Zavrieť

Porady

Nedoplatok a výška penále

Môj problém opíšem asi takto : K 31.07.2010 mi vznikol na byte nedoplatok vo výške 287,37 Eura. SVB mi poslalo 28.8.2010 upomienku s textom .... Nedoplatok podľa predpisov : 287,37 Eura, PENÁLE : 75,05 Eura a poštovné : 1,00 Eura...... SPOLU : 363,42 Eura. chcem sa opýtať podľa akého zákona vypočítalo SVB penále, lebo mne sa zdajú neúmerne vysoké a či mám tieto penále aj zaplatiť alebo ako ďalej. Ďakujem za odpovede. Zuzana.
Naposledy upravil Dav : 01.09.10 at 13:43
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

O aký nedoplatok ide - vyúčtovanie služieb za rok 2008 alebo 2009 ?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
pokerman pokerman

pokerman je offline (nepripojený) pokerman

je to nedoplatok za mesiac jún vo výške 111.26 Eura a mesiac júl 2010 vo výške 176,11 Eura
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Podľa zákona si ho dostala s dvojmesačným omeškaním. Malo byť k 31. 5. 2010. A za čo sú tie penále? Minimálne pätnásť dní je splatná doba. Ako ti to vysvetlil Predseda SVB? Čo deň, to pomaly šesť Euro.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

pokerman Pozri príspevok
je to nedoplatok za mesiac jún a mesiac júl 2010
Ty si nezaplatila za jún, júl? A dôvod?
0 0
pokerman pokerman

pokerman je offline (nepripojený) pokerman

nezaplatila moja matka a mne len teraz povedala v čom je problém .... ja to musím zaplatiť ale sa mi zdajú vysoké tie penále
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Treba si prečítať zmluvu o SVB, tam by mala byť uvedená sankcia, výška penálov na deň. Ale, predseda SVB by mal zdôvodniť výšku penálov na základe čoho ich napočítal, prípadne učtovníčka SVB.
3 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

V prvom rade by ma zaujímalo, keďže nejde o vyúčtovanie ale o zálohové predpisy, prečo je medzi nimi taký markantný rozdiel. Predpokladám však, že vznikol z dôvodu vysokého nedoplatku na službách za rok 2009 a až od 01.07. sa vytvárali nové predpisy.
V každom prípade, čím skôr zaplať neuhradené zálohy a o výške sankcie sa bav s predsedom alebo účtovníčkou až po zistení informácií zo zmluvy o spoločenstve, resp. stanov, prípadne z uznesení. Každopádne sankciu v tejto výške by som neplatil. Je nezákonný.
0 0
pokerman pokerman

pokerman je offline (nepripojený) pokerman

Zálohové platby sa u nás menili v tomto roku už dva krát a to nasledovne : január 2010 - 182,43 Eura, február 2010 - 164,99 Eura a od marca 2010 - 176,11 Eura. V máji 2010 bol preplatok 240,02 Eura ale od tohoto dátumu nebolo platené a SVB použilo tento preplatok na dorovnanie ,ale od júna 2010 sa nezaplatila platba ..... za jún 2010 chýbalo po preplatku doplatiť 111,26 a za júl 2010 to bolo 176,11 Eura. Ohladne tej sankcie tiež sa mi to zdá neprimerané, ale čo viem zo schôdze SVB tak tam žiadna presná výška sankcie nebola uvedená.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Nuž najlepšie bude navštíviť pána predsedu a najmä v kľude sa popýtať o čo ide. Niet viac čo poradiť. Daj vedieť ako si dopadla.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Neviem čo máte v Zmluve, aké zmluvné pokuty, ale toto je trocha veľa. Ja by som za primerané tipoval bez dôkladného rátania tak okolo 20 €. Teda za každý deň deň omeškania 0,17€ a potom úrok z omeškania cca 9% p.a. za uvedené dni do 28.8. Treba sa spýtať, ako už bolo vyššie povedané.
Naposledy upravil svojar : 01.09.10 at 17:20
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

V zmysle § 10 zákona č. 182/1993 Z. z. majú byť sankcie zakotvené v Zmluve o spoločenstve.
Novela Nariadenie vlády platné od 01.07.2010 č. 287/2010 Z. z.
určuje maximálne hranice sankcií za omeškanie spotrebiteľa. Tie tvoje penále sú strašne vysoké. Pozri si výšku sankcií vo vašej Zmluve o spoločenstve a porovnaj s výškou v horeuvedenom Nariadení vlády. Pred súdom by táto výška neobstála.
0 0
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
Vypocet by mal samozrejme podliehat dojednanym pravidlam, ale ak su porusene...
Ak bol vcas neplatic upozorneny a neragoval sory
Je to jediny sposob ako sa stane NEvyhodne NEplatit.
Poznam pripad kde vlastnik plati dlhorocne za cely rok jednou platbou, samozrejme ale na konci roka. Ide o cloveka zo zoznamu prvej 100-ky naj... obyvatelov SR.
V minulosti, pri sankcii 0,01% za den omeskania celkom vyhodna pozicka.
Je to normalne ???
Naposledy upravil felix1 : 02.09.10 at 19:44
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Sankcie áno, ale primerané a odpovedajúce zákonom a nie úžera.
v súčasnosti - sankčná pokuta cca 0,17 € za deň a k tomu úrok z omeškania - základná úr. sadzba ECB = v súčasnosti 1% p.a. zvýšená o 8 percentuálnych bodov , teda 9% p.a. za omeškané dny.
Samozrejme musia to mať v Zmluve.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pokerman Pozri príspevok
Zálohové platby sa u nás menili v tomto roku už dva krát a to nasledovne : január 2010 - 182,43 Eura, február 2010 - 164,99 Eura a od marca 2010 - 176,11 Eura. V máji 2010 bol preplatok 240,02 Eura ale od tohoto dátumu nebolo platené a SVB použilo tento preplatok na dorovnanie ,ale od júna 2010 sa nezaplatila platba ..... za jún 2010 chýbalo po preplatku doplatiť 111,26 a za júl 2010 to bolo 176,11 Eura. Ohladne tej sankcie tiež sa mi to zdá neprimerané, ale čo viem zo schôdze SVB tak tam žiadna presná výška sankcie nebola uvedená.
Chýbajúce platby za jún a júl boli doplatené ?
Ak ano, skús požiadať o odpustenie penále (treba zdôvodniť prečo neboli zálohy zaplatené včas).
0 0
pokerman pokerman

pokerman je offline (nepripojený) pokerman

Chýbajúce platby už boli doplatené, toto je už na priadku ale prdseda spoločenstva nechce odpustit penále: vraj nemoze lebo by porusil zakon, od vcerajska studujem ten zakon § 10 zákona č. 182/1993 Z. z , ale nikde som nenasla zmienku o tom ze v zmluve o spolocenstve ma byt uvedena vyska sankcii a penale a studovala som aj toto Nariadenie vlády platné od 01.07.2010 č. 287/2010 Z. z. ktore sa malo tykat bytov ale asi toto bola chybna informacia
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Nemám osobnú skúsenosť v tejto oblasti, žiadosť o odpustenie penálov pošli písomne. Ak išlo o ojedinelý prípad (v ostatných mesiacoch sa zálohy platia načas), penále by som zatial neplatila.
0 0
pokerman pokerman

pokerman je offline (nepripojený) pokerman

Ono je prave problem v tom ze platby boli uhradzane nepravidelne, ale doteraz neboli uctovane penale a vlastne od juna 2010 tam vznikol aj ten nedoplatok za mesiace jun a jul ale predseda mi povedal, ze penale sa uctuju aj za neuhradene platby v priebehu roka 2010 spatne.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

pokerman Pozri príspevok
Ono je prave problem v tom ze platby boli uhradzane nepravidelne, ale doteraz neboli uctovane penale a vlastne od juna 2010 tam vznikol aj ten nedoplatok za mesiace jun a jul ale predseda mi povedal, ze penale sa uctuju aj za neuhradene platby v priebehu roka 2010 spatne.
Zober si do ruky zmluvu o výkone správy alebo zmluvu o spoločenstve a tam si vyhľadaj stať o platbách a penáloch za omeškanie. Ak boli dohodnuté sankcie pre neplatičov, tak tam by mal byť uvedený spôsob výpočtu aj výška sankcií.

Záleží len na vlastníkoch, ako sa dohodnú - či budú voči neplatičom uplatňovať za nedoplatky (alebo neskoré platby) úroky z omeškania alebo nie. Napr. náš správca sankčné úroky za omeškané zálohové predpisy nevyrubuje, ale ak niekto nedoplatí nedoplatok z vyúčtovania, tak tam mu už nabiehajú úroky z omeškania. Zákon to neprikazuje ani nezakazuje účtovať úroky z omeškania.

Ak to nenájdeš v zmluve, nech ti predseda, či kto to je, preukáže, z čoho vychádzal pri výpočte tých sankčných úrokov. V opačnom prípade ich neplať.
1 0
globalpartner globalpartner

globalpartner je offline (nepripojený) globalpartner

Chobot Pozri príspevok
Zober si do ruky zmluvu o výkone správy alebo zmluvu o spoločenstve a tam si vyhľadaj stať o platbách a penáloch za omeškanie. Ak boli dohodnuté sankcie pre neplatičov, tak tam by mal byť uvedený spôsob výpočtu aj výška sankcií.

Záleží len na vlastníkoch, ako sa dohodnú - či budú voči neplatičom uplatňovať za nedoplatky (alebo neskoré platby) úroky z omeškania alebo nie. Napr. náš správca sankčné úroky za omeškané zálohové predpisy nevyrubuje, ale ak niekto nedoplatí nedoplatok z vyúčtovania, tak tam mu už nabiehajú úroky z omeškania. Zákon to neprikazuje ani nezakazuje účtovať úroky z omeškania.

Ak to nenájdeš v zmluve, nech ti predseda, či kto to je, preukáže, z čoho vychádzal pri výpočte tých sankčných úrokov. V opačnom prípade ich neplať.
Existujú dokonca judikáty, podľa ktorých nezaplatenie preddavkov v termíne je len fiktívny dlh. Dlhom sa stáva až neuhradenie nedoplatku z ročného zúčtovania.
Podľa týchto judikátov sa na tieto prípady nedá aplikovať Nariadenie vlády najnovšie 287/2010 Z.z. o výške úrokov z penažného dlhu.

Iné to je ak v zmluve o SVB alebo výkone správy je poplatok z omeškania za nezaplatený preddavok stanovený ako zmluvná pokuta.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

globalpartner Pozri príspevok
Existujú dokonca judikáty, podľa ktorých nezaplatenie preddavkov v termíne je len fiktívny dlh. Dlhom sa stáva až neuhradenie nedoplatku z ročného zúčtovania.
Podľa týchto judikátov sa na tieto prípady nedá aplikovať Nariadenie vlády najnovšie 287/2010 Z.z. o výške úrokov z penažného dlhu.

Iné to je ak v zmluve o SVB alebo výkone správy je poplatok z omeškania za nezaplatený preddavok stanovený ako zmluvná pokuta.
Hej, v tom máš pravdu. Napr. ak má niekto dlh na zálohových predpisoch, tak tento dlh nie je možné vymáhať súdnou cestou či cez exekútora. Až neuhradený nedoplatok z vyúčtovania je možné dať na súd.

ALe ako tiež uvádzaš, SVB sa môže dohodnúť na pokutovaní takýchto nespratníkov, na ktorých sa potom musia skladať ostatní vlastníci.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať