Zavrieť

Porady

Osobná asistencia po novom (od 1.1.09)

V súvislosti s novinkami (z 447/2008 Zz a zmeny v zákone o SP) by som si dovolila založiť túto tému.
Mohli by sme si tu navzájom poradiť čo a ako ... doplniť informácie...

Tak na začiatok asi najdôležitejšie zmeny.

1. mení sa sadzba (bude naviazaná na ŽM a valorizovaná – ako kedysi) – sadzba za 1 hod je 1,39% sumy ŽM pre plnoletú osobu.

2. osobný asistent, ktorý vykonáva OA v rozsahu min 140 hodín je dôchodkovo poistený – poistné platí štát z VZ vo výške min mzdy. Treba sa samozrejme prihlásiť v SP!

3. je nová príloha k zákonu „Potvrdenie o vyplatených odmenách“ – treba odovzdávať na UPSVaR spolu s výkazmi.
Usporiadat
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
sis27 Pozri príspevok
ahojte... tiez by som sa chcela spytat na dve veci ohladom osobnej asistencie:
1. ked osobna asistentka ma este aj normalne zamestnanie a zamestnavatel jej uz vykonal rocne zuctovanie za rok 2008, ako potom treba postupovat pri podavani danoveho priznania prijmov za osobnu asistenciu???
2. to s tym potvrdeniim o prevzatii penazii za OA je novinka len v tomto roku... ako je to teda, ked osobnyy asistent dostaaval peniaze v roku 2008 na ruku od uzivatela OA... ten mu ma pre uucely danoveeho priznania vystavit takeeto potvrdenie, resp. takee ako keby bol jeho zamestnavatel?? lebo na urade PSVaR takeeto potvrdenie nedaavajuu... vopred vdaka!
K bodu 1.
Ja si myslím, že je potrebné podať dodatočné daňové priznanie. Nezabudnite uplatniť z príku paušálne výdavky vo výške 40%.
k bodu 2.
Potvrdenie o vyplatení odmeny osobnému asistentovi je povinný vydať užívateľ osobnej asistencie. Stačí to urobiť formou Čestného vyhlásenia, že osobnému asistentovi ste na základe zmluvy o výkone OA uzavretej medzi užívateľom OA XY a osobným asistentom XY zo dňa (uvediete dátum uzavretia zmluvy) vyplatili odmenu za rok 2008 vo výške....
Táto povinnosť NIE JEnovinka ale platí od roku 1998, keď začal platiť Zákon č. 195/1998 o sociálnej pomoci, ktorý ustanovil príspevok na OA.
Dana 22
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
sis27 Pozri príspevok
ahojte... tiez by som sa chcela spytat na dve veci ohladom osobnej asistencie:
1. ked osobna asistentka ma este aj normalne zamestnanie a zamestnavatel jej uz vykonal rocne zuctovanie za rok 2008, ako potom treba postupovat pri podavani danoveho priznania prijmov za osobnu asistenciu???
2. to s tym potvrdeniim o prevzatii penazii za OA je novinka len v tomto roku... ako je to teda, ked osobnyy asistent dostaaval peniaze v roku 2008 na ruku od uzivatela OA... ten mu ma pre uucely danoveeho priznania vystavit takeeto potvrdenie, resp. takee ako keby bol jeho zamestnavatel?? lebo na urade PSVaR takeeto potvrdenie nedaavajuu... vopred vdaka!
K bodu 1.
Ja si myslím, že je potrebné podať dodatočné daňové priznanie. Nezabudnite uplatniť z príku paušálne výdavky vo výške 40%.
k bodu 2.
Potvrdenie o vyplatení odmeny osobnému asistentovi je povinný vydať užívateľ osobnej asistencie. Stačí to urobiť formou Čestného vyhlásenia, že osobnému asistentovi ste na základe zmluvy o výkone OA uzavretej medzi užívateľom OA XY a osobným asistentom XY zo dňa (uvediete dátum uzavretia zmluvy) vyplatili odmenu za rok 2008 vo výške....
Táto povinnosť NIE JEnovinka ale platí od roku 1998, keď začal platiť Zákon č. 195/1998 o sociálnej pomoci, ktorý ustanovil príspevok na OA.
Dana 22
0 0
sis27 sis27

sis27 je offline (nepripojený) sis27

vdaka!!
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ak stihneš do 31. marca ... tak podáš opravné DP, ak až po 31. marci ... tak dodatočné DP. Inak tlačivo B a povinnou prílohou je potvrdenie od zamestnávateľa.
A k tomu potvrdeniu o príjme ... vždy sa dáva doklad - nejaké potvrdenie, keď niekomu "platíš" Ja by som peniaze len tak "z rúčky do rúčky" nedávala. My to riešime mesačne cez VPD + potvrdenie o celkovom ročnom príjme . Alebo cez účet sa dá...
len od 1.1. treba odovzdať aj na UPSVaR (na predpísanom tlačive).
0 0
76zuzanka 76zuzanka

76zuzanka je offline (nepripojený) 76zuzanka

dobrý večer, ja by som sa chcela spýtať na jednu vc..moja mama má osobnú asistentku, lebo je ZŤPS. OA je na polovičnom invalidnom dôchodku. ako je to v takomto prípade s platením daní a odvodov??? Za odpoveď ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

76zuzanka Pozri príspevok
dobrý večer, ja by som sa chcela spýtať na jednu vc..moja mama má osobnú asistentku, lebo je ZŤPS. OA je na polovičnom invalidnom dôchodku. ako je to v takomto prípade s platením daní a odvodov??? Za odpoveď ďakujem
Zuzanka ... a zaujímajú ťa odvody osobného asistenta, alebo maminy?
Ak OA ... tak zdravotné poistenie neplatí
SP .. tak, ako je uvedené v 1. príspevku .. Štát platí dôchodkové poistenie len v prípade, ak je mesačný rozsah OA 140 hodín a viac. Nemocenské poistenie a poist. v nezamestnanosti štát neplatí ani v tomto prípade.
Samozrejme toto platí vtedy, keď nemá iné poistenie (zamestnanie, szčo).
Dobrovoľne si platiť môže - ak uzná za vhodné.
Dane platí ako ostatní (§6 odst 2 zák DzP) ... má povinnosť registrácie na DU. (pozor na pokuty!)
Naposledy upravil Katy a R : 14.03.09 at 17:05 Dôvod: doplnenie §
0 0
76zuzanka 76zuzanka

76zuzanka je offline (nepripojený) 76zuzanka

no ďakujem niečo som už ponachádzala aj na nete .. a ako to je ak nemá hodín mesačne?? na DU je zahlásená od začiatku.. ide len o tie odvody
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
76zuzanka Pozri príspevok
no ďakujem niečo som už ponachádzala aj na nete .. a ako to je ak nemá hodín mesačne?? na DU je zahlásená od začiatku.. ide len o tie odvody
Asistentka, ktorá nemá iný príjem (zo zamestnania,SZČO)
Ak nemá asistentka 140 hodín mesačne, štát za ňu poistné do SP neplatí!

Môže si platiť poistné sama ako dobrovoťný plátca (to už tu bolo povedané)
Z príjmu zOA platí len daňň.

dANA 22
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Doplňujúca informácia:
od 1.7.09 je hodinová sadzba pri OA 2,58 eura
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Osobný asistent , ktorý OA vykonával popri zamestnaní k 30.3.2009 odstúil od zmluvy o výkone OA a následne zrušil registráciu na DÚ.
Ako podá daňové priznanie z Oa za obdobie I. - III. roka 2009, keď už nevlastní DIČ?
Môže sumu za výkon OA nahlásiť zammestnávateľovi a ten to uvedie v jeho ročnom zúčtovaní?
Dana 22
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Dana 22 Pozri príspevok
Osobný asistent , ktorý OA vykonával popri zamestnaní k 30.3.2009 odstúil od zmluvy o výkone OA a následne zrušil registráciu na DÚ.
Ako podá daňové priznanie z Oa za obdobie I. - III. roka 2009, keď už nevlastní DIČ?
Môže sumu za výkon OA nahlásiť zammestnávateľovi a ten to uvedie v jeho ročnom zúčtovaní?
Dana 22
Musí si normálne sám - do konca marca 2010 podať DP typ B (zo všetkých príjmov) .. ak už nemá DIČ .. tak normálne uvedie rodné číslo.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Ďakujem Katy,
a kto mu urobí RZZP? Môže požiadať zamestnávateľa? Podľa mňa by mohol, keď z OA sa ZP neplatí.
Dana 22
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Dana 22 Pozri príspevok
Ďakujem Katy,
a kto mu urobí RZZP? Môže požiadať zamestnávateľa? Podľa mňa by mohol, keď z OA sa ZP neplatí.
Dana 22
príjem z OA patrí medzi vyňaté ... tak ak bude treba zo zamestnania robiť RZZP, tak môže požiadať zamestnávateľa (a možno ani nebude treba robiť ..ak neboli tzv "kolísavé príjmy" )
0 0
čitateľ i menovateľ čitateľ i menovateľ
Od 1.1. 2009 platí za osobného asistenta dôchodkové poistenie štát v prípade, ak zmluva na osobnú asistenciu prekročí mesačne 140 hodín. Takúto zmluvu som uzavrela, neskôr sa prihlásila v sociálnej poisťovni a po niekoľkých mesiacoch som uzavrela dohodu o vykonaní práce v rozsahu asi 8 hodín mesačne. Tým som nevedome porušila pravidlo o tom, že ak chcem, aby dôchodkové zabezpečenie za mňa platil štát, nemôžem mať príjem z inej činnosti. Môže soc. poisťovňa odo mňa spätne vymáhať odvody za dôchodkové zabezpečenie ? Príjem, ktorý mi vyplynul z dohody o vykonaní práce bol minimálny a keby som vedela, že je to v rozpore zo zákonom, tak by som ju neuzavrela.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

čitateľ i menovateľ Pozri príspevok
Od 1.1. 2009 platí za osobného asistenta dôchodkové poistenie štát v prípade, ak zmluva na osobnú asistenciu prekročí mesačne 140 hodín. Takúto zmluvu som uzavrela, neskôr sa prihlásila v sociálnej poisťovni a po niekoľkých mesiacoch som uzavrela dohodu o vykonaní práce v rozsahu asi 8 hodín mesačne. Tým som nevedome porušila pravidlo o tom, že ak chcem, aby dôchodkové zabezpečenie za mňa platil štát, nemôžem mať príjem z inej činnosti. Môže soc. poisťovňa odo mňa spätne vymáhať odvody za dôchodkové zabezpečenie ? Príjem, ktorý mi vyplynul z dohody o vykonaní práce bol minimálny a keby som vedela, že je to v rozpore zo zákonom, tak by som ju neuzavrela.
Podľa môjho názoru nie je čo riešiť... veď nie si povinne dôchodkovo poistená z iného dôvodu..
viď § 15 Zák o SP
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj. Manzelka mojho bratranca je tazko chora. Jej sestra si chce vybavit osobnu asistenciu. Kde treba zacat, co vsetko ktomu potrebuju? Vopred dakujem za odpoved.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj. Manzelka mojho bratranca je tazko chora. Jej sestra si chce vybavit osobnu asistenciu. Kde treba zacat, co vsetko ktomu potrebuju? Vopred dakujem za odpoved.
... tak najskôr treba pozrieť zák 447/2008 (je aj v tejto téme pripnutý)... Posúdenie zdravotného stavu robí komisia na UPSVaR .. tam treba požiadať . bude treba odborné vyšetrenia .. ak sú robené v poslednej dobe, možno budú stačiť, ak nie, tak bude treba absolvovať. Samozrejme usmernia, čo všetko treba doložiť.
No a potom podľa toho, aký bude posudok, také navrhnú kompenzácie.
Len ešte ... príspevok na osobnú asistenciu dostáva ZŤP a tá potom platí osobného asistenta
Ale existuje aj príspevok za opatrovanie .... ten dostáva opatrovateľ.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

No ja som hovorila so sestrou bratrancovej zeny. Najhorsie na tom je ze mi nevedia blizsie vysvetlit co vlastne ziadaju. Uz boli na UPSVaR, ti im dali nejake papiere, neviem sa tam dovolat, aby som zistila o co presne ide. Ale volala som na DU, kam ich z uradu poslali, ze potrebuju udaje z DP za r. 2009, lenze samozrejme este ho nemaju spravene, lebo je to skoro, tak som sa s pani na DU dohodla, ze ked ho spravim (az mi daju podklady), tak jej ho prinesu a ona da potvrdenie s poznamkou ze este nie je uzavrete zdan.obdobie nakolko je to pred 31.3.2010. Totiz bratrancova zena ma otvorenu zivnost na ktoru dostala dotaciu, zial nemoze teraz pracovat ale zivnost nemoze prerusit ani zrusit aby lebo by musela vratit dotaciu. Prosto je to cele komplikovane. Dufam, ze sa o tom co vlastne ziadaju dozviem viac. Sestra mi len povedala, ze ide o asistenciu a ze vraj to nemoze robit rodinny prislusnik.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Všetko závisí od posúdenia na úrade. Ako zamestnanej môže OA vykonávať aj rodinný príslušník.

Rodinný príslušník (manžel, manželka, rodičia alebo fyzická osoba, ktorá prevzala dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu, alebo fyzická osoba, ktorú súd ustanovil za opatrovníka fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, deti, starí rodičia, vnuci, súrodenci, nevesta, zať, svokor, svokra) môže robiť osobného asistenta len prípade, ak fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím, spĺňa podmienky uvedené v § 22 ods. 5 zákona č. 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch.., a to sú:
• je odkázaná na osobnú asistenciu najmenej 3 650 hodín ( 10 hod/deň),
• alebo je zamestnaná,
• alebo navštevuje školské zariadenie.
Vtedy rodinný príslušník môže podľa § 22 ods. 6 vykonávať OA najviac 1 460 hodín ročne ( 4 hod/denne), ale len v činnostiach podľa prílohy č.4 v prvom bode až v šiestom bode, deviatom bode a pätnástom bode.

A udržanie živnosti, skúsiť s pomocou pracovného asistenta podľa zákona č. 5/2004 Z.z. o zamestnanosti
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

nika.sum Pozri príspevok
Uz boli na UPSVaR, ti im dali nejake papiere, neviem sa tam dovolat, aby som zistila o co presne ide. Ale volala som na DU, kam ich z uradu poslali, ze potrebuju udaje z DP za r. 2009,.........
... Sestra mi len povedala, ze ide o asistenciu a ze vraj to nemoze robit rodinny prislusnik.
Samozrejme ... pri dávkach a kompenzáciách sa zisťuje príjem spoločne posudzovaných osôb .. a dokonca aj majetkové pomery ( a každoročne - treba sa na to pripraviť). Čiže treba urobiť čím skôr DP . V budúcnosti to už bude predkladať v lete..
Všetko toto nájdeš v zákone o kompenzáciách..

No a tú možnosť príspevku za opatrovanie som spomenula preto, lebo OA je problematická s tým rodinným príslušníkom (ako aj Dana píše).
Alebo potom uvažovať o inom asistentovi - asistentoch (môžu byť aj viacerí).
Ale to, aké kompenzácie dostane - závisí od posudku !!!
(ja by som bez prípravy a aspoň nejakých znalostí na UPSVaR ani nešla)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať