Katy a R
05.01.09,15:30
V súvislosti s novinkami (z 447/2008 Zz a zmeny v zákone o SP) by som si dovolila založiť túto tému.
Mohli by sme si tu navzájom poradiť čo a ako ... doplniť informácie...

Tak na začiatok asi najdôležitejšie zmeny.

1. mení sa sadzba (bude naviazaná na ŽM a valorizovaná – ako kedysi) – sadzba za 1 hod je 1,39% sumy ŽM pre plnoletú osobu.

2. osobný asistent, ktorý vykonáva OA v rozsahu min 140 hodín je dôchodkovo poistený – poistné platí štát z VZ vo výške min mzdy. Treba sa samozrejme prihlásiť v SP!

3. je nová príloha k zákonu „Potvrdenie o vyplatených odmenách“ – treba odovzdávať na UPSVaR spolu s výkazmi.
Katy a R
05.01.09,14:32
Hneď by som sa aj opýtala.... ak má niekto skúsenosť..
V §21 odst 4 – do rozsahu OA sa nezapočítavajú hodiny, počas ktorých osoba ZŤP vykonáva zamestnanie, alebo navštevuje školu (s výnimkou VŠ)...
Je možné, aby pôsobil asistent učiteľa na strednej škole? (nemyslím osobného asistenta).
Doteraz som mala info, že asistent učiteľa môže byť len na základnej škole:confused:
t.betinka
05.01.09,14:49
KATY R super stranka.Pýtam sa ja som asistentka kamarat pobera peniaze z uradu kto mi dá potvrdenie?
Katy a R
05.01.09,21:24
KATY R super stranka.Pýtam sa ja som asistentka kamarat pobera peniaze z uradu kto mi dá potvrdenie?

Ak si osobná asistentka, tak dostávaš za OA peniaze a platiteľ (užívateľ OA- ZŤP osoba) ti vystaví o tom potvrdenie (napr. VPD = výdavkový pkl. doklad).
Teraz po novom sa toto bude odovzdávať aj na UPSVaR ... na predpísanom tlačive (to je tá nová príloha)

v tomto príspevku je zákon 447/2008 priložený
http://www.porada.sk/904654-post3.html
karpis
08.01.09,11:22
Každý kto robí OA a má v zmluve o OA viac ako 140 hod mesačne má sa prihlásiť na SP, je potrebná aj kópia zmluvy o OA. V tomto prípade poistné platí štát
Katy a R
08.01.09,22:13
Je takéto potvrdenie (v prílohe) aj daňovým dokladom? Spĺňa všetky náležitosti?
Doteraz sme používali VPD – ako doklad o „výplate“ osobného asistenta ... ale teraz, podľa nového zákona treba predložiť pre UPSVaR práve toto tlačivo .. tak, že či bude stačiť .. alebo či treba do účtovníctva aj VPD.

ešte k príspevku č.2 ... nikto neporadí:confused:
ďakujem
Katy a R
12.01.09,08:42
Pripojím skúsenosť s prihláškou osobného asistenta na SP (minulý týždeň) - registrácia bez problémov (som milo prekvapená:D). Len som nachystala aktuálne prehásenie sporiteľa (pre II. pilier) stiahnuté zo stránky SP (má časť A a B) ... a toto odmietli, musela vyplniť staré... no čo už, hádam to bude v poriadku:confused:
Gabhus
12.01.09,11:48
Dobrý deň, poradí niekto? Ak osobnú asistenciu vykonáva študent VŠ v rozsahu 25 hodín mesačne a dostáva za to cca 1.350.- SK mesačne musí sa hlásiť na DÚ, SP atď.? Jedná sa o môjho syna. Ďakujem za prípadnú radu.
Katy a R
12.01.09,11:57
Dobrý deň, poradí niekto? Ak osobnú asistenciu vykonáva študent VŠ v rozsahu 25 hodín mesačne a dostáva za to cca 1.350.- SK mesačne musí sa hlásiť na DÚ, SP atď.? Jedná sa o môjho syna. Ďakujem za prípadnú radu.

je povinný sa registrovať na DU. Vyplní tlačivo, priloží kópiu zmluvy .. a následne mu pošlú kartičku s reg číslom. registrovať ... do 30 dní od podpísania zmluvy.
SP... v toto prípade nie
aj tu máš odpoveď ;)
http://www.porada.sk/910944-post28.html
Dana 22
23.01.09,10:04
Pre osobnú asistenciu je potrebné spomenúť okrem už uvedených aj ďalšie zmeny platné od 1.1.2009 v zmysle zákona č, 447/2008 Z.z o peňažných príspevkoch na kompenzáciu
· Po dovŕšení 65. roku veku možno poskytovať príspevok na OA, len ak bol fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím poskytovaný pred dovŕšením 65 rokov veku (§ 22 ods. 2).
· Rodinní príslušníci môžu vykonávať OA v rozsahu maximálne 1460 hodín ročne (4 hod./denne) ak užívateľ OA má priznaných najmenej 3650 hodín ročne (§ 22 ods. 5 a ods. 6)
· Zmeny v určovaní rozsahu OA -podľa prílohy č.4 zákona č. 447/2008 Z.z.
Vysvetlenie činností a zaradenie v prílohe č. 4 je uvedené v § 65
- podľa ods. (8) štúdium, pracovná činnosť, športová činnosť, spoločenská činnosť, duchovná činnosť, kultúrna činnosť a vybavovanie úradných záležitostí, sa považujú za činnosť prepravy alebo premiestňovanie pri pracovných, vzdelávacích, občianskych, rodinných a voľnočasových aktivitách podľa prílohy č. 4 zákona účinného od 1. januára 2009.
POZOR – pre štúdium a pracovnú činnosť od 1.1.2009 platí už v porade spomenutý § 21 ods.(4) – Do rozsahu OA sa nezapočítavajú hodiny v čase výkonu zamestnania alebo návštevy školského zariadenia s výnimkou vysokej školy.
- podľa ods. (9) Upratovanie, pranie, žehlenie a kúrenie, sa považujú za činnosť pomoc pri domácich prácach podľa prílohy č. 4 zákona účinného od 1. januára 2009.
· OA sa bude poskytovať aj osobe žijúcej v zariadení podporovaného bývania kde sa jej poskytujú sociálne služby, na jej prepravu alebo premiestňovanie pri pracovných aktivitách, vzdelávacích aktivitách, občianskych aktivitách, rodinných aktivitách a voľnočasových aktivitách (§ 21 ods. 5)
· .Rozsah hodín osobnej asistencie príslušný orgán opätovne posúdi každé tri roky., ak sa zmenia skutočnosti rozhodujúce na určenie rozsahu hodín osobnej asistencie.(§ 21 ods. 6)
Dana 22
Katy a R
23.01.09,10:56
Vysvetlenie činností a zaradenie v prílohe č. 4 je uvedené v § 65
- podľa ods. (8) štúdium, pracovná činnosť, športová činnosť, spoločenská činnosť, duchovná činnosť, kultúrna činnosť a vybavovanie úradných záležitostí, sa považujú za činnosť prepravy alebo premiestňovanie pri pracovných, vzdelávacích, občianskych, rodinných a voľnočasových aktivitách podľa prílohy č. 4 zákona účinného od 1. januára 2009.
POZOR – pre štúdium a pracovnú činnosť od 1.1.2009 platí už v porade spomenutý § 21 ods.(4) – Do rozsahu OA sa nezapočítavajú hodiny v čase výkonu zamestnania alebo návštevy školského zariadenia s výnimkou vysokej školy.

k tomuto by som chcela...
ak v starom posudku sú tieto vymenované činnosti - ako to uviesť vo výkaze za január ... normálne ako doteraz (platí § 65 - preklasifikujú to na UPSVaR), alebo to už aj treba "preklasifikovať" vo výkaze:confused:
A k tomu štúdiu ... na ZŠ je možnosť mať asistenta učiteľa ... sú nejaké zmeny ... a je takáto možnosť aj na strednej škole? (keďže OA nie!)
Dana 22
23.01.09,13:18
výkaz by mal obsahovať len činnosti priznané v posudku a keďže zákon neuvažuje o prehodnocovaní posudkonv, tak by mali plrechodné ustanovenia uvedené v § 65 postačiť na preklasifikovanie a činnosti je možné zapísať vo výkaze podľa nového...
- no a vylúčenie asistentov pri štúdiu uvedeným § je nedomysleným krokom v zákone zo strany MPSVaR, pretože asistenti sú zákom ustanovení len na základných a špeciálnych školách
Dana 22
t.betinka
28.01.09,08:06
Som OA evidovaná na danovom úrade možem robit OA aj 2-3 ludom?Ak ano ake su potom podmienky.Rovnake?
Dana 22
30.01.09,08:03
betinka
Ja si myslím ak to stihneš, tak môžeš. Podmienky sú rovnaké – musíš mať s každým uzavretú zmluvu. Zákon len stanovuje, že osobný asistent môže vykonávať OA maximálne 10 hodín denne. V daňovom priznaní priznáš všetky príjmy.

- Ak si zamestnaná tak príjem z OA pričítaš k príjmu zo závislej činnosti.
- Ak to chceš mať ako zamestnanie, tak za mesiac musíš odpracovať najmenej 140 hodín, prihlásiť sa v SP a doložiť zmluvy o výkone OA. Štát bude za teba platiť odvody do SP okrem odvodov na nemocenské poistenie ( tie si musíš platiť sama ak chceš mať nárok na PN). Okrem toho sa musíš prihlásiť do ZP a štát bude platiť za teba odvody do zdravotnej poisťovne.
Dana 22. .
Katy a R
30.01.09,08:30
Ešte doplním ... štát neplatí ani PvN (myslím samozrejme, ak je rozsah min 140 hod a nemá iné poistenie)
A ešte DU oznamuješ všetky zmeny .. čiže ak máš novú zmluvu, alebo ukončíš, alebo sa zmení rozsah (nový dodatok) ... tak potom je treba do 15 dní ohlásiť !
t.betinka
30.01.09,16:08
Dakujem za cenne rady.
anjelicek18
20.02.09,19:57
Dobrý deň.
Chcela by som sa opýtať, som študentka VŠ mám brigádu a okrem toho pracujem aj ako osobná asistentka. Keď som začala s osobnou asistenciou tak som sa prihlásila na daňovom úrade. Chcela by som vedieť či týmto pre mňa vyplynula aj povinnosť zahlásiť sa na sociálnom a zdravotnom poistení a týmto aj platiť mesačne nejaké odvody? Za odpoveď vopred ďakujem.
Lenka
Jozef Mihál
20.02.09,20:09
Z príjmov OA sa neplatia odvody do SP, ZP, nie je prihlasovacia povinnosť do SP, ZP.

Avšak za OA ktorý nie je poistený ako zamestnanec ani ako povinne poistená SZČO (a to ste vy, anjeliček18), platí štát dôchodkové poistenie - je teda vo vašom záujme, aby ste sa prihlásli v SP ako poistenec štátu, o pár desiatok rokov budete mať vďaka tomu vyšší dôchodok.
Katy a R
20.02.09,20:24
Avšak za OA ktorý nie je poistený ako zamestnanec ani ako povinne poistená SZČO (a to ste vy, anjeliček18), platí štát dôchodkové poistenie - je teda vo vašom záujme, aby ste sa prihlásli v SP ako poistenec štátu, o pár desiatok rokov budete mať vďaka tomu vyšší dôchodok.

... v tom prípade, ak je rozsah OA minimálne 140 hodín mesačne..
anjelicek18
21.02.09,09:21
Velmi pekne vám dakujem za odpoved :o)
Lenka
sis27
05.03.09,18:45
ahojte... tiez by som sa chcela spytat na dve veci ohladom osobnej asistencie:
1. ked osobna asistentka ma este aj normalne zamestnanie a zamestnavatel jej uz vykonal rocne zuctovanie za rok 2008, ako potom treba postupovat pri podavani danoveho priznania prijmov za osobnu asistenciu???
2. to s tym potvrdeniim o prevzatii penazii za OA je novinka len v tomto roku... ako je to teda, ked osobnyy asistent dostaaval peniaze v roku 2008 na ruku od uzivatela OA... ten mu ma pre uucely danoveeho priznania vystavit takeeto potvrdenie, resp. takee ako keby bol jeho zamestnavatel?? lebo na urade PSVaR takeeto potvrdenie nedaavajuu... vopred vdaka!
Dana 22
07.03.09,06:57
ahojte... tiez by som sa chcela spytat na dve veci ohladom osobnej asistencie:
1. ked osobna asistentka ma este aj normalne zamestnanie a zamestnavatel jej uz vykonal rocne zuctovanie za rok 2008, ako potom treba postupovat pri podavani danoveho priznania prijmov za osobnu asistenciu???
2. to s tym potvrdeniim o prevzatii penazii za OA je novinka len v tomto roku... ako je to teda, ked osobnyy asistent dostaaval peniaze v roku 2008 na ruku od uzivatela OA... ten mu ma pre uucely danoveeho priznania vystavit takeeto potvrdenie, resp. takee ako keby bol jeho zamestnavatel?? lebo na urade PSVaR takeeto potvrdenie nedaavajuu... vopred vdaka!

K bodu 1.
Ja si myslím, že je potrebné podať dodatočné daňové priznanie. Nezabudnite uplatniť z príku paušálne výdavky vo výške 40%.
k bodu 2.
Potvrdenie o vyplatení odmeny osobnému asistentovi je povinný vydať užívateľ osobnej asistencie. Stačí to urobiť formou Čestného vyhlásenia, že osobnému asistentovi ste na základe zmluvy o výkone OA uzavretej medzi užívateľom OA XY a osobným asistentom XY zo dňa (uvediete dátum uzavretia zmluvy) vyplatili odmenu za rok 2008 vo výške....
Táto povinnosť NIE JEnovinka ale platí od roku 1998, keď začal platiť Zákon č. 195/1998 o sociálnej pomoci, ktorý ustanovil príspevok na OA.
Dana 22
Dana 22
07.03.09,07:02
ahojte... tiez by som sa chcela spytat na dve veci ohladom osobnej asistencie:
1. ked osobna asistentka ma este aj normalne zamestnanie a zamestnavatel jej uz vykonal rocne zuctovanie za rok 2008, ako potom treba postupovat pri podavani danoveho priznania prijmov za osobnu asistenciu???
2. to s tym potvrdeniim o prevzatii penazii za OA je novinka len v tomto roku... ako je to teda, ked osobnyy asistent dostaaval peniaze v roku 2008 na ruku od uzivatela OA... ten mu ma pre uucely danoveeho priznania vystavit takeeto potvrdenie, resp. takee ako keby bol jeho zamestnavatel?? lebo na urade PSVaR takeeto potvrdenie nedaavajuu... vopred vdaka!

K bodu 1.
Ja si myslím, že je potrebné podať dodatočné daňové priznanie. Nezabudnite uplatniť z príku paušálne výdavky vo výške 40%.
k bodu 2.
Potvrdenie o vyplatení odmeny osobnému asistentovi je povinný vydať užívateľ osobnej asistencie. Stačí to urobiť formou Čestného vyhlásenia, že osobnému asistentovi ste na základe zmluvy o výkone OA uzavretej medzi užívateľom OA XY a osobným asistentom XY zo dňa (uvediete dátum uzavretia zmluvy) vyplatili odmenu za rok 2008 vo výške....
Táto povinnosť NIE JEnovinka ale platí od roku 1998, keď začal platiť Zákon č. 195/1998 o sociálnej pomoci, ktorý ustanovil príspevok na OA.
Dana 22
sis27
08.03.09,15:47
vdaka!!
Katy a R
09.03.09,20:51
Ak stihneš do 31. marca ... tak podáš opravné DP, ak až po 31. marci ... tak dodatočné DP. Inak tlačivo B a povinnou prílohou je potvrdenie od zamestnávateľa.
A k tomu potvrdeniu o príjme ... vždy sa dáva doklad - nejaké potvrdenie, keď niekomu "platíš" :confused: Ja by som peniaze len tak "z rúčky do rúčky" nedávala.;) My to riešime mesačne cez VPD + potvrdenie o celkovom ročnom príjme . Alebo cez účet sa dá...
len od 1.1. treba odovzdať aj na UPSVaR (na predpísanom tlačive).
76zuzanka
13.03.09,18:26
dobrý večer, ja by som sa chcela spýtať na jednu vc..moja mama má osobnú asistentku, lebo je ZŤPS. OA je na polovičnom invalidnom dôchodku. ako je to v takomto prípade s platením daní a odvodov??? Za odpoveď ďakujem
Katy a R
14.03.09,16:02
dobrý večer, ja by som sa chcela spýtať na jednu vc..moja mama má osobnú asistentku, lebo je ZŤPS. OA je na polovičnom invalidnom dôchodku. ako je to v takomto prípade s platením daní a odvodov??? Za odpoveď ďakujem

Zuzanka ... a zaujímajú ťa odvody osobného asistenta, alebo maminy?
Ak OA ... tak zdravotné poistenie neplatí
SP .. tak, ako je uvedené v 1. príspevku .. Štát platí dôchodkové poistenie len v prípade, ak je mesačný rozsah OA 140 hodín a viac. Nemocenské poistenie a poist. v nezamestnanosti štát neplatí ani v tomto prípade.
Samozrejme toto platí vtedy, keď nemá iné poistenie (zamestnanie, szčo).
Dobrovoľne si platiť môže - ak uzná za vhodné.;)
Dane platí ako ostatní (§6 odst 2 zák DzP) ... má povinnosť registrácie na DU. (pozor na pokuty!)
76zuzanka
16.03.09,07:18
no ďakujem niečo som už ponachádzala aj na nete .. a ako to je ak nemá hodín mesačne?? na DU je zahlásená od začiatku.. ide len o tie odvody
Dana 22
16.03.09,13:13
no ďakujem niečo som už ponachádzala aj na nete .. a ako to je ak nemá hodín mesačne?? na DU je zahlásená od začiatku.. ide len o tie odvody

Asistentka, ktorá nemá iný príjem (zo zamestnania,SZČO)
Ak nemá asistentka 140 hodín mesačne, štát za ňu poistné do SP neplatí!

Môže si platiť poistné sama ako dobrovoťný plátca (to už tu bolo povedané)
Z príjmu zOA platí len daňň.

dANA 22
Katy a R
19.09.09,18:17
Doplňujúca informácia:
od 1.7.09 je hodinová sadzba pri OA 2,58 eura :)
Dana 22
08.10.09,12:07
Osobný asistent , ktorý OA vykonával popri zamestnaní k 30.3.2009 odstúil od zmluvy o výkone OA a následne zrušil registráciu na DÚ.
Ako podá daňové priznanie z Oa za obdobie I. - III. roka 2009, keď už nevlastní DIČ?
Môže sumu za výkon OA nahlásiť zammestnávateľovi a ten to uvedie v jeho ročnom zúčtovaní?
Dana 22
Katy a R
08.10.09,14:22
Osobný asistent , ktorý OA vykonával popri zamestnaní k 30.3.2009 odstúil od zmluvy o výkone OA a následne zrušil registráciu na DÚ.
Ako podá daňové priznanie z Oa za obdobie I. - III. roka 2009, keď už nevlastní DIČ?
Môže sumu za výkon OA nahlásiť zammestnávateľovi a ten to uvedie v jeho ročnom zúčtovaní?
Dana 22

Musí si normálne sám - do konca marca 2010 podať DP typ B (zo všetkých príjmov) .. ak už nemá DIČ .. tak normálne uvedie rodné číslo.:)
Dana 22
09.10.09,12:13
Ďakujem Katy,
a kto mu urobí RZZP? Môže požiadať zamestnávateľa? Podľa mňa by mohol, keď z OA sa ZP neplatí.
Dana 22
Katy a R
09.10.09,14:45
Ďakujem Katy,
a kto mu urobí RZZP? Môže požiadať zamestnávateľa? Podľa mňa by mohol, keď z OA sa ZP neplatí.
Dana 22
príjem z OA patrí medzi vyňaté ... tak ak bude treba zo zamestnania robiť RZZP, tak môže požiadať zamestnávateľa (a možno ani nebude treba robiť ..ak neboli tzv "kolísavé príjmy" )
čitateľ i menovateľ
13.01.10,14:23
Od 1.1. 2009 platí za osobného asistenta dôchodkové poistenie štát v prípade, ak zmluva na osobnú asistenciu prekročí mesačne 140 hodín. Takúto zmluvu som uzavrela, neskôr sa prihlásila v sociálnej poisťovni a po niekoľkých mesiacoch som uzavrela dohodu o vykonaní práce v rozsahu asi 8 hodín mesačne. Tým som nevedome porušila pravidlo o tom, že ak chcem, aby dôchodkové zabezpečenie za mňa platil štát, nemôžem mať príjem z inej činnosti. Môže soc. poisťovňa odo mňa spätne vymáhať odvody za dôchodkové zabezpečenie ? Príjem, ktorý mi vyplynul z dohody o vykonaní práce bol minimálny a keby som vedela, že je to v rozpore zo zákonom, tak by som ju neuzavrela.
Katy a R
13.01.10,20:48
Od 1.1. 2009 platí za osobného asistenta dôchodkové poistenie štát v prípade, ak zmluva na osobnú asistenciu prekročí mesačne 140 hodín. Takúto zmluvu som uzavrela, neskôr sa prihlásila v sociálnej poisťovni a po niekoľkých mesiacoch som uzavrela dohodu o vykonaní práce v rozsahu asi 8 hodín mesačne. Tým som nevedome porušila pravidlo o tom, že ak chcem, aby dôchodkové zabezpečenie za mňa platil štát, nemôžem mať príjem z inej činnosti. Môže soc. poisťovňa odo mňa spätne vymáhať odvody za dôchodkové zabezpečenie ? Príjem, ktorý mi vyplynul z dohody o vykonaní práce bol minimálny a keby som vedela, že je to v rozpore zo zákonom, tak by som ju neuzavrela.

Podľa môjho názoru nie je čo riešiť... veď nie si povinne dôchodkovo poistená z iného dôvodu..
viď § 15 Zák o SP
nika.sum
18.01.10,09:26
Ahoj. Manzelka mojho bratranca je tazko chora. Jej sestra si chce vybavit osobnu asistenciu. Kde treba zacat, co vsetko ktomu potrebuju? Vopred dakujem za odpoved.
Katy a R
21.01.10,22:08
Ahoj. Manzelka mojho bratranca je tazko chora. Jej sestra si chce vybavit osobnu asistenciu. Kde treba zacat, co vsetko ktomu potrebuju? Vopred dakujem za odpoved.
... tak najskôr treba pozrieť zák 447/2008 (je aj v tejto téme pripnutý)... Posúdenie zdravotného stavu robí komisia na UPSVaR .. tam treba požiadať . bude treba odborné vyšetrenia .. ak sú robené v poslednej dobe, možno budú stačiť, ak nie, tak bude treba absolvovať. Samozrejme usmernia, čo všetko treba doložiť.
No a potom podľa toho, aký bude posudok, také navrhnú kompenzácie.
Len ešte ... príspevok na osobnú asistenciu dostáva ZŤP a tá potom platí osobného asistenta;)
Ale existuje aj príspevok za opatrovanie .... ten dostáva opatrovateľ.
nika.sum
22.01.10,09:19
No ja som hovorila so sestrou bratrancovej zeny. Najhorsie na tom je ze mi nevedia blizsie vysvetlit co vlastne ziadaju. Uz boli na UPSVaR, ti im dali nejake papiere, neviem sa tam dovolat, aby som zistila o co presne ide. Ale volala som na DU, kam ich z uradu poslali, ze potrebuju udaje z DP za r. 2009, lenze samozrejme este ho nemaju spravene, lebo je to skoro, tak som sa s pani na DU dohodla, ze ked ho spravim (az mi daju podklady), tak jej ho prinesu a ona da potvrdenie s poznamkou ze este nie je uzavrete zdan.obdobie nakolko je to pred 31.3.2010. Totiz bratrancova zena ma otvorenu zivnost na ktoru dostala dotaciu, zial nemoze teraz pracovat ale zivnost nemoze prerusit ani zrusit aby lebo by musela vratit dotaciu. Prosto je to cele komplikovane. Dufam, ze sa o tom co vlastne ziadaju dozviem viac. Sestra mi len povedala, ze ide o asistenciu a ze vraj to nemoze robit rodinny prislusnik.
Dana 22
22.01.10,12:53
Všetko závisí od posúdenia na úrade. Ako zamestnanej môže OA vykonávať aj rodinný príslušník.

Rodinný príslušník (manžel, manželka, rodičia alebo fyzická osoba, ktorá prevzala dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu, alebo fyzická osoba, ktorú súd ustanovil za opatrovníka fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, deti, starí rodičia, vnuci, súrodenci, nevesta, zať, svokor, svokra) môže robiť osobného asistenta len prípade, ak fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím, spĺňa podmienky uvedené v § 22 ods. 5 zákona č. 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch.., a to sú:
• je odkázaná na osobnú asistenciu najmenej 3 650 hodín ( 10 hod/deň),
• alebo je zamestnaná,
• alebo navštevuje školské zariadenie.
Vtedy rodinný príslušník môže podľa § 22 ods. 6 vykonávať OA najviac 1 460 hodín ročne ( 4 hod/denne), ale len v činnostiach podľa prílohy č.4 v prvom bode až v šiestom bode, deviatom bode a pätnástom bode.

A udržanie živnosti, skúsiť s pomocou pracovného asistenta podľa zákona č. 5/2004 Z.z. o zamestnanosti
Katy a R
22.01.10,18:23
Uz boli na UPSVaR, ti im dali nejake papiere, neviem sa tam dovolat, aby som zistila o co presne ide. Ale volala som na DU, kam ich z uradu poslali, ze potrebuju udaje z DP za r. 2009,.........
... Sestra mi len povedala, ze ide o asistenciu a ze vraj to nemoze robit rodinny prislusnik.
Samozrejme ... pri dávkach a kompenzáciách sa zisťuje príjem spoločne posudzovaných osôb .. a dokonca aj majetkové pomery ( a každoročne - treba sa na to pripraviť). Čiže treba urobiť čím skôr DP ;) . V budúcnosti to už bude predkladať v lete..:)
Všetko toto nájdeš v zákone o kompenzáciách..

No a tú možnosť príspevku za opatrovanie som spomenula preto, lebo OA je problematická s tým rodinným príslušníkom (ako aj Dana píše).
Alebo potom uvažovať o inom asistentovi - asistentoch (môžu byť aj viacerí).
Ale to, aké kompenzácie dostane - závisí od posudku !!!
(ja by som bez prípravy a aspoň nejakých znalostí na UPSVaR ani nešla;))
nika.sum
22.01.10,18:49
Dakujem Vam velmi pekne, urcite im poradim, aby si precitali, Vase prispevky. A ja im pomozem aspon s rychlo urobenym DP. A budem sa snazit verit, ze to bratrancova zena nebude dlho potrebovat, ze sa stane nejaky zazrak a mama dvoch malych deti bude co najrychlesie znova na tom dobre...Dakujem Vam este raz.
Dana 22
23.01.10,14:09
Získanie kompenzácie má veľa podmienok a nikdy je to nie jednozznačné. Vždy sú argumenty za a proti získaniu.

Pri posudzovaní odkázanosti na pomoc inej osoby sa v posudku postupuje podľa zákona č.447/2008 Z.z. § 14 ods. 3 – osobná asistencia a § 14 ods. 4 – opatrovanie..

Nie som si istá, žeby bola taký ťažký prípad aby spĺňala § 14 ods., ak si ešte chce udržať živnosť.
Cituje zákon
§ 14 ods. 4 „Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je odkázaná na opatrovanie, ak stupeň jej odkázanosti na pomoc inej fyzickej osoby je V alebo VI podľa osobitného predpisu. ) „
Stupeň V. a VI. sú ťažké stavy (imobilné, ležiace, nesamostatné osoby)
nika.sum
23.01.10,18:42
Získanie kompenzácie má veľa podmienok a nikdy je to nie jednozznačné. Vždy sú argumenty za a proti získaniu.

Pri posudzovaní odkázanosti na pomoc inej osoby sa v posudku postupuje podľa zákona č.447/2008 Z.z. § 14 ods. 3 – osobná asistencia a § 14 ods. 4 – opatrovanie..

Nie som si istá, žeby bola taký ťažký prípad aby spĺňala § 14 ods., ak si ešte chce udržať živnosť.
Cituje zákon
§ 14 ods. 4 „Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je odkázaná na opatrovanie, ak stupeň jej odkázanosti na pomoc inej fyzickej osoby je V alebo VI podľa osobitného predpisu. ) „
Stupeň V. a VI. sú ťažké stavy (imobilné, ležiace, nesamostatné osoby)

Naozaj neviem ako ju posudili. Ked sa vsak informovali, aby nemusela vratit dotaciu, povedali jej, ze nemoze zivnost zrusit alebo prerusit pocas urcitej doby. Ma len zatvorenu prevadzku. Ci bude moct este niekedy pokracovat, zalezi na zdravotnom stave. Na uradoch bola so sestrou, tak snad im povedali, co vsetko treba...
iveta99
01.02.10,19:02
Dobrý večer, prosím o radu, môže si osobný asistent dôchodkyňa uplatniť v daňovom priznaní odpočítateľnú položku na manžela dôchodcu, manžel nemal žiadny vlastný príjem, len dôchodok?
Dana 22
02.02.10,07:33
Nárok na odpočítateľnú položku má každý daňovník, len jej uplatnenie a jej výška sú rôzne. POZOR, DÔCHODCA §11 ods. 2), si ju uplatňuje LEN v prípade nízkeho dôchodku, a to ako rozdiel medzi výškou odpočítateľnej položky a súhrnom jeho ročného dôchodku.
Platí to pre výšku odpočítateľnej položky na daňovníka - manželka (4 025,70 € –jej ročného dôchodku), ak je rozdiel + môže si ho odčítať.

Platí to aj pre výšku odpočítateľnej položky na manžela (4 025,70 € – súhrn manželovho ročného dôchodku), ak je rozdiel + môže si ho odčítať.
Vlastas
03.02.10,12:38
Moja známa robí OA od 3/09. Iný príjem nemá. Príjem nepresiahne čiastku na podanie daňového priznania. Môže si jej manžel uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku, ak áno v akej výške???
Dana 22
04.02.10,08:07
Moja známa robí OA od 3/09. Iný príjem nemá. Príjem nepresiahne čiastku na podanie daňového priznania. Môže si jej manžel uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku, ak áno v akej výške???

ÁNO,ak manželove príjmy nepresiahli 176 - násobok životného minima
(31489,92 €)

manžel si môže uplatniť odpočítateeľnú položku na manželku vo výške:
(4 025,70 € - príjem manželky z OA) - tento rozdiel si uplatní v DP.
Vlastas
05.02.10,09:26
ÁNO,ak manželove príjmy nepresiahli 176 - násobok životného minima
(31489,92 €)

manžel si môže uplatniť odpočítateeľnú položku na manželku vo výške:
(4 025,70 € - príjem manželky z OA) - tento rozdiel si uplatní v DP.

Dana ďakujem, ešte som zistila, že od príjmu OA si môže odpočítať všetky odvody na dobrovoľné pripoistenie.
Dana 22
05.02.10,13:10
Dana ďakujem, ešte som zistila, že od príjmu OA si môže odpočítať všetky odvody na dobrovoľné pripoistenie.

Osobný asistent podáva DP na tlčive FO B a príjmy z OA uvedie v oddiely VI
v ODDIELY VI Tabuľka č.1 uvedie PRÍJEM z OA a VÝDAVKY
PRÍJEM v riadku č. 6 stĺpec 1 z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním
VÝDAVKY v riadku č. 9 stĺpec 2
1. ako paušálne výdavky vo výške 40% z celkového príjmu za výkon OA Tieto výdavky nie je potrebné v daňovom priznaní dokladovať, ale ich pokrytie bude zahrnuté v sume 40% z príjmu, ktoré osobný asistent v daňovom priznaní uvedie ako paušálne výdavky.
2. Asistent, ktorý vykonáva OA ako zamestnanie a platí si odvody do Sociálnej poisťovne (nemocenské a v nezamestnanost) si tu okrem paušálnych výdavkov odčíta aj odvody do SP v preukázateľnej výške
Vlastas
08.02.10,10:53
Osobný asistent podáva DP na tlčive FO B a príjmy z OA uvedie v oddiely VI
v ODDIELY VI Tabuľka č.1 uvedie PRÍJEM z OA a VÝDAVKY
PRÍJEM v riadku č. 6 stĺpec 1 z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním
VÝDAVKY v riadku č. 9 stĺpec 2
1. ako paušálne výdavky vo výške 40% z celkového príjmu za výkon OA Tieto výdavky nie je potrebné v daňovom priznaní dokladovať, ale ich pokrytie bude zahrnuté v sume 40% z príjmu, ktoré osobný asistent v daňovom priznaní uvedie ako paušálne výdavky.
2. Asistent, ktorý vykonáva OA ako zamestnanie a platí si odvody do Sociálnej poisťovne (nemocenské a v nezamestnanost) si tu okrem paušálnych výdavkov odčíta aj odvody do SP v preukázateľnej výške

Dana veľmi pekne ďakujem, za podrobný rozpis.
Dana 22
09.02.10,12:52
Dana veľmi pekne ďakujem, za podrobný rozpis.

Vlastas,
urobila som v mojom príspevku podrobný rozpis uvedenia príjmu z OA v DP a teší ma tvoja vďaka.
Snažila pomôcť tým, čo majú problém s podaním DP z príjmu z OA.
promont maja
22.02.10,08:38
Danka, zaslúžiš si nie jediný bodík ... vrelá vďaka.
Robina
26.02.10,19:36
Chcela by som sa opýtať, nakoľko som takého priznanie ešte nerobila - či je správne keď príjmy z OA zahrniem do tejto tabuľky /príjmy, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním/ a uplatním 40 % výdavky. Pýtam sa preto lebo táto pani nemá pridelené DIČ a ako príjem mi doložila príjem od zamestnávateľa a potvrdenie od sociálnej poisťovne - koľko bolo vyplatené osobe o ktorú sa starala. Nejako mi to tu nesedí - že kde to mám zahrnúť - lebo ma to mätie či to nemám dať k tým príjmom od zamestnávateľa /lenže doklad od upsvar je vystavený na meno ťažko post. osoby/. Ďakujem za pomoc
Robina
27.02.10,07:07
VEľmi by som chcela počuť názor odborníkov. Ďakujem
Monika C.
27.02.10,10:49
Poradáci neviete ako to je s osobnou asistenciou keď som konateľom s.r.o. jediným - a chcela by som robiť OA na viac ako 140 hodín. Dá sa to aj keď v svojej s.r.o.-čke nie som prihlásená ako zamestnanec a nepoberám žiadne príjmy z s.r.o. ani inde.
Monika C.
27.02.10,13:30
posúvam
Robina
27.02.10,14:05
Potrebovala by som poradiť a uistiť sa v príspevku č. 54. Vďaka
Dana 22
27.02.10,14:26
Chcela by som sa opýtať, nakoľko som takého priznanie ešte nerobila - či je správne keď príjmy z OA zahrniem do tejto tabuľky /príjmy, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním/ a uplatním 40 % výdavky. Pýtam sa preto lebo táto pani nemá pridelené DIČ a ako príjem mi doložila príjem od zamestnávateľa a potvrdenie od sociálnej poisťovne - koľko bolo vyplatené osobe o ktorú sa starala. Nejako mi to tu nesedí - že kde to mám zahrnúť - lebo ma to mätie či to nemám dať k tým príjmom od zamestnávateľa /lenže doklad od SP je vystavený na meno ťažko post. osoby/. Ďakujem za pomoc

Osobný asistent musí byť zaregistrovaný a má mať DIČ. V opačnom prípade mu hrozí pokuta.
DP podáva na tlačive FO B - príjem z OA sa uvedie v VI.ODDIEY (nie je živnosťou ani podnikaním) - pozri postup v príspevku č. 50
Príjem od yamestnávateľa je v V.ODDIELY

Ten doklad nie je z UPSVaR?
Príjem z OA sa v DP dokladuje formou Čestného vYhlásenia fyzickej osoby s ťažkým ydravotným postihnutím, že vyplatil odmenu asistentovi vo výške....., prípadne potvrdenie ÚPSVar.
Dana 22
27.02.10,14:52
Poradáci neviete ako to je s osobnou asistenciou keď som konateľom s.r.o. jediným - a chcela by som robiť OA na viac ako 140 hodín. Dá sa to aj keď v svojej s.r.o.-čke nie som prihlásená ako zamestnanec a nepoberám žiadne príjmy z s.r.o. ani inde.

Mám tomu rozumieť tak, že chceš robiť OA ako zamestnanie?
Píšeš,že odpracuješ viac ako 140 hodín mesačne a tak predpokladám, že sa chceš stať poistencom štátu aby ya teba štát platil povinné dôchodkové poistenie.
Tu platí podmienka, že nemôžeš mať iné zamestnanie.
Katy a R
27.02.10,18:24
Chcela by som sa opýtať, nakoľko som takého priznanie ešte nerobila - či je správne keď príjmy z OA zahrniem do tejto tabuľky /príjmy, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním/ a uplatním 40 % výdavky. Pýtam sa preto lebo táto pani nemá pridelené DIČ a ako príjem mi doložila príjem od zamestnávateľa a potvrdenie od sociálnej poisťovne - koľko bolo vyplatené osobe o ktorú sa starala. Nejako mi to tu nesedí - že kde to mám zahrnúť - lebo ma to mätie či to nemám dať k tým príjmom od zamestnávateľa /lenže doklad od SP je vystavený na meno ťažko post. osoby/. Ďakujem za pomoc
.. tak ako písala Dana ... povinnosť registrovať sa na DU je do tridsať dní od uzatvorenia zmluvy o OA. Treba si to dať do poriadku.
SP nemá s príspevkom nič spoločné, vypláca ho UPSVaR ... a ZŤP na základe zmluvy platí asistenta. A to podľa toho, koľko hodín odrobí. Ve´d mesačne musí odovzdávať výkaz a tiež potvrdenie - koľko peniažkov zaplatila asistentovi.
Mne stále nejde do hlavy, že ľudia dávajú peniaze len tak "mírnix dírnix" - bez dokladu. Keď už sa im nechce vystaviť VPD, tak stačí nejaké potvrdenie na kúsku papiera o výške vyplatenej sumy (alebo si okopíravať to potvrdenie pre UPSVaR)
Robina
01.03.10,07:30
.. tak ako písala Dana ... povinnosť registrovať sa na DU je do tridsať dní od uzatvorenia zmluvy o OA. Treba si to dať do poriadku.
SP nemá s príspevkom nič spoločné, vypláca ho UPSVaR ... a ZŤP na základe zmluvy platí asistenta. A to podľa toho, koľko hodín odrobí. Ve´d mesačne musí odovzdávať výkaz a tiež potvrdenie - koľko peniažkov zaplatila asistentovi.
Mne stále nejde do hlavy, že ľudia dávajú peniaze len tak "mírnix dírnix" - bez dokladu. Keď už sa im nechce vystaviť VPD, tak stačí nejaké potvrdenie na kúsku papiera o výške vyplatenej sumy (alebo si okopíravať to potvrdenie pre UPSVaR)

ďakujem Vám všetkým za radu, hneď sa mi to nezdalo, že nemá z DÚ DIČ, hlavne, že dostáva peknú sumu mesačne. No a keď vyšla platiť daň, tak je zle nedobre.
Robina
01.03.10,07:33
a ten doklad je naozaj od ÚPSVaR, chcela som to opraviť - škrtnúť ale asi sa mi to nepodarilo. ďakujem
Katy a R
03.03.10,16:30
... keďže nemám čo robiť :D... prikladám sem jednoduché potvrdenie pre ZŤP osoby, ktoré majú asistentov.. Môžu im takéto vydať. Hlavne ak nedávali žiadne doklady počas roka;)

Či už to asistent priloží k DP je na ňom (môže a nemusí - ale niektoré DU vyžadujú doklad)
RenataK
04.03.10,10:45
Ak je príjem z OA za mesiac 12/09 vyplatený v 01/10 beriem ho do DP za r. 2009? V RZZP za r. 2009 tento príjem neuvádza (je SZČO) vôbec?
Katy a R
04.03.10,10:47
Ak je príjem z OA za mesiac 12/09 vyplatený v 01/10 beriem ho do DP za r. 2009? V RZZP za r. 2009 tento príjem neuvádza (je SZČO) vôbec?

.. je to príjem v roku 2010

príjmy z OA patria medzi vyňaté príjmy pre ZP
RenataK
04.03.10,10:53
Pôvodca textu príspevku: RenataK http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t98021-p7-osobna-asistencia-po-novom-od-1-1-09-a.html#post1322233)
Ak je príjem z OA za mesiac 12/09 vyplatený v 01/10 beriem ho do DP za r. 2009? V RZZP (http://) za r. 2009 tento príjem neuvádza (je SZČO) vôbec?

.. je to príjem v roku 2010
Ďakujem. Len som myslela či sa to neberie ako u zamestnanca za 12/09 vyplatená do 31.01.2010. A s tým RZZP 2009? - príjem z OA sa neuvádza?
katus78
07.03.10,18:09
Dobrý den, už mám hlavu ako balon :confused::mad: som nešťastná ...mám malú dcéru so ztps a doteraz sme mali asistentov známych študentov...ale neujali sa...
Neviete môže byť asistent aj moja mama , teraz je nezamestnaná a od 1.4. chce požiadať o predčasný dôchodok. Neviem môže robiť asistenta svojej vnučke? Ak áno , oplatí sa jej to máme menej ako 1300h ročne...??
Som normálne v depresii..posledého asistenta som neupozornila a neprihlásil sa na DU a asi budem musieť ja zaplatiť pokutu...:mad::mad: neviem či to nie je mimotemy ale už som naozaj zúfala.

Pekný den a málo problémov...;)
zdenka131
07.03.10,18:27
Želám pohodový večer.

Osobným asistentom z okruhu rodinných príslušníkov môže byť iba za podmienok, že osoba ťažko zdravotne postihnutá má vysoký stupeň odkázanosti na pomoc inej osoby (najmenej 3650 hodín ročne), no len v rozsahu 4 hodiny denne - 1460 hodín ročne ( pomoc pri vstávaní a líhaní, osobnej hygiene, polohovaní, obliekaní a vyzliekaní, podávaní liekov a akútnom ochorení)
katus78
08.03.10,17:44
Dakujem za odpoved...
pekný večer..
zuzanask
09.03.10,12:45
Chcela by som opýtať. Osobný asistent si môže v daňovom priznaní uplatniť 40% paušalných výdavkov? Alebo si môže uplatniť aj reálne náklady, napr. ak by si kúpila auto.
Ďakujem
Dana 22
10.03.10,12:46
Osobný asistent si v DP môže uplatniť len paušálne výdavky vo výške 40%.
zuzanask
10.03.10,14:24
Hmmm... Viete mi poradiť, aj na základe akého zákona, paragrafou, resp. vyhlasení. Bola by som Vám veľmi vĎačná.
Dana 22
11.03.10,07:37
zákon č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov
príjmy z OA zaraďuje do §6 ods.2 písm. b) - ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním -
pri týchto príjmoch podľa §6 ods.10 možno uplatniť výdavky vo výške 40%
zuzanask
11.03.10,08:33
no mne podľa toho paragrafu vychádza, že si môže uplatniť paušálne výdavky vo výške 40% ak si neuplatni preukazateľné daňové výdavky. Skúsim sa spýtat este na DU.
zuzanask
11.03.10,10:55
no mne podľa toho paragrafu vychádza, že si môže uplatniť paušálne výdavky vo výške 40% ak si neuplatni preukazateľné daňové výdavky. Skúsim sa spýtat este na DU.
Dana 22
11.03.10,13:01
Uplatnenie preukázateľných výdavkov nie je bezhraničné ale podleha určitým podmienkam a ich výška je ohraničená určitým limitom.

Myslím,že pre osobných asistentov sú paušálne výdavky najvýhodnejšie - nie sú podnikatelia ani živnostníci.
Katy a R
16.03.10,11:50
môže si uplatniť také výdavky, aké sú pre neho výhodnejšie.
"Zvyčajne" sa viac oplatia paušálne.;):confused::confused: .. ale nemusí to vždy platiť
Ale samozrejme, ak má aj iné príjmy...napr. podľa odstavca jeden a tam uplatňuje skutočné výdavky - vedie účtovníctvo, tak aj z príjmov z OA to musí byť rovnaké .. a naopak. Nemôže kombinovať.
Dana 22
16.03.10,14:13
Chcela by som opýtať. Osobný asistent si môže v daňovom priznaní uplatniť 40% paušalných výdavkov? Alebo si môže uplatniť aj reálne náklady, napr. ak by si kúpila auto.
Ďakujem

Katy, ozaj by si osobný asistent mohol uviesť ako reálne náklady aj kúpu auta? Výkon OA nie je živnosť ani podnikanie.
Katy a R
16.03.10,14:22
;)Osobný asistent môže viesť účtovníctvo - nemusí byť len "paušalista".

Ako je to konkrétne s autom ..... ak sa vyjadrí niekto z účtovníkov.:confused:
Ale predpokladám, že ak auto zaradí do majetku .... odpisuje ho ...

.. teraz pozerám, že zuzanka je učtovníčka ... tak bude vedieť presne;)
danka101
16.03.10,16:05
Ak je os. asistent zároven zivnostnik a vlastni DIC, potrebuje este nejaké speciálne prihlasenie na DU?
Katy a R
16.03.10,16:10
Ak je os. asistent zároven zivnostnik a vlastni DIC, potrebuje este nejaké speciálne prihlasenie na DU?
... ohlasuje každú zmenu na DU...
danka101
16.03.10,16:49
Problém je v tom, ze zivnostnik sa neprihlásil a príjmy nezdanoval uz niekolko období hoci mal zmluvu a teraz nevie ako to ovplyvní spatne, resp. bude stacit, ked sa prihlási teraz od roku 2010 alebo este teraz dohlási rok 2009 a uvedie aj príjmy za rok 2009? Mozu to nejak spatne kontrolovat, myslím okrem riadnej kontroly, ktorú by náhodou mal?
Znamená to teda, ze mu to ovplyvní aj odvody do SP, ktoré doteraz neplatil, pretoze ,,nedosahoval z podnikania,, vysku prijmov, ktorá podmienuje platit SP?
Ak by sa od budúceho mesiaca zamestnal, tak by sa na neho nevztahovali odvody do SP od júla, je to tak? vopred dakujem asi prilis vela otázok....
Katy a R
16.03.10,17:03
Problém je v tom, ze zivnostnik sa neprihlásil a príjmy nezdanoval uz niekolko období hoci mal zmluvu a teraz nevie ako to ovplyvní spatne, resp. bude stacit, ked sa prihlási teraz od roku 2010 alebo este teraz dohlási rok 2009 a uvedie aj príjmy za rok 2009? Mozu to nejak spatne kontrolovat, myslím okrem riadnej kontroly, ktorú by náhodou mal?
Znamená to teda, ze mu to ovplyvní aj odvody do SP, ktoré doteraz neplatil, pretoze ,,nedosahoval z podnikania,, vysku prijmov, ktorá podmienuje platit SP?
Ak by sa od budúceho mesiaca zamestnal, tak by sa na neho nevztahovali odvody do SP od júla, je to tak? vopred dakujem asi prilis vela otázok....

... no čo na to :confused::confused: to je na ňom. ja by som doporučila dať si to do poriadku.
je možnosť podať aj dodatočné DP .. aj si teraz splniť registračnú povinnosť ... ale DU má sankcie - či ich dajú, ťažko povedať (je možnosť sa aj odvolať, ak je dôvod). Ale neznalosť - neospravedlňuje.
Kontrola je možná .. lebo zmluva o OA je na UPSVaR.
Dana 22
17.03.10,07:24
;)Osobný asistent môže viesť účtovníctvo - nemusí byť len "paušalista".

Ako je to konkrétne s autom ..... ak sa vyjadrí niekto z účtovníkov.:confused:
Ale predpokladám, že ak auto zaradí do majetku .... odpisuje ho ...

.. teraz pozerám, že zuzanka je učtovníčka ... tak bude vedieť presne;)


No, ak by si asistenti mohli pre výkon OA kúpiť auto, tak by potom asi ZŤP nemali problém zo získaním asistentov.
Katy a R
17.03.10,09:01
No, ak by si asistenti mohli pre výkon OA kúpiť auto, tak by potom asi ZŤP nemali problém zo získaním asistentov.
:D:D:D
.... ak to auto potrebuje a vie si to obhájiť :confused:- napr, že denno-denne vozí ZŤP na aktivity, do práce...... tak prečo nie.
Ale väčšinou, ak už ZŤP je odkázaný na prepravu autom, tak má priznaný buď príspevok na auto, alebo prepravné ..... takže v skutočnosti to nie je veľmi reálne;););)

Ja som len reagovala hlavne na to, že nemusí vždy uplatniť paušálne výdavky .
A ak už je aj iný príjem a tam vedie účtovníctvo ... tak rovnako musí postupovať aj pri príjmoch z OA.
Dana 22
17.03.10,13:35
Katy, odpovedala si ako skúsená poraďáčka.

Mňa by ešte zaujímalo, ak by sa pri OA uviedli preukázateľné výdavky či by ich výška nemala podliehať osobitnému predpisu?
Ak, áno uveď názov,číslo.
Katy a R
17.03.10,14:57
Ak sa rozhodne viesť účtovníctvo ... tak pre výdavky platí § 19 http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#19

No a hlavne každý výdavok musí vedieť pri kontrole aj obhájiť ... aj tu na Porade sa nájde niekoľko zaujímavých (až úsmevných) prípadov, čo všetko si niektorí dávajú do nákladov (zuby, alimenty, veštenie...:D)
Ja len ako "nesamostatný účtovnícky tovariš" by som pri OA uprednostnila tie paušálne výdavky. mám aj praktickú skúsenosť ... a tie výdavky skutočné veľmi ťažko výjdu nad 40 percent (telefón..)..:confused: ale samozrejme to pri každej činnosti môže byť rôzne..
Cestovné náhrady by pri takejto činnosti mohli prichádzať do úvahy - iné mi momentálne nenapadá..:confused:

.. a možno nám pomôže niekto skúsenejší :confused:;);)
alaya1
08.04.10,14:35
Mili poradaci.

Nema niekto z vas vzor naplne prace osobneho asistenta TZP osoby, na cca 8-10 hodim denne?
Neviem, ako to vypracovat. Dakujem, pekny den.
Dana 22
09.04.10,06:49
Mili poradaci.

Nema niekto z vas vzor naplne prace osobneho asistenta TZP osoby, na cca 8-10 hodim denne?
Neviem, ako to vypracovat. Dakujem, pekny den.

Univerzálny vzor náplne práce osobného asistenta neexistuje. Náplň je predsa v každom prípade iná. Rozhoduje postihnutie, ktoré spôsobuje odkázanosť na pomoc inej osoby.

Výpočet hodín je potrebné urobiť podľa prílohy č.4 zákona 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu..... , kde sú uvedené činnosti pri ktorých FOs´TZP je odkázaná na pomoc osobného asistenta.

No a či to bude 8 alebo 10 hodín ukáže výpočet. Pochopiteľne, že si výpočet musíš obhájiť pred úradom

skúste si to vypracovať podľa prílohy
Katy a R
12.04.10,10:17
Jedno upozornenie ...
Skontrolujte si prosím tí, ktorí máte druhý pilier a štát odvádza poistné z titulu OA .. či tam tie odvody aj naozaj sú.
píšem z vlastnej skúsenosti ... predsa len to bola vlani novinka - a chyba sa môže stať. Ale stačilo upozornenie - a dalo sa to v SP do poriadku:)
alaya1
21.05.10,12:02
Tak , dostali sme 2300hodin osobnej asistencie na rok. Vyslo mi to cca 6, 36 hodin na den. Za mesiac, ak pocitam 30dni vychadza cca 490euro. Neviem, ci pocitam dobre.
Ake povinnosti na studentka dennej formy VS, ktora bude vykonavat asistenciu, kde sa ma prihlasit ? Dakujem.
Katy a R
21.05.10,12:30
Tak , dostali sme 2300hodin osobnej asistencie na rok. Mne to na den vyslo cca 2 hodiny. To sa vobec oplati ta kopa paierovaciek? Aka je ta hodinova mzda pre OS? Sme zaskocene tym poctom, no neviem, ci som to dobre vyratala.

.. ako počítaš:confused: (už je tam oprava).. veď je to 190 hodín na mesiac ... povedala by som, že slušné..
http://www.porada.sk/1155868-post30.html

prečítaj tému .. všetko tu je... len či to bude sama stíhať - aj štúdium, aj OA:confused::confused:
alaya1
21.05.10,12:49
Je to sikovne dievcatko. dakujem, len som to chcela mat potvrdene, co a ako.Kde sa ma prihlasit a tak.
alaya1
22.05.10,10:24
.
alaya1
06.06.10,18:55
Chcem sa opytat, prijem studentky VS denne studium sa zapocitava do prijmu rodiny s ktorou zije v domacnosti, ak napr. pridu o zamestanie
Dana 22
07.06.10,06:26
Chcem sa opytat, prijem studentky VS denne studium sa zapocitava do prijmu rodiny s ktorou zije v domacnosti, ak napr. pridu o zamestanie
- príjem žiaka strednej školy a príjem študenta vysokej školy, ktorý študuje dennou formou štúdia získaný za 12 mesiacov, ak tento príjem neprevýši 1,2 násobok životného minima pre plnoletú fyzickú osobu;

a štipendium;
sa pre výpočet hmotnej núdzi do píjmu rodiny nezapočítava
otil
17.06.10,02:34
Vykonávam osobnú asistenciu 5,5 mesiaca , nad 140 hodín mesačne, mám nárok na nejakú pomernú platenú dovolenku?
Požiadala som si o 3 dni neplateného voľna lebo mi
bolo povedané že nárok mám iba na 2,58 EUR x počet hodín čo odrobím, nič viac.
Nechce sa mi veriť že ak by niekto vykonával OA plných 12 rokov v kuse že by nemal nárok na žiadnu dovolenku... za ten dlhokánsky čas.
Starám sa o dementného Alzhaimera v štádiu 9 z 10 a nutne potrebujem vypnúť. Ako sa to dá?
napadá ma alternatíva :
Ukončím OA, oddýchnem si dva týždne na úrade práce a znovu podpíšem s tým istým ZŤP zmluvu o osobnej asistencii? Alebo je ešte iné riešenie ktoré mi nenapadlo?
vďaka
Dana 22
17.06.10,08:55
Vykonávam osobnú asistenciu 5,5 mesiaca , nad 140 hodín mesačne, mám nárok na nejakú pomernú platenú dovolenku?
Požiadala som si o 3 dni neplateného voľna lebo mi
bolo povedané že nárok mám iba na 2,58 EUR x počet hodín čo odrobím, nič viac.
Nechce sa mi veriť že ak by niekto vykonával OA plných 12 rokov v kuse že by nemal nárok na žiadnu dovolenku... za ten dlhokánsky čas.
Starám sa o dementného Alzhaimera v štádiu 9 z 10 a nutne potrebujem vypnúť. Ako sa to dá?
napadá ma alternatíva :
Ukončím OA, oddýchnem si dva týždne na úrade práce a znovu podpíšem s tým istým ZŤP zmluvu o osobnej asistencii? Alebo je ešte iné riešenie ktoré mi nenapadlo?
vďaka

Žiaľ je to tak - osobný asistent nemá nárok n a dovolenku.

Zmluva o výkone OA sa uzatvára podľa Občianskeho žákoníka a ten asistentovi nezaručuje nárok na dovolenku ani žiadne iné výhody ale len odmenu za vykonanú prácu. Tieto výhody má len zamestnanec, ktorý uzatvára Pracovnú zmluvu podľa Zákoníka práce ale osobnému asistentovi neumožňuje uzavrieť tento typ zmluvy zákon č.447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch....

Ak si platíte v SP odvody na nezamestnanosť dostatočne dlhý čas a vznikol by vám nárok na podporu v nezamestnanosti, tak môžete urobiť riešenie možnosti oddychu tak ako uvažujete.


ALE
ak budete evidovaná na ÚPSVaR,tak si budete musieť platiť odvody do SP na dôchodkové poistenie sama lebo zrušením zmluvy nárok na oslobodenia stratíte.

Možno výhodnejšie je zmluvu nezrušiť a voľný čas si vytvoriť tak, že mesačne odpracujete len 140 hodín ako to požaduje zákon aby odvody do SP a ZP za vás štát. /každý mesiac si správnym rozvrhnutím pracovného času môžete vytvoriť aj týždeň voľna/
Katy a R
19.06.10,07:55
pre otil:
... veď ZŤP môže mať viacerých asistentov ... a hlavne ak je to také náročné...:confused: Môžeš si dohodnúť OA napríklad na dva týždne a potom týždeň voľna ... alebo ako uznáš za vhodné..

... a ešte doplním: do SP (v prípade evidencie na UPSVaR) nie je nutné platiť - môže, ale nemusi;)
Katy a R
20.06.10,11:20
a ešte pre otil ...
Ak by si sa chcela zaregistrovať na dva týždne na UPSVaR ... a potom znova robiť OA, tak by si okrem papierovačiek na UP musela riešiť aj odhlásenie na DU, na SP, ZP ... a potom znovu s novou zmluvou poprihlasovať sa ......:mee::D to by som veru nerobila;)
Yanicqo
22.06.10,08:57
Dobrý deň všetkým. Chcem sa opýtať, čo je mojou povinnosťou po podpísaní zmluvy o OA. Či sa mi treba hlásiť na nejaký úrad. Som študent a nemám iné príjmy. Aké by to bolo v prípade, že už študentom nebudem(mám 21rokov)? Odpracované hodiny OA za mesiac nepresiahnu ani 100hodín. Prišiel by som o sociálne štipendium? Rodičia o prídavky?.. Ďakujem. :)
Katy a R
22.06.10,12:54
Dobrý deň všetkým. Chcem sa opýtať, čo je mojou povinnosťou po podpísaní zmluvy o OA. Či sa mi treba hlásiť na nejaký úrad. Som študent a nemám iné príjmy. Aké by to bolo v prípade, že už študentom nebudem(mám 21rokov)? Odpracované hodiny OA za mesiac nepresiahnu ani 100hodín. Prišiel by som o sociálne štipendium? Rodičia o prídavky?.. Ďakujem. :)

... registrácia na DU, daňové priznanie ... predpokladám, že k soc štipendiu sa musí doložiť príjem všetkých spoločne posudzovaných osôb :confused:

Keď už študentom nebudeš, treba ísť aj do ZP (nebudeš musieť platiť odvody - ak budeš iba OA).
Inak to tu všetko nájdeš ;)
Dana 22
23.06.10,07:16
... registrácia na DU, daňové priznanie ... predpokladám, že k soc štipendiu sa musí doložiť príjem všetkých spoločne posudzovaných osôb :confused:

Keď už študentom nebudeš, treba ísť aj do ZP (nebudeš musieť platiť odvody - ak budeš iba OA).
Inak to tu všetko nájdeš ;)

Ja len doplním.
Príjem študenta sa do príjmu spoločne posudzovaných osôb nezapočitáva, ak jeho výška nepresiahne 1,2 násobok ŽM. V prípade keď presiahne, tak sa do príjmu započíta len rozdiel /príjem - 1,2 násobok ŽM/
Katy a R
24.06.10,15:15
Ja len doplním.
Príjem študenta sa do príjmu spoločne posudzovaných osôb nezapočitáva, ak jeho výška nepresiahne 1,2 násobok ŽM. V prípade keď presiahne, tak sa do príjmu započíta len rozdiel /príjem - 1,2 násobok ŽM/

Danka máš na mysli posudzovanie príjmu pre nárok na dávku v hmotnej núdzi? Tam platí, že ak príjem spolu za dvanásť mesiacov nedosiahne 1,2 násobok ŽM - tak sa nepočíta.
Ale platí to aj aj pre priznanie sociálneho štipendia:confused::confused: - sú tam rovnaké podmienky:confused:
Dana 22
28.06.10,10:02
Danka máš na mysli posudzovanie príjmu pre nárok na dávku v hmotnej núdzi? Tam platí, že ak príjem spolu za dvanásť mesiacov nedosiahne 1,2 násobok ŽM - tak sa nepočíta.
Ale platí to aj aj pre priznanie sociálneho štipendia:confused::confused: - sú tam rovnaké podmienky:confused:

Katy, uviedla som tie údaje predovšetkýn pre študentov aby sa nebáli vykonávať OA z dôvodu, že budú mať vlastný príjem a potom im nevznikne nárok na sociálne štipendium.
Stretávam sa s týmto názorom často a preto som v príspevku uviedla konkrétne hranice príjmu študenta pre nárok na soc. štipendium.
Katy a R
28.06.10,14:18
vďaka za info...:)

- vychádza to cez 220 eur.... zníži to ročný príjem ... aj keď to zodpovedá asi 86 hodinám za rok :mee:
Dana 22
29.06.10,08:16
vďaka za info...:)

- vychádza to cez 220 eur.... zníži to ročný príjem ... aj keď to zodpovedá asi 86 hodinám za rok :mee:

..ja si myslím, že mesačný príjem študenta môže byť 1,2 násobok ŽM t.j. cca 220 eur - 86 hodín /mesiac
podľa vyhlášky č. 102/2006 Z.z. § 2
-ods. 1- rozhodujúcim príjmom je jedna dvanástina sôčtu príjmov okruhu spoločne posudzovaných osôb za kalendárny rok predchádzajúceho kalendárneho roka v ktorom sa posudzuje nárok na soc. štipendium, ak vyhláška neustanovuje inak.
- ďalej sa hovorí v ods. 3, že do príjmu sa nezapočitáva príjem študenta do výšky 1,2 ŽM
Katy a R
29.06.10,13:23
No ak je to takto, tak je to celkom dobré ....:):) :)
Potom by bolo výhodné pre študenta napr počas prázdnin dať rozsah hodín na 140 - aby bol dôchodkovo poistený ... a počas školského roku menej ... a nepríde ani o štipendium.
Dana 22
01.07.10,07:43
No ak je to takto, tak je to celkom dobré ....:):) :)
Potom by bolo výhodné pre študenta napr počas prázdnin dať rozsah hodín na 140 - aby bol dôchodkovo poistený ... a počas školského roku menej ... a nepríde ani o štipendium.

..no, ale potom v týchto dvoch mesiacoch by mal príjem vyšš ako dovoľuje zákon a rozdiel /príjem - 1,2 ŽM t.j. cca 54 x 2,58 x 2 =278 €/ by sa musel pripočítať do príjmu spoločne posudzovaných osôb.
- § 2 ods.4 vyhlášky č.102/2006 Z.z. hovorí o príjme "pripadajôcom na kalendárny mesiac"
... potom by to mohlo ovplyvniť soc. štipendium.
Ak sa mýlim, poteším sa vysvetleniu.
Študenti - asistenti si zaslúžia aby vedeli čo ich čaká po uzavretí zmluvy o výkone OA.
alaya1
20.07.10,07:38
Chcela by som sa opytat, ked je OA pracujuca osoba v inom zamestnani a popri tom vykonava osobnu asistenciu, ako podava danove priznanie? Na asistenciu ine, a na pracu tiez?

dakujem, uz som nasla.
beatap
20.07.10,08:48
Nie, podáva jedno daňové priznanie typ B.
deha
09.08.10,13:57
A može vykonavať os.asistenciu osoba, ktorá robí na týždňovky na dohodu v inom meste a dochádza na víkendy domov. Ide o matku-DVP a dcéru /tá je na vozíčku/ má svoju živnosť?
Katy a R
09.08.10,15:26
A može vykonavať os.asistenciu osoba, ktorá robí na týždňovky na dohodu v inom meste a dochádza na víkendy domov. Ide o matku-DVP a dcéru /tá je na vozíčku/ má svoju živnosť?

neviem, či som dobre pochopila :confused:
... ak myslíš, že či môže robiť asistenta cez víkendy - ke´d nepracuje - tak áno. Ak je v práci, ďaleko od bydliska postihnutej osoby - tak to by asi nešlo ;) . Vyhotovuje sa predsa výkaz o presne odpracovaných hodinách.

Ale asistenta blízkej osobe môže robiť výnimočne - len pri určitom rozsahu hodín a len pre určité činnosti (definované v zákone) .
maribet
02.02.11,12:14
Dobry den, spracuvam Danove priznanie typu B za r.2010 pre cloveka, kt.ma prijem zo zavislej cinnosti aj z osobnej asistencie (69,41 hod.mesacne). Prijem a preddavky na dan zo zav.cinnosti uvadzam v V.oddieli DP, prijem z OA v VI.oddieli DP. Je mozne uplatnit 40%pausalne vydavky (par.6ods.2)? Z OA tento clovek poistenie neplatil. Dakujem za odpoved.
Dana 22
03.02.11,07:16
Dobry den, spracuvam Danove priznanie typu B za r.2010 pre cloveka, kt.ma prijem zo zavislej cinnosti aj z osobnej asistencie (69,41 hod.mesacne). Prijem a preddavky na dan zo zav.cinnosti uvadzam v V.oddieli DP, prijem z OA v VI.oddieli DP. Je mozne uplatnit 40%pausalne vydavky (par.6ods.2)? Z OA tento clovek poistenie neplatil. Dakujem za odpoved.

ÁNO, postup pri vypracovaní DP je správny. V oddiely VI. z príjmu za výkon OA si môžeš uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 %. Odvody na poistné do ZP a SP sa z príjmu za výkon OA neplatia.
nedeje
10.02.11,12:18
Zdravím všetkých,poprosila by som vás o radu.Starám sa o starých rodičov majú 76r a 80r ich zdravot.stav bol prehodnocovaný pred 5r od tej doby sa starému otcovi pridali asi 4 diagnozy.Tieto si vyžadujú takmer neustále moj pobyt u nich doma.Týždenne niekolko krát chodíme po lekároch ktorý sú vzdialený cez 30km starký nevidí,nepočuje.Stará mama sama nič neurobí.Ja dostávam na nich dokopy 185€ čo je žalostne málo lebo som velmi obmedzovaná neviem sa od nich pohnúť ani na jeden deň.A je velmi ťažko vysvetliť 9r synovi prečo my nemôžme ísť ani na 2 dni nikam a iný môžu moja rodina je tým ukracovaná.Starý rodičia tvrdia že ak by som k nim 1 deň neprišla zomreli by...Keďže ich mám rada nechcem sa nejako s nimi škriepiť a pod.
Už som s toho zúfalá neviem si rady.Na UPSVAR mi povedali že si mám nájsť prácu a môžem zaroviť do 330€ popri opatrovaní starkých no ako si ju mám nájsť ked oni si žiadajú neustále moju pozornosť .Bývame na dedine kde nie je možnosť nájsť si prácu na pár hodín denne do mesta to máme ďaleko a bolo by to náročné časovo aj finančne.Nemožem ich nechať tak a ísť si zarobiť.Dočítala som sa že ako osobný asistent by som mala viac €.Neviete mi niekto poradiť ako to vlastne je či by som mohla mať na nich osobnú asistenciu.velmi pekne ďakujem.
Katy a R
12.02.11,10:53
Zdravím všetkých,poprosila by som vás o radu.Starám sa o starých rodičov majú 76r a 80r ich zdravot.stav bol prehodnocovaný pred 5r od tej doby sa starému otcovi pridali asi 4 diagnozy.Tieto si vyžadujú takmer neustále moj pobyt u nich doma.Týždenne niekolko krát chodíme po lekároch ktorý sú vzdialený cez 30km starký nevidí,nepočuje.Stará mama sama nič neurobí.Ja dostávam na nich dokopy 185€ čo je žalostne málo lebo som velmi obmedzovaná neviem sa od nich pohnúť ani na jeden deň.A je velmi ťažko vysvetliť 9r synovi prečo my nemôžme ísť ani na 2 dni nikam a iný môžu moja rodina je tým ukracovaná.Starý rodičia tvrdia že ak by som k nim 1 deň neprišla zomreli by...Keďže ich mám rada nechcem sa nejako s nimi škriepiť a pod.
Už som s toho zúfalá neviem si rady.Na UPSVAR mi povedali že si mám nájsť prácu a môžem zaroviť do 330€ popri opatrovaní starkých no ako si ju mám nájsť ked oni si žiadajú neustále moju pozornosť .Bývame na dedine kde nie je možnosť nájsť si prácu na pár hodín denne do mesta to máme ďaleko a bolo by to náročné časovo aj finančne.Nemožem ich nechať tak a ísť si zarobiť.Dočítala som sa že ako osobný asistent by som mala viac €.Neviete mi niekto poradiť ako to vlastne je či by som mohla mať na nich osobnú asistenciu.velmi pekne ďakujem.

.. no obávam sa, že v tomto prípade OA už neprichádza do úvahy .. pozri v zák o kompenzáciách - na prvej strane tejto témy nájdeš;)
majkaaa
15.02.11,07:48
nedeje je mi luto, ale nesplnaju vekovu hranicu na uznanie osobnej asistencie.
zltalienka
17.02.11,11:38
Ahojte, prave robim danove priznanie mojmu bratovi, zacinajucemu podnikatelovi, ktory mal zaroven aj prijem za cinnost osobneho asistenta. Chcem sa spytat, ci sa prijem za cinnost osobneho asistenta zapocitava do vysky prijmu (obratu) pre povinnost platit odvody do SP.
Doteraz tie odvody neplatil, lebo len v roku 2010 zacal podnikat. Teraz mu to vychadza tak, ze ak by sa prijmy za cinnost osobneho asistenta nepocitali do tej sumy (3948,72 EUR) tak by nemal povinnost platit odvody do SP, ale ak k jeho prijmom pripocitam aj prijmy za cinnost osobneho asistenta, prekroci tu sumu a za najblizsi rok zaplati do SP na odvodoch viac ako dostane za cinnost osobneho asistenta.
dakujem za odpoved.
gardenia
17.02.11,21:59
Z osobnej asistencie sa neplatia žiadne odvody, len daň.
zltalienka
18.02.11,16:49
Ahojte, prave robim danove priznanie mojmu bratovi, zacinajucemu podnikatelovi, ktory mal zaroven aj prijem za cinnost osobneho asistenta. Chcem sa spytat, ci sa prijem za cinnost osobneho asistenta zapocitava do vysky prijmu (obratu) pre povinnost platit odvody do SP.
Doteraz tie odvody neplatil, lebo len v roku 2010 zacal podnikat. Teraz mu to vychadza tak, ze ak by sa prijmy za cinnost osobneho asistenta nepocitali do tej sumy (3948,72 EUR) tak by nemal povinnost platit odvody do SP, ale ak k jeho prijmom pripocitam aj prijmy za cinnost osobneho asistenta, prekroci tu sumu a za najblizsi rok zaplati do SP na odvodoch viac ako dostane za cinnost osobneho asistenta.
dakujem za odpoved.

posuvam .....
Katy a R
19.02.11,12:08
Podľa zákona o SP osobný asistent nie je SZČO .. tak hádam sa ani VZ z tejto činnosti nepočíta do príjmu, z ktorého sa platia odvody na SP.
(po novom je to definované jasnejšie, ako doteraz:))

Ale veru neviem, neviem, či náhodou nebude s tým trošku problém:confused: (hlavne v takomto prípade, ako uvádzaš;))
Neviem, ako to teraz DU bude rozlišovať v tom výpise z DP .. oni ho posielajú na SP. .. možno by nezaškodilo uviesť to do poznámok :confused::confused:
zltalienka
22.02.11,07:33
Vdaka za odpoved Katy a R, no ved to, ze netusim ako to budu ratat.
Dana 22
22.02.11,08:52
Podľa zákona o SP osobný asistent nie je SZČO .. tak hádam sa ani VZ z tejto činnosti nepočíta do príjmu, z ktorého sa platia odvody na SP.
(po novom je to definované jasnejšie, ako doteraz:))

Ale veru neviem, neviem, či náhodou nebude s tým trošku problém:confused: (hlavne v takomto prípade, ako uvádzaš;))
Neviem, ako to teraz DU bude rozlišovať v tom výpise z DP .. oni ho posielajú na SP. .. možno by nezaškodilo uviesť to do poznámok :confused::confused:


Od 1.1.2011 nadobúdajú účinnosť nasledovné zákony:
Zákon č. 499/2010, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.580/2004 Z.z o zdravotnom poistení
Podľa uvedeného zákona § 11 ods. 7 písm. u/ naďalej platí, že osobní asistenti FOsŤZP sú poistencami štátu, takže neplatia z príjmu za výkon týchto činností odvody do ZP.

Zákon č. 543/2010, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.461/2003 Z.z o sociálnom poistení
Podľa uvedeného zákona naďalej platí, že osobní asistenti uvedení v § 15 ods.1, písm. e/ FOsŤZP sú povinne dôchodkovo poistení, takže neplatia z príjmu za výkon týchto činností odvody do SP.
/ale čo ostatní asistenti - zamestnanci, dôchodcvia? - podľa mňa to zostalo po starom!/

A v DP ja si myslím,že by v VI. ODDIELY nemali v údajoch pre SP /v kolónke pod riadkom 11/ nemali uviesť počet mesiacov vykonávania činnosti lebo výkon OA „nie je živnosťou ani podnikaním“.
Katy a R
23.02.11,09:46
Od 1.1.2011 nadobúdajú účinnosť nasledovné zákony:
Zákon č. 499/2010, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.580/2004 Z.z o zdravotnom poistení
Podľa uvedeného zákona § 11 ods. 7 písm. u/ naďalej platí, že osobní asistenti FOsŤZP sú poistencami štátu, takže neplatia z príjmu za výkon týchto činností odvody do ZP.

Zákon č. 543/2010, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.461/2003 Z.z o sociálnom poistení
Podľa uvedeného zákona naďalej platí, že osobní asistenti uvedení v § 15 ods.1, písm. e/ FOsŤZP sú povinne dôchodkovo poistení, takže neplatia z príjmu za výkon týchto činností odvody do SP.
/ale čo ostatní asistenti - zamestnanci, dôchodcvia? - podľa mňa to zostalo po starom!/

A v DP ja si myslím,že by v VI. ODDIELY nemali v údajoch pre SP /v kolónke pod riadkom 11/ nemali uviesť počet mesiacov vykonávania činnosti lebo výkon OA „nie je živnosťou ani podnikaním“.

Pri čistých asistentoch, prípadne aj pri súbehu so zamestnaním, dôchodkom problém nevidím - nie sú SZČO ... nevyplní sa ten riadok o počte mesiacov.
Trošku vidím problém v takom prípade .. ako je vyššie spomenutý. Tam ako SZČO - má aj živnosť aj OA - musí ten počet mesiacov uviesť.
Ja by som pre istotu do poznámok napísala, že na riadku 6 tab 1 sú príjmy z OA. (aby ich tam nezarátali)
.. a možno zbytočne špekulujeme .. a majú to ošetrené;)
zltalienka - daj nám vedieť potom, či bol s tým problém:confused:
kreka
30.03.11,06:18
Dobrý deň

Chcela by som sa opýtať ohľadne osobnej asistencie, ak sa OA rozhodne uplatňovať pri podaní DP skutočné výdavky, (ako to už bolo spomínané na cestovné, vlastným autom chodí za ZŤP každý deň cca 20 km), môže si do skutočných výdavkov započítať spotrebované PHM+paušál za amortizáciu 0,183 € za km?
A zároveň sa chcem opýtať ak by bola takáto možnosť uplatňovať si skutočné cestovné náhrady+paušál, či sa musí OA prihlásiť a platiť aj daň z motorových vozidiel keďže príjem z OA patrí pod § 6 zákona DzP.

Ďakujem za Vaše odpovede.
Dana 22
31.03.11,08:58
Dobrý deň

Chcela by som sa opýtať ohľadne osobnej asistencie, ak sa OA rozhodne uplatňovať pri podaní DP skutočné výdavky, (ako to už bolo spomínané na cestovné, vlastným autom chodí za ZŤP každý deň cca 20 km), môže si do skutočných výdavkov započítať spotrebované PHM+paušál za amortizáciu 0,183 € za km?
A zároveň sa chcem opýtať ak by bola takáto možnosť uplatňovať si skutočné cestovné náhrady+paušál, či sa musí OA prihlásiť a platiť aj daň z motorových vozidiel keďže príjem z OA patrí pod § 6 zákona DzP.

Ďakujem za Vaše odpovede.
§ 6 ods. 2 písm. b
OA nie je živnosť ani podnikanie, nemôže teda uvádzať skutočné výdavky lebo nevedie učtovníctvo.
Katy a R
31.03.11,13:18
§ 6 ods. 2 písm. b
OA nie je živnosť ani podnikanie, nemôže teda uvádzať skutočné výdavky lebo nevedie učtovníctvo.

Danka, môže viesť JU .. ak sa tak rozhodne. je to na daňovníkovi. Dokonca v niektorých prípadoch aj musí;)
To ak napr má živnosť .. a tam vedie JU .. tak aj pri príjme z OA musí.
Dana 22
08.04.11,06:20
Danka, môže viesť JU .. ak sa tak rozhodne. je to na daňovníkovi. Dokonca v niektorých prípadoch aj musí;)
To ak napr má živnosť .. a tam vedie JU .. tak aj pri príjme z OA musí.

Katy, ďakujem za opravu môjho príspevku a vysvetlenie.
Katy a R
22.06.11,08:54
prihladám novelu z 447 (kompenzácie) - sú tam aj zmeny týkajúce sa OA ... (aj niektoré zmeny iných zkonov tam sú)
http://www.nrsr.sk/Dynamic/Download.aspx?DocID=356472

aj tu (konkrétne) http://www.porada.sk/1774733-post42.html
Katy a R
28.06.11,06:40
K 1.7.2011 dochádza k zmene životného minima ... na 189,83 eura.

Takže by sa mala zvyšovať aj hodinová sazba za výkon OA. Vychádza to na sumu 2,64 eur (nie je to oficiálny údaj, len výpočet;)). Doteraz to bolo - 2,58 eura.
Majka
20.09.11,07:44
Dobry den,
chcela by som sa opytat na konkretnosti, ked invalid.dochodca robi osobneho asistenta inej ZTP osobe, maju zmluvu o vykone osob.asistencie , v zmluve maju uvedene ze prijem osob.asistenta je 1,39% zo zivot.minima, dohodli sa na 365 hodin rocne.
Pani ktora bude vykonavat osob. asistenciu sa bola registrovat na DU, ma pridelene ICO.
Ake povinnosti jej vyplyvaju voci SP a ZP? Ona je invalidny dochodca, iny prijem nema.
Voci ZP zrejme nic, voci Dan.uradu vystupuje ako FO szco? cize prijem z osob.asistencie si eviduje v JU a vydavky tiez,pripadne si uplatni pausalne vydavky...?
Katy a R
20.09.11,07:55
Ak sa registrovala, tak svoju povinnosť voči DU má splnenú ... inde jej netreba .
no a pri takomto príjme nebude treba ani DP robiť ... stačí potom oznámenie (aby ju nevyzvali) ... ale hranicu na podanie DP určite poznáš:)
pripomínam hodinová sadzba je momentálne 2,64 evri
Majka
20.09.11,08:04
V zmluve ma danne ze prijem podlieha dani z prijmu... no u nej sme to vypocitali ze by to bol prijem v roku 322 eur + invalidny dochodok ale to nieje prijem, co je teda hranica na nezdan.prijem.... takze DP by nemala podavat .....
Majka
20.09.11,08:12
V zmluve ma danne ze prijem podlieha dani z prijmu... no u nej sme to vypocitali ze by to bol prijem v roku 2010 suma 322 eur + invalidny dochodok ale to nieje prijem, co je teda hranica na nezdan.prijem.... takze DP by nemala podavat .....
Majka
20.09.11,08:13
chcela som opravit prispevok doplnit ze v roku 2010 bude mat prijem... a zadal mi to este jeden prispevok..ospravedlnujem sa musim si nastudovat nove editovanie.
chuty
03.12.11,20:46
Dobrý deň. Prosím o radu. Máme dcéru 14.r. má ťažké postihnutie, priznané 80%-DMO. Nechodiaca, kŕmená, plienkovana, nerozpráva, potrebná celodenná starostlivosť. My rodičia sme obaja pracujúci. Do dnes sa o dcéru starala babka.Poberala opatrovateľský pripevok ako dôchodkyňa a babka cca:70Eur. O čo jej zvyšli dôchodok a toľko mala znížený príspevok. Kedže je už babka 70 ročna, vnučku už nevládze dvíhať. Požiadali sme úrad o osobnú asistentku k dcére.Po mesiacoch čakanie sme sa dozvedeli, že na osobnu asistentku nemáme nárok, len na opatrovateľku.Ako to vlastne je? Osobná asistentka môže dostavať cca 2,5/hod-Eur, opatrovateľka 265Eur/mesiac.Prosím o vysvetlenie. Ďakujem
Katy a R
03.12.11,21:45
Dobrý deň. Prosím o radu. Máme dcéru 14.r. má ťažké postihnutie, priznané 80%-DMO. Nechodiaca, kŕmená, plienkovana, nerozpráva, potrebná celodenná starostlivosť. My rodičia sme obaja pracujúci. Do dnes sa o dcéru starala babka.Poberala opatrovateľský pripevok ako dôchodkyňa a babka cca:70Eur. O čo jej zvyšli dôchodok a toľko mala znížený príspevok. Kedže je už babka 70 ročna, vnučku už nevládze dvíhať. Požiadali sme úrad o osobnú asistentku k dcére.Po mesiacoch čakanie sme sa dozvedeli, že na osobnu asistentku nemáme nárok, len na opatrovateľku.Ako to vlastne je? Osobná asistentka môže dostavať cca 2,5/hod-Eur, opatrovateľka 265Eur/mesiac.Prosím o vysvetlenie. Ďakujem
Ak pozrieš §20 a § 39 ... nájdeš vlastne ten rozdiel :confused: - je tam presná definícia - ide o to, čo sa má tou konkrétnou kompenzáciou dosiahnuť .
Takto laicky (ber len ako moje vysvetlenie;))
- príspevok na OA je skôr určený pre aktívnych ľudí ... pracujúcich, študujúcich, aktívne sa zúčastňujúcich rôznych akcií, záujmovej činnosti ...
- príspevok na opatrovanie dávajú takým ľuďom, ktorí nepracujú, ležiacim a pod ... pri opatrovaní ide o obslužné činnosti ..
chuty
03.12.11,21:56
Dik Katy a R. Teraz preluskavam zakon. Prispevok na opatrovanie podla § 40 odstavec 3 a 4 možu poberat len rodinny prislušnici a cudzia osoba ktora žije s osobou so ZTP. My chceme cudziu osobu ktora bude k nam dochadzat a ta podla zakona nemoze poberat pripevok za opatrovanie. Prosim o pomoc
Katy a R
03.12.11,22:33
Peňažné príspevky na kompenzácie môžeš dostať od UPSVaR .. v prípade, že je všetko podľa zákona. Ak chceš niečo iné ... tak samozrejme môžeš, ale bez príspevku.
Existuje ešte iné opatrovanie - cez obec ... robia to profesionálne opatrovateľky (PP), platí sa obci - takisto treba posudok, určí, na koľko hodín môže byť opatrovateľka, aj koľko by vás to stálo, aké činnosti ....
možno toto mrkni :confused:http://www.porada.sk/t179047-opatrovatelsky-kurz.html
Ale .. dáš ju cudzím :confused::confused:
chuty
04.12.11,17:56
Ja len chcem docielit aby nam schválili OA, lebo pani ktorá sa stara o dcéru je velmi zodpovedná. Platime ju do dnes zo svojich uspor. Nechapem prečo su asistentky platene viac ako opatrovatelky, v našom pripade sa opatrovateľka narobí viac ako OA pri človeku ktory je viac mobilny. Musí sa dať s paragrafov vykľučkovať.
Katy a R
05.12.11,11:52
K tomu plateniu .. treba mať na mysli, že rozsah OA môže byť rôzny .. a nebýva to často veľa hodín (samozrejme, každý prípad je iný:confused:, niekomu napr stačí len sprevádzanie do práce a z práce). Čo napríklad, ak by bol rozsah 50 hodín mesačne:confused: .. aj tu vyššie je príklad - ešte menej - s rozsahom 365 hodín ročne - teda 1 h denne!
(2) Účelom osobnej asistencie je aktivizácia, podpora
sociálneho začlenenia fyzickej osoby s ťažkým zdravotným
postihnutím a podpora jej nezávislosti a možnosti
rozhodovať sa a ovplyvňovať plnenie rodinných rolí, vykonávanie
pracovných aktivít, vzdelávacích aktivít
a voľnočasových aktivít. ..... toto len, aby si nemala veľké oči , treba v prvom rade vedieť, do čoho ideš (držím palce)

Nedá mi v tejto súvislosti pripomenúť príbeh rodiny (určite mnohí zaregistrovali v médiách) - dvaja postihnutí chlapci - obaja rodičia ostali doma, berú len opatrovateľský príspevok ... snažia sa všemožne, aby táto práca bola lepšie ocenené - zatiaľ je ich boj (a nielen ich) neveľmi úspešný ..:mee:
dávam do pozornosti aktivitu - pred novelou zákona http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&sqi=2&ved=0CDcQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.uniachranenedielne.sk%2Fcompo nent%2Fcontent%2Farticle%2F68-peticia.html&ctbs=qdr%3Ay&ei=1bfcTrz9JKLP4QSArOyOCA&usg=AFQjCNHNFpkAfQXJgU6TLCnRBdTF6E9dZQ&sig2=YpR6_iy0RdgzGYK6-y9b4Q
alebo tuto dôležité info http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&sqi=2&ved=0CGIQFjAH&url=http%3A%2F%2Fwww.chodim-jinak.cz%2F%3Fcat%3D7&ctbs=qdr%3Ay&ei=1bfcTrz9JKLP4QSArOyOCA&usg=AFQjCNFmI4z7bUNccLBHdDVC9G_2u8ZoFw&sig2=U5zXRoEYzMuyQHXGzcGTag

Chcem len týmto možno pvzbudiť aj tých, ktorých sa to priamo týka, že nestačí len nadávať .. treba sa aj pripojiť - zúčastňovať sa pripomienkovacích konaní ....
No a konštatovanie: Sami sme si zvolili svojich zástupcov "hore" - máme, čo sme chceli. .. čo tak "pôsobiť" na nich :confused:
chuty
05.12.11,19:50
Peažný príspevok na opatrovanie
(1) Ak fyzickú osobu s ažkým zdravotným postihnutím, ktorá dovšila šes rokov
veku a je poda komplexného posudku vypracovaného poda § 15 ods. 1 odkázaná na
opatrovanie, opatruje fyzická osoba uvedená v odsekoch 3 a 4, možno fyzickej osobe, ktorá
opatruje, poskytnú peažný príspevok na opatrovanie
(3) Fyzickou osobou na úely poskytovania peažného príspevku na opatrovanie je
manžel, manželka, rodi alebo fyzická osoba, ktorá prevzala diea do starostlivosti
nahrádzajúcej starostlivos rodiov na základe rozhodnutia súdu, alebo fyzická osoba, ktorú
súd ustanovil za opatrovníka fyzickej osoby s ažkým zdravotným postihnutím, diea, starý
rodi, vnuk, vnuka, súrodenec, nevesta, za, svokor, svokra, švagor, švagriná, neter,
synovec. Za nevestu sa považuje aj ovdovená žena po synovi svokry alebo svokra a za zaa
sa považuje aj ovdovený muž po dcére svokry alebo svokra.
(4) Peažný príspevok na opatrovanie možno poskytnú aj inej fyzickej osobe, ktorá
opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím a býva s fyzickou osobou s ťažkým
zdravotným postihnutím. Podmienka bývania sa považuje za splnenú, ak má fyzická osoba,
ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, trvalý pobyt alebo prechodný
pobyt v mieste trvalého pobytu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo
fyzická osoba s ažkým zdravotným postihnutím má prechodný pobyt v mieste trvalého
pobytu fyzickej osoby, ktorá ju opatruje a s ktorou býva.

Podľa tohto môže byť opatrovateľkou len osoba z rodiny alebo bývajúca spolu s nami. Ak pani ktorá do dnes sa stara o moju dcéru bude brať opatrovateľský prispevok, tak budeme porušovať zákon. Tak potom nám neostáva nič len dať dcéru do ústavu. TO ISTO NIE.
Ja teraz sa nesnažim len nadavať, len chcem poukazať na paragrafy. Da sa s nich vyklučkovať? Ak si navzajom odporuju, tak potom asi ano.
Katy a R
05.12.11,20:53
Neviem, kam chceš kľučkovať :confused::confused: .. ak nesplníš podmienky zákona, tak jednoducho žiadny príspevok nebude!
Ale ten pobyt - to je ozaj ten najmenší problém ;). (jedna návšteva OU)
Ja skôr vidím problém v tom, že obidvaja pracujete - tak asi máte relatívne dobrý príjem:confused:(spoločne posudzované osoby) .. a je možné, že po prepočítaní príjmu ten príspevok za opatrovanie výjde malý (pri vyššom príjme môže byť aj nulový). Pozrela si, ako sa to počíta:confused: .. lebo u baky (dôchodkyne) je to inak!
A ak zase až taký veľký príjem nie je :confused:... pouvažuj nad tým (do budúcna možno), či by nebolo lepšie, ak budeš opatrovať ty :confused:.
samozrejme - to je na tebe - ja nepoznám situáciu ...
gardenia
05.12.11,21:13
Katy a R, dala si link na petíciu, ktorá trvala len do 28.2.2011. Ináč, ten zákon o sociálnej pomoci robili ľudia od stola, preto je v ňom toľko nelogických vecí. Napr. prečo by rodičia nemohli robiť OA svojmu dospelému dieťaťu, ale musia to byť cudzí ľudia, veď v OA sú aj činnosti intímneho charakteru a je to trápne aj pre nás ako rodičov, aj pre užívateľa OA. Áno, je tam možnosť, aby blízka osoba vykonávala OA, ale len v prípade, ak dotyčná postihnutá osoba má určených viac ako 10 hod. osobnej asistencie. A tiež je trápne, aby sa vám po byte motala cudza osoba, keď matka a otec sú doma. Roky čakáme, že sa to zmení, ale nie. Nechceme veľmi nahlas protestovať, aby nám nezobrali z pridelených hodín, preto sme to poriešili ináč.
Nebudem písať, ako, domyslite si.
Katy a R
05.12.11,21:31
.. však som aj napísala, že pred novelou zákona ;)... to len aby bolo do budúcnosti, že existuje aj takáto možnosť ... treba sa ozývať, pripomienkovať zákon .. čakať nestačí ..:mee:
Dana 22
09.01.12,08:32
Nový problém pre osobných asistentov od 1. 2. 2O12 v platení poistného do SP !!!
Podľa nového zákona 521/2011, ktorým sa dopĺňa zákon 461/2003 o sociálnom poistení si už osobní asistenti nebudú môcť platiť dobrovoľne nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti samostatne, ale len kombinovane s povinným dôchodkovým poistením. Sociálna poisťovňa upozorňuje osobných asistentov, že povinné dôchodkové poistenie už za nich nebude platiť štát, keďže týmto zákonom sa zavádza platenie kombinovaného poistného. Ako je to možné, keď v zákone 521/2011 nie je zrušený § 15 ods. 1 písm. e ???
Tento zákon bude poriadne komplikovať život osobným asistentom ako aj zťp osobám, pretože sa vraciame späť pred rok 2009, keď si asistenti sami museli platiť odvody do SP.
Budú ešte osobní asistenti ochotní robiť, ak sa im mesačný príjem zníži cca o 130 € ???
Katy a R
09.01.12,08:48
Danka, môžeš upresniť - aké upozornenie?.
Lebo aj doteraz bolo, že ak je OA už dôchodkovo poistený, vtedy štát zaňho neplatí.
Nuž buď nebude takýto OA nemocensky poistený - a štát zaňho bude platiť dôchodkové ... alebo si to celé zacvaká sám.
... viď nasl príspevky (po overení v SP)
Dana 22
09.01.12,08:59
Katy,
Pýtali sa asistenti v SP ako sa zmení výška poistného a ja som osobne sa pýtala v SP telefonicky a povedali to isté čo som napísala. Ak chceme zmenu, máme zákon znovu pripomienkovať.
Katy a R
09.01.12,09:05
Katy,
Pýtali sa asistenti v SP ako sa zmení výška poistného a ja som osobne sa pýtala v SP telefonicky a povedali to isté čo som napísala. Ak chceme zmenu, máme zákon znovu pripomienkovať.
... a pripomienky zmietnu zo stola! :mee:
Danka poraď svojim asistentom - ak máš takýchto na 140 hodín, nech teraz hneď zrušia nemocenské poistenie - a ešte koncom januára nech založia nové (zatiaľ to bude pre nich platiť po starom do 270 dní nového poistenia) .... pozri témy o DNP. S poistením v nezamestanosti sa to nedá - ale to môžu oželieť.

.. no a uvidíme potom, čo ešte bude !
brčko
09.01.12,12:14
skúšali ste napísať otázku na poradna@socpoist.sk ?
Katy a R
09.01.12,12:20
.. moje okolie zatiaľ využije "nové prihlásenie na NP" ..... :);):) neviem ako ostatní :confused:;)

a pripomínam... treba pôsobiť na svojich zástupcov v parlamente - je príhodná chvíľa - zvolebnieva sa!!! :D
Dana 22
10.01.12,08:11
Áno, viem o možnosti zrušenia a nového prihlásenia na nemocenské poistenie. Žiaľ je to len dočasné riešenie a okrem asistentov , týka sa to aj opatrovateľov.
Ja som len chcela poukázať na to, akú rozporuplnú novelu zákona o sociálnom poistení poslanci odsúhlasili. V MPK pre zástupcov združení zťp bolo málo času, a keďže § 15 ods. 1 písm. e nebol zrušený , tak sme to považovali za podstatné, že osobní asistenti nebudú vylúčení z dôchodkového poistenia.
Katy a R
10.01.12,13:59
Danka, tak som to overovala v SP ... odpoveď - balík dobrovoľného poistenia nemá na toto poistenie (dôchodkové z titulu OA a opatrovania) žiadny vplyv!:):):):):)
- takže zase len zlé informácie niektorých zamestnancov SP! :mee::mee: Štát platí za takýchto poistencov DP.
Samozrejme nesmú mať povinné DP a tiež pre st dôchodcov neplatí.
(ešteže tak ... som sa naplašila)
Dana 22
11.01.12,08:24
Katy,
informačno poradenské centrum sociálnej poisťovne mi opätovne podalo aj dnes nasledovnú informáciu - od 1.2. 2012 si aj osobní asistenti musia platiť celý balík. Dobrovoľné nemocenské poistenie im zanikne 31. 1. 2012. Ak sa ešte v januári z nemocenského poistenia odhlásia a na druhý deň znovu prihlásia bude ešte 270 dní platiť terajší spôsob poistenia.
Katy a R
11.01.12,08:58
Katy,
informačno poradenské centrum sociálnej poisťovne mi opätovne podalo aj dnes nasledovnú informáciu - od 1.2. 2012 si aj osobní asistenti musia platiť celý balík. Dobrovoľné nemocenské poistenie im zanikne 31. 1. 2012. Ak sa ešte v januári z nemocenského poistenia odhlásia a na druhý deň znovu prihlásia bude ešte 270 dní platiť terajší spôsob poistenia.

Samozrejme máš pravdu - ale musia si platiť celý balík, len ak sa naň dobrovoľne prihlásia..... ale štát bude aj naďalej platiť dôchodkové poistenie (z titulu OA , resp opatrovania). Čiže aspoň budú mať lepší OMB, ak sa prihlásia na dobrovoľný balík.
Bohužiaľ, môžnosť samostatného NP už nebude:mee: (ešte teda teraz v januári);)
.. však nech využijú teraz nové prihlásenie na NP, dôchodkové mať budú aj naďalej - síce len z minima (možno si niektorí kazia OMB:confused::mee:) ... a aj tak o rok už zase bude všetko inak .
Alebo si vôbec nemusia platiť poistenie .... to už záleží od konkrétnej situácie:confused:
Luci
27.01.12,08:50
Dobrý deň.
Prosím vás, vedeli by ste mi napísať niečo k môjmu prípadu? Osobný asistent a ročné zúčtovanie dane zamestnávateľom...
Mám zamestnanca, ktorý robí osobného asistenta svojej mamke, doteraz som sa s touto problematikou nestretla, tak vôbec neviem ako to chodí, ale zamestnancovi povedali na úrade, že na konci roka mu jeho mamka len napíše prehlásenie koľko mu vyplatila a to si on zdaní. Je táto informácia pravdivá, funguje to tak v praxi? Alebo existuje na to nejaké oficiálne tlačivo, ktoré potvrdzuje aj v tomto prípade mamka a ešte aj UPSVaR?
Moje otázky:
- môžem mu urobiť ročné zúčtovanie dane alebo si musí podať daňové priznanie?
- stačí ako podklad pre RZ to vyhlásenie od mamky?

Ďakujem.
Luci
Katy a R
27.01.12,09:30
Luci, prečítaj si aj predchádzajúce príspevky v tejto téme - nájdeš čo a ako ;)... Robí DP typ B (žiadne RZD)
Liptáčik
14.02.12,09:03
Ak OA robí starobná dôchodkyňa pre svoju vnučku - ZŤP, má nárok na ročnú odpočitateľnú položku? Podľa mňa nie, len by som si to chcela overiť.
drahoslava19
20.02.12,20:23
Dobrý deň,
kedže sa nemôžem dovolať na daňový úrad tak vás prosím o radu. Mojej tete priznali v rozhodnutí z 27.1.2012 príspevok na OA s platnosťou od 1.10.2011, na UPSVaR-e mi bolo povedané že jej tento príspevok vyplatia len za mesiac február 2012, nakoľko sa osobný asistent zaregistruje na daňovom úrade vo februári. V rozhodutí má uvedenú sumu cca 500 eur za obdobie od podania žiadosti až doteraz, ale vraj dostane len cca 100 eur. Je to tak správne?
alaya1
20.02.12,20:34
Na rozhodnuti by malo byt uvedene, kolko hodin OA ma na cely kalendarny rok.Ten pocet hodin treba vydelit poctom mesiacov. Suma sa tam nema vyskytovat.
drahoslava19
21.02.12,18:31
aj to je tam uvedené, len mi bolo povedané že peniaze za 10/2011 - 01/2012 jej nevyplatia lebo osobný asistent sa nezaregistroval na daňovom. A osobný asistent sa nemohol zaregistrovať, nakoľko rozhodnutie dostali tento mesiac.
Katy a R
21.02.12,18:48
aj to je tam uvedené, len mi bolo povedané že peniaze za 10/2011 - 01/2012 jej nevyplatia lebo osobný asistent sa nezaregistroval na daňovom. A osobný asistent sa nemohol zaregistrovať, nakoľko rozhodnutie dostali tento mesiac.
Však UPSVaR môže príspevok vyplatiť len na základe uzavretej zmluvy medzi OA a ŤZP osobou, a takisto za každý mesiac musí predložiť výkaz o skutočne odpracovaných hodinách.
A ak teda nič neodovzdali .. tak jej vlaňajšie hodiny prepadli :mee: . Január by sa ešte mohol dať poriešiť :confused: . Ale treba rýchlo spraviť zmluvu, výkaz - splniť si všetky povinnosti (aj registračnú);)
V rozhodnutí je možno suma (alikvotna časť)na rok 2011. Na tento rok by už mala byť celá:confused:
A načo chceš volať na DU - tam sa má ísť asistent zaregistrovať (so zmluvou) .. prečítaj si celú tému
drahoslava19
21.02.12,21:15
...no lebo pani na UPSVaR-e mi povedala že sa mám pýtať na daňovom, že problém je v registrácii, ale problém vyzerá byť v dátume podpísania zmluvy. No ja som sa dočítala že príspevok na OA sa prizná a vypláca od prvého dňa kalendárneho mesiaca v ktorom sa začalo konanie...Konanie sa začalo v októbri, v rozhodnutí je uvedená suma a nedostane nič..
Katy a R
22.02.12,12:56
...no lebo pani na UPSVaR-e mi povedala že sa mám pýtať na daňovom, že problém je v registrácii, ale problém vyzerá byť v dátume podpísania zmluvy. No ja som sa dočítala že príspevok na OA sa prizná a vypláca od prvého dňa kalendárneho mesiaca v ktorom sa začalo konanie...Konanie sa začalo v októbri, v rozhodnutí je uvedená suma a nedostane nič..
Áno - príspevok sa prizná :) Ale keď nie je výkaz (podľa riadne uzatvorenej zmluvy) - tak nemajú na akom základe vyplatiť !!
Veď keby len tak vyplatili peniažky, tak by to museli aj zacálovať z vlastného vrecka.
Ak mu aj bol príspevok priznaný .. to ešte neznamená, že bude automaticky celý vyplatený. Vyplatia len tie hodiny, ktoré sú skutočne aj odpracované - a zaevidované na výkaze!!
Napríklad aj keď sa zamestnáš a priznajú ti plat 1000 evri - ak nebudeš chodiť do roboty (samozrejme evidencia dochádzky) - takisto nedostaneš mzdu.
alaya1
23.02.12,17:27
OA musi prijem zdanit a ten moze az od datumu, kedy mu bolo pridelene cislo ...a zaregistroval sa ako platitel dane OA.
Katy a R
24.02.12,15:23
zmluva je podstatná!
kreka
05.03.12,07:57
Chcela by som sa opýtať na názor. OA používa za dochádzanie za ZŤP vlastné motorové vozidlo. Mohol by si uplatňovať v DP skutočné výdavky za spotrebované PHM (viedol by si evidenciu jázd) a aj amortizáciu auta vo výške 0,183€/km?

Ďakujem
Katy a R
05.03.12,08:06
Chcela by som sa opýtať na názor. OA používa za dochádzanie za ZŤP vlastné motorové vozidlo. Mohol by si uplatňovať v DP skutočné výdavky za spotrebované PHM (viedol by si evidenciu jázd) a aj amortizáciu auta vo výške 0,183€/km?

Ďakujem

Je na OA - pre aké výdavky sa rozhodne:) . Výhodou paušálnych výdavkov je, že netreba nič dokladovať. V prípade skutočných výdavkov už treba brať do úvahy aj zákon o účtovníctve - a samozrejme, pri kontrole si treba aj tieto výdavky obhájiť. Či teda súvisia s činnosťou OA:confused:.
No a tiež od toho záleží, či nemá aj inú činnosť podľa § 6 odst 1 a 2:confused: - rovnako musí byť :)
kreka
05.03.12,09:08
Ďakujem Katy a R

Uvedený OA nemá inú činnosť podľa § 6 odst. 1 a 2. Je zamestnaný teda má príjem zo závislej činnosti a popri tom robí OA. Veď práve uvažujem či by to prešlo pri kontrole. Ale keď ten OA dochádza denne za tou ZŤP osobou (niekedy aj 2x) predsa má výdavky na PHM a tiež si opotrebováva vlastné auto (tak isto ako zamestnanec alebo živnostník s vlastným vozidlom, ktorý majú nárok na amortizáciu). A ak by si uplatnil aj tú amortizáciu 0,183/km oplatilo by sa mu to viac ako paušálne výdavky. Hľadala som ohľadne tejto témy všade, ale nikde som nedostala jednoznačnú odpoveď či by to bolo v poriadku, ak by sa za skutočné výdavky považovali náhrady za PHM+amotizácia. Tak sa chcem opýtať či s tým nemáte náhodou skúsenosť.

Ďakujem.
majernikova
25.03.12,13:44
Ahojte :)
Osobná asistencia je ? do ktorej kolonky zaradiť príjem ?
Ďakujem
Katy a R
12.08.12,21:33
Info k aktuálnej výške odmeny za OA (od júla) - hodinová sadzba 2,71 EUR :)
zuzankav30
12.09.12,16:25
Môj priateľ je zamestnaný a vykonáva asistenciu aj mne v rozsahu 271hod mesačne, chcem sa preto spýtať, či má nárok na to, aby u zamestnávateľa zrušil odvody, aby mu neboli sťahované z výplaty, ale aby mu ich platil štát. Je to možné?
Katy a R
12.09.12,16:41
Môj priateľ je zamestnaný a vykonáva asistenciu aj mne v rozsahu 271hod mesačne, chcem sa preto spýtať, či má nárok na to, aby u zamestnávateľa zrušil odvody, aby mu neboli sťahované z výplaty, ale aby mu ich platil štát. Je to možné?
... určite štát zaňho platiť odvody nebude ...;)
alaya1
12.09.12,16:45
Môj priateľ je zamestnaný a vykonáva asistenciu aj mne v rozsahu 271hod mesačne, chcem sa preto spýtať, či má nárok na to, aby u zamestnávateľa zrušil odvody, aby mu neboli sťahované z výplaty, ale aby mu ich platil štát. Je to možné?

Zuzka nehnevaj sa, ale to uz je co za "vychcanost" z vasej strany.
Taky nezmysel.
A prave koli takym ludom, maju ti, naozaj chori, problem ziskat nejake kompenzacie.
zuzankav30
12.09.12,17:05
Reagovala som na temu kde sa pisalo že ak OA ma viac ako 140hod že ma narok na odvody ktore bude zanho platit štat a keby som nebola naozaj chora tak taku asistenciu nemam v takom rozsahu,žial je naozaj vela takych ,,naozaj chorich ,,ktory stat zneuzivaju a preto my ktory skutočne niečo potrebujeme si to musime doslova vybojovat a vlačia nas len po uradoch a spravaju sa knam ako odpadu spoločnosti takže takych mudrcov ako si ty sa do rana najde vela.
alaya1
12.09.12,17:22
Reagovala som na temu kde sa pisalo že ak OA ma viac ako 140hod že ma narok na odvody ktore bude zanho platit štat a keby som nebola naozaj chora tak taku asistenciu nemam v takom rozsahu,žial je naozaj vela takych ,,naozaj chorich ,,ktory stat zneuzivaju a preto my ktory skutočne niečo potrebujeme si to musime doslova vybojovat a vlačia nas len po uradoch a spravaju sa knam ako odpadu spoločnosti takže takych mudrcov ako si ty sa do rana najde vela.


Ver Zuzana, ze viem, o com pisem.
gardenia
03.10.12,12:15
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či neviete niekto poradiť: Máme osobnú asistentku už 2 roky, ktorá ide študovať do Prahy od novembra. Ona by chcela robiť tú asistentku vždy, keď príde domov, hlavne cez letné prázdniny, alebo keď bude mať skúškové obdobie a bude doma. Takto by som ju nemusela odhlasovať z DÚ, ale čo na to povie ÚPSVAR? Je to prípustné? Medzitým by sa hodiny rozvrhli na ostatných asistentov. Je potrebné žiadať úrad o prerušenie OA? Tejto asistentke by sme samozrejme dali dodatok k zmluve, s príslušným počtom hodín/ročne. Vopred ďakujem za rady.
Katy a R
03.10.12,12:20
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či neviete niekto poradiť: Máme osobnú asistentku už 2 roky, ktorá ide študovať do Prahy od novembra. Ona by chcela robiť tú asistentku vždy, keď príde domov, hlavne cez letné prázdniny, alebo keď bude mať skúškové obdobie a bude doma. Takto by som ju nemusela odhlasovať z DÚ, ale čo na to povie ÚPSVAR? Je to prípustné? Medzitým by sa hodiny rozvrhli na ostatných asistentov. Je potrebné žiadať úrad o prerušenie OA? Tejto asistentke by sme samozrejme dali dodatok k zmluve, s príslušným počtom hodín/ročne. Vopred ďakujem za rady.
UPSVaR na to nepovie nič - zmluva platí ďalej.
ja napr dávam rozsah hodín do zmluv od - do ... , prípadne tam dám len mesačné maximum. keď teda má za niektorý mesiac nulu - tak aj tak je to OK - a nemusia sa ani dodatky robiť;).
A tiež tam mám - že vykonávanie OA podľa potreby prijímateľa .... veď tie hodiny nemusíš všetky minúť (štát sa len poteší)
ešte doplním, že ak bola prihlásená v SP na DP (viac ako 140 hodín) a klesne jej rozsah - tak sa treba ísť odhlásiť !!! (RLFO- odhláška)
gardenia
03.10.12,12:36
Katy a R, ďakujem za bleskovú odpoveď, ale ešte by ma zaujímalo, či tá asistentka sa má ísť prihlásiť do ZP ako študentka, keď doteraz tam bola evidovaná ako osobná asistentka - v oboch prípadoch platí poistné štát ..... Nie je to jedno?
Katy a R
06.10.12,14:26
nie je to celkom jedno ..
gardenia
01.11.12,20:34
Dobrý večer, chcela by som tu napísať, ako sme dopadli v tej ZP našej asistentky-študentky: keby bola študentkou v SR, mohla by robiť OA, ale keďže ide do Prahy, tak nie. Nakoniec sme jej museli ukončiť činnosť, do ZP sme odovzdali Dohodu o ukončení OA a Potvrdenie o návšteve školy. Teda štát bude za ňu platiť zdravotné poistné ako za študentku. Samozrejme, že ju odhlásime aj na DÚ a vrátime kartičku s DIČO.
Luky753
04.12.12,05:39
Dobrý deň prajem,chcem sa opýtať som bol od roku 2007 zamestnaní až do 1.12.2012 čiže 5rokov teraz som dal výpoveď viem že mam nárok na podporu lenže ja robím aj osobnú asistenciu v rozsahu 272hod od Novembra tohto roku čiže sa chcem opýtať či vôbec v takom prípade my tu podporu vôbec uznajú keď že mam prijem za osobnú asistenciu za odpoveď Vám vopred Ďakujem.
alaya1
04.12.12,05:46
Predpokladam, ze nie., Tych 272 hodin, to je mesacny limit?
Luky753
04.12.12,07:08
áno to je mesační limit keď že denne to vychádza na 8.30hod a 3krat do týždňa to je 9,30hod lebo je tam 1hod nakupovanie 3krat v týždni Inak osobná asistencia sa neberie ako zamestnanie čo ja viem či ako to je?
Katy a R
04.12.12,09:58
áno to je mesační limit keď že denne to vychádza na 8.30hod a 3krat do týždňa to je 9,30hod lebo je tam 1hod nakupovanie 3krat v týždni Inak osobná asistencia sa neberie ako zamestnanie čo ja viem či ako to je?
Nie je to zamestnanie - veď máš zmluvu (OZ)- na základe nej to robíš.
Pri takom príjme ťa nezaradia do evidencie UoZ ... ale zase sa môžeš prihlásiť v SP ako osoba, za ktorú platí dôchodkové poistenie štát. z min VZ. A tiež sa treba prihlásiť v ZP ako OA - nebudeš platiť zdravotné odvody
Povinnosť registrácie na DU máš dúfam splnenú ;) (všetky povinnosti nájdeš v tejto téme)
Katy a R
04.12.12,19:12
to sa dá zvládnuť toľko hodín ???
Luky753
05.12.12,08:55
áno samozrejme že mam už aj DIč lebo pri takom prijme to inak nejde a to ostatne taktiež dobre vedieť lebo nemám nejakí prehlad o tom čo a ako to je robím to len mesiac zaťial takže sa snažím čim viac o tom niečo dozvedieť len ta daň je dosť veľká ale tak čo už.
majkaaa
05.12.12,12:43
Dobry den,
prosim vas po novom v dani od januara 2013 je to ako s osobnou asistenciu?
1. Budeme si moct odpocitat tych 40%.
2. Kolko bude nezdanitelna cast za rok 2012?

A este jedna vec, kamaratka je na rodicovskom a chcela by tiez robit asistentku. Ako to potom je?
1.Kolko by nemala zarobit aby nemusela podavat danove priznanie?
2.Ak by presiahla a musela by podavat danove, funguje to tak ako keby nebola ani na rodicovskom? Myslim tym, ze rodicovske sa asi ako prijem nebere do danoveho, predpokladam.

A posledna vec je, ze kamarat zas je student a tiez nevie ako s danami a asistenciou. Ako je to po novom studenti a dane z osobnej asistencie?
Dakujem
ilona
31.01.13,12:48
Zamestnanec príde o prácu, chce sa prihlásiť na úrad práce, ale robí osobného asistenta asi na 90 hodín. Bude dostávať podporu v nezamestnanosti? Ďakujem za radu.
nely221
06.02.13,13:55
Dobrý deň,

chcem sa spýtať na poskytovanie osobnej asistencie. Z nižšie uvedeného linku mi vyplýva, že rodič nemôže vykonávať osobnú asistenciu svojmu dieťaťu len vo veku 6 až 18 rokov. Je to tak?
Viď podmienky nároku.
http://www.employment.gov.sk/pp-na-osobnu-asistenciu.html#podmienky
Ďakujem.
Katy a R
06.02.13,14:03
Dobrý deň,

chcem sa spýtať na poskytovanie osobnej asistencie. Z nižšie uvedeného linku mi vyplýva, že rodič nemôže vykonávať osobnú asistenciu svojmu dieťaťu len vo veku 6 až 18 rokov. Je to tak?
Viď podmienky nároku.
http://www.employment.gov.sk/pp-na-osobnu-asistenciu.html#podmienky
Ďakujem.
- tam musia byť pravdivé informácie! ;)
Presnejšie nájdeš v zák 447/2008 - §22 .. tam sa dočítaš aj o výnimkách pre rodinných príslušníkov
tatranka3725
06.02.13,14:11
Chcem sa informovať, môže robiť osobného asistenta osoba,ktorá poberá peňažný príspevok na dietné stravovanie z UPSVR?
Katy a R
06.02.13,14:15
Chcem sa informovať, môže robiť osobného asistenta osoba,ktorá poberá peňažný príspevok na dietné stravovanie z UPSVR?
- prečo by nemohla? Je taká, slabá, že nevládze? Alebo má nejaké obmedzenia? Ale pozri link v prísp 188 - tam všetko nájdeš!
tatranka3725
12.02.13,07:47
Ešte sa chcem spýtať či je potrebné, aby sa osobný asistent prihlásil aj do zdravotnej poisťovni, že začal vykonávať osobnú asistenciu? Ďakujem.
adrika
08.03.13,11:21
Ahojte, prosím o radu: starobný dôchodca vykonáva osobnú asistenciu, nárok na NČZD nemá, môže uplatniť 40 % paušálne výdavky ? dakujem krásne
Katy a R
08.03.13,11:38
Ahojte, prosím o radu: starobný dôchodca vykonáva osobnú asistenciu, nárok na NČZD nemá, môže uplatniť 40 % paušálne výdavky ? dakujem krásne
môže :)
adrika
08.03.13,11:44
uff, som si vydýchla, chuderka teta dôchodkyňa "zarobila" 1847 eur, takže musí podať DP a už som sa bála, že ani ten paušál nemôže použiť, dakujem pekne
Katy a R
08.03.13,11:52
uff, som si vydýchla, chuderka teta dôchodkyňa "zarobila" 1847 eur, takže musí podať DP a už som sa bála, že ani ten paušál nemôže použiť, dakujem pekne

:confused::confused::confused::confused: nuž toto mi fakt nedá (radšej si ani písať nemala)! :confused::mad::mad:
- to nemohla vykázať o 10 hodín (za celý rok) menej na tú asistenciu.:confused::confused: nemusela by vôbec platiť žiadnu daň!
adrika
08.03.13,14:08
no ved práve, výkazy za ňu nosil otec toho chorého dievčatka a neuvedomil si, že za určité mesiace bol zvýšený ten smiešny príspevok až teraz na to prišiel, bol sa pýtať na sociálke, či to ešte nemôže nejako "upraviť", resp. presunúť na inú osobu, ale vraj už majú všetko "uzavreté", takže majú z toho hlavu v smútku , a ja neviem ako im poradiť....resp. asi sa už nedá nič s tým urobiť, ešteže aspoň ten paušál...
alaya1
08.03.13,15:31
Potrebujem poradit ohladne OA. Moja priatelka ma OS, ma s nou spisanu dohodu o OA, ktora konci 30.4.2013.

V ten den ma v posudku urceny, ako den prehodnotenia TZP.
Ale na UP je vraveli, aby si ziadost o prehodnotenie dala skor, cca o 3 mesiace, aby jej to stihli vsetko poprehodnocovat do toho 30.4.2013.Ona podala ziadost s lekarskymi spravami 1.2.2013.
No a tu je kamen urazu. Predstavte si, ze oni to vsetko stihli do konca februara!!!!!! a dalsie prehodnotenie jej dali o 3 roky januar 2016. takze ju prakticky obrali o 3 mesiace OA.Vsetko jej nechali, ako mala, len datum prehodnotenia sa posunul z 30.4. na 31.1.

Este rozhodnutie nema v ruke ale co robit, ja jej poradit neviem.Ma sa odvolat, ved ma este platnu zmluvu s tpou starou asistentkou, ci to ma nechat tak? Ak by jej v 1.1016 uz asistenciou nedali, tak pride naozaj o 3 mesiace OA:
Katy a R
08.03.13,16:05
Potrebujem poradit ohladne OA. Moja priatelka ma OS, ma s nou spisanu dohodu o OA, ktora konci 30.4.2013.

V ten den ma v posudku urceny, ako den prehodnotenia TZP.
Ale na UP je vraveli, aby si ziadost o prehodnotenie dala skor, cca o 3 mesiace, aby jej to stihli vsetko poprehodnocovat do toho 30.4.2013.Ona podala ziadost s lekarskymi spravami 1.2.2013.
No a tu je kamen urazu. Predstavte si, ze oni to vsetko stihli do konca februara!!!!!! a dalsie prehodnotenie jej dali o 3 roky januar 2016. takze ju prakticky obrali o 3 mesiace OA.Vsetko jej nechali, ako mala, len datum prehodnotenia sa posunul z 30.4. na 31.1.

Este rozhodnutie nema v ruke ale co robit, ja jej poradit neviem.Ma sa odvolat, ved ma este platnu zmluvu s tpou starou asistentkou, ci to ma nechat tak? Ak by jej v 1.1016 uz asistenciou nedali, tak pride naozaj o 3 mesiace OA:

ja neviem, prečo by prišla o tri mesice asistencie ? Veď píšeš, že všetko nechali tak, ako mala ... takže normálne pokračuje ďalej.
nepochopila som - upresnenie nejké by to chcelo:confused:
alaya1
08.03.13,18:15
Asi som to napisala nezruzumitelne.
Ona ma rozhodnutie o priznani OA platne do 30.4.2013, tento datum je tam uvedeny, ako datum prehodnotenia, dovtedy ma mat OA a ma aj s asistentkou zmluvu do toho datumu.

na UP jej povedali, aby si ziadost o prehodnotenie dala zavcasu, aby ju stihli prehodnotit a neostala bez asistencie po tom 30.4. dokedy ma platne rozhodnutie. Dala ziadost 1.2.2013- myslim.

15.2. ju lekar prehodnotil a urcil dalsi termin prehodnotenia 31.1.2016. Tak, ak by ju prehodnotil napr. 25.4.2013 a dal kontrolu 30.4.2016, tak ma o 3 mesiace viac asistencie. Ak jej v roku 2016 uz OA nepiznaju, ma ju o 3 mesiace kratsiu, aspon takto mi to vysvetlovala a teraz chce nieco urobit,. aby datum prehodnotenia nebol 31.1.2016, ale az napr.30.4.2016, ja jej pomoct neviem, ako ma postupovat.
Katy a R
08.03.13,18:23
Asi som to napisala nezruzumitelne.
Ona ma rozhodnutie o priznani OA platne do 30.4.2013, tento datum je tam uvedeny, ako datum prehodnotenia, dovtedy ma mat OA a ma aj s asistentkou zmluvu do toho datumu.

na UP jej povedali, aby si ziadost o prehodnotenie dala zavcasu, aby ju stihli prehodnotit a neostala bez asistencie po tom 30.4. dokedy ma platne rozhodnutie. Dala ziadost 1.2.2013- myslim.

15.2. ju lekar prehodnotil a urcil dalsi termin prehodnotenia 31.1.2016. Tak, ak by ju prehodnotil napr. 25.4.2013 a dal kontrolu 30.4.2016, tak ma o 3 mesiace viac asistencie. Ak jej v roku 2016 uz OA nepiznaju, ma ju o 3 mesiace kratsiu, aspon takto mi to vysvetlovala a teraz chce nieco urobit,. aby datum prehodnotenia nebol 31.1.2016, ale az napr.30.4.2016, ja jej pomoct neviem, ako ma postupovat.
- :confused::confused::confused: Alaya - to fakt má s týmto problém :confused:;) (vykašli sa na to!)
alaya1
08.03.13,20:02
Katka, preco tak vysmesne? Je to chora zena, odkazana na pomoc inych. Mna o pomoc poziadala, ale neviem, ako jej pomoct, v pondelok zavolam na ten urad, asi to stale zle stylizujem v prispevku, ja tomu rozumiem ako to ona mysli a aj mne to pride, ze sa zamerne na urade skracuje doba vyplacania prispevku.
Katy a R
08.03.13,20:26
Katka, preco tak vysmesne? Je to chora zena, odkazana na pomoc inych. Mna o pomoc poziadala, ale neviem, ako jej pomoct, v pondelok zavolam na ten urad, asi to stale zle stylizujem v prispevku, ja tomu rozumiem ako to ona mysli a aj mne to pride, ze sa zamerne na urade skracuje doba vyplacania prispevku.
ale to vôbec nemyslím výsmešne - prečo si to myslíš:confused:
Len neviem, že aký má problém - žiadny tam podľa mňa nie je ! Ani ju o nič neukrátili!

- samozrejme - k rozhodnutiu môže mať námietky, odvolať sa môže .. však pozri do zákona.
Ale podľa mňa môže dosiahnuť tak to - že ju prehodnotia skôr .. :confused:
alaya1
08.03.13,20:30
ale ved o to islo, ze uz ju prehodnotili a mali az 30.4.podla rozhodnutia, ktore ma a prisla tak o 3 mesiace podla stareho rozhodnutia...
vjejka
24.03.13,08:30
prosím ja vy som si len chcela overiť? ten príjem z osobnej asistencie nevstupuje do vymeriavacieho základu na platenei poistného - ide o szčo, ktorá má príjem aj zo živnosti aj z oa ...dakujem
Katy a R
24.03.13,10:51
prosím ja vy som si len chcela overiť? ten príjem z osobnej asistencie nevstupuje do vymeriavacieho základu na platenei poistného - ide o szčo, ktorá má príjem aj zo živnosti aj z oa ...dakujem
Nie - viď zák o SP. Ale nahlásiť to na DU treba - ako každú zmenu;)
vjejka
24.03.13,18:46
dakujem vám, len som sa chcela uistiť...
Sarlotka
21.04.13,21:12
Dobry den,

prikladam link
http://unss.sk/subory/2011-osobni-asistenti-odvody.pdf

je tam spominane nasledovne
Ak osobný asistent vykonáva i podnikateľskú činnosť, napr. na základe živnostenského oprávnenia, považuje sa za samostatne zárobkovo činnú osobu. Príjem zčinnosti osobného asistenta si pripočíta k svojim príjmom z podnikateľskej činnosti a v prípade vzniku povinného nemocenského a dôchodkového poistenia platí odvody na nemocenské a dôchodkové poistenie i z príjmu za výkon osobnej asistencie.

Je to spravne? cize vymeriavaci zaklad tvori prijem zo zivnosti aj z osobnej asistencie?
Dakujem
veronikasad
21.04.13,21:31
Dobry den,

prikladam link
http://unss.sk/subory/2011-osobni-asistenti-odvody.pdf

je tam spominane nasledovne
Ak osobný asistent vykonáva i podnikateľskú činnosť, napr. na základe živnostenského oprávnenia, považuje sa za samostatne zárobkovo činnú osobu. Príjem zčinnosti osobného asistenta si pripočíta k svojim príjmom z podnikateľskej činnosti a v prípade vzniku povinného nemocenského a dôchodkového poistenia platí odvody na nemocenské a dôchodkové poistenie i z príjmu za výkon osobnej asistencie.

Je to spravne? cize vymeriavaci zaklad tvori prijem zo zivnosti aj z osobnej asistencie?

Ak máš takýto prípad účtovania, uviedla si príjmy OA na str. 12 DP ?
Dakujem

Sarlotka, nie je to správny výklad zákona. Príjem OA je vyňatý z povinností platiť odvody do ZP a SP. V utorok som bola na bezplatnom seminári v SP, kde bola reč aj o OA.

Možno si autor článku pomylil osobnú asistenciu s pracovnou asistenciou SZČO.

Ak máš takýto prípad účtovania, uviedla si príjmy OA na str.12 DP ?
Sarlotka
22.04.13,09:58
Sarlotka, nie je to správny výklad zákona. Príjem OA je vyňatý z povinností platiť odvody do ZP a SP. V utorok som bola na bezplatnom seminári v SP, kde bola reč aj o OA.

Možno si autor článku pomylil osobnú asistenciu s pracovnou asistenciou SZČO.

Ak máš takýto prípad účtovania, uviedla si príjmy OA na str.12 DP ?


Ano uviedla som na str. 12, len som ostala tak strasne zmatena z tohto clanku, ide o szco - malicky eshop a zaroven ma aj OA a chce vediet už vysku odvodov (aby sa vedel s ci ma ratat) a teraz neviem ci pocitat zo zakladu dane len z prijmov zivnosti alebo zo zakladu dane aj s OA ako pisu v clanku...vznika tak dost velky rozdiel...

a aky je rozdiel medzi osobnou asistenciou a pracovnou asistenciou SZCO?
Katy a R
22.04.13,10:51
Sarlotka, nie je to správny výklad zákona. Príjem OA je vyňatý z povinností platiť odvody do ZP a SP. V utorok som bola na bezplatnom seminári v SP, kde bola reč aj o OA.

Možno si autor článku pomylil osobnú asistenciu s pracovnou asistenciou SZČO.

Ak máš takýto prípad účtovania, uviedla si príjmy OA na str.12 DP ?

tak som na to pozrela - autor si nepomýlil činnosti - píše o OA.
Ale pozri si definíciu zárobkovej činnosti v zákone o SP (§3) a definíciu szčo (§5) .:confused::eek::confused:
- naozaj je to trošku problematicé v prípade súbehu szčo a OA.
v prípade, že nie je szčo - žiadny problém .. lenže v prípade, že teda je SZČO - vyzerá to tak, ako autor píše (zárobková činnosť to je:mee: - tam výnimku nedali).
neviem teda - či bude stačiť, že je to uvedené v DP na str 12 :confused:(aj predtým boli s tým problémy, aj keď sme to uvádzali v poznámkach, len nebolo asi veľa takýchto prípadov - kde sa odmenou za OA presiahla hranica)

malo by to byť (keď už) poriešené priamo v zákone - tak ako je to v zákone o zdravotnom poistení (tam nie je s týmto problém)

Podľa mňa je to diera ....! tiež by som uvítala - ak by sa k tomu vyjadrili povolanejší ...
Jana Motyčková
22.04.13,11:20
Môžem poradiť iba - dajte dopyt na MPSVaR a na SP.
Ide podľa mňa o nie dobre naformulované znenie zákona v §21 (vznik a zánik poivnného poistenia szčo) a v §138 ods. 2 (VZ). Ale výklad v zmysle zákona by podľa mňa mal byť, že príjem z asistencie sa nepočíta do VZ szčo.
Sarlotka
22.04.13,12:24
Ďakujem všetkym, tak idem pisat ...:) odpovede potom pripnem aj na poradu...:)

Telefonicky som prave overovala na SP infolinke,povedeli ze OA nevstupuje do VZ, ale pre istotu si to overim a potrvdim pisomným stanoviskom....

:)
Sarlotka
22.04.13,12:30
a pre utvrdenie i napriek str. 12 sa posiela ZP do 31.5. tlacivo potrvdenie o prijme za rok 2012 vsak?
Sarlotka
22.04.13,13:59
Môžem poradiť iba - dajte dopyt na MPSVaR a na SP.
Ide podľa mňa o nie dobre naformulované znenie zákona v §21 (vznik a zánik poivnného poistenia szčo) a v §138 ods. 2 (VZ). Ale výklad v zmysle zákona by podľa mňa mal byť, že príjem z asistencie sa nepočíta do VZ szčo.

Z MPSVaR mi uz odpisali, aby som sa obratila na SP ustredie, tam som uz tiez podala dopyt.
Sarlotka
23.04.13,08:27
Dobrý deń,

prikladám odpoveď zo SP.

Samostatne zárobkovo činná osoba na účely sociálneho poistenia je fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov veku a je registrovaná na daňovom úrade v súvislosti so zárobkovou činnosťou vyplývajúcou z právneho vzťahu, ktorý zakladá dosahovanie príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o daní z príjmu v znení neskorších predpisov, okrem fyzickej osoby, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím.
Príjmy z výkonu osobnej asistencie sú vylúčené na účely posúdenia vzniku, trvania a zániku povinného poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby a na účely určenia vymeriavacieho základu povinne poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby. Teda z týchto príjmov nevzniká povinnosť platiť poistné do Sociálnej poisťovne.
Za obdobie od 1. júla 2013, resp. 1. októbra 2013 (ak ide o SZČO, ktorá má predĺženú lehotu na podanie daňového priznania za rok 2012), kedy sa určí vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby nasledovne:
Čiastkový základ dane (bez príjmov z výkonu osobnej asistancie) neznížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie a poistné na sociálne poistenie : koeficientom 1,9 : počet mesiacov podnikania v roku 2012 (t.j. počet mesiacov registrácie na daňovom úrade v roku 2012) = vymeriavací základ. Z vymeriavacieho základu si vypočítate 4,4% na nemocenské poistenie, 18% na starobné poistenie, 6% na invalidné poistenie a 4,75% na rezervný fond solidarity.
Katy a R
23.04.13,09:08
- nuž, napísali len (čo aj vieme), že os asistent nie je SZČO .. je to podľa definície zákona .
Ale oveľa jasnejšie by to bolo, keby aj zárobková činnosť bola definovaná takisto, ako je to v zákone o zdr. poistení.
Tam je presne toto:
"b) dosahovanie príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu20) okrem príjmu z výkonu činnosti osobného asistenta, 21)"

no a v zák o SP - tam je definovaná iba takto:
"b) dosahovanie príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu.6)"
a následne ako aj Janka spomenula § 21 ..
"(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu6) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu6) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 5, ak tento zákon neustanovuje inak. "

keby to bolo rovnako - tak by to ani ten pán Měchura metodik pre soc. – právne poradenstvo asi nenapísal :confused:;)
Bola by som rada - ak má niekto takéto príjmy - že odmenou z OA presiahne stanovenú hranicu - nech napíše svoje skúsenosti. Predsa len konkrétny príklad je najlepší;)
- napr zltalienka :confused: mala podobný problém http://www.porada.sk/t98021-p5-osobna-asistencia-po-novom-od-1-1-09-a.html#post1660563
Jana Motyčková
23.04.13,17:38
a pre utvrdenie i napriek str. 12 sa posiela ZP do 31.5. tlacivo potrvdenie o prijme za rok 2012 vsak?

Táto povinnosť v zákone zrušená nebola, ťakže treba to oznamovať.
Katy a R
22.08.13,17:39
od 1.7. (zmena ŽM) a výška odmeny za OA ... 2,76 € na hodinu
labutienka
23.08.13,06:28
Chcela by som upozorniť na RZZP, ktoré v týchto dňoch chodia. Už sa mi v 2 prípadoch stalo, že osobnému asistentovi, ktorý v máji poslal potvrdenie o príjmoch za rok 2012, toto započítali v RZZP ako dividendy. Netreba hneď platiť všetko, čo príde....
ajka100
06.02.14,12:04
Idem robiť prvý krát daňové priznanie pre osobného asistenta. Stav:
1. SZČO do 10/2013 - potom pozastavená živnosť
2. OA od 10/2013
to, aké riadky DP, som si už naštudovala, ale
Dotaz:
1. príloha k daň.priznaniu má byť potvrdenie o príjme OA. Mám len mesačné potvrdenia. Tie nafotím a priložím, alebo to má byť nejaké iné súhrnné potvrdenie?
2. ak to môžu byť mesačné potvrdenia, beriem do úvahy ako príjem r. 2013 aj decembrový príjem vyplatený v januári 2014, tak ako je to v prípade zamestnancov.

veľmi pekne ďakujem za odpoveď
Katy a R
06.02.14,12:06
nemusíš k tomuto príjmu do DP nič prikladať, ale doma si dobre odlož! Príjem berieš skutočne vyplatený v roku 2013!
ajka100
06.02.14,12:20
Ďakujem Katy a R
Adelka 2
12.02.14,15:32
nezachytila som č si OA môže uplatniť paušálne výdavky 420,- Eur/ mesiac resp. 5040,- Eur/ rok?
Katy a R
12.02.14,15:44
nezachytila som č si OA môže uplatniť paušálne výdavky 420,- Eur/ mesiac resp. 5040,- Eur/ rok?
§ 6 odst 10 zák o DzP..
vjejka
09.03.14,09:41
Dobrý deň, skúsim sa spýtať... mám szčo,vykonáva činnosť OA a zároveň podniká. V r 2012 platil minimálne odvody, podľa podaného priznania určite to nemal platiť viac ako minimálne opäť a výsledkom RZ bol preplatok a zároveň mu vrátili 2 x 55,02 (že vratka podľa osobitného predpisu). Podľa mňa to vrátenie musí súvisieť s OA, ničím iným, nemarodoval, nič... ešte som sa s tým nestretla, že platí minimum a vrátia mu to..neviem či táto otázka sem patrí, či nie nemám položiť samostatnú otázku...ak máte niekto skúsenosti, napíšte mi...dakujem
Katy a R
09.03.14,12:12
vjejka - my sme to RZ nevideli - tam treba hľadať odpoveď, že aký je to preplatok - je to dvojmesačné poistné (záloha) .. Však keď sám ani nevie za čo? - nech si spraví kontrolu v ZP?
vjejka
11.03.14,18:43
vjejka - my sme to RZ nevideli - tam treba hľadať odpoveď, že aký je to preplatok - je to dvojmesačné poistné (záloha) .. Však keď sám ani nevie za čo? - nech si spraví kontrolu v ZP?
Tak zistila som, že mal znížené preddavky z dôvodu, že bol aj OA aj SZCO, normálne mesačne cez 29 e. Ja som nevedela, že sa znižujú preddavky.
Katy a R
11.03.14,18:48
z toho dôvodu to nebolo ..... ak bol zamestnanec....????

Janka to uviedla na správnu mieru !
vjejka
11.03.14,18:56
z toho dôvodu to nebolo ..... ak bol zamestnanec....????
volala som na vszp, on je szco a OA, fakt mi povedala, že jeho mesačné preddavky boli 29.7, že dochádza k súbehu poistného a preto má nižšie preddavky, hľadám to na ich stránke, ale neviem to poriadne nájsť, ten dôvod na znížené preddavky
Katy a R
11.03.14,18:59
veď k súbehu asi naozaj dochádza .. ale s OA?? - nejaký PP tam nie je ? ani brigáda?
Ale v každom prípade je len dobre, že má nižšie preddavky :)
vjejka
11.03.14,19:02
ja sa nebudem hádať, ale ked to nahodím aj sem: http://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/kalkulacka-vypocet-preddavku-poistne-rok-2014-samostatne-zarobkovo-cinne-osoby.html tak dáva zmysel...a preddavky vypočíta v zníženej výške..
Jana Motyčková
19.03.14,07:22
Osobný asistent je poistencom štátu §11 ods.7 písm. u), na szčo, ktorý je poistencom štátu sa nevzťahuje minimálny základ pre preddavky ani pre ročné zúćtovanie poistného. (Obdobne ako dôchodca, študent).
gardenia
23.06.14,08:23
Dobrý deň všetkým, chcela by som vás poprosiť o radu v nasledujúcej veci:
nášmu synovi, ktorý je ZŤP-S od 1.1.2014 znížili počet hodín osobnej asistencie z 12 na 9 denne. Ja, ako rodič som mohla vykonávať OA 4 hod. denne. Robím to aj tento rok, ale až teraz ma napadlo, či to vôbec môžem robiť, keď počet hodín vychádza 9,27 denne a podľa zákona môže blízka osoba vykonávať OA, len ak je celkový počet hodín v posudku viac ako 10 hodín denne. V nevedomosti sme predkladali mesačné výkazy aj za mňa a nikto z ÚPSVAR sa neozval, že je to nelegálne. Neviem, čo mám teraz robiť, prosím poraďte.
gardenia
23.06.14,10:36
Prosím, nevie mi niekto poradiť?
Katy a R
06.08.14,11:46
Pre gardenia - podľa mňa - je dôležité, či v tom novom posudku ostali činnosti (presné body z prílohy č. 4) .. a potom platí podmienka z odstavca č. 6 :) - najviac 1460 hod ročne.
alaya1
06.08.14,11:47
aka je nova hodinova mzda pre OA od 1.7.2014? menila sa, ako kazdy rok?
Katy a R
06.08.14,11:50
Len pre info:
keďže tohto roku nedošlo k zmene životného minima - príspevok na osobnú asistenciu ostáva v rovnakej výške - sadzba na hodinu = 2,76 eura.
a nemenia sa ani ostatné opakované príspevky na kompenzáciu .
Katy a R
04.05.15,09:09
len také upozornenie pre OA ... treba si splniť povinnosť a do ZP poslať "Oznámenie o príjmoch za rok 2014"
gardenia
11.05.15,14:23
Díky za upozornenie, akurát sa obzerám po nejakom tlačive na rok 2015.
Katy a R
11.05.15,16:03
Díky za upozornenie, akurát sa obzerám po nejakom tlačive na rok 2015.
všetky zp majú na stránkach akt. tlačivo .
A ešte doplním, že stačí podať v hociktorej pobočke v rámci Slovenska (nemusí byť v mieste trvalého pobytu), alebo len mailom poslať naskenované - na info-linku.
Overené (a vyskúšané) to mám v dôvere a všeobecnej . :)
veronikasad
11.05.15,16:12
len také upozornenie pre OA ... treba si splniť povinnosť a do ZP poslať "Oznámenie o príjmoch za rok 2014"
Vyplnená príloha na str. 12 DP typu B zdr.poisťovni nestačí ?
Katy a R
11.05.15,16:17
Vyplnená príloha na str. 12 DP typu B zdr.poisťovni nestačí ?
veru nie ... a ešte aj tak sú stále problémy - napr pri súbehu ..
chuty
18.06.15,20:44
Prosím o radu. Mam dcéru ZTP. pred 5 rokmi jej nebola priznaná OA len opatera (taký je zákon). Pani čo je jej opatrovateľka dosiahla dôchodkový vek, a ide do dôchodku. Preto mám otázku. Môže dôchodkyňa poberať príspevok za opatrovanie, a v akej výške. A, ešte jedná otázka. Dcéra dovrší tohoto roku 18 rokov. Požiadame o Inval. dôchodok. Aké su potom pravidlá. Keď si nájdeme novu pani čo bude opatrovať dcéru, bude dostávať príspevok na opatrovanie v plnej výške, alebo bude krátený. Podľa čoho sa počíta výška dôchodku pre dcéru ktorá je od narodenia ZTP(DMO). Ďakujem za odpovede a pomoc.
Jana Motyčková
19.06.15,05:56
Výška ID sa u takýchto detí počíta takto :
Ak jej priznajú pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nad 70%, tak ID = 0,67 x 44 x 10,6865 = 315,10 + zvýšenie, ktoré bolo teraz k 1.1.2015.
Ak by mala pokles menej ako 70%, tak priznané percento z vyššie uvedenej sumy.
Ešte otázka - kedy dovŕši 18 r. ? Ak by to bolo v novembri/ decembri, stálo by za úvahu, či nepožiadať o ID až od 1.1.2016 (kóli lepšiemu navyšovaniu novopriznaných ID voči navyśovaniu už priznaných ID)
Opatrovateľský príspevok napíše niekto iný.
Katy a R
25.06.15,09:03
K ID už máš ... je to tzv invalidita z detstva (§ 70 odst 2 zák o SP)
k príspevku za opatrovanie :
to, či priznajú opatrovanie, alebo OA závisí od zdravotného stavu a potrieb ŤZP - a čo sa vlastne tou kompenzáciou dosiahne - viď zák 447/2008. (posudková komisia)
....
Ak je opatrovateľka dôchodkyňa - môže opatrovať aj ďalej - ale výška príspevku je v tom prípade vždy 46,38 % (momentálne okolo 90 eur). a pre výpočet nie je dôležitá výška príjmu ŤZP. Táto varianta je výhodná pre tých ŤZP, ktorí majú vysoký dôchodok.
Ak by bola opatrovateľkou nedôchodkyňa - tak v tom prípade je dôležitá aj výška dôchodku dcéry ... bude mať vyše 300 eur ... takže už tam prichádza do úvahy krátenie príspevku - ale nebude to až tak veľa;) základný príspevok - nekrátený je vo výške 111,32 % ŽM (okolo 220 eur).
pozri hlavne § 39 a 40 - tam máš podrobne - ako sa kráti :)