Zavrieť

Porady

Osobná asistencia po novom (od 1.1.09)

V súvislosti s novinkami (z 447/2008 Zz a zmeny v zákone o SP) by som si dovolila založiť túto tému.
Mohli by sme si tu navzájom poradiť čo a ako ... doplniť informácie...

Tak na začiatok asi najdôležitejšie zmeny.

1. mení sa sadzba (bude naviazaná na ŽM a valorizovaná – ako kedysi) – sadzba za 1 hod je 1,39% sumy ŽM pre plnoletú osobu.

2. osobný asistent, ktorý vykonáva OA v rozsahu min 140 hodín je dôchodkovo poistený – poistné platí štát z VZ vo výške min mzdy. Treba sa samozrejme prihlásiť v SP!

3. je nová príloha k zákonu „Potvrdenie o vyplatených odmenách“ – treba odovzdávať na UPSVaR spolu s výkazmi.
Usporiadat
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Predpokladam, ze nie., Tych 272 hodin, to je mesacny limit?
0 0
Luky753 Luky753

Luky753 je offline (nepripojený) Luky753

áno to je mesační limit keď že denne to vychádza na 8.30hod a 3krat do týždňa to je 9,30hod lebo je tam 1hod nakupovanie 3krat v týždni Inak osobná asistencia sa neberie ako zamestnanie čo ja viem či ako to je?
Naposledy upravil Luky753 : 04.12.12 at 07:13
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Luky753 Pozri príspevok
áno to je mesační limit keď že denne to vychádza na 8.30hod a 3krat do týždňa to je 9,30hod lebo je tam 1hod nakupovanie 3krat v týždni Inak osobná asistencia sa neberie ako zamestnanie čo ja viem či ako to je?
Nie je to zamestnanie - veď máš zmluvu (OZ)- na základe nej to robíš.
Pri takom príjme ťa nezaradia do evidencie UoZ ... ale zase sa môžeš prihlásiť v SP ako osoba, za ktorú platí dôchodkové poistenie štát. z min VZ. A tiež sa treba prihlásiť v ZP ako OA - nebudeš platiť zdravotné odvody
Povinnosť registrácie na DU máš dúfam splnenú (všetky povinnosti nájdeš v tejto téme)
0 0
Luky753 Luky753

Luky753 je offline (nepripojený) Luky753

áno samozrejme že mam už aj DIč lebo pri takom prijme to inak nejde a to ostatne taktiež dobre vedieť lebo nemám nejakí prehlad o tom čo a ako to je robím to len mesiac zaťial takže sa snažím čim viac o tom niečo dozvedieť len ta daň je dosť veľká ale tak čo už.
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

Dobry den,
prosim vas po novom v dani od januara 2013 je to ako s osobnou asistenciu?
1. Budeme si moct odpocitat tych 40%.
2. Kolko bude nezdanitelna cast za rok 2012?

A este jedna vec, kamaratka je na rodicovskom a chcela by tiez robit asistentku. Ako to potom je?
1.Kolko by nemala zarobit aby nemusela podavat danove priznanie?
2.Ak by presiahla a musela by podavat danove, funguje to tak ako keby nebola ani na rodicovskom? Myslim tym, ze rodicovske sa asi ako prijem nebere do danoveho, predpokladam.

A posledna vec je, ze kamarat zas je student a tiez nevie ako s danami a asistenciou. Ako je to po novom studenti a dane z osobnej asistencie?
Dakujem
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Zamestnanec príde o prácu, chce sa prihlásiť na úrad práce, ale robí osobného asistenta asi na 90 hodín. Bude dostávať podporu v nezamestnanosti? Ďakujem za radu.
0 0
nely221 nely221

nely221 je offline (nepripojený) nely221

Dobrý deň,

chcem sa spýtať na poskytovanie osobnej asistencie. Z nižšie uvedeného linku mi vyplýva, že rodič nemôže vykonávať osobnú asistenciu svojmu dieťaťu len vo veku 6 až 18 rokov. Je to tak?
Viď podmienky nároku.
http://www.employment.gov.sk/pp-na-o...html#podmienky
Ďakujem.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

nely221 Pozri príspevok
Dobrý deň,

chcem sa spýtať na poskytovanie osobnej asistencie. Z nižšie uvedeného linku mi vyplýva, že rodič nemôže vykonávať osobnú asistenciu svojmu dieťaťu len vo veku 6 až 18 rokov. Je to tak?
Viď podmienky nároku.
http://www.employment.gov.sk/pp-na-o...html#podmienky
Ďakujem.
- tam musia byť pravdivé informácie!
Presnejšie nájdeš v zák 447/2008 - §22 .. tam sa dočítaš aj o výnimkách pre rodinných príslušníkov
0 0
tatranka3725 tatranka3725

tatranka3725 je offline (nepripojený) tatranka3725

Chcem sa informovať, môže robiť osobného asistenta osoba,ktorá poberá peňažný príspevok na dietné stravovanie z UPSVR?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

tatranka3725 Pozri príspevok
Chcem sa informovať, môže robiť osobného asistenta osoba,ktorá poberá peňažný príspevok na dietné stravovanie z UPSVR?
- prečo by nemohla? Je taká, slabá, že nevládze? Alebo má nejaké obmedzenia? Ale pozri link v prísp 188 - tam všetko nájdeš!
0 0
tatranka3725 tatranka3725

tatranka3725 je offline (nepripojený) tatranka3725

Ešte sa chcem spýtať či je potrebné, aby sa osobný asistent prihlásil aj do zdravotnej poisťovni, že začal vykonávať osobnú asistenciu? Ďakujem.
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

Ahojte, prosím o radu: starobný dôchodca vykonáva osobnú asistenciu, nárok na NČZD nemá, môže uplatniť 40 % paušálne výdavky ? dakujem krásne
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

adrika Pozri príspevok
Ahojte, prosím o radu: starobný dôchodca vykonáva osobnú asistenciu, nárok na NČZD nemá, môže uplatniť 40 % paušálne výdavky ? dakujem krásne
môže
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

uff, som si vydýchla, chuderka teta dôchodkyňa "zarobila" 1847 eur, takže musí podať DP a už som sa bála, že ani ten paušál nemôže použiť, dakujem pekne
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

adrika Pozri príspevok
uff, som si vydýchla, chuderka teta dôchodkyňa "zarobila" 1847 eur, takže musí podať DP a už som sa bála, že ani ten paušál nemôže použiť, dakujem pekne
nuž toto mi fakt nedá (radšej si ani písať nemala)!
- to nemohla vykázať o 10 hodín (za celý rok) menej na tú asistenciu. nemusela by vôbec platiť žiadnu daň!
0 0
adrika adrika

adrika je offline (nepripojený) adrika

no ved práve, výkazy za ňu nosil otec toho chorého dievčatka a neuvedomil si, že za určité mesiace bol zvýšený ten smiešny príspevok až teraz na to prišiel, bol sa pýtať na sociálke, či to ešte nemôže nejako "upraviť", resp. presunúť na inú osobu, ale vraj už majú všetko "uzavreté", takže majú z toho hlavu v smútku , a ja neviem ako im poradiť....resp. asi sa už nedá nič s tým urobiť, ešteže aspoň ten paušál...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Potrebujem poradit ohladne OA. Moja priatelka ma OS, ma s nou spisanu dohodu o OA, ktora konci 30.4.2013.

V ten den ma v posudku urceny, ako den prehodnotenia TZP.
Ale na UP je vraveli, aby si ziadost o prehodnotenie dala skor, cca o 3 mesiace, aby jej to stihli vsetko poprehodnocovat do toho 30.4.2013.Ona podala ziadost s lekarskymi spravami 1.2.2013.
No a tu je kamen urazu. Predstavte si, ze oni to vsetko stihli do konca februara!!!!!! a dalsie prehodnotenie jej dali o 3 roky januar 2016. takze ju prakticky obrali o 3 mesiace OA.Vsetko jej nechali, ako mala, len datum prehodnotenia sa posunul z 30.4. na 31.1.

Este rozhodnutie nema v ruke ale co robit, ja jej poradit neviem.Ma sa odvolat, ved ma este platnu zmluvu s tpou starou asistentkou, ci to ma nechat tak? Ak by jej v 1.1016 uz asistenciou nedali, tak pride naozaj o 3 mesiace OA:
0 1
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

alaya1 Pozri príspevok
Potrebujem poradit ohladne OA. Moja priatelka ma OS, ma s nou spisanu dohodu o OA, ktora konci 30.4.2013.

V ten den ma v posudku urceny, ako den prehodnotenia TZP.
Ale na UP je vraveli, aby si ziadost o prehodnotenie dala skor, cca o 3 mesiace, aby jej to stihli vsetko poprehodnocovat do toho 30.4.2013.Ona podala ziadost s lekarskymi spravami 1.2.2013.
No a tu je kamen urazu. Predstavte si, ze oni to vsetko stihli do konca februara!!!!!! a dalsie prehodnotenie jej dali o 3 roky januar 2016. takze ju prakticky obrali o 3 mesiace OA.Vsetko jej nechali, ako mala, len datum prehodnotenia sa posunul z 30.4. na 31.1.

Este rozhodnutie nema v ruke ale co robit, ja jej poradit neviem.Ma sa odvolat, ved ma este platnu zmluvu s tpou starou asistentkou, ci to ma nechat tak? Ak by jej v 1.1016 uz asistenciou nedali, tak pride naozaj o 3 mesiace OA:
ja neviem, prečo by prišla o tri mesice asistencie ? Veď píšeš, že všetko nechali tak, ako mala ... takže normálne pokračuje ďalej.
nepochopila som - upresnenie nejké by to chcelo
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Asi som to napisala nezruzumitelne.
Ona ma rozhodnutie o priznani OA platne do 30.4.2013, tento datum je tam uvedeny, ako datum prehodnotenia, dovtedy ma mat OA a ma aj s asistentkou zmluvu do toho datumu.

na UP jej povedali, aby si ziadost o prehodnotenie dala zavcasu, aby ju stihli prehodnotit a neostala bez asistencie po tom 30.4. dokedy ma platne rozhodnutie. Dala ziadost 1.2.2013- myslim.

15.2. ju lekar prehodnotil a urcil dalsi termin prehodnotenia 31.1.2016. Tak, ak by ju prehodnotil napr. 25.4.2013 a dal kontrolu 30.4.2016, tak ma o 3 mesiace viac asistencie. Ak jej v roku 2016 uz OA nepiznaju, ma ju o 3 mesiace kratsiu, aspon takto mi to vysvetlovala a teraz chce nieco urobit,. aby datum prehodnotenia nebol 31.1.2016, ale az napr.30.4.2016, ja jej pomoct neviem, ako ma postupovat.
0 1
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

alaya1 Pozri príspevok
Asi som to napisala nezruzumitelne.
Ona ma rozhodnutie o priznani OA platne do 30.4.2013, tento datum je tam uvedeny, ako datum prehodnotenia, dovtedy ma mat OA a ma aj s asistentkou zmluvu do toho datumu.

na UP jej povedali, aby si ziadost o prehodnotenie dala zavcasu, aby ju stihli prehodnotit a neostala bez asistencie po tom 30.4. dokedy ma platne rozhodnutie. Dala ziadost 1.2.2013- myslim.

15.2. ju lekar prehodnotil a urcil dalsi termin prehodnotenia 31.1.2016. Tak, ak by ju prehodnotil napr. 25.4.2013 a dal kontrolu 30.4.2016, tak ma o 3 mesiace viac asistencie. Ak jej v roku 2016 uz OA nepiznaju, ma ju o 3 mesiace kratsiu, aspon takto mi to vysvetlovala a teraz chce nieco urobit,. aby datum prehodnotenia nebol 31.1.2016, ale az napr.30.4.2016, ja jej pomoct neviem, ako ma postupovat.
- Alaya - to fakt má s týmto problém (vykašli sa na to!)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať