Zavrieť

Porady

Ukončenie rodičovskej dovolenky

Ahojte poraďáci,

chcela by som vás požiadať o radu v nasledovnej veci....
V jednej firme, pre ktorú spracovávam mzdy, mali zamestnankynu na rodičovskej dovolenke. Tá mala skončiť podľa mojich informácii 5.5.2005, t.j. 3 roky po narodení dieťaťa - aspoň tak tomu rozumiem podľa Zákonníka práce, §166, odst.2 "Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa." Teda ak tomu správne rozumiem, 6.5. mala nastúpiť do zamestnania? Pretože ona mala informáciu zo sociálnej poisťovne, že rodičovská dovolenka trvá do skončenia mesiaca, v ktorom dieťa dosiahlo vek 3 rokov, a teda že má nastúpiť až od 1.6. Zároveň k 31.5. končí pracovný pomer s ňou na základe dohody (§60 ZP) - to je myslím v poriadku. Tak ako je to vlastne s tým ukončením rodičovskej dovolenky? Vďaka za cenné rady.
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Rodičovská dovolenka trvá, tak ako píšeš, do 3 rokov po narodení dieťaťa, t.j. do 5.5.2005. Nárok na rodičovský príspevok má za celý máj, nekráti sa keď pracovníčka v priebehu mesiaca nastúpi do zamestnania - to mali na mysli asi na SP. Úkončenie PP je v poriadku.
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

Vďaka za radu...
To znamená že mala nastúpiť 6.5. do práce? Keďže nenastúpila, je možné to v rámci dobrých vzťahov vyriešiť nejakou dohodou medzi zamestnávateľom a ňou o tom, že nastúpiť nemusela? Alebo akým spôsobom je možné vyriešiť teraz spätne tie tri týždne, ktoré zrejme mala už pracovať ale nepracovala?
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

Ak by mala nevyčerpanú dovolenku ešte pred nástupom na MD a potom RD by bolo
jedno z riešení.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Ak jej pred nastupom na MD zostala dovolenka, bola povinna si ju vycerpat pred nastpom na RD, takze teraz ziadnu nema.
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

Podľa akého § bola povinná si čerpať dovolenku pred nástupom na MD?
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Nie pred nastupom na MD ale po skonceni MD a pred nastupom na RD.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Dakujem, Pepa, uz mam prvy suhlas, som nanho hrda:-))). Ale musim teda dodat, ze neviem, podla akeho paragrafu to bolo, ale donutili ma po skonceni MD vziat si jeden den dovolenky, ktory mi zostal spred nastupu na MD a kedze som mala prijem, kratili mi (to sa od 1.7. meni) rodicovsky prispevok za ten mesiac:-(((. Dajte si pozor na to, aj ked to uz plati ozaj len par dni.
0 0
Jura Jura

Jura je offline (nepripojený) Jura

Vyčerpanie dovolenky najneskôr do konca budúceho kalend. roka sa výnimiočne nevzťahuje na zamestnankyne /zamestnancov/, ktoré nemohli svoju dovolenku
v tomto období vyčerpať pre čerpanie rodič. dovolenky. ZP zakladá právnu povinnosť
zamestnávateľa poskytnúť nevyčerpanú dovolenku aj po skončení rodič. dovolenky.
0 0
Maňaska Maňaska

Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

Polyhistor-diletant
V rámci dobrých vzťahov by trebalo za tie tri týždne mať nejaký príjem. Pracovné voľno bez náhrady mzdy /v rámci zlých vzťahov absencia/ prerušilo nemocenské poistenie - a trebalo to nahlásiť.
Možno si zamestnankyňa zaslúži jednorázovú odmenu v podobe preplatenia aspoň minimálneho mzdového nároku za tieto dni.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Je to mozne, ale ja som ziadala o RD do 3 rokov veku dietata a tak predpokladali, ze sa ani do konca este dalsieho roka nevratim.
Ale velmi ma zaujima to, co tvrdis, kamoske, ktora si ju na moju radu dovolenku po skonceni MD a pred nastupom na RD nevybrala, budu jej tie dni dovolenky, co jej zostali musiet uznat po navrate z RD?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

ALA 13, súhlas beriem späť. Sorry.
par. 112 ZP - zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie počas ktorého je zamestnanec na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke.
par. 113 ZP - ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne mu zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení rodičovskej dovolenky.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Odkedy to plati? Je mozne, ze v roku 2003 to neplatilo?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

ala13
Odkedy to plati? Je mozne, ze v roku 2003 to neplatilo?
Určite to platilo aj v roku 2003.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Tak potom ma v praci poriadne nastvali, kedze ma donutili si tu dovolenku na prelome MD/RD vybrat a tym mi znizili pridavok. A nevies ci si to kamoska moze teda narokovat po navrate z RD automaticky, ci ma o to ziadat?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

ala13
Tak potom ma v praci poriadne nastvali, kedze ma donutili si tu dovolenku na prelome MD/RD vybrat a tym mi znizili pridavok. A nevies ci si to kamoska moze teda narokovat po navrate z RD automaticky, ci ma o to ziadat?
Nech si o ňu požiada. Nespoliehala by som sa na to, že by to zamestnávateľ urobil automaticky /česť výnimkám/.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Erika, dakujem.
0 0
PEPO2 PEPO2

PEPO2 je offline (nepripojený) PEPO2

som normálna
20. 11. 2005 ukončím rodičovskú dovolenku. 21. 11. sa idem zaevidovať na úrad práce. Prosím Vás, vie mi niekto poradiť, akú mzdu budem dostávať z úradu práce a či sa dá popri tom aj privyrábať ?
0 0
kikoza kikoza

kikoza je offline (nepripojený) kikoza

Z úradu práce mzdu nemôžeš dostávať.Dostaneš jedine podporu v nezamestnanosti, prípadne sociálne dávky, ak Ti nepatrí podpora. Privyrábať sa dá, len nemôžeš zarobiť viac ako 1/2 min.mzdy.Ale to si prever, lebo to neviem presne a nechcem Ťa pomýliť.
0 0
PEPO2 PEPO2

PEPO2 je offline (nepripojený) PEPO2

som normálna
Akoľko činí tá podpora v nezemestnanosti ?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
PEPO2
Akoľko činí tá podpora v nezemestnanosti ?
Môžeš napísať bližšie podrobnosti, kde si predtým robila ( presne od - do ), kedy si ukončila pracovný pomer, prípadne aká bola tvoja mzda za posledné 4 roky, potom napíšem podrobnosti, teraz mám naponáhlo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať