jankasm
15.10.09,09:08
Ďakujem za odpoveď.Je to presne tak,ako píšeš, zároveň sa mi ozvala i pani zo Soc.poisťovne, ktorá sa vyjadrila k tomuto rovnako.:)

Ešte som sa zabudla vyjadriť k tej ZP. Samozrejme, aj tam musíš nahlásiť zmenu, pri začiatku PN, OČR a rovnako pri konci PN, OČR. ;)
jankasm
15.10.09,07:16
Ahojte, poprosila by som Vás o radu, ako som si tu naštudovala minulý rok, tak som si v decembri 2008 zrušial DNP z min. a 28.12.2008 som uzatvorila nové z maxima a od 1.1.2009 dala zmenu na minimum a to stále aj platím, spravila som to aj môjmu manželovi, ktorý bol živnostník ale nevznikal mu ešte nárok na platenie poistného ako SZČO, tak sme to platili ako DNP. Od 1.7.2009 mu vznikol nárok na platenie povinného poistenia do SP ako SZČO, tak sme aj začali platiť z minima, ale DNP sme nechali a stále ho platíme aby mal z maxima, z min. roka, no a teraz sme obaja PN a mne priznávajú na deň 17,80 eur a jemu 19,88. Akoby mne priznávali z vymeriavacieho základu za minulý rok a jemu za tento rok, /ale tento rok si platí z minima/ tak by som sa chcela spýtať či to nebude musieť vracať. ďakujem za radu, alebo vysvetlenie prečo to SP počíta takto.

No ako SZČO má pravdepodobne nárok na dávky pri PN hneď odo dňa, ako mu vznikla povinnosť platiť nemocenské poistenie. No a keďže platí len z minima, tak vlastne PN ako SZČO to je ten rozdiel oproti tvojej PN. Jemu z DNP počítajú rovnako ako Tebe, z minulého roka, z maxima, to je tých 17,80. No ale teraz je maximum o niečo vyššie, a tých 2,08 čo má on navyše je z toho nemocenského poistenia SZČO, vlastne do výšky terajšieho maxima. :cool:
Takže neboj, vypočítané je to dobre, vracať určite nebude musieť nič.
jankasm
15.10.09,07:20
A ešte by som Vás poprosila o jednu radu pre kamarátku, v súvislosti so schválením nového RP od 1.1.2010, Pred nástupom na MD bola zamestnaná od 6.11.2007 do 1.6.2008 /vtedy jej končila zmluva/ 1.6.2008 nastupovala na MD /to má dobu platenia poistného 208 dní/ pomohlo by jej keby sa teraz prihlásila na DNP a platila si poistné a do 1.1.2010 by jej to robilo spolu 270 dní, a mala by ten zvýšený RP , alebo tá podmienka musí byť splnená do odchodu na MD. Veľmi pekne ďakujem za radu.

No podmienkou na zvýšený RP je mať nárok na materské, a ona ho nemala, takto spätne sa to nedá. Oni nebudú nanovo posudzovať nárok na materské k 1.1.2010. Takže bohužiaľ. :o
JanaT.
15.10.09,08:32
nárok na materské mala, šak bola zamestnaná a zo zamestnania mala nárok, /aspoň teda jej vyplácali materské/ predtým bola na UP. Aj pri zamestnaní je potrebné mať splnenú podmienku 270 dní?
alušik
15.10.09,09:02
Áno, aj zo zamestnania je podmienkou priznania materského obdobie trvania 270 dní nemocenského poistenia. Inak by jej materské nepriznali a až odo dňa pôrodu by jej začali vyplácať rodičovský príspevok.

Zamestnanie trvalo 6.11.2007 - 31.5.2008 len 208 dní, čiže nárok na materské by jej nevznikol. Materské jej mohlo byť vyplácané jedine vtedy, ak pred úradom práce (v období posledných 2 rokov pred nástupom na materské) mala ešte nejaké iné zamestnanie, z ktorého by sa dni NP pripočítali k dňom z posledného pracovnému pomeru.
jankasm
15.10.09,09:17
Áno, aj zo zamestnania je podmienkou priznania materského obdobie trvania 270 dní nemocenského poistenia. Inak by jej materské nepriznali a až odo dňa pôrodu by jej začali vyplácať rodičovský príspevok.

Zamestnanie trvalo 6.11.2007 - 31.5.2008 len 208 dní, čiže nárok na materské by jej nevznikol. Materské jej mohlo byť vyplácané jedine vtedy, ak pred úradom práce (v období posledných 2 rokov pred nástupom na materské) mala ešte nejaké iné zamestnanie, z ktorého by sa dni NP pripočítali k dňom z posledného pracovnému pomeru.

A ak teda nárok na materské mala, a bolo jej vyplácané, tak má nárok od 1.1.2010 aj na zvýšený rodičovský príspevok. Je však možné, že jej bol vyplácaný odo dňa narodenia dieťaťa len rodičovský príspevok, že jej nárok na materské nevznikol, teda aspoň z toho zamestnania čo si uviedla určite nie, pretože tam bolo len už spomínaných 208 dní.
katjab
15.10.09,09:20
Dobrý deň!
Mamička nastúpila po 28 týždňovej MD do zamestnania. Dieťa sa narodilo v roku 2009. Má nárok mamička popri zamestnaní na RP alebo niečo podobné, keď dieťa nenavštevuje jasle ani škôlku?
brčko
15.10.09,09:21
janat,
ak kamarátka poberala materské, tak podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch "pred skutočným pôrodom" mala splnenú a mala by mať aj nárok na zvýšený RP do dvoch rokov dieťaťa, ak o to požiada a nebude zárobkovo činná.

ak materské nepoberala, tak podmienku nemala splnenú.

Inak je aj možný prípad, ak 270dní mamička má síce splnených, no materské nepoberá. To je vtedy, ak jej nem.poistenie netrvá k nástupu na MD a ani nie je v ochrannej lehote. Ale toto jej prípad nie je. Aj v tomto prípade by mamička mala mať nárok na zvýšený RP podla návrhu zákona.
brčko
15.10.09,09:22
Dobrý deň!
Mamička nastúpila po 28 týždňovej MD do zamestnania. Dieťa sa narodilo v roku 2009. Má nárok mamička popri zamestnaní na RP alebo niečo podobné, keď dieťa nenavštevuje jasle ani škôlku?

na príspvok na starostlivosť o dieťa.
ak sa odieťa stará napr. niekto z rodiny alebo osoba bez živnostenského listu, tak vo výške 25% z RP, t.j. t.č. 25% z 164,22eur.
jankasm
15.10.09,09:24
Dobrý deň!
Mamička nastúpila po 28 týždňovej MD do zamestnania. Dieťa sa narodilo v roku 2009. Má nárok mamička popri zamestnaní na RP alebo niečo podobné, keď dieťa nenavštevuje jasle ani škôlku?

Popri zamestnaní bude mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa. Čo znamená alebo preplatenie nákladov na škôlku, alebo, v tomto prípade, keď je doma, tak 25% z rodičovského príspevku. O tento príspevok si musí požiadať, zároveň zrušiť poberanie rodičovského príspevku.
katjab
15.10.09,09:29
Ďakujem
anjaja
15.10.09,09:48
Dobrý!Chcela by som sa opýtať,kamoška sa bola dať včera DNP,aby dosiahla max.matersku.Pani na socialke ju dosť od toho odhovárala,lebo sa to ma vraj od nového roka zrušiť.Neviete o tom dačo bližšie?Ďakujem...
zuzana
15.10.09,09:50
janat,
ak kamarátka poberala materské, tak podmienku aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch "pred skutočným pôrodom" mala splnenú a mala by mať aj nárok na zvýšený RP do dvoch rokov dieťaťa, ak o to požiada a nebude zárobkovo činná.

ak materské nepoberala, tak podmienku nemala splnenú.

Inak je aj možný prípad, ak 270dní mamička má síce splnených, no materské nepoberá. To je vtedy, ak jej nem.poistenie netrvá k nástupu na MD a ani nie je v ochrannej lehote. Ale toto jej prípad nie je. Aj v tomto prípade by mamička mala mať nárok na zvýšený RP podla návrhu zákona.

No neviem ci by mala nárok na zvýšený rodičovský aj keď má splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia, ale pri tom zvýšenom nie je podmienka že musí jej byť vyplácaná materská?
brčko
15.10.09,09:53
No neviem ci by mala nárok na zvýšený rodičovský aj keď má splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia, ale pri tom zvýšenom nie je podmienka že musí jej byť vyplácaná materská?

tak isto ako tatkovia.

Je tam napísané niečo také, že bud poberala materské alebo ten, čo nepoberal materské ma nárok v prípade, ak bol v posledných dvoch rokoch pred narodením dieťaťa aspon 270dní nem.poistený.

(no a ešte doplním, že podla môjho názoru sa do dní nem.poistenia nebudú rátať dni čerpania rodič.dovolenky, kedy je NP prerušené. Pre nárok na materské sa táto doba ráta, ale podla mna, pre dlžku trvania NP z dôvodu nároku na zvýšený RP nie. Samozrejme, ak poberala materské, tak toto nemá absolútne vplyv. A je to len môj názor, podla znenia návrhu zákona. Nehovorím, že to tak bude)

A ona nepoberala materské a podmienku má splnenú (teda taký prípad som popisovala).

Len neviem, či si to takáto mamička aj uvedomí, ak nepozná presne znenie zákona (teda stále hovoríme len o znení "návrhu zákona"!!!)
zuzanka282
20.10.09,07:33
zuzanka, platit DNP si v podstate teraz vobec nemusis.
Kedze si pracovala, splnas 270 platenia nemocenskeho za posledne 2 roky, staci, ak si DNP zacnes platit ked otehotnies (do 8. tyzdna tehotenstva, lebo musi trvat 26 tyzdnov) z max. VZ (teraz je VZ 1084,55, z toho nemocenske 47,70 EUR). Zalezi vsak od toho, kedy sa Ti podari otehotniet, straz si hlavne tych 270 dni za posledne 2 roky.

Vyhodnejsie by pre Teba bolo, keby si si tesne pred nastupom nasla niekoho, kto Ta zamestna trebars aj na 2 dni a da Ti max. plat. Vyslo by Ta to lacnejsie a materska by bola rovnako vysoka. Stale vsak pozor na 270 dni, aby Ti to neuslo...

Marianelka uz sa zda sa podarilo, chcem sa preto spytat, ak by ma teda niekto uduci rok zamestnal, je potrebne aby som si uz zacala platit DNP aby som splnila tych 26 tyzdnov? Dakujem
jankasm
20.10.09,09:31
Marianelka uz sa zda sa podarilo, chcem sa preto spytat, ak by ma teda niekto uduci rok zamestnal, je potrebne aby som si uz zacala platit DNP aby som splnila tych 26 tyzdnov? Dakujem

Nie, ak by Ťa niekto zamestnal, žiadala by si o materské ako zamestnanec, preto žiadne DNP a ani 26 týždňov nie je potrebných.
V tomto prípade si len treba ustrážiť už spomínaný počet dní. Ku dňu pôrodu, respektíve ku dňu nástupu na MD, musíš mať splnených 270 dní NP. Neviem ako dlho trvalo tvoje zamestnanie, tak si to prepočítaj. No a potom sa už len zamestnaj na pár dní a bude to. ;)
zuzanka282
20.10.09,11:00
Nie, ak by Ťa niekto zamestnal, žiadala by si o materské ako zamestnanec, preto žiadne DNP a ani 26 týždňov nie je potrebných.
V tomto prípade si len treba ustrážiť už spomínaný počet dní. Ku dňu pôrodu, respektíve ku dňu nástupu na MD, musíš mať splnených 270 dní NP. Neviem ako dlho trvalo tvoje zamestnanie, tak si to prepočítaj. No a potom sa už len zamestnaj na pár dní a bude to. ;)

dakujem janka velmi pekne. Predtym som bola zamestnana tri roky vkuse, takze by to malo byt ok, este prepocitam :-) Onedlho bude mat pan Mihal u nas prednasku, tak tam sa popytam detaily ohladom toho zamestnania, len som nechcela presvihnut tu lehotu 26 tyzdnov :-)
z11
20.10.09,16:13
Dobry den, som na MD a tento rok som si zalozila zivnost, tak som sa bola informovat na uradoch ohladom odvodov. Tie nemusim platit ani do soc. poistovne, ani do zdravotnej, teda nie preddavky, lebo som osoba, za ktoru plati stat. No pri rocnom zuctovani zdrav. poistenia budem musiet zaplatit podla zakladu dane a to iste plati na socialku, kde to vycislia od 1.7. nasledujuceho roka.
Jozef Mihál
20.10.09,22:20
Všetky záujemkyne a záujemcov o informácie k materskému a súčasne aj k rodičovskému príspevku (+ zmeny chystané od 1.1.2010) pozývam na semináre "Odvody komplexne".

Na tieto semináre môžete prísť zdarma - na záverečnú časť, približne od 13:00 - kde sa bude hovoriť k týmto témam.

Termíny a miesta:

20.10.2009 BA
22.10.2009 Piešťany
26.10.2009 BA
28.10.2009 Banská Bystrica
12.11.2009 Považská Bystrica
18.11.2009 BA
19.11.2009 Košice
20.11.2009 Galanta
23.11.2009 Topoľčany
25.11.2009 Michalovce
26.11.2009 Prešov
27.11.2009 BA
1.12.2009 Žilina
2.12.2009 BA
10.12.2009 BA
15.12.2009 Žilina
16.12.2009 BA

Viac info v sekcií Školenia http://www.porada.sk/calendar.php?c=4
dolfort
21.10.09,07:20
Všetky záujemkyne a záujemcov o informácie k materskému a súčasne aj k rodičovskému príspevku (+ zmeny chystané od 1.1.2010) pozývam na semináre "Odvody komplexne".

Na tieto semináre môžete prísť zdarma - na záverečnú časť, približne od 13:00 - kde sa bude hovoriť k týmto témam.

Termíny a miesta:

20.10.2009 BA
22.10.2009 Piešťany
26.10.2009 BA
28.10.2009 Banská Bystrica
12.11.2009 Považská Bystrica
18.11.2009 BA
19.11.2009 Košice
20.11.2009 Galanta
23.11.2009 Topoľčany
25.11.2009 Michalovce
26.11.2009 Prešov
27.11.2009 BA
1.12.2009 Žilina
2.12.2009 BA
10.12.2009 BA
15.12.2009 Žilina
16.12.2009 BA

Viac info v sekcií Školenia http://www.porada.sk/calendar.php?c=4

treba si poslať prihlášku aj na tú záverečnú časť?
Tinika
21.10.09,15:24
dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako je to keď idem 1.11. na MD a čítala som niečo ze ked sa mi narodí dieťa, mám sa íst prihlásit na SP ako osoba starajúca sa o dieťa, aby za mna SP platila odvody na dochodkove poistenie. A ked mam II pilier tak aj nejake oznamenie sporiteľa o účasti na starob. doch. sporeni. To znamena, ze ak som MD tak odvody do SP a ZP neplatim, ale ak si nedam prihlasku na doch. poistenie, musim si ho platit sama alebo za dobu MD a aj RD nebudem doch. poistena? dakujem
Katy a R
21.10.09,18:15
dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako je to keď idem 1.11. na MD a čítala som niečo ze ked sa mi narodí dieťa, mám sa íst prihlásit na SP ako osoba starajúca sa o dieťa, aby za mna SP platila odvody na dochodkove poistenie. A ked mam II pilier tak aj nejake oznamenie sporiteľa o účasti na starob. doch. sporeni. To znamena, ze ak som MD tak odvody do SP a ZP neplatim, ale ak si nedam prihlasku na doch. poistenie, musim si ho platit sama alebo za dobu MD a aj RD nebudem doch. poistena? dakujem
Ak si nedáš prihlášku v SP ako osoba starajúca sa o dieťa, tak nikto za teba odvody platiť nebude ... ale ak si dáš prihlášku, tak za teba bude platiť štát dôchodkové poistenie (ostatné - v SP nie).
no a samozrejme zdravotné tiež platí štát.
Na tvoj účet v II. pilieri ti pribudne nejaká sumička .. vlani to bolo 1008 korún mesačne (čo som pozerala.. teraz to bude viac:)
jankasm
22.10.09,09:13
dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako je to keď idem 1.11. na MD a čítala som niečo ze ked sa mi narodí dieťa, mám sa íst prihlásit na SP ako osoba starajúca sa o dieťa, aby za mna SP platila odvody na dochodkove poistenie. A ked mam II pilier tak aj nejake oznamenie sporiteľa o účasti na starob. doch. sporeni. To znamena, ze ak som MD tak odvody do SP a ZP neplatim, ale ak si nedam prihlasku na doch. poistenie, musim si ho platit sama alebo za dobu MD a aj RD nebudem doch. poistena? dakujem

Nevidím dôvod prečo by si sa nemala prihlásiť a platiť si tieto odvody radšej sama, zbytočne vyhodené peniažky, keďže ich za Teba môže platiť štát. :o
Ja len doplním, že ak si zamestnaná, a na MD nastúpiš ako zamestnanec, tak dôchodkové poistenie za Teba platí štát automaticky počas MD. Po skončení MD, čiže počas RD, ich však za Teba bude platiť štát len v tom prípade, že sa prihlásiš. Čiže tu sa stačí prihlásiť po skončení MD.
Ak však nenastúpiš na MD ako zamestnanec, tak sa treba prihlásiť na SP, aby za Teba platil dôchodkové poistenie štát po narodení dieťaťa, no a štát bude za Teba dôchodkové poistenie platiť odo dňa narodenia dieťaťa. Počas MD, do dňa narodenia dieťaťa, neplatí za Teba dôchodkové nik. Ostatné poistenia tiež za Teba nik neplatí, myslím teda nemocenské a poistenie v nezamestnanosti. Ak by si si tieto chcela platiť, musíš sa prihlásiť na SP ako dobrovoľný platca.
Štát za Teba samozrejme platí zdravotné poistenie, kde by si im však, ak nie si zamestnaná, tiež mala oznámiť nástup na MD. :cool:
edu21
22.10.09,17:01
Dobrý deň...potrebovala by som, prosím vás, poradiť.
Od 1.5.2009 si platím DNP z maxima, som zamestnaná. Od 1.4-1.6. som bola PN. Som tehotná, predpokladaný termín pôrodu je jún 2010.
Čo v prípade, že budem mať nejaké zdravotné komplikácie a budem musieť ísť na PN ešte pred uplynutím 270 dní platenia DNP? Môžem ju čerpať potom, keď nastúpim na materskú alebo úplne stratím túto výhodu?Predĺži sa mi táto podmienka o tieto dni, ktoré budem PN?
Kráti sa mi čerpanie dávok z DNP o sumu, kedy som bola tento rok PN? Ďakujem za odpoveď.
brčko
22.10.09,19:53
Tinika, ešte dodám, že vzhladom na to, že ty si szčo, tak je dôležité,
- či v čase nástupu na MD si aj povinne dôchodkovo poistená ako szčo a
- či máš z tohoto poistenia nárok na materské. Obe info sú podstatné.

Ak si dôch.poistená pred nástupom na MD, nerušíš živnosť (netuším, či sa u szčo niečo nahlasuje na RLFO pri "nástupe na MD" okrem podania žiadosti o materské, no ide o to, že nesmie byť prerušené poistenie), t.j. počas poberania materského aj nadalej povinne dôchodkovo poistená ako szčo si, tak pre teba platí to, ako písala Janka pre zamestnanca, že treba podať prihlášku až po ukončení poberania materského.
Ale po ukončení poberania materského zase (podla teraz účinného zákona) nemôžeš byť dôch.poistená štátom a poberať rodič.príspevok, ak ti živnosť trvá, t.j. nie je prerušená alebo zrušená.
Tinika
23.10.09,05:54
Tinika, ešte dodám, že vzhladom na to, že ty si szčo, tak je dôležité,
- či v čase nástupu na MD si aj povinne dôchodkovo poistená ako szčo a
- či máš z tohoto poistenia nárok na materské. Obe info sú podstatné.

Ak si dôch.poistená pred nástupom na MD, nerušíš živnosť (netuším, či sa u szčo niečo nahlasuje na RLFO pri "nástupe na MD" okrem podania žiadosti o materské, no ide o to, že nesmie byť prerušené poistenie), t.j. počas poberania materského aj nadalej povinne dôchodkovo poistená ako szčo si, tak pre teba platí to, ako písala Janka pre zamestnanca, že treba podať prihlášku až po ukončení poberania materského.
Ale po ukončení poberania materského zase (podla teraz účinného zákona) nemôžeš byť dôch.poistená štátom a poberať rodič.príspevok, ak ti živnosť trvá, t.j. nie je prerušená alebo zrušená.

Dochodkovo poistena to znamena ze mam II . pilier? Som normalne teraz zavahala. Mam aj DNP a mam z neho narok na MD. Zivnost budem rušiť az pri nastupe na RD.
jankasm
23.10.09,06:14
Dochodkovo poistena to znamena ze mam II . pilier? Som normalne teraz zavahala. Mam aj DNP a mam z neho narok na MD. Zivnost budem rušiť az pri nastupe na RD.

Nie, dôchodkové poistenie znamená, že či si si do nástupu na MD platila ako SZČO dôchodkové poistenie na SP. Poberáš mateské aj z poistenia SZČO, alebo len z DNP?
jankasm
23.10.09,06:18
Dobrý deň...potrebovala by som, prosím vás, poradiť.
Od 1.5.2009 si platím DNP z maxima, som zamestnaná. Od 1.4-1.6. som bola PN. Som tehotná, predpokladaný termín pôrodu je jún 2010.
Čo v prípade, že budem mať nejaké zdravotné komplikácie a budem musieť ísť na PN ešte pred uplynutím 270 dní platenia DNP? Môžem ju čerpať potom, keď nastúpim na materskú alebo úplne stratím túto výhodu?Predĺži sa mi táto podmienka o tieto dni, ktoré budem PN?
Kráti sa mi čerpanie dávok z DNP o sumu, kedy som bola tento rok PN? Ďakujem za odpoveď.

Ak nastúpiš na PN skôr, ako budeš mať splnenú podmienku 270 dní DNIP, tak bohužiaľ nárok na nemocenské z DNP mať nebudeš. Ešte iba ak by si mala v posledných dvoch rokoch nejaké ukončené nemocenské poistenie, teda ak si si už náhodou niekedy platila DNP, alebo si menila zamestnanie. Ak nie, tak nárok na PN z DNP budeš mať až po 270 dňoch.
Samozrejme, ak by si náhodou nárok na PN nemala, ale do nástupu na MD túto podmienku splníš, tak nárok na materské už mať budeš.
To, že budeš PN, neovplyvní DNP. Ak budeš totiž poberať PN len zo zamestnania, tak DNP budeš musieť naďalej platiť. Rovnako to neovplyvní ani výpočet výšky materskej, dni, kedy budeš PN sa vylučujú pri počítaní výšky materskej. ;)
Ta_tiana
23.10.09,07:34
Ahojte, potrebujem si ujasnit par veci. Od 01.04.2009 si platim DNP z maxima. Akurat 31.12.2009 bude presne 275 dni, takze podmienku splnam, ked zaplatim poslednu platbu v januari, kedze sa plati za mesiac dozadu. Mozem tymto dnom prestat platit DNP a toto mi bude v platnosti po dobu 2rokov, alebo kym nie som tehotna, tak mam pokracovat v plateni? Ak otehotniem v novembri a porodim realne v auguste 2010, tak mam vlastne stale narok na davku z DNP, kedze este nepresli 2roky? spravne tomu rozumiem? vdaka, Tana
jankasm
23.10.09,08:14
Ahojte, potrebujem si ujasnit par veci. Od 01.04.2009 si platim DNP z maxima. Akurat 31.12.2009 bude presne 275 dni, takze podmienku splnam, ked zaplatim poslednu platbu v januari, kedze sa plati za mesiac dozadu. Mozem tymto dnom prestat platit DNP a toto mi bude v platnosti po dobu 2rokov, alebo kym nie som tehotna, tak mam pokracovat v plateni? Ak otehotniem v novembri a porodim realne v auguste 2010, tak mam vlastne stale narok na davku z DNP, kedze este nepresli 2roky? spravne tomu rozumiem? vdaka, Tana

Ak prestaneš 31.12.2009 DNP platiť, tak nárok na materské z DNP budeš mať vtedy, ak otehotnieš tak, že 270 dní DNP v posledných 2 rokoch budeš mať ešte stále splnených, no a samozrejme musíš byť v tom čase prihlásená na DNP.
Keby si sa však odhlásila a napr. v 02/2010 otehotnela, a na DNP sa prihlásila pred nástupom na MD, aby si bola v deň nástupu poistená, tak materská bude počítaná len z pravdepodobného VZ, takže z minimálneho VZ a to by nebolo nič moc. Od posledného prihlásenia sa na DNP musíš toto platiť 26 týždňov z maxima aby si mohla dostať maximálnu materskú. To, že si počas tých 270 dní trvania DNP v roku 2009 platila z maxima sa do úvahy neberie, práve pre toto spomínané ukončenie DNP. Ukončením a novým prihlásením sa na DNP Ti totiž vzniká úplne nové rozhodujúce obdobie na výpočet výšky materskej.

Moje odporúčanie: ak sa teda chystáš na MD v roku 2010 a tento rok máš platený z maximálneho VZ, treba urobiť k 1.1.2010 len ZMENU VZ na minimum, to budeš platiť nejakých 13€ mesačne. DNP musí nepretržite trvať až do nástupu na MD, inak toto platenie z maxima nemalo žiadny význam. Pokiaľ nebude prerušené, tak materská v roku 2010 sa bude počítať z VZ z roku 2009, ak sa však odhlásiš, tak to už neplatí.
Ak si nezamestnaná, tak môžeš v tehotenstve skúsiť lekára popýtať o PN, aj tú by si dostávala maximálnu. :cool:
Tinika
23.10.09,09:11
Nie, dôchodkové poistenie znamená, že či si si do nástupu na MD platila ako SZČO dôchodkové poistenie na SP. Poberáš mateské aj z poistenia SZČO, alebo len z DNP?

Materské budem poberat aj ako SZCO a platila som si odvody 33,15 čiže nemocenské, starobné, invalidné a RF. čiže do dochodkove to je to starobne?
brčko
23.10.09,09:47
Materské budem poberat aj ako SZCO a platila som si odvody 33,15 čiže nemocenské, starobné, invalidné a RF. čiže do dochodkove to je to starobne?
povinné starobné poistenie szčo + povinné invalidné poistenie szčo = povinné dôchodkové poistenie szčo.

"Ak plánuješ ešte v blízkej budúcnosti dalšie dieťa"!!!,

tak by bolo možno rozumnejšie, za predpokladu
- ak si bola ozaj pred poberaním materského povinne nem/dôch.poistená szčo a
- chceš poberať aj rodičovský príspevok a
- nevykonávať činnosť szčo,

len "prerušiť" činnosť szčo po ukončení poberania materského z dôvodu poberania rodič.príspevku

- na SP predpokladám:
---- dať RLFO s prerušením, kod 7 a
---- predpokladám aj vyhlásenie o nevykonávaní činnosti počas poberania RP (vid § 26 ods.4 ZoSP)
- aj na živnostenskom prerušiť živnosť (inak by nebolo možné poberať RP, vid § 3 ods.1 písm. d + § 3 ods.4 Zákona o RP účinného od 1.1.09).

V takom prípade, ak dobre rozumiem § 49a Zákona o sociálnom poistení, by sa ti mali aj dni poberania RP, nevykonávania činnosti, ak si bola povinne dôch.poistená pred nástupom na MD aj nadalej tieto dni považovať za dni trvania nem.poistenia, pri uplatnení nároku "na materské"!!.
No nezaručujem, lebo tam záleží predpokladám na každej drobnosti. No a potom aký by bol prípadný pravdepodobný VZ u szčo, tiež neviem povedať, ak by si nastúpila na druhú md počas tohto prerušenia (vid § 57 ods.2 Zo SP). No niekomu možno stačia aj dni NP, ak sa bude možné aj nadalej zrátavať dni rôznych NP.
Takže toto len pre takých zvedavých a otrlých, čo si to možno posnažia zistiť a overiť. Osobne sa velmi v szčo nevyznám, už ani v tom živnostenskom.
Tinika
23.10.09,10:21
povinné starobné poistenie szčo + povinné invalidné poistenie szčo = povinné dôchodkové poistenie szčo.

"Ak plánuješ ešte v blízkej budúcnosti dalšie dieťa"!!!,

tak by bolo možno rozumnejšie, za predpokladu
- ak si bola ozaj pred poberaním materského povinne nem/dôch.poistená szčo a
- chceš poberať aj rodičovský príspevok a
- nevykonávať činnosť szčo,

len "prerušiť" činnosť szčo po ukončení poberania materského z dôvodu poberania rodič.príspevku

- na SP predpokladám:
---- dať RLFO s prerušením, kod 7 a
---- predpokladám aj vyhlásenie o nevykonávaní činnosti počas poberania RP (vid § 26 ods.4 ZoSP)
- aj na živnostenskom prerušiť živnosť (inak by nebolo možné poberať RP, vid § 3 ods.1 písm. d + § 3 ods.4 Zákona o RP účinného od 1.1.09).

V takom prípade, ak dobre rozumiem § 49a Zákona o sociálnom poistení, by sa ti mali aj dni poberania RP, nevykonávania činnosti, ak si bola povinne dôch.poistená pred nástupom na MD aj nadalej tieto dni považovať za dni trvania nem.poistenia, pri uplatnení nároku "na materské"!!.
No nezaručujem, lebo tam záleží predpokladám na každej drobnosti. No a potom aký by bol prípadný pravdepodobný VZ u szčo, tiež neviem povedať, ak by si nastúpila na druhú md počas tohto prerušenia (vid § 57 ods.2 Zo SP). No niekomu možno stačia aj dni NP, ak sa bude možné aj nadalej zrátavať dni rôznych NP.
Takže toto len pre takých zvedavých a otrlých, čo si to možno posnažia zistiť a overiť. Osobne sa velmi v szčo nevyznám, už ani v tom živnostenskom.

dakujem za vysvetlenie, konečne to chapem :) ano asi len prerušim zivnost.
Ta_tiana
26.10.09,11:33
Takze tomu rozumiem tak, ze nemozem prestat platit po uplynuti 270dni, ale mam pokracovat, avsak od 01.01.2010 len z minimalneho VZ???? Tuto zmenu mam nahlasit este v decembri, alebo aj skor, aby bola platnost od 01.01.2010 na novy VZ? Kedze 01.01. je sviatok, tak aby som neprepasla ten datum. A z toho vsetkeho vyplyva, ze ak porodim este v roku 2010, tak stale sa mi berie do uvahy VZ z 2009, ale preco mam potom pokracovat v plateni aj v roku 2010, aj ked z minima, ked mi narok vznika za rok 2009? este tomuto nerozumiem.....
jankasm
26.10.09,12:45
Takze tomu rozumiem tak, ze nemozem prestat platit po uplynuti 270dni, ale mam pokracovat, avsak od 01.01.2010 len z minimalneho VZ???? Tuto zmenu mam nahlasit este v decembri, alebo aj skor, aby bola platnost od 01.01.2010 na novy VZ? Kedze 01.01. je sviatok, tak aby som neprepasla ten datum. A z toho vsetkeho vyplyva, ze ak porodim este v roku 2010, tak stale sa mi berie do uvahy VZ z 2009, ale preco mam potom pokracovat v plateni aj v roku 2010, aj ked z minima, ked mi narok vznika za rok 2009? este tomuto nerozumiem.....

Pretože, keď je súvislé dlhodobo platené NP, či už zo zamestnania alebo z DNP, tak rozhodujúcim obdobím býva predchádzajúci kalendárny rok. Ak by DNP vzniklo v roku 2010, tak by rozhodujúcim obdobím nemohol byť rok 2009, ale len obdobie od vzniku posledného DNP. Ak by si sa teraz odhlásila, to znamená že by si súčasné DNP ukončila, tak už nie si doborovoľne poistená, a nárok na materské by si mala len z ochrannej lehoty, a v tom prípade by si musela nastúpiť na MD do 6 mesiacov od skončenia DNP. Inak, ak by si chcela poberať materské z DNP, nedá sa to inak, iba tak, že musíš byť prihlásená na DNP v čase nástupu na MD. No a ak by si sa teda teraz odhlásila, a nanovo prihlásila až v roku 2010, keď budeš nastupovať na MD, tak to bude vlastne brané ako nové DNP, a rok 2009, z ktorého si sa odhlásia, s ním už nebude mať nič spoločné.
Preto je potrebné, ak chceš aby sa Ti materská počítala z maxima roku 2009, aby DNP trvalo nepretržite, nesmie byť žiadne odhlásenie, žiadne prerušenie. Daj si len sú zmenu VZ, ktorú podaj ešte v 12/2009, pretože zmena VZ je vždy platná až od 1. dňa nasledujúceho mesiaca ako ju podáš. ;)
Ta_tiana
26.10.09,12:58
Dakujem krasne za vysvetlenie. teraz uz rozumiem. esteze som napisala, ja som to chcela po 31.12.09 UKONCIT!!!! sakra. takze to urobim tak, ako mi radis. takze ak si budem platit z minima od 01.01.2010 a porodim v 2010, alebo ostanem PN, tak budem mat narok na max.matersku, pripadne PN-ku z DNP, ano? a este mam poslednu otazku - dokedy mam platit z minima?
pusinka23
26.10.09,14:33
chcela by som sa spytat ... ked som pracovala pred otehotnenim 3 roky .... ale momentalne nepracujem ... mam narok na matersku? alebo si musim platit tie mesiace kym porodim nemocenske poistenie?
Xanti
26.10.09,14:55
chcela by som sa spytat ... ked som pracovala pred otehotnenim 3 roky .... ale momentalne nepracujem ... mam narok na matersku? alebo si musim platit tie mesiace kym porodim nemocenske poistenie?
Musíš platiť ak chceš mať materskú. Ale poskytla si o sebe veľmi málo informácii. Už si tehotná? V ktorom mesiaci? Kedy máš termín pôrodu? Kedy si prestala pracovať?
Ta_tiana
27.10.09,08:03
A este ma napadla jedna vec - ak by som ostala pocas tehotenstva PN a uplatnim si PN aj z DNP, tak co potom, ked pojdem na matersku? bude mi aj vtedy vyplacana max.materska, aj ked som si uz uplatnila predtym PN-ku z DNP??? alebo mozem cerpat z DNP len PN-ku alebo matersku, alebo oboje???
LenkaDa
28.10.09,21:13
Dobry vecer,
prislo mi na mail info o videoskoleni k rodicovskemu prispevku a materskej po novom od 1.1.2010 a ma tam byt aj rozsiahly material na stiahnutie ale ten som nikde nenasla... :( neviete mi niekto poradit, kde najdem ten material, prosim? :mee: dakujem ;)
mimaemma
29.10.09,07:46
Chcela by som spýtať na túto poslednú vetu - platím si DNP z maxima od 17.8.09, momentálen som tehotná v 7 tt - termím pôrodu bude 21.6.10, som nezamestnaná - momentálne na predĺženej materskej s dcérkou. Mojich 270 dní poistenia bude splnených 21.5.10 - malo by pre mňa význam dať sa vypísať na PN po 21.5?
Ďakujem vopred za odpoveď,

Príspevok 1780 - odpoved od Jankasm "Ak si nezamestnaná, tak môžeš v tehotenstve skúsiť lekára popýtať o PN, aj tú by si dostávala maximálnu. :cool:[/QUOTE]"
jankasm
29.10.09,08:26
Chcela by som spýtať na túto poslednú vetu - platím si DNP z maxima od 17.8.09, momentálen som tehotná v 7 tt - termím pôrodu bude 21.6.10, som nezamestnaná - momentálne na predĺženej materskej s dcérkou. Mojich 270 dní poistenia bude splnených 21.5.10 - malo by pre mňa význam dať sa vypísať na PN po 21.5?
Ďakujem vopred za odpoveď,

Príspevok 1780 - odpoved od Jankasm "Ak si nezamestnaná, tak môžeš v tehotenstve skúsiť lekára popýtať o PN, aj tú by si dostávala maximálnu. :cool:"[/QUOTE]

No jasné, význam by to malo, lenže ty splníš 270 dní až 21.5.2010, no vtedy už budeš vypísaná od lekára na MD, pretože to bude mesiac pred plánovaným termínom pôrodu. No a ak teda neporodíš skôr ako 21.5.2010 /držím palce/ tak budeš mať nárok na maximálnu materskú. PN však nestíhaš, keby si však mala splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia napr. v 01/2010, tak sa kľudne môžeš dať vypísať na PN až do nástupu na MD. ;)
jankasm
29.10.09,08:28
A este ma napadla jedna vec - ak by som ostala pocas tehotenstva PN a uplatnim si PN aj z DNP, tak co potom, ked pojdem na matersku? bude mi aj vtedy vyplacana max.materska, aj ked som si uz uplatnila predtym PN-ku z DNP??? alebo mozem cerpat z DNP len PN-ku alebo matersku, alebo oboje???

Pokiaľ budeš mať splnenú podmienky na PN, tie sú v pdostate úplne rovnaké ako pre nárok na materské, tak samozrejme môžeš kľudne poberať z DNP PN a následne materskú. Prípadná PN vôbec neovplyvní výšku materskej. :cool:
mimaemma
29.10.09,08:29
Jani, moc ďakujem za rýchlu odpoveď, už mám v tom jasno.
Dúfam, že skôr neporodím - budem sa snažiť :-)))
Posielam bodík.
Mersi 777
29.10.09,09:51
Ahojte.
Som tehotná. Chcem sa opýtať, že keby som bola nútená ísť na rizikovú a mám splnenú podmienku 270 dni poistenia z DNP, ale nemám ešte splnenú podmienku 26 týždňov, to by som dostávala potom z DNP maródku len z minimálnej mzdy.
Chcem sa opýtať, že ak uplynie doba 26 týžňov a budem mať nárok na 55% z môjho vymeriavacieho základu, či to poisťovňa sama prepočíta, alebo ju mám vyzvať, či sa musí maródka preušiť???
Taktiež sa chcem uistiť, že počas maródky sa DNP neplati.
ajobs
29.10.09,20:45
Ahojte.
Som tehotná. Chcem sa opýtať, že keby som bola nútená ísť na rizikovú a mám splnenú podmienku 270 dni poistenia z DNP, ale nemám ešte splnenú podmienku 26 týždňov, to by som dostávala potom z DNP maródku len z minimálnej mzdy. Áno.
Chcem sa opýtať, že ak uplynie doba 26 týžňov a budem mať nárok na 55% z môjho vymeriavacieho základu, či to poisťovňa sama prepočíta, alebo ju mám vyzvať, či sa musí maródka preušiť??? Nie, ak bude PN pokračovať vkuse, stále to bude iba nemocenské vypočítané z minimálnej mzdy - rozhodujúci je termín vzniku PN. Ak sa PN ukončí, a vznikne nová, potom už výpočet bude z reálneho VZ.
Taktiež sa chcem uistiť, že počas maródky sa DNP neplati.Neplatí sa,ak nemocenské je vyplácané z DNP.

Odpovede v texte.
Mersi 777
30.10.09,10:32
ajobs : ďakujem za odpoveď
lejna
31.10.09,00:15
Dobry vecer, poprosila by som o radu. Od 14.4.2009 si platim DNP zo sumy 1003 Eur. Kedze do terminu porodu 21.12.2009 nesplnam podmienku 270 dni, budem matersku dostavat zo zamestnania. Momentalne som na RD a trva mi PP. Chcem sa opytat:
1. pocas MD, ktora nebude z DNP, mozem z DNP cerpat PN alebo OCR?
2. ci je pre mna vyhodne platit si DNP zo sumy 1003 Eur az kym nesplnim podmienku 270 dni, co bude zaciatkom januara 2010?
zuzume
01.11.09,12:44
Dobry den, chcem sa spytat ohladom materskej, nastupujem na nu 12.12.2009 uz som na jednu narok mala a teraz idem znova na dalsiu, pracovny pomer mi stale trva a prve dieta ma 2,5 roka teraz poberam rodicovsky prispevok, takze na matersku asi narok mam, ale chcem sa spytat ci mi moze ekonomka napisat max. vymer.zaklad na vypocet materskej, pri prvej som ho tiez mala ale neviem ci sa moze len tak zvysovat vym.zaklad ked som nepracovala, ale pocula som ze sa to da, tak vas prosim o rada, dakujem pekne, Zuzana
Jozef Mihál
01.11.09,13:16
Zamestnávateľ má podľa zákona zapísať do potvrdenia o príjme sumu vymeriavacieho základu na nem. poistenie, aký by ste dosiahli, ak by ste v mesiaci, v ktorom nastúpite na MD, pracovali.

Ak ste mali pri prvom dieťati pri odchode na MD plat povedzme 1100 €, bolo by dosť čudné, ak by sa Vám mal po 3 rokoch plat znížiť...
zuzume
01.11.09,15:34
dakujem za odpoved, takze mi moze bez problemov napisat tych 1084,55 to je to maximum a popripade dolozit k zmluve, ze vymeriavaci zaklad sa zvysoval..
Jozef Mihál
01.11.09,19:16
zuzume, skúste sa najskôr porozprávať so mzdárkou vo Vašej firme, tá by Vás snáď mala usmerniť - teda za predpokladu, že rozumie zákonu o sociálnom poistení aspoň tak, ako by mala.
zuzume
02.11.09,08:32
no prave, ze moc nerozumie tam je uz iba jeden zamestnanec a ten je na dohodu, tak preto som sa obratila na vas..
Tinika
04.11.09,20:15
povinné starobné poistenie szčo + povinné invalidné poistenie szčo = povinné dôchodkové poistenie szčo.

"Ak plánuješ ešte v blízkej budúcnosti dalšie dieťa"!!!,

tak by bolo možno rozumnejšie, za predpokladu
- ak si bola ozaj pred poberaním materského povinne nem/dôch.poistená szčo a
- chceš poberať aj rodičovský príspevok a
- nevykonávať činnosť szčo,

len "prerušiť" činnosť szčo po ukončení poberania materského z dôvodu poberania rodič.príspevku

- na SP predpokladám:
---- dať RLFO s prerušením, kod 7 a
---- predpokladám aj vyhlásenie o nevykonávaní činnosti počas poberania RP (vid § 26 ods.4 ZoSP)
- aj na živnostenskom prerušiť živnosť (inak by nebolo možné poberať RP, vid § 3 ods.1 písm. d + § 3 ods.4 Zákona o RP účinného od 1.1.09).

V takom prípade, ak dobre rozumiem § 49a Zákona o sociálnom poistení, by sa ti mali aj dni poberania RP, nevykonávania činnosti, ak si bola povinne dôch.poistená pred nástupom na MD aj nadalej tieto dni považovať za dni trvania nem.poistenia, pri uplatnení nároku "na materské"!!.
No nezaručujem, lebo tam záleží predpokladám na každej drobnosti. No a potom aký by bol prípadný pravdepodobný VZ u szčo, tiež neviem povedať, ak by si nastúpila na druhú md počas tohto prerušenia (vid § 57 ods.2 Zo SP). No niekomu možno stačia aj dni NP, ak sa bude možné aj nadalej zrátavať dni rôznych NP.
Takže toto len pre takých zvedavých a otrlých, čo si to možno posnažia zistiť a overiť. Osobne sa velmi v szčo nevyznám, už ani v tom živnostenskom.

Bola som na SP a tam mi povedali ze prihlasku na doch. poistenie mam davat uz po narodeni dieťaťa. Takže ak dam prihlasku po narodeni, mam dať aj prerusenie ako SZCO a NP z DNP? Alebo len tu prihlasku na starobne poistenie . A v tej prihlaske dam začiatok MD a ked skonci MD zase dam RLFO zmena - ukončenie MD a začiatok RD? dakujem
Tinika
04.11.09,20:41
Bola som na SP a tam mi povedali ze prihlasku na doch. poistenie mam davat uz po narodeni dieťaťa. Takže ak dam prihlasku po narodeni, mam dať aj prerusenie ako SZCO a NP z DNP? Alebo len tu prihlasku na starobne poistenie . A v tej prihlaske dam začiatok MD a ked skonci MD zase dam RLFO zmena - ukončenie MD a začiatok RD? dakujem

Uz som dopletena z toho asi ked to čitam na ich stranke. Lebo si písala ze RLFO kde dam kod 7 - to je szco poberajuca RP. ale kedze mne na SP povedali ze uz pri MD mam mat prihlasku tak som jelen z toho. Asi tam pojdem este raz.
lejna
05.11.09,12:38
Dobry vecer, poprosila by som o radu. Od 14.4.2009 si platim DNP zo sumy 1003 Eur. Kedze do terminu porodu 21.12.2009 nesplnam podmienku 270 dni, budem matersku dostavat zo zamestnania. Momentalne som na RD a trva mi PP. Chcem sa opytat:
1. pocas MD, ktora nebude z DNP, mozem z DNP cerpat PN alebo OCR?
2. ci je pre mna vyhodne platit si DNP zo sumy 1003 Eur az kym nesplnim podmienku 270 dni, co bude zaciatkom januara 2010?


Prosim, poradite mi? Dakujem.
leocka
05.11.09,20:39
súhlasím s ajobs,
len teda pozor na to, že pri PTP 3.3.2010, treba nastúpiť na MD najneskôr 20.1.10 (t.j. 6týžd. pred PTP) ;)

a dá sa ukončiť PP 17.1.10 (nedelu) a začať PP 18.1.10 a na MD 20.1.10, plat/hrubá mzda za tie dva dni potom stačí v sume (1084,55eur :31dní v januári x2dni v RO t.j.18-19.1.)
Dakujem brcko, este ma napadol jeden detail, ktory ma celkom zaujal. Vo vykaze pre Soc. Poist. co kazdy mesiac podavam do Socialnej poistovne budem tym padom ja 2 x (ako 2 rozny zamestnanci)? Kedze v tom istom mesiaci prestanem pracovat a znova zacnem. Je to vobec mozne? Kedze tam sa to eviduje podla rodneho cisla. Dakujem
Tinika
06.11.09,11:14
Dobrý deń, prepustili sme zamestnankynu a od 1,11, ju opať zamestnali z max. VZ, aby mala max. matersku. Ale medzitym ochorela a teda sa pýtam, ak sa dá vypísat na PN, ovplivní to nejak materskú? dakujem
jasanta
06.11.09,11:44
dobry den, mozte mi niekto poradit?? mam nastupit na matersku 6.12.09 ale chcela by som si cely december vybrat dovolenku a nastupit az 1.1.2010. Viem ze sa mi bude kratit materska o tych 6 tyzdnov/ vyplata bude isto lepsia/, len som si neni ista ze ak mam termin 17.1.10 a nastupim 1.1.10 na matersku, to do toho 17.1. mi nik nezaplati ak neporodim skor alebo ako to je??velmi pekne dakujem za info...
Tinika
06.11.09,12:25
dobry den, mozte mi niekto poradit?? mam nastupit na matersku 6.12.09 ale chcela by som si cely december vybrat dovolenku a nastupit az 1.1.2010. Viem ze sa mi bude kratit materska o tych 6 tyzdnov/ vyplata bude isto lepsia/, len som si neni ista ze ak mam termin 17.1.10 a nastupim 1.1.10 na matersku, to do toho 17.1. mi nik nezaplati ak neporodim skor alebo ako to je??velmi pekne dakujem za info...

na matersku sa nastupuje 6-8 tyzdnov pred porodom a dostavas zaplatene od dna nastupu na matesku takze neboj, euriky dostanes :)
veronikasad
06.11.09,12:35
dobry den, mozte mi niekto poradit?? mam nastupit na matersku 6.12.09 ale chcela by som si cely december vybrat dovolenku a nastupit az 1.1.2010. Viem ze sa mi bude kratit materska o tych 6 tyzdnov/ vyplata bude isto lepsia/, len som si neni ista ze ak mam termin 17.1.10 a nastupim 1.1.10 na matersku, to do toho 17.1. mi nik nezaplati ak neporodim skor alebo ako to je??velmi pekne dakujem za info...
Podmienky nároku na materské

§ 48
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

(2) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Poistenkyňa má nárok na materské aj po uplynutí 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará alebo ak je osamelá. Nárok na materské v tomto prípade zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.

(4) Podmienka starostlivosti o narodené dieťa sa považuje za splnenú v období, v ktorom je dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia.

(5) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.

Ak sa jedná o dovolenku za rok 2009 - nie je nutné vyčerpať ju pred nástupom na materskú. Dovolenka ti neprepadne, môžeš ju čerpať po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky - v prípade rod. dovolenky - aj o 3 roky.
mikatmi
06.11.09,13:38
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať tiež ohladne materskej. Nastupujem na MD 14.12.09(6 týžd. pred pôrodom), a momentálne som na rod. dov. s prvým dieťaťom -2,5 roka. Vym. základ som vtedy mala 14000 sk. Pracovný pomer mi stále trvá. Chcem sa spýtať - o koľko % mi môže mzdárka navýšiť VZ? Môže mi to to navýšiť na 1000€? Alebo by bolo výhodnejšie prerušiť RD -dať výpoveď a znovu nastúpiť už s vyšším VZ?
Ďakujem pekne za odpoveď. M
iriska
06.11.09,16:33
Ak môžem poprosiť o radu - kamarátka poberala rodičovský príspevok (dieťa sa narodilo 10/08), ale od 01.10.09 je zamestnaná a na ÚPSVaR jej povedali, že už tento príspevok poberať nebude, lebo sa jej o malú bude starať mama a na príspevok by mala nárok len vtedy, ak by sa jej o dieťa staral niekto, kto má takéto niečo v živnosti.
Nepočula som osobne, čo jej konkrétne povedali a či to takto znelo a nie som z toho ani trochu múdra, môžete mi vysvetliť o čo išlo a či by som si mohla rozšíriť živnosť o nejakú činnosť, ktorá by spĺňala podmienky na poberanie rod.príspevku matkou.
Ďakujem
brčko
06.11.09,18:19
Ak môžem poprosiť o radu - kamarátka poberala rodičovský príspevok (dieťa sa narodilo 10/08), ale od 01.10.09 je zamestnaná a na ÚPSVaR jej povedali, že už tento príspevok poberať nebude, lebo sa jej o malú bude starať mama a na príspevok by mala nárok len vtedy, ak by sa jej o dieťa staral niekto, kto má takéto niečo v živnosti.
Nepočula som osobne, čo jej konkrétne povedali a či to takto znelo a nie som z toho ani trochu múdra, môžete mi vysvetliť o čo išlo a či by som si mohla rozšíriť živnosť o nejakú činnosť, ktorá by spĺňala podmienky na poberanie rod.príspevku matkou.
Ďakujem

Pretože začala poberať RP až v r. 2009, tak ak pracuje na prac.pomer, nárok na RP stráca. Má nárok len na príspevok na starostlivosť o dieťa (PnSoD) a to:
- bud vo výške 25% z RP ak sa o dieťa stará osobne alebo niekto bez živnosti, kto nepoberá RP,
- alebo vo výške preukázaných nákladov, max. do výšky RP, ak chodí dieťa do zariadenia ako mat.škôlka, jasle alebo sa on stará niekto na živnosť (potrebuje preukazatelné doklady o zaplatení za každý mesiac predložiť UPSVaR).
Andyke
06.11.09,18:23
§5 zák. č. 561/2008
Suma príspevku
(1) Príspevok za kalendárny mesiac je
a) v sume preukázaných výdavkov oprávnenej osoby, najviac v sume rodičovského príspevku podľa osobitného predpisu, 11) ak starostlivosť zabezpečuje poskytovateľ podľa § 2 ods. 3 písm. a) až c),
b) 25 % sumy rodičovského príspevku podľa osobitného predpisu, 11) ak starostlivosť zabezpečuje poskytovateľ podľa § 2 ods. 3 písm. d) a e). (2) Príspevok podľa odseku 1 sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nahor.
§ 2
Starostlivosť o dieťa
(1) Starostlivosť o dieťa na účely tohto zákona je poskytovanie starostlivosti dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a psychického vývinu pri rešpektovaní najlepšieho záujmu dieťaťa a jeho práv v čase, keď rodič vykonáva zárobkovú činnosť alebo študuje na strednej škole alebo na vysokej škole.

(2) Starostlivosť o dieťa sa vykonáva
a) v rodinnom prostredí dieťaťa,
b) v prostredí účelovo vytvorenom a upravenom na výkon starostlivosti o dieťa alebo
c) v rodinnom prostredí fyzickej osoby poskytujúcej starostlivosť o dieťa.

(3) Poskytovateľ starostlivosti o dieťa podľa tohto zákona (ďalej len "poskytovateľ") je
a) zariadenie zriadené podľa osobitných predpisov, 3)
b) iná právnická osoba, ktorá poskytuje starostlivosť dieťaťu, 4)
c) fyzická osoba, ktorá poskytuje starostlivosť dieťaťu podľa osobitného predpisu, 5)
d) iná fyzická osoba, ak nie je osobou uvedenou v písmene c) a nevypláca sa jej rodičovský príspevok, alebo
e) rodič, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť a nezabezpečí starostlivosť o svoje dieťa poskytovateľom uvedeným v písmenách a) až d).
iriska
06.11.09,19:55
ale musí to byť iba škôlka alebo si môžem takú živnosť urobiť aj ja?
Tinika
06.11.09,23:13
Dobrý deń, prepustili sme zamestnankynu a od 1,11, ju opať zamestnali z max. VZ, aby mala max. matersku. Ale medzitym ochorela a teda sa pýtam, ak sa dá vypísat na PN, ovplivní to nejak materskú? dakujem

Prosim vie niekto poradit?
brčko
07.11.09,09:17
tinika,
ak pôjde na PN a bude tam až do MD, tak jej rozhodujúce obdobie bude obdobie od 1.11.09 do dna pred nástupom na PN. Takže z toho dôvodu, že už 1.11.09 je nedela, t.j. den bez VZ, tak nech pre istotu sa dá vypísať na PN v piatok a nie v pondelok, inak jej nemusí vyjsť max. "denný" VZ, aj ked má max. mesačný VZ, lebo jej RO nebude celý kal. mesiac, ale len jeho časť.
Tinika
07.11.09,11:38
tinika,
ak pôjde na PN a bude tam až do MD, tak jej rozhodujúce obdobie bude obdobie od 1.11.09 do dna pred nástupom na PN. Takže z toho dôvodu, že už 1.11.09 je nedela, t.j. den bez VZ, tak nech pre istotu sa dá vypísať na PN v piatok a nie v pondelok, inak jej nemusí vyjsť max. "denný" VZ, aj ked má max. mesačný VZ, lebo jej RO nebude celý kal. mesiac, ale len jeho časť.

Ona asi nepojde na PN az do nastupu na MD ale len na 1-2 tyzdne, aj to ovplyvni materske? teda mala by sa dať vypisat na PN napr. az v stredu 11.11. a teda jej RO bude 1-10.11. + prípadne dni ked v novembri nebude PN? A vyjde jej max. materska v tomto prípade?
jasanta
07.11.09,12:55
dakujem veronika,len moc mi to nepomohlo, tu dovolenku si chcem vybrat z osobnych dovodov / budem mat odpracovany cely posledny stvrtrok a potom mi v robote prinalezia za to premie o kt.nechcem prist/...tak len koli tomu sa mi to oplati....podla paragrafu tych 22 tyzdnov plynie od porodu a teda ked nastupim 1.1.10 a porodim napr 17.1.10 tak sa mi bude vyplacat materska od toho 1.1.teda nejakych 24.tyzdnov??...dakujem za info...
veronikasad
07.11.09,12:59
dakujem veronika,len moc mi to nepomohlo, tu dovolenku si chcem vybrat z osobnych dovodov / budem mat odpracovany cely posledny stvrtrok a potom mi v robote prinalezia za to premie o kt.nechcem prist/...tak len koli tomu sa mi to oplati....viem ze paragraf to dovoluje len neviem ci mi potom plynie materska uz od toho 1.1.10 alebo az od datumu porodu....z paragrafu to moc nechapem...tych 22 tyzdnov je az po porode ci uz od toho 1.1.....dakujem za info...
od 1.1.2010, ale SP ti nebude vyplácať materské po dobu 28 týždňov, ale len do konca 22. týždňa ododňa pôrodu.
dracica19
08.11.09,10:18
Dobry den,urcite sa najde niekto kto mi da najlepsiu radu. V aprili 2009 mi skoncila rodic,dovolenka,ale od novembra r.2007 som aj SZCO. povinnost platenia nemocenskeho poistenia mi vznikla od 1.7.2009 z dan.priznania za r.2008 z min.mzdy.momentalne som opat tehotna,nastup na matersku cca od 20.3.2010.momentalne som od 1.11.2009 aj szco aj zamestnana.vyjde mi max.materska,ak mam v zamestnani hr.mzdu 800eur? mozem od januara ukoncit,prac.pomer,a zostat len szco...dostanem i tak max.matersku? vyjde mi vobec narok,lebo nie som si ista ci splnim podmienku 270dni platenia nem.poistenia....dakujem za pomoc
lučia
09.11.09,18:33
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť?
Som zamestnaná od 01/09 na dobu určitú do 31.12.2009. Od 04/09 si platím DNP do max.výšky (rozdiel max. a NP zo zamestnania). V 06/10 mám ísť na materskú. Podmienka 270 dní by mala byť splnená v obidvoch prípadoch. Len neviem, či mi vznikne nárok na materské aj zo zamestnania, ak od 01/10 ostanem nezamestnaná.
Pripadali by do úvahy tieto možnosti:
1. budem na ÚP a nezmením si výšku NP
2. pôjdem na rizikové ešte počas trvania PP v 12/09
3. budem na ÚP a navýšim si DNP z maxima
4. zamestnám sa niekde s max. VZ
V každom z týchto prípadov bude rozhodujúce obdobie r. 2009?
Ktorý z prípadov mi pomôže dosiahnuť max.materskú?

Najjednoduchšie by mi bolo č. 1. Len som si nie istá, či by mi vypočítali materské aj zo zamestnania, aj keď je už ukončené. Aj keď na sociálke mi povedali, že áno, nie som si istá.

Ďakujem za radu...
lučia
09.11.09,18:47
Troška som to prešvihla. Opravujem v 06/10 mám porodiť, nie ísť na materskú.
brčko
09.11.09,19:25
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť?
Som zamestnaná od 01/09 na dobu určitú do 31.12.2009. Od 04/09 si platím DNP do max.výšky (rozdiel max. a NP zo zamestnania). V 06/10 mám ísť na materskú. Podmienka 270 dní by mala byť splnená v obidvoch prípadoch. Len neviem, či mi vznikne nárok na materské aj zo zamestnania, ak od 01/10 ostanem nezamestnaná.
Pripadali by do úvahy tieto možnosti:
1. budem na ÚP a nezmením si výšku NP
2. pôjdem na rizikové ešte počas trvania PP v 12/09
3. budem na ÚP a navýšim si DNP z maxima
4. zamestnám sa niekde s max. VZ
V každom z týchto prípadov bude rozhodujúce obdobie r. 2009?
Ktorý z prípadov mi pomôže dosiahnuť max.materskú?

Najjednoduchšie by mi bolo č. 1. Len som si nie istá, či by mi vypočítali materské aj zo zamestnania, aj keď je už ukončené. Aj keď na sociálke mi povedali, že áno, nie som si istá.

Ďakujem za radu...

Ak máš z ukončeného zamestnania splnenú podmienku 270dní (1-12/09 je ok) a tiež z DNP samotného (4/09 -6/2010 je ok), tak podla mna by nemal byť problém s nárokom z oboch nem.poistení. Len nech to nekomplikuješ, treba na MD nastúpiť 6týždnov pred pravdepodobným dátumom pôrodu a nie skôr. LEbo v ochrannej lehote (z ukončeného zamestnania) vzniká nárok na materské 6týždnov pred termínom stanoveným lekárom - vid § 50 zákon o sociálnom poistení.


k bodu 2
na PN môžeš ísť podla potreby kedykolvek počas evidovania na UP. Budeš mať nárok na nemocenské od prvého dna PN. Ak vznikne PN po uplynutí 42dní od ukončenia PP (t.j po 11.2.2010, ak PP končí 31.12.09), tak okrem PN a potvrdenia zamestnávatela o zamstnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku, budeš od lekára potrebovať potvrdenie, že si v den ukončenia PP/NP bola tehotná. V takom prípade sa na teba vzťahuje nie 42dnová ochranná lehota, ale 6mesačná, a to aj na účely uplatnenia nároku na nemocenské, príp. ošetrovné. - vid § 32 zákon o sociálnom poistení myslím ods.2 písm. b)

k bodu 3.
Ak by si si aj zvýšila od 1.1.2010 VZ, tak tvoje RO je aj tak obdobie 4/09-31.12.09, t.j. neovplyvnilo by ti to výšku materského.


Do tvojho nástupu na MD predpokladám nehrozí ani žiadna zmena v zákone o soc.poistení, lebo to bude ešte pred volbami.
Takže všetko dobré :)
lučia
10.11.09,08:05
Ďakujem pekne za rozsiahlu radu (tu mal byť smajlík, len neviem ako ho vložiť :-).
Len si to musím ešte viac krát prečítať, lebo sa mi to dáko nechce dostať do hlavy. Ohľadom tej ochrannej lehoty to znamená, že nárok na materské budem mať len v prípade, že do 6 mesiacov od ukončenia zamestnania nastúpim na MD? Len tak pre zaujímavosť, keby som nastúpila na MD v júli 2010, tak by už nevznikol nárok na materské zo zamestnania?
Čo sa týka tých zmien v sociál. poistení, tak mi pani na sociálke povedala, že budú veľké zmeny od 01/2010 ohľadom MD a RD a že vraj sa to už hádam nedotkne tých, ktorí si minulý rok platili DNP. Že nebudeme môcť platiť DNP, čo sa mi veľmi nezdá. Uvidíme, čo vymyslia.
Ešte raz ďakujem... možno keď nad tým ešte porozmýšľam, tak ma niečo napadne a ozvem sa...
iriska
10.11.09,12:14
ale musí to byť iba škôlka alebo si môžem takú živnosť urobiť aj ja?

Musí výdavky žene preukázať len špeciálne zariadenie alebo aj obyčajný živnostník?
ak je to blbosť, ospravedlňujem sa
Andyke
10.11.09,18:23
Úrad bude požadovať od rodiča dieťaťa tieto doklady:
1.zmluvu s poskytovateľom na výkon opatery dieťaťa
2.preukázané náklady na zabezpečenie služby
Takže z pozície živnostníka (poskytovateľa služby) bude potrebné vydávať požadované doklady.
iriska
10.11.09,18:28
o.k.
1. budem potrebovať rozšíriť živnosť?
2. stačia faktúry alebo aj treba dokladovať bločky z nákupu vecí, ktorými starostlivosť zabezpečím?
ďakujem
evulik
10.11.09,18:49
Dobrý večer,

pomôžete mi objasniť, kde som urobila chybu? 12.10.2009 som nastúpila na MD. Denný VZ mi vyšiel zo zamestnania tak ako som si ho vypočítala aj ja, t.j. 25,65 Eur. Okrem toho som sa v decembri prihlásila na DnP so začiatkom platenia od 1.1.2009 a platila som si mesačne z minima 295,50, t.j. 13 Eur, a teda do nástupu na MD som určite 270 dní splnila. Dnes mi telefonicky oznámila pani na SP (rozhodnutie mi ešte neprišlo, preto som volala) povedala, že z DnP mi vznikol denný VZ len 2,5858 Eur ... čomu nerozumiem. Pretože mi týmto pádom nevychádza max. materská. Hľadám po dôvodoch na internete a mohlo by to byť tým, že v r. 2009 mi narástla moja mzda celkom slušne a teda VZ zo zamestnania za r.2009 + DnP mi v súčte presiahlo max.VZ (každý mesiac, až na jedene, kedy som bola PN) .. neviem sa zoorientovať, čo môže byť príčinou, resp. ako som tomu mohla predísť, a maximálnu materskú skutočne dosiahnuť. DnP som platila z minima, menej sa predsa nedá. Mám teraz na SP nejaké preplatky? Ďakujem za vysvetlenie.
brčko
10.11.09,21:19
Dobrý večer,

pomôžete mi objasniť, kde som urobila chybu? 12.10.2009 som nastúpila na MD. Denný VZ mi vyšiel zo zamestnania tak ako som si ho vypočítala aj ja, t.j. 25,65 Eur. Okrem toho som sa v decembri prihlásila na DnP so začiatkom platenia od 1.1.2009 a platila som si mesačne z minima 295,50, t.j. 13 Eur, a teda do nástupu na MD som určite 270 dní splnila. Dnes mi telefonicky oznámila pani na SP (rozhodnutie mi ešte neprišlo, preto som volala) povedala, že z DnP mi vznikol denný VZ len 2,5858 Eur ... čomu nerozumiem. Pretože mi týmto pádom nevychádza max. materská. Hľadám po dôvodoch na internete a mohlo by to byť tým, že v r. 2009 mi narástla moja mzda celkom slušne a teda VZ zo zamestnania za r.2009 + DnP mi v súčte presiahlo max.VZ presne toto je príčina. Zo zamestnania ti berú VZ z roku 2008 a z DNP len VZ vo výške rozdielu medzi maximom a VZ zo zamestnania (každý mesiac, až na jedene, kedy som bola PN) .. neviem sa zoorientovať, čo môže byť príčinou, resp. ako som tomu mohla predísť, a maximálnu materskú skutočne dosiahnuť. napr. sa prihlásiť už 31.12.08, ak si teda v 12/08 nemala vyšší plat z dôvodu napr. odmien, prémií. DnP som platila z minima, menej sa predsa nedá. Prihlásiť sa nedá z nižšieho VZ ale platiť áno. Resp. lepšie zaplatiť z tohto minima a potom preplatok vyžiadať písomne vrátiť. Mám teraz na SP nejaké preplatky? áno Ďakujem za vysvetlenie.
.
brčko
10.11.09,21:25
Ďakujem pekne za rozsiahlu radu (tu mal byť smajlík, len neviem ako ho vložiť :-).
Len si to musím ešte viac krát prečítať, lebo sa mi to dáko nechce dostať do hlavy. Ohľadom tej ochrannej lehoty to znamená, že nárok na materské budem mať len v prípade, že do 6 mesiacov od ukončenia zamestnania nastúpim na MD? myslím áno a nástup na MD 6týžd. pred PtPLen tak pre zaujímavosť, keby som nastúpila na MD v júli 2010, tak by už nevznikol nárok na materské zo zamestnania? Možno v prípade, že by ti k nástupu na MD (6týž. pred PTP) v júli trvalo poberanie nem.dávky, tak by nárok vznikol, no na to som dosial nečítala žiadny prípad z praxe.
Čo sa týka tých zmien v sociál. poistení, tak mi pani na sociálke povedala, že budú veľké zmeny od 01/2010 v DNP nič také od 1.1.2010 nebude, len pri rodič.príspevku. žiadny návrh sa v parlamente neprerokúva ohľadom MD a RD a že vraj sa to už hádam nedotkne tých, ktorí si minulý rok platili DNP. Že nebudeme môcť platiť DNP, čo sa mi veľmi nezdá. Uvidíme, čo vymyslia.
Ešte raz ďakujem... možno keď nad tým ešte porozmýšľam, tak ma niečo napadne a ozvem sa...
.
brčko
10.11.09,21:37
Dobry vecer, poprosila by som o radu. Od 14.4.2009 si platim DNP zo sumy 1003 Eur. Kedze do terminu porodu 21.12.2009 nesplnam podmienku 270 dni, budem matersku dostavat zo zamestnania. Momentalne som na RD a trva mi PP. Chcem sa opytat:
1. pocas MD, ktora nebude z DNP, mozem z DNP cerpat PN alebo OCR?
2. ci je pre mna vyhodne platit si DNP zo sumy 1003 Eur az kym nesplnim podmienku 270 dni, co bude zaciatkom januara 2010?

Aj ked si si platila DNP z VZ 1003eur ale vzhladom na to, že si aj zamestnaná, tak sa ti aj tak z DNP berie ako VZ len rodziel medzi aktuálnym VZ (do 30.6.09 1003,09eur a od 1.7.09 1084,55eur) a tvojim VZ za konkrétny kalendárny mesiac. Takže máš na DNP preplatok.

270dní z DnP ti uplynie až 8.1.2010 (ak nemáš iné ukončené NP v období dvoch rokov pred pôrodom), takže ozaj nárok na materské z DnP ti nevznikne, musela by si porodiť najskôr 9.1.2010.

Neviem ti s istotou odpovedať, aj ked sa mi zdá, že tu taký prípad bol, že zo zamestnania materské a z DnP nemocenské.
NO v SP zväčša uplatnujú názor, že v prípade, že ti vznikne nárok na materské z jedného nem.poistenia, tak nemusíš platiť ani iné poistenie. Aj ked sa neviem s tým nejako stotožniť.
Ak by ta vypísali na PN a SP ti nárok uznala, tak môžeš byť PN až do konca šestonedelia, ak to lekár bude považovať za potrebné. Ale toto ti zaručiť nezaručím.

Bohužial viac ti k tomu neviem povedať.
Katy a R
10.11.09,22:25
Aj ked si si platila DNP z VZ 1003eur ale vzhladom na to, že si aj zamestnaná, tak sa ti aj tak z DNP berie ako VZ len rodziel medzi aktuálnym VZ (do 30.6.09 1003,09eur a od 1.7.09 1084,55eur) a tvojim VZ za konkrétny kalendárny mesiac. Takže máš na DNP preplatok.
......
.
.. ani len ten preplatok myslím nebude :mee:... píše, že je momentálne na RD (asi nemá príjem z PP:confused:)
Katy a R
10.11.09,22:53
Dobrý večer,

pomôžete mi objasniť, kde som urobila chybu? 12.10.2009 som nastúpila na MD. Denný VZ mi vyšiel zo zamestnania tak ako som si ho vypočítala aj ja, t.j. 25,65 Eur. Okrem toho som sa v decembri prihlásila na DnP so začiatkom platenia od 1.1.2009 a platila som si mesačne z minima 295,50, t.j. 13 Eur, a teda do nástupu na MD som určite 270 dní splnila. Dnes mi telefonicky oznámila pani na SP (rozhodnutie mi ešte neprišlo, preto som volala) povedala, že z DnP mi vznikol denný VZ len 2,5858 Eur ... čomu nerozumiem. Pretože mi týmto pádom nevychádza max. materská. Hľadám po dôvodoch na internete a mohlo by to byť tým, že v r. 2009 mi narástla moja mzda celkom slušne a teda VZ zo zamestnania za r.2009 + DnP mi v súčte presiahlo max.VZ (každý mesiac, až na jedene, kedy som bola PN) .. neviem sa zoorientovať, čo môže byť príčinou, resp. ako som tomu mohla predísť, a maximálnu materskú skutočne dosiahnuť. DnP som platila z minima, menej sa predsa nedá. Mám teraz na SP nejaké preplatky? Ďakujem za vysvetlenie.
.... no aj sme sa už o tom bavili (od príspevku 751 do 760)
a tak aj je .. v tomto roku si mala lepší plat .. a len málo sa platilo z DNP do maxm VZ:mee: V rozhodnutí to presne napíšu.
http://www.porada.sk/994997-post755.html
.. ale aspoň malilinká útecha.... máš preplatok na poistnom
Lali
11.11.09,05:57
Dobré ráno,
prosím o usmernenie - kolegyňa si platila dobrovoľné nemocenské poistenie z najnižšieho vymeriavacieho základu /pracovala na "voľnej nohe", poberala autorské honoráre/. Toto poistenie trvalo od roku 2007 do 31.5.2009. K 31.5.2009 poistenie zrušila. Od 1.6.2009 nastúpila do trvalého pracovného pomeru, na materskú dovolenku nastupuje 23.11.2009. Aké obdobie bude rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského príspevku ?
Ďakujem.
Lali
11.11.09,06:29
Dobré ráno,
prosím o usmernenie - kolegyňa si platila dobrovoľné nemocenské poistenie z najnižšieho vymeriavacieho základu /pracovala na "voľnej nohe", poberala autorské honoráre/. Toto poistenie trvalo od roku 2007 do 31.5.2009. K 31.5.2009 poistenie zrušila. Od 1.6.2009 nastúpila do trvalého pracovného pomeru, na materskú dovolenku nastupuje 23.11.2009. Aké obdobie bude rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského príspevku ?
Ďakujem.
sergejka
11.11.09,12:37
Ahojte! Som nova a potrebujem poradiť. Pracovala som vo firme od 01.2002 a v roku 2004 som išla na MD prve dieta a sučasne od 04.2007 skom na MD s druhým. Nastúpiť mam 04.2010, ale firma od 01.2009 ide do krachu a prepušta ludí lebo príde nový investor. Zmluvu mám na neurčito. Mám nárok na odstupné a kolko mesiacov Ďík
Tinika
11.11.09,18:51
Dobrý deń, chcela by som poradiť známej ohladne materskej na ktorú nastupuje 12,12,2009. Jej zamestnanie:
01-08/08 HM 9100
09-10/08 HM 8100
11/08 HM 16000
12/08 HM 16000+premie 7000 tie idu do HM však? čiže VZ je 23000
01/09 do teraz HM 30000

Chcela by vedieť, aka asi materska jej vyjde, tak zhruba ma splnene 270dni poistenia, čiže narok by mala mať, ide o to v akej vyske. RO je rok 2008 ak dobre uvazujem, teda by sa jej mali spočítat VZ z roka 2008 a teda jej materska síce nebude minimalna ale ani maximalna? Dakujem za rady
Katy a R
11.11.09,19:30
Dobré ráno,
prosím o usmernenie - kolegyňa si platila dobrovoľné nemocenské poistenie z najnižšieho vymeriavacieho základu /pracovala na "voľnej nohe", poberala autorské honoráre/. Toto poistenie trvalo od roku 2007 do 31.5.2009. K 31.5.2009 poistenie zrušila. Od 1.6.2009 nastúpila do trvalého pracovného pomeru, na materskú dovolenku nastupuje 23.11.2009. Aké obdobie bude rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského príspevku ?
Ďakujem.
z posledného poistenia .. tu je to presne....http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#54
(odst 2b)
Tinika
11.11.09,19:31
z posledného poistenia .. tu je to presne....http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#54
(odst 2b)

Zabudla som napísať, ze to od 11/08 bol ten isty zamestnavatel, len sa menil VZ. Lebo ak by vznikol novy prac. pomer v r. 2009 je mi jasne, ze RO by bol az rok 2009.
Katy a R
11.11.09,20:00
Zabudla som napísať, ze to od 11/08 bol ten isty zamestnavatel, len sa menil VZ. Lebo ak by vznikol novy prac. pomer v r. 2009 je mi jasne, ze RO by bol az rok 2009.

.. Ak od 11/08 je nový PP .. RO bude 11-12 2008 (materská bajočko 11 tisíc v korunách)
Tinika
11.11.09,20:11
.. Ak od 11/08 je nový PP .. RO bude 11-12 2008 (materská bajočko 11 tisíc v korunách)

dakujem kraaasne. prajem pekny večer
Tinika
12.11.09,16:21
Dobrý večer, len by som si chcela overiť jednu info. Som szco, od 1,11, na MD. Do teraz som mala info ze počas MD mozem kludne vykonavat cinnosti SZCO a nemusim platit odvody ale dnes mi bolo povedane, ze nemozem mat zivnsot a brat materske. Ako to vlastne je? Dakujem pekne
Xanti
12.11.09,16:27
Dobrý večer, len by som si chcela overiť jednu info. Som szco, od 1,11, na MD. Do teraz som mala info ze počas MD mozem kludne vykonavat cinnosti SZCO a nemusim platit odvody ale dnes mi bolo povedane, ze nemozem mat zivnsot a brat materske. Ako to vlastne je? Dakujem pekne
Materskú vypláca SP od nástupu na materskú, až do 22 týždňa po pôrode. To je materská, dalšia dávka je rodičovský príspevok a ten vypláca UP do veku troch rokov dieťaťa.
A počas neho nesmieš pracovať, lebo dostaneš potom len 25% z rodičovského príspevku. Resp. preplatia Ti jasle do výšky pôvodného rodičovského príspevku.
Tinika
12.11.09,16:50
Materskú vypláca SP od nástupu na materskú, až do 22 týždňa po pôrode. To je materská, dalšia dávka je rodičovský príspevok a ten vypláca UP do veku troch rokov dieťaťa.
A počas neho nesmieš pracovať, lebo dostaneš potom len 25% z rodičovského príspevku. Resp. preplatia Ti jasle do výšky pôvodného rodičovského príspevku.

tak som to brala aj ja, ale zase sa nasiel niekto kto ma zneistil ze p. Mihal o mal na skoleni tak sa niekto doplietol zrejme
Xanti
12.11.09,16:54
tak som to brala aj ja, ale zase sa nasiel niekto kto ma zneistil ze p. Mihal o mal na skoleni tak sa niekto doplietol zrejme
No zrejme si niekto splietol materskú s rodičovským, to sa ludom často stáva. Lebo slengovo sa používa materská dovolenka, tak peniaze sa berú že "materská" a pritom to tak nie je. :D
korki80
12.11.09,19:19
dobry vecer,

chcela by som sa spytat, ze dokedy ma SP poslat vyjadrenie o vyske materskej??? ziadost som podala okolo 14. 10. a nastup na MD mam od 9. 10. stale mi nic neprislo, tak neviem, ci nemam ist pytat.
dakujem za odpoved
s pozdravom zuzana
Katy a R
12.11.09,20:56
dobry vecer,

chcela by som sa spytat, ze dokedy ma SP poslat vyjadrenie o vyske materskej??? ziadost som podala okolo 14. 10. a nastup na MD mam od 9. 10. stale mi nic neprislo, tak neviem, ci nemam ist pytat.
dakujem za odpoved
s pozdravom zuzana
.. do 60 dní ..
ale 13. alebo 16.11. by si mala mať peniažky na účte (za október)
korki80
13.11.09,09:39
Katy a R, dakujem

to si teda davaju na cas... tak dufam, ze na tom ucte nezazijem sok, ked to uvidim...
erika79
13.11.09,11:57
Prajem dobry den. Obraciam sa na Vas s prosbou o radu. Chcela by som si platit dobrovolne nem. pripoistenie, nakolko cakam druhe babo a momentalne som aj na MD. Moje prve dieta ma 14 mesiacov. Pracovala som od augusta 2007 u jedneho zamestnavatela, potom som v novembri 2007 presla k druhemu, kde som 25. jula 2008 nastupila na MD, ale prac. pomer sa mi ukoncil 31.12.2008-zmluvu som mala na dobu urcitu. Vtedy som mala odpracovanych 270 dni, ale teraz neviem ako by sa mi to ratalo. Preto prosim o radu ci sa mi oplati platit si DNP alebo nie a ci by som dostavala vyssiu matersku.
Dakujem Vam
Katy a R
13.11.09,14:30
Prajem dobry den. Obraciam sa na Vas s prosbou o radu. Chcela by som si platit dobrovolne nem. pripoistenie, nakolko cakam druhe babo a momentalne som aj na MD. Moje prve dieta ma 14 mesiacov. Pracovala som od augusta 2007 u jedneho zamestnavatela, potom som v novembri 2007 presla k druhemu, kde som 25. jula 2008 nastupila na MD, ale prac. pomer sa mi ukoncil 31.12.2008-zmluvu som mala na dobu urcitu. Vtedy som mala odpracovanych 270 dni, ale teraz neviem ako by sa mi to ratalo. Preto prosim o radu ci sa mi oplati platit si DNP alebo nie a ci by som dostavala vyssiu matersku.
Dakujem Vam

.. ak stihneš 26 týždňov do nástupu na materskú... tak friškom prihlásiť sa z maxima na DNP. materská bude asi 600 eur. Ak nestihneš 26 týždňov .. tak sa oplatí aj tak, ale hlavne kôli vyššiemu RP ... materská bude minimálna. To sa už nemusíš z maxima prihlasovať ...
ešte doplním... alebo uzavrieť nový PP s dobrým VZ
Katy a R
13.11.09,19:11
... tak dufam, ze na tom ucte nezazijem sok, ked to uvidim...

.. no ani ma nedojímaj, aký šok ... 18 euri na deň to musí byť..:D
smolina 12
14.11.09,14:44
Potrebujem poradiť ohľadom materskej. Som zamestnaná a samozrejme mám oficiálne minimálnu mzdu. Viem, že stačí keď uzavriem novú zmluvu s vyšším platom. Nástup na materskú mám 14.12.2009. Potrebujem vedieť kedy stačí podpísať novú zmluvu, aký si mám dať plat aby som mohla mať najvyššiu materskú a koľko predstavujú odvody, pretože tie budem musieť šéfovi zaplatiť. Momentálne som PN, ale asi sa budem musieť dať vypísať do práce, keď chcem toto spraviť.

Vopred ďakujem za radu.
mysimis
14.11.09,14:47
Už keď si išla na Pn si si mohla zmeniť pracovnú zmluvu a mohla si poberať max. PN. Ale keďže je stav taký ako popisuješ tak Ti stačí podpísať pred nástupom na materskú novú pracovnú zmluvu - plat 1085 € /zaokrúhlila som to/ a od prvého dňa máš nárok na pn ako si podpísala novú pracovnú zmluvu.
jankasm
14.11.09,17:29
Potrebujem poradiť ohľadom materskej. Som zamestnaná a samozrejme mám oficiálne minimálnu mzdu. Viem, že stačí keď uzavriem novú zmluvu s vyšším platom. Nástup na materskú mám 14.12.2009. Potrebujem vedieť kedy stačí podpísať novú zmluvu, aký si mám dať plat aby som mohla mať najvyššiu materskú a koľko predstavujú odvody, pretože tie budem musieť šéfovi zaplatiť. Momentálne som PN, ale asi sa budem musieť dať vypísať do práce, keď chcem toto spraviť.

Vopred ďakujem za radu.

Súhlasím s odpoveďou vyššie, len ešte doplním, že plat treba prispôsobiť konkrétnym dňom trvania nového PP. Ak to budú len pracovné dni, tak by to malo stačiť, ale ak by to bol náhodou aj víkend, tak niekedy tých 1085€ nestačí.
Stačí tak urobiť 2 dni pred nástupom na MD. Čo sa týka nákladov, tak odvody sú dosť vysoké, ale vráti sa Ti to už s prvou výplatou materskej. Všetko záleží od počtu dní trvania PP a výšky platu za tie dni.
Katy a R
15.11.09,17:01
.. a ja ešte dodám, že ak pôjde len o pracovné dni .. tak stačí aj 800 eur:)
erika79
15.11.09,18:02
dakujem za odpoved, stihnut by som to mala, pretoze som len na zaciatku tehotenstva. Ak by som uzatvorila novy PP, staci uzatvorit na niekolko dni pred nastupom na matersku? A co myslite pod pojmom dobry VZ? Mam na mysli aky plat?
Kazdopadne Vam velmi pekne dakujem
Katy a R
15.11.09,18:43
dakujem za odpoved, stihnut by som to mala, pretoze som len na zaciatku tehotenstva. Ak by som uzatvorila novy PP, staci uzatvorit na niekolko dni pred nastupom na matersku? A co myslite pod pojmom dobry VZ? Mam na mysli aky plat?
Kazdopadne Vam velmi pekne dakujem

Ak to ideš riešiť DNP ... tak sa treba prihlásiť čo najskôr (aj zajtra) z maxima ...26 týždňov treba ale do nástupu na MD!
Ak zamestnaním... tak máš viac času .. ale pozor.. aby tam bolo 270 dní poistenia za dva roky dozadu .. dobrý VZ - viď predch. príspevky;)
Kombinácia dvoch poistení už nie je možná.
leocka
15.11.09,19:54
Dobry vecer, chcela by som sa spytat. Ak sa v jeden den (17.1.2009) odhlasim v socialnej poistovni ako zamestnanec a na druhy den znova prihlasim (18.1.2009) v tej istej firme s maximalnym VZ, nasledne 20.1.2009 nastupim na matersku, budem na vykaze pre socialnu poistovnu dvakrat? (ako dvaja rozni zamestnanci s dvoma roznymi vymeriavacimi zakladmi)? Je to vobec mozne? Robim si tie vypisy sama, tak ma zaujima ako to realne vyzera a ci je to koser, ze budem na to vypisy 2 krat (kedze tam sa pise rodne cislo). Dakujem. Lea
smolina 12
18.11.09,17:29
Dajme tomu, že by tam bol jeden víkend. Že by som podpísala novú zmluvu 7.12.2009 a nástup na MD by bol 14.12.2009. Viete mi napísať na akú sumu treba spraviť novú zmluvu, a aké sú odvody? Ja sa nemám s kým poradiť, a neviem či nespravím chybu, tak keby ste bola taká láskavá a napísala mi tak polopatysticky, na aké sumy a termíny. Ďakujem

(a ešte ohľadom tej PN, som už mala tú novú zmluvu podpísať pred PN, spätne sa to asi nedá, však?

Za ODPOVEĎ ďakujem veľmi pekne.
Vincent_Vega
30.11.09,20:44
Ahojte poraďáci, asi dosť neskoro som sa dostal na túto stránku, ale skúsim sa opýtať či ešte máme nejakú šancu zvýšiť dávku materskej dovolenky. Priateľka, zamestnaná u mňa v s.r.o. od 01.01.2009 na TPP, minimálna mzda. Teraz v 10 tom týždni. Neplatili sme žiadne DNP (bohužial) Je ešte šanca a možnosť začať si toto doplnkové poistenie platiť ? Je ešte nejaká ina možnosť ako dosiahnuť zvýšenie dávky ? Niečo som tu zaregistroval ohľadom odhlásenia a následného prihlásenia s vyšším vymeriavacím základom ... ? Budeme vďační za každú radu
Xanti
01.12.09,05:54
Ahojte poraďáci, asi dosť neskoro som sa dostal na túto stránku, ale skúsim sa opýtať či ešte máme nejakú šancu zvýšiť dávku materskej dovolenky. Priateľka, zamestnaná u mňa v s.r.o. od 01.01.2009 na TPP, minimálna mzda. Teraz v 10 tom týždni. Neplatili sme žiadne DNP (bohužial) Je ešte šanca a možnosť začať si toto doplnkové poistenie platiť ? Je ešte nejaká ina možnosť ako dosiahnuť zvýšenie dávky ? Niečo som tu zaregistroval ohľadom odhlásenia a následného prihlásenia s vyšším vymeriavacím základom ... ? Budeme vďační za každú radu
No naozaj na DNP je neskoro. Ale vieš ju pred nástupom na materskú ( resp. rizikové tehotenstvo a na PN ) prepustiť ( musí dať výpoved ona ) a vieš ju znova po pár dnoch zamestnať s maximálnym VZ. Tým pádom bude mať maximálnu materskú. A dokonca aj PN, ak to urobíte pred nástupom na PN. ;)
Vincent_Vega
01.12.09,07:22
Xanti ďakujem za radu, čítal som o tejto možnosti, a ako jej zamestnávateľ s tým technicky nemám problém, len som si nebol istý či je to košér/legálne. BTW stačí keď bude "prezamestnaná" iba cca dva týždne z max VZ ? A prečo musí dať výpoveď ona ? Je potrebné presne špecifikovať dôvod výpovede ? § ? V tom článku p.Mihál píše že je to možné aj v rámci tej istej firmy / postup na vyššiu pozíciu, samozrejme pri odhlásení a následnom prihlásení (aj z jedného dňa na druhý), radšej sa pýtam na detaily aby sme nespravili chybu. Ďakujem za odpovede.
Xanti
01.12.09,07:28
Xanti ďakujem za radu, čítal som o tejto možnosti, a ako jej zamestnávateľ s tým technicky nemám problém, len som si nebol istý či je to košér/legálne. BTW stačí keď bude "prezamestnaná" iba cca dva týždne z max VZ ? A prečo musí dať výpoveď ona ? Je potrebné presne špecifikovať dôvod výpovede ? § ? V tom článku p.Mihál píše že je to možné aj v rámci tej istej firmy / postup na vyššiu pozíciu, samozrejme pri odhlásení a následnom prihlásení (aj z jedného dňa na druhý), radšej sa pýtam na detaily aby sme nespravili chybu. Ďakujem za odpovede.
Lebo ty ako zamestnávateľ ju nemôžeš tehotnú prepustiť. Ale ona môže dať výpoved, dôvod aj bez dôvodu. A potom jej dáš inú pozíciu resp. ináč nazveš to čo bude robiť.

Stačí ak bude prezamestnaná aj pár dní ( 2-4 ) vôbec to nemusia byť 2 týždne. :rolleyes:
botka74
01.12.09,12:30
ahoj, ja riešim niečo iné, ale chcem len poradiť, že ak dnes prejde novela zákona o rodočovskom príspevku na rok 2010 v navrhovanom znení, nebudeš môčť mať živnosť podla vsetkého, lebo po materskej dovolenke ti nepriznaju rodičovský príspevok ani v povodnej výške(okolo 146E, ani vo zvýšenej forme cca 265E...neviem poradit co s tým, lebo ja mam zase sro-čku a nechce sa mi prísť ani o celý RP ani o zvýšenie, tak neviem...pekný deň
Vincent_Vega
01.12.09,13:54
Dik Xanti, všetko jasné, akurát ma ešte napadlo, je možné že do napr.začiatku apríla (34 týždeň materská) nejakým spôsobom novelizujú zákon a túto zmenu pracovného pomeru nebudem môcť urobiť ? Nemali by sme pre istotu skúsiť platiť DNP, aj keď je priateľka v 10 týždni a poprosiť lekára aby ju dal na materskú o dva týždne neskôr ?? Prípadne akým spôsobom sa kontroluje 34,36 týždeň ... ?
weiby
01.12.09,18:19
Dobrý večer,
som na tejto stránke nová a v tejto diskusii sa toho už popísalo veľmi veľa... chcela by som týmto spôsobom poprosiť niekoho "fundovanejšieho", pretože úplne neviem pochopiť pojem "rozhodujúce obdobie", resp. by som poprosila špecifikovať na konkrétnom prípade: mám TPP od 01.10.2008, mám v pláne ho ukončiť cca k 18.12.2009 od 28.12.2009 (chýbajúce dni medzi tým si pls nevšímajte, mám na to osobné dôvody) by som mala nastúpiť do známeho s.r.o.-čky, moje otázky sú nasledovné:
čo je rozhodujúcim obdobím, pre mňa v súčasnosti pre OČR a do budúcna PN, (nakoľko plánujem 2.dieťatko a pravdepodobne od začiatku budem ako aj pri mojom prvom na rizikovom tehotenstve a PN),ak
1.) budem stále u toho istého zamestnávateľa?
2.) ak by som ho náhodou v priebehu januára 2010 zmenila?
3.) ak by som v januári 2010 bola na OČR - počas nej dala výpoveď a následne (nehovorím, že hneď) zostala PN?
Vopred sa veľmi ospravedlňujem, že to pôsobí ako "špekulatívny akt", ale vzhľadom na fakt, že určite zostanem od začiatku na rizikovom tehotenstve a v súčasnosti mám v práci dosť mizerný plat a aj nevyhovujúce pracovné podmienky, ak mám na výber, rada by som to využila.
Veľmi pekne vopred ďakujem za odpovede, ktoré snáď pomôžu aj ďaľším "plánujúcim maminkám", w.
Xanti
02.12.09,06:55
Dik Xanti, všetko jasné, akurát ma ešte napadlo, je možné že do napr.začiatku apríla (34 týždeň materská) nejakým spôsobom novelizujú zákon a túto zmenu pracovného pomeru nebudem môcť urobiť ? Nemali by sme pre istotu skúsiť platiť DNP, aj keď je priateľka v 10 týždni a poprosiť lekára aby ju dal na materskú o dva týždne neskôr ?? Prípadne akým spôsobom sa kontroluje 34,36 týždeň ... ?
A čo ak priateľka porodí skôr? Hm? Môže sa stať a nestihnete nič, a dostane minimálnu materskú.

Ak by sa zákon zmenil tak ju necháš týžden doma, potom ju príjmeš a už to bude iné. Alebo ju nanovo príjmy teraz, a môže ísť na PN a bude dostavať maximum.
Xanti
02.12.09,07:02
Dobrý večer,
som na tejto stránke nová a v tejto diskusii sa toho už popísalo veľmi veľa... chcela by som týmto spôsobom poprosiť niekoho "fundovanejšieho", pretože úplne neviem pochopiť pojem "rozhodujúce obdobie", resp. by som poprosila špecifikovať na konkrétnom prípade: mám TPP od 01.10.2008, mám v pláne ho ukončiť cca k 18.12.2009 od 28.12.2009 (chýbajúce dni medzi tým si pls nevšímajte, mám na to osobné dôvody) by som mala nastúpiť do známeho s.r.o.-čky, moje otázky sú nasledovné:
čo je rozhodujúcim obdobím, rozhodujúcim obdobím bude ak nastúpiš 28.12.09 k novému zamestnávateľovi, tak príjem od 28.12.09 do 31.12.2009 pre materskú a ked ostaneš u toho istého zamestnávateľa
pre mňa v súčasnosti pre OČR a do budúcna PN, (nakoľko plánujem 2.dieťatko a pravdepodobne od začiatku budem ako aj pri mojom prvom na rizikovom tehotenstve a PN),ak
1.) budem stále u toho istého zamestnávateľa? rozhodujúcim obdobím je čas od 28.12. do 31.12. 09
2.) ak by som ho náhodou v priebehu januára 2010 zmenila? rozhodujúce obdobie bude to kedy budeš v robote v januári, obdobie sa mení zo zamestnávateľom, vždy sa ráta z posledného zamestnania
3.) ak by som v januári 2010 bola na OČR - počas nej dala výpoveď a následne (nehovorím, že hneď) zostala PN? prečo výpoved? ak je človek na PN tak zamestnávateľ platí len prvých 10 dní potom platí SP, a počas PN sa neplatia odvody
Vopred sa veľmi ospravedlňujem, že to pôsobí ako "špekulatívny akt", ale vzhľadom na fakt, že určite zostanem od začiatku na rizikovom tehotenstve a v súčasnosti mám v práci dosť mizerný plat a aj nevyhovujúce pracovné podmienky, ak mám na výber, rada by som to využila.
Veľmi pekne vopred ďakujem za odpovede, ktoré snáď pomôžu aj ďaľším "plánujúcim maminkám", w. odpovede v texte,
tinka111
02.12.09,08:14
Ahojte, prave mi oznamila zamestnankyna ze je tehotna, tak hutam ako jej docielit najvyssiu matersku:
Predpokladany termin porodu: 19.5.2010, predpokladany nastup na matersku: 7.4.2010. Kedze sa im postastilo trosku skor ako chceli prihlasena na dobrovolne nemocenske poistenie je od 19.8.2009 z cca 867,5 Eura plati 34,7. U nas je klasicky zamestnana s min VZ 331,94.
Mne teraz nie je jasne do kedy sa pocita ta podmienka 270 dni? Do zaciatku MD alebo do porodu? Ak by to bolo do tej MD je to iba 231 dni a ak by to bolo do porodu vychadza to 273 dni, ale to by sa male nemohlo poponahlat... Ako to teda prosim je? Niekde som sa tu docitala ze do zaciatku materskej a inde zasa porodu, tak mam z toho chaoz :-(
Podla mna bude najidealnejsie jej ukoncit terajsi PP a uzatvorit pred nastupom na MD novy PP s max VZ. Alebo je tam este aj ina moznost? Budem velmi vdacna za pomoc!
tinka111
02.12.09,10:08
prosim prosim pomoze niekto???
alušik
02.12.09,11:16
Ahojte, prave mi oznamila zamestnankyna ze je tehotna, tak hutam ako jej docielit najvyssiu matersku:
Predpokladany termin porodu: 19.5.2010, predpokladany nastup na matersku: 7.4.2010. Kedze sa im postastilo trosku skor ako chceli prihlasena na dobrovolne nemocenske poistenie je od 19.8.2009 z cca 867,5 Eura plati 34,7. U nas je klasicky zamestnana s min VZ 331,94.
Mne teraz nie je jasne do kedy sa pocita ta podmienka 270 dni? Do zaciatku MD alebo do porodu? Ak by to bolo do tej MD je to iba 231 dni a ak by to bolo do porodu vychadza to 273 dni, ale to by sa male nemohlo poponahlat... Ako to teda prosim je? Niekde som sa tu docitala ze do zaciatku materskej a inde zasa porodu, tak mam z toho chaoz :-(
Podla mna bude najidealnejsie jej ukoncit terajsi PP a uzatvorit pred nastupom na MD novy PP s max VZ. Alebo je tam este aj ina moznost? Budem velmi vdacna za pomoc!
Ak podmienka 270 dní nie je splnená ku dňu nástupu na materské, tak sa posudzuje splnenie tejto podmienky k dátumu pôrodu.;)
Naozaj by bolo asi najlepšie ukončiť existujúci PP a urobiť nový. Ja by som to riešila ešte teraz v decembri. Keď by sa ukončil PP napríklad k 27.12.2009 a od 28.12.2009 by vznikol nový, tak by sa jej rozhodné obdobie budúci rok (aj keby nastúpila napríklad v januári na PN) počítalo len obdobie 28.12.-31.12.2009. Pracovnú zmluvu by ste ani nemuseli robiť s platom, ktorý by dosahoval maximum. Stačilo by vyplatiť nejakú odmenu tak, aby VZ za tie 4 dni dosiahol alikvotné maximum, t.j.cca 140 €. Potom už od januára môže kľudne zarábať aj to minimum, ktoré by bolo v zmluve.;) Alebo sa dá samozrejme ísť cez ten nový pracovný pomer tesne pred nástupom na materské, ako ste rozmýšľala Vy.
tinka111
02.12.09,11:38
Dakujem velmi ste mi pomohli :-) !
A este sa chcem opytat: Ma nejaky vyznam aby si este platila zamestnankyna to dobrovolne nemocenske poistenie? Ak ano tak v akej situacii?
alušik
02.12.09,11:46
Malo by to zmysel napríklad, ak by chcela po skončení materského (teda v čase po nástupe na rodičovský príspevok) čerpať OČR. Ale ja osobne by som to asi už neriešila. Je to výhoda hlavne pri dlhšie trvajúcej PN, materskom, no OČR je platená len 10 dní - tam to už až také výhodné nie je v pomere medzi zaplateným poistným a skutočne čerpanými dávkami...
tinka111
02.12.09,11:52
Cize radite odhlasit cim skor aby uz zbytocne neplatila peniazky navyse (ktore sa zidu pri malom...)?
alušik
02.12.09,12:42
Práve som pozrela zákon o sociálnom poistení, tak pri OČR nemusí byť splnená podmienka 270 dní. Ak by teda išla s dieťatkom na OČR, tak sa jej stačí prihlásiť deň predtým a OČR z minima dostane zaplatenú. Ja by som to DNP teda naozaj zrušila, keď to materské bude mať poriešené cez nový pracovný pomer.
weiby
02.12.09,14:37
Xanti, veľmi pekne ďakujem za odpoveď, už mám jasno ... :))) , snáď to pomohlo aj iným, ešte raz ĎAKUJEM, weiby
smolina 12
03.12.09,09:37
Pôvodca textu príspevku: smolina 12
Ahoj.

Chcem sa spýtať, ak by mi niekto poradil ohľadom materskej.
Ukončila som pracovný pomer a následne uzatvorila nový v tej istej firme ku 1. 12. 2009.
Koľko by som mala mať plat aby mi vyšla najvyššia možná materská a aké budem musieť zaplatiť odvody? K tomuto sa neviem dopracovať? Tie kočky na sociálne sa tvária, že to nejde takto riešiť.

Ďakujem
Andyke
03.12.09,09:44
1084,55 € je maximálny vymer.základ na nemocenské (za mesiac).
Ak budeš pracovať celý mesiac, tak tento príjem musíš mať, ak nie ,tak alikvôtne krátiť na kalend.dni ten príjem.
alušik
03.12.09,09:45
Na základnom plate nezáleží, dôležitý je VZ. Základný plat v pracovnej zmluve môžete dohodnúť akýkoľvek - aj nízky. Zvyšok sumy do maximálneho vymeriavacieho základu potom doplatíte cez odmeny. V súčastnosti platný maximálny vymeriavací základ je 1084,55 €. Pozri tu:
http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-jula-2009/924s
Samozrejme táto suma je platná pri plnom odpracovanom fonde pracovného času.
lucynka
04.12.09,16:54
Ahojte, Potrebujem poradiť, možno to tu už odznelo ale ak by bol niekto taký zlatý a odpoveda mi alebo aspon poslal link ak sa to tu niekde spomínalo. Od 2.6.09 som zamestnaná na polovičný pracovný úväzok , medzitým som 6 dní bola zamestnaná na plný prac. úväzok ale v inej firme. Potrebovala by som pomôcť, z čoho vlastne sa mi bude počítať materské. Zmluvu na polovičný mám na 20 h. týždne. Ide mi o to, či za mna zamestnávateľ platí normálne odvody do ZP. Viem že si môžem platiť ako dobrovolne nemocensky poistená len kedy mám začať aby sa mi to rátalo do materskej.Bábätko ešte len plánujeme, takže sa chcem na to pripaviť aby som nezostala doma s prázdnymi vačkami. zamestnaná som od 29.9.06 s menšími prestávkami, takže ak správne počítam tých 270 dní mi vychádza, len stále nechápem ako sa to počíta v prípade že od toho 2.6.09 mám zmluvu na polovičný pracovný úväzok.
Vopred ďakujem za odpoveď
katarinka1981
05.12.09,10:15
chcem sa vsetky m vip clenom podakovat za vase rady ... materska mi vysla...mala som splnench 270 dni :o)...i ked uz som bola vypisana-tak som si platila dalej,porodila som skor...o par dni...ale aj tak mi to pekne vyslo...v SP pozerali na mna pracovnicky ako na mimozenstana...co to hovorim,ze to nepojde...tak som si pytala veducu...a veduca,ano mate pravdu :o) ale 6 mesiacou ubehlo ako voda....a tento smiesny rodicovsky prispevok...
este raz dakujem
ellli
05.12.09,19:52
Zelam pekny vecer... od 8. jula si platim DNP. z minima..a od 1.11.2009 som zamestnaná s platom 460e.Babetko sme planovali..ale momentalne nas zasiahli urcite problemy a snazilkovanie sme stopli zrejme na rok..preto neviem ako teraz postupovat ci DNP pozastavit... a ak by som nahodou otehotnela , (kedze som bez antikoncepc. )prihlasit sa z maxima..alebo ako postupovat aby som mala najvysiu matersku...citala som aj vase prispevky.ale niesu mi celkom jasne v mojom pripade..dakujem za odp.
Xanti
05.12.09,19:56
Zelam pekny vecer... od 8. jula si platim DNP. z minima..a od 1.11.2009 som zamestnaná s platom 460e.Babetko sme planovali..ale momentalne nas zasiahli urcite problemy a snazilkovanie sme stopli zrejme na rok..preto neviem ako teraz postupovat ci DNP pozastavit... a ak by som nahodou otehotnela , (kedze som bez antikoncepc. )prihlasit sa z maxima..alebo ako postupovat aby som mala najvysiu matersku...citala som aj vase prispevky.ale niesu mi celkom jasne v mojom pripade..dakujem za odp.
No môžeš zrušiť DNP.
A ak by sa zadarilo bábo, tak sa okamžite prihlásiš na DNP z rozdielu mzdy a maxima, aby si mala maximálnu materskú. Potom Ti postačí platiť 26 týždňov.
brčko
05.12.09,20:08
chcem sa vsetky m vip clenom podakovat za vase rady ... materska mi vysla...mala som splnench 270 dni :o)...i ked uz som bola vypisana-tak som si platila dalej,porodila som skor...o par dni...ale aj tak mi to pekne vyslo...v SP pozerali na mna pracovnicky ako na mimozenstana...co to hovorim,ze to nepojde...tak som si pytala veducu...a veduca,ano mate pravdu :o) ale 6 mesiacou ubehlo ako voda....a tento smiesny rodicovsky prispevok...
este raz dakujem

Takže si platila DNP do 20.2.09? a bolo to OK?? A kedy ti prišlo rozhodnutie o materskom a peniaze? Prišla ti len jedna materská a jedno rozhodnutie v súčte zo zamestnania + DNP až po predložení RL dieťaťa alebo dve, z každého nem.poistenia zvlášť?

Nech sa trošku podučíme z praxe :) Ocenila by som takéto info / spätnú väzbu od teba. Tak dúfam, že si to ešte pamätáš, resp. sa pozrieš a dáš vedieť. ;):)

no RP je už menej smiešny. Lepšie 256eur ako 164,22eur, aj ked len do dvoch rokov. Lepšie ako napr. v Irsku, kde namajú nič také ako rodič.príspevok (tak mi aspon tvrdili baby čo už dlhodobo žijú v irsku).
Jozef Mihál
05.12.09,21:11
Info o novom rodičovskom príspevku od 1.1.2010 o.i. aj tu:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodicovsky-prispevok-od-1-1-2010/
saskia26
06.12.09,19:22
Pán Mihál, ďakujeme za aktuálne informácie.
Takže podľa toho môžem požiadať o zvýšenie RP, som na RP od 11/2008, materské som poberala ? V januári budem mať ešte DoVP, ktorá nebude na celý kalendárny mesiac.
katarinka1981
06.12.09,19:53
jeee ty si pamätas...bolo to hrozne si to tam vydupat...doniesla som RL...a oni samozrejme stratili moje vypisanie na MD,co som doniesla od doktora...esteze som mala podpisane,ze to prevzali a mala doklad.Po mesiaci mi prisli vsetky peniaze od 20.2.2009.
Termin som mala na 16.3. a rodila som 9.3. A z DNP mi tiez poslali preplatok.Cize nakoniec vsetko prebehlo.OK. Inak som uz pisala aj do inych tem,kam chodis aj ty...ohladom RP ze potrebujem zas poradit.Dakujem ti velmi,velmi pekne.
brčko
06.12.09,20:02
jeee ty si pamätas...bolo to hrozne si to tam vydupat...doniesla som RL...a oni samozrejme stratili moje vypisanie na MD,co som doniesla od doktora...esteze som mala podpisane,ze to prevzali a mala doklad.Po mesiaci mi prisli vsetky peniaze od 20.2.2009.
Termin som mala na 16.3. a rodila som 9.3. A z DNP mi tiez poslali preplatok.Cize nakoniec vsetko prebehlo.OK. Inak som uz pisala aj do inych tem,kam chodis aj ty...ohladom RP ze potrebujem zas poradit.Dakujem ti velmi,velmi pekne.

tak to som velmi nepochopila. :D
Ty si platila DNP do 20.2.2009. Podala si si žiadosť od januára 2009. Takže ti po mesiaci od pôrodu? t.j. predpokladám v apríly poslali všetky? peniaze, t.j. materské len zo zamestnania? A potom ti doplatili zvlášť z DNP a potom už platili z oboch poistení v jednej dávke?
A nerozumiem tomu, že všetky peniaze "od 20.2.09"? Predpokladám, si chcela napísať od nástupu na MD????!!!! :confused:

Som zvedavá, ale z polovičatých info sa nepodučíme :):rolleyes:
saskia26
06.12.09,20:04
Pán Mihál, ďakujeme za aktuálne informácie.
Takže podľa toho môžem požiadať o zvýšenie RP, som na RP od 11/2008, materské som poberala ? V januári budem mať ešte DoVP, ktorá nebude na celý kalendárny mesiac.

K súhlasu: malo vôbec význam obmedzovať prácu na dohody? Len bude viacej papierovačiek...
Jozef Mihál
06.12.09,20:10
K súhlasu: malo vôbec význam obmedzovať prácu na dohody? Len bude viacej papierovačiek...
Túto otázku prosím smerujte na ministerstvo, tu sú adresy:

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=16172
horalecka
06.12.09,20:47
Prajem Vam dobry vecer,
chcela by som Vas poprosit o radu. Momentalne som na RD, dcera mala v novembri 2009 1rok. Pred otehotnenim s mojou dcerou som si platila DNP viac nez 270dni, tak ako ste mi poradili, takze vdaka vam som mala narok na plnu matersku. Teraz by som sa chcela opytat, keby som chcela otehotniet musim si zase zacat platit DNP aby mi to vyslo 270dni pred narodenim druheho dietata?alebo nemusim a vsetko sa to vztahuje na obdobie pred otehotnenim s prvou dcerou, takze budem mat zase najvyssiu matersku. Ak nie co mam pre to urobit, zacat si platit DNP a co este je potrebne aby som nemusela platit maximum DNP ale aby mi vysla max materska?
vopred dakujem velmi pekne za radu
Jozef Mihál
06.12.09,20:57
Musíte sa znova prihlásiť na DNP tak, aby platilo, že v období 2 rokov pred pôrodom ste boli aspoň 270 dní nemocensky poistená.
horalecka
08.12.09,11:29
Dakujem pan Mihal,som si aj myslela, ale ako to myslite dva roky pred porodom?sak ked si to zacnem platit od teraz a otehotniem o mesiac dva, tak to nebudu dva roky ale okolo 11-12mesiacov,co ale bude tych 270dni.

a mohli by ste mi poradit,ze ako to mam urobit aby som mala co najvyssiu matersku, kedze teraz som neni vedena u ziadneho zamestnavatela, len poberam rodicovsky prispevok od statu?teraz si mam zacat platit minimum a kedy mam zrusit a ist na maximum a potom zase prerusit a znova obnovit na minimum?keby sme planovali dieta na buduci rok, tak po spravnosti by som to mala urobit este tento rok,ze? aby sa mi to posudzovalo podla roku 2009, dobre hovorim?a ak by sme mali babo az v roku 2011 tak by som to mala urobit v roku 2010?prosim Vas opravte ma ak sa mylim.
Dakujem
lejna
08.12.09,14:46
Dobry den pan Mihal, prosim, mozete mi poradit? Od 9.11.2009 som na MD s druhym babatkom a budem dostavat matersku ako zamestnanec. Zaroven si platim DNP a 270 dni splnim az 8.1.2009(termin porodu je 21.12.2009), takze narok na matersku z neho nemam.Citala som,ze pocas MD sa DNP nemusi platit.Plati to aj v mojom pripade,ak matersku poberam ako zamestnanec?Vopred velmi pekne dakujem za odpoved.
Jozef Mihál
08.12.09,14:48
lejna
08.12.09,19:52
Pan Mihal, uz davnejsie som precitala niekolkokrat vas blog o materskej, zakony s tym suvisiace a pozrela videoskolenia, no nikde som nenasla odpoved. Len toto:
Poistné na DNP sa neplatí v období, kedy sa z DNP poberá nemocenské, materské alebo ošetrovné. V takomto období však DNP stále trvá, čo je dôležité pre posúdenie nároku na dávku pre budúcnosť (podmienka 270 dní...).
Vyplyva, z toho, ze ak chcem byt nadalej DNP(aby som pocas RD mohla z DNP cerpat OCR a PN) musim ho nadalej platit?
Jozef Mihál
08.12.09,22:02
Ak chcete byť ďalej DNP, musíte si ho samozrejme ďalej platiť. DNP sa však neplatí za obdobia, kedy poberáte z DNP materské, ošetrovné alebo nemocenské.

Teda vo Vašom prípade si DNP musíte platiť aj počas materskej - lebo z DNP na materské nárok nemáte. DNP využijete pri OČR alebo PN po skončení materskej - ak budete potom čerpať z DNP ošetrovné alebo nemocenské, počas takejto doby platiť nemusíte.
lejna
08.12.09,22:15
Pan Mihal, dakujem velmi pekne za odpoved.
lejna
08.12.09,22:22
Prosim a mam si ho od 1.1.2010 znizit na min. VZ, aby som nemusela tolko platit?
Jozef Mihál
09.12.09,06:50
Môžete si od 1.1.2010 VZ na DNP znížiť, v roku 2010 pri čerpaní dávok z DNP sa dávka určí z toho, aký ste mali VZ počas roka 2009.

Ak potom budete čerpať dávky z DNP v roku 2011, dávka sa určí z VZ roka 2010. Teda výška dávky bude nízka.

Dá sa samozrejme vždy zvážiť zrušenie a znovuprihlásenie sa na DNP.

Univerzálny recept neexistuje, musíte si zvážiť, čo od DNP v budúcnosti očakávate.
ja-ne
09.12.09,07:12
dobry den mili Poradaci.
aj ja mam nejake otazky ku materskej z DNP. Vela prispevkov a clankov som si o tom precitala a tak ma napadli urcite otazky, tzv moje "pikosky", nad ktorymi rozmyslam, ci su vobec mozne:
Budem hovorit o jednom pripade, aby sa to neplietlo.

Pani X pracuje vo firme Y od 05/2008, DNP je od 12/2008, nastup na MD je 21/12/2009 (PTP 05/02/2010).

1, pani X ukonci DNP 10/2009 a znova sa prihlasi na DNP 11/2009 z max. VZ. Do RO k vypoctu materskej (len z DNP)sa bude brat do uvahy obdobie od 11/2009 - 20/12/2009? V podstate ma splnenu podmienku 270 dni poistenia v posl. 2 rokoch pred porodom.

2, ma pani X platit DNP aj pocas materskej(ta teraz bude trvat od 21/12/2009 -12/06/2010)? Ak nie, rata sa jej toto obdobie napr, do buduceho RO za rok 2010, ak sa jej podari otehotniet a buduci nastup na matersku bude 05/2011?

3, moze pani X uplatnit PN pocas MD alebo RD? zo zamestnania to asi nema vyznam, ale ak by chcela z DNP.

4, ak pani X je na PN (zo zamestnania)od 01/07/2009-06/12/2009, cerpa dovolenku od 07/12/2009 - 20/12/2009, nastup na MD 21/12/2009. Zamestnavatelovi neoznamila, ze je tehotna. Moze zamestnavate pocas dovolenky, ukoncit s nou HPP?

S tymito otazkami si neviem rady.. v skutocnosti su to realne otazky a mozno niekomu pomozu najst si aj svoju odpoved. Dakujem za odpovede. J.
Jozef Mihál
09.12.09,07:34
1. Zle. Ak nové DNP trvá do nástupu na materskú menej ako 26 týždňov, materská sa nepočíta z VZ v RO danom pre nové DNP, ale materská sa počíta z minimálnej mzdy.

http://jozefmihal.blogspot.com/2009/09/dobrovolne-nemocenske-poistenie-v.html

2. V dobe, kedy sa z DNP poberá dávka, sa DNP neplatí. DNP však trvá. Pri výpočte novej dávky sa postupuje štandardne, teda tak, že z RO sa vylúčia dni, za ktoré sa DNP neplatilo.

3. Počas RD, kedy je prerušené povinné nem. poistenie zamestnanca, je možné čerpať dávku (OČR, PN) z DNP. Pozor na stratu nároku na RP. Nárok na RP sa stratí, ak sa dávka vypláca celý mesiac.

4. Ano.

Študijný materiál:

http://www.jozefmihal.blogspot.com/
lenocka221
09.12.09,12:53
Dobrý deň,
chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu, nakoľko ani po preštudovaní stránok p. Mihála a porady som nenašla môj konkrétny prípad.
Chcela som si začať platiť DNP aby som mala vyššiu materskú, pretože sme plánovali dieťa. Ale "podarilo" sa mi neplánovane otehotnieť skôr a teraz mám takúto situáciu.
Momentálne som v 5.týždni a plánovaný pôrod mám 2.8.2010.
U súčasného zamestnávateľa som zamestnaná od 1.7.2008. (Predchádzajúci pracovný pomer mi končil 30.6.2008)
Teda podmienku nároku na MD 270 dní spĺňam.
Od 1.1.2010 do 31.3.2010 budem ešte navyše zamestnaná u známeho na pracovný pomer s kratším pracovným časom.

Lenže keby chcem poberať vyššiu materskú, tak na DNP je už neskoro.
Na stránkach p.Mihála som čítala, že je možné spočítať dni z DNP a už ukončeného nemocenského poistenia za obdobie dva roky pred pôrodom.
Keby si začnem platiť DNP dňa 11.12.2009 do dňa pôrodu by to bolo cca 235 dní. Z pracovného pomeru u známeho budem mať 90 dní. Je tieto dni možné zrátať aby mi vznikol nárok na MD aj z DNP?
Ďakujem veľmi pekne
Katy a R
09.12.09,17:22
.. boli by to tie isté dni ;) nemôžesš spočítavať..
keby si mala už ukončený PP - tie dni by sa mohli pripočítať k DNP ;)
smolina 12
20.12.09,17:14
Chcem sa spýtať, ak by mi vedel niekto odpovedať. Chcem si iba overiť či mi naša ekonómka, dobre vypísala papiere pre sociálku. Zamestnávateľ ma odhlásil zo starého PP k 6.12. 2009. K 7.12.2009 ma prihlásil s najvyšším vymeriavacím základom. 21.12.2009 nastupujem na MD. Ekonómka mi v potvrdení pre sociálnu poisťovňu kde sa píšu jednotlivé vymeriavacie základy, napísala do mesiaca december 478 €, všetky ostatné políčka nechalaa voľné. Urobila to dobre, pretože ona o tejto možnosti nikdy nepočula, tak mi ani nevedela povedať či to tak má byť iba mi povedala že tá suma je elikvotná čiastka za dni, ktoré som akože odpravovala v novom zamestnaní.

Ak by mi niekto vedel odpovedať na túto moju otázku, budem nesmierne povďačná.
blender
23.12.09,10:23
Dobrý deň,
neviem, či som v dobrej téme, tak sa vopred ospravedlňujem, keďže sa tu ešte neorientujem veľmi dobre.

Chcela by som poprosiť o radu pri výbere podania DP za rok 2009. Od 1.2.2009 som na MD. Do 31.1.2009 som bola zamestnancom, mám životné poistenie. Pred nástupom na MD som si doplácala do zdravotnej poisťovne, takže som mala vyššiu MD ako je minimálna. Je pre mňa výhodnejšie podať si DP za rok 2009 samostatne, alebo je lepšie riešenie, keď si na mňa a na naše dieťa zníži základ dane manžel? Alebo to záleží od konkrétnych čísiel?

Ďakujem za prípadné rady a prajem príjemné vianočné sviatky.
ajobs
02.01.10,18:31
Chcem sa spýtať, ak by mi vedel niekto odpovedať. Chcem si iba overiť či mi naša ekonómka, dobre vypísala papiere pre sociálku. Zamestnávateľ ma odhlásil zo starého PP k 6.12. 2009. K 7.12.2009 ma prihlásil s najvyšším vymeriavacím základom. 21.12.2009 nastupujem na MD. Ekonómka mi v potvrdení pre sociálnu poisťovňu kde sa píšu jednotlivé vymeriavacie základy, napísala do mesiaca december 478 €, všetky ostatné políčka nechalaa voľné. Urobila to dobre, pretože ona o tejto možnosti nikdy nepočula, tak mi ani nevedela povedať či to tak má byť iba mi povedala že tá suma je elikvotná čiastka za dni, ktoré som akože odpravovala v novom zamestnaní.

Ak by mi niekto vedel odpovedať na túto moju otázku, budem nesmierne povďačná.

V podstate áno, dobre to vypočítala, vychádzala pravdepodobne zo mzdy 1100 € mesačne, ktorá v prepočte na 23 pracovných dní decembra 2009 je 478,2609 €. Avšak to materské nebude najvyššie ako sa dá, pretože na to by bol potrebný VZ vo výške 489,797 €. Vtip je v tom, že je rozdiel v kalendárnych a pracovných dňoch pri delení VZ - vypočíta sa z pracovných dní, ale keď sa v rozhodujúcom období vyskytne aj sobota a nedeľa, treba to ešte vydeliť kalendárnymi dňami.
Materské na deň bude 18,778595 € ( z VZ 478 €).
leocka
03.01.10,12:56
V podstate áno, dobre to vypočítala, vychádzala pravdepodobne zo mzdy 1100 € mesačne, ktorá v prepočte na 23 pracovných dní decembra 2009 je 478,2609 €. Avšak to materské nebude najvyššie ako sa dá, pretože na to by bol potrebný VZ vo výške 489,797 €. Vtip je v tom, že je rozdiel v kalendárnych a pracovných dňoch pri delení VZ - vypočíta sa z pracovných dní, ale keď sa v rozhodujúcom období vyskytne aj sobota a nedeľa, treba to ešte vydeliť kalendárnymi dňami.
Materské na deň bude 18,778595 € ( z VZ 478 €).
Ahoj tono, ako ste sa dostali k cislu 489,797 €? Dik za radu, ostatne vypocty su mi jasne. Lea
lydiack
03.01.10,17:26
ked sa v januari 2010 prihlasim na dobr.nem.poistenie a na matersku pojdem v auguste 2010, do doby poistenia do 270 dni zapocita sa mi aj doba nem.poistenia, ked som v rokoch 2007, 2008 a do maja 2009 bola zamestnana v anglicku?
ajobs
03.01.10,23:09
Ahoj tono, ako ste sa dostali k cislu 489,797 €? Dik za radu, ostatne vypocty su mi jasne. Lea

Ahoj leocka, tak tých 489,797 € dostaneme, ked maximálny denný VZ za december 2009 (1084,55/31=34,9855 €) vynásobíme 14 kalendárnymi dňami, ktoré sú RO pre smolinu 12. Čiže 34,9855 x 14=489,797 €.
Ivet17
04.01.10,19:38
Ahojte poradaci. ospravedlnujem sa nechcem to tu bombardovat tou istou otazkou-uz som sa to pytala v inej teme ale tam mi neodpovedaju. Tak vas skusenych poprosim tu- Kamaratka pozerala na Novy rok spravy a vraj ten zakon o rodicovskom prispevku nebude platit ked zena bude prechadzat z materskej na matersku aj ked mala narok na matersku a ma stale zamestnavatela?Viete mi nieco k tomu povedat?
A este na mna by som sa chcela opytat: Som na rodicovskom- v septembri bude mat mala 3roky. Min.rok som odpracovala 4 a pol mes. Prac.pomer ukonceny. Som v 4mes. tehotenstva a v 6tt som sa pripoistila z maxima. 26 tyzdnov povinneho platenia mi uplynie cca 15.5.2010 a nastup na matersku by mal byt 23.5. Dátum porodu je stanoveny na 4.7.2010. Chcem sa teda opytat mam si po uplynuti 26tyz.znizit na minimum a nevadi keby to bolo po27 al.28 tyzdnoch? A platit z minima az do dna porodu - pretoze kedze idem z rodicovskeho na matersku predpokladam mam na nu narok az dnom porodu. je to tak? A este sa chcem opytat -budem mat narok na cca 500€?Lebo som tu v clankoch vselico pocitala o dost nizsich davkach co radili pani za okienkom.
Vopred velmi pekne dakujem za odpoved.
Teho
08.01.10,23:32
Ahojte,
chcel by som si overit, ci naozaj bude mat priatelka narok na PN a materske zo zamestnania aj z DNP (i ked z minimalnej mzdy, ale aj to potesi, neskoro som jej poradil a nestiha 26 tyzdnov)
Je zamestnana od 1.7.2008, hruby prijem 19000
Predchadzajuce zamestnanie: 1.7.2007-30.6.2008

Predpokladany termin porodu 17.1.2010, t.j. nastup na MD najneskor 6.12.2009.

Na DNP s min. VZ 295,50 € sa prihlasila 15.7., od 17.7. pojde asi na rizikove az do MD. Ak to dobre chapem mala by mat narok na PN aj z tohto DNP, kedze 270 dni jej splni predosle zamestnanie a tiez bude mat narok na materske z DNP, kedze predosle zamestnanie + aktualne DNP jej znova splni podmienku 270 dni.
Ak bude PN do nastupu na MD, jedine co treba zaplatit je poistne za 2 dni v juli?

Takze v Socialke to dobre dopadlo :) - priznali PN-ku aj z DNP s min. VZ 295,50 € aj zo zamestnania, pricom na DNP bola priatelka prihlasena 2 dni pred PN. Do 270 dni teda ratali predosle ukoncene zamestnanie. Teraz len treba dufat, ze podobne to dopadne, ked pojde za 2-3 mesiace na matersku.

Tak aj materska dopadla dobre :). Vypocitali aj zo zamestnania aj z DNP. Dakujem vsetkym za dobre rady.
Teho
08.01.10,23:44
Este ma napadla jedna vec. Ak priatelka teraz pobera matersku z DNP, prihlasena je s min. VZ, moze spravit zrusenie 20.01. (uplynutych 6 mesiacov), prihlasenie 21.01 s max. VZ a po skonceni materskej cca. v polovici augusta bude mat narok na max. OCR a PN? S tym ze platit DNP zacne az po skonceni materskej.
anjaja
09.01.10,12:34
Dobrý!Chcela by som Vás poprosiť o radu.Od septembra 2009 som bola DNP z maxima (plánovali sme bábetko).Koncom decembra som potratila,v jan.som poistenie zrušila.Peniaze čo som do toho investovala môžem získať už len formou PN alebo OCR?A ešte ak by som teraz nastúpila do práce dcéra má 2,5roka a nechala ju s Mamou budem riadne dostávať rod.príspevak alebo o neho prídem?Dakujem
Xanti
09.01.10,17:21
Dobrý!Chcela by som Vás poprosiť o radu.Od septembra 2009 som bola DNP z maxima (plánovali sme bábetko).Koncom decembra som potratila,v jan.som poistenie zrušila.Peniaze čo som do toho investovala môžem získať už len formou PN alebo OCR?A ešte ak by som teraz nastúpila do práce dcéra má 2,5roka a nechala ju s Mamou budem riadne dostávať rod.príspevak alebo o neho prídem?Dakujem
Peniaze čo si investovala do DNP nemôžeš získať späť. Jedine v prípade, že spätne dva roky ti nájdu 270dní poistenia a kedže si DNP zrušila tak máš nárok čerpať PN abo OČR z minimálneho VZ ( neplatila si DNP viac ako 26 týždnov ) ale len do uplynutia ochrannej lehoty 42 dní od ukončenia poistenia.
smolina 12
27.01.10,11:22
Ja sa chcem spýtať, či má niekto skúsenosť. Neviem čo mám spraviť.
Chcela som vyššiu materskú. Tak ako je to všade publikované som to spravila i ja. Môj zamestnávateľ mi vyšiel v ústrety, odhlásil ma a následne prihlásil s vyšším vymeriavacím základom. No lenže panie na sociálke sa začali vyhrážať, že oni majú povinnosť takéhot prípady hlásiť inšpektorom práce a oni všetko kontrolujú, že oni vedia o tomto spôsobe a vraj je to podvod. Takže neviem či s toho cuknúť alebo trvať na svojom, respektíve ako to ošetriť aby som neporušila zákon.

Ak by mi vedel niekto pomôcť.
Ďakujem
JAJA11
27.01.10,11:40
Pokiaľ Vás zamestnávateľ zamestná na novej pozícii s vyšším platom, myslím, že ani inšpektorát práce nemá šancu s tým niečo spraviť. Keď sa tento štát postará o slušnú materskú a rodičovský príspevok (veď je to zamestnanie na plný úväzok na 24 hodín), tak nebudú ženy špekulovať. :-)!
ivka70
27.01.10,12:38
Ja sa chcem spýtať, či má niekto skúsenosť. Neviem čo mám spraviť.
Chcela som vyššiu materskú. Tak ako je to všade publikované som to spravila i ja. Môj zamestnávateľ mi vyšiel v ústrety, odhlásil ma a následne prihlásil s vyšším vymeriavacím základom. No lenže panie na sociálke sa začali vyhrážať, že oni majú povinnosť takéhot prípady hlásiť inšpektorom práce a oni všetko kontrolujú, že oni vedia o tomto spôsobe a vraj je to podvod. Takže neviem či s toho cuknúť alebo trvať na svojom, respektíve ako to ošetriť aby som neporušila zákon.

Ak by mi vedel niekto pomôcť.
Ďakujem

Paničky sa vyrazat mozu.
Ziadny zakon zamestnavatel neporusil.
A co nie je zakazane, je dovolene.
O tom, ze sa to tak robi sa verejne vie, keby paničky mali cosi kdesi hlasit, nie je jednoduchsie poziadat zakonodarcov o zmenu zakona, aby to mozne nebolo?
Nedaj sa zastrasit, nic s tym neurobia, maju len kopec reci (ze by zavideli tych par EUR navyse, co vdaka tomu dostanes????)
JanaT.
03.02.10,15:16
Poprosila by som vás o radu, poradila som kamarátke, ktorá chcela ísť na MD aby si popri zamestnaní platila DNP, platila to celý rok, no nepodarilo sa odísť na MD tak sa chcem spýtať či si tie platby môže uplatniť v ročnom zúčtovaní dane, či jej z toho vrátia daň. ďakujem pekne za odpoveď. Jana
denne73
16.05.10,06:51
Dodrý deň. Momentálne som v 3,t, tehotenstva. Mám záujem o doplnkové pripoistenie. Chcem sa opýtať je možné sa teraz ešte pripoisťiť?? mesačne by som chcela odvádzať na pripoistenie asi 30 eur. Kedy a kolko by som mohla dostať v pripade OČR, PN alebo materskej dovolenky?? Ďakujem
Xanti
16.05.10,06:59
Dodrý deň. Momentálne som v 3,t, tehotenstva. Mám záujem o doplnkové pripoistenie. Chcem sa opýtať je možné sa teraz ešte pripoisťiť?? mesačne by som chcela odvádzať na pripoistenie asi 30 eur. Kedy a kolko by som mohla dostať v pripade OČR, PN alebo materskej dovolenky?? Ďakujem
Máš nejaké ukončené poistenie v posledných dvoch rokoch ( menila si zamestnanie? ) . Ak nie, tak je mi lúto ale už je neskoro na dobrovolné nemocenské poistenie, lebo do pôrodu nesplníš podmienku 270 dní platenia DNP.
denne73
16.05.10,07:06
nie nemám ukončené žiadne poistenie v posledných dvoch rokoch a taktiež soim nemenila zamestnanie
Xanti
16.05.10,07:10
nie nemám ukončené žiadne poistenie v posledných dvoch rokoch a taktiež soim nemenila zamestnanie
Tak je neskoro na DNP.
Lebo to nestihneš.
konber
14.08.10,04:53
Prosím poraďte. Môžem dať dieťa do škôlky na 4 hod. ak dieťa sa narodilo vo februári 2008, a ja som nastúpila do práce. Teraz poberáme tých 165 EUR? Dakujem.
brčko
14.08.10,10:30
Prosím poraďte. Môžem dať dieťa do škôlky na 4 hod. ak dieťa sa narodilo vo februári 2008, a ja som nastúpila do práce. Teraz poberáme tých 165 EUR? Dakujem.

Ak pôjde do tzv. štátnej škôlky, presnejšie škôlky ktorá dostáva dotácie od štátu (vraj aj niektoré súkromné škôlky dostávajú od štátu peniaze), tak nemáš nárok na rodič.príspevok od kalend. mesiaca, ktorý celý bude navštevovať škôlku.

Ak by išla do súkromnej škôlky, ktorá nepoberá dotácie od štátu, tak predpokladám nárok na RP by ti ostal. To ale naplatí, ak si požiadala o zvýšenie RP od 1.1.2010.


Ak by si nemala nárok na RP, tak budeš mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške skutočných preukázaných nákladov na škôlku, ale max. do výšky 164,22eur na mesiac.
konber
15.08.10,04:32
Dakujem. O zvýšenie RP som nežiadala. Takže mám radšej počkať do februára ? Dakujem.
mizu24
18.03.11,12:18
Počas obdobia materskej dovolenky sa odvody neplatia. Je to rovnako ako v období poberania ND. Takže ich nebudete platiť ani ako SZČO a ani z DNP. Po skončení MD, počas poberania rodičovského príspevku už bude potrebné odvody platiť, ak nebude živnosť prerušená.
Zdravotné poistenie má iné pravidlá ako sociálne poistenie. V prípade, ak živnosť neprerušíte, bude závisieť od výšky príjmu, či budete môcť zostať poistencom štátu, alebo budete musieť odvody zaplatiť.
Ak živnosť prerušíte, nemôžete v tomto období prerušenia vystavovať žiadne faktúry.

Viem, že je to starší príspevok, ale momentálne pre mňa móc aktuálny. Chcela by som sa spýtať, či sa odvody do ZP riešia inak, keď sa živnosť preruší a keď sa zruší, lebo ja som ju zrušila k 20.2.2010, materské som poberala ešte k 21.2.2010 a do konca roka som bola na RD a keď som si urobila RZZP typ B vyšiel mi strašný neodplatok. Popritom preddavky na ZP som si nemala minulý rok platiť. Už mi poradila aj pani na Drakovi, len som si teraz našla tento príspevok a na ZP mi tiež tvrdili, že nič nemusím na MD platiť, tak prečo by som mala mať teraz nejaký nedoplatok. Zisk som mala 4075,40 € a nikde mi nikto nepovadal, že to všetko závisí od príjmu aký nedoplatok vyjde. :confused: To by som si ju radšej zrušila pred nástupom na MD.
mizu24
21.03.11,06:48
Neporadí nikto?