Zavrieť

Porady

zateplenie bytovky

ahoj,

mame 8 posch.bytovku dva vchody z toho v jednom mame svoje vlastne vzkurovanie kazdy byt a druhy vchod spolocny kotol.Som rad ze mame svoj kotol uz len z dovodu nezavislosti ale uz aj co sa tyka platieb.Rozhodli sme sa zateplit susedom a bocnu stenu a taktiez pivnicne priestory som v strednom byte a suhlasim s tym z hladiska solidarity aj ked sa citim svojim sposobom vlastne znevyhodneny lebo moj byt nema problemy a snazime sa setrit ale nie za kazdu cenu.Nesuhlasim vsak s tym aby sa zateplovali ostatne steny ja som spokojny a nemam problem.Pricom niektorí susedia nemaju este vymenene ani okna ani radiatory maju stare plechace.Otazka je ci ma k tomu moze niekto nutit kedue tu sa uz nejedna o spolocne priestory ako to bolo s bocnou stenou alebo pivnicou podotykam ze mame svoje vykurovanie kazdy byt.Lebo mam pocit ze niektorí vycuranci miesto toho aby si vyriesili okna ako aj radiatory najprv chcu sa zviest na ukor ostatných typom vezme sa uver splacat budeme vsetci a ja si okna menit nebudem vsak budem mat teplejsie aj tak.poradi niekto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Julian je offline (nepripojený) Julian

    Julian
    ondras Pozri príspevok
    ahoj,

    mame 8 posch.bytovku dva vchody z toho v jednom mame svoje vlastne vzkurovanie kazdy byt a druhy vchod spolocny kotol.Som rad ze mame svoj kotol uz len z dovodu nezavislosti ale uz aj co sa tyka platieb.Rozhodli sme sa zateplit susedom a bocnu stenu a taktiez pivnicne priestory som v strednom byte a suhlasim s tym z hladiska solidarity aj ked sa citim svojim sposobom vlastne znevyhodneny lebo moj byt nema problemy a snazime sa setrit ale nie za kazdu cenu.Nesuhlasim vsak s tym aby sa zateplovali ostatne steny ja som spokojny a nemam problem.Pricom niektorí susedia nemaju este vymenene ani okna ani radiatory maju stare plechace.Otazka je ci ma k tomu moze niekto nutit kedue tu sa uz nejedna o spolocne priestory ako to bolo s bocnou stenou alebo pivnicou podotykam ze mame svoje vykurovanie kazdy byt.Lebo mam pocit ze niektorí vycuranci miesto toho aby si vyriesili okna ako aj radiatory najprv chcu sa zviest na ukor ostatných typom vezme sa uver splacat budeme vsetci a ja si okna menit nebudem vsak budem mat teplejsie aj tak.poradi niekto?
    -Ak sa pýtaš či Ťa možu prinutiť zateplovať dom tak odpoveď je že áno. Možu Ťa prehlasovať.
    -Ak radiátor netečie tak je jedno aký má kto radiátor (nový radiátor mu spotrebu tepla neovplyvni- ak bude mať rovnaký výkon).
    -Tak isto ak cez staré drevené okná nefučí a dobre tesnia, tak to nie je až taký veľký problém.
    - Ten Tvoj príspevok je ale troška kostrbatý.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ondras Pozri príspevok
    ahoj,

    mame 8 posch.bytovku dva vchody z toho v jednom mame svoje vlastne vzkurovanie kazdy byt a druhy vchod spolocny kotol.Som rad ze mame svoj kotol uz len z dovodu nezavislosti ale uz aj co sa tyka platieb.Rozhodli sme sa zateplit susedom a bocnu stenu a taktiez pivnicne priestory som v strednom byte a suhlasim s tym z hladiska solidarity aj ked sa citim svojim sposobom vlastne znevyhodneny lebo moj byt nema problemy a snazime sa setrit ale nie za kazdu cenu.Nesuhlasim vsak s tym aby sa zateplovali ostatne steny ja som spokojny a nemam problem.Pricom niektorí susedia nemaju este vymenene ani okna ani radiatory maju stare plechace.Otazka je ci ma k tomu moze niekto nutit kedue tu sa uz nejedna o spolocne priestory ako to bolo s bocnou stenou alebo pivnicou podotykam ze mame svoje vykurovanie kazdy byt.Lebo mam pocit ze niektorí vycuranci miesto toho aby si vyriesili okna ako aj radiatory najprv chcu sa zviest na ukor ostatných typom vezme sa uver splacat budeme vsetci a ja si okna menit nebudem vsak budem mat teplejsie aj tak.poradi niekto?
    Najprv ti musím povedať, že píšeš strašne neprehľadne. Skús oddeľovať odseky od seba, aby bolo vidno, ktorá časť textu ku čomu patrí, lebo inak text stráca na prehľadnosti.

    Ďalej ti musím vytknúť Tvoj prístup k spoločnému majetku. Správaš sa typicky egoisticky - moje je toto a ostatné ma nezaujíma. Uvedom si, že ti patria všetky spoločné časti bytového domu, nielen tie, ktoré sú bezprostredne pri Tvojom byte. Teda ty si majiteľom všetkých 4 obvodových stien a strechy, ako aj základov atď.

    Tiež si uvedom, že Ty síce problémy s vykurovaním nemáš, ale nie preto, lebo máš vlastný kotol, ale preto, lebo si v strednom byte a teba vykurujú susedia. Keby on vypli v zime kúrenie, potom by si len videl aké ťažké je vykúriť rohový byt. Preto samostatné kúrenie pre každý byt individuálne tiež nie je spravodlívé riešenie. Jedine keby bol každý byt dokonale tepelne odizolovaný od ostatných. Potom by si mohol povedať, že máš nižšie náklady na vykurovanie, lebo dokážeš šetriť. Ale kým ťa vykurujú susedia, mal by si im ty prispievať na vykurovanie.

    Takže keď zateplujete, nezateplujete len susedom, ale všetkým v dome. Je to aj tvoj majetok.

    Jediné s čím v tvojom príspevku súhlasím, je, že pred zateplením by si všetci mali vymeniť okná (pokiaľ to sú tie kalsické panelákové, cez ktoré prefukuje). Predpokladám, že nemajú drevené eurookná. Výmenou okien sa zvýši vnútorná teplota o niekoľko stupňov, viem to z vlastnej skúsenosti. Tie radiátory je otázne, ale to už popísal Julian.
    Naposledy upravil Chobot : 22.06.07 at 08:16

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Práve sme dokončili zateplenie domu. Zobrali sme na to úver a všetci vlastníci bytov založili svoje byty v prospech spoločenstva pre prípad, že niekto prestane splácať úver.
    Jednoducho dom je spoločný a spoločne sa oň aj musíte starať. Ak tečie strecha, opravu musí zaplatiť aj ten, čo býva na prízemí.
    Vlastné kúrenie v byte je fajn vec, ale nie v paneláku, ktorý na to nebol projektovaný. Dom bol pôvodne navrhnutý ako jedno vykurovacie teleso a byty nie sú navzájom tepelne izolované. Ak sa sused rozhodne nekúriť, tvoja spotreba sa môže zvýšiť až o 20 % a on má zaručené, že mu v byte nebude mrznúť. Keďže si v strede, máš výhodu - otázka je, či aj zaslúženú.
    Na zateplenie domu potrebujete stavebné povolenie a k stavebnému povoleniu projekt. Projekt rieši dom ako celok a komplexne - to znamená, že ak budete zatepľovať, tak sa bude musieť vyriešiť všetko - strecha, OKNÁ, pivnice. Inak zateplenie nemá zmysel.

    Takže si nikto nebude vyberať, či chce alebo nechce nové okná!!

    Žijete pod jednou strechou a ste ako jedna rodina. Ak chcete mať prospech, musíte sa oň snažiť všetci a nie zazerať, čo má alebo nemá sused. Mnohým problémom predídete dobrou zmluvou a ľudskou slušnosťou.
    Elena Navrátilová
    Jeden dom, jeden celok. Jeden veľký dom. Ibaže nie rodinný ale panelový... Aj tu je ďalšia možnosť úveru na zatepľovanie http://www.tvojepeniaze.sk/uvery-na-...3_sk_phypo_p01

    ondras je offline (nepripojený) ondras

    ondras
    DIKY ZA ODPOVED.

    CHCEM PODOTKNUT ZE PRAVE JA SOM SA SNAZIL A SNAZIM ABY SA ZATEPLILO AJ KED MA TO OZAJ NEMUSI TRAPIT ALE STVE MA ZE KAZDY SI CHCE IBA VYRIESIT SVOJ PROBLEM A SKRYVA SA ZA POJEM SPOLOCNE ....KED TIEKLA STRECHA TAK SA LAMENTOVALO SPRAVILA SA A TO ZE SPODNY SUSEDIA MAJU OKREM INEHO POD SEBPO PIVNICE TO UZ SA ZHORA NIKTO NESTARAL.VYKRADLI PIVNICE ALE NA DOTAZ PRECO SUSED NEZAMYKA TAKAKO SA MA POVEDAL ZE ON NEBUDE ZAMYKAT.A KONEC KONCOV MNA SA TIEZ NIKTO NEPYTAL CIMAM PENIAZE NA BYT A KUPIL SOM HO ZA INU SUMU.TAKZENESKOVAVAJME SA ZA VYRAZ SPOLOCNE.LEBO NEMUSI VZDY ZNAMENAT ZE STREDNY BYT JE VYKUROVANY STACI AK NIEKTO NA KRAJI NEBUDE KURIT TAK JE TO OPACNE. A PYTAM SA AKO RIESIT AJ STREDNE BYTY VED MAME PROBLEMY INEHO CHARAKTERU A TO UZ NIKOMU NEVADI.VOBEC SI NEMYSLIM ZE SOM EGOISTA ALE MYSLIM SI ZE VELA LUDI SA ESTE AJ DNES LEN VEZIE .NEVIEMPRECO BY SOM MAL NIEKOHO SPONZOROVAT KTO MNE VYMENI NAPR.VANU ?AMEN

    ondras je offline (nepripojený) ondras

    ondras
    [
    DIKY ZA ODPOVED.

    CHCEM PODOTKNUT ZE PRAVE JA SOM SA SNAZIL A SNAZIM ABY SA ZATEPLILO AJ KED MA TO OZAJ NEMUSI TRAPIT ALE STVE MA ZE KAZDY SI CHCE IBA VYRIESIT SVOJ PROBLEM A SKRYVA SA ZA POJEM SPOLOCNE ....KED TIEKLA STRECHA TAK SA LAMENTOVALO SPRAVILA SA A TO ZE SPODNY SUSEDIA MAJU OKREM INEHO POD SEBPO PIVNICE TO UZ SA ZHORA NIKTO NESTARAL.VYKRADLI PIVNICE ALE NA DOTAZ PRECO SUSED NEZAMYKA TAKAKO SA MA POVEDAL ZE ON NEBUDE ZAMYKAT.A KONEC KONCOV MNA SA TIEZ NIKTO NEPYTAL CIMAM PENIAZE NA BYT A KUPIL SOM HO ZA INU SUMU.TAKZENESKOVAVAJME SA ZA VYRAZ SPOLOCNE.LEBO NEMUSI VZDY ZNAMENAT ZE STREDNY BYT JE VYKUROVANY STACI AK NIEKTO NA KRAJI NEBUDE KURIT TAK JE TO OPACNE. A PYTAM SA AKO RIESIT AJ STREDNE BYTY VED MAME PROBLEMY INEHO CHARAKTERU A TO UZ NIKOMU NEVADI.VOBEC SI NEMYSLIM ZE SOM EGOISTA ALE MYSLIM SI ZE VELA LUDI SA ESTE AJ DNES LEN VEZIE .NEVIEMPRECO BY SOM MAL NIEKOHO SPONZOROVAT KTO MNE VYMENI NAPR.VANU ?AMEN

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ondras Pozri príspevok
    [
    DIKY ZA ODPOVED.

    CHCEM PODOTKNUT ZE PRAVE JA SOM SA SNAZIL A SNAZIM ABY SA ZATEPLILO AJ KED MA TO OZAJ NEMUSI TRAPIT ALE STVE MA ZE KAZDY SI CHCE IBA VYRIESIT SVOJ PROBLEM A SKRYVA SA ZA POJEM SPOLOCNE ....KED TIEKLA STRECHA TAK SA LAMENTOVALO SPRAVILA SA A TO ZE SPODNY SUSEDIA MAJU OKREM INEHO POD SEBPO PIVNICE TO UZ SA ZHORA NIKTO NESTARAL.VYKRADLI PIVNICE ALE NA DOTAZ PRECO SUSED NEZAMYKA TAKAKO SA MA POVEDAL ZE ON NEBUDE ZAMYKAT.A KONEC KONCOV MNA SA TIEZ NIKTO NEPYTAL CIMAM PENIAZE NA BYT A KUPIL SOM HO ZA INU SUMU.TAKZENESKOVAVAJME SA ZA VYRAZ SPOLOCNE.LEBO NEMUSI VZDY ZNAMENAT ZE STREDNY BYT JE VYKUROVANY STACI AK NIEKTO NA KRAJI NEBUDE KURIT TAK JE TO OPACNE. A PYTAM SA AKO RIESIT AJ STREDNE BYTY VED MAME PROBLEMY INEHO CHARAKTERU A TO UZ NIKOMU NEVADI.VOBEC SI NEMYSLIM ZE SOM EGOISTA ALE MYSLIM SI ZE VELA LUDI SA ESTE AJ DNES LEN VEZIE .NEVIEMPRECO BY SOM MAL NIEKOHO SPONZOROVAT KTO MNE VYMENI NAPR.VANU ?AMEN
    ondras, moju prvú radu si si asi vôbec neprečítal, lebo naďalej píšeš strašne neprehľadne. Navyše si teraz k tomu pridal CAPS LOCK, čo čitateľnosť textu ešte zhoršuje.

    Tvoje myšlienky sú neusporiadané, najprv si urob jasno aký máš problém, lebo ja som to z príspevku nepochopil, preto ti ani neviem poradiť. V príspevku si pletieš súkromný a spoločný majetok (kúpeľňa a jej vybavenie je len tvoja a nikto ti nemá prečo prispievať, naopak múry a strecha sú spoločné, za opravu platiš svojím podielom a nikomu neprispievaš) a opisuješ veci bez bližších súvislostí. Napr. kto by sa ťa mal pýtať, za koľko si kúpil byt, alebo aký problém máte s pivnicami?

    Ak sú ľudia, ktorí nechcú zamykať vchodovú bránu, tak sa na schôdzi dohodnite, že si dáte zvonku guľu a na dvere namontujete samozatvárač. Alebo, čo je trochu nákladnejšie, namontujte si DEK systém a elektrozámky, potom nebude musieť nikto zamykať, zatvoria sa dvere samé.

    Ak máte problémy iného charakteru a potrebuješ radu, tak ich napíš, možno nájdeme nejaké riešeenie. Alebo ich skúste riešiť na schôdzi. Pokiaľ nebudete verejne hovoriť o problémoch, ale každý si len zahundrie vo výťahu alebo sa posťažuje len susedovi a tým to zhasne, tak sa nepohnete dopredu.

    anmary je offline (nepripojený) anmary

    anmary
    Plne Ondrasov problem chápem. Tiež bývam v staršej /menšej/ bytovke. Je tvorená z dvoch vchodov, v každom 6 bytov. Mám veľké šťastie, že jeden z dvoch stredných bytov je práve môj. Tiež by ma nemusela trápiť strecha, zateplenie pivníc, či bočných stien. Vždy som však súhlasila.
    Zateplila sa najstudenšia /1/ strana bytovky s tým, že sa bude v zatepľovaní pokračovať.
    Keď sa však konala schôdza na tému ďalšie zatepľovanie /samozrejme s výmenou okien vo všetkých bytoch, aby sa potom neporušila nová fasáda/, tak tí ktorí už mali zateplené začali vyskakovať, že načo míňať ďalšie peniaze, a oni na to nemajú.
    Vrchol všetkého bol v tom, že vlastne my mladí máme byť ticho, lebo oni tam bývajú už 35 rokov a užili si zimy dosť. Keď som oponovala, že pod nami bývajú susedia tiež 35 rokov a majú zimu od pivnice a tiež ju chcú zatepľovať, tak ma zahriakli, že veď ja mám stredný byt, takže čo vlastne chcem.
    Toľko k "vypočítavosti" susedov.

    ondras je offline (nepripojený) ondras

    ondras
    no mam pocit ze som sa vyjadril jasne.cely problem je v tom ze kazdy mysli iba na seba a snazi sa vyriesit svoj problem.samozrejme mame spolocne mury,stenu a neviem co este.ale problematike murov sa začneme venovať až keď mame platit možno nas ani nestve teplo/chlad ale najmä peniaze.akonahle si svoj problem vyriešime/strecha,múry / už nás sused nezaujíma.A to ma stve.Sakra ja byvam v strede nemam ziadne problemy a stale mam niekoho sponzorovat.presne,ako si povedal ja potrebujem urobit kupelnu .velice rychle si ma odbavil.a to este jeden si dovolil nieco takeho razu ze ci som si ho zasluzil.sakra ja uz patrim k tym ktorich sa nikto nepytal kde na to vezmem a musel som tvrdo makat na rozdiel od niekoho co byt dostal za hubicku a niekto s podvodom/nezávidím ale ma to stve /sorry že píšem tak ako píšem ale mám málo času.

    ondras je offline (nepripojený) ondras

    ondras
    no mam pocit ze som sa vyjadril jasne.cely problem je v tom ze kazdy mysli iba na seba a snazi sa vyriesit svoj problem.samozrejme mame spolocne mury,stenu a neviem co este.ale problematike murov sa začneme venovať až keď mame platit možno nas ani nestve teplo/chlad ale najmä peniaze.akonahle si svoj problem vyriešime/strecha,múry / už nás sused nezaujíma.A to ma stve.Sakra ja byvam v strede nemam ziadne problemy a stale mam niekoho sponzorovat.presne,ako si povedal ja potrebujem urobit kupelnu .velice rychle si ma odbavil.a to este jeden si dovolil nieco takeho razu ze ci som si ho zasluzil.sakra ja uz patrim k tym ktorich sa nikto nepytal kde na to vezmem a musel som tvrdo makat na rozdiel od niekoho co byt dostal za hubicku a niekto s podvodom/nezávidím ale ma to stve /sorry že píšem tak ako píšem ale mám málo času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ondras Pozri príspevok
    no mam pocit ze som sa vyjadril jasne.cely problem je v tom ze kazdy mysli iba na seba a snazi sa vyriesit svoj problem.samozrejme mame spolocne mury,stenu a neviem co este.ale problematike murov sa začneme venovať až keď mame platit možno nas ani nestve teplo/chlad ale najmä peniaze.akonahle si svoj problem vyriešime/strecha,múry / už nás sused nezaujíma.A to ma stve.Sakra ja byvam v strede nemam ziadne problemy a stale mam niekoho sponzorovat.presne,ako si povedal ja potrebujem urobit kupelnu .velice rychle si ma odbavil.a to este jeden si dovolil nieco takeho razu ze ci som si ho zasluzil.sakra ja uz patrim k tym ktorich sa nikto nepytal kde na to vezmem a musel som tvrdo makat na rozdiel od niekoho co byt dostal za hubicku a niekto s podvodom/nezávidím ale ma to stve /sorry že píšem tak ako píšem ale mám málo času
    Na to, že máš málo času nechápem, prečo dávaš príspevok 2x s odstupom niekoľko dní. V príspevku si žiadnu otázku nepoložil, že by si očakával nejakú odpoveď, len si sa vyžaloval. Čo presne potrebuješ vedieť?

    Na jednej strane ťa štve, že každý sa stará iba o seba, ale v strede príspevku popisuješ svoj postoj, ktorý je presne taký, že tiež sa staráš len o seba "Sakra ja byvam v strede nemam ziadne problemy". Problém s vchodovou bránou, alebo pokazený výťah nie je tvoj problém? Stav strechy alebo obvodových múrov ťa netrápia? Nie je to aj tvoj majetok?

    ondras je offline (nepripojený) ondras

    ondras
    milý chobot nikto sa nežaluje a som si istý že určite nebývaš v strede.A asi si zle čítal,lebo som jasne písal že práve ja vybavujem a presadzujem zateplenie s to s tým úsmevom si zabudol dodať " hlavně za cízí to jde líp " a klásť otázky je zbytočné ,bol som len zvedavý aké majú ludia názory a som rád že sa našli aj spriaznené duše.Brgds.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.