Zavrieť

Porady

osobná asistencia

Chcela by som sa spýtať na váš názor na výdavky osobného asistenta z hľadiska DzP. Túto tému som zaradila aj do dane z príjmu, nikto mi však na ňu neodpovedal, skúsim to teda ešte tu. Richard, ospravedlňujem sa...
Môže uzavrieť osobný asistent podľa §724 občianskeho zák. príkaznú zmluvu, kde príkazca je osobným asistentom ZŤP a príkazník sa zaväzuje vykonávať pomocné administratívne činnosti pre ZŤP?
V tomto prípade by si neuplatnil paušál z výdavkov, ale skúutočne vynaložené prostriedky - t.j. za služby vykonané na zákl. príkaznej zmluvy.
Je to takto priechodné? Umožňuje niečo podobné zákon?
Ďakujem za všetky odpovede
Usporiadat
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

No zbohom, ako som zistila, ta pani robí asistenciu od r.2004, vždy si podávala daňové priznanie B a nebola registrovaná na dańovom úrade, doposiaľ ju za to ani neurgovali, prosím Vás to od začiatku bola povinná sa registrovať, alebo to platí len od minulého roku?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

megyzah Pozri príspevok
No zbohom, ako som zistila, ta pani robí asistenciu od r.2004, vždy si podávala daňové priznanie B a nebola registrovaná na dańovom úrade, doposiaľ ju za to ani neurgovali, prosím Vás to od začiatku bola povinná sa registrovať, alebo to platí len od minulého roku?
mala sa registrovať hneď, (do 30 dní od podpísania zmluvy) ... minimálna pokuta za neskorú registráciu je 2000.-
... asi mala doposiaľ šťastie
0 0
DenisaM DenisaM

DenisaM je offline (nepripojený) DenisaM

Ahoj,
už som toho prečítala hodne o osobnej asistencii a viem, že na zdanenie takýchto príjmov je potrebno podať DP typ B. Známy mal v roku 2007 príjem zo závislej činnosti (január - marec), potom si založil živnosť (apríl - december) a aby toho ešte nebolo málo, tak mal od septembra aj príjmy za osobnú asistenciu. Všetky tri druhy príjmov uvedie v jednom DP typ B, alebo na príjmy z osobnej asistencie môže podať extra DP a uplatniť si tam paušálne výdavky?
Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak daňovník podáva daňové priznanie, podáva jediné daňové priznanie kde uvádza všetky svoje zdaniteľné príjmy.

Pri príjmoch zo živnosti a príjmoch z OA sa buď pri oboch použijú paušálne výdavky alebo sa uplatnia pri oboch skutočné výdavky.
0 0
DenisaM DenisaM

DenisaM je offline (nepripojený) DenisaM

Ďakujem
0 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Tak sa ešte spýtam aj ja: Študent denného štúdia na VŠ má príjem ako osobný asistent ročne cca 16.000.- SK. Aj takýto sa musí hlásiť na DÚ a podávať priznanie? Veď z takéhoto príjmu sa ani daň neplatí, ani priznanie nepodáva ........... Alebo sa mýlime? Vďaka za odpoveď.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Gabhus Pozri príspevok
Tak sa ešte spýtam aj ja: Študent denného štúdia na VŠ má príjem ako osobný asistent ročne cca 16.000.- SK. Aj takýto sa musí hlásiť na DÚ a podávať priznanie? Veď z takéhoto príjmu sa ani daň neplatí, ani priznanie nepodáva ........... Alebo sa mýlime? Vďaka za odpoveď.
Registračná povinnosť nezávisí od výšky príjmu ... registrovať sa musí (do 30 dní), pri uvedenom príjme DP podávať nemusí (ale môže dobrovoľne) ... ak má príjem z nejakej brigády, alebo iný príjem zdanený zrážkovo, tak sa mu aj oplatí podať (zrazenú daň DU vráti)
0 0
bazil bazil

bazil je offline (nepripojený) bazil

Vesely chlapak
Prosím Vás, ak osobný asistent ZŤP uplatní výdavky paušálne, je to tých 40 % z príjmu za OA? Ďakujem.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

áno OA aistent si môže uplatniť 40% výdavky a je to 40% z príjmu OA
0 0
ivetahu ivetahu

ivetahu je offline (nepripojený) ivetahu

Ako je to s účtovaním príspevku z ÚPSVR, ktorú dostala SZČO so ZP na činnosť prac. asistenta. 5 x 11.000 SK, ale vyplatila v danom roku len 3 x 11 000 SK.
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Tiež ma známy prepadol Zmluvou o výkone osobnej asistencie podľa zákona 447/02008, ktorú uzatvoril ako asistent so živnostníkom ZŤP. Už som sa v príspevkoch trochu zorientovala. Musím mu poradiť že sa to samozrejme pripočíta k jeho príjmu zo závislej činnosti, ale som nevedela, že to musí nahlásiť aj na DÚ. To dostane aj DIČ, alebo len podáva DP pod rodným číslom?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

gita Pozri príspevok
Tiež ma známy prepadol Zmluvou o výkone osobnej asistencie podľa zákona 447/02008, ktorú uzatvoril ako asistent so živnostníkom ZŤP. Už som sa v príspevkoch trochu zorientovala. Musím mu poradiť že sa to samozrejme pripočíta k jeho príjmu zo závislej činnosti, ale som nevedela, že to musí nahlásiť aj na DÚ. To dostane aj DIČ, alebo len podáva DP pod rodným číslom?
Má povinnosť do 30 dní po podpísaní zmluvy o OA ohlásiť túto skutočnosť na DÚ v mieste bydliska, kde mu pridelia DIČ. Z uvedeného dôvodu si podá za rok 2009 DP typ B a môže si uplatniť buď paušálne výdavky, alebo skutočné výdavky.
0 0
varnika varnika

varnika je offline (nepripojený) varnika

Ahoj, chcela by som sa spytat, ci neviete ako je to s osobnou asistenciou, ktorú vykonávam v čase, ked som PN.? Kedže mam príjem zo závislej pracovnej činnosti a popri tom ešte vykovávam osobnú asistenciu? Ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

varnika Pozri príspevok
Ahoj, chcela by som sa spytat, ci neviete ako je to s osobnou asistenciou, ktorú vykonávam v čase, ked som PN.? Kedže mam príjem zo závislej pracovnej činnosti a popri tom ešte vykovávam osobnú asistenciu? Ďakujem
Ja by som to riešila tak(ako ZŤP), že počas tvojej PNky by som mala iného asistenta - na zastupovanie (ZŤP môže mať viac asistentov)...
V zákone som nenšla riešenie takejto situácie (neviem, možno sa niekto vyjadrí).
Ako dočasne PN osoba si povinná dorživať liečebný režim ... to môže kontrolovať SP.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Katy a R Pozri príspevok
Ja by som to riešila tak(ako ZŤP), že počas tvojej PNky by som mala iného asistenta - na zastupovanie (ZŤP môže mať viac asistentov)...
V zákone som nenšla riešenie takejto situácie (neviem, možno sa niekto vyjadrí).
Ako dočasne PN osoba si povinná dorživať liečebný režim ... to môže kontrolovať SP.
Súhlasím. Ak je niekto uznaný za dočasne práceneschopného, tak je zrejmé, že jeho zdravotný stav mu nedovoľuje vykonávať akúkoľvek prácu, vrátane osobnej asistencie.
0 0
varnika varnika

varnika je offline (nepripojený) varnika

Dakujem...moja osobny nazor je tiez taky, len som to nenasla v zakone...
0 0
babulka99 babulka99

babulka99 je offline (nepripojený) babulka99

Dobry...Chcela by som sa dozvediet par informacii ohladom osobnej asistencie. Som TZP a pracujem ako osobna asistentka pre 2 nepoc.osoby od r. 2006. Ked som podpisovala zmluvu na urade mi povedali ,ze sa nemusim zahlasovat na danovom urade a potom po roku som bola SZCO. Co zakon a ja sa v tom nevyznam tak sem pisem. Ako to vlastne je ci sa mam zahlasit zvlast OA na danovom alebo nie, ako to bude s danovym priznanim? OA mam prijem ktoru vykonavam 75 hod.mesacne. Dufam, ze mi bude vediet niekto poradit, zatial vam vsetkym velmi pekne dakujem a tesim sa na skoru odpoved.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

babulka99 Pozri príspevok
Dobry...Chcela by som sa dozvediet par informacii ohladom osobnej asistencie. Som TZP a pracujem ako osobna asistentka pre 2 nepoc.osoby od r. 2006. Ked som podpisovala zmluvu na urade mi povedali ,ze sa nemusim zahlasovat na danovom urade a potom po roku som bola SZCO. Co zakon a ja sa v tom nevyznam tak sem pisem. Ako to vlastne je ci sa mam zahlasit zvlast OA na danovom alebo nie, ako to bude s danovym priznanim? OA mam prijem ktoru vykonavam 75 hod.mesacne. Dufam, ze mi bude vediet niekto poradit, zatial vam vsetkym velmi pekne dakujem a tesim sa na skoru odpoved.
Samozrejme, že sa musíš registrovať na DU.. a tiež DP treba robiť. ... kukni aj sem http://www.porada.sk/t98021-osobna-a...-1-1-09-a.html

.. v podstate tam nájdeš všetko, prelúskaj. aj zákon 447 je tam priložený .. no a zák o dani z príjmu (spolu s viacerými) nájdeš hore na lište
Naposledy upravil Katy a R : 06.06.11 at 17:55
0 0
babulka99 babulka99

babulka99 je offline (nepripojený) babulka99

Dakujem...este len chcem dodat nahlasit zvlast ako OA a nakolko mala som do aprila SZCO to platilo?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

babulka99 Pozri príspevok
Dakujem...este len chcem dodat nahlasit zvlast ako OA a nakolko mala som do aprila SZCO to platilo?
Ak si szčo ... tak medzi jej povinnosti patrí oznámiť každú zmenu DU. Aj vykonávanie OA (aj zmluva sa dokladá)
Takže mala si tak urobiť už dávno ... Lepšie by bolo, keby si teraz mala novú zmluvu o OA.
Ale podľa mňa, choď čím skôr na DU - dať si to do poriadku. Voľakedy dávali pokutu aj za pár dní oneskorenia. Možno je to teraz inak (som počula)
.. a daj vedieť ..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať