Zavrieť

Porady

Dedičské konanie - koľko sa platí

Ahojte, chcela by som sa opýtať, ak prebieha dedicske konanie, kolko sa plati? Nasla som niekde, ze vraj 0,2% z cistej hodnoty majetku, vraj ale max 165,50€, ale ako sa zistuje ta hodnota? Ak je to nehnutelnost, musim ja riesit znalca, alebo to riesi sud?
Dalej s akymi poplatkami pocitat inde?
+ po vysledku konania, kto nahlasi zmenu katastru?

Dakujem krasne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Urcite to nie je maximalne 165 eur, dana je len spodna hranica 23 eur.

    http://www.notar.sk/Not%C3%A1rskakom...%C3%A1rov.aspx

    Odmena uvedená v § 12 ods. 1 je
    z prvých 3 300 eur základu .......... 2 %,
    z presahujúcej sumy
    až do 16 500 eur základu .......... 1 %,
    z presahujúcej sumy
    až do 33 100 eur základu .......... 0,7 %,
    z presahujúcej sumy
    až do 99 500 eur základu .......... 0,4 %,
    z presahujúcej sumy
    až do 663 800 eur základu .......... 0,2 %,
    najmenej 23 eur. Suma nad 663 800 eur sa do základu nezapočítava.

    Na hodnote nehnutelnosti sa bud dohodnete alebo ju urci notar alebo si najdete znalca.
    S akymi inymi poplatkami ratat - to zavisi od toho, co sa dedi, kto dedi, co z toho este moze "vyskocit" . Plus DPH, sudny poplatok, ....
    http://poradna.hnonline.sk/otazka/sp...e#.VwSzJXpe__Q
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Zu_Zie Dakujem pekne toto mi velmi pomohlo
    dmc Pokial sa viete vsetci ucastnici dedicskeho konania dohodnut na hodnote - nepotrebujete ziadneho znalca
    Zu_Zie Okej, tak to urobime takto. Ale aj tak su tam este ostatne poplatky. Dufam, ze to uz nenavysia o nic ine
    bjuty smis a ešte samozrejme s hodnotou musí súhlasiť notár....
    Zu_Zie Otazkou este je, kolko si stanovit za byt, ked je to 2-izbovy byt v Bratislave, Starom meste ... hm
    Lenka298 My keď sme boli na dedickom, tak notár vymenoval všetok majetok po zosnulom, samozrejme aj bankove účty a pýtal sa nas na cenu ako by sme ohodnotili dom, auto, pozemok. Potom to všetko spočítal a keď povedal výslednú sumu, skoro nás vystrelo 750€
    Zu_Zie Noo ratame okolo 600€ ze by to malo byt cca
    ivka70 Pozrite si ponuky na inzertnych strankach takych bytov ...a podla toho sa zariadte .... nemozete sa dohodnut na polovici ceny , za ktoru sa take byty predavaju, lebo to neprejde u notara.
    bjuty smis čo najnižšie, čo prejde cez notára..
    Zu_Zie Uz som si aj urobila prieskum k cene, takze zhruba viem. Myslim, ze uz to zvladneme. Dakujem krasne
    Oliwa Notár nie je padnutý na hlavu, vie, po čom idú 2i byty v Starom meste, tak sa ho nesnažte podhodnotiť. Má informácie z prvej ruky - od realitiek, od súdnych znalcov, od dedičov... Vy idete na jedno dedičské, on ich má za sebou xy... Aby sa Vám nestalo, že v snahe "ušetriť" na notárovi budete musieť platiť ešte aj znalca...
    Mimochodom, poplatky sa nepočítajú z čistej, ale zo všeobecnej hodnoty...
    Zu_Zie Dakujem. Uz som pisala, ze som robila prieskum cien takych bytov, takze to zvladneme
      zbaliť

    Dedičské konanie - koľko sa platí

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.