Zavrieť

Porady

zateplenie bytovky a zdravie

bývam v 8-poschodovom paneláku. všetky paneláky dookola sú zateplené, len u nás sa ľudia nevedia dohodnúť. niektorí tvrdia - asi dvaja z 90 -, že to nie je zdravé, že panel potrebuje " dýchať", že spolu s plastovými oknami, si tak požičiame v banke na drahé plesne a choroby. neviem, sa rozhodnúť , ako mám hlasovať. môže to byť naozaj zdraviu škodlivé? aký máte na to názor?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

    Ľubomír
    Keď sa dodržia všetké technologické podmienky, tak nehrozí žiadna katastrófa. Treba vybrať kvalitný projekt. Všetko je potom OK. My máme zateplenú bytovku asi 4 roky a žiadne plesne sa neobjavili. Skôr som mal problémy predtým, pretože jeden roh bytu bol krajný, a tam sa mi v zime tvorili plesne. Musel som to vysušovať teplovzdušným ventilátorom tak dvakrát týždenne. Zateplením sa rosný bod"vytiahol" mimo byt a odvtedy je to všetko také aké má byť. Moja skúsennosť hovorí. Zatepliť.

    petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

    petermikuláš
    no ja by som to zas tak jednoznačne iba pozitívne nevidel, samozrejme netreba nič dramatizovať, ale dôležité je nič nepodceniť. Ako Vám tu písali vyššie, treba kvalitný projekt, potom vybrať materiál a hlavne a to je podľa mňa najdôležitejšie- je to ako Vám to "majstri" nakoniec urobia. Či to odfušujú alebo nie. Či im to x - krát zatečie od dažďov alebo to budú chrániť prekrytím zhora. Ja som videl paneláky zateplené a pekne plesnivejúce. Ale podľa mňa je to len o kvalite zhotovenia. Skôr by som sa na Vašom mieste zameral na výber správnej partie robotníkov, ktorí to budú robiť - referencie, pozrieť si ich diela, a znova referencie. Ja by som to nedal hoci komu robiť ktor Vám povie, že v pohode, my Vám to zateplíme.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Sú také prípady a je ich vidieť po celom Slovensku a aj po Česku,

    že bytový dom je zateplený len čiastočne

    ak je tomu tak z rozumnych dovodov napr. že nie je zateplená južná stena kvoli tomu aby ju prehrievalo slnko
    tak je to viac-menej v poriadku

    Ak však je bytovka zateplená len z polovice tak je to kvoli tomu,že majitelia bytov sa nevedeli dohodnuť

    Aj vedĺajšia bytovka pri bytovke kde bývam je takto urobená

    3 vchody sú zateplené a 1 vchod ostal nezateplený avšak je to farebne tak urobené aby to nebolo vidno.

    Teda možnosti sú všelijaké a vonkajší plášť bytovky rozhodne NEMUSÍ BYŤ ZATEPLENÝ komplet celý zo všetkých strán.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    nina1671 Pozri príspevok
    bývam v 8-poschodovom paneláku. všetky paneláky dookola sú zateplené, len u nás sa ľudia nevedia dohodnúť. niektorí tvrdia - asi dvaja z 90 -, že to nie je zdravé, že panel potrebuje " dýchať", že spolu s plastovými oknami, si tak požičiame v banke na drahé plesne a choroby. neviem, sa rozhodnúť , ako mám hlasovať. môže to byť naozaj zdraviu škodlivé? aký máte na to názor?
    Boli také prípady , že po výmene okien za plastové a zateplení fasady začalo v dome plesnieť ,

    ale jednalo sa o RODINNÝ DOM, nie o panelák.

    V paneláku-bytovke sa to nestáva a to z toho dovodu , že v paneláku je nutene vetranie
    /obeh vzduchu/ cez šachty vedenia zvislých potrubných rozvodov + cez vnutorné chodby paneláku,
    ktoré su prepojené vyťahovou šachtou alebo schodišťom.
    osky presne tak,kde su nevetrane miestnosti,plesnie.inak nie,je logicke,ze doma treba vetrat,je to predsa prirodzene...

    nina1671 je offline (nepripojený) nina1671

    nina1671
    zatepliť sa musí celá bytovka, v žiadnom prípade nie len jej časti, ale môže to vyvolať nejaké nezdravé prostredie?
    Indeed prečo si to myslíš ?

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Naozaj je nutné zatepľovať, veď sa globálne otepľuje. Ja mám celú zimu vypnuté kúrenie, regulátor som ani nepootočila....
    osky to si neviem predstavit,ved by som zamrzla.tento rok boli aj mrazy pod minus 20...

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    hubatá Pozri príspevok
    Naozaj je nutné zatepľovať, veď sa globálne otepľuje. Ja mám celú zimu vypnuté kúrenie, regulátor som ani nepootočila....
    Ak bývaš v "strednom" byte , ktorý je zo všetkých strán obklopený susediacimi bytmi...

    Majitelia rohových bytov majú INÉ skúsenosti.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Doporučujem, či vlastne ODPORÚČAM si znova pozorne prečítať moj prispevok vyššie

    prispevok #3
    Indeed To Ti ja nepoviem, čo s Tvojimi detmi, tému si založila o zatepĺovaní, tak odpovedáme v tomto zmysle , ake bolo zadanie témy.

    osky je offline (nepripojený) osky

    osky
    my tiez nemame zateplene a ideme to robit v juni.mame v kupelni v rohu vkuse plesen,dufam ze sa to tym vyriesi,pretoze naozaj,ked v zime vymrzne mur zvonku a vnutri navlhne od vody,neda sa to ani vysusit ani vyvetrat...jednoducho-plesen.malujeme kazdy rok al s protiplesnovmi prisadami ale nepomaha to,treba to vyriesit inak...

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Zateplením paneláku sa zvýši vnútorná vlkosť.To môže vyvolať vznik pliesní.Zateplením sa znižuje životnosť paneláku.Betón má nižšiu paropriepustnosť ako polystyrén.Ale večšina panelákov nemá obvodové steny z betonu.Paneláky vetrajú hlavne cez okná, odhadnem to na 95%.

    lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

    lujza.j
    u nás v byte po určitom čase od zateplenia sa odula farba na plafone v chodbe a v kúpeľni v kuchyni stena, ale zato tento rok som velmi málo kúrila. byt máme v strede.
    Indeed asi aj vekom, by som povedal..

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    220870 Pozri príspevok
    Zateplením paneláku sa zvýši vnútorná vlkosť.To môže vyvolať vznik pliesní.Zateplením sa znižuje životnosť paneláku.Betón má nižšiu paropriepustnosť ako polystyrén.Ale večšina panelákov nemá obvodové steny z betonu.Paneláky vetrajú hlavne cez okná, odhadnem to na 95%.
    Myslíš na paneláky sovietskeho typu, čo bolo montované na konci 70-tych rokov 20.storočia,
    su skladané z akýchsi sivých panelov , ale rozhodne ich nie je väčšina.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.