Zavrieť

Porady

Nadobudnutie tovaru a odpočet DPH

Dobrý deň.

Nadobudla som tovar z iného členského štátu (zamestnanec si kúpil nabíjačku v ČR) od platiteľa DPH. Doklad neobsahuje DPH, čo je správne. Musím si ho teda samozdaniť. Nakoľko nemám doklad o jeho premiestnení, nemám právo na uplatnenie DPH. To ma ani veľmi netrápi, lebo ide o 40,-. Mám však problém so zaúčtovaním.

Nadobudnutie: 501.0/211.0
povinnosť: 343.1/343.2
odvod DPH: 343.2/221.0

A čo s 343.1, kde sa mi vypáruje?

Ďakujem za pomoc a prajem pekný deň.
Usporiadat
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

...doklad o premiestnení???? Nestačí to vydokladovať spôsobom že keď bol na služobnej ceste, kúpil spotr.materiál....


a ak by si si teda už nemohla odpočítať tú DPH tak miesto 343.1 použi nejaký nedaňový nákladový účet
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

tiež sa pýtam... doklad o premiestnení??? Naši zamestnanci tiež v rámci pracovnej cesty nakupujú tovar v ČR a mám k tomu len faktúru.... samozdaním to a aj odpočítam zároveň.....
0 0
Petronela Petronela

Petronela je offline (nepripojený) Petronela

Doklad o premiestnení tovaru/ napr. my si necháme potvrdiť vyhlásenie odberateľa, že tovar bude dodaný do inej čl. krajiny/, musí doložiť ten, kto vystavuje faktúru bez DPH, v tomto prípade ČR. Tovar si samozdaníš , na jednej strane nárok na odpočet , na druhej strane povinnosť odviesť. V skutočnosti neodvádzaš nič.
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

Ja len postupujem podľa § 51: Uplatnenie práva na odpočítanie dane
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) má faktúru od dodávateľa,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Pre mňa môže byť dokladom o premiestnení tovaru aj dodací list s podpisom a pečiatkou odberateľa.
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

Ja mam iba doklad z registračnej pokladne bez DPH.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

betty

a na tom doklade nie je vaše IČ DPH?
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

Nie, nie je.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

U nás upravuje faktúry pri dodaní tovaru do iného členského štátu §72 kde sa píše vyslovene o vyhotovení fa s náležitosťami ako odberateľ, dodávateľ, IČá DPH a pod... nie je tam ani zmienka o tom že by sa faktúrou myslel aj bloček z ERP bez uvedenia údajov o odberateľovi...ako je to pri tuzemskom dodaní tovaru §71. Neviem síce ako znie český zákon ale my by sme pri opačnom príklade boli povinní vyhotoviť na tú nabíjačku faktúru s údajmi českého platiteľa dane...
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

A čo by si mi, Katty, poradila? Čo s tým mám robiť a ako to mám zaúčtovať. Kontakt na toho predávajúceho asi nezoženiem.

Ďakujem za pomoc.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Nezaoberať sa s DPH a dať to všetko do nákladov.
0 0
ricij ricij

ricij je offline (nepripojený) ricij

Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac
Presne tak, dať celú sumu tak ako je do daňovo uznaných nákladov (ak pravdaže to súvisí so zabezpečením príjmov, atď).
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

A ignorovať, že to je v podstate nadobudnutie tovaru z iného ČŠ?
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Ďalej to už Betty nerieš, veď ste vlastne kúpili lacnejšie, problém bude mať ten čech že neuviedol na doklad daň...vás nenájde pretože nemá vaše dáta a on predsa zodpovedá za vystavenie dokladov....
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

Takže to nemám zdaniť? Veď ide o nadobudnutie tovaru.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

tak vyšlo nám to tak že buď si pôjdeš ten doklad dať prerobiť alebo nie a strč to do nákladov tak ako to je....
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

Ďakujem a prajem pekný deň.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Síce ste to tu už uzavreli, ale predsa len: veď §72 hovorí, aké náležitosti má ma faktúra pri dodaní tovaru, t.j. zo SR do EÚ. NIKDE v zákone o DPH sa nehovorí o tom, aké náležitosti má mať doklad o nadobudnutí tovaru z EÚ! Takže ja by som to samozdanila a odpočítala si DPH.
0 0
betty betty

betty je offline (nepripojený) betty

Zdaniť by som to zdanila, ale nárok na odpočet nemám, pretože nespĺňam
§51 ods.1 písm.c.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

A keď máš bloček z ERP, tak tento nemôže slúžiť ako faktúra? Veď v našom zákone je aj blok z ERP považovaný za faktúru, či nie? Ja som teda po 1.5. v praxi bločky z EÚ nemala, iba riadne faktúry, ale by som povedala, že aj ten blok sa dá pokladať za faktúru, keď je od platiteľa. Síce u Teba je to smiešna suma, ale skôr ide o princíp.
Takže prečo podľa Teba nespĺňaš ten §, odst 1 c/ ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať