Zavrieť

Porady

Kaktusy

vian1.jpg  
vian2.jpg  
1/1
Pre tých, čo nemajú to potešenie doma na živo. Vianočný kaktus...
Usporiadat
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Ten je fakt krásny. Aj nám práve teraz kvitne, na bielo. Aj sa oňho nejako špeciálne staráš?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Miro77
Pre tých, čo nemajú to potešenie doma na živo. Vianočný kaktus...
Musím smutne konštatovať, že aj mne niekedy tak krásne kvitli, ale teraz sa im už dlhšie nechce.
0 0
beatap beatap

beatap je offline (nepripojený) beatap

ako ich udržujete, aby vám takto pekne kvitli, ja tiež mám ale nie a nie zakvitnúť, asi neviem ako a kedy treba polievať
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Podstatné je aby mali obdobie "chladu". Pri ústrednom kúrení je to dosť problém.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

pyton
Ten je fakt krásny. Aj nám práve teraz kvitne, na bielo. Aj sa oňho nejako špeciálne staráš?
Ja mám ružový a červený. Ako si sa dostal k bielemu? Keď budeš presádzať, neposkytneš kúsok? Jana
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Ja som kaktus ešte nikdy nepresádzala, tak neviem. Tento mám z min. roku z delvity, vtedy tam kvitol na ružovo . Ja som ho ani nehnojila ani nič podobné, len cez leto bol na balkóne.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

pyton
Ja som kaktus ešte nikdy nepresádzala, tak neviem. Tento mám z min. roku z delvity, vtedy tam kvitol na ružovo . Ja som ho ani nehnojila ani nič podobné, len cez leto bol na balkóne.
A teraz na bielo?
Doma pozriem podrobnosti a dám vedieť. Svoje mám ešte v teple, lebo nechcem aby mi kvitli v novembri ale až neskôr. No a pozor, ešte je aj veľkonočný kaktus - má iné listy, za normálnych podmienok by mal kvitnúť až na jar. Ako som písala, mám ružový a červený - o červenom si myslím, že by to mal byť ten veľkonočný. Má viac vykrojené listy - ale detailnejšie som sa tomu venovala pred pár rokmi. Doma sa pozriem a dám vedieť.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Takže som sa doma na to kukla (do svojich starých zápiskov) a mám z toho ešte väčší hokej (podľa všetkého mám oba veľkonočné, ale zmenami teplôt som ich doplietla a kvitnú v zime). Takže vyberám:
Vianočný kaktus - Šlumbergera (Zygocactus resp. Epiphyllum) - stonky sú články s mäkkými ostňami, na ich konci vyrastajú dlhé biele až fialové kvety. Kvitne v zimmných mesiacoch.
Na úspešné pestovanie traba zabezpečiť dostatočnú teplotu pôdy. Na jeseň a v zime treba rastliny umiestniť v miestonosti s teplotou 10 až 15 C. Aby sa dosiahla dobrá tvorba kvetov, musia sa vyššie teploty kompenzovať skráteným pôsobením svetla (menej ako 12 hodín). Pri teplote vyššej ako 22 C sa kvety netvoria.
Veľkonočný kaktus (Rhipsalidopsis) - má širšie články ako vianočný kaktus, zaokrúhlené, väčšinou červenkasto lemované. Na článkoch vyrastajú 1 - 4 ružové až červené kvety. Kvitne na jar.
Pestovateľská teplota 18 -22 C. Pre vývin kvetov 16-18, pri vyšších teplotách kvety opadávajú.
Pre oba: po odkvete 6-8 týždňov vegetačný kľud, potom presadiť, len mierne prihnojovať dostatočná zálievka, ale nepremokriť. Počas kvitnutia sa nesmie premiestňovať.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JanaSys
Vianočný kaktus - Šlumbergera (Zygocactus resp. Epiphyllum) - stonky sú články s mäkkými ostňami, na ich konci vyrastajú dlhé biele až fialové kvety. Kvitne v zimmných mesiacoch.
Na úspešné pestovanie traba zabezpečiť dostatočnú teplotu pôdy. Na jeseň a v zime treba rastliny umiestniť v miestonosti s teplotou 10 až 15 C. Aby sa dosiahla dobrá tvorba kvetov, musia sa vyššie teploty kompenzovať skráteným pôsobením svetla (menej ako 12 hodín). Pri teplote vyššej ako 22 C sa kvety netvoria.
Veľkonočný kaktus (Rhipsalidopsis) - má širšie články ako vianočný kaktus, zaokrúhlené, väčšinou červenkasto lemované. Na článkoch vyrastajú 1 - 4 ružové až červené kvety. Kvitne na jar.
Pestovateľská teplota 18 -22 C. Pre vývin kvetov 16-18, pri vyšších teplotách kvety opadávajú.
Pre oba: po odkvete 6-8 týždňov vegetačný kľud, potom presadiť, len mierne prihnojovať dostatočná zálievka, ale nepremokriť. Počas kvitnutia sa nesmie premiestňovať.
Janka vďaka za ten návod.Skúsim takto postupovať a uvidíme.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Iba doplním k môjmu príspevku, že som mala už aj taký kaktus s krásnymi pomarančovými kvetmi ,ktorý krásne kvitol v jeseni, ale len raz.
0 0
dari1 dari1

dari1 je offline (nepripojený) dari1

Idem sa posťažovať, nam kaktusy nekvitnu. Syn ma celkom dobru zbierku, ma ich v izbe, byvame v panelaku, t.j. maju stale teplo. Viem, ze kaktusy potrebuju obdobie chladu, nemate vyskusane, ci mozu byt na presklenom balkone? - Tam ale nedosiahnem teplotu okolo 10-12 stupnov, v zime bude urcite nizsia. Vydrzia to? Nezamrznu?
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

dari1
Idem sa posťažovať, nam kaktusy nekvitnu. Syn ma celkom dobru zbierku, ma ich v izbe, byvame v panelaku, t.j. maju stale teplo. Viem, ze kaktusy potrebuju obdobie chladu, nemate vyskusane, ci mozu byt na presklenom balkone? - Tam ale nedosiahnem teplotu okolo 10-12 stupnov, v zime bude urcite nizsia. Vydrzia to? Nezamrznu?
Bavíme sa stále o tých vianočných? Lebo o iných neviem. Daj ich tam teraz, im stačí pár týždňov chladu. Problém je, že keď ich premiestniš nazad, môžu opadať puky (ja som to spravila a vydržali - zvyknú opadať, keď im zmeníš smer svetla). Ak neopadajú, tak budú v teple kratšie kvitnúť. Už som videla v paneláku dávať kaktusy na chodbu (medziposchodie), ale to bol uzamknutý vchod a nehrozilo, že ich ukradnú. Určite im pomôže, ka ich vyložíte teraz - dovtedy kým prídu väčšie mrazy. Ja už svoje vyložila, tak idem sledovať za koľko nahodia puky, koľko budú kvitnúť a či vôbec a akú tam mám vlastne zimu. Dám potom vedieť.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Musím oprášiť túto tému .
1/Pred 2.týžd. som dostala do daru len tak ,jeden kaktus .......prikladám do prílohy ...má pár pukov , ktoré predpokladám budú kvitnúť.
2/ Pred 2-3 dňami som zbadala niečo neuveriteľné .....prikladám do prílohy.....už som presvedčená o tom , že bude kvitnúť


Polievam ho len 1x za 7 dní , že vraj sa tak má ........a neviem čo také špeciálne si kaktus vyžaduje .....poraďte.Ešte je stále v pôvodnej nádobe , rada ny som ho presadila ...ale teraz nemám odvahu .
Naposledy upravil Zita5 : 15.07.06 at 15:59
0 0
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Zitka môžeš ten kaktus prihnojiť,keď tak krásne kvitne.Dostať hnojivo na kaktusy.Kaktusy presádzať zriedka,tak raz za 3-4 roky,podľa veľkosti.Teraz rozhodne nie,až keď odkvitne,ale podľa potreby.
0 0
Nachtigal Nachtigal

Nachtigal je offline (nepripojený) Nachtigal

osôbka so zmyslom pre humor
Mám vianočný kaktus, bol celé leto vonku, teraz som si naštudovala, že mladé výhonky treba všetky odštiknúť lebo na nich kvitnúť nebude, kvety sa vytvárajú len na starých článkoch, urobila som to a premiestnila som ho na chodbu kde by mal zimovať. Čakala som, že začne nahadzovať puky ale on sa zbláznil a to čo som odštikla všetko narástlo! Mám to znova odštiknúť a dať ho späť na dvor? Inak je veľmi pekný Čo s ním urobiť aby kvitol?
vianočný kaktus.JPG  
0 0
foza1 foza1

foza1 je offline (nepripojený) foza1

Ja mám moje vianočné kaktusy na medziposchodí v paneláku. Minulý rok keď nahodili puky som si ich dala do kuchyne no po pár dňoch všetky puky zhodili.Takže teraz akurát začínajú nahadzovať puky no s premiestňovaním do bytu už riskovať nebudem. Ked budú rozkvitnuté pridám fotky.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

pyton Pozri príspevok
Ja som kaktus ešte nikdy nepresádzala, tak neviem. Tento mám z min. roku z delvity, vtedy tam kvitol na ružovo . Ja som ho ani nehnojila ani nič podobné, len cez leto bol na balkóne.
to ja som si kupila kedysi cerveny a biely,doma som mala namnozene ruzove.
po roku kvitli vsetky rovnako,nechcelo sa mi verit,ze su vsetky ruzove.
len biely nechcel nikdy kvitnut-vzdy ked uz puky mali rozkvitnut opadli.
trvalo to asi 3 roky.a ked napokon konecne rozkvitol,cuduj sa svete,zase ruzovy....
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

Nachtigal Pozri príspevok
Mám vianočný kaktus, bol celé leto vonku, teraz som si naštudovala, že mladé výhonky treba všetky odštiknúť lebo na nich kvitnúť nebude, kvety sa vytvárajú len na starých článkoch, urobila som to a premiestnila som ho na chodbu kde by mal zimovať. Čakala som, že začne nahadzovať puky ale on sa zbláznil a to čo som odštikla všetko narástlo! Mám to znova odštiknúť a dať ho späť na dvor? Inak je veľmi pekný Čo s ním urobiť aby kvitol?
mame doma,u rodicov vianocny kaktus,ruzovy,kt.ma uz takmer 30 rokov.korene a spodne listy su uz zkornatene ,ale je stale v povodnej nadobe!!!!!
nakolko je velky,nerobime s nim pokusy.len obcas dosypeme hlinu navrchu.je stale na jednom mieste,v obyvacke,po cely rok.kedze tuto miestnost vyuzivame v zime len zriedka,je tam väcsinou kurenie len temperovane a ked treba,zakuri sa radsej v krbe.
kaktus nevyzaduje zvlastnu starostlivost,starame sa on ako i o ostatne kvety-raz tyzdenne trochu poliat,nie vsak preliat!!!!!
kedze je v povodnom substrate,treba doplnat vyzivu:hnojit raz za jeden,ci dva tyzdne hnojivom na izbove rastliny,ale ja zvyknem kupovat hnojivo v tycinkach,ktore zapichnem do kvetinaca.to vydrzi 3 mesiace a netreba mysliet na to,ze treba hnojit.polievat a hnojit cca od marca do oktobra,potom nechat klud a len celkom minimalne polievat,bez hnojiva.
nema rad teplo!radsej zimsie.
napriek tomu krasne bohato kvitne kazdy rok.ked som byvala este doma,posledne roky sme uz nerobievali stromcek na vianoce ale sme si pod ten kaktus davali darceky.volali sme to ze vianoce pod kaktusom.namnozili sme z neho uz vela novych,jednoducho odrezkami vo vode a ked pustia korienky,zasadit.vsetky krasne kvitnu.
a co sa tyka toho strihania,nikdy sme nic nestrihali.len ked niekto chcel kusok na mnozenie,alebo ked daka parutka odumrela,ci zhnila.
0 0
zena zena

zena je offline (nepripojený) zena

Moje skusenosti s kaktusom su taketo: Mam aj Vianocny aj Velkonocny a oba mi kvitnu vzdy rovnako a 2x do roka velmi bohato. Potrebuju chlad aby nahodili puky. Ja to robim tak, ze od velmi skorej jari ich dam na balkon, kde je v noci este pomerne chladno, no po mesiaci mi vzdy nahodia puky, takze sa tesim aj z Vianocneho na jar. Na balkone ich nechavam cele leto, polievam 1x tyzdenne. A na jesen ked uz sa blizia prve mrazy zasa bohato nahodia puky a este pokial su uplne malicke puky ich premiestnim do kuchyne, vtedy neopadnu a naopak kvitnu krasne, bohato a dlho. Akurat teraz sa z nich uz vytesujem ake su obsypane. Ked zakvitnu pridam foto. A este poznamka: to ze kvitnu len na starych vyhonkoch je hlupost!!! Urcite pokial nepotrebujes pristrihnut z estetickeho hladiska tieto kaktusy nestrihaj, prichadzas tak o velku radost z kvietkov. Zakvitnu aj na tych najmladsich a najmensich vyhonkoch!!!
0 0
foza1 foza1

foza1 je offline (nepripojený) foza1

Je pravda, že zakvitnú aj na mladých rastlinkách. Videla som kaktus, čo mal len dva lístky a na konci kvietok!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať