Zavrieť

Porady

Osobná asistencia po novom (od 1.1.09)

V súvislosti s novinkami (z 447/2008 Zz a zmeny v zákone o SP) by som si dovolila založiť túto tému.
Mohli by sme si tu navzájom poradiť čo a ako ... doplniť informácie...

Tak na začiatok asi najdôležitejšie zmeny.

1. mení sa sadzba (bude naviazaná na ŽM a valorizovaná – ako kedysi) – sadzba za 1 hod je 1,39% sumy ŽM pre plnoletú osobu.

2. osobný asistent, ktorý vykonáva OA v rozsahu min 140 hodín je dôchodkovo poistený – poistné platí štát z VZ vo výške min mzdy. Treba sa samozrejme prihlásiť v SP!

3. je nová príloha k zákonu „Potvrdenie o vyplatených odmenách“ – treba odovzdávať na UPSVaR spolu s výkazmi.
Usporiadat
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

Ďakujem Katy a R
0 0
Adelka 2 Adelka 2

Adelka 2 je offline (nepripojený) Adelka 2

nezachytila som č si OA môže uplatniť paušálne výdavky 420,- Eur/ mesiac resp. 5040,- Eur/ rok?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Adelka 2
nezachytila som č si OA môže uplatniť paušálne výdavky 420,- Eur/ mesiac resp. 5040,- Eur/ rok?
§ 6 odst 10 zák o DzP..
0 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

Dobrý deň, skúsim sa spýtať... mám szčo,vykonáva činnosť OA a zároveň podniká. V r 2012 platil minimálne odvody, podľa podaného priznania určite to nemal platiť viac ako minimálne opäť a výsledkom RZ bol preplatok a zároveň mu vrátili 2 x 55,02 (že vratka podľa osobitného predpisu). Podľa mňa to vrátenie musí súvisieť s OA, ničím iným, nemarodoval, nič... ešte som sa s tým nestretla, že platí minimum a vrátia mu to..neviem či táto otázka sem patrí, či nie nemám položiť samostatnú otázku...ak máte niekto skúsenosti, napíšte mi...dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

vjejka - my sme to RZ nevideli - tam treba hľadať odpoveď, že aký je to preplatok - je to dvojmesačné poistné (záloha) .. Však keď sám ani nevie za čo? - nech si spraví kontrolu v ZP?
0 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

Katy a R
vjejka - my sme to RZ nevideli - tam treba hľadať odpoveď, že aký je to preplatok - je to dvojmesačné poistné (záloha) .. Však keď sám ani nevie za čo? - nech si spraví kontrolu v ZP?
Tak zistila som, že mal znížené preddavky z dôvodu, že bol aj OA aj SZCO, normálne mesačne cez 29 e. Ja som nevedela, že sa znižujú preddavky.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

z toho dôvodu to nebolo ..... ak bol zamestnanec....????

Janka to uviedla na správnu mieru !
Naposledy upravil Katy a R : 19.03.14 at 07:34
0 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

Katy a R
z toho dôvodu to nebolo ..... ak bol zamestnanec....????
volala som na vszp, on je szco a OA, fakt mi povedala, že jeho mesačné preddavky boli 29.7, že dochádza k súbehu poistného a preto má nižšie preddavky, hľadám to na ich stránke, ale neviem to poriadne nájsť, ten dôvod na znížené preddavky
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veď k súbehu asi naozaj dochádza .. ale s OA?? - nejaký PP tam nie je ? ani brigáda?
Ale v každom prípade je len dobre, že má nižšie preddavky
Naposledy upravil Katy a R : 18.03.14 at 06:49
0 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

ja sa nebudem hádať, ale ked to nahodím aj sem: http://www.vszp.sk/platitelia/platen...nne-osoby.html tak dáva zmysel...a preddavky vypočíta v zníženej výške..
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Osobný asistent je poistencom štátu §11 ods.7 písm. u), na szčo, ktorý je poistencom štátu sa nevzťahuje minimálny základ pre preddavky ani pre ročné zúćtovanie poistného. (Obdobne ako dôchodca, študent).
1 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Dobrý deň všetkým, chcela by som vás poprosiť o radu v nasledujúcej veci:
nášmu synovi, ktorý je ZŤP-S od 1.1.2014 znížili počet hodín osobnej asistencie z 12 na 9 denne. Ja, ako rodič som mohla vykonávať OA 4 hod. denne. Robím to aj tento rok, ale až teraz ma napadlo, či to vôbec môžem robiť, keď počet hodín vychádza 9,27 denne a podľa zákona môže blízka osoba vykonávať OA, len ak je celkový počet hodín v posudku viac ako 10 hodín denne. V nevedomosti sme predkladali mesačné výkazy aj za mňa a nikto z ÚPSVAR sa neozval, že je to nelegálne. Neviem, čo mám teraz robiť, prosím poraďte.
0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Prosím, nevie mi niekto poradiť?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Pre gardenia - podľa mňa - je dôležité, či v tom novom posudku ostali činnosti (presné body z prílohy č. 4) .. a potom platí podmienka z odstavca č. 6 - najviac 1460 hod ročne.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

aka je nova hodinova mzda pre OA od 1.7.2014? menila sa, ako kazdy rok?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Len pre info:
keďže tohto roku nedošlo k zmene životného minima - príspevok na osobnú asistenciu ostáva v rovnakej výške - sadzba na hodinu = 2,76 eura.
a nemenia sa ani ostatné opakované príspevky na kompenzáciu .
2 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

len také upozornenie pre OA ... treba si splniť povinnosť a do ZP poslať "Oznámenie o príjmoch za rok 2014"
3 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Díky za upozornenie, akurát sa obzerám po nejakom tlačive na rok 2015.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

gardenia
Díky za upozornenie, akurát sa obzerám po nejakom tlačive na rok 2015.
všetky zp majú na stránkach akt. tlačivo .
A ešte doplním, že stačí podať v hociktorej pobočke v rámci Slovenska (nemusí byť v mieste trvalého pobytu), alebo len mailom poslať naskenované - na info-linku.
Overené (a vyskúšané) to mám v dôvere a všeobecnej .
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy a R
len také upozornenie pre OA ... treba si splniť povinnosť a do ZP poslať "Oznámenie o príjmoch za rok 2014"
Vyplnená príloha na str. 12 DP typu B zdr.poisťovni nestačí ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať