Zavrieť

Porady

Odstúpenie predsedu spoločenstva

Dobrý deň. Dva roky som robil predsedu SVB. Dostalo sa mi akurát nadávok a ohovárania, tak som písomne oznámil každému členovi, že túto funkciu skladám. Samozrejme, že po mne ju nikto nechcel prebrať, keď zistili, čo to všetko obnáša, tak sme bez predsedu. Ako mám postupovať, aby som nefiguroval oficiálne na úradoch. Viem, že tam treba poslať nejakú prezenčku, lenže ja ju nemám. Jednoducho potrebujem na príslušné úrady oznámiť, že som to zložil. Prosím poraďte. Ďakujem
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Oznám to písomne. Voľnou formou. Do zvolenia nového predsedu zastupuje predsedu podpredseda, rada.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Tento stav nie je vlastne právne ošetrený.
SVB nemá predsedu (lebo si sa vzdal), ale v registri si stále zapísaný ako predseda. Takže právne si vždy štatutárom!!! V registri neurobia zmenu, pokiaľ nebude zvolený nový predseda.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

§ 7c zák. č,. 182/1993 Z.z.
(3) Predsedu odvoláva zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak je predseda odvolaný a nie je súčasne zvolený nový predseda, ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Citácia je pekná ale vždy trvám na tom, že je štatutárom - rozhodujúci je register. Súd iné zaujímať nebude. To mi v podstate tvrdili aj na súde, ktorý vykonáva zápis do registra.
Alebo má nietko iný podložený názor? Rád ho uvítam.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Na jeho mieste by mi to bolo jedno, čo je v registri. Či odstúpil, alebo ho odvolali, predsedom nie je. Oznámila by som to aj registru, ako napísala Elenka. Na rade sú vlastníci, aby si zvolili nového štatutára, alebo budú bez neho.

Čo má vlastne riešiť súd?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Mária27 Pozri príspevok
Na jeho mieste by mi to bolo jedno, čo je v registri. Či odstúpil, alebo ho odvolali, predsedom nie je. Oznámila by som to aj registru, ako napísala Elenka. Na rade sú vlastníci, aby si zvolili nového štatutára, alebo budú bez neho.

Čo má vlastne riešiť súd?
Presne tak. Zákon dodržal. Postup je štandardný. Nikto mu nemôže nič vyčítať,... Už len rada musí zvolať zhromaždenie a zvoliť predsedu SVB musia členovia SVB.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 27.03.08 at 06:41
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

sthruska Pozri príspevok
Citácia je pekná ale vždy trvám na tom, že je štatutárom - rozhodujúci je register. Súd iné zaujímať nebude. To mi v podstate tvrdili aj na súde, ktorý vykonáva zápis do registra.
Alebo má nietko iný podložený názor? Rád ho uvítam.
Inak, čo má súd spoločné s registrom spoločenstiev. Nemýliš si to? Správnym orgánom je predsa Krajský úrad, ktorý spoločenstvá zapisuje do registra a nie súd.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

peton Pozri príspevok
Inak, čo má súd spoločné s registrom spoločenstiev. Nemýliš si to? Správnym orgánom je predsa Krajský úrad, ktorý spoločenstvá zapisuje do registra a nie súd.
Treba opraviť po novom to sú Obvodné úrady, kde sa vedú registre SVB.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Máš pravdu, čosi sa mi aj marilo, že už je to na OÚ, ale nebol som si celkom istý. Ďakujem Ti za opravu Elenka, ostatným sa ospravedlňujem.
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Ja tvrdím len jednu vec. Právne ostáva predsedom. Aj keď odstúpenie ohlási na register (a ešte neviem kde inde), ten žiadnu zmenu v zápise neurobí. Ak by k niečomu došlo, tak som presvedčený, že na zodpovednosť budú brať toho, kto je zapísaný ako štatutár. Tu som mal na mysli súd.
//Treba opraviť po novom to sú Obvodné úrady, kde sa vedú registre SVB. - V mieste kde sídli krajský súd.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Na zodpovednosť budú brať tých, čo práve vykonávajú funkciu podľa zákona. To by mala byť zodpovednosť procesná, vecnú zodpovednosť za dom majú vlastníci.

(Aj keby zomrel by mal byť zodpovedný?)
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

//To by mala byť zodpovednosť procesná, ...
O takej som nevedel. Je to diskusné fórum (na vysokej úrovni) a tak si nejasné veci rád dám vysvetliť. Ďakujem.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

"(4) Predseda zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí."

Predseda zodpovedá za to čo urobil a nemal urobiť, alebo za to, čo neurobil a mal urobiť.

Keď ti však spadne na auto škridla zo strechy domu, zodpovedajú vlastníci.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Hlavne, že ja som robila zmenu predsedu na jednom SVB už v januári a na obvodnom úrade je to potvrdené, zaplatené - 400,-sk kolok /aj telefonicky som si overila, že všetko bolo správne podané, aj potvrdené/ avšak zmena v registri nebola doteraz vykonaná.

Ešte jeden postreh: kamaratka registrovala nové SVB minulý rok v júli. /500,-sk kolok/ Doteraz nie su uvedení v registri.Zaujímavý prístup úradníkov??
Naposledy upravil Halli : 27.03.08 at 08:59
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Slavica, čo je na tom zaujímavé? To je bohužiaľ ešte stále štandard.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

peton Pozri príspevok
Slavica, čo je na tom zaujímavé? To je bohužiaľ ešte stále štandard.
Máš pravdu.... štandard za neštandardné poplatky!
Nehovorím o tej buzerácií na uradoch a neustálych zmenách a prezákonovaným zakonom v SR.hanba.
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

V zmysle zákona č.311/2001 Z.z. v znení neskorších predpisov zákonník práce v zmysle § 226 sa uzatvára dohoda o vykonaní práce predsedu SVB.
Otázka: Podľa akého paragrafu sa zrušuje dohoda o vykonaní práce, alebo dáva výpoveď predseda SVB?
Ď.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

ebenova, zabudni na zákonník práce, predseda je zvolený "funkcionár" a nepotrebuje dohodu o vykonaní práce (okrem iného bola by v rozpore so zákonom), pozri § 5 o dani z príjmov ako sa zdaňujú jeho príjmy.
A bližšie info nájdeš v 182/93. Papa
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Tak som si dal vysvetliť čo je procesná zodpovednosť a podľa mňa nerieši danú situáciu.

Príklad: rada čosi urobí, čo sa vlastníkom nepáči. Nejde pritom o procesnú chybu. Budú žiadať náhradu škody. Zodpovednosť nesie predseda (nebavíme sa ak zodpovednosť preniesol na iného - to nie je diskutovaný prípad) lebo je štatutár. A štatutár je osoba podľa zápisu v registri. Tu sa procesná zodpovednosť nedá uplatniť. Ak to pôjde na súd, tak koho bude súd brať na zodpovednosť? Podľa mňa len a len predsedu. Ostatní vlastníci, včítane rady, nie sú preň "partneri".
Ospravedlňujem sa, že do toho stále rýpem, ale chcem mať v tom jasno.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Predseda odstúpil v zmysle zákona. Má písomné oznámenie o odstúpení. On predsa nemôže zato, že vlastníci nie sú schopní a uvedomiť si skutkovú podstatu vzniknutého stavu. Odstúpil a teda nie je právne zodpovedný zato čo sa stalo keď on odstúpil.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať