist.sk/starostlivost-o-dieta/1369s?prm2=4999
... doba by sa mala počítať.:confused:.... pre istotu si to overiť na SP
Čo sa týka DNP ... mala si sa prihlásiť z maxima ... teraz to už nezmeníš :mee:. .... materská by bola z minima.
Ale ...takéto by som navrhla riešenie: necháš si DNP z minima a pred materskou sa odhlásiš .. a na krátku dobu sa zamestnáš, samozrejme najlepšie s max VZ.:)
... Postup je už popísaný v tejto téme ....;)
brčko
25.02.09,20:27
Teraz som si to ratala, cize mne pokazde to bude robit tych 272 dni, lebo sme to ukoncili platit 23.11.07 a nie 25.11.07, ako som pisala...cize ak sa narodi skor, ci neskor, vzdy nam to bude robit tych 272 dni za posledne dva roky, ak to poistim od 25.2.09.Mam pravdu? Ratala som spravne?

no vidíš, že si to zvládla aj sama ;)
a aj porozumela!:)
teraz len nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov!
Katy a R
26.02.09,07:44
ahoj uz som sa bola dnes prihlasit :) Dufam,ze uz to len vide tak ako potrebujeme.Dakujem

.... ešteže tak ;):D:D:D.. keby si bola špekulovala, tak by z materskej nebolo nič!
IvetaH
27.02.09,15:14
Dobrý deň,
proísm vás o názor. Zamestnankyňa je tehotná, 5.3.2009 nástup na materskú.
Mám jej skončiť PP k 28.2.2009 a nový uzatvoriť od 1.3.2009 alebo stačí ak skončím PP k 2.3.2009 a nový uzatvorím od 3.3.2009?
Ide mi o sociálku, že dám odhlášku, to nie je problém, ale prihláška musí byť deň vopred. A dnes je piatok, zajtra je sobota. Tak ako podám prihlášku?
Ďakujem za radu
IvetaH
01.03.09,13:39
Ahoj, pomôže mi prosím niekto s tými dátumami?
saskia26
02.03.09,18:35
Pôvodca textu príspevku: saskia26 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t93378-p63-materska-2009-a.html#post961057)
Dobrý deň, kamarátka uzatvára nový pracovný pomer od 02.03.09 a nastupuje na MD 04.03.09. Hrubú mesačnú mzdu sme v zmluve určili 1004 €. Vypočítali sme mzdu za dva dni: 1004 € / 22 prac. dní v marci x odpracované 2 dni = 91,28 €.
Vymeriavací základ pre výpočet materskej bude 91,28 € / 2 dni = 45,64 - takže materská bude maximálna. Je to takto správne? Ďakujem.


jej Hm bude síce tých 91,28eur ale jej VZ za tie dva dni len 64,72eur (max.mesačný VZ 1003,09:31dní v marci x2dni trvania PP), takže na den = 32,36eur

brčko, takže nakoniec za dva odpracované dni sme dali VZ 132 €, takže potom bude vychádzať pre materskú maximum aj s rezervou, však? Ďakujem veľmi pekne!
brčko
02.03.09,19:32
hrubá mzda môže byť za tie dva dni 132eur, no VZ (ak ozaj PP začal 2.3.09) by mal byť len v takej sume, ako som už uviedla.
bosos
03.03.09,20:26
Dobry den.Prosim Vas o radu ako mame postupovat.Priatelka je v poslednom rocniku VS.V lete planuje otehotniet a tak by sa v maji prihlasila na DNP.Od jula by sa vsak este na tych par mesiacov chcela zamestnat.Ako by mohla ziskat max. materske?Zo zamestnania by urcite nedosiahla max.vymeriavaci zaklad.Dakujem za rady.
Jennys
03.03.09,21:08
Pekný deň
mňa by zaujímalo tiež ohľadom materskej. Momentálne som od júna 2006 na materskej takže materská mi končí už tento rok v júni. Plánujem otehotnieť tak marec apríl ale to len čiste teoreticky keďže neviem či sa to podarí. Som Od roku 2004 SZČO. Dva roky som odvody ani neplatila, pred plánovaným nástupom na terajšiu materskú som si platila dobrovoľné poistenie aby som mala maximálnu materskú. To mi aj vyšlo takže som pol roka dostávala maximum. Ako by som to mala urobiť teraz? Platím len povinné odvody a to tie najnižšie. Kedy si mám zvýšiť na dobrovoľné tak aby som potom mala maximálnu materskú. Predpokladám že ak by to vyšlo porodila by som do konca roka. Viem že sa to rátalo z predošlého roka teda vtedy mi vypočítavali maximum z 2005 a vlastne v 2006 som si to už dobrovoľne platiť nemusela ale teraz neviem či som to už neprešvihla. Ako je to teda? Ďakujem.
AVRIL
04.03.09,07:26
Prosim vas moze mi niekto poradit ako je to s nemocenskym poistenim pred nastupom na matersku dovolenku. Ako sa vypocita MD a ci vobec by som na nu mala narok v tomto pripade: 31.3.2009 mi skonci PP od 1.4.2009 by som bola PN do cca 30.5.2009 a potom od 1.6.2009 v evidencii uchadzacov o zamestnanie na UP. Ak by som otehotnela v tomto obdobi, tak mam narok na matersku, alebo len na rodicovsky prispevok? Na to, aby mi bola priznana MD by som musela byt poistena? Ak ano ako dlho. Som v tychto veciach laik, tak by som bola rada, ak by mi nejaka dobra dusa poradila. Vdaka.
Bella29
04.03.09,07:39
Prosim Vas o radu: do februara 2008 som bola zamestnankynou 10rokov, potom od marca do augusta 2008 som bola nezamestnana a od 1.septembra 2008 som SZCO. Od 1.oktobra som DNP a na matersku nastupujem 2.aprila 2009. Podmienku 26 tyzdnov splnam (sice natesno), ale nepotrebujem splnit aj 270 dni ako SZCO? Alebo sa tam zratava dokopy zamestnanecky pomer a SZCO a to mi ma dat spolu tych 270 dni? Dakujem za odpoved.
brčko
04.03.09,09:54
Prosim vas moze mi niekto poradit ako je to s nemocenskym poistenim pred nastupom na matersku dovolenku. Ako sa vypocita MD a ci vobec by som na nu mala narok v tomto pripade: 31.3.2009 mi skonci PP od 1.4.2009 by som bola PN do cca 30.5.2009 a potom od 1.6.2009 v evidencii uchadzacov o zamestnanie na UP. Ak by som otehotnela v tomto obdobi, tak mam narok na matersku, alebo len na rodicovsky prispevok? ak by si už nemala od ukončenia PP žiadne iné nem.poistenie, tak len na RP Na to, aby mi bola priznana MD by som musela byt poistena? áno alebo byť v ochr.dobe a mať potrebných aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ak ano ako dlho. Som v tychto veciach laik, tak by som bola rada, ak by mi nejaka dobra dusa poradila. Vdaka.

.
pozri v blogoch od p.Mihála
brčko
04.03.09,09:59
Prosim Vas o radu: do februara 2008 som bola zamestnankynou 10rokov, potom od marca do augusta 2008 som bola nezamestnana a od 1.septembra 2008 som SZCO. Od 1.oktobra som DNP a na matersku nastupujem 2.aprila 2009. Podmienku 26 tyzdnov splnam (sice natesno), ale nepotrebujem splnit aj 270 dni ako SZCO? Alebo sa tam zratava dokopy zamestnanecky pomer a SZCO a to mi ma dat spolu tych 270 dni? Dakujem za odpoved.

ku dnom dobrovolného nem.poistenia sa ti prirátajú dni ukončeného nem.poistenca zamestnanca, ktoré spadajú do dvoch rokov pred pôrodom, takže to splnaš. Tých 26týždnov máš tieš spnených, takže je to OK. Materské sa bude rátať z DNP z rozhodujúceho obdobia od 1.10.08 do 31.12.08.
Bella29
04.03.09,10:09
dakujem brcko. a este jednu otazku mam? nevadi, ze som bola v decembri 10 dni a tiez vo februari nejakych 8 dni PN. Neovplyvni mi to matersku?
brčko
04.03.09,10:19
dakujem brcko. a este jednu otazku mam? nevadi, ze som bola v decembri 10 dni a tiez vo februari nejakych 8 dni PN. Neovplyvni mi to matersku?

nie, ak to bolo počas trvania PP. Aj dni PN sa v takom prípade rátajú do dní NP, lebo NP trvá, len za obdobie PN nemusí zamestnávatel ani zamestnanec odvádzať poistné.
Bella29
04.03.09,10:42
PN som bola pocas DNP, nie ako zamestnanec predtym. A co som platila odvody pocas DNP pocas PN, to si mam pytat naspat od socialky?
macula
04.03.09,13:28
Ahojte,
aj ja by som poprosila o radu, lebo sestra bola 4 roky zamestnaná a teraz od 1.2.2009 zostala nezamestnaná. Plánuje v roku 2010 otehotnieť, oplatí sa jej dobrovolne pripoistiť?
brčko
04.03.09,17:33
PN som bola pocas DNP, nie ako zamestnanec predtym. A co som platila odvody pocas DNP pocas PN, to si mam pytat naspat od socialky?

Pri DNP je dôležité, či si z DNP poberala nemocenské, vtedy platiť DNP nemusíš a dni sa rátajú. A chceš preplatok vrátiť, musíš požiadať SP písomne o vrátenie.
brčko
04.03.09,17:37
Ahojte,
aj ja by som poprosila o radu, lebo sestra bola 4 roky zamestnaná a teraz od 1.2.2009 zostala nezamestnaná. Plánuje v roku 2010 otehotnieť, oplatí sa jej dobrovolne pripoistiť?

áno. Ak nebude už zamestnaná, tak jej stačí sa poistiť najneskôr v 8tt. Ak však chce mať aj prac.pomer napr. s nižšou mzdou a chcela by materské z DNP + nového zamestnania z maxima, tak je dôležité sa prihlásiť na DNP v dostatočnom predstihu pred otehotnením, aby stihla aspon 270dní z DNP do pôrodu. No a tiež v takom prípade je dôležíté aby nebola nezamestnaná viac ako 14, možno?15mesiacov.
TerryP
04.03.09,19:53
Dobrý deň,

Chcela by som sa opýtať, ako si mám vysvetliť ustanovenie zo zákona o sociálnom poistení, že zmenu VZ možno uskutočniť iba raz za 26 týždňov – vzťahuje sa to aj na odhlásenie a nové prihlásenie z iného VZ ? Ide o to, že si už dlhodobejšie platím DNP, lebo som mala niekoľko detí za sebou, a tak som to vždy zmeny použila na zvýšenie VZ a vyššie materské. Teraz platím už asi rok DNP z minima a som tehotná – k 28.2.2009 som sa odhlásila z poistenia. Termín pôrodu mám 26.10.2009, a na materskú by som mala nastúpiť 14.9.2009. Chcela by som sa teraz prihlásiť z maxima na DNP a platiť ho 26 týždňov vcelku, aby som mala maximálne materské. Len neviem, či nové prihlásenie sa nebude posudzovať ako zmena VZ (pretože do 28.2.2009 som mala poistenie z minima 8900 Sk, a od marca 2009 by som mala poistenie z maxima), a teda neumožní mi SP toto vykonať. Prosím preto súrne o radu, ako si mám toto ustanovenie vysvetliť.
TerryP
04.03.09,19:54
Dobrý deň.

Chcela by som sa opýtať, ako si mám vysvetliť ustanovenie zo zákona o sociálnom poistení, že zmenu VZ možno uskutočniť iba raz za 26 týždňov – vzťahuje sa to aj na odhlásenie a nové prihlásenie z iného VZ ? Ide o to, že si už dlhodobejšie platím DNP, lebo som mala niekoľko detí za sebou, a tak som to vždy zmeny použila na zvýšenie VZ a vyššie materské. Teraz platím už asi rok DNP z minima a som tehotná – k 28.2.2009 som sa odhlásila z poistenia. Termín pôrodu mám 26.10.2009, a na materskú by som mala nastúpiť 14.9.2009. Chcela by som sa teraz prihlásiť z maxima na DNP a platiť ho 26 týždňov vcelku, aby som mala maximálne materské. Len neviem, či nové prihlásenie sa nebude posudzovať ako zmena VZ (pretože do 28.2.2009 som mala poistenie z minima 8900 Sk, a od marca 2009 by som mala poistenie z maxima), a teda neumožné mi SP toto vykonať. Prosím preto súrne o radu, ako si mám toto ustanovenie vysvetliť.
Katy a R
05.03.09,06:57
Dobrý deň.

Chcela by som sa opýtať, ako si mám vysvetliť ustanovenie zo zákona o sociálnom poistení, že zmenu VZ možno uskutočniť iba raz za 26 týždňov – vzťahuje sa to aj na odhlásenie a nové prihlásenie z iného VZ ? Ide o to, že si už dlhodobejšie platím DNP, lebo som mala niekoľko detí za sebou, a tak som to vždy zmeny použila na zvýšenie VZ a vyššie materské. Teraz platím už asi rok DNP z minima a som tehotná – k 28.2.2009 som sa odhlásila z poistenia. Termín pôrodu mám 26.10.2009, a na materskú by som mala nastúpiť 14.9.2009. Chcela by som sa teraz prihlásiť z maxima na DNP a platiť ho 26 týždňov vcelku, aby som mala maximálne materské. Len neviem, či nové prihlásenie sa nebude posudzovať ako zmena VZ (pretože do 28.2.2009 som mala poistenie z minima 8900 Sk, a od marca 2009 by som mala poistenie z maxima), a teda neumožné mi SP toto vykonať. Prosím preto súrne o radu, ako si mám toto ustanovenie vysvetliť.

Berie sa do úvahy dátum, kedy si si naposledy stanovila výšku VZ .... Ak od vtedy už uplynulo 6 mesiacov, môžeš sa podľa mňa prihlásiť s max VZ.
jamaat
05.03.09,12:07
Dobrý deň, ahoj. Potrebujem sa uistiť, aby som nespravila nejakú blbosť. Som SZČO aj zamestnanec. Zamestnaná som od januára 2009 a budem na PN až do materskej. Ide mi o to, či má nejaký vplyv na výpočet materského, keď pozastavím činnosť SZČO až po nástupe na materskú? Zamestnala som sa len kvôli tomu, aby som dosiahla maximálnu materskú, keďže ako SZČO som platila odvody len z minima. Za posledné 2 roky mám však splnenú podmienku 270 dní poistenia aj ako SZČO, aj ako zamestnanec.
Ďakujem.
zdenka33333
05.03.09,13:21
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť. Som SZČO od 10/2006 - odvtedy si platím zdravotné poistenie, od 7/2007 som si platila povinné sociálne poistenie, a od 09/2007 som si platila aj dobrovoľné sociálne poistenie. Nárok na MD som mala, ale končí mi a neviem sa rozhodnúť ohľadne pozastavenia živnosti počas RD. Počas materskej som nemala príjem, za každú odvedenú prácu si faktúrujem /ale nakoľko pracujem aj pre poisťovňu, tak výnosy mi prichádzali a prichádzajú podľa zmlúv naďalej –ale sú to len , malé položky cca 1000,- Sk mesačne/. Teda nemám momentálne pozastavený výkon podnikania. Od 10.3.2009 mám nastúpiť na RD, ale nechcem prerušiť živnosť z dôvodu, že aj napriek živnosti sa plne môžem starať o dieťa, moja živnosť by bola obmedzená na cca 1 hod denne pri dieťati. Teraz od 1.1.2009 sa menili podmienky štátnej dávky rodičovského príspevku. Viem, ak chcem dávku 4750,- Sk, musím sa plne starať o dieťa do veku 3 rokov. Do akej výšky môžem mať príjem zo živnosti, aby som mohla byť oslobodená od platenia povinného sociálneho poistenia. Minulý rok som mala príjem od 1.1.2008-26.8.2008 minimum.
Chcela by som si trochu privyrobiť (o dieťa sa budem ďalej starať, nepôjde do žiadnych jaslí), len potrebovala by som zistiť, akým spôsobom by to bolo najlepšie, aby som z toho príjmu platila čo najmenej odvodov a daní. Budú to jednorazové náhodné príjmy a žiadne veľké sumy. Ja sama som rozmýšľala nad dohodou o vykonaní práce. Potrebovala by som zistiť, či musím v takomto prípade nahlasovať niečo do sociálnej a zdravotnej poisťovne a či musím vôbec niečo platiť (odvody), resp. nad akú sumu zárobku? Nad akú sumu sa momentálne podáva daňové priznanie?
Vie mi niekto poradiť?

Ďakujem veľmi pekne.
brčko
05.03.09,14:20
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť. Som SZČO od 10/2006 - odvtedy si platím zdravotné poistenie, od 7/2007 som si platila povinné sociálne poistenie, a od 09/2007 som si platila aj dobrovoľné sociálne poistenie. Nárok na MD som mala, ale končí mi a neviem sa rozhodnúť ohľadne pozastavenia živnosti počas RD. Počas materskej som nemala príjem, za každú odvedenú prácu si faktúrujem /ale nakoľko pracujem aj pre poisťovňu, tak výnosy mi prichádzali a prichádzajú podľa zmlúv naďalej –ale sú to len , malé položky cca 1000,- Sk mesačne/. Počas poberania materského nie je problém s poberaním príjmu zo SZčo ani s vykonávaním činnosti szčo. Teda nemám momentálne pozastavený výkon podnikania. Od 10.3.2009 mám nastúpiť na RD, ale nechcem prerušiť živnosť z dôvodu, že aj napriek živnosti sa plne môžem starať o dieťa, moja živnosť by bola obmedzená na cca 1 hod denne pri dieťati. Teraz od 1.1.2009 sa menili podmienky štátnej dávky rodičovského príspevku. Viem, ak chcem dávku 4750,- Sk, musím sa plne starať o dieťa do veku 3 rokov. nemôžeš byť zárobkovo činná, tj. ak chceš mať nárok na RP (4780) treba pozastaviť alebo zrušiť živnosť Do akej výšky môžem mať príjem zo živnosti, aby som mohla byť oslobodená od platenia povinného sociálneho poistenia. Do 30.6.09 záleží výška odvodov od tvojich príjmov a ZD v r. 2007, nie roku 2008 ani 2009 (teda platia odvody, čo si začala platiť za obdobie od 1.7.08, ale samozrejme už najmenej z terajšej minim.mzdy) Až od 1.7.09 záleží od príjmu a ZD za r.2008. Minulý rok som mala príjem od 1.1.2008-26.8.2008 minimum.
Chcela by som si trochu privyrobiť (o dieťa sa budem ďalej starať, nepôjde do žiadnych jaslí), len potrebovala by som zistiť, akým spôsobom by to bolo najlepšie, aby som z toho príjmu platila čo najmenej odvodov a daní. Budú to jednorazové náhodné príjmy a žiadne veľké sumy. Ja sama som rozmýšľala nad dohodou o vykonaní práce. Potrebovala by som zistiť, či musím v takomto prípade nahlasovať niečo do sociálnej a zdravotnej poisťovne a či musím vôbec niečo platiť (odvody), resp. nad akú sumu zárobku? Nad akú sumu sa momentálne podáva daňové priznanie?
Vie mi niekto poradiť?

Ďakujem veľmi pekne.

Ak by si mala pozastavenú živnosť a vykonávala len prácu na dohodu a počas vykonávania práce na dohodu sa budeš starať o dieťa sama alebo napr. manžel, babka, tak budeš mať nárok na RP.
Z dohody sa odvádza len dan 19%, bud preddavková alebo zrážková, podla toho, či je suma do alebo nad 5000,-, a podla toho, či podpíšeš vyhlásenie a uplatníš si nezdanitelné minimum na seba, príp. bonus na dieťa.
Zo zdrav.poistenia sú dohody mimo prac.pomeru u osôb riadne sa starajúcich o dieťa do 6rokov celý kalend. rok, myslím vylúčené. Ako je to v prípade, ak si časť roka poistencom štátu ako osoba poberajúca materské a časť roka ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov neviem. Aj ked by som predpokladala, že ak dohoda bude už v čase riad.starostlivosti, tak by to nemusel byť problém s platením ZP. No bohužial neviem, v tomto prehlad nemám.

Ak by si živnosť nezrušila/neprerušila a budeš sa o dieťa starať sama, tak budeš mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 25% z RP t.j. cca 1195Sk mesačne.
brčko
05.03.09,14:27
Dobrý deň, ahoj. Potrebujem sa uistiť, aby som nespravila nejakú blbosť. Som SZČO aj zamestnanec. Zamestnaná som od januára 2009 a budem na PN až do materskej. Ide mi o to, či má nejaký vplyv na výpočet materského, keď pozastavím činnosť SZČO až po nástupe na materskú? Zamestnala som sa len kvôli tomu, aby som dosiahla maximálnu materskú, keďže ako SZČO som platila odvody len z minima. Za posledné 2 roky mám však splnenú podmienku 270 dní poistenia aj ako SZČO, aj ako zamestnanec.
Ďakujem.

Ak by si mala splnených 270dní nem.poistenia ZVLASť z povinného NP SZčo a ZVLašť zo zamestnania, tak ti vznikne nárok na materské z oboch týchto poistení a z dôvodu vzniku nároku na materské zo zamestnania netreba vôbec pozastavovať ani rušiť živnosť.

Ak však netrvá samotné trvajúce nem.poistenie zamestnanca do pôrodu aspon 270dní a nemáš ani iné ukončené nem.poistenie dva roky pred pôrodom, z ktorého dni by sa k trvajúcemu NP zamestnanca prirátali, tak je jediná možnosť ukončiť/prerušiť SZčo ešte pred nástupom na MD. Ak tak urobíš až po nástupe na MD, tak to na nároku/nenároku na materské z DNP už nič nezmeníš.
jamaat
05.03.09,15:41
Ak by si mala splnených 270dní nem.poistenia ZVLASť z povinného NP SZčo a ZVLašť zo zamestnania, tak ti vznikne nárok na materské z oboch týchto poistení a z dôvodu vzniku nároku na materské zo zamestnania netreba vôbec pozastavovať ani rušiť živnosť.

Ak však netrvá samotné trvajúce nem.poistenie zamestnanca do pôrodu aspon 270dní a nemáš ani iné ukončené nem.poistenie dva roky pred pôrodom, z ktorého dni by sa k trvajúcemu NP zamestnanca prirátali, tak je jediná možnosť ukončiť/prerušiť SZčo ešte pred nástupom na MD. Ak tak urobíš až po nástupe na MD, tak to na nároku/nenároku na materské z DNP už nič nezmeníš.
Mám 270 dní z každého zvlášť. Takže super. Ďakujem za odpoveď.
Jennys
06.03.09,06:36
Pekný deň
mňa by zaujímalo tiež ohľadom materskej. Momentálne som od júna 2006 na materskej takže materská mi končí už tento rok v júni. Plánujem otehotnieť tak marec apríl ale to len čiste teoreticky keďže neviem či sa to podarí. Som Od roku 2004 SZČO. Dva roky som odvody ani neplatila, pred plánovaným nástupom na terajšiu materskú som si platila dobrovoľné poistenie aby som mala maximálnu materskú. To mi aj vyšlo takže som pol roka dostávala maximum. Ako by som to mala urobiť teraz? Platím len povinné odvody a to tie najnižšie. Kedy si mám zvýšiť na dobrovoľné tak aby som potom mala maximálnu materskú. Predpokladám že ak by to vyšlo porodila by som do konca roka. Viem že sa to rátalo z predošlého roka teda vtedy mi vypočítavali maximum z 2005 a vlastne v 2006 som si to už dobrovoľne platiť nemusela ale teraz neviem či som to už neprešvihla. Ako je to teda? Ďakujem.
auctovnicka
07.03.09,20:05
Chcela by som Vas poprosit o radu, v roku 2008 v mesiaci januar som este poberala rodicovsky prispevok a od februara som SZCO. Je rodicovsky prispevok zdanitelny prijem?

Dakujem
ingak
07.03.09,20:53
Rodičovský príspevok je "sociálna dávka", neráta sa do zdaniteľného príjmu.
brčko
07.03.09,21:03
Pekný deň
mňa by zaujímalo tiež ohľadom materskej. Momentálne som od júna 2006 na materskej takže materská mi končí už tento rok v júni. Plánujem otehotnieť tak marec apríl ale to len čiste teoreticky keďže neviem či sa to podarí. Som Od roku 2004 SZČO. Dva roky som odvody ani neplatila, pred plánovaným nástupom na terajšiu materskú som si platila dobrovoľné poistenie aby som mala maximálnu materskú. To mi aj vyšlo takže som pol roka dostávala maximum. Ako by som to mala urobiť teraz? Platím len povinné odvody a to tie najnižšie. Kedy si mám zvýšiť na dobrovoľné tak aby som potom mala maximálnu materskú. Predpokladám že ak by to vyšlo porodila by som do konca roka. Viem že sa to rátalo z predošlého roka teda vtedy mi vypočítavali maximum z 2005 a vlastne v 2006 som si to už dobrovoľne platiť nemusela ale teraz neviem či som to už neprešvihla. Ako je to teda? Ďakujem.

Ak ti bude trvať k nástupu na MD povinné poistenie szčo, tak sa treba jednoznačne prihlásiť na DNP v dostatočnom predstihu pred otehotnením, aby si stihla aj z DNP zvlášť splniť podmienku "aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom". Nárok z každého nem.poistenia sa zistuje a ráta zvlášť. T.j. zvlášť z povinného NP SZčo a zvlášť z DNP.
auctovnicka
08.03.09,05:46
Velmi pekne dakujem za odpoved.
Jennys
08.03.09,08:27
Ak ti bude trvať k nástupu na MD povinné poistenie szčo, tak sa treba jednoznačne prihlásiť na DNP v dostatočnom predstihu pred otehotnením, aby si stihla aj z DNP zvlášť splniť podmienku "aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom". Nárok z každého nem.poistenia sa zistuje a ráta zvlášť. T.j. zvlášť z povinného NP SZčo a zvlášť z DNP.

Ďakuje pekne Brčko, takže to povinné poistenie k nástupu MD mi trvať bude určite. Takže keby som tento týždeň skočila do Soc. poisťovne že sa chcem dobrovoľne pripoistiť môžem si to dať ešte tak že spätne zaplatím za február alebo sa mi bude rátať až marec? Tých 270 dní sa ráta z každého poistenia zvlášť? lebo podmienku za posledné dva roky tých 270 dní by som splnila ale len v povinnom poistení. V dobrovoľnom je to tiež počítam zvlášť. Takže potom by som materskú dostávala maximálnu z dobrovoľného a tú minimálnu z povinného? Tak som to pochopila? To by nebolo zle len keby to tak aj vyšlo. Keď si budem platiť dobrovoľné koľko je to prosím teraz, teda koľko by som platila? Ale myslím tú maximálnu čiastku. Ešte raz ďakujem. A ešte sa chcem spýtať aby som si to ujasnila. Takže tá podmienka 270 dní za posledné dva roky sa ráta od pôrodu? a čo ak porodím skôr? Dcérka sa narodila o 6 týždňov skôr takže nástup na materskú som ani nestihla, narodila sa skôr ako bol nástup, je riziko že by sa to zopakovalo. Ako by to potom bolo v tomto prípade?
Ešte chcem dodať, že SZČO by som bola naďalej, neprerušila by som si živnosť.
Katy a R
09.03.09,10:47
Ďakuje pekne Brčko, takže to povinné poistenie k nástupu MD mi trvať bude určite. Takže keby som tento týždeň skočila do Soc. poisťovne že sa chcem dobrovoľne pripoistiť môžem si to dať ešte tak že spätne zaplatím za február alebo sa mi bude rátať až marec? Tých 270 dní sa ráta z každého poistenia zvlášť? lebo podmienku za posledné dva roky tých 270 dní by som splnila ale len v povinnom poistení. V dobrovoľnom je to tiež počítam zvlášť. Takže potom by som materskú dostávala maximálnu z dobrovoľného a tú minimálnu z povinného? Tak som to pochopila? To by nebolo zle len keby to tak aj vyšlo. Keď si budem platiť dobrovoľné koľko je to prosím teraz, teda koľko by som platila? Ale myslím tú maximálnu čiastku. Ešte raz ďakujem. A ešte sa chcem spýtať aby som si to ujasnila. Takže tá podmienka 270 dní za posledné dva roky sa ráta od pôrodu? a čo ak porodím skôr? Dcérka sa narodila o 6 týždňov skôr takže nástup na materskú som ani nestihla, narodila sa skôr ako bol nástup, je riziko že by sa to zopakovalo. Ako by to potom bolo v tomto prípade?
Ešte chcem dodať, že SZČO by som bola naďalej, neprerušila by som si živnosť.
Na NP sa nemôžeš prihlásiť spätne! Najskôr od toho dňa, keď "skočíš" do SP :D .... do pôrodu potom treba mať 270 dní poistenia. Čiže skoč tam čo najskôr;)
brčko
09.03.09,11:07
jannys, v tvojom prípade pre istotu treba teda po prihlásení na DNp ešte aspon dva cykly počkať. Inak sa môže stať, že do pôrodu ti nevyjde tých 270dní a potom by si z DNP nemala nárok na ŽIADNE materské, len z povinného NP szčo (t.j. z toho minima).
Lebo tvoje tehotenstvo pri prvom dieťati trvalo cca 40týž-6týžd. = 34týždnov = 238dní od "prvého dna posl.menštr."!!!, takže bacha na to!

Súhlasím s katy, dá sa prihlásiť najskôr odo dna, kedy donesieš prihlášku na SP.
Soffi
09.03.09,12:39
Dobrý den, potrebovala by som velmi poradit. Od 1.9. som SZCO a zároven od tohto dátumu si aj platím DNP, hned v tento den som nahodou aj otehotnela.Zaujimalo by ma viac informácií, na ktoré bohuzial od nasich soc. pracovnicok nenachadzam odpoved....
1. Od 01.06.06 do 31.05.2007 som bola zamestnana, medzitym som vsak vazne ochorela a od 10.11.06-10.11.2007 som bola na pN, nasledne som si od 1.2.2008 nasla zamestnanie kde som bola do 31.8.2008, potom som nastupila na zivnost....chcela by som vediet ci teda splnam poziadavku 270dni, co si myslim ze ano.

2. Vzhladom na diagnozu ktoru som prekonala musim na MD nastupit 8tt pred porodom, t.j. 01.04.2009, chcela by som vediet kedy by som si mohla zrusit zivnost, aby sa mi MD vypocitavala z DNP

3. DNP si platim z najvyssieho vymeriavacieho zakladu, od 01.09.2008, kolko mi teda vyjde MD, ak TP mám 25.5.2009? k 01.04. by som si chcela prestat platit DNP a zaroven nastupit na mD, a taktiez zrusit zivnost...Je to mozne?ako je to pre mna najvyhodnejsie?

Prosím Vás o vaše rady, pretože som už t z toho naozaj zufala kedze mi na socialke nikto nechce nic povedat..
brčko
09.03.09,12:44
soffi, už som ti odpovedala tu:
http://www.porada.sk/960419-post4.html

(to "asi nie" bola reakcia na tvoju poznámku, že to asi nebude také lahké zistiť )
Soffi
09.03.09,13:26
dakujem pekne, ale dost tomu nerozumiem.....takze ak pojdem k 1,4,na mD mozem si od tohto dna zaroven aj zrusit zivnost????a kolko mi vlastne vyjde MD????
lenlenka
10.03.09,06:51
Už sa to tu spomínalo, len si chcem byt 100% istá že tomu správne rozumiem. Som zamestnaná nepretržite v 1 firme. Termín pôrodu je 08/2009, takže DNP už nestíham. Ak by som ukončila k 01.07.09 PP a uzatvorila novy s max. VZ (alebo uzatvorím druhy PP u iného zamestnávateľa - ten by som ukončila po nástupe na materskú) aj tak nebudem mať max. výšku materskej? Poriešilo by mi to iba výšku PN?
katarina1805
11.03.09,13:26
Dobry den, som zamestnana 4 roky, hruba mzda 16 tisic, ale chcem mat max. matersku, zamestnam sa na cca: 14 dni u ineho zamestnavatela za max. vymeriavaci zaklad. Len druhy zamestnavatel sa boji ze o tri roky sa budem chciet vratit do zamestnania aj ked ma zamestnal le na 14 dni, da sa zamestnat na dobu urcitu a neporusit tym ziaden zakon? Alebo budem evidovana u noveho zamestnavatela 3 roky? Alebo ako ma postupovat. Za odpoved dakujem.
ajobs
11.03.09,18:45
Už sa to tu spomínalo, len si chcem byt 100% istá že tomu správne rozumiem. Som zamestnaná nepretržite v 1 firme. Termín pôrodu je 08/2009, takže DNP už nestíham. Ak by som ukončila k 01.07.09 PP a uzatvorila novy s max. VZ (alebo uzatvorím druhy PP u iného zamestnávateľa - ten by som ukončila po nástupe na materskú) aj tak nebudem mať max. výšku materskej? Poriešilo by mi to iba výšku PN?

Ako dlho si zamestnaná vo firme ? Ak to bude aspoň 270 dní k 30.6.2009, potom v tento deň treba ukončiť PP, a od 1.7.2009 treba uzatvoriť nový PP s mesačným VZ 1085 €. Výška všetkých nemocenských dávok (nemocenské, materské, ošetrovné) z tohto PP bude maximálna už od 2.7.2009.
ajobs
11.03.09,18:50
Dobry den, som zamestnana 4 roky, hruba mzda 16 tisic, ale chcem mat max. matersku, zamestnam sa na cca: 14 dni u ineho zamestnavatela za max. vymeriavaci zaklad. Len druhy zamestnavatel sa boji ze o tri roky sa budem chciet vratit do zamestnania aj ked ma zamestnal le na 14 dni, da sa zamestnat na dobu urcitu a neporusit tym ziaden zakon? Alebo budem evidovana u noveho zamestnavatela 3 roky? Alebo ako ma postupovat. Za odpoved dakujem.

Kedy plánuješ tehotenstvo alebo kedy máš TP ?
Ak len plánuješ, tak treba vymyslieť niečo iné, 14 dní u iného zamestnávateľa nestačí, ak neukončíš u prvého zamestnávateľa PP. Je potrebné aj u druhého zamestnávateľa dosiahnuť 270 dní nemocenského poistenia. Výhodnejšie v tomto prípade je prihlásiť sa na dobrovoľné nemocenské poistenie a platiť ho aspoň 270 dní.
katarina1805
11.03.09,19:53
[quote=ajobs;981116]Kedy plánuješ tehotenstvo alebo kedy máš TP ?
Ak len plánuješ, tak treba vymyslieť niečo iné, 14 dní u iného zamestnávateľa nestačí, ak neukončíš u prvého zamestnávateľa PP. Je potrebné aj u druhého zamestnávateľa dosiahnuť 270 dní nemocenského poistenia. Výhodnejšie v tomto prípade je prihlásiť sa na dobrovoľné nemocenské poistenie a platiť ho aspoň 270 dní.[/quote

Na matersku mam ist 15. jula. Ja chcem ukoncit PP u prveho zamestnavatela, a prihlasit sa k druhemu zamestnavat., ale ci je mozne sa u druheho zamestnat len na dobu urcitu, aby som si nemohla narokovat po troch rokoch na zemestnanie u druheho zamestnavatela.
troppapple
12.03.09,10:32
Dobry den, mam par postrehov a otazok
Pred casom som sem pisala. som SZCO a aby som si zvysila matersku tak som sa zamestnala od 1.2.2009 a na matersku som nastupila 23.02. V poistovni vo Zvolene to bolo uplne v pohode (nie vsetky pracovnicky su nepristupne), kedze som si uplatnila MD aj zo zamestnania (priratali mi DNP z 07/07-07/08) aj zo zivnosti. Zivnost som neprerusila.
Inak registracny list FO kvoli dochodkovemu pisteniu, ako tu pisala v prispevku 596 Brcko, som neodovzdavala. To bude treba teda az po ukonceni MD. Ale manzelovi zatial nedali na SP, kedze ja lezim, ani ziadnu cast A kvoli II.pilieru ani nic podobne, tak neviem to pride asi az po priznani MD od SP postou...?
Teraz sa chcem popytat:
Kedy je najlepsie rozviazat prac.pomer?
Kedze este podnikam, uz som to tu citala, ale chcem sa uistit. Mozem bez problemov podnikat aj pocas MD? Ktory zakon o tom hovori zivnostensky alebo o soc. poisteni?
Ked pojdem na RD tak musim zivnost pozastavit alebo uplne zrusit ak chcem dostat rodicovsky prispevok. A poskytnutie prispevku pre SZCO mamicky neplati, ak dieta chodi do skolky alebo ma opatrovatelku, rovnako ako u zamestnanych mamiciek?
leka
12.03.09,13:24
... uf, je to tazky jazyk. prislo mi dnes rozhodnutie ohladom osetrovneho.
Od r. 2004 je SZCO - platca z minima
od 17.12.2008 DPO (22119 Sk)
5.2.09 - xx OCR (na dceru)
no a im v SP vysiel denny VZ 18,6649 eur. Ako na to prisli :confused:, je to spravne?
svajdova
12.03.09,13:54
Dobrý deň, aj ja mám podobnú dilemu,
od 11/2008 si platím nemocenské z maximálneho vymeriavacieho základu 1330sk a nejako som v januári otehotnela. aj keď sme si to plánovali až na leto. Termín pôrodu mám na polovicu 09/2009. Ak pojde všetko tak ako má byť mám nárok namaterskú? Do septembra to vychádza, že budem platiť Cca 11. mesiacov. A mám si ísť teraz znížiť nemocenské na minimum? Počítať by sa to malo ak som dobre pochopila z minulého roku- ale neviem či stačí , že tam som platila maximum len 2mesiace.

za pomoc ďakujem
leka
12.03.09,14:21
... uf, je to tazky jazyk. prislo mi dnes rozhodnutie ohladom osetrovneho.
Od r. 2004 je SZCO - platca z minima
od 17.12.2008 DPO (22119 Sk)
5.2.09 - xx OCR (na dceru)
no a im v SP vysiel denny VZ 18,6649 eur. Ako na to prisli :confused:, je to spravne?

neviem, ci som to napisala jasne - do 16.12. bolo len platca z minima, od 17.12. sa pridalo DPO a spolu to tvori max. VZ. neviem, ako mi ten denny VZ vyratali, ci sa mam odvolat. Dakujem
brčko
12.03.09,14:33
Dobrý deň, aj ja mám podobnú dilemu,
od 11/2008 si platím nemocenské z maximálneho vymeriavacieho základu 1330sk a nejako som v januári otehotnela. aj keď sme si to plánovali až na leto. Termín pôrodu mám na polovicu 09/2009. Ak pojde všetko tak ako má byť mám nárok namaterskú? Do septembra to vychádza, že budem platiť Cca 11. mesiacov. A mám si ísť teraz znížiť nemocenské na minimum? Počítať by sa to malo ak som dobre pochopila z minulého roku- ale neviem či stačí , že tam som platila maximum len 2mesiace.

za pomoc ďakujem

stačí, ak si mala max.VZ v rozhodujúcom obdbobí, aj ked je to len 2mesiace. Zmenu podať môžeš, no až po uplynutí aspon 6mesiacov od prihlásenia. Skôr to už možné nie je. Platí to od 1.1.09.
brčko
12.03.09,14:36
... uf, je to tazky jazyk. prislo mi dnes rozhodnutie ohladom osetrovneho.
Od r. 2004 je SZCO - platca z minima
od 17.12.2008 DPO (22119 Sk)
5.2.09 - xx OCR (na dceru)
no a im v SP vysiel denny VZ 18,6649 eur. Ako na to prisli :confused:, je to spravne?

sedí
DVZ (Povinn.NP szčo) = 8100x12mesiacov :366dní
Pravdep.DVZ (DNP) = 295,5 :30

z DNP si nesplnila podmienku aspon 26týždnov od prihlásenia do vzniku očr, takže sa dávka nerátala zo skutoč.VZ v rozhod.období ale len z pravdepobdobného vymer.základu

takže mne to vyšlo cca ako nim. Možno si mala nejakú PN alebo očr alebo inak zaokrúhlujem.
svajdova
12.03.09,14:51
Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Dobrý deň, aj ja mám podobnú dilemu,
od 11/2008 si platím nemocenské z maximálneho vymeriavacieho základu 1330sk a nejako som v januári otehotnela. aj keď sme si to plánovali až na leto. Termín pôrodu mám na polovicu 09/2009. Ak pojde všetko tak ako má byť mám nárok namaterskú? Do septembra to vychádza, že budem platiť Cca 11. mesiacov. A mám si ísť teraz znížiť nemocenské na minimum? Počítať by sa to malo ak som dobre pochopila z minulého roku- ale neviem či stačí , že tam som platila maximum len 2mesiace.

za pomoc ďakujem
leka
12.03.09,15:21
sedí
DVZ (Povinn.NP szčo) = 8100x12mesiacov :366dní
Pravdep.DVZ (DNP) = 295,5 :30

z DNP si nesplnila podmienku aspon 26týždnov od prihlásenia do vzniku očr, takže sa dávka nerátala zo skutoč.VZ v rozhod.období ale len z pravdepobdobného vymer.základu

takže mne to vyšlo cca ako nim. Možno si mala nejakú PN alebo očr alebo inak zaokrúhlujem.
... a preco 295,5 :30?
Pravdep. DVZ vychadza z minima?
brčko
12.03.09,16:16
... a preco 295,5 :30?
Pravdep. DVZ vychadza z minima?

áno, vid zákon o sociálnom poistení § 57 ods.2, príp. aj ods.1 písm.c)
lenlenka
13.03.09,09:17
Ako dlho si zamestnaná vo firme ? Ak to bude aspoň 270 dní k 30.6.2009, potom v tento deň treba ukončiť PP, a od 1.7.2009 treba uzatvoriť nový PP s mesačným VZ 1085 €. Výška všetkých nemocenských dávok (nemocenské, materské, ošetrovné) z tohto PP bude maximálna už od 2.7.2009.
Podmienku 270 dni splnam som zamestnana viac ako 3 r. len môj VZ je 756 €, nerada by som rusila tento PP pretoze neviem ci by zamestnavatel podpisal PP na dobu neurcitu, ale ak by som uzatvorila od toho 01.07.09 dalsi PP (u ineho zamest.) s mes. VZ 1085 € do RO pre matersku by sa ratalo aj z toho druheho PP, chapem to spravne?
brčko
13.03.09,09:26
lenlenka,
materské by sa rátalo z prvého PP. Z druhého nesplnaš podmienku aspon 270dní ...
lenlenka
13.03.09,09:41
lenlenka,
materské by sa rátalo z prvého PP. Z druhého nesplnaš podmienku aspon 270dní ...
dakujem
7lienka
13.03.09,09:52
lenlenka,
materské by sa rátalo z prvého PP. Z druhého nesplnaš podmienku aspon 270dní ...

nerátalo by sa z posledného rozhodného obdobia? Podľa mňa ano. Ak čítam nejaké staršie príspevky tiež tak chápem.
Veď podmienku 270 dní spĺňa, to neznamená, že musí byť u posledného zamestnávateľa.
Opravte ma ak sa mýlim
vaneta
13.03.09,09:54
Môj problem: Od r. 2006 do 03/2009 som bola zamestnana. Od 4/09 budem SZCO. Kedže v lete plánujem babätko, prosím poradte, čo by bolo pre mna výhodne. Prihlásiť sa ako dobrovolny platiteľ na nemocenske poistenie, len neviem aky vymeriavací zaklad si tam dať, ked teraz sa to dá zmeniť iba raz za 6 mesiacov. Najskôr z minima a potom si zmeniť na maximum, alebo ako? Priznam sa čitala som tie prispevky ale nerozumiem.
7lienka
13.03.09,10:06
nerátalo by sa z posledného rozhodného obdobia? Podľa mňa ano. Ak čítam nejaké staršie príspevky tiež tak chápem.
Veď podmienku 270 dní spĺňa, to neznamená, že musí byť u posledného zamestnávateľa.
Opravte ma ak sa mýlim


:eek:
brčko
13.03.09,11:52
nerátalo by sa z posledného rozhodného obdobia? Podľa mňa ano. Ak čítam nejaké staršie príspevky tiež tak chápem.
Veď podmienku 270 dní spĺňa, to neznamená, že musí byť u posledného zamestnávateľa.
Opravte ma ak sa mýlim

ak by neukončila predchádzajúci PPč.1, tak nemá žiadne "ukončené" nemocenské poistenie, z ktorého dni NP by sa prirátali k trvajúcemu NP/PP č.2. A kedže PPč.1 by trval k nástupu na MD a tiež PPč.2 by trval k nástupu na MD, tak by splnala podmienku aspon 270dní ... len z PPč.1.

Ak by PPč.1 ukončila (najlepšie pred vznikom PPč.2, z dôvodu maximálnych vym.základov), tak by sa jej dni NP z tohto "ukončeného" NP prirátali ku dnom trvajúceho NP/PP č.2.

Takýto je postup podla výkladu SP (v samotnom zákone o sociálnom poistení to však nenájdeš).
7lienka
13.03.09,12:15
ak by neukončila predchádzajúci PPč.1, tak nemá žiadne "ukončené" nemocenské poistenie, z ktorého dni NP by sa prirátali k trvajúcemu NP/PP č.2. A kedže PPč.1 by trval k nástupu na MD a tiež PPč.2 by trval k nástupu na MD, tak by splnala podmienku aspon 270dní ... len z PPč.1.

Ak by PPč.1 ukončila (najlepšie pred vznikom PPč.2, z dôvodu maximálnych vym.základov), tak by sa jej dni NP z tohto "ukončeného" NP prirátali ku dnom trvajúceho NP/PP č.2.

Takýto je postup podla výkladu SP (v samotnom zákone o sociálnom poistení to však nenájdeš).

Chápem Ťa správne: ak ukončí PPč.1 a vznikne jej PPč.2 tak sa bude vyrátavať z posledného rozhodného obdobia, ano?
pandula
13.03.09,13:28
ahojte, chcela by som sa spýtať na jednu vec ohľadom dôchodkového poistenia - už som skoro 2 roky na materskej(teda už rodičovskej) dovolenke. Viem, že po pôrode bol muž osobne v soc.poisťovni zobrať nejaké papiere - rodný list. Neviem však, či sa tým pádom vyriešilo aj dôchodkové poistenie. Teraz mi kamarátka hovorila, že si to po novom zahlasuje zamestnanec sám... Tak teraz neviem, či som niečo neprepásla :-(
brčko
13.03.09,13:48
ahojte, chcela by som sa spýtať na jednu vec ohľadom dôchodkového poistenia - už som skoro 2 roky na materskej(teda už rodičovskej) dovolenke. Viem, že po pôrode bol muž osobne v soc.poisťovni zobrať nejaké papiere - rodný list. Neviem však, či sa tým pádom vyriešilo aj dôchodkové poistenie. Teraz mi kamarátka hovorila, že si to po novom zahlasuje zamestnanec sám... Tak teraz neviem, či som niečo neprepásla :-(

ak myslíš tým " bol zobrať v SP", že odniesol do SP len rodný list dieťaťa na odd.nemoc.dávok a nič iné, tak tým dôch.poistenie nie je vybavené. Na to bolo treba podať prihlášku na reg.liste fyz.osoby + vyhlásenie ... a neviem či aj oznámenie o sporitelovi už bolo treba, ak si v II.piliery. Zájdi osobne na SP a si to radšej over, ak nemáš dôch.poistenie, tak hned podaj prihl.. Zober si rod.list dieťaťa a všetko si nechaj radšej prefotiť a potvrdiť prevzatie. Bohužial spätne sa už prihlásiť nedá, len odo dna, kedy prihláašku podáš.
7lienka
13.03.09,14:29
brčko, dík
čítam to tu okolo tej materskej (máme dosť zamestnancov) aby som niekomu neporadila zle.
Ale teraz už aj sebe.... tiež by som to chcela tak spraviť - prerušiť RO, potom nové a v juny nastúp na MD..... Dúfam, že to bude v pohode
vaneta
13.03.09,14:51
a kde by som našla výklad k zákonu o SP? je to ťažké, na niečo sa pripraviť ked v zákone to nie je a výklad je nedostupný.......
ajobs
13.03.09,15:10
a kde by som našla výklad k zákonu o SP? je to ťažké, na niečo sa pripraviť ked v zákone to nie je a výklad je nedostupný.......

Výklad k zákonu nie je návod na konkrétne použitie - ak nerozumieš základným zásadám nemocenského poistenia. Ak by si prečítala pozorne túto tému, tak by si vedela, čo máš urobiť.....
hlucia
13.03.09,15:11
Ja by som sa chcela spýtať, som po rodičovskej dovolenke, dieťa má 3 roky, už 2 mesiace pracujem a 14.júna mám termín pôrodu, dĺžku 270dní spĺňam, pred rodičovskou dovolenkou a aj teraz pracujem u svojho manžela a chcela by som dosiahnuť maximálnu materskú, len neviem kedy mám uskutočniť odhlášky z poisťovní a následné prihlášky, nástup na MD je 30.4. 2008, chcem vás poprosiť o radu kedy stačí odhlásiť z poisťovní a aký mám uviesť vymeriavací základ pre max. materskú. ďakujem pekne
ajobs
13.03.09,15:13
Môj problem: Od r. 2006 do 03/2009 som bola zamestnana. Od 4/09 budem SZCO. Kedže v lete plánujem babätko, prosím poradte, čo by bolo pre mna výhodne. Prihlásiť sa ako dobrovolny platiteľ na nemocenske poistenie, len neviem aky vymeriavací zaklad si tam dať, ked teraz sa to dá zmeniť iba raz za 6 mesiacov. Najskôr z minima a potom si zmeniť na maximum, alebo ako? Priznam sa čitala som tie prispevky ale nerozumiem.

Ak ešte nie si tehotná, tak sa prihlás na DNP - podľa toho, kedy tehotenstvo plánuješ buď z minima (295,50 €) alebo z maxima (1003,09 €).
ajobs
13.03.09,15:18
Ja by som sa chcela spýtať, som po rodičovskej dovolenke, dieťa má 3 roky, už 2 mesiace pracujem a 14.júna mám termín pôrodu, dĺžku 270dní spĺňam, pred rodičovskou dovolenkou a aj teraz pracujem u svojho manžela a chcela by som dosiahnuť maximálnu materskú, len neviem kedy mám uskutočniť odhlášky z poisťovní a následné prihlášky, nástup na MD je 30.4. 2008, chcem vás poprosiť o radu kedy stačí odhlásiť z poisťovní a aký mám uviesť vymeriavací základ pre max. materskú. ďakujem pekne


Ukončenie PP 26.4.2009, nový PP od 27.4.2009, maximálny VZ 1003,09 € = nová mzda. Za 3 dni nového PP bude tvoja mzda 101 €.
hlucia
13.03.09,15:25
Stačí zaplatiť iba za 3 dni?
troppapple
13.03.09,15:28
Dobry den, mam par postrehov a otazok
Pred casom som sem pisala. som SZCO a aby som si zvysila matersku tak som sa zamestnala od 1.2.2009 a na matersku som nastupila 23.02. V poistovni vo Zvolene to bolo uplne v pohode (nie vsetky pracovnicky su nepristupne), kedze som si uplatnila MD aj zo zamestnania (priratali mi DNP z 07/07-07/08) aj zo zivnosti. Zivnost som neprerusila.
Inak registracny list FO kvoli dochodkovemu pisteniu, ako tu pisala v prispevku 596 Brcko, som neodovzdavala. To bude treba teda az po ukonceni MD. Ale manzelovi zatial nedali na SP, kedze ja lezim, ani ziadnu cast A kvoli II.pilieru ani nic podobne, tak neviem to pride asi az po priznani MD od SP postou...?
Teraz sa chcem popytat:
Kedy je najlepsie rozviazat prac.pomer?
Kedze este podnikam, uz som to tu citala, ale chcem sa uistit. Mozem bez problemov podnikat aj pocas MD? Ktory zakon o tom hovori zivnostensky alebo o soc. poisteni?
Ked pojdem na RD tak musim zivnost pozastavit alebo uplne zrusit ak chcem dostat rodicovsky prispevok. A poskytnutie prispevku pre SZCO mamicky neplati, ak dieta chodi do skolky alebo ma opatrovatelku, rovnako ako u zamestnanych mamiciek?

Mozem poprosit o odpovede? :)
nie je to take surne ale kvoli zivnosti pocas MD by som si chcel byt ista.
Dakujem
ajobs
13.03.09,15:28
Stačí zaplatiť iba za 3 dni?

Ak spĺňaš podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch, tak potom áno.
hlucia
13.03.09,15:30
Ďakujem pekne za odpoveď.
Farks
15.03.09,16:13
Pekný večer. Chcela by som sa spýtať ohľadom nároku na materské. Kamarátka má splnenú podmienku 27O dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Toho času je dva týždne nezamestnaná evidovaná na úrade práce. Moja otázka znie, či má nárok na materskú v prípade, že sa teraz zamestná? Pravdepodobne je v 6. týždni tehotenstva. A či ju nejako ovplyvní aj situácia, že nastúpi na rizikové. Podľa mňa, v prípade, že sa zamestná, keď aj na pár dní s max. VZ by mala mať nárok na PN, následne aj na materskú.

Ďakujem.
brčko
15.03.09,17:57
Pekný večer. Chcela by som sa spýtať ohľadom nároku na materské. Kamarátka má splnenú podmienku 27O dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Toho času je dva týždne nezamestnaná evidovaná na úrade práce. Moja otázka znie, či má nárok na materskú v prípade, že sa teraz zamestná? Pravdepodobne je v 6. týždni tehotenstva. A či ju nejako ovplyvní aj situácia, že nastúpi na rizikové. Podľa mňa, v prípade, že sa zamestná, keď aj na pár dní s max. VZ by mala mať nárok na PN, následne aj na materskú.

Ďakujem.

ak je len 2týždne nezamestnaná, tak je pravdepodobne ešte v ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia, ktoré je pre netehotné v čase ukončenia PP 42kalend.dni (ak nem.poistenie netrvalo kratšie) a pre tehotné 6mesiacov. Takže nárok na nemocenské by mala mať ešte z toho ukončeného zamestnania.

Ale ak chce mať s istotou nárok aj na materské, tak jej PP by mal trvať aspon cca do 11týž.tehotenstva, aby potom bola v ochr.lehote 6mesiacov v čase nástupu na MD. Alebo samozrejme je lepšie, ak PP trvá. Samozrejme okrem toho musí byť splnená podmienka aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch "pred pôrodom". Ak túto podmienku má splnenú už teraz, tak nárok na materské zo zamestnania by mala mať.

A áno, ak sa teraz zamestná na pár dní, nastúpi na PN a následne v ochrannej lehote na MD, tak by mala mať nárok na materské za vyššie spomenutých podmienok.
petko31
16.03.09,10:48
Dobrý deň. Potreboval ba som poradiť s nemocenskou. Manželka je zamestnaná a je aj dobrovoľné nemocensky poistená osoba. Teraz jej skončila PN a peniaze dostala len zo zamestnania. Asi sme spravili chybu, lebo sme do sociálnej nezaniesli potvrdenie od lekárky . Manželka už pracuje a tak by som chcel poradiť,či sa dá aj spätne od sociálnej uplatniť nárok na časť pn z dobrovoľného poistenia? Poistený sme pre materskú,tak preto to píšem sem .Ďakujem za každú radu. Dovidenia.
lien1
16.03.09,12:15
Mám na vás veľkú prosbu toiž potrebujem radu.
Takto som DNP od 8.5.2008 z minima som platila 2 mesiace a od 5.7.2008 som sa odhlásila a znovu prihlásila z maxima a z maxima som platila do 1.2.2009 potom som len nahlásila zmenu a zaplatila z minima ale od 20.2.2009 som na rizikovom a vymeriavaci základ na deň mi vyšiel 414sk teda 13,74EUR ešte na PN som ako nezamestnaná môže to mať nejaký súvis.
brčko
16.03.09,13:20
Mám na vás veľkú prosbu toiž potrebujem radu.
Takto som DNP od 8.5.2008 z minima som platila 2 mesiace a od 5.7.2008 som sa odhlásila a znovu prihlásila z maxima a z maxima som platila do 1.2.2009 potom som len nahlásila zmenu a zaplatila z minima ale od 20.2.2009 som na rizikovom a vymeriavaci základ na deň mi vyšiel 414sk teda 13,74EUR ešte na PN som ako nezamestnaná môže to mať nejaký súvis.

a mala si v období od 5.7.08 do 31.12.08 aj iné nem.poistenie, napr. prac.pomer? Ak áno, s akým VZ/hrubou mzdou?
lien1
17.03.09,06:33
Bohužial bola som na rodičovskej dovolenke s prvým synom a nebola som už nijak poistena nie som si istá takýto vymeriavací základ na deň budem mať stále alebo, len prvých 10 dní totiž ratála som s vyžšou sumou kedže som po zdvihnutí minimálnej mzdy platila 44,10EUR a predtým 1239sk.
Ďakujem za odpoveď toiž ideme brať úver tak mám trochu stach aby to vyšlo
mondes
17.03.09,10:50
Mám klienta, ktorý si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku aj na manželku, ktorá poberá rodičovský príspevok. Na materskú išla hneď po ukončení školy. Moja otázka znie: Má nárok na materskú, alebo hneď po narodení dieťaťa mala rodičovský príspevok? Môže si uplatniť manžel celú čiastku na manželku, alebo musí odpočítať prvý polrok od narodenia dieťaťa. Podľa môjho názoru má nárok na odpočet celej čiastky, ale prosím o potvrdenie. Veľká vďaka.
calawen
17.03.09,10:59
Ak som správne pochopila obsah tejto témy, tak má nárok na nezdaniteľnú čiastku na manželku v trvaní od sobáša mínus jej príjmy. Medzi príjmy sa ráta aj samotná materská, rodičovský príspevok už nie...
valca11
17.03.09,13:50
Pekný deň, potrebovala by som poradiť.
Od 12/08 som nezamestnaná, PP trval 9 mes. Od 11/08 som si platila DNP z max. VZ, od januára si platím z min. Lenže akosi sa nám nedarí a už nestíham ísť na MD v tomto roku. Poraďte mi prosím, kedy si mám zvýšiť VZ, aby som dostávala max. materskú..... Mám v tom veľký chaos.... Keby som išla na MD v tomto roku 09, tak by mi vyšla max. materská. Ale v roku 2010, by som mala min., kedže si teraz platím z min.
1.Ak by som sa v júni odhlásila a následne prihlásila z max.VZ, dokázala, by sa z toho vykúzliť max. materská v r.2010???? 2.Alebo by bolo jednoduchšie počkať až budem tehotná (do 8tt), a vtedy sa odhlásiť a znova prihlásiť z max.VZ???? ale čo ak to bude skôr ako v júni a zmenu môžem robiť raz za 6 mes.?
brčko
17.03.09,14:02
Bohužial bola som na rodičovskej dovolenke s prvým synom a nebola som už nijak poistena nie som si istá takýto vymeriavací základ na deň budem mať stále alebo, len prvých 10 dní totiž ratála som s vyžšou sumou kedže som po zdvihnutí minimálnej mzdy platila 44,10EUR a predtým 1239sk.
Ďakujem za odpoveď toiž ideme brať úver tak mám trochu stach aby to vyšlo

Tak v tomto mi niečo nehrá.
Takže nie si zamestnaná a poberáš rodič.príspevok.
Priebeh tvojich nem.poistení:

8.5.08-5.7.08 (59dní) DNP z VZ 8100,-Sk
6.7.08 - doteraz DNP z VZ 30219,-/1003,09eur
t.j. mesačné poistné 1329,-Sk (nie 1239?)/44,1eur
t.j. od 6.7.08 do 19.2.09 (lebo 20.2.09 si PN rizik.tehotenstvo) = 229dní/32týžd.a niečo t.j. viac ako 26týždnov
spolu dní DNP 59+229= 288dní

si si istá, že 414,- Sk/13,74eur je denný vym.základ??? Ako si to zistila? Z rozhodnutia?
lien1
17.03.09,19:32
Dobry večer.
Zatiaľ mi rozhodnutie neprišlo len som vydelila sumu čo mi prišla dňami čo som PN.Inak chápanie je správne ďakujem za zhrnutie.Už nie som na rodičovskom syn mal 15.2. tri roky.Takže jediný príjem je z PN.A momentálne ma ani nikde nezamestnajú.
Ani neviem,ako sa poďakovať že mi radíte.
valca11
18.03.09,07:09
Už som si našla odpoveď.
troppapple
18.03.09,12:24
Prosim o reakciu na otazku #693
Dakujem
jankasm
19.03.09,10:49
Dobry večer.
Zatiaľ mi rozhodnutie neprišlo len som vydelila sumu čo mi prišla dňami čo som PN.Inak chápanie je správne ďakujem za zhrnutie.Už nie som na rodičovskom syn mal 15.2. tri roky.Takže jediný príjem je z PN.A momentálne ma ani nikde nezamestnajú.
Ani neviem,ako sa poďakovať že mi radíte.

Odporúčam počkať na rozhodnutie. Možno si si to zle vypočítala.
v rozhodnutí budeš mať presne uvedenú výšku DVZ, a ak to nebude sedieť, môžeš sa odvolať. ;)
brčko
19.03.09,11:27
Dobry večer.
Zatiaľ mi rozhodnutie neprišlo len som vydelila sumu čo mi prišla dňami čo som PN.Inak chápanie je správne ďakujem za zhrnutie.Už nie som na rodičovskom syn mal 15.2. tri roky.Takže jediný príjem je z PN.A momentálne ma ani nikde nezamestnajú.
Ani neviem,ako sa poďakovať že mi radíte.

si to tak suverénne nazvala "vymeriavacím základom", tak som myslela, že sa v tom vyznáš. Ono najviac dokáže popliesť nesprávna info od mamičiek ako v tvojom prípade. Potom treba hladať medzi riadkami. :)

Takže ak si sumu 414 zíslala tak, že si vydelila dávku za 10dní (dúfam, že počet dní "10" !!!)
potom
3dni x 25% z DVZ + 7dní x 55% z DVZ = 10dní X 414sK
t.j. 460% z DVZ = 4140,-
t.j. tvoj DVZ je cca 900,-Sk (nie je to však presne z dôvodu zaokrúhlovania). Som čakala o niečo vyšší DVZ.

takže nemocenké od 4-tého dna je cca 495Sk/den, okrem prvých troch dní, kedy je to 225,-Sk na den. No ozaj je podstatné, či ostatné tvoje info boli správne.
palec.b
19.03.09,12:41
Zdravim poradakov,
potreboval by som odobrit jeden vypočet
vznik PP 1.4., nastup na MD 3.4.
DVZ=1003,09€/30 = 33,4363€
pocet prac dni - 22
HM s ktorou sa treba zamestnat na dosiahnutie max: 22*DVZ=736,60 €
brčko
19.03.09,12:49
Zdravim poradakov,
potreboval by som odobrit jeden vypočet
vznik PP 1.4., nastup na MD 3.4.
DVZ=1003,09€/30 = 33,4363€
pocet prac dni - 22
HM s ktorou sa treba zamestnat na dosiahnutie max: 22*DVZ=736,60 €

môže byť, mne vyšlo 735,68eur (mzda za 2dni 66,88eur :2x22), no s tým zaokrúhlovaním pri eur si nie som uplne istá. No 1eur hore/dole :)
katkas
19.03.09,17:26
Da sa este zvysit materska, ak si nastup na matersku mam 17.5.2009. DNP si stale platim, mam uz aj tych 26 tt. Ale bohuzial podla prepoctov mi nevychadza materska maximu. Ale necelych 15.000,- Sk, aj napriek plateniu vzdy do maxima. Ale bola som niekolko dni OCR v roku 2008 a bol aj vyssie VZ koli odmenam v zamestnani. Od 28.8.2008 som platila VZ- rozdiel medzi max. a VZ v zamestnani, od 1.1.2009 mam VZ na NP z minima. Tusim len zmenit mzdu v zamastnani. Viete mi to presne napisat. Alebo da sa este nieco, napr. zamestnat este u jedneho zamestnavatela?
katkas
19.03.09,17:29
Kolko mi ma dat zamestnavatel VZ, kolko ho budu stat odvody? Budem si ich musiet uhradit sama. Nema to nejaky dalsi vpyv pre mna, z pracovnopravnych vztahov, ak budem mat novu pracovnu zmuluvu a co z toho vyssieho platu vyplyva pre zamestnavatela? Kedy ho moze znovu znizit? Lebo ked, tak ho budem musiet o tejto alternative presvedcit, aby mi to urobil a ubezpecit ho, ze ho to nic nebude stat a nebude mat ziadne problemy. Vsak to viete, s niektorymi zamestnavatelmi.
pogy
20.03.09,06:10
Dobrý deň.
Pravdepodobne mi skončí pracovný pomer výpoveďou z organizačných zmien k 30.04.2009. K tomuto dátumu budem mať v danej firme odpracovaných 1 rok a 5 mesiacov.
1. Chcem sa opýtať, keby som teraz otehotnela budem mať nárok na materské, alebo čo spraviť, aby som mala nárok?
2. Keby dieťa bolo choré po 30.04. ako dlho mám nárok ešte na OČR, je tam nejaká ochranná lehota?
Ďakujem.
Katy a R
20.03.09,07:45
Dobrý deň.
Pravdepodobne mi skončí pracovný pomer výpoveďou z organizačných zmien k 30.04.2009. K tomuto dátumu budem mať v danej firme odpracovaných 1 rok a 5 mesiacov.
1. Chcem sa opýtať, keby som teraz otehotnela budem mať nárok na materské, alebo čo spraviť, aby som mala nárok?
2. Keby dieťa bolo choré po 30.04. ako dlho mám nárok ešte na OČR, je tam nejaká ochranná lehota?
Ďakujem.

Ochranná lehota je 42 dní .. v prípade materskej 6 mesiacov.
Ak plánuješ bábätko ... a nebudeš mať zamestnanie ... môžeš mať materské z DNP .. napr ak otehotnieš v júli .. tak sa hneď treba prihlásiť na DNP z maxima - tak, aby do nástupu na materskú uplynulo min 26 týždňov.
Nárok na dávku z DNP budeš mať hneď po prihlásení (samozrejme nesmie byť veééľmi dlhá pauza medzi poisteniami ;))... ibaže prvých 26 týždňov z pravdepodobného VZ (minimum).
timoza
20.03.09,10:51
Dobry den.Mam taku podobnu otazku o vyske materskej.Som uz druhy rok na rodicovskom prispevku/teda cerpam rč/,planujeme druhe dietatko a chcela by som sa opytat,ci je mozne sa v mojom pripade nejako zvlast pripoistit/DNP/,aby som dostavala najvyssu moznu matersku.Predtym som bola riadne zamestnana.Dakujem za odpoved.
andrea33
20.03.09,15:30
dobry den, v juli 2009 mi zacina materska dovolenka - som szco aj jedina konatelka v sro, nie som zamestnana. Musim prerusit zivnost a pozastavit podnikanie v sro, ak nechcem prist o matersky prispevok? Mam niekolko stalych klientov, o ktorych by som nerada prisla, ked pre nich nebudem moct pol roka pracovat. A taktiez som sudna prekladatelka, co sa podla zakona 382/2004 o znalcoch nepovazuje za podnikanie, hoci danove priznanie podavam na rovnakom tlacive ako prijmy zo szco - aj tuto cinnost musim pozastavit, aby som neprisla o matersku? Nie je nejaka moznost, ako neprist o klientov, vykonavat pre nich aspon minimum, co sa da zvladnut popri malom dietatku a neprist o peniazky z materskej? Dik za namety.
brčko
20.03.09,19:08
Dobrý deň.
Pravdepodobne mi skončí pracovný pomer výpoveďou z organizačných zmien k 30.04.2009. K tomuto dátumu budem mať v danej firme odpracovaných 1 rok a 5 mesiacov.
1. Chcem sa opýtať, keby som teraz otehotnela budem mať nárok na materské, alebo čo spraviť, aby som mala nárok? ak to bol dlhodobý PP a máš spolnenú z neho podmienku aspon 270dní nem.poistenia, tak
- ti stačí pred nástupom na MD sa zamestnať aspon na pár dní.
- Alebo ak nebudeš už zamestnaná na PP, tak sa prihlásiť na dobrovolné nem.poistenie najneskôr do 8tt a potom nastúpiť na MD po uplynutí aspon 26týždnov od prihlásenia na DNP.
- Ak by si však chcela mať nárok na materské aj z DNP a aj z prípadného nového PP, tak sa treba prihlásiť na DNP ešte skôr ako otehotnieš, aby si z neho zvlášť sponila podmienku aspon 270dní nem.poistenia.
2. Keby dieťa bolo choré po 30.04. ako dlho mám nárok ešte na OČR, je tam nejaká ochranná lehota? obvyklá OL je 42dní, takže ak začne očr,PN najneskôr 11.6.09, tak máš nárok na ošetrovné, nemocenské. Ak by si bola 30.4.09 preukazatelne tehotná (potvrdenie lekára), tak pre teba platí OL až 6mesiacov, t.j. mala by si nárlk na očr, PN, MD, ktorá začne najneskôr 30.10.09.
Ďakujem.
.
brčko
20.03.09,19:10
dobry den, v juli 2009 mi zacina materska dovolenka - som szco aj jedina konatelka v sro, nie som zamestnana. Musim prerusit zivnost a pozastavit podnikanie v sro, ak nechcem prist o matersky prispevok? Mam niekolko stalych klientov, o ktorych by som nerada prisla, ked pre nich nebudem moct pol roka pracovat. A taktiez som sudna prekladatelka, co sa podla zakona 382/2004 o znalcoch nepovazuje za podnikanie, hoci danove priznanie podavam na rovnakom tlacive ako prijmy zo szco - aj tuto cinnost musim pozastavit, aby som neprisla o matersku? Nie je nejaka moznost, ako neprist o klientov, vykonavat pre nich aspon minimum, co sa da zvladnut popri malom dietatku a neprist o peniazky z materskej? Dik za namety.

a trvá ti nemocenské poistenia a splníš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom?
brčko
20.03.09,19:13
Dobry den.Mam taku podobnu otazku o vyske materskej.Som uz druhy rok na rodicovskom prispevku/teda cerpam rč/,planujeme druhe dietatko a chcela by som sa opytat,ci je mozne sa v mojom pripade nejako zvlast pripoistit/DNP/,aby som dostavala najvyssu moznu matersku.Predtym som bola riadne zamestnana.Dakujem za odpoved.

ak už nie si dlhodobo zamestnaná/netrvá PP, tak sa treba prihlásiť na dobrov.nemoc.poistenie ešte v dostatočnom predstihu pred otehotnením. Inak nárok na materské nebude žiadny. Pre nárok na materské (zarátania dní nem.poistenia) nie je podstatné, že poberáš rodič.príspevok (ak nie si szčo), ale že čerpeš rodič.dovolenku počas trvania prac.pomeru.
brčko
20.03.09,19:19
Dobry den, mam par postrehov a otazok
Pred casom som sem pisala. som SZCO a aby som si zvysila matersku tak som sa zamestnala od 1.2.2009 a na matersku som nastupila 23.02. V poistovni vo Zvolene to bolo uplne v pohode (nie vsetky pracovnicky su nepristupne), kedze som si uplatnila MD aj zo zamestnania (priratali mi DNP z 07/07-07/08) aj zo zivnosti. Zivnost som neprerusila.
Inak registracny list FO kvoli dochodkovemu pisteniu, ako tu pisala v prispevku 596 Brcko, som neodovzdavala. To bude treba teda az po ukonceni MD. Ale manzelovi zatial nedali na SP, kedze ja lezim, ani ziadnu cast A kvoli II.pilieru ani nic podobne, tak neviem to pride asi az po priznani MD od SP postou...? tak to nečakaj, že ti zo SP nejaké tlačivo pošlú alebo ti oznámia, čo musíš zaslať na SP aby ti odvádzali do II.piliera. Musíš si to vybaviť sama. To tlačivo (oznámenie o sporitelovi časť A) je na nete.
Teraz sa chcem popytat:
Kedy je najlepsie rozviazat prac.pomer?
Kedze este podnikam, uz som to tu citala, ale chcem sa uistit. Mozem bez problemov podnikat aj pocas MD? Ktory zakon o tom hovori zivnostensky alebo o soc. poisteni? zákon o sociánom poistení neuvádza ako podmienku na nárok na materské to, že by SZčo nemohla vykonávať činnosť ani poberať príjmy.
Ked pojdem na RD tak musim zivnost pozastavit alebo uplne zrusit ak chcem dostat rodicovsky prispevok. áno, jedno z tých dvoch A poskytnutie prispevku pre SZCO mamicky neplati, ak dieta chodi do skolky alebo ma opatrovatelku, rovnako ako u zamestnanych mamiciek?
ak po ukončení poberania materského chceš podnikať (byť zárobkovo činná) a dáš dieťa do škôlky/živnostníčke, tak máš nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných nákladov, no max.vo výške rodič.príspevku.
sanya
21.03.09,19:04
Poprosím Vás odborníkov o radu:
Termín pôrodu mám 24.7.2009
Nástum na MD 15.6.2009
Dobrovoľné nemocenské poistenie si platím od 1.12.2008
Povinne nemocensky poistená zo zamestnania som nepretržite u jedného zamestnávateľa už 15 rokov.
Budem mať nárok na materské z DNP?
V prípade, že nie, je nejaká možnosť ako to dosiahnuť? Čítala som niečo o ukončení PP. Ale vôbec mi to nie je jasné.
Ďakujem vopred srdečne.
brčko
21.03.09,19:40
Poprosím Vás odborníkov o radu:
Termín pôrodu mám 24.7.2009
Nástum na MD 15.6.2009
Dobrovoľné nemocenské poistenie si platím od 1.12.2008
Povinne nemocensky poistená zo zamestnania som nepretržite u jedného zamestnávateľa už 15 rokov.
Budem mať nárok na materské z DNP?
V prípade, že nie, je nejaká možnosť ako to dosiahnuť? Čítala som niečo o ukončení PP. Ale vôbec mi to nie je jasné.
Ďakujem vopred srdečne.

No bohužial :mee:, to by si musela porodiť najskôr 28.8.09, lebo len 27.8.09 dosiahneš 270-ty den z DNP.
Ak by si ešte pred nástupom na MD ukončila PP a nárok si uplatnovala len z DNP, tak by sa ti dni z ukončeného PP mali prirátať ku dnom trvajúceho DNP.
Ak by si uplatnovala nárok z oboch NP, tak to isté nie je, či by uznali nárok len zo zamestnania v ochrannej lehote alebo len z DNP. V tom nie je jednotný postup SP.
Takže z oboch nem.poistení už nárok nestíhaš, ak si nemala ešte iné ukončené nem.poistenie v podsledných dvoch rokoch pred pôrodom.