Zavrieť

Porady

Výpočet dávky v nezamestnanosti správny či nesprávny?

Ja osoba VS vzdelana mam po RD predĺženej 6 ročnej davku v nezamestnanosti skoro minimalnu !!!
Dostala som výpoveď/dohodou o skonceni PP/po 6 rokoch doma a pracovala som na dohodu o vykonani prace počas RD a to 122 dni so zarobkom cca 1000 eur spolu.
Dostala som 5 mesac.odstupne/plat 816 brutto/ + 7 dni som mala posunutu vypoved po skonceni RD kedze som cerpala zvysnu dovolenku.
SP mi vypocitala DvN sokujucu a to 220 eur/ mesacne!Zevraj mi ju pokazila dohoda.
Nezapocitali cele odstupne 5 mesacne ale len alikvot za 7 dni + prijem z dohod / pocet dni.
Je to prosim Vas spravne?Preco mi nezapocitali celu vysku odstupneho/ moj prijem tak isto ako i prijem z dohody/ ale len sumu,kt.bola odvedena do SP za 7 dni.
Dakujem odbornikom za vysvetlenie a Vas cas.
Iveta
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Skontroluj si na výplatnej páske vymeriavací základ pre odvod poistenia v nezamestnanosti. Určite tam nemáš celú výšku hrubej mzdy, ale len max. vymer.základ za 7 dní. (cca 960€)
    Vymeriavací základ sa počíta z príjmu z posledných 24 mesiacov a v tvojom prípade si si ho naozaj pokazila príjmom na dohodu. Ak by si na dohodu nebola pracovala, tvoj vymer.základ by bol max. aj dávka v nezam. v max. výške.
    Na aké obdobie bola uzatvorená dohoda ? Nie je totiž dôležité kolko dní si odpracovala, ale ako dlho trvala dohoda. To by si mala mať uvedené pri výpočte dávky v nezamestnanosti.
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    iwetta80 Vdaka Veronika,vsetko co pises mi je jasne.Vymeriavaci zaklad za 7 dni je tych 960 eur ako pises ale nechapem aj tak preco sa neberie cely prijem za dane obdobie ale len odvod a alikvot z celeho prijmu,keby totizto brali do uvahy cely prijem co som zarobila za 7 dni kedze je v tom i odstupne mala by som DvN cez 500 euri a to uz sa mi pozdava a nie blbu minimalnu davku ako niekto kto zarobil min,mzdu alebo matka ,kt.nepracovala zakonnou formou.....Ach tie nase zakony su neni pre ludi....
    Dohoda o vykonani prace mi trvala 4 mesiace co je tych 122 dni + 7 dni a to je podiel cim sa deli sucet prijmu za tych 24 mes.dozadu.
    Vzorec mi je jasny ale zohladnit by mali i novelu od 1.1.2014 zakona 461/2003 o soc,poist.kedy sa berie vyssi vymeriavaci zaklad,kt.sa porovnava so zakladom ked si matky na dohodu privyrabaju....a to sa v mojom pripade nestalo,podala som odvolanie,uvidim,ale spravodlivost na Slovensku neexistuje.....
    veronikasad Ivetka, max.mesačný VZ pre platenie PvN je 4120 a prepočítava sa na kal.dni trvania poist.v nezam., teda obdobia čerpania dovolenky. Počas RD si mala PvN prerušené, ale do dní pre posúdenie nároku na dávku v nezam.sa započítava. Pre teba bohužial, z dohody sa PvN platí, preto ti neberú VZ ani :
    1. z preplatenej dovolenky a odstupného - vtedy by si mala max.dávku v nezam.
    2. z príjmu pred nástupom na MD a RD
    ale
    3. zo súčtu VZ z príjmov z dohody a príjmu po skončení RD.
    iwetta80 Ved ale moj prijem po skonceni RD bol 4160,70 brutto a z toho prislusne odvody cize za 7 kalend.kni bolo do SP odvedene 961 eur z danej sumy.Ach nechapem tomu i po tvojej absolutnej snahe vysvetlit to nejakej inzinierke zdeptanej nastavenymi zakonmi a systemami.
    Dakujem ti za tvoj cas.
    Katy a R ivetka - musíš si spraviť priemer ... teraz už síce nič s tým nespravíš, ale tá dohoda ti znížila priemer - ten zárobok 1000 eur sa rozráta na celú dobu toho poistenia ..... hoď do excelu a skontroluj.
    z akých príjmov sa platí poistné, výška (aj maximálna)poistného, VZ (aj maximálny) sú dané zákonom o SP
    veronikasad Príslušné odvody na poistenie v nezam. boli len zo sumy 960€, nie 4160€ ako píšeš. Z tejto sumy si mala zrazené len zdravotné poistenie a daň, časť ktorej, ak nebudeš do konca roka pracovať, ti vrátia. Preto bol postup výpočtu taký, ako som napísala - v súlade so zákonom o soc.poistení. Škoda že si sa na Porade neinformovala pred uzatváraním dohody.
    iwetta80 Ďakujem pekne Veronika.Aj tak ma to neskutočne štve a určite sa už volieb zúčastňovať nebudem,lebo zase sa 1 obyčajný čestný človek poučil že zákony sú tu nie pre ľudí ale sú nastavené tak,aby to vyhovovalo istým skupinám ľudí,
    V každom prípade,ďakujem všetkým za vysvetlenia.
    avalik Iwetta80, v tlaci boli viackrat publikovane clanky, ze dohodou pocas RD si mozes pokazit PvN
    Ingrid Ondruskova ani ja s manželom už do volieb NEPOJDEME, lebo dnes prišlo manželovi-SZČO vyúčtovanie zdrav.poistenia za rok 2014, no skoro z toho exol....
    ivka70 Praveze by ste volit ist mali, aby taki, co sa tvaria ako socialna vlada ( ci socialna demokracia) a poto vyrabaju jeden nesocialny zakon za druhym, uz v dalsom volebnom obdobi sancu nedostali.
    Ingrid Ondruskova Pravda, pravda.......
    Katy a R Ingrid - veď počkaj, možno to bude len tá chyba, spôsobená "ľudským faktorom" na FS
    Ingrid Ondruskova Rada by som tomu uverila, výpočty sme skontrolovali, žiaľ všetko "sedí", dobre to vláda vymyslela, keď k zákl.dane za r.2014 sa automaticky pripočítavajú odvody do zdrav. a sociálky a táto suma potom tvorí VZ pre ďalšie výpočty /platí pre zdrav.poistenie/ a koeficient?? To radšej ani nekomentujem: z čísla 2 sa postupne znižuje na 1, toto všetko diametrálne zvyšuje predpísanú mesačnú platbu do zdravotky
    P.S.: vôbec si nemyslím, že manžel "královsky" ako SZČO zarába, ale pritom odvody sú "královské"!!!!
    Katy a R koeficient 1,486 má byť už konečný! - len či zase zmeny nebudú ??
    Ingrid Ondruskova Katy....moc tomu neverím.....vláda /a asi jedno ľavá či pravá/ má jedinú úlohu: zodrať národ z kože!!!
    iwetta80 Súhlasím s tebou Ingrid,to je jedno kto bude pri moci a zdroji....vždy to bude o tom istom....Múdri ľudia to už pochopili dávno a volieb sa nezúčastňujú už roky.A tak by mala byť prejavená nedôvera voči politikom a vládnutiu skorumpovanému,neísť voliť nikoho,venovať energiu sebe a nie niekomu,kto si to ničím nezaslúži.Lebo reči sa hovoria,chlieb sa je:-)
      zbaliť

    Výpočet dávky v nezamestnanosti správny či nesprávny?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.