Zavrieť

Porady

Osobná asistencia po novom (od 1.1.09)

V súvislosti s novinkami (z 447/2008 Zz a zmeny v zákone o SP) by som si dovolila založiť túto tému.
Mohli by sme si tu navzájom poradiť čo a ako ... doplniť informácie...

Tak na začiatok asi najdôležitejšie zmeny.

1. mení sa sadzba (bude naviazaná na ŽM a valorizovaná – ako kedysi) – sadzba za 1 hod je 1,39% sumy ŽM pre plnoletú osobu.

2. osobný asistent, ktorý vykonáva OA v rozsahu min 140 hodín je dôchodkovo poistený – poistné platí štát z VZ vo výške min mzdy. Treba sa samozrejme prihlásiť v SP!

3. je nová príloha k zákonu „Potvrdenie o vyplatených odmenách“ – treba odovzdávať na UPSVaR spolu s výkazmi.
Usporiadat
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Na rozhodnuti by malo byt uvedene, kolko hodin OA ma na cely kalendarny rok.Ten pocet hodin treba vydelit poctom mesiacov. Suma sa tam nema vyskytovat.
0 0
drahoslava19 drahoslava19

drahoslava19 je offline (nepripojený) drahoslava19

aj to je tam uvedené, len mi bolo povedané že peniaze za 10/2011 - 01/2012 jej nevyplatia lebo osobný asistent sa nezaregistroval na daňovom. A osobný asistent sa nemohol zaregistrovať, nakoľko rozhodnutie dostali tento mesiac.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

drahoslava19 Pozri príspevok
aj to je tam uvedené, len mi bolo povedané že peniaze za 10/2011 - 01/2012 jej nevyplatia lebo osobný asistent sa nezaregistroval na daňovom. A osobný asistent sa nemohol zaregistrovať, nakoľko rozhodnutie dostali tento mesiac.
Však UPSVaR môže príspevok vyplatiť len na základe uzavretej zmluvy medzi OA a ŤZP osobou, a takisto za každý mesiac musí predložiť výkaz o skutočne odpracovaných hodinách.
A ak teda nič neodovzdali .. tak jej vlaňajšie hodiny prepadli . Január by sa ešte mohol dať poriešiť . Ale treba rýchlo spraviť zmluvu, výkaz - splniť si všetky povinnosti (aj registračnú)
V rozhodnutí je možno suma (alikvotna časť)na rok 2011. Na tento rok by už mala byť celá
A načo chceš volať na DU - tam sa má ísť asistent zaregistrovať (so zmluvou) .. prečítaj si celú tému
Naposledy upravil Katy a R : 21.02.12 at 18:52
0 0
drahoslava19 drahoslava19

drahoslava19 je offline (nepripojený) drahoslava19

...no lebo pani na UPSVaR-e mi povedala že sa mám pýtať na daňovom, že problém je v registrácii, ale problém vyzerá byť v dátume podpísania zmluvy. No ja som sa dočítala že príspevok na OA sa prizná a vypláca od prvého dňa kalendárneho mesiaca v ktorom sa začalo konanie...Konanie sa začalo v októbri, v rozhodnutí je uvedená suma a nedostane nič..
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

drahoslava19 Pozri príspevok
...no lebo pani na UPSVaR-e mi povedala že sa mám pýtať na daňovom, že problém je v registrácii, ale problém vyzerá byť v dátume podpísania zmluvy. No ja som sa dočítala že príspevok na OA sa prizná a vypláca od prvého dňa kalendárneho mesiaca v ktorom sa začalo konanie...Konanie sa začalo v októbri, v rozhodnutí je uvedená suma a nedostane nič..
Áno - príspevok sa prizná Ale keď nie je výkaz (podľa riadne uzatvorenej zmluvy) - tak nemajú na akom základe vyplatiť !!
Veď keby len tak vyplatili peniažky, tak by to museli aj zacálovať z vlastného vrecka.
Ak mu aj bol príspevok priznaný .. to ešte neznamená, že bude automaticky celý vyplatený. Vyplatia len tie hodiny, ktoré sú skutočne aj odpracované - a zaevidované na výkaze!!
Napríklad aj keď sa zamestnáš a priznajú ti plat 1000 evri - ak nebudeš chodiť do roboty (samozrejme evidencia dochádzky) - takisto nedostaneš mzdu.
Naposledy upravil Katy a R : 22.02.12 at 14:13
0 0
kreka kreka

kreka je offline (nepripojený) kreka

Chcela by som sa opýtať na názor. OA používa za dochádzanie za ZŤP vlastné motorové vozidlo. Mohol by si uplatňovať v DP skutočné výdavky za spotrebované PHM (viedol by si evidenciu jázd) a aj amortizáciu auta vo výške 0,183€/km?

Ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

kreka Pozri príspevok
Chcela by som sa opýtať na názor. OA používa za dochádzanie za ZŤP vlastné motorové vozidlo. Mohol by si uplatňovať v DP skutočné výdavky za spotrebované PHM (viedol by si evidenciu jázd) a aj amortizáciu auta vo výške 0,183€/km?

Ďakujem
Je na OA - pre aké výdavky sa rozhodne . Výhodou paušálnych výdavkov je, že netreba nič dokladovať. V prípade skutočných výdavkov už treba brať do úvahy aj zákon o účtovníctve - a samozrejme, pri kontrole si treba aj tieto výdavky obhájiť. Či teda súvisia s činnosťou OA.
No a tiež od toho záleží, či nemá aj inú činnosť podľa § 6 odst 1 a 2 - rovnako musí byť
0 0
kreka kreka

kreka je offline (nepripojený) kreka

Ďakujem Katy a R

Uvedený OA nemá inú činnosť podľa § 6 odst. 1 a 2. Je zamestnaný teda má príjem zo závislej činnosti a popri tom robí OA. Veď práve uvažujem či by to prešlo pri kontrole. Ale keď ten OA dochádza denne za tou ZŤP osobou (niekedy aj 2x) predsa má výdavky na PHM a tiež si opotrebováva vlastné auto (tak isto ako zamestnanec alebo živnostník s vlastným vozidlom, ktorý majú nárok na amortizáciu). A ak by si uplatnil aj tú amortizáciu 0,183/km oplatilo by sa mu to viac ako paušálne výdavky. Hľadala som ohľadne tejto témy všade, ale nikde som nedostala jednoznačnú odpoveď či by to bolo v poriadku, ak by sa za skutočné výdavky považovali náhrady za PHM+amotizácia. Tak sa chcem opýtať či s tým nemáte náhodou skúsenosť.

Ďakujem.
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ahojte
Osobná asistencia je ? do ktorej kolonky zaradiť príjem ?
Ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Info k aktuálnej výške odmeny za OA (od júla) - hodinová sadzba 2,71 EUR
0 0
zuzankav30 zuzankav30

zuzankav30 je offline (nepripojený) zuzankav30

Môj priateľ je zamestnaný a vykonáva asistenciu aj mne v rozsahu 271hod mesačne, chcem sa preto spýtať, či má nárok na to, aby u zamestnávateľa zrušil odvody, aby mu neboli sťahované z výplaty, ale aby mu ich platil štát. Je to možné?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zuzankav30 Pozri príspevok
Môj priateľ je zamestnaný a vykonáva asistenciu aj mne v rozsahu 271hod mesačne, chcem sa preto spýtať, či má nárok na to, aby u zamestnávateľa zrušil odvody, aby mu neboli sťahované z výplaty, ale aby mu ich platil štát. Je to možné?
... určite štát zaňho platiť odvody nebude ...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

zuzankav30 Pozri príspevok
Môj priateľ je zamestnaný a vykonáva asistenciu aj mne v rozsahu 271hod mesačne, chcem sa preto spýtať, či má nárok na to, aby u zamestnávateľa zrušil odvody, aby mu neboli sťahované z výplaty, ale aby mu ich platil štát. Je to možné?
Zuzka nehnevaj sa, ale to uz je co za "vychcanost" z vasej strany.
Taky nezmysel.
A prave koli takym ludom, maju ti, naozaj chori, problem ziskat nejake kompenzacie.
0 0
zuzankav30 zuzankav30

zuzankav30 je offline (nepripojený) zuzankav30

Reagovala som na temu kde sa pisalo že ak OA ma viac ako 140hod že ma narok na odvody ktore bude zanho platit štat a keby som nebola naozaj chora tak taku asistenciu nemam v takom rozsahu,žial je naozaj vela takych ,,naozaj chorich ,,ktory stat zneuzivaju a preto my ktory skutočne niečo potrebujeme si to musime doslova vybojovat a vlačia nas len po uradoch a spravaju sa knam ako odpadu spoločnosti takže takych mudrcov ako si ty sa do rana najde vela.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

zuzankav30 Pozri príspevok
Reagovala som na temu kde sa pisalo že ak OA ma viac ako 140hod že ma narok na odvody ktore bude zanho platit štat a keby som nebola naozaj chora tak taku asistenciu nemam v takom rozsahu,žial je naozaj vela takych ,,naozaj chorich ,,ktory stat zneuzivaju a preto my ktory skutočne niečo potrebujeme si to musime doslova vybojovat a vlačia nas len po uradoch a spravaju sa knam ako odpadu spoločnosti takže takych mudrcov ako si ty sa do rana najde vela.

Ver Zuzana, ze viem, o com pisem.
0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či neviete niekto poradiť: Máme osobnú asistentku už 2 roky, ktorá ide študovať do Prahy od novembra. Ona by chcela robiť tú asistentku vždy, keď príde domov, hlavne cez letné prázdniny, alebo keď bude mať skúškové obdobie a bude doma. Takto by som ju nemusela odhlasovať z DÚ, ale čo na to povie ÚPSVAR? Je to prípustné? Medzitým by sa hodiny rozvrhli na ostatných asistentov. Je potrebné žiadať úrad o prerušenie OA? Tejto asistentke by sme samozrejme dali dodatok k zmluve, s príslušným počtom hodín/ročne. Vopred ďakujem za rady.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

gardenia Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či neviete niekto poradiť: Máme osobnú asistentku už 2 roky, ktorá ide študovať do Prahy od novembra. Ona by chcela robiť tú asistentku vždy, keď príde domov, hlavne cez letné prázdniny, alebo keď bude mať skúškové obdobie a bude doma. Takto by som ju nemusela odhlasovať z DÚ, ale čo na to povie ÚPSVAR? Je to prípustné? Medzitým by sa hodiny rozvrhli na ostatných asistentov. Je potrebné žiadať úrad o prerušenie OA? Tejto asistentke by sme samozrejme dali dodatok k zmluve, s príslušným počtom hodín/ročne. Vopred ďakujem za rady.
UPSVaR na to nepovie nič - zmluva platí ďalej.
ja napr dávam rozsah hodín do zmluv od - do ... , prípadne tam dám len mesačné maximum. keď teda má za niektorý mesiac nulu - tak aj tak je to OK - a nemusia sa ani dodatky robiť.
A tiež tam mám - že vykonávanie OA podľa potreby prijímateľa .... veď tie hodiny nemusíš všetky minúť (štát sa len poteší)
ešte doplním, že ak bola prihlásená v SP na DP (viac ako 140 hodín) a klesne jej rozsah - tak sa treba ísť odhlásiť !!! (RLFO- odhláška)
Naposledy upravil Katy a R : 03.10.12 at 12:35
0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Katy a R, ďakujem za bleskovú odpoveď, ale ešte by ma zaujímalo, či tá asistentka sa má ísť prihlásiť do ZP ako študentka, keď doteraz tam bola evidovaná ako osobná asistentka - v oboch prípadoch platí poistné štát ..... Nie je to jedno?
0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Dobrý večer, chcela by som tu napísať, ako sme dopadli v tej ZP našej asistentky-študentky: keby bola študentkou v SR, mohla by robiť OA, ale keďže ide do Prahy, tak nie. Nakoniec sme jej museli ukončiť činnosť, do ZP sme odovzdali Dohodu o ukončení OA a Potvrdenie o návšteve školy. Teda štát bude za ňu platiť zdravotné poistné ako za študentku. Samozrejme, že ju odhlásime aj na DÚ a vrátime kartičku s DIČO.
0 0
Luky753 Luky753

Luky753 je offline (nepripojený) Luky753

Dobrý deň prajem,chcem sa opýtať som bol od roku 2007 zamestnaní až do 1.12.2012 čiže 5rokov teraz som dal výpoveď viem že mam nárok na podporu lenže ja robím aj osobnú asistenciu v rozsahu 272hod od Novembra tohto roku čiže sa chcem opýtať či vôbec v takom prípade my tu podporu vôbec uznajú keď že mam prijem za osobnú asistenciu za odpoveď Vám vopred Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať