Zavrieť

Porady

osobný automobil používaný aj na súkromné účely

zamestnávateľ , právnicá osoba umožnil zamestnancom používanie služobných automobilov aj na súkromné účely. Zdaňuje zamestnancom mesačne nepeňažný príjem 1% zo vstupnej ceny vozidla podľa § 5 ods. 3 písm. a Zákona o dani z príjmov. Môže si zaúčtovať náklady na opravy týchto automobilov v plnej výške a zároveň uplatniť odpočet DPH z týchto faktúr v plnej výške?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    TaniaDD To som si myslela aj ja, pokým som nenašla na FS príklad :

    Daňovník (platiteľ DPH) poskytol motorové vozidlo svojmu zamestnancovi na služobné aj
    súkromné používanie, pričom zamestnancovi zdaňuje nepeňažný príjem podľa § 5 ods. 3
    písm. a) zákona o dani z príjmov. Toto motorové vozidlo bolo v auguste 2015 na pravidelnej
    servisnej údržbe, za ktorú daňovník uhradil sumu 624 eur, z toho DPH v sume 104 eur.
    Daňovník si uplatnil odpočítanie dane z pridanej hodnoty v sume 83,20 eur, ktorá zodpovedá
    rozsahu použitia služby na podnikanie. Daňovníkovi vznikol nárok na odpočítanie zaplatenej
    DPH podľa zákona o DPH vo výške 80 %, t. j. v sume 83,20 eura. Môže daňovník časť DPH,
    na ktorú nevznikol nárok na odpočítanie, zahrnúť do daňových výdavkov za zdaňovacie
    obdobie 2015?
    Nakoľko zamestnávateľ zdaňuje nepeňažný príjem zamestnanca z použitia motorového
    vozidla podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov, nekráti výdavky (náklady) na toto
    motorové vozidlo podľa § 19 ods. 2 písm. t) zákona o dani z príjmov a z toho dôvodu časť
    DPH, na ktorú daňovníkovi nevznikol nárok na jej odpočítanie, je daňovým výdavkom podľa
    § 19 ods. 3 písm. k) bodu 2 zákona o dani z príjmov.

    ... s zarazila ma veta: ... časť DPH, na ktorú daňovníkovi nevznikol nárok na jej odpočítanie.... a ešte veta .. podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov, nekráti výdavky (náklady)

    mám dojem, že si tu rozporujú nie?

    osobný automobil používaný aj na súkromné účely

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.