Zavrieť

Porady

Ukončenie PP v strede mesiaca

Ak sa skončil PP zamestnanca napr.15.9., má zamestnanec v mzde nárok na celú (mesačnú) sumu odpočítateľnej položky? Ak je zamestnancom v malej firme, kedy sa mu má vyplatiť mzda (v por.podnikateľa som čítala, že v deň ukončenia PP, alebo po dohode so zamestnancom v deň určený na výplatu). Ak sa mu mzda vyplatí 15., kedy odovzdať mesačné výkazy do poisťovní?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Keď máš podpísané daňové vyhlásenie, za september môžeš uplatniť odpoč. položku na daň (polovicu v žiadnom prípade). Je už na zamestnancovi, aby u nového zamestnávateľa si neuplatňoval na ten istý mesiac dvakrát. Upozorni ho na to. Mesačné výkazy do poisťovní sa odovzdávajú v deň, ktorý je určený ako deň výplat, alebo ak nie je určený, tak do 30.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Donda
    .... kedy sa mu má vyplatiť mzda (v por.podnikateľa som čítala, že v deň ukončenia PP, alebo po dohode so zamestnancom v deň určený na výplatu). ....
    Vyplatenie mzdy - prax : posledný deň, kedy je zamestnanec v práci, obvyklý deň, kedy sa vyplácajú mzdy.
    Podľa ZP : najneskôr do konca ďalšieho mesiaca.

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    STRELEC
    Vyplatenie mzdy - prax : posledný deň, kedy je zamestnanec v práci, obvyklý deň, kedy sa vyplácajú mzdy.
    Podľa ZP : najneskôr do konca ďalšieho mesiaca.
    § 129 ods. 3 ZP hovorí: Pri skončení zamestnania vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia zamestnania, ak sa nedohodli inak.

    Donda je offline (nepripojený) Donda

    Donda
    Dobre som čítala? Za september nemá nárok na dovolenku? Prečo? Veď, keď má za rok nárok na 25 dní dovolenky, za mesiac sú to 2 dni, za pol mesiaca deň...V programe MRP som nahodila ukončenie PP 15.9. a program mi ukazoval ešte 6,5 dňa dovolenky, tak čo s tým? Nemal nárok na čerpanie za september?

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Donda
    Dobre som čítala? Za september nemá nárok na dovolenku? Prečo? Veď, keď má za rok nárok na 25 dní dovolenky, za mesiac sú to 2 dni, za pol mesiaca deň...V programe MRP som nahodila ukončenie PP 15.9. a program mi ukazoval ešte 6,5 dňa dovolenky, tak čo s tým? Nemal nárok na čerpanie za september?
    Je to podľa § 102 Zákonníka práce. Keďže už v roku 2005 odpracoval 60 dní, vzniká mu nárok na dovolenku za kalendárny rok. Pomerná časť dovolenky je 1/12 za každý celý odpracovaný mesiac. Keby neodpracoval v roku 60 dní, vznikol by mu nárok na dovolenku za odpracované dni podľa § 105 ZP 1/12 dovolenky za každých odpracovaných 22 dní. Ak pracoval od začiatku roka, nárok na dovolenku má: 25/12*8= 16,5 dňa.
    Naposledy upravil Zita4 : 15.09.05 at 10:26

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Donda
    Dobre som čítala? Za september nemá nárok na dovolenku? Prečo? Veď, keď má za rok nárok na 25 dní dovolenky, za mesiac sú to 2 dni, za pol mesiaca deň...V programe MRP som nahodila ukončenie PP 15.9. a program mi ukazoval ešte 6,5 dňa dovolenky, tak čo s tým? Nemal nárok na čerpanie za september?
    MRP to tak robí , nie je to vždy správne , treba si to prekontrolovať a ručne opraviť.

    Donda je offline (nepripojený) Donda

    Donda
    ...čo sa týka ešte tej odpočítateľnej čiastky- ak zamestnancovi vychádza za pol mesiaca hrubá mzda cca 3300,- Sk + 2800,- Sk zo sociálneho fondu za masáže t.j.6100,- Sk, čiže neplatí žiadnu daň? ...a odvody do poisťovní sa týkajú len hrubej mzdy. Už mám z toho guláš!!!!

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Donda
    ...čo sa týka ešte tej odpočítateľnej čiastky- ak zamestnancovi vychádza za pol mesiaca hrubá mzda cca 3300,- Sk + 2800,- Sk zo sociálneho fondu za masáže t.j.6100,- Sk, čiže neplatí žiadnu daň? ...a odvody do poisťovní sa týkajú len hrubej mzdy. Už mám z toho guláš!!!!
    ked mu nevychádza ani po príspevku zo SF základ dane, tak neplatí žiadnu daň.
    odovdy do poisťovní - tam sa zasa nezahrnuje 2800 zo SF

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    DanielaSĽ
    MRP to tak robí , nie je to vždy správne , treba si to prekontrolovať a ručne opraviť.
    Mozno to systém vypocítal správne, ale zamestnacec cerpal uzv priebehu roka 10 dní - potom ten zostatok 6,5 dna je v poriadku.

    MIS je offline (nepripojený) MIS

    MIS
    Zita4
    Je to podľa § 102 Zákonníka práce. Keďže už v roku 2005 odpracoval 60 dní, vzniká mu nárok na dovolenku za kalendárny rok. Pomerná časť dovolenky je 1/12 za každý celý odpracovaný mesiac. Keby neodpracoval v roku 60 dní, vznikol by mu nárok na dovolenku za odpracované dni podľa § 105 ZP 1/12 dovolenky za každých odpracovaných 22 dní. Ak pracoval od začiatku roka, nárok na dovolenku má: 25/12*8= 16,5 dňa.
    Priznám sa, aj môj zamestnanec ukončil PP v strede mesiaca, pracoval od začiatku roka a vyplatila som mu dovolenku. Tiež mám mzdy v MRP a tam to tak vypočítalo. Ale už som si kúpila OLYMP a ako vidím dobre som urobila.

    veronika1 je offline (nepripojený) veronika1

    veronika1
    Ako je to s VZ do ZP a SP? Ja mu vypočítam odvody zo mzdy ktorá mu vychádza. A čo nový zamestnávateľ tento mu bude rátať iba z rozdielu VZ.
    Vie mi niekto poradiť?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Ty mu vypočítaš odvody z VZ, ktorý Ti vychádza a nový zamestnávateľ mu vypočíta odvody z VZ, ktorý mu vypočíta on. VZ záleží od výšky hrubej mzdy a tá nemusí byť rovnaká u oboch zamestnávateľov. Pozor na odpočítateľnú položku.

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Ešte doplním, že aj keď robil u Vás len pol mesiaca, pozor na dodržania minimálnych VZ prislúchajúcich na počet dní, ktoré u Vás odrobil.
    Nový zamestnávateľ teba v tomto ohľade vôbec nemusí zaujímať.

    veronika1 je offline (nepripojený) veronika1

    veronika1
    Rozmýšľala som aj nad odpočítateľnou položkou. Mám to blbé pretože zamestnanec ukončil PP k 14.1.2007, vyhlásenie mi ešte nepodpísal no uvažujem nad tým, že sa dohodnene s novým zame-ľ, aby mu odpoč. položku za január urobil on. Nebude
    me trieštiť celý rok. Dúfam, že nerozmýšlam zle. Poraďte....

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    veronika1
    Potvrdí mi niekto moju úvahu?
    Tvoja úvaha je správna. Pokiaľ nepodpísal odpočítateľnú položku u Vás tak si ju uplatní u druhého zamestnávateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.