Zavrieť

Porady

živnosť

Dobry den, chcem sa spytat, pri organizovani spolocenskych podujati (s kupou jedla a naslednym predajom) je potrebna aj zivnost Pohostinska cinnost a vyroba hotovych jedal pre vydaj ???

Dakujem za radu
Usporiadat
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu = voľný predmet podnikania
Prevádzkovanie výdajne stravy = voľný predmet
0 0
nero 5 nero 5

nero 5 je offline (nepripojený) nero 5

clovek
Zdravim.potrebujem poradit nakolko som sa po 16 rokoch podnikania dozvedel ,ze mam zly zivnostensky list.Som vyuceny v odbore klampiar so specialnym zameranim na karoserie .Presny prepis vyucneho listu)Na zivnosti som mal uvedene ,klampiarske,zvaracske a natieracske prace. Vservise som odpracoval 11 a pol roka.Cely zivot pracujem okolo aut ,rozoberam,skladam a pod.veci- bez zasahu do motorickej casti .Do tych sa nepustam nechavam to na odbornikov.Teraz som obnovil zivnost a dal som si oprava a udrzba motorovych vozidiel - .pneuservis.Pani na zivnostenskom mi povedala,ze ak chcem opravovat auta tak musim doniest potvrdenie o ziskanej praxe automechanika .Ma pravdu alebo mi staci môj vyucny list ? Ved v dnesnej dobe uz autoopravar robi vsetko a hlavne ak je sukromnik.
0 0
nero 5 nero 5

nero 5 je offline (nepripojený) nero 5

clovek
Teraz podla toho potrebujem 3 zivnostenske listy.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Obsahové vymedzenie remeselých živnosti z oblasti výroby motorových a ostatných dopravných prostriedkov – opravy pracovných strojov, diagnostika opravy cestných motorových vozidiel, opravy karosérií. Ktoré činnosti patria do týchto remeselných živností a ktoré činnosti je možné vykonávať ako voľnú živnosť.

6. Opravy pracovných strojov

Oprava pracovných strojov zahŕňa:

  • Opravy pracovných strojov (ide o stroje, ktoré sú prispôsobené vykonávať pracovné činnosti) a ich funkčných celkov.
  • Demontáž, kontrola a opravy jednotlivých súčiastok, podskupín a skupín a ich montáže;
  • Všetky stupne opravárenských prác.
  • Kontrola funkcií po vykonaných opravách a uvádzanie opravených pracovných strojov do prevádzky.

Nasledujúce súvisiace činnosti nepatria medzi remeselné a je ich možné vykonávať ako voľnú živnosť:


  • prípravné práce pri oprave a údržbe pracovných a poľnohospodárskych strojov
  • prípravné práce pri dennej technickej údržbe pracovných a poľnohospodárskych strojov (čistenie, umývanie)
  • výmena jednoduchých mechanických častí strojov podľa odporučenia výrobcu





7. Diagnostika a opravy cestných motorových vozidiel

Diagnostika a oprava cestných motorových vozidiel zahŕňa:

  • Diagnostiku, opravy, údržbu, servis, záručné a pozáručné prehliadky – mopedov, motocyklov, osobných automobilov, autobusov, nákladných automobilov, ťahačov, prípojných vozidiel a traktorov;
  • diagnostika, opravy, úpravy a výmeny mechanických, pneumatických, hydraulických skupín a podskupín vozidiel ako aj elektrického vybavenia motorových vozidiel.

Obsahom živnosti je renovácia systémov, konštrukčných častí a samostatných technických celkov vozidiel, diagnostika a nastavovanie prevádzkových parametrov vozidiel vrátane nastavenia emisií.


Nasledujúce súvisiace činnosti nepatria medzi remeselné a je ich možné vykonávať ako voľnú živnosť:


  • oprava a výmena pneumatík (pneuservis), protektorovanie pneumatík
  • vyváženie kolies
  • výmena a opravy čelných skiel, okien vozidiel, lepenie bezpečnostných fólií
  • antikorózna úprava vozidiel, umývanie a konzervovanie vozidiel
  • aplikácie antikoróznych prostriedkov pre ochranu dutín vozidiel, podvozkov, nárazníkov, ložných plôch
  • montáž ťažných zariadení




8. Opravy karosérií

Oprava karosérií zahŕňa:

  • Opravy karosérií motorových i nemotorových osobných, nákladných a špeciálnych vozidiel, pracovných strojov (samohybných a prípojných, účelových nadstavieb a ich dielov,
  • opravy poškodených častí ručným alebo strojným tvárnením, rovnaním, vyťahovaním, vyklepávaním vyváraním alebo vyvaľovaním.
  • Skompletizovanie výstroje karosérií, povrchová úprava.

Nasledujúce súvisiace činnosti nepatria medzi remeselné a je ich možné vykonávať ako voľnú živnosť:


  • lakovanie karosérie (bez opravy karosérie) striekaním
  • odstraňovanie starých náterov – mechanicky, chemicky, príprava podkladu odmastením
  • použitie dizajnérskeho lakovania, písmomaliarstva
  • výmena tesniacich prvkov karosérie a opravy vnútorného vybavenia karosérie vozidiel
  • aplikácie antikoróznych a leštiacich prostriedkov pre ochranu karosérie




http://www.uspesne-podnikanie.sk/rem...h-prostriedkov

P.S.Vyžiadajte si od zamestnávateľov potvrdenie o dĺžke zamestnania v príslušnom obore.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
nero 5 Pozri príspevok
Zdravim.potrebujem poradit nakolko som sa po 16 rokoch podnikania dozvedel ,ze mam zly zivnostensky list.Som vyuceny v odbore klampiar so specialnym zameranim na karoserie .Presny prepis vyucneho listu)Na zivnosti som mal uvedene ,klampiarske,zvaracske a natieracske prace. Vservise som odpracoval 11 a pol roka.Cely zivot pracujem okolo aut ,rozoberam,skladam a pod.veci- bez zasahu do motorickej casti .Do tych sa nepustam nechavam to na odbornikov.Teraz som obnovil zivnost a dal som si oprava a udrzba motorovych vozidiel - .pneuservis.Pani na zivnostenskom mi povedala,ze ak chcem opravovat auta tak musim doniest potvrdenie o ziskanej praxe automechanika .Ma pravdu alebo mi staci môj vyucny list ? Ved v dnesnej dobe uz autoopravar robi vsetko a hlavne ak je sukromnik.
Nevidím dôvod, aby zanikali staré oprávnenia. No ak by pani na ŽÚ predsa len trvala na rozšírení predmetu, vedz že keď sa to urobí elektronicky, dá sa na tom ušetriť. Pokiaľ si bol ako živnostník aj doteraz, a skutočne si vykonával spomínané práce, možno budú od teba požadovať preukázať fakturáciu.... Už som to raz pre jedného klienta robila. (tú prax vykrývaš tou fakturáciou)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
http://www.porada.sk/t144677-remesel...ul-2010-a.html
http://www.porada.sk/t142639-zoznam-...un-2010-a.html
http://www.porada.sk/t140632-zmeny-v...na-2010-a.html

Študujte .
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Živnostenský list nemôže byť zlý... Možno len neúplný na terajšiu dobu. Keby nebol dobrý, zo ŽÚ by ti prišlo rozhodnutie o zrušení. Ale určite si doplň nový predmet podnikania po porade s pracovníčkami prostredníctvom JKM na ŽÚ. Radi ti poradia tak, aby si mohol fungovať tak ako potrebuješ.
0 0
nero 5 nero 5

nero 5 je offline (nepripojený) nero 5

clovek
Dakujem za rady .Posledne mesiace nerobim nic ine iba pocuvam a vybavujem papier za papierom .Vraj demokracia a je to este horsie ako kedysi dvojnasobna birokracia, zakony na hlavu a to vsetko len preto aby obycajny clovek nemohol slobodne podnikat.
0 0
nero 5 nero 5

nero 5 je offline (nepripojený) nero 5

clovek
Economic- tak bol som sa poradit a nic ine som sa nedozvedel ,lebo to su nastudovane stroje opakujuce zakony a poucky.Oni proste za to nemôzu a ten co vytvoril tieto pravidla nemal ani len potuchy o praci pri oprave motoroveho vozidla.Ved podla toho ich vykladu by som sa nesmel dotknut nicoho ineho ako len karoserie ak som opravar karoserii tak nesmiem sahnut -na brzdy,tlmice capy,svetla, a pod .To akoze na rozobratie a poskladanie vozidla ,co pride ku mne do opravy mam si pozvat cloveka co vlastni vyucny list automechanika ? Inac ked som spomenul tie faktury ,tak som hned dostal odpoved ,ze môzem ,ale nie sam sebe ,lebo by som este mohol dostat pokutu za neopravnene podnikanie.Takze koho faktury mam vlastne dokladovat aby mi uverili ,ze tie prace som v minulosti vykonaval? Prepacte ,ze take dlehe ,ale som totalne sklamany ako sa to vsetko meni.
0 0
nero 5 nero 5

nero 5 je offline (nepripojený) nero 5

clovek
Zita5 - v roku 1992 odeky mam zivnost mi nikto take nic neukazal. Autoopravar bol ten co opravuje auta .Jednoducho povedane donesies pokazene ,rozbite a odchadzas na opravenom (ako za nova).
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
nero 5 Pozri príspevok
Zita5 - v roku 1992 odeky mam zivnost mi nikto take nic neukazal. Autoopravar bol ten co opravuje auta .Jednoducho povedane donesies pokazene ,rozbite a odchadzas na opravenom (ako za nova).
§ 22 bod 2 Praxou v odbore alebo v príbuznom odbore podľa odseku 1 s rozumie skutočné vykonávanie príslušnej činnosti, ktoré je v súlade so živnostenským zákonom a osobitnými predpismi. Tú svoju prax vieš preukázať Tebou vydanými faktúrami pre svojich odberateľov. Ja som takto preukazovala u nás prax u jedného zodpovedného človeka, ktorý vykonával prax ako živnostník a prechádzal na PO.

Vôbec celý § 22 hovorí o dokladoch o odbornej spôsobilosti a jeho preukazovaní. Nájdi si úplné platné znenie, z toho potom vychádzaj pri jednaní so živn. úradom.

Ja osobne nevidím v tom problém. Už len to, že máš vydaný na toľké roky živnostenský list - musíš mať potrebnú prax. Tie tebou vystavené FA za priebeh tvojej praxe, by mal obstáť práve z toho dôvodu, že kedysi bol jednoducho opravár presne tak ako píšeš.
0 0
nero 5 nero 5

nero 5 je offline (nepripojený) nero 5

clovek
No to sa lahko hovori ,ale mna prave odradza to ako mi to ta pani povedala ,ze ma môzu pokutovat za neopravnene podnikanie.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
nero 5 Pozri príspevok
No to sa lahko hovori ,ale mna prave odradza to ako mi to ta pani povedala ,ze ma môzu pokutovat za neopravnene podnikanie.
Škoda že nie si odtiaľto, zobrala by som si ťa pod ochranné krídla. Aké neoprávnené podnikanie ? Keď od roku 1992 máš živnostenský list ? To čo drístajú ? Robil si si svoju prácu, nestaral si sa o zmenu podmienok... A keď sme u toho, ak sa tvária, že si podnikal neoprávnene, prečo Ťa neupozornili na to ? Ani kontrolu si žiadnu nemal ? Musíš s nimi hľadať dohodu... nech ti poradia... a nech sú ľudia a nech sa pre boha nevyhrážajú pokutou.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nero 5 Pozri príspevok
Zdravim.potrebujem poradit nakolko som sa po 16 rokoch podnikania dozvedel ,ze mam zly zivnostensky list.Som vyuceny v odbore klampiar so specialnym zameranim na karoserie .Presny prepis vyucneho listu)Na zivnosti som mal uvedene ,klampiarske,zvaracske a natieracske prace. Vservise som odpracoval 11 a pol roka.Cely zivot pracujem okolo aut ,rozoberam,skladam a pod.veci- bez zasahu do motorickej casti .Do tych sa nepustam nechavam to na odbornikov.Teraz som obnovil zivnost a dal som si oprava a udrzba motorovych vozidiel - .pneuservis.Pani na zivnostenskom mi povedala,ze ak chcem opravovat auta tak musim doniest potvrdenie o ziskanej praxe automechanika .Ma pravdu alebo mi staci môj vyucny list ? Ved v dnesnej dobe uz autoopravar robi vsetko a hlavne ak je sukromnik.
Verím Vám, že je v tom chaos a preveľký.Na vine sú aj rôzne novelizácie zákonov, a presúvanie živností z voľných do remeselných a opačne .A verím aj že ste rozhorčený.

Ešte raz zrekapitulujme o čo sa vlastne jedná .
16 rokov podnikáte na základe živnostenského listu, v ktorom máte činnosti - klampiarske,zváračské a natieračské práce .Na základe týchto činností ste ale aj opravovali mechanickú časť motorových vozidiel a svoje práce ste fakturovali ako oprava vozidla .
Ak bolo treba opraviť motorickú časť vozidla, na túto opravu ste si objednali odborníka a túto prácu Vám vyfakturoval .

Dobre tomu chápem ?

Čo myslíte pod pojmom obnovil živnosť ? To, že ste požiadali resp. podali na ŽU Ohlásenie o voľnej živnosti oprava a údržba motorových vozidiel?

Ja to celé vidím tak, že je mi Vás v prvom rade ľúto . V druhom rade vzťah práce k autám ste mali z toho titulu, že máte klampiarstvo .Z vyššie uvedeného mi to tak vychádza .Ale opravu MV má v profesii automechanik, to je pravda .
Takže nechcem byť krutá, ale pracovníčke Živnostenského úradu , bez toho, že nevidím Vaše faktúry, musím dať za pravdu , že ak ste fakturovali opravu motorových vozidiel a týmito faktúrami sa chcete preukázať(dĺžka praxe) , tak skutočne by Vám hrozila pokuta .Pretože skutočne ste neoprávnene podnikali .


Stojí teraz za uváženie, či by sa Vám neoplatilo podnikať v oprave motorových vozidle prostredníctvom Zodpovedného zástupcu - automechanik...človek s praxou .
§ 11
Na začiatok
(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.

Veľmi by som Vám chcela pomôcť, ale ak to chápem správne, ako to rozpisujem vyššie, tak šancu nevidím .Lebo oficiálne skutočne prax v oprave MV neviete preukázať .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nero 5 Pozri príspevok
Zita5 - v roku 1992 odeky mam zivnost mi nikto take nic neukazal. Autoopravar bol ten co opravuje auta .Jednoducho povedane donesies pokazene ,rozbite a odchadzas na opravenom (ako za nova).
Ja sa veľmi dobre pamätám na rok 1992, lebo v tedy som aj ja začala podnikať. Vtedy dali do Oprávnenia na podnikanie každému skoro to čo chcel. Možno tu je tá chyba...a potom nastal kolotoč zmien v zákonoch....a pracanti len makali a pracovali s pomyslením, že však čo, nič nerobím zle,podnikám.Lenže neznalosť zákonov nás neospravedlňuje a to sa týka nás všetkých, včetne mňa aj Vás a podobne.
0 0
nero 5 nero 5

nero 5 je offline (nepripojený) nero 5

clovek
Tak na pravu mieru .Tie prace aj mechanicke aj vsetko co sa tyka opravy MV som vykonaval za tie roky ja na moju zivnost a nieco aj s kolegom automechanikom u ktoreho som bol v najme ,ale potom sme sa rozisli v dobrom .Staru dielnu mi predal, on sa zbudoval a zrobil si dielnu v dome. Ak mi on da potvrdenie bude to v poriadku?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nero 5 Pozri príspevok
Tak na pravu mieru .Tie prace aj mechanicke aj vsetko co sa tyka opravy MV som vykonaval za tie roky ja na moju zivnost a nieco aj s kolegom automechanikom u ktoreho som bol v najme ,ale potom sme sa rozisli v dobrom .Staru dielnu mi predal, on sa zbudoval a zrobil si dielnu v dome. Ak mi on da potvrdenie bude to v poriadku?
Hej , len ešte mi odpovedzte na moju otázku - tie práce ste vykonávali na základe živnostenského oprávnenia - klampiarstvo,zváračstvo a natieračstvo? Iné ste nemali v živnostenskom liste ?
0 0
nero 5 nero 5

nero 5 je offline (nepripojený) nero 5

clovek
Economic- pekne to pises ,ale väcsina uradnikov na Slovensku uz nie su ludia ,ale stroje ,ktore maju akoby vytetovane v mozgu tie iste stale opakujuce zakony a paragrafy .Este ze pri tych vybavovackach som stretol aj ludi co ma potesili .Danove som odvadzal bez problemov a konntroly som na stastie nemal .Takze asi tak.
0 0
nero 5 nero 5

nero 5 je offline (nepripojený) nero 5

clovek
Zita5 - ano ja som mal svoju zivnost a on svoju. Pracovali sme samostatne v jednom objekte on mal svoju zivnost (bezna oprava automobilov) .
0 0
nero 5 nero 5

nero 5 je offline (nepripojený) nero 5

clovek
Mam 11,5 rocnu prax v servise kde som sa vyucil - pred vela rokmi.V ucebnom pomere sme prechadzali vsetki pracoviska ako automechanik,autocalunik,autoelektrikar,tester ,lakovna,geometria a proste vsetko co sa opav aut tyka.To vsetko preto aby sa na nas nieco nalepilo.Po tychto rokoch prace som sa osamostatnil .Na urade kde sa vybavovali zivnosti som predlozil vyucny list Klampiar s odbornym zameranim na karoserie.Predtym bol klampiar ten co klepe auta .teraz uz je to autoklampiar alebo este novsie karosar.Ja za to nemôzem ,ze do zivnosti mi pani zapisala klampiar.Ved inac co ine tam mala v tej dobe napisat?
Naposledy upravil nero 5 : 15.02.12 at 18:32
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať