Zavrieť

Porady

Osobná asistencia a dôchodkové poistenie.

Dobrý deň. Chcela by som sa Vás opýtať ako je to s tým dôchodkovým poistením. Robím osobnú asistentku a som aj dôchodkovo poistená. V zmluve mám 145 h. na mesiac. A chcem vedieť keďže mi Pani ktorej robím asistentku ide znížiť hodiny či sa mi aj naďalej budú rátať roky do dôchodku aj keď budem mať v zmluve 135 hodín mesačne, pretože všade čítam na nete že sa mi nebudú počítať roky do dôchodku a Teta mi tvrdí že všade na úrade jej povedali, že aj tak sa mi budu počítať. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Osobná asistencia a dôchodkové poistenie

    Podstata a výkon osobnej asistencie; podmienky platenia dôchodkového poistenia osobným asistentom zo strany štátu

    Osobná asistencia je pomoc fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím. Osobnú asistenciu vykonáva osobný asistent, s ktorým fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím uzatvára zmluvu o výkone osobnej asistencie. Príspevok na osobnú asistenciu poskytujú príslušné úrady práce sociálnych vecí a rodiny.
    Za osobu vykonávajúcu osobnú asistenciu môže štát pri splnení všetkých podmienok stanovených zákonom o sociálnom poistení platiť poistné na dôchodkové poistenie. Obdobie výkonu osobnej asistencie sa jej v takom prípade započíta na dôchodkové účely.
    Štát platí poistné na dôchodkové poistenie za osobu, ktorá má podľa zmluvy o výkone asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím najmenej 140 hodín mesačne.
    Podobne ako v prípade poberateľov peňažného príspevku na opatrovanie sa na dôchodkové poistenie treba prihlásiť prostredníctvom Registračného listu fyzickej osoby v pobočke Sociálnej poisťovne v mieste trvalého bydliska.
    V Sociálnej poisťovni sa môže takto prihlásiť fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, v rozsahu najviac 12 rokov, ak nie je dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba (prípadne nie je už z iného dôvodu prihlásená ako občan, za ktorého platí štát), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila dôchodkový vek a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z výkonu osobnej asistencie.
    Osobný asistent sa súčasne preukáže prostredníctvom zmluvy o osobnej asistencii. V zmluve je potrebné uviesť hlavne počet hodín, v ktorých bude fyzická osoba vykonávať osobnú asistenciu.
    Dôchodkové poistenie zaniká dňom, od ktorého podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie sa osobná asistencia má vykonávať menej ako 140 hodín mesačne alebo dňom zániku zmluvy o výkone asistencie.

    Odhlásiť sa z tohto poistenia je od 1.1.2013 aj fyzická osoba, za ktorú platí štát z dôvodu výkonu osobnej asistencie, ak pracuje na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. (Takouto nie je Dohoda medzi osobným asistentom a užívateľom osobnej asistencie.)
    Z dôchodkového poistenia je potrebné sa odhlásiť v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne prostredníctvom Registračného listu fyzickej osoby.

    Zdroj : http://www.socpoist.sk/osobna-asiste...1%20asistencia

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Nebudeš dôchodkovo poistenou osobou pri asistencii 135 hod./mes.
    § 15 zák. 461/2003:


    (1) Povinne dôchodkovo poistení sú
    e) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorej sa poskytuje peňažný príspevok na opatrovanie podľa osobitného predpisu35) a fyzická osoba, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím najmenej 140 hodín mesačne podľa osobitného predpisu35a) v rozsahu najviac 12 rokov, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) až d), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila dôchodkový vek a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tohto opatrovania alebo výkonu osobnej asistencie; do obdobia 12 rokov dôchodkového poistenia sa započítava aj obdobie dôchodkového poistenia získané z dôvodu uvedeného v písmene d),
    Adii13199 Ďakujem, už len to vysvetliť Pani ktorej robím asistentku

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak je dôvodom to, že jej znížili počet hodín na OA - tak veru s tým nenarobíš nič, a ani ona. jednoducho poistená nebudeš.
    Ale zase ber to tak, že aj tak taká doba "poistenca štátu" z dôvodu OA nad 140 hod je obmedzená (aj pri opatrovaní napr .)
    - a na úrade jej to určite tak nepovedali
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Adii13199 Nie nieje len ide o to, že ona chce dať asistenciu aj na manžela a tvrdí,že aj keď budem mať tých pár hodín menej že aj tak sa mi budú rátať roky, ale ja som vravela že ak nie tak ja si hľadám inú robotu a ona vraj nechce druhú asistentku.
    Katy a R ona určite vie - že ako to je. - skús ju ukecať aspoň na rovných 140. Ale zase - nie je to nič svetoborné - to poistenie je len z min VZ (ja by som to nesilila). predpokladám, že si mladá kočka?
    Adii13199 Ano som mladá, ani ja stým nechcem súhlasiť pretože to potom akoby som nerobila ani, ešte aj neviem či by som si nemusela sama platiť poisťovňu.
    Katy a R pozri sa - ak sa to dá - uhraj na 140 hod. ale ak nie - netráp sa s dôchodkovým poistením (ktovie, či ešte bude existovať SP, keď budeš mať dôchodkový vek?). A aj tak by si to nemohla mať dlho (neviem, či už si nejaký ten rok OA) Príjem je to pekný aj pri 135 hodinách. a povinne si platiť nemusíš nič - ZP bude za teba aj naďalej platiť štát.
    Skôr by ťa malo trápiť - že stále nemáš nemocenské poistenie (ak by si uvažovala o materskej - žiadny nárok by zatiaľ nebol).
    samozrejme - robotu si hľadať môžeš
    Adii13199 Ďakujem. Čiže ak naďalej aj budem robiť OA (teraz rok a pol robím) ták by mi nepriznali matersku? Ja kým budem na materskej isto budem mať už inú robotu ale teraz som veľmi spokojná keďže nemusim dochadzať mam to blízko.
    Katy a R ako OA nie si nemocensky poistená ... no a pre nárok na materské je treba mať 270 dní poistenia (či už z PP, alebo ako povinne SZČO, alebo dobrovoľne..)
    Adii13199 A môžem niekde požiadať o to aby som si to nemocenské platila sama?
    veronikasad samotné dobrovolné nemocenské poistenie sa platiť nedá. Musíš sa prihlásiť na celý balík dobr.poistenia, vrátane dôch.poistenia, najmenej z min. vymeriavacieho základu - v SP na registračnom liste fyzickej osoby.
    Adii13199 Ahá tak ďakujem
      zbaliť

    Osobná asistencia a dôchodkové poistenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.