Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pogy Pozri príspevok
Dobrý deň.
Pravdepodobne mi skončí pracovný pomer výpoveďou z organizačných zmien k 30.04.2009. K tomuto dátumu budem mať v danej firme odpracovaných 1 rok a 5 mesiacov.
1. Chcem sa opýtať, keby som teraz otehotnela budem mať nárok na materské, alebo čo spraviť, aby som mala nárok?
2. Keby dieťa bolo choré po 30.04. ako dlho mám nárok ešte na OČR, je tam nejaká ochranná lehota?
Ďakujem.
Ochranná lehota je 42 dní .. v prípade materskej 6 mesiacov.
Ak plánuješ bábätko ... a nebudeš mať zamestnanie ... môžeš mať materské z DNP .. napr ak otehotnieš v júli .. tak sa hneď treba prihlásiť na DNP z maxima - tak, aby do nástupu na materskú uplynulo min 26 týždňov.
Nárok na dávku z DNP budeš mať hneď po prihlásení (samozrejme nesmie byť veééľmi dlhá pauza medzi poisteniami )... ibaže prvých 26 týždňov z pravdepodobného VZ (minimum).
0 0
timoza timoza

timoza je offline (nepripojený) timoza

Dobry den.Mam taku podobnu otazku o vyske materskej.Som uz druhy rok na rodicovskom prispevku/teda cerpam rč/,planujeme druhe dietatko a chcela by som sa opytat,ci je mozne sa v mojom pripade nejako zvlast pripoistit/DNP/,aby som dostavala najvyssu moznu matersku.Predtym som bola riadne zamestnana.Dakujem za odpoved.
0 0
andrea33 andrea33

andrea33 je offline (nepripojený) andrea33

dobry den, v juli 2009 mi zacina materska dovolenka - som szco aj jedina konatelka v sro, nie som zamestnana. Musim prerusit zivnost a pozastavit podnikanie v sro, ak nechcem prist o matersky prispevok? Mam niekolko stalych klientov, o ktorych by som nerada prisla, ked pre nich nebudem moct pol roka pracovat. A taktiez som sudna prekladatelka, co sa podla zakona 382/2004 o znalcoch nepovazuje za podnikanie, hoci danove priznanie podavam na rovnakom tlacive ako prijmy zo szco - aj tuto cinnost musim pozastavit, aby som neprisla o matersku? Nie je nejaka moznost, ako neprist o klientov, vykonavat pre nich aspon minimum, co sa da zvladnut popri malom dietatku a neprist o peniazky z materskej? Dik za namety.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

pogy Pozri príspevok
Dobrý deň.
Pravdepodobne mi skončí pracovný pomer výpoveďou z organizačných zmien k 30.04.2009. K tomuto dátumu budem mať v danej firme odpracovaných 1 rok a 5 mesiacov.
1. Chcem sa opýtať, keby som teraz otehotnela budem mať nárok na materské, alebo čo spraviť, aby som mala nárok? ak to bol dlhodobý PP a máš spolnenú z neho podmienku aspon 270dní nem.poistenia, tak
- ti stačí pred nástupom na MD sa zamestnať aspon na pár dní.
- Alebo ak nebudeš už zamestnaná na PP, tak sa prihlásiť na dobrovolné nem.poistenie najneskôr do 8tt a potom nastúpiť na MD po uplynutí aspon 26týždnov od prihlásenia na DNP.
- Ak by si však chcela mať nárok na materské aj z DNP a aj z prípadného nového PP, tak sa treba prihlásiť na DNP ešte skôr ako otehotnieš, aby si z neho zvlášť sponila podmienku aspon 270dní nem.poistenia.
2. Keby dieťa bolo choré po 30.04. ako dlho mám nárok ešte na OČR, je tam nejaká ochranná lehota? obvyklá OL je 42dní, takže ak začne očr,PN najneskôr 11.6.09, tak máš nárok na ošetrovné, nemocenské. Ak by si bola 30.4.09 preukazatelne tehotná (potvrdenie lekára), tak pre teba platí OL až 6mesiacov, t.j. mala by si nárlk na očr, PN, MD, ktorá začne najneskôr 30.10.09.
Ďakujem.
.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

andrea33 Pozri príspevok
dobry den, v juli 2009 mi zacina materska dovolenka - som szco aj jedina konatelka v sro, nie som zamestnana. Musim prerusit zivnost a pozastavit podnikanie v sro, ak nechcem prist o matersky prispevok? Mam niekolko stalych klientov, o ktorych by som nerada prisla, ked pre nich nebudem moct pol roka pracovat. A taktiez som sudna prekladatelka, co sa podla zakona 382/2004 o znalcoch nepovazuje za podnikanie, hoci danove priznanie podavam na rovnakom tlacive ako prijmy zo szco - aj tuto cinnost musim pozastavit, aby som neprisla o matersku? Nie je nejaka moznost, ako neprist o klientov, vykonavat pre nich aspon minimum, co sa da zvladnut popri malom dietatku a neprist o peniazky z materskej? Dik za namety.
a trvá ti nemocenské poistenia a splníš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

timoza Pozri príspevok
Dobry den.Mam taku podobnu otazku o vyske materskej.Som uz druhy rok na rodicovskom prispevku/teda cerpam rč/,planujeme druhe dietatko a chcela by som sa opytat,ci je mozne sa v mojom pripade nejako zvlast pripoistit/DNP/,aby som dostavala najvyssu moznu matersku.Predtym som bola riadne zamestnana.Dakujem za odpoved.
ak už nie si dlhodobo zamestnaná/netrvá PP, tak sa treba prihlásiť na dobrov.nemoc.poistenie ešte v dostatočnom predstihu pred otehotnením. Inak nárok na materské nebude žiadny. Pre nárok na materské (zarátania dní nem.poistenia) nie je podstatné, že poberáš rodič.príspevok (ak nie si szčo), ale že čerpeš rodič.dovolenku počas trvania prac.pomeru.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

troppapple Pozri príspevok
Dobry den, mam par postrehov a otazok
Pred casom som sem pisala. som SZCO a aby som si zvysila matersku tak som sa zamestnala od 1.2.2009 a na matersku som nastupila 23.02. V poistovni vo Zvolene to bolo uplne v pohode (nie vsetky pracovnicky su nepristupne), kedze som si uplatnila MD aj zo zamestnania (priratali mi DNP z 07/07-07/08) aj zo zivnosti. Zivnost som neprerusila.
Inak registracny list FO kvoli dochodkovemu pisteniu, ako tu pisala v prispevku 596 Brcko, som neodovzdavala. To bude treba teda az po ukonceni MD. Ale manzelovi zatial nedali na SP, kedze ja lezim, ani ziadnu cast A kvoli II.pilieru ani nic podobne, tak neviem to pride asi az po priznani MD od SP postou...? tak to nečakaj, že ti zo SP nejaké tlačivo pošlú alebo ti oznámia, čo musíš zaslať na SP aby ti odvádzali do II.piliera. Musíš si to vybaviť sama. To tlačivo (oznámenie o sporitelovi časť A) je na nete.
Teraz sa chcem popytat:
Kedy je najlepsie rozviazat prac.pomer?
Kedze este podnikam, uz som to tu citala, ale chcem sa uistit. Mozem bez problemov podnikat aj pocas MD? Ktory zakon o tom hovori zivnostensky alebo o soc. poisteni? zákon o sociánom poistení neuvádza ako podmienku na nárok na materské to, že by SZčo nemohla vykonávať činnosť ani poberať príjmy.
Ked pojdem na RD tak musim zivnost pozastavit alebo uplne zrusit ak chcem dostat rodicovsky prispevok. áno, jedno z tých dvoch A poskytnutie prispevku pre SZCO mamicky neplati, ak dieta chodi do skolky alebo ma opatrovatelku, rovnako ako u zamestnanych mamiciek?
ak po ukončení poberania materského chceš podnikať (byť zárobkovo činná) a dáš dieťa do škôlky/živnostníčke, tak máš nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných nákladov, no max.vo výške rodič.príspevku.
0 0
sanya sanya

sanya je offline (nepripojený) sanya

Poprosím Vás odborníkov o radu:
Termín pôrodu mám 24.7.2009
Nástum na MD 15.6.2009
Dobrovoľné nemocenské poistenie si platím od 1.12.2008
Povinne nemocensky poistená zo zamestnania som nepretržite u jedného zamestnávateľa už 15 rokov.
Budem mať nárok na materské z DNP?
V prípade, že nie, je nejaká možnosť ako to dosiahnuť? Čítala som niečo o ukončení PP. Ale vôbec mi to nie je jasné.
Ďakujem vopred srdečne.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

sanya Pozri príspevok
Poprosím Vás odborníkov o radu:
Termín pôrodu mám 24.7.2009
Nástum na MD 15.6.2009
Dobrovoľné nemocenské poistenie si platím od 1.12.2008
Povinne nemocensky poistená zo zamestnania som nepretržite u jedného zamestnávateľa už 15 rokov.
Budem mať nárok na materské z DNP?
V prípade, že nie, je nejaká možnosť ako to dosiahnuť? Čítala som niečo o ukončení PP. Ale vôbec mi to nie je jasné.
Ďakujem vopred srdečne.
No bohužial , to by si musela porodiť najskôr 28.8.09, lebo len 27.8.09 dosiahneš 270-ty den z DNP.
Ak by si ešte pred nástupom na MD ukončila PP a nárok si uplatnovala len z DNP, tak by sa ti dni z ukončeného PP mali prirátať ku dnom trvajúceho DNP.
Ak by si uplatnovala nárok z oboch NP, tak to isté nie je, či by uznali nárok len zo zamestnania v ochrannej lehote alebo len z DNP. V tom nie je jednotný postup SP.
Takže z oboch nem.poistení už nárok nestíhaš, ak si nemala ešte iné ukončené nem.poistenie v podsledných dvoch rokoch pred pôrodom.
0 0
evulik evulik

evulik je offline (nepripojený) evulik

ĎAKUJEM za všetky odpovede, rady, tipy ...viac
Dobrý večer,
môžete mi pomôcť prosím pri výpočte výšky mojej materskej?
Som na RD a poberám rodičovský príspevok, zároveň od februára 2008 pracujem, môj brutto príjem bol za 11 mesiacov 2008 259.224 Sk, od januára 2009 som DNP a platím si z minima, predpokladaný termín pôrodu cca. 10.11.2009 (do konca septembra budem mať 272 dní z DNP), neviem si poradiť z výpočtom, resp. či si mám DNP ešte navýšiť.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

evulik Pozri príspevok
Dobrý večer,
môžete mi pomôcť prosím pri výpočte výšky mojej materskej?
Som na RD a poberám rodičovský príspevok, zároveň od februára 2008 pracujem, môj brutto príjem bol za 11 mesiacov 2008 259.224 Sk, od januára 2009 som DNP a platím si z minima, predpokladaný termín pôrodu cca. 10.11.2009 (do konca septembra budem mať 272 dní z DNP), neviem si poradiť z výpočtom, resp. či si mám DNP ešte navýšiť.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
priemerne ti to vychádza zo zamestnania okolo 23500 mesačne (VZ bude minulý rok)... takže ani nemá význam navyšovať . Pravdepodobne máš aj preplatky na poistnom.
Ale to všetko závisí aj od toho, aký si mala VZ na NP po jednotlivých mesiacoch. napr. si mohla mať 1 mesiac odmeny .. kde HM prekročila max VZ.
Spočítaj si VZ za jednotlivé mesiace na NP (z výplatných pások roku 2008) a vydeľ počtom dní (kalendárnych samozrejme) .. budeš mať presný denný VZ.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

evulik,
súhlasím s Katy. Nie je dôležitý hrubý príjem, ale tvoj VZ pre nem.poistenie.
No predpokladám, že ak by si sa odhlásila z DnP a nanovo prihlásila a rátal by sa nárok z DnP z pravdepobobného VZ, tak tento je vyšší, ako tvoj skutočný VZ z DnP. Aha, síce ty si sa prihlásila až v r.2009! a nepíšeš, aky máš VZ pre NP teraz, takže možno to tak nie je.
0 0
evulik evulik

evulik je offline (nepripojený) evulik

ĎAKUJEM za všetky odpovede, rady, tipy ...viac
dakujem kočky za odpovede,

ale som aj naďalej kus zmätená, ano stalo že vďaka 13.platu, odmene, preplateniu dovolenky mi vyšlo v niekoľkých mesiacoch viac (VZ prevýšil HM, však), takže akú to hrá rolu? aký to má vplyv? ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

má to taký vplyv, že nemôžeš zratavať HM ale len VZ pre nem.poistenie a z týchto VZ vyrátaš denný VZ.
Ak aj v r.2009 (od prihlásenia na DNP) si mala v niektorých mesiacoch vyššiu mzdu/VZ pre NP zo zamestnania a to tak, že v súčte s DNP si prekročila maxim.VZ, čo je t.č. 30219,-Sk/2003,09eur, tak platí, čo som písala s odhlásením a novým prihlásením.
0 0
evulik evulik

evulik je offline (nepripojený) evulik

ĎAKUJEM za všetky odpovede, rady, tipy ...viac
trošku mi začína svietiť,

pozerám výplatné pásky a naozajv januári som mala o 3.00 Eura HM vyššiu ako základnú mzdu. takže čo môžem teraz urobiť, keď je už marec? ďakujem za ochotu a čas.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

nejde o základnú mzdu a o hrubú mzdu ale o hrubú mzdu v porovnaní s vymer.základom pre nem.poistenie!
0 0
evulik evulik

evulik je offline (nepripojený) evulik

ĎAKUJEM za všetky odpovede, rady, tipy ...viac
musela som si urobit jasno v tych pojmoch, pardon nie som v tom zbehla, ale VZ pre NP (zo zamestnania) v januari naozaj prevysuje a v sucte s DNP prekracujem tych 1.003,01 eur, takze sa mam odhlasit a znova prihlasit, tomuto moc nerozumiem, pretoze ja si DNP aj tak platim z minima. Dakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

evulik Pozri príspevok
musela som si urobit jasno v tych pojmoch, pardon nie som v tom zbehla, ale VZ pre NP (zo zamestnania) v januari naozaj prevysuje a v sucte s DNP prekracujem tych 1.003,01 eur, takze sa mam odhlasit a znova prihlasit, tomuto moc nerozumiem, pretoze ja si DNP aj tak platim z minima. Dakujem.
Vypočítaj ten denný VZ zo zamestnania ... a hoď sem... uvidíme, ako to vychádza
Pozri na páske : VZ pre NP napr: február 22300 .. 29 dní, marec 23400 .. 31 dní... atď .. spočítaj VZ a vydeľ počtom dní..
0 0
gabi29 gabi29

gabi29 je offline (nepripojený) gabi29

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Dnes nastupujem na MD a nie niektoré veci mi nie sú celkom jasné. Momentálne som zamestnaná no mám PP na dobu určitú do 31.7.09 a od 1.8.08 som aj samoplatcom. Ako mám postupovať teraz s II piliérom? A čo po skončení PP? Keď som si zisťovala na SP tak mi povedali, že ak sa bábo narodí po 27. 4. tak budem mať nárok aj na výplatu materského aj z toho čo som si platila ako samoplatca a že si mám teraz podať 2 žiadosti o materské 1 zamestnávateľ a 1 ako samoplatca je to OK a dokedy mám platiť ako samoplatca?

Ďakujem
0 0
gabi29 gabi29

gabi29 je offline (nepripojený) gabi29

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Dnes nastupujem na MD a nie niektoré veci mi nie sú celkom jasné. Momentálne som zamestnaná no mám PP na dobu určitú do 31.7.09 a od 1.8.08 som aj samoplatcom. Ako mám postupovať teraz s II piliérom? A čo po skončení PP? Na SPsom si zisťovala ako to je s materskou a tam mi povedali, že ak sa bábo narodí po 27. 4. tak budem mať nárok aj na výplatu materského aj z toho čo som si platila ako samoplatca a že si mám teraz podať 2 žiadosti o materské 1 zamestnávateľ a 1 ako samoplatca je to OK a dokedy mám platiť ako samoplatca?

Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať